Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

ЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2017 РОКУ
Хронологічний довідник

Микола Леонтович.

Славетний син співочого Поділля

До 140-річчя від дня народження українського композитора, хорового диригента, педагога

(13.12.1877–23.01.1921)

 

Микола Дмитрович Леонтович – видатний український композитор, хоровий диригент, фольклорист, педагог i громадський діяч, який вписав яскраву сторінку в історію української музики. Його життя – це приклад самовідданого служіння Україні, справі відродження української культури, зокрема хорового мистецтва.

Микола Леонтович народився 13 грудня 1877 р. в с. Селевинці, присілку с. Монастирок Брацлавського повіту на Поділлі (нині Немирівського району на Вінниччині), у родині сільського священика.

З серпня 1887 р. Микола навчався в підготовчому класі Немирівської гімназії, а після року занять, за традицією священицьких родин Поділля, хлопчика віддали до Шаргородського духовного училища (1888–1892).

У 1892 р. він вступив до Кам’янець-Подільської духовної семінарії, де вивченню хорової музики і співу надавалось великого значення. У цьому відомому на Поділлі освітньому закладі навчалися і дід, і батько Миколи Дмитровича, а пізніше – молодший брат Олександр. У семінарії він вперше спробував себе як композитор і почав писати духовні твори.

Після закінчення семінарії М. Леонтович працював у Чукiвськiй двокласній школі. Саме тут у 1901 р. з’явилася «Перша збірка пісень з Поділля». Згодом викладав у Тиврівському духовному училищі (у цей період композитор одружився з Клавдією Ферапонтівною Жовткевич), Вінницькій церковно-вчительській школі, де завершив роботу над «Другою збіркою пісень з Поділля», вчителем музики в залізничній школі Гришино (нині м. Красноармійськ) на Донбасі, викладачем співів у Тульчинському єпархіальному жіночому училищі. Це був час композиторської зрілості й великих творчих звершень Леонтовича, в цей період у доробку композитора з’явився геніальний «Щедрик».

23 січня 1921 р. у батьківській хаті в с. Марківка від руки вбивці передчасно трагічно загинув Микола Леонтович – всесвітньо відомий великий майстер хорової поліфонії, основоположник нового напряму як в українській, так і світовій хоровій музиці, якого справедливо називають «Українським Бахом».

Звістка про трагічну смерть Миколи Дмитровича схвилювала громадськість Києва. Представники мистецьких кіл, друзі, товариші загиблого вирішили вшанувати пам’ять та впорядкувати творчу спадщину митця.

Було створено Всеукраїнський комітет з вшанування пам’яті М. Леонтовича (пізніше Всеукраїнське музичне товариство ім. М. Леонтовича), діяльність якого постійно супроводжувалась низкою концертів та музичних вечорів, оскільки головними завданнями організації були піднесення та розвиток музичної культури в Україні.

У 1969 р. жителі сіл Марківка та Степанівка Теплицького району на загальних зборах ухвалили створити меморіальний комплекс славетного українського композитора Миколи Леонтовича в с. Марківка на території садиби його батька Дмитра Феофановича, де загинув композитор. Керівництво села звернулося з листом про наукову допомогу у створенні експозиції до голови Вінницького обласного товариства охорони пам’яток історії та культури професора В. Борщевського, який тоді очолював кафедру української літератури у Вінницькому державному педінституті ім. М. Островського (тепер ВДПУ ім. М. Коцюбинського). Збір матеріалів з цього питання був доручений викладачу музично-педагогічного факультету Анатолію Завальнюку, який упродовж 1969–1977 рр. зібрав колекцію меморіальних речей та копій музичних творів композитора. Архітектурний та художній проекти музею виконав Ярослав Ульгурський. Чимало матеріалів для музею надала дочка композитора Галина Леонтович.

1977 рік був оголошений UNESCO роком М. Леонтовича. На Львівській скульптурній фабриці виготовлено бронзове погруддя композитора за художнім проектом скульптора Галини Кальченко та впорядковано могилу з навколишньою територією. Музей відкрито в грудні 1977 р. до 100-річного ювілею М. Леонтовича, а у 1982 р. закладу присвоєно звання «народний».

У листопаді 2012 р. експозицію музею було закрито для відвідувачів через аварійний стан приміщення. 2015 р. постало питання про передачу закладу на баланс області. Так, рішенням Вінницької обласної Ради у вересні 2015 р. він став філією Він-ницького обласного краєзнавчого музею.

Під час підготовки нової експозиції музею М. Леонтовича працівниками Вінницького обласного краєзнавчого музею було здійснено чималий обсяг робіт. А саме: вивчено літературні джерела про життєвий і творчий шлях видатного композитора, відпрацьовано картотеку ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва та матеріали Державних архівів Вінницької та Хмельницької областей, Інституту рукопису Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського. Усе це дало можливість представити на новому рівні життєвий, творчий шлях видатного українського композитора та вшанування його пам’яті.

Реконструкцію приміщення музею та благоустрій його території здійснено приватним виробничо-комерційним підприємством «Будівельник». Благоустрій прилеглої території могили Миколи Леонтовича виконано Департаментом будівництва, містобудування та архітектури облдержадміністрації.

До створення сучасної експозиції було залучено архітектора, керівника проектно-виробничої організації «Майстерня музейних проектів», члена Спілки дизайнерів України, Національної спілки архітекторів України Олександра Антонця. Експозицію оснащено системою мультимедійного супроводу.

Національним науково-дослідним реставраційним центром України відреставровано килим ХVІІІ ст. родини Миколи Леонтовича. Зібрано комплекс унікальних предметів для реконструкції кабінету батька композитора – священика Дмитра Феофановича.

Майстерно втілено образ видатного земляка в скульптурному портреті, встановленому біля музею, заслуженим художником України, членом Національної спілки художників України Володимиром Оврахом.

Твори Леонтовича глибоко хвилюють і нині. Їх співають професійні хори, самодіяльні колективи в Україні та за кордоном. Творча спадщина нашого земляка стала невід’ємною частиною світової музичної скарбниці.

Тож завдяки величезній роботі, що провели фахівці в різних галузях – музейники, архітектори, скульптори, проектанти, будівельники, розумінню та підтримці обласних державної адміністрації та ради, управління культури і мистецтв облдержадміністрації, Теплицьких райдержадміністрації та райради, Степанівської сільської ради тощо, Вінниччина отримала колосальний за своїм значенням заклад культури та гідно увічнила ім’я славетного земляка – всесвітньо відомого композитора Миколи Дмитровича Леонтовича.

К. І. Висоцька

 

Література

Дяченко, В. П. М. Леонтович / В. П. Дяченко. – 4-те вид. – Київ : Муз. Україна, 1985. – 134 с.

Янчук, Б. В. Незакінчена опера : роман / Б. В. Янчук. – Київ : Рад. письменник, 1986. – 237 с.

Завальнюк, А. Ф. Микола Леонтович : дослідж., док., листи : до 125-ї річниці від дня народж. / А. Ф. Завальнюк. – Вінниця : Поділля-2000, 2002. – 256 с. – Бібліогр.

Завальнюк, А. Ф. Микола Леонтович : дослідж., док., листи : до 125-ї річниці від дня народж. / А. Завальнюк. – 2-ге вид. – Вінниця : Розвиток, 2003. – 192 с. : іл. + ноти. – Бібліогр.: с. 189–190.

Леонтович Микола Дмитрович: композитор, диригент, педагог : біобібліогр. покажч. / Вінниц. ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва; уклад.: Т. Марчук, О. Ніколаєць ; вступ. ст. А. Завальнюка ; ред. М. Спиця. – Вінниця, 2007. – 24 с. – (Наші видатні земляки).

Деніс, М. Час жити не вибирають : оповідання / М. Деніс. – Немирів : Климко П. М., 2010. – 32 с.