Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

ЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2017 РОКУ
Хронологічний довідник

Вінницька обласна бібліотека для дітей ім. І. Я. Франка

До 90-річчя з часу заснування

(1927)

 

У листопаді 2017 року бібліотека відзначатиме 90-річний ювілей від часу заснування. Сьогодні це сучасний культурний заклад з 120-тисячним фондом, великою кількістю дитячих журналів та газет, затишними читальними залами, електронними базами даних, Інтернет-центром та цікавими подіями і заходами. Щорічно понад 12 тисяч дітей та їх наставників користуються бібліотечними послугами, відвідують масові заходи, працюють в Інтернет-центрі.

Хоча офіційною датою створення бібліотеки вважається листопад 1927 року, свою історію вона розпочала в 1923-му.

Саме тоді в міській Гоголівській бібліотеці (зараз Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К. А. Тімірязєва) був організований дитячий відділ з фондом 100 книг, якими користувалися 454 школярі і 101 дошкільник. Дітей обслуговували тричі на тиждень лише впродовж однієї години. Через 4 роки відбулося офіційне відкриття міської дитячої бібліотеки в окремому приміщенні з фондом 1600 книг і трьома працівниками у штаті. Через брак місця бібліотека проводила тільки обмін книг, а читальний зал був створений у 1930 році.

У 1932 році Вінницька міська бібліотека отримує статус обласної для дітей та юнацтва, що розширило не тільки її можливості, а й маленьких жителів області. Фонд виріс до 15 тис. примірників, відкрилися абонементи для молодших читачів та старшокласників, відділ єврейської літератури. З 1936 року розпочалося заочне обслуговування сільських дітей.

До початку 1941 року фонд виріс більш як у три рази і становив 51, 5 тисяч примірників книг, у штаті працювали 18 бібліотекарів та 7 технічних працівників. Бібліотека розташовувалась на першому поверсі будинку, в якому зараз знаходиться готель «Франція».

У роки гітлерівської окупації частину фонду працівники переховували у своїх домівках, а решта була вивезена в «Мури», де бібліотека працювала до 1944 року. Вдалося зберегти лише 14 тис. книг. У квітні 1944 року за рішенням міськвиконкому бібліотеці було виділено напівзруйноване приміщення по вул. Соборній, де знаходиться вона і зараз. Саме тут бібліотекарі не тільки відновлювали свою бібліотеку й активно сприяли відновленню і створенню мережі дитячих бібліотек в області, а й обслуговували читачів, проводили творчі акції.

У 1950 році вперше відбувся Тиждень дитячої книги. Він став традиційним і проходить до сьогодні як Тиждень дитячого читання. У фондах бібліотеки зберігаються сотні книжок з автографами письменників, які були його гостями.

У 1956 році з нагоди 100-літнього ювілею Івана Франка бібліотеці присвоєно його ім’я, яке вона носить і зараз.

З 1962 року книгозбірня стала бібліотекою для дітей, хоча її послугами користуються студенти, вчителі, викладачі вузів, батьки.

У 2008 році, у зв’язку з будівництвом торгово-розважального центру, частину приміщення бібліотеки реконструйовано, зроблений ремонт, встановлено автономне опалення, придбані нові меблі. Свій простір тепер має ляльковий клуб «Петрушка», який діє в бібліотеці майже 30 років.

Бібліотека змінила своє обличчя, посучаснішала. Окрім традиційних книг і журналів, у її фондах є документи на електронних носіях, мультимедійне обладнання, до послуг користувачів – безкоштовний Інтернет. У бібліотеці кожен може знайти собі заняття. Тут діють, крім лялькового, гурток бісероплетіння «Фантазія», мистецький – «Мозаїка», природничий – «Друзі природи» та ін. Педагоги та творчі працівники старшого покоління об’єдналися в літературно-мистецьку світлицю ім. Є. Гуцала «Подільська хризантема».

Творча співпраця об’єднує бібліотекарів з обласною організацією Товариства Червоного Хреста, реабілітаційним центром «Промінь», з центром дитячої творчості «Барви України», підлітковим клубом «Аліса», з соціальною службою «Віфанія». Частими гостями бібліотеки є й письменники Т. Яковенко, О. Вітенко, Т. Пакалюк. З далекого Ізраїлю спілкується зі своїми шанувальниками дитячий письменник Григорій Усач.

Т. А. Мрищук

Література

Кваша, С. П. Історія Вінницької державної бібліотеки для дітей [1923–1993 рр.]. / С. П. Кваша. – Вінниця, 1996. – 142 с.

Вінницька обласна бібліотека для дітей ім. І. Я. Франка // Він-ниччина бібліотечна : довідник / авт. кол.: В. Ф. Циганюк (керівник) ; уклад.: П. І. Цимбалюк, І. М. Журавлівський. – Вінниця. 2003. – С. 26–27 : фот.

Мрищук, Т. А. Вінницька обласна бібліотека для дітей ім. І. Я. Франка : листопад 1927 : (до 80-річчя з дня відкриття) / Т. А. Мрищук // «Земле моя, запашна, барвінкова» : Календар знамен. і пам’ят. дат Вінниччини 2007 р. / Вінниц. ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва. – Вінниця, 2006. – С. 159–161.

Мрищук, Т. Новий вигляд бібліотеки ім. І. Франка / Т. Мрищук // Вінниц. газ. – 2007. – 24 лип.

Барський, М. Театр у… бібліотеці : нетрадиц. спосіб залучення читачів використовують у дит. б-ці ім. І. Франка / Михайло Барський // Вінниц. газ. – 2010. – 12 листоп. – С. 9.

Присяжнюк, В. Вхід до бібліотеки через театр [про ляльк. гурток «Петрушка»] / Володимир Присяжнюк // Свобода слова : незалеж. газ. – 2010. – 24 листоп. – С. 2.

Куц, І. В дитячу бібліотеку… поспівати караоке / Інга Куц // RIA. – 2011. – № 5. – С. 28.

Жмурко, І. Дім, де навчають мислити : 85 років тому почала писати свою історію Вінницька обласна бібліотека для дітей ім. І. Я. Франка / І. Жмурко // Вінничанка. – 2012. – № 11. – С. 5.

Єрофєєва, С. Світлицю Євгена Гуцала у Вінниці назвали на честь квітки / С. Єрофєєва // 33-й канал. – 2013. – 9 січ. – С. 14

Сегеда, Ю. «На крилах мрій» лине в сучасну літературу юна поетеса з Юрківки : [про презентацію кн. І. Гнатюк в б-ці] / Юрій Сегеда // Вінниччина. – 2013. – 19 черв. – С. 14.

Приймачик, Ф. Нас об’єднав Євген Гуцало / Фаїна Приймачик// Вінниччина. – 2015. – 9 січ. – С. 9.