Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

ЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2017 РОКУ
Хронологічний довідник

Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва – бібліотека майбутнього

До 110-ї річниці відкриття бібліотеки

(15.02.1907)

 

У самому центрі міста стоїть споруда Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва, яка є його гордістю й окрасою. Сьогодні – це одна з найбільших книгозбірень області, інформаційний, культурно-просвітницький, науково-методичний, координаційний центр для бібліотек різних видів і форм власності регіону, головне книгосховище та депозитарій краєзнавчої літератури Вінниччини.

Але повернімось до витоків її заснування… 20 лютого 1902 р. міська Дума на своєму засіданні, прагнучи вшанувати пам’ять М. В. Гоголя, до 50-річчя з дня смерті письменника вирішила «закласти початок Вінницькій публічній бібліотеці ім. Гоголя». Проект бібліотеки підготував вінницький архітектор Г. Г. Артинов. У пояснювальній записці він відмічав, що за зразок брав американські бібліотеки, з точки зору «найкращих засобів зберігання книжкових скарбниць і надання публіці можливості вільно користуватись ними».

У травні 1904 р. розпочато будівництво приміщення міської публічної бібліотеки. Кошторис на будівництво та обладнання склав 14 797 крб. 92 коп. Упродовж наступного року здійснювалося облаштування бібліотеки та комплектування її фонду.Першим бібліотекарем новоствореної книгозбірні була дворянка К. С. Вознесенська, яка працювала тут до травня 1921 р. Наприкінці 1906 р. подільський губернатор затвердив «Правила користування книгами та періодичними виданнями з Вінницької міської публічної бібліотеки імені Гоголя». Фонд книгозбірні складав 6 423 примірники книг і 41 періодичне видання.

2 (15) лютого 1907 р. відбулося урочисте відкриття бібліо-теки. 1908 р. К. С. Вознесенська підготувала перший звіт про її діяльність. 1909 р. вийшов друком «Каталогъ книгъ Винницкой Городской Библіотеки въ память Н. В. Гоголя», на видання якого було виділено кошти в сумі 800 крб. Це був перелік 6 тис. книг, наявних на той час у бібліотеці. Один примірник каталогу та частина видань, вміщених у ньому, зберігається у фонді відділу рідкісних і цінних видань донині.

1923 р. Гоголівська бібліотека стає центральною міською (пізніше – центральною окружною). До її фондів надходять книги і періодичні видання з розформованих навчальних закладів, націоналізованих приватних зібрань.

Цього ж року було організовано дитячий відділ, на базі якого 1927 р. започатковано майбутню обласну бібліотеку для дітей ім. І. Я. Франка. 1923 р. бібліотеці присвоюється ім’я К. А. Тімірязєва (на відзначення 80-річчя від дня народження ученого-природознавця).

1926 р. створено літературне об’єднання, яке організовувало зустрічі з відомими письменниками. До 20-ї річниці утворен-ня бібліотеки видано друкарським способом її «Відчит…».

З 1930 р. до складу бібліотеки включено науковий відділ, створений на базі ліквідованої Вінницької філії Всенародної бібліотеки ВУАН у Мурах (це давній чернечий комплекс на території міста, історична пам’ятка Вінниці). Фонд поповнився рідкісними виданнями, зокрема з україніки та краєзнавства, зібраними свого часу В. Д. Отамановським та іншими членами Кабінету виучування Поділля.

У 1934 р. бібліотеці ім. К. А. Тімірязєва надано статус обласної. 1936 р. вона отримала 3-поверхове приміщення (докорінно перебудоване старе і добудоване нове було визнано пам’яткою архітектури місцевого значення).

У передвоєнний, 1940-й, у книгозбірні працювало 57 бібліотечних фахівців. Її фондом, що нараховував понад 400 тис. видань, користувалося 15 779 читачів.

З початком німецько-фашистської окупації гітлерівці розмістили в приміщенні бібліотеки фельдкомендатуру. Фашисти знищили каталоги, картотеки, інші облікові документи й більшу частину фонду. Залишаючи Вінницю 18 березня 1944 р., окупанти спалили основне приміщення бібліотеки. Загальний збиток склав 2 млн 158 тис. крб.

Після визволення міста «Тімірязєвка» ще довгий час залишалася в Мурах, переживаючи післявоєнну розруху та спустошення. Фонди книгозбірні поповнювалися надходженнями з Держлітфонду і бібліотек країни (загалом отримано 84 тис. прим.). У 1944–1949 рр. вона одержувала обов’язковий безкоштовний примірник усіх цінних видань.

З 1952 р., коли бібліотеку очолив Герой Радянського Союзу І. М. Філіповський, розпочалася її відбудова і реконструкція. Продовжувалася ця робота до 1955 р. У цей період було започатковано ряд видавничих проектів, відкрито університет «Книга і суспільство» (1961).

Після отримання у 1966 р. статусу наукової було створено низку галузевих відділів. 1989 р. до бібліотеки почав надходити Всесоюзний обов’язковий примірник книг.

У 1990 р. бібліотека отримала додаткове приміщення в адміністративній будівлі (по вул. Соборній, 70), де було відкрито філію. На сьогодні там розташовані відділи мистецтв, економіки і новітніх технологій, документів іноземними мовами з інформаційно-ресурсним центром «Вікно в Америку», сектор правової інформації, регіональний тренінговий центр (РТЦ).

У 2012 р. відповідно до Типової затверджено нову структуру ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, яка включає 27 відділів і секторів.

Загальний обсяг фонду «Тімірязєвки» на 01.01.2016 р. складає 975,8 тис. документів більш ніж 40 мовами світу на різних носіях інформації, серед них – 2,8 тис. електронних видань. Передплата українських періодичних видань останніх два роки здійснюється в межах 520 назв. Бібліотека отримує обов’язковий місцевий примірник усіх видань.

Гордістю бібліотеки є фонд рідкісних і цінних видань, яким опікується спеціальний відділ, створений 2000 р. На початок 2016 р. він нараховує 36,9 тис. прим., універсальних за змістом та різноманітних за мовними ознаками, типами, видами та технікою відтворення документів. Хронологічні рамки становлять від ХV до ХХІ ст., найстаріша з них – інкунабула (1492). Українські книги складають приблизно 5 тис. прим.

У бібліотеці створено систему каталогів і картотек, власні інформаційні продукти, зокрема електронний каталог. Обсяг власних бібліографічних баз даних на початок 2016 р. складає понад 1 млн записів, з них в електронному каталозі – більше 183 тис. Створені і поповнюються електронні бази даних краєзнавчого характеру: «Література про Вінницьку область», «Вінничани – учасники Революції гідності та АТО» та багато інших.

Щорічно бібліотека обслуговує в межах 40 тис. користувачів, які опрацьовують понад 770 тис. документів. Кількість відвідувань становить біля 330 тис. разів, з них 179 тис. звернень на веб-сайт. Користувачі отримують пластикові читацькі квитки.

Аби донести до вінничан та усіх потенційних користувачів відомості про інформаційні ресурси, бібліотечні послуги традиційно проводяться різноманітні акції з реклами бібліотеки, зокрема: екскурсії, Дні відкритих дверей, флешмоби, акція «Бібліотека виходить у місто», демонструються відеоролики про бібліотеку.

За участі науковців, письменників, громадськості проводяться творчі акції, найвагоміші з яких – традиційні Стусівські читання, свята до Міжнародного дня рідної мови, Дня української писемності та мови, презентації нових книг.

Усі бажаючі можуть долучитися до роботи клубів і об’єднань за інтересами – «INTERMEZZO», «Дослідник краю», «Садівник», кіноклуб «Х Муза», «Феміда», «Я + Ти = Ми», «Твій бізнес від А до Я», Театр книги «Прочитання», «Любительки оповідань Вінниці» («ЛОВ»), удосконалити свої знання з іноземних мов у гуртках спілкування англійською, польською, німецькою, французькою мовами.

Не одне десятиліття експонують свої художні роботи місцеві митці, серед них – юні таланти, та представники інших регіонів України.

Турботою та увагою оточені у бібліотеці люди з особливими потребами. За двосторонніми договорами заклад співпрацює з центрами та громадськими організаціями, які опікуються інвалідами.

Наукова діяльність здійснюється шляхом організації регіональних досліджень, проведення міжнародних та участі у всеукраїнських науково-практичних конференціях, підготовки і видання наукових, аналітичних та бібліографічних посібників. Відділ рідкісних і цінних видань здійснює історико-книгознавчі дослідження.

2007 р. бібліотека відзначила своє 100-річчя. Було проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Бібліотека в контексті світової культури, науки, інформації», матеріали якої опубліковані в збірнику. Вийшла друком монографія з історії книгозбірні «Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва в контексті історії та інноваційному поступі сьогодення».

Традиційними стали міжнародні краєзнавчі науково-практичні конференції, які проводяться бібліотекою кожних два роки. Уперше започатковано конференції з усної історії.

Організовуються школи керівника для директорів центральних районних (міських) бібліотек, засідання клубу ділових зустрічей методистів області, виїзні творчі майданчики для сільських бібліотекарів та виїзні Дні інформації екологічного спрямування. Відбулися обласні бібліотечні форуми у 2011, 2013, 2015 та 2016 рр. Сприяють розвитку творчої активності професійні конкурси для бібліотечних працівників, серед них: «Світло провінції» (2012), «Бібліопрояв» (2013), до 200-річчя Т. Г. Шевченка (2014), «Видимі історії про книги» (конкурс буктрейлерів, 2014), «Молодіжне «ДЕФІЛЕ» (2016).

Розвиваються віртуальні сервіси для віддалених користувачів. З 2003 р. впроваджено послугу «Віртуальна довідка». Щорічно проводяться Місячники популяризації екологічних знань, Дні інформації, Дні фахівця, Дні бібліографії, готуються і представляються на веб-сайті бібліотеки бібліографічні списки та щомісячне електронне видання «Хроніка культурного життя Він-ниччини» (з 2013).

Результатом науково-краєзнавчих досліджень є бібліографічні науково-допоміжні, рекомендаційні, біобібліографічні і персональні посібники із серій: «Наші видатні земляки» (з початку 80-х рр.), «Творчі імена Вінниччини» (з 2010), «Письменники Вінниччини» (з 2011), «Діячі культури і мистецтв краю» (з 2012), які готують і видають провідні фахівці бібліотеки. Усі вони представлені в електронному вигляді на веб-сайті бібліотеки в розділі «Наші видання». З 1957 р. до 2000 р. включно виходив щорічний бібліографічний покажчик «Література про Вінницьку область» (після 2001 р. створено однойменну ЕБД), хронологічний довідник «Знаменні і пам’ятні дати Вінниччини» (з 1962 – і донині). Видання останнього періоду – «Постать Василя Стуса над плином часу»: до 70-річчя від дня народження (2008), «Т. Г. Шевченко і Вінниччина»: до 200-річчя від дня народження (2013), «Павло Іванович Муравський – легенда українського хорового співу» (до 100-річчя від дня народження Героя України) (2014) та багато ін. У серії «Діячі культури і мистецтв краю» побачили світ збірники матеріалів, присвячених 75-річчю від дня народження А. Й. Лучка, 60-річчю від дня народження Н. І. Морозової та ін.

Серед тематичних бібліографічних покажчиків – «Кабінет виучування Поділля – яскрава сторінка краєзнавчого руху на Вінниччині (1924–1930)» (2011), «Стародруки XVI ст. у фонді відділу рідкісних і цінних видань Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва : ілюстр. каталог» (2012), «Litera scripta manet : каталог автографів на книгах відділу рідкісних і цінних видань Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва» (2016), 1–7 випуски альманаху «Подільський книжник» та ін. Довідкові видання – «Вінниччина бібліотечна» (2003), «Інформаційний ресурс бібліотеки. Інновації. Суспільство» (2004).

Основні проекти, які виграла бібліотека: грант від фонду «Євразія» (1996) – розпочато автоматизацію бібліотечно-бібліографічних процесів та входження у світову мережу Інтернет. 2001 р. – перемога в конкурсі проектів «Інтернет для читачів публічних бібліотек “LEAP”», відкрито Інтернет-центр. Цього ж року відбувся інформаційний ярмарок «Сучасна Британія». 2002 р. – грант на реалізацію проекту «Електронне урядування ГДМУ» (громадський доступ до місцевого уряду) від Міжнародного фонду «Відродження». 2003 – за сприяння Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні при відділі літератури іноземними мовами відкрито Інформаційно-ресурсний центр «Вікно в Америку».

2006 р. – за підтримки МФ «Відродження» в рамках проекту «Європейське місто Вінниця прямує до Європи» відкрито Центр європейської інформації.

З 2008 р. бібліотека входить до складу Мережі Пунктів Доступу Громадян до офіційної інформації органів державної влади (ПДГ).

У червні 2010 р. відкрито Регіональний тренінговий центр (РТЦ) у рамках реалізації проектів Міжнародної програми «Бібліоміст». На базі РТЦ проводяться тренінги для бібліотечних працівників області та користувачів бібліотеки.

У 2012 р. бібліотека виграла конкурс програми «Бібліоміст» з проектом «Вчимося створювати гармонію і успіх» як «Навчально-інноваційна бібліотека-2011». Упродовж дії проекту (2011–2014 рр.) проведено тренінг «Дизайн бібліотеки: пошук свого образу» для бібліотечних працівників у 11 регіонах України та видано навчальний посібник «Бібліотечний дизайн: історія, розвиток, майбутнє».

З травня 2012 р. за підтримки Генерального Консульства Республіки Польща в м. Вінниця при відділі документів іноземними мовами розпочав роботу Центр польської літератури та інформації.

За фінансової підтримки програми «Бібліоміст» 2013 р. було проведено міжрегіональний ярмарок «Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє», що проходив за участю представників 5 областей.

За підтримки Посольства США в Україні у 2013 р. реалізовано соціальний проект «Нові обрії: розширення мережі користувачів» – встановлення ліфтової платформи у філії бібліотеки (вул. Соборна, 70) для надання безперешкодного доступу користувачам з особливими потребами до інформації та літератури іноземними мовами, ЕБД та сприяння у вивченні ними іноземних мов.

З 2013 року для дітей віком від 2 до 12 років здійснюється проект – дитячий майданчик «Створення інформаційного простору для дітей в Інформаційному Центрі “Вікно в Америку”». При відділі попереднього замовлення, МБА і видачі літератури діє дитяча кімната «Пізнайко».

З 2014 р. бібліотека бере участь у реалізації проектів «Бібліотеки і виборчий процес: навчаємо бібліотекарів і виборців реалізації конституційних прав» та «Бібліотеки як центри підтримки громад в умовах воєнної загрози: особливості та потреби організації надання послуг внутрішньо переміщеним особам (ВПО)». У 2016 році «Тімірязєвка» приєдналася до проекту «ПОЛіС» (Поліція і Спільнота).

Бібліотека представляє свої краєзнавчі продукти на веб-порталі та веб-сайті. Повні тексти краєзнавчих документів подано в рубриках «Твори письменників Вінниччини», «З фондів рідкісних і цінних видань», «Літературна Вінниччина», які складають основу краєзнавчої електронної колекції документів.

Парк комп’ютерних машин на початок 2016 р. становить понад 130 одиниць, 116 з яких підключені до Інтернету. У відділі документів іноземними мовами встановлено 3D принтер і 3D сканер. У бібліотеці діє зона Wi-Fi. Інтернет-ресурси: офіційний сайт (з 1998), електронний каталог, Вінницький інформаційний портал (з 2000) та бібліотечні блоги. Бібліотека також представлена в соціальних мережах.

Колектив ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва – це команда професіоналів, однодумців, де знання і досвід старшого покоління у поєднанні з креативними, сміливими рішеннями молоді працюють на позитивний результат. На сьогодні штат закладу налічує понад 130 співробітників, з них – 98 бібліотечних працівників, 86 з яких мають вищу освіту, 56 – вищу спеціальну, 12 – базову вищу, 9 – базову вищу спеціальну. Більше половини працівників мають стаж бібліотечної роботи понад 20 років, третина – молодь до 35 років.

Сумлінна праця і відданість справі багатьох членів колективу високо оцінена державою та місцевими органами влади. За історію бібліотеки п’ять працівників були удостоєні звання «Заслужений працівник культури», зокрема: Лучко А. Й. (1967), Циганюк В. Ф. (1986), Цимбалюк П. І. (2004), Авраменко Г. М. (2007), Морозова Н. І. (2012). Багато співробітників нагороджені орденами, медалями, почесними відзнаками Міністерства культури України, почесними грамотами і подяками державних структур та громадських організацій.

Вагомий внесок у розвиток бібліотеки зробили такі працівники: Філіповський І. М. (колишній директор бібліотеки, Герой Радянського Союзу), Смагло Г. К. (колишній заступник директора бібліотеки, кавалер двох орденів Слави), Барашивець Н. М., Бірюкова Т. Й., Борачук Є. І., Буднік Л. С., Гаврилюк Н. Ю., Генераленко Л. І., Дьяконова Р. І., Зубалєй Л. В., Івахова С. Г., Костюкова І. І., Кудінова Б. Х., Лучко В. В., Маковійчук Є. М., Мельник Н. В., Морозова Л. Д., Подруцька Г. Г., Сенкевич А. В., Слюсарчук М. М., Спиця М. Г., Талеснік Т. М., Тимощук Л. М., Філіповська С. І. та ін.

Чимало здібних і самовідданих співробітників продовжують справу своїх попередників і творять сьогодення бібліотеки, серед з них: Антонюк О. Ю., Біла Л. П., Валігура І. М., Введенська Л. В., Герасимова Т. В., Гуменюк Т. Ф., Джуринська Т. О., Зіньковська О. О., Заря Л. І., Кароєва Т. Р., Карягіна М. Ю., Кізян О. І., Когут О. Б., Коновальчук О. М., Коцюбська В. М., Кристофорова Т. П., Марченко Т. М., Марчук О. В., Марчук Т. О., Ніколаєць О. Г., Осадчук К. М., Приходько Л. І., Ревенко М. Б., Ружанська В. П., Сеник Л. Б., Слотюк Г. М., Середюк В. Я., Спиця Н. В., Стояльникова О. В., Чернецька Л. Д., Якущенко А. С. та багато інших.

Н. І. Морозова

Література та інтернет-ресурси

Бібліотека в контексті світової культури, науки, інформації : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. / Упр. культури і туризму Вінниц. облдержадмін., Вінниц. ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва. – Вінниця, 2007. – 208 с.

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К. А. Тімірязєва в контексті історії та інноваційному поступі сьогодення : монографія / Упр. культури і туризму Вінниц. облдержадмін., Вінниц. ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва ; авт. проекту В. Ф. Циганюк ; авт. кол.: Г. М. Авраменко, Т. В. Герасимова, І. М. Журавлівський та ін. ; упоряд. тексту: М. Г. Спиця, О. І. Кізян, Н. І. Морозова; відп. за вип. Н. І. Морозова. – Вінниця : Меркьюрі-Поділля, 2007. –312 с. : фото, арх. док. – (Віковому ювілею Бібліотеки присвячується)

Литвин, М. Бібліотечний майстер-клас : [на базі б-ки відбулася Всеукр. наук.-практ. конф. «Бібліотека в контексті світової культури, науки, інформації». Бесіда із дир. Н. І. Морозовою] / М. Литвин // Культура і життя. – 2007. – 11 лип. – С. 2.

«Світло землі Подільської…» : ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва в публікаціях (1907–2007) : бібліогр. покажч. / уклад. О. С. Михайлюк ; ред. М. Г. Спиця ; відп. за вип. Н. І. Морозова ; Упр. культури і туризму Він-ниц. облдержадмін., Вінниц. ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва. – Вінниця : Меркьюрі-Поділля, 2007. – 88 с.

Столітній шлях Бібліотеки у її виданнях : бібліогр. покажч. / уклад.: Г. М. Авраменко, О. М. Панчук ; ред. М. Г. Спиця ; відп. за вип. Н. І. Морозова ; Упр. культури і туризму Вінниц. облдержадмін., Вінниц. ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва. – Вінниця : Меркьюрі-Поділля, 2007. – 112 с. – (Віковому ювілею Вінниц. ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва присвячується).

Цимбалюк, П. І. Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К. А. Тімірязєва / П. І. Цимбалюк // Енциклопедія сучас. України, Т. 4 (В-Вог). – Київ, 2005. – С. 561–562.

Всесвіт. Книга. Ми / Вінниц. ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва; над фільмом працювали : Л. Червона, І. Міхеєв, К. Кирилюк; гол. консультант Н. Морозова. – Електрон. відеодані (8 файлів : 2698838016 байт). – Він-ниця : Вінниц. ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, 2008. – 1 електрон. оптич. диск (DVD-R) : кольор. ; в контейнері 14х12,5. – Систем. вимоги : Pentium-II ; 128Mb RAM ; Windows 95/98/NT. – Назва з контейнера.

Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва у власних виданнях та публікаціях (2007–2012) : бібліогр. покажч. / уклад.: О. Ю. Антонюк, Г. А. Біловус ; вступ. ст. Н. І. Морозова; ред. М. Г. Спиця ; Упр. культури і туризму Вінниц. облдержадмін., Вінниц. ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва ; відп. за вип. Н. І. Морозова. – Електрон. текст. дані. – Вінниця : Вінниц. ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, 2013.

Морозова, Н. Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К. А. Тімірязєва [Електронний ресурс] : [стаття] / Наталія Морозова // Українська бібліотечна енциклопедія : сайт. – Електрон. текст. дані. – Київ, 2016. – Режим доступу: http://ube.nplu.org/article/Вінницька%20обласна%20універсальна%20наукова%20бібліотека%20ім.%20К.А.Тімірязєва  (дата звернення: 24.04.2016), вільний. – Назва з титул. екрана. – Опис. засн. на версії, датов.: 21.01.2016.