Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Ювелір у майстерні слова

Управління культури і мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К. А. Тімірязєва

 

 

Письменники Вінниччини

 

 

 

 

Ювелір у майстерні слова

 

До 80-річчя від дня народження відомого

українського поета і публіциста А. А. Бортняка

 

Бібліографічний покажчик

 

 

Вінниця, 2018


 

УДК 016:929(477.44)

Ю 14

 

Відповідальна за випуск Н. І. Морозова,

директор Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва,

заслужений працівник культури України

 

Науковий консультант А. М. Подолинний,

письменник, літературний критик,

заслужений працівник культури України

 

 


Ювелір у майстерні слова : до 80-річчя від дня на-родження відомого українського поета і публіциста А. А. Борт-няка : бібліогр.  покажч. / Вінниц. ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва ; уклад. Л. І. Заря ; авт. ст.: А. М. Подолинний, Н. Ю. Гнатюк ; ред. С. В. Лавренюк ; відп. за вип. Н. І. Морозова. – Вінниця, 2018. – 156 с. : фот. – (Письменники Вінниччини).

 

Бібліографічний покажчик присвячується 80-річному юві-лею уродженця Вінницького краю, відомого українського поета, журналіста та публіциста Анатолія Агафоновича Бортняка.

Посібник містить статтю А. Подолинного «Одинадцята заповідь Анатолія Бортняка», у якій розкривається творча біогра-фія поета, інтерв’ю Ніни Гнатюк «При вогнищі поетового слова», а також відгуки інших відомих діячів про ювіляра.

У бібліографічній частині представлені окремі видання, твори, вміщені в газетах, журналах, збірниках, альманахах, а також публікації та довідкові матеріали про різнопланову діяльність поета.

мета покажчика – ознайомити шанувальників українсько-го слова з творчістю талановитого земляка, лауреата багатьох всеукраїнських літературних премій.

Видання розраховане на літературознавців, бібліотечних працівників, освітян, студентську й учнівську молодь та всіх шанувальників творчості поета.

© Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, 2018


Від укладача

Анатолій Агафонович Бортняк – відомий український письменник та журналіст. Працював у різних літературних жанрах, найбільше – поетичних.

Народився 27 квітня 1938 року в селі Олександрівці Тростянецького району на Вінниччині в родині вчителів. У 1955 році закінчив Жабокрицьку середню школу сусіднього Крижопільського району і вступив на філологічний факультет Одеського державного університету. Після закінчення навчання в 1960 році почав працювати журналістом у Тульчині, а згодом на обласному радіо у Вінниці. У 90-ті роки минулого століття був оглядачем з питань літератури і мистецтва «Вінницької газети», вів популярні на той час рубрики «Од слова до слова…», «Надбужанські музи», «Сміхопад».

1974–1986-ті роки – відповідальний секретар Вінницької письменницької організації, член правління Спілки письменни-ків України. Був першим головою обласного Товариства укра-їнської мови імені Тараса Шевченка («Просвіта»). Активний учасник багатьох мистецьких і громадсько-політичних заходів. 

Уперше вірші Анатолія Бортняка були надруковані в одеських газетах, альманасі «Літературна Одеса». Перша збірка віршів «Мелодія» вийшла в 1965 році в Києві. За життя письменника надруковано понад 30 книжок лірики, поем, сатири, гумору, пародій, епіграм, шаржів, публіцистики. Його твори перекладені багатьма мовами, окремими книгами друкувалися в Москві, Нальчику, добірками – в Білорусі, Молдові, Казахстані, Чувашії, Башкирії, Польщі, Угорщині, Болгарії, США, Канаді, Австралії.

Анатолій Бортняк – лауреат літературних премій імені Михайла Коцюбинського, Володимира Сосюри, Степана Руданського, Степана Олійника, Олександра Копиленка, «Срібний Еней», був переможцем трьох міжнародних конкурсів у США. У 1998 році нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.

22 липня 2009 року перестало битися серце поета. Земляки шанують пам’ять свого видатного краянина, на його честь названа вулиця в мікрорайоні «Поділля» у Вінниці. У Крижопільському районі проводиться літературно-мистецьке свято «Бортнякова весна», Міжнародна громадська організація «Вінницьке зем-ляцтво» у м. Києві 2010 р. заснувала Всеукраїнську літературно-мистецьку премію ім. А. Бортняка.

На слова поета композитори О. Білаш, В. Папаїка, А. Мархлевський, В. Ткаченко та інші створили популярні пісні. Про його творчість писали видатні майстри слова та авторитетні критики.

Відкривають видання стаття письменника, літературного критика Анатолія Подолинного «Одинадцята заповідь Анатолія Бортняка», інтерв’ю Ніни Гнатюк «При вогнищі поетового слова», а також добірка «Відгуки про творчість поета».

Покажчик містить бібліографічні описи творів автора, матеріали про його життя і творчість.

Видання складається з двох розділів: «Твори Анатолія Бортняка» та «Література про Анатолія Бортняка», які поділя-ються на відповідні тематичні підрозділи.

У першому розділі «Твори Анатолія Бортняка» література структурована за двома підрозділами: «Вибрані твори, окремі збірки»; «Твори, надруковані у збірниках, альманахах, періодич-них виданнях». Матеріали першого підрозділу розташовані в хронологічній послідовності, другого – систематизовані за рубриками: «Лірика», «Пісні на вірші А. Бортняка», «Сатира та гумор», «Переклади», «Публіцистика, передмови до книг, інтерв’ю», «Редактор, упорядник видань, рецензент». Література розміщена за хронологією, а в межах кожного року – в алфавіт-ному порядку, що дає змогу простежити зростання творчого потенціалу письменника.

Документи про життєвий і творчий шлях подані за алфаві-том прізвищ авторів чи назв творів, а в підрозділах «Нагороди, літературні премії», «Вшанування пам’яті» – за хронологією.

Видання супроводжує допоміжний іменний покажчик, у якому в алфавітному порядку зібрані прізвища авторів, редакторів, упорядників, композиторів, осіб, що згадуються в пронумерованих бібліографічних описах.

При підготовці бібліографічного покажчика використано літописи журнальних і газетних статей, довідково-бібліографіч-ний апарат та фонди Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, електронні каталоги інших бібліотек України, мережу Інтернет, а також матеріали, надані фахівцями Крижопільської ЦБ.

Більшість видань і публікацій переглянуто de visu.

у виданні вміщені фотоматеріали з архіву ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, мережі Інтернет, а також надані дружиною поета г. п. бортняк.

Покажчик розрахований на широке коло читачів – літературознавців, освітян, бібліотекарів, краєзнавців, студентів, учнів та всіх, хто любить і шанує українське слово.

Відбір матеріалу закінчено 1 березня 2018 року.

 

Наша адреса:

21050, Вінниця, вул. Соборна, 73

Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва

Відділ документів із гуманітарних,

технічних та природничих наук

Тел.: (0432) 67-03-45

Факс: (0432) 67-03-41

E-mail: chitzal@library.vn.ua

http://old.library.vn.ua