Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

ЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2016 РОКУ
Хронологічний довідник

Чорнобиль у нашій свідомості, в серці, думках

До 30-річчя Чорнобильської трагедії 

 

Сучасне завжди на дорозі в майбутнє.

Олександр Довженко 

30 років тому в наше життя увійшло слово з гірким присмаком нечуваної біди – Чорнобиль.

Усе, що сталося в ніч на 26 квітня 1986 р., виплеснулось за межі однієї країни, набуло глобального характеру.

Наслідки Чорнобильської катастрофи не даватимуть спокою людству ще багато років.

Але назавжди залишиться пам’ять про солдатів атомного фронту, який відкрився в історичному куточку українського Полісся.

Чорнобиль – це біль і трагедія, мужність і самопожертва людей, які вступили у двобій з атомною стихією.

Низько схиляємо голови перед пожежниками, правоохоронцями, військовими, лікарями, будівельниками, автомобілістами, науковцями, усіма, хто пішов тоді в ядерний вогонь, щоб зупинити ланцюгову реакцію смерті.

Герої першої шеренги – Леонід Телятников, Віктор Кібенок, Володимир Правик, Василь Ігнатенко, Микола Ващук, Микола Тименок, Володимир Тишура. Їх героїзм, самовідданість та мужність заслуговують найвищої поваги, шани та подяки. Вони виконали найвищий синівський обов’язок перед отчою землею і рідним народом – зупинили ескалацію катастрофи.

Так починався літопис всенародного подвигу. Герої Чорнобиля залишили незгладимий вічний слід, який світитиме нам у дорозі.

Свято зберігають пам’ять про Героя України, свого випускника Миколу Ващука у Вінницькому вищому професійному училищі Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.

Україна найбільше постраждала від полинової біди. Це близько трьох з половиною мільйонів постраждалих, забруднено майже 10 відсотків території нашої держави. Вражають медичні наслідки катастрофи. За даними Всеукраїнської громадської організації «Союз Чорнобиль України», з 600 тисяч ліквідаторів майже десять відсотків померли і 165 тисяч стали інвалідами.

Цілий материк українського духовного буття був поглинутий радіоактивною мертвою зоною, де зупинилася цивілізація, і корінні мешканці цього унікального краю розсіялися по світу.

Чорнобиль – це великий шмат території, який відпанахали від нашої Батьківщини й оголосили «Зоною відчуження» – відчуження України від України, відгородженої колючим дротом біля самого серця.

Не оминула ця біда і Вінниччину, земля якої поряд з іншими регіонами розділила і подвиг ліквідаторів, і біль втрат, і пам’ять про загиблих. Радіоактивного забруднення зазнали вісім районів області.

На вівтар перемоги у боротьбі з радіаційним лихом область дала шість тисяч ліквідаторів, серед яких – понад триста жінок.

Сьогодні на Вінниччині проживає 894331 постраждалий через аварію, з них – 4805 ліквідаторів, з яких 28 – інваліди. Поруч з нами вже 937 вдів ліквідаторів.

У нашого народу є гарна традиція – в пам’ять про героїчну чи сумну подію зводити храми, пам’ятники, кургани, ставити хрести, видавати Книги пам’яті.

25 років існує обласна громадська організація «Союз Чорнобиль України» – наймасовіша, найвпливовіша громадська організація зі своїми активними осередками в 24 районах області. Вона має значні здобутки у сфері соціального захисту чорнобильців, у збереженні пам’яті про мужніх вінничан-ліквідаторів, у патріотичному вихованні молоді: 19 пам’ятників, музей «Чорнобиль» у місті Гайсин, Книги пам’яті та інше.

Активісти Вінницької міської громадської організації «Союз Чорнобиль України» першими в області почали збір матеріалів та спогадів учасників ліквідації наслідків аварії. Тут засновано Книгу пошани, Чорнобильську поминальну книгу, видано дев’ять Книг спогадів, ряд буклетів, плакатів, відкрито сторінку в мережі Інтернет, понад десять років ведеться фотолітопис діяльності організації.

У правлінні міської організації склалися гарні творчі зв’язки з колективами обласної бібліотеки ім. К.А. Тімірязєва та обласного краєзнавчого музею.

Разом проведено понад десять презентацій книг, виданих активістами цієї організації, багато вечорів-зустрічей з ліквідаторами, вдовами ліквідаторів, тематичних виставок на відзначення роковин Чорнобильської аварії та до Дня ліквідаторів.

Сьогодні Книги пам’яті є в бібліотеках, музеях, школах, у сім’ях ліквідаторів. Вони стали практичними посібниками у патріотичному вихованні підростаючого покоління.

Нині активісти працюють над виданням до 30-х роковин катастрофи Книги пам’яті про померлих вінничан-ліквідаторів та розділу до книги «25 років Всеукраїнській громадській організації «Союз Чорнобиль України». Всі ці книги – данина пам’яті і шани героям і жертвам Чорнобиля.

Кожна країна у своїй історії має дати, забувати про які не дозволяє людська пам’ять.

Що сьогодні відбувається в Чорнобильській зоні? Якщо дуже коротко, то найперше тут здійснюється будівництво нового безпечного саркофагу. На захоронення прийнято першу партію твердих радіоактивних відходів. Здійснюється постійна експлуатація сховищ для захоронення рідких радіоактивних відходів, проводяться заходи із зняття з експлуатації атомної станції, звільнення енергоблоків від ядерного палива, підтримка їх у безпечному стані.

Вивчається питання створення Чорнобильського біосферно-екологічного заповідника на частині зони. Поряд із зоною вже функціонує Поліський радіаційно-екологічний заповідник на території Республіки Білорусь. Ініціюється також питання повернення до господарської діяльності певної частини 30-кілометрового радіуса.

Проблеми, пов’язані з чорнобильською тематикою, нині відійшли на задній план через воєнні дії, але від їхнього розв’язання багато в чому залежить наше майбутнє. Ми маємо думати, що буде з прийдешніми поколіннями, оскільки наслідки Чорнобильської трагедії будуть відчутні ще дуже довго.

М.М. Ястремський

 

Література

Ляшук, Г.Л. Вихор Чорнобиля : повість, новели, етюди / Г.Л. Ляшук. – Хмельницький : Поділля, 1992. – 160 с.

Вінничани в Чорнобилі : книга пам’яті : док., факти, спогади, ст., нариси, фотознімки, худож. слово / ред. М. Ястремський. – Вінниця, 2001. – 207 с.

Чорнобиль – біль України : медико-соціал. аспекти : підсумки 25-річ. дослідж. Вип. 4 / голов. ред. Л.О. Діденко. – Вінниця : ДКФ, 2011. – 344 с.

Ястремський, М.М. Вінничани з полином у серці : фотонарис : ліквідаторам Чорнобил. катастрофи присвячується... / М. Ястремський, М. Лаціс, В. Сокіл. – 3-тє вид., допрацьов. – Вінниця : Консоль, 2009. – 440 с. : фот.

Ястремський, М.М. Полинові шляхи вінничанок / М. Ястремський. – Вінниця : Консоль, 2014. – 280 с. : фот.