ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2018 РОКУ
Хронологічний довідник

Версія для друку

Бережіть сторожові вогні!

До 75-річчя від дня народження письменника, громадського діяча, голови Конгресу української інтелігенції Вінниччини

Василя Дмитровича Кобця

(04.11.1943) 

Ця теза заповітна для відомого українського письменника і громадського діяча, нашого земляка Василя Кобця. Свою творчу позицію він чітко заявив ще в бурхливий час, коли наша нація після розпаду СРСР визначала свій подальший шлях політичного та соціалістичного розвитку. Це було пам’ятного 1991 року на велелюдному десятимільйонному Шевченківському святі-мітингу на вінницькому міському стадіоні «Локомотив». Він виступив гордо й піднесено, всупереч місцевим компартійним лідерам, які спершу йому не давали слова, навіть незважаючи на прохання двох Шевченківських лауреатів – Дмитра Павличка і Романа Іваничука. І тільки сміливий наш земляк, ведучий свята письменник-сатирик Олег Чорногуз, якого побоювалися можновладці, зумів добитися, щоб Василь Кобець прочитав на той час вибухового свого вірша «Шевченко для усіх століть». З того часу цей вірш друкують у збірках, вибраних творах поета, він звучав по радіо, телебаченню, на майданах у Києві, Вінниці. Справді талановитий і потужний вірш, який свідчить про сміливу громадянську позицію нашого земляка.

Шевченків біль. Він протинає нас.

І гнівом вибухає в кожнім слові.

І крізь віки іде сумний Тарас

Предтечею в терновому вінкові.

Сліди кайданів бачу я щораз

В тобі, в мені і в нашій Україні.

Ще виє псом у наших душах раб

І норовить упасти на коліна.

Чогось благати...

Блазню мій дурний,

Не вір царям, апостолам при владі

І не бери данайські їх дари.

Бо що дари?

Це – кров, і гнів, і зрада…

Не сподобалося компартійним лідерам, коли гостро й чесно Василь Кобець при велелюдній аудиторії закликав:

Візьміть його вогню, хоч крихітку візьміть,

І нас вже не поставлять на коліна.

Народ наш не поставлять на коліна!

Сторожові вогні поета – це символи свободи, правди, любові до ближнього. І він вірний своїм заповітним ідеалам у численних поетичних збірках, у дванадцятитомному виданні його творів, яке щойно з’явилося на світ.

Василь Кобець послідовний у відстоюванні своїх ідеалів. І не тільки у творчості, а й у сприянні спорудженню пам’ятників видатним людям нашого часу, борцям за правду і свободу – Василеві Стусу, митрополиту Івану Огієнку, поету Володимиру Забаштанському – як лауреат премії імені цих світочів нашої нації.

Творча й життєва географія нашого земляка, відомого українського письменника і громадського діяча Василя Кобця, сягає північних широт, Греції, і Туреччини, і Єгипту... Провідні мотиви його творчості – треба любити, творити і діяти заради утвердження української національно-патріотичної ідеї.

Василь Дмитрович Кобець народився 4 листопада 1943 року в селі Слободище Іллінецького (колишнього Дашівського) району на Вінниччині в селянській родині. Після закінчення школи працював завідувачем сільського клубу.

Служив у танкових військах. Навчався у Львівському державному університеті імені І. Франка на факультеті журналістики.

Працював кореспондентом самбірської міськрайгазети «Червоний прапор» на Львівщині, заступником редактора іллінецької райгазети «Трудова слава» на Вінниччині, кореспондентом обласної газети «Вінницька правда».

Першу поетичну збірку «Жайворонки в серці» видав у 1974 році. З 1975 року – на творчій письменницькій роботі як член Національної спілки письменників України.

У 1987 році організував молодіжний десант, який виса-дився на криголам «Капітан Сорокін» в Арктиці, пройшовши за маршрутом Вінниця – Мурманськ слідами першої полярної експедиції школярів, організованої письменником-земляком Миколою Трублаїні.

Працював у студентських загонах, у розвідувальних геологічних експедиціях Сибіру та Заполяр’я, на будівництві Байкало-Амурської магістралі, в античній Греції.

Був учасником міжнародної зустрічі письменників 30 дер-жав Балтійського, Чорного та Егейського морів, які вирішували проблеми мирного співіснування в Європі та розробляли основоположні концепції європейської культури в майбутньому.

Був делегатом трьох Всесвітніх форумів українців.

Василь Кобець очолював Вінницьку організацію Національної спілки письменників України, з 1996 року – голова Конгресу української інтелігенції Вінниччини, голова обласного літературно-мистецького об’єднання імені Василя Стуса, головний редактор журналу «Собор».

У доробку письменника – романи «Юрський горизонт», «Не осуди свого кохання», повісті «Осінні дзвони», «Дана, Василько і білий світ», «Незвичайна знахідка в старій хаті, або Житіє «індуса» Тія», «Сини лукавого насіяли кукіль», «Діаманти для апельсинової змії», поетичні збірки «Повнозерниця», «Високе літо», «Свято нашої зустрічі», «Не остання любов, не остання...», «Під знаком Скорпіона», «Болить душа», «Любов, любисток, листо-пад...», «Поранений птах», «Любити ближнього», «Благословіть», книга вибраних поезій «Любов моя, тривога і печаль», «Треба жити і вірити» (вибрані твори) та інші збірки. Автор 12-томного видання вибраних творів (2010–2017 рр.).

Лауреат літературних премій імені Михайла Коцюбин-ського, Михайла Стельмаха, Володимира Забаштанського, Міжнародної премії імені Василя Стуса, Всеукраїнської премії ім. І. Огієнка (митрополита Іларіона) та премії імені Івана Бо-гуна за громадську діяльність, лауреат літературного конкурсу-вернісажу імені Максима Рильського «Троянди й виноград».

Нагороджений орденами Святого Архистратига Михаїла, Святого Володимира Великого, святих просвітителів Кирила і Мефодія, Пречистої Богородиці, Почесною відзнакою «За заслу-ги перед Вінниччиною».

Василь Кобець – спонсор близько сорока видань молодих поетів і прозаїків Вінниччини, які гуртуються в обласному літературно-мистецькому об’єднанні імені Василя Стуса. За його кошти видані вибрані твори Михайла Стельмаха, Максима Рильського, Петра Крижанівського та багатьох інших авторів.  Він упорядник і редактор багатьох книг наших земляків.

Світлої пам’яті Леонід Пастушенко багато років тому писав про свого молодшого колегу-письменника: «Слово – його стихія. Василь Кобець не перестає дивуватися зі словесної таїни, якось аж по-дитячому милується, тішиться мовними тонкощами, звуковими несподіванками, речовими асоціаціями. Можна сказати, що саме слово – повсякчасний об’єкт його мистецьких зацікавлень і досліджень, ліричний герой Василевих поезій. Сло-во його звучить, як сурма, – окличне, радісне, провісне».

Дмитро Павличко високо оцінює мужню громадянську позицію поета Василя Кобця: «Мені здається, що в тяжкі часи утвердження української державності саме такі твори здатні допомогти нам не розчаруватися в своєму національному ідеалі, не втратити моральних орієнтирів, перебороти незлагоди й чвари в нашому складному житті».

«Його поезія стає своєрідним художнім синтезом, а подекуди й аналізом нашого сьогодення, коріння якого сягають у глибини вітчизняної і світової історії, – пише про творчість свого ровесника-вінничанина поет, перекладач, науковець Григор Мовчанюк. – Лірика Василя Кобця тим і наснажлива, і благородно піднесена, що він вміло поєднує ліричну хвилю з громадянськи-ми мотивами чи інвективами, від рядка, наповненого напруже-ною боротьбою істин і роздумами про людські принципи та багатство душі, він впевнено переходить на етюди, у яких тонко звучить пастельна картинність».

«Прикметна риса індивідуального стилю Василя Кобця – уміння знаходити примітні узагальнюючі образи, своєрідні символи часу, і через призму їх віддзеркалювати важливе для сучасності, – зазначає літературознавець Леонід Кимак. – Меридіани життєвих спостережень поета при цьому пролягають найбільше через Україну, рідний Подільський край, хоча завважуємо тут і сюжетну канву вражень з доріг і дальших».

Моя доба, що здиблена, як кінь,

Така нестримна у своєму леті.

Тож б’ється слово в правоті відвертій

За світлий день прийдешніх поколінь.

Так сказав про себе приборкувач крилатого коня Василь Кобець. Син своєї доби, він насамперед співець – і творець! – доби нової, за яку боровся, яку наближав і словом, і ділом. Тож і сьогодні він, як завше, у благодатній стихії – в творчості, в роботі, яка приносить радість йому і його читачам.

П. Г. Гордійчук

 

Література

Твори письменника

Кобець, В. Вибрані твори : у 10 т. Т. 1–10 / Василь Кобець. – Вінниця : Держ. картогр. ф-ка, 2010–2016.

Кобець, В. Василь Кобець: «Мені не байдуже, що про мене скажуть люди... після мене» : [інтерв’ю письменника В. Кобця з нагоди його 70-річ. ювілею] / Василь Кобець ; записав І. Ковто-нюк // Вінниц. газ. – 2013. – 1 листоп. – С. 8.

Кобець, В. Хресна дорога до правди і волі / Василь Кобець. – Вінниця : Рогальська І. О., 2014. – 60 с. : портр.

Кобець, В. Благословен твій храм під небесами : публіцист. твори / Василь Кобець. – Вінниця : Рогальська І. О., 2015. – 868 с. : фот.

Кобець, В. Треба жити і вірити : вибр. твори / Василь Кобець. – Вінниця : Рогальська І. О., 2015. – 492 с. : іл., портр. – (Бібліотека літературної Вінниччини).

Кобець, В. Сторожові вогні : вибр. поезії / Василь Кобець. – Вінниця : Рогальська І. О., 2016. – 172 с. : іл., портр. – (Бібліотека літературної Вінниччини).

Кобець, В. Хризантеми пізньої осені : оповідання, новели, повість / Василь Кобець. – Вінниця : Рогальська І. О., 2016. – 144 с. : портр.

Кобець, В. Вибрані твори : у 12 т. Т. 1–12 / Василь Кобець. – Вінниця : Держ. картогр. ф-ка, 2010–2015, «Діло», 2016, «Твори», 2017.

Про В. Кобця

Мовчанюк, Г. П. Високий політ Василя Кобця : до 70-річчя від дня народж. укр. письменника / Г. П. Мовчанюк // Знаменні і пам’ятні дати Вінниччини 2013 року : хронол. довід. – Вінниця, 2012. – С. 255–260.

Сегеда, Ю. «Любов, любисток, листопад» : [Василеві Кобцю – 70] / Юрій Сегеда // Вінниччина. – 2013. – 1 листоп. – С. 9 : кольор. фот.

Словом запалює серця : до 70-річчя від дня народж. Василя Кобця : бібліогр. покажч. / Упр. культури і туризму Вінниц. облдержадмін., Вінниц. ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва ; уклад. О. М. Зелена ; ред.: М. Г. Спиця, П. І. Цимбалюк. – Вінниця : Балюк І. Б., 2013. – 90 с. : кольор. фот. – (Наші видатні земляки).

Хоменко, Б. В. Кобець Василь Дмитрович / Б. В. Хоменко // Енциклопедія Сучас. України (ЕСУ). – Київ, 2013. – Т. 13 : Киї-Кок. – С. 400 : портр. – Бібліогр. в кінці ст.

[Вітаємо В. Д. Кобця з почесною відзнакою «За заслуги перед Вінниччиною»] // Вінниц. край. – 2016. – №  3. – С. 37.

Величальна любові : [поезія вінниц. письменників М. Каменюка, В. Кобця, Л. Пастушенка, Д. Пічкура про кохання] // Вінниц. газ. – 2017. – 10 берез. – С. 12 : фот.


ЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2018 РОКУ
Хронологічний довідник

 1. Від укладачів
 2. 2018 року виповнюється
 3. В’ячеслав Федорович Коренєв
 4. Січень
 5. Василь Стус: право бути собою
 6. Лютий
 7. Березень
 8. Квітень
 9. Дух гідності.
  До 80-річчя від дня народження Анатолія Бортняка
 10. Травень
 11. Вінницький обласний краєзнавчий музей
 12. «Планета Україна» Олександра Гордієвича
 13. Червень
 14. Пам’яті колеги, друга, наставника.
  До 70-річчя від дня народження заслуженого працівника культури України Василя Федоровича Циганюка
 15. Життя як книжка…
  До 50-річчя від дня народження Тетяни Робертівни Кароєвої
 16. Подвижник Літинщини
  До 80-річчя Павла Івановича Ткачука, педагога, краєзнавця, літературознавця, етнографа
 17. Липень
 18. Класик української літератури і журналістики
  До 80-річчя від дня народження І. С. Волошенюка
 19. Та, яка перевертає гори…
  До 60-річчя від дня народження Світлани Михайлівни Василюк
 20. Культуролог, талановитий митець, умілий організатор
  До 60-річчя від дня народження С. С. Городинського, заслуженого артиста України
 21. Серпень
 22. Василь Кавун – людина-епоха
  До 90-річчя від дня народження
 23. Вересень
 24. Поет, журналіст, педагог
  До 70-річчя від дня народження Олега Валеріановича Пасічника
 25. Жовтень
 26. До поетики життєвих контрастів та ескізного одивнення Віктора Мельника
  До 60-річчя від дня народження
 27. «Два регіони – одне серце»
  До 60-річчя встановлення дружніх зв’язків між Вінницькою областю та Свєнтокшиським воєводством
 28. Народжена літати
  До 65-річчя від дня народження Н. М. Космини
 29. Листопад
 30. Одержимий любов’ю до Подільського краю
  До 60-річчя від дня народження Олександра Івановича Рогового
 31. Бережіть сторожові вогні!
  До 75-річчя від дня народження Василя Дмитровича Кобця
 32. «Я – останній корсар українського вірша…»
  До 70-річчя від дня народження М. Ф. Каменюка
 33. Професор М. М. Кравець: штрихи до ненаписаного портрета
  До 90-річчя від дня народження
 34. Грудень
 35. Боротися до останнього
  До 140-річчя від дня народження Миколи Миколайовича Болярського
 36. Ненаписаний роман українського старшини (життєпис Миколи Битинського 1971 р.)
 37. Голос української крові, українського духу
  До 130-річчя від дня народження Галини Журби
 38. Іменний покажчик ювілярів 2018 року
 39. Відомості про авторів текстових довідок
 40. Зміст

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше