Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Вiнницька ОУНБ iм. К. А. Тiмiрязєва: новi гранi розвитку (2007–2016)
До 110-ї річниці з часу заснування

Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва – бібліотека майбутнього

У самому центрі міста стоїть споруда Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва, яка є його гордістю й окрасою. Відкрита у лютому 1907 р., вона стала сьогодні однією з найбільших книгозбірень області, інформаційним, культурно-просвітницьким, науково-методичним, координаційним центром для бібліотек різних видів і форм власності регіону, головним книгосховищем та депозитарієм краєзнавчої літератури Вінниччини. Велика і славна історія «Тімірязєвки». У 1934 році їй було надано статус обласної. Під час фашистської окупації бібліотека зазнала значної руйнації. У повоєнні роки вона почала відроджуватися. Після отримання у 1966 р. статусу наукової почала стрімко розвиватися. Розширилося її приміщення, почав значно збільшуватися фонд, удосконалювалися форми діяльності, розвивалася структура.

Нового імпульсу своєї діяльності набула «Тімірязєвка» в останнє десятиріччя.

У 2012 р. відповідно до Типової затверджено нову структуру ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, яка включає 27 відділів і секторів.

Загальний обсяг фонду «Тімірязєвки» на кінець 2016 р. склав майже 1 млн документів більш ніж 40 мовами світу на різних носіях інформації, серед них – 3,1 тис. електронних видань. Передплата українських періодичних видань останніх два роки здійснюється в межах 520 назв. Бібліотека отримує обов’язковий місцевий примірник документів. Унікальним є фонд рідкісних і цінних видань. 

За цей період у бібліотеці активно впроваджувалися новітні інформаційні технології, здійснювалася комп’ютеризація бібліотечно-бібліографічних процесів. Парк комп’ютерних машин на початок 2017 р. становить 130 одиниць, які майже всі підключені до Інтернету. ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва представляє свої продукти на веб-сайті (http://library.vn.ua), веб-порталі (http://irp.vn.ua); ведуться бібліотечні блоги. Діє зона Wi-Fi. Бібліотека також представлена в соціальних мережах. У відділі документів іноземними мовами встановлено 3D принтер і 3D сканер. 

У книгозбірні створено систему каталогів і картотек, власні інформаційні продукти, зокрема електронний каталог. Обсяг бібліографічних баз даних на початок 2017 р. складає понад 1 млн 125 тис. записів, з них в електронному каталозі – більше 202 тис. Поповнюються електронні бази даних краєзнавчого характеру: «Література про Вінницьку область», «Василь Стус і Він- ниччина», «Михайло Коцюбинський і Вінниччина», «Вінничани – учасники Революції гідності та АТО» та інші, а також електронні бібліотеки «Літературна Вінниччина» та «Історико-крає- знавчі дослідження». А повні тексти краєзнавчих документів на сайті бібліотеки в рубриці «З фондів рідкісних і цінних видань» складають основу краєзнавчої електронної колекції документів. Розпочато оцифрування краєзнавчих періодичних видань кінця ХІХ – початку ХХ ст.

Щорічно бібліотека обслуговує в межах 40 тис. користувачів, які опрацьовують майже 780 тис. документів. Кількість відвідувань становить понад 340 тис., з них більше 212 тис. звернень на веб-сайт. Користувачі отримують пластикові читацькі квитки.

Аби донести до вінничан та всіх потенційних користувачів відомості про інформаційні ресурси, бібліотечні послуги, традиційно проводяться різноманітні акції з реклами бібліотеки, зокрема: екскурсії, Дні відкритих дверей, флешмоби, акція «Бібліотека виходить у місто», демонструються відеоролики про книгозбірню.

За участю науковців, письменників, громадськості проводяться творчі акції, найвагоміші з яких – традиційні Стусівські читання, свята до Міжнародного дня рідної мови, Дня української писемності та мови, презентації нових книг.

Усі охочі можуть долучитися до роботи клубів і об’єднань за інтересами – «INTERMEZZO», «Дослідник краю», «Садівник», кіноклуб «Х Муза», «Феміда», «Я + Ти = Ми», «Твій бізнес від А до Я», Театр книги «Прочитання», «Любительки оповідань Вінниці» («ЛОВ»), удосконалити свої знання з іноземних мов у гуртках спілкування англійською, польською, німецькою, французькою, італійською мовами.

Кілька десятиліть поспіль у стінах книгозбірні експонують свої художні роботи місцеві митці, серед них – юні таланти, та представники інших регіонів України.

Турботою та увагою оточені в бібліотеці люди з особливими потребами. За двосторонніми договорами заклад співпрацює з центрами та громадськими організаціями, які опікуються інвалідами.

Здійснюється значна науково-дослідна діяльність у галузі бібліотекознавства, книгознавства, краєзнавства.

Традиційними стали міжнародні краєзнавчі науково-практичні конференції, які проводить бібліотека кожних два роки. Уперше започатковано конференції з усної історії.

Організовуються школи керівника для директорів центральних районних (міських) бібліотек, засідання клубу ділових зустрічей методистів області, виїзні творчі майданчики для сільських бібліотекарів та виїзні Дні інформації екологічного спрямування. Відбулися обласні бібліотечні форуми у 2011, 2013, 2015 та 2016 рр. Сприяють розвитку творчої активності професійні конкурси для бібліотечних працівників, серед них: «Світло провінції» (2012), «Бібліопрояв» (2013), до 200-річчя Т. Г. Шевченка (2014), «Видимі історії про книги» (конкурс буктрейлерів, 2014), «Молодіжне «ДЕФІЛЕ» (2016).

Розвиваються віртуальні сервіси для віддалених користувачів. З 2003 р. впроваджено послугу «Віртуальна довідка». Щорічно проводяться Місячники популяризації екологічних знань, Дні інформації, Дні фахівця, Дні бібліографії, готуються і представляються на веб-сайті бібліотеки бібліографічні списки та щомісячне електронне видання «Хроніка культурного життя Вінниччини» (з 2013).

Результатом науково-краєзнавчих досліджень є бібліографічні науково-допоміжні, рекомендаційні, біобібліографічні і персональні посібники із серій: «Наші видатні земляки» (з початку 80-х рр.), «Творчі імена Вінниччини» (з 2010), «Письменники Вінниччини» (з 2011), «Діячі культури і мистецтв краю» (з 2012), які готують і видають провідні фахівці бібліотеки. Усі вони представлені в електронному вигляді на веб-сайті бібліотеки в розділі «Наші видання».

Основні проекти, які виграла бібліотека: грант від фонду «Євразія» (1996) – розпочато автоматизацію бібліотечно-бібліографічних процесів та входження у світову мережу Інтернет. 2001 р. – перемога в конкурсі проектів «Інтернет для читачів публічних бібліотек “LEAP”», відкрито Інтернет-центр. Цього ж року відбувся інформаційний ярмарок «Сучасна Британія». 2002 р. – грант на реалізацію проекту «Електронне урядування ГДМУ» (громадський доступ до місцевого уряду) від Міжнародного фонду «Відродження». 2003 р. – за сприяння Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні при відділі літератури іноземними мовами відкрито Інформаційно-ресурсний центр «Вікно в Америку».

2006 р. – за підтримки МФ «Відродження» в рамках проекту «Європейське місто Вінниця прямує до Європи» відкрито Центр європейської інформації.

З 2008 р. бібліотека входить до складу Мережі Пунктів Доступу Громадян до офіційної інформації органів державної влади (ПДГ).

У червні 2010 р. відкрито Регіональний тренінговий центр (РТЦ) у рамках реалізації проектів Міжнародної програми «Бібліоміст». На базі РТЦ проводяться тренінги для бібліотечних працівників області та користувачів бібліотеки.

У 2012 р. бібліотека виграла конкурс програми «Бібліоміст» з проектом «Вчимося створювати гармонію і успіх» як «Навчально-інноваційна бібліотека-2011». Упродовж дії проекту (2011–2014 рр.) проведено тренінг «Дизайн бібліотеки: пошук свого образу» для бібліотечних працівників у 11 регіонах України та видано навчальний посібник «Бібліотечний дизайн: історія, розвиток, майбутнє».

З травня 2012 р. за підтримки Генерального Консульства Республіки Польща в м. Вінниця при відділі документів іноземними мовами розпочав роботу Центр польської літератури та інформації.

За фінансової підтримки програми «Бібліоміст» 2013 р. було проведено міжрегіональний ярмарок «Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє», що проходив за участю представників 5 областей.

За підтримки Посольства США в Україні у 2013 р. реалізовано соціальний проект «Нові обрії: розширення мережі користувачів» – встановлення ліфтової платформи у філії бібліотеки (вул. Соборна, 70) для надання безперешкодного доступу до інформації та літератури іноземними мовами, ЕБД користувачам з особливими потребами та сприяння у вивченні ними іноземних мов.

З 2014 р. бібліотека бере участь у реалізації проектів «Біб- ліотеки і виборчий процес: навчаємо бібліотекарів і виборців реалізації конституційних прав» та «Бібліотеки як центри підтримки громад в умовах воєнної загрози: особливості та потреби організації надання послуг внутрішньо переміщеним особам (ВПО)». У 2016 році «Тімірязєвка» приєдналася до проекту «ПОЛіС» (Поліція і Спільнота).

Щорічно бібліотека активно долучається до святкування Дня Європи у Вінниці. 

Успішну діяльність закладу та Інформаційно-ресурсного центру «Вікно в Америку» засвідчило те, що бібліотека 17–19 травня 2016 р. стала місцем проведення загальноукраїнського семінару «Американські центри в Україні: зміцнюємо мережу», в якому взяли участь директори обласних універсальних наукових, вузівських бібліотек України та координатори центрів «Вікно в Америку». Відбувся він за підтримки Посольства США в Україні.

В умовах децентралізації та створення об’єднаних територіальних громад у діяльності бібліотеки та всієї бібліотечної мережі зміни неминучі. 

Завдяки зусиллям усього колективу Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва набула іміджу новаторського закладу, ніколи не зупиняється на досягнутому, вона завжди в пошуку нових ефективних форм роботи та нових підходів до їх виконання, тому й користується незмінним авторитетом не лише на Вінниччині, але й далеко за її межами. 

Н. І. Морозова,

директор Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва,

заслужений працівник культури України