Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Хроніка культурного життя Вінниччини
Серпень

Бібліотеки Вінниччини

Царьова, Т. «Бібліотека йде до людей»! : [саме під такою назвою Гайсинська центральна районна бібліотека та бібліотека для дітей організували спільну акцію по залученню читачів. Поблизу районного Будинку культури працівники бібліотек розмістили столи з книгами та періодичними виданнями, де кожен бажаючий мав можливість почитати літературу та записатися до бібліотеки] / Т. Царьова // Гайсин. вісн. – 2015. – 6 серп. – С. 2.

Дереш, М. Благодійний фонд «Добродар» – ініціатор акції «Подаруй книги бібліотеці» : [про діяльність благодійного фонду «Добродар», завдяки якому Тростянецька центральна районна бібліотека поповнюється новими надходженнями] / М. Дереш // Тростянец. вісті. – 2015. – 6 серп. – С. 4.

12 серпня, до Міжнародного дня молоді, працівники КЗ «Жмеринська ЦРБ» підготували поетичний зорепад «Книга нас об’єднала» для місцевої молоді. В ході заходу свою поетичну творчість представляли юні поети Жмеринщини – активні учасники бібліотечних заходів. Учасники заходу взяли участь у флешмобі «Пишемо листа воїнові!». У читальній залі бібліотеки відбулася виставка малюнків «Моя Україна єдина і неповторна».

13 серпня на базі Чернівецької центральної районної бібліотеки відбувся районний семінар для працівників сільських бібліотек на тему: «Публічна бібліотека: реалії функціонування на сучасному етапі». Перед присутніми виступила директор ЦРБ М. Китасюк, яка звернула увагу на реальний стан, проблеми, перспективи сільських бібліотек. Корисну консультацію для присутніх «Роль і функції публічної бібліотеки у соціокультурному розвитку регіону» надала методист ЦРБ Г. Форись. З досвідом роботи центральної районної бібліотеки та інноваційними підходами до обслуговування користувачів поділилась завідувач відділу обслуговування Г. Соколянська. Бібліотекарі сільських книгозбірень отримали консультацію від бібліографа ЦРБ М. Присяжної на тему: «Інформаційно-бібліографічний сервіс в сільській бібліотеці». Для присутніх підготовлено показовий масовий захід за участі користувачів юнацького віку районної бібліотеки.

Веселка книжкового літа : [Чернівецька районна бібліотека для дітей має широкі можливості для того, щоб зробити дозвілля дітей не тільки приємним і цікавим, а й змістовним. Працівниками бібліотеки підготовлено цікаві екскурсії, літературні ігри, вікторини, книжкові виставки, бесіди, інтернет-розваги. У бібліотеці створено ігровий куточок «Іграшковий Чудо-острів», де можна читати книги, малювати, гратися. Для дітей організовано цикл пізнавальних годин: «Відіохрестоматія», де усі бажаючі мають можливість переглянути фільм, як за шкільною програмою так і за інтересом. А для наймолодших читачів працює «Мульт-салон»] // Чернівец. зоря. – 2015. – 14 серп. – С. 4.

Бібліотека об’єднує: [у Жмеринській центральній районній бібліотеці відбувся захід, який об’єднав усі покоління тих, хто любить палке українське слово. Читання власних поезій, думки вголос, перші проби пера та літературний флешмоб – усе це було на святі завдяки організації працівників бібліотеки] // Жмерин. газ. – 2015. – 14 серп. – С. 7.

14 серпня у рамках літературно-мистецького проекту «Шевченківські вечори» на площі Тараса Шевченка у м. Вінниці відбувся літературно-поетичний водограй «Мелодія слова звучить», організований працівниками Вінницької міської централізованої бібліотечної системи. На площі Т. Шевченка звучали музичні твори та пісенні мелодії у виконанні, як професійних митців, так і виконавців-початківців, зокрема: лауреата всеукраїнських та міжнародних конкурсів Т. Бондар, вихованок студії «Експеримент» вінницького обласного Будинку культури учителя Д. Нечипоренко та вокальної студії «Кураж» Будинку офіцерів А. Гуйван, вокально-естрадного ансамблю ветеранів «Ретро», юних музикантів: Ю. Кулиника, А. та Р. Мазурців, Я. Чижа та ін.

 

17-18 серпня в Національній парламентській бібліотеці України Українська бібліотечна асоціація провела Форум «Бібліотека-громада: відкритий простір» за результатами участі бібліотек у проекті за фінансової підтримки Фонду «Монсанто». Участь у Форумі взяли представники Української бібліотечної асоціації, Міністерства культури України, Фонду «Монсанто», Ресурсного центру ГУРТ, а також 10 бібліотекарів, які продемонстрували найкращі результати роботи у проекті, разом із представниками своїх громад: сільськими головами, начальниками відділів культури, працівниками районних ЦБС. Переможцем проекту стала Яришівська сільська бібліотека Томашпільського району, яка була відзначена дипломом та цінним подарунком.

Книжкова виставка запрошує : [у читальній залі Погребищенської районної бібліотеки для дітей представлена книжкова виставка «Мову рідної природи розуміти серцем вчись». З представленої виставки користувачі бібліотеки мають можливість дізнатися про екологічну культуру, гармонійні відносини з природою, дбайливе ставлення до навколишнього середовища, тощо] // Колос. – 2015. – 19 серп. – С. 3.

Протягом серпня в Іллінецькій центральній районній бібліотеці відбулися перегляди фільмів за творами українських письменників за шкільною програмою для школярів – користувачів бібліотеки.

Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва

3 серпня у відділі документів з гуманітарних, технічних та природничих наук організована виставка-історія «Перша подорож навкруги світу або подвиг Магеллана», до 535-річчя від дня народження відомого португальського мореплавця, керівника першої кругосвітньої експедиції – Фернана Магеллана (1480-1521).

12 серпня у читальній залі відділу документів з гуманітарних, технічних та природничих наук відбулося чергове засідання Клубу творчої інтелігенції Вінниччини «Intermezzo». Цього разу засідання стало літературно-мистецьким концертом-подарунком з нагоди відзначення ювілею директора Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва, президента ГО «Асоціації бібліотек Вінниччини», Заслуженого працівника культури України Наталії Іванівни Морозової. На заході, що мав назву «Посвята Наталі», відомі митці краю, письменники, представники творчих колективів, бібліофіли дарували іменинниці слова привітань, вірші у власному виконанні та музичні композиції. В ході засідання відбулася презентація автобіографічної книги «Партитура вроди». Це художньо-документальна повість, яка знайомить читачів з хвилюючими сторінками життя Наталії Іванівни Морозової, представленими в літературному запису українського публіциста і письменника Івана Волошенюка. Також до заходу працівники відділу підготували книжкову виставку «Морозова Наталія Іванівна – лідер бібліотечної справи, керівник, чарівна жінка».

 

12 серпня минає 140 років від дня народження Іполита Чеславовича Зборовського – археолога, етнографа, кооператора та громадського діяча першої третини XX ст. І. Зборовський вивчав і збирав пам’ятки історії та культури Поділля, вів просвітницьку роботу серед населення, брав участь у становленні і розвитку подільських регіональних музеїв, був одним з організаторів першої споживчої спілки в Бершаді. З нагоди цієї дати працівники відділу краєзнавства підготували віртуальний бібліографічний список про життя подолянина І. Зборовського, який можна переглянути на сайті бібліотеки old.library.vn.ua

13 серпня у читальній залі відділу документів з гуманітарних, технічних та природничих наук відбулася інформаційна година «Пам’ятники м. Вінниці» для вихованців Вінницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій». Працівники відділу краєзнавства та відділу попереднього замовлення підготували презентацію про історію створення місцевих монументів, присвячених відомим діячам науки, культури, життя і творчість яких безпосередньо пов’язані з Вінниччиною, а також землякам, які загинули в ім’я Вітчизни.

25-27 серпня у відділі документів з гуманітарних, технічних та природничих наук експонувалася книжково-ілюстративна виставка «Історія та культура кримсько-татарського народу».

27 серпня у відділі рідкісних і цінних видань організована виставка-ювілей «Георг Гегель», присвячена 245-річчю від дня народження одного з найвідоміших представників німецької класичної філософії Георга Вільгельма Фрідріха Гегеля. На виставці представлені твори філософа, монографії відомих учених про його життєвий і творчий шлях.

27 серпня у відділі наукової інформації та бібліографії відбулися Відкриті поетичні читання творів Василя Стуса у рамках проекту «Класичний четвер. 10 кращих книг» Театру книги «Прочитання».

27 серпня, до Дня знань, відділ краєзнавства підготував виставку-калейдоскоп про освіту на Вінниччині «Молодому поколінню Вінниччини – найкращі знання».

30 серпня, у рамках Фестивалю Стус-Фест «Палімпсести», у читальній залі відділу документів з гуманітарних, технічних та природничих наук відбулися Відкриті поетичні читання «І я гукну. І край мене почує...», до 30-ї річниці з дня трагічної загибелі В. Стуса. У читаннях взяли участь: голова оргкомітету Стус-Фесту «Палімпсести» Н. Климюк; син поета, літературознавець, директор Національного музею ім. Т.Г .Шевченка, дослідник творчості батька Д. Стус; заступник директора ВОУНБ ім. К.А. Тімірязєва Л. Сеник; режисер фільму «Палімпсест» Р. Веретельник; письменниця, член Вінницької організації Національної спілки письменників України, заслужений працівник культури України Т. Яковенко; письменниця, член Вінницької організації Національної спілки письменників України, заступник головного редактора журналу «Вінницький край», заслужений працівник культури України В. Сторожук; учасник Театру книги «Прочитання» Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К.А. Тімірязєва, студент ВНТУ В. Немченков та ін. У виконанні студентів Вінницького училища культури і мистецтва ім. М. Леонтовича прозвучали українські народні пісні.

 

Музейна діяльність

У мріях творяться шедеври : [про діяльність Ямпільського районного музею образотворчого мистецтва. На даний час у музеї діє виставка виробів декоративно-ужиткового мистецтва «У мріях», де представлені вироби у техніках: бісероплетіння, плетиво, вишивки з бісеру, вишиванки, ляльки-мотанки, тощо] // Ямпіл. вісті. – 2015. – 5 серп. – С. 3.

Ткач, К. Вечір пам’яті : [наприкінці липня у приміщенні Літинського районного краєзнавчого музею ім. У. Кармалюка відбувся вечір вшанування пам’яті командира УПА Омеляна Грабця («Батька»). На захід завітали: заступник голови райдержадміністрації В. Захаревич, редактор газети «Літинський вісник» Н. Мальченко, краєзнавці В. Кривий, В. Ткач, Д. Колісник, Н. Лозна, які також ознайомилися з виставкою матеріалів і книг про людину, яка боролася за відродження української соборності] / К. Ткач // Літин. вісн. – 2015. – 6 серп. – С. 3.

10 серпня у Вінницькому літературно-меморіальному музеї Михайла Коцюбинського представлено виставку «Видатні митці Поділля». В рамках проекту експонуються 80 ляльок-мотанок аматорки Наталі Покуци, роботи заслуженого діяча мистецтв України Федора Панчука, а також картини з фондів музею. Загалом в експозиції представлено близько 80 оригінальних ляльок-мотанок та найкращих фондових робіт.

12 серпня біля приміщення Бершадського районного краєзнавчого музею відбулось відкриття меморіальної дошки вченому, економісту, видатному організатору кооперативного руху, відомому громадському, політичному та культурному діячу Іполиту Чеславовичу Зборовському (1875-1937), приуроченому 140-річчю від дня народження. В урочистому відкритті взяли участь: голова районної ради М. Грабчак, перший заступник голови райдержадміністрації В. Ольшевський, заступник міського голови В. Менюк, голова кооперативної спілки району та меценат М. Слісарчук, начальник відділу культури і туризму Н. Герасимчук, внуки та правнуки І.П. Зборовського.

Головатюк, О. На лебединих крилах натхнення : [під такою назвою у літературно-меморіальному музеї М. Стельмаха у с. Дяківці експонувалася персональна виставка мистецьких робіт самобутнього художника-аматора Володимира Головащенка. Виставка присвячена 101-й річниці від дня народження письменника-земляка Михайла Стельмаха. У фойє музею представлено 16 робіт, серед яких: «Собори наших душ», «Великоднє диво», «Цар-Сонях», «На крилах мудрості», «Сенс життя», «Таїна жінки», «Лебедина вірність», «Мрійниця» та ін.] / О. Головатюк // Літин. вісн. – 2015. – 13 серп. – С. 4.

Пальчинська, В. Не словом, а ділом бережімо Україну… : [про діяльність музею-світлиці, що діє при Барському коледжі транспорту та будівництва НТУ. У музеї представлені унікальні старовинні речі побуту: ткацький верстат, жорна, ступи, шатківниці, скрині, прялки, вишиті рушники, сорочки, тощо. У музеї побували відвідувачі з різних куточків світу, це представники з США, Канади, Італії, Польщі, Німеччини, Франції, Ізраїлю, Даниї та ін.] / В. Пальчинська // Барчани. – 2015. – 14 серп. – С. 8.

Обласне свято дідухів та обрядових хлібів : [у Музеї хліба у с. Білопілля Козятинського району відбулося обласне свято обрядових хлібів та дідухів «Народу вічний оберіг». Обласне свято зібрало кращих самобутніх майстрів-умільців, які продовжують творити та відновлювати прадідівські ремесла. З усієї Вінниччини завітали на свято майстри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва зі своїми виробами. До уваги гостей свята також були представлені виставки обрядових хлібів та дідухів Калинівського, Хмільницького, Погребищенського, Жмеринського, Оратівського, Вінницького, Липовецького районів і всіх територіальних громад Козятинщини. У рамках свята відбулося підведення підсумків конкурсу на кращий коровай, дідух, виріб народної творчості та оголошено переможців. Свято супроводжувалось концертом за участі народних аматорських колективів Козятинського району, а також фольклорного гурту «Подільські музики» Вінницького РБК, фольклорного ансамблю «Кумасеньки» Калинівського РБК, гурту народних музик «Рій» Жмеринського РБК та ін.] //Вісн. Козятинщини. – 2015. – 20 серп. – С. 1, 16.

Піхачек, М. Увіковічнили штангіста : [у Піщанському районному краєзнавчому музеї урочисто відкрили окремий стенд майстрові спорту з важкої атлетики Леоніду Архиповичу Житкевичу. В урочистостях взяли участь рідні, друзі, колишні вихованці Л. Житкевича] / М. Піхачек // Піщан. вісті. – 2015. – 21 серп. – С. 5.

Околодько, О. «Народу вічний оберіг» : [у Музеї хліба с. Білопілля Козятинського району відбулося обласне свято обрядових хлібів та дідухів «Народу вічний оберіг». Обласне свято зібрало кращих самобутніх майстрів-умільців, які продовжують творити та відновлювати прадідівські ремесла. З усієї Вінниччини завітали на свято майстри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва зі своїми виробами. До уваги гостей свята також були представлені виставки обрядових хлібів та дідухів Калинівського, Хмільницького, Погребищенського, Жмеринського, Оратівського, Вінницького, Липовецького районів і всіх територіальних громад Козятинщини. Хмільницький район представляли заступник голови Хмільницької РДА М. Чокотун, начальник відділу культури РДА М. Стукан, директор районного Будинку культури А. Горбатюк та народний аматорський родинний ансамбль «Родина» Пальонків С. Соколова. У рамках свята відбулося підведення підсумків конкурсу на кращий коровай, дідух, виріб народної творчості та оголошено переможців. Свято супроводжувалось концертом, у якому взяли участь народні аматорські колективи районів Вінниччини] / О. Околодько // Життєві обрії. – 2015. – 21 серп. – С. 4.

Театрально-концертна діяльність

10 серпня театр-студія «ИгѢра», що діє при Вінницькому обласному Будинку культури вчителя, запросив на останній показ спектаклю «Голомоза співачка» за п’єсою Ежена Йонеско. У постановці вистави взяли участь молоді актори Вінницького обласного українського академічного музично-драматичного театру ім. М. Садовського: В. Бакум, Д. Демков, К. Григоренко, К. Кіцула, О. Климчук, А. Михайлик, В. Постановський. Режисер-педагог – Г. Сиротюк, хореограф – Д. Калакай, педагог з вокалу – М. Мальцева.

Музичне життя Вінниччини

3 серпня концерт східної духовної музики та індійського танцю зібрав мешканців м. Гайсин у парку культури і відпочинку ім. Б. Хмельницького. Організатором концерту виступив молодіжний етно-гурт «Кундаліні». Колектив активно пропагує медитативну практику, що використовує мантри і медитацію. В програмі концерту прозвучали баджани – релігійні пісні індійської класичної музики та відомі українські мотиви. До уваги глядачів були представлені майстер-класи зі східного танцю, основні прийоми медитації та правила одягання сарі.

Мельник, С. …Без меж у творчості : [про традиційний фестиваль рок-музики «Теплик – ROXI», який відбувся на Тепличчині. У заході взяли участь місцеві рок-гурти, а також рок-гурт «Slout Drain» м. Вінниця, «Магнітне поле» м. Чутово (Полтава), Diversion м. Київ] / С. Мельник // Вісті Тепличчини. – 2015. – 20 серп. – С. 4.

Кіномистецтво

21 серпня вже вдев’яте Вінницький міський палац мистецтв спільно з громадської організацією «Вінницький Клуб Веселих та Найкмітливіших» відкривав МіжНародний ВІННИЦіЯнський фестиваль комедійного і пародійного кіно. Організатори фестивалю – виконком Вінницької міської ради та ГО «Вінницький КВН» спільно з міським Палацом мистецтв за підтримки обласної державної адміністрації та обласної ради. На площі біля МПМ «Зоря» весь вечір лунала концертна програма від творчих колективів закладу, далі відбувся показ конкурсних робіт фестивалю. Цьогоріч до організаторів фестивалю надійшло близько 120 робіт з Нової Зеландії, Швейцарії, Австралії, Німеччини, Росії, США, Канади, Франції, Молдови, Італії та України. Шостого вересня, під час урочистої церемонії закриття кінофестивалю, відбудеться нагородження переможців МіжНародного ВІННИЦіЯнського фестивалю комедійного і пародійного кіно «Золотим Літаючим Слоном».

Образотворче мистецтво

4 серпня, у рамках культурно-мистецької акції «Обмінні виставки між областями України», в обласному центрі народної творчості відкрилась персональна виставка «Народні піснеспіви» Людмили Кубай (м. Київ). Експозиція представлена живописом і гобеленами. Художниця вивчає фольклор та етнографію, тому всі твори мають змістовні найдрібніші автентичні деталі: побут, вбрання, звичаї українців. Загалом у творчому доробку майстрині 13 всеукраїнських та 10 персональних виставок.

Піхачек, М. Мистецтво прекрасного : [6-12 серпня у Піщанському районі відбувся Подільський живописний пленер «Зачарована долина», присвячений 101-й річниці від дня народження Павла Муравського. У районному Будинку культури відбулася художня виставка картин – краєвиди околиць Миролюбівки, Дмитрашівки й урочища «Княгиня» написані відомими художниками Вінниччини й України] / М. Піхачек // Піщан. вісті. – 2015. – 21 серп. – С. 4.

У серпні завершили роботу художники, проекти яких вийшли у фінал конкурсу Vin-Mural, організованого Вінницькою міською радою за партнерства ВОГО «Лабораторія актуальної творчості» в рамках проекту Vin-Art-City. Головна тема конкурсу: «Вінниця. Місто мрій». Відтепер на центральній вулиці м. Вінниці можна бачити твори мурал-арту від львів’янина Тараса Довгалюка робота «Добробут» (Соборна, 91), лучанина Артура Столярука – «Око» (вул. Козицького, 65), вінничанина Олександра Марченка – «Зернина Всесвіту» (на стіні ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва). Також твори Марії Бобирєвої та Олександра Мельник – «Сни, в яких хочеться жити» (на стіні біля магазину «А-маркет» по вул. Козицького), вінничанки Тетяни Чубар – «Вінниця – місто мрій» (вул. Пирогова, 8). На початку вересня відбудеться голосування за кращу виконану роботу, а 6 вересня, у День міста, відбудеться нагородження переможця, який отримає 20 тисяч гривень.

 

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

Шпортун, М. Оратай козацької пісні : [про творчий колектив – народний аматорський чоловічий вокальний ансамбль «Жайвір», що діє при Немирівському районному Будинку культури. Основою репертуару колективу є українські народні пісні та авторські поетичні твори, покладені на музику. Домінуючу більшість творів в репертуарі складають козацькі пісні. У цьому році колектив відзначає 35-річчя з часу заснування] / М. Шпортун // Прибуз. новини. – 2015. – 6 серп. – С. 8.

Лоян, Л. «А пісня – це душа. З усіх потреб потреба» : [на базі сільського Будинку культури с. Шипинок Барського району відбувся семінар-практикум з вокально-хорового мистецтва. У його роботі взяли участь: селищний голова А. Палаженюк, провідний методист обласного центру народної творчості з вокально-хорового мистецтва Н. Джус, художній керівник РЦД І. Осколкова та ін.] / Л. Лоян // Поділ. край. – 2015. – 7 серп. – С.5.

Волошина, І. Хмельничани досліджують фольклор Могилів-Подільщини : [молодіжний фольклорний гурт «Ладовиці» громадської організації «Відродження традицій Поділля» з м. Хмельницького та зразковий дитячий гурт «Ладосвіти» Хмельницької дитячої музичної школи №2 побували у фольклорній експедиції на Вінниччині. З 14 по 23 липня учасники колективів досліджували села Могилів-Подільського району, а саме: Кремінне, Немія, Слобода-Яришівська, Яришів. Метою експедиції стало вивчення місцевого фольклору та етнографії сіл Наддністрянщини] / І. Волошина // Слово Придністров’я. – 2015. – 7 серп. – С. 8.

Гнатюк, А. Працівники культури району побували у Жвану : [на базі Жванського СБК Мурованокуриловецького району відбувся районний семінар-практикум з працівниками культури району на тему: «Дослідження, вивчення, збереження та популяризація української фольклорної спадщини, як основа розвитку української культури». У заході взяли участь: сільський голова Л. Марецька, начальник відділу культури і туризму Мурованокуриловецької РДА В. Веклюк, методист РБК Т. Столяр. По завершенню заняття у Жванському СБК відбулося свято борщу та святковий концерт за участю аматорських колективів Жванського СБК] / А. Гнатюк // Наше Придністров’я. – 2015. – 14 серп. – С. 5.

20 серпня у с. Удич Теплицького району відбулося святкування з нагоди Дня села «Моє село – маленька краплинка на карті світу», за участю гурту «ШиК» Теплицького районного Будинку культури та аматорського самодіяльного фольклорного колективу «Перлина».

Декоративно-прикладне мистецтво

Творчість – людям на добро : [у Крижопільському районному Будинку культури відбулася унікальна виставка аматорських ляльок-мотанок директора закладу Ганни Лагуни. За два місяці майстриня створила більше сімдесяти витворів мистецтва. У її колекції представлені ляльки-мотанки оберегові, ляльки-травниці, тематичні, обрядові, сучасні. Кожна з них має назву: «Весна», «Калина», «Берегиня», «Нерозлучники». Усі вони різні по розміру й конфігурації, одягнені у старовинні і сучасні вишиті тканини. Їх неповторні образи доповнюють коралі, стрічки, пояси, плетіння з бісеру] // Сільські вісті. – 2015 – 7 серп. – С. 2.

19 серпня у с. Клембівка Ямпільського району відбувся VII обласний мистецький фестиваль «Мамину сорочку пригорну до серця», де представлено колекцію старовинних та сучасних вишиванок. Понад 20 майстрів з області привезли свої кращі роботи з вишивки. В програмі фестивалю відбувся концерт за участі аматорів районної сцени та місцевих артистів.

 

Дем’яненко, В. «Пісня моєї душі…» : [про персональну виставку немирівської майстрині Людмили Павлової, яка відкрилася у музеї «Літературна Немирівщина». На виставці представлені різноманітні вишиті вироби, зокрема: вишиті картини, рушники, портрети, тощо] / В. Дем’яненко // Прибуз. новини. – 2015. – 20 серп. – С. 5.

У серпні на площі Тараса Шевченка стартував мистецький проект, який має на меті популяризацію унікальних традицій і культури міста й області, підтримку та презентацію діяльності вінницьких народних майстрів. В рамках проекту «Вінницький узвіз» народні майстри отримали можливість безкоштовно щотижня, від п’ятниці до неділі з 17:00 до 21:00 години на площі Тараса Шевченка презентувати власноруч виконані роботи – картини, прикраси, вишиті, керамічні та різьблені з дерева вироби, ляльки-мотанки, іграшки з соломи та інших природних матеріалів, тощо. Також відвідувачі «Вінницького узвозу» мають змогу не лише переглянути та придбати вироби народних умільців, а й самі долучитись до творчості, взявши участь у майстер-класах з виготовлення прикрас, петриківського розпису, вишивки та ін. Організаторами даного проекту виступають управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації та департамент культури Вінницької міської ради.

Творчі звіти, конкурси, фестивалі,

свята мистецтв, благодійні акції

1 серпня у с. Канава Тиврівського району заслужений артист України Микола Янченко зі своїми друзями-піснярами, композиторами провели фестиваль родинної пісні «Мамина піч». У фестивалі взяли участь: жіночий ансамбль «Забава» (м. Тернопіль), «Берегиня» Немирівський РБК, ансамбль Мухівецької територіальної громади Немирівського району, «Відродження» Літинський РБК та ін.

Кравець, І. «Вслухаюсь в слово праведне, немов любов» : [у рамках обласного проекту «Мого життя одвічна дивина» у Вінницькому національному технічному університеті відбулася творча зустріч з подільською поетесою, громадським та культурним діячем Світланою Травневою] / І. Кравець // Трудова слава. – 2015. – 6 серп. – С. 5.

15 серпня у рамках європейського проекту «Місто планує громада» у м. Ладижин відбувся перший сімейний відкритий вуличний захід, який привернув увагу місцевих жителів та гостей міста. Цього дня територія міського парку була розділена на локації, де працювали сектори майстер-класів, дитячого малюнку «Ладижин очима дітей», виставка робіт місцевих майстрів, фоторозваги «Фото за ідею». В ході заходу учасники мали змогу долучитись до творення міського простору поділившись власним баченням, як зробити місто зручнішим. Захід відбувся у рамках проекту «Місто планує громада» компанії ДТЕК та великого європейського проекту «CIUSP» – залучення громади до планування міських просторів. Протягом кількох наступних тижнів організатори продовжать збір ідей для покращення міського простору у м. Ладижин у режимі онлайн, після чого їх систематизують за певними критеріями та оголосять онлайн голосування.

Дяков, П. Людина починається з добра : [у сільському Будинку культури соціальні працівники с. Рогізки Чечельницького району організували зустріч з сім’ями учасників антитерористичної операції. У фойє Будинку культури організована виставка виробів декоративно-ужиткового мистецтва місцевих майстринь: вишиті сорочки, ікони та рушники, портрет Т. Шевченка, тощо. Концертну програму підготували працівники Будинку культури та місцевий фольклорний колектив «Рогізяночка», у їх виконанні прозвучали українські народні пісні] / П. Дяков // Чечельниц. вісн. – 2015. – 20 серп. – С. 4.

Дяков, П. Давай за музик! : [у с. Вербка Чечельницького району відбувся VI Міжрегіональний фестиваль весільної музики «Давай за музик!» за участі семи духових оркестрів, шести гуртів та естрадного ансамблю. Під час концертної програми учасники продемонстрували різножанрове виконання музичних творів] / П. Дяков // Чечельниц. вісн. – 2015. – 20 серп. – С. 5.

20-30 серпня у м. Вінниця працювала культурно-мистецька резиденція «Над Богом». Організатор заходу – Український кризовий медіа-центр у рамках програми «Культурна дипломатія між регіонами України»; співорганізатор – Конгрес Активістів Культури; партнери: департамент культури Вінницької міської ради, книгарня «Є», ГО «Спільнота «Історія Вінниці»», Міжнародний фестиваль оповідання «Intermezzo». Ініціатива зібрала активну молодь, митців, інтелектуалів та усіх бажаючих для публічного обговорення проблем, пов’язаних з реалізацією декомунізаційних законів та переосмисленням історичного минулого. Культурно-мистецька резиденція «Над Богом» мала три ключові програми: дискусійну (публічні дискусії, лекції); візуальну (організація художньої майстерні у кінотеатрі «Росія» та виставка проектів резидентів) та інтерактивну (документальний театр, урбаністичні ворк-шопи, музичні вечірки). Дискусійна платформа резиденції «Над Богом» передбачала відкрите обговорення гострих питань, пов’язаних з актуальними декомунізаційними процесами в Україні. Одним з найцікавіших заходів інтерактивної програми резиденції став архітектурний ворк-шоп «Сходи в кіно» під час якого майстерні «Пилорама» та «УрбанЛаб» розробили з натуральної деревини спеціальні модулі за авторськими проектами, які перетворюють занедбану територію навколо кінотеатру «Росія» на зручний та комфортний спільний простір. Також відбулися покази документального театру, де свої постановки представили: І. Орленко (Вінниця), Т. Кіценко (Київ), Н. Блок (гурт «Тотем», Херсон) й TanzLaboratorium (Київ). Музична програма резиденції складалася з тематичних вечірок майстерні «Ефір» з м. Київ та виступів вінницького гурту «Очеретяний Кіт».

29 серпня у м. Вінниця відбувся перший фестиваль фарб «Holi» або фестиваль кольорів – індуїстський фестиваль, що святкується в Індії, Непалі, Бангладеш, Пакистані, Шрі-Ланці, Великій Британії, США та інших країнах. Головне завдання учасників фесту – якомога більше розфарбувати себе і оточуючих різнокольоровими фарбами. У програмі фестивалю відбулися: офіційне відкриття фестивалю Newcomer DJ (Вінниця); виступи гостей фестивалю: DJ Snach (Київ), DJ Леша Капризз (Мінськ), DJ Double T (Київ), DJ Simme (Мюнхен); конкурс «Вуличний малюнок Холі»; паркур шоу та вулична акробатика; виступ студії спортивно-бального танцю «Alemana» і танцювального колективу «Beatbox».

29-30 серпня у м. Вінниця відбувся Фестиваль Стус-фест «Палімпсести», присвячений 30-й річниці з дня трагічної загибелі В. Стуса. Озброїтись стусовим словом, сповненим цінностями свободи та людської гідності, організатори мистецького форуму запросили митців з Києва, Львова, Донецька та Вінниці. Заходи відбулися у Вінницькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. К. А. Тімірязєва, книгарні «Є», Вінницькому обласному художньому музеї та кінотеатрі «Родина». В програмі фестивалю відбулися такі заходи, 29 серпня: поетична риболовля по-стусівськи «Посиджу в довгій самоті, над вудкою схилившись…»; мистецька провокація «Читач і місто»; акція «Стіна»; зустріч з політв’язнем Василем Овсієнком та істориком і журналістом Вахтангом Кіпіані «Стус. На рідній чужині»; відкрита лекція Олени Стяжкіної «Радянський Схід: між страхом та надією»; вертеп для двох акторів «Щасливий Йорик» за В. Стусом (камерний театр «Жуки»); жива інсталяція «Чорнота: від смерті до життя». 30 серпня відбулися: наукова платформа «Василь Стус: канон і поза каноном»; відкриті поетичні читання «І я гукну. І край мене почує»; презентація книги віршів «Абрикоси Донбасу»; демонстрація фільму «Палімпсест», режисер Р. Веретельник та документального фільму «Відторгнення. Битва за Україну», режисер Л. Немиря; арт-вечір за участі: Т. Компаніченко, Т.-М. Литвинюк, Л. Якимчук, О. Коцарев, І. Старовойт, О. Соловей, гурта «Три кроки в ніч» та ін.

 

У м. Вінниця завершився четвертий сезон «Творчої битви районів». Організаторами заходу виступили департамент культури Вінницької міської ради та КП «Центр концертних та фестивальних програм». Тяжилів, Сабарів, Вишенька, Замостя та Центр впродовж літа змагалися за звання найталановитішого району міста. В результаті кубок переможця здобув район Тяжилів. Гран-прі конкурсу отримала представниця району Замостя Ю. Багрій.       

Підготувала зав. сектором наукової інформації

з питань культури і мистецтва Н.Ф. Гончар

тел.: 67 03 23

e-mail: sektorkultury@library.vn.ua