Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Хроніка культурного життя Вінниччини
Серпень

Музейна діяльність

22 серпня до Дня Незалежності України у великій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відкрилася виставка «З глибин українських традицій: килими і гобелени Вінниччини», де представлено 25 експонатів, а саме – славнозвісні подільські килими. Помилуватись килимами можна було до 9 жовтня. Колекція, що презентувалася – це килими з фондів краєзнавчого музею, обласного центру народної творчості, приватної колекції В. Косаківського, а також твори сучасних майстрів, що продовжують традиції народного ткацтва, серед яких знані подоляни: лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка С. Ганжа, П. Ганжа, відомі вінницькі митці О. Кізімова, Г. Чекіна, заслужений художник України О. Ковальчук. На Поділлі здавна ткали безворсові килими двох видів – з рослинним і геометричним орнаментами. Килимові вироби були важливим компонентом інтер’єру подільського житла. Особливу цінність становлять килими вазонного типу. У межах сучасної Вінниччини також ткали килими з великими ромбовидними фігурами, закомпонованими правильними рядами, з каймою із тих же знаків або стилізованих квітів. Трапляються монументальні восьмипроменеві розетки-зірки ромбічних обрисів. Килими, представлені на виставці, походять з осередків Бершадського р-ну (с. Війтівці, с. Шляхова), Крижопільського р-ну (с. Вільшанка, с. Городківка), Томашпільського р-ну (с. Стіна), Тиврівського р-ну (с. Шершні) та з смт Піщанка. Більшість килимів з Чечельницького р-ну з приватної колекції В. Косаківського, виготовлені в 40-60-х рр. ХХ ст. Їх авторами є сестри Жмурко (Косаківська) Соломія (1899-1979) та Остаф’єва (Косаківська) Палажка (1905-1991). На особливу увагу заслуговує килим 30-х років з колекції ВОКМ, витканий на кроснах технікою «кругляння» в артілі «Художня праця» (с. Городківка Крижопільського р-ну). Орнамент вазонного типу для нього створено за зразком килима кінця ХVІІІ – першої половини ХІХ ст. Виставка свідчить про безперервність українських мистецьких традицій.

 

Театрально-концертна діяльність

Музичне життя Вінниччини

Музична школа живе завдяки меценатам : [у Новоободівській дитячій музичній школі Тростянецького р-ну щороку здобувають освіту 75 дітей, які навчаються гри на скрипці, сопілці, баяні, акордеоні, гітарі, фортепіано, духовних та ударних музичних інструментах, також сольному співу. Працює в школі 10 викладачів. Як відомо в області до 1996 р. було 40 сільських музичних шкіл, наразі їх залишилося лише 20. Завдячуючи людям високих духовних та моральних принципів, Новоободівська дитяча музична школа плідно працює і сьогодні. Це – народні депутати І. В. Калініченко, В. П. Семенюк-Самсоненко, директор Ободівської швейної фабрики В. М. Шевчук, директор Ободівського цукрового заводу В. І. Мазур, директор агрофірми «Ободівська» Ю. Ф. Солодкий] // Тростян. вісті. – 2016. – 12 серп. – С. 4.

Терлецький, Г. Пісня єднає друзів : [жителі с. Скитка Липовецького р-ну творчо відзначили 25-ти річчя від дня створення вокального жіночого ансамблю «Джерело» сільського Будинку культури. На площі перед сільською радою були представлені виставки майстрів художньої вишивки та декоративно-прикладного мистецтва, тернові хустки, випічка, козацька каша та юшка, виступи творчих колективів «Джерело» Ситківського сільського будинку культури, «Хорошаночка» Хорошанського клубу-бібліотеки, «Калина» Попівського сільського будинку культури, «Перевесло» Липовецького районного будинку культури, «Журавка» селища Іллінецьке Іллінецького р-ну. По закінченню дійства усі присутні висловили побажання, щоб свято «Пісня єднає друзів» було постійним і проводилося щорічно 14 серпня у с. Скитці] / Г. Терлецький // Липовец. вісті. – 2016. – 17 серп. – С. 2.

Заливадна, Л. 25 – Україні. 25 – «Юності» : [аматорському колективу народного танцю «Юність», керівником, засновником та натхненником якого впродовж двох з половиною десятків літ є талановитий хореограф, відмінник освіти України Галина Іванівна Роздорожнюк, цьогоріч виповнилося 25 років. За два з половиною десятки літ танцювальний колектив «Юність» став невід’ємною складовою всіх творчих звітів та концертів Крижопільщини, а його виступи – справжньою окрасою будь-якого свята] / Лариса Заливадна // Сільські новини. – 2016. – 23 серп. – С. 2.

Ткачук, І. Музика з присмаком ретро : [20 серпня на танцювальному майданчику у центрі міського парку відпочинку м. Бар було проведено «Ретро-концерт». Ініціаторами заходу стали молодіжна спільнота «Актив. Бар» та музичний колектив «Мольберт». Ретро-вечір став моментом ностальгії та спогадів молодості для старшого покоління і хорошим музичним дійством для молоді] / Ірина Ткачук // Барчани. – 2016. – 26 серп. – С. 5.

Кіномистецтво

23 серпня на площі біля Вінницького міського палацу мистецтв, показом найсмішніших короткометражок у чотирьох номінаціях, відкрили X-й МіжНародний ВІННИЦіЯнський фестиваль комедійного та пародійного кіно. Перед кінопоказом конкурсної програми на площі тривав концерт творчих колективів. Звучали народні та сучасні пісні у виконанні юних та літніх вінничан. Відбувся парад рушників та відкритий «Рок-урок».

Серпень впродовж тижня у кінотеатрі «Родина» можна було переглянути український драматичний фільм «Полон», знятий А. Матешком. А у день останнього показу та до свята Незалежності у кінотеатрі відбулась зустріч з продюсером фільму А. Сладкевичем. Був майже повний зал глядачів і перед початком показу драми гість привітав всіх із святом та зазначив: «Це фільм не зовсім про війну, він психологічний, він знімає «рожеві окуляри» з тих, хто не до кінця усвідомлює те, що відбувається на сході нашої країни». А вже після показу пан Антон відповідав на численні питання вінничан. Говорили багато про тих, хто повертається з полону, про важкі психологічні наслідки війни, про ті жертви, які несе наш народ і про справжніх героїв України. «Полон» надзвичайно важкий для перегляду, жорстокий, філософський та просякнутий символізмом фільм. Війна тут показана як індикатор, що розкриває істинну суть людини. Сторони конфлікту не позначені, більше йдеться про людяність та те, що може змусити людину її втратити. За словами продюсера «Полону», знімальна група прагне, аби якнайбільше людей побачили цю кінороботу. Фільм, оригінальна назва якого Captum (стрічка демонструється російською з українськими субтитрами), вже було раніше представлено на кіноринку Каннського кінофестивалю, також стрічка була показана на Одеському міжнародному кінофестивалі, ще фільм представляв Україну в Німеччині на FilmFestivalCottbus. З лютого «Полон» демонструється у кінотеатрах України.

Образотворче мистецтво

5 серпня в Хмільницькому районному будинку культури в Арт-галереї «Хмільник Мистецький» відбулося урочисте відкриття авторської виставки живопису та фоторобіт М. Загороднього – художника-фотографа, кінооператора та керівника аматорської  кіностудії «Гіпаніс». Документальні фільми аматора неодноразово відзначались дипломами на обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсах. Як живописець брав участь в численних виставках майстрів образотворчого мистецтва у виставковій залі «Арт-галера» (м. Вінниця), обласному центрі народної творчості, у виставковій залі обласної організації НСХУ (м. Вінниця). На виставці автор презентував 45 робіт у техніці олійного живопису.

8 серпня О. Пелешко непересічний художник, справжній новатор, що працює у складних, кропітких, винайдених ним самим техніках, презентував вінничанам виставку робіт «Світ мого життя». Дві третини зали Спілки художників зайняли акварельні роботи майстра, на яких переважно зображено краєвиди Вінниці, тематичній героїко-патріотичній графіці майстра віддана решта зали. Всього 45 робіт визнаного майстра можна було переглянути протягом двох тижнів. Ще зі студентських років пан Олександр розробляв свою авторську техніку «граффіто-графію»: на дерев’яну основу шарами наноситься фарба різного кольору, потім, поступово знімаючи шар за шаром, художник створює потрібну колірну гамму, штрихуванням відчеканюючи об’єм. Є ще одна авторська екстравагантна техніка Пелешка – створення картин восковими фарбами за допомогою праски. Художник планує окрему виставку таких робіт, більшість яких має романтичну квіткову тематику. Пелешко є членом спілки майстрів народного мистецтва України з 2005 р. В своєму творчому доробку О. Пелешко має сотні картин та кілька персональних виставок. Він є активним учасником обласних, всеукраїнських, міжнародних виставок та пленерів.

 

Руда, М. Творча родина художників Крижанівських : [біографія родини художників Крижанівських з с. Клембівка Ямпільського р-ну. Голова родини В. Крижанівський – член спілки народних майстрів України, за довгі роки творчої діяльності його роботи представлялись на багатьох виставках. Найбільш пам’ятною була персональна виставка 2011-го року у Вінницькому обласному центрі народної творчості під назвою «Мистецтво однієї родини», де поряд з картинами В. Крижанівського                                                                                                                                                     були представлені полотна наївного народного малярства дружини художника Є. Крижанівської. Відкрили в собі здібності до малювання й троє онуків подружжя Крижанівських – Веніамін, Ілля та Тимофій, роботи яких у стилі народного малярства вже побували на виставці в Ямпільському районному музеї образотворчого мистецтва] / М. Руда // Ямпіл. вісті. – 2016. – 17 серп. – С. 3.

Мазур, Л. Лялька-мотанка – берегиня роду : [у районному Будинку культури для хмельничан та гостей міста було представлено надзвичайно цікаву та колоритну виставку ляльок-мотанок. Автором цієї автентичної краси є наша землячка – Наталя Бонсевич з с. Терешпіль. Жінка недавно опанувала техніку «мотання» ляльок та вже має свою невеличку колекцію] / Людмила Мазур // Життєві обрії. – 2016. – 19 серп. – С. 8.

Зарицький, П. Візерунки її душі : [у Музеї історії міста Козятина з нагоди 25-річчя Незалежності України відкрито виставку «Вишивала мати синові рушник», де представлено дивовижні творіння мешканки Козятина Антоніни Головненко. Це друга виставка нашої землячки, колекція робіт та техніка виконання яких постійно розширюється та збагачується] // Вісн. Козятинщини. – 2016. – 25 серп. – С. 12.

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

14 серпня в Орлівській територіальній громаді Теплицького р-ну кращі аматорські колективи сільського клубу продемонстрували свою виконавську майстерність на фестивалі «Село моє –  для мене ти єдине». На святі відзначали та вшановували учасників АТО, майстрів народної творчості, передовиків виробництва, народний аматорський колектив «Берегиня» Орлівського сільського клубу, матерів-героїнь, а також колективи дитячого садочка та школи, найстарших жителів села та новонароджених, тих, хто в цьому році створив сім’ю та сім’ю, котра найдовше живе в парі, випускників школи 2016 та 1966 рр. (50-років після випуску), сільську футбольну команду. Концертну програму гармонійно доповнили гості свята з с. Карабелівки (фольклорний театр), с. Метанівки (родинний вокальний колектив) та М’якоходу (народний аматорський фольклорний колектив «Подружки» М’якохідського сільського будинку культури Бершадського району).

Декоративно-прикладне мистецтво

Гонта, В. Узори її життя : [відома майстриня із Городківки Крижопільського р-ну, заслужений працівник культури України В. Т. Кубаль презентувала персональну виставку свої вишиваних робіт «Узори її життя». Виставка проходила у світлиці Вінницького обласного центру народної творчості. Щирі вітання лунали з вуст господарів світлиці, відвідувачів виставки, друзів, знайомих. У планах на майбутнє у майстрині нові роботи і велика праця з навчання молодого покоління] / В. Гонта // Сільські новини. – 2016. – 9 серп. – С. 1.

Коваленко, В. Майстриня на всі руки : [творчі доробки юної художниці Аліни Доніки з Чечельника неодноразово прикрашали не лище районні виставки. За ескізом художниці на День міста у Вінниці була розмальована частина вулиці у стилі арт-стріт, одна з робіт петриківського розпису в 2010 р. була представлена на «Виставці української творчості». у Фінляндії, у ІІІ Міжнародній виставці-ярмарці «Золоті руки майстрів» отримала третє місце в номінації «Батик» на тему «Жіночий образ». Частину своїх робіт Аліна передала до народного музею історії с. Бондурівка Чечельницького р-ну. Нині у колекції майстрині роботи в різних техніках: розпис на склі та дереві, батик, декупаж, валяння, текстильні ляльки, прикраси із фоамірану] / В. Коваленко // Чечельниц. вісн. – 2016. – 11 серп. – С. 4.

Творчі звіти, конкурси, фестивалі,

свята мистецтв, благодійні акції

Войтенко, Н. Фестиваль «З Україною в серці» у кожне село : [у с. Скибин Оратівського р-ну урочисто відзначили районний фестиваль-конкурс «З Україною в серці». Провести такий захід у громаді, де навіть сільського клубу немає, ні школи, було не з легких завдань, але зусиллями сільського голови В. Бурлаченка, бібліотекаря сільської бібліотеки с. Яблуновиця Н. Стадник та меценатів В. Мартинюка, В. Сандула гарне свято для душі отримали 5 серпня жителі невеликих сіл Скибин і Яблуновиці. Гостям свята було представлено творчу виставку, на якій красувались роботи письменника Г. Черняка, вишивальниці Н. Шовкової, Л. Шовкової, Г. Ісько-Федорук, Д. Мазніцької. Патріотичні пісні пролунали у виконанні М. Пірог, С. Волинець, Д. Кремінської, О. Мазур, дитячого колективу «Калинка» та гостей фестивалю – вокального ансамблю Кошланського будинку культури «Червона калина». Розважили глядачів учасники танцювального колективу «Сонечко». Вірші поетів-оратівчан – Г. Черняка, Л. Колосенка, В. Кордон, С. Бухти – декламували О. Медвецька, О. Данько, Д. Мазніцька, А. Данько. На заході були присутні керівник сіл та начальник відділу культури і туризму Оратівської райдержадміністрації О. Пушкар] / Н. Войтенко // Обрії Оратівщини. – 2016. – 11 серп. – С. 3.

13 серпня в с. Буша Ямпільського р-ну відбулось урочисте закриття ХХХ Всеукраїнського пленеру майстрів каменотесного мистецтва «Подільський оберіг». Участь в концертній програмі прийняв народний аматорський жіночий вокальний ансамбль «Матіола» Томашпільського районного будинку культури.

Войтенко, Н. Єдині під гаслом фестивалю : [12 серпня у Великоростівській територіальній громаді Оратівського р-ну було проведено районний фестиваль-конкурс «З Україною в серці», приурочений 25-ій річниці незалежності України. Незабутні враження глядачам подарували місцеві аматори сцени: вокалісти Н. Кравчик, В. Кравчук, І. Блаженко, О. Вільцанюк; колектив художньої самодіяльності «Великоростівчанка»; духовий оркестр, запрошений із с. Скала Оратівського р-ну. У виставковій залі усі бажаючі мали можливість помилуватися вишивками, виробами з бісеру, картинами. На святі були присутні представники району] / Н. Войтенко // Обрії Оратівщини. – 2016. – 18 серп. – С. 3.

22 серпня у Томашполі в рамках районної культурно-мистецької акції «З Україною в серці», присвяченої 25-ій річниці незалежності України та Дню Державного прапора України. відбувся фестиваль народної творчості «Барвисте Томашпілля» У фестивалі взяли участь територіальні громади району, які підготували експозиції із старовинних та сучасних виробів декоративно-прикладного та ужиткового мистецтва, за що були нагороджені подяками.

Знак, Л. Подільська земля повниться талановитими людьми : [у День великого Спаса, на площі перед районною радою м. Могилів-Подільський відбувся фестиваль світлиць, під назвою «Свято, як хліб, моє рідне село». Від самого ранку в центрі міста розгорнулося справжнє народне дійство, наповнене усмішками, українськими піснями. Для всіх це виглядало по-особливому, адже вперше під стінами районної ради територіальні громади презентували свої народні світлиці. Кожну світлицю було відзначено подяками, почесними грамотами та подарунками] / Лариса Знак // Слово Придністров’я. – 2016. – 26 серп. – С. 5.

Підготувала зав. сектором наукової інформації

з питань культури і мистецтва А. А. Ніжньовська

тел.: 67 03 23

e-mail: sektorkultury@library.vn.ua