Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Управління культури і мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К. А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва 

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Березень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

Вінниця, 2016


Загальний розділ

2 березня в залі Гайсинського районного будинку культури відбулася розширена нарада працівників культури Гайсинського р-ну. Відкрив нараду та ознайомив з порядком денним присутніх начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації М. Ричков. На нараду були запрошені директори сільських будинків культури, художні керівники, завідуючі сільськими клубами, бібліотечні працівники, працівники районного будинку культури, працівники музеїв, педагоги дитячої музичної школи, працівники парку культури і відпочинку ім. Б. Хмельницького, працівники кіномережі. Підсумкова нарада працівників галузі культури за 2016 р. завершилась вітальним концертом напередодні Міжнародного дня прав жінок і миру від чоловіків районного будинку культури.

Звітували працівники культури : [у Літині відбулася нарада працівників культури району, на якій підбивали підсумки роботи за 2016 р. і ставили завдання на 2017 р. Із доповіддю виступив начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Г. Терлецький. Він зазначив, що реалізацію державної політики в галузі культури району протягом року забезпечували 36 бібліотечних установ, музей та дитяча музична школа. При закладах культури працює 235 клубних формувань, в тому числі 207 колективів художньої творчості, в них учасників – 2196, в тому числі 8 колективів із званням «народний» та 1 – із званням «зразковий». Виставку діяльність забезпечують 286 народних умільців. В обговоренні доповіді взяли участь директори районних закладів культури, заступник голови районної ради Р. Танасюк] // Липовец. вісті. – 2017. – 3 берез. – С. 1.

Осаволюк, С. Сільський будинок культури отримав нове життя : [перелік закладів культури Калинівського р-ну, що отримали нове життя після реставрацій та ремонтів поповнився двома новими позиціями. У районному будинку культури облаштовано конференц-залу, а у Мирному відремонтовано сільський будинок культури. Радість свята розділили з місцевими жителями численні гості, зокрема: голова районної ради В. Поліщук, заступник голови районної ради М. Господарець, голова райдержадміністрації В. Гаврилюк, перший заступник голови райдержадміністрації Ю. Слабчук, народний депутат України П. Юрчишин, начальник управління культури і мистецтв облдержадміністрації, заслужений артист України С. Городинський, міський голова А. Шамалюк, депутати районної ради В. Кірічук, С. Андрійчук, В. Огороднійчук, командир в/ч 3028 І. Миропольський. На базі сільського клубу дітки будуть долучатися до чудесного світу культури, навчаючись у різноманітних гуртках. Місцеві аматорські колективи матимуть можливість вдосконалювати своє мистецтво, а мешканці села зможуть зібратися у комфортному залі, щоб відсвяткувати те чи інше свято, послухати виступи своїх земляків] / С. Осаволюк // Прапор перемоги. – 2017. – 10 берез. – С. 2.

    

Мельник, Г. Закохана в пісні і життя : [про творчу діяльність С. М. Бреус, яка багато років пропрацювала завклубом у с. Сліди Могилів-Подільського р-ну] / Г. Мельник // Слово Придністров’я. – 2017. – 10 берез. – С. 9.

14 березня відбулась нарада працівників культури Калинівського р-ну «Підсумки роботи відділу культури і туризму Калинівської райдержадміністрації за 2016 рік». У нараді взяли участь начальник відділу культури і туризму А. В. Грибовченко, головний спеціаліст відділу культури і туризму Г. В. Вільт, директор районного будинку культури М. М. Шелешко, в. о. директора Калинівської центральної районної бібліотеки Л. П. Лівандовська, гості Тульчинського училища культури, а також працівники сільських клубів, бібліотекарі району, працівники музичної школи, керівники народних колективів. Начальник відділу культури і туризму А. Грибовченко поінформував про підсумки діяльності роботи в 2016 р. Протягом року було використано 7 849 900 грн (6 105 400 грн – бюджетні кошти, 1 744 500 грн – позабюджетні кошти), з них: на ремонтні роботи – 6 748 050 грн, на придбання – 1 101 850 грн. Також протягом звітного періоду в 30-ти закладах культури району проведено капітальні ремонти та поточні, здійснювалися заходи щодо енергозбереження. Велика увага була приділена здійсненню організаційно-практичних заходів з поліпшення комплектування бібліотек району новою сучасною літературою та періодичними виданнями – здійснено придбання книг в Калинівській центральній районній бібліотеці (2806 примірників на суму 164327 грн). На базі клубних установ району проведено 2 районних фестивалі, аматорські колективи взяли участь у 2 міжнародних, 5 всеукраїнських, 3 обласних фестивалях та конкурсах. Протягом 2016 р. проведено ремонт у 13-ти пам’ятках культурної спадщини на загальну суму 43,5 тис. грн. На завершення наради провели анкетування щодо необхідності закладів культури.

20 березня начальник управління культури і мистецтв обласної державної адміністрації С. Городинський на щотижневій оперативній нараді з керівниками Департаментів та служб регіону проінформував про результати роботи галузі культури в 2016 р. Як зазначив керівник управління, на сьогодні є досить важливим посилення ролі культури в соціально-економічному розвитку суспільства через міжсекторну та міжвідомчу взаємодію і відповідальність. Основною метою сфери культури є забезпечення прав громадян на отримання якісних та доступних послуг у сфері культури. З метою забезпечення публічності роботи управління культури і мистецтв облдержадміністрації впродовж 2016 р. проведено 135 нарад, семінарів, «круглих столів», спільно з працівниками обласних закладів культури здійснено 82 виступи у засобах масової інформації, надано 5тис. 300 довідок за результатами обстеження об’єктів культурної спадщини та земель історико-культурного призначення. Зазначається, що впродовж звітного року профінансовано низку загальнодержавних та обласних культурно-мистецьких заходів, забезпечено виплату стипендій обласної державної адміністрації та обласної Ради для підтримки представників творчих спілок, аматорів сцени, ветеранів галузі, студентів-відмінників, а також літературних премій ім. С. Руданського та М. Коцюбинського в загальному обсязі 137,0 тис. грн. Також, здійснювалися заходи, спрямовані на зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури, забезпечення належних умов праці, ефективного використання комунального майна та енергоресурсів. Проведено капітальні і поточні ремонти на 612 об’єктах закладів культури області на загальну суму 81 млн 384,4 тис. грн, що понад 30 млн грн більше від показників 2015 р. Близько 72% від загальної суми виділено із місцевих бюджетів. Завдяки підтримці голови облдержадміністрації В. Коровія знаковими подіями в області стали реконструкція меморіалу та відкриття оновленої експозиції музею М. Д. Леонтовича в с. Марківка Теплицького р-ну, на що використано 2 млн 300 тис. грн, капітальний ремонт музею М. Грушевського та його прилеглої території в с. Сестринівка Козятинського р-ну на суму 107 тис. грн. Всього на виконання ремонтно-реставраційних заходів у 2016 р. витрачено 23 млн 226 тис. грн, в т. ч. 5,4 млн грн з державного бюджету, 9,3 млн грн з місцевих бюджетів та 8,5 млн грн спонсорських коштів. З метою збереження і популяризації народних традицій у 2016 р. організовано низку традиційних та нових обласних заходів, серед яких: «Вечори національної музики і кухні», фестивалі народної творчості «Різдвяне диво», «На Поділлі. На Різдво», «Скарби Поділля», «Мамину сорочку пригорну до серця», молодіжний етнофестиваль «Калинові мости», V фестиваль-конкурс «Народні музики Поділля», конкурс популярної і сучасної музики «Музика літа», свято обрядових хлібів та дідухів «Народу вічний оберіг» та багато інших.

21 березня в Томашпільському районному будинку культури відбулась нарада працівників закладів культури району. В ході проведення наради наголошувалось на головних та першочергових питаннях діяльності галузі. Про організацію мистецьких заходів у ІІ кварталі 2017р., зокрема щодо організації районного фестивалю-конкурсу «Великодня писанка» та проведення районного фестивалю-конкурсу військово-патріотичного характеру «Пісня обпалена війною», присвяченого 72-ій річниці перемоги у Другій світовій війні поінформувала начальник відділу культури та туризму райдержадміністрації О. В. Сікал. Виносилось також питання організації та проведення VII фестивалю народної культури «Одвічна Русава», який цьогоріч відбудеться в с. Олександрівка і буде присвячений 135-ій річниці від дня народження видатного композитора К. Г. Стеценка. Щодо необхідної документації для проведення комплексного вивчення стану діяльності закладу розповіла головний спеціаліст відділу культури та туризму В. В. Кравчук. По закінченні наради відбулись навчальні семінари. Працівники клубних установ району працювали над підбором репертуару К. Г. Стеценка, бібліотечні працівники прийняли участь у семінарі на тему «Роль і місце бібліотек в формуванні об’єднаних територіальних спільнот».

29 березня в приміщенні Немирівського районного будинку культури відбулась виробнича нарада працівників селищних та сільських клубних закладів культури району, яку проводив начальник відділу культури та туризму В. М. Мазур. На порядок дня виносились наступні питання: 1. Підсумки роботи галузі культури за 2016 р. та про роботу у нинішньому, 2017р. (доповідач – начальник відділу культури та туризму В. М. Мазур). 2. Програмно-цільовий метод залучення коштів на програми та масові заходи клубних закладів культури (доповідач – керівник творчої студії районного будинку культури І. Б. Кононова). 3. Підсумок здачі звітів керівниками клубних закладів культури району за 2016 р. (доповідач – головний спеціаліст відділу культури та туризму М. Ф. Денисенко).

Войтенко, Н. Працівники культури підбили підсумки : [начальник відділу культури і туризму Оратівської райдержадміністрації О. Пушкар провела підсумкову нараду працівників культури району за 2016 р. У нараді взяли участь заступник голови райдержадміністрації В. Палюра, селищний голова І. Барський, керівники закладів культури району] / Н. Войтенко // Обрії Оратівщини. – 2017. – 30 берез. – С. 3.

Мартиневич, С. Ювілейна весна відомої коровайниці та писанкарки : Анастасії Йосипівни Мудли з с. Уяринець : [26-го березня 90-й день народження відсвяткувала відома майстриня народної творчості А. Й. Мудла. Роботи коровайниці та писанкарки відомі не лише на місцевому рівні, а й далеко за межами області. В оселі Анастасії Йосипівни зібралась за святковим столом чисельна родина з різних куточків України та ближнього зарубіжжя. Також привітати ювілярку завітала делегація з Вінницького обласного центру народної творчості, представники сектору культури та туризму Тиврівської райдержадміністрації. Не зважаючи на поважний вік, Анастасія Йосипівна зберігає енергійність та життєвий оптимізм, радо ділиться своїм досвідом та секретами творчої майстерності] / С. Мартиневич // Маяк. – 2017. – 31 берез. – С. 1,4.

31 березня народний аматорський фольклорно-етнографічний колектив «Марічка» Животівського сільського будинку культури Оратівського р-ну на чолі із сільським головою В. В. Бабенко та директором Оратівського районного будинку культури Т. В. Ліванською приїхав, за попереднім відбором, на зйомки програми «Фольк-music» до заслуженої артистки України О. Пекун. Пісенні дари привезли й колективи з інших куточків України, а саме: «Гордівчанка» с. Гордівка Тростянецького р-ну, «Берегиня» с. Орлівка Теплицького р-ну, вокальний ансамбль «Калина» та соліст О. Бонюк с. Махнівка Козятинського р-ну; чотири колективи з Рівненської області, з Київської, Івано-Франківської та Хмельницької областей. У фіналі програми прийняли участь артисти дует Віктор та Людмила Анісімови, співак-композитор І. Юрковський, гурт «Будьмо», квартет «Гетьман», шоу-гурт «КОZ АКИ» та інші.

31 березня відбулася зустріч голови Бершадської райдержадміністрації І. Стефанцова з директором Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва Н. І. Морозовою. Також у зустрічі взяли участь заступник голови районної ради С. Пересунько, начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Н. Герасимчук, начальник юридичного відділу виконавчого апарату районної ради В. Олійник, начальник відділу освіти райдержадміністрації О. Тартачна, директор Бершадської центральної районної бібліотеки Н. Лева. Н. І. Морозова завітала на семінар бібліотечних працівників району, який відбувся у Бершадській районній бібліотеці. Тематика семінару: «Інноваційні послуги публічної бібліотеки в сучасному суспільстві», де було презентовано тематичні слайди «Бібліотеки в умовах об’єднаних територіальних громад». Також Н. І. Морозова виразила приємне здивування від роботи П’ятківської сільської бібліотеки.

До 203-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка.

2 березня в читальному залі Томашпільської районної бібліотеки до 203-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка пройшов відбірковий тур обласного конкурсу «Кобзар і Україна», в якому взяли участь десять учасників – найактивніших читачів бібліотек району. Ведуча конкурсу, головний спеціаліст відділу культури і туризму В. Кравчук. Книжкова виставка «Слово віщого Тараса» підкреслила світову велич українського Пророка. Журі у складі начальника відділу культури О. В. Сікал, директора районного будинку культури В. В. Хабла та головного спеціаліста відділу культури Т. Я. Кушнір одностайно визначило переможців. Честь району на обласному конкурсі захищатиме А. Бондарєва.

3 березня у Чечельницькому районному будинку культури відбувся щорічний районний конкурс читців «Кобзар і Україна», присвячений 203-ій річниці від дня народження Т. Г. Шевченка. На конкурс було запрошено читців-декламаторів гуртків художнього читання сільських закладів культури району. У конкурсі взяло участь 20 учасників.

3 березня у виставковій залі Бершадського районного краєзнавчого музею для учасників конкурсу читання творів Т. Г. Шевченка «Кобзар і Україна» та учнів Бершадського професійного ліцею було презентовано виставку «Шевченкові мотиви». В рамках Шевченківських днів виставка діятиме протягом місяця.

Козовіта, І. Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття : [у Гайсинському районному будинку культури відбувся конкурс читців поезій «Кобзар і Україна». Майстерність читців оцінювало журі під головуванням начальника відділу культури та туризму райдержадміністрації М. Ричкова] / І. Козовіта // Трибуна праці. – 2017 – 3 берез. – С. 1.

6 березня до відзначення дня народження Т. Г. Шевченка у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва було представлено виставку однієї книги «Шевченківська листівка». В унікальному виданні В. Яцюка висвітлено історію появи старих шевченківських поштових карток і тлумачиться їхній зміст. Розмаїття листівок розглядається в літературно-художньому контексті як оригінальний і досі маловивчений шар української історії та культури.

9 березня до Шевченківських днів сектор газетної періодики Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва підготував виставку газетних публікацій під назвою «Тарасове слово – то правда жива». До уваги користувачів – цікаві факти про життя Тараса Григоровича, його роль у становленні української літератури і мови, національної свідомості нашого народу, а також публікації про багатогранну творчість Кобзаря.

9 березня студенти-аматори з народного театру-студії «Сьоме небо» до 203-ї річниці від дня народження Кобзаря презентували виставу за Т. Г. Шевченком. Драма «Зоре моя вечірняя» побудована за двома поемами Шевченка – «Княжна» і «Мар’яна-черниця». Головна тема – нелегка жіноча доля у ті часи. В актовій залі Вінницького національного медичного університету ім. М. Пирогова збудували невеликі, але виразні декорації: тин з глечиками, хустки, лавка, рядно, рушники… Ошатні і яскраві костюми з вишитими сорочками, чепурними спідницями і шовковими шароварами зробили із дівчат та хлопців образи святково вбраних українців. Вже після вистави студентки-акторки розповіли, що вживаючись в ролі дівчат з творів Шевченка, вони навіть плакали, співчуваючи тяжкій долі Княжни та її дочки. Також актори побачили у цих давніх сказаннях чимало актуальних і зараз моментів.

9 березня за ініціативи відділу культури та туризму Шаргородської райдержадміністрації в приміщенні кінотеатру «Дружба» відбулася тематична бесіда «Автографічні нариси з життя Т. Г.Шевченка» та екранізація твору «Наймичка». Бесіда відбулася за участі учнів місцевих Шаргородських СЗШ І-ІІІ ст. № 1 та № 2, районної гімназії та Слободо-Шаргородської СЗШ І-ІІІ ст. Автографічні нариси з життя Т. Г. Шевченка підготували та провели студенти-практиканти Тульчинського училища культури В. Куйбіда та В. Козачок.

Фоменко, Т. «Безсмертне слово Кобзаря» : [під такою назвою у Могилеві-Подільському пройшов 8-ий міський літературно-мистецький конкурс. Зала школи мистецтв, де проходив конкурс, була вщент заповнена молоддю у вишиванках. Протягом двох годин лунала поезія Шевченка. Переможці та призери отримали премії від міського голови] / Т. Фоменко // Краяни. – 2017. – 9 берез. – С. 1.

9 березня у вестибюлі Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулись Шевченківські читання «В душі народу будеш ти вовіки жити». У бібліотеці проведення Шевченківських читань стало доброю традицією. Фахівцями книгозбірні були підготовлені виставка однієї книги «Шевченківська листівка» та виставка газетних публікацій «Тарасове слово – то правда жива». У програмі заходу: декламація віршів Т. Г. Шевченка студентами факультету філології й журналістики імені М. Стельмаха Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, виступи письменників Вінниччини. Продовжились Шевченківські читання на Майдані Небесної Сотні низкою заходів, а саме: читання творів Т. Г. Шевченка різними мовами світу (польською, англійською, німецькою, французькою, італійською, арабською); мовою жестів; мовою танців; спів творів Т. Г. Шевченка; відбулися два флешмоби під час, яких вінничани мали змогу залишити «гуашевий» відбиток на портреті Кобзаря (полотно розміром 1.5х1,5); згодом учасники заходу гуртом зачитали «Заповіт» Т. Г. Шевченка; на Майдані пройшов мітинг та урочистий концерт за участі етновиконавців. У цей час з Майдану стартував квест «Шевченко відомий та непізнаний», який відбувся у приміщенні Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва. У відділі мистецтв читали інтимну лірику Т. Г. Шевченка у форматі квартирника.

9 березня з метою відзначення 203-ї річниці від дня народження геніального поета, видатного письменника, художника, етнографа та громадського діяча Т. Г. Шевченка в Могилів-Подільській центральній районній бібліотеці за участю поетеси М. Гоцуляк та студентської аудиторії відбулися поетичні читання «Дзвенять пророчі слова». Бібліотекарі читального залу презентували книжкову виставку «Раритетні твори творця національної ідеї».

9 березня в приміщенні Тростянецької дитячої музичної школи в рамках концертної програми «Шевченкова весна» відбувся творчий огляд-конкурс художнього читання «Кобзар і Україна». У пролозі конкурсу свої творчі роботи продемонстрували студенти-практиканти Тульчинського училища культури О. Юхименко, М. Михальченко, А. Грушка, які підготували музичні твори в сучасній обробці, а саме: Джо Дассен «Якби не було тебе», Фаусто Попетті «Дорога в рай», «Чарльстон», Біберган «Арія», «Полька». Конкурс читців зібрав 26 любителів Кобзаревого слова із сіл Демидівка, Тростянчик, Ободівка, Глибочок, Олександрівка, Четвертинівка, Оляниця, Торканівка, Цибулівка. До конкурсантів приєдналися і ведучі свята – В. Ясенчук та М. Ратушняк.

9 березня з нагоди 203-ї річниці від дня народження видатного українського поета, письменника, художника, громадського та політичного діяча Т. Г. Шевченка на центральному майдані м. Бара біля пам’ятника Великому Кобзареві відбулися Шевченківські читання. Багатогранна поезія національного пророка, сповнена любов’ю до України, звучала з уст як дітей, так і дорослих. По завершенні Шевченківських читань відбулося покладання квітів до пам’ятника Великому Кобзарю.

9 березня до 203-ї річниці від дня народження відомого поета і письменника Т. Шевченка на Вінниччині відбувся мітинг-реквієм та покладання квітів до скульптурної композиції Великого Кобзаря, яка знаходиться біля обласного краєзнавчого музею. У заході взяли участь голова обласної державної адміністрації В. Коровій, голова обласної Ради А. Олійник, міський голова С. Моргунов, жителі та гості міста, представники інститутів громадянського суспільства та засобів масової інформації регіону. З нагоди відзначення 203-ї річниці від дня народження відомого поета і письменника Т. Шевченка, керівництво області та міста вручило почесні грамоти облдержадміністрації та обласної Ради з наданням грошової винагороди кращим педагогічним працівникам, учням-переможцям Всеукраїнських конкурсів, бібліотекарям, митцям та журналістам. Урочисті мітинги-реквієми відбулися у всіх населених пунктах області.

9 березня в читальному залі Тульчинської центральної районної бібліотеки зібралися знавці та шанувальники Шевченкового слова, щоб спробувати відкрити для себе іншого Шевченка, заглибитися у духовну спадщину Великого Кобзаря, відчути її актуальність і в наші дні. Автор брейн-рингу «Шевченкове слово у нашому серці», учителька української мови та літератури Л. О. Заремба та керівник проекту, методист районного відділу освіти Н. З. Соловей мали на меті сприяти усвідомленню значення творчості поета для української та світової культури, для кожного особисто; виховувати повагу до Шевченка за його внесок у скарбницю української поезії, почуття любові художнього слова. Розпочався захід піснею «Розкажу про Україну» у виконанні учениці 9-го класу Богданівської ЗШ І-ІІІ ст. Д. Слободянюк. З напутнім словом звернувся до учасників брейн-рингу та глядачів голова районного літературно-мистецького об᾽єднання «Оберіг» Ю. М. Хмелевський.

9 березня у Клембівській сільській бібліотеці Ямпільського р-ну було проведено вечір-спогад, присвячений 203-ій річниці від дня народження Т. Г. Шевченка та 70-ій річниці від дня народження заслуженого майстра народної творчості України, лауреата Національної премії України ім. Т.Шевченка В. Наконечного. Вечір пройшов у колі друзів, поціновувачів мистецтва В. Наконечного та мудрого слова Т. Шевченка, серед великої кількості картин, поезії, книжково-ілюстративної виставки.

9 березня в Мурованокуриловецькій центральній районній бібліотеці проведений Шевченківський літературний колаж «Шевченко у моєму серці». Присутні переглянули слайд-презентацію про життя і творчість Т. Г. Шевченка. На бібліографічному конкурсі «Чи знаємо ми Кобзаря?» пропонувалися питання, відповіді на які треба було знайти в книгах «Шевченківський словник», «Життя Тараса Шевченка», «Шевченко: невідомі сторінки життя». Старшокласники декламували вірші Великого Кобзаря. Було презентовано книжково-ілюстративну виставку «Шевченко – духовна вершина України». В районній бібліотеці для дітей було проведено літературно-мистецьку годину «Сяє Шевченка слава золота!» з учнями 9-го класу школи № 1- гімназії та вчителями. До присутніх звернулася завідуюча районною бібліотекою для дітей З. Соболєва. Бібліотекар Н. Коріневська розповіла про життя і творчість Кобзаря. Юні користувачі бібліотеки охоче читали вірші «Мені однаково», «На панщині пшеницю жала», «Сон», «Заповіт». Також школярі читали прислів’я і приказки про Т. Г. Шевченка. Присутні мали змогу ознайомитися з книжково-ілюстративною експозицією «Ми українці всі одна сім’я – єднає нас Тарасове ім’я».

Відбувся конкурс читців поезії Т. Г. Шевченка : [2 березня у Чернівецькому районному будинку культури відбувся конкурс читців до Шевченківських днів. В ньому взяли участь діти шкільного віку зі всього району, які вражали талантами до читання української поезії. Всі учасники конкурсу отримали грамоти за участь, а призери заохочувальні призи] // Чернівец. зоря. – 2017. – 10 берез. – С. 4.

І знову відкриваю «Кобзаря» : [з метою ознайомлення дітей з творами Т. Г. Шевченка в Чернівецькій районній бібліотеці для дітей було проведено годину знайомств «І знову відкриваю «Кобзаря»». Учням 3-го класу Чернівецької ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 розповіли про історію видання «Кобзар» та з творами, які увійшли до цієї збірки] // Чернівец. зоря. – 2017. – 10 берез. – С. 4.

Слободянюк, Г. А. «Велич поета – до кожного серця» : [з нагоди вшанування пам’яті Великого Кобзаря у Веснянській сільській бібліотеці Чернівецького р-ну відбулися Шевченківські читання «Велич поета – до кожного серця». Завідуюча бібліотеки Г. А. Слободянюк презентувала виставку-присвяту «У кожній думці Кобзаря живе могутня Україна». Учасники читань виразно і з любов’ю декламували кращі поетичні твори Шевченка] / Г. А. Слободянюк // Чернівец. зоря. – 2017. – 10 берез. – С. 4.

10 березня в приміщенні Шаргородської дитячої музичної школи пройшов районний конкурс читців «Кобзар і Україна». Засновники та організатори конкурсу – відділ культури і туризму райдержадміністрації та районний будинок культури. Проведений конкурс оцінювало авторитетне журі у складі працівників відділу культури і туризму райдержадміністрації, районного будинку культури та вчителів української мови та літератури освітніх установ району. Згідно прийнятого рішення журі, в обласному конкурсі читців «Кобзар і Україна», який відбудеться 16 березня у м. Тульчин, участь братиме А. Столярчук, учениця Мурафської СЗШ І-ІІІ ст.

Місцеві активісти взяли участь у Всеукраїнському флешмобі : [громадська організація учнівського врядування «Асоціація юних жмеринчан», представники міського історичного музею, Бібліотеки сімейного читання взяли участь у міжнародному флешмобі «Global Shevchenko» – до 203-ї річниці від дня народження Т. Шевченка. Головна мета флешмобу – вшанувати пам’ять Великого Кобзаря, показавши пам’ятники, встановлені по всьому світу та Україні] // Жмерин. газ. – 2017. – 10 берез. – С. 1.

«Чого серце плаче, ридає, кричить» : слова Тараса Шевченка, що приходять на думку після районного конкурсу «Кобзар і Україна» : [у Калинівському районному будинку культури відбувся конкурс читців «Кобзар і Україна»] // Прапор перемоги. – 2017. – 10 берез. – С. 4.

10 березня в Теплицькому районному будинку культури відбувся районний конкурс читців «І слово розумом святим – і оживи, і просвіти». У заході взяли участь більше 25-ти колективів та учасників з різних куточків району. Метою щорічного конкурсу є відродження мистецтва художнього читання, популяризація творчості Т. Шевченка, класичної та сучасної української поезії, мистецтва художнього читання та виявлення мистецьких талантів. Організатором конкурсу виступив відділ культури і туризму Теплицької районної державної адміністрації. У конкурсі оцінювались якість виконання, артистизм, відповідність репертуару, костюми та сценічна культура учасників.

10 березня в читальному залі Гайсинської центральної районної бібліотеки пройшов літературно-мистецький вечір «Тарас Шевченко у моєму серці» спільно із учнями 8-Б класу СЗШ І-ІІІ ст. № 4 м. Гайсин. Також на заході були присутні учні 4-Б класу цієї ж школи. Ведучі заходу К. Гончарук та І. Хилобокова розповіли присутнім, що здавна Шевченкове слово закликало людей до боротьби, було духовною зброєю в найважчу хвилину. Діти читали вірші, розіграли інсценівку «Дитячі роки Шевченка». Вихованці дитячої музичної школи по класу бандури зіграли етюди. Ведучі провели літературну вікторину. Також усі із захопленням переглянули відеопрезентацію «Борітеся – поборете! Вам Бог помагає» про життя і творчість поета. До уваги користувачів була розгорнута книжкова виставка «Кобзарі Шевченка».

13 березня відділ мистецтв Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва спільно з Асоціацією пенсіонерів «Поділля» провели літературно-музичний вечір «Шевченко крізь віки». У програмі вечора: ведуча: В. Ткачук, бандуристка, викладач Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича. Виступи: Т. Демченко, Л. Стасюк, Л. Відрашко, Л. Трачук, В. Трачук – члени Асоціації пенсіонерів «Поділля»; супроводжувала вечір книжкова виставка «Шевченко крізь віки».

14 березня в Ладижині міському будинку культури «Лада» відбувся літературний відбірковий етап до обласного конкурсу читців-декламаторів, присвячений до 203-ій річниці від дня народження Т. Г. Шевченка. У відбірковому етапі взяли участь 7 дітей, які займаються в театральній студії «Артеміда». Найкращі читці, І. Гаврилюк та В. Кравчук 16 березня змагалися за першість в обласному конкурсі.

Островська, Г. Вшановуємо пам’ять Шевченка : [10 березня у Липовецькому районному будинку культури відбувся районний конкурс читців «З Кобзарем у серці», в якому взяли участь 27 учасників з 19 клубних закладів району. На обласному конкурсі читців Липовецький район представлятиме А. Маммедов (Козинецький сільський будинок культури)] / Г. Островська // Липовец. вісті. – 2017. – 15 берез. – С. 2.

Слава його невмируща : [9 березня оратівчани відзначили 203-ю річницю від дня народження Т. Г. Шевченка. І діти, і дорослі прийшли до пам’ятника Шевченка у селищі Оратів, щоб запалити свічку пам’яті, покласти квіти, почитати його вірші, поспівати пісень, і цим самим висловити шану безсмертному генієві українського народу] // Обрії Оратівщини. – 2017. – 16 берез. – С. 2.

16 березня юні конкурсанти від Чечельницького р-ну взяли участь в обласному конкурсі читців «Кобзар і Україна», присвяченому 203-ій річниці від дня народження Т. Г. Шевченка. Конкурсну програму було підготовлено згідно з положенням за творами Т. Г. Шевченка, сучасних українських авторів на патріотичну тематику та власні твори. Всі учасники обласного конкурсу були нагороджені дипломами управління культури і мистецтв облдержадміністрації та цінними подарунками. І. Задверняк виборола почесне ІІІ місце у другій віковій категорії ( 14-19 р.) серед 26-ти учасників з інших районів Вінниччини за виконання власних віршів патріотичної тематики, зокрема: «Народе мій, повинен ти стояти!», «До рідної мови», за що нагороджена дипломом управління культури і мистецтв облдержадміністрації.

16 березня переможниця Жмеринського районного конкурсу читців «Кобзар і Україна» Я. Завальнюк (І вікова категорія) взяла участь в обласному конкурсі читців і виборола І місце. А. Посвалюк (ІІ вікова категорія) отримала подяку «За участь».

День Кобзаря у Вербівці : [у Вербівській сільській бібліотеці Чечельницького р-ну з вихованцями старшої групи дошкільного навчального закладу «Тепле гніздечко» проведено годину пам’яті до 203-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка «Великий син». Дітям було продемонстровано документальний фільм про Кобзаря та ознайомлено з книжковою виставкою «Шевченкове слово в віках не старіє»] // Чечельниц. вісн. – 2017. – 16 берез. – С. 4.

Кухар, О. Творчість Тараса – сучасна і актуальна : [у Немерченській бібліотеці-філії Мурованокуриловецького р-ну до 203-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка, пройшов бібліотечний урок з учнями 4-го класу місцевої школи. Активні читачі приєднались в цей день до читання творів Шевченка. Привернула увагу дітей викладка літератури «Шевченко і світ»] / О. Кухар // Наше Придністров’я. – 2017. – 17 берез. – С. 2.

«Шевченкова весна» : [9 березня в Іллінецькому районному будинку культури відбувся літературно-музичний вечір «Шевченкова весна». У святковому дійстві взяли участь: народний хор «Вінок Поділля» ім. В. Іжевського, чоловічий народний гурт «Завзяті холостяки», жіноче вокальне тріо «Горлиця», ансамбль української пісні «Відлуння», учительський жіночий ансамбль загальноосвітньої школи № 1 м. Іллінці, скрипалька С. Андрущак. Успіхові літературно-музичного вечора сприяла режисерська робота керівника цього проекту, заслуженого працівника культури України М. Романова] // Партнер. – 2017. – 23 берез. – С. 8.

Кукурудза, Є. Україна понад усе! : [16 березня в Тульчинському училищі культури проводився 23-ій обласний конкурс читців «Кобзар і Україна». Честь Бершадського р-ну захищала дев’ятикласниця Гнатківської школи А. Бондарєва. Для конкурсної програми дівчина підготувала літературно-музичну композицію «Україна понад усе!». Віршем Т. Г. Шевченка «Мені однаково, чи буду…» та піснею «Мамо, не плач» конкурсантка показала, що доля рідної землі не байдужа предкам і сучасникам] / Є. Кукурудза // Томашпіл. вісн. – 2017. – 24 берез. – С. 2.

