Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Хроніка культурного життя Вінниччини
Травень

Управління культури і мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Травень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

Вінниця, 2016


Загальний розділ

У травні культурне життя області традиційно ознаменувалося проведенням широкого кола заходів до Дня пам’яті та примирення, 71-ї річниці перемоги над нацизмом, Великодня, Дня пам’яті жертв політичних репресій, Міжнародного Дня сім’ї, Дня матері, Всеукраїнського дня вишиванки.

3 травня в парку ім. Т. Г. Шевченка м. Оратова відділом культури і туризму спільно з Громадським арсеналом Оратова було організоване весняне сімейне свято для дітей та дорослих. В програмі заходу: тернова гра-квест для дітей від 5 р., гра «Великодні зайці» для найменших учасників свята. Народні майстри навчали гостей свята розписувати писанки, робити ляльку-янгола та пасхальні сувеніри. Всі бажаючі мали змогу зробити собі яскравий аквагрим та мехенді (розпис хною) від талановитих художників О. Кукуніної, А. Пасеки та Н. Поліщук. Було створено арт-об’єкт – великоднє дерево із писанок. Також проведено конкурс на кращий великодній кошик, обов’язковими атрибутами якого були традиційні пасхальні елементи.

Нова книга до вподобань читачів різного віку : [у Вінницький обласній друкарні світ побачила п’ятнадцята збірка віршів поета з Томашпільщини О. Височанського під символічною назвою «Дідів заповіт». До книги увійшли твори як великі за обсягом, так і мініатюри: «Щиринки», «Гостряки в два рядки», представлено також гуморізки, пародії, байки] // Томашпіл. вісник. – 2016. – 11 трав. – С. 3.

Мартиросян, Ж. На згадку про себе… : [в Удицькому БК Теплицького р-ну відбулась презентація книги під назвою «Абетка», автором якої є удичанка С. Кісар. «Абетка» пронизана бабусиною любов’ю, теплом та ласкою. Вірші сповнені повчальних доброзичливих відтінків. Літературне видання містить яскраві малюнки художниці О. Дзень. Книга видана у Києві Національним видавництвом дитячої книги «Веселка», її тираж склав 2000 примірників. Чимало екземплярів С. Кісар подарувала учням місцевої школи, дитсадку, сільській і шкільній бібліотекам, сільському клубу, а також сім’ям де є маленькі діти. Наразі С. Кісар працює над створенням ще однієї книги – збірки казок про тварин і рослин] / Ж. Мартиросян // Вісті Тепличчини. – 2016. – 12 трав. – С. 7.

12 травня у прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА, журнал «Вінницький край» презентував перше видання нової своєї серії «Історичні постаті Поділля», заснованої 2015 р. Книга М. Крижанівського «Третя куля, або Остап Гоголь полковник Могилівський», видана 2015 р. коштом обласного бюджету за сприяння Вінницької ОДА та обласної ради. «Третя куля» М. Крижанівського – це повість-застереження. Адже з часів козацьких, здається, нічого не змінюється на українському політичному полі. Ті ж самі виклики, що і триста років тому, стоять перед новою владою. У програмі презентації виступив відомий український письменник М. Рябий з анонсом другого видання серії «Історичні постаті Поділля» – своєї книги «Чутки про смерть перебільшено» про видатного земляка, вченого Д. К. Заболотного, який рятував світ від чуми й холери, національного героя Китаю, кавалера ордена найвищої нагороди Франції – ордена Почесного легіону. М. Крижанівський автор книг «По козацький скарб» (2002), «Битим шляхом правда ходить» (2007). Створив 50 монументальних скульптур на теренах України, більше 100 скульптур у камені. Заслужений вчитель України. А також головний отаман обласного товариства Українського Реєстрового Козацтва, генерал-полковник, лауреат премії ім. М. Стельмаха за 2012 р.

Панянка з Польщі зберегла подільські писанки, яким понад сто років : [рідкісне видання «Подільські писанки» – на польській, українській та англійській мовах – побачило світ завдяки небайдужим продовжувачам польського роду Беліна-Бжозовських – 62-літньої пані Єви та її чоловіка Антоні з Варшави. У ньому малюнки 183-х писанок. Їх виготовили господині с. Попелюхи на Вінниччині і подарували польській панянці Гелені Грохольській, малюнки збереглися до наших днів. Крім малюнків писанок, у книзі багато тексту і старих фотографій. В альбомі є фрагмент опису святкування Великодня на Поділлі французьким картографом, інженером і архітектором Бопланом. За висновком етнографа, професора Інституту етнології та культурної антропології Варшавського університету М. Покопека, збережена колекція писанок має наукову цінність. Вона репрезентує найбільш архаїчні форми писанкарства на Поділлі] // Піщан. вісті. – 2016. – 13 трав. – С. 5.

17 травня згідно планів роботи відділу культури і туризму Шаргородської РДА та методичного кабінету районного Будинку культури, в приміщені районного Будинку культури проведено районний семінар-практикум з вокально-хорового жанру на тему: «Стан та перспективи розвитку вокально-хорового жанру в Шаргородському районі». В семінарі взяли участь: працівники сільських клубних закладів, керівники народних колективів та окрема категорія викладачів дитячих мистецьких закладів відповідного жанру. Захід відкрила заступник директора Шаргородського РБК з культурно-масової та методичної роботи Л. Самборська. В районному семінарі взяла участь провідний методист з вокально-хорового мистецтва Вінницького обласного Центру народної творчості Н. Джус, яка виступила з питанням «Аналіз діяльності народних аматорських колективів вокально-хорового жанру та розвиток вокально-хорового мистецтва на Вінниччині». З питанням «Робота вокально-хорового відділу Шаргородської дитячої музичної школи» виступила О. Цибульська – директор Шаргородської дитячої музичної школи. Особливості роботи над художньою інтерпретацією творів вона висвітлила під час практичного заняття за допомогою дитячого вокального ансамблю «Чарівність», керівником якого вона являється. Показові практичні заняття та виступи народного аматорського хору Шаргородського РБК та вокального тріо «Оксамит» Слободо-Шаргородського СБК коментували їх керівники Володимир та Оксана Солодун. Присутні на семінарі мали змогу взяти участь у практичних заняттях з питань роботи над засобами хорової звучності та методики розучування нового репертуару в народному хорі. Всі учасники семінару мали нагоду ознайомитись з партитурами хорових творів для колективів вокально-хорового жанру, теорією та методикою роботи з дитячим хором, з документацією керівника народного аматорського вокально-хорового колективу. Підсумки роботи семінару підвела начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Т. Янчурська, яка подякувала всім учасником семінару і зазначила, що семінар-практикум відбувся на професійно-організаційному рівні. Представлений концертно-практичний матеріал дуже добре сприймався учасниками семінару.

Поляки презентували книгу про нашу спільну історію : [11 травня в Будинку школяра м. Могилева-Подільського відбулася презентація книги польських істориків «Польща. Нарис з історії», яка відображає й історію України, адже в минулому двох народів було чимало спільних сторінок. На презентацію історичного доробку польських історієзнавців прийшли члени польської громади Могилева-Подільського] // Краяни. –2016. – 19 трав. – С. 6.

19 травня відбувся виїзний семінар працівників культури Жмеринського р-ну на базі Кармалюківської сільської громади. Всіх учасників семінару радо зустрічав сільський голова М. І. Огородник. Перед початком роботи працівники культури вшанували пам’ять загиблих у Другий світовій війні, поклали квіти до пам’ятника легендарному У. Кармалюку та меморіальної пам’ятної дошки відомому краєзнавцю і фольклористу В. П. Вовкодаву. В фойє Будинку культури всі бажаючі мали змогу ознайомитися з виставкою творчості жителів села: картинами місцевого художника М. Гринишина, вишивками нитками та бісером кармалюківських майстринь. У роботі семінару прийняли участь працівники клубних, бібліотечних та музейних закладів району, начальник відділу культури та туризму Жмеринської РДА Ю. О. Рубан, завідуюча відділом культурно-освітньої роботи та організації дозвілля Вінницького обласного центру народної творчості Г. В. Хоменська, завідуюча відділом обслуговування 5-9 класів Вінницької обласної бібліотеки для дітей ім. Франка О. М. Прокопович

Традиційно День вишиванки відзначається третього четверга травня. Цьогоріч це свято припало на 19 травня. Вишиванка не тільки традиційна частина гардеробу українців, а й національний символ – символ боротьби за незалежність, символ нескореності, незламності духу, символ надії та любові. Це свято об’єднує усіх українців світу, незалежно від країни, місця проживання, мови якою вони спілкуються, віросповідання чи політичних поглядів. З 2014 р. – День вишиванки – міжнародне свято, покликане зберегти вишиту сорочку як матеріальну та духовну спадщину українського народу. Свято Всесвітній день вишиванки започаткували у м. Чернівці 10 років тому, на факультеті історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича. У 2011 р. свято увійшло до Книги рекордів України за кількістю людей, одночасно одягнених у вишиванки. У 2015 р. Чернівецька міська рада прийняла рішення №1577 від 30 квітня «Про День вишиванки» та визначила щорічно третій четвер травня Днем вишиванки в місті, і цю ідею було започатковано у всіх регіонах України.

Її душа, її доля : [розповідь про талановиту подолянку, художнього керівника Баланівського БК Бершадського р-ну – С. В. Бендус. З молоком матері Світлана Володимирівна увібрала у себе любов до рідної землі, до працьовитих людей, а найголовніше – до пісні. 30 років тому Світлана вперше вийшла на сцену і зачарувала всіх своїм неповторним голосом. Відтоді її завше радо зустрічають як солістку СБК та керівника жіночого ансамблю «Баланівчанка». При Баланівському СБК діють 11 гуртків художньої самодіяльності. С. В. Бендус є керівником хореографічних колективів (естрадного, народного, бального), вокальних ансамблів «Баланівчанка», «Горлиця», дитячого вокального ансамблю «Веснянка»] // Бершад. край. – 2016. – 20 трав. – С. 6.

21 травня у м. Бар відбулося урочисте відкриття новоствореного Дому польської культури та фестивалю XV Ювілейні Дні польської культури. Відкриваючи фестиваль, директор Дому – М. Д. Мєдвєдєва підкреслила особливість цьогорічного заходу, який відбувся вперше на сцені актової зали Дому польської культури, омріяного та очікуваного багато років місцевою польською спільнотою. У заході взяли участь творчі колективи з польських міст-побратимів Староховіце, Рибник та Квідзин, а також з міст Вінницького консульського округу – Вінниця, Житомир, Кам’янець-Подільський та Чернівці.

23 травня у Новогребельській ЗОШ Калинівського р-ну відбулося вручення премії імені Є. Гуцала лауреатові 2016 р. Ним став відомий український поет, перекладач, критик, секретар Національної спілки письменників України В. Мельник. Серед лауреатів цієї премії багато імен наших земляків: А. Бортняк, І. Волошенюк, Г. Чубач, М. Каменюк, Г. Секрет, В. Сторожук, Т. Яковенко, В. Рабенчук, Л. Куций, Н. Ткаченко, В. Вітковський. Диплом лауреатові вручила заступник голови Міжнародного Вінницького земляцтва у Києві Н. Гнатюк. В. Мельник подякував землякам за визнання, розповів про свої творчі плани, прочитав поезії.

25 травня в актовій залі ВДМШ «Вишенька» (вул. Порика, 28б) відбувся майстер-клас відомої поетеси, заслуженого діяча мистецтв України Г. Чубач «Звідки береться слово?..» за участю учнів та викладачів театрального відділу школи «Вишенька». Зустріч з Г. Чубач відбулася за підтримки Департаменту культури Вінницької міської ради, Вінницької дитячої школи мистецтв «Вишенька» та народного депутата України С. Кудлаєнка. Перу Г. Чубач, дитячої письменниці від Бога, належать книги поезій «Веселі хтосики», «Батьківщина Україна», «У лісочку на пеньочку», «Равлики», «Два маленькі баранці», «Біла чапля», «Ласий кіт Івашко» та багато інших життєствердних і багатообразних збірок віршів, які підносять настрій і водночас змушують замислитися над тими знаками, які кожному з людей посилає світ. Ім’я української поетеси Г. Чубач широко відоме зі шкільних підручників початкових класів. Її вірші вже понад 15 років використовуються як навчальний матеріал у підручниках шкіл України.

До культури по-культурному : [ставиться сільський голова П. А. Гладкий с. Кустівці Хмільницького р-ну. За фінансової підтримки ФГ «Геліос П. А.» і коштів сільської ради було відремонтовано сільський клуб, який донедавна був приречений на повне руйнування. Також з ініціативи сільського голови проводиться ремонт сільської бібліотеки, що знаходиться в одному приміщенні з клубом. Уже встановлено пластикові вікна, красиві сучасні двері, натяжна стеля, залишається лише ремонт стін та опалення. За кошти сільської ради у бібліотеку закуплено ноутбук] // Життєві обрії. – 2016. – 27 трав. – С. 8.

Травень з нагоди дня народження відомого письменника-земляка – А. А. Бортняка, на Крижопільщині пройшли Дні пам’яті «Бортнякова весна». На заходи завітали вельмишановні гості із Києва та Вінниці, котрі добре знали Анатолія Агафоновича, хто працював разом із ним. У складі делегації поетеса Н. Гнатюк, поетеса, заслужений працівник культури України В. Сторожук та дружина поета Г. Бортняк. Лауреатом 7-ї премії імені А. Бортняка став поет, прозаїк, член НСПУ В. Гарвасюк. У заходах, присвячених відомому земляку, які проходили у СЗШ І-ІІІ ст. с. Жабокрич та районному Будинку культури, взяли участь керівники району.

Бібліотеки Вінниччини

4 травня до Іллінецької бібліотеки завітали третьокласники Іллінецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1. Вони розказували вірші, співали веснянки та гаївки, грали Великодні ігри з крашанками. Учні 3-А класу підготували до свята інсценізацію «З Великоднього кошика». Сюрпризом для всіх стала лялькова вистава «Пригоди писанки». Роль бабусі, яка розповіла дітям цю казкову Великодню історію, виконала бібліотекар Центральної бібліотеки Л. І. Браїловська. Ролі живих і лялькових героїв виконали третьокласники Н. Варданян, А. Дзюбенко, Н. Загородня, А. Танасієнко, С. Атаманюк, Н. Прокопчук і Т. Вакулішина.

Дякуючи небайдужій громаді та інвестору, Василівка матиме найсучаснішу бібліотеку : [у міжнародному проекті «Бібліоміст» Василівська сільська бібліотека Тульчинського р-ну зайняла перше місце серед бібліотек малих бригад. Як результат, читальний зал отримав два комп’ютери. Місцевий підприємець В. Макогонюк допомогла у проведенні швидкісного Інтеренету і виписала 21-е періодичне видання для різних вікових категорій. Керує Василівською бібліотекою Н. Ковтонюк] // Тульчин. край. – 2016. – 6 трав. – С. 3.

6 травня працівниками Теплицької ЦБ організовано книжкову виставку «Війна без права на забуття», а також відбулася прем’єра книгижителя с. Удич, члена літературно-мистецького об’єднання «Дивослово» М. Камінського «Детдомовцы из Сум». Найвища цінність творів М. К. Камінського полягає не в тому, що вони відтворюють реальну дійсність з точністю музейного експоната, а йдуть з найбільших глибин душі людини, котра ще в ранньому дитинстві пройшла крізь пекло фашистської окупації, пережила смерть рідних, стала свідком звірств, вчинених фашистами та їхніми посіпаками-запроданцями. Втративши всіх і все, Михайло Кузьмич довгі роки плекав надію, вів пошуки і, зрештою, через 37 років знайшов рідного брата Григорія. Світлій пам’яті брата Григорія Камінського присвячується ця книга.

10 травня представниками Вінницького центру європейської інформації, бібліотекарем 1-ї категорії Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва К. Нікітіною та волонтером громадської організації «Креатив» О. Мартіяновою у Немирівській ЦРБ було проведено інтерактивний захід «Відкриваємо Європу разом», у якому взяли участь учні 10 класу НВК № 2, разом з учителько Н. М. Остапчук. Було проведено презентації матеріалів, що спрямовані на популяризацію знань про європейську та євроатлантичну інтеграцію в Україні, про можливість одержання освіти за кордоном, про важливість вивчення іноземних мов, особливо англійської.

18 травня до Всеукраїнського дня вишиванки, у Бершадській ЦРБ пройшла зустріч з майстринями вишивальницями, які не уявляють свого життя без вишивки. Викладач терапії Бершадського медичного коледжу В. Гунько розповіла про давні символи, орнаменти, елементи, які використовувались у вишиванні. Вона представила колекцію своїх робіт та слайд-презентацію на тему: «Що означають візерунки стародавніх українських вишивок». Вчитель художньої культури В. В. Танадійчук представила свої роботи і розповіла про забуті елементи народної вишивки – хардангер та тамбурний шов. На зустрічі були присутні учні 9-А класу Бершадської ЗОШ № 3. Вірш «Вишийте, мамо...» прочитала Л. Кравець. Наприкінці зустрічі директор Бершадської ЦРБ Л. Бернацька подякувала вишивальницям та вручила їм квіти.

25 тарвня до Немирівської районної бібліотеки для дітей на бібліотечний урок завітали учні 2-А класу НВК № 1. Бібліограф дитячої бібліотеки Л. О. Петрова познайомила майбутніх третьокласників із книгами сучасних дитячих письменників з серії «Сучасна дитяча проза». Дана серія заснована в Україні у 2006 році і покликана популяризувати дитячу книгу серед дітей, викликати інтерес до читання. Бібліотекар абонементу 1-4 класів О. Д. Гайдей зробила аналіз читання. Діти, які прочитали найбільше книг протягом навчального року, отримали медаль «Кращий читач дитячої бібліотеки». Кожен з користувачів, крім гарних вражень, мав можливість взяти книжечку та журнал з дитячої книгозбірні.

Травень у Козятинському р-ні надано 14 онлайн консультацій по Skype-зв’язку з використанням системи Бібліоміст на базі сільських бібліотек для жителів сіл Широка Гребля, Йосипівка, Вернигородок, Непедівка та Комсомольське. Жителі зазначених територіальних громад отримали вичерпні правові консультації щодо порядку поділу спільного майна подружжя, пільг, які мають учасники АТО, порядку дострокового виходу на пенсію, порядку призначення допомоги для малозабезпечених сімей, порядку встановлення батьківства та інші.

Травень напередодні відзначення Міжнародного дня біорізноманіття в бібліотеках Іллінецької ЦБС проведено чимало інформаційно-просвітницьких заходів. Зокрема, до уваги користувачів різного віку випущено інформаційний дайджест «Збережи красу світу». Проведено інформування користувачів через інформаційний стенд «За календарем». Жвавий інтерес у відвідувачів викликала книжково-ілюстративна виставка «Що залишимо нащадкам», влаштована у відділі обслуговування. Біля виставки проведено цикл бесід за участю викладачів Іллінецького державного аграрного коледжу «Здорове довкілля – здорова людина». Для учнів молодшого шкільного віку в районній дитячій бібліотеці проведено вікторину «Цей дивовижний світ природи»та облаштовано тематичну поличку «Знай. Люби. Бережи».

Травень в Конатківському СБК Шаргородського р-ну відбулася презентація книги А. Негребецького «Конатківці – єдине село на планеті», організатором якої стала районна бібліотека. Дослідник-краєзнавець є активним дописувачем «Шаргородщини», де публікує статті краєзнавчого змісту. Крім цього, в історико-дослідницькому доробку Анатолія Никифоровича є 17 книг про події, що відбувалися на теренах Шаргородщини та в окремих населених пунктах р-ну. У залі зібралися мешканці Конатковець і вихідці з села, які проживають за його межами, але не забувають батьківську хату, могили рідних, школу, земляків. Ведуча заінтригувала присутніх найбільш цікавими фактами, описаними в книзі: у ході археологічних розвідок 1999 р., поблизу с. Конатковець в урочищі Поляна, було виявлено сліди трипільської культури; у роки Визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького між селами Будне і Конатківці відбувся бій між поляками і козаками; у 1923 р. в селі на базі окремих одноосібних господарств була заснована, перша на Шаргородщині комуна, під назвою «Світова зірниця», яка стала прообразом майбутніх колгоспів; 10 березня 1944 р. у селі відбувся великий бій між румунами і партизанськими з’єднаннями. Присутні захоплено слухали розповідь про те, що постать саме їхнього земляка, Хаєцького Хоми Гнатовича, послужила прототипом одного із головних героїв відомого роману-трилогії Олеся Гончара «Прапороносці». З вітальними словами до автора та Конатківчан звернувся заступник керівника виконавчого апарату, керуючий справами районної ради В. Загороднюк. Адже саме за його ініціативи, автор почав роботу над книгою про Конатківці. Він подякував всім, хто допомагав у підготовці та виданні книги, особливо уродженцеві Конатковець, голові правління Гніванського гранітного кар’єру В. Берещуку – основному спонсорові видання. Учителька місцевої школи Т. Захандревич, яка активно допомагала збирати матеріал для книги, виступила перед односельцями з гарним відгуком про краєзнавчі надбання А. Нагребецького.

Травень у Василівці Тульчинського р-ну відбулося свято, адже тут відкрили Бібліомайданчик з вільною зоною WI-FI. Сучасний майданчик біля бібліотеки облаштували за фінансової підтримки ВП «Птахофабрика «Вінницький бройлер», Заозернянської сільської ради. Ініціатором гарної справи став депутат районної ради В. Марцинюк. На гостину завітали начальник відділу культури і туризму Тульчинської РДА К. Третьякова, директор ВП «Птахофабрика «Вінницький бройлер» І. Лещенко, директор Заозернянської ЗШ І-ІІІ ст. Л. Невеселюк зі своїми вихованцями, працівники Тульчинської районної бібліотеки, представники ЗМІ. Місцеві бабусі першими зайняли місце в альтанці і з нетерпінням чекали на нові послуги. Саме вони отримали перші консультації від працівників сільської ради. «Це не просто побудована бетонна доріжка до бібліотеки, – зазначила Людмила Невеселюк, – це дорога до знань! Це інвестиції в майбутнє села!».

Травень в Гайсинській районній дитячій бібліотеці відбувся інтерактивний захід від Вінницького центру європейської інформації «Відкриваємо Європу разом!». Почесними гостями були К. Нікітіна – працівник Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва та О. Мартіянова – представник ГО ВРЦІ «Креатив». На зустріч були запрошені старшокласники НВК СЗШ I-III ст.-ліцею, НВК СЗШ I-III ст.-гімназії, СЗШ I-III ст. № 4, СЗШ I-III ст. № 5 та вчителі. Захід проводився з метою виховання в учнів поваги до національних, духовних, культурних надбань європейських народів; формування пізнавальної, інтелектуальної, творчої активності учнів.

Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва

6 травня до 170-річчя від дня народження класика польської літератури Генрика Сенкевича у відділі рідкісних і цінних видань Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва було організовано книжкову виставку «Автор історичних романів». В експозиції представлені прижиттєві видання письменника: «Ogniem i mieczem» («Вогнем і мечем», Варшава, 1884), «Potop» («Потоп», Варшава, 1904), «Pan Wolodyjowski» («Пан Володиєвський», Варшава, 1904), «Krzyżacy» («Хрестоносці», Варшава, 1903), епопея «Quo vadis» («Камо грядеши», Варшава – Краків, 1910) та ін. Творчість Г. Сенкевича відіграла велику роль в історії польської культури і отримала всесвітнє визнання. У 1905 р. він був удостоєний Нобелівської премії з літератури «за видатні заслуги в області епосу».

11 травня до 80-річчя від дня народження народного художника України, лауреата Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка, єдиного українського митця – члена «Золотої гільдії» (а з усього світу там ледве півсотні митців) Івана Степановича Марчука у відділі мистецтв Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва було представлено підбірку матеріалів «Гордість української нації». За версією британської газети «The Daily Telegraph» його ім’я увійшло в сотню геніїв світу. І. С. Марчук (нар. 12 травня 1936, с. Москаліївка, Волинське воєводство, Польща (нині Лановецький р-н, Тернопільська область, Україна) – український живописець, народний художник України, лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка. Почесний громадянин Тернополя. Народився в родині відомого на всю округу ткача. Є засновником нових стилів у мистецтві, зокрема «пльонтанізму» (таку назву митець жартома дав своєму стилю – від слів «плести», «пльонтати»: картини ніби створені з клубочків чудернацьких ниток).Сьогодні його картини вражають мистецтвознавців Європи, Америки, Австралії, йому пропонують виставлятися в найкращих залах світу, і це все на противагу минулому гонінню та переслідуванню в Україні.

12 травня у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук (вул. Соборна, 73, ІІІ поверх) відбулася творча зустріч з письменницею Г. Боярською та презентація її книг. Захід супроводжувався концертною програмою.

16 травня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук (вул. Соборна, 73, ІІІ поверх) Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва спільно з управлінням культури і мистецтв Вінницької ОДА, управлінням у справах національностей та релігій Вінницької ОДА за підтримки ГО «Інформаційно-просвітницький центр «Вісь», редакції «Вінницька газета», спортивного клубу «Максимус» у рамках засідання Клубу сімейного дозвілля та розвитку «Родинне сонцеколо» провели зустріч «Кримські татари в історії України», приурочену до Дня депортації кримських татар. З 25 червня 2014 р. Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва започаткувала проект – Клуб сімейного дозвілля та розвитку «Родинне сонцеколо». Проект передбачає проведення 12 творчих вечорів за участі сімей різних національностей, які будуть популяризувати добро, злагоду, ділитися історією успіху сімейних відносин, знайомити зі своїми звичаями та традиціями, презентувати творчі доробки, проводити майстер-класи та ін. На зустрічі виступатимуть: І. О. Салецький – начальник управління у справах національностей та релігій Вінницької ОДА, А. П. Ратинська – начальник відділу у справах національностей Вінницької ОДА, М. Ф. Каменюк – голова Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України, С. В. Василюк – начальник Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької ОДА, Е. А. Анафієв – голова кримськотатарської спільноти, Х. Х. Арап – релігієзнавець, лектор, директор благодійного фонду.

16 травня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К. А.Тімірязєва, у рамках проекту «Книга та мистецтво» Театру книги «Прочитання» відбулась творча зустріч з письменницею та драматургом А. Багряною та вистава за її п’єсою «Над часом» (народний театр-студія «Сьоме небо» ВНМУ ім. М. І. Пирогова). Ганна Юріївна Багрянцева (літературний псевдонім Анна Багряна) – українська поетеса, прозаїк, драматург, перекладач. Перекладає з польської, болгарської, македонської та російської мов. Донька літератора, видавця, журналіста Ю. Багрянцева, рідна сестра письменниці, журналістки, громадської діячки О. Багрянцевої. Дружина болгарського поета, драматурга, перекладача, барда Д. Христова. Її книги перекладені польською, російською, англійською, французькою, болгарською, латиською, азербайджанською, естонською, вірменською, македонською, сербською, хорватською, албанською, литовською та іншими мовами. Учасниця багатьох міжнародних літературних фестивалів. На початку 2015 р. заявила про себе і як художник. Відкрила дві персональні виставки в Македонії – в Центрі культури ім. братів Міладінових (м. Струга) та Культурному Центрі «Фенікс» (м. Скоп’є). У виставі за п’єсою А. Багряної «Над часом» беруть участь актори народного театру-студії «Сьоме небо» Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова, Театру книги «Прочитання» Вінницької ОУНБ ім. К. А.Тімірязєва, молодь з обмеженими фізичними можливостями – студенти Вінницького соціально-економічного інституту Університету «Україна» та члени Вінницької обласної громадської організації молоді з обмеженими фізичними можливостями «Гармонія». Постановка драматичної поеми відбувається у рамках проекту «ART-TIME без обмежень», який здійснила ГО «Вінницький регіональний центр інформації «Креатив» спільно з народним театром-студією «Сьоме небо» та Театром книги «Прочитання». Метою проекту «ART-TIME без обмежень» є сприяння розвитку інтегрованого театрального мистецтва через залучення людей з обмеженими фізичними можливостями до творчих майстерень і театральних постановок. Ця постановка режисера М. Ревенко вже здобула дві нагороди на міжнародних театральних фестивалях.

17 травня у Вінницькій ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва розпочалася серія семінарів «Американські центри в Україні: зміцнюємо мережу», яка тривала протягом 17-19 травня. Захід організований Посольством США в Україні за підтримки управління культури і мистецтв обласної державної адміністрації та громадської організації «Асоціація бібліотек Вінниччини». В семінарі взяли участь директори обласних бібліотек України та координатори центрів «Вікно в Америку». Інформаційно-ресурсний центр «Вікно в Америку» у Вінниці функціонує на базі ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва з 2003 р. В заході взяли участь начальник управління культури і мистецтв Вінницької ОДА С. Городинський, директор Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, заслужений працівник культури України Н. Морозова, аташе з питань бібліотек Посольства США в Україні Валорі Лі, координатор американських центрів Посольства США в Україні В. Пашкова, менеджер асоціації «Інформатіо Консорціум» В. Чьочь.

 

19 травня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулась творча зустріч з редакторами газет видавництва «Шкільний світ»: «Психолог», «Соціальний педагог», «Дефектолог», «Психолог дошкілля». Видавництво, засноване у 1996 році, одним із перших почало випускати газети педагогічного спрямування національною мовою. Нині «Шкільний світ» – це дружний колектив, об’єднаний спільною ідеєю вивести українську освіту на новий рівень, модернізувати навчальні заклади відповідно до викликів часу, справжній флагман освітянської преси та літератури, що спеціалізується на випуску періодичних видань і навчально-методичних матеріалів. Видавництво є засновником та видавцем 29 брендів газет, 5 журналів та понад 150 книжок. Щотижневий тираж видань становить понад 100 тис. екземплярів. В ході заходу виступили: Н. Морозова – директор Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, заслужений працівник культури України; Т. Шаповал – головний редактор редакції «Психолог», заслужений працівник освіти України; В. Снігульська – керівник проекту «Соціальний педагог»; Т. Червона – редактор газети «Психолог»;

 

24 травняВінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва спільно з управлінням у справах національностей та релігій Вінницької ОДА провела ХІ літературні читання до Дня слов’янської писемності і культури «Під знаком Кирила і Мефодія». У 2005 р. на фасаді ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва було встановлено барельєф святим рівноапостольним Кирилу і Мефодію. У ХІ літературних читаннях до Дня слов’янської писемності і культури взяли участь студенти та представники національно-культурних товариств, які прочитали вірші українських поетів українською і білоруською мовами.

 

24 травня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулася презентація книги-хроноскопу О. Федоришена «Вінниця. Історія іншого часу». О. Федоришен народився 25 квітня 1991 р. у м. Вінниця. Історик, керівник ГО «Вінницьке історичне товариство», засновник та адміністратор мережевого проекту «Історія Вінниці». У 2013 р. здобув ступінь магістра в Інституті історії, етнології і права Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського за спеціальністю «Історія» (з відзнакою). Книга-хроноскоп «Вінниця. Історія іншого часу» є своєрідним путівником Вінницею 1914 р., де розповідь автора прив’язана до унікальних, вперше опублікованих артефактів та фотографій міста початку ХХ століття. Текст книги викладено двома мовами – українською й англійською. До видання увійшли поштові листівки, світлини, документи та інші речі приватних колекцій, що раніше не друкувалися та не були відомі широкому колу шанувальників історії міста. Матеріал надали колекціонери В. Антонець, І. Лановий, С. Капуста, А. Гродецький та спільнота «Історія Вінниці».

 

26 травня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва спільно з управлінням у справах національностей та релігій Вінницької ОДА пвідбувся літературно-мистецький вечір «Місто маленьких людей» до 100-річчя з дня смерті Шолом-Алейхема. У цей же день у рамках проекту «Класичний четвер. 10 кращих книг» Театру книги «Прочитання» пройшли відкриті читання книги «Мандрівні зірки» Шолом-Алейхема та інших творів. Протягом багатьох років п’єса «Тев’є-молочник» ішла на сцені обласного академічного музично-драматичного театру ім. М. Садовського, ім’я Шолом-Алейхема носить одна з вулиць Вінниці. Бібліотечними фахівцями відділу попереднього замовлення, МБА та видачі літератури ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва підготовлена книжкова виставка «Співець веселої журби».

28 травня у Вінницькій ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва за підтримки Посольства США в Україні відбувся англомовний урок «Найбільший мовний урок у світі». У цей день по всій країні одночасно пройшли інтерактивні уроки англійської мови у формі розмовного клубу, який транслювався у прямому ефірі в Інтернеті з головного та найбільшого в країні місця зустрічі – зі Львова. Українці спробували побити світовий рекорд під час проведення «Найбільшого мовного уроку у світі». Кожен міг взяти участь і приєднатись до події! Зустріч розпочалася о 12.30 у відділі економіки і новітніх технологій (Соборна, 70, І поверх). Проведення уроку було організовано у 69 місцях (43 містах України).