ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїВерсія для друку

Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва 

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Вересень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

Вінниця, 2015


Загальний розділ

2 вересня книгарня «Є» та видавництво «Клуб Сімейного Дозвілля» запросили на презентацію роману Наталки Доляк «Загублений між війнами». Роман описує життєвий шлях талановитого письменника і поета та мужнього воїна Юрія Будяка (Покоса). Здається, подій його бурхливої долі вистачило б не на одне життя: англо-бурська війна, Перша світова війна, революція, розпад Російської імперії, становлення УНР, репресії, сталінські табори, Друга світова війна. Цій незвичайній людині довелося не один раз міняти і рід занять, і спосіб існування, він був матросом і чабаном, воював в Африці на боці повсталих бурів, врятував самого Вінстона Черчилля, мандрував Францією, Італією, Синґапуром, Туреччиною, вчителював в українському селі, був одним з найвпливовіших діячів новітньої української культури, брав участь у створенні УНР, пройшов крізь сталінські табори та ін.

Тупчій, Л. На зустріч з Кобзарем : [у с. Летківка Тростянецького району відбулося урочисте відкриття пам’ятника Т. Г. Шевченку, за участі першого заступника голови Тростянецької райдержадміністрації М. Оліянчука та заступника голови райдержадміністрації В. Задорожнього. Ініціаторами встановлення пам’ятника Великому Кобзарю є Летківський осередок УРК, який очолює М. Прус. На заході були присутні представники районних товариств УРК, сільський голова Л. Драпак, жителі громади, комунальні ЗМІ району. У виконанні аматорів Тростянецького РБК та Летківського СБК відбувся святковий концерт] / Л. Тупчій // Жмерин. газ. – 2015. – 4 верес. – С. 2.

Скорупа, О. Олександр Домбровський – лауреат премії імені Івана Франка : [наприкінці серпня у Держкомтелерадіо відбулося засідання Комітету ім. Івана Франка у галузі інформаційної діяльності, на якому були відзначені лауреати 2015 р. Цьогоріч на здобуття премії імені Івана Франка було висунуто 24 роботи з 12 областей України. Лауреатом цьогорічної премії став колишній директор Ямпільського телерадіомовного комітету, а нині режисер Державної телерадіокомпанії «Культура» Олександр Домбровський. У номінації «За кращий твір у телевізійній сфері» перемогу отримав документальний фільм «Дмитро Дорошенко. Мої спомини про недавнє минуле. (1914-1920)»] / О. Скорупа // Ямпіл. вісті. – 2015. – 11 верес. – С. 1.

11 вересня у Шаргородському районі відбулось урочисте відкриття композиції пантеону меморіальних дощок світових постатей: Михайлу Коцюбинському, Степану Руданському, Миколі Леонтовичу. Всі вони мають пряме відношення до Шаргородщини – навчались у Шаргородському духовному училищі. Раніше бюст С. Руданського та меморіальна дошка М. Коцюбинського розміщувались на фасаді приміщення Шаргородського чоловічого Свято-Миколаївського монастиря. За рішенням сесії районної ради два роки тому їх було передано на баланс до Шаргородського музею образотворчого мистецтва. З метою збереження пам’яті про ці визначні постаті, демонтовані дошки було реставровано та розміщено на фасаді Шаргородського музею образотворчого мистецтва. У заході взяли участь керівники району, лідери районних осередків політичних партій та громадських організацій, громадськість міста.

14 вересня у приміщенні обласної державної адміністрації відбулось присудження Всеукраїнської літературної премії імені Михайла Коцюбинського. У голосуванні під головуванням заступника голови – директора Департаменту освіти і науки облдержадміністрації І. Івасюка взяли участь 11 членів журі. Цього року до участі в конкурсі на здобуття державної літературної премії було допущено 33 номінанти з різних областей України: Київської, Львівської, Донецької, а також письменників з Івано-Франківської, Сумської та Черкаської областей. Голосування проходило в три етапи, за підсумками таємного голосування членів журі цьогорічним лауреатом престижної Всеукраїнської літературної премії імені Михайла Коцюбинського стала київська поетеса-фольклористка Оксана Шалак, яка подала на розгляд дві книги: монографію «Український фольклор Поділля в записах і дослідженнях XIX – початку XX століття» та збірку поезій «Молитва про сад».

24 вересня у приміщенні обласної державної адміністрації відбулося засідання оргкомітету, щодо проведення на Вінниччині Міжнародного літературно-мистецького свята «Русалка Дністрова», за участі заступника голови – директора Департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації І. Івасюка. З 5 по 8 жовтня фестиваль згуртує на берегах Дністра письменників Львова, Івано-Франківська, Тернополя, Хмельницького, Одеси, Вінниччини та Києва. Цьогорічний фестиваль проводитиметься окрім Тиврівського, ще й на території Чернівецького, Тульчинського, Ямпільського районів. У Вінницькій ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва та у Тиврівському районному Будинку культури передбачено оформлення книжкових виставок «130-річчя Володимира Свідзинського» та «Бібліотека «Русалки Дністрової». В рамках свята Вінниччиною проходитиме дослідницька експедиція «Подільськими слідами Володимира Свідзинського». Також про В. Свідзинського дізнаються більше студенти Донецького національного університету, де передбачена лекція керівника експедиції, вченого літературознавця, члена Міжнародного ПЕН-клубу Е. Соловей. Фінальним акордом фестивалю буде ювілейний вечір за участю провідних колективів області на території Тиврівського району.

27 вересня книгарня «Є» та ЛА «Піраміда» запросили на презентацію збірки новел та замальовок І. Мацко «Шпинат для мізків». Книга адресована студентам, молоді та дорослим усім, хто любить філософію життя. У збірці «Шпинат для мізків» вміщено життєві рецепти у вигляді коротких історій, новел, замальовок, які підштовхнуть до роздумів та іншого сприйняття певних ситуацій.

30 вересня в облдержадміністрації відбулось засідання оргкомітету щодо відзначення на Вінниччині Дня захисника України та Дня Українського козацтва. Зібрання відбулося під головуванням заступника голови – директора Департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації, співголови оргкомітету І. Івасюка. Також у засіданні взяли участь: директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації С. Василюк, начальник управління культури і мистецтв облдержадміністрації С. Городинський та члени оргкомітету. Загалом на Вінниччині відзначення свят розпочнеться з Богослужіння в усіх храмах та церквах області. Також, цього дня відбудеться загальноукраїнська хвилина мовчання за полеглими героями незалежної України. Програмою заходу передбачено покладання квітів до Меморіалу Слави, пам’ятника полеглим в Афганістані та пам’ятного знаку І. Богуну. В обласному академічному музично-драматичному театрі М. Садовського відбудеться тематичний концерт.

Наприкінці вересня у Національній парламентській бібліотеці, під головуванням Віце-прем’єр-міністра – Міністра культури В. Кириленка відбулася нарада з питання реформування бібліотечної справи за участі керівників провідних бібліотек, експертів, практиків та книговидавців. Під час наради було окреслено головні принципи щодо реформування бібліотечної справи, в тому числі, шляхи модернізації бібліотек, підходів та переліку завдань зі створення Національної Електронної Бібліотеки, осучаснення бібліотечних фондів та формування кадрового ресурсу для бібліотек. Також був обговорений проект Стратегії розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року «Якісні зміни бібліотек задля забезпечення сталого розвитку України», який розробляється Міністерством культури України спільно з Українською бібліотечною асоціацією і винесений на громадське обговорення. Окремо були визначені конкретні кроки щодо спрощення процедури закупівлі книжок та періодичних видань, осучаснення існуючих стандартів надання бібліотечних послуг, необхідність збереження спеціального статусу для галузевих бібліотек (медичних, освітніх) та спеціалізації для дитячих і юнацьких бібліотек, забезпечення доступу користувачів до мережі Інтернет, тощо.

З нагоди 70-ї річниці завершення Другої світової війни

2 вересня, на Європейській площі у місті Вінниця відбулося покладання квітів та вінків до Меморіалу Слави і пам’ятника Небесної Сотні та Героїв АТО з нагоди 70-ї річниці завершення Другої світової війни. Участь в урочистому покладанні взяли: керівництво області та міста, керівники структурних підрозділів обласної державної адміністрації, представники громадських організацій, родичі загиблих та небайдужі громадяни.

2 вересня на центральній площі селища Тростянець відбувся мітинг з нагоди відзначення на Тростянеччині 70-ї річниці завершення Другої світової війни. У заході взяли участь: голова Тростянецької райдержадміністрації В. Помагайбо, перший заступник голови райдержадміністрації, заступник голови районної ради, керівники структурних підрозділів райдержадміністрації, керівники територіальних органів ЦОВВ та окремих служб району, ветерани, учні старших класів, громадськість, комунальні ЗМІ району. В ході заходу відповідно до Указу Президента України П. Порошенка № 829 від 28 жовтня 2014 року ветеранів селища Тростянець нагороджено відзнаками Президента України – медалями «70 років визволення України від фашистських загарбників». Делегацією від урочистого зібрання покладено кошики з квітами до Пам’ятника загиблим воїнам.

Згадали героїчне минуле : [з нагоди 70-ї річниці завершення Другої світової війни у сільських територіальних громадах Літинщини відбулося покладання квітів до братських могил та меморіальних пам’ятників солдату-визволителю. У Літинській районній бібліотеці відбувся урок мужності для учнів місцевих шкіл та перегляд фільму про звитягу українських воїнів у боях за Батьківщину у воєнні роки. До заходу оформлено виставки-перегляди літератури «Під вогнем війни та полум’ям пожеж» та «Війна великим горем стала»] // Літин. вісн. – 2015. – 3 верес. – С. 4.

19 та 20 вересня за ініціативи громадської організації «Спільнота «Історія Вінниці», Вінницького обласного краєзнавчого музею та ГО «Честь і Слава» на території історико-меморіального комплексу пам’яті жертв нацизму в урочищі «Кемпінг» смт Стрижавка відбувся фестиваль військово-історичної реконструкції «Жива Історія: Вінниччина у Другій світовій війні», присвячений 70-й річниці завершення Другої світової війни. Головна мета фестивалю – висвітлення та популяризація історії Вінницького регіону років Другої світової війни. Кілька десятків учасників клубів реконструкції з Черкас, Києва, Кривого Рогу, Хмельницького, Луцька та Львова прибули до м. Вінниці. В програмі заходу відбулася реконструкція бою на «Вервольфі». Протягом двох днів фестиваль відвідало більше двох тисяч туристів.

Бібліотеки Вінниччини

Мартишева, Л. Оаза культури і добра : [про діяльність сільської бібліотеки с. Ходак Барського району. Під час літніх шкільних канікул у бібліотеці біло організовано своєрідний інформаційний центр, де діти мали можливість опановувати комп’ютерну грамотність, відбулися різноманітні години дозвілля, спортивні ігри та розваги, тощо] / Л. Мартишева // Поділ. край. – 2015. – 4 верес. – С. 5.

Кухар, В. Житиме вічно моя Україна : [у Куманівецькій сільській бібліотеці Хмільницького району, до Дня Державного прапора України відбулася літературно-музична година «Небесно-золотий наш стяг». Цього дня у сільському Будинку культури відбувся святковий концерт «Україна – свята моя земля», до дня Незалежності України] / В. Кухар // Життєві обрії. – 2015. – 4 верес. – С. 4.

4 вересня у читальній залі Гайсинської центральної районної бібліотеки відбувся вечір-спомин «Він був великою людиною і любив життя», присвячений видатному українському поету, патріоту, правозахиснику Василю Стусу. Ведучі заходу розповіли про життєвий шлях великого поета, про його творчість патріотичного спрямування, про любов до України. У виконанні учнів місцевої школи прозвучали вірші про Україну та її героїв. Супроводжувався захід мультимедійною презентацією, підготовленою працівниками бібліотеки.

9 вересня у Томашпільській центральній районній бібліотеці відбулася польсько-українська зустріч «Зустрінь Польщу в Томашполі», організована Товариством «Інтеграція Європа-Схід» місто Кельце, за підтримки Міністерства закордонних справ Республіки Польща. Мобільна польська делегація, у складі керівників проекту Криштофа Каліти і Оксани Боднар та студентів-волонтерів, ознайомили учасників зустрічі з презентацією про можливості навчання у Польщі, провели пізнавальну вікторину з історії і культури Польщі та урок польської мови. Керівник проекту Криштоф Каліта передав до фонду Томашпільської центральної районної бібліотеки книги та газету «Слово польське» на польській мові, а також інформаційні матеріали для майбутніх абітурієнтів польських вузів.

З 14 вересня у приміщенні бібліотеки-філії №11 у м. Вінниця протягом двох місяців можна переглянути виставку фотографій «Абстрактні форми». В експозицію увійшли 39 робіт від 11 авторів: О. Волощука, С. Мороза, К. Родигіна, С. Мазура, А. Гриненко, Є. Жеки, О. Кібкайла, М. Краснопіра, О. Міхеєва, Ю. Холодової, Я. Грузіненко. Колекція представлених фотографій – це демонстрація певних образів, які створені цікавими формами, фактурами, ритмами, відбиттями. Це синтез витонченої геометрії та вільної від усіляких обмежень природності.

17 вересня у відділі № 2 Ладижинської центральної міської бібліотеки відбулася бесіда за «круглим столом» з учнями сьомого класу Лукашівського НВК «Цікавинки нашого села». Бібліотекар розповіла про походження назви села, легенди про місцевість, про односельців, які своєю працею прославили край. До заходу оформлено перегляд літератури «Село моє – ти Батьківщини частка».

21 вересня з нагоди Дня селища в Мурованокуриловецькій центральній районній бібліотеці відбулась краєзнавча літературна подорож «Історичними стежками рідного селища», на якій молодь райцентру здійснила екскурс в історичне минуле рідного селища. Гортаючи сторінки історії Мурованих Курилівців, учасники краєзнавчої подорожі дізнались багато цікавого про рідний край, його героїв, історичну минувшину. Також на заході презентовано книжково-ілюстративну експозицію «Хай квітне селище від роду і до роду» на якій представлено літературу краєзнавчого характеру. Цього дня у Мурованокуриловецькому районному Будинку культури «Жовтень» відбулася святкова концертна програма «Українському роду нема переводу» за участі обдарованих дітей району.

22 вересня у Тростянецькому районному краєзнавчому музеї відділом обслуговування Тростянецької центральної районної бібліотеки спільно з районним краєзнавчим музеєм проведено урок історії «Партизанські краї: Події та факти історії». Перед учнями старших класів місцевої школи виступили: вчитель історії С. Маснюк, голова ради районної організації ветеранів України М. Мельник, ветеран війни, учасник бойових дій Д. Паламарчук. У своїх виступах вони висвітлили роль та значення партизанського руху під час Другої світової війни. Провідний бібліотекар відділу обслуговування О. Барчук розповіла про підпільні організації, які діяли на території Тростянецького району в 1941-44рр. Після заходу ветерани війни М. Мельник та Д. Паламарчук поклали квіти до пам’ятника загиблим воїнам у роки Другої світової війни.

22 вересня у дитячому відділі Ладижинської центральної міської бібліотеки відбувся уроку права «Доля дитини в долі Батьківщини». В ході заходу діти дізналися про вимоги Конвенції ООН, про права дитини, переглянули правознавчий відеоролик «Права дитини в Україні».

22 вересня, до Дня партизанської слави, з метою вшанування подвигу партизанів і підпільників, в Оратівській центральній районній бібліотеці для учнів старших класів місцевої школи проведено годину патріотичного виховання «Герої партизанського руху». До заходу працівники бібліотеки підготували перегляд літератури «Дорогами партизанської слави».

24 вересня, у рамках Днів європейської культурної спадщини, в Липовецькій районній бібліотеці для дітей відбулася інформаційна година «Українські літературні перлини в європейській культурній скарбниці». Відвідувачі бібліотеки ознайомилися з книгами, які розкривають внесок Олександра Довженка в європейське та світове кіномистецтво, про роль Григорія Сковороди в розвитку світової філософської думки, про Тараса Шевченка, Василя Стуса, Ліну Костенко, як співтворців європейської літератури. До заходу організовано тематичну викладку літератури «Українці – співтворці Європейської культури». Представлені книги допоможуть читачам долучитися до найвизначніших пам’яток культури, архітектури, музики, кіномистецтва, літератури.

24 вересня, до Дня партизанської слави, Томашпільською центральною районною бібліотекою спільно з Будинком дитячої творчості проведено бібліографічний огляд літератури на тему: «Партизанський рух на Вінниччині» та перегляд відеофільму «Таємниці Вервольфа».

Бушняк, М. Бібліотека – центр інформації, територія спілкування : [про діяльність бібліотек Піщанського району. До послуг жителів району 18 бібліотечних установ, які входять до централізованої бібліотечної системи і 3 клуби-бібліотеки, бібліотечний фонд яких налічує 297600 тисяч примірників] / М. Бушняк // Піщан. вісті. – 2015. – 25 верес. – С. 5.

Похила, С. Бібліотечні будні Вищеольчедаєва : [про діяльність сільської бібліотеки с. Вищеольчедаївське Мурованокуриловецького району. У 2015 році завдяки коштам сільської ради до бібліотеки надійшло 50 примірників нових книг. Бібліотека передплачує 21 примірник періодичних видань. Нещодавно бібліотеку було підключено до мережі Інтернет] / С. Похила // Наше Придністров’я. – 2015. – 25 верес. – С. 5.

Ніколаєва, Д. «Філігранне слово Сонцелюба» – Михайла Михайловича Коцюбинського : [у Барській районній бібліотеці відбулися тематичні читання за нагоди 151-ї річниці від дня народження українського прозаїка-імпресіоніста Михайла Коцюбинського. Завідуюча відділом обслуговування Л. Місінкевич ознайомила присутніх зі сторінками життя і творчості талановитого письменника, також відбувся перегляд фільму про його життя] / Д. Ніколаєва // Барчани. – 2015. – 25 верес. – С. 1.

Ткачук, І. У Барській районній бібліотеці відбувся тренінг «Енергоефективність у територіальних громадах» : [з лекцією приїхали науковці Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут». Тренінг відбувся у рамках виконання проекту «Сприяння розвитку соціальної інфраструктури», що впроваджується Українським фондом соціальних інвестицій (УФСІ) за фінансової підтримки уряду Німеччини] / І. Ткачук // Барчани. – 2015. – 25 верес. – С. 2.

28 вересня у м. Вінниця відбулося засідання розширеної методичної секції бібліотечних працівників професійно-технічних навчальних закладів. Вісімнадцять бібліотечних працівників з 17-ти закладів професійно-технічної освіти Вінниччини, а також запрошені гості: завідуюча науково-методичним відділом Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А.Тімірязєва Т. Марченко та методист вищої категорії Вінницького обласного навчально-методичного центру галузі культури, мистецтв та туризму В. Головатюк обговорювали методологічні основи удосконалення організації роботи бібліотек професійно-технічних навчальних закладів. Засідання розширеної методичної секції проводилось з метою визначення методологічних основ удосконалення організації роботи бібліотек професійно-технічних навчальних закладів та основних напрямів діяльності на новий 2015-2016 навчальний рік; створення умов для удосконалення фахової майстерності бібліотекарів; застосування інноваційних технологій у роботі з учнівською молоддю ПТНЗ. В рамках проведення засідання бібліотекарі мали можливість ознайомитись з новинками фахової літератури, отримати необхідні інструктивно-методичні матеріали по організації роботи бібліотек ПТНЗ. В ході засідання грамотами Вінницького державного центру естетичного виховання учнів ПТНЗ були відзначені кращі бібліотекарі.

29 вересня у Гайсинській районній бібліотеці для дітей відбувся урочистий захід для школярів молодших класів місцевої школи «Посвята у читачі». Діти ознайомилися з правилами користування бібліотекою, прослухали цікаву інформацію, прислів’я та загадки про книги та переглянули книжкову виставку «Книги – найкращі друзі!». Бібліотекар А. Онофрійчук провела екскурсію для маленьких відвідувачів під назвою «Відкриваємо світ бібліотеки».

29 вересня, з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек, працівниками Теплицької центральної бібліотеки проведено флешмоб «Бібліотек@ майбутнього». Також цього дня у бібліотеці працювало бібліо-кафе, де відбулась дегустація літературних новинок та презентація нових форм бібліотечних послуг.

Значківська, Н. Пісня – душа українського народу : [у Ямпільській центральній районній бібліотеці відбулося пісенне свято. В програмі заходу прозвучали українські народні та авторські пісні. Також працівники бібліотеки підготували книжкову виставку «Народна пісні – злет душі людської», де представлені книги про українські народні пісні, пісенники, друковані матеріали про виконавців, тощо] / Н. Значківська // Ямпіл. вісті. – 2015. – 30 верес. – С. 1.

30 вересня голова Погребищенської райдержадміністрації І. Вінник та заступник голови районної ради С. Волинський відвідали Погребищенську центральну районну бібліотеку, де з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек привітали бібліотекарів району з професійним святом. За сумлінне виконання своїх службових обов’язків, високу професійну майстерність та з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек голова райдержадміністрації І. Вінник та заступник районної ради С. Волинський вручили почесні грамоти райдержадміністрації і районної ради та грошові винагороди кращим працівникам галузі району. Привітали також своїх колег зі святом начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Г. Кравчук та директор центральної районної бібліотеки В. Чорна. Для всіх присутніх відбувся святковий концерт.

30 вересня, у рамках заходів приурочених Всеукраїнському дню бібліотек та 70-річчю створення Оратівської районної бібліотеки, на центральній площі смт Оратів відбулися святкові урочистості «Бібліотека – діалог, культура, мир!». Захід розпочався на центральній площі селища флешмобом «Ми за мир, за єдину Україну», активними учасниками якого були письменники Оратівщини (Т. Маковська, О. Дриль, О. Бажанюк, Л. Лобода) та ін. Кожна сільська книгозбірня представила книжково-ілюстративні виставки на яких розміщувалися матеріали про Україну, мову, видатних людей села, учасників АТО та ін. Також діяла виставка плакатів «Ми за мир», на якій були представлені малюнки читачів бібліотек району. У фойє бібліотеки оформлено виставку творчих робіт бібліотечних працівників району «Бібліотека – територія творчості».

30 вересня у читальній залі Гайсинської центральної районної бібліотеки відбулося святкове засідання клубу «Берегиня», присвячене Всеукраїнському дню бібліотек, за участі представників місцевої влади, працівників бібліотеки, журналістів та користувачів. З вітальним словом до присутніх звернулися головний спеціаліст відділу культури і туризму Гайсинської райдержадміністрації О. Домбровська та директор Гайсинської централізованої бібліотечної системи Н. Обертинська.

30 вересня, у Всеукраїнський день бібліотек, у приміщенні читальної зали Бершадської центральної районної бібліотеки відбулась презентація книги заслуженого журналіста України П. Маніленка «Незгасна зірка Василя Думанського». З вітальним словом виступило керівництво району: голова районної ради М. Грабчак, заступник голови Бершадської РДА В. Ольшевський та головний спеціаліст відділу культури і туризму Т. Тиворська. Звучали авторські вірші присвячені Василю Думанському у виконанні Г. Гомелі, М. Рудика, Л. Олексюк, М. Титарчук та ін.

 

Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва

2 вересня у кіноклубі «X Муза», що діє при відділі мистецтв Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, відбувся перегляд та обговорення фільму реж. А. Сеїтаблаєва «Хайтарма». Перша стрічка про трагедію кримськотатарського народу заснована на реальних подіях 18 травня 1944 року – сталінської депортації кримських татар. У заході взяли участь члени кіноклубу, користувачі бібліотеки та всі хто любить та цікавиться кіно.

2 вересня, до Дня нотаріату, у секторі правової інформації організовано перегляд літератури «Нотаріат в Україні: місце в системі права». На перегляді представлена література, в якій висвітлюється виникнення та становлення нотаріату, поняття, зміст та функції нотаріату, його принципи, організація, види нотаріальних дій і загальні правила їх вчинення. Для детального ознайомлення з експозицією працівники сектору підготували віртуальний список літератури, який можна переглянути на сайті бібліотеки old.library.vn.ua

2 вересня, до Дня знань, у секторі журнальної періодики оформлена прес-виставка «Освіта формує націю». Головною метою освіти і виховання на сучасному етапі є передача молодому поколінню знань, соціального досвіду, багатств духовної культури народу, його ментальності.

3 вересня на майдані ім. Василя Стуса у м. Вінниця, біля пам’ятника поету, відбулися вересневі Стусівські читання «Журавлем небесним на Вкраїну вернусь…», до 30-ї річниці з дня трагічної загибелі відомого українського поета-дисидента, видатного земляка, Героя України Василя Семеновича Стуса. Захід організовано Вінницькою ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва за підтримки Вінницької обласної державної адміністрації, Вінницької обласної ради та управління культури і туризму ОДА. Читання відбулися за участю: члена Національної спілки письменників України, заступника головного редактора журналу «Вінницький край» В. Сторожук; відмінника освіти України, провідного методиста Вінницького обласного центру народної творчості Ж.. Дмитренко; письменниці, композитора, провідного методиста Вінницького обласного центру народної творчості З. Красуляк; заступника декана філологічного факультету Донецького Національного університету Н. Урсуні; представників Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва; студентів філологічного факультету Донецького Національного університету. У виконанні студенток Вінницького училища культури і мистецтва ім. М. Леонтовича прозвучали українські народні пісні. Після урочистої частини учасники заходу поклали квіти до пам’ятника поетові.

 

4 вересня виповнюється 80 років від дня народження економіста, пошуковця-краєзнавця Ярослава Андрійовича Бранька. Основна сфера його досліджень – Вінниччина і вінничани у Другій світовій війні. Він встановив понад 1150 імен воїнів-визволителів, місця загибелі та захоронення, які раніше були невідомі. Поглиблено досліджує Вервольф. З нагоди цієї дати працівники відділу краєзнавства підготували перегляд літератури «Краєзнавець від Бога».

7 вересня у відділі економіки та аграрного виробництва відбулася прес-конференція організаторів міжнародного проекту «PL+UA=EU. Польсько-українські зустрічі на шляху до об’єднаної Європи». Участь у заході брали Кшиштоф Росіньскі – консул республіки Польща у Вінниці, координатор проекту Кшиштоф Каліта, співкоординатор проекту О. Бондар, представник Вінницької культурно-просвітницької спілки поляків А. Ратинська, заступник директора Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва Г. Слотюк. Метою проекту є промоція польської мови та знать про сучасну Польщу. В рамках проекту у вересні 2015 р. запланована Виїзна школа польської мови для дітей та молоді «Зустрінь Польщу в….». Виїзні лекції з польської мови та культури включатимуть 50 зустрічей у Вінницькій, Хмельницькій та Житомирській областях на тему історії Польщі, сучасної музики, а також презентація можливостей навчання у Польщі.

10 вересня у рамках проекту «Класичний четвер. 10 кращих книг» Театру книги «Прочитання» відбулося обговорення книги Н. Умерова «Кримськотатарські народні казки та легенди». Видання знайомить читачів з побутом, звичаями та усною народною творчістю кримськотатарського народу, який є невід’ємною частиною багатомільйонного народу України. До збірки увійшли казки побутового, повчального змісту, а також історичні легенди, зібрані упорядником з різних джерел фольклору кримських татар.

13 вересня, до Міжнародного дня пам’яті жертв фашизму, відділ документів з гуманітарних, технічних та природничих наук підготував книжкову виставку-реквієм «Шануємо пам’ять».

15 вересня у відділі наукової інформації та бібліографії відбувся День бібліографії «Наукова робота мовою бібліографії». В програмі Дня бібліографії відбулися: бібліографічне заняття «Правила складання бібліографічного опису до списку використаних джерел за чинними державними стандартами»; інформхвилина «Новий державний стандарт «Бібліографічний опис. Скорочення слів і словосполучень українською мовою. Загальні вимоги та правила»; бесіда «Портал «Наукова періодика України» на допомогу науковцю»; презентація «Бібліографічний опис електронних ресурсів»; консультація «Літопис авторефератів дисертацій: правила пошуку інформації»; інформаційне повідомлення «Веб-сайт Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського як джерело наукової інформації»; бліц-тренінг «Методика пошуку дисертацій в електронних каталогах наукових бібліотек України»; перегляд «Науково-допоміжні бібліографічні посібники – джерело систематизованої наукової інформації».

15 вересня у відділі економіки та аграрного виробництва відбувся творчий вечір та презентація книги Юрія Прокопенка «Напролом». Презентація книги відбулася у рамках проекту «Поезія без купюр» Театру книги «Прочитання». В програмі заходу відбулися виступи: директора Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва Н. Морозової; голови Вінницької обласної громадської організації молоді з обмеженими фізичними можливостями «Гармонія» Р. Панасюк; генерал-майора Служби безпеки України, кандидата юридичних наук, почесного голови громадської організації «15 ГРОМАДА» В. Вовка; письменниці, члена НСПУ Т. Яковенко; письменниці, заступника головного редактора літературно-мистецького журналу «Вінницький край», члена НСПУ В. Сторожук. Вірші Ю. Прокопенка прозвучали у виконанні учасників проекту «Поезія без купюр» Театру книги «Прочитання», акторів народного театру-студії «Сьоме небо» ВНМУ ім. М. Пирогова, студентів театрального відділу Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича. Ведуча заходу – режисер, керівник Театру книги «Прочитання» ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва М. Ревенко.

15 вересня, до Всеукраїнського дня бібліотек, відділ краєзнавства підготував виставку-калейдоскоп «Тімірязєвка на шпальтах місцевої преси».

16 вересня у кіноклубі «X Муза», що діє при відділі мистецтв, відбувся перегляд та обговорення стрічки всесвітньо відомого режисера Сергія Параджанова «Тіні забутих предків», до 50-річчя прем’єри фільму. У заході взяли участь члени кіноклубу, користувачі бібліотеки та всі хто любить та цікавиться кіно.

16 вересня, до Дня партизанської слави, відділ краєзнавства підготував перегляд літератури «Звитяга народних месників».

17 вересня у відділі Інтернет-центр на засіданні науково-краєзнавчого клубу «Дослідник краю» відбулася презентація туристично-краєзнавчого фотоальбому А. Стебелєва «Тиврівщина». У презентації альбому взяли участь: доктор історичних наук, професор кафедри стилістики української мови і журналістики ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського, член-кореспондент Української академії історичних наук, голова Вінницької обласної організації Національної спілки краєзнавців України С. Гальчак, автор альбому – журналіст, краєзнавець, поет, член Національної спілки журналістів України та Національної спілки письменників України А. Стебелєв. Основою книги є ґрунтовний історичний нарис, покажчик маршрутів, покликаних розкрити туристичний потенціал Тиврівського району. Фотоальбом висвітлює історію пам’яток краю, подає матеріали про історичні, археологічні, архітектурні, природничі пам’ятки, духовні святині, передусім, переможців конкурсу «Сім чудес Тиврівщини». Книга насичена ексклюзивними роботами фотомайстрів, багатим ілюстративним матеріалом зі збірок музеїв, архівів і приватних колекцій: родини Очеретних, В. Постернака, А. Тамтури, В. Шпортька. Вона містить багатий краєзнавчий матеріал і сприяє всебічному ознайомленню з визначними історико-культурними і природничими об’єктами Тиврівщини.

17 вересня, до 170-річчя від дня народження відомого українського письменника, драматурга, актора, ерудита, одного з корифеїв українського побутового театру Івана Карпенка-Карого (Тобілевича), відділ мистецтв підготував книжковий перегляд «Гордість української драматургії».

17 вересня відділ рідкісних і цінних видань запросив ознайомитися з матеріалами книжкової виставки «Родом з Поділля», яка присвячена 185-річчю від дня народження польсько-українського історика, письменника, автора численних монографій та статей, фахового лікаря Юзефа Антонія Ролле (1830-1894).

21 вересня, до Дня європейської культурної спадщини, відділ рідкісних і цінних видань організував книжково-ілюстративну виставку «Європейська література: епоха романтизму». На експозиції представлені твори найвидатніших представників того часу – Генріха Гейне, Віктора Гюго, Жорж Санд, Рене Шатобріана, Джорджа Гордона Байрона, Вальтера Скотта, Адама Міцкевича, Тараса Шевченка та ін.

22 вересня, до Дня партизанської слави, працівники відділу документів з гуманітарних, технічних та природничих наук підготували віртуальну книжкову виставку «Про що шумить батьківський ліс» та спільно з відділом попереднього замовлення, МБА та видачі літератури провели історичну годину «Мандрівка партизанськими стежками» для вихованців Вінницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій».

22 вересня у читальній залі відділу документів з гуманітарних, технічних і природничих наук відбувся ювілейний літературно-мистецький вечір «Далекі відзвуки синім вечором», присвячений 150-річчю від дня народження лат

Музейна діяльність

Прокоф’єв, О. Краєзнавчому музею 20 років : [про історію Гайсинського міського краєзнавчого музею. На даний час фонди музею нараховують 3187 експонатів. Щороку музей відвідують майже 6000 екскурсантів. У музеї представлені вироби бубнівської кераміки, зразки українського декоративно-ужиткового мистецтва, ікони, предмети міського та сільського побуту XVIII-XX ст. Експозиції розповідають про природу, історію краю, зокрема про партизанський та підпільний рух на Гайсинщині 1941-1944 рр. Музей має зали: «Флора та фауна Гайсинщини», «Історія Гайсинщини», «Народна творчість», «Визвольний рух 1591-1920 рр.», «Гайсинщина в роки Великої Вітчизняної війни», «Партизанського та підпільного рухів 1941-1944 рр.», «Військово-морських сил», «Авіація та космонавтика» та ін.] / О. Прокоф’єв // Трибуна праці. – 2015. – 11 верес. – С. 4.

17 вересня Вінницький літературно-меморіальний музей М. М. Коцюбинського запросив на літературно-мистецький захід з нагоди відзначення 151-ї річниці від дня народження М. М. Коцюбинського «Михайло Коцюбинський – гордість літературного Поділля». Під час свята відбулося урочисте нагородження володарки Всеукраїнської літературної премії ім. Михайла Коцюбинського за 2015 рік, науковця і поетки з Києва Оксани Шалак за монографію «Український фольклор Поділля в записах і дослідженнях ХІХ – початку ХХ століття» та збірку лірики «Молитва про сад». Напередодні урочистого свята у Світлиці літературно-меморіального музею М. М. Коцюбинського відбулося відкриття виставок «Квіти Сонцелюбу» та «Подільський рушник».

Макаревич, Л. На гостини до подільських містечок : завітали на запрошення своїх колег працівники Козятинського музею історії : [в обласному краєзнавчому музеї відкрито виставку відтворення інтер’єрів міщанського житла, фотоательє та аптеки кінця ХІХ – поч. ХХ ст. З фондів Козятинського музею було доставлено для експозиції 7 фотографій місцевих фотомайстрів кінця ХІХ ст. Д. Шварцмана, Г. Нерона, І. Тітова, І Сафра, також в експозиції задіяні два фотоапарати 1923 та 1965 рр., які передав фотокореспондент щотижневика «Вісник Козятина» В. Жвакалюк та ін. ] / Л. Макаревич // Вісн. Козятинщини. – 2015. – 24 верес. – С. 5.

24 вересня у великій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею розпочала роботу Міжнародна наукова конференція краєзнавців «Міста і містечка Поділля від доби Середньовіччя до початку ХХ століття» за участі науковці з Польщі та міст України – Києва, Харкова, Рівного, Білої Церкви, Хмельницького, Кам’янця-Подільського, Вінниці та Вінницької області. Основні напрямки роботи конференції: історіографічні та джерелознавчі аспекти міської історії Поділля; археологічні дослідження міських осередків; історії заснування міських населених пунктів; здобуття селами містечкового статусу та зворотній процес; міста і містечка як промислові й торговельні осередки; фактори міського поступу в різні періоди; городяни: соціальний, національний і релігійний аспекти; міське управління та самоуправління, планування, забудова і благоустрій міст та містечок; розвиток медицини й освіти; культурно-етнографічні аспекти міського життя; архітектурна історія міст і містечок. Підготовлено понад 70 доповідей, які охоплюють багато аспектів міської історії та етнографії в досліджуваний період. Учасників конференції привітали і побажали плідної роботи: голова облдержадміністрації В. Коровій, заступник голови обласної ради Н. Солейко та начальник управління культури облдержадміністрації С. Городинський. Також відбулось нагородження кращих краєзнавців Поділля почесними грамотами та спеціальними відзнаками. До конференції відкрито три виставки: історико-мистецького проекту «Міста і містечка Вінниччини: героїчні віхи у плині буття» (спільно з Вінницькою міською організацією Національної спілки художників України), виставку інтер’єрів «На гостини до подільських міст і містечок» – з фондів музею і приватних збірок та матеріали археологічних досліджень 2013–2015 рр. «Знахідки в Мурах».

З 24 вересня у малій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею експонується виставка «Знахідки в Мурах», що приурочена до Міжнародної наукової конференції «Міста і містечка Поділля з доби Середньовіччя до початку ХХ ст.», яка відбувалася на базі краєзнавчого музею. На виставці представлені матеріали археологічних досліджень 2013-2015 рр. Розкопки проводились в межах Вінницьких Мурів під керівництвом Л. Виногродської (кандидат історичних наук, старший науковий співробітник інституту археології національної академії наук України, м. Київ). Відвідувачі мали змогу оглянути побутові речі, посуд, а також зразки будівельної кераміки ХV-ХХ ст.

 

Протягом вересня у конференц-залі торгового центру «Вінницький універмаг» тривала виставка «Вінничани – погляд у минуле», приурочена до Дня міста. Засновником ідеї та творцем цієї експозиції є вінницький митець, заслужений художник України та меценат В. Козюк. Частинку Вінниці кінця ХІХ – початку ХХ століття, її видатних постатей та найвизначніші події вмістила в собі колекція з 36-ти фотографій. Зображення кожної зі світлин було перенесено на шовк та створено 36 картин, які вже декілька років поспіль знайомлять вінничан та гостей міста з минулим.

Театрально-концертна діяльність

Гуменюк, Л. Благодійна вистава : [у Літинському районному Будинку культури відбулася вистава Дніпропетровського академічного українського музично-драматичного театру ім. Т. Шевченка «Кайдашева сім’я» за повістю І. С. Нечуя-Левицького. Благодійний гастрольний тур театру «Схід і Захід – разом» триває за сприяння спонсорів, а половину зібраних коштів буде направлено на підтримку української армії] / Л. Гуменюк // Літин. вісн. – 2015. – 17 верес. – С. 5.

17 вересня Вінницький академічний музично-драматичний театр ім. М. Садовського розпочав 82-й театральний сезон показом класичного життєствердного мюзиклу «Моя чарівна леді». Відкрив новий театральний сезон народний артист України, художній керівник театру В. Селезньов. У заході взяли участь голова облдержадміністрації В. Коровій та начальник управління культури і мистецтв облдержадміністрації С. Городинський.

19 вересня Вінницький академічний обласний театр ляльок «Золотий ключик» відкрив свій новий сезон. Юним глядачам показали виставу «Хоробра Іляна». Близько години актори театру розповідали дітям через ляльок історію про те, як хоробра маленька дівчинка наважилася самотужки врятувати свого брата з полону злої відьми. Режисер – заслужений діяч мистецтв України О. Свіньїн, художник – заслужений працівник культури України А. Гладкова, композитор – Г. Шепета. 20 вересня відбувся мюзикл для дітей «Теремок» С. Маршака. Сюжет добре відомої казки поєднали з популярними мелодіями сучасних виконавців. 26 вересня відбувся перегляд класичної казки «Золотий ключик». 27 вересня актори театру запросили на виставу-гру «Весела подорож». У ній чотири музиканти сперечаються чий інструмент кращий та відправляються у подорож щоб дізнатися про це.

25 вересня урочистий старт 79-го концертного сезону Вінницької обласної філармонії відбувся у кіноконцертній залі «Плеяда». Цього вечора в рамках відзначення світовим музичним товариством 330-річчя від дня народження Й. С. Баха, поціновувачам академічної музики було презентовано мистецький проект «Й. С. Бах – 330 – ексклюзиви: скрипкові концерти з електробандурою». Концертну програму складали відомі музичні твори у виконанні Академічного камерного оркестру «Арката», заслуженого артиста України К. Стеценка (скрипка, Київ) та Г. Матвіїва (електробандура, Одеса).

Музичне життя Вінниччини

Макух, Н. В Тростянці відбувся перший поетично-музичний фестиваль «100sliv» : [в смт Тростянець відбувся перший поетично-музичний фестиваль «100sliv» за участі творчої спільноти Тростянецького, Гайсинського, Теплицького, Бершадського, Тульчинського районів та міста Ладижин. Організаторами фестивалю стали літературно-мистецьке об’єднання «Стожари» м. Ладижин та «Джерело» смт Тростянець. В програмі заходу прозвучали авторські пісні, музика та поезія] / Н. Макух // Тростянец. вісті – 2015. – 17 верес. – С. 1, 2.

19-20 вересня у концертній залі ТРК «ВІНТЕРА» у м. Вінниця відбувся XІХ міжнародний фестиваль «Vinnytsia Jazzfest – 2015». Вже традиційний для Вінниці фестиваль джазової музики відбувся незважаючи на складну ситуацію у країні. Минулого року фестиваль був перенесений, але цього року організатори знайшли можливість його провести. Цьогоріч вінницькі глядачі мали можливість побачити виступи зірок світової джазової сцени з 9 країн світу, серед яких виконавці з Швейцарії, Австрії, Литви, Естонії, США, Литви та ін. Вінницький джаз представляла талановита вінницька співачка Оксана Славна. Ізюминкою фестивалю став виступ колективу «Freedom-jazz», які взяли участь за запрошенням С. Моргунова.

20 вересня у м. Вінниця на території СК «Локомотив» відбувся благодійний фестиваль «Rock Brama». Організатори фестивалю Всеукраїнське об’єднання учасників бойових дій і волонтерів АТО та благодійний фонд «Львівська Брама». Мета проведення заходу – збір коштів на придбання необхідної техніки для окремих підрозділів Збройних сил України, а саме 59-ої окремої механізованої бригади та 3-го полку Спеціального призначення, а також допомога пораненим бійцям та тим, хто проходить реабілітацію у військових госпіталях України. Захід відбувся за підтримки Вінницької обласної державної адміністрації, в. о. голови Вінницької міської ради С. Моргунова, народного депутата України С. Кудлаєнко, депутата Вінницької міської ради І. Скоромного. На фестивалі вінничани та гості міста мали можливість зустріти найвідоміших музикантів країни, почути рок-версію гімну України, послухати вуличну музику, реп, українські патріотичні вірші у виконанні гуртів «Тартак», «Мотор’Ролла», «Відповідь to be», «От Vinta», «Cherry-merry», «MilkIt», «Rock-Feller», «Чорнобривці» та ін.

Кіномистецтво

З 12 по 21 вересня на площі Європейській у м. Вінниця, у рамках проекту «Відкритий кінопростір», відбулися перегляди фільмів просто неба. Проект «Відкритий кінопростір» проходить під патронатом в. о. міського голови С. Моргунова. Захід організовує департамент культури Вінницької міської ради та КП «Кінотеатр «Родина». Протягом десяти днів вінничани та гості міста мали можливість переглянути фільми: документально-біографічну стрічку «Довженко. Одеський світанок. Арсенал»; документальну стрічку вінницької режисерки Ю. Бурнацевої «Я – не герой», про екіпаж десантників 95-ї аеромобільної бригади; художній фільм українських режисерів О. Демяненко та Д. Томашпільського «Хвороба кохання»; анімацію, номінант на «Оскар» режисера Томма Мура «Пісня моря»; дитячий художній фільм режисера А. Матешко «Трубач»; художній фільм «Тіні незабутих предків» режисера Л. Левицького; короткометражні фільми альманаху «Місцеві», режисер Д. Ніколаєнко; український фільм «Звичайна справа»; художній фільм, дебют українського режисера В. Потруха «Загублене місто». Також відбулася конкурсна програма ІХ Міжнародного Вінниціанського фестивалю комедійного та пародійного кіно.

25 вересня у вінницькому кінотеатрі «Родина» стартував єдиний у світі глобальний інтерактивний кінофестиваль – Манхеттенський фестиваль короткометражних фільмів. Найбільший у світі інтерактивний Манхеттенський фестиваль короткометражних фільмів щорічно збирає заявки від режисерів усього світу і у вересні представляє чергову відбірку з 10 фіналістів. Цієї осені щорічний Манхеттенський кінофестиваль відбувся в 300 містах і зібрав понад 100 000 цінителів короткометражних фільмів. Кожен глядач мав можливість стати членом міжнародного журі і взяти участь у виборі кращої короткометражки року. У 2015 р. фестиваль розглянув 678 заявок з 52 країн. У десятку фіналістів увійшли фільми з Німеччини, Франції, США, Туреччини, Чилі, Швейцарії, Фінляндії, Данії, Косово і Великобританії. Протягом тижня вінничани, одночасно з глядачами в усьому світі, переглядали 10 картин-фіналістів і обирали серед них переможця.

25 вересня Бершадський кінотеатр «Космос» відзначив 50-літній ювілей. З нагоди півстолітнього ювілею у приміщенні кінотеатру відбулися святкові заходи, за участі делегації представників з області, заступника голови райдержадміністрації Н. Грицик, заступника голови районної ради В. Бондаренко, секретаря Бершадської міської ради Л. Літвіна, також зібралися ветерани кіногалузі району та громадськість міста. Обласною та районними грамотами нагороджено директора кінотеатру, працівників та ветеранів кіноіндустрії. В програмі заходу відбулася демонстрація фрагментів кращих фільмів з улюбленими артистами. У виконанні вихованців та викладачів Бершадської дитячої музичної школи та районного Будинку культури відбувся святковий концерт.

Образотворче мистецтво

3 вересня регіональний центр сучасного мистецтва «Арт-Шик» та ГО «Центр «Культурна стратегія – ХХІ» представили виставку художниці з м. Полтава Тетяни Кобзар «Експресія». Т. Кобзар дипломований художник декоративного оформлення та член Національної спілки майстрів народного мистецтва України. У мистецьких колах відома як художниця жанру народної картини. Але їй вдалося зробити перехід від народності до імпресіонізму, французького шарму, виплеканого в полотнах Едуарда Мане, Ван Гога, Ренуара та ін. Автор близько 23 персональних виставок, її роботи входять до каталогів «Кращий твір року» та «Енциклопедії Сучасної України». Роботи художниці зберігаються в приватних колекціях: Америки, Канади, Німеччини, Росії, України, Франції, а також у музеях України.

 

Волинець, А. «Духовні острови Риженка-Янкового» : [про персональну виставку художника Анатолія Олексійовича Риженко-Янкового з Тепличчини, яка відбулася у Світлиці обласного центру народної творчості. У відкритті виставки взяли участь: директор Теплицької ЦБС П. Рибак, викладач Теплицької ДМШ, бандуристка А. Грабова, колектив ОЦНТ, вокальна студія «Рута-м’ята» та ін. В експозиції представлено 40 картин з понад 100 робіт, які написані автором в період з 1980-2015 рр.] / А. Волинець // Вісті Тепличчини. – 2015. – 17 верес. – С. 8.

У вересні на Чернівеччині відбувся мистецький симпозіум «Мальована хата», який покликаний не тільки відродити традиції українського народного малярства, зокрема, настінного розпису хат, який споконвіку був популярним у подільських селах, але й повернутися до своїх витоків, осмислити свою національну ідею, що формувалась під впливом національної культури, етнічних особливостей та побуту. Щороку на Вінниччину приїздять відомі художники з усієї країни та розмальовують старі та занедбані хати. Цьогоріч митці прикрасили Гонтівську сільську раду Чернівецького району, її стіни прикрасили зображеннями історичних подій України, народними символами, фігурою дерева роду, птахами й тваринами. Ініціатор і організатор мистецького симпозіуму «Мальована хата» – художник М. Крижанівський, матеріально захід підтримали місцеві меценати.

 

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

Ліванська, Т. І оратівчани побували на Сорочинському ярмарку : [про участь аматорського фольклорно-етнографічного колективу «Марічка» Животівського сільського Будинку культури та аматорського чоловічого гурту «Оратаї» Оратівського районного Будинку культури у Сорочинському ярмарку, який відбувся у серпні в с. Великі Сорочинці Миргородського району Полтавської області. На ярмарку продемонстрували свою майстерність творчі колективи з усіх областей України – більше 3000 учасників. За результатами оцінювання колективи з Оратівщини отримали перші місця] / Т. Ліванська // Обрії Оратівщини. – 2015. – 3 верес. – С. 3.

Дудник, І. Їх об’єднала любов до пісні : [у с. Івашківці Шаргородського району відбулося святкування з нагоди 50-річного ювілею утворення найкращого аматорського колективу Шаргородщини – народного фольклорно-етнографічного колективу «Берегиня». У заході взяли участь: голова Шаргородської районної ради В. Павельський, директор обласного центру народної творчості Т. Цвігун, провідний методист з фольклору обласного центру народної творчості Т. Гарбулінська, начальник відділу культури і туризму РДА Т. Янчурська, голова Івашковецької територіальної громади Н. Кримчук] / І. Дудник // Шаргородщина. – 2015. – 4 верес. – С. 3.

Діброва, П. Третій рік співає «Явір» : [днем народження чоловічого вокально-інструментального ансамблю «Явір» Уланівського Будинку культури можна вважати 15 вересня 2012 року, коли відбувся їх перший публічний виступ у день святкування 650-річчя с. Уланів Хмільницького району. В репертуарі колективу «Явора» більше двох десятків різнопланових пісень – військово-патріотичні, козацькі, ліричні, жартівливі українські пісні] / П. Діброва // Життєві обрії. – 2015. – 11 верес. – С. 5.

Бернадзіковська, В. «Добрянка сонячна моя, в суцвітті літ благословенна» : [у сільському Будинку культури с. Добрянка Ямпільського району відбулося святкування Дня села. До заходу у фойє оформлена виставка виробів місцевих майстрів – картини, вишивки, композиції, тощо. В програмі святкування відбулася концертна програма] / В. Бернадзіковська // Ямпіл. вісті. – 2015. – 23 верес. – С. 3.

Декоративно-прикладне мистецтво

«Боже, Україну збережи!» : [про виставку творчих робіт державних службовців із профспілкової організації управління праці та соціального захисту населення Липовецького району, яка відбулася під девізом «Боже, Україну збережи!», приурочену до Дня міста. В експозиції виставки представлено: вишивка, різьба по дереву, оригамі, м’яка іграшка, вироби з бісеру, витинанки, композиції з овочів та фруктів, випічка, тощо] // Липовец. вісті. – 2015. – 9 верес. – С. 3.

9 вересня на площі біля Крижопільського районного Будинку культури відбулося районне свято-конкурс квітів «Осіння фантазія». Мета свята – виявлення та підтримка талановитої молоді, сприяння розвитку їх творчих здібностей, популяризація у дитячо-юнацькому середовищі інтересу до природи, мистецтва та залучення якомога більше учнів до участі в конкурсах з метою збереження та підтримки екології у країні. У заході взяли участь: начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації О. Кройтор, головний спеціаліст відділу освіти райдержадміністрації О. Баліцка, методист відділу освіти райдержадміністрації Ж. Тесмінецька, голова райдержадміністрації В. Панчук. Свято-конкурс квітів «Осіння фантазія» відбулося за участі дітей та молоді району. В програмі заходу також відбулися виступи колективів художньої самодіяльності.

 

Мельник, О. Свято творчості та мрій : [у Хмільницькому міському Будинку культури відбулося свято для дітей, які вперше прийшли до центру дитячої та юнацької творчості. Крім концертної програми присутні мали можливість переглянути виставку творчих робіт вихованців центру дитячої та юнацької творчості, де були представлені: різноманітні картини, рамочки для фотографій, підставки, кошики, колекції моделей автомобілів та танків. тощо. Також бажаючі мали можливість взяти участь у майстер-класах] / О. Мельник // Я та місто. – 2015. – 21 верес. – С. 6.

Шимко, А. З думкою про мир : [у м. Могилів-Подільський, на батьківщині заслуженого майстра народної творчості М. Руденко, відбулося ІІ Міжнародне свято народного мистецтва «Українська витинанка». У святі народного мистецтва взяли участь 12 майстрів з Білорусії, Литви, Румунії, Молдови та Польщі, 24 майстри витинанки з 16 областей України, а саме: Київської, Запорізької, Луганської, Полтавської, Дніпропетровської, Хмельницької, Рівненської, Волинської, Миколаївської, Житомирської, Черкаської, Чернівецької, Херсонської, Харківської, Одеської та АР Крим. Вінниччину на святі народного мистецтва представили 10 майстрів. У програмі заходу відбулися: творчі майстерні, майстер-класи для початківців та учасників з виготовлення витинанки, святковий концерт. Всі учасники проекту взяли участь у виготовленні загальної витинанки «Ангел миру»] / А. Шимко // Краяни. – 2015. – 24 верес. – С. 4.

 

Протягом вересня у Світлиці обласного центру народної творчості працювала четверта персональна виставка майстра гончарного мистецтва з Ямпільщини Володимира Слубського. Митець є активним учасником обласних і всеукраїнських виставок та пленерів гончарів. З 1986 р. бере участь у всеукраїнських пленерах каменотесів «Подільський оберіг» (с. Буша Ямпільського району). Всього у творчому доробку майстра нараховується більше 2000 виробів, що вражають своєю формою і вишуканою графікою. Його вироби є відгуком духовної культури наших предків-трипільців, які майже шість тисячоліть тому розписували мінеральними фарбами глиняний посуд, оздоблювали його фігурками культових домашніх тварин та знаками вогню.

Протягом вересня у виставковій залі Вінницького обласного художнього музею тривала виставка вінницької дизайнерки Ірини Олонічевої. В експозиції представлені: ляльки, фото-картини, скульптури та декоративні панно. Найбільше захоплюють глядача ляльки – надзвичайно характерні фігурки з паперклею, прикрашені стрічками, ґудзиками, фарбами, камінням, тканинами. У кожної ляльки свій образ, індивідуальний характер, навіть постава та погляд, кожна розповідає свою власну історію. Крім авторських ляльок та декоративних панно у експозиції представлена також металева скульптура – це ще один вид мистецтва, яким захоплюється майстриня.

 

Творчі звіти, конкурси, фестивалі,

свята мистецтв, благодійні акції

5 вересня місто Вінниця святкувало чергову річницю з Дня свого заснування. Заходи, за участю голови облдержадміністрації В. Коровія та в. о. Вінницького міського голови С. Моргунова, розпочалися з покладання квітів до пам’ятника Тарасу Шевченку. Урочисте відкриття Дня міста відбулося на головній площі м. Вінниці – Майдані Незалежності. На центральній вулиці міста розгорнулися тематичні виставки, у чотирьох трамваях демонстрували фільми, розповідали про історію міста та проводили екскурсії. Одним з найгучніших місць заходу стала сцена перед Вінницькою ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, де виступали гурти O. Torvald, Ot-Vinta та німецька команда Wind And The Whaler. У Центральному міському парку ім. М. Горького, біля літнього театру, відбулися богатирські ігри, де 25 стронгменів визначали найсильнішого поміж себе. Чоловіки змагалися у вагових категоріях 95, до 110 та за 110 кілограм. Головним суддею змагань був Заслужений майстер спорту України, володар титулів «Найсильніша людина України» та «Найсильніша людина світу» Василь Вірастюк. На площі ім. Василя Стуса відбулися виступи гуртів «ТІК», Бумбокс та англомовного співака Haddaway. Працівники Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва також активно взяли участь у святкуванні Дня міста. Цього дня біля приміщення бібліотеки вони організували різноманітні конкурси, вікторини, майстер-класи тощо.

 

Корчманюк, Н. Свято села : (Токарівці виповнилося 290 років) : [у с. Токарівка Жмеринського району відбулося святкування Дня села, з нагоди 290-ї річниці його заснування. З нагоди свята у Будинку культури відбувся святковий концерт, де прозвучали українські народні пісні та патріотичні вірші] / Н. Корчманюк // Жмерин. меридіан. – 2015. – 12 верес. – С. 3.

Корінчук, Ф. Святкували день народження храму культури : [у Мітлинцях Гайсинського району відбулося святкування 50-річчя з дня заснування місцевого Будинку культури. Сільський голова А. Кравчук висловив слова подяки культпрацівникам, усім учасникам художньої самодіяльності, за роботу, яку вони проводять для розвитку культури на селі. Від імені начальника відділу культури і туризму РДА М. Ричкова вручено почесну грамоту директору Мітлинецького Будинку культури] / Ф. Корінчук // Трибуна праці. – 2015. – 15 верес. – С. 3.

Назарова, Н. У Сербинівцях «висадився» артистичний «десант» : [у с. Сербинівці Жмеринського району, біля Будинку культури відбувся концерт за участі заслуженого артиста України М. Янченка, переможця конкурсу «Голос України» І. Ганзери (Харків), композитора, аранжувальника М. Мода (Закарпаття) та ін.] / Н. Назарова // Жмерин. меридіан. – 2015. – 19 верес. – С. 4.

21 вересня в с. Правилівка Оратівського району у Театрі на городі Ганни Секрет відбувся IV Всеукраїнський фестиваль борщу. Цьогоріч в обласному фестивалі борщу брали участь творчі колективи з Київської, Полтавської, Черкаської та Вінницької областей. Учасники художньої самодіяльності продемонстрували не лише свої таланти, а й національну страву – український борщ, який міг скоштувати кожен присутній на святі. У фестивалі взяли участь: заступник голови Вінницької обласної ради Ю. Медвєдєв, генеральний директор обласної державної телерадіокомпанії «Вінтера» Л. Коваленко голова райдержадміністрації Г. Кириленко та голова районної ради І. Ковтун та ін. Усі учасники фестивалю нагороджені дипломами та цінними подарунками.

Ліванська, Т. «Осінь весільна» скликає гостей : [у Національному музеї народної архітектури та побуту України проходив Всеукраїнський фестиваль «Осінь весільна» за участі фольклорних колективів з Черкащини, Кіровоградщини, Рівненщини, Сумщини, Вінниччини, Київщини та Чернігівщини. Вони показали автентичні весільні обряди, супроводжуючи їх піснями, музикою та танцями. Вінниччину цьогоріч представляли колективи з Оратівського краю – це народні аматорські фольклорно-етнографічні колективи «Марічка» та «Кумасі»] / Т. Ліванська // Обрії Оратівщини. – 2015. – 24 верес. – С. 4.

Сліденко, В. Пісня єднає нас : [у м. Збараж Тернопільської області відбувся Всеукраїнський фестиваль-конкурс патріотичного мистецтва «Калина червона». Конкурс провела творчо спілка «Асоціація діячів естрадного мистецтва України». У складі журі були композитори та заслужені діячі естрадного мистецтва України. У заході взяли участь творчо обдаровані діти з усіх областей України. Вінниччину представляли солісти зразкового вокального ансамблю «Домісолька» Тульчинського районного будинку дітей та юнацтва] / В. Сліденко // Тульчин. край. – 2015. – 25 верес. – С. 6.

Ніколаєва, Д. Барський клуб ветеранів «Надвечір’я» відзначив 8-ми річчя від початку своєї діяльності : [про діяльність Барського клубу ветеранів «Надвечір’я», який засновано у 2007 році. За час роботи у клубі створено гуртки за інтересами: хоровий, ліричний ансамбль «Мрія», фольклорний ансамбль «Джерело», дуети, гуртки сольного виконання, тощо. Постійно проводяться різноманітні зустрічі, вечори, цікаві подорожі, екскурсії тощо.] / Д. Ніколаєва // Барчани. – 2015. – 25 верес. – С. 6. 

 

Підготувала зав. сектором наукової інформації

з питань культури і мистецтва Н.Ф. Гончар

тел.: 67 03 23

e-mail: sektorkultury@library.vn.ua


Хроніка культурного життя Вінниччини
Вересень

  1. Частина 1
  2. Частина 2

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше