Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

ЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2018 РОКУ
Хронологічний довідник

«Два регіони – одне серце»

До 60-річчя встановлення дружніх зв’язків між Вінницькою областю та Свєнтокшиським воєводством

(08.10.1958)

У 2018 році Вінницька область України і Свєнтокшиське (до адмінреформи – Келецьке) воєводство Республіки Польща урочисто відзначатимуть 60-річчя встановлення дружніх стосунків.

Історія побратимства розпочалася у 1958 році. Саме тоді керівництво Келецького воєводства звернулося до тодішніх очільників Вінницької області з пропозицією про встановлення постійних дружніх зв’язків між Вінниччиною та Келецьким воєводством.

4 липня 1958 року було ухвалено постанову про встановлення цих зв’язків та затверджено текст листа на адресу Келецького воєводського комітету ПОРП про такі наміри (Державний архів Вінницької області – ф. П-136, оп. 46, спр.106, арк. 46). Сам договір «Про встановлення постійних дружніх зв’язків між Вінницькою областю Української РСР і Келецьким воєводством Польської Народної Республіки» був підписаний 25 липня 1958 року.

Пізніше були ухвалені рішення про встановлення постій-них дружніх зв’язків між молодіжними організаціями Вінницької області та Келецького воєводства, Вінницьким заводом трактор-них агрегатів та Стараховіцьким заводом вантажних автомобілів, іншими трудовими колективами та навчальними закладами.

У 1968 році в таборі відпочинку «Лісова поляна» (смт Тур-бів) відпочила перша делегація молоді з м. Кельце. Молодіжна делегація Вінниччини натомість відпочивала в туристичному таборі на озері Сєльпє біля містечка Конське.

За 60 років наших зв’язків сотні колективів художньої самодіяльності, діячів культури і мистецтва, спортсменів і науковців, журналістів і активістів відвідали Польщу та Україну. Щоправда, була в наших стосунках перерва з 1989 року до становлення незалежної України.

У 1992 році дружні контакти Вінниччини з Келецьким воєводством відновилися на рівні керівництва регіонів. 1999 р. утворене Свєнтокшиське воєводство з центром у м. Кельце [1].

У 1993 році м. Вінницю з офіційним візитом відвідав Президент Республіки Польща Лех Валенса. Це надало зв’язкам більшої динаміки.

У вересні 2012 року м. Вінницю відвідав Президент Республіки Польща Броніслав Коморовський.

Важливу роль у зміцненні зв’язків між українським і польським народами відіграють громадські організації, зокрема «Україна-Польща».

За традицією, що склалася, цю громадську організацію в нашій області очолював начальник обласного управління культури. До 1992 року головою цієї організації був Анатолій Калінчук, з 1992 до 1998 року – Микола Ільчук. У 2004 році було започатковане Вінницьке обласне відділення Товариства «Україна-Польща», яке очолив Сергій Татусяк.

У 2007 році було створено Міжнародну громадську організацію «Україна-Польща-Німеччина», в основу діяльності якої було покладено досвід роботи Вінницького обласного відділення товариства «Україна-Польща». Серед засновників організації були громадяни України, Польщі та Німеччини. Головою було обрано Сергія Татусяка. Він доклав чимало зусиль для налагодження дієвого співробітництва між сторонами. Було здійснено низку успішних справ у напрямку розбудови історичних контактів між українським та польським народами. У рамках обміну досвідом роботи органів місцевого самоврядування став традиційним обмін делегаціями міських, селищних, сільських голів, депутатів усіх рівнів рад Вінницької області та старост повітів і вуйтів гмін Республіки Польща.

Нового імпульсу дружнім відносинам між Вінницькою областю і Свєнтокшиським воєводством надало відкриття в лютому 2010 року Генерального Консульства Республіки Польща у м. Вінниця.

Зміцненню нашої дружби впродовж багатьох років сприяли також польські колеги: Ришард Бялацкі, Мар’ян Піотровіч, Халіна Возняк, Анджей Сломскі, Ева Капель, Мар’ян Бурас, Адам Ярубас та багато інших.

Завдяки плідній роботі команди С. Татусяка в МГО «Україна-Польща-Німеччина» мешканці всієї області мають надійних друзів та партнерів у сусідній Польщі. Загалом удалося підписати угоди про співпрацю 230 територіальних громад Вінниччини з громадами десятьох воєводств Республіки Польща. А такі зв’язки, побудовані на «народній дипломатії», сприяють євроінтеграційному розвитку України.

М. М. Ільчук

 

* * *

За домовленістю очільників Вінницької області і Свєнтокшиського воєводства заходи з нагоди відзначення 60-річчя підписання договору про співпрацю між цими регіонами під гаслом «Два регіони – одне серце» триватимуть від травня 2017-го до листопада 2018-го року.

Свєнтокшиське воєводство (пол. Województwo świętokrzyskie) – воєводство, розташоване на південному сході

Польщі. Центром і найбільшим містом є місто Кельце. Утворене 1999 року. Населення 1291 тис. чол. (2003). Це одне з найменших польських воєводств, переважно з малими містечками та селами, що затиснулося між центральним Мазовшем і південною Малопольщою. Свєнтокшиське воєводство співпрацює в Україні з Вінницькою областю. 

Література

1. Олійник, А. Ф. Вінниця – Кельці : [про співдружність укр. та пол. міст-побратимів] / А. Ф. Олійник. – Одеса : Маяк, 1972. – 119 с.

2. Барабан, В. Вікопомні зустрічі : [про дружбу між Вінницею і Кельце] / В. Барабан // Комсом. плем’я. – 1973. – 24 трав.

3. Буртяк, Г. Поглиблювати і розвивати ділове спів-робітництво : [до 30-річчя друж. зв’язків між Вінниц. обл. і Келец. воєводством ПНР] / Г. Буртяк // Вінниц. правда. – 1988. – 13 лип.

4. Вінниця – Кельце : [історія друж. взаємин Вінниччини з Келец. воєводством] / підгот. А. Степаненко // Вінниц. газ. – 1997. – 11 лют.

5. Черній, О. Півстолітня дружба міцніє : [до 50-річчя співпраці між Вінниц. обл. та Келец., нині Свєнтокшиським, воєводством] / О. Черній // Вінниц. відом. – 2007. – 30 серп. – С. 2.

6. Каменюк, М. Вінниця – Кельце: півстоліття спільних відкриттів / М. Каменюк // Вінниц. відом. – 2008. – 6 лют. – С. 8.

7. Петренко, В. Дружба, перевірена часом / В. Петренко // Вінниччина. – 2008. – 14 трав. – С. 2 : фот.

8. Зотов, М. Вінниця і Кельце підписали угоду про партнерство : [в галузі співпраці з вінниц. вищими навч. закл.] / М. Зотов // Місто. – 2012. – 23 трав. – С. 5.

9. Вінниця та Кельце зміцнюють дружбу // Вінниц. газ. – 2013. – 5 лип. – С. 3.

10. Побратимські зв’язки : [понад 50 р. Вінниц. обл. має побратим. зв’язки із Свєнтокшиським воєводством Респ. Поль-ща] // Вінниччина. – 2012. – 24 лют. – С. 3.

11. Кривоніс, О. Проекти з поляками : [на Вінниччині впроваджують свої проекти інвестори зі Свєнтокшиського воєводства] / О. Кривоніс // Вінниччина. – 2013. – 28 серп. – С. 4.

12. Неприцький, О. А. Агротуристичний імідж регіону :

досвід Свєнтокшиського воєводства на Вінниччині / О. А. Неприцький // Вінниччина: минуле та сьогодення.  Краєзнав. дослідж. : матеріали XXV Всеукр. наук. історико-краєзнав. конф., 11–12 жовт. 2013 р. – Вінниця, 2013. – С. 565–569.

13. Спільний проект – через європейські фонди : [Вінниц. обл. співпрацює з Свєнтокшиським воєводством Респ. Польща] // Вінниччина. – 2014. – 26 груд. – С. 4.

14. Польща надала стипендії студентам із Вінниці : [58 студентів-вінничан, які навчаються у вузах м. Кельце, отримали стипендії від органів самоврядування столиці Свєнтокшиського воєводства] // Освіта Вінниччини. – 2015. – 27 листоп. – С. 2.

15. Скрипник, В. Вінниця – Кельце: побратимським відносинам скоро 60! : [підгот. до ювіл. заходів на Вінниччині та в Польщі, які триватимуть від трав. ниніш. року до листоп. 2018 р.] / Віктор Скрипник // Голос України. – 2017. – 4 квіт. – С. 5.