ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2015 РОКУ
Хронологічний довідник

Версія для друку

Килимник Степан Іванович

До 125-річчя від дня народження видатного українського

педагога, етнографа, фольклориста, історика

(17.01.1890-10.05.1963)

Видатний український педагог, етнограф, фольклорист, літературознавець, історик народився 17 січня 1890 р. у с. Якушинці, нині Вінницького району Вінницької області, в середньо-заможній родині хліборобів, четвертою дитиною в сім’ї. Закінчив сільську школу з відзнакою. На його майбутню наукову діяльність вплинув учитель Іван Іванович Саєнчук, справжній український патріот, який прищепив здібному учневі не лише охоту до читання й навчання, а й зацікавив рідною історією, народною музикою та піснями, українськими звичаями.

Після того як Степан закінчив сільську школу, його батьки, за порадою вчителя, віддали сина на навчання до Вінниці. Успіхи молодого учня допомогли йому одержати від Земства стипендію та ще й матеріальну допомогу від гр. Гейдена – опікуна здібних учнів у місті Вінниці.

С.Килимник навчався у Вінницькій учительській семінарії і відпрацював Земству в селі Медвеже Вушко та в містечку Станіславчик біля Жмеринки як завідувач «двокласового училища».

Під час Першої світової війни він переїхав до Криму і закінчив у Феодосіївському учительському інституті історико-філологічний факультет. Тут також отримував крайову та одноразову стипендії від Вінницького Земства.

Пізніше переїхав до Харкова, де закінчив Харківський університет і захистив докторську дисертацію, спеціалізуючись в історії та етнографії.

Після Першої світової війни Степан Килимник був на педагогічній роботі: працював при Обласному Комісаріаті і був членом Секції науковців Чернігівщини. Очолював відділ перепідготовки та навчання учительських кадрів – викладачів для середніх шкіл. Водночас він деякий час працював як педагогічний керівник у зразкових десятирічках, які вивчав та досліджував. Як професор і науковець, Степан Килимник брав участь у всеукраїнських педагогічних з’їздах, конференціях та нарадах. У 1930 роках працював у Ніжинському педагогічному інституті і деякий час був там же й працівником Інституту наукової педагогіки. Під час Другої світової війни – політичний референт ОУН (б) у Він-ницькій області. 1942 р. очолював групу вчителів-істориків у Він-ниці, що підготувала підручник «Історія України», до якого написав розділ про козаччину.

1943 р. Степан Килимник емігрує разом з родиною до Австрії. Тут він бере активну участь в еміграційному житті і стає членом Українського допомогового комітету в Устриках Долішних. Упродовж 1945–1949 рр. він був освітнім референтом у таборі Ляндек (Австрія), де організував понад 40 різних фахових курсів, кілька шкіл та викладав у таборовій гімназії світову історію та історію України. Тут же він організував Народний університет, слухачами якого стали 75 осіб.

У грудні 1949 р. С.Килимник переїхав з родиною до Канади.

Упродовж наступних 1949-1963 рр. він друкувався в часописах, журналах у Вінніпегу: «Український Голос», «Наша Культура», «Новий Шлях»; в Торонто: «Гомін України», «Рідна Школа», «Новий День»; в Чикаго: «Самостійна Україна»; в Парижі: «Україна», «Час». Він активно співпрацював з видавництвом «Тризуб» у Вінніпегу та видавництвом «Перемога» в Аргентині. Наукові статті С.Килимника виходили у збірниках – бюлетенях Канадійського Наукового товариства ім. Т.Шевченка (НТШ), а також у збірнику на пошану Зенона Кузелі (Записки НТШ, том 169, 1962 р.) була надрукована його етнографічна розвідка «Обливаний понеділок».

У ці роки Степан Килимник дуже часто виступав як популярний лектор у Канаді перед різними аудиторіями: науковцями – на конференціях НТШ, в літературних клубах, в організаціях СВУ. Президент Головної Ради цього товариства Роман Смаль-Стоцький про ораторські здібності Степана Килимника, який виголосив біля сотні доповідей, говорив: «Він був промовцем з Божої ласки, тому завжди залишав глибоке враження в душах слухачів».

Наукові заслуги С.Килимника вшанувало НТШ обранням його в дійсні члени товариства. Він був також дійсним членом Ради Інституту дослідів Волині та членом-кореспондентом Канадійського УВАН.

Наш земляк С.Килимник надрукував більше 100 наукових розвідок з історії, етнографії, фольклористики, літературознавства. Як історик досліджував діяльність князів Данила Галицького та Ярослава Мудрого, гетьманів Б.Хмельницького, І.Виговського, І.Мазепи.

Він залишив цінну спадщину, готові до друку «Мої спогади» і «Пізнай себе», присвячені його внукам Наталці та Юркові. Степан Килимник написав та уклав кілька томів задуманого ним 12-томного видання «Українська стародавність», зміст якого подано у п’ятому томі «Українського року…».

Головна та найцінніша праця С.Килимника – 6-томне етнографічно-фольклорне дослідження «Український рік у народних звичаях в історичному освітленні» – стала визначним здобутком української і світової науки.

П’ять томів було надруковано у Вінніпегу (1955, 1957, 1959) та Торонто (1962, 1963). У п’ятому томі «Українського року…» подано також передмову англійською мовою, написану М.Л.Боровським і біографію автора, яку написав Президент Головної Ради Наукових товариств ім. Т.Шевченка Роман Смаль-Стоцький. На жаль, шостий том не був виданий, а залишився в рукописі.

У 1994 р. Акціонерне товариство «Оберіг» перевидало найціннішу працю, створену в діаспорі професором С.Килимником «Український рік у народних звичаях в історичному освітленні», у двох книгах. До першої увійшли: том перший (Зимовий цикл), том другий (Весняний цикл). До другої – том третій (Весняний цикл) та том четвертий (Літній цикл).

Присвятою до п’ятого тому «Українського року…» наш видатний земляк обрав такі слова: «Усім тим, хто залишили Рідну землю і пішли у світ для безкомпромісової боротьби за правду й волю Матері України і її народу в неволі сущого; тим що в єдності працюють на чужині в ім’я великої ідеї; всім тим що терплять муки заслання та ув’язнення на рідній землі й на вічну пам’ять тим, що полягли в нерівній боротьбі за свою Україну – присвячую, автор».

У Якушинецькій школі встановлено стенд, присвячений С.Килимнику.

Добрим пам’ятником нашому славетному краянину було б видання 5-го і 6-го томів найважливішої праці його життя – «Український рік у народних звичаях в історичному освітленні», встановлення в обласному центрі меморіальної дошки С.І.Килимнику, присвоєння ім’я історика і фольклориста одній із вулиць на малій батьківщині, в с. Якушинці, придбання для сільської та шкільної бібліотек праць С.Килимника та літератури про його життя і діяльність.

Т.П.Пірус

Література

Килимник, С. Український рік у народних звичаях в історичному освітленні :[у 3 кн., 6 т.] / С. Килимник. – К. : Обереги, 1994. – (Факс. вид).

Кн. І : Т. 1 : (Зимовий цикл). – С. 5-150 ; Т. 2 : (Весняний цикл). – С. 151-400. – Бібліогр.: с. 388-392.

Кн. ІІ : Т. 3 : (Весняний цикл). – С. 5-337 ; Т. 4 : (Літній цикл). – С. 340-528. – Бібліогр.: с. 507-513.

Його ж. Український рік у народних звичаях в історичному освітленні. Т. 5 : (Осінній цикл) / С. Килимник. – Вінніпег : Торонто, 1963. – 288 с.

* * *

Білоус, О.А. Степан Іванович Килимник – історик, етнограф, фольклорист Поділля / О.А. Білоус, О.В. Малик // Історія Подільського краю: минуле, сучасність, майбутнє : матеріали обл. наук.-практ. конф. / ред.: Л.Є. Братанюк, Л.М. Романець, В.В. Мазуркевич. – Вінниця, 2011. – С. 66-68.

Заболотна, В. З народної криниці : [про С.І. Килимника] / В. Заболотна // Поділ. зоря. – 2005. – 26 берез. – С. 6.

Овчарук, О.Д. Література рідного краю : Степан Килимник. «Свято квітів і городини» / О.Д. Овчарук // Освіта Вінниччини. – 2014. – 7 берез. – С. 6.

Подолинний, А.М. Килимник Степан Іванович / А.М. Подолинний // Вінниччина фольклорна : довідник / уклад.: А.М. Подолинний, Т.О. Цвігун. – Вінниця : Кн.-Вега, 2004. – С. 35-36 : фото.

Подолинний, А.М. Килимник Степан Іванович / А.М. Подолинний // Енцикл. сучас. України (ЕСУ). – К., 2013. – Т. 13 : Киї-Кок. – С. 28-29 : портр. – Бібліогр. в кінці ст.


ЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2015 РОКУ
Хронологічний довідник

 1. Від укладачів
 2. Вінничани – Герої Небесної Сотні
 3. Знаменні і пам’ятні дати Вінниччини
  Січень
 4. Килимник Степан Іванович
 5. Лютий
 6. Пісенне століття Марії Руденко
 7. Берегиня української самобутності
 8. Мужній воїн, новатор бібліотечної справи
 9. Березень
 10. Яблуні Благовіщення Михайла Вдовцова
 11. Присутність Бога у Картині, або Меланхолійна Мудрість Художника Федора Коновалюка
 12. Багатогранність її таланту
 13. Квітень
 14. Травень
 15. Подвижник і патріот
 16. Браїлівські подорожі генія музики
 17. Червень
 18. Павло Іванович Хавлюк – дослідник старожитностей Поділля
 19. Липень
 20. Науковець і письменник
 21. Серпень
 22. Вересень
 23. Її життя бере початок від матері-землі
 24. Юзеф Антоній Аполлінарій
 25. Жовтень
 26. Творча спадщина Самуїла Рабіна
 27. Поетичне місіянство Володимира Забаштанського
 28. Подільський фенікс
 29. Листопад
 30. Два життя Леоніда Куцого
 31. Людина світової слави
 32. Грудень
 33. Першовідкривач таємниць «Вервольфу»
 34. «Так говорять і в нас – на Поділлі»:
 35. Відомості про авторів текстових довідок
 36. Зміст

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше