ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїВерсія для друку

Управління культури і мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Травень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

Вінниця, 2016


Загальний розділ

У травні культурне життя області традиційно ознаменувалося проведенням широкого кола заходів до Дня пам’яті та примирення, 71-ї річниці перемоги над нацизмом, Великодня, Дня пам’яті жертв політичних репресій, Міжнародного Дня сім’ї, Дня матері, Всеукраїнського дня вишиванки.

3 травня в парку ім. Т. Г. Шевченка м. Оратова відділом культури і туризму спільно з Громадським арсеналом Оратова було організоване весняне сімейне свято для дітей та дорослих. В програмі заходу: тернова гра-квест для дітей від 5 р., гра «Великодні зайці» для найменших учасників свята. Народні майстри навчали гостей свята розписувати писанки, робити ляльку-янгола та пасхальні сувеніри. Всі бажаючі мали змогу зробити собі яскравий аквагрим та мехенді (розпис хною) від талановитих художників О. Кукуніної, А. Пасеки та Н. Поліщук. Було створено арт-об’єкт – великоднє дерево із писанок. Також проведено конкурс на кращий великодній кошик, обов’язковими атрибутами якого були традиційні пасхальні елементи.

Нова книга до вподобань читачів різного віку : [у Вінницький обласній друкарні світ побачила п’ятнадцята збірка віршів поета з Томашпільщини О. Височанського під символічною назвою «Дідів заповіт». До книги увійшли твори як великі за обсягом, так і мініатюри: «Щиринки», «Гостряки в два рядки», представлено також гуморізки, пародії, байки] // Томашпіл. вісник. – 2016. – 11 трав. – С. 3.

Мартиросян, Ж. На згадку про себе… : [в Удицькому БК Теплицького р-ну відбулась презентація книги під назвою «Абетка», автором якої є удичанка С. Кісар. «Абетка» пронизана бабусиною любов’ю, теплом та ласкою. Вірші сповнені повчальних доброзичливих відтінків. Літературне видання містить яскраві малюнки художниці О. Дзень. Книга видана у Києві Національним видавництвом дитячої книги «Веселка», її тираж склав 2000 примірників. Чимало екземплярів С. Кісар подарувала учням місцевої школи, дитсадку, сільській і шкільній бібліотекам, сільському клубу, а також сім’ям де є маленькі діти. Наразі С. Кісар працює над створенням ще однієї книги – збірки казок про тварин і рослин] / Ж. Мартиросян // Вісті Тепличчини. – 2016. – 12 трав. – С. 7.

12 травня у прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА, журнал «Вінницький край» презентував перше видання нової своєї серії «Історичні постаті Поділля», заснованої 2015 р. Книга М. Крижанівського «Третя куля, або Остап Гоголь полковник Могилівський», видана 2015 р. коштом обласного бюджету за сприяння Вінницької ОДА та обласної ради. «Третя куля» М. Крижанівського – це повість-застереження. Адже з часів козацьких, здається, нічого не змінюється на українському політичному полі. Ті ж самі виклики, що і триста років тому, стоять перед новою владою. У програмі презентації виступив відомий український письменник М. Рябий з анонсом другого видання серії «Історичні постаті Поділля» – своєї книги «Чутки про смерть перебільшено» про видатного земляка, вченого Д. К. Заболотного, який рятував світ від чуми й холери, національного героя Китаю, кавалера ордена найвищої нагороди Франції – ордена Почесного легіону. М. Крижанівський автор книг «По козацький скарб» (2002), «Битим шляхом правда ходить» (2007). Створив 50 монументальних скульптур на теренах України, більше 100 скульптур у камені. Заслужений вчитель України. А також головний отаман обласного товариства Українського Реєстрового Козацтва, генерал-полковник, лауреат премії ім. М. Стельмаха за 2012 р.

Панянка з Польщі зберегла подільські писанки, яким понад сто років : [рідкісне видання «Подільські писанки» – на польській, українській та англійській мовах – побачило світ завдяки небайдужим продовжувачам польського роду Беліна-Бжозовських – 62-літньої пані Єви та її чоловіка Антоні з Варшави. У ньому малюнки 183-х писанок. Їх виготовили господині с. Попелюхи на Вінниччині і подарували польській панянці Гелені Грохольській, малюнки збереглися до наших днів. Крім малюнків писанок, у книзі багато тексту і старих фотографій. В альбомі є фрагмент опису святкування Великодня на Поділлі французьким картографом, інженером і архітектором Бопланом. За висновком етнографа, професора Інституту етнології та культурної антропології Варшавського університету М. Покопека, збережена колекція писанок має наукову цінність. Вона репрезентує найбільш архаїчні форми писанкарства на Поділлі] // Піщан. вісті. – 2016. – 13 трав. – С. 5.

17 травня згідно планів роботи відділу культури і туризму Шаргородської РДА та методичного кабінету районного Будинку культури, в приміщені районного Будинку культури проведено районний семінар-практикум з вокально-хорового жанру на тему: «Стан та перспективи розвитку вокально-хорового жанру в Шаргородському районі». В семінарі взяли участь: працівники сільських клубних закладів, керівники народних колективів та окрема категорія викладачів дитячих мистецьких закладів відповідного жанру. Захід відкрила заступник директора Шаргородського РБК з культурно-масової та методичної роботи Л. Самборська. В районному семінарі взяла участь провідний методист з вокально-хорового мистецтва Вінницького обласного Центру народної творчості Н. Джус, яка виступила з питанням «Аналіз діяльності народних аматорських колективів вокально-хорового жанру та розвиток вокально-хорового мистецтва на Вінниччині». З питанням «Робота вокально-хорового відділу Шаргородської дитячої музичної школи» виступила О. Цибульська – директор Шаргородської дитячої музичної школи. Особливості роботи над художньою інтерпретацією творів вона висвітлила під час практичного заняття за допомогою дитячого вокального ансамблю «Чарівність», керівником якого вона являється. Показові практичні заняття та виступи народного аматорського хору Шаргородського РБК та вокального тріо «Оксамит» Слободо-Шаргородського СБК коментували їх керівники Володимир та Оксана Солодун. Присутні на семінарі мали змогу взяти участь у практичних заняттях з питань роботи над засобами хорової звучності та методики розучування нового репертуару в народному хорі. Всі учасники семінару мали нагоду ознайомитись з партитурами хорових творів для колективів вокально-хорового жанру, теорією та методикою роботи з дитячим хором, з документацією керівника народного аматорського вокально-хорового колективу. Підсумки роботи семінару підвела начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Т. Янчурська, яка подякувала всім учасником семінару і зазначила, що семінар-практикум відбувся на професійно-організаційному рівні. Представлений концертно-практичний матеріал дуже добре сприймався учасниками семінару.

Поляки презентували книгу про нашу спільну історію : [11 травня в Будинку школяра м. Могилева-Подільського відбулася презентація книги польських істориків «Польща. Нарис з історії», яка відображає й історію України, адже в минулому двох народів було чимало спільних сторінок. На презентацію історичного доробку польських історієзнавців прийшли члени польської громади Могилева-Подільського] // Краяни. –2016. – 19 трав. – С. 6.

19 травня відбувся виїзний семінар працівників культури Жмеринського р-ну на базі Кармалюківської сільської громади. Всіх учасників семінару радо зустрічав сільський голова М. І. Огородник. Перед початком роботи працівники культури вшанували пам’ять загиблих у Другий світовій війні, поклали квіти до пам’ятника легендарному У. Кармалюку та меморіальної пам’ятної дошки відомому краєзнавцю і фольклористу В. П. Вовкодаву. В фойє Будинку культури всі бажаючі мали змогу ознайомитися з виставкою творчості жителів села: картинами місцевого художника М. Гринишина, вишивками нитками та бісером кармалюківських майстринь. У роботі семінару прийняли участь працівники клубних, бібліотечних та музейних закладів району, начальник відділу культури та туризму Жмеринської РДА Ю. О. Рубан, завідуюча відділом культурно-освітньої роботи та організації дозвілля Вінницького обласного центру народної творчості Г. В. Хоменська, завідуюча відділом обслуговування 5-9 класів Вінницької обласної бібліотеки для дітей ім. Франка О. М. Прокопович

Традиційно День вишиванки відзначається третього четверга травня. Цьогоріч це свято припало на 19 травня. Вишиванка не тільки традиційна частина гардеробу українців, а й національний символ – символ боротьби за незалежність, символ нескореності, незламності духу, символ надії та любові. Це свято об’єднує усіх українців світу, незалежно від країни, місця проживання, мови якою вони спілкуються, віросповідання чи політичних поглядів. З 2014 р. – День вишиванки – міжнародне свято, покликане зберегти вишиту сорочку як матеріальну та духовну спадщину українського народу. Свято Всесвітній день вишиванки започаткували у м. Чернівці 10 років тому, на факультеті історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича. У 2011 р. свято увійшло до Книги рекордів України за кількістю людей, одночасно одягнених у вишиванки. У 2015 р. Чернівецька міська рада прийняла рішення №1577 від 30 квітня «Про День вишиванки» та визначила щорічно третій четвер травня Днем вишиванки в місті, і цю ідею було започатковано у всіх регіонах України.

Її душа, її доля : [розповідь про талановиту подолянку, художнього керівника Баланівського БК Бершадського р-ну – С. В. Бендус. З молоком матері Світлана Володимирівна увібрала у себе любов до рідної землі, до працьовитих людей, а найголовніше – до пісні. 30 років тому Світлана вперше вийшла на сцену і зачарувала всіх своїм неповторним голосом. Відтоді її завше радо зустрічають як солістку СБК та керівника жіночого ансамблю «Баланівчанка». При Баланівському СБК діють 11 гуртків художньої самодіяльності. С. В. Бендус є керівником хореографічних колективів (естрадного, народного, бального), вокальних ансамблів «Баланівчанка», «Горлиця», дитячого вокального ансамблю «Веснянка»] // Бершад. край. – 2016. – 20 трав. – С. 6.

21 травня у м. Бар відбулося урочисте відкриття новоствореного Дому польської культури та фестивалю XV Ювілейні Дні польської культури. Відкриваючи фестиваль, директор Дому – М. Д. Мєдвєдєва підкреслила особливість цьогорічного заходу, який відбувся вперше на сцені актової зали Дому польської культури, омріяного та очікуваного багато років місцевою польською спільнотою. У заході взяли участь творчі колективи з польських міст-побратимів Староховіце, Рибник та Квідзин, а також з міст Вінницького консульського округу – Вінниця, Житомир, Кам’янець-Подільський та Чернівці.

23 травня у Новогребельській ЗОШ Калинівського р-ну відбулося вручення премії імені Є. Гуцала лауреатові 2016 р. Ним став відомий український поет, перекладач, критик, секретар Національної спілки письменників України В. Мельник. Серед лауреатів цієї премії багато імен наших земляків: А. Бортняк, І. Волошенюк, Г. Чубач, М. Каменюк, Г. Секрет, В. Сторожук, Т. Яковенко, В. Рабенчук, Л. Куций, Н. Ткаченко, В. Вітковський. Диплом лауреатові вручила заступник голови Міжнародного Вінницького земляцтва у Києві Н. Гнатюк. В. Мельник подякував землякам за визнання, розповів про свої творчі плани, прочитав поезії.

25 травня в актовій залі ВДМШ «Вишенька» (вул. Порика, 28б) відбувся майстер-клас відомої поетеси, заслуженого діяча мистецтв України Г. Чубач «Звідки береться слово?..» за участю учнів та викладачів театрального відділу школи «Вишенька». Зустріч з Г. Чубач відбулася за підтримки Департаменту культури Вінницької міської ради, Вінницької дитячої школи мистецтв «Вишенька» та народного депутата України С. Кудлаєнка. Перу Г. Чубач, дитячої письменниці від Бога, належать книги поезій «Веселі хтосики», «Батьківщина Україна», «У лісочку на пеньочку», «Равлики», «Два маленькі баранці», «Біла чапля», «Ласий кіт Івашко» та багато інших життєствердних і багатообразних збірок віршів, які підносять настрій і водночас змушують замислитися над тими знаками, які кожному з людей посилає світ. Ім’я української поетеси Г. Чубач широко відоме зі шкільних підручників початкових класів. Її вірші вже понад 15 років використовуються як навчальний матеріал у підручниках шкіл України.

До культури по-культурному : [ставиться сільський голова П. А. Гладкий с. Кустівці Хмільницького р-ну. За фінансової підтримки ФГ «Геліос П. А.» і коштів сільської ради було відремонтовано сільський клуб, який донедавна був приречений на повне руйнування. Також з ініціативи сільського голови проводиться ремонт сільської бібліотеки, що знаходиться в одному приміщенні з клубом. Уже встановлено пластикові вікна, красиві сучасні двері, натяжна стеля, залишається лише ремонт стін та опалення. За кошти сільської ради у бібліотеку закуплено ноутбук] // Життєві обрії. – 2016. – 27 трав. – С. 8.

Травень з нагоди дня народження відомого письменника-земляка – А. А. Бортняка, на Крижопільщині пройшли Дні пам’яті «Бортнякова весна». На заходи завітали вельмишановні гості із Києва та Вінниці, котрі добре знали Анатолія Агафоновича, хто працював разом із ним. У складі делегації поетеса Н. Гнатюк, поетеса, заслужений працівник культури України В. Сторожук та дружина поета Г. Бортняк. Лауреатом 7-ї премії імені А. Бортняка став поет, прозаїк, член НСПУ В. Гарвасюк. У заходах, присвячених відомому земляку, які проходили у СЗШ І-ІІІ ст. с. Жабокрич та районному Будинку культури, взяли участь керівники району.

Бібліотеки Вінниччини

4 травня до Іллінецької бібліотеки завітали третьокласники Іллінецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1. Вони розказували вірші, співали веснянки та гаївки, грали Великодні ігри з крашанками. Учні 3-А класу підготували до свята інсценізацію «З Великоднього кошика». Сюрпризом для всіх стала лялькова вистава «Пригоди писанки». Роль бабусі, яка розповіла дітям цю казкову Великодню історію, виконала бібліотекар Центральної бібліотеки Л. І. Браїловська. Ролі живих і лялькових героїв виконали третьокласники Н. Варданян, А. Дзюбенко, Н. Загородня, А. Танасієнко, С. Атаманюк, Н. Прокопчук і Т. Вакулішина.

Дякуючи небайдужій громаді та інвестору, Василівка матиме найсучаснішу бібліотеку : [у міжнародному проекті «Бібліоміст» Василівська сільська бібліотека Тульчинського р-ну зайняла перше місце серед бібліотек малих бригад. Як результат, читальний зал отримав два комп’ютери. Місцевий підприємець В. Макогонюк допомогла у проведенні швидкісного Інтеренету і виписала 21-е періодичне видання для різних вікових категорій. Керує Василівською бібліотекою Н. Ковтонюк] // Тульчин. край. – 2016. – 6 трав. – С. 3.

6 травня працівниками Теплицької ЦБ організовано книжкову виставку «Війна без права на забуття», а також відбулася прем’єра книгижителя с. Удич, члена літературно-мистецького об’єднання «Дивослово» М. Камінського «Детдомовцы из Сум». Найвища цінність творів М. К. Камінського полягає не в тому, що вони відтворюють реальну дійсність з точністю музейного експоната, а йдуть з найбільших глибин душі людини, котра ще в ранньому дитинстві пройшла крізь пекло фашистської окупації, пережила смерть рідних, стала свідком звірств, вчинених фашистами та їхніми посіпаками-запроданцями. Втративши всіх і все, Михайло Кузьмич довгі роки плекав надію, вів пошуки і, зрештою, через 37 років знайшов рідного брата Григорія. Світлій пам’яті брата Григорія Камінського присвячується ця книга.

10 травня представниками Вінницького центру європейської інформації, бібліотекарем 1-ї категорії Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва К. Нікітіною та волонтером громадської організації «Креатив» О. Мартіяновою у Немирівській ЦРБ було проведено інтерактивний захід «Відкриваємо Європу разом», у якому взяли участь учні 10 класу НВК № 2, разом з учителько Н. М. Остапчук. Було проведено презентації матеріалів, що спрямовані на популяризацію знань про європейську та євроатлантичну інтеграцію в Україні, про можливість одержання освіти за кордоном, про важливість вивчення іноземних мов, особливо англійської.

18 травня до Всеукраїнського дня вишиванки, у Бершадській ЦРБ пройшла зустріч з майстринями вишивальницями, які не уявляють свого життя без вишивки. Викладач терапії Бершадського медичного коледжу В. Гунько розповіла про давні символи, орнаменти, елементи, які використовувались у вишиванні. Вона представила колекцію своїх робіт та слайд-презентацію на тему: «Що означають візерунки стародавніх українських вишивок». Вчитель художньої культури В. В. Танадійчук представила свої роботи і розповіла про забуті елементи народної вишивки – хардангер та тамбурний шов. На зустрічі були присутні учні 9-А класу Бершадської ЗОШ № 3. Вірш «Вишийте, мамо...» прочитала Л. Кравець. Наприкінці зустрічі директор Бершадської ЦРБ Л. Бернацька подякувала вишивальницям та вручила їм квіти.

25 тарвня до Немирівської районної бібліотеки для дітей на бібліотечний урок завітали учні 2-А класу НВК № 1. Бібліограф дитячої бібліотеки Л. О. Петрова познайомила майбутніх третьокласників із книгами сучасних дитячих письменників з серії «Сучасна дитяча проза». Дана серія заснована в Україні у 2006 році і покликана популяризувати дитячу книгу серед дітей, викликати інтерес до читання. Бібліотекар абонементу 1-4 класів О. Д. Гайдей зробила аналіз читання. Діти, які прочитали найбільше книг протягом навчального року, отримали медаль «Кращий читач дитячої бібліотеки». Кожен з користувачів, крім гарних вражень, мав можливість взяти книжечку та журнал з дитячої книгозбірні.

Травень у Козятинському р-ні надано 14 онлайн консультацій по Skype-зв’язку з використанням системи Бібліоміст на базі сільських бібліотек для жителів сіл Широка Гребля, Йосипівка, Вернигородок, Непедівка та Комсомольське. Жителі зазначених територіальних громад отримали вичерпні правові консультації щодо порядку поділу спільного майна подружжя, пільг, які мають учасники АТО, порядку дострокового виходу на пенсію, порядку призначення допомоги для малозабезпечених сімей, порядку встановлення батьківства та інші.

Травень напередодні відзначення Міжнародного дня біорізноманіття в бібліотеках Іллінецької ЦБС проведено чимало інформаційно-просвітницьких заходів. Зокрема, до уваги користувачів різного віку випущено інформаційний дайджест «Збережи красу світу». Проведено інформування користувачів через інформаційний стенд «За календарем». Жвавий інтерес у відвідувачів викликала книжково-ілюстративна виставка «Що залишимо нащадкам», влаштована у відділі обслуговування. Біля виставки проведено цикл бесід за участю викладачів Іллінецького державного аграрного коледжу «Здорове довкілля – здорова людина». Для учнів молодшого шкільного віку в районній дитячій бібліотеці проведено вікторину «Цей дивовижний світ природи»та облаштовано тематичну поличку «Знай. Люби. Бережи».

Травень в Конатківському СБК Шаргородського р-ну відбулася презентація книги А. Негребецького «Конатківці – єдине село на планеті», організатором якої стала районна бібліотека. Дослідник-краєзнавець є активним дописувачем «Шаргородщини», де публікує статті краєзнавчого змісту. Крім цього, в історико-дослідницькому доробку Анатолія Никифоровича є 17 книг про події, що відбувалися на теренах Шаргородщини та в окремих населених пунктах р-ну. У залі зібралися мешканці Конатковець і вихідці з села, які проживають за його межами, але не забувають батьківську хату, могили рідних, школу, земляків. Ведуча заінтригувала присутніх найбільш цікавими фактами, описаними в книзі: у ході археологічних розвідок 1999 р., поблизу с. Конатковець в урочищі Поляна, було виявлено сліди трипільської культури; у роки Визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького між селами Будне і Конатківці відбувся бій між поляками і козаками; у 1923 р. в селі на базі окремих одноосібних господарств була заснована, перша на Шаргородщині комуна, під назвою «Світова зірниця», яка стала прообразом майбутніх колгоспів; 10 березня 1944 р. у селі відбувся великий бій між румунами і партизанськими з’єднаннями. Присутні захоплено слухали розповідь про те, що постать саме їхнього земляка, Хаєцького Хоми Гнатовича, послужила прототипом одного із головних героїв відомого роману-трилогії Олеся Гончара «Прапороносці». З вітальними словами до автора та Конатківчан звернувся заступник керівника виконавчого апарату, керуючий справами районної ради В. Загороднюк. Адже саме за його ініціативи, автор почав роботу над книгою про Конатківці. Він подякував всім, хто допомагав у підготовці та виданні книги, особливо уродженцеві Конатковець, голові правління Гніванського гранітного кар’єру В. Берещуку – основному спонсорові видання. Учителька місцевої школи Т. Захандревич, яка активно допомагала збирати матеріал для книги, виступила перед односельцями з гарним відгуком про краєзнавчі надбання А. Нагребецького.

Травень у Василівці Тульчинського р-ну відбулося свято, адже тут відкрили Бібліомайданчик з вільною зоною WI-FI. Сучасний майданчик біля бібліотеки облаштували за фінансової підтримки ВП «Птахофабрика «Вінницький бройлер», Заозернянської сільської ради. Ініціатором гарної справи став депутат районної ради В. Марцинюк. На гостину завітали начальник відділу культури і туризму Тульчинської РДА К. Третьякова, директор ВП «Птахофабрика «Вінницький бройлер» І. Лещенко, директор Заозернянської ЗШ І-ІІІ ст. Л. Невеселюк зі своїми вихованцями, працівники Тульчинської районної бібліотеки, представники ЗМІ. Місцеві бабусі першими зайняли місце в альтанці і з нетерпінням чекали на нові послуги. Саме вони отримали перші консультації від працівників сільської ради. «Це не просто побудована бетонна доріжка до бібліотеки, – зазначила Людмила Невеселюк, – це дорога до знань! Це інвестиції в майбутнє села!».

Травень в Гайсинській районній дитячій бібліотеці відбувся інтерактивний захід від Вінницького центру європейської інформації «Відкриваємо Європу разом!». Почесними гостями були К. Нікітіна – працівник Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва та О. Мартіянова – представник ГО ВРЦІ «Креатив». На зустріч були запрошені старшокласники НВК СЗШ I-III ст.-ліцею, НВК СЗШ I-III ст.-гімназії, СЗШ I-III ст. № 4, СЗШ I-III ст. № 5 та вчителі. Захід проводився з метою виховання в учнів поваги до національних, духовних, культурних надбань європейських народів; формування пізнавальної, інтелектуальної, творчої активності учнів.

Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва

6 травня до 170-річчя від дня народження класика польської літератури Генрика Сенкевича у відділі рідкісних і цінних видань Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва було організовано книжкову виставку «Автор історичних романів». В експозиції представлені прижиттєві видання письменника: «Ogniem i mieczem» («Вогнем і мечем», Варшава, 1884), «Potop» («Потоп», Варшава, 1904), «Pan Wolodyjowski» («Пан Володиєвський», Варшава, 1904), «Krzyżacy» («Хрестоносці», Варшава, 1903), епопея «Quo vadis» («Камо грядеши», Варшава – Краків, 1910) та ін. Творчість Г. Сенкевича відіграла велику роль в історії польської культури і отримала всесвітнє визнання. У 1905 р. він був удостоєний Нобелівської премії з літератури «за видатні заслуги в області епосу».

11 травня до 80-річчя від дня народження народного художника України, лауреата Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка, єдиного українського митця – члена «Золотої гільдії» (а з усього світу там ледве півсотні митців) Івана Степановича Марчука у відділі мистецтв Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва було представлено підбірку матеріалів «Гордість української нації». За версією британської газети «The Daily Telegraph» його ім’я увійшло в сотню геніїв світу. І. С. Марчук (нар. 12 травня 1936, с. Москаліївка, Волинське воєводство, Польща (нині Лановецький р-н, Тернопільська область, Україна) – український живописець, народний художник України, лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка. Почесний громадянин Тернополя. Народився в родині відомого на всю округу ткача. Є засновником нових стилів у мистецтві, зокрема «пльонтанізму» (таку назву митець жартома дав своєму стилю – від слів «плести», «пльонтати»: картини ніби створені з клубочків чудернацьких ниток).Сьогодні його картини вражають мистецтвознавців Європи, Америки, Австралії, йому пропонують виставлятися в найкращих залах світу, і це все на противагу минулому гонінню та переслідуванню в Україні.

12 травня у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук (вул. Соборна, 73, ІІІ поверх) відбулася творча зустріч з письменницею Г. Боярською та презентація її книг. Захід супроводжувався концертною програмою.

16 травня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук (вул. Соборна, 73, ІІІ поверх) Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва спільно з управлінням культури і мистецтв Вінницької ОДА, управлінням у справах національностей та релігій Вінницької ОДА за підтримки ГО «Інформаційно-просвітницький центр «Вісь», редакції «Вінницька газета», спортивного клубу «Максимус» у рамках засідання Клубу сімейного дозвілля та розвитку «Родинне сонцеколо» провели зустріч «Кримські татари в історії України», приурочену до Дня депортації кримських татар. З 25 червня 2014 р. Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва започаткувала проект – Клуб сімейного дозвілля та розвитку «Родинне сонцеколо». Проект передбачає проведення 12 творчих вечорів за участі сімей різних національностей, які будуть популяризувати добро, злагоду, ділитися історією успіху сімейних відносин, знайомити зі своїми звичаями та традиціями, презентувати творчі доробки, проводити майстер-класи та ін. На зустрічі виступатимуть: І. О. Салецький – начальник управління у справах національностей та релігій Вінницької ОДА, А. П. Ратинська – начальник відділу у справах національностей Вінницької ОДА, М. Ф. Каменюк – голова Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України, С. В. Василюк – начальник Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької ОДА, Е. А. Анафієв – голова кримськотатарської спільноти, Х. Х. Арап – релігієзнавець, лектор, директор благодійного фонду.

16 травня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К. А.Тімірязєва, у рамках проекту «Книга та мистецтво» Театру книги «Прочитання» відбулась творча зустріч з письменницею та драматургом А. Багряною та вистава за її п’єсою «Над часом» (народний театр-студія «Сьоме небо» ВНМУ ім. М. І. Пирогова). Ганна Юріївна Багрянцева (літературний псевдонім Анна Багряна) – українська поетеса, прозаїк, драматург, перекладач. Перекладає з польської, болгарської, македонської та російської мов. Донька літератора, видавця, журналіста Ю. Багрянцева, рідна сестра письменниці, журналістки, громадської діячки О. Багрянцевої. Дружина болгарського поета, драматурга, перекладача, барда Д. Христова. Її книги перекладені польською, російською, англійською, французькою, болгарською, латиською, азербайджанською, естонською, вірменською, македонською, сербською, хорватською, албанською, литовською та іншими мовами. Учасниця багатьох міжнародних літературних фестивалів. На початку 2015 р. заявила про себе і як художник. Відкрила дві персональні виставки в Македонії – в Центрі культури ім. братів Міладінових (м. Струга) та Культурному Центрі «Фенікс» (м. Скоп’є). У виставі за п’єсою А. Багряної «Над часом» беруть участь актори народного театру-студії «Сьоме небо» Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова, Театру книги «Прочитання» Вінницької ОУНБ ім. К. А.Тімірязєва, молодь з обмеженими фізичними можливостями – студенти Вінницького соціально-економічного інституту Університету «Україна» та члени Вінницької обласної громадської організації молоді з обмеженими фізичними можливостями «Гармонія». Постановка драматичної поеми відбувається у рамках проекту «ART-TIME без обмежень», який здійснила ГО «Вінницький регіональний центр інформації «Креатив» спільно з народним театром-студією «Сьоме небо» та Театром книги «Прочитання». Метою проекту «ART-TIME без обмежень» є сприяння розвитку інтегрованого театрального мистецтва через залучення людей з обмеженими фізичними можливостями до творчих майстерень і театральних постановок. Ця постановка режисера М. Ревенко вже здобула дві нагороди на міжнародних театральних фестивалях.

17 травня у Вінницькій ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва розпочалася серія семінарів «Американські центри в Україні: зміцнюємо мережу», яка тривала протягом 17-19 травня. Захід організований Посольством США в Україні за підтримки управління культури і мистецтв обласної державної адміністрації та громадської організації «Асоціація бібліотек Вінниччини». В семінарі взяли участь директори обласних бібліотек України та координатори центрів «Вікно в Америку». Інформаційно-ресурсний центр «Вікно в Америку» у Вінниці функціонує на базі ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва з 2003 р. В заході взяли участь начальник управління культури і мистецтв Вінницької ОДА С. Городинський, директор Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, заслужений працівник культури України Н. Морозова, аташе з питань бібліотек Посольства США в Україні Валорі Лі, координатор американських центрів Посольства США в Україні В. Пашкова, менеджер асоціації «Інформатіо Консорціум» В. Чьочь.

 

19 травня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулась творча зустріч з редакторами газет видавництва «Шкільний світ»: «Психолог», «Соціальний педагог», «Дефектолог», «Психолог дошкілля». Видавництво, засноване у 1996 році, одним із перших почало випускати газети педагогічного спрямування національною мовою. Нині «Шкільний світ» – це дружний колектив, об’єднаний спільною ідеєю вивести українську освіту на новий рівень, модернізувати навчальні заклади відповідно до викликів часу, справжній флагман освітянської преси та літератури, що спеціалізується на випуску періодичних видань і навчально-методичних матеріалів. Видавництво є засновником та видавцем 29 брендів газет, 5 журналів та понад 150 книжок. Щотижневий тираж видань становить понад 100 тис. екземплярів. В ході заходу виступили: Н. Морозова – директор Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, заслужений працівник культури України; Т. Шаповал – головний редактор редакції «Психолог», заслужений працівник освіти України; В. Снігульська – керівник проекту «Соціальний педагог»; Т. Червона – редактор газети «Психолог»;

 

24 травняВінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва спільно з управлінням у справах національностей та релігій Вінницької ОДА провела ХІ літературні читання до Дня слов’янської писемності і культури «Під знаком Кирила і Мефодія». У 2005 р. на фасаді ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва було встановлено барельєф святим рівноапостольним Кирилу і Мефодію. У ХІ літературних читаннях до Дня слов’янської писемності і культури взяли участь студенти та представники національно-культурних товариств, які прочитали вірші українських поетів українською і білоруською мовами.

 

24 травня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулася презентація книги-хроноскопу О. Федоришена «Вінниця. Історія іншого часу». О. Федоришен народився 25 квітня 1991 р. у м. Вінниця. Історик, керівник ГО «Вінницьке історичне товариство», засновник та адміністратор мережевого проекту «Історія Вінниці». У 2013 р. здобув ступінь магістра в Інституті історії, етнології і права Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського за спеціальністю «Історія» (з відзнакою). Книга-хроноскоп «Вінниця. Історія іншого часу» є своєрідним путівником Вінницею 1914 р., де розповідь автора прив’язана до унікальних, вперше опублікованих артефактів та фотографій міста початку ХХ століття. Текст книги викладено двома мовами – українською й англійською. До видання увійшли поштові листівки, світлини, документи та інші речі приватних колекцій, що раніше не друкувалися та не були відомі широкому колу шанувальників історії міста. Матеріал надали колекціонери В. Антонець, І. Лановий, С. Капуста, А. Гродецький та спільнота «Історія Вінниці».

 

26 травня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва спільно з управлінням у справах національностей та релігій Вінницької ОДА пвідбувся літературно-мистецький вечір «Місто маленьких людей» до 100-річчя з дня смерті Шолом-Алейхема. У цей же день у рамках проекту «Класичний четвер. 10 кращих книг» Театру книги «Прочитання» пройшли відкриті читання книги «Мандрівні зірки» Шолом-Алейхема та інших творів. Протягом багатьох років п’єса «Тев’є-молочник» ішла на сцені обласного академічного музично-драматичного театру ім. М. Садовського, ім’я Шолом-Алейхема носить одна з вулиць Вінниці. Бібліотечними фахівцями відділу попереднього замовлення, МБА та видачі літератури ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва підготовлена книжкова виставка «Співець веселої журби».

28 травня у Вінницькій ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва за підтримки Посольства США в Україні відбувся англомовний урок «Найбільший мовний урок у світі». У цей день по всій країні одночасно пройшли інтерактивні уроки англійської мови у формі розмовного клубу, який транслювався у прямому ефірі в Інтернеті з головного та найбільшого в країні місця зустрічі – зі Львова. Українці спробували побити світовий рекорд під час проведення «Найбільшого мовного уроку у світі». Кожен міг взяти участь і приєднатись до події! Зустріч розпочалася о 12.30 у відділі економіки і новітніх технологій (Соборна, 70, І поверх). Проведення уроку було організовано у 69 місцях (43 містах України).

Музейна діяльність

6 травня у Вінницькому обласному художньому музеї за участі Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Білорусь в Україні В. Величка, голови Вінницької ОДА В.Коровія, представників музею «Меморіальний комплекс «Брестська фортеця-герой», творчої інтелігенції Вінниччини, ЗМІ та громадськості міста відбулась церемонія передачі колекції із 48 робіт 90-річного вінницького художника – ветерана А. Павлюка. З ініціативою передачі на безоплатній основі Вінницьким обласним художнім музеєм 48 творів Державній установі «Меморіальний комплекс «Брестська фортеця-герой» виступив сам автор картин А. Г. Павлюк. На знак подяки за благородний вчинок Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Білорусь в Україні В. Величко вручив А. Павлюку пам’ятну ювілейну медаль Республіки Білорусь «70 років Великої Перемоги». Акція передачі картин має назву «У пам’яті назавжди» і виражає бажання автора увіковічити подвиг героїв Брестської фортеці. На урочистій церемонії передачі творів мистецтва, Г. Бисюк зачитав присутнім вітальне слово Міністра культури Республіки Білорусь, який висловив вдячність митцю за прийняте рішення.

 

Петрик, В. Колиска історії Літинщини : [на теренах мальовничої Літинщини вже понад 35 р. поспіль успішно працює районний краєзнавчий музей ім. У. Кармелюка. Щорічно у музеї відбувається дуже багато різноманітних заходів – засідання круглих столів, семінарів, конференцій, виставки місцевих майстрів пензля, вишивки, презентації книг, нових експозицій, дослідницькі експедиції, екскурсії. Основними напрямками роботи музею є робота зі збереження пропаганди духовної спадщини та матеріальної культури, виховання національної самосвідомості. Лише у 2015 р. в процесі своєї науково-дослідницької діяльності, музейними працівниками було досліджено ряд цікавих тем: «Літинського цвіту – по всьому світу», «Життя літинчан за кордоном», «Історія сіл Літинського району (с. Садове, с. Селище)», «Історія Літинської селищної ради». Також колектив районного краєзнавчого музею активно працює над поповненням музейного фонду і займається пошуковою роботою. Серед зібраних музейних предметів основного фонду слід відзначити: фотографії і документи сім’ї Ліни Ульянової за 1926-1932 рр., предмети археології, подаровані М. Чмутом, а ще книги, подаровані музею від авторів під час музейних заходів та зустрічей] / В. Петрик // Літин. вісник. – 2016. – 12 трав. – С. 4.

Василенко, О. 18 травня – Міжнародний день музеїв : [про Оратівський районний краєзнавчий музей, який працює вже понад 20 років. За цей час в музейній колекції зібрано 2018 експонатів основного та 682 експонати науково-допоміжного фонду. Музей працює у тісній співпраці з усіма працівниками культури р-ну, із ЗМІ та органами місцевого самоврядування. Щорічно у музеї відбувається дуже багато різноманітних заходів: засідання круглих столів, семінари, конференції, виставки місцевих майстрів пензля, вишивки, презентації книг, нових експозицій, дослідницькі експедиції, екскурсії] / О. Василенко // Обрії Оратівщини. – 2016. – 12 трав. – С. 2.

Горобець, О. Наше коріння : районному краєзнавчому музею – 40 років : [важливим культурним і духовним осередком Бершадщини є районний краєзнавчий музей. Перша згадка про його заснування датується 1920 р., коли Іполіт Чеславович Зборовський організував музей у м. Бершаді, який сам і очолював протягом 1920–22 рр. В. ті буремні роки усі експонати були вивезені з міста і не збереглися. Лише у 1976 р. за рішенням Бершадської районної ради музей було відкрито знову. Сьогодні колекція музею нараховує понад 6 тис. експонатів. Основу складає археологічна колекція, зокрема унікальні предмети доби бронзи та сарматського періоду, трипільської культури, етнографічна колекція. При музеї працює клуб «Краєзнавець» для дітей і підлітків. Краєзнавчий музей – постійний учасник обласних і всеукраїнських виставок] / О. Горобець // Бершад. край. – 2016. – 13 трав. – С. 2.

13 травня в академічній залі Вінницького обласного краєзнавчого музею, відкрилась та діятиме до 12 червня виставка естампу «Невидимий сад». Автори 48 графічних робіт – студенти Української академії друкарства (м. Львів) вінничанка М. Журунова та львів’янин Б. Локатир. На виставці представлені різні способи відтисків: монотипія, офорт, сліпе тиснення, картонорит, лінорит, дереворит. За допомогою широких технологічних можливостей друкованої графіки створюються мінімалістичні загадкові твори, які потрібно уважно розглядати. І тоді прозорі лінії складаються у витончений візерунок, а легкі штрихи розкриваються цікавими образами з багатою палітрою асоціацій. Здалеку частина робіт виглядає просто білими аркушами. Лише розглядаючи зблизька бачимо фактуру та об’єм, рельєф паперу, тонкі лінії відтиску, що разом укладають малюнок. Вся виставка поділена на серії робіт поєднаних загальною ідеєю: триптих «Сад каміння», серія «Жуки», триптих «Невидимий сад». Молоді художники, маючи однакові технічні засоби, створюють зовсім різні за характером роботи.

17 травня в малій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відкрили виставку з фондів музею та приватних збірок «Автографи, автографи…», приурочену до Міжнародного дня музеїв. Експозиція триватиме до 15 червня. На виставці представлені книги з автографами знаменитих вінничан, чиї імена знають і шанують не лише в Україні але й за її межами: письменників М. Стельмаха, О. Чорногуза, І. Стаднюка, А. Гарматюка, Д. Усача, М. Каменюка, А. Бортняка, Героя України, диригента П. Муравського, академіків М. Гудзія, М. Бикова, винахідника О. Остапенка, істориків В. Сергійчука, К. Галушка, краєзнавців Вінниччини Є. Горб, В. Рекрута, М. Дороша. Відвідувачам запропоновано переглянути афіші концертних програм, календарики, платівки, касети з підписами легендарної співачки К. Шульженко, артиста театру та кіно Є. Леонова, вокалістів «Піккардійської терції», музикантів камерного оркестру Латвійської державної філармонії, французького дуету гітаристів «Duo Résonance», скрипаля О. Шутка. Вінничанка Н. Довга подарувала музею скатертину з вишитими автографами відомих органістів, які виступали у Вінницькому будинку камерної та органної музики. Гордістю музейної колекції є написи ветеранів Другої світової війни, учасників Революції Гідності, захисників нашої держави на сході України – бійців, добровольців, волонтерів АТО. Особливу увагу вінничан і гостей міста привертав символічний ключ з дарчим надписом мера Сан-Франциско, вручений нашому землякові А. Крючковському – учаснику 49-денного дрейфу в Тихому океані у складі героїчної четвірки солдатів у 1960 р. Інтерес викликали й автографи вінницьких художників М. Бабія, І. Коваля, сувеніри і подарунки обласному краєзнавчому музею від почесних гостей, військових частин та трудових колективів області.

     

18 травня в рамках відзначення Міжнародного дня музеїв в Тростянецькому районному краєзнавчому музеї відбувся День відкритих дверей. Для відвідувачів музею були проведені тематичні екскурсії, представлені виставки вишитих робіт Р. В. Зарванської та Л. Д. Прокопенко, картини з приватної колекції С. К. Шура, роботи з творчої майстерні Л. М. Косенко, виставка нумізматики М. В. Пруса, виставка філателії В. Й. Шамраєнка. З професійним святом працівників музею привітав начальник відділу культури і туризму РДА – В. М. Дворський, полковник реєстрового козацтва – М. В. Прус, працівники відділу освіти, друзі, колеги, мешканці смт Тростянця та р-ну.

21 травня з нагоди відзначення Всесвітнього дня вишиванки в районному Музеї історії та етнографії Тепличчини було відкрито виставку «Скарби Теплицької вишивки», на якій представлено різноманітні вишивані вироби, а саме: дитячі, жіночі та чоловічі сорочки, підзорники та наволочки, понад 40 рушників з різної техніки виконання, серветки та ткані сорочки, якім понад 150 років. Серед експонатів сучасні та старовинні вироби, які є відображенням нашої духовності, обрядовості та символом звичаїв району.

 

21 травня у м. Вінниці відбувся митецький проект «Музей – відкритий простір», приурочений до Міжнародного дня музеїв. Привітав піснею та нагородив кращих працівників музеїв області начальник управління культури і мистецтв Вінницької ОДА, заслужений артист України С. Городинський. Програмою свята було передбачено низку видовищних і пізнавальних заходів. Вінницький обласний краєзнавчий музей запропонував відвідати оновлену експозицію, переглянути різнопланові виставки: гравюри М. Журунової і Б. Локатира «Невидимий сад»; обласну виставку «Автентичне мистецтво Вінниччини. Вишивка та народні строї»; виставку з фондової збірки музею і приватних колекцій «Автографи, автографи…». Фотовиставка за результатами конкурсу на кращу світлину «Я в музеї – це круто!» продемонструвала цікаві і зворушливі моменти перебування у музеї. Любителям селфі та оригінальних світлин припало до душі фотографування у лицарських обладунках, з предметами старовини (реконструкція), тантамаресках, «фотоательє початку ХХ ст.». Учасники вікторини «Музей Terra Incognita» змогли не лише перевірити свої знання з історії краю, але й у винагороду отримали цікаві призи. Для поціновувачів вишуканого мистецтва працював молодіжний творчий узвіз. Тішили око дефіле чарівних студенток Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського у традиційному народному вбранні з коментарями кандидата історичних наук В. Косаківського. Фольклорний гурт «Мокоша» Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича, ансамбль «Заграй» з с. Сосонка Вінницького р-ну подарували незабутні хвилини спілкування з піснею. Народні майстри радо поділилися уміннями виготовляти неповторні речі, надали можливість усім бажаючим перевірити вправність власних рук та реалізувати творчий запал під час майстер-класів «Я це зможу».

 

24 травня у с. Дяківці Літинськогго р-ну у літературно-меморіальному музеї ім. М. П. Стельмаха відбулось літературно-мистецьке свято «Велика рідня». Музей-бібліотеку М. Стельмаха тут було відкрито у 1989 р., нині це музейний комплекс, який складається з літературної частини та меморіальної садиби родини Стельмахів. Директор музею О. Голованюк провела для присутніх надзвичайно цікаву та пізнавальну екскурсію у семи експозиційних залах, що презентують певні періоди життя та творчості письменника. Віддати данину пам’яті славному земляку у день його народження приїхало чимало шанованих гостей, зокрема й син Михайла Панасовича – Д. Стельмах. Також участь в урочистих заходах взяли керівники району; поетеса й письменниця, заступник голови ГО «Вінницьке земляцтво в Києві» Н. Гнатюк; головний редактор літературно-мистецького журналу «Вінницький край», член Національної Спілки письменників України В. Вітковський; літератор та спеціальний кореспондент «Вінницького краю» у зоні АТО, цьогорічний лауреат премії М. Стельмаха О. Філін; поетеса і минулорічна лауреатка премії ім. М. Стельмаха В. Сторожук; краєзнавець з Літина В. Кривий; професор філології Чернівецького університету, який нині працює в Хмельницькій області, І. Руснак; начальник відділу культури Летичівської РДА О. Морозова разом із дзвінкоголосими артистами летичівського краю; юна і талановита художниця з Летичіва, студентка аграрного університету І. Кісе; учні та учителі сільського НВК, односельці.

Іменини музею – сподвижника і трудяги : [18 травня з нагоди Міжнародного дня музеїв, у Літинському краєзнавчому музеї ім. У. Кармалюка відбулося свято під назвою «Скарбниця історії краю». На свято завітали гості з Хмельницької області: заслужений журналіст України В. Заржицький, почесні краєзнавці О. Мендрик, А. Мельник, директор музею із с. Кармалюкове Жмеринського р-ну Л. Крайнік, директор музею М. П. Стельмаха О. Голованюк. Гостям було презентовано виставку картин і робіт художниці Г. Ніжинської та її вчителя В. Заграя з с. Кожухів, виставку сакрального мистецтва, а також виставку дерев’яних виробів П. Каньоси. Краєзнавець з Літина М. Сергійчук подарував музею свою працю «Топонімія в історичних дослідженнях Літинщини». Директор кінотеатру В. Нападовський подарував усім присутнім фільм «Літин із висоти пташиного польоту»] // Літин. вісник. –2016. – 26 трав. – С. 4.

Сауляк, В. Мистецька плеяда району : минуле і сучасність : [у Мурованокуриловецькому районному краєзнавчому музеї ім. Ф. Коновалюка було відкрито виставку конкурсних робіт на здобуття мистецької премії імені Ф. Коновалюка 2016 р. та персональну виставку репродукцій художніх творів видатного живописця ХІХ ст. М. М. Ге під назвою «Сила емоцій у динамізмі форми і казки». Метою конкурсу є розвиток народної творчості, збереження та відродження національної культури. До участі в конкурсі було допущено 19 творчих робіт, серед них – 10 дитячих, 9 – роботи самодіяльних та професійних художників р-ну. Переможці були нагороджені грошовими преміями та дипломами лауреатів конкурсу] / В. Сауляк // Наше Придністров’я. – 2016. – 27 трав. – С. 4.

Травень цікавим осередком творчості та натхнення, де зберігаються споконвічні народні традиції створення етнічного вишитого одягу, рушників, постільної білизни є Могилів-Подільський районний музей етнографії на народного мистецтва імені М. Руденко, який був створений за ініціативою М. Гоцуляк в 2003 р., яка і є його директором. В одній із виставкових зал музею, в рамках відзначення Дня вишиванки в Україні, представлено широку палітру виробів виконаних переважно на старовинному домотканному матеріалі, а також з використанням сучасних технологічних можливостей вишивання: хрестик, качалочкова гладь, художня гладь, занизування, мережки. Серед представлених вишиваних виробів можна ознайомитись з технікою виконання М. Руденко та відтвореними виробами за автентичними зразками. Родзинкою музею є рушник «Вишивана доля Могилів-Подільського району», авторська робота М. Гоцуляк, яка в основу поклала народний розпис української печі, виконаний А. Корсовською, майстринею с. Сказинці. Творче об’єднання «Світлиця», яке успішно функціонує на базі музею вже багато років, гуртує майстринь Могилів-Подільського р-ну, які збираються для обміну творчими надбаннями, організацій персональних виставок та виконання спільних робіт. Музей інтерактивний, тут можна не тільки приміряти на собі вишиванки майстринь, а й самому спробувати вишивати у майстер-класі, які проводяться систематично. Доповненням музею є громадський музей «Подільська хата», засновник М. Новіцький.

Травень до Міжнародного дня музеїв, працівники Тиврівського районного краєзнавчого музею організували виставку подільської вишитої сорочки під відкритим небом під назвою «Бабусині скарби», на якій було представлено колекцію з фондів музею. Цінність виставки зумовлювалася представленням на ній виробів автентичної унікальної вишивки «низзю» кін. ХІХ ст. та сорочок, виготовлених технікою «хрест» 30-х років ХХ ст. Виставка супроводжувалась читанням лекцій з озвученням та зацікавила багатьох прохожих. Відвідувачі мали змогу ознайомитися з роботою музею на світлинах.

Театрально-концертна діяльність

13 травня в залі Ладижинської ДМШ відбувся концерт фольклорного ансамблю «Барвінок». Керівник ансамблю та ведуча концерту – Л. І. Бородавка – розповіла глядачам про український фольклор, як напрямок сучасного музичного мистецтва. Було запропоновано послухати 18 народних пісень з календарно-обрядового циклу: веснянки, щедрівки, колядки, купальські пісні та жниварські. Також була поставлена театралізована сценка до свята «Маланки».

18 травня в РЦСМ «АртШик» відкрилася ретроспективна театральна виставка «Мистецтво граючих ляльок: від «Епохи Шестака» і до сьогодення». Експозиція приурочена до 100-річчя від дня народження видатного митця – головного режисера (1945-1980 рр.) Вінницького обласного театру ляльок, персонального члена УНІМА (1966р.), заслуженого артиста Української РСР (1967р.), заслуженого діяча мистецтв Української РСР (1978р.) В. В. Шестака. На виставці було представлено ретроспективу та сучасність театру: світлини епізодів творчого життя видатного лялькаря, театральні ляльки художника П. Драча з вистав, створених В. В. Шестаком, а також декорації, театральні ляльки, костюми і реквізит вистав сучасного театру – твори художників театру: заслуженого працівника культури України А. І. Гладкової, головного художника Т. М. Шабанової, художника-оформлювача Н. Г. Павлової. Відкриття виставки розпочало низку заходів, присвячених фундатору театру, що триватимуть протягом 2016 року.

23–27 квітня у м. Києві відбувся Перший всеукраїнський молодіжний фестиваль кіно-театральної творчості «Зірки, що зійдуть завтра». Лауреатом в номінації «Гран-прі» серед аматорських вистав було названо виставу «Одержимі морем» (режисер М. Ревенко) театру «Сьоме небо» (м. Вінниця). Організаторами фестивалю виступили акторська агенція НСКУ «Гільдія кіноакторів» і Київський міжнародний університет, за підтримки Державного агентства України з питань кіно, за сприяння Міністерства культури України, Національної Спілки кінематографістів України. У програмі фестивалю взяли участь понад 170 учасників з Києва, Тернополя, Ужгороду, Мукачева, Вінниці, Херсону, Маріуполя, Кривого Рогу, Миколаєва. Мета фестивалю – популяризація українського кінематографу та театральної школи, виявлення та розвиток обдарованої молоді. Проект носив також профорієнтаційний характер, адже учасниками фестивалю були молоді люди, які стоять перед вибором професії і, які мріють пов’язати своє майбутнє з мистецтвом театру і кіно. За рішенням журі переможцями стали: Гран-прі за виставу «Одержимі морем» – М. Ревенко, керівник Театру «Сьоме небо» м. Вінниця; Гран-прі «Краща вистава» – В. Демченко, викладач, студентська вистава «Шукаю людину» (КиМУ); Гран-прі за короткометражний художній фільм «Останній відвідувач» – О. Шкрабак, майстерня М. Іллєнка, КНУТКіТ; «Краща режисура» – М. Компанець, короткометражний художній фільм «Янгол», майстерня С. Полешка, КиМУ; «Кращий анімаційний фільм» – Ю. Борисенко, фільм «Дідочок задумав одружитися», керівник О. Коваль, студія «Новатор-Фільм»; «Краща жіноча роль в студентській виставі» – А. Сегеда – студентка КиМУ, моно вистава «Едіт Піаф»; «Краща роль другого плану» – М. Брушніцька, студентка КНУКіМ, вистава «Роза і корона» (режисер Т. Губрій); «Краща чоловіча роль другого плану» – І. Ткаченко – студент КНУТКіТ ім. Карпенка Карого, вистава «Дай серцеві волю, заведе в неволю» (режисер Є. Гулякіна).

Музичне життя Вінниччини

Багата школа на дітей талановитих : [у травні у Вінниці відбувся 6-й регіональний конкурс музично-виконавської майстерності серед молоді та юнацтва в педагогічному університеті ім. М. Коцюбинського. Представляли свої таланти вокалісти та інструменталісти. Вихованці Ямпільської дитячої музичної школи показали високі результати за оцінками журі. І. Маковіїва – Гран-прі (вокал); А. Лозан – 2-е місце (вокал); А. Гром. – 3-є місце (вокал); В. Андрійцов – диплом І ступеня (гра на музичних інструментах), О. Хоптяна – диплом І ступеня (гра на музичних інструментах); Д. Домбровський – диплом ІІ ступеня (гра на музичних інструментах). Дітей супроводжувала димректор музичної школи О. Самойлюк] // Ямпіл. вісті. – 2016. – 11 трав. – С. 4.

12 травня в актовій залі музичної школи смт Теплик відбувся сольний концерт учениці 6 класу фортепіанного відділу Теплицької ДМШ Д. Яковенко «Дарують клавіші словам життя…» (викладач – Г. В.Черниш.). Захід проводився у рамках проекту «Дитяча філармонія», започаткованого викладачами музичної школи. У концертній програмі юної піаністки прозвучали фортепіанні твори Й. Гайдна, П. Чайковського, М. Фоменка, К. Черні, Ю. Весняка та інших композиторів, які неодноразово виконувалися на обласних та Всеукраїнських конкурсах-фестивалях, в районних культурно-мистецьких заходах.

12 травня Калинівська дитяча музична школа урочисто відзначила 50-річчя з дня створення. До районного Будинку культури на святковий концерт за участю викладачів та учнів завітали батьки, гості свята та звичайні шанувальники музики. Усіх присутніх з 50-річним ювілеєм школи привітали: начальник управління культури і мистецтв Вінницької ОДА, заслужений артист України С. Городинський, перший заступник голови Калинівської РДА Ю. Слабчук, голова районної ради В. Поліщук, творча інтелігенція Калинівщини. В 2012 р. в школі було зроблено ремонт. Зараз в школі працює 31 викладач, навчається 292 учні. Діє сім відділень: фортепіано, струнно-смичковий, народний, естрадно-духовий, хореографічний, теоретичний та відділ сольного співу.

16 травня в актовій залі Тульчинської ДМШ гарне мистецьке свято подарували тульчинцям члени районного літературно-мистецького об’єднання «Оберіг», митці Тульчинського училища культури, РБК, зразковий музичний театр «Росинка». Концерт був присвячений Дню Матері та вшануванню місцевої поетеси, ветерана освіти, автора близько 300 пісень М. С. Ясакової, яка в поточному році зустрічає свій високочолий ювілей. Глядачі – учні та педагоги навчальних закладів м. Тульчина, громадськість міста – оплесками та щирими усмішками зустрічали кожний мистецький виступ, подарували квіти М. Ясаковій. На заході була присутня начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації К. Третьякова.

16 травня у приміщенні Крижопільського районного БК з метою збереження національної мистецької спадщини, популяризації класичного мистецтва та розвитку євроінтеграційних прагнень України у рамках проведення ХІV Міжнародного фестивалю імені П. І.Чайковського та Н. Ф. фон Мекк відбувся виступ ансамблю народних інструментів «CONTEMP». Колектив нараховує трьох учасників, випускників НМАУ ім. П. І. Чайковського, лауреатів міжнародних конкурсів: Т. Козицька (кобза-прима), В. Козицький (баян), Н. Гері (кобза-бас). Головним завданням музикантів є впровадження та популяризація українських народних інструментів як унікальних та неповторних зразків народного мистецтва. Незважаючи на те, що до складу ансамблю входять українські народні інструменти (кобза-прима і кобза-бас), тріо «CONTEMP» – це універсальний сучасний колектив зі своїм унікальним звучанням та різноманітним репертуаром сучасних композиторів.

20 травня в районному центрі дозвілля м. Бара відбулося чудове свято, сповнене високою любов’ю до музики та глибокою шаною до тих, хто вчить дітей мистецтву прекрасного – Барська дитяча музична школа відзначила свій 55-літній ювілей. Щирі вітання колективу та вихованцям мистецького закладу адресували керівники району та гості свята. За сумлінну працю та професійні здобутки низка викладачів музичної школи та її директор були нагороджені Почесними грамотами райдержадміністрації та районної ради. Глядачам сподобалися виступи ансамблю викладачів «Елегія», народного естрадного оркестру, хореографічного колективу «Перлинки», молодша група якого перемогла цьогоріч на Всеукраїнському конкурсі «Фантастичні мрії» в номінації стилізована народна хореографія, ансамблів скрипалів, трьох хорових колективів і дитячих вокальних колективів «Росинки» та «Краплинки», фортепіанних дуетів, зразкового фольклорного колективу «Джерельце» та зразкового духового оркестру, переможця обласного конкурсу «Подільська весна – 2016.

20 травня у Бершадській дитячій музичній школі ім. Р. Скалецького, в рамках проведення культурно-масової акції «Бершадщина – крок до Європи», приуроченої Дню Європи в Україні, відбувся вечір поезії і вокалу за творами П. І. Чайковського «То було ранньою весною…». Захід організовано з метою збереження національної мистецької спадщини, популяризації класичного мистецтва та розвитку євроінтеграційних прагнень України в рамках ХІV Міжнародного фестивалю ім. П. І. Чайковського та Н. Ф. фон Мекк, який проходив на Вінниччині з 15 по 21травня 2016 р., під гаслом «Мистецтво заради миру» та за сприяння народного депутата України М. Кучера. У фестивалі взяли участь виконавці з 8-ми країн світу та солісти Одеської філармонії: А. Гавриліна, Л. Давиденко, В. Мельник, К. Величко, Чжоу Цзіюань, Лі Сяоюй та Андрес Рохас Галіка, концертмейстер – заслужена артистка України С. Тімофєєва, лектор-музикознавець – заслужений працівник культури України Г. Розен. Частину коштів, виручених від продажу фестивальних квитків буде перераховано у фонд підтримки учасників АТО

20 травня в актовій залі Крижопільської школи естетичного виховання пройшов звітний концерт учнів та учнівських колективів «Країна дитячих мрій». У концертній програмі виступили 134 учасники: 12 солістів-інструменталістів, 3 вокалісти (народного, академічного та естрадного жанрів), 4 інструментальних тріо, ансамбль народних інструментів «Джерельце», ансамбль гітаристів, вокальні ансамблі «Натхнення» та «Едельвейс», хореографічний колектив «Каприз», зразкові аматорські колективи – хор та духовий оркестр. До 27 номерів програми увійшли твори українських композиторів, народні пісні, класичні та сучасні композиції. Серед кращих учнів школи виступили й переможці різних конкурсів.

27 травня у Бершадській дитячій музичній школі відбувся твочий звіт «З Україною в серці», у якому взяли участь заступник голови районної ради С. Пересунько та головний спеціаліст відділу культури і туризму райдержадміністрації Т. Тиворська. Розпочався захід вокально-хореографічною композицією «Рідна земля», яку виконали солістка Ю. Мордух та хореографічний колектив «Росинка». Багато слів вдячності почули присутні від директора дитячої музичної школи К. Мураховської, адже із 300 учнів, які навчаються у музичній школі, цього року привезли 13 призових місць обласних та всеукраїнських фестивалів. Серед них солісти, дуети, колективи, які і виконали свої кращі номери на святі.

Травень 50-річний ювілей відсвяткувала Шаргородська дитяча музична школа, яка розпочала свою професійну роботу у далекому 1965 р. Перед початком урочистого заходу гості з неприхованою цікавістю роздивлялись стенди, які висвітлювали усю історичну панораму діяльності Шаргородської музичної школи за ювілейних 50 років. На свято завітали випускники музичної школи минулих 70-80-х років: Т. Янчурська, Г. Стратій, О. Слісарчук, В. Гуменюк, Л. Мар’яш, І. Сівірінська. Вони тепло і щиро вітали своїх учителів та діючий педагогічний колектив. До них приєдналися і випускники молодшого покоління. З подарунками і щирими побажаннями вітали музичну школу керівники району. Сердечні і теплі вітання викладачам і учням музичної школи висловлювали й колеги у сфері культури – представники Джуринської музичної школи, районного Будинку культури, Шаргородського музею та централізованої бібліотеки. Шаргородська музична школа спочатку знаходилася в приміщенні нині діючого чоловічого монастиря. Духовне училище, яке також знаходилось в стінах монастиря, видало багато творчих імен. Отже, ця святиня стала колискою й для великого майстра хорового співу М. Леонтовича. Тому не випадково, на в ході урочистостей начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Т. Янчурська повідомила всім присутнім про те, що Шаргородській музичній школі було присвоєно ім’я великого М. Леонтовича. Нею також було вручено вказівну дошку з новою назвою закладу.

Кіномистецтво

Наш земляк отримав премію Міжнародного кінофестивалю : [Жилко Віктор Федорович – український художник, режисер. Народився 1 квітня 1941 р. в м. Жмеринка в родині лінгвіста і письменниці. У 2005 р. В. Жилко мав свій перший дебют сценариста-режисера у стрічці «Останній осінній листок», яка у 2006 р. отримала Другу премію в конкурсі короткометражних фільмів Міжнародного кінофестивалю Gaffers в Сакраменто, штат Каліфорнія. У 2008 р. Віктор Федорович зняв новий фільм «Закон війни», який також приніс своєму творцю неабияку славу] // Жмерин. газ. – 2016. – 13 трав. – С. 8.

13 травня у м. Вінниці розпочався фестиваль короткометражних фільмів Oscar Shorts 2016. Компанія Art house Traffic представила 5 кращих короткометражних фільмів за версією найпрестижнішої кінопремії світу: «Аве Марія» (Палестина, Франція, 2015, 15 хв., режисер Базиль Халіл); «Все буде добре» (Німеччина, Австрія, 2015, 30 хв., режисер Патрік Вольрат); «День перший» (США, 2014, 25 хв., режисер Генрі Г’юджес); «Друг» (Великобританія, Косово, 2015, 21 хв., режисер Жамі Доног); «Заїка» (Великобританія, Ірландія, 2015, 12 хв., режисер Бенджамін Клірі). Кожен фільм, який увійшов до збірки Oscar Shorts, пройшов довгий шлях міжнародної селекції: від локального журі в кожній країні світу до схвалення 5200 кіноакадеміками, що підтверджує художню цінність фільмів-номінантів.

27 травня – 5 червня у вінницькому кінотеатрі «Родина» пройшов фестиваль мистецтва кіно для дітей та підлітків «Чілдрен Кінофест». У рамках міжнародного конкурсу були показані сім європейських фільмів для юної аудиторії. Вхід на покази в усіх містах – безкоштовний, за попередньою реєстрацією на сайті фестивалю: childrenkinofest.com. У 2016 р. «Чілдрен Кінофест» відбувався вже втретє. Послом події в цьому році виступив актор, кінорежисер і телеведучий Ахтем Сеїтаблаєв. Місія фестивалю – популяризувати мистецтво кіно серед дітей різного віку та соціальних груп. Подія відбулася за підтримки Представництва Європейського Союзу в Україні, Державного агентства України з питань кіно, Goethe-Institut в Україні, Французького інститут в Україні, Посольства Швеції в Україні, Посольства Королівства Норвегія в Україні, Посольства Королівства Данія в Україні, Датського кіноінституту. Організатор – компанія «Артхаус Трафік».

Образотворче мистецтво

14 травня у Вінниці (вул. Архітектора Артинова 12-а) відкрилася виставка польської художниці, захопленої орнаментом українського текстилю. Кароліна Магдалена Козєл народилась 2 травня в м. Кельце (Польща). Вона – випускниця Келецького художнього ліцею за спеціальністю художнього текстилю. В 2012 р. отримала диплом магістра живопису в Інституті мистецтв університету ім. Я. Кохановського в Кельцах. Брала участь в студентському обміні Erasmus/Sokrates в Accademia di Bella Arti di Bari в Італії. Після закінчення навчання працювала в Келецькому художньому ліцеї викладачем рисунку і живопису. Пізніше працювала в Цьмєлув Дизайн Студіо при найбільшому фарфоровому заводі в Польщі, а також в Модус Дизайн Студіо Марка Цецули. З 2014 р. К. М. Козєл є докторанткою за спеціальністю образотворчого мистецтва в Інституті Мистецтв в Кельцах. Також є учасницею програми «Міст», що надає можливість одночасного навчання в Краківському Педагогічному Університеті. Художниця приймає активну участь в культурному та мистецькому житті Польщі та міжнародних проектах, є учасницею міжнародних, національних, регіональних виставок: у 2015 р. приймала участь в трьох художніх виставках в Україні: («Синтез Мистецтв» (м. Хмельницький), «Перегринація Простору» (м. Вінниця), «Синергія» (м. Ужгород). Докторська праця К. М. Козєл стосується семантики орнаментів українського народного текстилю. З вересня 2016 р. Кароліна провадитиме наукове дослідження даної тематики у Львівській Національній Академії Мистецтв. Своє захоплення українськими народними тканинами авторка переклала на живописні праці та фотографічні композиції. Презентований цикл праць «Вінницькі фотоколажі» є першою спробою поєднання текстильних і природніх мотивів Вінниччини.

17 травня у виставковому залі Вінницької обласної організації Національної спілки художників України (Пушкіна, 2) було відкрито виставку живописних робіт та акварелей авторства відомої вінницької художниці С. Нечай-Сороки. Художня генетика пані Світлани йде від батька, легенди вітчизняного живопису, Народного художника України А. Сороки. С. Нечай-Сорока народилась 15 травня 1948 р. у м. Вінниці. Після навчання у Київському державному художньому інституті на архітектурному факультеті у 1967-1973 рр. працювала як архітектор-дизайнер. Але Світлана, як і її батько від народження є художником кольору. З 1979 р. С. Нечай-Сорока активно входить в творчий процес, створюючи яскраві акварельні портрети, натюрморти, пейзажі. Сміливий, потужний своєю емоційністю, активний акварельний живопис починає завойовувати експозиційні площі виставкових залів Києва, Тернополя, Львова, Ленінграда, Москви, Польщі, Болгарії... У 1982 р. Світлана стає членом Спілки художників України. Роботи художниці знаходяться в художніх музеях України, Росії, а також в приватних колекціях України, Чехії, Канади, Ізраїлю, США, Японії, Греції, Польщі, Угорщини, Австрії, Німеччини, Великобританії. В 1991, 1998, 2003, 2008, 2009, 2014 рр. проводились персональні виставки в виставкових залах міст Тернополя, Вінниці, Києва та ін. Художниця постійно бере участь в творчих пленерах в Україні та за кордоном.

 

19 травня в актовій залі загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 м. Бара відбувся вечір пам’яті «Син степів, співець Поділля», присвячений М. І. Цикалу. В його честь в місті з 11 по 19 травня проводився пленер художників і завершився він виставкою робіт відомого барчанина та учасників пленеру. На вечорі були присутні голова Барської РДА В. Саволюк, міський голова А. Цицюрський. Зустріч пройшла в доброзичливій, теплій атмосфері. Запрошені гості, колеги та друзі родини поділилися теплими спогадами про цікаві сторінки життя знаного художника і майстерного педагога М. Цикала.

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

Швець, В. Красненьківський дитячий колектив «Дивоцвіти» – гордість Іллінеччини : [колектив самодіяльних артистів Красненького Іллінецького р-ну – це справжні популяризатори пісенної та хореографічної культури Поділля, який збирає та відроджує традиційне мистецтво, звичаї нашого краю. «Дивоцвіти» є постійним учасником обласних та всеукраїнських культурно-мистецьких заходів. Минулого року юнаки та дівчата здобули найвищу нагороду Гран-прі у м. Ворзель на Всеукраїнському фольклорно-етнографічному фестивалі «Золоті ключі». У цьому році на 6 сесії районної ради депутати проголосували за виділення 25 тис. грн. на потреби колективу «Дивоцвіти»] / В. Швець // Трудова слава. – 2016. – 12 трав. – С. 8.

«Верба рясна» працює плідно : [драматичний гурток «Верба рясна» майже десять років плідно працює при Вербівському СК Оратівського р-ну, учасниками якого є А. Печенюк, А. Тодорашко, Я. Солодюк, Л. Вінніченко. Дівчата гарно співають, танцюють, ставлять літературно-музичні композиції, драматичні вистави. Колектив неодноразово брав участь у різних фестивалях, отримував призові місця] // Обрії Оратівщини. – 2016. – 26 трав. – С. 3.

26 травня в приміщенні Козятинського районного будинку культури відбувся концерт народного аматорського хорового колективу ветеранів праці «Прометей» − «Родина, родина – це вся Україна». Хоровий колектив виконував українські вокальні твори зі свого репертуару: народні, козацькі, жартівливі пісні. Глядачі підтримували кожен виступ хору гучними оплесками. По закінченню концертної програми начальник відділу культури і туризму Козятинської РДА В. В. Воронов подякував хоровому колективу, його керівнику В. Й. Гарназі та акомпаніатору Ю. Й. Канарському та побажав ветеранам міцного здоров’я, довгих років життя та творчих успіхів.

Декоративно-прикладне мистецтво

Травень у світлиці ОЦНТ було відкрито персональну виставку гончарного мистецтва з циклу «Мистецтво однієї родини» сім’ї Сергія і Світлани Погонців присвячену Міжнародному дню сім’ї. Село Крищинці Тульчинського р-ну відоме в Україні своїми давніми гончарними традиціями та всесвітньовід

Творчі звіти, конкурси, фестивалі,

свята мистецтв,благодійні акції

3 травня Оратівська громада зібралася на районне Великоднє святкування, що проходило на фольклорному та дитячому майданчиках. На сцені фольклорного районного фестивалю «Світле свято Великоднє» презентували автентичні веснянки та великодні співи народні фольклорно-етнографічні колективи, учні дитячої музичної школи, колективи художньої самодіяльності сільських будинків культури. Дитяча зразкова студія «Юний майстер» провела майстер-клас із писанкарства, на галявині було встановлено арт-об’єкт – великоднє дерево із писанок. Кожна сільська громада презентувала великодній кошик з дарами, що були відправлені учасникам АТО. На дитячому майданчику відбувалися Великодні забави: гра-квест, естафета для малюків «Великодні зайці», весняні хороводи, кривий танець, великодні ігри та спортивні змагання. На майданчику працювали майстер-класи з плетіння браслетів та виготовлення пасхальних сувенірів, художники-майстри з аквагриму та розпису хною.

3 травня на центральній площі м. Іллінці відбулося справжнє святкове дійство – фестиваль веснянок та великодніх пісень «Благослови, мати, весну зустрічати». У ньому взяли участь аматорські колективи зі всіх куточків Іллінеччини. Особливу радість викликали в присутніх дитячі хороводи, таночки, пісні. Їх дарували колективи: «Дивоцвіти» Красненьківського СБК, «Калинонька» Іллінецького РБК, «Джерельце» Білківського БК, «Зорі» Іллінецького НВК, квартет «BELLS» Іллінецької дитячої музичної школи, вихованців дошкільних навчальних закладів «Струмочок» та «Пролісок», «Троїсті музики» Леухівського СБК, «Мальви» Жорницького СБК та інші. Звеселяли присутніх своїм співом, веснянками юні таланти Б. Момот, Д. Ткач, Н. Саволюк, С. Григорук. Хороводи та виконання кривого танцю, що споконвіку були традиційними серед українського народу, представили учасниці зразкових дитячих колективів «Фантазія» Іллінецького РБК та «Ілляночка» Іллінецької дитячої музичної школи. Свій гумор та прекрасні емоції подарували іллінчанам та гостям свята красненьківчанки Н. Метельська та Н. Волошенюк. Створювали атмосферу Великодня аматорські колективи «Хутірські молодиці» Романово-Хутірського клубу-бібліотеки, «Журавка» Іллінецького СК, «Іллінецькі візерунки» Іллінецького РБК, «Господині» Красненьківського БК, учасники художньої самодіяльності із с. Сороки та із с. Бабин та інші. Організували фестиваль сектор культури і туризму райдержадміністрації та колектив Іллінецького РБК. Вагому підтримку у підготовці до свята надала Іллінецька міська рада та міський голова В. Ящук.

3 травня з метою популяризації Великодня, стародавніх звичаїв та вшанування традицій, у Мурованокуриловецькому РБК «Жовтень» відбувся фестиваль народної творчості «Писанковий рай», за участю народних та аматорських колективів р-ну. Також всі присутні мали змогу оглянути творчі роботи майстрів народного промислу представлених на Великодній виставці-ярмарку.

4 травня у приміщенні Чечельницького районного будинку дитячої творчості відбувся конкурс «Колискова пісня» за участю працівників дошкільних навчальних закладів, батьків та інших осіб, причетних до виховання дітей. Мета конкурсу – відродження народних традицій, естетичний розвиток і виховання дітей дошкільного віку, збагачення духовного світу дітей. Конкурс проводився в таких номінаціях: виконання української народної колискової пісні, виконання колискових пісень народів світу, виконання колискових пісень сучасних авторів. Учасники конкурсу виконували українські народні колискові пісні, колискові пісні народів світу та колискові пісні сучасних авторів. Виступи супроводжувалися відеороликами про дітей, дитячою анімацією, хореографічною композицією. Під час виступу виконавці дотримувалися культури виконавської майстерності, емоційності виступу та естетики зовнішнього вигляду. Переможцями стали: Л. О. Донцова – мати (Чечельницький ДНЗ «Веселка»); О. О. Рудик – музичний керівник (Стратіївський НВК І-ІІІ ст.); О. І. Блиндур– завідуюча (Вербський ДНЗ «Тепле гніздечко»).

4 травня у Вінницькому обласному академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського відбулась урочиста церемонія відкриття XІ Міжнародного фестивалю народної хореографії «Барвінкове кружало». Юних учасників та організаторів заходу привітали представники обласної та міської влади. Фестиваль «Барвінкове кружало» тривав чотири дні. Окрім вінничан, свої концертні програми продемонстрували близько 20 дитячих хореографічних колективів. Загальна кількість учасників майже півтисячі. Географія цьогорічного фестивалю досить широка, до Вінниці приїхали продемонструвати свою танцювальну майстерність колективи з Харкова, Запоріжжя, а також із Болгарії, Румунії, Грузії та Молдови. За роки його існування у фестивалі взяло участь понад 100 колективів з більш як 20 країн світу, різних регіонів України, з міста Вінниці та з Вінницької області. Загальна кількість учасників фестивалю за всі роки існування – більше 15 тисяч. Фестиваль «Барвінкове кружало» є офіційним учасникам Всесвітньої організації «Збереження розвитку фольклору», він є добре відомим у світі. Так, в цьому році на участь в фестивалі лише з-закордону надійшло більше 30 заявок.

  

5 травня в концертній залі Вінницької обласної філармонії відбулося урочисте відкриття ІV Всеукраїнського свята народного мистецтва «Великодня писанка». Свято народного мистецтва «Великодня писанка» на обласному рівні було започатковане у 2000 р. управлінням культури і туризму Вінницької ОДА та Вінницьким обласним центром народної творчості. Щорічно напередодні Великодніх свят у Світлиці Вінницького ОЦНТ відкривається виставка «Великодня писанка», на базі якої проводяться майстер-класи за участю провідних майстрів писанкарства області, в результаті чого на Вінниччині значно зріс інтерес до цього давнього виду народного мистецтва і утворилась плеяда народних майстрів писанкарства, навколо якої гуртується молодь. Враховуючи цей факт, Міністерством культури України у 2007 р. було прийняте рішення, з метою підтримки і розвитку української національної культури, відродження, збереження і популяризації писанкарства та зміцнення творчих зв’язків між майстрами народного мистецтва регіонів України, започаткувати на Вінниччині Всеукраїнське свято народного мистецтва «Великодня писанка» з періодичністю проведення раз у три роки на 3-й – 4-й день Великодніх свят у м. Вінниці. У 2007 р. на Вінниччині відбулось І Всеукраїнське свято народного мистецтва «Великодня писанка», в якому взяли участь 26 писанкарок з 10 областей України. В ІV Всеукраїнському святі народного мистецтва взяли участь 40 писанкарів з 17 областей України, в тому числі 14 писанкарок Вінниччини.

     

Криворучко, М. Переможці «Квітучої України» : [22-23 квітня у Києві відбувся VIII Міжнародний благодійний фестиваль «Квітуча Україна». Серед численних учасників були і вихованці тростянецького БК. Результати змагань: номінація «Вокал» у ІІ віковій категорії Д. Шестопал – 1-е місце; номінація «Дует» у ІІ віковій категорії Т. Терепа і Д. Шестопал – 2-е місце. У хореографічних змаганнях представниками Тростянця були вихованці середньої групи хореографічного колективу «Сюрприз», керівник А. Тиндиринда, які стали лауреатами ІІ премії в номінації «Народна хореографія» в ІІ віковій категорії] / М. Криворучко // Тростян. вісті. – 2016. – 6 трав. – С. 4.

11 травня у районному Будинку культури відбулась творча зустріч з поетом-земляком, генерал-майором, кандидатом юридичних наук, заслуженим юристом України, членом Національної спілки письменників України, лауреатом 16-го загальнонаціонального конкурсу України «Українська мова – мова єднання», людиною доброї душі, щирого серця та надзвичайної мудрості О. А. Куцим, який народився у с. Шарапанівка Крижопільського р-ну. На заході були присутні голова районної державної адміністрації В. І. Панчук та голова районної ради П. С. Тамбовцев. Також були запрошені родичі, близькі друзі Олександра Артемовича та благочинний Піщанського р-ну протоієрей В. Криворучко. Презентувала творчість письменника Т. П. Ананченко – культуролог, член національної спілки журналістів України ім. К. Паустовського лауреата 6-го загальнонаціонального конкурсу України «Українська мова – мова єднання». Захід провела О. В. Кройтор – начальник відділу культури і туризм Крижопільської РДА.

12 травня у Вінницькому краєзнавчому музеї відбулось відкриття виставки робіт учасників ХХІV обласного Фестивалю творчості і талантів дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Повір у себе». Організатором фестивалю вже 24 роки поспіль є Вінницький обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за підтримки обласної державної адміністрації та обласної ради. Цього року у фестивалі взяли участь 115 дітей та молодь з функціональними обмеженнями віком від 7 до 35 р. з 25 районів області та усіх міст обласного значення. На виставці було представлено більше як 500 робіт, виконаних у різних жанрах та техніках. Усі учасники фестивалю здобули нелегку перемогу у себе в районі, у своєму місті та пройшли до фіналу обласного фестивалю. Наймолодша учасниця фестивалю, семирічна Н. Каменська, представила на виставці 9 своїх робіт, які оформила у велику композицію під назвою «Подорож Валентина і Валентинки до казкового зоопарку». За словами дівчинки, вона багато вільного часу присвячує в’язанню іграшок. Любов до цього захоплення розпалила у неї мама. 20 травня у Вінницькому обласному українському академічному музично-драматичному театрі ім. М.Садовського відбулося урочисте нагородження переможців та учасників фестивалю.

  

12 травня в приміщенні Гайсинського РБК відбувся творчий вечір О. І. Гринник – поетеси, педагога, громадського діяча, автора численних збірок віршів і пісень, дипломанта і Лауреата кількох літературно-мистецьких конкурсів і премій, в тому числі і міжнародних. Олена Іванівна – родом з Іллінецького р-ну, жінка, яка на все життя взяла від рідної землі силу та наснагу, любов до українського слова і пісні, що стали джерелом її творчого натхнення і патріотизму. Має багато почесних грамот, дипломів, подяк за свою подвижницьку працю для України, за громадську активність і творчість та патріотичне виховання молоді. О. І. Гринник – почесна просвітянка, її ім’я записано в «Енциклопедію сучасної України», вона нагороджена пам’ятними знаками і медалями. За час військових дій на Донеччині і Луганщині, проявила себе і як активний волонтер в наданні допомоги учасникам АТО на Сході країни. Під час вечора звучали вірші поетеси, пісні у виконанні учнів загальноосвітніх шкіл міста та художніх колективів районного Будинку культури, Гайсинської музичної школи, окремих солістів.

Музика, О. 30-річна «Сутищанка» підтвердила звання народного колективу : [колоритний аматорський колектив «Сутищанка» Тиврівського р-ну (керівник О. Остапчук) відзначив 30-ліття творчості. За роки свого існування склад неодноразово змінювався, але є в колективі і «старожили» – М. І. Олійник, С. Т. Мутичко, Н. А. Білик. У цьому році жіночий ансамбль оцінювала атестаційна комісія у складі Л. К. Гричанок – завідуючої відділом Вінницького обласного центру народної творчості, Н. І. Джус – провідний методист з вокально-хорового мистецтва та Ж. В. Дмитренко – провідний методист Вінницького обласного центру народної творчості. По закінченню концерту комісія прийняла рішення рекомендувати ансамбль «Сутищанка» на підтвердження звання народного колективу] / О. Музика // Маяк. – 2016. – 13 трав. – С. 8.

14 травня у м. Умань Черкаської області відбувся ІІІ Всеукраїнський фестиваль-конкурс хореографічного мистецтва «GLOBAL–DANCE», в якому взяли участь танцювальні колективи Вінниччини. Вихованці дитячого зразкового танцювального колективу «Веселкова мрія» смт Оратів та дитячого танцювального колективу «Радість» із с. Осичної Оратівського р-ну вибороли два почесних місця у своїй віковій категорії. Ансамбль народного танцю «Радість», який займається в Ладижинській ЗОШ № 2, став кращим в номінації «Сюжетний танець». Вихованці дитячих зразкових танцювальних колективів «Фантазія» Іллінецького РБК та «Ілляночка» Іллінецької дитячої музичної школи здобули три перших місця за кожну виконану танцювальну композицію та Гран-прі у номінації «Народний танець». Більше 130 постановок, понад півтори тисячі учасників різних вікових категорій оцінювало кваліфіковане журі із Києва, Івано-Франківська, Умані, та гість із сонячної Грузії – Каха Чітаіа. Хореографічні колективи були представлені із міст Київ, Марганець, Запоріжжя, Кривий Ріг, Вінниця, Черкаси, Умань.

14 – 15 травня в концертній залі державного педагогічного університету ім. П. Тичини відбувся V Всеукраїнський фестиваль-конкурс інструментального, вокального, хореографічного, театрального мистецтва та театрів мод «Квітуча країна» м. Умань. Засновниками і організатори фестивалю-конкурсу є Національна Всеукраїнська музична спілка, Всеукраїнська спілка сучасної та естрадної хореографії, відділ культури і туризму Уманської міської ради, Державний педагогічний університет ім. П. Тичини, Дендрологічний парк «Софіївка», Творчий проект «Тріумф-Fest». Творчий проект «Тріумф-Fest» створений з метою здійснення культурних, освітньо-видовищних заходів Всеукраїнського рівня, а також виявлення і підтримки талановитих дітей та молоді у різних видах мистецтва. В даному конкурсі прийняли участь і учні Бершадської дитячої музичної школи ім. Р. А. Скалецького, а саме: хореографічний колектив «Росинка» нагороджений дипломом за зайняте І місце в номінації «дитяча хореографія»; ансамбль піаністів у складі учнів VІ класу Я. Балан та Ю. Федорак нагороджений дипломом за зайняте ІІІ місце в номінації «інструментальна музика» – ансамблева гра; учениця VІІІ класу фортепіанного відділу А. Дмитрук нагороджена дипломом за зайняте ІІІ місце в номінації «інструментальна музика»; учениця І класу вокально-хорового відділу М. Громико нагороджена дипломом за зайняте ІІІ місце у номінації «естрадний вокал, молодша група».

16 травня в актовій залі НВК СЗШ № 1 «гімназія» смт Тростянця, в рамках ХІV Міжнародного фестивалю імені П. І. Чайковського та Н.Ф. фон Мекк, за підтримки народного депутата Верховної Ради України М. Кучера та депутата Вінницької обласної ради Л. Білозір, відбувся концертний виступ тріо «CONTEMP» для обдарованих дітей та молоді. Перед початком виступу представники депутатів для Тростянецької та Новоободівської дитячих музичних шкіл передали баяни від М. Кучера та Л. Білозір. Глядачі мали можливість послухати твори П. І. Чайковського, класичну музику та музику українських композиторів.

18 травня в м. Ладижині за підтримки міського голови В. Коломєйцева відбувся концерт в рамках ХІV Міжнародного фестивалю імені П. І. Чайковського та Н. Ф. фон Мекк. В концерті взяли участь Академічний камерний оркестр «Арката», переможець конкурсу «Golden Saxophone» Кента Ігараші (саксофон, Японія), солісти Вінницької філармонії: народна артистка України І. Швець (сопрано), В. Полторацький (тенор).

19 травня в рамках проведення XIV Міжнародного фестивалю імені П. І. Чайковського та Н. Ф. фон Мекк в актовій залі Тульчинського училища культури (палац Потоцьких) відбувся концерт квартету «Гальярда» (солісти – Н. Лановенко, О. Ганська). Цікаву музичну програму слухали голова Тульчинської РДА М. Підболячний, керівник апарату райдержадміністрації Т. Найда, начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації К. Третьякова, директор Тульчинського училища культури Л. Трачук, викладачі та студенти училища, учні та викладачі міської дитячої музичної школи та ін.

Созанська, С. «Квітневе інтермеццо – 2016» : [у минулому році в Ямпільському р-ні було започатковано конкурс інструментальної музики під назвою «Квітневе інтермеццо». Засновниками конкурсу є відділ культури і туризму Ямпільської РДА, дирекція Ямпільської музичної школи. Організатори конкурсу найперше поставили собі за мету об’єднати талановитих дітей, допомогти продемонструвати їх творчі досягнення, виявити нові імена, сприяти культурному та естетичному вихованню учнів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів. На конкурс до Ямполя з’їхалися діти зі всього Поділля, а саме з м. Немирова, м. Могилева-Подільського, смт Піщанки і Летичева. Всім учасникам та переможцям було вручено дипломи та цінні призи, які підготували на замовлення талановите подружжя народних майстрів В. Рижий та Н. Лавренчук з м. Ладижина] / С. Созанська // Ямпіл. вісті. – 2016. – 20 трав. – С. 3.

Осаволюк, С. Чудодійна Явдоха лікує сміхом : С. Крикун здобула гран-прі V Міжрегіонального конкурсу-фестивалю гумору і сатири «Грицева шкільна наука» : [С. Крикун з м. Калинівки, не вперше бере участь у конкурсі, який проходить у м. Копичинці, Гусятинського р-ну, Тернопільської обл. Цьогоріч його учасниками були сорок гумористів з Київської, Запорізької, Вінницької, Полтавської, Донецької, Івано-Франківської областей] / С. Осаволюк // Прапор перемоги. – 2016. – 20 трав. – С. 12.

20 травня у парку відпочинку м. Бершадь відбулися заходи з нагоди святкування Дня Європи в Україні, які розпочалися проведенням культурно-масової акції «Бершадщина – крок до Європи». У заходах взяли участь перший заступник голови РДА В. Ольшевський, заступник голови районної ради С. Пересунько та заступник міського голови В. Менюк, представники трудових колективів, учнівської молоді, представники громадськості, духовенства, ЗМІ. В ході культурно-мистецької акції звучали пісні, як українські – «Вишиванка» ( І. Гайдей), так і пісні народів Європи різними мовами. Так, у виконанні вихованців Бершадськіої ДМШ звучали: італійська народна пісня «Маmmа» та рокова композиція «Bring me to life…» – у виконанні переможця телевізійного фестивалю-конкурсу «Соловейко України», Всеукраїнської музичної олімпіади «Голос країни» С. Іванченко. «Крилаті руки» польською мовою виконала Ю. Муць, а на «Французькі канікули» запросила учениця Бершадської ДМШ Ю. Мордух. Хореографічні композиції представляли дитячий хореографічний колектив ДМШ «Росинка» – український танець «Козачок», танцювальний колектив Баланівського СБК «Мальви» виконали молдавський танець «Хора», а Флоринського СБК – «Турецький танок». Презентували свою роботу євроклуби району, які діють у загальноосвітніх навчальних закладах: Бершадській ЗОШ І – ІІІ ст. №1, Джулинській, П’ятківській, Флоринській ЗОШ І – ІІІ ст., Дяківській, Маньківській ЗОШ І – ІІІ ст. Дитяче бачення європейського майбутнього України виразилося у дитячих малюнках та плакатах. Виставки виробів, майстер-класи по виготовленню європейської символіки та атрибутики представили будинок дитячої творчості та станція юних техніків. Працівниками центральної районної бібліотеки розгорнуто тематичну виставку та проведено інтерактивну вікторину «Європейські столиці», де запропонували помандрувати столицями країн Європи. На завершення заходу вокальним ансамблем «Кольорова парасолька» та хореографічним колективом Бершадської ДМШ виконано Флеш-моб «Україна – це Європа».

  

20 травня у Літинському РБК відбувся звітний концерт Зразкового аматорського колективу спортивно-бального танцю «Шанс» під керівництвом художнього наставника Р. Терентьєва. На теренах району колектив існує вже понад 13 років, 11 із них носить звання зразкового аматорського. За час своєї творчої діяльності юні танцюристи вибороли безліч відзнак та нагород на районних, обласних та всеукраїнських конкурсах. Брали участь у заходах в рамках проведення днів України в Грузії, відвідавши міста Сухумі, Батумі та Кобуллєтті. Зайняли ІІ почесне місце у Міжнародному конкурсі дитячої творчості «Сонце. Радість. Краса.», що проходив у м. Несебр (Болгарія). На даний час у колективі нараховується більше 75-ти дітей різного віку: старша, середня, молодша та підготовча групи. Колектив приїхали привітати прекрасні вокалісти І. Кравець, Д. Захарова та О. Кулик. Завітали на свято Зразковий аматорський колектив бального танцю «Грація» Вінницького палацу дітей та юнацтва під керівництвом заслуженого працівника культури України О. Мацюка. Ще однією поважною гостею була заслужений працівник культури України, кавалер Ордену Княгині Ольги ІІІ ст. директор Обласного центру народної творчості Т. Цвігун, яка нагородила Р. Олеговича та кращих його вихованців Почесними грамотами. Не оминули увагою свято танцю і керівники Літинського р-ну.

21 травня в Жмеринському РБК проведено 10-й ювілейний фестиваль-конкурс «Жмеринський калейдоскоп – 2016» з метою популяризації народної хореографії та підтримки талановитих юних виконавців у розвитку та розкритті їх творчого потенціалу, приділення особливої уваги колективам сільських закладів культури, загальноосвітніх шкіл, будинків дитячої творчості, заохочення до покращення рівня виконавської майстерності та вшанування творчої роботи хореографа В. Г. Сокирка, який дев’ятнадцять років пропрацював в Жмеринському РБК та здобув почесне звання «народний». За 10 років проведення фестиваль-конкурс «Жмеринський калейдоскоп – 2016» набув великого розмаху і став відомим за межами нашої області. Крім колективів міста та району ініціативу своєї участі у святі проявили танцювальні колективи з багатьох районів Вінниччини: Бершадського, Барського, Тиврівського, Вінницького, Шаргородського, Липовецького, Оратівського, Калинівського та гостей з Хмельницької і Тернопільської областей. Почесними гостями фестивалю були син митця В. Сокирко з родиною, який презентував фото з сімейного архіву, та учасники народного танцювального колективу «Жмеринчанка» – С. О. Петрук, Н. П. Усатюк. Переможцями регіонального фестивалю-конкурсу народної хореографії пам’яті В. Г. Сокирка «Жмеринський калейдоскоп – 2016» стали: І місце – Зразковий аматорський танцювальний колектив «Зернятко» Липовецького РБК; ІІ місце розділили: ансамбль народного танцю «Веселка» Барського районного центру дозвілля із Зразковим аматорським народним колективом «Жмеринчанка» Жмеринського РБК; ІІІ місце розділили: дитячий танцювальний колектив «Росинка» Бершадської дитячої музичної школи і Хореографічна студія А. Дембовської. Гран-прі – Зразковий аматорський хореографічний колектив «Сузір’я» Жмеринського міського управління культури і туризму.

21-22 травня у Вінниці за підтримки управління культури і мистецтв Вінницької ОДА з метою здійснення культурних, освітньо-видовищних заходів Всеукраїнського рівня, виявлення і підтримки талановитих дітей та молоді у різних видах мистецтва і творчості пройшов ІІ Всеукраїнський багатожанровий конкурс мистецтв «Зірковий тріумф 2016». Танцювальний колектив Бершадського будинку дитячої творчості «Міраж» у номінації «Народно-стилізована хореографія» виборов почесне ІІІ місце.

Руда, М. «Весняна парасолька» зібрала таланти : [в Ямпільському РБК відбувся традиційний дитячо-юнацький конкурс «Весняна парасолька», організований міським будинком дитячої та юнацької творчості за підтримки райдержадміністрації, відділів культури та туризму, освіти, сім’ї, молоді та спорту, служби в справах дітей, районного будинку культури. Конкурс проходив у трьох номінаціях – «Естрадна пісня», «Вокальні ансамблі», «Танець» та трьох вікових категоріях – 6–10 р., 11–13 р., 14–18 р. На свято зібралися близько 400 обдарованих дітей Ямпільщини] / М. Руда // Ямпіл. вісті. – 2016. – 25 трав. – С. 4.

Юзвак, Т. Томашпільщина знову довела, що ми любимо свою землю і поважаємо рідні традиції : [ фестиваль народної творчості «Одвічна Русава» пройшов під гаслом «Материнська хустка – оберіг родини». Помилуватись старовинними хустками гості фестивалю мали можливість, завітавши до світлиць, які представили 19 тереторіальних громад р-ну. Також на святі були представлені книжкові виставки, дивовижні картини талановитих подільських художників, бісерні ікони, вишиті рушники. Гостей свята частували традиційними стравами української кухні, віншували українськими піснями й танцями] / Т. Юзвак // Томашп. вісник. – 2016. – 25 трав. – С. 1.

25 травня відбувся подвійний мистецький візит представників культури Тульчинщини до столиці нашої держави. В Українському коледжі імені В. Сухомлинського дитяча театральна студія «Котигорошко» при Тульчинському РБК презентувала свою веселу, осучаснену виставу «Ріпка». Учні коледжу захоплено вітали юних тульчинських артистів, жваво реагували на динамічний сюжет п’єси. В цей же день представники Тульчинського районного літературно-мистецького об’єднання «Оберіг» Т. Буга, Л. Маслова, М. Ясакова, Ю. Хмелевський, Н. Шаварська, О. Янушкевич, за підтримки С. Леонтьєвої, О. Яковлєва провели свій творчий вечір у Будинку Національної спілки письменників України «Незабутні зустрічі». Звучали поетичні та музичні твори наших земляків, яких тепло вітали кияни, зокрема, Народний артист України А. Паламаренко, знані поети П. Засенко і М. Шевченко. Захід відбулася у доброзичливій, творчій обстановці. П. Засенко вручив квиток члена НСПУ Н. Шаварській, а представник керівництва НСПУ Т. Фольварочна нагородила Грамотою НСПУ літературно-мистецьке об’єднання «Оберіг» за активну літературну та громадську діяльність.

26-29 травня у Вінниці відбувся Міжнародний фестиваль оповідання «Intermezzo» – присвячений постаті видатного українського письменника М. Коцюбинського та названий на честь одного з найвідоміших його творів. Всього у насиченій програмі було більше 40 подій, пов’язаних із літературою, кіно, візуальним мистецтвом. Цьогорічний фестиваль був присвячений темі моря, мотивам кримських новел М. Коцюбинського, історії та сучасній ситуації півострова через призму культури. Почесними гостями фестивалю були володар престижної Європейської літературної нагороди Пйотр Пазінський, білоруський письменник і перекладач Альгерд Бахаревіч, чеський кінодокументаліст Бржетіслав Рихлік, український письменник Тарас Прохасько, який читав улюблене з Коцюбинського пливучи по Бугу на теплоході. Серед гостей також вірменська письменниця Неллі Шахназарян, польський літературознавець Ґжеґож Янкович, британська письменниця і журналістка Лілі Хайд, українські авторки Наталка Сняданко, Маріанна Кіяновська та інші відомі митці. У рамках фестивалю відбулися зустрічі з митцями, авторські читання та кінопокази на різних локаціях міста. А також – цікаві культорологічні лекції, дискусії, музично-літературні перформанси, книжкові презентації, вечори поезії, виставки.

Колективи підтвердили свої звання : [у Хмільницькому РБК відбулося підтвердження звань «зразковий» ансамблю танцю «Джерельце», який діє на базі Хмільницького РБК та «народний» аматорського вокального ансамблю «Первоцвіт» Уланівського СБК. В залі працювала атестаційна комісія управління культури і мистецтв Вінницької ОДА] // Життєві обрії. – 2016. – 27 трав. – С. 4.

27 травня в залі Іллінецького РБК, де проходило свято хореографії «Танець об’єднує нас», зібралися всі, хто не уявляє свого життя без танцю. Учасники свята та глядачі отримали справжню насолоду від класичних, народних, бальних та сучасних танців від зразкового аматорського танцювального колективу «Ілляночка» Іллінецької дитячої музичної школи, міської студії танцю «Sun life» та танцювального колективу Іллінецького державного аграрного коледжу, Вінницької студії танцю «Soul dance studio». Найбільш видовищними та цікавими для глядачів були хореографічні композиції «Фламенко» у виконаннні М. Заремби та В. Гребенюк, «Вальс», який під супровід ансамблю скрипалів Іллінецької дитячої музичної школи виконали танцівники Іллінецького державного аграрного коледжу, «Модерн» у виконанні цього ж колективу, «Хіп хоп» та «Брейк данс» від гостей свята – Вінницької студії танцю «Soul dance studio». Виступ найменших учасників міської студії танцю «Sun life», які виконували танцювальну композицію «Фіксіки», не залишив у залі жодного байдужого. Ведучими свята були – Д. Трикоза та Д. Алексєєнко, які в образі богинь танцю та поезії і музики Терпсіхори і Евтерпи, чудово провели захід. Подяки та солодкі подарунки вручила учасникам заходу завідувач сектору культури і туризму Іллінецької РДА О. Письменна.

28 травня в м. Тульчині відбувся обласний молодіжний етнофестиваль «Калинові мости». Засновниками та організаторами обласного молодіжного етнофестивалю «Калинові мости» є управління культури і мистецтв ОДА, Вінницький обласний центр народної творчості, відділ культури і туризму Тульчинської РДА та Тульчинське училище культури. В урочистому відкритті етнофестивалю взяли участь начальник управління культури і мистецтв Вінницької ОДА, заслужений артист України С. Городинський, директор обласного центру народної творчості, заслужений працівник культури України Т. Цвігун, керівники районної влади, директор Тульчинського училища культури, заслужений працівник культури України Л. Трачук. У фестивалі взяли участь творчі колективи та майстри народної творчості Вінниччини. Тульчинський р-н представляли аматорські художні колективи: Ансамбль народної пісні Тульчинської ДМШ; Народний аматорський фольклорний театр «Червона калина» Тульчинського училища культури; Народний аматорський фольклорно-інструментальний ансамбль «Кобза» Тульчинського училища культури; Жіночий вокальний ансамбль «Зореграй» Тульчинського училища культури; Зразковий аматорський танцювальний колектив «Променистий» Клебанського СБК; Дитяча театральна студія «Котигорошко» Тульчинського РБК; Жіночий вокальний колектив «Мальви» Кирнасівського міського будинку культури № 1. Декоративно-прикладне мистецтво презентували: С. Погонець, с. Крищинці; В. Рижий, Н. Лавренчук, гончарство; Олександр та Тетяна Кайнарі, вироби зі шкіри; В. Гриб, різьба по дереву; С. Лєбєдєва, лялькарство; С. Ткачук, Сергій та Олег Довгані, М. Лукашенко, Г. Зорик, Володимир та Надія Гриб, О. Дидинський – художники. Окремо були представлені художні роботи студентів відділу декоративно-прикладного мистецтва Тульчинського училища культури та вихованців художнього відділу Тульчинського дитячої музичної школи. Основною складовою фестивалю була виставка «Скарби Тульчинщини» організована РБК, Тульчинським краєзнавчим музеєм, Тиманівськими народними музеями, працівниками сільських закладів культури району, на якій були представлені писанки, ляльки-мотанки, витинанки, старовинні хустки, сорочки, рушники, домоткані доріжки, рядна, скатерки, кераміка та гончарство.

 

29 травня в Тростянецькому РБК відбувся традиційний щорічний конкурс-фестиваль дитячої та юнацької творчості «Тростянецькі самоцвіти». Цьогоріч в конкурсі прийняли участь 23 солісти та 17 дитячих хореографічних колективів. Традиційно, конкурс проводився у двох номінаціях: вокал (естрадна та народна пісня) та хореографія(сучасний та народний танець), та у трьох вікових категоріях: І вікова категорія 7–10 р.; ІІ вікова категорія 11–14 р.; ІІІ вікова категорія 15–18 р.

Травень учасники хорового колективу СТОВ АФ «Ольгопіль» прийняли участь у Всеукраїнському фестивалі-конкурсі вокально-хорового мистецтва «Калиновий спів», який об’єднує не лише хорові аматорські колективи Кіровоградщини, а й всієї України. В різні роки учать у фестивалі брали колективи, як із Заходу, так і зі Сходу України. Широка географія учасників фестивалю і цьогоріч, зокрема, Вінницька, Тернопільська, Черкаська, Дніпровська і навіть Луганська та Донецька області. Традиційній ранковій фестивальній ході творчих делегацій передувало вшанування видатного Кобзаря – учасники фестивалю поклали квіти до пам’ятника Т. Шевченку з нагоди відзначення 155-ї річниці перепоховання українського поета на Чернечій горі поблизу Канева. Подальша хронологія подій вже не відступала від традицій фестивалю. Насамперед – це уквітчання кущів калини, посаджених перед обласною філармонією з нагоди 10-ї та 15-ї річниць фестивалю. Іще одна візитівка фестивалю – виставка декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва «Калиновий розмай». Також тут представлена і виставка короваїв від творчих делегацій з Кіровоградщини та інших регіонів нашої держави. Іще одне символічне дійство, яке знаменує відкриття фестивалю – пов’язання рушника до фестивальної емблеми – гілки калини, завершило офіційну частину. Цьогорічний рушник, спеціально вишитий народними майстринями Кіровоградського р-ну. На святі були присутні керівники області.

Травень у Тиврівському РБК відбулося районне свято народного мистецтва «Великдень душі в піснях та обрядах». З вітальними словами до учасників та гостей свята звернулись керівник району. Свято розпочалося з огляду виставки народного мистецтва «Пасхальний дивограй», до якої долучились працівники закладів культури району спільно з жителями територіальних громад. Умілі майстрині представили для огляду мешканцям та гостям районного центру справжні витвори: власноруч випечені паски та великодні писанки. У концертній програмі звучали Великодні обрядові пісні у виконанні викладачів та учнів Тиврівської та Гніванської музичних шкіл, працівників районного Будинку культури. За участь у виставці народного мистецтва начальником відділу культури і туризму С. Мартиневич було проведено нагородження дипломами сільських територіальних громад. По закінченню концерту проводились ігри та забави «Ми покличем сонечко нас зігріти, ми будемо весноньці радіти».

Травень вже традицією стало проведення щорічної виставки-конкурсу «Великодня писанка» на Гайсинщині. Цьогорічна виставка розмістилась у фойє районного Будинку культури. Представляли виставку територіальні громади Гайсинського р-ну. Також на святі були присутні керманичі р-ну. Одразу було оголошено результати виставки-конкурсу «Великодня писанка – 2016». Переможці по номінаціях: краща майстриня Великодньої випічки – Н. В. Каращенко з с. Новоселівка, Л. М. Чаленко з с. Чечелівка; краща писанкарка Гайсинщини – О. М. Якубчик з с. Кисляк, О. А. Розвора з с. Гранів; краща Великодня експозиція – Нараївська сільська територіальна громада, Бубнівська сільська територіальна громада; кращий майстер витинанки – О. В. Замирайло з с. Бондурі, О. М. Грошовик з с. Басаличівка.

Травень вже стало гарною традицією в Лозовому Чернівецького р-ну щороку проводити Великодні гаївки. На свято прибули не тільки місцеві колективи художньої самодіяльності, а й вихованці Тульчинського культурно-просвітнього училища під керівництвом М. Т. Сафроняка, який і започаткував цю традицію в с. Лозове. Участь в заході взяли перший заступник голови РДА А. Кузь та заступник голови районної ради О. Суляк, які привітали лозівчан та гостей села з Великодніми святами.

 

Травень у Вінницькому училищі культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича вперше відбулося урочисте відкриття Всеукраїнського фестивалю-конкурсу хореографічного мистецтва «Танцювальний оберіг». 15 травня у Вінницькому обласному українському музично-драматичному театрі ім. М. К. Садовського відбувся гала-концерт переможців та кращих колективів. Вінниччина вперше прийняла хореографічні колективи вищих мистецьких навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації зі всієї України, які не тільки продемонстрували свою виконавську майстерність, а й подарували хвилини духовного піднесення, відчуття високої культури, патріотизму і гордості за свій рідний край. Фестиваль-конкурс відбувся під патронатом генерального директора – художнього керівника Національного заслуженого академічного ансамблю танцю України ім. П. Вірського, голови Національної хореографічної спілки України, Героя України, народного артиста України М. Вантуха, чия багаторічна творча діяльність є прикладом для майбутніх професійних хореографів.

Травень музичними зустрічами у живописному Браїлові розпочався ХІV Міжнародний фестиваль імені П. І. Чайковського та Н. Ф. фон Мекк, який щороку об’єднує професійних музикантів із різних куточків світу та закріплює за Вінницею авторитет фестивального осередку України. Історичне місце, де в 93-му стартували Дні Чайковського на Вінниччині – садиба баронеси фон Мекк у Браїлові – діючий музей, продовжує бути традиційним відправним пунктом і першим фестивальним концертним майданчиком. Духовною оздобою фестивалю в рамках проекту «Музика в монастирських мурах» стали концерти відомих органістів у перший та останній фестивальні дні. У Храмі Пресвятої Діви Марії Ангельської грали народна артистка Молдови А. Стрєзєва та англієць Алан Саттон – часті гості органного фесту. Офіційно початком фестивалю став грандіозний концерт у стінах концертного залу Вінницької філармонії. Заради великого першого концерту Академічний камерний оркестр «Арката» запросив до нашого міста польського піаніста Артура Яроня, юних австрійців саксофоніста Мартона Бубрега та кларнетиста Бенса Бубрега, а диригентський пульт ділили керівник оркестру – заслужений діяч мистецтв України Г. Курков, та неймовірно артистичний аргентинець Раміро Аріста. У наступний день звучала камерна музика. Одразу два тріо у одній програмі – перше класичне фортепіанне, а друге дуже українське, кобзове. Це був концерт у двох відділеннях за участю тріо «A-Tre» (Ека Шаманаурі (ф-но, Грузія), А. Куцан (скрипка, Україна), А. Щербина (віолончель, Україна)) і тріо «Contemp» (В. Козицький (баян), Т. Козицька (кобза-пріма), Н. Гері (кобза-бас)). Звучали твори П. Чайковського, Й. Гайдна, Ф. Мендельсона-Бартольді, В. Азарашвілі, А. Білошицького, А. Шустя, С. Войтенка, В. Зубицького, В. Рунчака. Володар дев’яти гран-прі і тридцяти перших місць на міжнародних хорових конкурсах, Академічна хорова капела «Орея» Житомирської обласної філармонії, під керівництвом диригента заслуженого діяча мистецтв України маестро О. Вацека, підкорила серця вінничан знову. Спеціальну програму за творами П. І. Чайковського підготували солісти Одеської філармонії: «То було ранньою весною» виконували А. Гавриліна (сопрано), Л. Давиденко (меццо-сопрано), В. Мельник (тенор), К. Величко (баритон), Чжоу Цзіюань (бас), Лі Сяоюй (ф-но), Андрес Рохас Галік (скрипка). Концертмейстер – заслужена артистка України С. Тімофєєва. Лектор-музикознавець – заслужений працівник культури України Г. Розен. 20 березня відбулося урочисте закриття фестивалю. Грандіозний концерт, який пролунав у цей вечір для вінничан мав у своїй програмі світову прем’єру і проходив в рамках Національного культурно-мистецького проекту «Три С: Скорик – Станкович – Сильвестров». Крім основного концертного майданчика – зали філармонії – фестивальні заходи відбувались у дванадцяти районах Вінниччини. Фестиваль тривав під гаслом «Мистецтво заради миру», і частину коштів, виручених від продажу фестивальних квитків, було перераховано у Фонд підтримки учасників АТО. Фестиваль проходив під патронатом голови обласної державної адміністрації В. Коровія, голови обласної Ради А. Олійника та міського голови С. Моргунова та за підтримки меценатів і партнерів. Меценати фестивалю: Благодійний Фонд Володимира Продивуса, Концерн «Поділля», Ювелірне підприємство «Мальва».

Травень відбувся Міжнародний інтернет-конкурс «Світові таланти», в якому взяли участь учні Бершадської дитячої музичної школи ім. Р. А. Скалецького. Метою проведення даного інтернет-конкурсу є відродження, збереження та розвиток національних культур, а також створення умов та підтримки для розвитку дитячого та юнацького мистецтва, які не в змозі їздити містами України, але мають бажання показати свої таланти та отримувати перемоги. Конкурсну інтернет-програму оцінювало Міжнародне журі, до складу якого входили Народні та Заслужені артисти, діячі культури і мистецтв, представники шоу-бізнесу. До конкурсантів ставились такі вимоги, як техніка виконання, художнє втілення, ансамблевість, інтонаційність, цілісність композиції, віртуозність тощо. В номінації «інструментальна музика» учень по класу скрипки А. Нечитайло нагороджений Дипломом за зайняте І місце в другій віковій категорій та Ю. Прудченко, учениця по класу фортепіано, теж нагороджена Дипломом за зайняте І місце в другій віковій категорій.

Травень у м. Корсунь-Шевченківському Черкаської області, козацькому краї, відбувся регіональний Всеукраїнський фестиваль патріотичної та козацької творчості ім. М. Моцика. У фестивалі взяли участь 45 кращих творчих колективів з Одещини, Черкащини, Полтавщини, Хмельниччини, Львівщини, Херсонщини та інших областей України. Вінниччину представляв чоловічий гурт «Добряни» Глуховецького СБК та вокальний ансамбль РБК м. Бершадь. Колектив з Козятинщини був нагороджений грамотами та медаллю лауреата цього фестивалю. Усі колективи мали змогу відвідати Косунь-Шевченківський Національний історико-культурний заповідник, в якому ознайомились з музеєм Корсунь-Шевченківської битви, музеєм історії краю, картинною галереєю, історичним парковим ландшафтом, якому понад 200 р., а також всі присутні покуштували смачної козацької каші, приготовленої на похідній кухні. Кращі колективи братимуть участь у заключному концерті у Києві до Дня українського козацтва на свято Покрови.

Травень на центральній площі смт Крижопіль відбувся районний фестиваль народної творчості «Пасхальна радість», аби вкотре возвеличити свято Пасхи і подарувати святковий, піднесений настрій усій громаді. У фестивалі «Пасхальна радість» взяли участь народні колективи районного Будинку культури: «Лада», «Молодички», «Кряжани» «Елегія», народні аматорські ансамблі танцю «Юність» та «Грація», ансамбль української пісні «Суцвіття», ансамбль «Любисток» Жабокрицького СБК, фольклорний ансамбль героя Соціалістичної Праці О. Ф. Десяк Тернівського СБК. Також прозвучали музичні номери у виконанні недільної школи Свято-Михальського храму с. Жабокрич, вокальних ансамблів «Мрія» Заболотненського СБК, Голубецького СБК, вокального дуету Голубецького СБК, солістів: А. Паламарчук, К. Чепіль,О. Пліш, Н. Каплун, Н. Сапливої, Я. Лінової, А. Яковенко, вокального дуету РБК І. Корнейко та М. Ковінчук, О. Кройтор та А. Паламарчук.

До 25-їрічниці незалежності України

4 травня згідно плану відділу культури і туризму Шаргородської РДА та за ініціативи дитячих музичних шкіл м. Шаргород та с. Джурин, на базі Шаргородської дитячої музичної школи, в урочистій обстановці, вперше в районі був проведений 1-й районний фестиваль «Грай, мій баян, грай», який був присвячений 25-й річниці незалежності України. В районному фестивалі взяли участь найкращі вихованці Шаргородської та Джуринської дитячих музичних шкіл та філій, а також викладачі даних шкіл. Під звуки чарівної української музики ведуча Шаргородського РБК О. Волянська розпочала урочисте відкриття фестивалю. Активні слухачі, представники громадськості міста, батьки та вихованці дитячих музичних шкіл, щирими оплесками підтримували виступи учасників фестивалю. За сприяння відділу культури і туризму Шаргородської РДА всіх учасників фестивалю було нагороджено дипломами та пам’ятними сувенірами.

13 травня в приміщенні Бершадського МБК відбувся районний фестиваль-огляд колективів художньої самодіяльності «Рідна Україно, в піснях до тебе лину», присвячений 25-й річниці Незалежності України. У фестивалі взяли участь три клубних установи району: Бершадський міський будинок культури, Флоринський СБК та В. Киріївський СБК. У фойє Бершадського МБК було розгорнуто виставку майстрів народної творчості, а саме: Бершадський МБК, вишивка майстрині Є. Літвін (напірники, вбрання для ляльок, простирадла, серветки); вироби з паперу (орігамі), статуетки з кавових зерен майстрині І. Слободяник; Флоринський СБК: книжкова виставка «Мій рідний край – моя земля Україна», вишивка бісером майстрині П. Ф. Рєзнік; Велико Киріївський СБК: роботи майстрині-вишивальниці О. А. Ревуженко (вишиті ікони бісером); книжкова виставка «Моя Україна – вільна держава»; роботи вишивальниці Ж. М. Бенецької.

14 травня у сільських будинках Вапнярської, Гнатківської та Липівської територіальних громад Томашпільського р-ну розпочалася культурно-мистецька акція «З Україною в серці», присвячена 25-й річниці Незалежності України. У заході взяли участь концертні групи: у Вапнярці – с. Високе, с. Колоденка, с. Вербова і с. Марківка; у Гнаткові – с. Стіна, с. Яланець, с. Нетребівка, с. Вила; у Липівці – с. Комаргород, с. Кислицьке, с. Велика Русава та смт Томашпіль. Перейняли естафету Вербівська, Комаргородська та Стінянська сільські громади, на території яких 1 червня проходитиме наступний етап культурно-мистецької акції «З Україною в серці».

17 травня у залі Гайсинської районної дитячої бібліотеки пройшов конкурс «Мрії про Україну: дитячий погляд», приурочений 25-річниці Незалежності України, в якому взяли участь діти загальноосвітніх шкіл міста та району у віковій категорії 10–12 р. та 13–16 р. у номінаціях – прозові твори, вірші, малюнки. Переможці першого етапу конкурсу, який відбувся на місцях, взяли участь у другому етапі змагань. Судили конкурсантів журі у складі директора Гайсинської ЦБС – Н. П. Обертинська, завідуюча відділом обслуговування Гайсинської ЦБ А. С. Бевх, Н. В. Немировська – вчитель української мови та літератури СЗШ І-ІІІ ст. № 4 м. Гайсин. Усі переможці були нагороджені цінними призами та грамотами.

25 травня с. Підвисоке Оратівського р-ну гостинно відкрило двері для районного конкурсу-огляду «З Україною в серці», котрий буде проходити з травня по жовтень у кожній сільській громаді району. Зі сцени прозвучали авторські пісні керівника хорового колективу М. М. Починка написані на слова поетів-земляків та власні вірші, почесними гостями фестивалю стали Г. Д. Маслянок, В. С. Март’янов, П. П. Мар’янчук – талановиті односельчани, котрі приїхали спеціально, щоб подарувати свою творчість землякам та підтримати працівників культури в районному фестивалі-огляді. Родзинкою концерту став виступ театральної студії СБК. Сільський голова Н. Кирилівна виступила з привітальним словом, познайомила з історичною довідкою про село та нагородила переможців в різних номінаціях, що були визначені організаційним комітетом: меценат галузі культури – П. М. Картовий, юний волонтер – В. Нижник, майстриня села – Н. С. Співак (флористка), Л. І. Нижник (вишивальниця), кращий авторський твір – вірш про село Г. Д. Маслянок, художник села – Т. Столяр. Варто відзначити також книжкову виставку до 25-ї річниці незалежності України представлену в сільській бібліотеці, де зібрана не лише патріотична література,а й виставка присвячена поетам-землякам, талановитим односельцям.

26 травня в приміщенні Мурованокуриловецького РБК відбувся звітний концерт Мурованокуриловецької дитячої музичної школи, присвячений 25-й річниці незалежності України. На святі виступила начальник відділу культури і туризму Мурованокуриловецької РДА В. М. Веклюк. Випускникам та учням школи були вручені свідоцтва про закінчення дитячої музичної школи, грамоти за успішність в навчанні та подяки за пропаганду музичного мистецтва.

26 травня в приміщенні Шаргородського РБК, відбувся обласний фестиваль мистецтв національних культур «Всі ми діти твої, Україно», присвячений 25-й річниці незалежності України. Фестиваль було започатковано у травні 1992 р. Він уже давно став візитною карткою Шаргородського р-ну, де мешкають в злагоді і добросусідстві з українцями молдовани, вірмени, литовці, росіяни, євреї, грузини, білоруси та поляки. В рамках фестивалю була оформлена виставка творів майстрів та аматорів декоративно-прикладного та ужиткового мистецтва територіальних громад району. Митцями Шаргородщини було представлено роботи в сферах живопису, вишивки та плетіння бісером, витинанки, виробів зі стрічок, народної іграшки, народного малювання. Гостинно і сердечно учасники фестивалю привітали запашним короваєм поважну гостю з Вінниці – заступника директора Вінницького обласного центру народної творчості О. Назарець. У фестивалі прийняли участь аматорські колективи Будинків культури сіл: Хоменок, Мурафи, Клекотини, Писарівки, Слободи-Шаргородської, Михайлівки, Дитячих музичних шкіл Шаргорода та с. Джурина.

Травень у Липовецькому р-ні завершився районний етап загальнонаціонального конкурсу дитячих творчих робіт «Мрії про Україну: дитячий погляд», з нагоди 25-річчя Незалежності України. Організатори районного туру Конкурсу – відділ культури і туризму РДА і районна бібліотека для дітей. Мета конкурсу – формування у майбутнього покоління високої громадянської свідомості, сприяння національно-патріотичному розвиткові особистості, ідентифікації з державою, її історією, культурою та розвитком. Районний етап Конкурсу проходив з 15 березня по 20 травня 2016 р. У ньому взяли участь 146 учасників віком від 10 до 16 р., які є читачами бібліотек району. Представлено 154 роботи у трьох номінаціях: поетичний твір, прозовий твір, малюнок. Нагородження переможців грамотами та призами і відзначення активних учасників конкурсу відбудеться 1 червня на площі біля районного будинку культури під час святкування Міжнародного дня захисту дітей. До Дня Незалежності України кращі малюнки будуть експоновані в районній бібліотеці для дітей на стенді «Хай в серці кожної дитини живе любов до України». Роботи переможців братимуть участь в обласному турі Конкурсу, який триватиме до 12 липня 2016 року. Відзначення переможців загальнонаціонального Конкурсу «Мрії про Україну: дитячий погляд» відбудеться напередодні Дня Незалежності України у Національній бібліотеці України для дітей. 

Підготувала зав. сектором наукової інформації

з питань культури і мистецтва А. А. Ніжньовська

тел.: 67 03 23

e-mail: sektorkultury@library.vn.ua


Хроніка культурного життя Вінниччини
Травень

  1. Частина 1
  2. Частина 2
  3. Частина 3
  4. Частина 4

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше