Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Хроніка культурного життя Вінниччини
Вересень

Управління культури і мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва 

  

Хроніка культурного життя Вінниччини

Вересень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

Вінниця, 2016


Загальний розділ

2 вересня у Вінниці відбувся мітинг-реквієм з нагоди 71-ї річниці закінчення Другої світової війни 1939-1945 років. У заході взяли участь керівництво області та міста, представники структурних підрозділів обласної державної адміністрації, ветерани Другої світової війни 1939-1945 років, інваліди та діти війни, представники громадських ветеранських організацій, учасники антитерористичної операції на сході України, військовослужбовці, мешканці та гості міста. Учасники мітингу вшанували пам’ять полеглих у Другій світовій війні 1939-1945 років та загиблих військовослужбовців у зоні АТО хвилиною мовчання. Відбулося урочисте покладання квітів та вінків до Меморіалу Слави та пам’ятного знаку загиблим воїнам АТО на Європейській площі. З нагоди 71-ї річниці закінчення Другої світової війни 1939-1945 років пролунав салют артилерійськими залпами та відбувся невеликий військовий парад.

3 вересня Президент П. Порошенко взяв участь в урочистостях з нагоди Дня міста у Вінниці та привітав мешканців зі святом. Глава держави зазначив, що нині Вінниця може називатись європейською, туристичною, інноваційною столицею України. Президент нагадав, що ще 20 років тому про Вінницю говорили: гарне місто, але провінційне. «Тепер же ніхто не наважиться назвати місто провінційним», – зауважив П. Порошенко. За словами Президента, сьогодні до Вінниці приїжджають і з інших міст України вчитись як відривати прозорий офіс надання адміністративних послуг, як будувати нові котельні, запускати нові трамваї, переробляти сміття. «Ключова позиція – люди не повинні бачити проблеми, проблеми влада має вирішувати», – наголосив він.

6 вересня у м. Калинівка, на території військової частини 3028, урочисто відкрили пам’ятник десятьом загиблим бійцям, які віддали своє життя, захищаючи Україну в зоні АТО та на інших територіях країни. Віддати шану Героям, до військової частини, де служили загиблі, завітали командувач Нацгвардії України генерал-лейтенант Ю. Аллеров, голова Вінницької ОДА В. Коровій, голова обласної Ради А. Олійник, заступник голови Вінницької міської ради С. Тимощук, бойові побратими, дружини, діти та батьки загиблих нацгвардійців, рідні та близькі, представники громадських організацій, духовенство та волонтери.

6 вересня голова Козятинської РДА О. Оркуша разом із першим заступником С. Прохоровим, заступником І. Булавським та помічником О. Байбаком здійснили робочий виїзд до с. Сигнал, а саме до місцевого будинку культури. Оскільки заклад уже давно потребував ремонту даху, який протікав, роботи проводяться уже не перший тиждень. О. Оркуша особисто перевірив хід ремонтних робіт на даху будинку культури, зауваживши виконавцям, що слід виконувати усі роботи згідно технічних норм, але часу обмаль, тому треба встигнути накрити будівлю до дощів та морозів. За попередніми прогнозами, уже через місяць сільський будинок культури буде зустрічати своїх відвідувачів оновленим.

8 вересня виповнюється 145 років з дня смерті відомого польсько-українського поета, композитора Томаша Падури, життя і діяльність якого тісно пов’язані з козятинським краєм. Тривалий час місце поховання видатного земляка залишалося невідомим. Неодноразово громадою с. Махнівка проводились пошуки славетної могили. Пошукова група, ініційована знаним дослідником-краєзнавцем М. М. Купчиком, його родиною та небайдужими до історії краю жителями Махнівки В. Б. Шевчуком, дружиною Ларисою Петрівною та онучкою А. Петрушкевич, вдалося віднайти місце захоронення. У зв’язку з цим 8 вересня вперше відбулося вшанування пам’яті поета біля його могили.

Музика, О. У Сутисках встановлено пам’ятник Герою-АТОвцю Олександру Скибі : [О. С. Скиба служив у 24-му батальйоні територіальної оборони «Айдар» старшим сержантом, він один з перших наших земляків, хто мужньо й відважно відстоював свободу й у бою віддав своє життя за наш народ, за нашу державу. Указом Президента України посмертно нагороджений орденом «За мужність» III ступеня] / О. Музика // Маяк. – 2016. – 9 верес. – С. 5.

…І я гукну. І край мене почує : [мітинг-пам’яті, присвячений 31-й річниці з дня смерті В. Стуса, відбувся у його рідному с. Рахнівці Гайсинського р-ну на території сільської школи, що носить ім’я цього знаного земляка. Вшанувати пам’ять видатного українського поета, перекладача, прозаїка прибули представники районної ради, сільської ради та жителі села] // Трибуна праці. – 2016. – 9 верес. – С. 1.

15 вересня щедра Крижопільська земля, багата талантами та видатними людьми, відзначала 150-ти річчя від дня народження визначного світового мікробіолога, епідеміолога, дерматолога, академіка, професора, доктора медичних наук, президента Всеукраїнської академії наук, земляка Д. К. Заболотного. На урочистості до с. Заболотне, де знаходиться музей садиба вченого, завітали шановні гості – нащадки Данила Кириловича – з Києва, Одеси, Вінниці, США, Вірменії, а також жителі села, громадськість району.

22 вересня делегація із Вінниччини побувала в с. Покровка Дондюшанського р-ну Республіки Молдова. Метою поїздки була презентація книги В. Вітковського «У затишку борівського лісу», виданої у серії «Село і люди» журналу «Вінницький край» коштом обласного бюджету. Зустріч відбулась у приміщенні сільської школи, куди зібрались представники місцевої інтелігенції – вчителі, працівники бібліотеки та місцевого музею. Представив гостей із Вінниччини примар с. Покровка І. Рильський. Перед покровською громадою виступила директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької ОДА С. Василюк, яка передала до місцевої бібліотеки яскраві ілюстровані видання про Вінниччину. Свої вірші про рідний край читав для учасників заходу поет А. Стебелєв. Редактор журналу «Вінницький край», заслужений журналіст України В. Вітковський, презентуючи книгу про старообрядців Пилипів-Борівських Томашпільського р-ну Вінницької області, відзначив, що чимало сторінок цього видання присвячено і молдовській Покровці.

Роговий, О. А історія оця відбулася у Війтівцях : [у с. Війтівці Липовецького р-ну урочисто відсвяткували 55-ти річний ювілей місцевого поета С. Свердла (Савченка). Привітати самодіяльного поета приїхали липовецький гурт «Веселий день», представники влади району, актори театру «Пульс», аматорський колектив «Жіноча рота», майстри пісні та слова з Вінниці] / О. Роговий // Липовец. вісті. – 2016. – 23 верес. – С. 1.

28 вересня у Мурованих Курилівцях пройшло виїзне розширене засідання Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної ради. Темою зібрання було обговорення завдань місцевих органів влади щодо збереження сільських закладів культури, а також виконанню Єдиної комплексної програми розвитку галузі культури та духовного відродження у Вінницькій області на 2013-2017 роки, затвердженої рішенням 13-ї сесії обласної ради 6 скликання від 18 грудня 2012 року № 414. У роботі засідання взяли участь голова обласної ради А. Олійник, голова облдержадміністрації В. Коровій, перший заступник голови облради Л. Щербаківська, заступник голови облради О. Качур, начальник управління культури і мистецтв облдержадміністрації С. Городинський, голови районних рад та райдержадміністрацій області, голова Громадської ради при Вінницькій обласній раді Н. Морозова, керівники департаментів облдержадміністрації та начальники відділів структурних підрозділів. З доповідями виступили голова Калинівської районної ради В. Поліщук, голова Хмільницької районної ради З. Бонсевич, голова Чечільницької райдержадміністрації С. Пустовий та голова районної ради С. П’яніщук, голова Іллінецької районної ради С. Загороднюк, голова Громадської Ради при Вінницькій обласній Раді Н. Морозова, начальник відділу культури та туризму Мурованокуриловецької райдержадміністрації В. Веклюк. Голова облдержадміністрації В. Коровій зазначив, що сьогодні питання не в браку коштів, а в креативності нових культурних напрямків, на які ці гроші будуть виділятися.

Вересень у приміщенні Національної спілки письменників України з ініціативи громадського об’єднання «Вінницьке земляцтво» у м. Києві відбулась презентація літературно-мистецького журналу «Вінницький край». На вечорі виступили заступник голови «Вінницького земляцтва», відома поетеса Н. Гнатюк, Герой України, народний депутат кількох скликань Г. Омельченко, голова НСПУ М. Сидоржевський та його заступник В. Мельник. Директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА С. Василюк вручила дипломи лауреатам конкурсу «Молода подільська муза» Л. Бевзюк-Волошеній та Ю. Кириленко. Голова Вінницької письменницької організації М. Каменюк вручив премії «Кришталева вишня» письменникам Л. Куцому та Л. Любацькій. На зустріч із подолянами завітали також генеральний директор Національного драматичного театру ім. Івана Франка М. Захаревич, письменники С. Сай-Боднар, І. Кукуца, С. Литвин, Н.Поклад.

Бібліотеки Вінниччини

Вересень (До Всеукраїнського дня бібліотек) На Вінниччині протягом 2015 року бібліотечне обслуговування в області здійснювали 969 масових та універсальних бібліотек, з яких 934 (96%) – це бібліотеки системи Міністерства культури України, 1 (0,1%) – профспілкових організацій. У минулому році в розрахунку на 100 тис. мешканців області припадала 61 бібліотека. Переважна більшість бібліотечних установ 833 (або 86%) знаходиться у сільській місцевості – 106 бібліотек на 100 тис. осіб. На Вінниччині діють 3 обласні і 36 дитячих бібліотек. Крім того, в області працює 880 бібліотек навчальних закладів, серед них 814 (93%) бібліотек загальноосвітніх навчальних закладів, 37 (4%) – професійно-технічних навчальних закладів, 29 (3%) – вищих навчальних закладів. У подальшому сприянні та виконанні інформаційних та документальних функцій бібліотек значну роль відіграє бібліотечний фонд. Книгозбірні масових бібліотек області нараховують майже 16 млн. примірників, що складає 973 примірника в розрахунку на 100 осіб. Серед фондів бібліотек друковані видання складають понад 99%, з яких видання українською мовою становлять 52%, російською – 47%, решта – мовою компактно проживаючих національних меншин та іншими мовами. У 2015 р. зареєстровано 649,1 тис. читачів, яким протягом року було видано більше 13 млн. примірників книжок та журналів (у розрахунку на 1 читача – це 21 примірник). Протягом останніх років дещо покращилось поповнення бібліотечних фондів новою літературою. Минулого року до книгозбірень надійшло 198 тис. документів, з них 58 тис. примірників на суму 2 млн грн за рахунок бюджетних асигнувань. Для ефективного доступу до інформації населення області бібліотеками передплачено 12 тис. примірників газет та журналів на суму понад 1 млн грн. Бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів області здійснюють 1629 бібліотечних працівників, які урізноманітнюють форми та зміст соціокультурної діяльності, спрямованої на популяризацію творчості письменників, визначення знаменних та пам’ятних дат, ювілеїв діячів культури, мистецтва, літераторів. Бібліотечні працівники постійно у пошуках нових форм роботи: звернення до відвідувачів бібліотек, оформлення тематичних полиць, книжкових стелажів, запрошення на масові заходи, видання бібліографічних покажчиків й бібліотечних газет, створення веб-сторінок та дослідження попиту на вітчизняну книжкову продукцію. Важливе місце в стратегії розвитку бібліотек області займає питання впровадження сучасних інформаційних технологій, створення власних електронних ресурсів та забезпечення вільного доступу користувача до інформації будь-якого рівня за допомогою Інтернету. Помітні зрушення є в покращенні матеріально-технічної бази бібліотек на Вінниччині. Протягом 2015 р. в бібліотечних установах області проведено ремонтні роботи більш ніж на 15 млн грн, також продовжується робота із заміни старого бібліотечного обладнання.

5 вересня у Крижопільській районній бібліотeці відбулись Стусівські читання, присвячені 31-й річниці пам’яті з дня загибелі відомого українського поета-дисидента, Героя України В. Стуса. Василь Стус – легендарна постать, якій вдавалося реалізувати свій талант за обставин, де інші «гаснуть», посилаючись на умови. Учні Крижопільської школи № 2 декламували вірш поета, пeрeглянули уривки з фільму «Просвітлої дороги свічка чорна» та вшанували пам’ять поeта xвилиною мовчання.

Перехресні шляхи Івана Франка : [з нагоди відзначення 160-ти річчя від дня народження і 100-річчя з дня смерті І. Франка, бібліотекарі Чечельницького р-ну вшанували великого письменника літературною годиною: «Великий Каменяр»] // Чечельниц. вісн. – 2016. – 8 верес. – С. 5.

8 вересня у читальні залі КЗ «Жмеринська ЦРБ» відбулося чергове засідання міськрайонного літературного об’єднання «Калинове гроно», яке відкрив його керівник В. Горлей. На зустріч з місцевими поетами завітав журналіст, публіцист, член спілки письменників, заслужений журналіст України І. Т. Малюта. Він розповів присутнім про свою творчість, подарував на згадку одну з своїх книг. Поет, композитор В. Смогитель представив учасникам засідання творчість свого друга, поета, священика, члена Української Гельсинської групи Я. Лесіва. Зі своїм творчим доробком поділився поет, самодіяльний композитор І. І. Порох. Працівники бібліотеки підготували до засідання перегляд видань місцевих авторів.

 

Гривківська, Г. Без минулого – немає майбутнього : [добру справу започаткувала бібліотекар із с. Кожанка Оратівського р-ну Г. А. Вечерук – створити на базі Кожанської сільської бібліотеки кімнату української старовини, щоб залишити нащадкам безцінну колекцію українських старожитностей. З порога кімната зустрічає гостей затишною атмосферою справжньої української хати: безліч різноманітних глиняних горщиків, вишиті рушники та сорочки XIX – XX ст., ткані килими, старезні праска та жорна, лавиця й колиска, а також безліч старовинних весільних світлиць односельців та багато іншого] / Г. Гривківська // Обрії Оратівщини. – 2016. – 8 верес. – С. 3.

12 вересня з нагоди відзначення 400-річчя Бершадського Спасо-Преображенського чоловічого монастиря у Бершадській центральній районній бібліотеці відбувся День краєзнавста «Подорож у часі до славетного храму». До уваги читачів було запропоновано книги, ксерокопії газетних публікацій різних років про історію виникнення монастиря, роки його розквіту та занепаду, відбудови та відновлення.

16 вересня у Чечельницькій районній бібліотеці відбулася презентація книги С. Таранця «Історія села Куренівка». Організації заходу сприяла О. В. Беседа, заступник голови районної державної адміністрації. На презентацію були запрошені науковці, читачі бібліотеки, родичі і земляки вченого. Таранець Сергій Васильович – доктор історичних наук, старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України. Сергій Дмитрович подарував бібліотеці добірку власних книг: прозу, поезію, сатиру, монографію про Поділля, дослідження про перебування Т. Шевченка на Вінниччині, розвиток краєзнавства у східному Поділлі XIX – поч. XXI ст., «Східні робітники з Поділля у третьому рейху», книги про визволення Вінниччини від нацистських загарбників та «Ступені мужності» – книга про вінничан – повних кавалерів ордена Слави та медалей «За відвагу» та інші книги, за які працівники бібліотеки щиро вдячні автору.

21 вересня світ відзначає День Миру. У всіх куточках світу проводять заходи спрямовані на залучення уваги до того, як багато в нашому світі агресії і зла, безглуздих смертей і ненависті. З нагоди Міжнародного дня миру працівники читального залу Бершадської районної бібліотеки запросили своїх юних відвідувачів взяти участь у заході «Будемо дружити, в злагоді і мирі жити». Діти дізнались про історію та символіку свята. Незвичайне дерево добра презентувала викладач відділу образотворчого мистецтва дитячої музичної школи І. Д. Строганова. Діти прикрасили його листочками та квіточками на яких намалювали і написали риси характеру добрих людей та їх добрі вчинки. Під час гри «Літературне лото» дізнались, як вчить нас народна мудрість робити добро. Із задоволенням юні таланти виготовляли паперових голубів, розмальовували їх в кольори державної символіки. Організували флеш-моб «Ми за мир».

22 вересня в приміщенні КЗ «Жмеринська ЦРБ» відбувся семінар бібліотечних працівників району на тему «Читання української книги, популяризація української літератури: традиції та новації». Провідний бібліограф-краєзнавець КЗ «Жмеринська ЦРБ» Л. Л. Тупчій презентувала бібліотечним фахівцям району рекомендаційний бібліографічний покажчик «Від «Криниченьки» до «Калинового грона» та ознайомила з новинками літературного краєзнавства. На семінар завітала завідуюча науково-методичного відділу Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва Т. М. Марченко, яка запропонувала присутнім консультацію з елементами завдань «Соціокультурна діяльність бібліотеки як фактор пропаганди читання». Присутні взяли активну участь в роботі семінару, розуміючи що українська література є інтелектуальною основою національної культури і від її рівня залежить рівень культури громадян.

23 вересня в юнацькому відділі Тульчинської районної бібліотеки відбулося відкриття виставки творчих робіт Л. М. Щербань, наукового співробітника з питань пам’ятко-охоронної роботи та туризму Тульчинського краєзнавчого музею. Виставка триватиме до 15 жовтня. Презентацію виставки на високому професійному рівні провела завідуюча відділом обслуговування юнацтва Н. Р. Мельник, яка зініціювала створення при відділі творчої студії дизайну «Натхнення». В подальшій діяльності студії планується навчання вишивки бісером, виготовлення різноманітних прикрас з натурального каміння, створення арт-скульптур, декорування одягу та багато іншого.

Кухар, О. День Франкової книги : [у бібліотеці-філії с. Немерчі Мурованокуриловецького р-ну було проведено захід «День Франкової книги» з нагоди 160-ти річного ювілею від дня народження І. Я. Франка. На захід завітали учасники місцевого літературно-художнього клубу «Любисток». Всі присутні із зацікавленням оглянули викладку літератури «Звучи Франкове слово» та долучились до обговорення твору «Украдене щастя»] / О. Кухар // Наше Придністров’я. – 2015. – 23 верес. – С. 5.

28 вересня у Гайсинській центральній бібліотеці відбувся тематичний вечір «Дзвін Голокостного Яру», присвячений 75-річчю від початку масових розстрілів нацистами мирного населення у Бабиному Яру. Ведучі заходу І. Хилобокова та Ю. Данько ознайомили присутніх з історичними фактами, пов’язаними з трагічними сторінками в історії нашого народу. Вірші про трагедію в Бабиному Яру читали учні СЗШ І-ІІІ ст. № 4 м. Гайсин В. Гут, О. Хохлюк, В. Гуменюк. Бібліограф-краєзнавець центральної бібліотеки В. Голомовза розповіла присутнім про одне із трагічних місць знищення людей у нашому районі – урочище «Белендіївка», де проходили розстріли мирних громадян. До уваги присутніх була продемонстрована мультимедійна презентація «Бабин Яр: без права забуття» та організована виставка-історія «Бабин яр: символ вічної скорботи».

30 вересня в Україні щорічно відзначається Всеукраїнський день бібліотек. З нагоди свята на Вінниччині у багатьох населених пунктах було проведено ряд заходів. У приміщенні читальної зали Бершадської центральної районної бібліотеки відбувся нетрадиційний, цікавий захід «Бібліо-фольк-party», який організували та провели працівники центральної районної бібліотеки. 29 вересня в Іллінецькій центральній бібліотеці відбулася година дружнього спілкування на тему: «Бібліотеки Іллінеччини в реаліях сьогодення». В обговоренні взяли участь заступник голови Іллінецької райдержадміністрації В. Поїзд та завідувач сектору культури і туризму райдержадміністрації О. Письменна. 27 вересня Білопільська бібліотека Козятинського р-ну з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек провела захід – казковий калейдоскоп «З якої казки ми прийшли?». Також з цікавістю діти взяли участь у організованій бібліотекою літературній вікторині під назвою «Казку швидко ви впізнайте і героїв відгадайте». Ще було проведено анкетування «Перший помічник бібліотекя». В Липовецькій районній бібліотеці для дітей проведено змістовні масові заходи: екскурсії, бібліотечні уроки, літературні вікторини, мозаїки, бібліоігри, конкурси, присвячені її Величності-Книзі та Бібліотеці. Для користувачів бібліотеки організовані книжково-ілюстровані виставки, перегляди літератури та огляди новинок: «Коштовні перлини книжкового дому», «Книга – добрий мудрий друг», «Українські письменники – дітям». Біля Шаргородського районного будинку культури, майстри бібліотечної справи Шаргородщини представляли бібліокомпозицію, присвячену Всеукраїнському дню бібліотек під гаслом: «Бібліотека – твоє вікно у світ». З професійним святом бібліотекарів району прийшли привітати представники влади. В новому форматі бібліотечна спільнота представила послуги, що надає бібліотека громадянам Шаргородщини. Бібліотечними інноваціями поділились з учасниками дійства бібліотекарі: Рахнівсько-Лісової бібліотеки-філії для дорослих О.Мельник, Калитинської бібліотеки-філії Т. Тимофійшина та завідуюча Пасинківською бібліотекою-філією Н. Волошина.

Костецька, К. Жмеринка читає! : [27 вересня на центральній площі міста жмеринчани відгадували персонажів відомих книг, їх авторів, знайомилися з талановитими особистостями Жмеринщини. Вуличну акцію «Читай, Жмеринко!» провели працівники Жмеринської ЦРБ, щоб привернути увагу читачів до книги й читання] / К. Костецька // Жмерин газ. – 2016. – 30 верес. – С. 6.

Вартанович, Н. Їх життя – бібліотека : [до Всеукраїнського дня бібліотек висвітлюється діяльність бібліотек Могилів-Подільського р-ну, їх модернізація, запровадження новітніх інформаційних технологій та бібліотечних працівників, відданих своїй професії] / Н. Вартанович // Слово Придністров’я. – 2016. – 30 верес. – С. 3.

Медведєв, В. Свято сонцепоклонника : [17 вересня у Барській районній бібліотеці відзначили 152-гу річницю від дня народження М. Коцюбинського. Віддати вінок шани письменнику до бібліотеки завітали місцеві письменники, художники. співаки, учителі та працівники культури] / В. Медведєв // Поділ. край. – 2016. – 30 верес. – С. 7.

Герасимчук, Н. З любов’ю до книги і людей : [напередодні Всеукраїнського дня бібліотек приємною подією для працівників і читачів Бершадської ЦРБ стало виділення з місцевого бюджету 10 тис. грн на придбання нової літератури. Також книжкові подарунки для бібліотеки роблять читачі та автори-земляки. У 2016 р. до бібліотек району надійшло 469 подарункових примірників книг, мають доступ до мережі Інтернет 16 бібліотек, у тому числі 15 сільських книгозбірень. У день професійного свята авторка статті Н. Герасимчук, начальник відділу культури і туризму Бершадської РДА, заслужений працівник культури України привітала всіх працівник книгозбірень району з професійним святом] / Н. Герасимчук // Бершад. край. – 2016. – 30 верес. – С. 3.

Грабова, О. Не заростає стежина : [до Війтівського сільської бібліотеки Бершадського р-ну, як центру громадського життя і культурного спілкування, приходять люди різного віку і з різними запитами. Фонд бібліотеки формується за рахунок обмінного фонду Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, проведення серед читачів щорічної доброчинної акції «Подаруй бібліотеці книгу», акції «100 книжок для сільських бібліотек». Сільська рада на чолі з сільським головою М. Замковою всіляко підтримує діяльність бібліотек, створює комфортні умови читачам. Для любителів журналів та газет щороку за кошти з бюджету сільської ради передплачується 25-30 періодичних видань] / О. Грабова // Бершад. край. – 2016. – 30 верес. – С. 3.

Вересень на громадських слуханнях, які відбулися в Жмеринській центральній районній бібліотеці за участю громадських активістів, представників інтелігенції міста та району, колективу самого закладу було вирішено, що бібліотека носитиме ім’я В. П. Вовкодава. Вовкодав Володимир Петрович – краєзнавець, історик, фольклорист, громадський діяч. Боровся за Українську державу в лавах Руху, «Просвіти», «Меморіалу», Історичного клубу «Холодний Яр». Ініціатором ідеї присвоєння імені В. П. Вовкодава комунальному закладу «Жмеринська центральна районна бібліотека» виступив депутат районної ради 7 скликання, голова районної організації політичної партії «Народний Рух України», начальник відділу у справах молоді та спорту райдержадміністрації В. Марчук. Ним було надіслано відповідний депутатський запит до сесії районної ради. Для втілення ідеї в життя однією із необхідних процедур є громадські слухання. В ході слухання усі без винятку виступаючі були одностайні у думці про доцільність присвоєння імені відомого жмеринчанина бібліотеці.

Вересень Немирівська центральна районна бібліотека традиційно щороку проводить ознайомчі екскурсії для студентів-першокурсників та десятикласників навчальних закладів міста. В цьому році вони пройшли під назвою «Місце зустрічі – бібліотека». Учням та студентам було запропоновано ознайомитися з традиційними каталогами бібліотеки та електронним каталогом Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, книжковим фондом, діючими виставками і новинами бібліотеки. Під час екскурсій було продемонстровано «буктрейлери», які підготували бібліотекарі, на книги: І. Роздобудько «Ґудзик» та П. Коельо «Вероніка вирішує померти». Крім того проведено бібліографічні огляди літератури «Гортаючи книжкові сторінки, ми подорожуємо по рідному краю», «Сторінками великого життя» – до 150-ти річчя від дня народження М. Грушевського. Під час екскурсій молодь також відвідала Інтернет-центр, де їм розповіли про послуги, які тут можна отримати.

Вересень цьогорічним ХІІІ обласним конкурсом проектів розвитку територіальних громад Вінниччини у числі 16-ти переможців з Барського р-ну був обраний і проект від Барської районної ради «Покращення умов надання послуг у сфері культури для громади м. Бар. Першочергові заходи по капітальному ремонту та енергоефективності КЗ «Барська районна бібліотека» (капітальний ремонт покрівлі приміщення)». Реалізація даного проекту розпочалася в серпні. На проведення ремонтних робіт з обласного бюджету (Фонду конкурсу) було виділено 58 тис. грн., а завдяки допомозі і сприянню місцевої влади з районного бюджету на виконання заходів проекту співфінансовано ще 108 тис. 500 грн., що склало 65 % від його загальної вартості (166500 грн.). Підрядні роботи проводились приватним підприємством «ВОК-ПЛЮС» (м. Жмеринка). Завершення капітального ремонту покрівлі приміщення районної бібліотеки за енергозберігаючою технологією має на меті активізувати соціокультурну діяльність закладу та популяризувати культуру енергозбереження в громаді.

Вересень в Чечельницькій центральній районній бібліотеці відбулася презентація книжкової виставки «Незламний фронт відваги і доблесті» та історичний урок «Книжками партизанської слави і мужності» до Дня партизанської слави. Під час Другої світової війни самовіддані патріоти Чечельницького р-ну показали всьому світові небачений героїзм та велич духу українського народу. Згадуючи таких людей і доблесні їхні справи, бібліотеки формують почуття патріотизму у підростаючого покоління.

Вересень в Хмільницькій районній бібліотеці для дітей відбулася презентація розгорнутої книжково-ілюстративної виставки «Ми вистоїмо! Ми переможемо!» з учнями 7-х класів ЗОШ № 3 І-ІІІ ст. Важливим доповненням до виставки стали дитячі малюнки та експонати із зони АТО, надані волонтерами. З великою цікавістю діти слухали виступ запрошеного волонтера, патріота, справжнього українця В. Ткачука, який не тільки розповів про зародження та діяльність волонтерського руху в Хмільнику, а й показав світлини та відео, зняті на Сході. Родзинкою презентації став виступ А. Веремій – вчителя української мови та літератури у середній школі І-ІІІ ст. № 2.

Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва

5 вересня у Вінниці на майдані ім. В. Стуса, біля пам’ятника поету відбулися вересневі Стусівські читання, приурочені до Дня пам’яті відомого українського поета-дисидента, Героя України. Організатори заходу – Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, Конгрес української інтелігенції за підтримки Вінницької ОДА та управління культури і мистецтв ОДА, за участю громадськості міста й області, студентської та учнівської молоді.

6 вересня у відділі попереднього замовлення, МБА та видачі літератури відбулася презентація книги «Загублений між війнами» Н. Доляк. Це книга про велику людину – талановитого українського прозаїка і поета першої половини ХХ ст., мужнього воїна англо-бурської війни, члена Української Центральної Ради, діяча УНР – Ю. Будяка (Покоса). Йому довелося мандрувати Францією, Італією, Туреччиною, Сінгапуром. Він воював у молоді роки в Південній Африці на боці повсталих бурів, де втратив найбільше кохання свого життя, а під час військових сутичок врятував самого В. Черчілля, за що був нагороджений поїздкою до Великої Британії та навчанням в Оксфорді. До уваги всіх присутніх оформлено виставку-знайомство «Акварелі творчості Н. Доляк», присвячену творчості Н. Доляк.

7 вересня у відділі мистецтва відбувся вечір-спомин «Доля і місія митця» до 75-річчя від дня народження народного артиста України, лауреата Шевченківської премії, Героя України Б. Ступки в рамках кіноклубу «Х Муза» У програмі: знайомство з життєвим і творчим шляхом актора та перегляд уривків з фільмів за його участю.

8 вересня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулася Akademia М. М. Кравця. Микола Миколайович Кравець – дослідник історіографії, політичних рухів, соціального і економічного розвитку, культури України, політичної історії Франції, Німеччини, Польщі, доцент (1965), доктор історичних наук, професор (1968).

8 вересня у відділі мистецтв Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбувся презентація виставки самодіяльної художниці Т. В. Лепехи. Авторка родом з Дніпропетровщини. Малює з дитинства. Творчі здібності і безмірну жагу до творчості успадкувала від своєї мами Наталії Корніївни. Має особливе світобачення і світосприйняття навколишньої дійсності, яке передає у своїх творах. Окрім живопису, Таїсія Василівна захоплюється графікою, пише й ілюструє дитячі книжки, поезії, гумористичні оповідання.

14 вересня відбулася творча зустріч з З. Красуляк – самобутньою поетесою, виконавицею власних пісень, талановитою людиною. У рамках заходу відбулася презентація її нової книги «Мандрівниця снів».

17 вересня у відділі аграрних наук і виробництва відбувся майстер-клас з виготовлення обрядової святкової ляльки-мотанки, який провела В. В. Добрянська, керівник гуртка Вінницького міського палацу дітей та юнацтва. Вікторія Володимирівна ознайомила присутніх з історичними витоками української народної ляльки – родинним оберегом, символом мудрості, берегинею роду. Учасники заходу, оволодівши технікою, з гарним настроєм створювали власні обрядові ляльки-мотанки.

21 вересня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбулася презентація книги Ю. Монастирського «Варвар». Юрій Монастирський – доцент кафедри факультетської терапії Вінницького національного медичного університету iм. М. І. Пирогова, автор більш ніж ста друкованих праць, співавтор підручника з факультетської терапії і дев’яти посібників з різних розділів внутрішньої медицини. Історичний роман «Варвар», присвячений подіям, що відбуваються в першому столітті нашої ери.

22 вересня у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбулося відкриття клубу «Любительки оповідань Вінниці» (ЛОВ). Учасниці клубу – письменниці, відомі як у регіоні, так і в Україні за своїми художніми книгами, науковими розвідками, журналістськими нарисами. Метою роботи клубу, що виник на Батьківщині М. Коцюбинського, майстра новели, є продовження справи свого геніального попередника. Не лише написання власних творів, а й пошук нових імен, цікавих авторів – ось головне завдання членів «ЛОВу». Як і кожен клуб, «ЛОВ» попри письменницьку, займатиметься й громадською діяльністю.

26 вересня у відділі рідкісних і цінних видань було експоновано книжкову виставку «З-під пера Михайла Чалого», організовану з нагоди 200-річчя від дня народження видатного українського педагога, письменника, громадсько-культурного діяча. Окремими виданнями представлені нариси «Андрей Івановичъ Дикій» (Київ, 1870), «Иванъ Максимовичъ Сошенко» (Київ, 1876) та ряд статей про Т. Шевченка, П. Куліша, А. Марковича, опублікованих у часописі «Киевская старина», де працював Михайло Корнійович. Викликають інтерес «Воспоминанія М. К. Чалаго» (вип. 1, 2 – відбиток з «Киевской старины», 1890, 1895) з автографом і дарчим написом «въ библіотеку Немировскай гимназіи на память отъ автора. М. Чалый». Вони яскраво змальовують історію та побут дореформеної української школи від 1826 до 1852 рр. Особливо цінним є другий випуск книги, де автор розповідає про подорож по Задніпровській Україні, про свою педагогічну роботу у Вінницькій та Немирівській гімназіях, згадує своїх колег, правила та порядки, що існували тоді в цих навчальних закладах та ін.

27 вересня у секторі правової інформації відбулася година роздумів «Бабин Яр: без права на забуття» присвячена 75-ій річниці трагічних подій Бабиного Яру. У заході взяли участь студенти І курсу (спеціальність «Право», «Облік та аудит») Вінницького відділення Київського фінансово-економічного коледжу Національного університету державної податкової служби України.