Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Хроніка культурного життя Вінниччини
Березень

Управління культури і мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К. А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва 

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Березень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

Вінниця, 2016


Загальний розділ

2 березня в залі Гайсинського районного будинку культури відбулася розширена нарада працівників культури Гайсинського р-ну. Відкрив нараду та ознайомив з порядком денним присутніх начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації М. Ричков. На нараду були запрошені директори сільських будинків культури, художні керівники, завідуючі сільськими клубами, бібліотечні працівники, працівники районного будинку культури, працівники музеїв, педагоги дитячої музичної школи, працівники парку культури і відпочинку ім. Б. Хмельницького, працівники кіномережі. Підсумкова нарада працівників галузі культури за 2016 р. завершилась вітальним концертом напередодні Міжнародного дня прав жінок і миру від чоловіків районного будинку культури.

Звітували працівники культури : [у Літині відбулася нарада працівників культури району, на якій підбивали підсумки роботи за 2016 р. і ставили завдання на 2017 р. Із доповіддю виступив начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Г. Терлецький. Він зазначив, що реалізацію державної політики в галузі культури району протягом року забезпечували 36 бібліотечних установ, музей та дитяча музична школа. При закладах культури працює 235 клубних формувань, в тому числі 207 колективів художньої творчості, в них учасників – 2196, в тому числі 8 колективів із званням «народний» та 1 – із званням «зразковий». Виставку діяльність забезпечують 286 народних умільців. В обговоренні доповіді взяли участь директори районних закладів культури, заступник голови районної ради Р. Танасюк] // Липовец. вісті. – 2017. – 3 берез. – С. 1.

Осаволюк, С. Сільський будинок культури отримав нове життя : [перелік закладів культури Калинівського р-ну, що отримали нове життя після реставрацій та ремонтів поповнився двома новими позиціями. У районному будинку культури облаштовано конференц-залу, а у Мирному відремонтовано сільський будинок культури. Радість свята розділили з місцевими жителями численні гості, зокрема: голова районної ради В. Поліщук, заступник голови районної ради М. Господарець, голова райдержадміністрації В. Гаврилюк, перший заступник голови райдержадміністрації Ю. Слабчук, народний депутат України П. Юрчишин, начальник управління культури і мистецтв облдержадміністрації, заслужений артист України С. Городинський, міський голова А. Шамалюк, депутати районної ради В. Кірічук, С. Андрійчук, В. Огороднійчук, командир в/ч 3028 І. Миропольський. На базі сільського клубу дітки будуть долучатися до чудесного світу культури, навчаючись у різноманітних гуртках. Місцеві аматорські колективи матимуть можливість вдосконалювати своє мистецтво, а мешканці села зможуть зібратися у комфортному залі, щоб відсвяткувати те чи інше свято, послухати виступи своїх земляків] / С. Осаволюк // Прапор перемоги. – 2017. – 10 берез. – С. 2.

    

Мельник, Г. Закохана в пісні і життя : [про творчу діяльність С. М. Бреус, яка багато років пропрацювала завклубом у с. Сліди Могилів-Подільського р-ну] / Г. Мельник // Слово Придністров’я. – 2017. – 10 берез. – С. 9.

14 березня відбулась нарада працівників культури Калинівського р-ну «Підсумки роботи відділу культури і туризму Калинівської райдержадміністрації за 2016 рік». У нараді взяли участь начальник відділу культури і туризму А. В. Грибовченко, головний спеціаліст відділу культури і туризму Г. В. Вільт, директор районного будинку культури М. М. Шелешко, в. о. директора Калинівської центральної районної бібліотеки Л. П. Лівандовська, гості Тульчинського училища культури, а також працівники сільських клубів, бібліотекарі району, працівники музичної школи, керівники народних колективів. Начальник відділу культури і туризму А. Грибовченко поінформував про підсумки діяльності роботи в 2016 р. Протягом року було використано 7 849 900 грн (6 105 400 грн – бюджетні кошти, 1 744 500 грн – позабюджетні кошти), з них: на ремонтні роботи – 6 748 050 грн, на придбання – 1 101 850 грн. Також протягом звітного періоду в 30-ти закладах культури району проведено капітальні ремонти та поточні, здійснювалися заходи щодо енергозбереження. Велика увага була приділена здійсненню організаційно-практичних заходів з поліпшення комплектування бібліотек району новою сучасною літературою та періодичними виданнями – здійснено придбання книг в Калинівській центральній районній бібліотеці (2806 примірників на суму 164327 грн). На базі клубних установ району проведено 2 районних фестивалі, аматорські колективи взяли участь у 2 міжнародних, 5 всеукраїнських, 3 обласних фестивалях та конкурсах. Протягом 2016 р. проведено ремонт у 13-ти пам’ятках культурної спадщини на загальну суму 43,5 тис. грн. На завершення наради провели анкетування щодо необхідності закладів культури.

20 березня начальник управління культури і мистецтв обласної державної адміністрації С. Городинський на щотижневій оперативній нараді з керівниками Департаментів та служб регіону проінформував про результати роботи галузі культури в 2016 р. Як зазначив керівник управління, на сьогодні є досить важливим посилення ролі культури в соціально-економічному розвитку суспільства через міжсекторну та міжвідомчу взаємодію і відповідальність. Основною метою сфери культури є забезпечення прав громадян на отримання якісних та доступних послуг у сфері культури. З метою забезпечення публічності роботи управління культури і мистецтв облдержадміністрації впродовж 2016 р. проведено 135 нарад, семінарів, «круглих столів», спільно з працівниками обласних закладів культури здійснено 82 виступи у засобах масової інформації, надано 5тис. 300 довідок за результатами обстеження об’єктів культурної спадщини та земель історико-культурного призначення. Зазначається, що впродовж звітного року профінансовано низку загальнодержавних та обласних культурно-мистецьких заходів, забезпечено виплату стипендій обласної державної адміністрації та обласної Ради для підтримки представників творчих спілок, аматорів сцени, ветеранів галузі, студентів-відмінників, а також літературних премій ім. С. Руданського та М. Коцюбинського в загальному обсязі 137,0 тис. грн. Також, здійснювалися заходи, спрямовані на зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури, забезпечення належних умов праці, ефективного використання комунального майна та енергоресурсів. Проведено капітальні і поточні ремонти на 612 об’єктах закладів культури області на загальну суму 81 млн 384,4 тис. грн, що понад 30 млн грн більше від показників 2015 р. Близько 72% від загальної суми виділено із місцевих бюджетів. Завдяки підтримці голови облдержадміністрації В. Коровія знаковими подіями в області стали реконструкція меморіалу та відкриття оновленої експозиції музею М. Д. Леонтовича в с. Марківка Теплицького р-ну, на що використано 2 млн 300 тис. грн, капітальний ремонт музею М. Грушевського та його прилеглої території в с. Сестринівка Козятинського р-ну на суму 107 тис. грн. Всього на виконання ремонтно-реставраційних заходів у 2016 р. витрачено 23 млн 226 тис. грн, в т. ч. 5,4 млн грн з державного бюджету, 9,3 млн грн з місцевих бюджетів та 8,5 млн грн спонсорських коштів. З метою збереження і популяризації народних традицій у 2016 р. організовано низку традиційних та нових обласних заходів, серед яких: «Вечори національної музики і кухні», фестивалі народної творчості «Різдвяне диво», «На Поділлі. На Різдво», «Скарби Поділля», «Мамину сорочку пригорну до серця», молодіжний етнофестиваль «Калинові мости», V фестиваль-конкурс «Народні музики Поділля», конкурс популярної і сучасної музики «Музика літа», свято обрядових хлібів та дідухів «Народу вічний оберіг» та багато інших.

21 березня в Томашпільському районному будинку культури відбулась нарада працівників закладів культури району. В ході проведення наради наголошувалось на головних та першочергових питаннях діяльності галузі. Про організацію мистецьких заходів у ІІ кварталі 2017р., зокрема щодо організації районного фестивалю-конкурсу «Великодня писанка» та проведення районного фестивалю-конкурсу військово-патріотичного характеру «Пісня обпалена війною», присвяченого 72-ій річниці перемоги у Другій світовій війні поінформувала начальник відділу культури та туризму райдержадміністрації О. В. Сікал. Виносилось також питання організації та проведення VII фестивалю народної культури «Одвічна Русава», який цьогоріч відбудеться в с. Олександрівка і буде присвячений 135-ій річниці від дня народження видатного композитора К. Г. Стеценка. Щодо необхідної документації для проведення комплексного вивчення стану діяльності закладу розповіла головний спеціаліст відділу культури та туризму В. В. Кравчук. По закінченні наради відбулись навчальні семінари. Працівники клубних установ району працювали над підбором репертуару К. Г. Стеценка, бібліотечні працівники прийняли участь у семінарі на тему «Роль і місце бібліотек в формуванні об’єднаних територіальних спільнот».

29 березня в приміщенні Немирівського районного будинку культури відбулась виробнича нарада працівників селищних та сільських клубних закладів культури району, яку проводив начальник відділу культури та туризму В. М. Мазур. На порядок дня виносились наступні питання: 1. Підсумки роботи галузі культури за 2016 р. та про роботу у нинішньому, 2017р. (доповідач – начальник відділу культури та туризму В. М. Мазур). 2. Програмно-цільовий метод залучення коштів на програми та масові заходи клубних закладів культури (доповідач – керівник творчої студії районного будинку культури І. Б. Кононова). 3. Підсумок здачі звітів керівниками клубних закладів культури району за 2016 р. (доповідач – головний спеціаліст відділу культури та туризму М. Ф. Денисенко).

Войтенко, Н. Працівники культури підбили підсумки : [начальник відділу культури і туризму Оратівської райдержадміністрації О. Пушкар провела підсумкову нараду працівників культури району за 2016 р. У нараді взяли участь заступник голови райдержадміністрації В. Палюра, селищний голова І. Барський, керівники закладів культури району] / Н. Войтенко // Обрії Оратівщини. – 2017. – 30 берез. – С. 3.

Мартиневич, С. Ювілейна весна відомої коровайниці та писанкарки : Анастасії Йосипівни Мудли з с. Уяринець : [26-го березня 90-й день народження відсвяткувала відома майстриня народної творчості А. Й. Мудла. Роботи коровайниці та писанкарки відомі не лише на місцевому рівні, а й далеко за межами області. В оселі Анастасії Йосипівни зібралась за святковим столом чисельна родина з різних куточків України та ближнього зарубіжжя. Також привітати ювілярку завітала делегація з Вінницького обласного центру народної творчості, представники сектору культури та туризму Тиврівської райдержадміністрації. Не зважаючи на поважний вік, Анастасія Йосипівна зберігає енергійність та життєвий оптимізм, радо ділиться своїм досвідом та секретами творчої майстерності] / С. Мартиневич // Маяк. – 2017. – 31 берез. – С. 1,4.

31 березня народний аматорський фольклорно-етнографічний колектив «Марічка» Животівського сільського будинку культури Оратівського р-ну на чолі із сільським головою В. В. Бабенко та директором Оратівського районного будинку культури Т. В. Ліванською приїхав, за попереднім відбором, на зйомки програми «Фольк-music» до заслуженої артистки України О. Пекун. Пісенні дари привезли й колективи з інших куточків України, а саме: «Гордівчанка» с. Гордівка Тростянецького р-ну, «Берегиня» с. Орлівка Теплицького р-ну, вокальний ансамбль «Калина» та соліст О. Бонюк с. Махнівка Козятинського р-ну; чотири колективи з Рівненської області, з Київської, Івано-Франківської та Хмельницької областей. У фіналі програми прийняли участь артисти дует Віктор та Людмила Анісімови, співак-композитор І. Юрковський, гурт «Будьмо», квартет «Гетьман», шоу-гурт «КОZ АКИ» та інші.

31 березня відбулася зустріч голови Бершадської райдержадміністрації І. Стефанцова з директором Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва Н. І. Морозовою. Також у зустрічі взяли участь заступник голови районної ради С. Пересунько, начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Н. Герасимчук, начальник юридичного відділу виконавчого апарату районної ради В. Олійник, начальник відділу освіти райдержадміністрації О. Тартачна, директор Бершадської центральної районної бібліотеки Н. Лева. Н. І. Морозова завітала на семінар бібліотечних працівників району, який відбувся у Бершадській районній бібліотеці. Тематика семінару: «Інноваційні послуги публічної бібліотеки в сучасному суспільстві», де було презентовано тематичні слайди «Бібліотеки в умовах об’єднаних територіальних громад». Також Н. І. Морозова виразила приємне здивування від роботи П’ятківської сільської бібліотеки.

До 203-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка.

2 березня в читальному залі Томашпільської районної бібліотеки до 203-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка пройшов відбірковий тур обласного конкурсу «Кобзар і Україна», в якому взяли участь десять учасників – найактивніших читачів бібліотек району. Ведуча конкурсу, головний спеціаліст відділу культури і туризму В. Кравчук. Книжкова виставка «Слово віщого Тараса» підкреслила світову велич українського Пророка. Журі у складі начальника відділу культури О. В. Сікал, директора районного будинку культури В. В. Хабла та головного спеціаліста відділу культури Т. Я. Кушнір одностайно визначило переможців. Честь району на обласному конкурсі захищатиме А. Бондарєва.

3 березня у Чечельницькому районному будинку культури відбувся щорічний районний конкурс читців «Кобзар і Україна», присвячений 203-ій річниці від дня народження Т. Г. Шевченка. На конкурс було запрошено читців-декламаторів гуртків художнього читання сільських закладів культури району. У конкурсі взяло участь 20 учасників.

3 березня у виставковій залі Бершадського районного краєзнавчого музею для учасників конкурсу читання творів Т. Г. Шевченка «Кобзар і Україна» та учнів Бершадського професійного ліцею було презентовано виставку «Шевченкові мотиви». В рамках Шевченківських днів виставка діятиме протягом місяця.

Козовіта, І. Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття : [у Гайсинському районному будинку культури відбувся конкурс читців поезій «Кобзар і Україна». Майстерність читців оцінювало журі під головуванням начальника відділу культури та туризму райдержадміністрації М. Ричкова] / І. Козовіта // Трибуна праці. – 2017 – 3 берез. – С. 1.

6 березня до відзначення дня народження Т. Г. Шевченка у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва було представлено виставку однієї книги «Шевченківська листівка». В унікальному виданні В. Яцюка висвітлено історію появи старих шевченківських поштових карток і тлумачиться їхній зміст. Розмаїття листівок розглядається в літературно-художньому контексті як оригінальний і досі маловивчений шар української історії та культури.

9 березня до Шевченківських днів сектор газетної періодики Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва підготував виставку газетних публікацій під назвою «Тарасове слово – то правда жива». До уваги користувачів – цікаві факти про життя Тараса Григоровича, його роль у становленні української літератури і мови, національної свідомості нашого народу, а також публікації про багатогранну творчість Кобзаря.

9 березня студенти-аматори з народного театру-студії «Сьоме небо» до 203-ї річниці від дня народження Кобзаря презентували виставу за Т. Г. Шевченком. Драма «Зоре моя вечірняя» побудована за двома поемами Шевченка – «Княжна» і «Мар’яна-черниця». Головна тема – нелегка жіноча доля у ті часи. В актовій залі Вінницького національного медичного університету ім. М. Пирогова збудували невеликі, але виразні декорації: тин з глечиками, хустки, лавка, рядно, рушники… Ошатні і яскраві костюми з вишитими сорочками, чепурними спідницями і шовковими шароварами зробили із дівчат та хлопців образи святково вбраних українців. Вже після вистави студентки-акторки розповіли, що вживаючись в ролі дівчат з творів Шевченка, вони навіть плакали, співчуваючи тяжкій долі Княжни та її дочки. Також актори побачили у цих давніх сказаннях чимало актуальних і зараз моментів.

9 березня за ініціативи відділу культури та туризму Шаргородської райдержадміністрації в приміщенні кінотеатру «Дружба» відбулася тематична бесіда «Автографічні нариси з життя Т. Г.Шевченка» та екранізація твору «Наймичка». Бесіда відбулася за участі учнів місцевих Шаргородських СЗШ І-ІІІ ст. № 1 та № 2, районної гімназії та Слободо-Шаргородської СЗШ І-ІІІ ст. Автографічні нариси з життя Т. Г. Шевченка підготували та провели студенти-практиканти Тульчинського училища культури В. Куйбіда та В. Козачок.

Фоменко, Т. «Безсмертне слово Кобзаря» : [під такою назвою у Могилеві-Подільському пройшов 8-ий міський літературно-мистецький конкурс. Зала школи мистецтв, де проходив конкурс, була вщент заповнена молоддю у вишиванках. Протягом двох годин лунала поезія Шевченка. Переможці та призери отримали премії від міського голови] / Т. Фоменко // Краяни. – 2017. – 9 берез. – С. 1.

9 березня у вестибюлі Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулись Шевченківські читання «В душі народу будеш ти вовіки жити». У бібліотеці проведення Шевченківських читань стало доброю традицією. Фахівцями книгозбірні були підготовлені виставка однієї книги «Шевченківська листівка» та виставка газетних публікацій «Тарасове слово – то правда жива». У програмі заходу: декламація віршів Т. Г. Шевченка студентами факультету філології й журналістики імені М. Стельмаха Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, виступи письменників Вінниччини. Продовжились Шевченківські читання на Майдані Небесної Сотні низкою заходів, а саме: читання творів Т. Г. Шевченка різними мовами світу (польською, англійською, німецькою, французькою, італійською, арабською); мовою жестів; мовою танців; спів творів Т. Г. Шевченка; відбулися два флешмоби під час, яких вінничани мали змогу залишити «гуашевий» відбиток на портреті Кобзаря (полотно розміром 1.5х1,5); згодом учасники заходу гуртом зачитали «Заповіт» Т. Г. Шевченка; на Майдані пройшов мітинг та урочистий концерт за участі етновиконавців. У цей час з Майдану стартував квест «Шевченко відомий та непізнаний», який відбувся у приміщенні Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва. У відділі мистецтв читали інтимну лірику Т. Г. Шевченка у форматі квартирника.

9 березня з метою відзначення 203-ї річниці від дня народження геніального поета, видатного письменника, художника, етнографа та громадського діяча Т. Г. Шевченка в Могилів-Подільській центральній районній бібліотеці за участю поетеси М. Гоцуляк та студентської аудиторії відбулися поетичні читання «Дзвенять пророчі слова». Бібліотекарі читального залу презентували книжкову виставку «Раритетні твори творця національної ідеї».

9 березня в приміщенні Тростянецької дитячої музичної школи в рамках концертної програми «Шевченкова весна» відбувся творчий огляд-конкурс художнього читання «Кобзар і Україна». У пролозі конкурсу свої творчі роботи продемонстрували студенти-практиканти Тульчинського училища культури О. Юхименко, М. Михальченко, А. Грушка, які підготували музичні твори в сучасній обробці, а саме: Джо Дассен «Якби не було тебе», Фаусто Попетті «Дорога в рай», «Чарльстон», Біберган «Арія», «Полька». Конкурс читців зібрав 26 любителів Кобзаревого слова із сіл Демидівка, Тростянчик, Ободівка, Глибочок, Олександрівка, Четвертинівка, Оляниця, Торканівка, Цибулівка. До конкурсантів приєдналися і ведучі свята – В. Ясенчук та М. Ратушняк.

9 березня з нагоди 203-ї річниці від дня народження видатного українського поета, письменника, художника, громадського та політичного діяча Т. Г. Шевченка на центральному майдані м. Бара біля пам’ятника Великому Кобзареві відбулися Шевченківські читання. Багатогранна поезія національного пророка, сповнена любов’ю до України, звучала з уст як дітей, так і дорослих. По завершенні Шевченківських читань відбулося покладання квітів до пам’ятника Великому Кобзарю.

9 березня до 203-ї річниці від дня народження відомого поета і письменника Т. Шевченка на Вінниччині відбувся мітинг-реквієм та покладання квітів до скульптурної композиції Великого Кобзаря, яка знаходиться біля обласного краєзнавчого музею. У заході взяли участь голова обласної державної адміністрації В. Коровій, голова обласної Ради А. Олійник, міський голова С. Моргунов, жителі та гості міста, представники інститутів громадянського суспільства та засобів масової інформації регіону. З нагоди відзначення 203-ї річниці від дня народження відомого поета і письменника Т. Шевченка, керівництво області та міста вручило почесні грамоти облдержадміністрації та обласної Ради з наданням грошової винагороди кращим педагогічним працівникам, учням-переможцям Всеукраїнських конкурсів, бібліотекарям, митцям та журналістам. Урочисті мітинги-реквієми відбулися у всіх населених пунктах області.

9 березня в читальному залі Тульчинської центральної районної бібліотеки зібралися знавці та шанувальники Шевченкового слова, щоб спробувати відкрити для себе іншого Шевченка, заглибитися у духовну спадщину Великого Кобзаря, відчути її актуальність і в наші дні. Автор брейн-рингу «Шевченкове слово у нашому серці», учителька української мови та літератури Л. О. Заремба та керівник проекту, методист районного відділу освіти Н. З. Соловей мали на меті сприяти усвідомленню значення творчості поета для української та світової культури, для кожного особисто; виховувати повагу до Шевченка за його внесок у скарбницю української поезії, почуття любові художнього слова. Розпочався захід піснею «Розкажу про Україну» у виконанні учениці 9-го класу Богданівської ЗШ І-ІІІ ст. Д. Слободянюк. З напутнім словом звернувся до учасників брейн-рингу та глядачів голова районного літературно-мистецького об᾽єднання «Оберіг» Ю. М. Хмелевський.

9 березня у Клембівській сільській бібліотеці Ямпільського р-ну було проведено вечір-спогад, присвячений 203-ій річниці від дня народження Т. Г. Шевченка та 70-ій річниці від дня народження заслуженого майстра народної творчості України, лауреата Національної премії України ім. Т.Шевченка В. Наконечного. Вечір пройшов у колі друзів, поціновувачів мистецтва В. Наконечного та мудрого слова Т. Шевченка, серед великої кількості картин, поезії, книжково-ілюстративної виставки.

9 березня в Мурованокуриловецькій центральній районній бібліотеці проведений Шевченківський літературний колаж «Шевченко у моєму серці». Присутні переглянули слайд-презентацію про життя і творчість Т. Г. Шевченка. На бібліографічному конкурсі «Чи знаємо ми Кобзаря?» пропонувалися питання, відповіді на які треба було знайти в книгах «Шевченківський словник», «Життя Тараса Шевченка», «Шевченко: невідомі сторінки життя». Старшокласники декламували вірші Великого Кобзаря. Було презентовано книжково-ілюстративну виставку «Шевченко – духовна вершина України». В районній бібліотеці для дітей було проведено літературно-мистецьку годину «Сяє Шевченка слава золота!» з учнями 9-го класу школи № 1- гімназії та вчителями. До присутніх звернулася завідуюча районною бібліотекою для дітей З. Соболєва. Бібліотекар Н. Коріневська розповіла про життя і творчість Кобзаря. Юні користувачі бібліотеки охоче читали вірші «Мені однаково», «На панщині пшеницю жала», «Сон», «Заповіт». Також школярі читали прислів’я і приказки про Т. Г. Шевченка. Присутні мали змогу ознайомитися з книжково-ілюстративною експозицією «Ми українці всі одна сім’я – єднає нас Тарасове ім’я».

Відбувся конкурс читців поезії Т. Г. Шевченка : [2 березня у Чернівецькому районному будинку культури відбувся конкурс читців до Шевченківських днів. В ньому взяли участь діти шкільного віку зі всього району, які вражали талантами до читання української поезії. Всі учасники конкурсу отримали грамоти за участь, а призери заохочувальні призи] // Чернівец. зоря. – 2017. – 10 берез. – С. 4.

І знову відкриваю «Кобзаря» : [з метою ознайомлення дітей з творами Т. Г. Шевченка в Чернівецькій районній бібліотеці для дітей було проведено годину знайомств «І знову відкриваю «Кобзаря»». Учням 3-го класу Чернівецької ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 розповіли про історію видання «Кобзар» та з творами, які увійшли до цієї збірки] // Чернівец. зоря. – 2017. – 10 берез. – С. 4.

Слободянюк, Г. А. «Велич поета – до кожного серця» : [з нагоди вшанування пам’яті Великого Кобзаря у Веснянській сільській бібліотеці Чернівецького р-ну відбулися Шевченківські читання «Велич поета – до кожного серця». Завідуюча бібліотеки Г. А. Слободянюк презентувала виставку-присвяту «У кожній думці Кобзаря живе могутня Україна». Учасники читань виразно і з любов’ю декламували кращі поетичні твори Шевченка] / Г. А. Слободянюк // Чернівец. зоря. – 2017. – 10 берез. – С. 4.

10 березня в приміщенні Шаргородської дитячої музичної школи пройшов районний конкурс читців «Кобзар і Україна». Засновники та організатори конкурсу – відділ культури і туризму райдержадміністрації та районний будинок культури. Проведений конкурс оцінювало авторитетне журі у складі працівників відділу культури і туризму райдержадміністрації, районного будинку культури та вчителів української мови та літератури освітніх установ району. Згідно прийнятого рішення журі, в обласному конкурсі читців «Кобзар і Україна», який відбудеться 16 березня у м. Тульчин, участь братиме А. Столярчук, учениця Мурафської СЗШ І-ІІІ ст.

Місцеві активісти взяли участь у Всеукраїнському флешмобі : [громадська організація учнівського врядування «Асоціація юних жмеринчан», представники міського історичного музею, Бібліотеки сімейного читання взяли участь у міжнародному флешмобі «Global Shevchenko» – до 203-ї річниці від дня народження Т. Шевченка. Головна мета флешмобу – вшанувати пам’ять Великого Кобзаря, показавши пам’ятники, встановлені по всьому світу та Україні] // Жмерин. газ. – 2017. – 10 берез. – С. 1.

«Чого серце плаче, ридає, кричить» : слова Тараса Шевченка, що приходять на думку після районного конкурсу «Кобзар і Україна» : [у Калинівському районному будинку культури відбувся конкурс читців «Кобзар і Україна»] // Прапор перемоги. – 2017. – 10 берез. – С. 4.

10 березня в Теплицькому районному будинку культури відбувся районний конкурс читців «І слово розумом святим – і оживи, і просвіти». У заході взяли участь більше 25-ти колективів та учасників з різних куточків району. Метою щорічного конкурсу є відродження мистецтва художнього читання, популяризація творчості Т. Шевченка, класичної та сучасної української поезії, мистецтва художнього читання та виявлення мистецьких талантів. Організатором конкурсу виступив відділ культури і туризму Теплицької районної державної адміністрації. У конкурсі оцінювались якість виконання, артистизм, відповідність репертуару, костюми та сценічна культура учасників.

10 березня в читальному залі Гайсинської центральної районної бібліотеки пройшов літературно-мистецький вечір «Тарас Шевченко у моєму серці» спільно із учнями 8-Б класу СЗШ І-ІІІ ст. № 4 м. Гайсин. Також на заході були присутні учні 4-Б класу цієї ж школи. Ведучі заходу К. Гончарук та І. Хилобокова розповіли присутнім, що здавна Шевченкове слово закликало людей до боротьби, було духовною зброєю в найважчу хвилину. Діти читали вірші, розіграли інсценівку «Дитячі роки Шевченка». Вихованці дитячої музичної школи по класу бандури зіграли етюди. Ведучі провели літературну вікторину. Також усі із захопленням переглянули відеопрезентацію «Борітеся – поборете! Вам Бог помагає» про життя і творчість поета. До уваги користувачів була розгорнута книжкова виставка «Кобзарі Шевченка».

13 березня відділ мистецтв Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва спільно з Асоціацією пенсіонерів «Поділля» провели літературно-музичний вечір «Шевченко крізь віки». У програмі вечора: ведуча: В. Ткачук, бандуристка, викладач Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича. Виступи: Т. Демченко, Л. Стасюк, Л. Відрашко, Л. Трачук, В. Трачук – члени Асоціації пенсіонерів «Поділля»; супроводжувала вечір книжкова виставка «Шевченко крізь віки».

14 березня в Ладижині міському будинку культури «Лада» відбувся літературний відбірковий етап до обласного конкурсу читців-декламаторів, присвячений до 203-ій річниці від дня народження Т. Г. Шевченка. У відбірковому етапі взяли участь 7 дітей, які займаються в театральній студії «Артеміда». Найкращі читці, І. Гаврилюк та В. Кравчук 16 березня змагалися за першість в обласному конкурсі.

Островська, Г. Вшановуємо пам’ять Шевченка : [10 березня у Липовецькому районному будинку культури відбувся районний конкурс читців «З Кобзарем у серці», в якому взяли участь 27 учасників з 19 клубних закладів району. На обласному конкурсі читців Липовецький район представлятиме А. Маммедов (Козинецький сільський будинок культури)] / Г. Островська // Липовец. вісті. – 2017. – 15 берез. – С. 2.

Слава його невмируща : [9 березня оратівчани відзначили 203-ю річницю від дня народження Т. Г. Шевченка. І діти, і дорослі прийшли до пам’ятника Шевченка у селищі Оратів, щоб запалити свічку пам’яті, покласти квіти, почитати його вірші, поспівати пісень, і цим самим висловити шану безсмертному генієві українського народу] // Обрії Оратівщини. – 2017. – 16 берез. – С. 2.

16 березня юні конкурсанти від Чечельницького р-ну взяли участь в обласному конкурсі читців «Кобзар і Україна», присвяченому 203-ій річниці від дня народження Т. Г. Шевченка. Конкурсну програму було підготовлено згідно з положенням за творами Т. Г. Шевченка, сучасних українських авторів на патріотичну тематику та власні твори. Всі учасники обласного конкурсу були нагороджені дипломами управління культури і мистецтв облдержадміністрації та цінними подарунками. І. Задверняк виборола почесне ІІІ місце у другій віковій категорії ( 14-19 р.) серед 26-ти учасників з інших районів Вінниччини за виконання власних віршів патріотичної тематики, зокрема: «Народе мій, повинен ти стояти!», «До рідної мови», за що нагороджена дипломом управління культури і мистецтв облдержадміністрації.

16 березня переможниця Жмеринського районного конкурсу читців «Кобзар і Україна» Я. Завальнюк (І вікова категорія) взяла участь в обласному конкурсі читців і виборола І місце. А. Посвалюк (ІІ вікова категорія) отримала подяку «За участь».

День Кобзаря у Вербівці : [у Вербівській сільській бібліотеці Чечельницького р-ну з вихованцями старшої групи дошкільного навчального закладу «Тепле гніздечко» проведено годину пам’яті до 203-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка «Великий син». Дітям було продемонстровано документальний фільм про Кобзаря та ознайомлено з книжковою виставкою «Шевченкове слово в віках не старіє»] // Чечельниц. вісн. – 2017. – 16 берез. – С. 4.

Кухар, О. Творчість Тараса – сучасна і актуальна : [у Немерченській бібліотеці-філії Мурованокуриловецького р-ну до 203-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка, пройшов бібліотечний урок з учнями 4-го класу місцевої школи. Активні читачі приєднались в цей день до читання творів Шевченка. Привернула увагу дітей викладка літератури «Шевченко і світ»] / О. Кухар // Наше Придністров’я. – 2017. – 17 берез. – С. 2.

«Шевченкова весна» : [9 березня в Іллінецькому районному будинку культури відбувся літературно-музичний вечір «Шевченкова весна». У святковому дійстві взяли участь: народний хор «Вінок Поділля» ім. В. Іжевського, чоловічий народний гурт «Завзяті холостяки», жіноче вокальне тріо «Горлиця», ансамбль української пісні «Відлуння», учительський жіночий ансамбль загальноосвітньої школи № 1 м. Іллінці, скрипалька С. Андрущак. Успіхові літературно-музичного вечора сприяла режисерська робота керівника цього проекту, заслуженого працівника культури України М. Романова] // Партнер. – 2017. – 23 берез. – С. 8.

Кукурудза, Є. Україна понад усе! : [16 березня в Тульчинському училищі культури проводився 23-ій обласний конкурс читців «Кобзар і Україна». Честь Бершадського р-ну захищала дев’ятикласниця Гнатківської школи А. Бондарєва. Для конкурсної програми дівчина підготувала літературно-музичну композицію «Україна понад усе!». Віршем Т. Г. Шевченка «Мені однаково, чи буду…» та піснею «Мамо, не плач» конкурсантка показала, що доля рідної землі не байдужа предкам і сучасникам] / Є. Кукурудза // Томашпіл. вісн. – 2017. – 24 берез. – С. 2.

Чернецька, Л. Єднали душі словом Кобзаря : [на 23-му обласному конкурсі художнього читання «Кобзар і Україна» Тростянецький р-н представляли Л. Кривошия з Ілляшівки та В. Мельник з Нової Ободівки. Л. Кривошия з віршем Т. Г. Шевченка «І мертвим, і живим» та віршем невідомого автора «Рідна мова» виборола ІІІ місце у молодшій категорії] / Л. Чернецька // Тростян. вісті. – 2017. – 24 берез. – С. 2.

«Кобзар і Україна» : [16 березня до Тульчина з’їхалося 45 читців та 5 аматорських театральних колективів з 22-х районів області, які змагалися в трьох вікових категоріях та двох номінаціях: «художнє читання» та «літературно-музичні композиції». За рішенням професійного журі, головою якого була народна артистка України, головний режисер Вінницького обласного академічного музично-драматичного театру ім. М. Садовського Т. Славінська, Гран-прі конкурсу отримали учасниці народного аматорського студентського колективу «Маленький театр» Тульчинського училища культури за майстерне виконання уривку з поеми Т. Г. Шевченка «Великий льох» – «Ворони». Перше місце посів студент ІІ режисерського курсу Д. Коробчинський. Тульчинський р-н представляли юні читці А. Погребна та Р. Тихоліз] // Тульчин. край. – 2017. – 24 берез. – С. 4.

Соболєва, З. Шевченко – гордість України : [під такою назвою в Мурованокуриловецькій районній бібліотеці було проведено літературно-поетичну годину з юними користувачами 3-А і 3-Б класів школи № 2. Бібліотекар Н. В. Ткачук провела з дітьми цікаву вікторину «Чи знаєте ви Шевченка?». Юні читачі у вишиванках декламували вірші, розігрували сценки] / З. Соболєва // Наше Придністров’я. – 2017. – 24 берез. – С. 5.

Бачара, В. Тарас Шевченко та його сучасники : [у Лучинчицькій бібліотеці-філії Мурованокуриловецького р-ну пройшов захід «Тарас Шевченко та його сучасники». Розпочали захід бібліотекар В. Бачара та директор сільського будинку культури Г. Саєнко. Ведучі А. Твердохліб та Д. Кирилішен розкрили образ митця. Про пророчу силу поета розповіла Н. С. Мар’янич. Учасниці любительського об’єднання «Надвечір’я» виконали пісні на слова Т. Шевченка. Учні декламували вірші сучасників про Великого Кобзаря. Учасники заходу переглянули книжкову виставку «Щоб правду знов не кидати за грати»] / В. Бачара // Наше Придністров’я. – 2017. – 24 берез. – С. 5.