Чернецька, Л. Єднали душі словом Кобзаря : [на 23-му обласному конкурсі художнього читання «Кобзар і Україна» Тростянецький р-н представляли Л. Кривошия з Ілляшівки та В. Мельник з Нової Ободівки. Л. Кривошия з віршем Т. Г. Шевченка «І мертвим, і живим» та віршем невідомого автора «Рідна мова» виборола ІІІ місце у молодшій категорії] / Л. Чернецька // Тростян. вісті. – 2017. – 24 берез. – С. 2.

«Кобзар і Україна» : [16 березня до Тульчина з’їхалося 45 читців та 5 аматорських театральних колективів з 22-х районів області, які змагалися в трьох вікових категоріях та двох номінаціях: «художнє читання» та «літературно-музичні композиції». За рішенням професійного журі, головою якого була народна артистка України, головний режисер Вінницького обласного академічного музично-драматичного театру ім. М. Садовського Т. Славінська, Гран-прі конкурсу отримали учасниці народного аматорського студентського колективу «Маленький театр» Тульчинського училища культури за майстерне виконання уривку з поеми Т. Г. Шевченка «Великий льох» – «Ворони». Перше місце посів студент ІІ режисерського курсу Д. Коробчинський. Тульчинський р-н представляли юні читці А. Погребна та Р. Тихоліз] // Тульчин. край. – 2017. – 24 берез. – С. 4.

Соболєва, З. Шевченко – гордість України : [під такою назвою в Мурованокуриловецькій районній бібліотеці було проведено літературно-поетичну годину з юними користувачами 3-А і 3-Б класів школи № 2. Бібліотекар Н. В. Ткачук провела з дітьми цікаву вікторину «Чи знаєте ви Шевченка?». Юні читачі у вишиванках декламували вірші, розігрували сценки] / З. Соболєва // Наше Придністров’я. – 2017. – 24 берез. – С. 5.

Бачара, В. Тарас Шевченко та його сучасники : [у Лучинчицькій бібліотеці-філії Мурованокуриловецького р-ну пройшов захід «Тарас Шевченко та його сучасники». Розпочали захід бібліотекар В. Бачара та директор сільського будинку культури Г. Саєнко. Ведучі А. Твердохліб та Д. Кирилішен розкрили образ митця. Про пророчу силу поета розповіла Н. С. Мар’янич. Учасниці любительського об’єднання «Надвечір’я» виконали пісні на слова Т. Шевченка. Учні декламували вірші сучасників про Великого Кобзаря. Учасники заходу переглянули книжкову виставку «Щоб правду знов не кидати за грати»] / В. Бачара // Наше Придністров’я. – 2017. – 24 берез. – С. 5.

Липецька, Т. У вінок пам’яті Кобзаря : [саме під такою назвою пройшов захід у музеї с. Дерешова Мурованокуриловецького р-ну, присвячений 203-ій річниці від дня народження генія українського народу Т. Г. Шевченка. Розпочали захід Надія та Василь Колесніки, Т. Липецька, О. Боднар, які виконали пісню «Реве та стогне Дніпр широкий». Діти майстерно декламували вірші. Бібліотекар Т. Липецька розповіла про життя та творчість народного пророка] / Т. Липецька // Наше Придністров’я. – 2017. – 24 берез. – С. 5.

Березень до 203-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка в читальному залі Немирівської центральної районної бібліотеки було відкрито виставку-експозицію «Образотворча Шевченкіана», переглянувши яку кожен відкрив для себе Шевченка – як майстерного художника.

Березень в читальному залі КЗ «Жмеринська центральна районна бібліотека ім. В. П. Вовкодава» відбулася світська вечірка, присвячена 65-ти річчю від дня народження відомого у місті журналіста, громадського діяча О. А. Гамарника «Самобутній поет, журналіст, патріот…». Привітати ювіляра зібралися представники Жмеринської державної адміністрації, члени міськрайонного літературного об’єднання «Калинове гроно», козаки-побратими, колеги по перу та просто добрі друзі.

Березень фахівці Гайсинської районної дитячої бібліотеки спільно з працівниками відділу обслуговування юнацтва центральної бібліотеки провели літературну відеоподорож «Єднаймо душі словом Кобзаря». На зустріч до бібліотеки завітали учні продовженої групи 4–7-х класів НВК: Гайсинська СЗШ-інтернат І-ІІІ ст.-гімназії. Ведучі заходу завідуюча районною дитячою бібліотекою А. Демидась та бібліотекар відділу обслуговування юнацтва О. Микитенко разом з дітьми здійснили віртуальну подорож сторінками життя та творчості Шевченка. За допомогою відеопрезентації «Шевченко – художник» діти з цікавістю переглянули репродукції картин, екранізовані уривки його найвідоміших поем «Катерина» та «Гайдамаки». Для всіх охочих у дитячій бібліотеці було розгорнуто велику ілюстровану бібліотечну виставку «Єднаймо душі словом Кобзаря», а у відділі обслуговування юнацтва працівниками було оформлено перегляд літератури під назвою «Тарас Шевченко живе і промовляє».

Березень за ініціативи Шаргородського музею образотворчого мистецтва в приміщенні музею відбулось урочисте відкриття районної виставки образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва «Шевченко в народному мистецтві». Серед почесних гостей були присутні голова районної державної адміністрації К. Кедик та голова районної ради М. Попов. У заході взяли участь молодь та учні Шаргородської СЗШ І-ІІІ ст. № 1, працівники закладів культури міста. Ведучими заходу були студенти-практиканти Тульчинського училища культури В. Куйбіда та В. Козачок. Відкрила районну виставку директор Шаргородського музею образотворчого мистецтва О. Вихристюк, яка презентувала роботу Шаргородського художника В. Очеретнюка – портрет Т. Г. Шевченка, що був подарований І. Кавецькою, директором Дерев’янського сільського будинку культури. Учасники районного конкурсу читців «Кобзар і Україна» К. Боднарук, І. Паламарчук, В. Морозюк, Є. Панчишин декламували вірші Т. Г. Шевченка. У виконані народного аматорського хорового колективу районного будинку культури прозвучав твір Т. Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий». Своє музичне вітання подарували для учасників заходу викладачі Шаргородської дитячої музичної школи Г. Андрійчук та Г. Іванишена.

Березень до 203-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка в Немирівській районній бібліотеці для дітей було проведено інформ-досьє «Шевченко – наш. Він для усіх століть». Бібліограф Л. О. Петрова розповіла дітям про життя і творчість Кобзаря, познайомила з матеріалами книжкової виставки «Живий у правді віковій», яка розкриває творчий шлях Т. Шевченка.

Березень відділом культури і туризму Бершадської райдержадміністрації було проведено районний конкурс читців «Кобзар і Україна». В конкурсі взяли участь 32 учасника. Переможці конкурсу були нагороджені грамотами та книгами від відділу культури і туризму Бершадської райдержадміністрації та районної організації «Просвіта». Під час конкурсу прозвучали пісні у виконанні солістів І. Жучишиної, І. Слободяник, М. Кравець, заслужений працівник народної освіти України М. І. Джужук прочитав уривок з поеми Шевченка «Чигирине, Чигириге…». Переможець конкурсу М. Коновал візьме участь в обласному конкурсі читців «Кобзар і Україна». Відділ культури і туризму Бершадської райдержадміністрації організував цикл культурологічних заходів з нагоди відзначення 203-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка. В рамках цих заходів 9 березня працівниками районного будинку культури проведено літературно-поетичний вечір «Шлях до Кобзаря».

Березень до Шевченківських днів в музеї «Літературна Немирівщина» була підготовлена виставка «Кобзаря вінчає слава вікова», а з учнями 1-А та 1-Б класу школи-інтернату Немирова проведена літературна година «Його ім’я нам треба пам’ятати». Захід відкрили піднесенням хліба на вишитому рушникові та свічки пам’яті до портрета Т. Шевченка. Також діти ознайомилися з життєвим шляхом поета, переглянули картини Шевченка-художника. Вихователь О. Л. Черната провів вікторину «Що я знаю про Шевченка?», а А. І. Устічева розповіла про талант Шевченка до малювання. Учні також переглянули відеоматеріали та прослухали пісні Кобзаря. На завершення заходу прозвучав «Заповіт» Шевченка.

Березень до 203-ї річниці від дня народження Великого Кобзаря у Лозівській бібліотеці-філії Чернівецького р-ну для учнів місцевої школи було проведено свято. Школярі охоче декламували вірші Шевченка, обговорювали трагічні сторінки його життя. Директор сільського будинку культури Г. П. Смертюк зачитала для присутніх вірш, який вона сама написала під враженням подій, що пережила наша держава за останні кілька років.

Березень у Літині пройшов районний огляд дитячого малюнку «Творчість Шевченка очима дітей», присвячений 203-ій річниці від дня народження Великого Кобзаря. Роботи дітей із шкіл смт Літин, сіл Городище, Малинівка, Уладівка, Шевченка, Пеньківка, Вінниківці розміщено у фойє Літинської районної державної адміністрації.

Лютий у залі Крижопільського районного будинку культури відбувся районний конкурс читців «Кобзар і Україна», присвячений 203-ій річниці від дня народження Великого Кобзаря. Мета конкурсу: популяризація жанру художнього читання, виявлення та підтримка талановитої молоді, сприяння розвитку їх творчих здібностей; популяризація творчості Великого Кобзаря, а також збереження та розвиток національних культурних традицій народу. У конкурсі взяли участь 47 учасників. Переможницею у старшій категорії стала А. Лупол, учасниця із с. Тернівка, яка надалі братиме участь в обласному конкурсі «Кобзар і Україна».

Бібліотеки Вінниччини

2 березня в Могилів-Подільській центральній районні бібліотеці відбулася міжвузівська студентська науково-краєзнавча конференція «Трагічні сторінки історії України: доля остарбайтерів Поділля у роки Другої світової війни». Ця тема вперше взята до обговорення. Її учасниками були студенти Могилів-Подільського монтажно-економічного коледжу, технолого-економічного та медичного коледжів. Відкрив конференцію викладач історії Могилів-Подільського монтажно-економічного коледжу В. В. Войтович. З доповідями виступили студенти, які займалися науково-краєзнавчою роботою. Почесним гостем на конференції був доктор історичних наук, журналіст, Почесний краєзнавець України С. Д. Гальчак. Більше десятка його книг є у фондах районної бібліотеки. Сергій Дмитрович був приємно вражений дослідницькою роботою студентів, а на завершення конференції подарував бібліотеці свої книги.

Петлінська, Г. О. Гордимося земляком : [у Сиваковецькій сільській бібліотеці Липовецького р-ну було проведено вечір-портрет до 95-ти річчя від дня народження знаного земляка, генерал-лейтенанта, лауреата Ленінської премії і Червоного Прапора, трьох орденів Червоної Зірки, двох орденів Вітчизняної війни, депутата Верховної Ради Казахської РСР, кандидата технічних наук М. Г. Трофимчука] / Г. О. Петлінська, С. П. Ковальчук // Липовец. вісті. – 2017. – 3 берез. – С. 1.

Войтенко, Н. Дозвілля у клубі за інтересами : [при Оратівській центральній районній бібліотеці створено клуб за інтересами. Ініціювали створення клубу старші відвідувачі бібліотеки. Працівники бібліотеки їх підтримали, аби храм книги став для користувачів центром соціальної активності, місцем спілкування і відпочинку. Учасники клубу, який назвали «Співрозмовник», обрали собі девіз – «Нам роки не біда, бо душа молода» та запланували теми засідань на поточний рік, які стосуються питань релігії, медицини, соціального захисту, пенсій, крає- та народознавства, садівництва і городівництва, кулінарії, рукоділля тощо.] / Н. Войтенко // Обрії Оратівщини. – 2017. – 9 берез. – С. 3.

Медведєв, В. Володарка дум у царині малої прози: у бібліотеці відбулася презентація творчості Таїсії Яковлєвої : [2 березня Барська районна бібліотека зібрала шанувальників слова талановитого літератора, викладача філологічних дисциплін Барського гуманітарно-педагогічного коледжу, голови первинного осередку ВО «Просвіта», члена Національної спілки журналістів України Т. В. Галузінської (літературний псевдонім Яковлєва). У творчому доробку Таїсії Володимирівні три авторські видання, а саме: «Доторкнутися до неба», «Якби…», «У пошуках щастя». Уже декілька років поспіль поетеса готує своїх вихованців-читців до Всеукраїнського конкурсу-фестивалю патріотичної прози «Сурми звитяги», які ставали переможцями читань. Слова вдячності та захоплені відгуки рясно звучали на адресу Т. Галузінської від Л. Кирилюк, Г. Дяченко, Н. Стрельчук, С. Навроцького, Н. Жунку, Є. Панченко, М. Стаднік] / В. Медведєв // Барчани. – 2017. – 10 берез. – С. 8.

Шеванюк, О. Громада «скинулась» бібліотеці на… 109 дитячих книжок! : [завідуюча Пилявською бібліотекою Тиврівського р-ну О. Шеванюк розповідає про проблеми в роботі бібліотеки, зокрема: відсутність опалення, належного технічного оснащення, а ще наболілим питанням є застарілий і зношений книжковий фонд. В грудні 2016 р. бібліотечна рада Пилявської сільської бібліотеки порушила клопотання до ГО «Пилявський оберіг» про впровадження на території с. Пиляви соціального проекту «Сучасна книжка для дітей громади», метою якого є залучення добровільних пожертвувань для придбання сучасної дитячої літератури та передача її в сільську бібліотеку. Після дозволу сільської ради на проведення проекту відбулись зустрічі-презентації завідуючої з сільськими депутатами, трудовими колективами установ села, приватними підприємцями. Вже в лютому в сільську бібліотеку закуплено 109 дитячих книжок художнього та пізнавального змісту на суму 6200 грн, подаровано 5 томів «Гаррі Поттера», колектив ТОВ «АгроБуг» презентував фотоальбом з краєвидами Німеччини, зроблено передплату дитячого журналу «В гостях у казки»] / О. Шеванюк // Маяк. – 2017. – 10 берез. – С. 5.

Панкоша, А. Свято… молодого вина у бібліотеці : [в читальному залі Тиврівської центральної районної бібліотеки пройшов неординарний захід, що мав назву: «Свято молодого вина». Воно було започатковане лісничим Тиврівського держлісництва М. А. Рошаком і проводилось у лісництві. Але оскільки кількість учасників заходу постійно збільшувалась, то уже другий рік поспіль воно проводиться у центральній районній бібліотеці. Учасники свята надали для дегустації понад 20 вин. Винороби ділились досвідом з виготовлення вина, обговорювали свої проблеми та плани на майбутнє. Щось нове про культуру виноробства учасники могли дізнатись з книжкової виставки «Навчившись дегустувати, ви вже не п’єте вина, а долучаєтесь до таїнства»] // А. Панкоша / Маяк. – 2017. – 10 берез. – С. 5

Блах, Н. Цікаво, з користю для справи : [до Міжнародного дня рідної мови в Козлівській сільській бібліотеці Шаргородського р-ну відбувся бібліотечний урок «Мова рідна, живи в ріднім домі!». Під час заходу діти розказували вірші про рідну мову, згадували прислів’я та афоризми про мову, ознайомилися з тематичними книгами, що є у бібліотеці] / Н. Блах // Шаргородщина. – 2017. – 10 берез. – С. 4.

12 березня в Теплицькій районній бібліотеці відбувся поетичний портрет «І барви, і слово – то голос душі», присвячений 50-ти річчю від дня народження В. Г. Кравченко, члена літературно-мистецького об’єднання «Дивослово», самодіяльній художниці, вишивальниці та майстрині плетіння із бумажних трубок. Вітали ювілярку її колеги по перу та працівники бібліотеки. Всіх присутніх зачарувала чудова поезія ювілярки. «Тепло рук майстра» – назва виставки робіт Валентини Георгіївни, яка приваблює, налаштовує на радість і добро.

12 березня в читальному залі Липовецької центральної районної бібліотеки з користувачами юнацького віку пройшла історична бесіда «Вони звільнили наш край 1944 року». Саме цього дня звільнили Липовець від німецько-фашистських загарбників. Учасники заходу згадали тих, чиє життя забрала війна, хто на своїх плечах винесли тягар війни та підняли країну з руїн у повоєнні роки.

14 березня в Ямпільській центральній районній бібліотеці було проведено патріотичну годину «Герої живуть поряд із нами». Старшокласники ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 читали вірші, присвячені героям-добровольцям, що зі зброєю в руках захищають крихкий східний кордон України. В. Гервазюк та К. Волянська виконали пісні «Кулі летять» та «А я живий».

14 березня до дитячої бібліотеки Гайсина на бібліотечний етюд під назвою «Стежиною добра» завітали учні молодших класів. Ведуча заходу А. Демидась розповіла усім присутнім про чуйність, доброту, уміння розуміти чужий біль, вчасно підтримати у важку хвилину, розрадити добрим словом та вчинком. Під кінець заходу діти переглянули театралізовану виставу «Муха та заєць» у виконанні вихованців бібліотечного гуртка «Пролісок», керівниками якого є бібліотекарі С. Луценко та К. Сметанська.

14 березня у рамках заходів до відзначення Дня добровольця в Чернівецькій центральній районній бібліотеці пройшла патріотична година «Подвиг добровольців-земляків». Захід був проведений з метою вшанування мужності та героїзму захисників України, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві, посиленню суспільної уваги і турботи про учасників добровольчих формувань.

15 березня в читальному залі Оратівської центральної районної бібліотеки відбувся вечір-спомин, присвячений 80-ти річчю від дня народження письменника-земляка В. Г. Синицького, автора документальних збірок про рідний край, культурно-мистецьких видань, ліричних, сатиричних та гумористичних творів, журналіста, члена Національної Спілки журналістів України,лауреата обласної премії ім. К. Гришина. У співавторстві з самодіяльними композиторами-вінничанином В. Колотієм та працівником Оратівської музичної школи І. Гнатюком створив понад два десятки пісень. Поділилися спогадами про В. Синицького М. Волинець, голова районної громадської організації «Союз. Чорнобиль. Україна»; І. Руденко, голова районної організації воїнів-інтернаціоналістів; І. Гнатюк, викладач дитячої музичної школи; О. Дриль, місцева поетеса; Г. Дем’янчук, вчитель української мови і літератури Оратівської школи. Присутні на заході мали можливість прослухати вірші В. Синицького, які декламували учні Оратівської ЗОШ та насолодитися піснями на слова В. Синицького у виконані працівників районного будинку культури, ознайомитися з матеріалами книжкової виставки «Знайти я в слові прагнув кольори» та буклетом виданим працівниками бібліотеки до 80-ої річниці від дня його народження. Під час заходу присутніми було ініційовано звернутися з листом до органів місцевого самоврядування с. Юшківці та смт Оратів (де народився та проживав В. Синицький) про надання вулицям даних населених пунктів його імені, з метою увіковічення пам’яті письменника-земляка.

Кесарчук, Н. Покоління виховуємо патріотами : у бібліотеці учні зустрілися з воїном АТО Олександром Басула : [ця подія відбулась 10 березня в Козятинській районній бібліотеці. Діти уважно та зосереджено слухали розповідь військового, а потім ставили безліч запитань. Учасники театру «Кольорове диво», що діє при бібліотеці, читали вірші солдату. Викликала інтерес у всіх присутніх книжкова виставка «Герої не вмирають»] / Н. Кесарчук // RIA Козятин. – 2017. – 16 берез. – С. 8.

16 березня у Могилів-Подільській центральній районній бібліотеці відбулася презентація нового роману братів Капранових «Забудь-річка» за участю авторів. Під час презентації можна було поспілкуватися з письменниками, отримати автограф та придбати їхні книги.

Кухар, В. Відкриття бібліотеки та Інтернет-центру : [у с. Куманівці Хмільницького р-ну урочисто відкрили оновлену сільську бібліотеку та сучасний Інтернет-центр. Розділити цю радісну подію з жителями села приїхали гості з району, а саме: голова районної ради З. Бонсевич, директор Хмільницької районної бібліотеки для дорослих З. Попова, завідуюча методичним відділом районної бібліотеки для дорослих О. Мазур, депутат районної ради с. Куманівці О. Лисий. Директор районної бібліотеки для дорослих З. Попова вручила подяку відділу культури і туризму Хмільницької райдержадміністрації за плідну і творчу працю, ініціативність та майстерність бібліотекарю В. Кухар та подарувала для бібліотеки літературу та аудіокниги. В. Кухар, в свою чергу, подякувала всім, хто брав участь у ремонті бібліотеки та гостинно запросила присутніх до бібліотеки та Інтернет-центру] / В. Кухар // Життєві обрії. – 2017. – 17 берез. – С. 4.

Корнієнко, А. Казковий світ театру : [про творчу діяльність лялькового гуртка «Чебурашка», що був створений працівниками Хмільницької дитячої районної бібліотеки у 1984 р. В 90-х рр. діяльність гуртка було призупинено, а в 2011 р. знову відновлено. З початку 2017 р. ляльковий театр змінив свою назву на «Казкограй». Героями-ляльками зазвичай керують маленькі читачі бібліотеки. В дитячу бібліотеку на безкоштовні вистави приходять школярі та вихованці дошкільних навчальних закладів міста та району. Керівником гуртка є В. Грицишина] / А. Корнієнко // Життєві обрії. – 2017. – 17 берез. – С. 8.

17 березня огляд літератури «Ліричне слово поетів-земляків» провела бібліограф Ладижинської центральної міської бібілотеки І. С. Пугачева. На захід завітали учні 6-А класу ЗОШ № 4. Також вона розповіла, що в Ладижині створено літературно-мистецьке об’єднання «Стожари», куди уввійшли: А. Скакодуб, Г. Соловей, Я. Бондарчук, С. Кринична, М. Шерник, С. Баламут та багато інших.

20 березня в Іллінецькій центральній районній бібліотеці пройшла інформаційна година, присвячена Міжнародному дню щастя «Щасливим бути легко». Техніку щастя освоювали студенти коледжу за порадами Р. Тейран. Секретами свого щастя ділилася запрошена С. Бортнюк, вишивальниця, поетка-гумористка, фольклористка. Вона презентувала свої вишивані роботи, які знаходяться на виставці «Краса створена руками» у краєзнавчому куточку книгозбірні. Присутні зі сміхом та оплесками сприймали дотепні гуморески у виконанні авторки.

21 березня в Теплицькій центральній районній бібліотеці цікаво пройшов вечір поетичного настрою, присвячений Всесвітньому дню поезії. За круглим столом у читальному залі, крім бібліотекарів зібрались поціновувачі поетичного слова. Завідуюча відділом обслуговування Т. Дудник розповіла про історію свята, повідомила, що перший Всесвітній день поезії відзначався в Парижі. Кожен із присутніх читав вірш свого улюбленого поета, зокрема: Т. Шевченка, В. Симоненка, В. Сосюри, А. Деміденка, Л. Костенко, Л. Українки, Г. Чубач, В. Сторожук, Ж. Дмитренко, Г. Тарасюк, Р. Гарбуз. Також було організовано перегляд літератури «На крилах поезії».

22 березня бібліотекарі Теплицької центральної районної бібліотеки провели експрес-інформацію «Сонце української музики», присвячену 175-ти річчю від дня народження українського композитора, піаніста, диригента, педагога, збирача пісенного фольклору, громадського діяча М. В. Лисенка. Бібліотекар читального залу Т. В. Гелетюк ознайомила присутніх з основними рисами творчості, цікавими та маловідомими фактами з життя композитора, про цінний вклад у вітчизняну науку, про народну музичну творчість. Під впливом М. В. Лисенка формувалась і розвивалась творчість українських композиторів, таких як: Л. Ревуцького, С. Людкевича, Г. Верьовки, П. Козицького, П. Майбороди, Г. Жуковського, А. Свєчнікова. На завершення прозвучав твір М. В. Лисенка «Молитва за Україну» (Боже, великий, єдиний).

22 березня в читальному залі Гайсинської центральної бібліотеки спільно з працівниками районного будинку культури відбувся поетичний калейдоскоп до Всесвітнього дня поезії «Поезія – то серця мова». На заході були присутні учні 10-х класів СЗШ І-ІІІ ст. № 4, представники ЗМІ. У виконанні К. Гончарук, Т. Власюк, Ю.Данько звучали прекрасні поезії Л. Костенко, В. Сосюри, І. Франко, С. Йововенко, І. Андрусяка,Т. Пишнюк, А. Перерви. Поетичний калейдоскоп супроводжувався відеопрезентацією та музичним оформленням. До уваги користувачів була розгорнута книжкова виставка «Поезія – то серця мова».

22 березня на базі Гайсинської районної дитячої бібліотеки відбулося заняття школи молодого бібліотекаря на тему: «Шлях читача до бібліотеки». Учасники занять – працівники сільських бібліотек-філії Гайсинської централізованої бібліотечної системи з невеликим стажем бібліотечної роботи ознайомилися з основними формами і методами роботи з користувачами, шляхами залучення їх до бібліотеки, технологічними аспектами їх обслуговування, що були представлені в презентації методиста О. Бригас «Книга, читання, читач». Практичне заняття з організації індивідуальної роботи провела бібліотекар відділу обслуговування юнацтва центральної бібліотеки О. Микитенко. Бібліотекарі познайомились з видами бібліотечних виставок та вчилися організовувати їх самостійно під керівництвом бібліотекаря Т. Гончарук. Як приклад інформаційного заходу слухачам була продемонстрована відеобібліомандрівка «Книга від витоків до наших днів», підготовлена бібліографом Н. Терпецькою та завідуючою районною дитячою бібліотекою А. Демидась. Завідуюча відділом обслуговування юнацтва Н. Лопатюк розповіла про види реклами і продемонструвала цікавий рекламний відеоролик «Душі аптека – бібліотека» про роботу районної дитячої бібліотеки та відділу обслуговування юнацтва центральної бібліотеки.

22 березня в читальному залі Іллінецької центральної бібліотеки відбулось засідання аматорського об’єднання «Затишок». Тема зустрічі: «Таємниця жіночого намиста». Ведуча заходу зробила невеликий екскурс в історію нашийних прикрас, розповіла та продемонструвала способи носіння і значення намиста. На виставці було представлено понад сотню найпоширеніших жіночих прикрас на шию, зокрема: металеві, бурштинові, скляні, дерев’яні коралі, намиста з бісеру. Л. Мороз розповіла про камені-талісмани по зодіакальному гороскопу. А. Сирота читала вірші про намисто відомих класиків літератури. С. Бортнюк, місцева гумориста та фольклористка, читала власні вірші та гуморески, де влучно згадується дівоче намисто. Все дійство перепліталося намистинками українських народних пісень у виконанні народного аматорського ансамблю української пісні «Відлуння» районного будинку культури.

 

23 березня в приміщенні Теплицької районної бібліотеки для дітей відбулося свято, присвячене тижню дитячої книги «Книги – найкращі друзі». Учні перших та других класів Теплицької ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 разом з казковими героями співали пісні, відгадували загадки.

23 березня у Гайсинській районній бібліотеці відбулося відкриття Всеукраїнського тижня дитячого читання, яке цьогоріч стартувало під назвою: «Ми читаємо завзято, а читання нам за свято». Діти з цікавістю поринули у бібліомандри «Як книжечка прийшла до вас!», де дізнались про історію створення книги, яку підготувала бібліограф бібліотеки Н. Терпецька, а бібліотекар молодшого читального залу С. Луценко розповіла присутнім про історію виникнення свята. Діти охоче відгадували загадки, брали участь у вікторинах та інтелектуальних іграх, переглянули лялькову виставу «Колобок – супермен».

24 березня в дорослому відділі Ладижинської центральної міської бібліотеки відбувся усний журнал «Творимо здоров’я душі і тіла» для учнів 11-А класу ЗОШ № 3, присвячений міжнародному Дню здоров’я. Свято було засновано на честь створення Всесвітньої організації охорони здоров’я, яка об’єднала у своїх рядах представників 191-ї держави світу. Для учнів демонструвались відеокліпи, такі як: «Типовий день здоров’я», «14 фактів про здоров’я», «Здоров’я – не все, але все без здоров’я – ніщо».

Кухар, О. Зустріч з учасником АТО : [у приміщенні Немерченської бібліотеки-філії Муровнокуриловецького р-ну відбулася зустріч з учасником АТО В. І. Доброструком. Поспілкуватись, підтримати земляка прийшли учасники клубу «Любисток» Г. І. Побережна, Н. В. Яремчук та односельчани] / О. Кухар // Наше Придністров’я. – 2017. – 24 берез. – С. 3.

Ткачук, Т. Водичко, ти саме життя : [у Сказинецькій сільській бібліотеці Могилів-Подільського р-ну учасники екологічно-народознавчого клубу «Стежинка» екскурсією до місцевого джерела традиційно відзначили День народження води. Діти з великим задоволенням розчистили біля двох метрів джерельного русла] / Т. Ткачук // Слово Придністров’я. – 2017. – 24 берез. – С. 9.

Лупол М. М. «У Всесвіт лине голос мого серця…» : [до Всесвітнього дня поезії у Бабчинецькій сільській бібліотеці № 1 Чернівецького р-ну було проведено зустріч мешканців села з місцевою поетесою О. М. Афанасієвою, яка є членом літературно-мистецького об’єднання «Мурафські обрії» з 2001 р. Вірші Оксани Миколаївни вміщено в колективні поетичні збірки: «Стожари Поділля» та «Нехай святиться ім’я твоє»] / М. М. Лупол // Чернівец. зоря. – 2017. – 24 берез. – С. 4.

Ліщинська, С. Свято книги : [в Сокільській бібліотеці-філії Чернівецького р-ну урочисто відзначили Всеукраїнський тиждень дитячої та юнацької книги. Це свято стало традиційним для сільської та шкільної бібліотек. Протягом тижня бібліотекарями та класними керівниками було проведено ряд змістовних та цікавих заходів за активною участю дітей, зокрема: свято казки «Казка в гості завітала», конкурс дитячих малюнків до казок, урок святкового читання «Мама і весна», літературну годину до дня народження Т. Г. Шевченка «Гортаючи сторінки «Кобзаря», літературний монтаж «Я дуже хочу миру». На завершення тижня відбулося свято книги, до якого фахівці підготували книжкову виставку «Живи, книго»] / С. Ліщинська // Чернівец. зоря. – 2017. – 24 берез. – С. 5.

27 березня в Калинівській центральній районній бібліотеці відбувся масовий захід, присвячений Дню гумору «Щирий сміх продовжує життя». Учасниками дійства стали учні Калинівської ЗОШ № 2-гімназії, військовослужбовці частини 3028, відвідувачі територіального центру, бібліотекарі, працівники клубу, ЗМІ та всі бажаючі. До участі у святкуванні долучилися працівники районного будинку культури Лідія та Віктор Кулакові, які поставили гумористичну сценку. Жартівливі пісні подарували присутнім О. Патрак та Д. Крикун. Згадали цього дня і найбільш відомих гумористів та сатириків Калинівщини, а саме: С. В. Руданського, О. Ф. Чорногуза, О. М. Бойко, М. М. Сарахана, С. Крикун.

28 березня 1944 року,73 роки тому, завершено визволення Вінницької області від нацистських загарбників. Про героїчні подвиги воїнів-визволителів, партизанський рух на території краю та роль жінок-вінничанок у визволенні рідної землі йшлося в історичній годині «Визволення Вінниччини: героїзм та звитяга», яка відбулася в читальному залі Томашпільської центральної районної бібліотеки. Книжкову виставку презентувала бібліограф-краєзнавець В. М. Грушевич.

Шлапак, Т. Змагалися всезнайки : [тиждень дитячої та юнацької книги розпочався у Погребищенській бібліотеці інтелектуальним турніром «Всезнайко». До участі у заході було запрошено шестикласників міської школи № 1. З різницею в один бал перемогла команда 6-Б класу. Їхній успіх відзначено подякою та призами] / Т. Шлапак // Колос. – 2017. – 29 берез. – С. 4.

Пушкар, О. Сучасна бібліотека – сучасні послуги : [відділом культури і туризму Оратівської райдержадміністрації з метою розширення переліку нових послуг для центральної районної бібліотеки було придбано лазерний принтер та отримано спонсорський подарунок – ноутбук для читального залу] / О. Пушкар // Обрії Оратівщини. – 2017. – 30 берез. – С. 3.

Прихисток творчого руху : [у Могилів-Подільській бібліотеці сімейного читання для учнів ліцею сфери послуг було проведено урок мужності «Ми про Вас, герої-земляки, пронесемо пам’ять крізь віки». Учні з великим інтересом слухали розповіді про героїчне минуле Могилева-Подільського. На заході була представлена література про роки грізного лихоліття. Був проведений в бібліотеці ще один захід – літературно-мистецьке свято «Українська пісня єднає нас». На захід було запрошено народний аматорський хоровий колектив ветеранів війни та праці «Надвечір’я». Протягом всього заходу лунали одна за одною чудові колискові, ліричні, жартівливі, історичні пісні з глибоким змістом] // Краяни. – 2017. – 30 берез. – С. 6.

30 березня в читальному залі Теплицької центральної районної бібліотеки пройшла художня година «Мистецтво народжене жіночою любов’ю», на якій велася мова про широко знану майстриню декоративного малярства М. К. Тимченко. Вона більше шести десятиліть працювала на мистецькій ниві, член Національної спілки художників і Національної спілки майстрів народного мистецтва України, народний художник України, перший лауреат Премії ім. К. Білокур, володарка найпрестижнішої державної нагороди – Національної премії України ім. Т. Шевченка. Також фахівцями книгозбірні було оформлено перегляд літератури «Коли в душі співають янголи».

30 березня на базі Гайсинської центральної районної бібліотеки відбувся семінар для бібліотечних працівників Гайсинської централізованої бібліотечної системи на тему: «Бібліотека традиційна, бібліотека інноваційна: її місце і роль в розвитку територіальної громади». Відкрила семінар директор Н. Обертинська, яка у своєму виступі підкреслила необхідність активізації діяльності бібліотек у період проведення формування нових об’єднаних територіальних громад, розповіла про адвокаційну діяльність бібліотек. Мультимедійну презентацію-консультацію «Публічна бібліотека: реалії функціонування на сучасному етапі» представила методист центральної бібліотеки О. Бригас. Бібліограф-краєзнавець В. Голомовза презентувала історично-краєзнавчий пошуковий проект: «Повертаємо людям історію, історії повертаємо людей». Завідуюча відділом обслуговування А. Онофрійчук поділилася знаннями, які набула під час курсів у Вінницькому обласному науково-методичному центрі галузі культури і мистецтва. Про стан бібліотечних фондів у бібліотеках системи та підготовку їх до переведення на Універсальну десяткову класифікацію повідомила завідуюча відділом комплектування і обробки бібліотечних фондів В. Ющенко.

Добрий день, книжковий тиждень : [цікаво і весело пройшов тиждень дитячої книжки у Мазурівській бібліотеці-філії № 1 Чернівецького р-ну. Бібліотекарями було організовано і проведено свято «Мандри сторінками улюблених казок». Конкурси, голосні читання казок, імітація казкових героїв, імпровізація до улюблених казок «Ріпка», «Колобок», «Рукавичка» зробили свято яскравим і незабутнім. З метою популяризації дитячої книги фахівці бібліотеки підготували книжкову виставку «У світі казок». Бібліотекарі подарували третьокласникам дві книги із казками] // Чернівец. зоря. – 2017. – 31 берез. – С. 4.

31 березня в Калинівській центральній районній бібліотеці зібралися близькі за духом і настроєм люди, щоб поринути в мелодійний світ романсу. Українські романси, такі як: «Листопад», «Навіщо ти приходиш у мої сни», «Черемшина», «Чорнобривці» співали солісти будинку культури О. Патрак, О. Чечель; «Ой ти дівчино з горіха зерня» – Д. Кошельнік; «Ніч яка місячна» – В. Кулаков. Вірш «Доля» Л. Костенко подарувала присутнім молода талановита виконавиця М. Оцевич. Солістка гурту «Кумасеньки» Н. Рижук виконала власний романс «Тільки любов». Бібліотекар з питань інформатизації К. Балко створила презентацію, присвячену романсу, відеоролик з краєвидами поєднання минулого і сьогодення.

31 березня у Бершадській центральній районній бібліотеці відбувся семінар бібліотечних працівників району на тему: «Інноваційні послуги публічної бібліотеки в сучасному суспільстві». Розпочали семінар начальник відділу культури райдержадміністрації Н. М. Герасимчук та директор Бершадської центральної районної бібліотеки Н. В. Лева. На семінарі була присутня директор Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва Н. І. Морозова, яка запропонувала усім присутнім переглянути слайд-презентацію «Бібліотеки в умовах об’єднаних територіальних громад». У ході семінару бібліотечні працівники ставили запитання. Відвідала семінар представник новоствореної Джулинської об’єднаної територіальної громади, голова депутатської постійно діючої комісії Джулинської ОТГ з питань освіти, культури та спорту Р. В. Руденко. Бібліотекар з інформатизації О. Бабій представила слайд-презентацію «Вдосконалення моделі функціонування сучасних публічних бібліотек». Далі учасники семінару відвідали П’ятківську сільську територіальну громаду. Гостей зустрічав особисто сільський голова Л. А. Свистун. Завітавши до сільської книгозбірні, яку очолює Л. В. Перевозняк, до уваги відвідувачів бібліотеки була представлена екологічна година «Нехай Земля квітує всюди – природу збережімо люди», яку підготували учасники агітбригади «Екосила»: А. Грищук, А. Обідник, О. Касіяненко, В. Зеленко, Т. Микитюк та К. Мазурик на чолі з викладачем П’ятківської ЗОШ А. А. Янчук. На фоні власноруч створеного старшокласниками відеоролика про рідне село звучали пісні та вірші на екологічну тематику. Молодь намагалася привернути увагу односельців до екологічних проблем села, розповісти про участь у благоустрої та розчищенні місцевих джерел. Майстриня-вишивальниця, самодіяльна сільська поетеса Н. І. Нагірняк презентувала виставку власних вишивок та фото на тему української природи, зачитала авторський вірш про любов до рідного села. Директор Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязева була приємно вражена сучасним виглядом сільської бібліотеки, наявністю комп’ютерної техніки та доступом користувачів до мережі Інтернет, кількістю передплачених періодичних видань та нових книг. Вона щиро подякувала за гостинність та за небайдужість сільського голови до потреб громади та сільської бібліотеки.

 

Корнієнко, А. «Мій любий краю неповторний!» : [краєзнавець Хмільницької бібліотеки для дорослих О. Михалиця організувала День краєзнавства «Мій любий краю неповторний». На заході були присутні представники влади, громадські діячі, громадяни. Гарним доповнення до розповідей стали відеослайди «Бібліотека – територія краєзнавства», які презентувала завідуюча інформаційним бібліотечним відділом О. Куцкір. Також у читальному зало було представлено виставку книг «Від дідів-прадідів» і «Мандрівка Хмільником»] / А. Корнієнко // Життєві обрії. – 2017. – 31 берез. – С. 2.

Когут, Г. В. Любові треба Україні : [у сільській бібліотеці с. Гонтівка Чернівецького р-ну в рамках проведення тижня дитячої та юнацької книги було презентовано книгу братів Капранових «Мальована історія незалежності України». Із вступним словом до читачів звернувся директор сільської школи, вчитель історії Ю. П. Колісніченко, шкільний бібліотекар Л. В. Карманська. Презентацію книги підготувала і провела сільський бібліотекар Г. В. Когут. Також діти ознайомилися із новими книгами, які отримала сільська бібліотека] / Г. В. Когут // Чернівец. зоря. – 2017. – 31 берез. – С. 4. 

Гребенюк, В. Серце матері : [під такою назвою у Снітківській бібліотеці Мурованокуриловецького р-ну пройшла година спілкування з матерями учасників АТО, уродженками села, а саме: Л. І. Лисак, О. В. Качуровською, М. І. Ковальчук, Г. О. Корман та матір’ю учасника бойових дій в Афганістані Г. Й. Шельвінською. Бібліотекар В. Г. Гребенюк щиро подякувала матерям за мужніх, відданих свої державі синів-героїв. Кожна мама розповіла про свого сина, як чекають від них звістки, як моляться щодня, щоб у них все було гаразд] / В. Гребенюк // Наше Придністров’я. – 2017. – 31 берез. – С. 4.

Климик, С. Світ, що поруч з тобою : [до Всесвітнього дня поезії у Бабчинецькій бібліотеці-філії № 2 було проведено День поезії «Світ, що поруч з тобою». Користувачі бібліотеки ознайомилися з книжковою виставкою «Поети рідного краю». Діти читали вірші класиків та сучасних поетів, зокрема, поетеси Н. Гнатюк. На свято були запрошені місцеві поети, члени літературного об’єднання «Мурафські обрії»] / С. Климик // Чернівец. зоря. – 2017. – 31 берез. – С. 5.

Березень славні традиції проведення Всеукраїнського тижня дитячої та юнацької книги продовжуються і в книгозбірнях Ямпільщини. У бібліотеках району проведено безліч цікавих заходів для дітей різного віку. У районній дитячій бібліотеці свято розпочався літературним фуршетом «У пошуках чарівного Книгограду». Учні 2-А класу ЗОШ № 1 взяли участь в літературній вікторині «Веселі Всезнайки». Учні 3-А та 3-Б класу ЗОШ № 1 завітали на інформаційну хвилинку «Цікаві факти про книги», під час якої проявили свої знання з літератури, розповідали про свої улюблені книжечки. В бібліотеці було організовано книжкову виставку «Завітай у світ книжковий, дивовижний і казковий». В рамках Всеукраїнського тижня дитячого читання в Підлісівській сільській бібліотеці-філії було розгорнуто яскраву книжкову виставку «В гості до дідуся Корнія» (до 135-ти річчя від дня народження К. Чуковського). Бібліотекар провела захоплюючу літературну годину з вихованцями дошкільного навчального закладу «Сонечко». Літературні читання «Поетична мозаїка» у Великокісницькій сільській бібліотеці-філії стали цікавим завершенням Всеукраїнського тижня дитячого читання – 2017.

Березень до Всеукраїнського тижня дитячої та юнацької книги працівниками Чечельницької районної дитячої бібліотеки організовано екскурсію по бібліотеці для найменших користувачів «Досліджуйте нові світи: читайте». Вихованці дитячого садочку «Сонечко» завітали в гості в дім, де проживають книги, журнали, казкові герої. Виставку «Казковий світ героїв книги» презентувала бібліотекар О. Картоєва. В затишному приміщенні дітки відгадували загадки, слухали приказки і прислів’я про книгу, розповідали віршики, співали пісеньки про Україну і маму. «Журнальна карусель запрошує» – виставку дитячих періодичних видань провела О. Володимирівна.

Березень у читальному залі Оратівської центральної районної бібліотеки відбулась урочиста презентація книжково-ілюстративної виставки «Це нашої історії рядки. Українська Революція 1917-1921 років». В ході заходу взяли участь голова Оратівської районної ради Г. В. Лошак, голова ОТГ І. І. Барський, начальник бюро первинної правової допомоги в Оратівському районі Л. С. Волощук. Справжньою окрасою заходу були пісні про Україну у виконанні народного аматорського чоловічого гурту «Оратаї» Оратівського районного будинку культури. Книжкова виставка функціонуватиме протягом року і всі бажаючі матимуть змогу ознайомитися з матеріалами представленими на ній.

Березень з метою підвищення інформаційно-бібліографічного обслуговування користувачів на базі Чернівецької центральної районної бібліотеки було організовано та проведено День теорії і практики на тему: «Бібліографія – як засіб освоєння сучасного інформаційного простору». Бібліотекарі району отримали консультації, а також прийняли участь у практичних заняттях, таких як: «Інноваційні інформаційно-бібліографічні засоби пошуку літератури», «Друковані видання від бібліографів», інформаційному калейдоскопі «Компанія хороших книг», презентації книжкової виставки «Нове в бібліографії».

Березень до Всеукраїнського тижня дитячої та юнацької книги ретельно готувалися усі бібліотеки Крижопільської централізованої бібліотечної системи. Тиждень дитячого та юнацького читання проходив під гаслом «Не втамувати спрагу пізнання тому, хто закохався у читання». Серед заходів, які проходили у бібліотеках системи: «День казки у бібліотеці», «День української поезії, бібліотечне графіті», «Літературні герої оживають в малюнках», конкурс «Кращий читач – 2017».

Березень в Немирівській районній бібліотеці для дітей пройшов бібліотечний урок «Дорога нам книжка кожна» з учнями 2-А класу НВК № 2. Під час уроку бібліограф Л. О. Петрова розповіла маленьким читачам про значення книги для людини, яка прикрашає її життя, робить його змістовнішим. До уваги дітей була запропонована вистава «Звірята лікують книгу» лялькового театру «Книжкові чарівники», який діє при районній бібліотеці для дітей, учасники – учні 5-Б класу НВК № 2 (керівник – бібліотекар М. В. Дремлюга).

«Поезія – це «дивний лік» : [до Всесвітнього дня поезії працівники Жмеринської центральної районної бібліотеки провели літературно-музичний вернісаж «Поезія – це дивний лік», який розпочали з творчості генія українського народу Т. Г. Шевченка. Його твори читали переможці міськрайонного конкурсу читців «Кобзар і Україна», учасники клубу «Синій птах». Вірші талановитої української поетеси О. Теліги читали учні НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – гімназія». Власний вірш про любов до України зачитав викладач ЗОШ І-ІІІ ст. № 1, керівник літературного гуртка «Паросток надії» В. Оніцишин. Також на захід завітали закохані в творчість та життя студентки Вінницького педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, учасники ансамблю «Mezzoforte»] // Жмерин. меридіан. – 2017. – 1 квіт. – С. 4.

Тупчій, Л. Устим Кармалюк очима митців : (230-ти річчю від народження Устима Кармалюка присвячується) : [у Жмеринській центральній районній бібліотеці було проведено літературну подорож сторінками творів українських прозаїків та поетів «Образ Устима Кармалюка в художньому слові». На захід завітали учні 9-А та 9-Б класів ЗОШ І-ІІІ ст. № 3. Крім розповіді про художні твори про Кармалюка, йшла мова і про пам’ятні місця та природні пам’ятки, пов’язані з ім’ям подільського Робін Гуда. До заходу було підготовлено перегляд літератури «Устим Кармалюк у житті та слові»] / Л. Тупчій // Жмерин. меридіан. – 2017. – 1 квіт. – С. 4.

Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва

7 березня до 230-ти річчя від дня народження народного месника У. Кармалюка, уродженця с. Головчинці (тепер Кармалюкове) Жмеринського р-ну у відділі краєзнавства Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва для студентів Вінницького медичного коледжу ім. акад. Д. К. Заболотного проведено урок історичної пам’яті «Легендарний бунтар Подільського краю». Фахівець відділу Я. Бондарчук ознайомила присутніх з цікавими маловідомими фактами з життя українського народного героя, керівника повстанського руху на Поділлі у 1813–1835 рр. проти кріпацтва.

14 березня у відділі мистецтв пройшов День фахівця «Еволюційний поступ бібліотек у світі модернізації вищої мистецької освіти» для викладачів та студентів мистецьких спеціальностей Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського. У плані проведення Дня фахівця: 1. Виставка-презентація нових надходжень з усіх видів мистецтв. Групове та індивідуальне інформування за темами (Н. А. Войтюк – завідувачка відділу мистецтв); 2. Бібліографічна та повнотекстова інформація в мережі Інтернет на допомогу мистецькій освіті (О. І. Кізян – завідувачка відділу наукової інформації та бібліографії); 3. Можливості професійно-орієнтованого пошуку інформації у відділі документів іноземними мовами та Інформаційно-ресурсному центрі «Вікно в Америку» (К. І. Скомаровська – завідувачка сектору інформаційно-ресурсного Центру «Вікно в Америку»); 4. Міжбібліотечний абонемент та доставка документів. Обслуговування віддалених користувачів (Т. П. Попельянц – бібліотекар ІІ категорії відділу попереднього замовлення, МБА та видачі літератури).

20 березня у вестибюлі Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбувся урок історичної пам’яті «73-й річниці визволення Вінниці присвячується…» з метою належного відзначення цієї важливої дати та сприяння національно-патріотичному вихованню громадян. Фахівцями книгозбірні до цьогорічного заходу була підготовлена виставка-реквієм «Визволення Вінниччини в серцях поколінь». У програмі виступи: А. В. Войнаровський – кандидат історичних наук, доцент кафедри історії та культури України факультету історії, етнології і права ВДПУ ім. М. Коцюбинського; В. Т. Слюсаренко – голова Вінницької міської організації ветеранів України, генерал-майор авіації у відставці; студенти 2-го курсу філологічного факультету Донецького національного університету ім. В. Стуса: І. Шевченко – «Можливо знову загримлять гармати…», І. Гавриш – «Лист солдату»; студенти 3-го курсу факультету філології й журналістики імені М. Стельмаха Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського. Презентація виставки-реквієму «Визволення Вінниччини в серцях поколінь» – бібліотекар відділу краєзнавства Я. С. Бондарчук.

21 березня у читальному залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбувся вечір «Вільна поезія» до Всесвітнього дня поезії. Фахівцями книгозбірні до заходу була підготовлена книжкова виставка «Вільна поезія» (відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих наук). У програмі вечору: 1. Виступи письменників про поезію, зокрема: Ж. Дмитренко – поетеса, депутат Вінницької обласної Ради; І. Федорчук – поетеса, член Національної спілки журналістів; Н. Урсані – поетеса, Лауреат премії ім. М. Стельмаха. 2. Читання власних віршів: студентка Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського Д. Попова; студенти Донецького національного університету ім. В. Стуса, учасники літературної студії «Поетичний атеней» К. Миронюк, М. Рогова, В. Осаулко, О. Ткачук, О. Супрун. 3. Декламування віршів: студенти Вінницького гуманітарно-педагогічного коледжу прочитали вірші Т. Яковенко – письменниці, члена Національної спілки письменників України. 4. Музичні твори: І. Юрковський – співак і композитор. Презентація відеокліпів музичних композицій. 5. Богдан Коваль – слухач Вінницького міжрегіонального центру професійної реабілітації інвалідів Поділля виконав музично-поетичні композиції «Любов у серці», «Вера, Надежда, Любовь».

21 березня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук у рамках відзначення Року Української революції 1917–1921 рр. пройшла історична година «Українська революція 1917–1921: уроки національного державотворення». Захід відбувся за участі студентів і викладачів Вінницького коледжу будівництва та архітектури Київського національного університету будівництва і архітектури.

21 березня Міжнародний день людей з синдромом Дауна. У цей день працівники відділу попереднього замовлення, МБА та видачі літератури запросили вихованців Вінницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій» на пізнавальну годину. Відвідувачі подарували працівникам бібліотеки, виготовлені власними руками сувеніри-емблеми у вигляді здорових хромосом, які символізують позитив, життя та здоров’я.

21 березня у рамках Року Японії в Україні у Вінницькій ОУНБ ім. К. А. відбулася пізнавальна година для вихованців Вінницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій» «Естетика японського саду». Захід провела В. Я. Середюк, зав. відділом аграрних наук і виробництва. В організації зустрічі активну участь взяла Л. В. Введенська, провідний бібліотекар відділу попереднього замовлення, МБА та видачі літератури.

26 березня в дитячій кімнаті «Пізнайко», що діє при відділі попереднього замовлення, МБА та видачі літератури було проведено майстер-клас «Зачіски з елементами плетіння». Майстер косоплетіння, Світлана Олександрівна розказала про виявлення свого хисту до зачісок простого плетіння, навчила відвідувачів цій потрібній справі. Мами юних панянок мали можливість опанувати мистецтво нескладної, але дуже привабливої дитячої зачіски на свята і на кожен день. Зачіска має бути живою, рухомою і природньою.

28 березня на базі Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулася зустріч керівників директорів ЦБС, центральних районних (міських) бібліотек. Тема круглого столу: «Адвокаційна діяльність бібліотек в умовах створення об’єднаних територіальних громад». Програма заходу: 1. Модератор: Н. І. Морозова, директор ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва. 2. Вступне слово від управління культури і мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації. 3. Презентація експерта: С. С. Романович – регіональний консультант з правових питань Вінницького регіонального відділення Асоціації міст України. 4. Презентації практиків: тема «Про стан справ належної організації функціонування публічних бібліотек у новостворених ОТГ» :

М. С. Бушняк, директор Піщанської ЦБС

Л. П. Лівандовська, в.о. директора Калинівської ЦРБ

Т. М. Мазур, директор ЦБС Вінницького району

Н. В. Лева, директор Бершадської ЦРБ

В. С. Вігуржинська, директор Тульчинської ЦБС

О. А. Коваль, директор Немирівської ЦРБ

М. А. Китасюк, директор Чернівецької ЦБС

Т. П. Антонець, директор Оратівської ЦРБ

В. П. Нагірняк, директор Томашпільської ЦРБ

5. Презентації-консультації: 1. «Бібліотечні фонди: до практики передачі/ прийому до бібліотек ОТГ» – О. Б. Когут, головний бібліотекар з управління фондами Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва; 2. «Виклики і казуси бібліотечної мережі. Факти бібліотечної статистики 2016 року» – Т. М. Марченко, завідувачка науково-методичного відділу ВОУНБ ім. К.А. Тімірязєва; 3. «До питання переведення систематизації видавничої продукції на використання універсальної десяткової класифікації (УДК)» – Л. І. Приходько, завідувачка сектору каталогізування та організації каталогів; 4. «Про тренінг проекту ПУЛЬС «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні Міжнародної організації IREX» – Л. О. Кирилюк, директор КЗ «Барська районна бібліотека».

Музейна діяльність

3 березня увесь світ відзначає професійне свято письменників. Воно було запроваджене Міжнародним об’єднанням письменників 1986 р. в Лондоні і має назву «Всесвітній день миру для письменника». З нагоди письменницького свята в музеї «Літературна Немирівщина» була створена виставка літератури поетів та письменників Немирівщини «Творчий порив, як основа життя» та організована зустріч літераторів. До музею завітали письменники-краєзнавці М. Ф. Денисенко (М. Деніс), А. Й. Черниш та С. І. Паньків, гуморист М. П. Драбович, поетеси О. О. Дунська, М. О. Довбня та К. Дробина, працівники бібліотеки та закохані в літературу громадяни міста. Люди, згуртовані творчістю, потребою у спілкуванні, ентузіасти пера ділилися своїми доробками.

Руда, М. «Не уявляю себе без гачка і нитки» : [в Ямпільському районному краєзнавчому музеї образотворчого мистецтва відбулася виставка майстринь-вишивальниць «Роде наш творчий». Вирізняються серед інших робіт роботи, в’язані гачком техпрацівника музею Т. Поплінської. Директор музею О. Чеботар детально розповіла про вироби і діяльність колеги] / М. Руда // Ямпіл. вісті. – 2017. – 8 берез. – С. 3.

11 березня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї було відкрито виставку «Торкаючись, бачу: великі українці». Вільний доступ до експозиції мали відвідувачі з особливими потребами. Незрячі дотиком могли «побачити», як виглядали найвидатніші особистості української культури та науки. На виставці презентувалося 12 скульптурних портретів визначних постатей України, а саме: Т. Шевченка, Л. Українки, І. Франка, Г. Сковороди, А. Шептицького, М. Амосова, М. Заньковецької, Г. Гонгадзе, В. Івасюка, М. Бойчука, О. Довженка, С. Нігояна.

14 березня у Літинському краєзнавчому музеї ім. У. Кармалюка відбулась історико-краєзнавча конференція «Славний лицар українського народу», присвячена відзначенню 230-ї річниці від дня народження У. Кармалюка. У конференції взяли участь заступник голови райдержадміністрації В. Захаревич, начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації О. Гвоздинська. Також на заході були гості із Жмеринки, Летичева, с. Кармалюкове Жмеринського р-ну та Волоське Деражнянського р-ну Хмельницької області. У теплій атмосфері зустрічі присутні ділилися розповідями про життєвий шлях та діяльність народного месника. З нагоди відзначення ювілейної річниці краєзнавчому музею було подаровано книги та сувеніри.

14 березня до Дня українського добровольця, з метою вшанування мужності та героїзму у боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України у Вороновицькому музеї історії авіації та космонавтики було відкрито виставку «Час не вибирають, він обирає нас». На виставці представлені матеріали учасників АТО із Вороновиці та Вінницького р-ну, фотоілюстрації, короткі біографічні відомості М. В. Андрусюка, О. М. Ібрагімова, Р. А. Мозолевського, І. В. Змієвець, Ю. М. Любчика, В. В. Поліщука, В. В. Бурдейного та інших. Більше 25-ти військових із Вороновиці захищали і захищають східні рубежі нашої держави.

Зустріч з рідним містом : [19 березня в Могилів-Подільському районному музеї етнографії і народного мистецтва ім. М. А. Руденко відбулася творча зустріч з поетом-публіцистом, могилівчанином П. Скоруком. На зустріч з митцем прийшли шанувальники поетичного слова, серед яких представники влади, мистецької еліти, молодь. Вели захід поети Т. Панасюк та В. Кравець. Звучали в залі музичні твори у виконанні ансамблю скрипалів та в. о. директора районного будинку культури М. Огородінка. Особливу увагу поети приділили темі війни – як минулої, так і сучасної] // Краяни. – 2017. – 23 берез. – С. 5.

Презентація «Слова Дністрового» : [18 березня у Могилів-Подільському районному музеї етнографії та народного мистецтва ім. М. А. Руденко відбулася презентація альманаху поезій місцевих авторів «Слово Дністрове», виданого за ініціативи та власним коштом могилівчанина П. М. Скорука, який проживає у Вінниці. На святі були присутні учні шкіл і коледжів, члени літературно-мистецького об’єднання, представники місцевої інтелігенції, всі, хто цінує культуру рідного краю та поетичне слово. Поетичний альманах випущено до знаменної дати – 73-ї річниці визволення Могилева-Подільського від фашистських загарбників] // Слово Придністров’я. – 2017. – 24 берез. – С. 11.

Притула, О. «Війтівські вишиванки» : [у Бершадському районному краєзнавчому музеї з метою відродження та популяризації традиційних для регіону технік вишивки відбувся майстер-клас із вишивки низзю «Війтівські вишиванки» з майстринею О. Шуляр. Розповіла Оксана Миколаївна про різновиди низинки та розкрила основні прийоми цієї вишивки. Усі присутні на заході мали змогу спробувати застосувати на практиці цю старовинну техніку вишивки] / О. Притула // Бершад. край. – 2017. – 24 берез. – С. 7.

28 березня у виставковому залі Вінницького обласного краєзнавчого музею за сприянням Генерального Консульства Республіки Польща у Вінниці відбулось відкриття виставки «Самаритяни з Маркової». Виставка присвячена героїчному подвигу польської родини Ульмів, яка під час окупації Польщі нацистами у період Другої світової війни віддала своє життя, рятуючи євреїв. За матеріалами архівних документів Інститут національної памʼяті Польщі створив пересувну виставку, яка була представлена у Києві, Хмельницькому, Луцьку, а з 28 березня по 15 квітня мешканці Вінниці та області також мали змогу ознайомитись з її світлинами. Відкрив виставку дитячий ансамбль скрипалів Вінницької музичної школи «Вишенька». Зі словами вдячності Генеральному Консульству Республіки Польща у Вінниці та організаторам виставки звернулась директор Вінницького обласного краєзнавчого музею К. Висоцька. Про виставку та мету її створення розповів представник Інституту національної памʼяті Польщі.

28 березня в обласному краєзнавчому музеї відбулося урочисте відкриття обласної виставки технічної творчості «Наш пошук і творчість – тобі, Україно!». Виставка дитячих робіт присвячена 90-річчю руху юних техніків України. Організатором виставки став Вінницький обласний центр технічної творчості учнівської молоді, як координатор роботи з розвитку технічної творчості учнівської молоді в області. На виставці були представлені 181 експонат технічної творчості, 160 експонатів робіт гуртківців початкового технічного моделювання, 160 експонатів «Мистецтво оригамі» та 364 експонати декоративно-ужиткового мистецтва «Знай і люби свій край!». Виставка є підсумком роботи районів (міст) за рік з технічної творчості та декоративно-ужиткового мистецтва. Журі визначить кращі роботи, які будуть захищати честь області на Всеукраїнських виставках. Довідка: в області у 2016-2017 навчальному році технічною та декоративно-ужитковою творчістю займається 16003 вихованці, які навчаються у 1086 групах. Впродовж 2016 р. обласним центром технічної творчості учнівської молоді проведено 24 обласних масових заходи, в яких взяли участь 1714 вихованців. За підсумками обласних масових заходів 974 переможців та призерів змагань, конкурсів, виставок нагороджено грамотами ОЦТТУМ. У 2016 р. команди Вінницької області взяли участь у 15 всеукраїнських конкурсах, виставках, змаганнях, за результатами яких 105 вихованців нагороджені Дипломами І-ІІІ ступенів Українського державного центру позашкільної освіти.

Березень у Бершадському районному краєзнавчому музеї відкрилася персональна виставка картин самобутнього художника О. Степового з с. Джулинка Бершадського р-ну «Джулинський розмай». Виставка присвячена 90-річчю від дня народження художника. На відкриття виставки завітав сам автор робіт. Степовий Олексій Пилипович – народився 19 березня 1927 р. в с. Джулинка Бершадського р-ну Вінницької області. Закінчив всього 3 класи Джулинської школи. З десяти років працював у колгоспі на різних роботах. Під час окупації села німецько-фашистськими загарбниками в 1941-1944 рр. продовжував роботу в колгоспі. Після звільнення Джулинки (11 березня 1944р.) Олексія Пилиповича зарахували в «яструбки». У 1950 р., коли служив у армії, його засудили до 10 р. таборів. Протягом усього перебування в неволі хлопець писав щоденник і малював, хоч фахової освіти він не здобув. Тривалий час О. Степовий працював художником-оформлювачем у місцевому господарстві. Крім основної роботи, він писав картини, вів активну громадську роботу. І зараз, маючи багато років загального трудового стажу, Олексій Пилипович не залишає улюбленої справи. Він є учасником районних, обласних та загальнодержавних виставок.

Театрально-концертна діяльність

1 березня вінницький естрадний оркестр «ВінБенд» відсвяткував свій день народження. Великою та насиченою музичною програмою, що носила назву «Любимо!.. Віримо!..» Вінницький естрадний оркестр «ВінБенд» продемонстрував свої численні таланти прихильникам, відігравши найкращі номери, створені за дев’ять років існування колективу. Концерт з нагоди дня народження оркестру відбувся у міському палаці мистецтв. Впродовж вечору «ВінБенд» чарував мелодіями – ліричними та веселими, легкими та запальними. Місце за диригентським пультом по черзі займали художній керівник оркестру, заслужений артист України В. Новосад, то головний диригент Р. Береговий. На сцену виходили солісти оркестру, лауреати Всеукраїнських та міжнародних конкурсів Е. Мбані, О. Гернега, М. Тріска, П. Пазюк, А. Коберська, Є. Неборячок, саксофоніст В. Романюк.

Не байдужі : [в Тульчинському районному будинку культури досить нещодавно з’явився дитячий театр «Котигорошко», але заявив про себе впевнено і вже завоював звання зразкового. Свідченням цього стала вистава «Жив був пес», яка пройшла на сцені районного будинку культури 16 березня. Зароблені 600 грн самодіяльні актори та їх керівник перерахували на лікування земляка, учасника АТО, морського піхотинця А. Борткова] // Тульчин. край. – 2017. – 24 берез. – С. 4.

«Pic-nic» : [учасники народного аматорського колективу «Маленький театр» Тульчинського училища культури 13 березня на сцені навчального закладу репрезентували виставу за п’єсою іспанського письменника Ф. Аррабаля «Пікнік». Ролі подружжя Тепанів майстерно виконали викладачі училища Любов та Станіслав Прилипки. Іхнього сина переконливо зіграв другокурсник Д. Коробчинський, а роль супротивника Сепо стала деб’ютною для С. Олійника. В епізодичних ролях виступили Г. Шухарєва та Л. Матвієва] // Тульчин. край. – 2017. – 24 берез. – С. 4.

27 березня у Міжнародний день театру, в залі Вінницького обласного академічного музично-драматичного театру ім. М. Садовського зібралися справжні шанувальники сценічного мистецтва. У день свого професійного свята вінницькі артисти порадували глядачів прем’єрою, поставивши трагікомедію М. Куліша «Народний Малахій». Ця п’єса, написана ще в 1927 році є глибоко новаторським твором, який піднімає проблему фальшивого пророка та його служіння утопічним ідеям, далеким від реальної дійсності. У блискучій постановці вінницької трупи п’єса виглядала надзвичайно сучасною й актуальною. Приємним дарунком до свята для майстрів вінницької сцени стали квіти від голови обласної державної адміністрації, голови обласної ради, Вінницького міського голови. Голова облдержадміністрації В. Коровій виконав почесну місію – вручив акторці театру Ж. Паламарчук державну нагороду від Президента України – свідоцтво про присвоєння їй звання заслужений артист України та нагрудний знак. Цілий ряд працівників театру отримали Почесні грамоти обласної державної адміністрації та обласної Ради і грошові винагороди. В. Коровій також вручив адміністрації театру сертифікат на 300 тис. грн для придбання сценічних мікрофонів і запевнив, що обласна влада й надалі підтримуватиме театр.

Мординський, А. Свято казки в Чернівцях : [26 березня на сцені Чернівецького районного будинку культури відбулася чергова прем’єра музичної вистави для дітей селища Чернівці та навколишніх сіл. Номери художньої самодіяльності продемонстрували глядачам учасники хореографічного колективу «Глорія» Березівського сільського будинку культури та учасники вокального гуртка «Соняхи» Чернівецького районного будинку культури. Звукорежисер – В. Костельний. Учні молодших класів Чернівецької та Мазурівської ЗОШ І-ІІІ ст. майстерно впорались із своїми ролями, зокрема: маленьких козенят, вовка і вовченят, лисички, кози, зайця та сови] / А. Мординський // Чернівец. зоря. – 2017. – 31 берез. – С. 4.

Музичне життя Вінниччини

15 березня в рамках циклу фортепіанних вечорів на сцену Вінницької обласної філармонії вийшов молодий київський піаніст Р. Лопатинський, володар Гран-прі та перших премій ряду престижних міжнародних конкурсів. Р. Лопатинський народився 29 червня 1993 р. у Києві. З раннього віку проявив хороші музичні здібності. У 2009 р., у віці 16 р., як обдарований молодий піаніст, був зарахований до Міжнародної піаністичної Академії в м. Імола (Італія) в клас до народного артиста Росії, соліста Московської філармонії Б. Петрушанського. Виступав з концертами у Польщі, Ізраїлі, Італії, Марокко, Ліхтенштейні, Швейцарії, Німеччині, Росії, Франції, Японії.

Дубочок, І. Раймонд Паулс у Самгородку : [у Самгородській дитячій музичній школі Козятинського р-ну провели видовищні збори-концерт, на яких урочисто звучала гармонійна палітра із музики Р. Паулса. Навчатися гри на музичних інструментах до Самгородка приїжджають діти із навколишніх сіл – Вівсяників, Лозівки, Лопатина, Миколаївки, Зозуленець та інших поселень. Апофеозом заходу стали баяністи, гітаристи, скрипалі народного та струнного відділів, які представили знаменитий «Ноктюрн» Паулса] / І. Дубочок // Козятин. експрес. – 2017. – 16 берез. – С. 3.

Дитячій музичній школі подарували новий комп’ютер : [13 березня Чернівецька дитяча музична школа отримала в подарунок новий сучасний комп’ютер від Мазурівського сільського голови В. Груньківського. На придбання комп’ютера із сільського бюджету виділили 8 тис. грн. Директор школи М. Савчук вдячний за добру ініціативу Мазурівської сільської ради] // Чернівец. зоря. – 2017. – 17 берез. – С. 2.

17 березня згідно плану роботи відділу культури і туризму Шаргородської райдержадміністрації та за ініціативи Джуринської дитячої музичної школи в приміщені Шаргородської дитячої музичної школи був проведений II районний фестиваль «Грай, мій баян». В районному фестивалі взяли участь найкращі вихованці Шаргородської та Джуринської дитячих музичних шкіл та філій, викладачі даних шкіл, ансамблі народних інструментів, дуети, квартети, а також студент-практикант Тульчинського училища культури В. Козачок. На заході також були присутні громадськість міста, батьки та вихованці дитячих музичних шкіл. За сприяння відділу культури і туризму райдержадміністрації всіх учасників фестивалю було нагороджено Дипломами.

Недошовенко, С. Прийди, прийди весно! : [про діяльність народно-етнографічного клубу «Оберіг», який створено у Погребищенській районній бібліотеці для дітей. Учасниками клубу є учні 5 – 6-х класів. Чергове засідання клубу мало назву «Прийди, прийди, весно!». Для загального розвитку учасникам заходу завідуюча районною бібліотекою для дітей С. Недошовенко підготувала змістовну розповідь про цикл весняних свят. Бібліотекар Т. Ільчук провела з дітьми майстер-клас по виготовленню виробів із солоного тіста] / С. Недошовенко // Колос. – 2017. – 22 берез. – С. 3.

Недошовенко, С. Візьму у руки я «Кобзар» : [в Оратівській районній бібліотеці для дітей було проведено захід під назвою: «Візьму у руки я «Кобзар». Дітям розповіли історію написання книги, від її першого видання у 1840 р. Ознайомилися учасники заходу й з книжковою виставкою «Світова велич «Кобзаря», переглянули відеофільм «Геній і пророк»] / С. Недошовенко // Колос. – 2017. – 22 берез. – С. 3.

Турченюк, Л. Музична школа – це осередок дитячої творчості : [директор Оратівської музичної школи Л. Турченюк детально розповіла про діяльність очолюваного нею закладу] / Л. Турченюк // Обрії Оратівщини. – 2017. – 23 берез. – С. 2.

27 березня відбувся творчий звіт викладачів Бершадської дитячої музичної школи ім. Р. Скалецького «Улюблені мелодії ХХ століття». Найпопулярніші композиції, пісні та мелодії із кінофільмів ХХ століття лунали у залі і доносили слухачам мелодії весни, музики та радості життя. Розпочався захід звучанням «Музичного привітання» Тамаріна та «Ритмів часу» Є. Дроботенка, які виконав оркестр народних інструментів під керівництвом Л. Ковальчук. В школі є всім відомі музичні династії, а саме: Ільницьких, Перфілових, Гонтаруків, Мураховських, Шпарких, Нечитайло та Безуб. «Безперервний рух» О. Літвінова виконали А. Нечитайло, концертмейстр З. Нечитайло, а «Інтермеццо» О. Гомоляка – С. Перевозняк, концермейстер С. Перевозняк. Улюблені мелодії дитинства «Білі лебеді», «Країна дитинства» О.Білаша звучали у виконанні вокального дуету у складі О. Кашлевської та О. Козійчук, а також хореографічного колективу «Зоряні дзвіночки». «Попурі» виконав вокально-інструментальний дует «Фієста». Про те, що «Кохати час» нагадав вокальний ансамбль «Елегія».

Турченюк, Л. Відбувся районний конкурс «Сяйво зірок» : [18 березня в Оратівській дитячій музичній школі відбувся ІІІ районний дитячо-юнацький конкурс «Сяйво зірок», в якому взяли участь понад 30 юних солістів району. У піснях звучала тематика рідного краю, щасливого дитинства, мрій та дружби. Програма різнилася виконаннями як українських народних пісень, так і сучасних пісень] / Л. Турченюк // Обрії Оратівщини. – 2017. – 30 берез. – С. 3.

Кіномистецтво

Руда, М. Згадуючи Голодомор на Ямпільщині : [в залі Ямпільської дитячої музичної школи відбулась презентація фільму, що складається з двох частин, під назвою «Згадуючи Голодомор 1932-1933 рр.» та «Згадуючи голод 1946-1947 рр. », який зняв ямпільчанин, режисер телеканалу «Культура» О. Домбровський спільно з оператором А. Виговським за підтримки Ямпільського телерадіомовного комітету. Це фільм спогадів про реальні події Голодомору на Ямпільщині, правда з вуст очевидців, які пережили ті трагічні часи] / М. Руда // Ямпіл. вісті. – 2017. – 15 берез. – С. 3.

Образотворче мистецтво

1 – 13 березня в Регіональному центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик» експонована виставка юних художників відділення образотворчого мистецтва Вінницької дитячої школи мистецтв «Кольорові фантазії». Відділ образотворчого мистецтва діяв з перших днів заснування школи. Перші викладачі О. М. Ступніков та В. М. Сандула, члени Національної спілки художників України, заклали професійну базу для успішного навчання учнів. Висококваліфіковані викладачі – О. А. Анпілогова, С. А. Жукова, Р. Ф. Іваненко, С. Л. Окуленко, О. Л. Несторович, І. Е. Шостак-Орлова, О. М. Литвин – навчають дітей малюнку, живопису, ліпленню, комп’ютерній графіці, історії мистецтв. Уроки декоративно-прикладного мистецтва (викладач О. Г. Панас) знайомлять з прийомами художньої кераміки, аплікації, колажу, батику, вишивки, орігамі, виготовлення оберегу, вітражу та декоративного розпису. Учні відділення є учасниками та переможцями численних Міжнародних виставок у м. Делі (Індія), м. Тегерані (Іран), м. Лідице (Чехія), м. Нова Загора (Болгарія), у міжнародному пленері юних художників у м. Луцьку, всеукраїнських, обласних, міських конкурсів дитячої творчості, зокрема «Об’єднаймося ж, брати мої» (присвяченому Шевченківським дням), «Я люблю Україну», «Я хочу жити в якісному світі», «Таланти багатодітної родини», «Митниця очима дітей», «Арт-Олімп», «Різдвяна зірка», «Малюємо старовинну Вінницю», «Малюємо новорічну Вінницю», «Вінниця – європейське місто», «Світ навколо нас», «Сонячна палітра», Міжнародних конкурсів «Марка дружби», «Просто небилиці», «Ілюстрація до народної казки» тощо. До експозиції виставки увійшло близько 100 робіт. Розмаїттям вирізняється жанрова добірка: портрети, пейзажі, сюжетні композиції, натюрморти, абстрактні композиції, виконані в текстилі, пастозний і соковитий масляний живопис поруч з ніжною і прозорою аквареллю.

6 березня у Тростянецькому районному будинку культури відкрито персональну виставку молодого художника В. Пітика «Палітра моїх мрій». Це вже третя персональна виставка, яку організовують у районному будинкукультури. На відкриття виставки завітали діячі культури району, школярі, жителі містечка. Голова літературно-мистецького об’єднання «Джерело» Т. Ясенчук, яка водночас працює Олександрівським сільським головою, зізналася, що щаслива визнати участь молодого талановитого художника у творчому об’єднанні «Джерело». Відзначила, що успіх Віталія забезпечило виховання у сім’ї, де панували пісня і мистецтво.

30 березня в Тульчинському краєзнавчому музеї відкрилася виставка «Моя Україна» молодого талановитого художника В. Томашевського. На виставці представлено 25 картин. Це пейзаж та натюрморт, зокрема: «Україна», «Осінь», «Зустріч», «Маки», «Бузок», «Хвиля». В. Томашевський родом з селища Глухівці Козятинського р-ну. З дитинства любив малювати олівцем та аквареллю, закінчив Грицівське художнє училище, що на Хмельниччині. Він учасник багатьох обласних та районних виставок. Його картини зберігаються в багатьох музеях України та у приватних колекціях за кордоном (Німеччина, Китай, США). На презентацію виставки завітали представники районної державної адміністрації, художники Тульчина, друзі та рідні. Виставка В. Томашевського діяла з 30 березня до 30 квітня.

Березень у фойє Томашпільської районної державної адміністрації експоновано виставку робіт «В пошуках прекрасного Вікторії Кітурко» талановитої самодіяльної художниці В. І. Кітурко. За її плечима понад двадцять років відданої праці в центральній районній бібліотеці, а ще маса втілених у життя захоплень – поезія, вишивка, живопис. Особливо вражають писані аквареллю картини, на яких вдало передані елементи жіночої вроди, а також неземної краси квіти.

Самодіяльна народна творчість

 

Художня самодіяльність

Хлівна, Р. Левківські гастролі хору «Ветеран» : [17 березня у Левківському сільському клубі Погребищенського р-ну з концертною програмою виступив народний аматорський хоровий колектив «Ветеран». Керівник колективу – самодіяльний поет і композитор, фольклорист В. Тарасюк. Гучними оплесками вітали глядачі кожен виконаний твір. Понад 15 українських народних та жартівливих пісень почули левківчани протягом концертної програми] / Р. Хлівна // Колос. – 2017. – 24 берез. – С. 1.

Починок, В. Яланецькі «Берегині» : [про плідну творчу діяльність фольклорного ансамблю «Берегиня» Яланецького сільського будинку культури Бершадського р-ну. Згуртувався колектив більше п’яти років тому. У складі колективу вісім голосистих жінок, а саме: О. Починок, К. Мазур, А. Починок, Н. Бугеренко, В. Мазур, Г. Гладій, Л. Шевченко, Н. Мазурик. Ансамбльпостійний учасник святкових дійств у сільській і міській громадах, районі та за його межами. Опорою для ансамблю є М. Барабаш, директор ТОВ «Яланецьке» та сільський голова В. Мороз] / В. Починок // Бершад. край. – 2017. – 31 берез. – С. 2.

Декоративно-прикладне мистецтво

Березень у фойє Томашпільської районної державної адміністрації експоновано виставку робіт уродженця с. Колоденка, коваля І. Ляшенка «Світ очима майстра художньої ковки Ігоря Ляшенка», який уже більше десяти років займається нелегкою працею – творить з металу справжню красу. Більшість робіт презентує на різноманітних виставках. Значну частину виконує на замовлення. Митець неодноразово приймав участь у з’їздах ковалів в Харкові, Дніпродзержинську, м. Первомайську Миколаївської області, м. Вилково Одеської області, в Москві. Приймав участь у культурно-мистецькій акції «Рушник – продовження роду нашого».

Зарицький, П. Краса народжена любов’ю : [у музеї історії міста Козятин відкрилась персональна виставка Н. Петришиної. Півсотні різноманітних вишитих картин зачаровують свою красою відвідувачів музею. Вітали рукодільницю активні учасники організації виставки, зокрема: І. Шмагель, художник В. Герасимчук, заступник редактора щотижневика «Вісник Козятинщини», поет, публіцист П. Зарицький, ветеран освіти О. Бойко, майстриня з вишивки рушників А. Головненко, начальник відділу культури та туризму Козятинської міської ради С. Рибінська. Вразив гостей своєю віртуозною грою на саксофоні викладач Козятинської музичної школи Ф. Бережнюк, виконавши відомий класичний твір – «Райську мелодію» Фа. Папетті] / П. Зарицький // Вісн. Козятинщини. – 2017. – 9 берез. – С. 12.

Слободянюк, Т. Славне людьми наше селище : [6 – 11 березня у Рудницькому міському клубі Піщанського р-ну пройшла виставка народних умільців селища. На виставці можна було побачити ткані килими та доріжки, сорочки та рушники, художню ліпнину та художні картини. Свої роботи представили: В. Сухина, Марія та Михайло Сауляки, Ю. Вторук, О. Перегняк, І. Слободянюк, Ю. Вергелес, Л. Левицька. Значне місце у мистецькій когорті Рудницьких майстрів займають чоловіки, які виготовляють дерев’яні вироби – столи, шафи, двері, ліжка, комоди та інші предмети інтер’єру] / Т. Слободянюк, В. Васалатій // Піщан. вісті. – 2017. – 10 берез. – С. 3.

О писанко – ти диво Великоднє! : [працівники будинку культури та бібліотеки с. Біляни Чернівецького р-ну запросили майстриню М. О. Кравець та гуртківців будинку культури, активних користувачів бібліотеки провести майстер-клас з писанкарства та відродження народних традицій. Писанки, в’язані гачком та висипані склом, розфарбовані, стали для дітей та дорослих справжньою цікавинкою. Майстриня довела усім присутнім, що в умілих руках будь який предмет перетворюється на шедевр] // Чернівец. зоря. – 2017. – 31 берез. – С. 1.

Творчі звіти, конкурси, фестивалі,

свята мистецтв, благодійні акції

2 березня в приміщені Шаргородської дитячої музичної школи відбувся районний конкурс «Домісолька – 2017». Конкурс проходив в рамках популяризації дитячої творчості у жанрах сучасної естрадної музики, виховання художнього смаку та духовності, удосконалення виконавської майстерності та активізації нового сучасного репертуару для дітей та юнацтва. У відбірковому районному дитячо-юнацькому естрадному конкурсі «Домісолька – 2017» взяли участь 38 учасників із 30-ти територіальних громад району. Кокурс оцінювало авторитетне журі у складі працівників відділу культури і туризму райдержадміністрації, районного буднику культури, викладачів Шаргородської та Джуринської дитячих музичних шкіл та керівника вокально-фольклорних гуртків БДЮТу. Переможці взяли участь в обласному конкурсі» «Музична парасолька – 2017», який відбувся 18 березня у Вінниці, а саме: А. Заграй, В. Якубчак, А. Крамар, А. Земінська, Я. Шкуратинюк, К. Кухаренко та Т. Гранчак.

9 березня у світлиці Вінницького обласного центру народної творчості членкині етномайстерні «Коло» вчили всіх бажаючих робити з тіста перших провісників весни – «жайворонків». Прийшли повчитись жінки та діти. Розпочали з розповідей про традиції свята: виявляється на Поділлі, пташечок пекли і на Різдво, і на весілля, і на Пасху. Ю. Васюк, членкиня ГО етномайстерня «Коло», співачка, фольклористка, розповіла, що простий рецепт «жайворонків» дістався їй у спадок від прабабці Феодори Павлівни, що народилася 1922 р. у с. Бондурівка Чечельницького р-ну. Миска з давнім подільським орнаментом слугувала тимчасовим гніздечком для гарячих «птахів», бо щойно вони трохи підстигали, діти їх з задоволенням їли.

15 березня в рамках проекту «Мистецтво одного села», який проводиться з метою збереження, розвитку та популяризації народних традицій та ремесел у Піщанському районному будинку культури було урочисто презентовано роботи мешканців с. Ставки. Виставка декоративно-ужиткового мистецтва діяла до 22 березня.

16 березня у Калинівському районному будинку культури відбулася чергова атестація творчих колективів на предмет підтвердження звання народний (зразковий) аматорський колектив (студія) «Весна іде – нам мир несе», яка була присвячена Дню визволення Калинівщини від німецько-фашистських загарбників та Дню українського добровольця. До складу атестаційної комісії увійшли: голова комісії – завідуюча відділом збереження і розвитку народної творчості та аматорського мистецтва Вінницького обласного центру народної творчості – Л. К. Гричанюк, провідний методист з вокально-хорового мистецтва Вінницького обласного центру народної творчості – Н. І. Джус, провідний методист з фольклору Вінницького обласного центру народної творчості – Т. Є. Гарбулінська, завідуючий відділенням хореографії Вінницького училища культури і мистецтв імені М. Д. Леонтовича – Д. О. Кулик. Свою професійну та аматорську майстерність демонстрували: зразковий фольклорний ансамбль «Веселики» Черепашинецького сільського будинку культури; зразковий ансамбль «Квіточка» Калинівського районного будинку культури; народний фольклорний ансамбль «Кумасеньки» Калинівського районного будинку культури; народний фольклорний ансамбль «Чопова криниця»; народний фольклорний ансамбль «Надвечір’я» Іванівського сільського будинку культури; народний фольклорний ансамбль «Журавка» Павлівського сільського будинку культури; вокальний ансамбль «Елегія» Калинівського районного будинку культури; народний ансамбль української пісні «Надбужани» Гущинецького сільського клубу; жіноча група народного хорового колективу «Радівські самоцвіти» Радівського сільського будинку культури; родинний народний ансамбль пісні і танцю «Ягорі» Іванівського сільського будинку культури.

«Смерека» в колі друзів : [6 березня в Піщанському районному будинку культури відбувся ювілейний концерт з нагоди створення народного інструментального гурту «Смерека». Популярність колективу забезпечує різноманітний репертуар, майстерне виконання українських народних пісень та інструментальних композицій. За 15 років своєї творчої діяльності «Смерека» ставала переможцем численних конкурсів. Доволі широка географія виступів колективу. Як і на кожному ювілеї лунало багато привітань, зокрема: від очільників району, керівників структурних підрозділів райдержадміністрації, колег з багатьох куточків Вінниччини, друзів, рідних, шанувальників творчості гурту. Провідний методист Вінницького обласного центру народної творчості з музичного жанру Н. Римаренко вручила колективу грамоти про нагородження від Вінницької обласної державної адміністрації та районної ради, управління культури і туризму Вінницької облдержадміністрації. Від імені колективу всім подякував керівник «Смереки» О. Мізерій] // Піщан. вісті. – 2017. – 17 берез. – С. 4.

Ратушняк, О. Творчість рідного села : [15 березня у рамках культурно-мистецької акції «Мистецтво одного села» у фойє Піщанського районного будинку культури Ставківська територіальна громада презентувала надбання своїх умільців. Презентувала роботи односельчан завідувачка Ставківською сільською бібліотекою О. І. Мельник. З вітальним словом до присутніх звернулася сільський голова О. М. Ратушняк та заступник голови райдержадміністрації М. О. Ковтюк] / О. Ратушняк // Піщан. вісті. – 2017. – 17 берез. – С. 3.

19 березня в Києві відбувся ХVІІ Всеукраїнський фестиваль-конкурс дитячого, юнацького і молодіжного мистецтв «Дитячий пісенний вернісаж – 2017». За рекомендацією Вінницького обласного центру народної творчості у конкурсі взяв участь зразковий фольклорний колектив «Цвіт папороті» Соболівської дитячої музичної школи Теплицького р-ну, який гідно представив Вінницьку область, посівши І місце у своїй номінації. Також участь у конкурсі взяла участь учениця 7-го класу (фортепіано) Соболівської дитячої музичної школи В. Ляховська, яка стала лауреатом ІІ премії у номінації «інструментальний жанр».

На виставці «Блокпост пам’яті» показали історію подвигу військових : [у Козятинському міському будинку культури було представлено виставку «Блокпост пам’яті», присвячену героям АТО. В експозиції, яка складалася з тридцяти вітрин, були представлені матеріали, що розповідають про події на Сході України. Виставку побачили близько 700 людей, зокреам: учні навчальних закладів, вчителі, студентська молодь, містяни. «Блокпост пам’яті» – авторський меморіальний проект волонтера, голови громадської організації «Міжнародна асоціація дослідників фортифікації «Цитадель» П. Нетьосова] // Козятин. експрес. – 2017. – 23 берез. – С. 5.

Юні вокалісти з Хмільника стали лауреатами Міжнародного конкурсу-фестивалю : [18 березня в Хмельницькій обласній філармонії відбувся Міжнародний конкурс-фестиваль мистецтв «STAR–DREM». У мистецьких змаганнях взяли участь і вихованки Хмільницької школи мистецтв К. Лиса та В. Байдачна. Юні вокалісти представили свою творчість у номінації «Естрадний спів» і зайняли призові місця. Крістіна здобула І місце, Вікторія – ІІ місце] // Життєві обрії. – 2017. – 24 берез. – С. 4.

24 березня на презентацію одноіменної книги Н. І. Михайлової з с. Михайловець Мурованокуриловецького р-ну зібрались літератори з Вінниці, Умані, письменники і поети Мурованокуриловеччини, бібліотечні працівники району та жителі селища. Авторка розпочала літературну зустріч із спогадів про історичне минуле рідного села. Вона ознайомила присутніх з історією написання свого унікального видання про рідну землю. Із значною подією Ніну Степанівну вітали селищний голова Г. Цибульська, начальник відділу культури і туризму В. Веклюк, рідні, друзі, колеги по перу, зокрема: В. Цимбал, В. Сторожук, О. Дорош, М. Мельник, В. Ревуцький та багато інших. Авторка подарувала центральній районній бібліотеці книги свого творчого доробку, який нараховує більше 10 збірок. Яскравим доповненням літературного дійства була книжково-ілюстративна експозиція краєзнавчої тематики, яку підготували фахівці центральної районної бібліотеки.

Мураховська, К. «Світові таланти» : [ансамбль піаністів Бершадської дитячої музичної школи ім. Р. А. Скалецького у складі В. Гоцулено та О. Герасименко виборов І місце в номінації «Інструментальна музика – перша вікова категорія» Міжнародного інтернет-конкурсу мистецтв «Світові таланти», який проводить продюсерський центр заслуженого артиста естрадного мистецтва України І. Нетлюха «DS SOUND» та ВГО «Європейська фестивально-концертна молодіжна ліга»] / К. Мураховська // Бершад. край. – 2017. – 24 берез. – С. 6.

24 березня у Вінницькій обласній філармонії відбулось урочисте нагородження переможців та лауреатів регіонального етапу Національного конкурсу – «Благодійна Вінниччина». У конкурсі взяли участь благодійники, меценати, волонтери, організації, колективи, які реалізували значні благодійні проекти. За словами організаторів, Вінниччина стала лідером за кількістю поданих на регіональному етапі конкурсу заявок – 171. З яких отримали високу відзнаку у своїх категоріях 13 номінантів, а також відзначено 39 лауреатів.

25 березня в приміщенні Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича відбувся обласний музичний фестиваль «День українського баяна і акордеона», присвячений популяризації народного інструментального мистецтва. Гайсинську музичну школу представляв дитячий ансамбль народних інструментів під керівництвом С. В. Борової. Учасники фестивалю мали змогу відвідати концерти студентів Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича, Національної музичної академії ім. П. І. Чайковського та майстер-клас професора, завідуючої кафедрою акордеона Національної музичної академії ім. П. І. Чайковського, народної артистки України Є. І. Черкасової.

9 березня учні Гайсинської музичної школи вибороли призові місця під час фінального туру обласного конкурсу «Подільська весна – 2017», який відбувся в приміщенні Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича, зокрема: М. Голуб – ІІ місце в номінації «піаністи»; С. Проців – ІІІ місце в номінації «струнно-смичкові інструменти»; дитячий ансамбль народних інструментів – ІІ місце в номінації «змішані ансамблі народних інструментів.

29 березня в приміщенні Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича відбувся обласний конкурс серед учнів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів «Подільська весна – 2017». Метою проведення конкурсу є розвиток інструментального мистецтва, виявлення та підтримка творчо обдарованої молоді, популяризація творчості українських та зарубіжних композиторів, підвищення рівня кваліфікації та обмін досвідом викладачів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів. Засновники – управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністрації, Вінницьке училище культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича. Серед великої кількості учасників учні Бершадської дитячої музичної школи ім. Р. А. Скалецького здобули ряд перемог, а саме: С. Криворуцький (фортепіанний відділ) –грамота за зайняте ІІ місце; А. Нечитайло (оркестровий відділ) –грамота за зайняте ІІ місце; М. Задорожний (фортепіанний відділ) – грамота за зайняте ІV місце; С. Перевозняк (оркестровий відділ); ансамбль окариністів (відділ народних інструментів) та ансамбль сопілкарів (відділ народних інструментів) – отримали Подяки за активну участь у конкурсі.

Літвінова Л. Б. Наше головне завдання життя – це заповіт героїв Небесної Сотні! : [на території Білянського будинку культури Чернівецького р-ну у минулому році з ініціативи громадської організації «Нам не байдуже» було посаджено Алею Небесної Сотні (120 берізок), та прийнялися не всі. Цьогоріч сільський голова В. І. Шведа прийняв рішення придбати нові саджанці. Працівники будинку культури та бібліотеки підготували територію, а садили дерева – школярі] / Л. Б. Літвінова // Чернівец. зоря. – 2017. – 31 берез. – С. 5.

31 березня в Києві відбувся V Всеукраїнський фестиваль-конкурс талантів «Гармонія душі». Метою фестивалю-конкурсу є підтримка дитячої та молодіжної творчості, пошук і розкриття творчих здібностей учасників. У конкурсі взяли участь учні Бершадської дитячої музичної школи ім. Р. А. Скалецького по класу фортепіано та здобули ряд перемог, зокрема: А. Турулько Ангеліна нагороджена Диплом лауреата ІІІ ступеня в жанрі (інструментальна музика, ІІ вікова категорія), С. Бондарчук нагороджений Диплом лауреата ІІІ ступеня (інструментальна музика, ІІІ вікова категорія). Викладач О. В. Гончарук нагороджена Диплом лауреата І ступеня в жанрі (естрадний вокал). Переможці фестивалю-конкурсу «Гармонія душі» нагородженні медалями та цінними подарунками.

Карташова, О. Переможці «Струн Поділля» : [у Вінниці відбувся VIII Регіональний конкурс музично-виконавської майстерності «Струни Поділля», в якому взяли участь учні Гніванської дитячої музичної школи класу гітари. І премію отримав М. Каргучев, ІІ – Є. Мулярчук, ІІІ – В. Ребедюк] / О. Карташова // Маяк. – 2017. – 31 берез. – С. 1.

31 березня в актовому залі Оратівської дитячої музичної школи відбувся I регіональний конкурс «Бандури переливи чарівні». Учасниками конкурсу були учні музичних шкіл із Тетіївського р-ну Київської області та Оратівського р-ну. Обов’язковою умовою участі в конкурсі було виконання пісні на слова Т. Г. Шевченка. Із започаткуванням конкурсу привітала голова районної ради Г. В. Лошак. Рівень виконавської майстерності учасників визначали члени журі, провідні викладачі по класу бандури із кожної дитячої музичної школи. Голова журі – Н. Римаренко, провідний методист Вінницького обласного центру народної творчості.

Березень в залі Крижопільського районного будинку культури підтвердили своє почесне звання «народний аматорський колектив»: народний аматорський ансамбль народної пісні «Молодички» Крижопільського районного будинку культури; народний аматорський чоловічий фольклорний колектив «Кряжани» Крижопільського районного будинку культури; народний аматорський фольклорного-етнографічний колектив «Лада» Крижопільського районного будинку культури; народний аматорський вокальний ансамбль «Елегія» Крижопільського районного будинку культури; народний аматорський ансамбль української пісні «Суцвіття» Крижопільського районного будинку культури; народний аматорський фольклорний ансамбль «Соколівчанка» Крижопільського районного будинку культури. Вирішувала долю колективів компетентна комісія Вінницького обласного центру народної творчості у складі: Л. Г. Гричанюк, завідуючої відділом збереження і розвитку народної творчості та аматорського мистецтва; Н. .І. Джус, провідного методиста з вокально-хорового мистецтва, Т. Є. Гарбулінської, провідного методиста з фольклору. Справив гарне враження на членів комісії й новий колектив духовної пісні «Крокус», який представив свою програму із 12 творів на присвоєння почесного звання «народний аматорський колектив».

Березень у Вінницькому районному будинку культури вперше відбувся хореографічний фестиваль. Організаторами та ідейними натхненниками його були начальник відділу культури та туризму Вінницької райдержадміністрації В. Мазур, очільниця районної профспілки працівників культури Н. Колесник, завідуюча відділом культурно-просвітницької роботи районного будинку культури Н. Заболотна та викладачка Вороновицької дитячої школи мистецтв О. Береза. Участь у фестивалі взяли понад 300 учасників із 21 хореографічного колективу. Гучні оплески лунали на адресу вихованців дитячих музичних навчальних закладів та шкіл естетичного виховання «Оксамит» (Стрижавська) та «Круазе» (Лука-Мелешківська). Порадували й танцювальні ансамблі будинків культури та сільських клубів, зокрема: «Фантазія» (Малі Крушлинці), «Гілея» (Гавришівка), «Барви» (Мізяківські Хутори), «Зоряне сяйво» та «Зірочки» (Якушинц), хореографічні колективи зі Щіток та Стадниці Аплодисментами вітали й вихованців створених лише півроку назад, проте надзвичайно професійних колективів – «Перлина» (Вороновицька дитяча школа мистецтв) та «Акцент» (Зарванецький сільський клубу), ансамбль «Мозаїка» (Комарів), «Крила мрії» (Писарівка), «Фантазія» (Медведівського сільського клубу) та хореографічний колектив (Лаврівського сільського будинку культури). Проте особливо тепло та гучно глядачі вітали знаних не тільки на терені краю, але й за межами України танцюристів зразкових хореографічних колективів «Мальви» (Вінницька районна дитяча музична школа), «Сонечко» (Агрономічний сільський будинок культури) та представників Стрижавки «Strong Dance Stydio», народний театр-студія циркової та трюкової пластики «У-ВЕЙ» й Р. Ковальчук зі східним танком.

Підготувала зав. сектором наукової інформації

з питань культури і мистецтва А. А. Ніжньовська

тел.: 67 03 23

e-mail: sektorkultury@library.vn.ua