ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2016 РОКУ
Хронологічний довідник

Версія для друку

На крилах божої наснаги

До 60-річчя від дня народження вишивальниці Л.П. Шаламай

(20.07.1956) 

Жити потрібно так,

щоб потім хотілось вас вишити…

Любов Шаламай 

Більше двадцяти років ми живемо в нових історичних умовах, про які так мріяло не одне покоління наших героїчних співвітчизників, – у суверенній, незалежній Україні!

Прилучившись пам’яттю до минулого і вдивившись в обличчя сьогодення, переконуємося, що незалежність і державність України не стали лише щасливим дарунком долі чи наслідком сприятливого збігу обставин. Їхні зерна зріли у глибинах нашої тисячолітньої минувшини і проростали навіть у найглухіші часи бездержавності, національного чи соціального гніту.

Земля, на якій постала сучасна Україна, ростила хліб і збагачувала світ високими злетами людського генія. Тому важко переоцінити роль і приклад яскравих, непересічних особистостей, людей, для яких Україна справді над усе і яких можна назвати поводирями нації, її моральними лідерами, володарями сердець і душ.

Любов Павлівна Шаламай, не менш яскрава особистість сучасності, народна майстриня-вишивальниця, називає їх на диво влучним та щирим словом: «Величі», своїм неординарним талантом повертаючи їхній світлий образ у теперішнє XXI століття… В наш час.

Дійсно, коли дивишся на рукотворні праці Л.П. Шаламай – дивне почуття проймає серце. Ніби живі, на тебе дивляться і княгиня Ольга, і Ярослав Мудрий, і Богдан Хмельницький, і Іван Богун, і Леся Українка, і Тарас Шевченко, і Михайло Грушевський, і Данило Заболотний, і Василь Стус, і Михайло Стельмах, інші постаті першої величини, які залишили незабутній слід в історії, науці, літературі України, Подільського краю, Київської Русі. Неначе чуєш їхній голос та прислухаєшся до їхніх слушних порад. Навіть не віриться, що все то вишито голкою, ниткою, а не написано пензлем знаменитого, відомого на весь світ художника. Чомусь згадуються Ілля Рєпін, Іван Айвазовський, Архип Куїнджі, Катерина Білокур…

Так, безмежно щедра на вишукані таланти Подільська земля! Саме вона стала малою батьківщиною майстрині – теж зі славетної когорти знаменитостей.

Народилася Любов Павлівна Шаламай 20 липня 1956 р. в с. Івча Літинського району Вінницької області у багатодітній родині (була молодшою серед семи дітей).

Закінчила Брацлавський технікум та четверть століття пропрацювала бухгалтером у рідному селі.

Вишиванням захопилась ще в дитинстві, але по-справжньому почала творити, коли переїхала до Вінниці. Вела гурток вишивки у міжрегіональному центрі профреабілітації інвалідів «Поділля». Передаючи свої навики та майстерність молоді, стала вишивати портрети. Першим був портрет Лесі Українки – її улюбленої поетеси, яка настраждалась за життя, але ніколи не здавалася. Вишила також і текст її вірша «Contra spem spero» («Без надії сподіваюсь»), який став девізом самої майстрині, та «Мальви» – улюблені квіти поетеси.

«Вишивання – робота дуже копітка, вимагає надзвичайної уважності та терпіння. Якщо помилитись хоча б на один хрестик – схема малюнка збивається, потрібно випорювати вже вишите і знову все переробляти спочатку, – зазначає майстриня. – Я ж люблю всіх своїх «Величів». У нас же в Україні так багато великих людей!.. Їх іменами називають площі, пам’ятники, я ж вирішила відобразити їх на полотні, щоб вони продовжували жити серед нас. Вишиваючи героїв свого проекту «Видатні особистості України», я постійно згадую слова поета Василя Симоненка, що «народ наш є, народ наш завжди буде, ніщо не перекреслить наш народ». Жити потрібно так, щоб потім хотілось вас вишити… Мої герої заслужили на таку повагу…».

Дійсно, дивовижні вишиті полотна – це титанічна праця. За підрахунками дослідниці Олени Бурдейної (м. Вінниця), один хрестик – то 4 уколи голкою. В одному квадратному сантиметрі роботи – від 25 до 30 хрестиків. Вишита картина розміром, скажімо, 40 х 50 сантиметрів – це 50 000 хрестиків та 200 000 рухів голкою. Щоб виконати таку кропітку роботу, треба мати неймовірне терпіння і надихатись величною ідеєю. Особливо ж, якщо доводиться вишивати… однією рукою.

А ще ж потрібно підібрати відповідний колір. Так, на чорно-білому портреті державного діяча М. Грушевського 58 відтінків сірого кольору, а на кольоровому портреті Василя Стуса – до 70. На інших – не менше…

Кожну картину Любов Павлівна вишиває приблизно 3 місяці, залежно від складності. Але кожен образ неодмінно пропускає через виповнене добром серце.

Тому такі схвальні відгуки на її роботи.

«…Я вперше відчула таке позитивне потрясіння, яке призводило до відчуття сліз, що очищають душу, – зізналась директор Центру культурології Вінницького національного технічного університету Тамара Буяльська. – Бо вишиті Любов’ю Шаламай портрети уособлюють всю велич духу українського народу, силу його інтелекту, мужність, чесність, порядність. Це люди, яким ми маємо вклонятися щоденно».

Не менш щира й заслужений майстер народної творчості Галина Данилюк:

«…Якби було більше таких людей, то й наша країна була б щасливіша і краща. Серце у Любові Павлівни таке велике!..»

Майстриня з великим успіхом презентувала декілька персональних виставок: в експоцентрі «Український дім» у Києві, обласному краєзнавчому музеї та музеї Михайла Коцюбинського,

музейно-просвітницькому центрі Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Її роботи виставлялись до Дня Перемоги в госпіталі інвалідів Великої Вітчизняної війни, у Вінницькому академічному музично-драматичному театрі імені М. Садовського, у Вінницькому національному технічному університеті, на багатьох міських та обласних святах. Вона брала участь у масштабній акції, що була організована обласним Центром народної творчості, – створенні рушника «Вишивана доля Вінниччини».

У Любові Павлівни попереду багато творчих планів і задумів, вона продовжує працювати над розпочатими проектами «Видатні особистості України», «Видатні сучасники». Тож побажаємо їй Божої ласки, наснаги та одержимості!

С.Д. Гальчак 

Передрук з книги «Голкою, ниткою, серцем і душею: пантеон видатних особистостей України Любові Шаламай» (Вінниця, 2013).

P.S. 2014 року Л.П. Шаламай вишила портрет хорового диригента, Героя України П.І. Муравського, який вручила йому особисто під час відзначення 100-літнього ювілею видатного земляка (уклад.). 

Література 

Шаламай, Л. Її душа – у вишитих полотнах : [бесіда з нар. майстринею Л. Шаламай] / Л. Шаламай ; запис. О. Бурдейна // Вінничанка. – 2012. – № 10. – С. 22-23 : кольор. фот. 

Василько, І. Тільки велика мета творить велику людину. Любов Шаламай презентувала в Укр. фонді культури вишиту однією рукою галерею портр. «Видатні особистості України» / І. Василько // Вінничанка. – 2013. – № 12. – С. 4 : кольор. фот.

Гальчак, С.Д. Голкою, ниткою, серцем і душею: пантеон видат. особистостей України Л. Шаламай / С.Д. Гальчак, С. Костюк. – Вінниця : Балюк І.Б., 2013. – 28 с. : кольор. фот., кольор. іл. 

Гальчак, С. На крилах Божої наснаги / С. Гальчак // Він-ниц. край. – 2013. – № 2. – С. 143-145 : фот.


ЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2016 РОКУ
Хронологічний довідник

 1. Від укладачів
 2. 2016 року виповнюється:
 3. Знаменні і пам’ятні дати Вінниччини
  Січень
 4. В усьому хочеться дійти самої суті...
 5. Лютий
 6. Іван Коваль – волею долі художник
 7. Я щасливий, що живу, жив, віддавав своє серце людям...
 8. Березень
 9. Високе літо березневої душі
 10. Квітень
 11. Коли Чорногузу боляче – Гоголь ще раз перевертається в домовині…
 12. Від «золотої кельми» до «золотого пера»
 13. Чорнобиль у нашій свідомості, в серці, думках
 14. Травень
 15. Перекладач, журналіст і трішки поет…
 16. Лицар, що ніколи не розлучавсяз блокнотом і олівцем…
 17. Літописець епохи
 18. Червень
 19. Широцький Костянтин Віталійович
 20. Липень
 21. На крилах божої наснаги
 22. Серпень
 23. Вересень
 24. Жовтень
 25. Один із «грона нездоланних співців»
 26. «Я мушу встигнути...»
 27. Листопад
 28. Осіннє золото Миколи Романова
 29. Грудень
 30. Томаш Падурра – польсько-український лірник
 31. Данило Кирилович Заболотний

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше