ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїХроніка культурного життя Вінниччини
Квітень

Версія для друку

Управління культури і мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К. А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Квітень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури) 

 

Вінниця, 2016


Загальний розділ

5 квітня у Вінниці відбулася Всеукраїнська практична конференція «Політика спільної дії: демократичність, децентралізація, комплементарна субсидіарність, міжкультурний діалог». У рамках конференції було обговорено практичні кроки з реалізації Довгострокової стратегії розвитку культури України, що була прийнята Кабінетом Міністрів України 1 лютого 2016 року, з точки зору регіональних та місцевих вимірів. Конференція пройшла за підтримки Українського центру культурних досліджень Міністерства культури України (Київ), Центру розвитку «Демократія через культуру» (Київ) та Інституту культурної політики (Вінниця) за сприяння Вінницької міської ради та Гете інституту в Києві. Захід відбувся у «ІнтерШик» (вул. Архітектора Артинова, 12а).

«Ця подія є довгоочікуваною – вперше за історію існування Незалежної України збираються разом формальні та неформальні лідери культурного сектору України з метою не лише обговорення існуючих стратегічних документів, а й обміну досвідом та презентацією найбільш вдалих проектів 2015 року в культурній політиці», – зазначила І. Френкель, радник Вінницького міського голови з питань культурної політики, голова ГО Інститут культурної політики.

Проблемам і перспективам взаємодії місцевих громад на національному та міжнародному рівнях, ефективному використанню наявних культурних і творчих ресурсів були присвячені презентації проекту COMUS в Україні (проект Ради Європи/ЄС у межах Програми Східного партнерства) та проекту PLAN Z (за підтримки Гете-Інституту в Києві та Міністерства закордонних справ у Німеччині). Зокрема, в межах останнього було презентовано книжку «Практичні поради агентів культурних змін», авторами якої є незалежні експерти з питань культурної політики: І. Френкель (голова ГО «Інститут культурної політики»), І. Каць (голова ГО «Культурний ді@лог»), Я. Мінкін (голова ГО «СТАН», громадський діяч). В роботі конференції брали участь Народні депутати України І. Подоляк та С. Кудлаєнко, начальники управлінь, відділів та директори департаментів культури, культури та туризму, культури та мистецтв місцевого самоврядування та обласного підпорядкування, керівники громадських організацій, які діють в царині культурної політики.

5 квітня у «Архіклуб» (вул. Магістратська 80 (колишня Першотравнева)) відбулася презентація проекту відкритого культурного простору «Альтман Сквер». Проект спрямований на облаштування локації, яка забезпечить умови для створення відкритого культурного простору для вінничан і стане майданчиком для втілення громадських культурних проектів, сприятиме розвитку та популяризації літератури та мистецтва Вінниці, служитиме підвищенню інтересу громадян до історії міста та краю, забезпечить якісне культурне дозвілля вінничан та гостей міста.

У презентації взяли участь: В. Лук’янець (співініціаторка проекту); Є. Кулеба (голова ГО «Місто-сад»); О. Вешелені (програмний директор Міжнародного фестивалю оповідання «Intermezzo»); В. Янковий (художник, організатор громадської платформи «Сходи в кіно»).

7 квітня в с. Борівка Чернівецького р-ну, відбулася презентація книги В. Вітковського «Тіні незабутих предків, що постають перед нами з Вічності».

Це друга книга про історію с. Борівка, в якій продовжено розповідь про знаменитих борівчан та події історії села. Як відзначає автор книги В. Вітковський, – Борівці пощастило на літописців. Багато про історію села збирали матеріалів та писали священик і краєзнавець І. Шипович, вчителі Я.Сойфер, В.Боднар, Заслужений вчитель України К. Кордонець, журналісти Ю. Красноштейн, М. Свояченко, П. Ткаченко.

Слід відзначити, що книга «Тіні незабутих предків » – це третя книга із серії книг «Село і люди». А за ініціативи обласної організації спілки письменників України, редакції журналу «Вінницький край» та Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації планується видати книги про кожне село Вінницької області.

8 квітня у м. Бершадь відбулася виробнича нарада працівників культури району, яку провела начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Н. Герасимчук.

Надія Миколаївна підвела підсумки роботи галузі за І квартал поточного року. Довела до відома присутніх ЗУ № 955 – VIII від 28.01.2016 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури».

Про організацію масових заходів національно-патріотичного спрямування та про хід проведення районного фестивалю-огляду аматорських колективів та майстрів народної творчості «Рідна Україно, в піснях до тебе лину» поінформувала головний спеціаліст відділу культури і туризму РДА Т. Тиворська. У своєму виступі вона наголосила на оновлені репертуару творчих колективів будинків культури, основу яких мають складати україномовні твори.

У виступі директора центральної районної бібліотеки Л. Бернацької йшлося про участь працівників культури Бершадщини у підготовці до видання книги С. Творун «Хліби до свят та на пошану».

Директор районного краєзнавчого музею О. Горобець поінформувала колег про підготовку до участі у ІХ обласному фестивалі народної творчості «Скарби Поділля», що пройде в м. Вінниця 24 серпня 2016 року.

На нараді був присутній Гончар А. Д. – керівник Бершадського центру правової допомоги і консультацій, представник Подільського центру з прав людини. Юрист розповів яким шляхом можливо здійснювати безоплатну юридичну допомогу населенню через співпрацю з бібліотеками району та клубними установами. Про систему отримання інформації через сайт «Правовий простір». Бібліотекам району було надано методичні матеріали по праву. Також Анатолій Данилович подарував книги нашої землячки поетеси Н. Поклад для центральної районної бібліотеки та Красносільської, Маньківської сільських бібліотек.

11 квітня під час наради в облдержадміністрації начальник управління культури та мистецтв Вінницької ОДА С. Городинський повідомив: «На Вінниччині цьогоріч запланована реконструкція могили видатного українського композитора, хорового диригента Миколи Леонтовича в с. Марківка Теплицького р-ну. Крім того, задля вшанування пам’яті та популяризації творчості знаного композитора на території музейного комплексу буде висаджена «Діброва Леонтовича» там же створено культурологічний центр «Щедрик».

Також у планах встановлення погруддя композитора біля Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича.

За його словами, у планах профільного управління також започаткувати два мистецькі проекти «Хорові асамблеї Леонтовича» та «Співає Поділля Леонтовича».

Реконструкцію музею ім. М. Леонтовича планується завершити до кінця року.

11 квітня начальник управління культури і мистецтв Вінницької ОДА С. Городинський під час щопонеділкової апаратної наради в ОДА провів презентацію результатів роботи управління за 2015 рік та окреслив основні завдання на 2016 рік.

Насамперед, С. Городинський зупинився на питаннях зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури у 2015 році.

Це – реконструкція ізолятора гуртожитку та капремонт приміщень навчального корпусу Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича, придбання музичних інструментів і оргтехніки.

Для Тульчинського училища культури також придбано комп’ютерну техніку, музичні інструменти, поповнено бібліотечний фонд. Здійснено ремонт гримерних кімнат обласного академічного музично-драматичного театру ім. М. Садовського, придбано освітлювальну техніку. Для постановок сучасних вистав у 2016 р. планується завершення та введення в експлуатацію котельні, придбання відеопроектора та екрану.

Побудовано приміщення обласного академічного театру ляльок, на даний час продовжуються внутрішні роботи, закуплено мультимедійні панелі, проектори, театральні крісла.

Задля поліпшення якості освітніх послуг у сфері культури у 2015 році створено методичний кабінет організаційного і методичного керівництва початковими спеціалізованими мистецькими навчальними закладами. Збільшено контингент учнів мистецьких шкіл. Створено 73 нових музичних дитячих колективів різних форм. Більш детально ознайомитися з доповіддю начальника управління культури і мистецтв С. Городинського можна на сайті Вінницької ОДА http://www.vin.gov.ua/web/vinoda.nsf/web_alldocs/Doc%D0%94%D0%95%D0%9F%D0%86A8WDDJ

13 квітня відбулась нарада працівників у галузі культури Літинського р-ну за участю заступника голови райдержадміністрації В. Захаревич та голів сільських рад. На нараді було проаналізовано діяльність закладів культури району та стратегію розвитку галузі, створення умов для сприяння творчій активності громад.

У ході наради начальник відділу культури і туризму Літинської РДА О. Гвоздинська зазначила, що в процесі покращення обслуговування населення, урізноманітнення культурно-мистецьких заходів, впровадження інноваційних форм роботи поліпшено обслуговування жителів сіл, на території яких відсутні клубні заклади.

У закладах культури Літинського р-ну з метою забезпечення організації змістовного дозвілля населення, сприяння розвитку творчих здібностей, відродження, збереження та популяризації української національної культури, національно-патріотичного виховання планомірно проводяться як традиційні культурно-мистецькі заходи, так і започатковуються нові форми.

14 квітня в Департаменті інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької ОДА відбулась презентація двох книг вінницького письменника, лауреата літературної премії імені М. Стельмаха за 2014 рік, Віктора Цимбала: збірка лірики «Дорога до себе» та книги сатири та гумору «Час вибирати», які вийшли за сприяння редакції журналу «Вінницький край».

Як зазначив голова Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України М. Каменюк: «Віктор зумів перебороти спокусливу крикливість публіцистичності, його образки, портрети сучасного села і його соціального стану досягають баладного рівня, це вражаючі, сповнені болю і любові новели-освідчення. Таким же драматичним і вогненнословим є освідчення поетового героя Жінці. Чистота, благородство його кохання не може залишити байдужим читача. Відданість і вірність тут ніколи не є безпідставними.

У заході взяли участь редактор журналу «Вінницький край» В. Вітковський, голова Вінницької обласної організації Спілки журналістів України В. Паламарчук, письменники Вінниччини та члени родини автора книг В. Цимбала.

18 квітня відзначається Міжнародний день пам’яток та історичних місць. Цей День встановлений у 1983 році Асамблеєю Міжнародної ради з питань охорони пам’ятників та визначних місць, створеної при ЮНЕСКО. Головним поштовхом до цього стала необхідність збереження від модернізаційних віянь сучасної цивілізації видатних архітектурних, фортифікаційних, садово-паркових надбань світової культури. На території Вінницької області зосереджені усі види та категорії пам’яток, які є об’єктами національної та регіональної  політики. На початок 2016 р. на державному обліку перебувало 4307 пам’яток: 1739 – археології, 1893 – історії, 526 – містобудування та архітектури, 48 садово-паркового та ландшафтного мистецтва, 101 – монументального мистецтва. За цими показниками Вінниччина займає одне із провідних місць в державі.

До Державного реєстру об’єктів культурної спадщини національного значення відносяться такі відомі пам’ятки як Немирівське скіфське городище, Палац Потоцьких у м. Тульчині, склеп-усипальниця М. І. Пирогова в м. Вінниці та ін. З 2000 року працює Державний історико-культурний заповідник «Буша», до складу якого увійшли пам’ятки археології, скельний храм, залишки фортеці і підземних ходів XVI ст. – дві останні мають статус національних.

Археологічні об’єкти є важливою часткою культурної спадщини. Найбільш поширеними пам’ятками археології в нашому краї є кургани, поселення черняхівської, трипільської культур та ін. Серед пам’яток археології 389 входить до складу комплексів, тобто таких пам’яток, що складаються  з двох та більше одиниць (наприклад, це група курганів різних часів), 1348 розташовані окремо.

Серед пам’яток історії 451 входить до складу комплексів, це в основному пам’ятники воїнам-землякам та братські могили, 1442 розташовані окремо. До пам’яток історії національного значення належить Музей-садиба М. Коцюбинського і М. Пирогова, могили видатних композиторів М. Леонтовича, П. Ніщинського та могила соратника Б. Хмельницького Данила Нечая.

Ющенко, Л. Культурна спадщина району : [у Бершадському р-ні під охороною держави перебувають 139 пам’яток, із них – 82 історії, 38 – археології, 18 – архітектури і містобудування, 1 – монументального мистецтва. У 2015 році проводилися ремонтні роботи на 37-ми пам’ятках історико-культурної спадщини р-ну за рахунок місцевих бюджетів, спонсорської допомоги та впорядковувалась територія навколо них, майже на 84 тис. грн. На Бершадщині під охороною держави перебувають 12 пам’яток сакральної архітектури місцевого значення. Щорічно проводиться моніторинг стану пам’яток історико-культурної спадщини р-ну] / Л. Ющенко // Бершад. край. – 2016. – 22 квіт. – С 4.

19 квітня в приміщенні Чечельницького РБК відбулася підсумкова нарада працівників закладів культури, на яку запрошувались: директори сільських будинків культури, клубів, художні керівники, бібліотекарі ЦРБ, РДБ та сільських філіалів, колективи дитячої музичної школи та районного будинку культури – всього 55 чол.

Відкрила нараду начальник відділу культури і туризму РДА А. П. Шумило, яка познайомила з новопризначеними колегами.

До уваги присутніх в залі було запропоновано доповідь «Про стан реалізації державної політики у сфері культури району у 2015 р. та завдання на 2016 рік», в якій А. Петрівною зроблено аналіз організаційно-творчої та фінансово-господарської роботи відділу, діяльності закладів культури, звернено увагу на необхідності трансформаційних процесів галузі в умовах децентралізації, росту професійного рівня працівників через підвищення кваліфікації, підготовку грантових, інноваційних проектів, спрямованих на активізацію культурного життя району тощо. Також начальник відділу культури і туризму РДА окреслила завдання, над якими працюватимуть підпорядковані заклади району в 2016 р. В обговорені доповіді взяли участь і виступили директори центральної районної бібліотеки – О. В. Шуть, районного будинку культури – Г. С. Малик, дитячої музичної школи – В. І. Таранець, Жабокрицького СБК – О. М. Ткач, Ольгопільського СБК – Ю. М. Мацько, Червоногребельського СБК – С. І. Паралюлько, сільські бібліотекарі – О. А. Ремега (с. Білий Камінь), М. І. Саврей. (с. Бондурівка).

За підсумками наради прийнято відповідну постанову, нагороджено ряд працівників закладів грамотами відділу культури і туризму, вручено примірники журналу обласного центру народної творчості «Світлиця», на сторінках якого розміщено матеріали успішно проведеного у вересні 2015 р. засідання творчої лабораторії директорів районних будинків культури Вінницької області на теренах Чечельниччини.

27 квітня відповідно плану роботи відділу культури і туризму Шаргородської РДА на 2016 рік, поточного року, в приміщенні Шаргородського районного Будинку культури відбулось засідання ради відділу культури і туризму РДА.

У даному засіданні взяли участь члени ради, до складу якої входять всі районні установи культури на чолі із головою ради – начальником відділу культури і туризму райдержадміністрації Т. Янчурською.

На порядок денний було винесено і розглянуто одне питання: «Про роботу закладів культури Гибалівської територіальної громади по забезпеченню культурного обслуговування жителів села та населених пунктів громади, в яких відсутні стаціонарні заклади культури».

Дане питання, на сьогодення, досить актуальне, в зв’язку з тим, що Гибалівська територіальна громада складається з 8-ми населених пунктів: Гибалівка, Борівське, Дерев’янки, Кропивня, Сурогатка, Роля, селище Мишівське та селище Лукашівка, а жителів всієї територіальної громади обслуговують лише три заклади культури: Дерев’янський СБК, сільська бібліотека-філія централізованої бібліотечної мережі с. Дерев’янки та сільська бібліотека-філія централізованої бібліотечної мережі с. Гибалівка.

28 квітня в залі обласного музично-драматичного театру ім. М. Садовського відбувся концерт-реквієм, присвячений трагічній даті.

Віддати шану ліквідаторам та пом’янути загиблих бійців атомного фронту на захід завітали голова Вінницької ОДА В. Коровій, перший заступник голови обласної Ради Л. Щербаківська, Вінницький міський голова С. Моргунов. Керівники області та міста відзначили низку вінничан-ліквідаторів Почесними грамотами обласної державної адміністрації та обласної Ради із врученням грошових винагород. Окрім того, до 30-х роковин Чорнобильської трагедії державне підприємство поштового зв’язку «Укрпошта» випустило марку, художній конверт та виготовило штемпель спецпогашення з написом «30-річчя Чорнобильської трагедії. Вінниця», право першого погашення якого під час заходу було надано очільникам області, міста та в.о. директора Вінницької дирекції «Укрпошта».

«Синій кіт» запрошує у гості : [у Тульчині відбулося відкриття приватної галереї-майстерні «Синій кіт», яка належить майстрині-лялькарці С. Лєбєдєвій. Одночасно відбулося відкриття експозиції , де свої роботи представили місцеві художники. Також свої роботи в галереї виставили чимало майстрів-лялькарів з усієї України. На огляд загалу свої роботи виставила і пані Світлана – художні ляльки, авторські іграшки та сувеніри. Завітала на відкриття і О. Воропай, президент Української асоціації майстрів ручної творчості. Подібні приватні галереї існують лише у Києві та Дніпропетровську] // Тульчин. край. – 2016. – 29 квіт. – С. 8.

29 квітня в Тульчинському училищі культури відбулося виїзне засідання колегії управління культури і мистецтв Вінницької ОДА.

У засіданні колегії взяли участь члени колегії, заступник міського голови – начальник управління культури і туризму Жмеринської міської ради, начальники відділів (секторів) культури і туризму райдержадміністрацій, керівники закладів культури і мистецтв обласного підпорядкування, голова обкому профспілки працівників культури.

На порядок денний засідання колегії було винесено питання:

1.Про збереження базової мережі та моделі функціонування публічних бібліотек області.

2.Про стан культурно-мистецької освіти в умовах реформування сфери культури.

3.Про результати виконання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

В порядку контролю розглянуто наступні питання:

-Про комплексне вивчення стану навчально-виховної та фінансово-господарської діяльності Тульчинського училища культури

-Про результати комплексного вивчення стану творчої та фінансово-господарської діяльності відділу культури і туризму Жмеринської РДА.

Окрім цього, обговорено питання щодо застосування норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури» та представлено звіт робочої групи до м. Лодзь, Республіки Польща по обміну досвідом з 20 по 23 квітня 2016 р.

 

Квітень п’ятдесят діячів культури та мистецтв області організували творчі заходи, виступи та майстер-класи в Костянтинівці та Краматорську Донецької області.

Творчі колективи та співаки Вінниччини дали концерт на передовій, а також організували виставку та майстер-класи з різних видів народного мистецтва за участю заслуженого майстра народної творчості України (народне малярство) І. Гробчука та Л. Концевич (витинанки, писанки, традиційна вишивка та сувенірні вироби).

Крім того, вінничани презентували книги, альбоми, буклети, збірки, довідники, які видані Вінницькою ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, обласним краєзнавчим музеєм та обласним центром народної творчості. Понад 300 примірників було передано для закладів культури Донецької області.

Завершальним акордом робочої поїздки стала вистава Рей Куні, комедія для дорослих на дві дії «Занадто одружений таксист» за участю акторів обласного академічного, українського музично-драматичного театру ім. М. Садовського.

Квітень делегація представників закладів культури Вінниччини у складі начальника управління культури і мистецтв облдержадміністрації, голови обласної профспілки культури, працівників краєзнавчого музею, обласного центру народної творчості, Вінницької ОУНБ їм. К. А. Тімірязєва перебувала у Лодзинському воєводстві Республіки Польща.

Головною метою візиту стала участь в обговоренні проблематики та перейняття досвіду органів місцевого самоврядування в сфері культури та підлеглих їй структур.

Під час візиту відбулись робочі зустрічі в Департаменті культури Лодзинського воєводства, де делегація вінничан ознайомилась з основними завданнями Департаменту, щорічними видатками на культуру з бюджету, а також витратами, пов’язаними з функціонуванням семи підвідомчих установ культурної сфери, а саме: Театру опери та балету, Драматичного театру ім. Стефана Ярача, Археологічно-етнографічного музею, Музею мистецтв, Публічної бібліотеки ім. Маршала Юзефа Пілсудського, Філармонії ім. Артура Рубенштейна, Центру культури.


Хроніка культурного життя Вінниччини
Квітень

  1. Частина 1
  2. Частина 2
  3. Частина 3
  4. Частина 4
  5. Частина 5
  6. Частина 6

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше