ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїВерсія для друку

Управління культури і мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К. А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Квітень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури) 

 

Вінниця, 2016


Загальний розділ

5 квітня у Вінниці відбулася Всеукраїнська практична конференція «Політика спільної дії: демократичність, децентралізація, комплементарна субсидіарність, міжкультурний діалог». У рамках конференції було обговорено практичні кроки з реалізації Довгострокової стратегії розвитку культури України, що була прийнята Кабінетом Міністрів України 1 лютого 2016 року, з точки зору регіональних та місцевих вимірів. Конференція пройшла за підтримки Українського центру культурних досліджень Міністерства культури України (Київ), Центру розвитку «Демократія через культуру» (Київ) та Інституту культурної політики (Вінниця) за сприяння Вінницької міської ради та Гете інституту в Києві. Захід відбувся у «ІнтерШик» (вул. Архітектора Артинова, 12а).

«Ця подія є довгоочікуваною – вперше за історію існування Незалежної України збираються разом формальні та неформальні лідери культурного сектору України з метою не лише обговорення існуючих стратегічних документів, а й обміну досвідом та презентацією найбільш вдалих проектів 2015 року в культурній політиці», – зазначила І. Френкель, радник Вінницького міського голови з питань культурної політики, голова ГО Інститут культурної політики.

Проблемам і перспективам взаємодії місцевих громад на національному та міжнародному рівнях, ефективному використанню наявних культурних і творчих ресурсів були присвячені презентації проекту COMUS в Україні (проект Ради Європи/ЄС у межах Програми Східного партнерства) та проекту PLAN Z (за підтримки Гете-Інституту в Києві та Міністерства закордонних справ у Німеччині). Зокрема, в межах останнього було презентовано книжку «Практичні поради агентів культурних змін», авторами якої є незалежні експерти з питань культурної політики: І. Френкель (голова ГО «Інститут культурної політики»), І. Каць (голова ГО «Культурний ді@лог»), Я. Мінкін (голова ГО «СТАН», громадський діяч). В роботі конференції брали участь Народні депутати України І. Подоляк та С. Кудлаєнко, начальники управлінь, відділів та директори департаментів культури, культури та туризму, культури та мистецтв місцевого самоврядування та обласного підпорядкування, керівники громадських організацій, які діють в царині культурної політики.

5 квітня у «Архіклуб» (вул. Магістратська 80 (колишня Першотравнева)) відбулася презентація проекту відкритого культурного простору «Альтман Сквер». Проект спрямований на облаштування локації, яка забезпечить умови для створення відкритого культурного простору для вінничан і стане майданчиком для втілення громадських культурних проектів, сприятиме розвитку та популяризації літератури та мистецтва Вінниці, служитиме підвищенню інтересу громадян до історії міста та краю, забезпечить якісне культурне дозвілля вінничан та гостей міста.

У презентації взяли участь: В. Лук’янець (співініціаторка проекту); Є. Кулеба (голова ГО «Місто-сад»); О. Вешелені (програмний директор Міжнародного фестивалю оповідання «Intermezzo»); В. Янковий (художник, організатор громадської платформи «Сходи в кіно»).

7 квітня в с. Борівка Чернівецького р-ну, відбулася презентація книги В. Вітковського «Тіні незабутих предків, що постають перед нами з Вічності».

Це друга книга про історію с. Борівка, в якій продовжено розповідь про знаменитих борівчан та події історії села. Як відзначає автор книги В. Вітковський, – Борівці пощастило на літописців. Багато про історію села збирали матеріалів та писали священик і краєзнавець І. Шипович, вчителі Я.Сойфер, В.Боднар, Заслужений вчитель України К. Кордонець, журналісти Ю. Красноштейн, М. Свояченко, П. Ткаченко.

Слід відзначити, що книга «Тіні незабутих предків » – це третя книга із серії книг «Село і люди». А за ініціативи обласної організації спілки письменників України, редакції журналу «Вінницький край» та Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації планується видати книги про кожне село Вінницької області.

8 квітня у м. Бершадь відбулася виробнича нарада працівників культури району, яку провела начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Н. Герасимчук.

Надія Миколаївна підвела підсумки роботи галузі за І квартал поточного року. Довела до відома присутніх ЗУ № 955 – VIII від 28.01.2016 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури».

Про організацію масових заходів національно-патріотичного спрямування та про хід проведення районного фестивалю-огляду аматорських колективів та майстрів народної творчості «Рідна Україно, в піснях до тебе лину» поінформувала головний спеціаліст відділу культури і туризму РДА Т. Тиворська. У своєму виступі вона наголосила на оновлені репертуару творчих колективів будинків культури, основу яких мають складати україномовні твори.

У виступі директора центральної районної бібліотеки Л. Бернацької йшлося про участь працівників культури Бершадщини у підготовці до видання книги С. Творун «Хліби до свят та на пошану».

Директор районного краєзнавчого музею О. Горобець поінформувала колег про підготовку до участі у ІХ обласному фестивалі народної творчості «Скарби Поділля», що пройде в м. Вінниця 24 серпня 2016 року.

На нараді був присутній Гончар А. Д. – керівник Бершадського центру правової допомоги і консультацій, представник Подільського центру з прав людини. Юрист розповів яким шляхом можливо здійснювати безоплатну юридичну допомогу населенню через співпрацю з бібліотеками району та клубними установами. Про систему отримання інформації через сайт «Правовий простір». Бібліотекам району було надано методичні матеріали по праву. Також Анатолій Данилович подарував книги нашої землячки поетеси Н. Поклад для центральної районної бібліотеки та Красносільської, Маньківської сільських бібліотек.

11 квітня під час наради в облдержадміністрації начальник управління культури та мистецтв Вінницької ОДА С. Городинський повідомив: «На Вінниччині цьогоріч запланована реконструкція могили видатного українського композитора, хорового диригента Миколи Леонтовича в с. Марківка Теплицького р-ну. Крім того, задля вшанування пам’яті та популяризації творчості знаного композитора на території музейного комплексу буде висаджена «Діброва Леонтовича» там же створено культурологічний центр «Щедрик».

Також у планах встановлення погруддя композитора біля Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича.

За його словами, у планах профільного управління також започаткувати два мистецькі проекти «Хорові асамблеї Леонтовича» та «Співає Поділля Леонтовича».

Реконструкцію музею ім. М. Леонтовича планується завершити до кінця року.

11 квітня начальник управління культури і мистецтв Вінницької ОДА С. Городинський під час щопонеділкової апаратної наради в ОДА провів презентацію результатів роботи управління за 2015 рік та окреслив основні завдання на 2016 рік.

Насамперед, С. Городинський зупинився на питаннях зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури у 2015 році.

Це – реконструкція ізолятора гуртожитку та капремонт приміщень навчального корпусу Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича, придбання музичних інструментів і оргтехніки.

Для Тульчинського училища культури також придбано комп’ютерну техніку, музичні інструменти, поповнено бібліотечний фонд. Здійснено ремонт гримерних кімнат обласного академічного музично-драматичного театру ім. М. Садовського, придбано освітлювальну техніку. Для постановок сучасних вистав у 2016 р. планується завершення та введення в експлуатацію котельні, придбання відеопроектора та екрану.

Побудовано приміщення обласного академічного театру ляльок, на даний час продовжуються внутрішні роботи, закуплено мультимедійні панелі, проектори, театральні крісла.

Задля поліпшення якості освітніх послуг у сфері культури у 2015 році створено методичний кабінет організаційного і методичного керівництва початковими спеціалізованими мистецькими навчальними закладами. Збільшено контингент учнів мистецьких шкіл. Створено 73 нових музичних дитячих колективів різних форм. Більш детально ознайомитися з доповіддю начальника управління культури і мистецтв С. Городинського можна на сайті Вінницької ОДА http://www.vin.gov.ua/web/vinoda.nsf/web_alldocs/Doc%D0%94%D0%95%D0%9F%D0%86A8WDDJ

13 квітня відбулась нарада працівників у галузі культури Літинського р-ну за участю заступника голови райдержадміністрації В. Захаревич та голів сільських рад. На нараді було проаналізовано діяльність закладів культури району та стратегію розвитку галузі, створення умов для сприяння творчій активності громад.

У ході наради начальник відділу культури і туризму Літинської РДА О. Гвоздинська зазначила, що в процесі покращення обслуговування населення, урізноманітнення культурно-мистецьких заходів, впровадження інноваційних форм роботи поліпшено обслуговування жителів сіл, на території яких відсутні клубні заклади.

У закладах культури Літинського р-ну з метою забезпечення організації змістовного дозвілля населення, сприяння розвитку творчих здібностей, відродження, збереження та популяризації української національної культури, національно-патріотичного виховання планомірно проводяться як традиційні культурно-мистецькі заходи, так і започатковуються нові форми.

14 квітня в Департаменті інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької ОДА відбулась презентація двох книг вінницького письменника, лауреата літературної премії імені М. Стельмаха за 2014 рік, Віктора Цимбала: збірка лірики «Дорога до себе» та книги сатири та гумору «Час вибирати», які вийшли за сприяння редакції журналу «Вінницький край».

Як зазначив голова Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України М. Каменюк: «Віктор зумів перебороти спокусливу крикливість публіцистичності, його образки, портрети сучасного села і його соціального стану досягають баладного рівня, це вражаючі, сповнені болю і любові новели-освідчення. Таким же драматичним і вогненнословим є освідчення поетового героя Жінці. Чистота, благородство його кохання не може залишити байдужим читача. Відданість і вірність тут ніколи не є безпідставними.

У заході взяли участь редактор журналу «Вінницький край» В. Вітковський, голова Вінницької обласної організації Спілки журналістів України В. Паламарчук, письменники Вінниччини та члени родини автора книг В. Цимбала.

18 квітня відзначається Міжнародний день пам’яток та історичних місць. Цей День встановлений у 1983 році Асамблеєю Міжнародної ради з питань охорони пам’ятників та визначних місць, створеної при ЮНЕСКО. Головним поштовхом до цього стала необхідність збереження від модернізаційних віянь сучасної цивілізації видатних архітектурних, фортифікаційних, садово-паркових надбань світової культури. На території Вінницької області зосереджені усі види та категорії пам’яток, які є об’єктами національної та регіональної  політики. На початок 2016 р. на державному обліку перебувало 4307 пам’яток: 1739 – археології, 1893 – історії, 526 – містобудування та архітектури, 48 садово-паркового та ландшафтного мистецтва, 101 – монументального мистецтва. За цими показниками Вінниччина займає одне із провідних місць в державі.

До Державного реєстру об’єктів культурної спадщини національного значення відносяться такі відомі пам’ятки як Немирівське скіфське городище, Палац Потоцьких у м. Тульчині, склеп-усипальниця М. І. Пирогова в м. Вінниці та ін. З 2000 року працює Державний історико-культурний заповідник «Буша», до складу якого увійшли пам’ятки археології, скельний храм, залишки фортеці і підземних ходів XVI ст. – дві останні мають статус національних.

Археологічні об’єкти є важливою часткою культурної спадщини. Найбільш поширеними пам’ятками археології в нашому краї є кургани, поселення черняхівської, трипільської культур та ін. Серед пам’яток археології 389 входить до складу комплексів, тобто таких пам’яток, що складаються  з двох та більше одиниць (наприклад, це група курганів різних часів), 1348 розташовані окремо.

Серед пам’яток історії 451 входить до складу комплексів, це в основному пам’ятники воїнам-землякам та братські могили, 1442 розташовані окремо. До пам’яток історії національного значення належить Музей-садиба М. Коцюбинського і М. Пирогова, могили видатних композиторів М. Леонтовича, П. Ніщинського та могила соратника Б. Хмельницького Данила Нечая.

Ющенко, Л. Культурна спадщина району : [у Бершадському р-ні під охороною держави перебувають 139 пам’яток, із них – 82 історії, 38 – археології, 18 – архітектури і містобудування, 1 – монументального мистецтва. У 2015 році проводилися ремонтні роботи на 37-ми пам’ятках історико-культурної спадщини р-ну за рахунок місцевих бюджетів, спонсорської допомоги та впорядковувалась територія навколо них, майже на 84 тис. грн. На Бершадщині під охороною держави перебувають 12 пам’яток сакральної архітектури місцевого значення. Щорічно проводиться моніторинг стану пам’яток історико-культурної спадщини р-ну] / Л. Ющенко // Бершад. край. – 2016. – 22 квіт. – С 4.

19 квітня в приміщенні Чечельницького РБК відбулася підсумкова нарада працівників закладів культури, на яку запрошувались: директори сільських будинків культури, клубів, художні керівники, бібліотекарі ЦРБ, РДБ та сільських філіалів, колективи дитячої музичної школи та районного будинку культури – всього 55 чол.

Відкрила нараду начальник відділу культури і туризму РДА А. П. Шумило, яка познайомила з новопризначеними колегами.

До уваги присутніх в залі було запропоновано доповідь «Про стан реалізації державної політики у сфері культури району у 2015 р. та завдання на 2016 рік», в якій А. Петрівною зроблено аналіз організаційно-творчої та фінансово-господарської роботи відділу, діяльності закладів культури, звернено увагу на необхідності трансформаційних процесів галузі в умовах децентралізації, росту професійного рівня працівників через підвищення кваліфікації, підготовку грантових, інноваційних проектів, спрямованих на активізацію культурного життя району тощо. Також начальник відділу культури і туризму РДА окреслила завдання, над якими працюватимуть підпорядковані заклади району в 2016 р. В обговорені доповіді взяли участь і виступили директори центральної районної бібліотеки – О. В. Шуть, районного будинку культури – Г. С. Малик, дитячої музичної школи – В. І. Таранець, Жабокрицького СБК – О. М. Ткач, Ольгопільського СБК – Ю. М. Мацько, Червоногребельського СБК – С. І. Паралюлько, сільські бібліотекарі – О. А. Ремега (с. Білий Камінь), М. І. Саврей. (с. Бондурівка).

За підсумками наради прийнято відповідну постанову, нагороджено ряд працівників закладів грамотами відділу культури і туризму, вручено примірники журналу обласного центру народної творчості «Світлиця», на сторінках якого розміщено матеріали успішно проведеного у вересні 2015 р. засідання творчої лабораторії директорів районних будинків культури Вінницької області на теренах Чечельниччини.

27 квітня відповідно плану роботи відділу культури і туризму Шаргородської РДА на 2016 рік, поточного року, в приміщенні Шаргородського районного Будинку культури відбулось засідання ради відділу культури і туризму РДА.

У даному засіданні взяли участь члени ради, до складу якої входять всі районні установи культури на чолі із головою ради – начальником відділу культури і туризму райдержадміністрації Т. Янчурською.

На порядок денний було винесено і розглянуто одне питання: «Про роботу закладів культури Гибалівської територіальної громади по забезпеченню культурного обслуговування жителів села та населених пунктів громади, в яких відсутні стаціонарні заклади культури».

Дане питання, на сьогодення, досить актуальне, в зв’язку з тим, що Гибалівська територіальна громада складається з 8-ми населених пунктів: Гибалівка, Борівське, Дерев’янки, Кропивня, Сурогатка, Роля, селище Мишівське та селище Лукашівка, а жителів всієї територіальної громади обслуговують лише три заклади культури: Дерев’янський СБК, сільська бібліотека-філія централізованої бібліотечної мережі с. Дерев’янки та сільська бібліотека-філія централізованої бібліотечної мережі с. Гибалівка.

28 квітня в залі обласного музично-драматичного театру ім. М. Садовського відбувся концерт-реквієм, присвячений трагічній даті.

Віддати шану ліквідаторам та пом’янути загиблих бійців атомного фронту на захід завітали голова Вінницької ОДА В. Коровій, перший заступник голови обласної Ради Л. Щербаківська, Вінницький міський голова С. Моргунов. Керівники області та міста відзначили низку вінничан-ліквідаторів Почесними грамотами обласної державної адміністрації та обласної Ради із врученням грошових винагород. Окрім того, до 30-х роковин Чорнобильської трагедії державне підприємство поштового зв’язку «Укрпошта» випустило марку, художній конверт та виготовило штемпель спецпогашення з написом «30-річчя Чорнобильської трагедії. Вінниця», право першого погашення якого під час заходу було надано очільникам області, міста та в.о. директора Вінницької дирекції «Укрпошта».

«Синій кіт» запрошує у гості : [у Тульчині відбулося відкриття приватної галереї-майстерні «Синій кіт», яка належить майстрині-лялькарці С. Лєбєдєвій. Одночасно відбулося відкриття експозиції , де свої роботи представили місцеві художники. Також свої роботи в галереї виставили чимало майстрів-лялькарів з усієї України. На огляд загалу свої роботи виставила і пані Світлана – художні ляльки, авторські іграшки та сувеніри. Завітала на відкриття і О. Воропай, президент Української асоціації майстрів ручної творчості. Подібні приватні галереї існують лише у Києві та Дніпропетровську] // Тульчин. край. – 2016. – 29 квіт. – С. 8.

29 квітня в Тульчинському училищі культури відбулося виїзне засідання колегії управління культури і мистецтв Вінницької ОДА.

У засіданні колегії взяли участь члени колегії, заступник міського голови – начальник управління культури і туризму Жмеринської міської ради, начальники відділів (секторів) культури і туризму райдержадміністрацій, керівники закладів культури і мистецтв обласного підпорядкування, голова обкому профспілки працівників культури.

На порядок денний засідання колегії було винесено питання:

1.Про збереження базової мережі та моделі функціонування публічних бібліотек області.

2.Про стан культурно-мистецької освіти в умовах реформування сфери культури.

3.Про результати виконання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

В порядку контролю розглянуто наступні питання:

-Про комплексне вивчення стану навчально-виховної та фінансово-господарської діяльності Тульчинського училища культури

-Про результати комплексного вивчення стану творчої та фінансово-господарської діяльності відділу культури і туризму Жмеринської РДА.

Окрім цього, обговорено питання щодо застосування норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури» та представлено звіт робочої групи до м. Лодзь, Республіки Польща по обміну досвідом з 20 по 23 квітня 2016 р.

 

Квітень п’ятдесят діячів культури та мистецтв області організували творчі заходи, виступи та майстер-класи в Костянтинівці та Краматорську Донецької області.

Творчі колективи та співаки Вінниччини дали концерт на передовій, а також організували виставку та майстер-класи з різних видів народного мистецтва за участю заслуженого майстра народної творчості України (народне малярство) І. Гробчука та Л. Концевич (витинанки, писанки, традиційна вишивка та сувенірні вироби).

Крім того, вінничани презентували книги, альбоми, буклети, збірки, довідники, які видані Вінницькою ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, обласним краєзнавчим музеєм та обласним центром народної творчості. Понад 300 примірників було передано для закладів культури Донецької області.

Завершальним акордом робочої поїздки стала вистава Рей Куні, комедія для дорослих на дві дії «Занадто одружений таксист» за участю акторів обласного академічного, українського музично-драматичного театру ім. М. Садовського.

Квітень делегація представників закладів культури Вінниччини у складі начальника управління культури і мистецтв облдержадміністрації, голови обласної профспілки культури, працівників краєзнавчого музею, обласного центру народної творчості, Вінницької ОУНБ їм. К. А. Тімірязєва перебувала у Лодзинському воєводстві Республіки Польща.

Головною метою візиту стала участь в обговоренні проблематики та перейняття досвіду органів місцевого самоврядування в сфері культури та підлеглих їй структур.

Під час візиту відбулись робочі зустрічі в Департаменті культури Лодзинського воєводства, де делегація вінничан ознайомилась з основними завданнями Департаменту, щорічними видатками на культуру з бюджету, а також витратами, пов’язаними з функціонуванням семи підвідомчих установ культурної сфери, а саме: Театру опери та балету, Драматичного театру ім. Стефана Ярача, Археологічно-етнографічного музею, Музею мистецтв, Публічної бібліотеки ім. Маршала Юзефа Пілсудського, Філармонії ім. Артура Рубенштейна, Центру культури.

Бібліотеки Вінниччини

1 квітня розпочався тиждень читання у Гайсинській районній дитячій бібліотеці під гаслом «Слався величайся, зіркою гори, українська книжка серед дітвори». Тиждень читання був наповнений зустрічами з найулюбленішими дитячими книжками, літературними подорожами, іграми та вікторинами, різноманітними конкурсами та акціями, ляльковими виставами, презентаціями. Працівники дитячої бібліотеки підготували різноманітні цікаві заходи для відвідувачів бібліотеки протягом усього тижня читання.

    

1 квітня працівники Немирівської ЦРБ організували книжкову виставку-інсталяцію «Гумор – характерна риса українця».

На ній розмістились сатиричні та сентиментально-реалістичні твори класиків української та зарубіжної літератури.

А у «кошику жартів» книги гумористів вінниччини, який так і назвали «Сміх породжає рідна земля».

Літературно-мистецький захід «Родом із Жмеринки» : [літературно-мистецький захід «Родом із Жмеринки», організований працвниками Бібліотеки сімейного читання управління культури та туризму Жмеринської міської ради, об’єдав чимало гостей, які розповідали цікаві факти з біографії виданого уродженця м. Жмеринки, відомого польського письменника Яна Бжехви] // Жмерин. газ. – 2016. – 1 квіт. – С. 7.

Поезія моєї душі : [до Всесвітнього дня поезії в Чернівецькій районній бібліотеці для дорослих було проведено поетичні читання під назвою «Поезія моєї душі», в яких взяли участь член районного літературного об’єднання «Муравські обрії» В. Їжаківська та місцева поетеса Г. Мазур] // Чернівец. зоря. – 2016. – 1 квіт. – С. 5.

5 квітня у Барській районній бібліотеці для дітей відбулось офіційне відкриття Пункту європейської інформації. Його реалізація стала можливою завдяки перемозі у проекті «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в Пунктах європейської інформації в бібліотеках» від ВГО «Українська бібліотечна асоціація» та програми Європейського Союзу «Erasmus+» (Жан-Моне).

Приємний привід зібрав у бібліотеці багатьох почесних гостей: заступника міського голови О. Голубкова, головного спеціаліста відділу культури та туризму РДА І. Філіпова, директора Барської районної бібліотеки Л. Кирилюк, директора Барського районного історичного музею Н. Коваль, голову БО «Фонд громади Барського району «Барі» Р. Мочарного, а також бібліотекарів із сіл р-ну та місцевих шкіл.

До уваги учасників відкриття була запропонована коротка програма, що містила екскурс в історію Євросоюзу (презентували ведучі заходу Б. Бучковська та Л. Пожалюк зі школи-гімназії № 2), виконання поезій (В. Осіпов, Є. Кучерук та О. Мельник – учні школи-гімназії № 2) та пісень про Україну (Я. та Б. Ендевич, А. Полевська та С. Лотоцька – усі зі школи № 4, вчитель В. Лоян), а також гімн ЄС, зіграний скрипковим тріо учениць музичної школи (вчитель Я. Вихованець).

Паралельно відбулась презентація завдань, послуг та можливостей, які користувачі бібліотеки зможуть реалізувати при Пункті європейської інформації. Серед таких, зокрема, доступ до численних інформаційних ресурсів, як друкованих, так і електронних, щодо культури, економіки та цінностей європейських країн. Для зручної роботи з віртуальною інформацією книгозбірня отримала також електронну книгу Pocket Book,на яку уже сьогодні завантажено близько 50 ліцензійних книг про Європу та євроінтеграційний рух України.

5 квітня відбувся. семінар бібліотечних працівників Іллінецької ЦБС. Тема зустрічі «Робота бібліотеки по формуванню позитивної мотивації на здоровий спосіб життя». Цікаву презентацію, щодо різноманітних форм і методів роботи у даному напрямку, підготувала методист В. Ходань. Мудрі поради і цінні вказівки прозвучали від Т. Токачук, завідуючої дитячою бібліотекою. Завершився семінар інформаційною годиною з органічного землеробства «До землі з любов’ю!».

Пізнавальним і цікавим були виступи-рекомендації П. Стецишина з технології вирощування на присадибних ділянках основних овочевих культур з-за допомогою органіки та В. Краснянської про власноруч виготовлені мікробіологічні добрива і препарати для вирощування екологічно чистої городини на власних ділянках. Колишні викладачі аграрного коледжу презентували книги, авторами й дописувачами котрих виступали, та відеофільм про основи органічного виробництва на власних присадибних ділянках.

Учасники семінару прийняли участь у Всеукраїнській акції «Серце до серця».

 

6 квітня директором Козятинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги О. С Комаром. проведена чергова робоча зустріч з директором Козятинської ЦРБ Т. В. Дячук. Під час зустрічі сторони обговорили питання співпраці щодо надання безоплатної правової допомоги жителям м. Козятин та Козятинського р-ну. Результатом даної зустрічі є підписання Меморандуму про взаємодію та спільну діяльність щодо надання безоплатної правової допомоги громадянам і передбачає проведення робочих зустрічей, круглих столів, забезпечення роботи дистанційного пункту доступу до безоплатної правової допомоги, інформування громадян про роботу Козятинського МЦ та проведення інших заходів. В рамках підписаного Меморандуму забезпечено роботу дистанційного пункту доступу громадян до безоплатної правової допомоги.

Так, згідно встановленого графіка, начальником відділу взаємодії із суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги О. Г. Василюк надано 12 он-лайн консультацій по Skype- зв’язку з використанням системи Бібліоміст на базі сільських бібліотек, для жителів сіл Широка Гребля, Йосипівка, Білопілля, Жежелів та Комсомольське Козятинського р-ну. Жителі зазначених територіальних громад отримали вичерпні правові консультації щодо: порядку успадкування за законом та заповітом; порядку відновлення строків для прийняття спадщини, порядку призначення пенсії по втраті годувальника, порядку виплати компенсації за невикористану відпустку при звільненні, порядок оформлення правовстановлюючих документів на земельну частку-пай та інші. В цей же час, в приміщенні Центральної районної бібліотеки проведено прийом громадян. За отриманням безоплатної правової допомоги звернулось 10 осіб, яким надано консультації та роз’яснено законодавство з наступних питань: порядок розірвання трудових відносин за ініціативою працівника та виплата коштів при звільненні; порядок захисту прав потерпілого в кримінальному провадженні; процедура притягнення до відповідальності за дрібну крадіжку, вчинену неповнолітнім, порядок розірвання договору оренди земельної частки (паю), порядок отримання субсидії громадянами, що користуються житловим приміщенням на умовах оренди тощо. Під час прийому громадян та он-лайн консультацій отримувачів правової допомоги, працівників бібліотек додатково поінформовано про місце розташування та напрямки роботи Козятинського МЦ, а також повідомлено про те, що он-лайн консультування та прийом громадян в приміщенні Центральної районної бібліотеки будуть проводитись працівниками Козятинського МЦ щомісяця кожного останнього четверга з 10:00 до 12:00год.

6 квітня у Всесвітній день мультфільмів, на гостину до сектору обслуговування дітей центральної районної бібліотеки м. Оратів завітали вихованці центру культурно-духовного розвитку дітей та молоді. Для малечі бібліотекарем Г. В. Кулько підготовлено мульт-мандри «Казкові герої планети Мультляндія». Діти взяли активну участь у вікторині «Казкові загадки, дитячі відгадки» та з великим задоволенням переглянули повчальні мультфільми: «Про дівчинку, яка наступила на хліб», «Про всіх на світі», «Лисичка з качалкою», а потім всі разом здійснили обговорення переглянутого і зробили відповідні висновки, адже повчальні мультфільми допомагають дитині осмислити ситуацію, зробити правильні висновки, подивитися на себе з боку.

6 квітня бібліотекарі Гайсинської районної дитячої бібліотеки, організували показ лялькової вистави під назвою «В казках трапляються дива» для діток дитячого садка № 5 «Факел» м. Гайсин. Зустріч з казкою була досить цікавою і захопливою. Діти з задоволенням слухали казкові історії, брали участь у загадках. Особливо цікавим було знайомство з українськими народними казками. Захід пройшов в атмосфері спілкування, пізнання, радісних посмішок. Діти зрозуміли, що казка не тільки чарівна, а й корисна. В кінці заходу ведуча ознайомила дітей з книгами та періодичними виданнями дитячої книгозбірні, запросила всіх відвідати бібліотеку, і наголосила, що книги – це друзі і порадники, вони, не вміючи говорити, розповідають про пригоди і подорожі, про чудеса і навколишній світ.

7 квітня Томашпільська селищна бібліотека провела презентацію ювілейної книжково-документальної виставки присвяченої першій згадці про Томашпіль «400 – славний ювілей Томашполя» за такими розділами: «Про Томашпіль – із друкованих видань»; «Вони прославили Томашпілля»; «Важливі віхи в історії Томашполя»; «Натхнення джерело – батьківська земля»; «Пам’ятаймо наших героїв АТО»; «Найкрасивіші пейзажі нашого міста».

7 квітня у відділі з обслуговування дітей Бершадської центральної районної бібліотеки проведено Акцію Всеукраїнського Благодійного Фонду «Серце до серця», в якій взяли участь учні 1-9 класу образотворчого мистецтва Бершадської дитячої музичної школи ім. Р. Скалецького, викладач Г. В. Качан. Під час години спілкування «Доброта і милосердя в твоєму житті» діти дізналися, що милосердя і доброта – це ніби два крила, на яких тримається людство. І не обов’язково це повинна бути матеріальна допомога, інколи достатньо теплого слова, моральної підтримки, душевної розмови.

На стікерах у вигляді сердець діти написали слова, що характеризують добрих людей, волонтерів, та прикріпили їх до плаката, на якому зображено силует людини. Це було вправою «Добрих слів». Також спільно намалювали малюнок «Добро починається з тебе».

 

Соляр, Н. Читачі бібліотек-філій змагалися у конкурсі : [у Козятинській районній бібліотеці для дітей пройшов театралізований районний конкурс «Сузір’я вічного й святого – дитяча книга на землі», в якому 17 кращих читачів бібліотек-філій демонстрували гарні знання, ерудицію та творчий підхід до презентації улюбленої книги. Зі слів організатора конкурсу, завідуючої РДБ Л. Фещук, уподобання школярів цього року дещо змінилися. В пошані, як завжди, класична література, але багато дітей надає перевагу сучасній українській та зарубіжній прозі] / Н. Соляр // Вісник Козятинщини. – 2016. – 7 квіт. – С. 7.

7 квітня в лекційній залі Тростянецького районного Будинку культури, працівниками відділу обслуговування Тростянецької ЦРБ проведено літературну годину для учнів 9-х класів Тростянецьких шкіл. Провідні бібліотекарі О. Барчук та А. Ліпніцька, розповіли учням про життєвий і творчий шлях надзвичайно багатогранного митця – М. Старицького. Зокрема, було зазначено, що Старицький був не тільки драматургом, але одним із корифеїв вітчизняного театру, реформатором української поезії, романістом, перекладачем. Він увійшов в літературу насамперед, як автор історичних романів і повістей, в яких натхненно оспівано героїчну боротьбу українського народу за волю й незалежність в минулі часи (XVII—XVIII ст.).

Перекладацький доробок М. Старицького величезний – понад 200 творів. Це – вважав поет – «найцінніший труд у добу виховання мови», джерело поширення однієї національної культури на інші, збагачення змісту і форми

Увазі присутніх на заході було представлено водевіль на одну дію «По-модному, яку підготували учасники Народного театру Тростянецького РБК, З. Мартинова. Ролі персонажів виконали: Гаврило Вареник, багатий селянин– С. Сабатович, Наталка, його старша дочка – Н. Горб, Настя, його менша дочка – А. Загородня, Овсій, парубок – П. Скуба, Орина Дзвонарська, вдова – З. Мартинова, Перепетуя Дембицька, дворянка – О. Панчук, Ростислав, її син – Н. Падалко.

Колупаєва, Б. Бібліотечна справа : [про завідуючу Букатинської сільскої бібілотеки Чернівецького р-ну Г. П. Волкову. За 25 років роботи в бібліотеці, ця жінка завжди вчасно є на робочому місці. Діти залюбки по завершенні занять у школі приходять до бібліотеки, де знаходять не лише необхідну книгу, але й слушну пораду. Ганна Павлівна – справжня господиня у своїй другій домівці, одразу помітно, що вона доклала рук, щоб зробити бібліотеку затишною] / Б. Колупаєва // Чернівец. зоря. – 2016. – 8 квіт. – С. 6.

8 квітня в читальній залі Іллінецької центральної бібілотеки було проведено інформаційну фреш-годину «Трагедія і велич циганської душі».

Зустріч з представниками цієї волелюбної нації була приурочена Міжнародному дню ромів. Цікаву презентацію підготувили учні 9-А класу ЗОШ № 1 (класний керівник Я. Є. Дудюк). У цій школі навчається найбільше циганських діток. Гості заходу активно долучилися до обговорення даної теми. Разом співали, танцювали, сумували, а головне – щиро цікавилися життям і звичаєм циганського народу. Адже були присутні люди старшого, поважного віку. Н. Д. Дамаскіна розповіла про циганське весілля, вінчання, родини й хрестини. А юні красуні Бузила Рімма і Дамаскіна Ілона виконували циганські пісні, читали вірші та ділилися планами на майбутнє. М. Сандуленко розповів про чоловічі справи, обов’язки і відповідальність.

По завершенні заходу присутні не розходилися, а ще довго ділилися враженнями від почутого й побаченого.

 

9 квітня в центральній районній бібліотеці м. Чечельник відбулася презентація книжкової виставки «За забралом вічності», яку присвячено 70-му ювілею письменника Сушинського Б. І. Бібліограф-краєзнавець В. Колійчук, представила історичні твори письменника. Відомо, що експозиція подарованих Богданом Івановичем книг, захоплює все більше читачів бібліотеки. Жителі Чечельниччини попали під вплив краси й сили художнього слова, великої ерудованості Б. Сушинського. Книжкову виставку супроводжував бібліографічний огляд літератури «Польський пілот із Кодими».

11 квітня Міжнародний день визволення в’язнів фашистських таборів – пам’ятна дата, яка відзначається за ініціативи ООН.

З цієї нагоди в Томашпільській центральній районній бібліотеці проходить презентація книжкової виставки «Колючі дроти між життям і смертю». На виставці представлено карту окупованої Європи, з позначенням таборів смерті, відомості про найжахливіші концтабори: Бухенвальд, Майданек, Бельзец, Треблінка; краєзнавчі матеріали томашпільського «гетто», документальна та художня література. Читачі та відвідувачі бібліотеки переглянуть цикл документальних фільмів по даній темі.

12 квітня в Мурованокуриловецькій центральній районній бібліотеці відбулась перша робоча нарада бібліотечних працівників району в рамках підготовки до Першої Мурованокуриловецької науково-краєзнавчої конференції яка відбудеться 21-22 жовтня 2016 р. в смт Муровані Курилівці.

В підготовчих роботах взяли участь Мурованокурловецька РДА, районна рада, інститут історії, етнології і права Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, центр дослідження історії Поділля Інституту історії України НАНУ при Кам’янець-Подільському університеті ім. Огієнка, Вінницька обласна організація Національної спілки краєзнавців України, Державний архів Вінницької області.

14 квітня в Будинку дитячої творчості, в якому знаходиться Томашпільська селищна бібліотека, було проведено майстер-клас з виготовлення Великодньої писанки. Діти навчилися створювати візерунки на яйцях з різних круп, макаронів, насіння та кавових зернят. А бібліотека до цієї дати підготувала виставку літератури з цієї тематики «Веселково на Великдень сонце виграє».

14 квітня в Іллінецькій центральній районній бібліотеці було проведено майстер-клас від Г. О. Кулієвої «Свято Хрестового Воскресіння» по написанню української писанки. Свято проведено зі студентами Іллінецького аграрного коледжу (гр. Б-31). Відроджуючи здобуті традиції, майстриня-писанкарка, навчала всіх бажаючих різних технік творення писанки, крапанки, шкрябанки. Студенти з цікавістю слухали про символи сповненені обрядового значення, без яких писанка була б тільки розмальованим яйцем. Писанки виготовлені власноруч студенти забрали додому.

До цього заходу влаштовано перегляд літератури «Великдень: традиції, прикраси і справи».

   

14 квітня в Оратівському районному Будинку культури було проведено літературний вечір «Мовою весни», підготовлений працівниками районного Будинку культури та працівниками центральної районної бібліотеки. На рівні із поважними поетами Оратівщини свої вірші, свої перші спроби продекламували В. Ситник – студентка Тульчинського училища культури, юні дарування Л. Житник, учениця Животівської школи та К. Дробаха, учениця Оратівської школи.

Поетичні збірки поетів Оратівщини презентували працівники районної бібліотеки на книжковій виставці «Поезія – це стан душі високий», серед яких нова збірка Я. Возної «Не болить у дятла голова». Директор районного Будинку культури Т. Ліванська наголосила, що книги оратівських поетів є унікальними першоджерелами для складання неповторних сценаріїв до знаменних дат. На завершення літературного вечора начальник відділу культури і туризму О. Пушкар подякувала поетам за цікаву зустріч.

Всесвіт митця, освячений любо’ю : [у Чечельницькій центральній районній бібліотеці відбулася презентація книжкової виставки «За забралом вічності», на якій В. Колійчук, бібліограф-краєзнавець представила історичні твори письменника Б. І. Сушинського. Книжкову виставку супроводжував бібліографічний огляд літератури «Польський пілот із Кодими»] // Чечельниц. вісник. – 2016. – 14 квіт. – С. 4.

Шаворська, Т. Барви веселки Лариси Токарчук : [у приміщенні районної бібліотеки м. Бар було презентовано дві поетичні збірки місцевої письменниці Л. Токарчук «Барви веселки» та «Поклик душі». На свято завітало чимало прихильників творчості Лариси Фомічни. Автор читала свої поезії, розповідала про себе, про те, що спонукало її до творчості] / Т. Шаворська // Поділ. край. – 2016. – 15 квіт. – С. 4.

15 квітня до 80 – річчя від Дня народження О. Ф. Чорногуза – українського письменника-сатирика, гумориста, в Бершадській центральній районній бібліотеці відбулась година гумору «Веселі поради Олега Чорногуза».

Коляда, Л. Диво дивнеє… : [у районній бібліотеці для дітей м. Хмільник пройшов майстер-клас «Диво дивнеє – українська Великодня писанка», який провів член Національної спілки народних майстрів України, викладач образотворчого відділу школи мистецтв Д. І. Власійчук. Працівники бібліотеки вдячні завідувачці відділу образотворчого мистецтва школи мистецтв І. М. Громовій за надані матеріали для майстер-класу] / Л. Коляда // Життєві обрії. – 2016. – 15 квіт. – С. 5.

Медведєв, В. У бібліотеці відбулася презентація книги про замки і фортеці Поділля : [у Барській районній бібліотеці було презентовано книгу про замки й фортеці Поділля за участю автора В. Захар’єва. Це видання вийшло за ініціативи пам’яткоохоронців-дослідників з Хмельницького, які були активними учасниками наукових конференцій у Києві, Львові, Хмельницькому, Кам’янці-Подільському, Меджибожі. Автор книги сповнений усвідомлення, що вцілілі залишки неохідно зберегти, він досліджує археологічні об'єкти матеріальної культури Давньої Русі, культуру кулястих амфор. Його книга розповідає про оборонні споруди XVI-XVII ст., залишки яких збереглися вздовж західного відрізку Кучманського шляху – від «воріт у Східне Поділля» м. Бар до Південно-Волинської Базалії, біля якої Кучманський шлях вливається у Чорний. Змістову інформацію доповнено цікавими ілюстраціями, частину з яких створено у Пізньому Середньовіччі, картами і сучасними світлинами] / В. Медведєв // Барчани. – 2016. – 15 квіт. – С. 7.

18 квітня в читальному залі Липовецької центральної районної бібліотеки проведено майстер-клас з розпису традиційної подільської писанки під назвою «Мудрість та краса подільської писанки».

Майстер-клас для учнів Липовецької СЗШ № 2 провела бібліограф-краєзнавець Т. Загалило.

В рамках заходу дівчата (адже за традицією написанням писанок займалися лише дівчата та жінки) були ознайомлені з символікою орнаменту та кольорами традиційної писанки.

18 квітня в секторі обслуговування дітей Оратівської центральної районної бібліотеки для учнів 5 кл. Оратівської ЗОШ І-ІІІ ст. проведена година корисної поради «Комп’ютер і твоє здоров’я».

Мета заходу – формування інтересу до власного здоров’я, прагнення до самовдосконалення у сфері новітніх інформаційних технологій, показати всі плюси і мінуси комп’ютерних ігор, їх вплив на здоров’я людини, пояснити що таке ігроманія, як з нею боротися та як її попередити.

До уваги учнів представлено відео «Вплив комп’ютера на здоров’я людини».

По завершенні заходу всі учасники отримали буклет «Діти в Інтернеті».

20 квітня в читальному залі Липовецької центральної бібліотеки експоновано книжкову виставку «Великдень славить писанка барвиста», присвячену одному із найбільших та найшанованіших християнських свят – світлому празнику Великодня.

Матеріали представлені на виставці знайомлять користувачів із традиціями святкування Великодня, розповідають про походження одного із важливих символів цього свята в Україні – писанку, розкриють таємниці українського писанкарства, зосереджують увагу на символіці орнаменту писанки, історії її виникнення.

21 квітня в Лозівській сільській бібліотеці Чернівецького р-ну було організовано пізнавально-оглядову екскурсію під назвою «У світі книги чарівної». До бібліотеки завітали учні та вчителі місцевої школи.

Бібліотекар познайомила школярів з правилами користування книгою та бібліотекою, розповіла їм про абетковий та систематичний каталог, ознайомила з тематичними полицями дитячого фонду, а також проінформувала про нові надходження літератури для дітей.

Весело та радісно було в цей день в бібліотеці. Діти, які побували на екскурсії, мали змогу записатися до бібліотеки і стати її читачем. Всім дуже сподобалась цікава та пізнавальна екскурсія.

22 квітня на передодні 30-ї річниці Чорнобильської трагедії у відділі обслуговування Шаргородської районної бібліотеки відбувся вечір-спомин за назвою «Мужність і біль Чорнобиля».

На захід бібліотечні працівники району запросили учасників тих вогненних подій – жителів м. Шаргорода, які в той буремний час ціною власного життя врятували життя мільйонів людей, взявши активну участь у ліквідації атомної стихії.

У вечорі-спомині змогли взяти участь лише три ліквідатори: Пшук В. П., Коров’янко В. І. та Пащенко В. С.

Під слова ведучих заходу Н. Лисенко та О. Зафієвської, демонструвались відеослайди та пісні про трагічні квітневі дні 1986 р.

Присутні хвилиною мовчання вшанували пам'ять тих, хто жив, працював та увійшов в безсмертя.

Запрошені старшокласники Слободо-Шаргородської ЗОШ І-ІІІ ст. читали вірші відомих українських авторів про Чорнобиль.

На закінчення дійства директор централізованої бібліотечної системи Г. Волощук, подякувала ліквідаторам за участь в заході і вручила їм на згадку пам’ятні сувеніри.

Сміх, що веселить серця : [в Мурованокуриловецькій районній бібліотеці для дітей була проведена презентація книг гумориста-земляка з Мурованих Куриловець А. М. Ліщенюка «Це вам не смішки», «А ви сьогодні посміхались», «Сміймося разом». На презентації книг були присутні учні 6-7 класів школи-гімназії № 1 з вчителькою С. О Школьною. Розпочала зустріч завідуюча районною бібліотекою З. В. Соболєва. Бібліотекар Н. В. Коріневська представила книги автора, читала його гуморески. Активними учасниками були – Т. Савчук, В. Базишена, В. Хмеляр, Д. Ніжинський, Л. Ладан, В. Яцько] // Наше Придністров’я. – 2016. – 22 квіт. – С. 4

Пламаділ, С. «Ми – тиверці!» : [у Тиврівському районному БК за участю працівників Тиврівської центральної районної бібліотеки та районного Будинку культури, обласної Спілки краєзнавців, істориків, дослідників, письменників, учнів Тиврівської школи, творчої інтелігенції р-ну відбулася презентація документально-публіцистичного нарису тиврівчанина Г. О. Сувертка «Ми – тиверці!». Книга призначена для дослідників історії, краєзнавців, творчої інтелігенції і загалом для широкого кола читачів. ] / С. Пламаділ // Маяк. – 2016. – 22 квіт. – С. 8.

Ковпак, Г. Поезія і музика душі С. Брайляна : [у Піщанській ЦРБ у рамках чергового засідання клубу «Джерело» на тему «Я пісню свою до людей донесу, як мрію, як волю, як світле кохання, нехай вона будить у серці красу, як рання зірниця, квітуче світання» відбулася зустріч з талановитим земляком, поетом, композитором, волонтером С. А. Брайляном. Його вітали начальник відділу культури і туризму С. О. Дреліховська, директор районної бібліотеки С. М. Бушняк. Сергій Анатолійович давній друг бібліотеки, завжди бере участь у проведенні масових заходів, в засіданнях клубів «Берегиня», «Джерело», які діют при ЦРБ. На заході були присутні бібліотекарі сільських бібліотек. Готується до випуску перша книга С. Брайляна. Більше дізнатися про творчість земляка учасники заходу могли з книжкової виставки-персоналії на тему «У гармонії з собою і світом»] / Г. Ковпак // Піщан. вісті. – 2016. – 22 квіт. – С. 5.

26 квітня відповідно до плану роботи Бершадського районного методичного кабінету відбулася інструктивно-методична нарада для бібліотечних працівників загальноосвітніх навчальних закладів р-ну.

На нараді були присутні 36 бібліотекарів, для яких висвітлені такі основні питання:

-Про проведення конкурсного відбору проектів підручників для учнів 8 класу загальноосвітніх навчальних закладів;

-Про перерозподіл підручників між загальноосвітніми навчальними закладами району.

У ході наради було також проаналізовано допущені помилки щодо замовлення загальноосвітніми навчальними закладами підручників через Репозитарій навчального контенту для учнів 4 і 7 класів.

26 квітня в Хмільницькій районній бібліотеці для дітей пройшов урок пам'яті «Чорнобиль: чорна трагедія на кольоровій землі» з читачами – учнями СЗШ № 3.

Працівники читальної зали організували композицію-перегляд «Чорнобиль чорним смолоскипом став вироком усім живим», на якій окрім світлин пожежників, які першими віддали життя за наш порятунок, представлена література цієї тематики, яка є у фонді бібліотеки.

Запрошений ліквідатор Чорнобильської катастрофи І. М. Рибак поділився своїми спогадами про страшні події у зоні лиха, про героїзм працівників АЕС, військовослужбовців, пожежників та інших героїв.

Затамувавши подих із сльозами на очах, діти дивились документальний фільм «Чорнобиль 3828» про мужність і відвагу українців у перші дні після трагедії.

27 квітня у Козятинській районній центральній бібліотеці відбулось офіційне відкриття Пункту європейської інформації. Його реалізація стала можливою завдяки перемозі у проекті «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в Пунктах європейської інформації в бібліотеках» від ВГО «Українська бібліотечна асоціація» та програми Європейського Союзу «Erasmus+» (Жан-Моне).

Приємна подія зібрала у бібліотеці багатьох гостей: представників міської влади, читачів, а також бібліотекарів з сіл району та місцевих шкіл.

До уваги учасників відкриття була запропонована програма, що містила екскурс в історію Євросоюзу, яку презентувала директор Центральної районної бібліотеки Т. Дячук, музичні вітання від Т. Фабіцької та В. Большанек, виступ членів євроклубу (Комсомольська бібліотека для дорослих).

Паралельно відбулась презентація завдань, послуг та можливостей, які користувачі бібліотеки зможуть реалізувати при Пункті європейської інформації. Серед таких, зокрема, доступ до численних інформаційних ресурсів, як друкованих, так і електронних, щодо культури, економіки та цінностей європейських країн. Для зручної роботи з віртуальною інформацією книгозбірня отримала також електронну книгу Pocket Book, на яку уже сьогодні завантажено близько 50 ліцензійних книг про Європу та євроінтеграційний рух України.

У конкурсі взяло участь 163 бібліотеки з усіх областей України. Конкурсне журі відібрало 83 бібліотеки, у яких в 2016 р. буде створено Пункт європейської інформації (Пункт ЄІ), – зазначила директор ЦРБ Т. Дячук. – координатор цього напрямку, вон була учасником Міжнародної науково-практичної конференції, пройшла навчання та отримала відповідний сертифікат.

Пункт Європейської інформації в бібліотеці надасть доступ всім зацікавленим особам до інформаційних ресурсів та електронних баз даних щодо функціонування інституцій Європейського Союзу, можливостей навчання, участі в молодіжних та інших програмах ЄС. У такому Пункті можна здійснювати обмін інформацією з освітніми установами, громадськими організаціями, органами державної влади, ЗМІ. А ще, ресурси Пункту поширюватимуть ідеї євроінтеграції України серед місцевої громади шляхом проведення інформаційних та культурно-просвітницьких заходів.

Під час скап-консультації з представником ГО «Товариство інтеграції Європа – Схід» Д. Дідиком присутні змогли почути інформацію про освітні можливості для молоді у Польщі, функціонування літніх мовних таборів для дітей та дорослих.

Виступаючі обмінялися думками стосовно популяризації знань про Європу, європейські цінності, євроінтеграцію України та про важливу роль бібліотеки у наданні відповідної інформації.

Учасники заходу переглянули тематичні відео: «Наша країна – серце Європи, або неймовірна Україна», «12 фактів про Україну» та «Подорож Європою: Чехія». Євромандрівка проходила на фоні яскравої, інформативної мультимедійної презентації, яка була доповнена вдало підібранами відеороліками.

Медведєв, В. «Бібліотека на колесах» популяризувала для Барської єврейської спільноти відеоінтерв’ю з онукою Шолом-Алейхема Бел Кауфман : [22 квітня Вінницьким товариством єврейської мови і культури в Барській районній бібліотеці проведено культурно-масовий захід для місцевої єврейської громади. Цього разу він був приурочений класику єврейської літератури Шолом Алейхему. Присутні переглянули відеоінтерв’ю з його онукою Бел Кауфман, американською письменницею і педагогом] / В. Медведєв // Барчани. – 2016. – 29 квіт. – С. 7.

29 квітня Чорнобиль: наш біль і сум : [в читальній залі Чернівецької ЦРБ відбулись урочистості з нагоди вшанування ліквідаторів катастрофи на ЧАЕС, які підготувала М. Присяжна – бібліотекар-бібліограф районної бібліотеки. До участі в заході долучилось місцеве керівництво. На обліку в Чернівецькому р-ні знаходиться 60 учасників-ліквідаторів аварії на ЧАЕС, 16 потерпілих внасладок Чорнобильської катастрофи (переселенці із забруднених зон)] // Чернівец. зоря. – 2016. – 29 квіт. – С. 4.

29 квітня у Немирівській районній бібліотеці для дітей з учнями 2-А класу НВК № 1 (класовод Г. П. Змерзла) пройшов бібліотечний урок «Журнали і газети малятам планети», метою якого було знайомство молодших школярів з журналами і газетами дитячої книгозбірні та формування у дітей уміння знаходити цікаву та корисну інформацію з періодичних видань. Бібліограф Л. О. Петрова розповіла другокласникам про історію виникнення періодики, про те, який шлях пройшов український дитячий журнал і яким він є сьогодні.

Відомо, що в Україні щорічно видається близько 100 назв дитячих газет і журналів. Діти дізналися, що районна бібліотека для дітей підписує 40 назв періодичних видань, тільки для молодших школярів, учнів 6-10 років, – 18 назв.

Квітень з метою виховання небайдужості до минулого і майбутнього своєї держави, співчуття до чужого болю як до свого, до загальнонародного болю як особистого, почуття любові до людини, землі, держави Оратівською центральною бібліотекою спільно з районним краєзнавчим музеєм для учнівської молоді підготовлено та проведено годину пам’яті «Терновий вінець Чорнобиля». Своїми спогадами з присутніми поділився ліквідатор аварії на ЧАЕС О. Ханас. В ході заходу читалися вірші письменників Оратівщини присв’ячені темі Чорнобиля, переглянуто документальні кадри хроніки тих подій, презентовано книжкову виставку «Чорнобиль. Наш біль. Наша пам’ять».

Квітень працівники Липовецької ЦРБ провели вечір-пам’яті «Чорнобиль – попередження набат, його уроків людство не забуде!..» для старшокласників Липовецької ЗОШ І-ІІІ ст. №3.

Учням були представлені відеоролики вибуху на ЧАЕС, евакуація міста, а також кадри – Чорнобиль 30 років потому.

В ході проведеного заходу присутні ознайомились з бібліографічним оглядом літератури «Трагедія Чорнобиля у наших серцях».

Квітень напередодні Великодня в читальній залі Бершадської центральної районної бібліотеки відбувся майстер-клас для різних груп читачів, який провела вчитель образотворчого мистецтва і трудового навчання Бершадської ЗОШ № 3, майстриня-писанкарка В. В. Танадайчук. Юні читачі читальної зали та вихованці гуртка «Чарівні візерунки» Будинку дитячої творчості, керівник Р. В. Маніленко, із задоволенням прослухали розповідь провідного бібліотекаря читальної зали Н. А. Сидоренко про історію виникнення писанки, її різновиди, значення символів та орнаменту. В. В. Танадайчук познайомила усіх присутніх із різними техніками оформлення Великодніх оберегів, продемонструвавши спосіб колорування, крапанку, мальованку, техніку декупаж. Діти власноруч спробували різні форми декорування яєць, та прикрасили ними Великоднє деревце.

     

Квітень у вітринах КЗ «Жмеринська ЦРБ» влаштовано виставку-панораму «Цей світ не повинен загинути», яка приурочена Всесвітньому дню Землі. На виставці пропонується література екологічної тематики та представлені авторські роботи художниці Г. Кобильник.

Щорічно 7-го квітня відзначається Всесвітній день здоров’я. До Всесвітнього дня здоров’я в КЗ «Жмеринська ЦРБ» на допомогу всім, хто потребує і розуміє цінність здоров’я, організовується ряд заходів та пропагується література з даної тематики. Також для учнів шкіл було проведено інформаційний брифінг «Краса – основа людської душі», оформлено перегляд літератури та у вітрині бібліотеки представлена виставка-інсталяція «Час обирати здоров'я».

Квітень в Іллінецькій районній дитячій бібліотеці відбулась чергова вистава лялькового клубу «Барвінок», що діє при РДБ. За мотивами однойменної повісті-казки Ю. Чеповецького. Оновлену виставу «Івасик і Змія» майстерно зіграли юні актори – учні 3-4 класів загальноосвітніх шкіл міста.

Квітень у юнацькому залі центральної районної бібліотеки м. Козятин відбувся районний захід «Писанку писали – Великдень стрічали». На цей захід були запрошені усі бажаючі працівники клубних закладів Козятинського р-ну. Учасники мали з собою 2-3 видуті яйця та інструменти для написання писанки (писачок, віск, фарби та ін.)

Майстер-клас по написанню писанок проводила О. Г. Сесмій – писанкарка з смт Глухівці, роботи якої будуть представлені цьогоріч на Всеукраїнському фестивалі писанок – 2016. Фестиваль пройде 23 квітня – 9 травня в м. Києві. Тематика фестивалю – символ «Дерево життя».

Всі присутні мали змогу навчитися мистецтву написання писанки.

На завершення, директор районного будинку культури подякувала від імені відділу культури і туризму Козятинської РДА учасникам заходу, вручивши грамоту і подарунковий набір писанкарці О. І. Сесмій.

Квітень у Липовецькій районній бібліотеці для дітей напередодні Великодня проведено майстер - клас «Писанковий дивосвіт», який провела бібліограф-краєзнавець Т. Загалило.

Поринувши в чарівний світ народних традицій, дівчатка 8 класу Липовецької школи ім. В. Липківського відкрили для себе багато цікавого, пізнали секрети писанкових символів і фарб. А допомогла їм у цьому викладка літератури «Христос Воскрес».

Квітень у Козятинській центральній районній бібліотеці було проведено годину-спомин «Чорний біль весни».

Бібліотекар відділу краєзнавства Н. П. Соляр розповіла присутнім про страшну екологічну катастрофу, її наслідки. Захід супроводжувався музичними номерами, демонструвалися фрагменти фільмів про Чорнобиль.

Ціною свого здоров'я, а нерідко і життя, ліквідатори закрили від радіації собою країну і весь світ. І саме цього дня на захід були запрошені ліквідатори аварії Н. М. Петрик, В. Й Ткач, В. Л. Тишкевич, Ю. М. Городченко, Л. О. Ящук, які ознайомили присутніх з історією трагедії, що трапилась на Чорнобильській АЕС.

Квітень на базі Кордишівської СЗШ I-III ст. відбулося районне методичне об`єднання бібліотекарів на тему «Ігрові технології в роботі шкільної бібліотеки». Ознайомчу екскурсію по навчальному закладу провела директор Г. І. Зорук. Присутні із задоволенням послухали інформацію про історію та сьогодення школи.

До уваги учасників заходу була представлена лялькова вистава «Поросятко Чок». Учні школи продемонстрували свою майстерність в умінні працювати із ляльками бі-ба-бо. Учень 1 класу Арсен. презентував мініатюру «Чомучка». Глядачі відзначили цікаві форми роботи з дітьми, поділившись і своїми професійними знахідками.

Квітень в читальній залі Томашпільської центральної районної бібліотеки представлена виставка-реквієм, яка розповідає про причини та жахливі наслідки аварії на ЧАЕС «Чорнобиль: біль, пам’ять, пересторога». На виставці представлені документальні матеріали, художні твори, публіцистичні нариси, як кінця 80-х ,так і сьогодення.

Квітень напередодні Міжнародного дня пам’яток та історичних місць, в Інтернет-центрі Липовецької ЦРБ, для старшокласників міста проведено слайд-подорож під назвою «День пам’яток історії та культури Вінниччини».

18 квітня щорічно в Україні відзначається Міжнародний день пам'яток та історичних місць, який встановлено Указом Президента України від 23.08.1999 № 1062/99 на підтримку ініціативи вчених, архітекторів, реставраторів, працівників державних органів охорони пам'яток історії та культури.

У Вінницькій області зосереджені усі види та категорії пам’яток, які є об’єктами національної та регіональної політики.

На початок 2016 року на державному обліку перебувало 4307 пам’яток: 1739 – археології, 1893 – історії, 526 – містобудування та архітектури, 47 садово-паркового та ландшафтного мистецтва, 101 – монументального мистецтва. За цими показниками Вінниччина займає одне із провідних місць в державі.

Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва

6 квітня у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ за участю директора видавництва «Дуліби», доктора історичних наук М. В. Гримич відбулася презентація книги Т. Снайдера «Криваві землі. Європа між Гітлером та Сталіном». Тимоті Девід Снайдер ( Timothy David Snyder; нар. 18 вересня 1969) — американський історик, професор Єльського університету. Фахівець з історії Східної Європи та, зокрема, історії України, Польщі, Росії. Навчався в Браунському університеті та Оксфордському університеті. Докторське звання одержав у 1997 році в Оксфордському університеті. Працював у Національному центрі наукових досліджень (CNRS, Франція, в 1994—1995 роках), а також у Віденському інституті наук про людину (Institut für die Wissenschaften vom Menschen). Професор Єльського університету. Його праці опубліковані англійською, польською, німецькою, російською, українською, чесь-кою, французькою, словацькою, білоруською та іспанською мовами. Тимоті Снайдер публікувався в багатьох наукових та універсальних журналах. Науковець займається переважно історією XX ст. Дослідник націоналізму, тоталітаризму та голокосту. У книзі «Криваві землі. Європа між Гітлером та Сталіном» йдеться про український Голодомор, сталінські масові репресії, Холокост, розстріли німцями мирного населення, післявоєнні етнічні чистки. Вперше книга побачила світ у 2010 р., отримала 9 премій і стала світовим бестселером. Її надрукували на 26 мовах світу.

У 2015 р. видавництво «Дуліби» за підтримки Посольства США в Україні, Міністерства освіти та науки та Міністерства культури здійснило широкомасштабний, видавничий та просвітницький проект – переклад та публікацію російськомовного видання світового історичного бестселеру – книги Тімоті Снайдера «Криваві землі. Європа між Гітлером та Сталіним». За умовами цього проекту тираж книги розповсюджується безкоштовно в навчальних закладах та бібліотеках України. За півроку з часу виходу книги було з успіхом здійснено 24 презентації в різних містах України, переважно в вищих навчальних закладах. Для поширення електронного видання книги було створено сайт, де можна завантажити книгу в будь-якому електронному форматі. За час існування сайту було завантажено книгу 57 тисячами користувачів з різних регіонів світу.

7 квітня у стінах Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулася зустріч з ліквідаторами аварії на Чорнобильській атомній електростанції, яка сталась 26 квітня 1986 року.

2016 рік в Україні оголошений роком «Ліквідації полинового лиха».

Організаторами заходу виступили Вінницька обласна та міська громадські організації «Союз Чорнобиль України», а також Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва.

Зустріч присвячена 30-й річниці Чорнобильської трагедії та проходила за участі депутатів обласної Ради, учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, членів родин загиблих героїв, громадських та ветеранських організацій, представників засобів масової інформації.

Модератором заходу виступив заступник голови Вінницької міської громадської організації «Союз Чорнобиль України», ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС М. Ястремський.

 

11 квітня відділом рідкісних і цінних видань для викладачів дитячих музичних шкіл Вінницької області було організовано День інформації «Теорія музики». Бібліотекар І категорії І. М. Валігура представила та прокоментувала фахівцям збірники, методичні посібники, нотні видання ХVІІІ – початку ХХ ст. Присутні мали можливість ознайомитися з науковими музичними посібниками російських та німецьких музикознавців XIX ст. Г. Гельмгольца, Й. Гунке, О. Кольбе, Е. Ріхтера та О. Фламіцина. Вони почули цікаву розповідь про відомого піаніста Ференца Ліста, який у 1847-48 рр. перебував на Поділлі, творців західноєвропейського музичного мистецтва Р. Вагнера, Ф. Легара, Л. Фаля, К. Сен-Санса, Ф. Шопена.

12 квітня у відділі мистецтв (вул. Соборна, 70, ІІІ поверх) відбулася творча зустріч з відомою майстринею, завідувачкою навчально-наукової лабораторії з етнології Поділля Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського Т. П. Пірус «Писанка – красунька чарівна», яка провела майстер-клас з виготовлення писачка та розписування писанок.

14 квітня ВМГО «Вінницьке культурно-просвітницьке товариство ім. О. І. та М. К. Реріхів» спільно з Вінницькою ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва та Вінницьким училищем культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича проводить заходи у напрямку розвитку Культури та Духовності. У рамках культурного проекту 14 квітня 2016 року у відділі економіки і новітніх технологій було організовано музичний вечір «Культура є любов до людини».

14 квітня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва (вул. Соборна, 73, III поверх) відбулася зустріч з відомим українським письменником, дослідником історії України, автором бестселерів «Країна Моксель, або Московія», «Москва Ординська» та «Україна-Русь» Володимиром Білінським.

Творчий доробок автора складають книги: «Страна Моксель» (2002, «Открытие Великороссии» (2004), «Страна Моксель, или открытие Великороссии» у трьох книгах (2006), «Країна Моксель, або Московія» у трьох книгах (2008), «Москва ординська» (2011), «Москва ординська. Книга друга» (2012), «Україна-Русь» – «Споконвічна земля» (2013), «Україна-Русь» – «Князі Галицькі-Острозькі» (2015).

У 2011 році за книгу «Країна Моксель, або Московія» В. Білінський став лауреатом премії ім. Івана Франка у номінації «За найкращу наукову роботу в інформаційній сфері».

20 квітня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук (вул. Соборна, 73, ІІІ поверх) Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва спільно з управлінням культури і мистецтв Вінницької ОДА та Вінницькою організацією Національної спілки письменників України у рамках засідання Клубу творчої інтелігенції «Інтермеццо» провели творчий звіт Подільського народного університету культури. У програмі зустрічі були: інформація про університет – ректор Н. Г. Щепілова, виступи фольклористів, етнографів, цікава виставка, художні номери у виконанні активістів Університету.

22 квітня у Вінницькій ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулось засідання відкритого координаційного форуму з проблемних питань учасників АТО та членів їх сімей.

Форум відбувся під головуванням директора Департаменту соціальної і молодіжної політика ОДА Н. Заболотної та начальника відділу допомоги учасникам АТО Департаменту соціальної та молодіжної політики ОДА А. Грачова. В ході зібрання присутні обговорили нагальні питання, з якими зустрічаються учасники АТО та їхні родини.

Музейна діяльність

1 квітня у великій виставковій і академічній залах Вінницького обласного краєзнавчого музею відкрилась виставка сучасного мистецтва Польщі «Простір наявності» (спільно з інститутом образотворчого мистецтва Університету ім. Я. Кохановського (м. Кельце, Польща). Виставка має мету популяризації сучасного мистецтва Польщі на теренах України. Виставки відбулися в Ужгороді та Львові, вдруге виставку митців з м. Кельце приймає м. Вінниця. Організаторами заходу є Вінницький обласний краєзнавчий музей, інститут образотворчого мистецтва Університету ім. Я. Кохановського.

В експозиції поміщено 39 творів у різних техніках візуального мистецтва, живопису акрилами, цифрового друку, пастель, ліногравюра, олійний живопис, розпис розчинником на плиті, живопис у поєднанні з художнім склом. Представлено роботи 11 авторів: А. Барткевича, П. Домагала, Л. Гоздек, В. Лучая, Я. Матиса, Б. Михальського, Є. Пелки, В. Щепанського, Р. Урбанського, Я. Валясека, В. Вежбіцького, Й. Зак.

Відкриття виставки сучасного польського мистецтва пройшло за участі делегації з Польщі, співробітники музейних закладів міста, авторів виставки та представників громадських організацій.

 

В мелодії ниток розквітає весна : [оазою багатогранної творчості є Ямпільський районний музей образотворчого мистецтва. Тут створюються і представляються на виставках перлини народного мистецтва. Викликають захоплення вишивки, нині вже покійної вишивальниці з с. Порогів В. Сандульської, виконані технікою вибийки та виставка вишитих картин під назвою «Барви творчості» талановитих майстринь народного колективу подільської вишивки «Солов’їні вічка». Чільне місце в експозиції займають неперевершені сюжетні картини та натюрморти вишивальниць з Ямполя К. Льови, Т. Інгушевої, В. Гаєвської, Л. Віняр, Н. Прилипко, Н. Димчак, Н. Калетнік. Відвідувачі музею протягом місяця матимуть змогу милуватися цією рукотворною красою] // Ямпіл. вісті. – 2016. – 6 квіт. – С. 4.

11 квітня у Бершадському районному краєзнавчому музеї відбулася оглядова екскурсія для дітей дитячого соціального центру «Надія». Молодший науковий співробітник музею О. Притула ознайомила відвідувачів з історією краю, роботами майстрів народної творчості Бершадщини. Особливий інтерес викликала у дітей виставка «Візерунки моєї душі» О. Гончарук з с. Війтівка.

13 квітня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відбулось відкриття виставки «З життя громадської організації Союз Чорнобиль України», яка триватиме до 1 травня.

Виставка присвячена 30-річчю Чорнобильської катастрофи, 25-річчю створення Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України», 25-річчю створення Вінницької обласної громадської організації «Союз Чорнобиль України» та 20-річчю міської громадської організації «Союз Чорнобиль України». Нині у склад організації входять до 500 членів, серед них: інваліди-ліквідатори, постраждалі, вдови чорнобильців, ветерани ядерних випробувань.

На виставці представлені буклети, брошури, книги, авторами яких є ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС, члени міської громадської організації «Союз Чорнобиль України», особисті речі ліквідаторів, чорнобильська поминальна книга, світлини роботи організації за останні роки.

14 квітня в Тростянецькому районному краєзнавчому музеї відбувся захід з нагоди 40-річчя створення музею. Також в рамках заходу проведено презентацію персональної виставки художника з м. Ладижин – Д. Самошевського «Мить життя». На заході побували представники органів виконачої влади і місцевого самоврядування, колеги та однодумці по пензлю, друзі та шанувальники творчості митця, члени Тростянецького районного літературно-мистецького об’єднання «Джерело» та Ладижинського літературно-мистецького об’єднання «Стожари». З визначною датою з дня створення музею колектив закладу привітали заступник голови Тростянецької РДА В. Задорожний та керуюча справами виконавчого апарату районної ради В. Піган і вручили подяку Тростянецької РДА та районної ради за активну діяльність у розвитку музейної справи ,створення музейних експозицій, збереження надбань історичних і культурних цінностей Тростянеччини. Також було відзначено колектив музею та художника грамотами і подарунками від відділу культури і туризму РДА.

19 квітня в Тульчинському краєзнавчому музеї відбувся масовий захід з нагоди відзначення Міжнародного дня пам’яток історії та культури «Люби та знай свій рідний край». Науковим співробітником з пам’яток охоронної роботи Л. М. Щербань була представлена презентація «Історичне надбання Тульчинського краю». Гості музею мали можливість здійснити віртуальну подорож по найбільш значущим об’єктам культурної спадщини краю, познайомитися з історичними постатями, які в різний час залишили свій вагомий внесок в історичне надбання району.

19 квітня у Вінницькому обласному художньому музеї відбулося відкриття виставки «Скарбниця Лаврських майстерень», яка представляє творчі здобутки молодих київських живописців: О. Возіянової, М. Гайового, Н. Гладовської, О. Думбадзе, А. Копайгоренка, В. Лозовської, В. Барловського. Вони є учнями і послідовниками видатного мистця, графіка, дійсного члена Національної академії мистецтв України, народного художника України, члена Національної спілки художників України, лауреата Державної премії України ім. Тараса Шевченка Миколи Андрійовича Стороженка і представляють свій значний авторський доробок, який базується на відродженні та збереженні традицій іконопису.

На виставці експонується більше 30 ікон класичного канонічного письма, виконаних в стилі українського бароко, а також творів на сакральну тематику.

Шамраєнко, Л. Бережемо історичний код безсмертного народу : [сорок років тому у квітневі дні Тростянецька районна рада прийняли історичне рішення про створення краєзнавчого музею, який очолила автор ідеї Н. Ф. Дорош. 12 травня 1982 р. музею присвоєно високе звання «Народний музей», у грудні 2005 р. за гарні показники роботи це звання підтверджено. У травні 2010 р., за сприяння Тростянецької районної ради та державної адміністрації, музейний фонд набув статусу Державного, відтак, належить до державної частини музейного фонду України. Розмістився музей у приміщенні колишньої загальноосвітньої школи № 2. Його оформлення належить самодіяльному художнику з Тростянця В. К. Дяченку. На сьогодні музей має 2681 експонат. Основу фонду складають колекції вишитих жіночих та чоловічих сорочок, рушників, знарядь праць та одягу селян, світлин, листівок, колекції з нумізматики (більшу частину якої подарував М. Прус з Летківки), хусток, військового одягу] / Л. Шамраєнко // Тростян. вісті. – 2016. – 21 квіт. – С. 4.

Музею «Пам’ять Чорнобиля» – 10 років : [відкриття музею «Пам’ять Чорнобиля» було приурочене до 20-ї річниці Чорнобильської катастрофи. Музейна експозиція складається з чотирьох розділів: «Герої Чорнобиля», «Дзвони Чорнобиля», «України Чорнобильський біль», «На захисті інтересів чорнобильців». На виставці представлені інформативні матеріали про учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, евакуйованих та переселених, прилади для замарів забруднення територій, продуктів харчування, особисті дозиметри-накопичувачі. В окремих альбомах зібрані фотоматеріали про відкриття музею та Пам’ятного знаку в Сквері Слави, про діяльність районної громадської організації «Союз Чорнобиль», інформативний збірник «Ми пишемо – про нас пишуть». Музей відвідують учні міських та сільських шкіл, студенти медичного коледжу, військовослужбовці, жителі, гості міста і сіл р-ну. За збереження історичної пам’яті, активну роботу в 2008 р. музею присвоєно високе звання «народного»] // Трибуна праці. – 2016. – 26 квіт. – С. 2.

Куник, А. Музей збирає старі фотографії : [музей історії с. Вахнівки Липовецького р-ну збирає старі фотографії ХХ ст. і до наших днів для фотовиставок. Тематика фотографій різноманітна: старі воєнні, довоєнні та післявоєнні фото дорослих та дітей, а також весільні фотографії різних років аж до сьогодення. Проект розроблений для того, щоб показати дітям, як змінювався одяг весільний, військовий чи побутовий. Багато чого може розповісти про епоху задній фон фотографії] / А. Куник // Липовец. вісті. – 2016. – 27 квіт. – С. 3.

27 квітня Бершадський районний краєзнавчий музей взяв участь в роботі круглого столу на тему: «Автентичне мистецтво Вінниччини: вишивка та народні строї», та презентації однойменної обласної виставки народного одягу Вінниччини, яка відбулась в обласному краєзнавчому музеї.

Районний краєзнавчий музей в рамках виставки представляв традиційні жіночий та чоловічий костюми Бершадщини, а також вишиті технікою низь жіночі сорочки. Великим успіхом у присутніх на презентації користувалося дефіле в наших традиційних народних строях, представлене студентами інституту історії, етнології та права Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського.

Дякуючи за співпрацю, відомий краєзнавець Поділля Лілія Іваневич презентувала Бершадському районному краєзнавчому музею власну книгу «Традиційне вбрання українців Поділля: регіонально-локальні аспекти», в яку також ввійшли матеріали досліджень з фондів районного краєзнавчого музею.

Квітень-Травень у малій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею експонуватиметься виставка «На писанці я знову пишу радість…», що представляє доробок майстринь з м. Могилева-Подільського.

Це роботи знаних мисткинь – заслуженого працівника культури України, члена Національної Спілки майстрів народного мистецтва України, члена Спіли краєзнавців України – О. Городинської, члена Національної Спілки майстрів народного мистецтва України, Лауреата міжнародної премії ім. Івана Огієнка – М. Гоцуляк, члена Національної Спілки художників України – Л. Сорочинської, Т. Мороховець, а також О. Ковальської, О. Корсовської, Р. Трейгер та Л. Паладійчук.

Могилів-Подільський – один з провідних центрів писанкарства Вінниччини, завдяки активній діяльності міського Будинку народної творчості. Майстрині представляли свої мистецькі твори в Росії, Польщі, Німеччині. Могилів-Подільська писанка є окрасою музейних збірок світу, зокрема, Англії, Ізраїлю, США, а також зберігається у фондових колекціях України та нашої області, у приватних зібраннях багатьох країн.

Виставка презентує авторські писанки, виконані різними техніками: воскові, дряпанки, травлені (техніка відбілювання), з природніх матеріалів – зернівки, соломи та декоративні писанкові композиції. Писанкарство на Вінниччині базується на міцних національних традиціях в органічному поєднанні з новітніми модерними пошуками. З появою авторської писанки змінилося співвідношення традиційного і нового в орнаментиці та в сюжетному колі.

    

Театрально-концертна діяльність

3 квітня у Вінницькому обласному українському академічному музично-драматичному театрі театрі ім. Садовського відбулася комедія на дві дії «Схоже на щастя», де Ада Роговцева зіграла роль у режисерській роботі своєї доньки. Вистава на дві дії російською мовою.

Режисер-постановник – К. Степанкова. Художник-постановник – Т. Ткаченко. Художник по костюмах – С. Нікітчіна. Хореограф постановник – О. Скляренко. Композитор – А. Шусть. Дійові особи та виконавці: Клод – Народна артистка України А. Роговцева, Марго – Заслужена артистка України С. Орліченко.

У 2015 році цей спектакль був удостоєний головної театральної премії країни – «Київської пекторалі» – актрисою року визнана Ада Роговцева за образ Клод.

Театральна весна 2016 : [п’ять аматорських театральних колективів Тростянецького р-ну представили свої роботи на традиційний огляд-конкурс «Театральна весна 2016», який відбувся першого квітня у районному Будинку культури. Народний аматорський театральний колектив Тростянецького РБК під керівництвом З. Мартинової показав виставу-жарт за мотивами М. Старицького «По-модньому». Театральний колектив Гордіївського СБК, який очолює О. Дяченко, виступив зі сценкою «Язиката Феська». Колектив Козинецького СК, підготовлений М. Струком, порадував інсценівкою «Кум приїхав з-за кордону». Театрали Новоободівського СБК, керівник В. Оголенко, жартували на тему «Як ми «Бриску» святкували». Учасники театру Олександрівського СБК, яким керує С. Сабатович, інсценізували «Жарти Кузьми»] / підгот. О. Гайсин // Тростян. вісті. – 2016. – 7 квіт. – С. 8.

На сцені районного будинку культури – «Жив-був пес» : [на головній сцені Тульчинського р-ну було поставлено виставу за мотивами української народної казки «Жив-був пес». По реакції зали відчувалось, що глядачеві все сподобалось, що він скучив за цікавою професійною грою талановитих виконавців. В п’єсі зіграли ролі: П. Романов, Ю. Рогозін, С. Кланцатий, А. Бондарчук, П. Яковлєв, К. Дідик, С. Качмар, В. Кубко, А. Розлучна, А. Пислар, студенти Тульчинського училища культури: М. Ковальчук, А. Вігуржинська, Д. Чумаченко, О. Рябчук, Л. Ляшенко, А. Котвицька, В. Смолій та діти з театральної студії «Котигорошко»: Є. Пріян, Д. Агеєв, О. Стахов, Ю. Афанасьєва, А. Шелестова, народний вокальний ансамбль «Заграва» (керівник А. Тихоліз). Режисеру Л. Масловій, дизайнеру декорацій О. Трембовецькій, працівникам районного будинку культури на чолі з С. Фурманом та усім учасникам дійства лунали гучні оплески. Театральна група на численні прохання глядачів повторить виставу на сцені районного будинку культури, побуває з гастролями в сільських будинках культури Тільчинського р-ну] // Тульчин. вісті. – 2016. – 8 квіт. – С. 4.

20 квітня народно-духовий відділ Чернівецької дитячої музичної школи влаштував звітний концерт для батьків, учнів і всіх, хто любить музику. В концертній залі лунали такі твори: «Вальс» О. Давиденка, «Цвіркун» Н. Май, Е. Дербенко «Експромт», полька «Годинник», «Угорський танець», «Кадриль». учні з великим задоволенням і радістю виконували твори. З вітальний словом до гостей свята звернуся завідуючий відділом народно-духових інструментів Свирида Ю. В. Оркестр духових інструментів показав свій молодший склад, який задав жару творами «Гномик» та «Чарльстон», а дорослий оркестр ще раз довів своє звання зразкового. В звітному концерті також прийняли участь і викладачі, які стали прикладом для дітей.

По-закінченню заходу директор школи М. Т. Савчук подякував вчителям і учням за працю, а глядачам за увагу.

Музичне життя Вінниччини

4 квітня відбувся концерт учнів фортепіано та скрипки «Весняне різнобарв’я», який організувала викладач Н. Цимбал. Свято проходило у затишній музичній світлиці Крижопільської школи естетичного виховання. Присутніми були вчительський колектив, батьки та учні.

У концерті взяли участь 18 виконавців. У концерті прозвучали музичні мініатюри відомих класиків: О. Гедіке «Рондо», Г. Ліхнера «Рондо», К. Гурліта Етюд До-мажор, Ф. Бургмюлера Етюд Соль-мажор, С. Гелера «Кружляюче листя» та Етюд ре-мінор, Д. Шостаковича «Пісня – душа»; твори українських композиторів: О. Кравчука «Гумореска», М. Скорика «Лагідна пісня», Ю. Щуровського «Український танець»; твори в обробці Л. Жульєвої: «Бігли коні», «Урок в мишачій школі», концертна п’єса «Косарі»; композиторів двадцятого сторіччя: Д. Герца «Музичний жарт», М. Шмітца «Сонячний вальс», Н. Гана «Роздум», А. Роулі «Китайський хлопчик», О. Нежигай «Роздум», В. Данкомба Сонатина До-мажор.

4 квітня у Вінницькій філармонії відбувся вечір українських романсів. Солісти філармонії та їх учні підготували для вінничан щось особливе на завершення циклу вокальних вечорів «У фокусі – голос». Музичний вечір «Романтика українського романсу» – це молоді та знані вокальні імена на сцені філармонії та відомі і улюблені пісні. Народна артистка України І. Швець (сопрано), заслужені артистки України Н. Векленко (сопрано) та М. Червоній (меццо-сопрано), артисти філармонії Н. Лановенко (сопрано) та В. Полторацький (тенор), студентка НМАУ ім. П. Чайковського А. Дерун та студентка ВУКіМ ім. М. Леонтовича О. Гернега, а також уславлений чоловічий вокальний ансамбль «Brevis» співали у цей вечір на сцені.

6 квітня у Вінницькій обласній філармонії відбувся класичний концерт. лауреата міжнародних конкурсів піаністки з Веймара (ФРН) Юлії Воропаєвої у супроводі Академічного камерного оркестру «Арката» під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Георгія Куркова

У програмі вечора звучали твори Сергія Рахманінова та Сергія Прокоф’єва. Юлія Воропаєва народилась у 1988 р. на Львівщині. Навчалась у Вінницькому училищі культури і мистецтв ім. М. Леонтовича, у Львівській Національній музичній академії. На даний час є студенткою Вищої школи музики ім. Ліста у Ваймарі (ФРН). Ю. Воропаєва є лауреатом та дипломантом Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів піаністів, серед яких конкурси у Донецьку, Харкові та Санкт-Петербурзі. Виступає з сольними та камерними програмами на сценах України та за кордоном.

6 квітня в Жмеринському районному будинку культури відбувся трьохсеансний концерт за участю Академічного ансамблю пісні і танцю «Поділля» з патріотично-виховною програмою «Козацька слава».

Запрошені на концерт школярі міста та району із задоволенням прослухали цікаву історію козацтва, біографію наших славних козаків.

Нікого не залишили байдужими козацькі пісні на різну тематику та демонстрація справжніх козацьких танців.

Вігуржинська, А «Молодість – вічна весна» : [2 квітня в Тульчинському районному будинку культури відбувся творчий вечір О. Ричка – чудового музиканта і співака Тульчинського краю, що народився і проживає великою родиною в славетній Кирнасівці. О. Ричко з нагоди свого 50-річного ювілею презентував концертну програму «Молодість – вічна весна». Музичні вітання ювіляру подарували: викладач Тульчинського училища культури А. Розлучна, студентка А. Ляшенко, співак В. Гавенко, учасники духовного оркестру з Тростянця та Кирнасівки, Заслужений артист України, начальник управління культури і мистецтв Вінницької ОДА С. Городинський. Активну участь у підготовці заходу взяли працівники районного будинку культури: директор – С. Фурман; В. Весняна, Л. Маслова, В. Яковлєва, Л. Шеремета, С. Кланцатий, Н. Пашкевич, А. Бондарчук та викладачі училища культури: директор – Л. Трачук; А. Олянишена, С. Бегас, Ю. Рогозін, О. Онищенко, а також студенти-практиканти – А. Вігуржинська та В. Смолій] / А. Вігуржинська // Тульчин. край. – 2016. – 8 квіт. – С. 4.

12 квітня у Вінницькій обласній філармонії відбулася зустріч з визнаними в Україні і світі митцями та їхніми учнями. Ольга Рівняк – відома українська скрипалька, солістка Національної філармонії України, заслужена артистка України, лауреат Національного конкурсу ім. М. В. Лисенка (1988 р., І премія ), Всесоюзного конкурсу скрипалів імені Д. Ойстраха (1988 р., І премія) та лауреат Міжнародного конкурсу камерної музики в Парижі (1990 рік, Гран-прі.). Гастролювала в Німеччині, Італії, Японії, Туреччині, Польщі, Хорватії, Литві. Нині О. Рівняк – доцент Національної музичної академії імені П. І. Чайковського.

До Вінниці вона приїжджала разом з вихованцями свого класу: А. Базаровою, Ю. Фетисенко, та лауреатом міжнародних конкурсів Р. Лопатинським в якості піаніста-акомпаніатора. Прозвучали твори Антоніо Вівальді, Генриха Ернста, Каміля Сен-Санса, Джорджа Гершвіна.

18 квітня в актовому залі Бершадської дитячої музичної школи ім. Р. А. Скалецького відбувся агітаційний концерт студентів III курсу фортепіанного відділу Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича.

Нечитайло А.(клас викладача Т. Сібірякової) та О. Андрійців (клас викладача О. Зільберт). Концертна програма складалася з творів як українських так і зарубіжних композиторів-класиків. По завершенню концерту студентки охоче відповіли на запитання присутніх: чому вони пов’язали своє життя з музикою, що спонукало до вибору саме цієї професії.

Доречі, А. Нечитайло є випускницею саме Бершадської дитячої музичної школи, яка щорічно виступає з сольними концертними виступами в стінах рідної школи.

20 квітня на сцені Вінницької обласної філармонії знову звучали «Шлягери і свіжак» у виконанні вінницького ВІА «Експромт» (солісти: Н. Бурмістрова та С. Роздобудько). Концерт було присвячено 75-річчю лідера легендарного квартету Beatles Джона Леннона.

У програмі брали участь музиканти вінницького колективу «Ars longa» за участі вже відомої нашим землякам випускниці місцевого музичного училища Еліни Мбані. Також на сцені – вінницький саксофоніст Євген Попель.

Спеціальний гість вечора – останній хіпі Вінниччини, справжній рок-н-рольщик Богдан Совик.

Мартинов, А. Концерт у костелі «Від Барокко до сучасності» : [у костелі св. Михаїла Архангела в смт Тиврові відбувся концерт духовної музики «Від Барокко до сучасності», який підготували викладачі Тиврівської дитячої музичної школи. В концерті прозвучали «Ave Maria» Й. С. Баха, Дж. Каччіні, Ф. Шуберта, арії з «Страсті по Матфею» Й. С, Баха, «Panis Angelicus» С. Франка, «Дух Христа» Е. Брилі. Партію органа виконувала директор музичної школи К. С. Мітюшнікова, скрипка – Л. С. Добровенко, труба – О. І. Яшан, вокал – М. А. Стаднік та учениця 6 кл. Я. Ель-Сігейд. Захід проведено з метою долучення тиврівчан до класичної та духовної музики] / А. Мартинов // Маяк. – 2016. – 22 квіт. – С. 5.

Березуцька, Л. Музична школа дарує дітям мрію : [у вересні 2016 р. виповнюється 25 років, як у с. Дзигівці Ямпілського р-ну було відкрито дитячу музичну школу. Цьогоріч за рішенням Вінницької ОДА та колегії управління культури і мистецтва, колективу Дзигівської дитячої музичної школи присвоєно 2 місце за підсумками проведення творчих звітів початкових спеціалізованих митсецьких навчальних закладів області. У школі створено 8 колективів: ансамбль народних інструментів «Сопілка калинова», ансамбль бандуристів «Чарівні струни», вокальний ансамбль «Барвисті візерунки», ансамбль акордеоністів «Золоті октави», ансамбль гітаристів «Рондо», хореографічний зразковий колектив народно-сценічного танцю «Наддністрянські віночки». У перспективі створення ансамблю естрадно-духовних інструментів] / Л. Березуцька // Ямпіл. вісті. – 2016. – 27 квіт. – С. 4.

Рок – це життя : у Калинівці відбувся фестиваль рок-музики : [організований палкими прихильниками рок-музики, фестиваль засвідчив, що у Калинівці чимало шанувальників цього музичного напрямку. Публіка гаряче вітала гру гуртів «Декорум» (лідер гурту В. Федун), «7-й материк» (лідер гурту І. Рябоконь). Справжній клас показали М. Федун, Я. Капецький, О. Крамер] // Прапор перемоги. – 2016. – 29 квіт. – С. 12.

29 квітня в актовій залі Крижопільської школи естетичного виховання відбувся звітний концерт відділу фортепіано.

У концертній програмі свою майстерність продемонстрували вихованці викладачів фортепіанного відділу: А. М. Гонтарук, О. М. Бурлаки, А. В. Корчак, В. В. Чорнолуцької, В. М. Гнатовської, В. М. Момот.

Атмосфера звітного вечора була насичена виступами 17 юних поціновувачів музики, а тематика їх просто вражала своєю різноманітністю, мелодії варіювалися від авторів класики минулих сторіч до сучасності, композиції, написані на основі української народної творчості.

Привітні ведучі В. Ошовська та Б. Кришталь невимушено і легко вели концертну програму, а учасники концерту яскраво і образно передавали характер музичних творів. Музичні мініатюри у виконанні молодших школярів А. Мошул, А. Полудьони, В. Грози, І. Кальніченко порадували присутніх музичністю та вмінням передати гостроту фарб, що на папері відбилися в нотних знаках. Учні ж середніх класів – М. Костур, А. Ярчевська, Д. Симчишина, Д. Вівчарук, А. Паламарчук – вразили всіх відточеністю техніки, навичками передачі характеру та настрою музичних творів. На професійному рівні продовжили концертну програму старші учні та випускники відділу: Ю. Тимофійчук, І. Коваль, В. Ошовська, Я. Бондар, Б. Кришталь.

Фінальною нотою звітного концерту прозвучав концертний твір «Косарі» у виконанні Я. Перевертаної. Технічно організована, емоційна, з хорошим звуковеденням, Яна на високому рівні 3 квітня 2016р. представила школу на Всеукраїнському конкурсі-фестивалі для дітей та молоді «Весняний зорепад», за що була нагороджена дипломом лауреата ІІ премії.

Кіномистецтво

7 квітня в рамках «ЧЕських ЧЕтвергів» у мережі Книгарень «Є» пройшов перегляд фільму Їржі Стейскала «Яма» (Jáma) (2014). Фільм було показано мовою оригіналу з українськими субтитрами. Кожного другого четверга Чеський центр, спільно з Книгарнями «Є» у Вінниці, Дніпропетровську, Харкові, Луцьку, Тернополі, Івано-Франківську організовує для співвітчизників, студентів, які вивчають чеську мову, та всіх, кого цікавлять чеська культура, показ чеських фільмів.

8 – 14 квітня у Вінниці пройшов тиждень іспанського кіно «Cinefiesta», який об'єднав 5 стрічок, наповнених питомо іспанським, місцями доволі чорним гумором. Cinefiesta – це традиційна подія, яка проводиться в Україні вже чотирнадцятий раз. Покази пройшли у Києві, Львові, Одесі, Харкові та Вінниці. Всі фільми демонструвалися мовою оригіналу з українськими субтитрами. Як завжди, сеанси проходили у вінницькому кінотеатрі «Родина».

Цьогоріч показали: учасника останніх Канн «Ідеальний день» з О. Куриленко, Бенісіо дель Торо і Тімом Роббінсом; «Мініатюрний острів» – десять нагород «Гойя», включаючи найкращий фільм, найкращу режисуру, найкращий сценарій, найкращу чоловічу роль, найкращий іспанський фільм року, ще й у похмурих тонах «Справжнього детективу»; документальний фільм «Пако де Лючія: пошук» про одного із найгеніальніших гітаристів світу, який серйозно вплинув на фламенко, і «Мортадело і Філімон проти Джимі Торчка» – найкращий анімаційний фільм Іберії.

14 квітня у книгарні «Є» у рамках Міжнародного фестивалю оповідання «Intermezzo» відбувся показ українських кіноекранізацій.

Торік у Вінниці стартував Міжнародний фестиваль оповідання «Intermezzo», який поряд з літературною складовою робить акцент на феномені перетворення текстів у кіно. Добірка українських кінооповідань, яку вже встигли полюбити глядачі, демострувалась як своєрідний анонс наступної едиції фестивалю, що проходитиме 26-29 травня.

Список фільмів:

1. «Помин» (за оповіданням «Помин» І. Цілик), реж. І. Цілик.

2. «Перешкода» (за мотивами оповідання Д. Хармса), реж. М. Буйницький.

3. «Рахіра» (за мотивами повісті «Земля» О. Кобилянської), реж. М. Бушан.

4. «Як Шевченко шукав роботи» (за мотивами оповідання О. Маковея), реж. А. Бортник.

23 та 24 квітня вінничани мали можливість оцінити підбірку найкращих короткометражних робіт французьких режисерів під час нічного марафону «Довгі ночі короткого метра». Цьогорічний фестиваль «Французька весна в Україні», який традиційно проводиться протягом квітня, завітав до вінницького кінотеатру «Родина». Надзвичайно популярні з 2004 року, коли фестиваль «Французька весна в Україні» проходив вперше, «Довгі ночі короткого метра» постійно набирають обертів. Концепція проста – глядачам пропонується 6-7 годин, щоб насолодитися підбіркою кращих французьких короткометражних фільмів, поки на вулиці ніч. Особливий акцент програма робить на стрічках, які побачили світ недавно. Фантастичні драми, комедії, анімаційні фільми – кожен знайде щось до душі. Подію організовано спільно з Французьким Інститутом в Україні.

Образотворче мистецтво

2 – 5 квітня у виставковому залі Вінницької обласної організації Національної спілки художників України представлено виставку члена спілки художників Н. Якорєвої. В експозиції представлено живопис, графіку, офорт та скульптуру.

З 2010 р. Наталя Якорєва працює у власній арт-майстерні, де навчає всіх бажаючих малюванню. Перша персональна виставка мисткині відбулась у 2011 р. у Вінницькому літературно-меморіальному музеї М. М. Коцюбинського. Крім художньої діяльності пані Наталя відома написанням прози та поезії і у 2012 р. була номінована на літературну премію «Народний письменник» сайту proza.ru.

Презентована виставка охоплює всю палітру захоплень художниці: майстерні портрети, мальовничі пейзажі, графічні роботи та навіть скульптура. Експозиція надзвичайно насичена та різнопланова. На відкритті виставки художниця подякувала тим, хто повірив у неї як в художника, це І. В. Безбах, М. В. Бабій та І. П. Грищук та своїй родині, яка дає їй змогу творити.

 

Дронова, Ю. В. Юна художниця із Безіменного : [у Безіменському ЗНВК Козятинського р-ну десятикласниця Т. Козіонова є гордістю школи. З дитинства малювання було найцікавішим заняттям для дівчинки. Вона може позмагатися у роботі з відомими живописцями. Написані пейзажі, портрети, натюрморти перемагають у конкурсах і прикрашають районні виставки фестивалів юних художників] / Ю. В. Дронова // Вісник Козятинщини. – 2016. – 7 квіт. – С. 12.

Ахевич, Н. Живопис Володимира Воронюка : [22 квітня 1961 року у с. Зарічне Тульчинського р-ну народився видатний український художник, член Спілки художників України. Закінчив Вижницьке художнє училище прикладного мистецтва та художньо-графічний факультет Одеського державного педагогічного інститут ім. К. Ушинського. Дві техніки домінують у творчості художника – олія та акварель. Живопис Воронюка естетично пов’язаний з модерними течіями європейського та українського мистецтва початку ХХ ст. Персональні виставки художника були у багатьох містах країни і світу: Вінниця, Тульчин (Україна), Геел (Бельгія), Нью-Йорк, Норд-Порт (США), Клерво (Люксембург), Торонто (Канада). Частина творів митця зберігається у картинній галереї Вінницького обласного художнього музею, однак більшість – у приватних колекціях в Україні та за кордоном] / Н. Ахевич // Тульчин. край. – 2016. – 15 квіт. – С. 6.

Ворошилова, К. Його твори доступні, зрозумілі, рідні : [у Тростянецькому краєзнавчому музеї розпочала роботу персональна художня виставка ладижинського художника Д. Самошевського. Для цієї виставки митець надав твори в техніці акварель по-мокрому, багатошарового письма, олійний живопис, пастель] / К. Ворошилова // Нове місто. – 2016. – 21 квіт. – С. 10.

21 квітня у приміщенні Вінницької дитячої художньої школи (вул. Магістратська, 66) відбулося відкриття виставки українського художника-живописця, графіка, книжкового ілюстратора, художника-реставратора темперного, олійного і монументального живопису Миколи Миколайовича Прокопенка. Виставка носить назву «Сонце Півдня». М. М. Прокопенко – лауреат, дипломант і призер багатьох Міжнародних, Всеукраїнських та регіональних виставок, а також Міжнародних Б’єнале і Трієнале графіки та ілюстрації друкованих і рукописних книжок. Твори М. Прокопенка зберігаються в зібраннях 83-х музеїв та галерей України, Європи, США, Англії, Росії, Німеччини, Мексики, Молдови, країн СНГ, а також в приватних колекціях Європи, США, Англії, Німеччини, Мексики, Канади, Греції, Норвегії, Ізраїлю, Австралії, Росії, Бельгії, Голландії, Молдови, Польщі, Югославії (Сербії), Іспанії, Франції, Італії, Швейцарії, ЮАР (Кейптаун) та інших країн світу.

20 квітня – 10 травня в Регіональному центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик» м. Вінниця відкрито виставку талановитої латвійської художниці, актриси Еліни Дзелме. Еліна Дзелме заявила про себе у мистецькому світі лише кілька років тому. Головною темою творів Еліни є ЖІНКА, її природа, самотність, біль, але, водночас, й гротескна та іронічна посмішка, легке самомилування та очевидне бажання бути на подіумі.

Квітень вихованці КО «Тростянецький Будинок дитячої творчості» здобули перемогу у конкурсі майстрів народних ремесел «Поділля. Творчість. Діти», який відбувався у м. Вінниця. На базі Будинку дитячої творчості функціонує гурток «Декоративний розпис» керівником якого є В. Бачинська. Саме вона та її вихованці і захищали честь р-ну на даному конкурсі. Як вже зазначалося вище результати хороші: В. Гуз отримав перемогу – І місце, а М. Лаврук та Д. Трач розділили ІІ місце. Картини, які вихованці представили на конкурс вражають яскравістю барв та оригінальністю композиції. Чітко передано український колорит.

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

Степанюк, Л. «Війтівчанка славить рідну землю» : [культурно-освітнім осередком с. Війтівці Липовецького р-ну є сільський будинок культури, у якому робота не жевріє, а по-справжньому кипить. Тут працюють творчі колективи, про які відомо далеко за межами нашого р-ну. Це – народний аматорський колектив «Війтівчанка», танцювальний ансамбль «Веселка» і надзвичайно веселий, жартівливий колектив дзвінкоголосих жіночок «Війтовецькі молодички». Тільки на початку 2016 р. ці колективи дали шість концертів. Уже більше двадцяти років очолює народний аматорський колектив Т. І. Осадчук. Активно сприяє учасникам художньої самодіяльності у вирішенні потреб сільський голова М. М. Погребняк] / Л. Степанюк // Липовец. вісті. – 2016. – 1 квіт. – С. 4.

Корчмарюк, Н. Подвижники культури з Чернятина : [про самодіяльний Чернятинський хор, організований у 1979 р., який нині об’єднує 34 ентузіасти. Очолює хор В. П. Сольвар. Основу колективу складають В. В. Шпак, Г. В. Чеперната, Г. К. Огороднік, Л. С. Кочмарюк, Є. Г. Просвітлюк, В. В. Демчукова. Ведуча концертів Н. М. Крупельницька, завідувачка Слободочернятинського клубу О. С. Муря. У чоловічому ансамблі співають В. І. Анщук, О. Д. Оріховський, С. М. Мукомела, П. Ф. Шпіганєвич. Жіночий вокальний ансамбль – це Л. О. Чеперната, Л. П. Присяжнюк, Т. Т. Оранська, В. Т. Оранська, Н. Н. Підгаєць, Г. І. Бєлік. Солістка – Л. В. Пігуляк] / Н. Корчмарюк // Жмерин. меридіан. – 2016. – 9 квіт. – С. 4.

13 квітня на каналі «Культура» Українського радіо відбулася прямоефірна передача, присвячена темі феномену автентичного співу Гайсинського р-ну. В програмі взяли участь  фахівці в жанрі фольклору – золотий голос Гайсинщини, лауреат Всеукраїнських та Міжнародних фестивалів та конкурсів, керівник народного аматорського фольклорного колективу «Рідня» Гайсинського районного Будинку культури Л. Горошко; також володарка титулу «Соловейко України», гайсинчанка А. Величко – вихованка видатного педагога Л. Г. Зозулі, випускниця Київського вищого музичного училища ім. Р. М. Глієра; наш земляк із с. Зятківці, письменник, фольклорист, етнограф М. Дмитренко. Під час прямого ефіру транслювалися записи автентичного співу фольклорних колективів Чечелівсього СБК, Гунчанського СК. До обговорення в студії за прямим телефонним дзвінком долучилися Т. О. Цвігун – директор Вінницького обласного центру народної творчості, Заслужений працівник культури України та М. Л. Ричков – начальник відділу культури і туризму Гайсинської РДА, Заслужений працівник культури України. Цьогоріч, 12 червня гайсинська земля гостинно зустрічатиме кращі фольклорні колективи з усієї України на ІV Всеукраїнському фестивалі-конкурсі автентичних колективів ім. Г. Танцюри, приуроченому 115-й річниці видатного фольклориста. Розпочнеться фестиваль в м. Вінниця 10 червня та триватиме три дні.

21 квітня в Чечельницькому РБК було проведено засідання «круглого столу» для учасників гуртків художньої самодіяльності на тему : «Автентичне мистецтво Чечельниччини : вишивка та народні строї», з метою відродження та збереження українського старовинного костюма, пізнання своїх духовних коренів.

Для проведення цього заходу працівники РБК зібрали кращі зразки старовинного костюма. Старовинний костюм (жіноча сорочка, спідниця, весільний вінок) від с. Демівки представила директор Демівського СБК Л. Соколова, старовинні фартухи, яким більше 100 років представила на виставку керівник народного самодіяльного фольклорно-етнографічного ансамблю «Рогізяночка» С. Натолочна.

Весільні вінки представив завідувач народним музеєм с. Бондурівка В. О. Коваленко. Експонувала народне вбрання на основі подільської вишивки від с. Бондурівка в.о. директора Бондурівського СБК Н. Осадчук. Демівський костюм демонструвала художній керівник Ольгопільського СБК О. Жданова.

Квітень у Крижопільському районному Будинку культури відбувся творчий звіт колективів на підтвердження звання «Народний аматорський» та «Зразковий аматорський» колектив.

Свою майстерність продемострували: народний аматорський духовий оркестр районного Будинку культури та зразковий аматорський духовий оркестр Крижопільської школи естетичного виховання» (керівник Ю. Ошовський), народний аматорський фольклорний ансамбль Героя Соціалістичної Праці О. Ф. Десяк Тернівського сільського будинку культури (керівник Л. Ковцун), а також хореографічні колективи районного Будинку культури: народний аматорський ансамбль народного танцю «Юність»(керівник І. Швець), зразковий аматорський ансамбль танцю «Грація» (керівник А. Малютяк), зразковий аматорський ансамбль танцю «Дзвіночок» (керівник Л. Резнік) та зразковий аматорський ансамбль танцю «Дивоцвіт» Городківського СБК (керівник Р. Магльований).

Оцінювала виступи колективів комісія з Вінницького обласного центру народної творчості у складі: Гречанюк Л. К. – завідуючої відділом народної творчості та аматорського мистецтва обласного центру народної творчості – голови комісії, Римаренко Н. П. – провідного методиста обласного центру народної творчості з музичного жанру, Гарбулінської Т. Є. – провідного методиста обласного центру народної творчості з фольклору, Дернової О. М. – виконуючої обов’язки директора Вінницького міського Центру концертних та фестивальних програм.

Також на захисті колективів була присутня начальник відділу культури і туризму Крижопільської РДА О. В. Кройтор.

За рішення комісії, всі колективи успішно підтвердили звання «Народний» та «Зразковий» аматорський колектив.

Декоративно-прикладне мистецтво

Ткаченко, О. Витинанки – у різнобарв’ї кольорів : [у Музеї історії м. Козятин представлено виставку витинанок «Я і квіти» місцевої майстрині Л. Панасюк. Тридцять витинанок на чорному, фіолетовому, червоному, коричневому, зеленому та синьому тлі вражають своєю красою відвідувачів музею. Витинанки Л. Панасюк зберігаються в приватних колекціях не лише козятинчан, а і гостей міста, в тому числі із ближнього і дальнього зарубіжжя. Вона є активною учасницею обласних, Всеукраїнських і міських виставок образотворчого та прикладного мистецтва] / О. Ткаченко // Вісник Козятинщини. – 2016. – 14 квіт. – С. 12.

8 квітня в Барському районному центрі дозвілля за присутності 30 учасників, зокрема працівників культури р-ну, учнів ЗОШ І-ІІІ ст. № 3 м. Бара, майстрів народної творчості, відбувся майстер-клас з традиційної подільської вишивки «качалкова гладь».

Його провели методисти Вінницького обласного центру народної творчості: Н. М. Шпак – заслужений майстер народної творчості України, етнограф, вишивальниця, дослідник символів та провідний методист обласного центру народної творчості О. С. Барнасюк.

12 квітня в виставковій залі Бершадського районного краєзнавчого музею відбулась презентація виставки «Візерунки моєї душі», на якій були представлені вишукані роботи майстрині з бісероплетіння О. Гончарук з с. Війтівка. В 2012 р. після народження синочка Оксана Вікторівна відкрила для себе вишивку бісером. І вже зараз на виставці представлено більше як 90 її робіт.

Презентація була присвячена ще одній важливій події – Дню народження матусі нашої майстрині – С. П. Манченко. Ця виставка присвячена саме їй – гарній, коханій, дорогій матусі. Привітали майстриню директор ДМШ ім. Р. Скалецького К. Мураховська та директор районного краєзнавчого музею О. Горобець. На згадку про виставку майстриня презентувала краєзнавчому музею одну із своїх робіт – ікону. На завершення всі присутні скуштували смачний коровай, виготовлений власноруч Оксаною Вікторівною.

13 квітня у холі Чечельницької РДА розміщено виставку дитячих робіт – вихованців районного будинку дитячої творчості. Увазі відвідувачів представлені колективні та індивідуальні роботи дітей: В. Шпильової, К. Богачук, А. Римарчук. Роботи складні, з різною технікою виконання, але виконані напрочуд майстерно. Кожна з них – витвір мистецтва, який свідчить про знання звичаїв і традицій свого народу, любов до України. Можливо, серед цих 14–16-літніх підлітків є майбутні конструктори літаків і автомобілів, адже уміло змайстровані ними моделі виглядають досконало.

Дана виставка організована директором районного Будинку дитячої творчості С. М. Ситник. Допомогли вихованцям у виготовленні цих експонатів керівники гуртків Н. І Гуцал, Н. В. Шевчук, О. І. Токарчук, Ю. І. Химишинець.

 

Войтенко, Н. Дивовижну красу творить серцем : [в Оратівському районному будинку дитячої творчості працюють педагоги талановиті, креативні і працелюбні. Роботи їх вихованців презентують на різноманітних виставках, де вони займають призові місця і на обласних, і на республіканських, і навіть на міжнародних виставках. Аурелія Пахоміївна Кметюк – педагог за професією і художник за покликанням серця. Вона навчає дітей на творчих гуртках з тістопластики і валяння вовни. Частими відвідувачами гуртка є і дорослі, які власними руками створюють прекрасні, ексклюзивні речі. Директор Будинку дитячої творчості І. Гончарук задоволена роботою талановитого керівника творчих гуртків] / Н. Войтенко // Обрії Оратівщини. – 2016. – 14 квіт. – С. 3.

14 квітня у Світлиці обласного центру народної творчості відбулось відкриття ювілейної виставки «У творчому колі Людмили Філінської».

Сьогоднішні гончарі гідно продовжують давні традиції гончарства. Особливе місце у когорті сучасних майстрів посідає Л. Л. Філінська.

Л. Філінська − з тих подвижників, які присвятили своє життя збереженню і розвитку традиційної культури України. Енергійна і натхненна, Людмила Леонідівна відроджувала писанкарство на Вінниччині, переймаючи традицію у Римми Гріх та Анастасії Мудли. У 1989 р. з групою однодумців створила музей народного мистецтва, де навчала дітей не тільки любити і розуміти народне мистецтво, а й творити своїми руками: писати писанки, вирізати витинанки, малювати на склі, робити ляльки-мотанки та ін.

Майстриня опанувала багато видів народного мистецтва, але основою її творчості після знайомства з видатним гончарем О. Луцишиним стало гончарне ремесло. Л. Філінська не тільки перейняла всі традиційні секрети гончарства, а й створила свій власний «жіночий» стиль, втіливши одночасно любов до писанки і до глини.

У творчому доробку майстрині нараховується понад 5000 керамічних виробів та 12 персональних виставок. Вона є постійною учасницею міжнародних, всеукраїнських, обласних виставок та різноманітних мистецьких форумів і свят, зокрема, щорічного Всеукраїнського форуму писанкарства у Коломиї, Міжнародного фестивалю асоційованих шкіл ЮНЕСКО (2003 р.) та багато ін. Її роботи знаходяться у різних музеях Вінниччини, приватних колекціях України, Росії, Чехії, Америки, Польщі.

Дроганчук, Л. Розмаїття візерунків на полотні : [у с. Івонівці Могилів-Подільського р-ну проживає майстриня-вишивальниця М. Д. Волощук. Талант Марії Дем’янівни – це сенс її життя, дар Божий. У хаті майстрині десятки вишитих подушок, рушників, серветок, ікон. Вишиває Марія Дем’янівна чоловічі й жіночі сорочки. У кожну свою роботу вона вкладає тепло власної душі, свій розум і талант] / Л. Дроганчук // Слово Придністров’я. – 2016. – 15 квіт. – С. 8.

Бойко, С. Золоті руки : підбито підсумки районного конкурсу народних ремесел «Поділля. Творчість. Діти» : [у Калинівському районному конкурсі взяли участь 64 школярі. За оцінками журі перемогу у номінації «Вишиванка» здобули Я. Яцків (с. Гущинці) та Н. Дудник (м. Калинівка). У номінації «Різьба по дереву» кращими було визнано роботи В. Бондаренка (с. Слобідка) та В. Наумця (м. Калинівка). Кращі писанки виготовили Ю. Пасішнюк (с. Сальник), О. Ступак та М. Гончарук (м. Калинівка). У номінації «Декоративний розпис» перемогла В. Горобець (м. Калинівка). Вже кілька років поспіль зі своїми витинанками на конкурсі перемагають А. Саулко, А. Вчерашнюк, Я. Рабинчук (с. Дружелюбівка). Перше місце у номінації «Лозоплетіння» виборола Б. Сичевська (с. Хомутинці). Роботи М. Щетініної (с. Дружне) пермогли у номінації «Вишивка бісером»] / С. Бойко // Прапор Перемоги. – 2016. – 22 квіт. – С. 4.

Мартишева, Л. Вишиванка – поема життя, закодована вічність в узорах… : [у приміщенні Барського районного Центру дозвілля було проведено майстер-клас з основних видів подільської вишивки. Методисти Центру, представники сільських закладів культури, народні майстрині краю, а також усі охочі зібралися, щоб долучитися до цікавого дійства – під наставництвом заслуженої майстрині народної творчості України Н. М. Шпак з м. Вінниці.

На Поділлі найвідомішою вишивальною майстернею була і є фабрика художніх виробів «Жіноча праця» у с. Клембівка Ямпільського р-ну, яка сягає своїм коряннім ще у 1870 р. Подільська вишивка має досить багато різновидів. Це і вишивка низзю – «кругла низь», «дрібненька», «сліпа», «лиса низь», «низь з лиця шита», «страпата». Поширеними також були гладь («качалолки»), хрестик (панська вишивка), штапівка, поверхниця кафасор, різні види змережувальних швів, виколювання, зерновий вивід, мережки] / Л. Мартишева // Поділ. край. – 2016. – 22 квіт. – С. 5.

Мусієнко, Л. Мистецтво, що дозволяє відірватись від землі : [про життя та діяльність самобутнього митця, художника, майстра із художнього різьблення Петра Васильовича Пипу] / Л. Мусієнко // Колос. – 2016. – 27 квіт. – С. 2.

28 квітня у приміщені районного краєзнавчого музею відбулася презентація персональної виставки вишитих картин «Розмаїття творчості» майстрині Г. А. Обертинської с. Баланівка. Галина Аркадіївна народилася 16 травня 1963 р. в с. Верхні Холокори, Молдова, в простій селянській родині, тут пройшло її дитинство та шкільні роки.

Закінчила сердню школу. З 1981 р. по 1982 р. навчалася в ПТУ м. Сороки за спеціальністю кухар-кондитер. Має доньку та онучку. З 2011 р. проживає з родиною в с. Баланівка.

Вишивати почала в 26 років з легкої руки свекрухи. Була вражена її роботами, після чого виникло бажання і себе присвятити цій справі. Мати також вишивала.

Спочатку вишивала технікою «хрест». На бісер перейшла років 4 назад. У її доробку: вишиті рушники, ікони, серветки, скатерки, наволочки – технікою «хрестик».

Бісером – картини, ікони, портрети відомих українських діячів: Т. Шевченко, І. Франко, Леся Українка.

Її роботи у фондовій колекції музею історії с. Баланівка.

Майстриня є постійною учасницею районних та обласних виставок народної творчості.

28 квітня у фойє Вінницької ОДА відбулося відкриття Великодньої виставки. На виставці представлені різноманітні писанки, дряпанки, мальованки, ткацькі вироби та твори живопису на Великодню тематику, в тому числі й зразки іконопису, а також твори народного малярства й різьби по дереву.

Майстрині народного писанкарства Т. П. Пірус та М. О. Верхова познайомили присутніх з практичною частиною написання писанок.

«Подільська писанка вирізняється з поміж інших своєю архаїчністю, сакральністю, символізмом. Тут ми можемо спостерігати символіку землі, чотирьох сторін світу, життя, сонячної енергії, безконечності», – зазначила автор книг «Писанка Поділля» та «Великодня писанка» Марина Верхова.

Варто відзначити, що Вінницька область є однією з перших областей України, де став відроджуватись, розвиватись і популяризуватись найдревніший, унікальний і малодосліджений вид народного мистецтва – писанкарство.

Творчі звіти, конкурси, фестивалі,

свята мистецтв, благодійні акції

Хмільницька школа мистецтв – переможець творчих звітів : [упродовж 2015 р. початкові спеціалізовані мистецькі заклади області представляли свої творчі звіти в рамках обласного конкурсу. 26 березня у Вінницькому училищі культури і мистецтв ім. М. Леонтовича відбулися підсумки цього заходу. Творчий звіт учнівсько-педагогічного колективу Хмільницької школи мистецтв визнали одним з найкращих у відповідній номінації. Начальник управління культури і мистецтв Вінницької ОДА С. Городинський вручив директору закладу В. В. Автодійчук Грамоту за зайняте І місце] // Життєві обрії. – 2016. – 1 квіт. – С. 9.

3 квітня за підтримки Міністерства культури України та Міжнародної корпорації «Зоряні мости» у Вінниці відбувся 52-й Всеукраїнський конкурс-фестиваль для дітей та молоді «Весняний зорепад». Головою журі виступила – А. Попова, народна артистка України, директором конкурсу-фестивалю – Ж. Тетьора.

Захід проводиться з метою підтримки та популяризації творчості талановитих юних виконавців, ефективна міжнародна взаємодія організацій, що працюють з дітьми та молоддю в області мистецтва.

На конкурсі були представлені вокальні номери (академічний, народний, естрадний та фольклорний співи); танці (народні, бальні, спортивні та сучасні); цирковий та оригінальні жанри – конкурсантів різних вікових категорій (від 5 до 25 років).

Учениця 8 класу фортепіано Крижопільської школи естетичного виховання Я. Перевертана (викладач – О. М Бурлака) взяла участь у конкурсі. Технічно організована, емоційна, з хорошим звуковеденням, Яна на високому рівні представила школу, виконавши концертну п’єсу «Косарі» в обробці Л. Жульєвої, за що й була нагороджена дипломом лауреата ІІ премії у номінації 11 – 14 років.

Терлецька, В. Конкурс гумористів : [1 квітня у Липовецькому районному будинку культури пройшов районний конкурс сатири та гумору, в якому взяли участь гумористи із 17 клубних закладів р-ну. Компетентне журі на чолі з М. Пасічником оцінювали гумористів. Найстаршій учасниці – 73, найменшій – 8 років. Перемогу в конкурсі вибороли гумористи із Зозова] / В. Терлецька // Липовец. вісті. – 2016. – 6 квіт. – С. 1.

7 квітня в РЦСМ «Арт-Шик» м. Вінниці відбувся мистецький Проект «Ре:візія. Парадигма». До нашого міста завітали митці з Одеси. До партнерської участі в проекті цього року долучився Департамент культури Одеської міської Ради, який представив проект «Одеса їде в гості». Вінничани мали змогу відвідати експозицію Музею сучасного мистецтва Одеси та послухати джазову програму одеських музикантів. 7 квітня відбувся виступ муніципального театру духової музики ім. А. Саліка «Диксиленд», а також було відкрито виставку Музею сучасного мистецтва Одеси.

Цьогорічна «Ре:візія» представила приклади мистецтва, як взірець сучасних тенденцій розвитку культури та мистецтва, відкрила для міста Вінниця широке поле для ознайомлення з найкращими зразками культурних досягнень не тільки регіонів України, а й з закордону, завдячуючи пріоритету налагодження культурної комунікації Департаменту культури Вінницької міської Ради. Організатор проекту: Департамент культури Вінницької міської ради. Партнери: ВОГО «Лабораторія актуальної творчості», Департамент культури Одеської міської ради, Чеський культурний центр, ВОГО «Культурна стратегія – ХХІ», ВОГО «Ліга розвитку мистецтва», ГО «Креативний простір», регіональний Центр сучасного мистецтва «Арт-Шик», "BarabanZA" (Запоріжжя).

7 квітня у світлиці Стрижавської дитячої музичної школи відбувся захід в рамках Всеукраїнської благодійної акції «Серце до серця». Прагнення педагогічного колективу виховати небайдужу особистість, здатну співчувати болю інших, бажання допомогти хворим малюкам відділення реанімації Вінницької обласної лікарні, об’єднало в цей вечір викладачів та учнів випускних класів струнно-народного і фортепіанного відділів музичної школи. Якісною концертною програмою з творів західно-європейської класики та українських композиторів ХХ століття майбутні випускники 2016 року приємно порадували присутніх у залі батьків та учнів молодших класів.

Під час концерту-акції зібрано 300 гривень благодійних коштів, які будуть внесені на рахунок Всеукраїнського благодійного фонду.

Сарахан, М. Пиків сміється : [у с. Пиків Калинівського р-ну під гаслом «Пиків сміється – Україна не здається», відбувся районний фестиваль сатири та гумору. У фойє Будинку культури влаштували виставки : «Моє село – моя маленька батьківщина», «Україно моя мила», «Пиківський край – пісенний розмай». Місцеві умільці представили свої вишивки. Молода художниця Н. Крус – картини живопису і натюрморту. З хлібом-сіллю пиківці зустрічали своїх гостей з районного та обласного центрів. Привітали пиківців зі святом гумору провідний спеціаліст обласного Будинку народної творчості З. Красуляк, члени Вінницького куреня гумористів ім. С. Руданського, працівники Калинівського районного будинку культури та члени аматорських колективів сіл Сальник та Шепіївка. Також нещодавно відсвяткував своє 80-річчя поет-гуморист с. Пиків О. Бойко, який цього року був удостоєний Всеукраїнської літературно-мистецької премії ім. С. Руданського] / М. Сарахан // 13 округ. – 2016. – 7 квіт. – С. 8.

Новицький, М. Гуморина з ліхтариками : [у Сказинецькому БК Могилів-Подільського р-ну відбулася гуморина, яка носила широкомасштабний характер. Головна роль була відведена гурту народної пісні «Діброва». Деякі жартівливі пісні супроводжувались комічними сценками, в котрих головними персонажами виступали директор СБК М. Власик та керівник «Діброви» Н. Їжаківська. З цікавими номерами виступили подружжя – Ганна і Микола Орисюки, а також О. Войцехівський. Місцевих аматорів доповнювали виступи працівників РБК «Дружба». Комічні сценки зіграли керівник народного аматорського театру «Народні усмішки» Г. Колядко та акторка І. Люта. А місцева поетеса М. Гоцуляк прочитала кілька власних гуморесок] / М. Новицький // Слово Придністров’я. – 2016. – 8 квіт. – С. 4.

8 квітня наймолодші учасниці Міжнародного інтернет-конкурсу «Світові таланти», учні Бершадської ДМШ ім. Р. А. Скалецького О. Герасименко (4 р.) та В. Гоцуленко (6 р.) були нагороджені Дипломом за зайняте І місце в 2-й віковій категорії «інструментальна музика» (викладач О. М. Гоцуленко).

Засновниками конкурсу виступають ВГО «Європейська фестивально-концертна молодіжна ліга» та продюсерський центр Заслуженого артиста естрадного мистецтва України І. Нетлюха «DS SOUND». Метою проведення даного конкурсу є відродження, збереження та розвиток національних культур, створення умов та підтримки для розвитку дитячого та юнацького мистецтва, які не мають можливість їздити по містах України, але мають бажання показати свої таланти та отримувати перемоги. Оцінювання відбувалось за такими критеріями: якість музичного матеріалу, емоційність, техніка виконання, ансамблевість тощо.

До участі запрошувались обдаровані діти та молодь, а також творчі особистості, що вже відбулися, як артисти, в категорії «професіонали». Конкурсну інтернет-програму оцінювало Міжнародне журі – це Народні та Заслужені артисти, діячі культури і мистецтв, представники шоу-бізнесу.

8 квітня у приміщенні Калинівського РБК було проведено районний фестиваль «Повір у себе». Метою проекту є виявлення талантів та творчих здібностей у дітей з обмеженими функціональними можливостями.  Організаторами фестивалю є Центр соціальних служб у справах дітей та молоді та Калинівський районний Будинок дитячої творчості.

Учасникам весняного свята була представлена музична програма, де свої пісні дарували гостям юні солісти музичної школи та демонструвалась виставка творчих робіт та поробок самих дітей.

Творчі роботи оцінювались в трьох номінаціях: декоративно-прикладного напрямку, роботи з природніх матеріалів та твори образотворчого мистецтва, де юні майстри отримали грамоти, призи та подяки.

У дружній атмосфері завідувач районної ПМПК Т. В. Гаврилюк провела гру «Знайомство» між учасниками фестивалю.

Під керівництвом методиста БДТ був проведений майстер-клас по виготовленню колективної роботи з паперу «Галявини дитячих мрій», де кожна дитина змогла написати свою мрію до сонячної кишеньки-сонечка. Також кожен учасник зміг власноруч створити букет польових квітів з паперу для своєї родини, до свята матері.

Фестиваль спонукав учасників дійства на творчу реалізацію кожної дитини, довів думку про те, що є потенціал для створення умов розкриття творчих, художньо-естетичних потреб маленької особистості.

9 квітня у Вільшанському СБК стартував фестиваль народної творчості «Село селу, як вдячність за людські скарби як шана патріотам!». У с. Вільшанка відбувся звітній концерт художньої самодіяльності в рамках проведення обмінних концертів фестивалю. Вербським СБК було показано велику змістовну концертну програму (32 номери). Активними учасниками концерту стали М. Северінова (директор закладу), О. Парубочий та С. Іванащенко, С. Ліпніцький, Ю. Кульчицька, О. Григорчак, Н. Кульчицька, М. Онуфрійчук, І. Бабій, М. Ліпніцька та ін.

10 квітня у м. Вінниці відбувся Всеукраїнський конкурс дитячо-юнацького мистецтва «Музичний олімп». Переможцями конкурсу у своїй віковій категорії (9-13 років) стали учні викладача О. В. Кройтор – Н. Паслай (Крижопільська ШЕВ) та А. Рабозей (Городківська ШЕВ), які були нагороджені кубками,почесними дипломами та цінними подарунками. В конкурсі приймали участь діти з більше як 10-ти областей України, серед яких Київська, Житомирська, Тернопільська, Запорізька, Хмельницька, Вінницька, Одеська, Івано-Франківська та ін. області.

10 квітня вихованці Тростянецького Будинку дитячої творчості побували на 2-му Всеукраїнському конкурсі дитячо-юнацького мистецтва «Музичний олімп», який відбувся в м. Вінниця.

Засновниками та організаторами конкурсу стала Громадська організація «Єднаємо серця». Конкурс проводився за підтримки Вінницької ОДА та управління культури і мистецтв Вінницької ОДА.

Метою конкурсу стало виявлення і підтримка талановитих дітей та молоді у різних видах мистецтва і творчості.

Юні тростянчани – учасники ансамблю «Дударик» та солісти І. Білик, В. Чемерис та М. Корнієнко (художній керівник К. Береза) прийняли участь в конкурсі в номінації «вокал» (соло, малі форми, ансамблі). Компетентне журі із провідних фахівців у галузі культури і найвизначніших діячів мистецтва відзначило дипломами лауреатів конкурсу, ексклюзивною статуеткою та цінними подарунками ансамбль «Дударик» за зайняте І місце, І. Білика за зайняте ІІІ місце у молодшій віковій категорії (4 – 8 років) .

М. Корнієнко зайняла також ІІІ місце, у ІІІ віковій категорії  в жанрі «Естрадний вокал», і В. Чемерис – ІV місце.

11 квітня у залі обласного академічного театру ім. Садовського відбувся ювілейний концерт творчих колективів Вінницького міського центру художньо-хореографічної освіти дітей та юнацтва «Барвінок».

Привітати зі знаменною датою, а саме 20-літтям творчої діяльності, колектив Центру, який забезпечує мистецькою освітою 1600 юних вінничан, завітали також голова Вінницької ОДА В. Коровій, голова обласної Ради А. Олійник, Вінницький міський голова С. Моргунов. Відвідали свято творчості і члени іноземних делегацій, що прибули до Вінниці задля участі в міжнародній конференції «Вишеградський досвід для українського уряду та бізнесу».

Керівник ОДА відзначив високу майстерність та професіоналізм вихованців центру художньо-хореографічної творчості, відтак побажав усім присутнім віри у власне майбутнє та майбутнє України.

12 квітня в приміщенні Калинівського районного будинку культури пройшов ІІ обласний фестиваль ромської культури «Девлеса, ромале!», що в перекладі з ромської означає: «З Богом, цигани!».

Організаторами фестивалю виступили управління у справах національностей та релігій Вінницької ОДА, управління культури і мистецтв ОДА, Калинівська РДА та ромські товариства Вінниччини.

Фестиваль відбувся в рамках Міжнародного Дня ромів, який традиційно відзначається 8 квітня. У 1971 році, на Всесвітньому конгресі циган у Лондоні, саме 8-ме квітня було проголошено Міжнародним днем ромів.

Привітали учасників фестивалю: голова постійної комісії обласної Ради з питань освіти, культури, сім’ї та молоді, спорту і туризму, духовності та історичної спадщини Л. Станіславенко, начальник управління у справах національностей І. Салецький, заступник начальника управління культури і мистецтв ОДА В. Троян, голова Калинівської районної ради В. Поліщук.

У фестивалі взяли участь:

Народний аматорський родинний циганський ансамбль пісні і танцю «Ягорі» Іванівського СБК Калинівського р-ну (керівник О. Марценкевич);

Дитячий ансамбль пісні і танцю «Чергеня» Іванівського СБК Калинівського р-ну (керівник О. Марценкевич);

Народний аматорський циганський ансамбль пісні і танцю «Братство» Вінницької обласної громадської організації «Чачуно алав» (керівник Г. Коваль);

Циганський шоу-театр «Андо шатро» Вінницького регіонального Центру культури циганського народу «Девлеса, ромале!» (керівник А. Сенченко, директор Н. Сенченко);

Ансамбль народного танцю «Добродар» Вінницького училища культури і мистецтв імені М. Леонтовича (керівник С. Береза);

Циганський ансамбль «Барон» з м. Вінниці (керівник П. Огли, директор О. Гончар).

12 квітня в Липовецькому РБК відбувся ювілейний концерт колективу «Зернятко» з нагоди 10-ї річниці присвоєння йому звання «Зразковий».

Із знаменною датою привітали колектив РБК керівник апарату РДА О. Скоцький, начальник відділу культури і туризму РДА Г. Терлецький та провідний методист з вокального жанру ОЦНТ Н. Джус. Вони відзначили професіоналізм керівника колективу В. Мельничук та високу майстерність учасників «Зернятка», а також вручили їм грамоти та дипломи.

В ході святкової програми були представлені кращі хореографічні композиції «Привітальний», «Два кольори», «Ніч яка місячна», «Солохи» та цікаві танцювальні постановки «Скупе мишеня», «Теплохід моєї мрії», «Маша і ведмідь », «Дискотека», «Козачки», «Осінь».

Варто відзначити тих вихованців, хто продовжив справу Валентини Миколаївни та пов’язав своє життя з хореографічним мистецтвом, а саме А. Коваленко, Н. Глоба та І. Бубела, які закінчили Тульчинське училище культури за спеціальністю «Хореографія». В. Цимбал проживає в Болгарії танцює в ансамблі народного танцю, І. Перебейніс. танцює в колективі сучасного танцю м. Запоріжжя та гастролює країнами, Ю. Кирилюк навчається в Уманському педагогічному університеті на відділі хореографії.

Закінчився ювілейний концерт хореографічною композицією «Ми горді, що живемо в Україні».

Котик, О. Тріумф «Капучіно» і «Перлинки» : [два ладижинських танцювальні колективи – «Капучіно» та «Перлинка» – стали переможцями у Всеукраїнському багатожанровому конкурсі мистецтв «Музичний олімп». Він проходив на базі Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського 9-10 квітня. Загалом у конкурсі взяли участь 103 гуртки з різних куточків України, зокрема, Одеської, Черкаської, Сумської, Житомирської, Вінницької, Рівненської, Київської областей. Народний аматорський колектив «Капучіно» ПКВС «Прометей» представив на конкурсі три хореографії у різних вікових категоріях. З перемогою повернувся додому й інший танцювальний колектив «Перлинка» Ладижинського міського будинку культури «Лада» (керівник Н. Полуведько)] / О. Котик // Нове місто. – 2016. – 14 квіт. – С. 12.

Ткаченко, О. Успіхи ансамблю «Зірки Арчі» : на Всеукраїнському конкурсі дитячого та юнацького мистецтва «Музичний олімп» : [9 квітня у м. Вінниця відбувся Всеукраїнський конкурс дитячого та юнацького мистецтва «Музичний олімп», на якому свою майстерність показували понад 80 хореографічних колективів з різних куточків України. Зразковий хореографічний ансамбль «Зірка Арчі» позашкільного навчально-виховного центру Козятинського р-ну взяв участь у трьох різних номінаціях та вікових категоріях. Результат перевершив очікування: І місце – підготовча група, вальс «Анастасія»; ІІ місце – старша група «Самба»; ІІІ місце – дівоча частина ансамблю «Іспанський квартал»] / О. Ткаченко // Вісник Козятинщини. – 2016. – 14 квіт. – С. 1.

Іванова, Н. Глухівчани – срібні призери : ІІ Всеукраїнського конкурсу дитячого та юнацького мистецтва «Музичний олімп» : [захід відбувся 9 квітня у м. Вінниця, участь взяли 108 колективів зі всієї України, демонструючи свої таланти у жанрах – вокального, інструментального, хореографічного, театрального та циркового мистецтв. У числі учасників були і вихованці зразкового аматорського колективу народного танцю «Подільський вітерець» із Глуховець, які представили три танці: наймолодший колектив – «Польку», старші та змішаний – «Циганський танок» й «Чабани». Підготовку дітей проводила Т. Г. Журавель, а згодом естафету перейняла А. Р. Малашина] / Н. Іванова // Вісник Козятинщини. – 2016. – 14 квіт. – С. 1.

Учні Хмільницької школи мистецтв підкорили «Музичний олімп» на Всеукраїнському конкурсі : [9 квітня на Всеукраїнському конкурсі «Музичний олімп» у м. Вінниця вихованці Хмільницької школи мистецтв достойно представили конкурсну програму і вибороли призові місця. Учні-піаністи класів викладачів О. А. Смішко, Г. В. Стороженко, Т. П. Слободянюк, А. М. Громової, Д. Б. Глозмана, І. М. Коломієць нагороджені грамотами за досягнуті успіхи: І місце – М. Покотилов, ІІ місце – Ю. Доброгівська, З. Драч, О. Кір’як, О. Вознюк; ІІІ місце – А. Тлуста, І. Величко, М. Величко, Д. Бевз, А. Матяш, С. Баціц, А. Корнійчук. У номінації «Виконавці на духових та народних інструментах» учні викладачів М. Ю. Доліна, Н. М. Кошель посіли призові місця: ІІ місце – Д. Струтинський, М. Покотилов; ІІІ місце – Б. Кравчук; ІV місце – В. Лукашук, П. Новіков. Юні вокалісти викладачів Т. А. Наумчак та О. Г. Доліної поповнили скарбничку творчих досягнень закладу: І місце – А. Лукашук, О. Соловей; ІІ місце – Д. Гусаревич; ІV місце – С. Присяжнюк. Найвищу нагороду Гран-прі в номінації «Піаністи» отримав О. Дзвінковський (викладач Р. В. Красільник)] // Життєві обрії. – 2016. – 15 квіт. – С. 9.

Дружелюбівські ковбої натанцювали на перемогу : [вихованці студії сучасного танцю «Грація» загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. с. Дружелюбівки здобули перемогу на ІІІ Всеукраїнському фестивалі-конкурсі мистецтв «Зірковий крок – 2016». За перемогу у номінації «Хореографія» боролися 35 колективів естрадного, сучасного, народного танцю з Тернополя, Чернівців, Умані, Києва, Миколаєва, Дніпропетровська, Харкова та Вінниці. Переможці за рішенням журі отримали сертифікат на знижку у 500 євро на відпочинок у Болгарії, де зможуть взяти участь у міжнародному конкурсі-фестивалі мистецтв «Sunny smile – 2016»] // Прапор перемоги. – 2016. – 15 квіт. – С. 4.

Дєдов, О. «Срібні переливи – 2016» : [на початку квітня у районному Центрі дозвілля м. Бар відбувся восьмий районний музичний конкурс «Срібні переливи», в якому взяли участь 10 учасників художньої самодіяльності сільських закладів культури. Суддівську комісію представляли: Н. Римаренко – провідний методист обласного центру народної творчості з музичного мистецтва, В. Крупський – викладач вокалу та диригування гуманітарно-педагогічного коледжу ім. М. Грушевського, Я. Вихованець – вчителька дитячої музичної школи. Загалом за підсумками журі учасники зайняли такі місця: І – А. Матвійчук (фортепіано) – селище Бар, ВІА Комаровецького СБК (керівник В. Довгань); духовний оркестр Терешківського СБК (керівник В. Зоря); ІІ – Н. Яковішак (фортепіано) – с. Лука-Барська; С. Богатир (баян) – с. Гулі; дует Копайгородського СБК у складі Р. Герасімова та О. Щура (гармошка, бубон); троїсті музики Терешківського СБК (керівник В. Дацьков); ІІІ – Р. Буга (баян) – с. Гулі; Б. Заболотний (баян) – с. Шипинки] / О. Дєдов // Поділ. край. – 2016. – 15 квіт. – С. 5.

15 квітня Вінницька дитяча школа мистецтв «Вишенька» підготувала до закриття проекту «Ре:візія. Парадигма» програму «Призма сучасного мистецтва».

Звучав чудовий джаз від гітарного тріо, натхненною лірикою потішив дует Т. Войтишеної та С. Макарова. Були у програмі і пристрасні танці від майстрів школи «Вишенька». Іспанські пристрасті вирували під час виконання пасадоблю, заворожував пластикою східний танець. Достойну вокальну підготовку продемонстрували у різних номерах співаки з числа учнів та викладачів Вінницької школи мистецтв «Вишенька». Не зважаючи на закоханість у космополітичний світ сучасного мистецтва, школа «Вишенька» продемонструвала і те як цінує українські традиції. На завершення концерту прозвучала низка українських пісень в обробках сучасних музикантів, виконував їх вокальний квартет складений з викладачів школи.

    

Долинська, О. Стартувала акція «Мистецтво одного села» : [відділ культури і туризму Піщанської РДА , Піщанський районний БК на минулому тижні започаткували районну культурно-мистецьку акцію «Мистецтво одного села». В її рамках працівники закладів культури району щомісячно будуть презентувати в районному будинку культури надбання сільських громад, набутих впродовж століть. Кожне село представить свої ремесла, розповість про майстрів образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, якими вони славляться] / О. Долинська // Піщан. вісті. – 2016. – 15 квіт. – С. 3.

Мураховська, К. Соловейко з Бершаді : [С. Івченко, вихованець Бершадської дитячої музичної школи став переможцем, лауреатом І премії на Всеукраїнському дитячому пісенному фестивалі-конкурсі «Соловейко України». Сергій був одним із двох учасників, які представляли Вінниччину] / К. Мураховська // Бершад. край. – 2016. – 15 квіт. – С. 5.

16 квітня на Всеукраїнському конкурсі хореографічного мистецтва «Квітнева феєрія» (м. Умань) народний аматорський спортивно-бальний ансамбль «Сузір`я» м. Тульчин зайняв третє почесне місце, зразковий аматорський танцювальний колектив «Променистий» отримав перше місце. На дитячо-юнацькому естрадному конкурсі «Музична парасолька» (м. Вінниця) зразковий аматорський танцювальний колектив «Сюрприз» зайняв перше та друге місце, зразковий аматорський танцювальний колектив «Вітерець» – перше та друге місце.

 

16 квітня в м. Вінниця  відбувся XXII обласний дитячо-юнацький конкурс «Музична парасолька», на який були запрошені кращі танцювальні колективи області.

В конкурсі взяли участь 34 колективи області у різних вікових категоріях. Липовецький район представляв зразковий дитячий танцювальний колектив «Зернятко» на чолі з керівником В. М. Мельничук.

За результатами конкурсу, колектив «Зернятко» у старшій віковій категорії став дипламантом конкурсу «Музична парасолька» за що, нагороджений дипломом та цінним подарунком.

16 квітня вперше на базі Вінницького училища культури та мистецтв ім. М. Д. Леонтовича відбувся Всеукраїнський конкурс однорідних ансамблів музичних струнних інструментів. Він пройшов у трьох номінаціях, а саме: серед скрипалів, гітаристів та домристів.

Загалом, ініціативу обласного управління культури і мистецтв підтримали більше трьох десятків колективів з різних регіонів держави.

Лауреатів мистецького фестивалю визначала кваліфікована комісія журі на чолі із заслуженим артистом України, професором і проректором з навчальної роботи Одеської Національної Музичної Академії ім. А. В. Нежданової О. Олійником. Переможців та призерів конкурсу нагородили грамотами та цінними призами.

16-17 квітня у м. Кам’янець-Подільський діти та молодь з усіх куточків України танцювали, демонстрували вокальні здібності та вражали цирковим мистецтвом. Це все відбувалося у рамках фестивалю-конкурсу «Перлина Поділля», в якому взяли участь учасниці іллінецького зразкового аматорського хореографічного колективу «Фантазія» з веселою, запальною хореографічною композицією « На базарі». Понад 1600 учасників із 34 міст України та Молдови приїхали до Кам’янця, щоб отримати відзнаку зіркового журі та здобути перемогу. Конкурс був нелегким, а очікування результатів – напруженим. Очолювали суддівську команду український танцюрист, суддя телевізійних проектів "Танцюють всі” та "Україна має талант” В. Яма, народний артист України В. Павлік, а ще в її складі  були: фіналіст проекту Х-Фактор О. Кривошапко, заслужений діяч мистецтв України, директор продюсерського центру Григорія Чапкіса М. Орловський, хореограф із Португалії Алдо Віейра, заслужений діяч мистецтв України А. Бєлєванцев, заслужений діяч естрадного мистецтва України, директор фестивалю В. Савінська.

18 квітня у Шаргородському р-ні відбувся конкурс творчості і талантів дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Повір у себе». У заході взяли участь 5 дітей та 1 особа молодіжного віку, які мають посвідчення про інвалідність територіальних громад Клекотини та Федорівки: А. Майська 2006 р.н., Т. Трач 1999 р.н., Б. Оцікевич 2001 р.н., А. Заволович 2007 р.н., М. Ільченко 2004 р.н. та Я. Сівірінський 1993 р.н.

На конкурс були представлені роботи образотворчого мистецтва, декоративно-прикладного мистецтва та дизайнові композиції з використанням природного матеріалу.

Виставка робіт учасників заходу відбувалась в будинку дитячої та юнацької творчості, вихованці якого могли роздивитись та помилуватись творіннями вмілих дитячих рук.

Спеціальна комісія, до складу якої увійшли працівники центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, працівник сектору сім’ї, молоді та спорту та директор БДЮТу визначили трьох переможців районного конкурсу, це – А. С. Майська, А. С. Заволович та М. І. Ільченко, які будуть представляти свої роботи на ХХІV обласному фестивалі творчості і талантів дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Повір у себе», в рамках якого у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї з 12 по 20 травня 2016 року проходитиме виставка робіт його учасників, а відзначення учасників фестивалю та урочисте нагородження 35-ти переможців у номінації «Приз глядацьких симпатій» відбудеться у Вінницькому обласному академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського 20 травня.

19 квітня в день народження фундатора народного аматорського хору «Вінок Поділля» Іллінецького районного будинку культури В. І. Іжевського, пройшов регіональний фестиваль народного хорового співу «Над Собом пісня дзвінко лине», іменований на його честь. Іллінецький районний будинок культури гостинно відкрив свої двері для всіх шанувальників хорового співу.

Із уст ведучого заходу – заслуженого працівника культури України М. Романова лунали спогади про В. Іжевського, який був родоначальником народно-пісенної манери співу на Вінниччині, композитором, фольклористом, організатором та першим керівником хору «Вінок Поділля». Від усіх присутніх юні учасниці зразкового хореографічного колективу «Фавнтазія» районного будинку культури А. Михайленко та Л. Гнасько поклали квіти на могилу маестро.

У програмі виступів народного аматорського хору «Вінок Поділля» ім. В. Іжевського Іллінецького районного будинку культури (керівник О. Кузьміна) та хорового колективу Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича (керівник О. Бабошина) прозвучали твори української, духовної музики, обробки народних пісень та української хорової музики другої половини XX – поч. XXI ст.

З вітальним словом до учасників фестивалю та глядачів звернулися керманичі р-ну та міста, сини Віталія Івовича Володимир та Мирослав.

Надзвичайно хвилюючим моментом став апофеозний фінал заходу, коли всі учасники фестивалю виконали «Реве та стогне Дніпр широкий» на вірші Т. Г. Шевченка під орудою керівника народного аматорського хору «Вінок Поділля» ім. В. Іжевського Іллінецького районного будинку культури О. Кузьміної.

 

19 квітня до 71-ї річниці Перемоги у Другій Світовій війні в Томашпільському районному будинку культури було проведено фестиваль-конкурс військово-патріотичного характеру «Пісня обпалена війною».

Розпочав свято ведучий О. Васильківський, який представив журі конкурсу у складі: О. В. Сікал – начальника відділу культури і туризму Томашпільської РДА, В. В. Хабла – директора РБК, А. В. Холяви. – директора музичної школи. В конкурсі взяли участь більше двадцяти виконавців пісень, читців поезії із більшості сільських, селищного будинків культури району.

В ході проведення фестивалю усі виступи відзначилися  змістовністю, неповторністю, майстерністю виконання творів. Першість вибороли кращі гуртківці закладів культури: Височанського – О. Варич (1місце), Вапнярського – А. Прокопенко (2 місце), Антонівського – Я. Веско (2 місце), Липівського – дует Ціхомських (3 місце), Рожнятівського – Н. Грига (3 місце). Учасники конкурсу були нагороджені подяками, а переможці – дипломами та цінними подарунками.

20 квітня у Могилів-Подільському районі відбулося справжнє свято неповторної краси, чарівності та мелодійності української пісні в рамках восьмого дитячого пісенного фестивалю «Бронницький зорецвіт – 2016», який щорічно об’єднує талановиту учнівську молодь. Започаткований директором Бронницької СЗШ І-ІІ ст. В. Т Девдою. вісім років тому. Сьогодні, фестиваль переріс в масштаб міжрайонного та міжнародного. Фестиваль відбувся під патронатом народного депутата України Ю. Македона. У фестивалі взяли участь 63 учасники загальноосвітніх шкіл Могилів-Подільського р-ну та міста, Чернівецького р-ну Вінницької області, гімназії с. Унгри, республіка Молдова. До складу журі дитячого пісенного конкурсу увійшли викладач Вінницького музичного училища Н. І Джус, вчитель музичного мистецтва Гонтівської СЗШ І-ІІІ ст. в Чернівецького р-ну В. А. Грудін, вчитель музичного мистецтва СЗШ І-ІІІ ст. № 1 м. Могилів-Подільський Ю. С. Мар’янич.

Серед пісенного репертуару звучали авторські спроби виконавців та твори місцевих авторів М. Янченка, В. Грудіна.

За результатами конкурсу в молодшій віковій категорії Лауреатами стали: ІІІ премія Матюшин Д. с. Немія, ІІ премія – Майловська Ю. с. Слобода-Шлишковецька, І премія – Щур А. с. Бронниця. В середній віковій категорії Лауреатами стали: ІІІ премія – Карвацька Я. с. Немія, ІІ премія – Вегас О. с. Гонтівка Чернівецький р-н, Скрипник В. с. Мазурівка Чернівецького р-ну, І премія – Жучковський А. с. Борівка Чернівецького р-ну. В старшій віковій категорії Лауреатами ІІІ премії стали: Горбей Н. с. Кукавка, ІІ премія – Пахненко Ю. СЗШ І-ІІІ ст. № 5 м. Могилів-Подільський, Бохонець Л. с. Гонтівка Чернівецького р-ну, І премія – Капацин С. с. Хоньківці. За високу майстерність Гран-прі конкурсу отримала Ю. Василь’єва СЗШ І-ІІІ ст. № 5 м. Могилів-Подільський. Всі інші учасники стали дипломантами конкурсу.

В своєму виступі заступник голови РДА Л. К. Пріян зазначила, що «Бронницький зорецвіт» є вже доброю традицією, який дає можливість розвивати любов до рідної пісні, примножувати багату пісенну традицію нашого краю, залучати все нові і нові покоління до прекрасного, об’єднуючи учнівську молодь у єдину велику творчу родину.

Мартиросян, Ж. «Фантазія» – світ танцю і краси : [в актовій залі Теплицького районного Будинку культури відбувся звітний концерт зразкового танцювального колективу «Фантазія» (керівник Л. Юхимчик). Директор БК М. Паламарчук привітав колектив із творчим звітом та нагородив грамотою відділу культури і туризму. Із теплими і щирими словами до колективу звернулись: депутат Вінницької обласної ради Є. Власюк, керівник апарату Теплицької РДА М. Мішін, голова Теплицької селищної ради Р. Трамбовецький, начальник відділу культури і туризму Теплицької РДА В. Прокопенко] / Ж. Мартиросян // Вісті Тепличчини. – 2016. – 21 квіт. – С. 12.

21 квітня в Хмільницькому районному Будинку культури відбулося районне свято обдарованих дітей Хмільницького краю.

Щирими словами та гордістю за юних хмільничан привітали учасників свята заступник голови Хмільницької РДА М. Чикотун, голова Хмільницької районної ради З. Бонсевич, депутати Вінницької обласної ради О. Крученюк, В. Федоришин, представник ТОВ «Хмільницьке» І. Сидоренко, начальник відділу освіти РДА А. Жук та вручили подарунки 25 переможцям обласних і районних олімпіад, різноманітних конкурсів і змагань, ерудитам, поліглотам, спортсменам, художникам і конструкторам району.

Варто відзначити, що районне свято віншування талановитих дітей Хмільниччини у цьому році відзначає 10-річний ювілей. Започаткувала його 2006 році тодішній начальник відділу освіти районної державної адміністрації Т. Сашко.

«Сонце за нас» : [на Всеукраїнському фестивалі-конкурсі дитячої творчості зразковий дитячий фольклорний гурт «Оберіг» Бершадської ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 зайняв перше місце у номінації «Народний спів»] // Бершад. край. – 2016. – 22 квіт. – С. 1.

Осаволюк, С. Три Герої України вітали Чорногуза : [у Калинівському районному будинку культури відзначили 80-річчя знаного майстра слова Олега Чорногуза. На ювілей до письменника завітало ціле сузір’я видатних гостей – український літературознавець і політик М. Жулинський, поет І. Драч, народний артист України А. Паламаренко, директор ПП «Радівське» А. Пачевський, народна артистка УРСР Г. Яблонська, політики М. Катеринчук та І. Заєць, калинівська поетеса М. Катічева, голова Конгресу української інтелігенції В. Кобець. Також на святі були присутні керманичі р-ну] / С. Осаволюк. // Прапор Перемоги. – 2016. – 22 квіт. – С. 3.

Нові вершини талановитих жмеринчан : [16-го квітня гурток сучасної хореографії «Жасмин» під керівництвом Л. Бабак взяли участь у Всеукраїнському конкурсі східного танцю «Almas al Shark», який проводився під Всесвітньої Унії культури і мистецтв у м Тернопіль. Юні танцюристи вибороли 29 перших місць, 9 других місць та 9 третіх. 17-го квітня під егідою Всесвітньої унії культури і мистецтв у м. Тернопіль відбулися змагання «Dance Puzzle» у різних видах сучасної хореографії. Виховнки гуртка «Жасмин» вибороли Гран-прі у номінації «Вільна танцювальна композиція» категорія «шоу». На цьому ж конкурсі свою майстерність продемонстрували вихованки гуртка спортивної сучасної хореографії «Грація» ЦПР під керівництвом С. Мельник. Танцювальна композиція «Симфонія почуттів» у номінації «Сучасна хореографія» виборола Гран-прі, а танок «На лісовій галявині» у номінації «вільна танцювальна композиція», категорія «продакшн» І місце] // Жмерин. газета. – 2016. – 22 квіт. – С. 7.

«Урочисті акорди мої – Україні» : [14 квітня у концертному залі Хмільницької школи мистецтв відбувся творчий звіт викладачів музичного та образотворчого відділення навчального закладу «Урочисті акорди мої – Україні». Виставку художніх робіт презентували І. М. Громова, В. Е. Козаченко, В. І. Дворецький. Зачаровували відвідувачів живописні картини, вишивка, писанки, петриківський розпис та витинанки. У концертній частині звіту слухачі мали змогу насолодитися інструментальними та вокальними творами. Фортепіанні дуети, інструментальні ансамблі, народний аматорський академічний хор і сольні виступи подарували глядачам незабутні враження] // Життєві обрії. – 2016. – 22 квіт. – С. 9.

Кожан, О. РЦСССДМ – конкурси та акції : [Погребищинським районним ЦСССДМ було проведено конкурс «Повір у себе» серед дітей шкільного віку та відібрано кращі роботи. Активну участь взяли учні Погребищинської школи № 1 – А. Пшеничка, А. Снітко, В. Тисячний, А. Сидорук, Б. Ярошенко, В. Голішевська, А. Сокур; міської школи № 2 – А. Ящук, В. Кравченко; Ширмівської школи – Т. Яковишина] / О. Кожан // Колос. – 2016. – 22 квіт. – С. 2.

22 квітня в Ямпільській музичні школі було проведено ІІ-й відкритий районний інструментальний конкурс «Квітневе інтермецо - 2016». Засновниками конкурсу є відділ культури і туризму Ямпільської РДА, Дирекція Ямпільської дитячої музичної школи. Співорганізаторами є відділ у справах сім’ї, молоді, фізичної культури та  спорту Ямпільської РДА, саме за їх ініціативності сотні творчих діток Поділля мали можливість насолодитись мистецтвом інструментальної музики.

Організатори конкурсу найперше поставили собі за мету об’єднати талановитих дітей, допомогти продемонструвати їх творчі досягнення, виявити нові імена, сприяти культурному та естетичному  вихованню учнів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів.

Журі конкурсу розумно та безпринципно  оцінило всіх учасників не залишивши поза увагою жодну дитину, яка демонструвала свої вміння. Ямпільчани-господарі конкурсу  не залишилися без нагород, так Гран-прі конкурсу та особливий подарунок від начальника відділу культури і туризму В. Замишляєва отримав славний гітарист В. Андрійцов.  У старшій вікові категорії два перших місяця зайняли ямпільські баяністи О. Хоптяна та В. Висоцький.  Вихованка музичної школи А. Корінець так майстерно зіграла на фортепіано, що виборола першість у середній групі учасників. Кращими у молодшій групі конкурсантів були теж фортепіаністи Д. Ковальчук та А. Кенан.

Всім учасникам та переможцям конкурсу було вручено дипломи та цінні призи -  розписані глиняні статуетки та тарілки-сувеніри з логотипом конкурсу.  Всі призи були спеціально замовлені у подружжя народних майстрів В. Рижого та Н. Лавренчук з м. Ладижина.  Сам логотип конкурсу «Квітневе інтермецо»  також був спеціально розроблений молодим архітектором О. Самойлюк - це Лісова Муза, яка грає на чарівній арфі.

22 квітня у Тиврівському р-ні відбувся черговий щорічний фестиваль творчості і талантів дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Повір у себе». Організаторами заходу стали Тиврівський районний будинок дитячої та юнацької творчості та районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. На заході були представлені роботи 30 учасників. Окрім вже традиційних видів творчості, серед яких твори образотворчого мистецтва, твори декоративно-прикладного мистецтва, вокал, художнє читання, учасники презентували гру на музичному інструменті, художнє фото та плетіння волосся. Н. Поступайло (с. Грижинці) своєю піснею «Закоханий» та знанням українських пісень посів І місце у номінації вокал.

К. Бригадир (м. Гнівань) своїм декламуванням вірша Л. Українки «Без надії сподіваюсь» посіла І місце в номінації художнє читання.

К. Розенталь з с. Вулига прямо на сцені продемонструвала, які чудові зачіски вона може робити і посіла І місце у номінації художнє фото.

Чудовими малюнками порадували гостей майстри творів образотворчого мистецтва, серед яких І місце зайняла Я. Якубович з м. Гнівані.

Різнобарв’ям та складністю технік відзначилися учасники творів декоративно-прикладного мистецтва. Через різноманіття та якість робіт представники даного виду творчості отримали найбільшу кількість номінацій. І місце посів В. Панченко із смт Сутисок. Переможці районного фестивалю приймуть участь у ХХІV обласному фестивалі творчості і талантів дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Повір у себе». В рамках фестивалю у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї з 12 по 20 травня 2016 року проходитиме виставка робіт усіх учасників, тож її можуть відвідати усі охочі.

22-23 квітня у м. Київ відбувся VІІІ Міжнародний благодійний фестиваль-конкурс «Квітуча Україна». Серед численних учасників були представники і з Тростянецького р-ну, а саме вихованці КО «Тростянецький Будинок дитячої творчості».

22 квітня змагалися вокалісти: Д. Шестопал та Т. Терепа вихованки вокального ансамблю «Надбужанка», керівник А. Рудик. Результати були такими: в номінації «Вокал» в ІІ віковій категорії Д. Шестопал зайняла – І місце; в номінації «Дует» в ІІ віковій категорії Т. Терепа та Д. Шестопал зайняли ІІ місце. Дівчата були нагороджені грамотами та медалями.

23 квітня 2016 року учасники фестивалю-конкурсу розпочали боротьбу за звання кращих танцюристів. Представниками Тростянця стали вихованці середньої групи хореографічного колективу «Сюрприз» керівник А. Тиндиринда. Гуртківці стали лауреатами ІІ премії в номінації : «Народна хореографія» в ІІ віковій категорії.

23 квітня09 травня 2016 р. в м. Києві планується проведення Всеукраїнського «Фестивалю писанок – 2016». Тематика фестивалю – символ «Дерево життя». В рамках фестивалю відбудеться низка різних виставок та конкурсів, в яких передбачена участь всіх областей України.

Від Крижопільської школи естетичного виховання для участі Вінницької області відправлено 5 писанок:

О. Б. Зибіної, майстрині-викладача – 2 писанки;

А. Дубиняк, учениці 6 кл. образотворчого мистецтва викладача Зибіної О. Б.

М. Василишеної, учениці 6 кл. образотворчого мистецтва викладача Волчинець Л. В. – 1 писанка.

25 квітня у Липовецькому районному будинку культури проведено тематичний вечір пам’яті, присвячений 30-й річниці Чорнобильської трагедії.

У заході взяли участь керівники району, ліквідатори аварії на ЧАЕС, громадськість міста.

Змістовну програму підготували працівники районного будинку культури та районної бібліотеки, усі присутні поринули у глибокі трагічні спогади. Хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих учасників ліквідації аварії на ЧАЕС,та тих, хто помер від радіаційного опромінення.

28 квітня в Мурованокуриловецькому районному будинку культури відбувся Великодній вернісаж. Відкрила його начальник відділу культури і туризму РДА В. М. Веклюк. Вона розповіла про історію та традиції святкування Великодня. З наступаючими Пасхальними святами всіх присутніх привітав заступник голови РДА В. П. Козачишен.

Пізнавальним і корисним дійством для його учасників став майстер-клас «Писанка – священний оберіг українців», в якому прийняли участь  писанкарки Н. М. Погребняк. з с. Жван, яка розповіла про особливості і традиції написання писанок в її рідному селі, а також В. М. Веклюк, Т. О. Семенюк, М. Ю. Мельник – з Мурованих Куриловець. Всіх бажаючих вони навчали мистецтву написання писанок.

Яскраво і захоплююче проходив ярмарок-продаж Великодніх композицій «Сюрприз до Великодня». Центральною районною бібліотекою були підготовлені святкові буклети з вітаннями до Великодня.

Бібліотекою також було проведено художньо-пізнавальну годину «Світла радість Великодня», яка була яскравим продовженням Великоднього вернісажу.

Наших музикантів – по всій Уккраїні : [учні Ладижинської музичної школи успішно виступили на двох творчих конкурсах: 13 квітня – в Миколаєві на фестивалі-конкурсі виконавців на народних інструментах «Золота струна», 16 квітня – у Житомирі, на Всеукраїнському фестивалі-конкурсі «Хочу стати зіркою». Ладижин представили ансамбль домристів у складі: Крістіни та Каріни Вечерко, О. Гнасько, І. Цапціної, Х. Міліщук (викладач О. Міліщук, концертмейстер Н. Нарожна) та народний аматорський ансамбль «Гармонія» (керівник О. Міліщук). Серед обласних музичних шкіл України, дитячий ансамбль отримав диплом лауреата 3-го ступеня, а «Гармонія» – диплом лауреата 2-го ступеня. На конкурсі «Хочу стати зіркою» В. Круць, К. Грабар (фортепіано, викл. Н. Нарожна) – нагороджені дипломом ІІ ступеня; О. Гнасько (домра, викл. І. Кучковська, конц. Н. Нарожна); ансамбль домристів (викл. О. Міліщук, конц. Н. Нарожна) – нагороджені дипломом ІІІ ступеня. Х. Осадча (саксофон, викл. В. Недзельський, конц. М. Гнасько), І. Романюк, М. Гавриляк (ф-но, викл. Н. Нарожна) – отримали подяку за участь] // Нове місто. – 2016. – 28 квіт. – С. 11.

28 квітня в Тростянецькому районному Будинку культури відбувся районний огляд-конкурс співочих родинних колективів «Співає рід – співає Україна». Даний огляд-конкурс проводиться щорічно з метою розвитку українського сучасного співу сімейних родин, розвитку та збагачення національної культурної спадщини, заснованих в кращих традиціях української національної культури нашого народу, створення умов для підвищення естетичного виховання сімейних колективів, надання їм кваліфікованої допомоги в розвитку їх творчих здібностей, підтримки талановитих сімейних родин у розвитку та розкритті їх співочих потенціалів. Організаторами конкурсу є сектор у справах сім`ї, молоді та спорту РДА, відділ культури і туризму РДА та Тростянецький РБК. Цього року в заході прийняли участь 13 родинних колективів сіл району. Відкрив конкурс в. о. завідуючого сектора у справах сім`ї, молоді та спорту РДА Г. Слободяник, який привітав учасників та присутніх і побажав успіху у конкурсі. Далі у виконанні конкурсантів звучали різножанрові українські пісні. За результатами оцінювання журі переможцями конкурсу стали сімейний дует родини Козачук: мати – Алла і син – Вадим з с. Ободівки, вони зайняли І місце. ІІ місце зайняло родинне тріо у складі: сестра – Жмудь Н., брат – Жмудь Г. та кума Кіщук Л. з с. Гордіївки. ІІІ місце – родинне тріо Півтораків з с. Тростянчик.

Квітень в Калинівському районному будинку культури відбувся фестиваль-конкурс мистецтв «Дитячі мрії». У заході брали участь дитячо-юнацькі колективи різних видів мистецтв та сольні виконавці таких жанрів: хореографічне мистецтво (народний танець, сучасний танець, естрадний танець, спортивний танець); вокальне мистецтво (естрадний спів, народний спів).

Фестиваль проходив за підтримки районної громадської організації «Навчалочка», Калинівської РДА, відділу культури і туризму РДА, районної ради, районного будинку культури.

Свої здібності та таланти показали 430 конкурсантів із м. Вінниці, м. Калинівки, м. Іллінців, смт Нова Ушиця Хмельницької області, с. Лука-Мелешківська, с. Стрижавки Вінницького р-ну, с. Клембівки Ямпільського р-ну.

Переможцями Гран-прі у жанрі «естрадний вокал» став вокальний ансамбль «Капітошки» Калинівської дитячої музичної школи (керівник – О. Яремчук-Федун); у жанрі «сценічна хореографія» – хореографічний ансамбль «Чарівні зорі» Вінницької дитячої музичної школи № 2 (керівник – І. Васильєва).

Квітень в м. Житомирі відбувся Всеукраїнський фестиваль – конкурс молодих митців музичного, театрального, хореографічного та образотворчого мистецтва  «Хочу стати зіркою України». Головним ініціатором та організатором є Житомирський інститут культури і мистецтв Національної Академії керівних кадрів культури і мистецтв. Молоді митці з різних куточків України приїхали до Житомира змагатися у конкурсі. Бершадщину в номінації «хореографічне мистецтво» представив Зразковий аматорський ансамбль танцю «Мрія», а в номінації «образотворче мистецтво» Н. Швець (учасниця колективу «Мрія»).

Найкращі колективи були відібрані для участі в гала-концерті переможців фестивалю, який відбувся у Житомирській обласній філармонії ім. С. Ріхтера. За високу виконавську, акторську майстерність, сценічну культуру колектив «Мрія» став володарем Гран – Прі, а Н. Швець отримала за свою творчу роботу диплом Лауреата ІІІ ступеню.

По завершенню фестивалю учасники мали змогу побувати на різноманітних екскурсіях та дізнатися про цікаву історію міста Житомир. Найбільше сподобався Житомирський обласний музей космонавтики ім. С. П. Корольова.

Квітень в м. Вінниця відбувся ХХІІ обласний дитячо-юнацький естрадний конкурс «Музична парасолька», де учениця Гайсинського позашкільного мистецького закладу Д. Колосовська (керівник С. Колосовська) зайняла почесне ІІ місце. Викладач Світлана Миколаївна була нагороджена дипломом «За високопрофесійну плідну діяльність і подвижництво в галузі культури і мистецтва». 17 квітня в м. Львів відбувся Всеукраїнський фестиваль-конкурс «Львівська рапсодія – 2016», який мав на меті сприяти пропаганді кращих зразків сучасного мистецтва серед населення України, виявленню нових талановитих виконавців і авторів. Учні Гайсинської музичної школи стали лауреатами конкурсу. Зокрема, О. Шуляр – Лауреат І премії, Н. Шуляр – Лауреат ІІ премії, керівник – І. Маруненко, викладач по класу фортепіано музичної школи. Дипломами «За високопрофесійну плідну діяльність і подвижництво в галузі культури і мистецтва» нагороджені викладачі І. М. Маруненко та Б. С. Штейман.

 

До 25-ї річниці незалежності України

Заспіваймо пісню про Україну : [гала-концертом у Черепашинецькому СБК Калинівського р-ну завершився другий тур районного літературно-мистецького фестивалю, присвяченого 25-й річниці незалежності України. Зональні етапи фестивалю проходили у закладах культури сіл Сальник, Радівка, Комунарівка та Хомутинці] // Прапор перемоги. – 2016. – 1 квіт. – С. 3.

1 квітня на сцені Кошаринецького та Сумівського будинків культури Бершадського р-ну пройшов фестиваль-огляд «Рідна Україно, в піснях до тебе лину». Фестиваль розпочався із презентації книжкових виставок, які підготували сільські бібліотекарі О. Паламарчук та К. Майструк «Бершадщина моя в поезії та поетичному слові» та «Хай святиться ім’я твоє, Україно!».

У фойє будинку культури було розгорнуто виставки народних майстрів «А над світом українська вишивка цвіте…» та «Мистецькі барви села». Учасники та гості фестивалю ознайомились із чудовими роботами місцевих вишивальниць Г. Грицик, Г. Фрей, Г. Токаренко, Л. Грицик з Кошаринець та М. Маценко, Л. Будженко, З. Добриднюк, З. Маршук із Сумівки. Дивували своєю красою і оригінальністю вишивки із бісеру Н. Бездітної, І. Терінчик, О. Красиленко, Д. Валявської. Виставку доповнювали ікони, виготовлені методом гальваніки В. Паламарчука та чарівні картини самобутньої художниці А. Грицик із Кошаринець. Привернули увагу багатьох глядачів витинанки Б. Марківського та О. Плаксій. Окрасою виставки стала вишита бісером сукня майстрині І. Терінчик з Кошаринець.

Продовжилось свято гарним, змістовним концертом, який організували директори будинків культури С. Гаврилюк, Л. Бурянчик та художній керівник С. Дронь. З вітальним словом до усіх звернулася головний спеціаліст відділу культури і туризмуБершадської РДА Т. Тиворська, яка привітала учасників та глядачів і розповіла про суть та ідею районного фестивалю-огляду. Гостями свята були методист районного будинку культури І. Качур та молодший науковий спеціаліст районного краєзнавчого музею Г. Шевчук.

Кошаринецький БК представляли: вокальний ансамбль «Водограй», ансамбль хлопців «Козаченьки», солісти С. Гаврилюк та У. Гаврилюк. Щиро прозвучав вірш О. Самарухи «Вишиванка» у виконанні призерки районного конкурсу «Кобзар і Україна» В. Токаренко Дитячий хореографічний колектив «Глорія» подарував усім запальну українську польку.

Гідно продовжили концертну програму аматорські колективи Сумівського БК. У виконанні дитячого сімейного дуету Каріни та Артема Розворук прозвучала пісня «Помолюсь за Україну». Порадували глядачів танцювальний колектив «Дивоцвіт». Чуттєво виконували пісні про Україну солістка А. Кокоша, тріо родини Дронів, солістка Л. Бурянчик та вокальний ансамбль «Джерело».

За словами членів журі, фестиваль пройшов з великим успіхом, слова вдячності та похвали прозвучали усім учасникам художньої самодіяльності.

9 квітня в с. Яланець Бершадського р-ну відбувся фестиваль-огляд, присвячений 25-річниці Незалежності України «Рідна Україно, в піснях до тебе лину». Концерт об'єднав в одну творчу родину три гарних села: Поташню, П'ятківку, Яланець. У фойє Яланецького СБК розмістили книжкові виставки та виставки майстрів декоративно-прикладного мистецтва кожного села.

Поташня представила прекрасні роботи майстрині-вишивальниці Н. О Тупиці: вишиті картини, рушники, напірники. Книжкову виставку «Україна суверенна від витоків до сьогодення» за 25 років Незалежності України.

Дуже цікаві виставки представив Яланець, а саме: книжкову виставку «Перлини твої, Україно, у серці моєму завжди»: виставка, присвячена бійцям АТО «Яланчани захищають Україну», яку оглянув житель с. Яланець, учасник АТО С. С. Лукащук, який був присутній на святі. Також були представлені виставки майстринь-вишивальниць с. Яланця О. В. Волощук, О. Л. Гаврилець, О. Сасин, їхні вишиті рушники та напірники зачаровували кожного присутнього.

Сподобалась жителям села книжкова виставка с. П'ятківки «Україна у нас одна». Представлена виставка фотоальбому із життя народного аматорського фольклорного колективу «П'ятківчанка». Н. І. Нагірняк свій рідний край і мову солов'їну у вишивку свою вплела. Гарні серветки, ікони, рушники вишила і О. В. Грабченко, особливим був на виставці представлений рушник «Моя П'ятківка», який вишила найстарша учасниця хор ланки.

Після огляду виставки всі жителі села та гості були запрошені до концертної зали, де кожен СБК мав можливість показати свою художню самодіяльність.

Розпочався концерт прологом Поташнянського СБК піснею «Ми ніколи не зречемося рідної мови». В програмі прозвучали авторські твори у виконанні сімейного дуету Ю. та Г. Тупиці, виступ жіночого вокального ансамблю, керівник М. Малішевська, читались гарні вірші та веселі сценки. Свою програму Поташнянський СБК завершив піснею «Україна це ми».

На піднесенні продовжив фестиваль-огляд народний аматорський фольклорний ансамбль «П'ятківчанка» П'ятківського СБК, керівник В. Бойко, прекрасною піснею «Ми П'ятківськії дівчата». В програмі виступу П'ятківського СБК були і жартівливі пісні, і вірші, що чіпають за саме серце, а ніжності додають прекрасні танці хореографічного колективу «Фантазія», керівник С. Прокопець.

Продовжили концерт господарі села, учасники художньої самодіяльності Яланецького СБК. В концертній програмі були представлені різні жанри художньої самодіяльності. Це: талановиті солісти Н. Рекало, А. Зеленюк, К. Дмитрук, народний аматорський чоловічий вокальний ансамбль «Обрій», керівник В. Мазур, читці, гумористи, танцювальний колектив «Візевій», керівник Г. Кушнір, ще більшого настрою додав глядачам виступ вокально-інструментального ансамблю з піснею «Мій рідний край».

На завершення соліст В. Починок виконав пісню «Українська родина».

На святі побувала головний спеціаліст відділу культури РДА Т. П. Тиворська, директор центральної районної бібліотеки Л. Л. Бернацька та методист з вокально-хорового жанру РБК Л. М. Фартушняк.

14 квітня у приміщенні Могилів-Подільського районного Будинку культури відбувся VIII районний огляд-конкурс художнього читання «Мій Придністровський краю, словом тебе величаю» та вокально-хорових колективів «Пісенне мереживо», присвячений 25-й річниці Незалежності України.

Кожний із клубних закладів р-ну представив своїх учасників художньої самодіяльності. У 7-ми номінаціях, взяли участь понад 10 аматорських колективів р-ну.

Яскравими були виступи вокальних ансамблів української пісні: «Злагода» Сугаківського СБК, «Калиновий цвіт» Вендичанського СБК, жіночий ансамбль «Калинове намисто» Озаринецького СБК, фольклорний ансамбль «Надвечір’я» Тропівського СБК.

Найкращими солістами р-ну визнано О. Жукотанського з смт Вендичани та А. Онисимчук з с. Серебринець. Найкращим гумористом журі визнало наймолодшого учасника конкурсу 6-ти річного Є. Ганжалавого із Слободи-Яришівської та найстаршого в авторській номінації М. Коломієць з с. Бронниці.

Фестиваль крокує по району : [у Тирлівському БК Бершадського р-ну відбувся фестиваль-огляд «Рідна Україно, в піснях до тебе лину», присвячений 25-й річниці незалежності України. Своє мистецтво представляли аматори сцени та майстри народної творчості Тирлівського та Дяківського СБК. Для гостей свята були представлені роботи вишивальниці О. Гевел. Роботи з квілінгу презентувала О. Ляшенко, Г. Криворучко. Плетіння нитками представила Н. Фесько. Також жителі села мали змогу оглянути виставку книг земляків-поетів «Куди б мене дорога не вела, думки мої із рідною землею». Фестивалі-огляди мистецьких колективів і майстрів народної творчості активно і змістовно пройшли ще у Маньківському СБК, Лісниченському СБК, М’якохідському СБК. Перед глядачами та учасниками виступала головний спеціаліст відділу культури і туризму Бепршадської РДА Т. Тиворська] // Бершад. край. – 2016. – 15 квіт. – С. 5.

16 квітня у М'якохідському СБК Бершадського р-ну відбувся фестиваль-огляд творчих колективів художньої самодіяльності, приурочений 25-річниці Незалежності України. Цього дня своє мистецтво представляли аматори М'якохідського, Чернятського СБК та Хмарівського СК. Перед початком свята для всіх гостей була представлена виставка робіт майстрів народної творчості: картини, вишиті бісером та хрестиком ікони, паперопластика, квілінг. До глибини душі вразила композиція загиблого в АТО жителя с. Чернятки Ю. Тарасенка Також учасники та гості свята мали змогу оглянути композиції та виставки книг «Україна понад усе», представлені бібліотекарями Л. Гуць, М. Федоришиною, С. Паламарчук, Л. Дашківською.

Перед початком концерту до всіх присутніх в залі звернулася начальник відділу культури і туризму РДА заслужений працівник культури України Н. Герасимчук.

Розпочали концерт господарі – учасники народного аматорського фольклорного колективу «Подружки», керівник М. Бовсунівський, виконавши літературно-пісенну композицію « Сини України». Свою творчу майстерність дарували глядачам юні солісти І. Шевчук, О. та І. Тертичні, Л. Тараканова, В. Дулін, В. Сіренко, О. Задорожний.

Нікого з присутніх в залі не залишив байдужим виступ талановитої дівчинки О. Годи, вона була і ведучою концерту. Літературно-музична композиція «Вишиванка» у її виконанні змусила кожного пройнятися глибоким болем за трагічні події в Україні та сповнитись віри у достойне й квітуче життя на нашій землі.

Продовжили святковий концерт учасники художньої самодіяльності Хмарівського СК. На високому виконавському рівні прозвучали пісні у виконанні народного аматорського фольклорно-етнографічного колективу «Любисток» під керівництвом П. Войнич, пісня «Балада про чекання» у виконанні Ф. Медведчук.

Нікого не залишив байдужим виступ маленьких солістів Ю. Білик та Д. Панька.

Завершував творчий огляд виступ аматорів Чернятського СБК. Своє мистецтво дарували глядачам хоровий колектив вчителів, керівник О. Мартич, жіночий квартет «Горлиця», дитячий ансамбль «Козачата», вокальне тріо «Віночок», вокальний ансамбль «Лілея». Порадували глядачів наймолодші учасники концерту – танцювальний колектив «Калинка», які артистично виконали «Танок зі стрічками». Свій талант подарували глядачам солісти Л. Дашківська, Д. Пащелопа, В. Пересідла.

22 квітня з метою гідного відзначення 25-ї річниці незалежності України в приміщенні Бершадської дитячої музичної школи ім. Р. А.Скалецького відбувся творчий звіт оркестрового відділу «Україна – Батьківщина моя»

На сцені звучали твори українських та зарубіжних композиторів минулого та сучасності. В концертній програмі виступали ансамблі скрипалів малого та великого складу, ансамбль духових інструментів, ансамбль сопілкарів, а також сольні виступи кращих учнів відділу. 

Підготувала зав. сектором наукової інформації

з питань культури і мистецтва А. А. Ніжньовська

тел.: 67 03 23

e-mail: sektorkultury@library.vn.ua


Хроніка культурного життя Вінниччини
Квітень

  1. Частина 1
  2. Частина 2
  3. Частина 3
  4. Частина 4
  5. Частина 5
  6. Частина 6

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше