ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2018 РОКУ
Хронологічний довідник

Версія для друку

«Два регіони – одне серце»

До 60-річчя встановлення дружніх зв’язків між Вінницькою областю та Свєнтокшиським воєводством

(08.10.1958)

У 2018 році Вінницька область України і Свєнтокшиське (до адмінреформи – Келецьке) воєводство Республіки Польща урочисто відзначатимуть 60-річчя встановлення дружніх стосунків.

Історія побратимства розпочалася у 1958 році. Саме тоді керівництво Келецького воєводства звернулося до тодішніх очільників Вінницької області з пропозицією про встановлення постійних дружніх зв’язків між Вінниччиною та Келецьким воєводством.

4 липня 1958 року було ухвалено постанову про встановлення цих зв’язків та затверджено текст листа на адресу Келецького воєводського комітету ПОРП про такі наміри (Державний архів Вінницької області – ф. П-136, оп. 46, спр.106, арк. 46). Сам договір «Про встановлення постійних дружніх зв’язків між Вінницькою областю Української РСР і Келецьким воєводством Польської Народної Республіки» був підписаний 25 липня 1958 року.

Пізніше були ухвалені рішення про встановлення постій-них дружніх зв’язків між молодіжними організаціями Вінницької області та Келецького воєводства, Вінницьким заводом трактор-них агрегатів та Стараховіцьким заводом вантажних автомобілів, іншими трудовими колективами та навчальними закладами.

У 1968 році в таборі відпочинку «Лісова поляна» (смт Тур-бів) відпочила перша делегація молоді з м. Кельце. Молодіжна делегація Вінниччини натомість відпочивала в туристичному таборі на озері Сєльпє біля містечка Конське.

За 60 років наших зв’язків сотні колективів художньої самодіяльності, діячів культури і мистецтва, спортсменів і науковців, журналістів і активістів відвідали Польщу та Україну. Щоправда, була в наших стосунках перерва з 1989 року до становлення незалежної України.

У 1992 році дружні контакти Вінниччини з Келецьким воєводством відновилися на рівні керівництва регіонів. 1999 р. утворене Свєнтокшиське воєводство з центром у м. Кельце [1].

У 1993 році м. Вінницю з офіційним візитом відвідав Президент Республіки Польща Лех Валенса. Це надало зв’язкам більшої динаміки.

У вересні 2012 року м. Вінницю відвідав Президент Республіки Польща Броніслав Коморовський.

Важливу роль у зміцненні зв’язків між українським і польським народами відіграють громадські організації, зокрема «Україна-Польща».

За традицією, що склалася, цю громадську організацію в нашій області очолював начальник обласного управління культури. До 1992 року головою цієї організації був Анатолій Калінчук, з 1992 до 1998 року – Микола Ільчук. У 2004 році було започатковане Вінницьке обласне відділення Товариства «Україна-Польща», яке очолив Сергій Татусяк.

У 2007 році було створено Міжнародну громадську організацію «Україна-Польща-Німеччина», в основу діяльності якої було покладено досвід роботи Вінницького обласного відділення товариства «Україна-Польща». Серед засновників організації були громадяни України, Польщі та Німеччини. Головою було обрано Сергія Татусяка. Він доклав чимало зусиль для налагодження дієвого співробітництва між сторонами. Було здійснено низку успішних справ у напрямку розбудови історичних контактів між українським та польським народами. У рамках обміну досвідом роботи органів місцевого самоврядування став традиційним обмін делегаціями міських, селищних, сільських голів, депутатів усіх рівнів рад Вінницької області та старост повітів і вуйтів гмін Республіки Польща.

Нового імпульсу дружнім відносинам між Вінницькою областю і Свєнтокшиським воєводством надало відкриття в лютому 2010 року Генерального Консульства Республіки Польща у м. Вінниця.

Зміцненню нашої дружби впродовж багатьох років сприяли також польські колеги: Ришард Бялацкі, Мар’ян Піотровіч, Халіна Возняк, Анджей Сломскі, Ева Капель, Мар’ян Бурас, Адам Ярубас та багато інших.

Завдяки плідній роботі команди С. Татусяка в МГО «Україна-Польща-Німеччина» мешканці всієї області мають надійних друзів та партнерів у сусідній Польщі. Загалом удалося підписати угоди про співпрацю 230 територіальних громад Вінниччини з громадами десятьох воєводств Республіки Польща. А такі зв’язки, побудовані на «народній дипломатії», сприяють євроінтеграційному розвитку України.

М. М. Ільчук

 

* * *

За домовленістю очільників Вінницької області і Свєнтокшиського воєводства заходи з нагоди відзначення 60-річчя підписання договору про співпрацю між цими регіонами під гаслом «Два регіони – одне серце» триватимуть від травня 2017-го до листопада 2018-го року.

Свєнтокшиське воєводство (пол. Województwo świętokrzyskie) – воєводство, розташоване на південному сході

Польщі. Центром і найбільшим містом є місто Кельце. Утворене 1999 року. Населення 1291 тис. чол. (2003). Це одне з найменших польських воєводств, переважно з малими містечками та селами, що затиснулося між центральним Мазовшем і південною Малопольщою. Свєнтокшиське воєводство співпрацює в Україні з Вінницькою областю. 

Література

1. Олійник, А. Ф. Вінниця – Кельці : [про співдружність укр. та пол. міст-побратимів] / А. Ф. Олійник. – Одеса : Маяк, 1972. – 119 с.

2. Барабан, В. Вікопомні зустрічі : [про дружбу між Вінницею і Кельце] / В. Барабан // Комсом. плем’я. – 1973. – 24 трав.

3. Буртяк, Г. Поглиблювати і розвивати ділове спів-робітництво : [до 30-річчя друж. зв’язків між Вінниц. обл. і Келец. воєводством ПНР] / Г. Буртяк // Вінниц. правда. – 1988. – 13 лип.

4. Вінниця – Кельце : [історія друж. взаємин Вінниччини з Келец. воєводством] / підгот. А. Степаненко // Вінниц. газ. – 1997. – 11 лют.

5. Черній, О. Півстолітня дружба міцніє : [до 50-річчя співпраці між Вінниц. обл. та Келец., нині Свєнтокшиським, воєводством] / О. Черній // Вінниц. відом. – 2007. – 30 серп. – С. 2.

6. Каменюк, М. Вінниця – Кельце: півстоліття спільних відкриттів / М. Каменюк // Вінниц. відом. – 2008. – 6 лют. – С. 8.

7. Петренко, В. Дружба, перевірена часом / В. Петренко // Вінниччина. – 2008. – 14 трав. – С. 2 : фот.

8. Зотов, М. Вінниця і Кельце підписали угоду про партнерство : [в галузі співпраці з вінниц. вищими навч. закл.] / М. Зотов // Місто. – 2012. – 23 трав. – С. 5.

9. Вінниця та Кельце зміцнюють дружбу // Вінниц. газ. – 2013. – 5 лип. – С. 3.

10. Побратимські зв’язки : [понад 50 р. Вінниц. обл. має побратим. зв’язки із Свєнтокшиським воєводством Респ. Поль-ща] // Вінниччина. – 2012. – 24 лют. – С. 3.

11. Кривоніс, О. Проекти з поляками : [на Вінниччині впроваджують свої проекти інвестори зі Свєнтокшиського воєводства] / О. Кривоніс // Вінниччина. – 2013. – 28 серп. – С. 4.

12. Неприцький, О. А. Агротуристичний імідж регіону :

досвід Свєнтокшиського воєводства на Вінниччині / О. А. Неприцький // Вінниччина: минуле та сьогодення.  Краєзнав. дослідж. : матеріали XXV Всеукр. наук. історико-краєзнав. конф., 11–12 жовт. 2013 р. – Вінниця, 2013. – С. 565–569.

13. Спільний проект – через європейські фонди : [Вінниц. обл. співпрацює з Свєнтокшиським воєводством Респ. Польща] // Вінниччина. – 2014. – 26 груд. – С. 4.

14. Польща надала стипендії студентам із Вінниці : [58 студентів-вінничан, які навчаються у вузах м. Кельце, отримали стипендії від органів самоврядування столиці Свєнтокшиського воєводства] // Освіта Вінниччини. – 2015. – 27 листоп. – С. 2.

15. Скрипник, В. Вінниця – Кельце: побратимським відносинам скоро 60! : [підгот. до ювіл. заходів на Вінниччині та в Польщі, які триватимуть від трав. ниніш. року до листоп. 2018 р.] / Віктор Скрипник // Голос України. – 2017. – 4 квіт. – С. 5.


ЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2018 РОКУ
Хронологічний довідник

 1. Від укладачів
 2. 2018 року виповнюється
 3. В’ячеслав Федорович Коренєв
 4. Січень
 5. Василь Стус: право бути собою
 6. Лютий
 7. Березень
 8. Квітень
 9. Дух гідності.
  До 80-річчя від дня народження Анатолія Бортняка
 10. Травень
 11. Вінницький обласний краєзнавчий музей
 12. «Планета Україна» Олександра Гордієвича
 13. Червень
 14. Пам’яті колеги, друга, наставника.
  До 70-річчя від дня народження заслуженого працівника культури України Василя Федоровича Циганюка
 15. Життя як книжка…
  До 50-річчя від дня народження Тетяни Робертівни Кароєвої
 16. Подвижник Літинщини
  До 80-річчя Павла Івановича Ткачука, педагога, краєзнавця, літературознавця, етнографа
 17. Липень
 18. Класик української літератури і журналістики
  До 80-річчя від дня народження І. С. Волошенюка
 19. Та, яка перевертає гори…
  До 60-річчя від дня народження Світлани Михайлівни Василюк
 20. Культуролог, талановитий митець, умілий організатор
  До 60-річчя від дня народження С. С. Городинського, заслуженого артиста України
 21. Серпень
 22. Василь Кавун – людина-епоха
  До 90-річчя від дня народження
 23. Вересень
 24. Поет, журналіст, педагог
  До 70-річчя від дня народження Олега Валеріановича Пасічника
 25. Жовтень
 26. До поетики життєвих контрастів та ескізного одивнення Віктора Мельника
  До 60-річчя від дня народження
 27. «Два регіони – одне серце»
  До 60-річчя встановлення дружніх зв’язків між Вінницькою областю та Свєнтокшиським воєводством
 28. Народжена літати
  До 65-річчя від дня народження Н. М. Космини
 29. Листопад
 30. Одержимий любов’ю до Подільського краю
  До 60-річчя від дня народження Олександра Івановича Рогового
 31. Бережіть сторожові вогні!
  До 75-річчя від дня народження Василя Дмитровича Кобця
 32. «Я – останній корсар українського вірша…»
  До 70-річчя від дня народження М. Ф. Каменюка
 33. Професор М. М. Кравець: штрихи до ненаписаного портрета
  До 90-річчя від дня народження
 34. Грудень
 35. Боротися до останнього
  До 140-річчя від дня народження Миколи Миколайовича Болярського
 36. Ненаписаний роман українського старшини (життєпис Миколи Битинського 1971 р.)
 37. Голос української крові, українського духу
  До 130-річчя від дня народження Галини Журби
 38. Іменний покажчик ювілярів 2018 року
 39. Відомості про авторів текстових довідок
 40. Зміст

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше