ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїВерсія для друку

ПРО ПРОЕКТ

«БІБЛІОМІСТ» – партнерська робота IREX, USAID та Міністерства культури і туризму України, на підтримку якої Фундація Білла та Мелінди Гейтс надала грант на суму 25 мільйонів доларів США. «БІБЛІОМІСТ» співпрацює з Українською бібліотечною асоціацією (УБА), центральними та місцевими органами влади та бібліотеками на всій території України, щоб допомогти ефективніше задовольняти потреби місцевих громад завдяки навчанню та використанню сучасних технологій, виконавши такі завдання:

- Обладнати бібліотеки технікою для отримання кращого доступу до інформації.

- Навчити бібліотекарів користуватися новітніми технологіями для удосконалення роботи в обслуговуванні відвідувачів.

- Сприяти розвитку ресурсної бази бібліотечної асоціації для ефективнішого представлення інтересів бібліотек та бібліотекарів.

- Заручитися державною підтримкою для визначення ключової ролі бібліотек у суспільстві.

ПРОГРАМНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Програма «БІБЛІОМІСТ» має на меті досягти результатів у чотирьох ключових сферах:

 

ОСНАЩЕННЯ БІБЛІОТЕК

Створення мережі бібліотек із публічним доступом до Інтернету.

 

НАВЧАННЯ БІБЛІОТЕКАРІВ

Проведення курсів підвищення кваліфікації бібліотекарів.

Створення інфраструктури для навчання українських бібліотекарів, застосовуючи інформаційні технології (ІТ).

 

ПІДВИЩЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЙНОЇ СПРОМОЖНОСТІ БІБЛІОТЕЧНОЇ АСОЦІАЦІЇ

Співпраця з Українською бібліотечною асоціацією (УБА).

Допомога українським бібліотекарям та їхнім асоціаціям у створенні ресурсів, які відповідатимуть потребам усіх членів місцевої громади.

 

ЗАЛУЧЕННЯ УРЯДОВОЇ ПІДТРИМКИ

Налагодження співпраці з урядом для удосконалення політики.

ВІННИЦЬКИЙ РЕГІОНАЛЬНИЙ ТРЕНІНГОВИЙ ЦЕНТР

6 липня 2010 року з метою організації навчання бібліотекарів та мешканців області з використання комп’ютерної техніки, ресурсів мережі Інтернет за підтримки громадської організації «Асоціація бібліотек Вінниччини» на базі ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва розпочав свою діяльність Вінницький регіональний тренінговий центр.

Програмою «БІБЛІОМІСТ» для функціонування тренінгового центру було надано набір обладнання, що включає:

- 10 комп’ютерів;

- ліцензійне програмне забезпечення;

- обладнання для об’єднання комп’ютерів у локальну мережу;

- принтер, сканер;

- мультимедійний проектор;

- 10 веб-камер, навушників.

У рамках діяльності регіонального тренінгового центру було організовано проведення низки обов’язкових та додаткових тренінгів.

Бібліотекарі Барського та Тульчинського районів – переможці І раунду програми «Бібліоміст» – навчалися на базі тренінгового центру за програмою підвищення кваліфікації «Організація та управління змінами у публічній бібліотеці в умовах інформатизації та соціально-економічних перетворень».

Навчальна програма складалася з трьох модулів, спеціально розроблених Українською бібліотечною асоціацією. Загальна тривалість курсу 72 години: 40 годин занять в аудиторії та 32 години для самостійного опрацювання.

МОДУЛЬ 1. Основи комп’ютерної грамотності. Основи роботи в Інтернеті для бібліотечних працівників

Програма модуля складається з основ комп’ютерної грамотності, знайомства з інформаційними технологіями, а також містить теми, в яких розкривається поняття про комп’ютер як інформаційної системи; розглядається операційна система та основні об’єкти; програмне забезпечення; текстовий процесор MS Word; формати даних та їх перетворення; комп’ютерна безпека та захист інформації.

Основи роботи в Інтернеті для бібліотечних працівників включають знання про світову мережу Інтернет, основи навігації в Інтернеті, програми перегляду (браузери); сервісні програми Інтернету (www, е-mail); пошук в інформаційних ресурсах Інтернету; інформаційно-пошукові системи тощо.

Завдання курсу:

- набути навичок ефективного використання апаратних засобів та прикладних програм для розв’язування завдань фахового спрямування;

- розглянути головні етапи та тенденції розвитку світової мережі Інтернет;

- ознайомитися з інформаційним сервісом Інтернет, оволодіти основами навігації засобами браузерів (програм-переглядачів);

- надати практичні навички роботи в середовищі популярних інформаційних сервісних програм Інтернет: WWW (World Wide Web) та е-mail (електронної пошти);

- оволодіти навичками та вміннями інформаційного пошуку в ресурсах Інтернету;

- опанувати знання та професійні навички роботи з Інтернет-ресурсами та послугами;

- підготувати бібліотечних фахівців до професійного використання процесів мережевого інформаційного пошуку та моніторингу в сфері інформаційно-аналітичної діяльності.

МОДУЛЬ 2. Нова бібліотечна послуга: використання інформаційних технологій та Інтернету в бібліотеці

Модуль складається з тем, що висвітлюють такі питання: роль Інтернету у глобалізації інформаційного простору та проблеми вільного доступу до інформації; Інтернет-доступ як бібліотечна послуга; інтелектуальна власність та авторське право в Інтернеті, відповідальність бібліотек та працівників; інформаційні ресурси в Інтернеті та їх пошук; автоматизовані інформаційно-бібліотечні системи (АІБС); бібліотечні ресурси в Інтернеті; методика навчання користувачів роботі з електронними ресурсами.

Для викладання кожної з тем модуля використовуються матеріали з досвіду роботи публічних бібліотек України та світу.

Завдання курсу:

- ознайомитися із законодавчою, нормативно-правовою базами діяльності бібліотек, розглянути міжнародні та вітчизняні документи і матеріали, що регулюють діяльність бібліотек у цій сфері;

- здобути загальнотеоретичні знання, що базуються на бібліотекознавчих дослідженнях;

- виробити практичні уміння, необхідні для планування та здійснення діяльності, пов’язаної з впровадженням і використанням Інтернет-доступу як нової бібліотечної послуги;

- здобути навички роботи з локальними та мережевими електронними інформаційними ресурсами, створення та використання електронних ресурсів.

МОДУЛЬ 3. Інноваційні зміни в бібліотеці на основі проектного, кадрового менеджменту та ініціативної діяльності бібліотек

Програма модуля складається з таких тем: інноваційна діяльність та маркетингова стратегія розвитку бібліотек, що розкриває теоретико-методологічні основи інноваційних методик, технологій та бібліотечного маркетингу, розвитку асортименту послуг бібліотек.

Ініціативна діяльність бібліотек та шляхи підвищення їх ролі у громадянському суспільстві включає теми, які присвячені основам фандрейзингу, програмному і проектному розвитку бібліотек, кадровому менеджменту, адвокасі, практиці соціального партнерства.

Завдання курсу:

- оволодіти знаннями щодо трансформаційних змін бібліотек на основі інноваційної діяльності з використанням елементів менеджменту;

- визначити підходи до розробки інноваційних стратегій, опанувати методику розробки стратегічних планів;

- розкрити сутність бібліотечного маркетингу як механізму створення нового іміджу бібліотек у зміненому інформаційному і соціокультурному середовищі;

- розглянути наявні підходи до класифікації бібліотечних послуг, проаналізувати номенклатуру інформаційних продуктів, послуг бібліотек із переорієнтацією на серсвісність обслуговування відповідно до потреб користувачів;

- ознайомити з основами ініціативної діяльності бібліотек на базі фандрейзингових технологій;

- опанувати механізми програмного і проектного розвитку бібліотек;

- розкрити основи лідерства та командного підходу в кадровому менеджменті;

У відповідності до навчально-тематичних планів проводилися лекційні, семінарські, практичні, лабораторні та виїзні заняття, з окремих тем – дискусії, круглі столи та інноваційне планування. Учасники тренінгів виконували завдання для самостійної роботи. Здійснювався вхідний та вихідний контроль знань слухачів.

Впродовж дії проекту проведено низку обов’язкових та додаткових тренінгів.

Обов’язкові тренінги за програмами: Модуля 1 «Основи комп’ютерної грамотності. Основи роботи в Інтернеті для бібліотечних працівників»; Модуля 2 «Нова бібліотечна послуга: використання інформаційних технологій та Інтернету в бібліотеці»; Модуля 3 «Інноваційні зміни в бібліотеці на основі проектного, кадрового менеджменту та ініціативної діяльності бібліотек» у Вінницькому РТЦ пройшли бібліотечні фахівці Барського та Тульчинського районів – переможці І раунду конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету».

Важливими для підвищення професійної кваліфікації бібліотечних фахівців області та впровадження нових інформаційних технологій у діяльність бібліотек стали організовані на базі РТЦ додаткові тренінги для бібліотекарів, зокрема такі тренінги пройшли фахівці ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва за програмами Модуля 1 та Модуля 2; бібліотекарі ВНЗ м.Вінниці за програмою Модуля 1 та Модуля 2; методисти центральних районних (міських) бібліотек за адаптованими програмами Модуля 2 – 3 групи, за програмою Модуля 3 – 1 група. Окрім того, для фахівців обласної книгозбірні організовувалися тренінги з питань ефективного використання ПЗ «ІРБІС-64».

Обов’язкові та додаткові тренінги для бібліотекарів

 

Загалом, 118 бібліотечних працівників підвищили свою професійну кваліфікацію на базі РТЦ.

Бібліотечні фахівці області в результаті участі у тренінгах набули навичок ефективного використання апаратних засобів та прикладних програм, в тому числі й ПЗ «ІРБІС-64»; ознайомилися з інформаційним сервісом Інтернету, оволоділи основами навігації засобами браузерів; набули практичних навичок роботи в середовищі інформаційних сервісних програм Інтернету; оволоділи навичками та вміннями інформаційного пошуку в ресурсах Інтернету; опанували знання та професійні навички роботи з Інтернет-ресурсами; ознайомилися із законодавчою, нормативно-правовою базами діяльності бібліотек з питань авторського права; виробили практичні уміння, необхідні для планування та здійснення діяльності, пов’язаної з впровадженням і використанням Інтернет-доступу як нової бібліотечної послуги; оволоділи знаннями щодо трансформаційних змін бібліотек на основі інноваційної діяльності з використанням елементів менеджменту; визначили підходи до розробки інноваційних стратегій, опанували методику розробки стратегічних планів; розкрили сутність бібліотечного маркетингу як механізму створення нового іміджу бібліотек у зміненому інформаційному і соціокультурному середовищі; розглянули наявні підходи до класифікації бібліотечних послуг , проаналізували номенклатуру інформаційних продуктів, послуг бібліотек із переорієнтацією на сервісність обслуговування відповідно до потреб користувачів; ознайомилися з основами ініціативної діяльності бібліотек на базі фандрейзингових технологій; опанували механізми програмного і проектного розвитку бібліотек; розкрили основи адвокації та соціального партнерства тощо.

Додатково для бібліотечних фахівців та користувачів бібліотеки було проведено серію тренінгів «Бібліотека як центр доступу громадян до інформації органів державної та місцевої влади». У результаті, 4 бібліотеки Тульчинського району та 6 бібліотек Барського району приєдналися до Мережі пунктів доступу громадян до офіційної інформації.

За час діяльності РТЦ було проведено два виїзні 3-х денні тренінги за темою «Сервіси в Інтернеті» для фахівців Барського та Тульчинського районів (20 осіб).

Велика увага в РТЦ приділялася організації тренінгів для користувачів бібліотеки. Так, за адаптованими програмами Модуля 1 «Основи роботи на ПК та сервіси

Інтернету» навчалися 54 користувачі пенсійного віку, 9 безробітних та 14 учителів шкіл м. Вінниці, усього 77 осіб. У результаті, розширилося коло користувачів, залучених до використання сучасних інформаційних технологій; бібліотека утверджує свою роль освітньої бази для підвищення професійної кваліфікації та самоосвіти; сприяє професійній орієнтації та підвищує можливість подальшого працевлаштування; бібліотека сприймається як провідник у світ електронної інформації; здійснюється популяризація інформаційних ресурсів та виховання інформаційної культури користувачів.

Додаткові тренінги для користувачів бібліотеки

 

 

Впродовж діяльності Вінницького тренінгового центру користувачі ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва мали змогу безкоштовно використовувати інформаційні ресурси мережі Інтернет з освітньою, навчальною та дозвіллєвою метою.

У процесі проведення тренінгів у РТЦ застосовувався комплексний підхід до професійної підготовки фахівців та формування інформаційної грамотності громади, зокрема використовувалися інтеграційні методики проведення тренінгів, поєднувалися теоретичні заняття з практичними вправами та інтерактивними формами навчання. Команда РТЦ прагнула охопити навчанням різні соціальні групи користувачів, проте найбільш активними виявилися люди старшого покоління. Тренери вносили зміни до програми, в залежності від рівня підготовки учасників груп та їхніх інформаційних потреб, орієнтувалися на кінцевий результат, вивчали думки учасників, аналізували відгуки з метою поліпшення тренінгової діяльності.

Події, що відбувалися у Вінницькому регіональному тренінговому центрі у процесі реалізації проекту «Бібліоміст» на Вінниччині відображалися на блозі «Бібліомісток» (http://blog.library.vn.ua/ ).

До блоговедення долучилися і учасники тренінгів

Барська районна бібілотека: блог читального залу

http://nformplaneta.blox.ua/html

Барський молодіжний бомонд (Барська районна бібліотека)

http://barcreativeyoutn.blogspot.com/

Берег дитинства (блог Барської районної бібліотеки для дітей)

http://barchildlib.blogspot.com/

Бібліотека села Міжлісся

http://mizhlissyalibr.blogspot.com/

Тульчинська центральна районна бібілотека

http://tulchlb.blogspot.com/

Скарбниця Тиманівської бібліотеки

http://timanivka.blox.ua/html

Тиманівська бібліотека: день за днем

http://timanivkalive.blox.ua/html

BIBLIOVIN (Блог методистів Вінницької міської ЦБС)

http://bibliovin.blox.ua/

 

Конкурс

«Організація нових бібліотечних послуг

з використанням вільного доступу до Інтернету»

(переможці у Вінницькій області)

 

І раунд

Комунальний заклад «Барська центральна районна бібліотека»

Районна бібліотека для дітей, м.Бар

Балківська сільська бібліотека-філія

Мигалівецька сільська бібліотека-філія

Міжліссянська сільська бібліотека-філія

Верхівська сільська бібліотека-філія

Тульчинська центральна районна бібліотека

Василівська бібліотека-філія

Кирнасівська міська бібліотека-філія

Нестерварська бібліотека-філія

Тиманівська бібліотека-філія

 

ІІ раунд

Центральна бібліотека ім.І.В.Бевза ЦБС м.Вінниця

Бібліотека-філія № 7

Бібліотека-філія № 13

Бібліотека-філія № 21 ім.Н.Крупської

Бібліотека-філія № 8

Крижопільська центральна районна бібліотека

Голубецька сільська бібліотека

Городківська сільська бібліотека № 2

Шарапанівська сільська бібліотека

Куничанська сільська бібліотека

Мурованокуриловецька центральна районна бібліотека

Галайковецька бібліотека-філія

Морозівська бібліотека-філія

Обухівська бібліотека-філія

Рівненська бібліотека-філія

Томашпільська центральна районна бібліотека

Томашпільська селищна бібліотека

Вапнярська селищна бібліотека

Комаргородська сільська бібліотека

Липівська сільська бібліотека

Хмільницька районна бібліотека для дорослих

Вишеньківська сільська бібліотека

Лознянська сільська бібліотека

Скаржинецька сільська бібліотека

Соколівська сільська бібліотека

Немирівська центральна районна бібліотека

Брацлавська селищна бібліотека для дорослих та дітей

Кіровська сільська бібліотека

Райгородська сільська бібліотека

Центральна бібліотека ЦБС Гайсинського району

Ярмолинецька сільська бібліотека-філія

Краснопільська сільська бібліотека-філія

Кунянська бібліотека-філія

Мар’янівська бібліотека-філія

Центральна бібліотека ЦБС Іллінецького району

Городоцька сільська бібліотека-філія

Дашівська міська бібліотека-філія

Леухівська сільська бібліотека-філія

Центральна бібліотека ЦБС Козятинського району

Бібліотека-філія с.Комсомольське

Бібліотека-філія с.Вернигородок

Бібліотека-філія с.Жежелів

Бібліотека-філія с.Кордишівка

Могилів-Подільська центральна районна бібліотека

Немійська сільська бібліотека

Бронницька сільська бібліотека

Вендичанська селищна бібліотека

Тростянецька центральна районна бібліотека

Тростянецька філія-бібліотека для дітей

Новоободівська сільська бібліотека

Савинецька сільська бібліотека

Цибулівська сільська бібліотека

 

Загалом 63 бібліотеки Вінниччини долучилися до реалізації програми «Бібліоміст».

Основну діяльність Вінницького РТЦ в подальшому планується спрямувати на організацію обов’язкових тренінгів з бібліотечними фахівцями бібліотек-переможців з метою підвищення їх професійної кваліфікації для впровадження нових інформаційних технологій в діяльність бібліотек за програмами обов’язкових та додаткових Модулів. Окрім того, будуть організовуватися тренінги для користувачів з основ роботи на ПК і сервісів Інтернету та задоволення інформаційних потреб користувачів бібліотеки його ресурсами.

 


Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше