ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїМатеріали ІІ-ї Міжнародної науково-практичної конференції

Версія для друку

ОСНОВНІ ДОПОВІДІ

 

Краєзнавча діяльність: бібліотечний вимір

Куделя Г.Д.,

заступник начальника управління культури

і туризму Вінницької облдержадміністрації

У всьому світі на сьогоднішній день краєзнавчі документи і матеріали визнані одними із фундаментальних цінностей сучасного суспільства. Краєзнавство є безцінною скарбницею історичного досвіду багатьох поколінь, яке витримало випробування часом як у сфері матеріальної, так і духовної культури. Воно є своєрідним містком, що здійснює єднання і спадкоємність поколінь.

Реалією сьогодення у нашій країні, в області є значне пожвавлення інтересу населення до вивчення історії краю. Саме це зумовлює визнання краєзнавчої функції бібліотеки як пріоритетної і дає новий поштовх для її розвитку.

Сучасна концепція бібліотечного краєзнавства знайшла реальне відображення в одному із перших нормативних документів у бібліотечній справі незалежної України «Положенні про краєзнавчу роботу бібліотек системи Міністерства культури і мистецтв України», затвердженому наказом Міністерства культури і мистецтв України від 11 червня 1996 р. за № 314. Згодом вийшов Указ Президента України «Про заходи щодо підтримки краєзнавчого руху в Україні на період до 2010 року» та затверджена Державна «Програма розвитку краєзнавства на період до 2010 року», на основі якої було прийнято аналогічні обласні та районні програми. Хід реалізації даної програми постійно знаходиться на контролі управління культури і туризму обласної державної адміністрації, про що свідчать постанови колегії управління останніх років.

Вагомою підтримкою успішного здійснення краєзнавчої бібліотечної діяльності, безумовно, є фонд, який покликаний відображати історію, розвиток економіки, промисловості, культури, освіти, науки, мистецтва регіону. А тому, починаючи із 2006 року, в області діє програма Вінницької обласної державної адміністрації щодо сприяння у виданні книг місцевих авторів для комплектування бібліотек області, яка реалізується за кошти обласного бюджету. За рішенням експертної ради протягом 2007-2010 років побачили світ 93 книги. Публічні бібліотеки області отримали весь набір цих видань у кількості 32 тис. примірників вартістю 354 тис. гривень.

У 2010 році, за підтримки управління культури і туризму, обласною універсальною науковою бібліотекою ім.К.А.Тімірязєва здійснено моніторинг попиту користувачів бібліотек області на видання даної програми. Найбільший читацький рейтинг отримали книги:

 • Вінницька організація Національної Спілки письменників України «Збірник творів «Собор», 1-2 томи
 • Марія Гоцуляк «Запрошую до світлиці»
 • Альбом «Раритети Вінницького краєзнавчого музею»
 • Літературно-мистецький альманах «Подільське перевесло» – видання громадської літературно-мистецької організації «Велика рідня»
 • Денисик Г.І. «Природа Вінниччини»
 • Завальнюк К.В. «Червоний смерч над Поділлям»
 • Петренко В.І. «Більшовизм та українське селянство у 20-30 рр.».

Краєзнавча робота бібліотек має комплексний характер, і за своєю специфікою співвідносна із завданнями музеїв, архівів та інших закладів. Тож закономірно, що у багатьох сільських бібліотеках області уже не перший рік діють краєзнавчі куточки, де представлено подільський народний одяг, подільський рушник, кераміка Поділля, зразки облаштування подільської оселі, подільського подвір’я. Зібрані матеріали стають основою створення міні-музеїв, етнографічних куточків, народних архівів. Вони використовуються при проведенні заходів із патріотичного виховання підростаючого покоління. Саме такий куточок під назвою «Світу не пізнаєш, не знаючи краю свого» оформлено в Іванівській сільській бібліотеці Калинівського району. В ньому зібрано чимало експонатів: домоткане полотно, скатертини, взуття, вишиті сорочки, рушники, гончарні вироби, знаряддя праці, вироби місцевих майстрів, а також оформлено фото-стенди «Пам’ятаємо» про місцеві трагічні події війни 1941-1945 років.

Цикл виставок декоративно-прикладного мистецтва «Ремесла нашого села» розміщені у краєзнавчих куточках бібліотек Тульчинської ЦБС. Вони вражають красою витворів народних майстрів та виграють кольоровими барвами вишивок, розмаїттям українських хусток, писанок, витинанок, які зберігаються як сімейні реліквії.

Максимум інформації про свій край представляють працівники Чечельницької ЦРБ на виставках-екскурсіях «Чечельниччина газетними рядками», «Край мій, ти – частка батьківщини»; виставці-вікторині «Чи знаєш ти своє селище?», виставках-експозиціях: «Мій краю – джерело моє», «Творці нев'янучих скарбів», «Наші фольклорні обереги».

Під час пошукового бібліотечного краєзнавства з’являються цікаві проекти. Прикладом може слугувати те, що Літинська районна бібліотека спільно з громадською організацією «Подільський народний університет культури» та краєзнавчим музеєм ім. У.Кармелюка продовжують пошукову роботу з реалізації громадсько-державного краєзнавчого проекту «Люблю тебе, мій краю», основною метою якого є згуртування громади у справі формування позитивного іміджу Літинського району та ціннісних орієнтирів населення засобами культури.

Бібліотеки Бершадського району, з метою популяризації народних традицій та звичаїв, духовних цінностей серед молоді спільно з Всеукраїнською громадською організацією «Спілка селянської молоді України» провели конкурс «Історія одного села». На конкурс роботи представлялися у номінаціях «Фотографія», «Література», «Живопис». Роботи переможців були надіслані до журі Всеукраїнського конкурсу.

Враховуючи інтерес користувачів до подій минулого, бібліотекарі послідовно та систематично ведуть копітку пошукову роботу, основною метою якої є: вивчення історії свого населеного пункту, відродження імен визначних діячів краю, збирання легенд, переказів, спогадів старожилів тощо. В результаті фонди бібліотек поповнюються спочатку копіями архівних документів, фотографіями, споминами старожилів і учасників історичних подій, записаними бібліотекарями, а далі з’являються поліграфічні видання. Варто відзначити видавничий проект Гайсинської ЦРБ «Із когорти славних земляків», у результаті якого тільки у 2009 році видано 16 буклетів про видатних діячів району, інформаційний дайджест Козятинської ЦРБ «Визволення Козятина», приурочений пам’ятній звитязі та воєнним подвигам героїв-учасників тих подій, путівник історії села Нестерварки «Там, де біла хата на любов багата!», виданий Тульчинською ЦРБ, інноваційну поліграфію краєзнавчих покажчиків Крижопільської ЦБС. Звичайно, найактивнішу видавничу діяльність краєзнавчого спрямування здійснює ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва. Впродовж 2008-2010 років побачили світ 12 бібліографічних та біобібліографічних покажчиків, збірники матеріалів, що висвітлюють життєвий та творчий шлях видатних подолян, а також історію і сьогодення краю.

Особлива роль в організації дозвілля населення відводиться об’єднанням та клубам за інтересами, що працюють на базі бібліотек. Такі любительські клуби існують завдяки тому, що працівники бібліотек не формально виконують обов’язки, а живуть своєю справою, знаходять і об’єднують людей цікавих, неординарних, творчих. У публічних бібліотеках Вінниччини таких діючих читацьких клубів і об’єднань нараховується 454. Більшість зустрічей члени бібліотечних клубів пов’язують із краєзнавчою тематикою.

Хочеться назвати сьогодні такі з них:

 • «Роксолана», що діє при Барській районній бібліотеці для дітей;
 • «Вишиванка» – бібліотека с.Тараски Хмільницького району;
 • «Ріднокрай» – Чернівецької ЦРБ;
 • «Краєзнавець» – Станилівської бібліотеки-філії Погребищенської ЦБС;
 • «Стежина» – с.Сказинці Могилів-Подільського району;
 • літературно-мистецьке об’єднання «Оберіг», що понад 10 років діє при Тульчинській ЦРБ;
 • «9 муз» – Козятинська ЦРБ;
 • краєзнавчий літературно-мистецький клуб «Криниця», що понад двадцять років діє при Немирівській ЦРБ;
 • з 2009 року на базі ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва діє краєзнавчий літературно- мистецький клуб «Птах душі».

Бібліотеки області все частіше стають організаторами і місцями проведення круглих столів, конференцій, присвячених краєзнавчій тематиці. Окрім «Тімірязєвки», яка вже має чималий досвід проведення науково-практичних конференцій і підтвердженням цьому є нинішня ІІ Міжнародна науково-практична конференція «Краєзнавство: історичний досвід та перспективи розвитку», свій практичний досвід у цьому напрямку здобувають Барська, Могилів-Подільська, Тульчинська районні бібліотеки.

Сьогодні однозначно можна говорити про те, що у краєзнавчу діяльність нові зміни вносить автоматизація бібліотечних процесів та Інтернет. Проявом цього може слугувати активне поповнення інформацією всіма бібліотеками області веб-проекту «Вінницький інформаційний портал», який координує ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва, та наповнення краєзнавчою інформацією українського Інтернет-ресурсу бібліотечними сайтами 7 книгозбірень області.

«Хто зберіг любов до краю і не зрікся роду, тільки той віддав всю душу – все, що зміг, Народу!», – так просто і так вагомо сказав Олександр Олесь на початку минулого століття. Саме цим ми повинні керуватися у своїй роботі і саме так повинні думати, працюючи з краєзнавчим матеріалом.


Краєзнавча робота Вінницької ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва: від традицій до інновацій

Морозова Н.І.,

директор Вінницької обласної універсальної

наукової бібліотеки ім.К.А.Тімірязєва

Краєзнавча діяльність бібліотеки має глибокі корені та гарні традиції, напрацьовані багатьма поколіннями бібліотечних фахівців. Значне пожвавлення цієї роботи ми з Вами спостерігаємо впродовж двох останніх десятиліть, з часу проголошення незалежності України. Краєзнавча функція не лише публічних, але й наукових бібліотек є на сьогодні пріоритетною. Ми це розуміємо і успішно розвиваємо та удосконалюємо цей напрямок роботи. Спеціалізований підрозділ, що має сучасну назву “відділ літератури та інформації з питань краєзнавства”, який діє у бібліотеці з 1981 року, покликаний не лише збирати по крупинках всю інформацію про край, відображати її у довідково-бібліографічному апараті, репрезентувати ці матеріали за допомогою друкованих та мультимедійних засобів усьому світу, заповнюючи український сегмент у мережі Інтернет, але й координувати цей важливий напрямок роботи з іншими структурними підрозділами обласної наукової бібліотеки, книгозбірнями області та всіма зацікавленими партнерами.

Нещодавно ми отримали проект нового “Положення про краєзнавчу діяльність державних і комунальних бібліотечних закладів України”, в якому закріплені основні завдання і функції цього важливого напрямку роботи. Наше завдання – ознайомитися з ним, при потребі зробити зауваження та внести зміни і доповнення, або підтримати у пропонованій редакції.

Для формування фонду краєзнавчих документів нашої бібліотеки, як ні для жодного іншого, характерний досить широкий видовий склад, головним критерієм відбору якого є, звичайно ж, відомості про край, який також включає документи від фундаментальних часописів, книг ХІХ століття до невеликого розміру неопублікованих матеріалів.

Що ж нового з’явилося в останні роки? Перш за все, важливим джерелом поповнення фонду є обласні програми підтримки місцевих авторів, за рахунок яких бібліотеки щорічно отримують твори письменників-земляків та інші видання про край з різних галузей знань.

Як відомо, вагоме місце займає фонд місцевих видань, або обов’язковий примірник документів, що виходять на території регіону. Для найбільш повного укомплектування цими виданнями, ми тісно співпрацюємо з видавництвами і видавничими організаціями. Уже традиційно, в рамках відзначення Всеукраїнського дня бібліотек, влаштовуємо виставки нових друків місцевих видавництв. У цьому році така виставка-продаж проходила 30 вересня, і з нею мали змогу не тільки ознайомитися учасники обласного свята – представники з усіх районів області, але й закупити необхідні видання та укласти з видавництвами відповідні договори на придбання продукції за безготівковий рахунок.

Крім творів друку, матеріалів на електронних носіях, останнім часом ми почали збирати спогади очевидців різних важливих подій нашої історії, поступово використовувати метод “усної історії”. Прикладом цьому можуть слугувати спогади вінничан – очевидців Голодомору 1932-1933 років, учасників Великої Вітчизняної війни, які є в рукописному вигляді, неопубліковані матеріали в електронному вигляді. До цього виду джерельної бази можна віднести і 16-ти годинний фільм спогадів ветеранів бібліотеки, багатьох з яких уже, на жаль, немає в живих.

Вартий уваги, започаткований у минулому році бібліотекою спільно з обласною організацією Національної спілки письменників України, на основі двостороннього договору про творчу співпрацю, новий проект – створення Фонду особового походження. Розроблене відповідне Положення, зроблено перші кроки у реалізації даного проекту, зокрема, опрацьовано та описано окремі документи з історії діяльності обласної письменницької організації, членів НСПУ Михайла Каменюка та Юрія Боярунця. Робота над упорядкуванням Фонду дала можливість виявити неопубліковані матеріали, які розширять інформацію про діяльність письменників-земляків. Цікавим нам видається листування М.Каменюка, який здійснив переклад українською мовою роману “Життя і дивовижні пригоди солдата Івана Чонкіна” з автором книги, відомим письменником В.Войновичем.

Крім письменницької організації, ми тісно співпрацюємо з громадськими краєзнавчими організаціями, зокрема, обласною організацією “Поділля” (голова – Ю.В.Легун), обласною організацією Всеукраїнської спілки краєзнавців України (голова – С.Д.Гальчак) та іншими.

Краєзнавча діяльність в останнє десятиліття найбільше трансформувалася у створенні краєзнавчого довідково-бібліографічного апарату. На зміну традиційному картковому каталогу, тематичним картотекам прийшли власні інформаційні продукти, створені бібліографами бібліотеки, це, перш за все, електронний каталог, електронні бази даних краєзнавчого характеру. Важливим джерелом вивчення історії і сьогодення нашого краю є “Вінницький інформаційний портал”, який ведеться спільно обласною науковою та центральними районними бібліотеками області. Відрадно, що більшість учасників цього проекту подають матеріали у електронному вигляді, що забезпечує більшу чіткість і оперативність наповнення ВІПу.

Ми упорядковуємо і зберігаємо всю зафіксовану краєзнавчу інформацію, намагаємося досягти найбільшої повноти відображення даних про край, новими матеріалами поповнюються аналітична база даних “Література про Вінницьку область” (активну участь в цій роботі беруть також центральні районні бібліотеки), БД “Персоналії”. У меню веб-сайту бібліотеки за розділом “Наші видання” вміщуються електронні версії повних текстів видань бібліотеки, а окремі – виготовлені лише в електронному вигляді (присвячений Марку Вовчку, С.Руданському тощо). Впродовж останніх років наповнюється новими матеріалами ЕБД “Календар”. Окремо існує і систематично поповнюється новими записами БД “В.Стус”, яка створювалася в ході підготовки фундаментального науково-допоміжного покажчика із серії “Наші видатні земляки”, присвяченого 70-річчю від дня народження письменника-земляка, Героя України В.С.Стуса “Постать Василя Стуса над плином часу”. До слова, цей посібник рекомендований обласною експертною радою до друку і виданий за кошти обласної державної адміністрації накладом 1000 примірників.

Схвальну оцінку науковців, літературознавців, краєзнавців, бібліотечної спільноти отримали нові видавничі проекти бібліотеки. Передусім, це – альманах “Подільський книжник”, перший випуск якого також вийшов за сприяння облдержадміністрації і став цікавим джерелом вивчення історії книги та книгодрукування на Поділлі, вміщує дослідження унікальних книжкових раритетів, колекцій, у тому числі з фондів обласної наукової бібліотеки. До друку підготовлено і ІІ-й випуск альманаху, який незабаром побачить світ.

Гарним помічником туристичних організацій Вінниччини, краєзнавців, гостей міста і області став двомовний краєзнавчий довідник-алігат “Вінниччина туристична”. Не менш цікавим є й диск, виготовлений фахівцями бібліотеки. Видання упорядковане і підготовлене до друку нашою бібліотекою, але були використані матеріали, надані районами. Тому це ще один із прикладів корпоративного співробітництва бібліотек, істориків, краєзнавців, громадських організацій та представників місцевої влади, який дає позитивні результати.

Яскравим прикладом співпраці обласної наукової бібліотеки та Державного архіву Вінницької області може бути біобібліографічний покажчик “Творець архітектурної історії Вінниці початку ХХ століття”, присвячений 150-річчю від дня народження архітектора Г.Г.Артинова, з електронним додатком архівних матеріалів.

Що стосується збереження кращих традицій, то можна зазначити, що починаючи з 1971 року бібліотекою підготовлено низку бібліографічних посібників із уже вищезгаданої серії “Наші видатні земляки”. Крім того, посібники цієї серії у поточному році приурочувалися поету, літературознавцю, професору ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського А.М.Подолинному, відомому письменнику важкої долі В. Забаштанському, який незабаром вийде з друку. Започатковано серію “Творчі імена Вінниччини”, в якій вийшов покажчик, присвячений поетесі, педагогу, журналістці Світлані Травневій. Слід констатувати, що до видавничої діяльності бібліотеки долучаються провідні науковці, письменники, які виступають не лише науковими консультантами, але й співавторами видань, готуючи фундаментальні вступні статті та надаючи різні цікаві матеріали.

Популяризація краєзнавчих документів та відомих постатей здійснюється різними формами роботи, включаючи соціокультурну діяльність, зокрема бібліотечні виставки, літературно-мистецькі вечори, традиційні Стусівські читання, засідання літературно-мистецького клубу “Птах душі”, презентації нових книг місцевих авторів. Хочу звернути Вашу увагу, що крім відомих письменників, у полі зору бібліотеки були і початківці.

Ми пишаємося тим, що бібліотека неодноразово ставала своєрідним місточком, який давав молодим талантам путівку у велике творче життя. Сприяли цьому, у значній мірі, презентації книг, зокрема, Оксани Лашко, Татіани Комарової, Дани Кваші та інших авторів.

Маючи значний багаж наукових досліджень, інших напрацювань краєзнавчого характеру, наша бібліотека уже неодноразово ставала місцем проведення науково-практичних конференцій регіонального, всеукраїнського та міжнародного значення, і, сподіваюся, що це стане доброю традицією, адже ми відкриті для спілкування, співробітництва з усіма, кому не байдуже, чи знатимуть наші сучасники та прийдешні покоління свій край, чи збережуть історичну пам’ять свого народу, чи матимуть уяву, хто ми, якого роду-племені.

Я зупинилася лише на окремих аспектах краєзнавчої діяльності бібліотеки. У ході роботи нашого форуму, ми матимемо змогу поділитися кращими надбаннями, обмінятися думками, можливо подискутувати, а також намітити шляхи подальшого співробітництва у цій важливій справі. На минулій конференції, яка відбулася два роки тому, були прийняті досить солідні рекомендації, передбачені на тривалу перспективу, тому ми повинні взяти їх за основу і докласти зусиль до їх реалізації, а також ініціювати розробку нової Державної програми розвитку краєзнавства на період до 2020 року.Матеріали ІІ-ї Міжнародної науково-практичної конференції

 1. Привітання
 2. Основні доповіді
 3. Виступи учасників конференції
 4. Виступи учасників конференції
 5. Виступи учасників конференції
 6. Виступи учасників конференції
 7. Виступи учасників конференції
 8. Виступи учасників конференції
 9. Виступи учасників конференції
 10. Виступи учасників конференції
 11. Виступи учасників конференції
 12. Виступи учасників конференції
 13. Виступи учасників конференції
 14. Виступи учасників конференції
 15. Резолюція
 16. Зміст

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше