ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2015 РОКУ
Хронологічний довідник

Версія для друку

Мужній воїн, новатор бібліотечної справи

До 95-річчя від дня народження

Григорія Кириловича Смагла

(28.02.1920-15.03.1995)

Після відбудови приміщення бібліотеки, що зазнало значної руйнації під час воєнного лихоліття, колектив Вінницької обласної бібліотеки ім. К.А.Тімірязєва на чолі з тодішнім директором, Героєм Радянського Союзу Іваном Митрофановичем Філіповським розпочав новий етап її розвитку. Усі напрямки діяльності були орієнтовані на отримання бібліотекою статусу наукового закладу. Досягнення високого наукового рівня роботи було неможливим без формування високоосвіченого, творчого колективу працівників з новим мисленням, баченням подальших перспектив розвитку книгозбірні та бібліотечної справи в цілому.

Одним із найяскравіших представників цього періоду в історії бібліотеки був Григорій Кирилович Смагло, призначений 12 лютого 1956 р. на посаду заступника директора бібліотеки з наукової роботи. До цього працював старшим інспектором по бібліо-теках відділу культурно-освітніх установ та мистецтв Вінницького обласного управління культури. Це була людина енергійна, ерудована, інтелігентна, з широким світоглядом і глибокими тео-ретичними знаннями. Він відзначався і вимогливістю, що, в поєднанні з тактовністю і толерантністю у ставленні до співробітників, приносила вагомі результати, сприяла творчій активності та бажанню кожного працювати натхненно і самовіддано. Школу професіоналізму Григорія Кириловича пройшло не одне покоління бібліотечних працівників, адже він віддав цій роботі понад чверть століття. А його батьківське ставлення до людей, особливо до молодих спеціалістів, викликало глибоку повагу, вдячність та безмежну довіру.

Він був не лише серйозним науковцем, але й психологом, добре розумівся в людях, умів помітити творчі здібності та потенційні можливості кожного і раціонально використовувати їх в інтересах справи.

Будучи визнаним авторитетом не лише в нашому колективі та області, а й далеко за її межами, фахівцем високого рівня і порядною людиною, Григорій Кирилович відзначався скромністю й відкритістю – до нього за порадою міг підійти не тільки керівник підрозділу чи провідний фахівець, але й будь-який молодий спеціаліст, який тільки починав освоювати ази бібліотечної професії. Для кожного знаходилася не лише фахова консультація, але й добре слово розуміння та підтримки.

Важко згадати з чиєї «легкої руки» в колективі Григорія Кириловича жартома, але з великою повагою, називали «наукова думка» за його широку ерудицію і всебічні глибокі знання.

Як заступник директора обласної книгозбірні він активно займався організацією науково-методичної роботи на допомогу бібліотекам Вінниччини. Г.К.Смагло – автор численних публікацій, у тому числі в професійних виданнях союзного та республіканського значення, у місцевій пресі, а також багатьох методичних рекомендацій, матеріалів з досвіду роботи. Вагомий також його внесок у дослідження історії обласної бібліотеки та бібліотечної справи Вінниччини [2, 3].

Упродовж багатьох років тривав творчий тандем Григорія Кириловича з керівниками бібліотеки – спочатку з Героєм Радянського Союзу Іваном Митрофановичем Філіповським, а потім із заслуженим працівником культури України Андрієм Йосиповичем Лучком. У такій співпраці Г.К.Смагло чимало зробив для післявоєнної відбудови бібліотеки, становлення і розвитку її в статусі наукової. Велика заслуга науковця у розбудові мережі бібліотек області у післявоєнний період, у здійсненні централізації державних масових бібліотек, запровадженні відкритого доступу до книжкових фондів.

Наша бібліотека однією з перших у тодішньому Радянському Союзі почала запроваджувати нову бібліотечно-бібліографічну класифікацію (ББК), де роль Григорія Кириловича також досить помітна. У час підготовки та переведення бібліотеки в статус наукового закладу він провів величезну роботу з розробки низки регламентуючої документації – положень, інструкцій, перспективних планів тощо.

Не можна не згадати й те, що «Тімірязєвка» та інші бібліо-теки області неодноразово були базами проведення різноманітних форумів республіканського та союзного значення за безпосередньої участі Григорія Кириловича. Літопис добрих справ заступника директора з наукової роботи, здійснений ним разом з колективом однодумців упродовж чверті століття, можна описувати досить довго. Найважливіші з них представлені в монографії, присвяченій віковому ювілею бібліотеки «Вінницька ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва в контексті історії та інноваційному поступі сьогодення» (2007) [1].

До слова, хотілось би нагадати і про окремі, суто людські риси характеру Григорія Кириловича. Він мав веселу вдачу, був дотепною людиною, умів порадіти здобуткам колективу і підтримати кожного у важку хвилину.

Народився Г.К.Смагло 28 лютого 1920 р. у с. Велика Вулига (нині Тиврівського району) на Вінниччині [4]. Батьки все життя працювали біля землі. Навчався у Великовулизькій школі. Тут навчалася і його молодша сестра Марія. 1933 р. сім’я була розкуркулена (мали найкращу хату в селі). Цей будинок і всі господарські споруди на подвір’ї відібрали. Батько Смагло Кирило Іванович (1894 р.н.) 18.09.1937 р. був заарештований (звинувачений за ст. 54-10 КК УРСР. За постановою Трійки УНКВС Вінницької обл. від 11.10.1937 р. ув’язнений на 8 років ВТТ. Реабілітований 15.07.1960 р.) [7]. Григорій Кирилович був старшим у сім’ї, тому всю важку роботу брав на себе.

1939 р. закінчив Тульчинський бібліотечний технікум (тепер Тульчинське училище культури), 1954 р. – Вінницький педагогічний інститут. З перших днів Великої Вітчизняної війни пішов на фронт, де за проявлені мужність і героїзм був нагороджений орденами і медалями.

Перший свій орден Слави ІІІ ступеня (№71/н від 15.11.1944 р.) гвардії рядовий Г.К.Смагло отримав за участь у наступальних боях по розширенню плацдарму на правому березі ріки Тиса і в боях за села Тиса-Вержель, Тиса-Варконь, де під сильним ворожим вогнем виніс із поля бою сімох поранених бійців зі зброєю. 31.10.1944 р. у боях під селом Тоссег рядовий Г.Смагло виніс з поля бою шість поранених бійців з їхньою зброєю і тут же, під кулями, надав допомогу чотирьом пораненим побратимам. 

Орден Слави ІІ ступеня отримав хоробрий воїн за участь у наступальних боях Радянської Армії на правому березі Тиси (№44/н від 27.02.1945 р.).

28.04.1945 р. у бою за с. Тишов прямою наводкою з гармати Г.Смагло відбив 2 контратаки ворога, при цьому знищивши 2 ручних кулемети з обслугою і 13 загарбників. За виявлені мужність, стійкість, солдатську кмітливість отримав ще одну бойову нагороду – медаль «За отвагу».

Відомий і такий епізод із воєнного життя гвардії сержанта Григорія Смагла. На підходах до міста Борсек (Румунія) удвох з рядовим Степаном Синицею він відбив напад гітлерівців. Цей бій двох проти цілої роти фашистів тривав близько трьох годин. Найбільше наших героїв мучила спрага та тривога – чи вистачить патронів… На щастя, довгождана підмога з’явилася вчасно: під натиском другої і третьої рот Гвардійського батальйону радянських військ ворог відступив [5].

У героїчній біографії сержанта-гвардійця було ще чимало боїв і подвигів, що вели до великої Перемоги над фашизмом, а також нагород. Все це залишилося позаду. Почалися мирні будні в обласній бібліотеці.

За вагомий внесок у розвиток обласної бібліотеки ім. К.А.Тімірязєва, бібліотечної справи Вінниччини та культури нашого краю Григорій Кирилович відзначений Почесними грамотами і подяками різного рівня: від обласних – до загальнодержавних. З нагоди 50-ї річниці заснування бібліотеки Г.К.Смагло разом з групою інших працівників «Тімірязєвки» був відзначений значком Міністерства культури СРСР «За відмінну роботу», у 1970 р. – медаллю «За доблестный труд». До свого 60-літнього ювілею Григорій Кирилович удостоєний медалі Н.К.Крупської. Журнал «Библиотекарь» у п’ятому номері за 1980 р. вмістив повідомлення такого змісту: «Решением Коллегии Министерства культуры СРСР и Президиума ЦК профсоюзов работников культуры группе особо отличившихся работников культурно-просветительных учреждений и учебных заведений культуры присуждена медаль Н.К.Крупской». Серед шести відзначених працівників з різних республік тодішнього Радянського Союзу був і Г.К.Смагло. Тут же було вміщено і сердечне привітання редакції журналу. На той час це була досить висока нагорода всесоюзного значення, що вручалася бібліотечним працівникам [6].

Але, відрізняючись надзвичайною скромністю, Григорій Кирилович ніколи не вимагав для себе особливого ставлення чи визнання заслуг, а тим більше нагород. Він просто любив свою справу і віддавався їй сповна, як у воєнну годину, коли Батьківщина була в небезпеці, так і в мирний час.

У березні 1995 р. перестало битися серце Г.К.Смагла. Але його справи, кращі традиції, досвід передаються із покоління в покоління, примножуються і отримують подальший розвиток, змінюються з врахуванням вимог часу.

Чимало ветеранів бібліотеки, які перебувають на заслуженому відпочинку чи успішно трудяться й донині, діляться своїми спогадами про Григорія Кириловича, відмічають його значну роль у розбудові бібліотеки, впровадженні інновацій, кращого вітчизняного і зарубіжного досвіду, у становленні їх як фахівців бібліотечної справи. Наведемо лише деякі спогади про Григорія Кириловича: «Прийшовши на роботу за направленням після закінчення Харківського державного інституту культури, я була призначена на посаду редактора. У підготовці багатьох видань бібліотеки я постійно співпрацювала із заступником директора по науковій роботі Г.К.Смаглом. З теплом згадую його уважне ставлення до мене як молодого спеціаліста, його допомогу в опануванні мною секретів бібліотечної справи. А найбільше запам’яталася його чуйність, батьківська доброта і повага до кожного працівника незалежно від того, чи це молода людина, чи ветеран» (Г.Авраменко, заслужений працівник культури України).

«Знала Григорія Кириловича із серпня 1974 р., коли я прийшла працювати методистом науково-методичного відділу обласної бібліотеки. Згадуються спільні виїзди в райони з метою комплексного вивчення роботи бібліотек та інші важливі завдання, що їх Григорій Кирилович мені довіряв. Завжди відчувала його допомогу і підтримку. Хотілося виконувати роботу успішно, щоб не розчарувати цього чудового і доброзичливого, хоч і досить вимогливого керівника. Згадую Григорія Кириловича з великим теплом і глибокою вдячністю» (П.Цимбалюк, заслужений працівник культури України).

«Запам’яталася надзвичайна людяність, батьківське ставлення Григорія Кириловича до молодих спеціалістів» (М.Спиця, ветеран бібліотеки).

«Григорій Кирилович намагався передати свій досвід роботи всім працівникам, ставився до своїх колег шанобливо, прагнув навчити, допомогти, вислухати. Він був наставником і другом» (Л.Чернецька, ветеран бібліотеки).

«Григорій Кирилович був благородною особистістю, спілкування з ним приносило радість і задоволення всім, хто мав щасливу нагоду його знати і працювати з ним» (Є.Борачук, ветеран бібліотеки).

«Пам’ятаю його завжди заклопотаним, але водночас і привітним. Його розумні, примружені очі, веселий погляд випромінювали доброзичливість і людяність. Але він був і принциповим, рішучим, вимогливим, та ніколи не був жорстким» (Т.Герасимова, провідний фахівець бібліотеки).

Внесок Григорія Кириловича у становлення, розвиток бібліотеки, бібліотечної справи та української культури в цілому досить вагомий, а його ставлення до людей, особливо молоді, варте наслідування. Тому й добра пам’ять про цього високо-кваліфікованого працівника, незабутнього колегу житиме довго. Сподіваюся, сприятиме цьому запропонована стаття та спогади і слова вдячності колег, яким пощастило працювати з цією мужньою, працьовитою, відомою в нашій галузі, але водночас дуже скромною людиною.

П.І.Цимбалюк

Література

1. Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва в контексті історії та інноваційному поступі сьогодення : монографія / Упр. культури і туризму Вінниц. облдержадмін., Вінниц. ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва. – Вінниця, 2007. – С. 9, 90 (фото), 93, 97, 103, 112, 115, 120, 130, 154, 176, 195 (фото в колі ветеранів і колективу б-ки), 196. – (Віковому ювілею Б-ки присвяч.).

2. Столітній шлях Бібліотеки у її виданнях : бібліогр. покажч. / уклад.: Г.М. Авраменко, О.М. Панчук ; ред. М.Г. Спиця ; відп. за вип. Н.І. Морозова ; Упр. культури і туризму Вінниц. облдержадмін., Вінниц. ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва. – Вінниця, 2007. – 112 с. – (Віковому ювілею Вінниц. ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва присвячується).

3. «Світло землі Подільської …» : ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва в публікаціях (1907-2007) : бібліогр. покажч. / уклад. О.С. Михайлюк ; ред. М.Г. Спиця ; відп. за вип. Н.І. Морозова ; Упр. культури і туризму Вінниц. облдержадмін., Вінниц. ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва. – Вінниця, 2007. – 88 с. – (Віковому ювілею Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва присвячується).

4. Знаменні і пам’ятні дати Вінниччини 2010 року : хронол. довід. / уклад. Г.М. Авраменко ; ред.: М.Г. Спиця, Г.М. Слотюк ; відп. за вип. Н.І. Морозова ; Вінниц. ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва. – Вінниця, 2009. – С. 18-19.

5. Чорний, О. Спрага : нарис : [про бойові подвиги гвардії сержанта Г.К. Смагла] / О. Чорний // Вінниц. правда. – 1963. – 31 берез.

6. Лауреаты медали Н.К. Крупской [в т.ч. Г.К. Смаг-ло – заст. дир. обл. наук. б-ки ім. К.А. Тімірязєва] // Библиотекарь. – 1980. – № 5. – С. 21.

7. Реабілітовані історією. Вінницька область. Кн. 4 / Він-ниц. обл. держ. адмін. ; ред.: Л.М. Спірідонова, В.П. Лациба, С.С. Нешик. – Вінниця : Каштелянов О.І., 2012. – 776 с. : портр. – (Реабілітовані історією : у 27 т.). – Зі змісту: [Про К.І. Смагла – батька Г.К. Смагла]. – С. 669.

Веселково, блакитно, весняно.

Відчувається поступ весни.

Прокидається сонечко рано,

Розганя затуманені сни.

Голубіє розвесняне небо,

Аж цвіте проліскова блакить.

Працювати і мислити треба.

І любити в цю радісну мить…

Г.Півторак


ЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2015 РОКУ
Хронологічний довідник

 1. Від укладачів
 2. Вінничани – Герої Небесної Сотні
 3. Знаменні і пам’ятні дати Вінниччини
  Січень
 4. Килимник Степан Іванович
 5. Лютий
 6. Пісенне століття Марії Руденко
 7. Берегиня української самобутності
 8. Мужній воїн, новатор бібліотечної справи
 9. Березень
 10. Яблуні Благовіщення Михайла Вдовцова
 11. Присутність Бога у Картині, або Меланхолійна Мудрість Художника Федора Коновалюка
 12. Багатогранність її таланту
 13. Квітень
 14. Травень
 15. Подвижник і патріот
 16. Браїлівські подорожі генія музики
 17. Червень
 18. Павло Іванович Хавлюк – дослідник старожитностей Поділля
 19. Липень
 20. Науковець і письменник
 21. Серпень
 22. Вересень
 23. Її життя бере початок від матері-землі
 24. Юзеф Антоній Аполлінарій
 25. Жовтень
 26. Творча спадщина Самуїла Рабіна
 27. Поетичне місіянство Володимира Забаштанського
 28. Подільський фенікс
 29. Листопад
 30. Два життя Леоніда Куцого
 31. Людина світової слави
 32. Грудень
 33. Першовідкривач таємниць «Вервольфу»
 34. «Так говорять і в нас – на Поділлі»:
 35. Відомості про авторів текстових довідок
 36. Зміст

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше