ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2019 РОКУ
Хронологічний довідник

Версія для друку

«Світ сцени – зоряна завіса...»

До 70-річчя від дня народження актриси, народної артистки України Клавдії Федорівни Баріл

(18.03.1949) 

Вінницька Сара Бернар... Тендітна життєрадісна білявка... Ймовірно, секрет її молодості криється в любові? Так, у звичайній любові жінки, артистки театру, і, поза всяким сумнівом, дивовижних партнерів по сцені! Федір Верещагін, Віталій Селезньов, Анатолій Овчаренко, Нестор Кондратюк, Володимир Матковський, Валерій Прусс, Олександр Немченко, Володимир Тимошенко, Микола Сардаковський, Валерій Шалига... В оточенні чоловіків хіба можна бути непривабливою?

Клавдія Федорівна Баріл народилася 18 березня 1949 року в с. Великі Солонці Полтавського району Полтавської області. В ту чудову пору, коли сонце посилало на землю теплі весняні промінчики, пробуджуючи природу... У народі вважають, що краще народитися щасливою, ніж вродливою. Можливо, воно й так. Та кожна дівчинка-юнка-жінка мріє і про щастя, і про вроду. Природа наділила Клавдію Баріл вродою, вдихнула в неї любов до прекрасного. Доля ж подарувала їй талант, який, поєднавшись із працелюбністю, добротою, переріс у визнання. Вона відбулась як Актриса. Заслужена артистка України та Кабардино-Балкарії. Народна артистка України.

Клава Кущ прийшла до театру юною дев’ятнадцятирічною дівчиною. І її перші ролі, позначені тонким ліризмом, наділені щирістю та тремтливістю, заворожували не тільки вінницьких театралів, але й тих, хто аплодував нашому театру під час близьких і далеких гастролей. І талант, той високий рівень обдарованості юної артистки, зростав з кожною роллю. Поряд був суворий і мудрий Федір Верещагін, який, до речі, і запросив випускницю Дніпропетровського театрального училища до Вінниці й якого вона по праву вважає своїм сценічним батьком; вимогливий Віталій Селезньов, визнані майстри сцени Валерія Сироватко, Валентина Немченко, Георгій Тищенко, Володимир Матковський, Клавдія Норець; уже відомі на той час молоді обдаровані Анатолій Овчаренко, Нестор Кондратюк, пізніше і Володимир Тимошенко, і Микола Сардаковський, і Валерій Прусс, і Анатолій Вольський... Імен можна назвати багато, адже зрозуміло, що актор сам себе не творить. Це процес колективний. 

Клавдія назавжди зрозуміла, що глядач не пробачає фальшу, що до театру він йде не так за розвагами, як за ідеями, думками, відповідями. І народжувалися «Крихітка», «Блез», «Ігрок», «Гра на клавесині», «Привіт, синичко!», «Любов при свічках», «Продам чоловіка», «Мораль пані Дульської», «Ревізор», «Потрібен брехун», «Дім Бернарди Альби», «У неділю рано зілля копала...», «Народний Малахій», «Летюча миша»…

З кожним роком її героїні, не втрачаючи щиросердості почуттів і моральності, перетворювалися на чудових жінок, набирали повноти життя, його фарб і емоцій…

У цій тендітній жінці й талановитій артистці поєдналися й Інга з «Солов’їної ночі», і Андріетта з «Крихітки», і Баян Слу з «Поеми про любов», і Таня з «Любові при свічках», і Надія з «Йосипа та Надії», і Сара Бернар зі «Сміху лангусти», і Марселіна з «Одруження Фігаро», і Ніна з «Осінньої мелодії»... Клавдія Баріл вклала в них стільки власної душі, поглядів, що вони торкаються душ глядачів не тільки правдою зображення їхніх доль, але й живим смислом їхніх образів. 

Сильна та легко вразлива, чула натура і сьогодні намагається не просто натягати одяг ролі, а зливатися з нею і на очах глядача жити своєю героїнею. 

Художній керівник театру (1986–2016 рр.) народний артист України Віталій Селезньов завжди довіряв Клавдії, побачивши в ній «свою» артистку. У 1968 р. вони дебютували в театрі вдвох: він як режисер, вона ж як артистка у виставі «Кримінальне танго». До речі, її героїня Мурка повинна була закурити, на жаль, ця необхідність переросла у звичку. 

Клавдія Федорівна – драматична актриса, схильна до трагізму, така жінка-спокусниця, кохана, жадана, здатна на високі почуття. Її можна назвати яскравою представницею російської школи переживання. Віталій Євдокимович, знаючи, що вона може і розплакатися, готуючи роль, іноді приносив склянку зі словами: «Клаво, збери сльози у стакан – і розпочнемо репетицію!..». 

50 років на сцені Вінницького академічного українського музично-драматичного театру ім. М. К. Садовського віддані улюбленій справі, коли робота стає святом серця, чеканням дива... Це роки напруженої щоденної праці, нелегких пошуків, безсонних ночей і щовечірнього екзамену – на сцені... А ще гастролі, зустрічі... За 10 років співпраці з обласним радіо в парі з н. а. України Миколою Сардаковським підготували й озвучили понад 100 радіопередач.

Живучи для себе, митець живе для інших. Артистка Клавдія Баріл віддає своє мистецтво людям – і від цього щаслива. Будь-яке звершення об’єднує в собі мужність і працю, актора ж поготів. 

Англійський філософ Ф. Бекон вважав, що шлях до щастя схожий на Чумацький шлях, безліч крихітних зірок якого випромінюють світло. Побільше б таких зірок! Побільше б щасливих миттєвостей! І, перефразовуючи Ліну Костенко, хочеться додати:

Театр обрала собі сама...

І що з тобою вже сталося –

у тебе жодних претензій нема

до Долі – твоєї обраниці. 

Якось у нашій розмові артистка тихо промовила: «Я щаслива жінка...». І в ту хвилину її блакитні очі випромінювали любов до своєї родини, друзів, гордість за сина, ніжність до онучки. Хочеться лише додати: залишайтесь, Клавдіє-Клавочко-Клавусенько, щасливою та потрібною ще багато років!

Хай і надалі Вам таланить! А нові здобутки приносять благодать ще довгі роки у здоров’ї та бажанні жити, творити, любити!

С. В. Фицайло

Література

Кобильченко, О. «Живу любов’ю» : [про святкування у Вінниці Дня театру. З нагоди свята відбувся бенефіс нар. артистки України Клавдії Баріл «Живу любов’ю», присвяч. її 40-літ. сцен. діяльності] / Олена Кобильченко ; фото В. Кравченка // Вінниччина. – 2009. – 27 берез. – С. 16. – (Спец.  вип. газ. «П’ятниця»).

Фицайло, С. Вінницька Сара Бернар святкує свій ювілей : [до 60-річчя нар. артистки України Клавдії Баріл] / Світлана Фицайло // Місто. – 2009. – 20 берез. – С. 24.

Фицайло, С. Вічний роман з театром : [8 берез. театр ім. М. К. Садовського відзначає Міжнар. день театру. Серед інших акторів театру згадується нар. артистка України Клавдія Баріл] / Світлана Фицайло // Вінничанка. – 2014. – № 3. – С. 15–17 : кольор. фот.

Барил Клавдія Федорівна [Електронний ресурс] // Вікіпедія : вільна енциклопедія. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Барил_Клавдія_Федорівна (дата звернення: 03.05.2018), вільний. – Назва з екрана.

Селезньов, В. Барил Клавдія Федорівна // Енциклопедія Сучас. України (ЕСУ). – Київ, 2003. – Т. 2 : Б-Біо. – С. 253 : портр. – Бібліогр. в кінці ст. – Електрон. версія. – Режим доступу: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=40543 (дата звернення: 03.05.2018), вільний. – Назва з екрана.

Советы дает народная артистка Украины, актриса Винницкого театра им. Садовского Клавдия Барил [Електронний ресурс] // 20minut.ua : сайт. – Режим доступу: https://vn.20minut.ua/ua-i-svit/sovetyi-daet-narodnaya-artistka-ukrainyi-aktrisa-vinnitskogo-teatra-im-10196320.html (дата звернення: 03.05.2018), вільний. – Назва з екрана. 


ЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2019 РОКУ
Хронологічний довідник

 1. Від укладачів
 2. 2019 року виповнюється
 3. Знаменні і пам’ятні дати Вінниччини 2019 року. Січень
 4. Микола Луків
  До 70-річчя від дня народження письменника
 5. Лютий
 6. Одержимий творчим неспокоєм
  До 70-річчя від дня народження Сергія Дмитровича Гальчака
 7. Керманич журналістів Вінниччини
  До 75-річчя від дня народження Василя Миколайовича Паламарчука
 8. Березень
 9. «Світ сцени – зоряна завіса...»
  До 70-річчя від дня народження актриси, народної артистки України Клавдії Федорівни Баріл
 10. Весна Визволення
  До 75-ї річниці визволення Вінниччини від нацистських загарбників

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше