Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Хроніка культурного життя Вінниччини
Грудень

Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва

3 грудня у Вінницькій ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулася відкрита лекція-дискусія «Інтелігенція на переломах української історії». Вела лекцію О. Коляструк – доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії та культури України, факультету історії етнології та права Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського. Лекція-дискусія відбулася в рамках проекту Відкрита Школа Історії – це спільний громадський проект від ГО «Патріотичні ініціативи» та Державної фірми «Укрінмаш», яка входить до складу Державний концерн «Укроборонпром». Головним партнером проекту у Вінниці є ГО «Вінницьке Історичне Товариство». Проект відбувається за підтримки Адміністрації Президента України.

5 грудня у секторі правової інформації Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва до Міжнародного дня волонтерів відбулася зустріч з головою ГО «Народна перемога», волонтером Ю. В. Вотчер.

8 грудня у Вінницькій ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбувся круглий стіл «Робота сервісних груп з супроводу та надання допомоги людям з важкими формами інвалідності – необхідна умова успішної соціалізації та інтеграції» до Міжнародного дня людей з інвалідністю. Співорганізатором заходу виступив КЗ «Вінницький обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій». Відділ попереднього замовлення, МБА та видачі літератури підготував виставку «Навчи своє серце добру».

5 – 9 грудня у рамках Всеукраїнського тижня права у Вінницькій ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулося засідання круглого столу за темою «Проблеми захисту прав людини і громадянина в Україні». Організатори: Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, молодіжний лекторій «Феміда», Вінницька організація Союзу юристів України.

13 грудня у відділі аграрних наук і виробництва Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулося чергове засідання клубу «Садівник» за темою «Особливості вирощування томатів», яке провела президент клубу Г. Г. Мінова. Садівники-аматори Л. А. Білоус, В. Й. Побережнюк, О. А. Бурмістрова, М. Д. Вербицька поділилися з учасниками заходу власним досвідом вирощування різноманітних сортів і гібридів цієї унікальної культури. Працівники відділу підготували перегляд літератури за темою засідання.

14 грудня у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулося засідання клубу «Любительки оповідань Вінниці» (ЛОВ) та презентація літературно-художнього видання В. Ганай «Уривки самотніх думок». В. Ганай – поетеса, прозаїк, студентка факультету філології й журналістики ім. М. Стельмаха Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, керівник вокального ансамблю «MezzoForte», журналіст Вінницького обласного радіо. Модератор: В. Гальянова – поетеса, прозаїк, лауреат Подільської літературно-мистецької премії «Кришталева вишня», Міжнародної україно-німецької літературної премії ім. О. Гончара, двічі дипломант Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова». Також слово брали В. Сторожук – поетеса, прозаїк, заслужений працівник культури України, лауреат обласної молодіжної премії ім. М. Трублаїні, обласної та всеукраїнських літературних премій ім. М. Коцюбинського, Є. Гуцала, «Благовіст», літературно-мистецьких – ім. Марка Вовчка, ім. М. Стельмаха, А. Бортняка; О. Барбак – письменниця та В. Крупка – доцент кафедри української літератури Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, керівник літературно-мистецької студії «Вітрила».

14 грудня у відділі документів іноземними мовами відбувся майстер-клас з виготовлення новорічної атрибутики «В очікуванні дива» для учнів ЗОШ № 2. Завідуюча відділом іноземної літератури О. В. Марчук ознайомила дітей з особливостями різдвяно-новорічних традицій, продемонструвала різноманітні ялинкові прикраси, виготовлені власноруч. У творчій атмосфері діти з допомогою працівників відділу виготовили об’ємні новорічні сніжинки. А на завершення присутніх чекав сюрприз – короткометражний новорічний мультфільм та фото на згадку.

15 грудня відомі українські письменники та видавці Брати Капранови презентували новий історичний роман «Забудь-річка» у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук. Також вони поділилися своїми творчими планами щодо написання нових книг. Наприкінці презентації відбулась традиційна фотосесія із авторами книг.

15 грудня у читальному залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбувся творчий вечір В. Козак «Поезія душі неначе жито сходить». В. Козак народилася у с. Нові Безрадичі Обухівського р-ну на Київщині. В рамках вечору також було презентовано бібліографічний покажчик «Поезія душі неначе жито сходить», присвячений 70-ти річному ювілею української поетеси-гумористки, перекладача, публіциста, громадської діячки. У творчому вечорі на честь поетеси взяли участь відомі письменники, науковці та громадські діячі. Увазі присутніх була представлена виставка-ювілей, підготовлена фахівцями Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва. До вшанування поетки приєдналися фольклорний гурт «Мокоша» Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича, а також студенти та учні вінницьких навчальних закладів.

19 грудня у Вінницькій ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва 50 дітей з соціально незахищених сімей виготовляли ялинкові прикраси в техніці декупаж. Майстер-клас провела майстриня дитячої студії «Равлик» Л. Заєць. Захід було організовано спільно з Вінницькою районною організацією політичної партії «Об’єднання «Самопоміч». Від Святого Миколая учасники заходу отримали м’які іграшки, що були зібрані школярами Вінниці в рамках акції «Подаруй дитині частинку свого серця!», яку вже майже 10 р. організовує обласна книгозбірня ім. К. А. Тімірязєва.

20 грудня у секторі правової інформації відбувся тренінг «Ти і поліція», організований Вінницькою ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва та Хмільницькою районною громадською організацією «Право», головою Ради якої є В. Дорох. Тренінг був спрямований на покращення комунікації громадян та працівників поліції. У ролі тренера виступив представник Асоціації українських моніторів дотримання прав людини С. Перникоза. Учасниками тренінгу були: старший інспектор з особливих доручень Управління забезпечення прав людини Національної поліції України, лейтенант патрульної поліції України З. Маєвська; студентська молодь; представники громадських організацій; пересічні громадяни; бібліотечні працівники.

22 грудня в Інформаційно-ресурсному центрі «Window on America» («Вікно в Америку») Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулася звітна конференція «Рік англійської мови в стінах бібліотеки», під час якої були підбиті підсумки проведення Року англійської мови в Україні. Відділ преси, освіти та культури Посольства США в Україні підтримує низку інформаційних центрів у різних регіонах держави. До цієї мережі входять Американська бібліотека в Києві, а також 29 центрів «Вікно в Америку» в різних областях України, включно із п’ятьма центрами «Вікно в Америку для майбутніх лідерів». Інформаційно-ресурсний центр «Вікно в Америку» у Вінниці функціонує на базі Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва з 2003 р. На конференції було презентовано, як Центр «Вікно в Америку» допомагав вінничанам долати мовні бар’єри у 2016 р. Координатор Центру К. Скомаровська виступила з відеопрезентацією про роботу Центру протягом року. Волонтери, які проводять клуби спілкування англійською мовою, проінформували учасників заходу про свою діяльність. Також відбулося нагородження переможців конкурсу-есе англійською мовою «English Around Me» («Англійська навколо мене»). Конкурс проводився з 10 листопада по 15 грудня 2016 р. серед молоді Вінниччини віком від 15 до 25 років. На адресу Центру надійшло близько 120 робіт. Журі визначило трьох переможців, крім того, двоє учасників були відзначені у спеціальних номінаціях, а також п’ятеро конкурсантів були нагороджені заохочувальними грамотами.

22 грудня у відділі аграрних наук і виробництва Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулась пізнавальна та цікава зустріч студентів Вінницького навчально-наукового інституту економіки Тернопільського національного економічного університету з інспектором відділу моніторингу та аналітичного забезпечення Управління патрульної поліції у м. Вінниця лейтенантом поліції О. Вотяковою. Захід пройшов у форматі правового театру під назвою «Ми різні – ми рівні». Правовий театр – це моделювання певної складної ситуації, яка може трапитися з кожним. Під час гри студенти зіграли ролі патрульних поліцейських, злочинців, свідків та постраждалих у різних тематичних конфліктних ситуаціях. Дізналися, як спілкуватися з патрульними та бути відповідальними громадянами. Незважаючи на те, що обговорювались серйозні та важливі речі, під час заходу панувала затишна та приємна атмосфера.

23 грудня у відділі економіки та новітніх технологій Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбувся круглий стіл «Розбудова громадянського суспільства та співпраця з поліцією». Представники Громадської ради при Вінницькій обласній Раді та патрульної поліції міста розглянули основні питання становлення громадянського суспільства і формат співпраці громадських об’єднань та поліції. Круглий стіл відбувся в рамках проекту «Залучення громадськості до реформ», частиною якого є програма ПОЛіС (Поліція і Спільнота). Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва долучилася до реалізації проекту ПОЛіС (Поліція і Спільнота), ідея якого полягає в поєднанні зусиль поліції і громади на шляху побудови безпеки для суспільства, формування довіри спільноти до роботи патрульної поліції, налагодження відповідальної співпраці заради безпеки та розвитку свого міста, своєї громади.

Грудень Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва з 2007 р. опікується вихованцями Іванівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат Калинівського р-ну Вінницької області. Щорічно до дня Святого Миколая фахівці бібліотеки проводять акцію «Подаруй дитині частинку свого серця!» – збір та передача вихованцям цього навчального закладу дитячих книг, м’яких іграшок, канцелярських товарів. Цьогоріч група бібліотечних працівників на чолі з начальником управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністрації С. С. Городинським та директором Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва Н. І. Морозовою відвідали школу. Вихованці підготували для гостей новорічну виставу. У подарунок діти отримали диск та книгу «Співає Станіслав Городинський «Українцям», м’які іграшки, канцтовари та солодощі.

Музейна діяльність

1 грудня працівниками КЗ «Музей історії та етнографії Тепличчини» було проведено цикл зустрічей для дітей під назвою «Невичерпна праця майстрів у народних ремеслах». Учням було представлено колекцію старовинних прасок, а саме: дерев’яні рублі, литі та вугільні праски, рідкісний експонат – скляний шар, який також був знаряддям для прасування. Діти з захопленням качали рублями та роздмухували важкою чавунною праскою, уявляючи, як важко працювали жінки-прасувальниці в давнину.

Панасюк, Т. Шануймо свою історію…: [з метою поповнення музейних фондів Могилів-Подільський краєзнавчий музей щорічно проводить благодійну акцію «Подаруй музею експонат». Цією акцією музей звертається до всіх небайдужих подолян, хто має можливість і бажання передати музею предмети музейного значення, зробити свій посильний внесок у збереження історії та культури краю. У 2016. р., з початку оголошення акції у музей надійшло понад 150 експонатів] / Т. Панасюк // Слово Придністров’я. – 2016. – 9 груд. – С. 8.

Хмелевський, Ю. Фотовиставка з Михайлівки : [у Тульчинському краєзнавчому музеї відбулася презентація фотовиставки «Наодинці з об’єктивом», яку підготувала А. Вігуржинською та учасниками дитячої фотостудії «Світлинка» Михайлівського сільського будинку культури. Юних фотомайстрів привітали начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації К. Третьякова, викладач Тульчинського училища культури О. Онищенко, представники районної бібліотеки, краєзнавчого музею] / Ю. Хмелевський // Тульчин. край. – 2016. – 9 груд. – С. 7.

Студенти відтворили Андріївські вечорниці : [у Могилів-Подільському краєзнавчому музеї за участю його працівників та студентської молоді міста було проведено Андріївські вечорниці. Основу заходу склали стародавні звичаї та обряди. Також було інсценовано уривок з фільму «Весілля в Малинівці»] // Краяни. – 2016. – 15 груд. – С. 5.

16 грудня у Музеї Української Марки ім. Якова Балабана було відкрито фотовиставку «Жінки, Мир та Безпека в Україні». Регіональним партнером з презентації виставки у Вінниці стала Українська Жіноча Варта та Музей Української Марки ім. Якова Балабана. На виставці були представлені фотографії українських жінок-військовослужбовців, які разом з чоловіками захищають Україну на передовій.

22 грудня в Бершадському районному краєзнавчому музеї до новорічно-різдвяних свят відбулось заняття «Традиційна народна іграшка» з учасниками клубу «Краєзнавець». Керівник гуртка О. Притула розповіла про традиції виготовлення народних іграшок на Поділлі. Також всі присутні оглянули персональну виставку художника С. Мазуренка «Різдвяні колядки».

Руссу, А. Андріївські вечорниці в музеї : [в Могилів-Подільському краєзнавчому музеї відбулися Андріївські вечорниці. На свято завітали студенти технолого-економічного коледжу, які з метою виховання поваги до традицій українського народу відтворили обряд святкування. Директор музею С. Вікторович розповіла про історію виникнення Андріївських вечорниць.] / А. Руссу // Слово Придністров’я. – 2016. – 23 груд. – С. 8.

25 грудня у Могилів-Подільському районному музеї етнографії та народного мистецтва ім. М. Руденко пройшов вечір пам’яті «Співець земного раю» до першої річниці з дня смерті видатного художника, лауреата мистецької премії ім. К. Білокур та Національної Шевченківської премії, заслуженого майстра народної творчості України В. Наконечного. У виставковому залі зібралися близько сотні бажаючих доторкнутися серцем до безцінних скарбів, а це: картини, витинанка, графіка відомого майстра, його художні альбоми, матеріали у пресі, буклети. Відкрила вечір директор музею, заслужений майстер народної творчості М. Гоцуляк. Про своє особисте враження від знайомства з майстром говорили директор Могилів-Подільського будинку народної творчості, заслужений працівник культури України О. Городинська, члени літературного об’єднання «Веселка Дністрова» Л. Катеринич, В. Колесник, В. Кравець та ін. Студенти медичного коледжу читали вірші В. Наконечного, а учасники художньої самодіяльності Могилів-Подільського районного будинку культури «Дружба» виконували пісні. Із зацікавленням присутні переглянули художньо-документальний фільм «Орач творчої ниви», в якому відображені всі грані таланту і характеру В. Наконечного.

Грудень у музеї «Літературна Немирівщина» відбулася презентація книг «Любіть Україну» та «Біла Русь» С. І. Паньківа. На заході були присутні працівники бібліотеки, громадськість міста. Учасники заходу із задоволенням слухали розповідь автора про написання книг, про труднощі, з якими він стикався в процесі роботи, про плани на майбутнє. Автор книг є талановитим поетом, краєзнавцем, дослідником, перекладачем з білоруської мови, членом Спілки журналістів України з 2002 р. У своїх працях він прагне якнайглибше дослідити обрану тему, порівняти минуле із сучасністю, передати нащадкам невідомі сторінки історії рідного краю.

Грудень в академічному залі Вінницького обласного краєзнавчого музею була представлена унікальна виставка «На Маланки та Василя: традиції святкування на Поділлі». Вперше вінничани та гості міста мали змогу побачити неповторні архаїчні маланкові маски, костюми, карнавальні атрибути подолян. Виставка створена за сприяння Національного природного парку «Кармелюкове Поділля» та Червоногребельської територіальної громади Чечельницького р-ну.

Грудень на базі Вінницького обласного краєзнавчого музею відбулась музейна лабораторія на тему «Підсумки функціонування музеїв області у 2016р. Підготовка до звітної кампанії та головні напрями роботи у 2017р.». В роботі лабораторії взяла участь завідуюча історичним музеєм імені І. Д. Черняховського Т. М. Сільніцька. Із аналізом роботи музейних закладів області виступила начальник відділу культурно-мистецьких установ управління культури облдержадміністрації О. Г. Зелінська. Головний зберігач фондів Вінницького обласного краєзнавчого музею Т. М. Євсейчева провела аналіз проведення повного збереження наявності пам’яток державної частини Музейного фонду України з фондово-обліковою документацією в музеях області. Завідуюча відділом новітньої історії обласного краєзнавчого музею Л. І. Семенко підвела підсумки проведення міжнародної науково-практичної конференції «Михайло Грушевський і Вінниччина: до 150-річчя від дня народження» та актуальності відзначення Української революції. Особливо зазначалось про необхідність організації виставок та створення експозицій з місцевого матеріалу про події 1917-1919 рр. Наголошувалось на зібранні копій документів та книг з даної тематики в історичному музеї ім. І. Д. Черняховського.

Грудень у музеї «Літературна Немирівщина» відбулося чергове виїзне засідання літературно-мистецького клубу «Криниця» «Музикою, словом і піснями Бог їх шлях намітив». Зберігач фондів музею Л. О. Гоменюк провела екскурсію музеєм та розповіла про життєвий та творчий шлях М. Д. Леонтовича, М.О. Некрасова і М. Вовчок. Разом з бібліографом-краєзнавцем Немирівської центральної районної ббілотеки Т. Я. Сурковою згадали талановитого поета, журналіста і просто чудову людину К. А. Лазаренка. Продовжила зустріч директор музею С. Я. Касіяненко розповіддю про письменницю, політика та громадського діяча О. Вітенко. Про прозаїка, публіциста, перекладача М. Рябого розповів краєзнавець, журналіст С. І. Паньків. Захід подарував усім присутнім відчуття гордості за рідний край.

Грудень Отець Назарій Давидовський, клірик храму Святого Вознесіння Господнього, запросив всіх, хто цікавиться історією, культурою та збереженням мистецьких і духовних скарбів на презентацію проекту «Культурний центр Петра Могили» та першу культурно-мистецьку акцію цієї громадської ініціативи – «ArtPetros» Вінницького обласного краєзнавчого музею. З нагоди відзначення 400-літнього ювілею від дня заснування Вознесенського братського монастиря, при якому у 1632 р. митрополит П. Могила відкрив колегіум, було створено проект «Культурний центр Петра Могили». Всім присутнім продемонстрували виставку «ArtPetros», що увібрала раритетні фото та документальні свідчення з історії православ’я на Поділлі. Про православну культуру на Вінниччині та історію Вознесенського монастиря було продемонстровано документальний фільм «Вознесіння. Літопис забутого храму». Звучала ціла програма духовних творів українських композиторів у виконанні жіночого хору «Соломія» Вінницького гуманітарно-педагогічного коледжу. Подарунком всім присутнім стало виконання твору англійського композитора Боба Чілкота «Nidaros Jazz Mass».

Театрально-концертна діяльність

Пригоди «Буратіно» в Тульчині : [дитячий театр Тульчинського районного будинку культури під керівництвом Л. Маслової презентував казку «Пригоди Буратіно». В рамках прем’єри відбулась атестація колективу на присвоєння звання «зразковий аматорський». Атестаційна комісія – обласне управління культури та обласний центр народної творчості, яку очолила Л. Гречанюк. Професійною грою прикрасили казку викладачі Тульчинського училища культури Ю. Рогозін та А. Розлучна. Всього у виставі взяли участь 33 учасники] // Тульчин. край. – 2016. – 9 груд. – С. 7.

19 грудня у Вінницькому обласному театрі ляльок «Золотий ключик» для дітей пільгової категорії Вінницького р-ну було організовано лялькову виставу «Шуронька-снігуронька». По завершенню свята у дітей залишилось море позитивних емоцій та вражень.

24 грудня четвертий рік у Вінниці діє молодіжний театр-студія «БУ!». Серед його акторів чимало аматорів, що захоплено працюють над акторською технікою. Під керівництвом актора та режисера Г. Сиротюка створюють вистави і композиції, які могли б зацікавити молодого глядача. Серед творчого доробку театру вже є поетична композиція на вірші поетів Срібного Віку «Если тебе голос дан…», яку ставили у березні 2015 р. Абсурдистську п’єсу «Голомоза співачка» театр-студія показала влітку 2015 р. Оновленим складом у березні 2016 р. демонстрували публіці «етюди за віршами та картинами» І. Шурова з загальною назвою «Сны», у присутності автора. У грудні 2016 р. у Вінницькому обласному будинку культури учителя актори-аматори продемонстрували свій черговий доробок – поетичну композицію за віршами С. Жадана. Самі студійці анонсували свою роботу так: ««Приголосні і голосні» – це те, задля чого варто покинути свої домівки й офіси; забути про щоденні клопоти і нескінченні справи; відкрити своє серце та розум для чогось нового, небаченого до цього; для чогось, що проникає глибоко під шкіру, перетворюючи мертве слово на живе дійство».

Музичне життя Вінниччини

Фурдик, І. Школа, де розвиваються здібності : [учениця Соболівської дитячої музичної школи Теплицького р-ну І. Фурдик ділиться своїми враженнями від навчання у музичній школі. Розповідає про успіхи вчителів та учнів, які неодноразово ставали переможцями районних та обласних конкурсів] / І. Фурдик // Вісті Тепличчини. – 2016. – 8 груд. – С. 7.

Дудник, Н. Посвята в «Юні музиканти» : [у Тульчинській музичній школі відбулися урочистості та посвята в юні музиканти 30-ти дітей, які розпочали навчання] / Н. Дудик // Тульчин. край. – 2016. – 9 груд. – С. 7.

14 грудня у музичній світлиці Стрижавської дитячої музичної школи відбулась традиційна посвята в юні музиканти першокласників інструментальних класів. Протягом І семестру педагогічний колектив плідно працював над підготовкою і проведенням цього яскравого і незабутнього заходу. На святі були присутні батьки учнів, які дружно підтримували юних артистів. Ведуча свята – викладач теоретичних предметів М. Ф. Сарафенюк.

16 грудня в Жмеринській дитячій музичній школі зібралась громадськість, керівництво району та міста, щоб вшанувати пам’ять великого патріота України, відзначивши 90-річчя від дня народження В. П. Вовкодава. Почесними гостями на святі були дружина видатного етнографа Лідія Микитівна та його син – заступник командира 14 окремого мотопіхотного батальйону «Черкаси», майор Збройних Сил України С. Вовкодав. Розпочався захід із демонстрації фільму про В. Вовкодава. Під звучання його улюбленої пісні «Яворина» присутні мали змогу переглянути світлини ключових моментів життя великого патріота. Завідуюча музеєм історії с. Кармалюкове Л. Крайнік презентувала експозицію, присвячену знаменитому земляку та книгу «Терни та лаври Володимира Вовкодава» упорядником якої виступив Член Національної Спілки журналістів, місцевий поет та письменник В. Горлей.

26 грудня в Теплицькій дитячій музичній школі відбувся святковий концерт «Зимова зустріч». Класичні, народні та сучасні інструментальні твори у виконанні учнів справили яскраве враження на присутніх. Хореографічний колектив теж подарував святковий настрій, яскравими були номери учнів сольного класу та вокальних ансамблів школи. Учні художнього класу представили глядачам виставку своїх робіт «Новорічні візерунки». У фіналі концерту виступив зразковий дитячий хор «Джерела» із театралізованою композицією «Щедрий вечір! Добрий вечір!».

Грудень в Оратівській дитячій музичній школі відбувся I Регіональний конкурс молодих піаністів «Грудневі зустрічі». У затишній камерній залі музичної школи свою майстерність гри показали 28 молодих піаністів не тільки з Оратівського р-ну, а ще й з Погребищенського, Липовецького р-нів, а також із Тетіївського р-ну Київської області. Це перший конкурс проведений в такому форматі на теренах Оратівщини. Рівень виконавської майстерності учасників визначав колектив членів журі, сформований з провідних викладачів фортепіанного відділу із кожної дитячої музичної школи. Голова журі К. Губарець – викладач училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича.

Грудень царський подарунок отримала Немирівська музична школа, а саме: електронне піаніно, ударну установку, акустичну колонку та баян. Все це було куплено за рахунок субвенції з державного бюджету та при сприянні народного депутата Р. Є. Демчака. Це не перша допомога Руслана Євгенійовича музичній школі, в минулому році він надав фінансову допомогу для заміни вікон у актовому залі.

Кіномистецтво

Грудень у Вінниці відбувся ІХ обласний фестиваль-конкурс аматорського кіно «Кінометр 2016». Аматорське кіномистецтво представили 13 кіноаматорів та керівників народних аматорських кіностудій із міст Ладижина та Вінниці, а також із Бершадського, Вінницького, Гайсинського, Калинівського, Томашпільського, Тульчинського, Хмільницького, Тиврівського, Чечельницького, Тростянецького та Чернівецького р-нів. Переважна більшість учасників представили фільми, присвячені доленосним подіям в Україні, Голодомору, учасникам АТО і волонтерам. Томашпільщину представив директор Височанського сільського будинку культури С. Рудий. Він є режисером фільму «Домашній музей народного побуту Віктора Григоровича Рудого». Фільм, у якому з дотепним українським гумором показано побут Поділля, був високо оцінений журі конкурсу та зайняв ІІІ місце. Переможці конкурсу отримали Дипломи управління культури і мистецтв облдержадміністрації, пам’ятні сувеніри. Фестиваль-конкурс засвідчив зростання майстерності кіноаматорів Вінниччини, подав надію на те, що в недалекому майбутньому ідейно-художнє навантаження аматорського кіномистецтва ставатиме все різноманітнішим і цікавішим.

У Жмеринці покажуть кіно про права людини : [з 1 грудня по 10 лютого у Жмеринці триватиме Мандрівний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Жмеринчани. 1-го та 2-го грудня переглянули фільми у Жмеринській центральній районній бібліотеці. Відкрився фестиваль польським фільмом «Звіть мене Маріанною» К. Бєлявської] // Жмерин. газ. – 2016. – 1 груд. – С. 5.

Два фільми кіноаматорів району стали призерами обласного конкурсу : [дві роботи кіноаматорів Калинівського р-ну стали призерами дев’ятого обласного фестивалю-конкурсу аматорського кіно «Кінометр»-2016. Робота О. Деркача з Гущинець «Голод і мор» посіла друге місце, а фільм В. Ференця з Писарівки «Писарівка у свята і будні» – третє] // Прапор перемоги. – 2016. – 2 груд. – С. 12.

Образотворче мистецтво

Ткач, К. Паралельні світи Михайла Мігріна : [у Літинському краєзнавчому музеї ім. У. Кармалюка відкрилася виставка картин члена Національної спілки художників України, монументаліста, художника-філософа – М. Мігріна. У своїх роботах художник звертається до вічних, загальнолюдських тем. Під час відкриття виставки солістка Літинського районного будинку культури Н. Ольховська виконала українські народні пісні, О. Гончарук – керівник хору, подарував присутнім пісні «Два кольори» та «Я – українець!». Картини, які експонуються на виставці, а їх 32, художник подарував у фонди музею] / К. Ткач // Літин. вісн. – 2016. – 8 груд. – С. 5.

21 грудня було оприлюднено шорт-лист переможців відбору робіт, поданих на ІІІ Всеукраїнський конкурс у сфері сучасного візуального мистецтва для молодих художників ім. Н. Альтмана. Виставка переможців конкурсу проходила у «Галереї ХХІ». Географія фіналістів широка – п’ять авторів зі Львову, три з Харкова, два з Івано-Франківську та по одному з Києва, Тернополя, Одеси. Конкурс у сфері сучасного візуального мистецтва для молодих художників ім. Н. Альтмана проводиться у Вінниці з 2012 р. раз на два роки. Конкурс впроваджують: Департамент культури Вінницької міської Ради, ГО «Лабораторія актуальної творчості», ГО «Ліга розвитку мистецтва», Культурний центр «Галерея ХХІ» (Вінниця), «Асоціація артгалерей України» (Київ) та партнери – галереї і арт інституції інших міст України. Фіналістами Всеукраїнського конкурсу у сфері сучасного візуального мистецтва для молодих художників ім. Н. Альтмана стали:

1. С. Григорян (Івано-Франківськ), проект: «Hutsulosaurus reх», «Гуцулозавр Карпатський»;

2. Арт група Light (О. Чекотовська, К. Кубицька-Солдатова, А. Шибунова, О. Антонова, Є. Антонова, Ю. Захарова), (Київ), проект: «Connektions»;

3. Г. Хорунжа (Львів), проект: «Б.Н./N.N.»;

4. Д. Ковач (Львів), проект: «Альфа і Омега»;

5. Б. Кухарський (Тернопіль), проект: «Пошук першоелементів»;

6. О. Бабак (Харків), проект: «Папка для паперів»;

7. О.Федорова (Харків), проект «Доппельгангер»;

8. Д. Ерліх, Р. Громов (Одеса), проект: «Відродження Відродження»;

9. Т. Боричок (Львів), проект «Форма виявлення»;

10. О. Кукуш (Івано – Франківськ), проект: «Колообіг»;

11. О. Лісовська (Харків), проект: «Естетика повсякденності та діамантові біляші»;

12. Р. Угринюк (Львів), проект: «Ніхто є присутній»;

13. У. Культчитська (Львів), проект: «Акомодація.Фокус».

Грудень у Теплицькому районному будинку культури було представлено персональну виставку В. Неволі, яка висвітлює тему українського козацтва й має назву «А ми тую козацькую славу збережемо». Автор працює в техніці «низькорівневого барельєфа». Експозиція виставки складається з 41-ї роботи на козацьку тематику. Панно з гіпсу авторської техніки «Козаки їдуть на Кубань», «Козацька звитяга», «Козаки на варті» та інші вирізняються цікавими пластичними формами, філігранністю техніки. У кожній роботі присутнє власне бачення митця героїчних подій козацької доби українського народу.

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

Слюсар, І. «Надії» – 40! : [фольклорний колектив «Надія» Побірського сільського клубу відзначив сорокарічний ювілей від дня заснування. Колектив має численні відзнаки різного ґатунку, якими прикрашена уся стіна одного з репетиційних кабінетів сільського клубу. Сьогодні учасниці колективу мріють підкорити столицю, побувавши на славнозвісній музичній програмі «Фольк-musik»] // Вісті Тепличчини. – 2016. – 8 груд. – С. 7.

«Вітерець» виступає – наш Тульчин прославляє! : [висвітлено діяльність зразкового аматорського танцювального колективу із Тульчина «Вітерець», який неодноразово був учасником та переможцем обласних, національних та міжнародних конкурсів. Так, в його активі: І місце на всеукраїнському конкурсі-фестивалі «Осінні зорі», на міжнародному конкурсі сучасної хореографії «Super dance – 2016», на обласному конкурсі хореографічного мистецтва ім. В. Румянцева, на щорічному конкурсі «Музична парасолька». «Вітерець» представляв Україну на міжнародному фестивалі у польській Криниці-Здруй] // Тульчин. край. – 2016. – 9 груд. – С. 7.

20 грудня у Вінниці відбулося наймасовіше виконання «Щедрика» М. Леонтовича. Кілька хорів мистецьких закладів міста об’єднались, щоб заспівати всесвітньовідому різдвяну мелодію, серед них: колективи Вінницького педагогічного університету, Вінницького гуманітарно-педагогічного коледжу, фольклорний гурт «Мокоша» Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича, дитячі хори загальноосвітніх шкіл № 3, № 17 та № 22, етномайстерня «Коло», хор технічного ліцею, хор Хрестовоздвиженського храму м. Вінниці, хор храму Матері Божої Ангельської. Захід було організовано до сторіччя з моменту першого хорового виконання «Щедрика» у 1916 р. Вінницькі музиканти ще з листопада організували відео-флеш-моб #щедрик100challeng. Всі бажаючі музичні колективи, професійні виконавці чи співаки-аматори можуть виконати свій оригінальний варіант різдвяного хіта та розмістити його в YouTube. Ініціатор та автор – Н. Давидовський. Збиратимуть відео до 15 лютого, а потім його відвезуть до музею Леонтовича, що в с. Марківка Теплицького р-ну.

Соколова, Л. Демівський здобуток : [фольклорно-етнографічний колектив «Демівчанка», що діє при Демівському сільському будинку культури Чечельницького р-ну отримав диплом та срібну медаль від телепроекту «Фольк-musik»] / Л. Соколова // Чечельниц. вісн. – 2016. – 29 груд. – С. 4.

Декоративно-прикладне мистецтво

Лівшун, Н. «Село, в якому я живу» : [завідуюча бібліотекою с. Тартака Жмеринського р-ну та завідуюча сільським клубом провели у клубі літературно-музичний вечір та виставку робіт місцевих майстрів «Умілі руки». На святі звучали пісні, вірші, розважали присутніх й веселими сценками] / Т. Загалило, Г. Стефурак // Жмерин. меридіан. – 2016. – 10 груд. – С. 4.

«Новорічно-різдвяна скарбничка» : [22 грудня в арт-галереї Хмільницького районного будинку культури «Хмільник мистецький» урочисто відкрили виставку образотворчого мистецтва та декоративно-прикладного мистецтва «Новорічно-різдвяна скарбничка». Свої роботи презентували юні художники – учні відділу образотворчого мистецтва Хмільницької школи мистецтв. Святкового настрою дійству додали учасники фольклорного гурту] // Життєві обрії. – 2016. – 30 груд. – С. 8.