Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

ЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2017 РОКУ
Хронологічний довідник

Битва під Батогом

До 365-річчя історичної події

(1652)

У середині XVII століття українці на чолі із гетьманом Богданом Хмельницьким розпочали важку боротьбу за своє визволення від польсько-шляхетського гніту. На цьому шляху козацьку Україну чекали блискучі перемоги та гіркі поразки, красномовні обіцянки та зради союзників.

Переможні 1648 та 1649 роки закінчилися для козацької України компромісною Зборівською угодою та першою великою поразкою під Берестечком у червні 1651 року. Результатом цієї поразки стало укладання у вересні 1651 року Білоцерківської угоди, яка стала важким ударом для української держави. Її автономія у складі Речі Посполитої зводилася нанівець. Було втрачено територію Брацлавського та Чернігівського воєводств, магнатам та шляхті дозволялося повертатися до своїх маєтків.

У таких умовах Богдан Хмельницький рішучими зусиллями перегрупував козацькі війська, поновив союз з кримським ханом, започаткував залучення Молдавії до союзу з Україною. Натомість Річ Посполита прагнула ліквідувати Гетьманщину і реставрувати на її землях старий колоніальний режим.

1652 рік відіграв чималу роль в історії України. Польський уряд, довідавшись про плани Хмельницького зробити похід у Молдавію, щоб домогтись виконання умов українсько-молдавського договору, наказав коронному гетьманові Мартину Калиновському розбити козаків. І той із 25-тисячним регулярним військом та близько 30-тисячним військом озброєних слуг розташував свій табір поблизу гори Батіг на березі Південного Бугу. На кону стояла свобода українців.

1 та 2 червня 1652 року на рівнині, що називалась тоді Батозькою (поблизу сучасного села Четвертинівка Тростянецького району на Вінниччині), відбулася одна із найбільших битв Визвольної війни.

1 червня авангард українсько-татарського війська під проводом гетьманського сина Тимофія розпочав бої з противником. Наступного дня підійшов Хмельницький. Оглянувши величезний табір поляків, він зрозумів, що у польного гетьмана М. Калиновського замало сил для його одночасного захисту по всьому периметру. Тому було прийнято рішення застосувати проти ворожих сил двобічний обхват і оточення. У другій половині дня Б. Хмельницький розпочав стрімку атаку. Не минуло й години з початку битви, як польська кіннота заметушилася й розпочала підготовку до втечі. Помітивши це, М. Калиновський наказав німецьким піхотинцям відкрити вогонь по утікачах. У цей критичний момент українські розвідники запалили у ворожому таборі сіно. Жовнірів охопила паніка, яка полегшила українсько-татарським загонам прорив у середину табору. Оволодівши ним, козаки пішли на приступ редутів, де закріпилися німці, й до заходу сонця захопили їх. У той же час козацька кіннота під командуванням Івана Богуна здійснила вдалий окільний маневр і завдала нищівного удару полякам з тилу.

Битва закінчилася 2 червня 1652 року перемогою героїчного війська Богдана Хмельницького. За всю свою середньовічну історію Польща не зазнавала такого страшного розгрому. Загинуло щонайменше 8 тисяч жовнірів, у тому числі половина усіх гусар Речі Посполитої.

Сучасники порівнювали битву під Батогом із битвою під Каннами, де у 216 році до н.е. карфагенський воєначальник Ганнібал вщент розгромив переважаюче римське військо із мінімальними для себе втратами.

Переможна битва під Батогом викликала масове повстання козацької України проти шляхти, і до початку липня на всій території відновлюється функціонування національних органів влади. Українська держава виборола фактичну незалежність.

Ю. С. Степанчук

Література

Калитко, С. Л. Батозька битва в історико-краєзнавчих публікаціях 60-х рр. ХХ ст. – поч. ХХІ ст. / С. Л. Калитко, О. М. Кравчук // XXIV Всеукр. наук. історико-краєзнав. конф. «Козацтво в історії України : (до 360-річчя битви під Батогом)», 1–2 черв. 2012 : зб. матеріалів / ВДПУ ім. М. Коцюбинського, Ін-т історії, етнології і права, Вінниц. обл. краєзнав. музей, ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва. – Вінниця, 2012. – С. [8–11]. – Бібліогр. в кінці ст.

Зінько, Ю. А. Батозька битва і її значення для національно-визвольної війни 1648–1657 рр. / Ю. А. Зінько, І. С. Кушко // Там само. – С. [18–22]. – Бібліогр. в кінці ст.

Бровко, В. Битва под Батогом / В. Бровко // Новини Вінниччини. – 2012. – 30 трав. – С. 14, 15 : іл.

Струкевич, О. К. Батозька битва у контексті подільської та загальноукраїнської історії / О. К. Струкевич // Роль краєзнавства у соціально-економічному і культурному розвитку регіону : матеріали ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф., 10–12 жовт. 2012 р. – Вінниця, 2013. – С. 97–98.