Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Управління культури і мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва 

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Березень

 (за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури) 

 

Вінниця, 2016


Загальний розділ

1 березня працівники закладів культури Калинівщини підвели підсумки роботи у 2015 р. В роботі наради брали участь перший заступник голови райдержадміністрації Ю. Слабчук, керуючий справами виконавчого апарату районної ради А. Пугач, начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації А. Грибовченко, бібліотечні працівники, директори сільських будинків культури, завідувачі сільських клубів, директори районних установ культури. Перший заступник голови райдержадміністрації Ю. Слабчук наголосив, що в районі проводиться цілеспрямована робота з відродження, збереження та популяризації української культури. Створено сприятливі умови для розвитку аматорського мистецтва і народної творчості.

Начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації А. Грибовченко детально прозвітував про підсумки творчої та фінансово-господарської діяльності закладів культури району у 2015 р. та планові завдання на 2016 р. Про культурно-дозвіллєву роботу клубних закладів в умовах сьогодення повідомила директор районного будинку культури М. Шелешко. Про роботу бібліотечних установ району у 2015 р. та планові завдання на 2016 р. інформувала директор Центральної районної бібліотеки О. Погорельська.

Під час заходу, відповідно до підсумків проведення районного огляду-конкурсу сучасного дизайну та облаштування прилеглої території закладів культури району, відзначено Дипломами за зайняте І місце: Люлинецький СБК (директор Стасюк Л.М.); Люлинецька сільська бібліотека-філія (бібліотекар Швець К. В. ). Відмічено роботу установ культури: Калинівської дитячої музичної школи (директор Баланчук П. Г.); Іванівської сільської бібліотеки-філії для дітей (бібліотекар Приліпко О. В.); Іванівської сільської бібліотеки-філії (бібліотекар Постернак Г. Л.); Кіровського СБК (директор Коваль В. М.); Кіровської сільської бібліотеки-філії (бібліотекар Федоришенко Л. О.); Павлівського СБК (директор Гуменчук К. А.); Павлівської сільської бібліотеки-філії для дітей (бібліотекар Слободянюк Л. П.); Павлівської сільської бібліотеки-філії (бібліотекар Жабченко О. В. ). За підсумками роботи у 2015 р. за зайняте І місце відзначено Іванівський СБК (директор Паньковецький О. Л.).

2 березня у 2016 р. минає 150 років від дня народження Д. К. Заболотного – видатного українського мікробіолога, епідеміолога, президента ВУАН (тепер Національна академія наук України) у 1928-1929 роках, засновника Інституту мікробіології та епідеміології в Києві.

Голова Крижопільської РДА В. Панчук підписав розпорядження від 1 березня 2016 р. №29 «Про відзначення в районі 150-ти річчя від дня народження Д. К. Заболотного».

Серед основних заходів з відзначення ювілею видатного вченого: мітинг на території Меморіального музею земляка в с. Заболотне, покладання квітів до його могили та могили дружини Л. В. Радецької-Заболотної. У районному будинку культури працівники Інституту мікробіології і вірусології ім. Д. К. Заболотного НАН України (з 1985 р. музей є підрозділом Інституту) проведуть наукову конференцію.

3 березня відбулася підсумкова нарада працівників культури Піщанського р-ну «Про підсумки діяльності закладів культури району за 2015 р. та перспективи діяльності у 2016 р.». Начальник відділу культури і туризму РДА С. Дреліховська прозвітувала про роботу галузі у 2015 р. У звіті проаналізовано питання: щодо стану існуючої мережі закладів культури району, структури управління, організаційно-творчих заходів, основних напрямків роботи організаційно-методичного відділу районного будинку культури, основних показників і заходів культурно-дозвіллєвої діяльності, стану музейної справи, діяльності бібліотек, а також фінансово-господарської діяльності установ культури району. Мережа закладів культури Піщанського району нараховує 43 заклади. Культосвітню діяльність галузі забезпечують 22 клубних установи (районний будинок культури, міський клуб, 12 сільських будинків культури, 4 сільські клуби, 4 сільські клуби-бібліотеки), музей, кінотеатр, дитяча музична школа ім. П. Муравського, 18 бібліотек. Мережа закладів культури району відповідає соціальним нормативам. Протягом 2015 р. в закладах культури проводились поточні ремонтні роботи, закуплено сценічні костюми, світомузику, комутаційний комплект. В районі працює 126 клубних формувань. В них проводять своє дозвілля 1315 учасників. Колективів художньої творчості нараховується 114, в тому числі оркестрів та інструментальних ансамблів – 12, вокально-хорових колективів – 51, хореографічних – 13, театральних – 25, фольклорних – 13. В районі працює 6 народних колективів: народний аматорський фольклорний ансамбль «Черемшина» Піщанського РБК, народний аматорський інструментальний гурт «Смерека» Піщанського РБК, народна самодіяльна хорова капела «Діброва» Піщанського РБК, народний аматорський гурт весільних музик «Дебют» Піщанського РБК, вокально-інструментальний ансамбль « Лаври» Піщанського РБК, народний вокальний ансамбль викладачів дитячої музичної школи «Колорит». Протягом 2015 р. колективи художньої самодіяльності неодноразово брали участь в різних культурно-мистецьких заходах.

8 березня до Міжнародного дня прав жінок і миру в усіх районних центрах та селах області відбулися урочисті заходи із вшанування жінок – матерів, дружин, коханих, жінок-ветеранів: «Жінка – берегиня роду», «А жінка в світ приходить для любові», «Бережи серце матері, дитино», «Жінку-матір славимо в віках», «Воістину небесна і земна – жінка» тощо.

Осаволюк, С. Роботу Іванівського будинку культури та Черепашинецької бібліотеки визнано найкращою : [це стало відомо після наради працівників культури Калинівського р-ну, на якій підбивалися підсумки роботи галузі за 2015 рік. Перше місце посів Іванівський сільський будинок культури (директор О. Паньковецький). На базі цього закладу культури діє два народних самодіяльних ансамблі, які постійно беруть участь у районних та обласних культурно-мистецьких заходах. Серед бібліотечних установ найкращою визнана робота Черепашинецької бібліотеки-філії (бібліотекар В. Баюк). У Калинівській дитячій музичній школі найкращим визнано відділ хореографії (зав. Т. Громико)] / С. Осаволюк // Прапор Перемоги. – 2016. – 11 берез. – С. 3.

12 березня у м. Ладижин, у книгарні «Тут», відбулася зустріч з відомою українською письменницею у стилі фентезі Дарою Корній. Мирослава Замойська – так насправді звуть письменницю. Приклад творчості Д. Корній свідчить, що сучасна українська література може успішно конкурувати з літературою закордонною. Сама ж Мирослава Іванівна є справжнім талантом сучасності, дуже щира людина, яка легка у спілкуванні, про що можна було пересвідчитись на літературній зустрічі з письменницею.

15 березня Глава держави підписав Указ № 94/2016 «Про відзначення 20-ї річниці Конституції України» з метою належного відзначення у 2016 р. Дня Конституції України та сприяння консолідації суспільства навколо ідеї проведення конституційної реформи. Президент постановив утворити Організаційний комітет з підготовки та проведення заходів щодо відзначення 20-ї річниці Конституції України та затвердити до 15 квітня 2016 р. план відповідних заходів. Указом визначено низку доручень органам виконавчої влади щодо проведення урочистостей з нагоди 20-ї річниці Конституції України та інформаційно-просвітницьких і патріотично-виховних заходів. Глава держави запропонував Верховній Раді України провести урочисте засідання, присвячене 20-й річниці Конституції України за участю членів Кабінету Міністрів України, представників Національної академії наук України, Конституційної Комісії, інституцій громадянського суспільства.

15 березня у Вінницькій ОДА відбулось засідання комісії з призначення персональних стипендій обласної державної адміністрації та обласної ради у 2016 р. в галузі культури і мистецтва. Головував на засіданні заступник голови – директор Департаменту освіти і науки облдержадміністрації І. Івасюк. Члени комісії одноголосно підтримали 40 кандидатур на отримання стипендії, які були запропоновані на розгляд і зачитані начальником управління культури облдержадміністрації С. Городинським та головою Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України М. Каменюком. Члени комісії прийняли рішення направити звернення до профільних департаментів ОДА з метою щонайменше вдвічі збільшити преміальний фонд для виплати стипендій у сфері культури і мистецтва, оскільки розмір стипендії у 2016 р. складає всього 250 гривень (для студентів – 200 грн.). Всього ж на поточний рік преміальний фонд становить 117 тис. грн.

15 березня на базі Томашпільського районного будинку дитячої творчості відбулась нарада шкільних бібліотекарів на тему «Забезпечення підручниками учнів 4-х та 7-х класів згідно з новим державним стандартом». Методист районного методичного кабінету відділу освіти Є. А. Паламаренко ознайомила присутніх з документами Міністерства освіти і науки з даного питання.

Бібліотекарі поділились досвідом щодо розподілу 50 % отриманих підручників, зауважили про складність поділу через різноманітність авторів та видавництв.

16 березня відбулось перше засідання координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при Теплицькій РДА, яку створено відповідно до стратегії національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 рр.

До складу координаційної ради увійшли: М. С. Мішін – керівник апарату РДА, Б. О. Чечельницький – начальник відділу освіти РДА, В. В. Прокопенко– начальник відділу культури і туризму РДА, О. П. Миронов – завідувач сектору у справах сім’ї, молоді та спорту РДА, Н. А. Вербовата – головний спеціаліст відділу освіти РДА, В. В. Тарасишин – завідувач сектору цивільного захисту і взаємодії з правоохоронними органами та оборонної роботи РДА, Р. І. Трамбовецький – селищний голова смт Теплик, В. С. Мотузенко – голова районної ради організації ветеранів України та голова громадських організацій Г. В. Сафонова ( ТР ГПО «Тепличчина»), О. В. Литвинюк («Спілка ветеранів та учасників АТО Теплицького району»).

Під час засідання розглядались актуальні та проблемні питання щодо громадянсько-патріотичного, військово-патріотичного та духовно-морального виховання, що входять в основу системи національно-патріотичного виховання.

Маковецький, С. Барчани співали гімн на центральній площі міста : [10 березня в м. Бар пройшов чудовий захід за ініціативи ГО «Самопоміч-Бар» та активної підтримки Барської районної ради та Барського центру дозвілля з приводу 151-ї річниці з дня першого виконання Гімну України. У цій акції взяли участь хорові колективи міста. По завершенні було вирішено проводити День Гімну щорічно] / С. Маковецький // Барчани. – 2016. – 18 берез. – С 4.

Віншували ювілярів : [із 80-ти річним ювілеєм та 55-ти річчям творчої діяльності у приміщенні Бершадської дитячої музичної школи ім. Р. Скалецького вітали керівника народного аматорського хорового колективу ветеранів праці Бершадського міського будинку культури І. Варгоцького. Також лунали вітання із ювілеєм і на адресу солістки народного аматорського хорового колективу ветеранів, вишивальниці Я. Літвін. Вітали ювілярів керівники місцевої влади] // Бершад. край. – 2016. – 18 берез. – С. 2.

Оголошення про проведення конкурсу з визначення програм (проектів, заходів), розроблених громадськими організаціями та творчими спілками, для виконання (реалізації) яких надаватиметься фінансова підтримка у 2016 р. за рахунок коштів Вінницького обласного бюджету: [Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадскістю облдержадміністрації оголошує з 1 березня 2016 р. конкурс програм, розроблених громадськими організаціями та творчими спілками. Прийом заявок триватиме до 8 квітня 2016 р. включно за адресою: м. Вінниця, вул. Театральна, 14 кім. 414. Контактний телефон та електронна скринька: тел.: (0432) 56-1957, depinformcom@vin.gov.ua (у темі листування вказати: «Конкурс проектів ІГС»)] // Трудова слава. – 2016. – 24 берез. – С. 3.

Творчий вечір Заслуженого діяча мистецтв Віктора Грудіна : [в Гонтівській СЗШ І-ІІІ ст. Чернівецького р-ну, з нагоди ювілею Віктора Ароновича Грудіна відбувся творчий вечір. Теплі і щирі слова вітань ювіляру дарували: голова Чернівецької районної ради В. Мельничук, начальник відділу освіти В. Івахов, завідувачка РМК Т. Рибчук, головний спеціаліст районного відділу освіти С. Дідик, голова районної організації профспілок Н. Басенко, завідувач сектору культури РДА П. Соболевський, провідний методист центру народної творчості м. Вінниці З. Красуляк та вчителька Борівської ЗОШ І-ІІІ ст. В. Мельник. Двері Гонтівської школи були гостинно відчинені для усіх поціновувачів талану В. Грудіна] // Чернівец. зоря. – 2016. – 25 берез. – С. 4.

31 березня в Томашпільському районному будинку культури відбулася нарада з працівниками закладів культури району. Перед працівниками висвітлено ряд питань:

1. Про Єдину комплексну програму розвитку галузі культури та духовного відродження у Томашпільському р-ні на 2016-2017 рр., затвердженої рішенням 3 сесії районної ради 7 скликання №42 від 19.02.2016 р.;

2. Про виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури»;

3. Про районну культурно-мистецьку акцію «З Україною в серці» присвячену 25 річниці незалежності України;

4. Про підготовку та проведення VI фестивалю народної культури «Одвічна Русава»;

5. Районний фестиваль фронтової пісні «Пісня обпалена війною»;

6. Про районну виставку образотворчого мистецтва «Розмалюю писанку, розмалюю»;

7. Про План національно-патріотичного виховання населення у 2016 р.

Березень за інформацією відділу культури та туризму Калинівської РДА з метою зменшення обсягів споживання природного газу та економії енергоносіїв в закладах культури Калинівського р-ну продовжується робота щодо встановлення котлів з альтернативним видом палива. Відтак у 2015 р. такі котли встановлено в Павлівському сільськом будинку культури та Калинівській дитячій музичній школі. В осінньо-зимовий період опалюються повністю 32 установи, з них: газове опалення (14), електроопалення (2), пічне (4), водяне (12 ). Частково (50): кімнати гурткової роботи – електрокалориферами.

Березень Азербайджанська національно-культурна спільнота Вінничини відсвяткувала стародавнє свято весни і пробудження природи – Новруз Байрам. Свято весни, що стало кілька років тому офіційною багатонаціональною спадщиною світу, святкують у багатьох країнах світу і називається воно майже однаково – Новруз, Навруз, Науроз, Нооруз, Науриз, Наврез. Глибинний його сенс – торжество народного оптимізму, перемоги життєдайних сил природи, її буйного цвітіння. У 2009 р. свято Новруз включено до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. В Азербайджані і сьогодні Новруз Байрам залишається наймасовішим і найпопулярнішим святом в народі. Право відкриття заходу було надано голові громадської організації «Вінницько обласної азербайджанської общини «Огуз» Абдуллаєву Намігу Закіфуогли та старійшині азербайджанської громади Рзаєву Фазілю. Від Вінницької ОДА зі святом Новруз Байрам представників азербайджанської спільноти привітав начальник управління у справах національностей та релігій облдержадміністрації Салецький І.О. Голова постійної комісії обласної Ради з питань освіти, культури, сім’ї та молоді, спорту і туризму, духовності та історичної спадщини – Л. Станіславенко зазначила про схожість Новруза Байрам з Масляною.

До 145-річчя від дня народження Лесі Українки

Миті яскравого життя : [до 145-річчя від дня народження Лесі Українки в Чечельницькій центральній районній бібліотеці відбувся захід «Хотіла б я піснею стати». А. Монастирська, бібліотекар читального залу презентувала книжкову виставку «Горить зоря її поезії над краєм», Н. Мулько, бібліотекар закладу провела літературну вікторину для молоді «І матимеш у серці те, що не вмира». Знавці творчості Лесі Українки збагатилися прекрасною казкою про любов і гармонію волинської «лісової душі»] // Чечельниц. вісн. – 2016. – 3 берез. – С. 4.

Гривківська, В. Пам’яті геніальної поетеси : [шануючи пам’ять великої поетеси Лесі Українки (Лариси Петрівни Косач), бібліотекар Осичнянської сільської бібліотеки Оратівського р-ну К. В. Панчук провела у бібліотеці літературну годину «Я маю в серці те, що не вмирає…» та конкурс на краще читання поезії Лесі Українки. Активну участь у конкурсі взяли учні місцевої школи] / В. Гривківська // Обрії Оратівщини. – 2016. – 3 берез. – С. 3.

Вінок шани Лесі Українці : [25 лютого Україна вшановувала найвизначнішу представницю української літератури, що стала символом незламності духу та волі до життя, борця за соціальну та національну свободу нашого народу – Лесю Українку. До 145-річчя від дня її народження в навчальних закладах та бібліотеках м. Могилів-Подільський були проведені виховні заходи] // Краяни. – 2016. – 3 берез. – С. 4.

«Ні, я жива, я буду вічно жити, Я маю в серці те, що не вмирає!» : [у Чечельницькій районній бібліотеці для дітей відбувся захід, приурочений 145-річчю від дня народження поетеси Лесі Українки. Зібралися найактивніші читачі бібліотеки, діти читали вірші, які їм найбільше сподобалися. Усі присутні ознайомилися з біографією та творчістю поетеси, захоплювалися її музичним талантом, знанням іноземних мов, а особливо мужністю] // Чечельниц. вісн. – 2016. – 3 берез. – С. 4.

Медведєв, В. Літературна година-декламація до ювілею Лесі Українки : [до 145-річчя від дня народження Лесі Українки у читальній залі Барської бібліотеки відбулась літературна година-декламація, що мала назву «Співачка досвітніх огнів». Декламації передувала розповідь бібліотекаря абонементу про Лесине виховання та була доповнена переглядом документального фільму і ознайомленням з виставкою-персоналією. Краєзнавець М. Йолтуховський висвітлив цікавий матеріал про перебування родини Косачів на Поділлі, зокрема у Барському краї] / В. Медведєв // Барчани. – 2016. – 4 берез. – С. 7.

4 березня до 145-ї річниці від дня народження Л. Українки у Чернівецькій дитячій бібліотеці було проведено годину поезії «Жива і вічно буде жити» та літературну вікторину «Тобі сьогодні красне слово твоя малеча принесла».

Їі таланти і серце для України : [25 лютого минула 145-та річниця від дня народження незламної і нескореної письменниці, поетеси Лесі Петрівни Косач, яку більшість знає під псевдонімом Леся Українка. У с. Чеснівка Хмільницького р-ну Вінницької обл. відбувся масштабний захід. Свято розпочала методист районного будинку культури Ю. Надкернична із читання уривків з творів Лесі Українки, лунали вірші, пісні у виконанні провідних методистів з обласного центру народної творчості З. Красуляк, Ж. Дмитренко, народного аматорського жіночого вокального ансамблю «Первоцвіт» Уланівського будинку культури] // Життєві обрії. – 2016. – 4 берез. – С. 2.

Тузюк, Г. Жінка, що змінила світ : [у Тиврівській районній бібліотеці відбувся літературний вечір «Крилате слово – от моя стріла» до 145-річчя від дня народження Лесі Українки. Учасники мали змогу послухати пісні у виконанні народного аматорського хору «Пам’ять», насолодитися поезією Лесі Українки у виконанні учнів Тиврівської ЗОШ, ознайомитися з книжковою виставкою «Із мого серця квіти виростають»] / Г. Тузюк // Маяк. – 2016. – 18 берез. – С. 4.

Шевчук, О. В Курашовецькій сільській бібліотеці-філії… : [Муровано-Куриловецького р-ну відбулася літературна година за творчістю Лесі Українки. Бібліотекарка ознайомила учнів з життєвим і творчим шляхом видатної письменниці, діти читали вірші Лесі Українки] / О. Шевчук // Наше Придністров’я. – 2016. – 18 берез. – С. 5.

Щуришена, С. Вона жива і вічно буде жити : [до 145-ї річниці від дня народження Лесі Українки Носковецькою сільською бібліотекою Жмеринського р-ну разом з учителями української літератури та учнями 7–9-х класів місцевої школи було організовано літературне свято «Ні! Я жива! Я буду вічно жити! Я маю в серці те, що не вмирає!». Бібліотекар Т. С. Маковей підготувала книжкову виставку «Хотіла б я піснею стати».] / С. Щуришена // Жмерин. меридіан. – 2016. – 19 берез. – С.2.

До 202-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка

1 березня з метою популяризації жанру художнього читання та з нагоди відзначення 202-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка в залі Гайсинського районного будинку культури відбувся районний конкурс читців «Кобзар і Україна». У конкурсі взяли участь 38 учасників.

 

1 березня в Крижопільському районному будинку культури пройшов районний конкурс читців «Кобзар і Україна». Конкурс є одним із багатьох заходів, які пройдуть в районі з нагоди 202-ї річниці від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. А ще з метою виявлення та підтримки талановитої молоді, сприяння розвитку їх творчих здібностей, популяризації в районі жанру художнього читання, збереження та відродження національної культурної спадщини.

Виступи конкурсантів оцінювало журі у складі Л. Барановської – головного спеціаліста відділу культури і туризму РДА, Ж. Тесмінецької – методиста районного методичного центру відділу освіти РДА та Г. Лагуни – директора районного будинку культури. Голова журі – О. Кройтор – начальник відділу культури і туризму РДА.

Всі учасники нагороджені грамотами за участь, дипломами та подарунками за призові місця.

Також було розгорнуто виставку майстрів Крижопілля на тему: «Шевченко в народному мистецтві», на якій були представлені портрети Т. Г. Шевченка, картини до його творів. Книжкову виставку «Ми тебе не забудемо, Тарасе» підготували працівники центральної районної бібліотеки.

   

1 березня в стінах Козятинської центральної районної бібліотеки пройшов 13-й районний конкурс читців «Без України не було б Тараса». 32 учасники змагалися у різних вікових категоріях. Кожен читав два літературні твори, Тараса Шевченка та сучасного автора патріотичного спрямування. Також присутні мали можливість побачити три літературно-мистецькі композиції, Широкогребельського СК (інсценізація уривку з поеми «Наймичка»); Комсомольського СК (інсценізація уривку з поеми «Відьма») та Самгородоцького СБК (містерія «Великий льох» та інсценізація уривку «Три ворони». Серед закладів клубного типу, які представили на конкурс літературно-мистецькі композиції за творами Т. Шевченка І місце посів Самгородоцький СБК.

1 березня в залі Ямпільської міської ради було проведено районний конкурс читців «Кобзар і Україна», присвячений 202-й річниці від дня народження Т. Г. Шевченка. У конкурсній програмі взяв участь 41 учасник.

2 березня з нагоди відзначення 202-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка Липовецька районна бібліотека для дітей разом з користувачами різних вікових груп розпочала читацький поетичний марафон «І душу щирую свою, твоїй душі передаю», який відкрився спільним голосним читанням «Заповіту».

З дитячих уст натхненно і піднесено звучали вірші: «Заповіт», «За сонцем хмаронька пливе», «Зоре моя вечірняя», «Мені тринадцятий минало», «На Великдень, на соломі», «Садок вишневий коло хати», «Село і серце одпочине», «Тече вода з-під явора», «Учітеся, брати мої» та ін.

2 березня з нагоди відзначення 202-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка у Чечельницькому будинку культури розпочався районний конкурс читців «Кобзар і Україна» Члени журі, глядачі, уважно слухали кожного з 24-х учасників конкурсу у віковій категорії від десяти до сімнадцяти років із сіл: Берізки, Бондурівка, Вербка, Демівка, Жабокричка, Каташин, Ольгопіль, Тартак, Червона Гребля, смт Чечельник та однієї, зі Стратіївки, якій виповнилося 29 років (бібліотекар І. Безпалько).

Підсумовуючи проведення знакового заходу, голова журі, заступник голови Чечельницької РДА О. Беседа подякувала усім, хто взяв участь у конкурсі. Начальник відділу культури і туризму А. Шумило вручила учасникам подяки, грамоти та цінні подарунки від народного депутата України Ю. Македона.

3 березня на Шаргородщині пройшов районний конкурс читців «Кобзар і Україна» на вшанування пам’яті великого сина Українського народу, поета, художника, громадського і політичного діяча. У конкурсі взяли участь 32 учасники – читці та вихованці драматичних гуртків, клубних, бібліотечних та шкільних установ, яких уважно вислухало районне журі на чолі з начальником відділу культури і туризму РДА Т. Янчурською.

За участь у конкурсі всім учасникам було вручено подяки, а переможців нагороджено грамотами та пам’ятними сувенірами відділу культури і туризму РДА.

Фіналісти районного конкурсу «Кобзар і Україна» І. Паламарчук та гуртківці Козлівського СБК, представили Шаргородщину на обласному конкурсі читців.

  

Бондар, М. Районний конкурс читців «Кобзар і Україна» : [ІV Піщанський районний конкурс читців «Кобзар і Україна» був присвячений 202-й річниці від дня народження Т. Г. Шевченка. Учасниками конкурсу стали 26 читців з населених пунктів району. Метою конкурсу була широка пропаганда творів Т. Шевченка, утвердження краси українського слова, виявлення та підтримка декламантів] / М. Бондар // Піщан. вісті. – 2016. – 4 берез. – С. 5.

Посвалюк, І. Найкращими були Ангеліна Посвалюк і Альона Юрченко : [у Жмеринському районному будинку культури відбувся традиційний міськрайонний конкурс «Кобзар і Україна», присвячений 202-й річниці від дня народження Т. Г. Шевченка.] / І. Посвалюк // Жмерин. газ. – 2016. – 4 берез. – С. 7 ; Жмерин. меридіан. – 2016. – 5 берез. – С. 2.

Традиційні Шевченківські дні : [до 202-ї річниці з дня народження поета і 155-річниці з дня його смерті відбулись зустрічі із залюбленими в Шевченкове слово представниками гайсинської молоді в районному будинку культури та бібліотеках] // Трибуна праці. – 2016. – 4 берез. – С. 4.

9 березня з нагоди 202-ї річниці від дня народження Великого Кобзаря, на Музейній площі м. Вінниці відбулася урочиста церемонія покладанням квітів до скульптурної композиції Тараса Шевченка. У вшануванні пам’яті Великого Кобзаря взяли участь керівники області та міста, представники громадських організацій, студентська та учнівська молодь, громадськість міста.

9 березня в день 202-ї річниці від дня народження Великого Кобзаря голова Вінницької ОДА В. Коровій та голова обласної ради А. Олійник зустрілися з представниками громадськості Вінниччини, які здійснили вагомий внесок у популяризацію творчості Тараса Григоровича Шевченка. У вітальному слові голова ОДА В. Коровій зазначив: «Коли в країні наступають важчі часи, ми завжди звертаємося до Шевченка. Насправді, дуже великі виклики стоять сьогодні перед Українською державою. І, як на мене, в історичному плані, в цей час ми проходимо надзвичайно важливий період становлення. Адже мова йде про те, наскільки ми, українці, зможемо згуртуватися перед тією загрозою, яка є і ззовні, і всередині нас». Голова ж обласної ради А. Олійник, у свою чергу, підкреслив, що вагу особистості Тараса Шевченка для нашої історії переоцінити важко, і та титанічна праця, яку він залишив після себе, – справжнє надбання для українського народу.

З нагоди знаменної події керівники Вінниччини вручили учасникам зустрічі Почесні грамоти ОДА та обласної ради, грошові винагороди та комплекти книг, присвячені творчості Тараса Шевченка.

9 березня Україна святкує 202-у річницю від дня народження видатного українського письменника і поета Тараса Шевченка. Цього дня по всій країні і за кордоном, де живуть українці, заплановане покладання квітів до пам’ятників Кобзареві, ряд культурно-освітніх заходів, поетичних вечорів, круглих столів тощо.

З цієї нагоди в бібліотечному відділі № 1 Ладижинської міської бібліотеки цього ж дня була організована виставка-подорож «Шляхами Тарасової долі».

9 березня в центрі м. Шаргород, по вулиці Героїв Майдану, відбулись урочисті заходи з нагоди відкриття пам’ятника Т. Г. Шевченку. У заходах взяли участь перший заступник голови РДА В. Роздоба, міський голова І. Винокур, заступник голови районної ради В. Федоришин, голова ВО «Просвіта» ім. Т. Г. Шевченка В. Пастушенко, керівники підприємств, установ та організацій району з членами їх колективів, представники політичних партій та громадських організацій району, учні місцевих загальноосвітніх навчальних закладів. Також в заходах взяв участь заслужений художник України, член Національної спілки художників України, скульптор, автор пам’ятника – В. Оврах. Урочисту частину відкрив Народний аматорський хоровий колектив районного будинку культури з твором Т. Г. Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий». Міський голова І. Винокур, з ініціативи якого повстав в центрі міста величавий пам’ятник Великому Кобзарю, зазначив, що у всі найважчі часи нашої історії, Шевченкове слово допомагало українцям вистояти, надихало на боротьбу за свободу, незалежність і звільнення від поневолювачів.

9 березня до 202-ї річниці з дня народження Т. Г. Шевченка в Липовецькій центральній районній бібліотеці бібліотекар інтернет-центру Т. Козел провела слайд-бесіду для старшокласників загальноосвітніх шкіл міста під назвою «На вічному шляху до Шевченка».

9 березня у Літинській районній бібліотеці відбулися читання під гаслом: «Шевченко дужий є не силою, а словом». Також, окрім постійно діючої виставки творів поета і художника, у читальній залі бібліотеки було організовано книжково-ілюстративну виставку «Вдивляється Тарас у душу України», одним із експонатів якої є книга «Кобзар», видана англійською мовою.

Із доповіді бібліографа С. Красноголова присутні дізнались багато невідомих донині фактів з життя Тараса Григоровича, зокрема, про період його перебування на Кос-Аралі. У заходах взяли участь працівники бібліотеки та школярі, які читали вірші По закінченню читань до уваги присутніх був представлений фільм «Край, де народився геній».

9 березня в рамках відзначення 202-ї річниці з дня народження Т. Шевченка в актовій залі Оратівської музичної школи відбулася літературно-музична композиція «Нетлінне слово Кобзаря» для школярів старших класів загальноосвітньої школи смт. Оратів. Безсмертні твори Т. Шевченка, покладені на музику, виконували народний хоровий колектив районного будинку культури, народний чоловічий гурт «Оратаї», народний фольклорний колектив «Берегиня», учні музичної школи – Л. Шіпілюк та В. Ходак. Поезію читали К. Грабовська та В. Ситник

У фойє музичної школи була представлена виставка «Твори Шевченка руками дітей» дитячої художньої студії «Юний майстер». Також глядачі після заходу відвідали районний краєзнавчий музей та переглянули виставку творів декоративно-прикладного мистецтва, майстрів району «З Кобзарем у серці».

9 березня у с. Човновиця Оратівського р-ну відбулась церемонія відкриття пам’ятника Великому Генію українського народу. Відкрила урочистий захід сільський голова Г. Сокур, яка привітала односельців зі святом, подякувала меценату, директору фермерського господарства «Сур’я» Р. Захарчуку за ініціативу та організацію встановлення пам’ятника. В урочистостях з нагоди відкриття пам’ятника взяла участь голова Оратівської районної ради Г. Лошак. Вона вручила Грамоту районної ради за активну громадську позицію та вагомий внесок у розвиток села Р. Захарчуку.

Отець Віктор провів молебні освячення пам’ятника та за збереження здоров’я і життя односельців-учасників АТО, які в даний час перебувають на сході країни, а саме: О. Гудзь, О. Гаманюк, О. Онопа, О. Циба, М. Циба, М. Якобчук, М. Хруняк.

Всі учасники заходу відвідали виставку декоративно-прикладного мистецтва місцевих умільців.

Г. Лошак зустрілася з родинами учасників АТО та обговорили проблеми, що присутні у їхніх сім’ях.

9 березня в с.Уланів, що на Хмільниччині, відбулося вшанування пам’яті Т. Г. Шевченка. Участь в урочистому заході взяли: голова Хмільницької РДА Є. Буткевич, перший заступник голови РДА П. Горбатюк, заступник керівника виконавчого апарату В. Нечипорук, сільський голова С. Голубенко, краєзнавці Хмільниччини, молодь, ветерани.

10 березня в Чернівецькій районній бібліотеці, традиційно, проводяться різноманітні вечори, конкурси, вікторини присвячені черговій річниці від дня народження Т. Г. Шевченка.

В цьому році було організовано та оформлено книжково-ілюстративну виставку «Є в Шевченка народження дати, дати смерті в Шевченка нема» та проведено літературне читання «Шевченкове слово в віках не старіє».

9-16 березня відзначаючи день народження Великого Кобзаря, у світлиці Вінницького обласного центру народної творчості вже багато років поспіль відкривається виставка «Шевченко в народному мистецтві». Оскільки виставка стала традиційною, є певне коло народних майстрів, знаних і юних художників, які готуються до неї заздалегідь. В експозиції нинішньої виставки, з нагоди 202-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка, представлено понад 80 робіт від 48 учасників.

Народне малярство та живопис представлені картинами: І. Горобчука, Ф. Панчука, О. Пелешка, І. Кравченко (м. Вінниця); В. Рижого (м. Ладижин); Л. Сорочинської, Т. Мороховець, А. Гопіної (м. Могилів-Подільський); Т. Дєдової (с. Клембівка Ямпільського р-ну); Л. Волчинець (смт Крижопіль); Л. Бурлаки (с. Демівка Чечельницького р-ну); А. Голобородова (с. Громадське Літинського р-ну).

Поряд з живописними картинами на виставці експонувалося чимало вишитих робіт, зокрема, це портрети Т. Г. Шевченка – В. Граєвської (с. Уладівка Літинського р-ну), В. Сандульської (с. Пороги Ямпільського р-ну), Г. Шрамко (м. Немирів), А. Юрченко (с. Попівка Липовецького р-ну) та О. Басюк (м. Погребище); рушники – М. Гоцуляк і Н. Скавронської (м. Моголів-Подільський), І. Любарець та О. Римар (смт Турбів Липовецького р-ну).

Різьбу по дереву на виставці представляли картини горельєфного різьблення Ю. Дяченка (м. Гайсин) та вирізьблені на деревині сюжетні композиції П. Пипи (с. Андрушівка Погребищенського р-ну).

Витинанки на виставку презентували Д. Власійчук (м. Хмільник); Р. Трейгер і В. Григораш (м. Могилів-Подільський). Експозицію виставки доповнили керамічні роботи М. Діденка та декоративний розпис Н. Філатової (м. Вінниця).

Вінничани ознайомилися також з роботами, виконаними в такій цікавій техніці, як гільєширування (випалювання на тканині), які представила І. Черній (с. Росоша Липовецького р-ну).

На відкритті виставки звучали вірші, присвячені Великому Кобзареві від поетів Вінниччини і пісні на слова Т. Г. Шевченка у виконанні вокального ансамблю «Перлина» Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича.

10 березня фахівцями книгозбірні Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва до 202-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка були підготовлені книжково-ілюстративна виставка «Тарас Шевченко: поет, художник, мислитель» (відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих наук) та перегляд публікацій «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття» (сектор газетної періодики). Також було проведено літературно-мистецьке свято «Думи Кобзаря живуть між нами».

У програмі відкриття свята:

Виступи представників обласної та міської влади, управління культури і мистецтв Вінницької ОДА, директора ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, Заслуженого працівника культури України Н. І. Морозової

Письменники Вінниччини про Т. Шевченка: Сторожук В. П. – письменниця, член Національної спілки письменників України, заступник головного редактора літературно-мистецького журналу «Вінницький край», заслужений працівник культури України; Яковенко Т. В. – письменниця, член Національної спілки письменників України, Заслужений працівник культури України, Вітенко О. А. – письменниця, член Національної спілки письменників України.

Декламування віршів Т. Г. Шевченка у виконанні: учасників Театру книги «Прочитання» ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, студентів театрального відділу Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича.

Музичні твори на слова Т. Шевченка виконали: ансамбль бандуристів (керівник А. В Москаленко) та фольклорний гурт «Мокоша» (керівник Ю. А Васюк) Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича. Перегляд уривків відеофільму «Тарас Шевченко «Заповіт»».

10 березня в читальній залі Гайсинської центральної бібліотеки відбувся вечір-портрет «Шевченка полум’яне слово на сторожі вічності стоїть», приурочений 202-й річниці від дня народження та 155-й річниці з дня смерті Т. Г. Шевченка. На заході були присутні учні та учителі СЗШ І-ІІІ ст. № 4 та СЗШ І-ІІІ ст. № 2 м. Гайсин.

Вдячні слухачі нагороджували кожного читця аплодисментами. Перед початком заходу всі присутні мали можливість оглянути виставку-вшанування «Творча спадщина великого поета», яка була представлена на абонементі центральної бібліотеки.

  

10 березня на Козятинщині відбулися заходи з відзначення 202-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка. Зокрема, вечори пам’яті під назвою «У світлицю до Тараса» пройшли в СБК с. Флоріанівка, СБК с. Гурівці і СБК с. Жежелів. Літературні вечори пам’яті «Вічна слава Кобзаря» пройшли в СК с. Комсомольське та в БК с. Сигнал.

Вечір-портрет «Живе у пам’яті Тарас» провели у СК с. Панасівка та с. Пузирки. Літературно-мистецький вечір «Кобзарева струна не вмирає» проведено в СК с. Непедівка.

Виставка дитячих малюнків проведена в СК с. Сестринівка та дитячий ранок «Без України не було б Тараса» в БК с. Куманівки.

Літературно-музичний вечір на честь Кобзаря «Чи то недоля, чи неволя» проведено в БК с. Махаринці, а літературна вікторина «Знавці творів Т. Г. Шевченка» в СК с. Селище.

Літературно-художні композиції пройшли в БК с. Вернигородок на тему «Тарасові шляхи» і в СК с. Садове – «Шевченкове слово в віках не старіє».

Народний хоровий колектив ветеранів війни і праці «Прометей» районного будинку культури взяв участь у тематичному заході «Кобзарева струна не вмирає» до 155-ї річниці від дня смерті Т. Г. Шевченка та 155-ї річниці з дня його перепоховання на Чернечій горі м. Канів.

У Центральній районній бібліотеці оформлено книжкову виставку «Не згасне світло Кобзаря» та виставку-реквієм «Шевченка полум’яне слово на стражі вічності стоїть». Козятинська районна дитяча бібліотека на засіданні літературно-мистецького клубу «9 Муз» провела голосні читання «Вірші Шевченкові дзвенять по Україні».

  

10 березня з метою вшанування творчої спадщини Великого Кобзаря, виявлення творчо обдарованої молоді, в актовій залі Могилів-Подільського відділу освіти організовано та проведено районний конкурс читців поезії Т. Г. Шевченка, в якому взяли участь учні загальноосвітніх шкіл району. З вітальними словами до присутніх звернулася Н. В. Сушак, завідувач РМК, яка відкрила районний конкурс.

10 березня Оратівський р-н на обласному конкурсі читців «Кобзар і Україна», що проходив у Вінницькій ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, представляли К. Грабовська та В. Іващенко.

В. Іващенко читала твір Т. Шевченка «Лілея» та вірш Л. Костенко «Доля». К. Грабовська презентувала уривки з послання «І мертвим, і живим...» в сучасній обробці, поєднавши актуальні слова Т. Шевченка для нашого сьогодення із піснею «Злива» у виконанні А Хливнюка, Джамали та Pianoboy. Пісня «Злива» та її виконавці були нагородженні музичною премією «YUNA 2016» в номінації «Краща пісня року» та «Кращий дует року».

Загалом у конкурсі читців взяли участь більше 40 учасників з різних куточків Вінниччини. Найпопулярнішими творами, що звучали на конкурсі стали поема «Тополя», «Сон», «Великий льох», вірші сучасних поетів про Україну та учасників АТО, власні твори конкурсантів про Україну.

10 березня у день вшанування пам’яті великого поета, в читальній залі Тульчинської центральної районної бібліотеки дослідники та знавці безсмертної спадщини Кобзаря організували та провели районний захід – брейн-ринг «Вшануймо пам’ять Кобзаря». Авторами творчої ідеї стали учителі та учні шкіл міста. З вітальним словом до учасників заходу звернувся начальник відділу освіти Тульчинської РДА М. М. Митрицан.

Учасників заходу завідуюча інформаційним відділом районної бібліотеки Т. П. Нурізянова ознайомила із новинками літератури, представленої на тематичній виставці, присвяченій творчості Кобзаря. У фондах бібліотеки є багато цінних творів Т. Шевченка, зокрема рідкісні видання, які вийшли друком ще за життя поета у 1860 р. і люб’язно подаровані бібліотеці земляками з Торонто, Нью-Йорка, Франції, Польщі.

Над визначенням команди переможців плідно працювало журі у складі учителів місцевих шкіл

У ході напруженої боротьби між командами було визначено переможців. Найкращими знавцями та переможцями стала команда «Запорожці». Однакову кількість балів набрали команди «Воля» та «Кобзарики». Цінними призами – книгами «Кобзар», нагороджено переможців та учасників заходу. Літературне свято відбулося завдяки спонсорській допомозі депутатів міської ради: Р. М. Остропольського, О. А. Нестеренко, Ю. І. Швейбиша.

 

10 березня у приміщенні ВОУНБ ім. К. А.Тімірязєва. відбувся обласний конкурс читців «Кобзар і Україна», присвячений 202-й річниці від дня народження Т. Г. Шевченка.

Організатори конкурсу – Управління культури і мистецтв Вінницької ОДА та Обласний центр народної творчості.

Учасниками конкурсу стали 65 читців із 21 району області. Крім творів Т. Шевченка дуже багато учасників читали вірші і прозу, присвячені воїнам АТО, героям Небесної сотні, патріотичну поезію, присвячену Україні. Також читці крім поезій Великого Кобзаря читали власні поезії. Авторські твори присвячені трагічним подіям на сході України виконували 8 учасників конкурсу. Зокрема: І. Задверняк із с. Бондурівка Чечельницького р-ну «Лист до солдата АТО», В. Гордецький із с. Сугаки Могилів-Подільського р-ну «Сльоза біжить», І. Дерен з м. Ямпіль «Гідність України», С. Колісник із смт Тростянець «Життя», Н. Горчинська «Присвята Михайлу Ричко» і А. Мінова з м. Хмільник, А. Апостол із с. Юрківці Могилів-Подільського р-ну «За тебе молюся Україно», І. Соломон із м. Немирова «Маленька дитина» та ін.

Наймолодшою учасницею конкурсу стала семирічна О. Якимець із смт Теплик.

Журі конкурсу очолила Народна артистка України Т. Славінська, режисер-постановник Вінницького обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. М. Садовського. Конкурсанти виступали у двох номінаціях (окремі виконавці та літературно-музичні композиції), та у двох вікових категоріях : 14-18 років та 19-35 років.

У І віковій категорії від 14 до 18 років І місце отримав І. Паламарчук із с. Слобода-Шаргородська Шаргородського р-ну, ІІ місце – Я. Костельна із смт Чернівці, ІІІ місце– М. Оцевич із м. Калинівка.

У ІІ віковій категорії від 19 до 35 років І місце виборов П. Кащук із смт Браїлів Жмеринського р-ну, ІІ місце – С. Бойчук із м. Ямпіль, ІІІ місце – Р. Монзолевський із с. Вороновиця Вінницького р-ну.

У ІІІ номінації «Літературно-музичні композиції» учасниками були три колективи із Козятинського, Могилів-Подільського та Шаргородського районів. ІІІ місце отримав колектив читців Хоньківської ЗОШ Могилів-Подільського р-ну (кер. Я. Короткова) за літературно-музичні композиції за твором Т.Шевченка «Тополя» та Посвяту героям Майдану – «Реквієм».

Переможці конкурсу нагороджені дипломами і книгами «Кобзар» Т. Шевченка. Всі учасники конкурсу були відзначені дипломами за участь та отримали літературу українських класиків у подарунок.

В рамках конкурсу була організована книжкова виставка присвячена Т. Шевченку, на якій було представлено понад 30 книг.

10 березня В Хмільницькому РБК відбулася презентація спільного мистецького проекту «Шевченко у творчості краян». Захід підготовлений та проведений Хмільницькою районною бібліотекою, літературно-мистецькими клубами «Золота троянда», «Читацьке коло» та школою мистецтв.

Розпочалися мистецькі заходи відкриттям виставки художників у Арт-галереї «Хмільник мистецький». Художники у своїх творах втілили власне бачення Шевченка. Кожен по-своєму прагнув відтворити образ Кобзаря, мотиви його творчості. Серед митців, які представили свої роботи на виставці В. Тимченко «Автопортрет зі свічкою», С. Антонюк «Тарас Шевченко», М. Загородній «Музей-садиба Т. Г. Шевченка у Каневі», М. Громов «Струни серця», «Мій Шевченко», «Нічого кращого немає, як тая мати молодая…», роботи майстра народної творчості Д. Власійчука «Шевченко у Хмільнику», «Думи мої, думи мої», «Шевченко – то незламний дух народу». Серію робіт на тему творів Шевченка створив у техніці інкрустації зерном В. Гальчевський. До роботи над Шевченківською темою долучились учні Хмільницької школи мистецтв.

У відкритті виставки взяли участь керівник громадської організації «Об’єднані ініціативи», «Арт-Лайф» С. Шмаль, завідуюча відділом обслуговування районної бібліотеки для дорослих М. Бабій , член спілки народних майстрів України Д. Власійчук.

Продовжилось Шевченківське свято у читальній залі Хмільницької районної бібліотеки для дорослих. Тут зібралися шанувальники Великого Кобзаря, щоб висловити шану і любов до народного поета, прославити Кобзаря.

Літературно-музична композиція «Така її доля», розкрила образ жінки у творах Шевченка. Захід було підготовлено спільно з викладачами школи мистецтв. Пісні на слова Т. Шевченка виконували П. Дубовий, тріо бандуристок у складі В. Автодійчук, О. Андрощук, О. Кіщук.

Доповнила розповідь слайд-презентація «Ілюстрації до «Кобзаря» українських художників», підготовлена викладачем школи мистецтв І. Громовою.

Поети Хмільницького краю вплели свою квітку у вінок шани Кобзареві. Це – члени літературно-мистецького об’єднання «Золота троянда», любительського об’єднання «Читацьке коло». Ж. Жур, В. Шурман, О. Локтіонов, У. Мудь, О. Гавура, В. Паламарчук говорили своє слово до Кобзаря і про Кобзаря. Власні вірші читали учасниці обласного конкурсу «Шевченко і Україна», учениці Аграрного центру професійно-технічної освіти.

Велику зацікавленість і захоплення у глядачів викликав перегляд відеофільму «Хмільничани на Чернечій горі», знятий кіностудією «Гіпаніс». В обговоренні взяв участь громадський діяч, міський голова 2002-2010 рр. В. Мельничук.

Про митців Хмільницького краю, що здійснили свій внесок у шевченкіану розповіла виставка-вшанування «Ми єдині в Шевченкові».

Заходи зі святкування Шевченківського дня завершились покладанням квітів до підніжжя памятника Т. Г. Шевченку в Хмільнику.

Поцілуйко, Т. Живе слово Тараса : [у Чечельницькому будинку культури відбувся районний конкурс читців «Кобзар і Україна» з нагоди відзначення 202-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка. Членам журі непросто було визначитися з переможцями. Та все-таки, дійшли спільної думки, віддавши перевагу учениці 9 класу Чечельницької СЗШ I-II ст. № 2 Я. Ракшеєвій, яка зуміла зворушливо розкрити жертовність, страждання, біль героїні поеми «Наймичка». Справжньою творчою знахідкою стала обдарована учениця 10 класу Бондурівської СЗШ I-III ст. І. Задверняк, яка власними поезіями патріотичного змісту розбудила почуття присутніх, не залишивши байдужим нікого] / Т. Поцілуйко // Чечельниц. вісн. – 2016. – 10 берез. – С. 4.

Кордонська, А. Шевченківські літературні читання : [в Могилів-Подільській міській бібліотеці сімейного читання 4 березня відбувся конкурс читців, організований працівниками бібліотек міста, на тему «Безсмертне слово Кобзаря». До участі в заході були залучені учні загальноосвітніх шкіл та студенти коледжів міста, які продемонстрували майстерне виконання творів Тараса Шевченка, читали власні поезії] / А. Кордонська // Краяни. – 2016. – 10 берез. – С. 2.

Банул, Л. Слово Кобзаря : [у Літинському районному будинку культури відбувся конкурс читців «Шлях до Тараса». Цьогоріч у конкурсі взяли участь 55 учасників у трьох вікових категорій 7-10 років, 11-14 років, 15-18 років. Переможцями конкурсу декламаторів у І-й віковій категорії стали: А. Бабич (смт Літин) – I місце; А. Якимчук (смт Літин), Р. Медяний (с. Громадське) – II місце; В. Заїка (с. Селище) – III місце. У ІІ-й віковій категорії перемогу отримали: В. Любасюк (смт Літин) – I місце; Я. Шаламай (с. Громадське) – II місце; В. Дячинська, Ю. Годлевська (с. Селище) – III місце. Переможцями у ІІІ-й віковій категорії стали А. Іщенко (смт Літин) – I місце; Н. Матійчук (с. Бірків) – II місце; В. Махньов (с. Уладівка) – III місце] / Л. Банул // Літин. вісн. – 2016. – 10 берез. – С. 1.

Конкурс читців «Кобзар і Україна» : [1 березня в Крижопільському РБК відбувся районний конкурс читців «Кобзар і Україна». Конкурс є одним із багатьох заходів, які тривали в районі з нагоди 202-ї річниці від дня народження Т. Шевченка. До конкурсної програми входили твори Т. Г. Шевченка, твори сучасних українських письменників, поезії патріотичного спрямування – власні або інших авторів. Учасники конкурсу оцінювались за трьома віковими категоріями: молодша група (від 8 до 12 років), середня (від 13 до 17 років) та старша група (від 18 до 35 років). Виступи оцінювало журі у складі Л. Барановської – головного спеціаліста відділу культури і туризму райдержадміністрації та Г. Лагуни – директора районного будинку культури. Голова журі – О. Кройтор – начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації. Конкурс розпочався композицією «До Шевченка», яку виконали працівники районного будинку культури. Під час проведення конкурсу було розгорнуто виставку майстрів Крижопілля на тему : «Шевченко в народному мистецтві»] // Сільські новини. – 2016. – 11 берез. – С. 2.

11 березня з метою вшанування пам’яті Т. Г. Шевченка, розширення знань про життя та творчість поета в Немирівській центральній районній бібліотеці розгорнуто озвучену книжкову виставку «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття».

Також організовано виставку вишивок на шевченківську тематику «Немирівські вишивальниці – Кобзарю» на якій було представлено роботи О. Січкар, С. Динінберг, К. Слюсарчук.

У читальній залі бібліотеки було проведено конкурс читців «Читаємо Кобзаря разом». Учениця 10-Б класу НВК № 1 К. Гончарук була ведучою конкурсу та однією з найактивніших його організаторів. Спонсорами конкурсу «Читаємо Кобзаря разом!» виступили Немирівська районна організація «Об’єднання САМОПОМІЧ», яку представляли С. Гончарук та В. Тимчишин, генеральний директор «Малина маркету» Л. А. Літовчук і Немирівська центральна районна бібліотека.

У конкурсі читців взяли участь діти різних вікових категорій з НВК № 1 та Немирівської шокли-інтернату. Призові місця зайняли: О. Місько – школа-інтернат, І. Костюк – НВК № 1, О. Остапенко, В. Федоров, А. Спринчак з НВК № 1. Переможці були нагороджені подарунками, всі учасники конкурсу пригощались солодощами.

Юні немирівчани взяли участь в обласному конкурсі читців «Кобзар і Україна», який проходив 10 березня у Вінницькій ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва. Учениці НВК № 2 Я. Чернілевська та І. Соломон нагороджені Дипломами за участь у конкурсі.

Правду кажуть: «Народ безсмертний своїми поетами, а поет безсмертний своїм народом, українським народом». Юні таланти передали свою любов до великого поета, котрий став душею і серцем України.

11 березня в сільській бібліотеці с. Козлів Могилів-Подільського р-ну відбулися масові заходи, присвячені Великому Кобзарю. Насамперед – це виставка його творів під назвою «Величне слово Кобзаря». Також було проведено вікторину за творчістю Т. Шевченка для учнів 8-9 кл.

Відбувся й літературний ранок «Жіночі долі у творчості Тараса Шевченка». Учасники читали вірші. Жвавий інтерес у присутніх викликали сценки «Тарас і мати», «Тарас і Яринка», з поеми «Наймичка».

Кобець, О. Пророк українського народу : [202-у річницю від дня народження Великого Кобзаря відзначили у Гайсинському р-ні. Біля погруддя Т. Шевченка відбувся урочистий мітинг, на який прийшли мешканці та керівництво міста. Шевченкові твори надихають наших сучасників на героїчні подвиги та вселяють віру у перемогу. Його вірші піднімали людей на Майдан, з його висловами, що вже стали крилатими, українські воїни захищають кордони нашої країни. Віддаючи шану Великому Кобзарю, гайсинчани долучились до Всеукраїнської акції на підтримку політув’язненої Надії Савченко. Адже вона теж є гідним прикладом патріотизму, саможертовності та незалежності сили духу] / О. Кобець // Трибуна праці. – 2016. – 11 берез. – С. 1.

Чернецька, Л. Любов до кобзаревого слова не вмирає : [у Тростянецькому районному будинку культури відбувся районний огляд-конкурс художнього читання «Кобзар і Україна». Звучали твори Великого Кобзаря, авторські вірші, прозові монологи, літературно-музичні композиції. У конкурсі взяли участь 22 читці. Проводився конкурс у двох номінаціях – художнє читання та літературно-музичні композиції, а також у двох вікових категоріях – 8-13 років та 14-19 років. У першій віковій категорії переможцями стали: I місце – І. Марко (с. Ілляшівка); II місце – З. Яцишина (с. Нова Ободівка) ; III місце – Т. Терепа (смт Тростянчик), у другій віковій категорії: I місце – С. Колісник (Тростянець); II місце – М. Ардикуца (с. Олександрівка) та Д. Рябокінь (Тростянець); III місце – Ю. Вецало (с. Савинці). Серед літературно-музичних композицій II місце виборили аматори Летківського сільського будинку культури, III місце – у аматорів Четвертинівського сільського будинку культури, керівник К. Д. Росохач] / Л. Чернецька // Тростянец. вісті. – 2016. – 11 берез. – С. 5.

14 березня до 202-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка в Немирівській районній бібліотеці для дітей з учнями 2-А класу НВК № 2 (класовод Т. С. Дмитренко) пройшла година поезії «Вклонімося Великому Кобзарю».

З життєвим і творчим шляхом поета учнів ознайомила бібліограф дитячої бібліотеки Л. О. Петрова. До уваги другокласників була підготовлена книжково-ілюстративна виставка «Живий у правді вікові», де були представлені твори Великого Кобзаря, що є у дитячій книгозбірні та книги про життя і творчість видатного українського поета. Маленькі читачі намалювали малюнки до поезій Кобзаря, з яких було оформлено виставку «Садок вишневий коло хати», діти читали вірші Великого Кобзаря.

Тращук, В. З Кобзарем у серці : [у Липовецькій загальноосвітній школі № 3 відбувся цикл заходів, присвячених 202-й річниці від дня народження Тараса Шевченка, які розпочалися з конкурсу читців Кобзаревих поезій. Бібліотекар шкільної бібліотеки організувала виставку за літературною творчістю Т. Шевченка, презентацію творів про його життя і діяльність, виставила кращі учнівські малюнки до них. Свого часу на території цієї школи зупинявся великий поет, письменник, публіцист, художник та громадський діяч] / В. Тращук // Липовец. вісті. – 2016. – 16 берез.

16 березня в Томашпільській центральній районній бібліотеці відбулася презентація книги «Живий Кобзарів силует» поета і письменника, земляка, уродженця с. Липівка А. Бойка. В своїй книзі автор досліджує історію перебування Тараса Григоровича Шевченка на Томашпільській землі.

Директор центральної районної бібліотеки В. Нагірняк провела презентацію «Тарасові шляхи на Вінниччині». Присутні на заході ознайомилися з книжковою виставкою «Геній, якому судилася вічність».

Войтенко, Н. Уклін тобі, великий Пророче : [у с. Човновиця Оратівського р-ну 9 березня ознаменувалося відкриттям пам’ятника генію української нації Т. Шевченку. 11 березня для всіх, хто любить поезію Т. Г. Шевченка в Оратівському районному будинку культури відбувся тематичний вечір «Єднаймо Україну Тарасовим словом». Зацікавлені творчістю Тараса Шевченка оглянули книжкову виставку, підготовлену працівниками центральної районної бібліотеки та виставку творчих робіт учасників дитячої зразкової студії «Юний майстер»] / Н. Войтенко // Обрії Оратівщини. – 2016. – 17 берез. – С. 3.

Мистецький захід до Шевченківських днів за участю колективу Хмільницької школи мистецтв : [з нагоди 202-ї річниці з дня народження Т. Г. Шевченка учнівсько-педагогічний колектив Хмільницької школи мистецтв долучився до спільного мистецького проекту «Шевченко у творчості краян». Захід підготували і провели: районна бібліотека, літературно-мистецький клуб «Золота троянда», «Читацьке коло» та школа мистецтв] // 13 Округ. – 2016. – 17 берез. – С 7.

18 березня напередодні Всеукраїнського дня поезії в Теплицькому районному будинку культури вже традиційно відбувся районний конкурс читців «І слово розумом святим – і оживи, і просвіти».

Організатори конкурсу – відділ культури і туризму та відділ освіти районної державної адміністрації. Вітали учасників конкурсу начальник відділу культури і туризму Теплицької РДА В. Прокопенко та головний спеціаліст відділу освіти Н. Вербовата.

Учасниками конкурсу стали 35 читців із 18 сіл району. Крім творів Т. Шевченка учасники декламували вірші і прозу, присвячену воїнам АТО, героям Небесної сотні, патріотичну поезію, присвячену Україні.

Захід розпочали учасники зразкового аматорського хорового колективу «Джерела» Теплицької ДМШ (кер. А. Грабова), ансамбль бандуристів Великомочульської філії Теплицької ДМШ (кер. Г. Стецюк), ансамбль бандуристів «Долонька» Теплицької ДМШ (кер. А. Грабова).

Читці крім поезій Великого Кобзаря декламували власні вірші. Авторські твори виконували 10 учасників конкурсу. Зокрема: А. Кобрин із с. Соболівка, О. Заїка, Я. Морванюк, А. Коберник, Р. Гарбуз з смт Теплик.

Переможців конкурсу нагородили дипломами і книгами «Кобзар» Т. Шевченка. Всі учасники конкурсу були відзначені дипломами за участь та отримали літературу українських класиків у подарунок.

В рамках конкурсу була організована виставка фотодокументів, де висвітлено творчий доробок Т. Г. Шевченка.

18 березня відкрита лекція-концерт з історії бандури проходила в Оратівській дитячій музичній школі в рамках відзначення 202-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка.

Лектор – викладач ДМШ А. Левченко ознайомила усіх присутніх в залі з історією національних інструментів різних країн та особливо пізнавально представила наш національний – бандуру. Присутні чули не лише твори на бандурі у виконанні А. Левченко, Д. Турченюк, У. Бровій від минувшини до сучасності, а й мали нагоду оцінити розквіт інструментальної гри на бандурі Р. Гриньківа, О. Герасименко, Г. Матвієва, Я. Джуся, сучасних гуртів «Шпилястих кобзарів», «B&B», «DJ Dzhus». Очевидно, що не лише в Україні грають на бандурі, за кордоном теж поважають та знають бандуру. Втім, навіть сучасна музика без знання традицій нічого не варта.

Бондар, Т. Шлях Кобзаря – шлях до народу : [за такою назвою у Бершадській дитячій музичній школі ім. Р. Скалецького відбувся літературно-музичний захід, присвячений 202-й річниці від дня народження Тараса Шевченка. Захід відвідали керівники місцевої влади. Твори Кобзаря звучали у виконанні дитячого вокального ансамблю «Кольорова парасолька (кер. К. Мураховська), жіночого ансамблю народного аматорського хорового колективу ветеранів праці міського будинку культури (кер. І. Варгоцький), солістів районного будинку культури та ветеранів праці. «Заповіт» Т. Шевченка читав В. Мороз, студент-практикант Тульчинського училища культури. Завершальним моментом заходу стало виконання твору «Реве та стогне Дніпр широкий…» зведеним хором викладачів музичної школи, РБК та жіночого ансамблю ветеранів праці разом з присутніми у залі. Працівники районної бібліотеки підготували книжкову виставку «Величне слово Кобзаря бринить у наших душах»] / О. Шевчук // Бершад. край. – 2016. – 18 берез. – С. 2.

18 березня в читальній залі Могилів-Подільської районної бібліотеки вшанували пам’ять великого сина українського народу, неперевершеного світоча української культури Тараса Шевченка.

В рамках проведення заходу відбулась конференція «Велич Тарасового слова» зі студентами Могилів-Подільського технолого-економічного коледжу Вінницького Національного аграрного університету (куратор – А. В. Кордонська) та Державного вищого навчального закладу Могилів-Подільського монтажно-економічного коледжу (куратор – Трунова Н.А.).

Під час конференції присутнім були представлені мультимедійні презентації, відеоролики та зразки музичного і образотворчого мистецтва. Працівники бібліотеки презентували присутнім книжкову виставку до 202-ї річниці від дня народження Великого Кобзаря.

Наші читці – молодці : [з нагоди 202-ї річниці з дня народження Т. Г. Шевченка в Ямпільській міській раді відбувся конкурс читців «Кобзар і Україна»] // Ямпіл. вісті. – 2016. – 23 берез. – С 2.

Іваницька, С. Шевченківське свято «Вінок Кобзареві» : [у бібліотеці с. Конищів Муровано Куриловецького р-ну відбулося Шевченківське свято «Вінок Кобзареві», яке підготували учні 9 класу під керівництвом учительки української мови та літератури Н. Й. Плиснюк та бібліотекаря С. В. Іваніцької. Бібліотекар підготувала тематичну виставку творів та композицій про Т. Г. Шевченка під назвою «Шевченківськими шляхами»] / С. Іваніцька // Наше Придністров’я. – 2016. – 25 берез. – С. 5.

Данилюк, О. Запрошує філателістична виставка, Великому Кобзареві присвячена : [на початку березня у Барському районному історичному музеї відкрилася філателістична виставка «Великий світ навколо величі Т. Шевченка », присвячена 202-й річниці від дня народження Кобзаря. Представив свою колекцію Заслужений філателіст України Євген Йосипович Меснянкін. На виставці можна побачити марки, блокноти, конверти, листівки, штемпелі першого дня та спеціальні, а також календарні пошти України та інших країн, а також Поштової Адміністрації ООН, в яких розкривається творчий шлях поета. Зовсім нещодавно ця колекція була представлена на 14-й Національній філателістичній виставці УКРФІЛЕКС-2015 у Львові, де здобула медаль у ранзі «Бронза»] / О. Данилюк // Поділ. край. – 2016. – 25 берез. – С. 4

У районній бібліотеці для дітей : [10 березня в Муровано Куриловецькій районній бібліотеці для дітей було проведено літературно-мистецьку годину «Об’єднаймо Україну Шевченковим словом» , присвячену 202-й річниці від народження Т. Г. Шевченка. Розпочала захід завідуюча бібліотекою З. В. Соболєва Про життєвий і творчий шлях Кобзаря мову вела бібліотекар Н. В. Коріневська. У бібліотеці було оформлено книжково-ілюстративну експозицію «Володар думи, Володар слова» та виставку української художньої вишивки майстрині А. М. Кирилюк] // Наше Придністров’я. – 2016. – 25 берез. – С. 4.

Березень у Вінниці нагородили переможців ІІ Всеукраїнського літературно-мистецького конкурсу «Шевченкова весна» . Церемонія нагородження дипломантів і лауреатів проходила у Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського. За словами організаторів, конкурс започаткований з метою популяризація постаті та літературно-мистецької спадщини Т. Г. Шевченка, виявлення обдарованої талановитої молоді.

Голова журі, кандидат філологічних наук, доцент А. Віннічук відзначила: «Цьогоріч літературно-мистецький конкурс набув Всеукраїнського масштабу, адже перші конкурсні роботи почали надходити з інших областей України. Участь взяло 25 школярів, що представляли понад 10 областей України – Вінницька (Жмеринський, Калинівський, Тульчинський райони), Одеська, Луганська, Донецька, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Київська, Житомирська області. Нам вдалося зібрати поціновувачів творчості Великого Кобзаря до тієї дружної родини, про яку він так мріяв у своєму «Заповіті»». Перемогу здобуто у десяти номінаціях. Призерів ІІ Всеукраїнського літературно-мистецького конкурсу «Шевченкова весна» нагороджено сертифікатами і грамотами, фотоальбомами «Вінниччина» та пам’ятними подарунками.

Бібліотеки Вінниччини

1 березня у Томашпільському р-ні відбувся семінар бібліотечних працівників на тему «Дитяче читання – основа гармонійного розвитку та задоволення освітніх, комунікаційних та соціокультурних потреб особистості».

Бібліотекарі району ознайомилися з новими документами, що забезпечують розвиток дитячого читання в державі новими іноваційними формами юних користувачів.

Завідуючі Русавської, Кислицької, Борівської сільських бібліотек поділилися досвідом роботи з питань бібліотечного обслуговування читачів-дітей.

Під час семінару відбулася зустріч бібліотекарів з поетом-земляком О. Височанським, який презентував свою нову книгу «Дідів заповіт».

1–4 березня Національною академією керівних кадрів культури і мистецтв у партнерстві з Українською бібліотечною асоціацією було оголошено про проведення VI Всеукраїнської конференції «Сучасна бібліотечно-інформаційна безперервна освіта: європейські орієнтири», що проводилась, вже традиційно, у смт Славське Львівської області.

Метою конференції стало обговорення проблем підготовки фахівців зі спеціальності «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» та підвищення кваліфікації бібліотечних працівників з урахуванням необхідності отримання нових професійних знань у контексті євроінтеграційних процесів України.

Учасником VI Всеукраїнської конференції від Козятинщини стала бібліотекар-бібліограф Білінська В. Молодий спеціаліст бібліотечної справи була запрошена, як координатор проекту, що незабаром стартує в Козятинській бібліотечний системі «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації у бібліотеках» за підтримки програми Європейського Союзу «Еразмус+(Жан Моне)».

Рідна мова – у Лугах : [до Міжнародного дня рідної мови в Лузькій сільській бібліотеці Чечельницького р-ну відбувся дитячий ранок «Рідну мову буду знати, берегти і шанувати». Привітали дітей з чудовим святом рідної мови бібліотекар Л. Семенюк, яка презентувала книжкову виставку «Рідна мова духовності основа» та В. Снігур, директор сільського будинку культури, створивши дітям затишну атмосферу занурення в цікаві українські книги. На завершення заходу дітки отримали призи за участь у конкурсах] // Чечельниц. вісн. – 2016. – 3 берез. – С. 4.

3 березня в с. Березна відбулася презентація під назвою «Земля мого дитинства». Жителям Березнянської територіальної громади, творчій еліті Хмільницького району презентовано книгу Івана Пилиповича Паращука «Село над Бугом. Історія с. Березна Хмільницького р-ну Вінницької області».

Участь в урочистому заході взяли: заступник голови Хмільницької РДА М. Чикотун, голова Хмільницької районної ради З. Бонсевич, начальник відділу освіти райдержадміністрації А. Жук, сільський голова Н. Романюк, жителі Березнянської територіальної громади, зокрема Герої Праці, ветерани, діти та бібліотечні працівники Хмільниччини.

В ході урочистого заходу присутні вшанували пам’ять автора книги І. Паращука хвилиною мовчання, який на жаль не дочекався видання своєї праці, помер 2 березня 2013 р.

Привітала жителів Березни з виданням книги краєзнавець Хмільницької районної бібліотеки для дорослих О. Михалиця. Вона зауважила, що це вже 12-та книга з історії сіл Хмільниччини, яка побачила світ. Впорядкуванням і виданням зазначеної книги займалася бібліотекар Березнянської сільської бібліотеки Г. Паращук. Усього видано 50 примірників книги. Презентація книги про рідне село – це подія, яка також стане історією. Березна – споконвіку українське село, яке має свою історію та традиції. Саме цю місцевість обрали трипільці. Одна із перших дат села сягає у ХVІІІ ст.

Більше 60 років автор книги І. П. Паращук збирав історію села. І хоча книга невелика за розмірами, але багата на факти і події. Копітка робота проводилась в архівах та бібліотеках області.

У зверненні до читача, автор зазначив: «Я спробував написати історію нашого роду з найдавніших часів до 2006 р. розуміючи, що не всім вона буде до вподоби. Але це був мій час, час мого покоління. Ми вірили, що працювали для майбутнього, хотілось, щоб кожне прийдешнє покоління знало, в яких умовах ми виживали. Ніколи не був істориком, краєзнавцем, але впевнений, щоб знати свій родовід, треба його любити. Чому книга написана лише до 2006 р.? Відповідь проста – мій відлік підходить до кінця. Вірю, що майбутнє покоління допише історію березнянського роду».

Прикрасили свято піснями діти та творчий колектив учителів Березнянської школи.

 

Мельник, Ю. «Прозора й чиста, як гірська вода – то України мова барвінкова», – поетичний диліжанс : [у Тульчинській районній бібліотеці для дітей відбувся поетичний вечір, приурочений Дню рідної мови. Ведучими заходу були студенти 2-го бібліотечного курсу Тульчинського училища культури. Учні, котрі завітали на захід, виявилися дуже активними та доповнили захід виразним читанням віршів рідною мовою] / Ю. Мельник // Тульчин. край. – 2016. – 4 берез. – С. 4.

4 березня у Чернівецькій дитячій бібліотеці пройшла поетична година «Журавка з подільського жита», присвячена 75-й річниці від дня народження поетеси-землячки, авторки цікавих творів для дітей Ганни Чубач.

Діти, що завітали до бібліотеки читали вірші, скоромовки, відгадували загадки. З розповіді бібліотекаря дізналися, що вірші поетеси перекладені російською, англійською, німецькою та ін. мовами. Нині Г. Чубач – Заслужений діяч мистецтв України.

Поезії Ганни Чубач милодійні, задушевні, мабуть саме тому чимало композиторів створили пісні й романси на вірші поетеси.

10 березня в Теплицькій районній бібліотеці для дітей пройшов захід на тему «Здрастуй, Масляна!», мета якого – продовжити знайомство учнів з традиціями і звичаями українського народу, розширити світогляд школярів, формувати навички і звички, змістовно проводити дозвілля. Бібліотекар підготувала бесіду на тему: «Масляна, Масляна, яка ти красна!» та огляд літератури «Масляну гуляємо, весну зустрічаємо». На заході звучала музика. Діти гралися в «Пошту», «Дістань приз», «Гарна господарочка». Проводилися конкурси: «Прислів’я про Масляну», «Хто більше млинців з’їсть», «Хто знає більше пісень-веснянок». Завершилось свято частуванням дітей млинцями і пирогами.

«Мамину сорочку пригорну до серця, теплу, як дитинство сонячне моє» : [у Чечельницькій центральній районній бібліотеці створено клуб «Чарівний клубочок», де вивчають традиції українського вишивання. Керівник гуртка Н. А. Мулько, бібліотекар книгозбірні, яка об’єднала навколо книги і техніки вишивання небайдужих і вмілих чечельничан, що полюбляють прекрасне з метою творення і дарування людям краси своїх рук, всього прекрасного та самобутнього] // Чечельниц. вісн. – 2016. – 10 берез. – С. 6.

Куцкір, О. Кіноклуб – у бібліотеці : [Хмільницька районна бібліотека для дорослих стала переможцем спільного конкурсу міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudaus UA та Програми «Бібліоміст», «Кіноклуб Docudaus UA в бібліотеці», спрямованого на сприяння активізації діалогу про права людини в українському суспільстві шляхом надання бібліотекам медіа-інструментів та методології для підвищення рівня поінформованості громадян України в галузі прав людини. В читальному залі бібліотеки відбулося відкриття кіноклубу та перегляд  представленого на Міжнародному фестивалі «Docudaus UA» фільму «Коли-небудь ми станемо щасливими»] / О. Куцкір // Життєві обрії. – 2016. – 11 берез. – С. 9.

Мірчук, С. Дитяча бібліотека стала переможцем двох проектів : [Барська районна бібліотека для дітей стала переможцем двох різних грантових програм. Перший проект «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках», організований Українською бібліотечною асоціацією за підтримки Європейського Союзу (програма «Еразмус +»). Другий проект «Фотоісторія рідного міста» був підтриманий Британською Радою в рамках програми «Активні громадяни». Реалізовувати проекти бібліотека буде спільно з Молодіжною спільнотою «Актив. Бар»] / С. Мірчук // Барчани. – 2016. – 11 берез. – С. 5.

16 березня 2016 рік Президент України урочисто оголосив Роком англійської мови в Україні, підписавши Указ №641/2015 від 16 листопада 2015 р.

Липовецька районна бібліотека для дітей відкриває Рік англійської мови книжковою викладкою-порадою «Вчи англійську мову – виходь у світ», на якій представлені абетки, розваги, віршики англійською мовою для найменших читайликів і словники, довідники, розмовники, посібники для користувачів середнього і старшого шкільного віку.

В межах Року англійської мови в Україні бібліотека проведе вікторину «Казкова Англія відома і невідома» та цикл бібліографічних оглядів «На п’єдесталі – англійські письменники». А в літній період бібліотека організовуватиме перегляд цікавих мультиків англійською з українськими і англійськими субтитрами.

16 березня в читальній залі Хмільницької районної бібліотеки для дорослих демонструвався черговий документальний фільм, де гості бібліотеки ще раз переглянули фільм українського режисера М. Бондарчука «Трудний», у якому йдеться про героя фільму – підлітка, у якого є мати і дід , але він живе в притулку для сиріт .

Після перегляду користувачі бібліотеки разом зі співробітниками бібліотеки обговорили проблеми, висвітлені у фільмі: Як таке могло статися? Чи існує така проблема в Україні – діти-сироти при живих батьках? Як допомагає держава, суспільство таким дітям? Дискусія була жвава, цікава та повчальна.

18 березня у Джуринській бібліотеці-філії Шаргородського р-ну для дорослих була організована виставка старовинних листівок. Колекція належить жительці села Г. Конверській. До неї увійшло понад 100 різних листівок. Протягом багатьох років їх збирала мати Ганни, а потім передала доньці. Виставку відвідали майже всі жителі територіальної громади.

Курилюк, Л. «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках» : [Хмільницька районна бібліотека для дорослих стала переможцем конкурсу у проекті «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках» за підтримки Європейського Союзу (програма «Еразмус +»). У конкурсі взяло участь 163 бібліотеки з усіх областей України. Метою проекту є створення та організація активної діяльності Пункту європейської інформації у бібліотеці для надання мешканцям місцевої громади інформаційно-просвітницьких послуг і популяризації знань про ЄС, європейські цінності та європейський вибір України, сприяння вивченню іноземних мов. Дія проекту розрахована на три роки] / Л. Курилюк // Життєві обрії. – 2016. – 18 берез. – С. 4.

Слободянюк, Г. Книги, що дарують радість : [у Піщанській районній бібліотеці для дітей відбулася зустріч з поетами-земляками: Т. Стасюк, котра представила свою збірку поезій «Час вогню» та поетесою, композитором Н. Давискибу. Учні, котрі були запрошені на захід, мали можливість ознайомитися зі збіркою поезій та прослухати кілька пісень із неї] / Г. Слободянюк // Піщан. вісті. – 2016. – 18 берез. – С. 4.

18 березня, традиційно, у переддень Всесвітнього дня поезії у Козятинській районній бібліотеці збираються любителі поетичного слова, що об’єдналися в літературно-мистецький клуб «Обрій». Цього разу під гаслом «Поети Козятинщини: нові імена». На святі звучали твори майстрів поетичного слова Б. Сиваківського, П. Зарицького. Чарувала поезія поетів-аматорів О. Балецької, С. Левчук, Б. Зільбермана, Л. Дворніцької. Цікавим відкриттям стали поети початківці Д. Ланова, Жарська О. А. Чудновець, К. Коломійчук, К. Рибак, Л. Бевза.

Гість з Хмельниччини поет-пісняр, композитор, співак О. Стадник читав свої вірші і виконував авторські пісні.

19 березня в Козятинській районній бібліотеці пройшла творча зустріч прихильників творчості Ліни Костенко «Поезія – це завжди неповторність…». З цієї нагоди активним жителем міста Т. Єрмолаєвою спільно із депутатами міської ради Т. Радіною та Г. Панчуком був проведений літературний вечір, де великі шанувальники творчості письменниці змогли поринути у безмежний світ лірики та відчути глибину і силу поетичного слова. Участь у зустрічі взяли педагоги, учні шкіл району та міста: К Куліш, А. Ліщук, І. Мандебура, А. Цьох, А. Лопотюк та ін.

20 березня у Ладижині вперше відбувся Poetryslamпоетична битва володарів римованого слова. У центральній міській бібліотеці відбувся незвичний для міста поетичний турнір з поетичного слему. Захід провели у форматі, визначеному Південною лігою Поділля з поетичного слему. Організував та провів ці поетичні змагання А. Скакодуб, голова літературно-мистецького об’єднання «Стожари». У Ладижині подібна поетична битва відбувалася вперше і для учасників це стало несподіванкою. Оцінювало слемерів-дебютантів журі у складі А. Чигриної, директора міської центральної бібліотеки, Д. Самошевського та В. Іщука – відомих художників та Т. Макаревич, завідуючої краєзнавчим сектором Ладижинського БК «Лада». Спонсором конкурсу виступив приватний підприємець А. Патраманський. Слем (від англ. slam – ляскати (особливо дверима); в американському сленгу – різка критика; брутальна відповідь). Це манера читання віршів, у якому важливим є не лише те, що читається, а й те, як саме. Слем-турнір – химерне поєднання спорту та мистецтва, де поети змагаються в артистичному читанні. Своєрідний бунт проти цензури літературних читань, стандартів. Це змагання включає оцінки довільно обраного з-поміж глядачів журі, з чітко визначеним часом читання поетичного твору, та навіть штрафні санкції за порушення встановлених правил.

 

21 березня працівники бібліотечного відділу № 1 Ладижинської міської бібліотеки провели вечір поетичного настрою «Поезія і пісня – дві чарівні сили». На святі звучало багато поезії Л. Костенко, П. Тичини, В. Сосюри, М. Рильського тощо. Ведучі заходу розповіли присутнім про історію окремих пісень, таких як «Чорнобривці», «Черемшина», «Червона рута» і їх авторів. Учні мали можливість прослухати ці твори у виконанні відомих співаків – Д. Гнатюка, Н. Матвієнко, В. Зінкевича.

 

21 березня з нагоди Всесвітнього дня поезії, в Липовецькій центральній районній бібліотеці бібліотекар Інтернет-центру Т. Козел разом із учнями Липовецької ЗОШ № 2, здійснила віртуальну подорож у «Світ поезії».

21 березня Президентом України 2016 р. в Україні оголошено Роком англійської мови. Працівники Турбівської бібліотеки для дітей підготували для користувачів тематичну книжково-ілюстровану виставку «The English Language is the Queen of the Languages in the Modern World» («Англійська мова королева мов в сучасному світі»). Книжкова виставка складається з чотирьох розділів: «Шлях становлення та світове визнання», «Класики англійської літератури», «Веселе англо-читання», «Вивчаємо разом англійську мову».

21 березня Томашпільська центральна районна бібліотека стала переможцем конкурсу проекту Української бібліотечної асоціації «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках» за підтримки Європейського Союзу (програма «Еразмус+»).

У конкурсі взяли участь 163 бібліотеки з усіх областей України. Конкурсним журі було відібрано з Вінницької області 4 районних бібліотеки, які стали учасницями проекту.

Томашпільська центральна районна бібліотека розпочала роботу по створенню Пункту європейської інформації «Європа – наш спільний дім».

22 березня працівниками відділу з обслуговування дітей Бершадської центральної районної бібліотеки О. М. Струтинською та С. Ю. Єгоровою було проведено екологічну годину-тренінг «Чим дихаємо? Що п’ємо?» для учнів 6-б класу Бершадської ЗОШ № 1.

Під час проведення тренінгу учні передавали один одному блакитну кульку, яка символізувала краплину води і висловлювали думки, що вони зроблять для того, щоб зберегти на Землі цей безцінний дар – воду.

22 березня в Липовецькій дитячій бібліотеці відбувся День інформації «Наша преса – на всі інтереси». Впродовж дня користувачі різних вікових груп пізнавали таємничий світ преси.

Першокласники каталися на періодичній каруселі «Прес калейдоскоп». Учні 3-4 класів розширили свої знання на бібліотечному уроці «Пані Газета та його Величність Журнал». Особливо активними виявилися четвертокласники колегіуму ім. В.Липківського.

Дитячі журнали «Дзвіночок», «Крилаті», «ЗІН» порадували дітей чудовими казками, оповіданнями, легендами, переказами, веселими віршами, а журнал «Барвінок» познайомив юних користувачів з прикметами, прислів’ями та приказками. В захоплююче царство природи повели природничі журнали «Паросток», «Весёлые животные», «Яблунька», «Юний натураліст».

Всі із задоволенням брали участь в грі «Краща газета» та у вікторині «Таємничий словник школяра».

Дітям середнього віку бібліотека запропонувала огляд-рекламу «Подорож до Країни Журналії», а старшокласниці вчились бути стильними з корисними порадами від журналів «Юная Леди», «Полина», «Українська вишивка», «OOPS».

Колесник, Л. Серебрійчани пишуть вірші : [у Серебрійській сільській бібліотеці Могилів-Подільського р-ну відбулась година поетичного спілкування під назвою «Поезія –це завжди неймовірність». Завідюча бібліотекою М. Маковійчук запросила до книгозбірні місцевих поетів, учнівську молодь і дорослих читачів] / Л. Колесник // Слово Придністров’я. – 2016. – 25 берез. – С. 8.

Форпост до Східного Поділля : [«Замки і фортеці з-понад Кучманського шляху» – таку назву має видана торік краєзнавча книжка, що її підготували хмельницькі науковці В. Захар’єв та С. Шпаковський. Презентація книги відбулась в Барській районній бібліотеці. Видання, за задумом авторів, має неабияк прислужитися як фахівцям у галузі історії та археології, студентам, учням шкіл, так і всім шанувальникам давнього минулого Поділля й України] // Поділ. край. – 2016. – 25 берез. – С. 5.

Мірчук, С. Поезія – мрія, яка стала реальністю: [у Барській районній бібліотеці було проведено творчий захід «Поезія, що музикою стала». Подібні літературні дійства відбуваються в бібліотеці регулярно] / С. Мірчук // Барчани. – 2016. – 25 берез. – С. 4.

28 березня – 3 квітня до Всеукраїнського тижня книги бібліотеки-філії Іллінецької централізованої бібліотечної системи провели ряд заходів, зокрема: в районній бібліотеці для дітей тиждень книги відкрито турніром ерудитів, який проведено з учнями 8 класу Жорнищенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів. Звання «Юний ерудит – 2016» виборов В. Житар. Учасники турніру взяли участь у відкритті виставки «Пісня щедрого поля», яке відбулося в цей день в центральній книгозбірні та стали учасниками майстер-класу по виготовленню виробів з соломи майстрині Тетяни Герасимець.

На гостину в районну дитячу бібліотеку завітали і наймолодші жителі міста - вихованці старшої групи дошкільного навчального закладу «Пролісок». Для них проведено пізнавальну екскурсію «Книжковий дім запрошує гостей» та вікторину «З якої казки ми прийшли?».

Увагу користувачів районної дитячої бібліотеки середнього та старшого шкільного віку привертала нова виставка «Іван Франко: життя, творчість, світогляд», приурочена 160-річчю з дня його народження. На виставці представлено нові матеріали, що розказують про життєвий та творчий шлях великого Каменяра, а також його безсмертні твори, зокрема і для наймолодших користувачів бібліотеки. Біля виставки були влаштовані поетичні хвилинки. Діти середнього шкільного віку із задоволенням переглянули бук-трейлер «Про Блеза Паскаля, Вольфі Моцарта...», створений працівниками бібліотеки.

28 березня – 3 квітня впродовж Всеукраїнського тижня книги в Липовецькій районній бібліотеці було проведено ряд заходів для прихильників книги та читання.

Найпершими на Книжкові іменини завітали першокласники загальноосвітньої школи В.Копитка. Багато хто з них прийшов у бібліотеку вперше. Всі з захопленням розглядали барвисту ілюстровану експозицію «Читаємо самі», яку презентувала бібліотекар Н. Кругляк.

Для першокласників бібліотека провела ерудит-лото «Затишно дітям в пазусі казок». Малюки з радістю мандрували сторінками улюблених казок, пройшлися «Вулицями казкового міста», побували в «Зачарованому замку»та на «Майдані знайомств», впізнавали казкових героїв, розплутували «Казковий Єралаш», повертали кожен предмет у свою казку з «Чаклунської торби Баби Яги». Діти розгадували казкові загадки, побували в сусідньому королівстві «Мультляндії».

Також в програмі тижня: День інформації «Наша преса – на всі інтереси», «Мультяшні посиденьки», бібліотечний десант до дитячого садка «Книженятка–для маляток», «Слово через віки від Володимира Мономаха», екскурсії, голосні читання від членів літературного гуртка «Криниця».

28 березня – 3 квітня до Всеукраїнського тижня книги в секторі обслуговування дітей Оратівської центральної районної бібліотеки під гаслом «Ми читаємо завзято, а читати нам – це свято» було проведено ряд заходів У цей період проходили різноманітні заходи, спрямовані на залучення підростаючого покоління до невичерпних джерел знань, прищеплювання дітям уміння самостійно працювати з книгою, аналізувати, робити висновки з прочитаного, виховування любові і поваги до книги.

29 березня у Гайсинській районній дитячій бібліотеці відбулася творча акція «Перлини дитячої творчості». У цей день гостинна зала зібрала найактивніших користувачів бібліотеки середнього та молодшого шкільного віку у дружнє сімейне коло –їх об’єднало чудове театралізоване свято «Давайте покличемо казку…» і велика любов до книги. Бібліотекарі влаштували для дітей справжнє дійство – казкові та музичні вікторини, дотепні загадки та ін.

Березень в рамках роботи Пункту європейської інформації, директором Центральної районної бібліотеки м. Козятин Дячук Т.В. та керівником Козятинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Комаром О.С. підписано Меморандум про спільну діяльність щодо надання безоплатної правової допомоги. Безкоштовна Громадська приймальня працює кожен останній четвер місяця. Жителі сіл району отримують консультації засобом Skype.

  

Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва

1 березня в Інформаційному центрі «Вікно в Америку» Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулось урочисте відкриття Року англійської мови на Вінниччині. З вітальним словом виступила директор Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва, Заслужений працівник культури України Н. Морозова, яка зробила анонс можливостей бібліотеки щодо реалізації програми Україна Speaking, ознайомила з річною програмою заходів з вивчення англійської мови. На зустріч завітали вчителі англійської мови міста та всі бажаючі вивчати іноземну у бібліотеці.

Свою інноваційну методику вивчення англійської мови сімейного типу за творами А. Екзюпері «Маленький принц» презентував О. Рябоконь, кандидат педагогічних наук. Студентки Донецького національного університету історичного факультету кафедри «Міжнародні відносини та зовнішня політика» К. Коржук та А. Линник ознайомили з веб-сайтами та програмами, що допоможуть самостійно вивчати англійську мову як іноземну. Це була чудова нагода презентувати ресурси і послуги Центру «Вікно в Америку» і можливості вивчати англійську разом. Завершилась зустріч дискусією «Роль англійської мови в глобалізації» у рамках Клубу спілкування англійською мовою та зустріччю з викладачами програми Microscholarship Access Program та обдарованою молоддю громади.

3 березня у секторі правової інформації відбулася зустріч з кандидатом наук з державного управління, радником міського голови з рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на громадських засадах, поетесою, самобутньою художницею Світланою Сулімовою «Я просто жінка…», присвячена Міжнародному дню прав жінок і миру.

3 березня у стінах Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбувся семінар-тренінг із залучення грантових коштів для представників громадських організацій Вінницької області. Захід проходив за підтримки Громадських рад при обласній раді та ОДА. Модератором заходу виступив голова громадської організації Єврорегіон «Дністер» С. Татусяк. Учасниками семінару-тренінгу стали Директор ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, Заслужений працівник культури України, голова Громадської ради при обласній раді Н. Морозова, директор Департаменту міжнародного співробітництва (Folkuniversitetet, Швеція) Алі Рашиді, заступник голови ВОО МГО «Україна-Польща-Німеччина» А. Кавунець, голова Громадської ради при облдержадміністрації М. Бардин, голова правління громадської організації «Філософія серця» Ю. Грига, виконувач обов’язків директора Координаційного центру Єврорегіону «Дністер» Р. Джабраілов, а також депутати обласної ради, представники влади та громадських організацій області. Директор Департаменту міжнародного співробітництва Алі Рашиді поділився досвідом створення та реалізації проектів громадськими організаціями в Європі, а також наголосив на зростанні в останні роки ролі громадських організацій в нашій державі. Також він наголосив на тому, що європейські партнери готові надати всю необхідну допомогу громадським організаціям області. Організатори семінару-тренінгу сподіваються, що організація та проведення таких заходів сприятимуть розбудові громадянського суспільства в Україні, яке, як показує світова практика, повинно перебрати на себе частину функцій органів виконавчої влади.

12 березня у відділі рідкісних і цінних видань Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва експонувалась виставка «З книгозбірні Марії Щербатової», на якій представлені книги, що належали родинам Потоцьких-Строганових-Щербатових. До революційних подій 1917–1920 рр. бібліотека Немирівського маєтку налічувала 20 тис. томів книжкового фонду, але з часом вона була розпорошена. На сьогодні у відділі РіЦ є на збереженні близько 400 томів.

12–13 березня у приміщенні Вінницької ОУНБ бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва пройшла серія відкритих лекцій, історичних дискусій та круглих столів у рамках Всеукраїнського проекту «Відкрита школа історії». «Відкрита школа історії» – громадська ініціатива, що спрямована на поширення історичної освіти шляхом проведення аналітично-освітніх заходів. Проект має на меті впровадження суспільного діалогу та поширення знань про проблеми історії України, міжнародних зв’язків та демократичних традицій серед широких верст населення. Проект реалізовується за підтримки львівської громадської організації «Патріотичні ініціативи» та пройде у 9 містах України протягом 2016 р. У вінницькій серії взяли участь фахівці з історії, представники провідних наукових та освітніх установ України, зокрема О. Струкевич, О. Дмитрук, О. Федоришин, О. Коляструк, К. Кобченко, К. Галушко, Г. Єфименко, а також відбулась презентація книги Є. Магди «Гібридна війна: вижити, щоб перемогти» та серії книг «Історія без цензури».

14 березня до Року англійської мови в Україні у найбільшій книгозбірні області презентували книжкову виставку «Англомовні видання ХVII – XIX ст.». На виставці особливе місце посіла «Біблія», що є одним з перших видань Святого Письма в англійському перекладі, зробленому за вказівкою короля Англії Якова І. Видання побачило світ у 1611 р. в Лондоні. Більшість книг, представлених на виставці, перебували в родових дворянських бібліотеках східного Поділля – Потоцьких, Руссановських, Грохольських, Строганових, Гейденів, Собанських, Ярошинських. У колекції рідкісних і цінних книг Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва є чимало прижиттєвих видань англійських поетів. Збірник Вільяма Ватсона датується 1899 р. Серед раритетів у книжковій експозиції є і великий королівський англо-французький і французько-англійський словник, який вийшов друком 1780 р. Не менш цінними серед англійської літератури є періодика ХІХ поч. ХХ ст. Серед них світські, наукові, пізнавальні видання.

16 березня відбувся перегляд та обговорення фільму українського режисера Л. Осики «Етюди про Врубеля», присвяченого 160-річчю великого художника.

Сценарій фільму був написаний режисером разом з С. Параджановим і розповідає про київський період життя Михайла Врубеля.

16 березня відділом рідкісних і цінних видань для викладачів дитячих музичних шкіл Вінницької області.було організовано День інформації «Творці музичної теорії». Бібліотекар І категорії І. М. Валігура представила та прокоментувала фахівцям збірники, методичні посібники, нотні видання ХVІІІ – початку ХХ ст.

Присутні мали можливість ознайомитися з науковим музичним трактатом англійського музикознавця XVII ст. Роберта Фладда, що був надрукований за життя автора у 1624 р. Вони почули цікаву розповідь про відомого піаніста, засновника професійної музичної освіти А. Г. Рубінштейна, уродженця с. Вихватинці Подільської губернії. Увагу фахівців привернули також прижиттєві публікації українських етнографів – К. Квітки, М. Драгоманова, В. Ємця та ін.

17 березня відбулося ювілейне, десяте, засідання Клубу творчої інтелігенції Вінниччини «Інтермеццо». У великій читальній залі Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва зібрались люди, небайдужі до української книги – письменники, краєзнавці, літературні критики, видавці, викладачі та студенти вінницьких навчальних закладів. Ведучий заходу, приуроченого 45-річчю Вінницької письменницької організації, голова Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України М. Каменюк у вступному слові підкреслив: «Головна мета нашої зустрічі – оглянути та оцінити книги, видані за рахунок обласного бюджету в 2015 р., представити окремих авторів, накреслити перспективи книговидання на Вінниччині в поточному 2016 р. та наступних роках». Про те, як діє на Вінниччині Регіональна програма сприяння розвитку інформаційного простору та громадянського суспільства на 2016-2018 рр., про створення умов для розвитку книговидання, поліпшення забезпечення населення області книговидавничою продукцією розповіла присутнім директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації С. Василюк. За минулі десять років в області за рахунок обласного бюджету видано 232 книги (по 1000 примірників кожна) загальним тиражем понад 230 000 на суму більш як 3 млн грн. Особливо популярними стали видання вибраних творів вінницьких письменників в серії «Бібліотека літератури Вінниччини», книги серії «Шкільна бібліотека», альбоми, що представляють творчість провідних художників Вінниччини, краєзнавчі та наукові розвідки, літературні альманахи.

У 2015 р. за бюджетні кошти видано 21 книгу на суму 350,0 тис. грн., а на 2016 р. обласним бюджетом на видання творів місцевих авторів передбачено 400 тис. грн.

Завдяки Регіональній програмі, видано ряд альбомів, які репрезентують Вінницьку область, відтворюють культуру, звичаї та духовне життя вінничан. Це альбоми: «Вінниччина», «Чотири вінницькі броди», «Енциклопедія сакрального мистецтва Поділля», «Краса твоя, Вінниччино», а також альбоми робіт художників: «Мистецтво Вінниччини», «Немирівські пленери», «Декоративно-прикладне мистецтво Вінниччини», «Вінницький вернісаж», «Монументальне мистецтво», «Графіка», «Художники Вінниччини». Обласними краєзнавчим та художнім музеями підготовлено видання «Раритети Вінницького краєзнавчого музею», «Каталог художнього музею», «Графіка ХVIII-ХХ століть» та «Шедеври Вінниччини». У 2008 р. започатковано серію альбомів художників «Митці Вінниччини» Щороку видається 4-5 альбомів цієї серії. Цікавими та якісно ілюстрованими видано дитячі книги «Подільське перевеслечко», «Жниварик», «Пізнайчик-Подолянчик», підготовлені Вінницькою обласною краєзнавчою літературно-мистецькою громадською організацією «Велика рідня». До 200-річчя від дня народження Т. Шевченка видано книги Вінницької обласної універсальної бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва: «Т. Г. Шевченко і Вінниччина», «З іменем Кобзаря» (упорядник А. Подолинний), Коваля О. «Тарас Шевченко на Вінниччині» та Куцевол О. «Життя і творчість Т. Шевченка в художній рецепції українських письменників». Власний видавничий книжковий проект реалізовує редакція журналу «Вінницький край», де видано окремими книгами твори більше 10 авторів журналу. Значна частина названих книг була представлена у виставковій експозиції та доступна для ознайомлення учасникам заходу. У великій розмові про вінницьку книгу та її перспективи взяли участь: Ю. Легун – директор Державного архіву області; Н. Морозова – директор Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, Заслужений працівник культури України, президент Асоціації бібліотек Вінниччини; А. Подолинний – письменник, упорядник серії видань «Шкільна бібліотека» та довідника «Митці слова Вінниччини»; В. Борецький – письменник, головний редактор молодіжного альманаху «Експрес «Молодість». Свої твори читали поети Р. Мельничук, лауреат премії імені М. Стельмаха 2015 р. Н. Урсані, В. Борецький, студенти вузів, літстудійці. Також програма зустрічі включала художні номери від діячів культури Вінниччини.

17 березня у відділі мистецтв відбувся цікавий майстер-клас, де усі бажаючі під керівництвом талановитого гончаря Б. Ломоносова вчилися виготовляти з глини українські народні іграшки-свистунці. Майстер також розповів учасникам заходу про історію виникнення цих народних інструментів та їх різновиди. Увазі присутніх був запропонований перегляд літератури «Українська глиняна іграшка – неперевершений витвір народного мистецтва».

17 березня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбувся поетичний вечір «Вільна поезія» до Всесвітнього дня поезії. Цього року у вечорі поезії разом із молодими поетами, учасниками проекту «Поезія без купюр» Театру книги «Прочитання», студентською молоддю взяли участь і відомі письменники, члени Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України. У програмі вечора: презентація книги Юрія Прокопенка «Посвята жінкам» – В. П. Сторожук, письменниця, член НСПУ, заступник головного редактора літературно-мистецького журналу «Вінницький край», заслужений працівник культури України; літературно-музична композиція за власними віршами – В. П. Крупка, кандидата філологічних наук, доцента кафедри української літератури Вінницького державного педагогічного університету імені М. Коцюбинського; Віра Ваганова – поетеса, композитор, виконавиця власних пісень, викладачка іноземних мов Вінницького кооперативного інституту, лауреат поетичного конкурсу «Золотая строфа»; Олександр Бальменко – поет, виконавець авторських пісень. Студенти Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, учасники літературного об’єднання «Вітрила», учасники Театру книги «Прочитання» ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва та студентки бібліотечного факультету Тульчинського училища культури читали власні вірші.

На заході працівники відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук презентували книжкову виставку «Вільна поезія».

21 березня – 14 квітня у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відкрилась виставка авторських ляльок «Лялькове дефіле». Експозиція присвячена Міжнародному дню лялькаря, що відзначається в усьому світі 21 березня, і презентує близько трьох десятків ляльок, створених руками вінницьких майстринь, як відомих, так і тих, хто тільки опановує це мистецтво. Авторська лялька, як правило, створюється в одному екземплярі і є результатом копіткої і тривалої праці. Зазвичай, така лялька не призначена для гри, вона лише радує очі тих, хто її бачить.

23 березня у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулась презентація творчості Олександри Бурбело. Захід підготовлено спільно з Асоціацією бібліотек Вінниччини, Вінницькою обласною організацією СПУ та Клубом творчої інтелігенції «Інтермеццо». Творчість юної поетеси високо оцінена відомими українськими письменниками – В. З. Нестайком, В. М. Вітковським, А. М. Подолинним. Учасники презентації читали твори Олександри, згадували її коротке, але світле життя, знайомились із виставкою книг. О. Бурбело народилась 1 січня 1998 р. у м. Вінниці у родині викладачів-науковців. Була вихованкою місцевої школи № 26. Пішла з життя через важку спадкову хворобу у 15-річному віці. Олександра є авторкою кількох книг поезії і прози українською та російською мовами. За життя вийшло друком чотири книги автора, решта – посмертні видання. Підготовлені до друку книги поезії та прози «Перемога над синіми водами» та «Гармонія».

Незавершеними лишилися роман в стилі фентезі «Тутанхамон» та детектив. Олександра Бурбело є лауреатом і дипломантом понад півсотні літературних конкурсів та фестивалів, знаковими серед яких є перемоги та здобутки у конкурсах «Україна через 20 років» журналу «Крилаті» (Київ, 2010), «Малахітовий носоріг» (Вінниця, 2010), журналів «Хімія для допитливих» та «Географія для допитливих» (Харків, 2011), «Я козацького роду» (Київ, 2011), інтернет-конкурсах ім. М. С. Гумільова (Санкт-Петербург, 2012), «Волшебное перышко» (Єкатеринбург, 2011, 2012), «Край п’яти січей» (Нікополь, 2012), «Зелене гроно» (Вінниця, 2013) та ін.

Як виняток, 2 липня 2015 р., Олександра була прийнята до Національної спілки письменників України (посмертно). Квиток № 02965 був виписаний 27 серпня і вручений батькам поетеси 5 жовтня у Вінниці під час відкриття IV Міжнародного літературно-мистецького свята «Русалка Дністрова». Нездійсненна мрія із безлічі рожевих мрій молодої поетеси – носити псевдонім – Олександра Таманська (від Тамані, краю запорізьких козаків).

Музейна діяльність

Петро Пипа презентував дряпанки з портретами героїв Небесної сотні : [у Вінницькому краєзнавчому музеї розгорнулася експозиція «Козацької слави навік не здолати». На ній автор представив кілька панно з різьби по дереву, 101 портрет загиблих героїв під час Революції Гідності і 26 образів незламних українських кіборгів. Портрети у техніці дряпанки П. Пипа створює вже понад 20 років, перша колекція його творів була присвячена великому Кобзарю. Творчість Петра Пипи надзвичайно багатогранна: він і художник, і писанкар, і різьбяр по дереву. Оригінальність його робіт в тому, що на деревині він вирізблює сюжети з української історії та етнографії. За роки своєї творчої діяльності різьбяр презентував 14 персональних виставок] // Колос. – 2016. – 2 берез. – С. 1.

2 березня працівники Теплицького районного музею «Історії та етнографії Тепличчини» провели зустріч учасника АТО – земляка Віктора Володимировича Янчука з учнями 7-Б класу Теплицької ЗОШ № 1. Перебуваючи на мирній території, ми навіть не уявляємо, що насправді відбувається на Сході країни. У школярів з’явилась можливість поспілкуватись з очевидцем, який проходить службу в 41-му батальйоні територіальної оборони на Донецькому напрямку, а на даний час перебуває у відпустці.

Учням було показано відеоряд з фотоматеріалів та відеосюжетів , які особисто були зроблені Віктором на передових позиціях і передано для музейних фондів. Наприкінці заходу було розглянуто виставку з музейними предметами, які були привезені чи передані земляками із зони АТО для районного музею.

2 березня у Погребищенському районному краєзнавчому музеї ім. Н. Присяжнюк було відкрито виставку творчості «Жінка – мати, берегиня, майстриня», приурочену Міжнародному жіночому дню. Даний проект розрахований на те, щоб твори декоративно-прикладного мистецтва побачили не лише у вузькому колі, але й жителі та гості міста. Серед запрошених були й учні Погребищенської школи № 1.

Відкрила виставку, директор музею Л. Княжук.У тематичній експозиції були представлені роботи О. Басюк, С. Недошовенко, Г. Нечитайло, О. Лесик, В. Черниш, В. Мельник та Л. Свящук. На суд глядачів були представлені різноманітні техніки і жанри: вишивка бісером зі світськими та релігійними мотивами, мереживо, авторські та ляльки-мотанки тощо.

На відкриття завітав міський голова А. Білик. Майстриня С. Недошовенко презентувала власні вишивки, а юна майстриня В. Черниш поділилась секретами створення ляльки-мотанки. Справжньою родзинкою виставки став майстер-клас від Л. Свящук, яка поділилася з присутніми мистецтвом плетіння вишуканого мережива «фріволіте».

Підсумовуючи захід, завідувач сектору культури і туризму райдержадміністрації Г. Кравчук вручила майстриням відзнаки.

9 березня у Вінницькому обласному художньому музеї відбулося відкриття персональної виставки члена Національної спілки художників України Ірини Шостак-Орлової. Близько 30 представлених на виставці творів – декоративних панно, авторських ляльок, виконаних у багатокомпонентній авторській техніці, – створюють художній образ, що синтезує абстракцію, реалізм, традиційні народні прийоми з високопрофесійними класичними концептами. Назва виставки – «Знайди свою весну» відноситься одночасно і до змісту представлених творів, і до емоційного стану самої художниці, що знаходиться в постійному пошуку нових ідей та художніх рішень. Її тонкий,чутливий смак у поєднанні з вивіреним та раціональним мисленням справжнього фахівця дають блискучий результат, роблячи виставку органічною, образною, яскравою.

9 березня у Літинському районному краєзнавчому музеї ім. У. Кармалюка відбулася особлива подія: до музею з передової було передано прапор з підписами та гаслами учасників АТО. Старший сержант 26-ї бригади, літинчанин В. Микуш, вручив святе знамено директору музею В. Ткач у присутності заступника голови райдержадміністрації В. Захаревич, секретаря Літинської селищної ради М. Курочки, заступника голови Літинської районної спілки учасників АТО П. Рожанського та патріотів із Літина. Віталій Олександрович розповів, що на фронт був призваний 9 липня 2015 р., пройшов відповідне навчання, а нині захищає нас у Донецькій області.

Цей прапор зайняв чільне місце серед експонатів музею.

10 березня на Вінниччині за мільйон гривень реконструюють музей видатного композитора Миколи Леонтовича. Знаходиться він у с. Марківка Теплицького р-ну. Проект реставрованого музею вже готовий. Нова експозиція розповідатиме про життя та творчість подільського диригента та громадського діяча. Наразі мистецтвознавці шукають нові експонати та історичні факти про нашого земляка.

11 березня в Тиврівському районному краєзнавчому музеї відбулась ретро-виставка світлин «Руса коса дівоча краса», де було представлено біля 30 світлин тиврівчанок красунь.

Також майстер клас по заплітанню коси показали майстри Ю. Панченко та А.Тригуб.

Тиврівчанка – майстриня вишивки О. М. Юрчак до 202-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка подарувала музею вишитий портрет Кобзаря та вишитий рушник. Працівники музею та його відвідувачі вдячні майстрині за щирий подарунок!

18 березня у смт Браїлів Жмеринського району в приміщенні музею П. І. Чайковського та Н. Ф. фонн Мекк з ініціативи наукового співробітника музею Н. Тодосюк у теплій, дружній атмосфері відбувся вечір-зустріч під назвою «Животворяще слово поезії», на який було запрошено місцевих поетів. А їх є аж 18… Не всі із запрошених авторів змогли завітати на цю зустріч, але ті, хто були присутні, залишилися з гарними враженнями. Вони продовжують найкращі традиції своїх відомих земляків: В. Забаштанського, А. Загрійчука, В. Краснюка.

Куцак, Н. Мистецтво одного села : [у Шаргородському районному Музеї образотворчого мистецтва відбулася культурно-мистецька акція «Мистецто одного села». Метою акції є ознайомлення шаргородчан з творами образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва одного із населених пунктів району. Цьоро разу участь у такій акції взяли майстри – жителі с. Федорівка. В центрі виставки знаходився чотириметровий рушник територіальної громади, вишитий майстринями села під керівництвом Н. Бурденої] / Н. Куцак // Шаргородщина. – 2016. – 18 берез. – С. 5.

Осаволюк, С. Виріс на подільських краєвидах : польський композитор Петро Перковський родом із Овечачого : [у Вінницькому художньому музеї було проведено конференцію «Петро Перковський на Поділлі: сторінки життя», присвячену 115-й річниці від дня народження композитора. Петро Перковський – відомий польський композитор, педагог і громадський діяч, який народився в Овечачому (нині с. Дружне Калинівського р-ну)] / С. Осаволюк // Прапор перемоги. – 2016. – 18 берез. – С 3.

Мельник, В. Сердечних струн торкається весна : [12 березня у виставковій залі Муровано-Куриловецького районного краєзнавчого музею ім. Федора Коновалюка відбулось урочисте відкриття виставки творчих робіт самодіяльної художниці із с. Жван Антоніни Кремінник під назвою «Сердечних струн торкається весна». З привітаннями звернулися начальник відділу культури і туризму РДА В. М. Веклюк, Жванський, сільський голова Л. С. Марецька, директор централізованої бібліотечної системи Т. В. Тарановська, член спілки журналістів України Р. В. Крохмалюк. Ведучою дійства була директор Районного краєзнавчого музею В. Л. Мельник] / В. Мельник // Наше Придністров’я. – 2016. – 25 берез. – С. 4.

Бондарчук, А Витинанки, мої витинанки : [з метою розвитку та популяризації мистецтва витинанки в приміщенні Тульчинського районного будинку культури відбувся семінар-практикум клубних працівників Тульчинського р-ну з декоративно-прикладного мистецтва В семінарі взяли участь: науковий співробітник Тульчинського краєзнавчого музею Г. Луценко, викладач художнього відділу Кирнасівської дитячої музичної школи Н. Євстафієва та ін.] / А. Бондарчук // Тульчин. край. – 2016. – 25 берез. – С. 4.

28 березня в Тиврівському районному краєзнавчому музеї відбулося заняття гуртка «Меандрик», в якому кожен бажаючий міг навчитися виготовляти традиційну писанку. Писали писанки мешканці Тиврова та с. Пиляви. Учасниками гуртка А. Олімчук, О. Пшеничнюк, І. Малаховською було виготовлено писанки з символікою «Дерево життя», які демонструватимуться у м. Києві.

Дивовижну інкрустацію соломкою представила майстриня з с. Пиляви О. Шеванюк.

   

Куник, А. Створимо експозицію : [у музеї історії с. Вахнівка Липовецького р-ну зібрані цікаві експонати з історії декоративно-ужиткового мистецтва та побуту селян. Зокрема, «Речові», «Образотворчі», «Писемні», «Фото», «Природничі». У планах музею доповнити колекцію різноманітним народним вбранням, що є пам’яткою місцевої матеріальної культури. Працівники музею закликають місцевих жителів долучитися до зібрання цієї колекції, тим більше, що це єдиний подібний музей у районі] / А. Куник // Липовец. вісті. – 2016. – 30 берез. – С. 3

Театрально-концертна діяльність

Романюк, Г. Добра казка для маленьких барчан : [6 березня в Барському районному Центрі дозвілля відбулося справжнє свято добра. Двогодинним веселим дійством вражали малечу та дорослих актори дитячого театру ростових ляльок «Арлекін» м. Вінниці. Організував захід благодійний фонд «ДоброБар», голова фонду – А. О. Колос. Залу для проведення дитячого свята безкоштовно надав директор Барського районного Центру дозвілля М. Коваль] / Г. Романюк // Барчани. – 2016. – 18 берез. – С 4.

24 березня в залі Будинку культури учителя звітувала театральна студія «Игъра». Відбулася прем’єра композиції «Сны» – за творами відомого вінничанина, художника, літератора, драматурга Ігоря Шурова. Вірші поета супроводжувалися відеорядом з його картин і пластичних етюдів у стилі театру тіней.

 

25 березня Вінницький музично-драматичний театр ім. М. Садовського до Міжнародного дня театру презентував глядачам комедію для дорослих «Занадто одружений таксист». Режисер-постановник Т. Мазур взявся за цю роботу за твором англійського драматурга Рея Куні. У вінницькому театрі раніше не ставили твори цього автора, але Тарас Мазур, працюючи до цього у музично-драматичному театрі ім. П. К. Саксаганського у м. Біла Церква, вже ставив комедію сім років тому. Цього разу на сцені задіяні виключно молоді актори. Одну з дружин грає О. Буга, яка уславилась роллю Елізи у «Моя чарівна леді», другу – М. Козирєва. У ролі полісменів М. Коломієць та артистка балету Т. Фролова. У ролі друга таксиста – С. Бондарчук, у ролі сусіда Боббі – А. Константинов, у ролі репортера – А. Побережний. У вистави цікава сучасна сценографія та приємне музичне оформлення.

Музичне життя Вінниччини

1 березня знаком оклику в серії чудових концертів, що відбулись в рамках форуму молодої музики «Барви музики ХХІ сторіччя. Авангард. Класика. Джаз», став завершальний музичний вечір. У концертній залі філармонії свій восьмий день народження у тісному колі друзів та численних шанувальників святкував «ВінБенд».

Унікальний колектив, аналогів якому немає в жодному місті України, презентував велику та яскраву джазову програму. Місце за диригентським пультом займали то художній керівник оркестру, заслужений артист України В. Новосад, то головний диригент Р. Береговий. Звучала золота класика джазу, відомі мелодії, що зал підхоплював та наспівував з перших нот.

4 березня в приміщенні Шаргородського РБК відбувся святковий концерт «Горнусь до тебе мила, неповторна і єдина», присвячений Міжнародному дню прав жінок і миру. Концертну програму вели студенти-практиканти Тульчинського училища культури К. Присяжнюк, А. Борецький та А. Мазепа.

Усіх присутніх жінок у залі своїми теплими та щирими словами привітав голова Шаргородської РДА та голова районної ради Михайло Попов.

9 березня до Міжнародного жіночого дня в залі філармонії авторську програму «Для вас, жінки!» презентував Заслужений артист України, начальник управління культури і мистецтв Вінницької ОДА Станіслав Городинський у супроводі Академічного камерного оркестру «Арката» та резидентів Vinnytsia Jazz Fest – інструментального квартету «Експромт».

Особливість програми полягала в абсолютно новому форматі – улюблені та прем’єрні пісні С. Городинського прозвучали у симфо-поп та симфо-рок аранжуваннях.

Штонда, Т. Розвиток вокально-хорового жанру в районі : [на базі хору «Зачарована дитина» при Дмитрашківському сільському будинку культури Піщанського р-ну було проведено обласний семінар з вокально-хорового жанру. Семінар проводила провідний методист Обласного центру народної творчості з вокально-хорового жанру Н. І. Джус. Ніна Іванівна послухала твори у виконанні ансамблів та хору. Зробила слушні зауваження, провела майстер-клас з хором, долучивши до нього всіх працівників культури] / Т. Штонда // Піщан. вісті. – 2016. – 11 берез. – С. 5.

11 березня вінничани відвідали концерт оркестру Національного заслуженого академічного ансамблю танцю України ім. Павла Вірського. Він продовжує цикл заходів Вінницької обласної філармонії «Слухай, співай, грай українське».

Колектив, очолюваний нині Героєм України, народним артистом України Мирославом Вантухом, з 1937 р. здобув собі славу в Україні і світі, як взірець української національної музики і танцю, її хранитель і продовжувач традицій. Він багато гастролює за кордоном, відвідавши понад 60 країн світу. З оркестром співпрацювало чимало видатних українських композиторів. А з 2001 р. на посаді головного диригента його очолює народний артист України О. Чеберко. В програмі концерту прозвучали твори Й. С. Баха, А. Вівальді, С. Рахманінова, П. Сарасате, Й. Штрауса, В. Грідіна, М. Чайкіна та ін.

11 березня Вінницькому обласному клінічному госпіталю ветеранів війни виповнилось 70 років. З цієї нагоди в актовій залі госпіталю відбувся шефський концерт учнів та викладачів Вінницької дитячої школи мистецтв.

Перед присутніми з привітаннями виступив директор школи мистецтв Я. Зінько. Всі присутні мали змогу подивитись концерт, на якому були представлені музичні та пісенні композиції у виконанні солістів – О. Мартиновської, О. Клітинської, В. Сауляка, Д. Данилюк, А. Білокінь. А також –вокального ансамблю «Мрія», камерного ансамблю викладачів, дуєту у складі Є. Павлишина (гітара), К. Горбатюк та О. Горбатюк (домра), вокального ансамблю «Мрія» (кер.Т. Дубецька) та ін.

11 березня в профспілковому закладі культури «Прометей» відбувся концерт Ладижинської дитячої музичної школи «Ритми серця, струни душі».

В концерті взяли участь учнівські колективи, вокальні та інструментальні ансамблі, солісти та викладачі школи. На сцені звучали твори української, класичної та джазової музики.

 

15 березня у місті Запоріжжі відбувся IV Всеукраїнський конкурс-фестиваль бандуристів «Хортицький кобзар – 2016». На ньому перше місце у номінації бандурист-вокаліст посіла вінничанка М. Петровська, яка навчається у Вінницькій дитячій школі мистецтв.

У IV Всеукраїнському конкурсі-фестивалі бандуристів «Хортицький кобзар – 2016» взяли участь 60 учнів початкових спеціалізованих навчальних закладів, музичних училищ з різних регіонів України. Виступи конкурсантів оцінювало високопрофесійне журі у складі провідних бандуристів України. Конкурс проводився у трьох вікових категоріях та двох номінаціях. Вінницьку дитячу школу мистецтв представляли четверо учнів. М. Петровська посіла перше місце у номінації бандурист-вокаліст у 2-й категорії. У цій же номінації але вже у третій віковій категорії друге місце посіла О. Клітинська. Незабутні враження учасники отримали від гала-концерту переможців конкурсу та майстрів бандурного мистецтва. Цікавим на конкурсі був майстер-клас лауреата міжнародних конкурсів Г. Матвієва на тему «Новітні прийоми гри на бандурі в контексті авторського сучасного бандурного репертуару». Діти побували на екскурсії в Національному заповіднику «Хортиця».

16 березня Академічний камерний оркестр «Арката» та його керівник, заслужений діяч мистецтв України Георгій Курков, запросив всіх шанувальників музичного мистецтва до зали Вінницької обласної філармонії на черговий творчий експеримент. «Rock-barock» – таку назву отримала програма вечора, у якій пролунали «Пори року» А. Вівальді в обробці для електрогітари (О. Кумпан), бас-гітари (Р. Мельник), ударних (О. Марчук) та струнного оркестру.

Сікорська, А. Вже вдруге вас вітає «Родинна веселка» : [у Піщанській музичній школі ім. П. Муравського відбулося свято родинної творчості «Родинна веселка». На святі були присутні і брали участь 20 творчих родин музичної школи. Це безмежно талановиті матусі, татусі, тітоньки, дядечки, сестрички, братики. Під завершення свята на сцену були запрошені: перший заступник голови райдержадміністрації Денисов Д. Д,, заступник голови райради Міщенко В. В., які тепло і радо привітали родини. Також всі учасники концерту були нагороджені невеликими відзнаками] / А. Сікорська // Піщан. вісті. – 2016. – 18 берез. – С. 5.

23 березня у Вінницькому училищі культури і мистецтв ім. Миколи Леонтовича відбувся заключний тур обласного конкурсу «Подільська весна – 2016».

Учасників конкурсу, їх викладачів привітав начальник управління культури і мистецтв Вінницької ОДА С. Городинський та заступник директора училища А. Скрипник.

Ладижинську музичну школу представляли: вокальний ансамбль «Сонет» (керівник І. В. Мезеніна, концертмейстер М. О. Гнасько) у номінації «академічний вокал»; фольклорний ансамбль «Барвінок» (керівник Л. І. Бородавка) номінація «народний вокал»; Д. Перловська – 5 кл. (викладач В. М. Пегорькова) номінація «піаністи» І вікова категорія; В. Круць – 8 кл. (викладач Н. О. Нарожна) номінація «піаністи» ІІ вікова категорія; Х. Осадча – 4 кл. (викладач В. М. Недзельський, концертмейстер М. О. Гнасько) номінація «духові інструменти». Переможці отримали цінні подарунки, море позитивних вражень та бажання працювати і перемагати і надалі.

    

22 березня Академічний ансамбль пісні і танцю «Поділля» знову запросив на гостину. Цього разу презентуючи програму «Від «Щедрика» до «Besame Mucho»» на сцені Вінницької обласної філармонії. За основу взяті враження учасників колективу від їхніх гастрольних подорожей до різних куточків світу – Швейцарії, Монголії, Польщі, Молдови, Румунії. В програмі – мелодії, пісні і танці народів світу.

26 березня у арт-пабі «Beef Eater» відбулась презентація нового альбому вінницького гурту «Очеретяний кіт. 20 кроків». Хлопці презентували новий альбом, сповнений піснями подільських авторів та кількома обробками народних пісень. «Очеретяний кіт» – це особлива атмосфера. Завжди дружні та щирі, тож кожен їх концерт як маленьке сімейне свято. А зовсім нещодавно хлопці несли цю свою неповторну чарівність на передову – співали у Авдіївці, Красногорівці, Мар’їнці, Нетайловому Донецької області. Музиканти обіцяють, що продовжать створювати культурне середовище у Донецькій і Луганській областях. Простий та невимушений «маза-хата-лаунж» зрозумілий скрізь. Днями «Коти» відіграли великий святковий концерт у Києві повним складом та з друзями, а тепер вже їдуть Україною пропагуючи свій альбом-книжку «20 кроків». Всередині тексти пісень, картини та фото відомих художників, історії створення авторських композицій. Есе писали самі музиканти, а вичитував їх відомий письменник Т. Прохасько.

Кіномистецтво

10 березня Чеський центр, спільно з книгарнями «Є» у Вінниці, Дніпропетровську, Харкові, Луцьку, Тернополі, Івано-Франківську, організував для співвітчизників, студентів, які вивчають чеську мову, та всіх, кого цікавлять чеська культура, показ чеських фільмів. Фільми демонструються мовою оригіналу з українськими субтитрами. Покази відбуватимуться до кінця червня. За цей час буде продемонстровано дев’ять різножанрових чеських фільмів. Вже 10 березня у книгарні «Є» вінничани переглянули фільм Б. Рихліка «Біда, мамко, біда, Шварценберги тут!» (Zle, matičko, zle, Schwarzenberci zde!). 24 березня відбувся показ фільму «K Oblakům vzhlížíme» («У хмари вдивляємося») режисера М. Душека.

11–17 березня у Вінниці в кінотеатрі «Родина» відбувся «Тиждень італійського кіно». У цьому році фестиваль, якій знайомить українського глядача з найяскравішими новинками сучасного кінематографа Італії, відбувся ушосте. До програми увійшли фільми з конкурсної програми Венеційського і Каннського кінофестивалів. Останніми роками багатий на традиції італійський кінематограф переживає черговий розквіт. Проте нові роботи складно пробиваються у міжнародний прокат і майже не доходять до українського глядача. Але «Тиждень італійського кіно» щорічно представляє в Україні найяскравіші кіноновинки із сонячної Італії. Цьогоріч у восьми містах України,в тому числі і у Вінниці. Фестиваль організований компанією «Артхаус Трафік» за підтримки Посольства Італії в Києві.

В рамках фестивалю відбувся показ історичного трилеру «Кров моєї крові» від патріарха італійського кіно Марко Беллоккьо. Фільм був представлений в основному конкурсі Венеційського кінофестивалю і здобув премію міжнародної асоціації кінопреси (ФІПРЕССІ). До програми також увійшов новий фільм лауреата Берлінського, Каннського та Венеційського кінофестивалів Нанні Моретті – «Моя мати». Стрічка була представлена в основному конкурсі Канн, де отримала приз екуменічного (християнського) журі. Один з найстаріших журналів про кіно, французький Cahiers du Cinéma, назвав картину Моретті найкращим фільмом 2015 р., помістивши її у перший рядок свого рейтингу. Темну сторону життя тихого альпійського села показав трилер «Крижаний ліс». «Пристебніть ремені» – мелодрама про турбулентні стосунки грубого механіка й витонченої дівчини. У ці ж дні, з 11 по 17 березня, у «Родині» показували й українські фільми – документальний фільм «Справжня Русь» та романтичну комедію «Ніч святого Валентина».

18 – 24 березня у кінотеатрі «Родина» презентували документальний фільм від «Babylon’13» «Крим. Як це було». Цей фільм – історія офіцерів, солдатів та матросів, які під час захоплення Криму у лютому – березні 2014 р. не зрадили своїй присязі на вірність народу України. Це фільм про тих, хто не спокусився на обіцянки керівництва російського флоту. Про тих, хто стикнувся з залякуванням сімей, надпотужним інформаційним тиском та зрадою побратимів. Продовжуючи виконання свої військових обов’язків на землі, морі та в повітрі, безпосередні учасники розповідають про вторгнення та анексію українського Криму. Для широкої громадськості важливо почути історію протистояння від безпосередніх учасників, важливо зрозуміти, що таке військова присяга, що таке втрата дому та корабля, що таке зрада побратимів і неймовірний тиск на сім’ю та родичів. Але крім цього, суспільству потрібно знати про те, що вихідці з Криму продовжують служити у Військово-Морських Силах України та роблять все можливе для відновлення флоту, морської піхоти та авіації.

Образотворче мистецтво

2 березня – 1 квітня у бібліотеці-філії № 1 Вінницької ЦБС (просп. Коцюбинського, 49) відкрилася перша персональна виставка творчих робіт-портретів історичних діячів та сучасників «Погляд». Її автор – молода вінницька художниця Г. Борачук.

Основний акцент у портретах художниця робить саме на виразність погляду своїх героїв, адже вважає, що очі – дзеркало душі. Дівчина є постійним учасником бібліотечних заходів і проектів. Для всіх бажаючих навчитись пізнавати таємниці живопису, вона на волонтерських засадах упродовж двох років проводить у філії заняття з арт-майстерні. У мистецькому доробку Ганни – участь у польських міжнародних пленерах, презентація робіт на міжрегіональних виставках творів мистецтва «Арт-галера» у 2015 та 2016 рр.

3 березня під назвою «Вона» у Музеї історії міста Козятина відкрито виставку фотохудожниці Міли Мхеїдзе, яку приурочено до Міжнародного жіночого дня 8 Березня. Неймовірний колорит робіт, їх композиційна будова, сюжетний зміст викликали у відвідувачів велике захоплення. Гарними враженнями від світлин поділилася з присутніми ініціатор відкриття персональної виставки та шанувальниця творчості Міли Мхеїдзе – директор міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді О. Слободянюк, начальник відділу міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді Л. Кудимець та інші відвідувачі. «Українське попурі» завзято виконала для автора виставки і запрошених гостей учениця Козятинської дитячої музичної школи Тетяна Гунчак

4 березня – 4 квітня в Тульчинському краєзнавчому музеї відкрилася персональна виставка талановитої художниці Аліни Славгородської. Художниця працює переважно в жанрі натюрморту, реалістичного пейзажу, оспівуючи ліричну красу краєвидів України та рідного краю. Аліна Василівна є учасницею міжнародних і всеукраїнський мистецьких проектів та пленерів, а також відомих мистецьких заходів під егідою Академії мистецтв України. З 2012 р. вона є членом Національної спілки художників України.

  

5 березня в Оратові стартувала серія майстер-класів з живопису від талановитої землячки Т. Хитрої. Діти, відвідавши перше заняття, вчилися поєднувати кольори, малювати квіти і отримали велике задоволення від проведеного часу. Заняття проходять в першу суботу місяця в приміщенні Музичної школи. Усі бажаючі розвивати свої творчі здібності, естетичний смак та почуття запрошуються до участі.

11 березня у Вінницькій дитячій художній школі відбулося відкриття персональної виставкаи С. Бартка «Аспекти». Виставка творчих робіт викладача школи продовжує традиційний для закладу цикл виставкових презентацій в рамках проекту «Викладаємо і творимо».

На виставці представлено твори живопису і графіки, виконані у різних техніках: олія, акварель, пастель, акрил. Пейзажні, натюрмортні, портретні композиції створені у період з 2002 по 2016 рр., переважна більшість з них – пленерні етюди місцин рідного краю. Художник тісно пов’язаний з Вінницею не лише тим, що народився і проживає у «місті над Бугом» – як зветься одна з його робіт, але й тематикою власної творчості.

Чернецька, Л. Вшанували видатного земляка : [15 березня працівники культури Новоободівського СБК Тростянецького р-ну вшанували видатного земляка, художника Олексу Новаківського. Художній керівник СБК В. В. Оголенко провів екскурсію музеєм, ознайомивши з роботами художника] / Л. Чернецька // Тростянец. вісті. – 2016. – 24 берез. – С 4.

17 березня проект «Листівка з Вінниці» об’єднав дизайнерів, художників і всіх творчих людей Вінниці, яких фанати малювання з «Breakfast & Sketch» спільно з командою програми «Екологічне місто», запросили загальними зусиллями створити листівки із зображеннями нашого чарівного міста заради чудової мети. Кращі малюнки з видами Вінниці перетворяться на привабливі для вінничан та туристів листівки, які покажуть «обличчя» міста очима художника. Кошти, що будуть виручені в процесі реалізації листівок, будуть спрямовані на створення арт-об’єктів у дитячих лікарнях міста. Всі листівки будуть надруковані на переробленому папері, отже купуючи таку листівку вінничани не тільки зможуть допомогти дітям, а й зроблять свідомий екологічний вибір. У майбутньому заплановано проведення виставки-презентації робіт всіх учасників конкурсу та ярмарок-продаж листівок на День Європи. А згодом учасники спільноти «Breakfast & Sketch» прикрашатимуть простори лікарень міста Вінниці.

23 березня у Центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик», презентацією ретроспективної виставки відомого художника, куратора та мистецтвознавця Гліба Вишеславського, відкрився мистецький проект «Ре:візія. Парадигма». Цьогорічна «Ре:візія», окреслена допоміжною назвою «Парадигма», представляє приклади мистецтва, як взірець сучасних тенденцій розвитку культури та мистецтва, відкриває для міста широке поле для ознайомлення з найкращими зразками культурних досягнень не тільки регіонів України, а й з закордону. Організатор проекту – Департамент культури Вінницької міської ради. Партнери: ВОГО «Лабораторія актуальної творчості», Департамент культури Одеської міської ради, Чеський культурний центр, ВОГО «Культурна стратегія – ХХІ», ВОГО «Ліга розвитку мистецтва», ГО «Креативний простір», регіональний Центр сучасного мистецтва «Арт-Шик», «BarabanZA» (Запоріжжя). Проект «Ре:візія» проводиться у Вінниці вже шостий рік поспіль, щораз знайомлячи вінницького поціновувача з сучасним мистецтвом, актуальною творчістю знаних митців України. А на цей раз наше місто приймало Г. Вишеславського – художника, відомого тим, що заснував часопис TERRA INCOGNITA, входив до експертної ради України на 51-му Венеційському бієнале сучасного мистецтва, експертної ради Центру сучасного мистецтва при Києво-Могилянській академії. Він є автором публікацій про питання сучасного мистецтва у спеціалізованій пресі, організатором виставок, автором інсталяцій, перформансів та енвайронмент-проектів. Роботи Г. Вишеславського представлені в Музеї сучасного мистецтва в Сараєво, у Художньому музеї Ментона (Франція), Національному музеї образотворчого мистецтва України, Третьяковській галереї. Центр сучасного мистецтва «Арт-Шик» став майданчиком, на якому розмістились роботи Г. Вишеславського різних років. Це інсталяції, фотографії, картини та колажі. Закінчився вечір імпровізованою лекцією та спогадами про власний творчий шлях від Г. Вишеславського. Він презентував свою книжку «Термінологія сучасного мистецтва», написану в співавторстві з Олегом Сидор-Гібелиндою.

25 березня у Вінницькому обласному художньому музеї відкрилася виставка приватного колекціонера, народного художника України Володимира Козюка «Скарби твої, Україно. Історія врятування».

Відвідати виставку та привітати Володимира Козюка завітав і голова Вінницької ОДА Валерій Коровій. «Ми живемо в не простий час. А такі події дуже потрібні. Адже експонати, представлені на виставці повертають нас до першоджерел, до глибин нашої історії».

Очільник області привітав колекціонера та художника В. Козюка з присвоєнням почесного звання Народний художник України, побажав міцного здоров’я та творчого натхнення.

В експозиції представлено 250 зразків народного іконопису кінця XVIII – початку ХХ ст. подільської ікони з приватної колекції художника.

На відкритті були присутні представники «Книги рекордів України», які зафіксувати дев’ять рекордів України, а саме:

у категорії «Колекції» − найбільша в Україні колекція народних ікон Поділля на полотні. Загальна кількість ікон – 250 одиниць;

у категорії «Благодійність» − передача найбільшої кількості експонатів із приватної колекції до музеїв України – 1500;

у категорії «Науково-пошукова робота» − найбільший приватний архів з зображенням хат під стріхою, які були знайдені та сфотографовані у Вінницькій області автором – 200;

у категорії «Науково-пошукова робота» − найбільший приватний архів світлин хат під стріхою, у яких на період фіксації ще проживали люди – 65;

у категорії «Фотографія» − найбільший архів власних світлин людей у вишитих сорочках. Загальна кількість людей на фотографіях у вишитих сорочках – 800;

у категорії «Фотографія» − найбільший архів власних світлин із фотосесій людей у національному одязі, які були подаровані їм автором особисто. Загальна кількість зйомок – 200;

у категорії «Колекції» − найбільша приватна колекція світлин людей у вишиванках, сфотографованих до 1924 року. Загальна кількість фотографій – 200;

у категорії «Колекції» − найбільша приватна колекція дореволюційних (до 1917р.) листівок із зображенням людей та видівУкраїни. Загальна кількість листівок – 850;

у категорії «Колекції» − найбільша приватна колекція фотографій та листівок із зображенням хат під стріхою, видрукуваних або сфотографованих до 1936 р. Загальна кількість експонатів – 250.

  

24 березня організатори Всеукраїнського благодійного конкурсу «БлагодійнаУкраїна – 2015» озвучили фіналістів. З-поміж півсотні лауреатів було шестеро вінничан. Усі вони стали переможцями конкурсу «БлагодійнаУкраїна - 2015» і отримали бурштинові статуетки «Янгол добра».

Так, у номінації «Благодійник: компанія – середній бізнес» 3 місце посіла Торгова Марка «Україночка» – професійна мережа продовольчих делікатес-маркетів «Україночка» (м.Вінниця); у номінації «Благодійник – малий бізнес» (у т.ч. фізична особа – підприємець) 2 місце дісталося підприємцю Підгорняку О. О. (м. Вінниця).

Сірак С. А. (м. Вінниця) був наймолодшим учасником церемонії (16 років). Через своє неповноліття він не міг номінуватися у категорії «Волонтер», відтак здобув 3 місце у номінації «Благодійник – фізична особа». Номінацію «Благодійність в медіа» виграла Громадська організація «ЧАС.ОПИС» (м.Вінниця) – 2 місце.

У номінаціях, які відбиралися під патронатом Міністерства соціальної політикиУкраїни, також є вінничани. Це – Мороз Д. Г. (м. Вінниця), категорія «Волонтер: фізична особа» – 1 місце; та Волонтерська організація «Бойові Бджілки» (м. Вінниця), категорія «Волонтер: організація» – 2 місце

Весняне натхнення в роботах юних художників : [прихід весни надихнув юних художників Козятинської музичної школи на створення виставки під назвою «Весняні настрої». В основі виставки – роботи учнів художнього класу, виконані у різних техніках] // Козятинщина. – 2016. – 24 берез. – С. 5.

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

1 березня в малому залі Хмільницького районного будинку культури заступник голови Хмільницької РДА М. Чикотун, заступник голови Хмільницької райради А. Войцещук, міський голова С. Редчик, помічник народного депутата П. Юрчишина С. Маташ начальник відділу культури і туризму РДА М. Стукан, директор районного будинку культури А. Горбатюк, колеги по творчій і пісенній діяльності привітали старосту Народного аматорського хорового колективу ветеранів війни та праці Хмільницького районного будинку культури Ольгу Гавуру з 90-річним ювілеєм. Народний аматорський хоровий колектив ветеранів війни та праці – це чотириголосий мішаний хор зі своїми солістами, дуетами, тріо, читцями, гумористами. Народився хор завдяки О. М. Попову у далекому 1985 р. І вже 8 травня 1985 р. хор вперше виступив на сцені районного будинку культури. Загалом у колективі налічується близько 40 хористів, які живуть та дихають піснею. Програма хорових пісень складає понад сотні творів. Це військово-патріотичні, духовні, українські народні, жартівливі та авторські.

11 березня в Хмільницькому районному будинку культури відбулися урочистості з нагоди 10-річного ювілею з дня створення народного аматорського хорового колективу української пісні «Зорецвіт» районного будинку культури. Участь у святкуванні взяли: перший заступник голови Хмільницької РДА П. Горбатюк, заступник голови Хмільницької районної ради А. Войцещук, директор Обласного центру народної творчості, Заслужений працівник культури України Т. Цвігун, провідний методист з вокально-хорового мистецтва ОЦНТ Н. Джус, дружина народного депутата України П. Юрчищина Л. Юрчишина, колишні керівники району та міста, творча еліта Хмільницького краю, представники громадських організацій, молодь, ветерани.

Дякуючи за вітання, керівник хорового колективу В. Коцулим відзначив, що саме за сприяння районної влади були пошиті костюми, в яких виступили учасники «Зорецвіту», а це 70 тис. грн. коштів з районного бюджету. На завершення концертної програми у виконанні народного аматорського хорового колективу української пісні «Зорецвіт» прозвучала пісня «Боже, Великий Єдиний» , яку підтримали усі присутні в залі. Народний аматорський хоровий колектив української пісні «Зорецвіт» є лауреатом Всеукраїнського конкурсу «Пісня над Дніпром», переможцем в номінації «Кращий колектив вокально-хорового мистецтва Вінницької області в 2013 р.»; учасником ІІІ Міжнародного фестивалю гірських культур – лемків та гуралів в м. Щавниці Республіки Польша; учасником Всеукраїнського фестивалю-конкурсу аматорського вокально-хорового мистецтва «Пісня над Бугом»; обласного фестивалю-конкурсу хорового мистецтва ім. Павла Муравського; обласного мистецького проекту «Співає Поділля Леонтовича»; обласного традиційного мистецького свята «Пісенні крила сивої зозулі» присвячені П. Ніщинському. Колектив уже 10 років живе українською піснею і дарує її слухачам. Всі ці 10 років керував колективом Василь Тимофійович Коцулим.

  

Цешківський, А. Святкували територіальні громади : [6 березня у Смаржинецькому СК Погребищенського р-ну відбувся концерт місцевого жіночого ансамблю «Чарівна квітка». Ось уже 20 років керує сільським клубом Н. Вертільна.] / А. Цешківський // Колос. – 2016. – 18 берез. – С 3.

Шульган, Є. Майстри сцени підтвердили звання найкращих : [у Вапнярському будинку культури відбувся звіт народних художніх самодіяльних колективів Томашпільського р-ну. Професійну оцінку дійству дали: завідуюча відділом збереження і розвитку народної творчості та аматорського мистецтва Вінницького обласного центру народної творчості Л. Гречанюк, начальник відділу культури і туризму Томашпільської РДА О. Сікал, народний депутат України І. Спориш] / Є. Шульган // Томашпіл. вісн. – 2016. – 23 берез. – С 3.

Сніжна, А. Поезія лікар – душі, талант – подарунок долі : [про життєвий і творчий шлях аматорки віршованих рядків, козятинчанки Г. П. Добриніної] / А. Сніжна // 13 округ. – 2016. – 24 берез. – С. 12.

Декоративно-прикладне мистецтво

16 березня презентація виставки виробів соломоплетіння відбулася в Іллінецькій центральній районній бібліотеці. Виставка діятиме ще впродовж місяця. Автор робіт – Тетяна Герасимець, жителька с. Жорнище Іллінецького р-ну. Серед присутніх, котрі побували на відкритті – заступник голови РДА В. Поїзд, завідувач сектору культури і туризму РДА О. Письменна, начальник відділу інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату РДА О. Тищик, представники засобів масової інформації, структурних підрозділів РДА, працівники та читачі бібліотеки, школярі, вчителі, односельчани.

Присутні мали змогу пересвідчитися, що звичайна солома, кукурудзяне листя та колосочки можуть трансформуватися в неабиякі цікаві та оригінальні вироби. Талант до цього виду мистецтва Т. Герасимець успадкувала від маминого брата П. Шамрая, професора медицини, який славиться і як художник. Таким видом творчості займається багато народів, але цікаво, що його витоки йдуть саме з української землі.

Щоб урізноманітнити зустріч, до бібліотеки завітали юні вихованки дитячої музичної школи, котрі разом із своїм викладачем підготували прекрасні пісенні композиції. Всі, хто був присутнім на відкритті виставки, мали можливість оглянути вироби зблизька, ознайомитися з технікою їх виготовлення. А на завершення талановита землячка провела свій майстер-клас, де можна було й повчитися азів техніки соломоплетіння.

  

18 березня – 12 квітня «Шевченкові думи в мистецьких узорах» – таку назву має виставка вишивок Заслуженого майстра народної творчості України Михайла Покиданця (м.Чернівці), яка відкрилась у Світлиці вінницького обласного центру народної творчості. У своїх вишиваних творах митець використовує, як давні народні традиції, так і сучасні тенденції вишивки. Розробки візерунків для вишивання М. Покиданця опубліковані у таких відомих журналах як «Hapoднa творчість та eтнoгpафія», «Україна», «Наш дім», «Краса і мода», «Жінка» та інших. Михайло Григорович – активний учасник всеукраїнських та міжнародних виставок. Його персональні виставки відбувалися у Києві, Тернополі, Харкові, Мінську. Першу свою персональну виставку він презентував в Канаді (м.Вінніпеґ,1989 р.). Експозиція виставки «Шевченківські думи в мистецьких узорах», що нині представлена у Вінниці, складається з творів, серед яких є унікальні вишиті рушники, що інтерпретують шевченківські образи «Кобзаря». Доповнюють експозицію – вишиті сорочки, рушники, серветки, більшість візерунків до яких розробив сам майстер. Роботи виконані в різних техніках вишивки (хрестик, низинка, штапівка, стебнівка, мережка).

Караулан, М. Жінка, котра вишиває красу нашої України : [вишивати картини жителька с. Грижинець Тиврівського р-ну Галина Франчук почала близько двох років тому, а вже віднедавна її роботи з’явилися у будинку культури м. Гнівань. З нагоди відкриття персональної виставки грижинецької майстрині директор будинку культури А. Петлик вручив Г. Франчук Почесний диплом] / М. Караулан // Маяк. – 2016. – 25 берез. – С. 1, 8.

24 березня в КО «Тростянецький Будинок дитячої творчості» відбувся районний конкурс юних майстрів з декоративно-ужиткового мистецтва «Творча майстерня». Метою якого було популяризувати досягнення учнівської молоді, залучити її до різноманітних гуртків з декоративно-ужиткового напрямку, виховати естетичний смак, повагу до національної культурної спадщини та розвинути художньо-творчі здібності у дітей, обмінятися досвідом виконавчої майстерності.

У конкурсі взяли участь представники Глибочанської СЗШ І-ІІІ ст., Летківської СЗШ І-ІІІ ст., Новоободівської СЗШ І-ІІІ ст., Демківської СЗШ І-ІІ ст., Олександрівської СЗШ І-ІІІ ст., Будянської СЗШ І-ІІІ ст., Тростянецької СЗШ І-ІІІ ст. №2 та гуртківці КО «Тростянецький Будинок дитячої творчості». Команди складалися з 3-х осіб: двох учасників та керівника.

Творчі звіти, конкурси, фестивалі, свята мистецтв, благодійні акції, виставки

Піхачек, М. Аж дві лауреатки : [про юних і талановитих цьогорічних лауреатів М. Слюсар та І. Іванишину з народного ВІА «Лаври» з Піщанки, які стали переможницями престижних міжнародних фестивалів-конкурсів мистецтв «Покори сцену» та «Зимова фантазія»] / М. Піхачек // Піщан. вісті. – 2016. – 4 берез. – С. 4.

Криворучко, М. Вишивка – це модно, стильно і сучасно! : [у Тростянецькому Будинку дитячої творчості відбулося театралізоване дійство «Вишиванка на подіумі». Актова зала установи стала своєрідним музеєм, де експонатами були і вишиті рушники, і сорочки, і подушки. Дійство проводили вихованці вокального гуртка та фольклорного ансамблю «Мальви», керівник К. Береза] / М. Криворучко // Тростянец. вісті. – 2016. – 11 берез. – С. 4.

1113 березня у м. Херсон пройшов Всеукраїнський фестиваль-конкурс «Країна Талантів» за підтримки Міністерства культури та Міністерства освіти України, де були представлені різні жанри мистецтва юних талантів України. Фестиваль проходив в концертній залі Херсонського державного університету. Гайсинський р-н представили Капкан Б. та Д. Мельник з незмінним талановитим керівником Зозулею Л. Г. Дівчата представляли жанр української народної пісні Гайсинського краю з подільськими костюмами. Гайсинчанок зустріли дуже гостинно та привітно. Атмосфера була чудова. Б. Капкан привезла на Гайсинську землю Гран-прі, а Д. Мельник – І місце.

13 березня в Кущинецькому будинку культури Гайсинського р-ну зібралась уся творча родина працівників культури, щоб вшанувати пам’ять співачки Явдохи Зуїхи. Розпочали фестиваль народної пісні приурочений 161-ій річниці від дня народження Явдохи Зуїхи – мітингом, на якому виступили начальник відділу культури та туризму Гайсинської РДА М. Л. Ричков, голова Кущинецької сільської територіальної громади В. П. Швець, заступник голови районної ради О. М. Загребельна, провідний методист з фольклорного жанру Вінницького обласного центру народної творчості Т. Є. Гарбулінська.

Глядачі поринули у чарівний світ української народної пісні. На сцені раз по раз змінювалися колективи сільських будинків культури Гайсинського р-ну, вони співали, пританцьовували, закликали весну, піднімали глядачам настрій.

14 березня у Вінницькому обласному академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського відбулась урочиста церемонія нагородження переможців Першого регіонального конкурсу «Благодійна Вінниччина – 2015». Переможці отримали символічні благодійні «Оскари» – бурштинові янголи добра. В урочистостях взяли участь: заступник голови – директор Департаменту освіти та науки ОДА І. Івасюк, перший заступник голови обласної ради Л. Щербаківська, директор конкурсу «Благодійна Україна» О. Максимчук, народний депутат С. Кудлаєнко, організатор конкурсу Д. Костирко. Переможців також нагороджували відомі вінницькі бізнесмени, культурні діячі та громадські активісти, серед яких голова Вінницького обласного осередку міжнародної організації «Україна-Польща-Німеччина» О. Гаврилов, шоумен О. Теренчук та дизайнерка С. Теренчук, чемпіон з пауерліфтингу І. Чупринко, 92-річний ветеран Другої світової війни І. Міщук, який подарував свій автомобіль учасникам АТО. Нагородження найкращих благодійників розпочалося з пісні вінницької співачки та композитора О. Славної «Янголи добра», написаної спеціально для конкурсу. У концертній програмі звучали пісні учасника «Голосу країни» О. Онофрійчука, співака С. Башкового і його патріотичного вокального колективу. Також розважав учасників церемонії дитячий танцювальний ансамбль «Болеро». Бурштинових янголів добра отримали переможці конкурсу у 14 номінаціях.

У номінації «Благодійник: компанія – великий бізнес» перемога дісталася публічному акціонерному товариству «Вінницяобленерго». Приватне підприємство «Валентина» нагороджено в номінації «Благодійник: компанія – середній бізнес». В номінації «Благодійник: малий бізнес» нагороджений О. Підгорняк, який зараз захищає територіальну цілісність України в АТО. Як «Благодійник: фізична особа» бурштинового янгола отримала Д. Мороз. У номінації «Благодійник: регіональний благодійний фонд» переміг благодійний фонд «Добродар». Як «Благодійник – неурядова організація» нагороди була удостоєна волонтерська організація «Бойові Бджілки». В номінації «Благодійник: дитяча або молодіжна організація (спільнота)» перемогу здобув навчально-виховний комплекс: загальноосвітня школа І-ІІ ступенів-ліцей №7 Вінницької міської ради. В номінації «Благодійна акція (проект, програма) року» нагорода дісталася ГО «Відродження Вінниччини». В номінації «Ефективне використання благодійної допомоги» перемогла Благодійна організація «Благодійний фонд «Миротворець України».  Вінницька обласна громадська організація «Вінницький прес-клуб» нагороджений за «Благодійність у медіа». С. Сірак визнаний найкращим волонтером в номінації «Волонтер: фізична особа». Як «Волонтер: організація» перемогла Тульчинська сотня сприяння бійцям АТО «Волонтерська сотня Тульчинщини». У «Корпоративному волонтерстві» бурштиновий ангел дістався дитячому парку «Дитяча Планета». За «Інновації в благодійності», як найкращі благодійники, нагороджені благодійна організація «Благодійний фонд «Центр соціалізації та реабілітації дітей з аутизмом та іншими розладами «Розвиток». На завершення вечора організатори нагородили почесними дипломами всіх номінантів конкурсу, а на сцену для фінального фото запросили усіх благодійників, які отримали нагороди.

14 березня у Центральному парку культури і відпочинку вінничани святкували Масляну за усіма давніми традиціями: були і веселі жарти і конкурси і концертна програма та, звісно ж, багато-багато смачних млинців з різним начинням. Свято почалось з аромату свіжоспечених млинців, які смажили просто на площі перед Літнім театром. Тут же розкинулось містечко майстрів від Вінницького обласного центру народної творчості.

Серед іншого були представлені вишиванкові роботи, живописні картини, вироби зі шкіри, лозоплетіння, вироби з бісеру, солоного тіста, художнє випилювання, вироби зі стрічок, численна сувенірна продукція. Смаколиками на площі пригощали Вінницькі заклади професійно-технічної освіти. Свої столи з млинцями та сувенірами презентували і бібліотеки міста. Всі кошти виручені з ярмарку направлені на допомогу нужденним. У концертній програмі прозвучали чисті голоси вихованців Вінницької міської школи мистецтв «Вишенька», Вінницької міської дитячої музичної школи, Палацу дітей та юнацтва, Центру розвитку дітей та юнацтва «Дивосвіт». Театр «Сьоме небо» показав глядачам сценки за мотивами традиційних народних святкувань: зустрічали Масляну з варениками, хлопці відкуповувались від дівчат стрічками та намистами за те, що ті напередодні пов’язали на них колодки за небажання свататись. Зрештою, запалили опудало Зими, навколо якого водили хороводи всі, хто був на площі. Найсміливіші городяни наважувались вилізти на високий гладкий стовп, на якому розвішано було подарунки. Кілька спортивних парубків таки досягли мети, але чобітки, наприклад, так і лишились не знятими. Окрім того, проводились веселі конкурси та забави, за перемогу в яких можна було отримати не лише подарунок, але й смачного млинця. Організували для вінничан це веселе дійство департамент культури Вінницької міської ради, Центр концертних та фестивальних програм, Вінницький парк культури і відпочинку.

Друге місце у Всеукраїнському фестивалі завоювала козятинчанка Неля Літвінова : [13 березня у Києві пройшов Всеукраїнський фольклорно-етнографічний фестиваль «Золоті ключі» імені Василя Верховинця, який щорічно проводиться з метою виявлення та збереження кращих зразків фольклорно-етнографічного мистецтва, підтримки самобутніх носіїв фольклорних традицій. Відома козятинська вокаліста Неля Літвінова за пісню «Моя Україна» отримала диплом ІІ ступеню в номінації «Солісти-вокалісти (естрадний спів, дорослі). Вручали нагороду голова журі, фольклорист, Заслужений працівник культури України Іван Синельников та член журі, Заслужений діяч естрадного мистецтва України Світлана Садовенко] // Вісн. Козятинщини. – 2016. – 17 берез. – С. 1.

На одній сцені з танцюристами ансамблю Вірського :[у Вінниці відбувся І Всеукраїнький фестиваль-конкурс мистецтв «Мамине щастя» у рамках Всеукраїнського туру «Єдина Україна». У програмі фестивалю було представлено 90 номерів, серед членів журі були відомі люди в галузі народної хореографії, заслужені діячі та артисти культури, серед яких і соліст відомого на весь світ ансамблю ім. Вірського. По завершенню відбувся гала-концерт за участі зірок української естради] // Нове місто. – 2016. – 17 берез. – С. 11.

ІІ Всеукраїнський фестиваль-конкурс «Золотий птах» запрошує до участі дітей та молодь з обмеженими можливостями : [з метою створення платформи для реалізації пісенних талантів дітей та молоді з обмеженими можливостями, сприяння ї самоствердження та інтеграції в суспільство, 26-27 травня 2016 р. у м. Вінниця відбудеться фестиваль-конкурс «Золотий птах». Організаторами фестивалю виступають громадська організація «Центр «Культурна стратегія – ХХІ», торгова марка «RUTA» та культурний центр «Галерея – ХХІ». Цей соціальний проект підтримує Міністерство культури України. Переможці конкурсу представлятимуть Україну на ювілейному ХХ Міжнародному пісенному фестивалі «Чехочинські творчі зустрічі» у липні 2016 р., який організовує фонд ініціатив для людей з обмеженими можливостями «PRO OMNIDUS» (Республіка Польща)] // Тростянец. вісті. – 2016. – 17 берез. – С. 5.

17–31 березня тривав прийом заявок-анкет на участь у фестивалі-конкурсі «Золотий птах». Він проводиться для юних українців з обмеженими можливостями. Відбірковий тур пройде в 2 етапи: прослуховування та рецензування аудіо та відеоматеріалів та винесення колективного рішення експертної групи (1 квітня – 1 травня) та концерт. Відбір фіналістів проходив шляхом голосування та оцінювання експертного журі. У результаті було відібрано 20 учасників фінального етапу за двома віковими категоріями: 10-16 років; 17-23 роки. Творчий фестиваль пройде у Вінниці 26-27 травня. Організаторами Фестивалю-конкурсу виступають громадська організація «Центр «Культурна cтратегія – ХХІ», торгова марка «RUTA» та культурний центр «Галерея – ХХІ». Цей соціальний проект підтримує Міністерство культури України. Фестиваль-конкурс «Золотий птах» проводиться з метою створення платформи для реалізації пісенних талантів дітей та молоді з функціональними можливостями, сприяння їх самоствердженню та інтеграції в суспільство, а також привернення уваги громадськості до проблем дітей та молоді з особливими потребами. Спеціально для фестивалю-конкурсу «Золотий птах» вінницька письменниця Г. Крюк написала однойменну казку. За змістом казки саме Золотий Птах – символ добра, милосердя, людяності – допомагає знайти в кожній дитині частку золота своєї душі, талант і піднятися на пісенний Олімп. Переможці конкурсу представлятимуть Україну на ювілейному ХХ Міжнародному пісенному фестивалі «Чехочинські творчі зустрічі» у липні 2016 р., який організовує Фонд ініціатив для людей з обмеженими можливостями «PRO OMNIDUS» (Республіка Польща). Почесним гостем фестивалю буде сам Папа Римський Франциск.

Мазур, Л. Оленка Вдовцова співатиме для Болгарії : [завдяки перемозі на фестивалі-конкурсі «Зоряне сяйво», який відбувся у Дніпропетровську наприкінці лютого цього року, хмільничанка О. Вдовцова влітку поїде на Міжнародний фестиваль-конкурс мистецтв «Зоряний бриз» до Болгарії] / Л. Мазур // Життєві обрії. – 2016. – 18 берез. – С. 5.

21 березня у Вінницькому універмазі відкрилася виставка воскових фігур «Таємна вечеря». Майк Тайсон, Аватар, Джордж Буш, Леонардо да Вінчі, Фантомас, Девід Копперфільд, Саддам Хусейн, Чарлі Чаплін… Все це і багато інших персонажів бачили вінничани на загадковій виставці. А ще тут розміщені воскові фігури Ісуса Христа і його 12 учнів. Всього на виставці представлено 37 експонатів. Серед яких є історичні постаті, політики, світові зірки, спортсмени, кіноперсонажі та ін. Створення воскових фігур, це копітка праця, над однією фігурою працюють від 6 місяців до року цілий колектив різних спеціалістів Це – історики, дизайнери, гримери, постижери, скульптори. Очі кожної скульптури справжні, це очні протези, вони виготовляються в клініці. Підбираються кожній фігурі індивідуально, ставляться таким чином, що куди б ви не пішли, таке відчуття, наче вони будуть спостерігати за вами. Волосся у скульптурах натуральне, по одній волосині вживлюється в трохи теплий віск, цим займаються постижери. В кого видно зуби, то це справжні зубні протези. Працюватиме виставка до 29 травня.

Чергову перемогу принесли гайсинщині : [вихованки знаного педагога Л. Г. Зозулі Богдана Капкан та Діана Мельник стали переможницями Всеукраїнського конкурсу-фестивалю «Країна талантів», який у березні пройшв у Херсоні за підтримки Міністерства освіти і науки та Міністерства культури. Переможці щиро вдячні за підтримку і допомогу начальнику відділу культури та туризму Гайсинської РДА М. Л. Ричкову] // Трибуна праці. – 2016. – 22 берез. – С 2.

23 березня заключний тур обласного конкурсу серед учнів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів «Подільська весна – 2016» відбувся на базі Вінницького училища культури і мистецтв ім. Миколи  Леонтовича 23 березня. Конкурсні прослуховування проходили у трьох номінаціях: «Піаністи», «Духові інструменти» та «Вокальні ансамблі». На відкритті заключного туру конкурсу з вітальним словом виступив начальник управління культури і мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації заслужений артист України С. С. Городинський Переможці конкурсу отримали грамоти та цінні подарунки. Боролися за перемогу в конкурсі найкращі колективи та вихованці 50 мистецьких шкіл області: 13 вокальних ансамблів,2 5 піаністів та 24 духовика. Найвищу оцінку журі отримали вихованці Хмільницької школи мистецтв під час церемонії нагородження.

Криворучко, М. Юні таланти достойно представили Тростянець : [з 11 до 13 березня у м. Львів проходив Міжнародний фестиваль-конкурс «Місто Лева – 2016». Метою фестивалю було відродження, збереження та розвиток національних культур, знайомство з кращими ансамблями та солістами України, встановлення творчих контактів між учасниками. Серед 3500 учасників були вихованці вокального гуртка КО «Тростянецький Будинок дитячої творчості». Оцінювало конкурсантів компетентне журі: Народний артист України, артист Львівської обласної філармонії М. Шуневич; Заслужений артист України, художній керівник балетної трупи Львівського Національного Академічного Театру Опери та Балету ім. Соломії Крушельницької І. Храмов; Заслужений артист естрадного мистецтва України І. Нетлюх] / М. Криворучко // Тростянец. вісті. – 2016. – 24 берез. – С. 2.

24 березня у Крижопільській школі естетичного виховання проведено конкурс «Кращий інструментальний ансамбль малих форм». Мета проведення – популяризація та розвиток українського народно-інструментального мистецтва.

У конкурсі взяли участь учні класів гітари, домри, бандури, баяна; було показано технічні та художньо-виражальні можливості, прийоми гри на різних інструментах. Виконання творів відбувалося на високому рівні, кожний учасник намагався передати характер музичного твору та показати своє виконавське уміння. Поєднання різних інструментів, створення однорідних та змішаних ансамблів допомогло цікаво побудувати програму та провести конкурс. В кожному номері відчувалась вагома праця і учня, і викладача.

За підсумками проведення визначено переможців конкурсу:

І місце посіло тріо гітаристів у складі Д. Іванова (4 клас), Н. Вівчарук (1 клас) та О. Матвійчука (1 клас) викладача В. М. Матковської з твором Ф. Лей «Історія любові»;ІІ місце здобуло тріо баяністів у складі А. Паламарчук (4 клас), К. Паляниці (4 клас) та А. Кременюка (6 клас) викладача Л. П. Рябової з твором Д. Каччіні «Ave Maria»; ІІІ місце зайняв дует у складі В. Побережної (3 клас домри) та О. Матвійчука (1 класу гітари) викладача В. М. Матковської з твором С. Колгана «Український Хутірець».

Переможна «Подільська весна – 2016» для вихованців Хмільницької школи мистецтв : [23 березня відбувся заключний тур обласного конкурсу учнів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів «Подільська весна – 2016». Цього дня до Вінницького училища культури і мистецтв ім. Миколи Леонтовича завітали юні виконавці з усієї Вінниччини. Участь у конкурсі взяли найкращі колективи та вихованці 50-х мистецьких шкіл області: 13 вокальних ансамблів, 25 піаністів, 24 духовики] // 13 округ. – 2016. – 24 берез. – С. 8.

Колісніченко, Л. Таланти Тиврівщини – «Таланти багатодітної родини»: [вже п’ятий рік поспіль у Тиврівському р-ні громадською організацією Всеукраїнського союзу жінок-трудівниць «За майбутнє дітей України», який очолює депутат Верховної Ради 5 скликань К. Самойлик разом з районним Будинком дитячої та юнацької творчості та відділом у справах сім’ї та молоді, фізичної культури і спорту РДА проведено дитячий районний конкурс-фестиваль «Таланти багатодітної родини».] / Л. Колісніченко // Маяк. – 2016. – 25 берез. – С. 5.

Лауреати районного фестивалю народної творчості «Масляна на Поділлі-2016»: [учні та викладачі Бершадської дитячої музичної школи ім. Р. А. Скалецького висловлюють подяку громадській організації «Подільське козацтво» на чолі з головним отаманом О. Безсмертним за заснування, організацію та проведення фестивалю, який відбувся вперше у місті, та надав можливість місцевим колективам показати свої творчі здібності] // Бершад. край. – 2016. – 25 берез. – С. 8.

26 березня у Вінницькій обласній філармонії відбувся відбірковий етап Всеукраїнського фестивалю «Червона рута», в якому взяла участь Катерина Чепіль – учениця Крижопільської школи естетичного виховання, викладач – Оксана Кройтор.

За підсумковими результатами журі, юна виконавиця ввійшла до резерву переможців конкурсу.

26 березня авторський літературно-музичний вечір двох вінницьких поетів Ірини Берези та Леоніда Борозєнцева відбувся минулої суботи у закладі «Пан Заваркін та син», а саме, у чарівній «Вітальні щасливого часу». Вірші поетів звучали під музику молодих гітаристів Юлії та Олександра, що навчаються у Вінницькому училищі культури і мистецтв ім. М. Леонтовича. На вечорі були представлені вірші із свіжих збірок (Леонід презентував свою – «Монгольфьеры»), книжок, які давно розійшлися і існують лише в пам’яті авторів і бібліотеках колекціонерів, а також тексти, які ще ніде не були опубліковані.

27 березня у РЦСМ «АртШик» відбулась друга подія в рамках мистецького проекту «Ре:візія. Парадигма»: це був майстер-клас з перкусії від музичного етно-проекту з Запоріжжя «BarabanZA» та створення картини вінницькими художниками Олександром Никитюком та Володимиром Нойсом під ритми найрізноманітніших шумових і ударних інструментів.

«BarabanZA» – це Денис Васильєв та його дружина Наталя, які презентували інтерактивну концертну програму, в якій брали участь всі слухачі. Денис більше шести років вивчав основи ритму та звуковидобування, етнічну музику, тощо, тож тепер може імпровізувати та створювати добре впорядкований хаос звуків, а головне спонукати й інших до творення власного ритмічного малюнку.

 

29 березня у концертній залі Вінницької обласної філармонії відбулась презентація колекції одягу дизайнера ТМ «RUTA» Людмили Бушинської «Золотий птах», що проходила як благодійна акція на підтримку ІІ Всеукраїнського пісенного Фестивалю-конкурсу для дітей та молоді з обмеженими можливостями «Золотий птах». Дизайнер відомого українського бренду «RUTA» Л. Бушинська створила колекцію одягу ручної роботи чарівного вбрання за мотивами казки-легенди «Золотий птах» вінницької письменниці Галини Крюк. Частина з коштів, виручених за них, йде на підтримку проведення фестивалю-конкурсу. На святі була присутня голова Благодійного Фонду Порошенка, дружина Президента України Марина Порошенко.

Засновниками та організаторами Фестивалю-конкурсу є громадська організація «Центр «Культурна стратегія - ХХI», торгова марка «RUTA» та Регіональний центр сучасного мистецтва «Арт-Шик» при всебічному сприянні Департаменту культури Вінницької міської ради.

Другий Всеукраїнський пісенний фестиваль-конкурс для дітей та молоді з обмеженими можливостями відбудеться 26-27 травня у Вінниці. Переможці конкурсу представлятимуть Україну на ювілейному ХХ Міжнародному пісенному фестивалі «Чехочинські творчі зустрічі» у липні 2016 р.

30 березня у Вінницькій обласній філармонії відбувся відбірковий етап ХХІІ обласного дитячо-юнацького естрадного конкурсу «Музична парасолька». До заключного туру конкурсу пройшли учні викладача О. В. Кройтор – Н. Паслай (Крижопільська школа естетичного виховання); молодша вікова категорія – А. Рабозей (Городківська школа естетичного виховання); середня вікова категорія – О. Козак (Городківська школа естетичного виховання). Заключний етап конкурсу відбудеться у м. Вінниця 16 квітня 2016 р.

30 березня в актовій залі Крижопільської школи естетичного виховання відбувся звітний концерт відділу оркестрових інструментів, глядачами якого стали батьки учнів, викладачі, друзі та щирі шанувальники духового мистецтва. Серед почесних гостей була запрошена начальник відділу культури і туризму О. В. Кройтор

Звітний концерт відділу – це показник рівня виконавської майстерності учнів, підсумок роботи педагогів.

Обласне журі відзначило високий рівень підготовки вихованців Козятинської ДМШ : [від Козятинської ДМШ на творчому звіті початкових спеціалізованих митсецьких навчальних закладів області було представлено такі колективи: фортепіанний дует у складі А. Прилуцької та Ю Мордюк (викладач Н. Домбровська), хореографічний колектив «Елегія» (керівник О. Скибінська), духовний оркестр (керівник В. Терновий) // 13 округ. – 2016. – 31 берез. – С. 9.

Наша школа мистецтв краща в області : [за результатами творчих звітів мистецьких навчальних закладів області Могилів-Подільська дитяча школа мистецтв посіла перше місце] // Краяни. – 2016. – 31 берез. – С. 3.

Березень цикл заходів приурочених 25-й річниці незалежності України, відділ культури і туризму Бершадської РДА розпочав проведенням районного фестивалю-огляду творчих колективів та майстрів народної творчості «Рідна Україно, в піснях до тебе лину», відкриття якого відбулося у Війтівському сільському будинку культури. З вітальним словом до присутніх звернулася начальник відділу культури і туризму, заслужений працівник культури України Н. Герасимчук, яка наголосила, що головна ідея фестивалю – продемонструвати невичерпну силу народної творчості та аматорського мистецтва у справі відродження і розвитку національної української культури, високого патріотизму і любові до неньки України. Особливе враження справили на всіх концертні номери, які майстерно виконали дитячий ансамбль народних інструментів, вокальний ансамбль «Козаки та козачки», дитячий танцювальний колектив «Іграшки», солісти В. Хмарук , Ю. Мордух, В. Бурбеза, В. Оперчук та вихованці дитячого садка «Мрія». Неперевершеними, як завжди ,були народний аматорський фольклорний ансамбль «Війтівчанка» у супроводі народного колективу троїстих музик, які відтворили традиційне народне свято Колодія. У концерті було задіяно більше 80 учасників. В цей день учасники фестивалю мали можливість познайомитися з роботами місцевих народних умільців.

Радували поціновувачів вишукані вишиті скатерки К. А. Арсенюк, майстерно вишиті бісером сорочки та ікони В. П. Рудя Прикрасили виставку різьба по дереву та ляльки мотанки, виготовлені учнями місцевої школи. Гармонійно вписалася в цю рукотворну красу книжкова виставка творів Т.Г.Шевченка «Ну щоб, здавалося слова…», підготовлена завідуючою бібліотекою О. Грабовою.

Естафету фестивалю гідно продовжили творчі колективи Баланівського сільського будинку культури. Високу виконавську майстерність продемонстрували хореографічний колектив «Мальви», жіночий вокальний ансамбль «Баланівчанка», фольклорний колектив учителів, зразковий ансамбль сопілкарів «Жайвір», гурт «Щедрограй», вокальний дует у складі В. Клапатюка та С. Бендус. Особливо емоційне враження викликали літературно-музичні композиції «Вставай з колін, моя Україно» , «Україна в нас одна» та патріотична поезія «Вірити не хочу, що війна» у виконанні переможниці районного конкурсу читців «Кобзар і Україна» Л. Мовчан. Варто сказати і про прекрасну виставку робіт місцевої вишивальниці Обертинської Г. А. Вишиті ікони, портрети, картини, рушники, скатерки – це далеко не весь перелік робіт представлених майстринею. Любителі поезії мали змогу ознайомитися з книжковою виставкою «З поетичного голосу рідного краю» , яку представила завідуюча бібліотекою В. В. Олійник.

Фестиваль пройшов і в селі Бирлівка. Порадували високою виконавською майстерністю і різноманіттям репертуару народний аматорський фольклорний колектив «Берегиня», соліст Ю. Уманський, учасники дитячої хореографічної студії «Пролісок» М. Валявський та Ю. Шеремета.

   

Підготувала зав. сектором наукової інформації

з питань культури і мистецтва А. А. Ніжньовська

тел.: 67 03 23

e-mail: sektorkultury@library.vn.ua