ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїВерсія для друку

Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва 

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Травень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури) 

 

Вінниця, 2015


Загальний розділ

На початку травня пам’ять воїна-патріота, який загинув у зоні АТО, захищаючи територіальну цілісність України – Дмитра Майбороди увіковічнили у м. Вінниця. На фасаді школи № 26 Вінницької міської ради на честь Героя, колишнього випускника навчального закладу, відкрито меморіальну дошку. Ініціаторами встановлення меморіальної дошки стали педагогічний та батьківський колективи школи, в якій здобував середню освіту Д. Майборода. Указом Президента України № 917/2014 від 4 грудня 2014 року, за виняткову мужність і самопожертву, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності Української держави, вірність військовій присязі майору присвоєно звання «Герой України» з удостоєнням ордена «Золота Зірка» (посмертно).

9 травня у с. Купчинці Іллінецького району відбулось урочисте відкриття меморіальної дошки воїну-патріоту Михайлу Ковалю, який загинув, виконуючи свій військовий обов’язок у зоні АТО. Вшанувати пам’ять М. Коваля зібралися майже усі жителі Купчинців, рідні та друзі, керівники району. Після урочистої церемонії відкриття меморіальної дошки відбулось її освячення настоятелем церкви Святої Покрови о. Ростиславом.

12 травня у с. Яланець Томашпільського району відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки на честь героя-земляка Віктора Саванчука, який віддав життя за незалежність України у зоні бойових дій на сході. Пам’ятний знак встановлено на фасаді школи, де навчався юнак. В. Саванчук посмертно нагороджений орденом «За мужність III ступеня». В ході урочистого відкриття меморіальної дошки рідні, побратими, односельчани та районне керівництво вшанували пам’ять Героя хвилиною мовчання.

12 травня, на фасаді Немирівського палацу княгині Марії Щербатової, відбулося відкриття меморіальної дошки заслуженому художнику України Миколі Чулку, якому того дня мало б виповнитись 68 років. Захід відбувся за участі керівництва та творчої інтелігенції району. М. Чулко зробив великий вклад для розвитку українського образотворчого мистецтва і зміцнення діяльності Вінницької організації Спілки художників України. З 1996 р. і до останніх днів життя був організатором і керівником живописно-графічних пленерів, що відбувалися на базі санаторію «Авангард». Протягом існування Немирівського пленеру були створені сприятливі умови для плідної творчої праці більше 70 митців з Києва, Львова, Запоріжжя, Тернополя, Мукачева, Одеси, Харкова, Миколаєва, Сімферополя, Вінниці, а також з інших країн – Білорусії, Китаю, Польщі, Чехії, Норвегії, Литви, Росії.

Сіра, Г. Смак «Дністрового грона» : [у статті йдеться про нову книжку Ніни Юхимівни Гнатюк – української поетеси, прозаїка, журналіста, уродженки с. Безводне Ямпільського району Вінницької області «Дністрове гроно»] / Г. Сіра // Ямпіл. вісті. – 2015. – 15 трав. – С. 2.

19 травня, у рамках вшанування пам’яті князя Київського Володимира Великого, в прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації відбулась прес-конференція за участю начальника відділу у справах релігій Управління у справах національностей та релігій облдержадміністрації Л. Шепель та співорганізатора Православної ярмарки В. Сініцина. В рамках заходів, щодо вшанування на Вінниччині пам’яті князя Володимира та «Єдиної комплексної програми розвитку галузі культури та духовного відродження Вінницької області на 2013-2017 роки» та з метою популяризації святинь Вінниччини, з червня 2015 р. будуть проводитись безкоштовні духовно-просвітницькі поїздки до Подільських святинь, які увійшли до Семи чудес Поділля та до переліку Перлин Подільського краю. Також з квітня проводяться заходи в музейних, бібліотечних та освітніх закладах області і триватимуть до серпня включно. За підтримки Вінницького обласного художнього музею, Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, єпархіальних управлінь УПЦ, УПЦ КП та УАПЦ в усіх загальноосвітніх навчальних закладах м. Вінниці проводяться виховні години на тему: «Князь Володимир – світоч християнської віри».

20 травня у Вінницькому державному педагогічному університеті ім. Михайла Коцюбинського відбулася презентація проекту «VIN. Нова епоха Відродження». Ініціатор проекту – творче об’єднання «VIN» на чолі з вінничанином, випускником ВДПУ Л. Марущаком. Проект спрямований на відновлення історичної справедливості та формування нового, сучасного образу Вінниці як міста. Цього дня презентовано перший етап проекту – серію колажів «VINNYTSYA», присвячену відомому художнику-кубісту Натану Альтману. У подальшій реалізації проекту «VIN. Нова епоха Відродження» заплановано створення арт-об’єкту в історичній частині міста – розробка плану реконструкції та створення арт-скверу ім. Натана Альтмана; розробка оригінальної туристичної карти м. Вінниці; залучення широкого кола митців до роботи над ілюстраціями міських легенд і казок; благодійні проекти підтримки молодих художників; проведення фестивалю сучасного мистецтва та ін. Автором серії колажів, присвячених Натану Альтману та іншим знаковим постатям і локаціям міста, став відомий арт-дует братів-близнюків «Braty» – Василя та Івана Костенків. Постери і листівки створено ними на основі емоцій і вражень після відвідання Вінниці, знайомства з історією міста. Проект також існує в онлайн-версії: www.nathanaltman.com.ua

27 травня, на фасаді ЗОШ №10 у м. Вінниця, відбулося відкриття меморіальної дошки в пам’ять про випускника закладу, воїна-патріота Леоніда Шевчука, який 20 січня 2015 р. загинув у Донецькому аеропорту виконуючи свій військовий обов’язок. У заході взяли участь керівники міста, рідні та друзі, учнівський та педагогічний колективи школи. В ході урочистого відкриття меморіальної дошки присутні вшанували пам’ять воїна хвилиною мовчання.

Найкраще працюють сільські будинки культури в Іванові та Черепашенцях : [за підсумками роботи установ культури у 2014 р. Іванівський сільський Будинок культури знову визнано найкращим серед клубних закладів району. Перше місце також дісталися і Черепашинецькому СБК. Серед бібліотечних установ кращою визнано Калинівську районну бібліотеку для дітей] // Прапор Перемоги. – 2015. – 29 трав. – С. 2.

До 70-річчя Перемоги над нацизмом у Європі

та 70-ї річниці завершення Другої світової війни

5 травня, з нагоди 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни, у Вінницькій ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва за ініціативи Народної Самооборони Вінницького району та працівників закладу відбувся майстер-клас «Маківка – символ українського героїзму». У заході взяли участь учні Писарівської, Мізяківськохутріської, Хижинецької, Агрономічненської та Сокиринецької шкіл та студенти Вінницького соціально-економічного інституту Університету «Україна». Учасники заходу мали змогу власноруч виготовити чудові квіти, які потім на площі Небесної Сотні прикріпили до 15-метрового українського знамена.

6 травня, до 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни, у кіноклубі «X Муза», що діє при відділі мистецтв Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, відбувся перегляд та обговорення фільму українського режисера Б. Івченка «Анничка». Романтична оповідь про кохання юної гуцулки і партизана, якому дівчина врятувала життя. Події відбуваються під час Другої світової війни. У заході взяли участь члени кіноклубу, користувачі бібліотеки та всі хто любить та цікавиться кіно.

6 травня у приміщенні Вінницького обласного українського академічного музично-драматичного театру ім. М. Садовського відбувся заключний Гала-концерт обласного фестивалю вчительської та учнівської творчості «Проліски надії – 2015», присвячений 70-й річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-й річниці завершення Другої світової війни. Гостей та учасників фестивалю вітали: голова оргкомітету, заступник директора Департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації – начальник управління загальної середньої, дошкільної освіти та виховної роботи А. Лисак та голова обласної Профспілки працівників освіти і науки С. Пугачов. Почесними гостями свята були ветерани Великої Вітчизняної війни та учасники АТО. Більше 400 найкращих учасників демонстрували своє музичне мистецтво.

 

6 травня, до 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни, у фойє Гайсинської районної державної адміністрації розгорнуто фотовиставку присвячену Перемозі, безсмертному подвигу, ратній звитязі рядових бійців і командирів, партизанів і підпільників. Виставку підготували працівники Гайсинської центральної районної бібліотеки.

6 травня, з нагоди 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни, Мурованокуриловецькою центральною районною бібліотекою спільно з районним краєзнавчим музеєм ім. Федора Коновалюка проведено літературно-мистецьку зустріч «70 років вдячної пам’яті» за участі ветеранів району. Музичні вітання прозвучали у виконанні аматорів районного Будинку культури і Будинку дитячої та юнацької творчості. До свята районним краєзнавчим музеєм ім. Федора Коновалюка організовано документальну експозицію «Шляхами пам’яті», на якій представлено світлини подій Другої світової війни і нинішніх подій на сході країни.

6 травня, з нагоди 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни, у читальній залі Бершадської центральної районної бібліотеки для учнів професійно-технічного ліцею проведено зустріч з ветеранами «Вклонімося величним тим рокам». На зустріч запрошено заступника голови районної організації ветеранів В. Сидоренко та учасника бойових дій, учасника форсування Дніпра О. Красіленко. Бібліографічний огляд тематичної літератури провела бібліотекар Н. Сидоренко. Працівниками Бершадської кіномережі продемонстровано документальну хроніку подій Другої світової війни.

6 травня для гуртківців Бершадського будинку дитячої творчості, з нагоди 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі, проведено виховний захід «Маки пам’яті». Учасники заходу дізналися більше про значення квітки маку в українській та європейській символіці, ознайомились з виставкою сучасних плакатів «Пам’ятаємо. Перемагаємо» та презентацією дитячих малюнків «Мій тато захищає Україну». Керівники гуртків Л. Чорна та Н. Попова провели майстер-клас по виготовленню символів пам’яті – маків.

Войтенко, Н. Естафета пам’яті завершилася : [на початку травня територіальна громада с. Юшківці Оратівського району завершила естафету пам’яті «Переможна хода рідним краєм», за активної участі сіл: Осична, Рожична, Оратівка, Угарове, Сабарівка, Заруддя, Гоноратка. У сільському Будинку культури відбулася урочиста передача гільз із землею, взятою з місць захоронень воїнів-визволителів та символів переможної весни – червоних маків. Учасники художньої самодіяльності підготували творчі виступи] / Н. Войтенко // Обрії Оратівщини. – 2015. – 7 трав. – С. 4.

7 травня, до 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі, в Департаменті інформаційної діяльності облдержадміністрації, автор історичного дослідження «Ратна слава Вінниччини: Час. Події. Особистості» Сергій Гальчак презентував свою нову книгу представникам ЗМІ та літературно-краєзнавчим колам області. У науково-краєзнавчому дослідженні йдеться про героїчні сторінки минулого Вінниччини, подвиги її уродженців, визволителів, захисників, які прославилися мужністю у битвах з ворогом, захищаючи Вітчизну. Автор розкриває чимало забутих і невідомих сторінок героїчного минулого, ратної слави цілих поколінь борців за рідну землю: від Івана Богуна і Максима Кривоноса, Гонти і гайдамаків, до героїв за визволення світу від фашизму часів Другої світової війни. У виданні подаються хроніки визволення кожного населеного пункту Вінницької області, згадуються імена усіх фронтовиків, удостоєних нагород за визволення Вінниччини. Особливу увагу приділено розповідям про 125 Героїв Радянського Союзу – уродженців Вінницької області та про героїв війни – повних кавалерів ордена Слави, що пов’язали свої долі з Вінниччиною. Завершується праця розповіддю про героїв Небесної Сотні та вінничан-сучасників, які віддали життя за незалежність і цілісність України під час проведення антитерористичної операції на сході.

7 травня у малій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відкрито виставку зброї «Музейний арсенал», приурочену до 70-річчя Великої Перемоги і Міжнародного дня музеїв. На виставці представлена зброя від доби пізнього палеоліту (40-10 тис. р тому) до сучасності. Особливість побудови виставки дозволяє простежити зміни окремих видів озброєння у їх історичному розвитку. Найдавнішим з представлених зразків зброї є ручне рубило доби пізнього палеоліту, яке в першу чергу було багатофункціональним знаряддям праці. Прямими нащадками рубила можна вважати сокири, які завдяки своїй універсальності, були популярним видом зброї протягом тисячоліть. На виставці представлено зразки від крем’яних сокир часів неоліту (VII-V тис. до н. е.) до чудових парадних металевих сокир доби пізнього середньовіччя та нового часу. В кам’яну добу з’являється вид зброї, що дозволяє уражати ціль на досить великій відстані – лук та стріли. В експозиції представлено крем’яні вістря стріл часів неоліту і трипілля (IV-III тис. до н. е.), бронзові наконечники, що належали скіфам – відомим з історії вправним лучникам, залізні вістря стріл різних типів часів Давньої Русі. На особливу увагу заслуговує композитний лук XVII-XVIII ст. і стріли цього ж періоду. Списи і дротики також належать до найдавніших видів зброї, вони з’являються ще за кам’яної доби. У новітній час списи вийшли з бойового застосування, проте їх своєрідним нащадком можна вважати багнет на вогнепальній зброї, який активно використовувався в ХХ ст. Загалом виставка презентує різні види озброєння – від найдавніших і до сучасних засобів ураження броньованої техніки.

7 травня, до 70-річчя Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни, у читальній залі Липовецької центральної районної бібліотеки організовано книжкову виставку-експозицію «Під салютом Великої Перемоги». Література, представлена на виставці, розкриває сторінки найстрашнішої в історії людства війни, що забрала життя мільйонів людей. У першому розділі виставки «Не зітруть роки велич славного подвигу» представлені книги, що розкривають переможні та трагічні сторінки країни в роки Великої Вітчизняної війни, про вагомий внесок українського народу у перемогу над фашизмом, про тих, хто загинув на полях битви за честь і свободу Батьківщини. Другий розділ виставки «Липовеччина в роки війни» містить літературу про героїчні сторінки визволення Липовеччини, про партизанський рух на Поділлі. В ній зібрані спогади та біографічні матеріали про життєвий шлях фронтовиків, партизанів – уродженців Липовеччини. Третій розділ виставки «Героїка війни в літературних творах». Книги цього розділу виставки передають весь трагізм війни, зображують гіркоту поразок і відступу та героїзм народу в боротьбі за перемогу. Книжкову виставку доповнено інсталяціями і світлинами часів Великої Вітчизняної війни. Також до 70-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні відділ культури і туризму районної державної адміністрації, центральна районна бібліотека, районна бібліотека для дітей та громадська організація ветеранів війни Липовеччини оголосили конкурс «Незгасаючий вогонь безсмертя». У конкурсі взяли участь 39 учасників, які представили 46 робіт. Журі конкурсу визначило переможців у 3-х номінаціях: за написання твору, за написання вірша та за малюнок.

7 травня, до 70-річчя Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни, у Тульчинському районному Будинку культури центральною районною бібліотекою організовано книжково-ілюстративну виставку «Пам’ять – нескінченна книга». Документи, представлені в експозиції, розкривають історичну правду про переможні й трагічні дні, змальовують образи учасників воєнних подій. Окремими томами на виставці представлено Книгу пам’яті України – літопис боротьби і мужності українського народу, який здолав фашистську навалу і здобув Перемогу у травні 1945 року. Виставку доповнили експонати з фондів Тульчинського районного краєзнавчого музею. Також бібліотеками Тульчинської ЦБС проведено години-реквієми, уроки мужності на теми: «Про мужність, героїзм та Перемогу», «Спасибі, солдате, за подвиг століть, якому нема і не буде ціни», «Пам’ять серця, пам’ять сивини» та ін.

7 травня у фойє Тиврівської районної державної адміністрації та районної ради з ініціативи керівництва району розгорнуто виставку «День, що гуртує покоління», присвячену 70-й річниці Перемоги над нацизмом у Європі. На виставці представлені меморіальні видання «Книга пам’яті України», «Книга скорботи України» з поіменними списками полеглих військовослужбовців та мирних жителів в роки війни; історично-документальні видання: «Переможці», «Вони боролись за Україну», «Україна у Другій світовій війні», «Вінок слави», «Безсмертя», краєзнавче дослідження «Тиврівчани – творці Перемоги» та ін. Доповненням виставки стала експозиція військового спорядження та залишків боєприпасів воєнного часу.

7 травня, до 70-річчя Перемоги над нацизмом у Європі, у приміщенні Ладижинської центральної міської бібліотеки відбувся майстер-клас з виготовлення символу вічної пам’яті – квітки маку «Мак – символ пам’яті». Майстер-клас провела директор міського Будинку культури «Лада» І. Боднарчук. Усі бажаючі мали змогу власноруч виготовити символ свята.

7 травня у Жмеринському районному Будинку культури відбувся театралізований концерт присвячений Дню пам’яті та примирення та 70-й річниці Перемоги над нацизмом у Європі. Ведучі заходу провели паралелі між подіями 70-річної давнини та сучасності, віддаючи шану всім хто героїчно захищає незалежність країни. Присутні вшанували хвилиною мовчання захисників України часів Другої світової війни та полеглих у військових діях на сході держави. Протягом заходу звучали вірші та пісні на військову тематику. Справжнім видовищем для глядачів стала музична вистава за мотивами драми Олеся Мохнача «Гавроші Брестської фортеці». Під час концерту в фойє Будинку культури діяла виставка «Знову вічний вогонь опікає серця».

 

Відбувся Гала-концерт фестивалю «Проліски надії – 2015» : [у Чернівецькому районному Будинку культури відбувся Гала-концерт фестивалю «Проліски надії – 2015», присвячений 70-річчю Перемоги над нацизмом у Європі та 70-річчю завершення Другої світової війни. У виконанні учасників художньої самодіяльності сільських та районних закладів культури відбулися тематичні творчі виступи] // Чернівец. зоря. – 2015. – 8 трав. – С. 4.

Бондар, Т. «У піснях – велика Перемога : [під такою назвою у Бершадському районному Будинку культури відбувся районний фестиваль-конкурс патріотичної пісні, присвячений 70-річчю Перемоги над нацизмом у Європі та 70-річчю завершення Другої світової війни. Учасники конкурсу демонстрували виконавську майстерність, творчу індивідуальність, сценічну культуру, артистизм у двох вікових категоріях. Переможці конкурсу візьмуть участь в обласному фестивалі патріотичної пісні «Пісні, обпалені війною»] / Т. Бондар // Бершад. край. – 2015. – 8 трав. – С. 2.

Відповідно до Указу Президента 8 травня в Україні оголошено Днем пам’яті і примирення. Свято встановлене з метою вшанування подвигу українського народу у Другій світовій війні та висловлення поваги усім борцям проти нацизму. До відзначення цього дня у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва презентувалася тематична добірка літератури «Пам’ять стукає у серце».

8 травня, до 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни фахівці Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва підготували бібліографічний покажчик «Роки ідуть – пам’ять живе». У виданні представлено багатоаспектну інформацію про участь Вінниччини та вінничан у Великій Вітчизняній війні. Покажчик орієнтовано на науковців, дослідників, краєзнавців, освітян, працівників культури, ЗМІ, студентську та учнівську молодь, широке коло читачів – усіх, хто цікавиться історією краю 40-х рр. ХХ ст. та героїчним подвигом земляків на полі битви і в тилу ворога.

8 травня у Будинку культури с. Вінницькі Хутори відбувся районний захід з нагоди відзначення Дня пам’яті та примирення, а також 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни за участю голови районної державної адміністрації В. Шмігеля, голови районної ради С. Сітарського, голови районної організації ветеранів України П. Василинича, сільських та селищних голів, начальників управлінь, служб та відділів районної державної адміністрації, ветеранів Другої світової війни, учасників антитерористичної операції, делегацій трудових колективів району, шкільної молоді. Під час урочистостей відбулося покладання квітів до пам’ятника 163-м воїнам-односельчанам загиблим на фронтах Другої світової війни. Пам’ять про загиблих і тих, хто відійшов у вічність у післявоєнний час, учасників військових подій на територіях інших держав, учасників антитерористичної операції на сході України присутні вшановували хвилиною мовчання. Відділ культури та туризму РДА організував концертну програму, де лунали пісні часів Другої світової війни та відбулися тематичні хореографічні постановки.

8 травня у м. Вінниця відбувся молодіжний флешмоб «Ніколи знову». Захід приурочений Дню пам’яті та примирення та 70-й річниці Перемоги над нацизмом у Європі. До заходу долучилося близько 200 вінницьких студентів та учнів, а також учасники фестивалю «Барвінкове кружало». Флешмоб організували: Вінницька молодіжна рада, teens-club «Універ», відділ у справах молоді та туризму Вінницької міської ради. На Європейській площі молоді люди вишикувалися таким чином, щоб сформувати фразу «Ніколи знову» та розгорнули жовто-блакитний прапор. Таким чином молодь вшанувала пам’ять героїв, які захищали країну не шкодуючи власного життя.

8 травня у Тульчинському районному Будинку культури відбулись заходи з нагоди відзначення в Україні Дня пам’яті та примирення та 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі за участю ветеранів Другої світової війни, голови райдержадміністрації М. Підболячного, голови районної ради О. Авраменка, міського голови В. Весняного, делегацій місцевих територіальних громад, підприємств, установ, організацій, представників районних ЗМІ, місцевих громадських та політичних осередків. Працівники культури району підготували концертну програму «Дорогами нашої пам’яті», також у фойє РБК діяла тематична виставка з нагоди свята.

8 травня у Мурованокуриловецькому районному Будинку культури «Жовтень» відбулися урочистості з нагоди Дня пам’яті і примирення та 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі. В програмі святкування відбувся фестиваль солдатської пісні «Ходили ми походами» за участі аматорських колективів району.

8 травня, з нагоди Дня пам’яті та примирення, у смт Крижопіль відбулось урочисте відкриття пам’ятного знаку «Борцям за волю України». Пам’ятник став подякою і шаною героям, які загинули на Майдані, а також тим героям, які боронять кордони України на сході. Право відкрити пам’ятний знак було надано рідним загиблих героїв-земляків. Освячення пам’ятного знаку здійснили священнослужителі району.

8 травня, напередодні 70-річчя Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни, у фойє Хмільницького районного Будинку культури бібліотекар абонементу для дорослих Хмільницької центральної районної бібліотеки О. Домбровська провела урок мужності «Стежками війни» для школярів місцевої школи.

8 травня, у рамках відзначення у Калинівському районі 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни, у читальній залі Калинівського районного Будинку культури відбулося засідання «круглого столу». В заході взяли участь: перший заступник голови райдержадміністрації Ю. Слабчук, ветерани Великої Вітчизняної війни, вчителі історії навчальних закладів району, бібліотекарі, молодь та громадськість. Під час заходу присутні прослухали розповідь ветерана Великої Вітчизняної війни М. Маринчука про найбільш яскраві сторінки його бойового життя, викладач Калинівського технологічного технікуму С. Сакач проаналізував події Другої світової війни, вчитель Калинівської ЗОШ №2 – гімназії О. Ткачук відзначила діяльність українців Західної України на шляху до перемоги над нацизмом. Присутні мали змогу висловити власне бачення теми.

8 травня у м. Іллінці відбулися районні заходи з нагоди Дня пам’яті та примирення та 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі під гаслом: «1939 – 1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо». Місцеві жителі долучилися до європейської та світової традицій вшанування пам’яті жертв усіх військових та цивільних збройних конфліктів символічним зображенням квітки червоного маку на одязі. Розпочалися заходи на площі біля районного Будинку культури музичним марафоном, який влаштували духові колективи Іллінецького районного Будинку культури, Леухівського сільського Будинку культури та Бабинського сільського клубу. Учасники заходу мали можливість ознайомитись з виставкою світлин бійців Другої світової війни, учасників Руху Опору, в’язнів фашистських концтаборів та воїнів, які сьогодні захищають територіальну цілісність та незалежність України. Особливу атмосферу свята створили духові колективи, учасники яких пройшлися центральною вулицею міста та спільно виконали марш В. Агапкіна «Прощання слов’янки».

 

9 травня, з нагоди 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі, в холі Вінницької міської ради, відбулася урочиста церемонія нагородження та святкове привітання ветеранів Другої світової війни. Зі словами вітань та вдячності за здобуту перемогу виступили: голова облдержадміністрації В. Коровій, голова обласної ради С. Свитко, секретар Вінницької міської ради, в. о. Вінницького міського голови С. Моргунов. В ході урочистостей ветеранів нагородили почесними грамотами Вінницької міської ради, грошовими преміями та квітами. Протягом заходу присутні мали змогу насолодитися патріотичними піснями та тематичними виступами у виконанні учасників музичних колективів міста.

9 травня, з нагоди 70-річчя Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни, керівники області та м. Вінниці, ветерани війни, учасники антитерористичної операції, командування Повітряних Сил Збройних Сил України та представники військових частин Вінницького гарнізону, народні депутати України О. Домбровський, Г. Заболотний та С. Кудлаєнко, учасники Міжнародного дитячого фестивалю народного танцю, представники трудових та творчих колективів області, а також мешканці міста зібралися на площі Тараса Шевченка, аби спільно з представниками релігійних конфесій області звершити молебень за мир і злагоду в Україні. По звершенню спільної молитви учасники заходу пройшли Ходою миру та єднання до Меморіалу Слави на площі Європейській, де вшанували пам’ять загиблих у боях за Батьківщину. Церемонію покладання вінків та квітів до Вічного вогню і пам’ятного знаку Небесній Сотні та загиблим героям АТО супроводжували театралізовані композиції, поетичні та пісенні рядки воєнної тематики. На честь полеглих у роки Другої світової війни та під час бойових дій, що тривають на сході України, пролунали рушничні залпи. У знак скорботи присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять тих, хто за волю рідного краю пожертвував власним життям.

 

9 травня, до Дня пам’яті та примирення та 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі, відділ наукової інформації та бібліографії Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва підготував бібліографічний список «Друга світова війна: український вимір». До списку включені монографії сучасних українських та зарубіжних істориків, статті з наукових збірників, загальноукраїнських періодичних видань, а також опубліковані спогади учасників подій Другої світової війни на території України, які вийшли з друку після 2000 р. Бібліографічний список призначений насамперед історикам, викладачам та студентам вищих навчальних закладів, працівникам бібліотек, а також усім, хто цікавиться історією України періоду Другої світової війни. Список можна переглянути на сайті бібліотеки old.library.vn.ua

9 травня, з нагоди 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі, у вестибюлі Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва представлено тематичну виставку документів з фонду бібліотеки «Війни герої, уклін вам до Землі».

9 травня сектор журнальної періодики Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва підготував прес-виставку «Таким було обличчя у війни», присвячену 70-й річниці Перемоги над нацизмом у Європі. Для детальнішого ознайомлення з експозицією можна переглянути віртуальний список літератури, представлений на сайті бібліотеки.

9 травня у с. Писарівка Вінницького району відбувся урочистий мітинг-реквієм присвячений 70-й річниці Великої Перемоги, за участі гостей та жителів територіальної громади. З вітальним словом до присутніх звернулися: сільський голова Т. Аносова, очільниця ради ветеранів З. Бондар, директор Писарівської ЗОШ І-ІІІ ступенів С. Творун, учитель історії В. Кравченко та ін. У своїх виступах вони подякували визволителям за здійснений подвиг, мужність, хоробрість та патріотизм. Побажали усім мирного неба, міцного здоров’я, радості та благополуччя. Продовжився захід святковим концертом за участі школярів та працівників Писарівського Будинку культури.

9 травня у Парку Слави м. Ладижин працівниками міського Будинку культури «Лада» за сприянням міського відділу культури та туризму проведено святковий концерт, присвячений 70-й річниці Перемоги над нацизмом у Європі «Минуле – наше майбутнє». У святі взяли участь творчі колективи м. Ладижин: вокальний ансамбль «Заграва», фольклорний колектив «Родичі», театральна студії «Артеміда», ансамбль народних інструментів «Гармонія», ансамбль танцю «Акварель», танцювальний ансамбль «Перлинка», народний аматорський хор «Прометей», також солісти – учні місцевих шкіл.

9 травня голова Хмільницької районної державної адміністрації Є. Буткевич, голова Хмільницької районної ради В. Чмелюк, міський голова В. Грушко, ветерани, політичні та громадські об’єднання, духовенство, молодь взяли участь у заході «Перемога, свята Перемога», присвяченому 70-й річниці Перемоги над нацизмом у Європі. В програмі заходу відбулося покладання квітів до Вічного вогню, звучали патріотичні пісні, а також представлено тематичні танцювальні композиції.

9 травня, до 70-річчя Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни, на центральній площі м. Калинівки відбулися урочистості за участі представників влади району та міста, трудових колективів та організацій, навчальних закладів, громадськості міста. Вперше на святі військову присягу урочисто склали військовослужбовці в/ч 3028 Національної Гвардії України. Урочисті заходи продовжились мітингом та святковим концертом, де учасники художньої самодіяльності району вітали присутніх піснями та хореографічними постановками військової тематики.

9 травня у м. Погребище відбулися районні заходи з нагоди 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та завершення Другої світової війни. Заходи розпочалися зі святкової ходи та покладання квітів до монумента Слави та Алеї Героїв. Поряд з ветеранами, учасниками війни, свідками воєнних років, учасниками АТО крокували керівники району та міста, представники організацій та установ, громадських організацій, політичних партій, громадськість міста. Присутні вшанували пам’ять полеглих фронтовиків хвилиною мовчання. Перед учасниками заходу виступив ветеран Великої Вітчизняної війни М. Довгополюк. Продовжились урочистості тематичним концертом за участі учнів навчальних закладів міста, працівників районного Будинку культури, аматорів районної сцени.

9 травня на центральній площі м. Липовець біля Меморіалу Слави відбулися урочистості з нагоди 70-річчя Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни. З вітальними словами виступили: голова районної державної адміністрації І. Демихін, голова районної ради Ю. Науменко, міський голова М. Майданюк, голова районної організації ветеранів війни, праці та ЗСУ М. Грушко, гість міста, голова асоціації українців в Естонії В. Паламар та учасник АТО В. Щербанюк. По завершенню урочистої частини відбулася церемонія покладання вінків та квітів до Вічного вогню, яку супроводжували поетичні та пісенні рядки воєнної тематики. Продовжилося свято у районному Будинку культури, де відбувся тематичний концерт, підготовлений працівниками відділу культури та туризму райдержадміністрації.

9 травня, з нагоди 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі у м. Іллінці відбулися урочисті заходи, за участі: голови районної державної адміністрації І. Булгакова, заступника голови районної ради Л. Змієвець, Іллінецького міського голови С. Яременко, представника об’єднаного районного військового комісаріату В. Тонкошкурого та ін. Продовжились урочистості на площі Партизанської слави у Шабелянському лісі, місці дислокації Другої партизанської бригади, де відбувся мітинг-реквієм та урочисте покладання квітів. Учасники заходу мали можливість більше дізнатись про боротьбу партизан і підпільників з фашистськими окупантами відвідавши Партизанську землянку-музей. Про історію партизанського руху на Іллінеччині розповідали юні екскурсоводи – учні Дашівської загальноосвітньої школи. Завершились урочистості концертною програмою, яку підготували працівники та аматори районного Будинку культури, Шабельнянського клубу-бібліотеки, Білківського Будинку культури, Іллінецького державного аграрного коледжу.

9 травня, до 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі, у м. Гайсин відбувся мітинг та покладання квітів до Обеліску Слави. У мітингу взяли участь: представники влади району та міста, ветерани, представники ветеранських організацій, колективи підприємств, установ та організацій району, школярі і громадськість міста. У Гайсинському районному Будинку культури відбувся святковий концерт та флешмоб. У фойє Будинку культури організовано виставку декоративно-прикладного мистецтва та художньої творчості та фотовиставку «Свято П

20 травня, до Міжнародного дня матері, у відділі № 2 Ладижинської центральної міської бібліотеки відбувся захід «Мамині рушники – лебеді сизокрилі». До заходу представлена виставка виробів майстрині Явдокії Янченкової. Під час заходу бібліограф Ладижинської центральної бібліотеки провела огляд літератури «Рушник – одвічний оберіг українського народу».

Шилюк, Л. Свято книги про Політанки в Політанках : [у сільському Будинку культури с. Політанки відбулася презентація книги А. Нагребецького «Політанки – життєві обрії». У заході взяли участь: голова РДА М. Попов, заступник керівника виконавчого апарату – керуючий справами районної ради В. Загороднюк, начальник відділу культури і туризму РДА Т. Янчурська, директор Шаргородської ЦБС Г. Волощук, сільський голова К. Єпур, настоятель місцевого храму Чуда Святого архістратига Михаїла о. Іоан] / Л. Шилюк // Шаргородщина. – 2015. – 22 трав. – С. 5.

Сауляк, В. Міцна сім’я – міцна держава : [під такою назвою у Мірованокуриловецькій районній дитячій бібліотеці відбувся «круглий стіл» присвячений Міжнародному дню сім’ї. Бібліотекар Н. Коріневська розповіла про роль і значення сім’ї для кожної людини, декламувала твори українських поетів, вислови та легенди про родину, матір, батька. Учні місцевої школи читали поезію про сім’ю та батьків] / В. Сауляк // Наше Придністров’я. – 2015. – 22 трав. – С. 4.

Никитюк, В. Бібліотека – громада: відкритий простір : [бібліотека селища Бар (Войнашівської громади) стала переможцем у проекті «Бібліотека – громада: відкритий простір» Української бібліотечної асоціації за підтримки Фонду «Монсанто». Завдяки цьому книгозбірня отримала комп’ютерне обладнання, офісну техніку та доступ до мережі Інтернет. Також бібліотека поповнила фонд новими книгами та періодичними виданнями] / В. Никитюк // Поділ. край. – 2015. – 22 трав. – С. 5.

Бачара, В. Цікавий світ професій : [у Лучинецькій сільській бібліотеці Мурованокуриловецького району відбулася година спілкування «Цікавий світ професій» для випускників школи. Учні ознайомилися з різними професіями та взяли участь у конкурсах та інтелектуальних іграх «Вибери професію», «Професія твоїх батьків» та ін.] / В. Бачара // Наше Придністров’я. – 2015. – 29 трав. – С. 5.

Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва

1 травня, до 75-ї річниці від дня народження відомого вінницького науковця, літературознавця, критика, письменника Анатолія Мусійовича Подолинного, відділ краєзнавства оформив книжкову виставку «Невтомний звитяжець на ниві духовності», а також працівниками відділу підготовлено біобібліографічний покажчик «Анатолій Подолинний – науковець, критик, письменник». Протягом багатьох років А. Подолинний плідно співпрацює з Вінницькою ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, бере активну участь у літературних вечорах, наукових конференціях, презентаціях, Стусівських читаннях, популяризуючи українську літературу, творчість письменників Вінниччини, рідне слово.

5 травня у Вінницькій ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва за ініціативи Народної Самооборони Вінницького району та працівників бібліотеки відбувся конкурс «Коса – українська краса». У заході взяли участь учениці Мізяківськохутірської та Хижинецької шкіл Вінницького району. Дівчата продемонстрували високу майстерність у заплітанні коси та створенню надзвичайних зачісок. По завершенню конкурсу, на площі Небесної Сотні відбулося нагородження переможниць.

7 травня, до 100-річчя від дня народження Героя Радянського Союзу Іллі Ілліча Стратійчука, відділ краєзнавства підготував віртуальний перегляд «Безсмертя подвигу Іллі Ілліча Стратійчука». З віртуальним переглядом можна ознайомитися на сайті бібліотеки.

7 травня у відділі економіки та аграрного виробництва проведено тематичну годину «Птахи світу» для вихованців Вінницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації для дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій». Цікаву відеоподорож про загадковий світ птахів підготувала провідний бібліотекар відділу О. В. Левінчук.

10 травня, до Міжнародного дня матері, відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих наук підготував виставку-посвяту «Лиш мати вміє жити, аби світитися немов зоря».

11 травня, до Дня пам’яті жертв політичних репресій, відділ краєзнавства підготував виставку-пам’ять «Пам’ять буде жити вічно».

12 травня Вінницьку ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відвідала родина Грохольських з Польщі. Гостей приймали директор бібліотеки Н. Морозова та працівники відділу рідкісних і цінних видань. Бібліотекар відділу І. Валігура ознайомила нащадків подільського шляхетного роду з колекцією видань родових бібліотек п’ятничанського та стрижавського маєтків, що в дореволюційний період належали їхнім предкам. Кандидат історичних наук, доцент, докторант Вінницького державного педагогічного університету ім. М. М. Коцюбинського Т. Кароєва розповіла про трагічні історичні події, внаслідок яких книги потрапили до бібліотечних фондів. Члени родини мали можливість погортати книги, прочитати власноручні підписи графа Генрика Грохольського, його невістки Зофії, онуки Марії та ін. Від гостей працівники відділу отримали корисну інформацію, що стосується родоводу Грохольських, адже наймолодший представник роду Генрик та його батько Пьотр досконало досліджують родовід та систематично поповнюють родинний архів. Вшановуючи пам’ять своєї родини, власним коштом вони здійснили видання, яке містить безліч унікальних світлин та спогади про життя сім’ї у ХІХ-ХХ ст. Бібліотека отримала подарунок від сім’ї Грохольських – спогади Станіслава Замойського «Листи з Поділля».

12 травня, до Міжнародного дня свободи преси, у секторі журнальної періодики організовано перегляд публікацій з часописів «Журналіст: грані майстерності». Для детального ознайомлення з експозицією працівники сектору підготували віртуальний список літератури, який можна переглянути на сайті бібліотеки.

12 травня, до Дня науки в Україні, у секторі журнальної періодики організовано прес-виставку «Дивовижні відкриття». Щорічно у третю суботу травня в Україні відзначається професійне свято науковців – День науки, яке встановлено Указом Президента України від 14.02.1997 №145/97 «…на підтримку ініціативи відомих вчених, наукових установ, а також професійних спілок України…». Для детального ознайомлення з експозицією працівники сектору підготували віртуальний список літератури, який можна переглянути на сайті бібліотеки.

12 травня, до 100-річчя перемоги Українських січових стрільців у битві за гору Маківку, відділ мистецтв підготував книжковий перегляд «Ми йдемо в бій». Це самобутні пісні УССів, які дають можливість переконатись у глибокій народності, багатому духовному світі галицьких легіонерів, що несли у молодих серцях відданість Україні, матері і коханій.

13 травня, у рамках загальнобібліотечного Дня інформації «Україна в європейському інтер’єрі», відділ краєзнавства підготував віртуальний бібліографічний список літератури «Європейські міста-побратими Вінниці». Віртуальний список можна переглянути на сайті бібліотеки.

14 травня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбулась презентація книги «Рожденные страдать?». Свою працю представляв головний редактор і укладач Кор Роос (Нідерланди). Видання розповідає про трагічні історії євреїв, що проживали в 1941-1944 рр. на території Східної Європи, у тому числі України. Книга є дорогоцінним джерелом спогадів очевидців, що пережили Голокост.

15 травня минає 170 років від дня народження українського науковця, лауреата Нобелівської премії з фізіології та медицини – Іллі Ілліча Мечнікова. З нагоди цієї дати працівники відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук підготували виставку-портрет «Український вчений зі світовим іменем». Для детального ознайомлення з експозицією працівники відділу підготували віртуальний список літератури, який можна переглянути на сайті бібліотеки.

18 травня в Україні на державному рівні вшановують пам’ять кримських татар, яких 1944 р. радянська влада примусово депортувала з Криму. До 71-ї річниці від дня депортації кримських татар, сектор журнальної періодики підготував виставку матеріалів «Позбавлені Батьківщини». На виставці представлено витяги з книг та журналів, які свідчать про офіційну причину виселення татар з Криму, трагедію та біль кримськотатарського народу, розповідають про історію, релігію, освіту Криму. Для детального ознайомлення з експозицією працівники сектору підготували віртуальний список літератури, який можна переглянути на сайті бібліотеки.

З 20 травня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук експонувалася виставка світлин із зони АТО. Окрім фотоілюстрацій на експозиції представлені дитячі малюнки, картини, стяг України з підписами українських бійців та ін. Координатор проекту – волонтерка, заступник керівника Вінницького районного штабу Вінницької обласної «Народної Самооборони» В. Погребняк.

21 травня Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К. А. Тімірязєва спільно з Управлінням у справах національностей та релігій Вінницької обласної державної адміністрації організували і провели ІІІ літературні читання до Дня слов’янської писемності і культури. Захід розпочався з покладання квітів до барельєфу святим рівноапостольним Кирилу і Мефодію (фасад ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва). У читаннях взяли участь: директор Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва Н. Морозова; заступник начальника Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної державної адміністрації А. Ратинська; науковець, письменник, літературознавець, член Національної спілки письменників України А. Подолинний; поетеса, заступник головного редактора літературно-мистецького журналу «Вінницький край» член Національної спілки письменників України В. Сторожук; поет, журналіст, член Національної спілки письменників України Ю. Сегеда; поет, перекладач, член Національної спілки письменників України В. Мельник. У виконанні студентів вищих навчальних закладів міста прозвучали тематичні пісні та вірші. До заходу представлено книжкові виставки та перегляди літератури з фондів ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва: «Шляхами святих Кирила і Мефодія – апостолів слов’ян»; «Діалог слов’янських спільнот», «Дорогами тисячоліть: про що розповідали письмена».

 

21 травня у відділі економіки та аграрного виробництва відбулося зібрання членів екологічного клубу «День Х». Тема зустрічі – «Використання дистанційних методів в екологічних дослідженнях». Про вінницький досвід з даного питання розповів начальник відділу цифрового аерофотознімання та картографування Державного науково-виробничого підприємства «Геосистема» А.Тетеря.

21 травня, до Дня слов’янської писемності і культури, відділ рідкісних і цінних видань підготував перегляд літератури «Шляхами святих Кирила і Мефодія – апостолів слов’ян». Представлені видання висвітлюють життєвий шлях братів-подвижників, їхню просвітницьку діяльність і містять списки житій та похвальних слів Кирилу й Мефодію XII-XV ст.

23 травня у відділі мистецтв відбулося відкриття персональної фотовиставки вінницького аматора Олега Швидюка «Там, де людина зайва…». Зі студентських років О. Швидюк захоплюється фотографуванням. Улюблений вид його відпочинку – подорожі, особливо мальовничими місцями Поділля, Прикарпаття, Волині, Одещини, що відображаються у його світлинах.

26 травня у відділі мистецтв відбувся День інформації «Культура вашої країни» для студентів-іноземців підготовчого відділення Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова. Також присутні мали можливість ознайомитися з виставкою світлин фотографа О. Швидюка «Там, де людина зайва…», яка експонувалася у відділі.

27 травня у кіноклубі «X Муза», що діє при відділі мистецтв відбувся показ та обговоренням стрічки культового франко-швейцарського режисера Ж.-Л. Годара «Безумный Пьеро». Фільм знятий за романом Л. Уайта «Одержимость» у 1965 р, але актуальним є і сьогодні. У головних ролях – Жан-Поль Бельмондо та Анна Каріна. У заході взяли участь члени кіноклубу, користувачі бібліотеки та всі хто любить та цікавиться кіно.

27 травня, до 100-річчя від дня народження двічі Героя Соціалістичної Праці, хлібороба, державного і громадського діяча О. В. Гіталова (1915-1994), у відділі економіки та аграрного виробництва організована виставка-ювілей «Великий хлібороб». Для детального ознайомлення з експозицією працівники відділу підготували віртуальний список літератури, який можна переглянути на сайті бібліотеки.

Музейна діяльність

Зарицький, П. Настирливість і наснага долають хвороби : [у Музеї історії Козятина відбулося відкриття виставки робіт дітей з обмеженими можливостями «Рукотворна краса особливих дітей»] / П. Зарицький // Вісн. Козятинщини. – 2015. – 7 трав. – С. 12.

Православні хрести Поділля : [у Мурованокуриловецькому районному краєзнавчому музеї відбулося відкриття фотовиставки «Православні хрести Поділля», метою якої було розширити уявлення про православну віру, про її основний символ – хрест та його значення для спасіння душі, виховувати бережливе і шанобливе ставлення до святині. На виставці було представлено 33 фотографії кам’яних хрестів Мурованокуриловецького та сусідніх районів. Організатор виставки Роман Крохмалюк – вчитель історії НВК с. Вербовець та керівник краєзнавчого гуртка на початку коротко розповів про історію окремих хрестів. У заході також взяли участь: протоієрей о. Василій Балан, поетеса О. Дорош, учні місцевих шкіл. Вагомим доповненням до свята стали пісні у виконанні учасників ансамблю «Дзвіночки»] // Наше Придністров’я. – 2015. – 8 трав. – С. 6.

Куник, А. 18 травня – День відкритих дверей у краєзнавчому музеї Вахнівки : [про діяльність Музею історії с. Вахнівка Липовецького району, який розпочав роботу у 1984 р. Організатором створення музею був фронтовик, педагог, історик О. Гук. Кожна зала музею відображає історичне минуле краю. У закладі постійно експонуються виставки з фондової збірки до визначних чи знаменних дат] / А. Куник // Липовец. вісті. – 2015. – 15 трав. – С. 3.

15 травня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї, з нагоди Міжнародного дня музеїв та 110-ї річниці від дня народження знаного подільського гончара Олександра Ганжі відбулося відкриття VI Молодіжного бієнале українських традиційних ремесел. Керівник студії кераміки міського палацу дітей та юнацтва М. Діденко провів майстер-клас з гончарства. Одночасно відбувся майстер-клас з народного лялькарства, де діти виготовляли ляльки-мотанки, ляльки-травнички, вузлові ляльки та інші обереги. На виставці представлені також вироби з ткацтва, декоративного розпису, бісеру. Загалом у бієнале українських традиційних ремесел взяли участь 78 юних майстрів, які представили понад сотню робіт.

 

Колосенко, Є. 18 травня – День музеїв : [про діяльність Оратівського районного краєзнавчого музею. Музей створено у 1993 році за ініціативи Н. Білик. Фондова збірка музею розподілена по трьох основних розділах: етнографія, минуле та сучасність. За роки діяльності музею зібрано біля 2000 експонатів основного фонду і біля 600 – науково-допоміжного. У закладі постійно експонуються виставки робіт творчих людей Оратівщини. Систематично працівники музею влаштовують виставки з фондової збірки музею, персональні виставки майстрів декоративно-прикладного мистецтва. Працівники музею здійснюють для відвідувачів тематичні та оглядові екскурсії] / Є. Колосенко // Обрії Оратівщини. – 2015. – 21 трав. – С. 2.

Усатюк, В. Тиврівський районний краєзнавчий музей – у розквіті сил : [відзначення Міжнародного дня музеїв та 35-річчя заснування Тиврівського районного краєзнавчого музею ознаменувалося важливою подією – відкриттям нових експозиційних стендів, зокрема нових виставок: «Наші славні земляки», «Над Бугом рікою», «Вічною пам’яттю наповнимо серця» та колекцій писанок майстринь району. У заходу взяли участь: перший заступник голови РДА В. Бойко, заступник голови районної ради Ж. Сілко, начальник відділу культури та туризму РДА С. Мартиневич, які привітали працівників музею зі святом та вручили директору музею А. Олімчук Почесну грамоту] / В. Усатюк // Маяк. – 2015. – 22 трав. – С. 8.

Катічева, М. Молоде сузір’я : [у музеї-садибі Михайла Коцюбинського відбулося щорічне засідання членів обласного літературно-мистецького об’єднання «Стусове коло», яке очолює письменник Василь Кобець. На засідання були запрошені і члени поетичного клубу «Первоцвіт», який діє при юнацькому відділі Калинівської центральної районної бібліотеки. В ході заходу відбулася презентація літературно-мистецького альманаху «Голоси тривожної епохи», до якої увійшли твори двадцяти п’яти авторів] / М. Катічева // Прапор Перемоги. – 2015. – 26 трав. – С. 2.

Шаворська, Т. Обласна філателістична виставка – в Барі : [у Барському районному історичному музеї відбулася урочиста подія – відкриття Вінницької обласної пересувної філателістичної виставки, присвяченої 100-річчю української марки та Міжнародному дню музеїв. У відкритті взяли участь: голова РДА В. Саволюк, голова районної ради М. Піддубний, краєзнавець, заслужений нумізмат України, почесний громадянин м. Бар Є. Меснянкін, заступник голови Вінницької обласної асоціації філателістів України А. Городецький. В ході заходу відбулося святкове погашення конвертів і тематична вікторина] / Т. Шаворська. // Поділ. край. – 2015. – 29 трав. – С. 4.

Театрально-концертна діяльність

18-23 травня у м. Вінниця відбувся ІХ Міжнародний фестиваль театрів ляльок «Подільська лялька – 2015», започаткований у 1999 році. Засновниками фестивалю є Міністерство культури України, Національна спілка театральних діячів України, Вінницька обласна державна адміністрація, Вінницька обласна рада, Вінницька міська рада, Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації, Вінницький академічний обласний театр ляльок. Цьогоріч Україну представляли 8 лялькових театрів, серед яких 5 державних: Вінницький академічний обласний театр ляльок, Запорізький обласний театр ляльок, Кіровоградський академічний обласний театр ляльок, Черкаський академічний обласний театр ляльок, Рівненський академічний обласний театр ляльок та 3 професійних приватних театри: ІСТАРТ м. Миколаїв, Київський приватний театр ляльок «Равлик», Театр «Парашут» м. Київ. Від зарубіжних колективів представлені: «Dachteater» Кордули Носсек (Австрія), Мангистауський обласний театру ляльок (Казахстан), Паневежиський театр ляльок на колесах (Литва), Муніципальний театр ляльок «Ґуґуце» (м. Кишинів, Молдова), Sharlot Teatr (м. Маракайбо, Венесуела), Театр «Лучеаферул» (м. Ясси, Румунія), The Galilee Multicultural Theater (м. Галілея, Ізраїль). Цього року вперше учасниками конкурсу стали Вінницький обласний український академічний музично-драматичний театр ім. М. Садовського, Коломийський академічний обласний український драматичний театр ім. І. Озаркевича, Державний професійний театр юного глядача ім. Н. Думбадзе (м. Тбілісі, Грузія). Метою фестивалю є активізація розвитку лялькового театрального мистецтва та театрального мистецтва для дітей, пропаганда та збереження кращих зразків світової та української класики театрального мистецтва, національних традицій, популяризація сучасного лялькового мистецтва та театрального мистецтва для дітей серед широких верств населення, пошук нових напрямів у сучасному театральному мистецтві, культурне і естетичне виховання підростаючого покоління на кращих здобутках світового і національного мистецтва.

На честь князя Київського Володимира Великого : [в актовій залі Тульчинського училища культури відбувся тематичний концерт з нагоди вшанування пам’яті князя Київського Володимира Великого. Мистецькі доробки представили: хорова капела ім. М. Д. Леонтовича, зразковий музичний театр «Росинка», народний вокальний жіночий ансамбль «Зірниця», ансамбль скрипалів дитячої музичної школи, учасниця недільної школи Свято-Миколаївського храму, хори Свято-Різдва Христового кафедрального собору, Свято-Успенського храму, Свято-Миколаївського храму] // Тульчин. край. – 2015. – 22 трав. – С. 1.

Музичне життя Вінниччини

10-15 травня на Вінниччині відбувся ХІІІ Міжнародний фестиваль класичної музики імені П. І. Чайковського та Н. Ф. фон Мекк, який проходив під гаслом «Мистецтво заради миру». Фестиваль, присвячений 175-річчю від дня народження П. І. Чайковського, зібрав у місті співаків та музикантів з семи країн трьох континентів. В програмі фестивалю відбулися: 10 травня Браїлівські музичні зустрічі (Браїлівський музей П. І. Чайковського і Н. Ф. фон Мекк та Храм Пресвятої Діви Марії Ангельської м. Вінниця); 11 травня – концерт Заслуженого академічного оркестру України та Зразково-показового оркестру Збройних Сил України (Вінницький військово-медичний клінічний центр та Вінницька обласна філармонія); 12 травня відбувся виступ Струнного квартету Національної філармонії України «Каприс-Класик» (Вінницька обласна філармонія); 13 травня – концерт Академічного камерного оркестру «Арката» (Вінницька обласна філармонія); 14 травня – концерт Камерно-інструментального ансамблю «Угорські мелодії» (Вінницька обласна філармонія); 15 травня – концерт Симфонічного оркестру Тернопільської обласної філармонії (Вінницька обласна філармонія).

Руда, М. «Квітневе Інтермеццо – 2015» розкриває таланти : [у приміщенні Ямпільської дитячої музичної школи відбувся інструментальний конкурс «Квітневе Інтермеццо», у якому взяли участь 53 юних музиканти. Кожен конкурсант намагався проявити високу виконавську майстерність, відтворити музичний зміст твору, сценічну культуру. Всі учасники конкурсу та викладачі відзначені подяками] / М. Руда // Ямпіл вісті. – 2015. – 13 трав. – С. 2.

«Настрій для калинівчан» : [фортепіанним концертом учні Калинівської дитячої музичної школи та колеги відзначили вихід збірки фортепіанних мініатюр «Настрій» викладача та композитора О. Кимлик. Збірка вже отримала схвальні відгуки музичних критиків та спеціалістів. На концерті прозвучали твори зі збірки у виконанні учнів музичної школи] //Прапор Перемоги. – 2015. – 19 трав. – С. 3.

24 травня у рамках циклу «Вечори національної музики і кухні» Вінницька обласна філармонія презентувала проект «Від Молдаванки до Єрусалиму». В програмі вечора прозвучали улюблені одеські та ідиш-пісні, сучасна ізраїльська музика та танці у виконанні київських гостей – композитора і співачки Н. Шпігельман (гітара, клавішні, бас-гітара, ударні, труба, саксофон) та ансамблю єврейського танцю «Лехайм».

Образотворче мистецтво

Протягом травня у Світлиці літературно-меморіального музею М. М. Коцюбинського тривала персональна виставка живопису відомого вінницького художника, заслуженого діяча мистецтв України Федора Панчука. Традиційно серед робіт автора чимало натюрмортів з квітами, але поруч з яскравими і теплими полотнами є й картини на злободенну тематику.

 

З 7 по 26 травня Вінницький регіональний центр сучасного мистецтва «Арт-Шик» презентував новий виставковий проект «Лаванда і кріп», відомої київської художниці Олени Дудніченко. Художниця навчалася у Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури. Її творчі роботи нагадують знімки з макрокамери – чіткі, по-своєму прекрасні та високохудожні. Картини майстрині побували на виставках у Королівському музеї сучасного мистецтва в Йорданії та в галереї «Morgan» на Кайманових островах.

Шимко, А. «Світ, в якому я живу» : [у Могилів-Подільському Будинку народної творчості відбулося відкриття персональної виставки художниці Людмили Сорочинської «Світ, в якому я живу». В експозиції представлені пейзажі, натюрморти, роботи художниці відтворюють національний колорит життя українців, їх побуту. На відкриття виставки завітали колеги, вихованці школи мистецтв, друзі] / А. Шимко // Краяни. – 2015. – 21 трав. – С. 5.

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

Співочому чоловічому тріо з Порика – двадцять! : [у Кирилівському сільському клубі Хмільницького району відбулося відзначення учасників народного аматорського чоловічого гурту Порицького сільського Будинку культури з двадцятирічним ювілеєм. У заході взяли участь: провідний методист обласного Центру народної творчості З. Красуляк, директор районного Будинку культури А. Горбатюк, сільський голова О. Криницький та колеги. У виконанні учасників народного аматорського чоловічого гурту прозвучали пісенні твори] // Життєві обрії. – 2015. – 22 трав. – С. 4.

Петрик, В. Танцювальний ювілей : [з нагоди 10-річчя від дня заснування зразкового аматорського колективу спортивно-бального танцю «Шанс» Літинського районного Будинку культури відбулося святкування. У концерті взяли участь вихованці старшої, середньої та молодшої груп колективу, які презентували свої творчі досягнення] / В. Петрик // Літин. вісн. – 2015. – 28 трав. – С. 2.

Декоративно-прикладне мистецтво

6 травня у Світлиці обласного центру народної творчості відкрилась персональна виставка Людмили Сорочинської «Сповідь веселкової душі» (живопис, народне малярство, декоративний розпис, писанка). Майстриня є активною учасницею міських, обласних та всеукраїнських виставок. За роки творчої діяльності Л. Сорочинська презентувала 8 персональних виставок у Могилеві-Подільському та Вінниці. У своєму творчому доробку майстриня має понад 500 живописних картин, робіт декоративного розпису, народного малярства та більше 100 зразків писанок. Роботи майстрині знаходяться у приватних колекціях багатьох країн світу – Ізраїлі, Німеччині, Америці. В цьому році майстриня відзначатиме свій ювілей і саме цій події присвячується нинішня виставка, де майстриня представила картини живопису та народного малярства: «Кукавська осінь», «Весняна віхола», «Пташина розмова», «Спокій», «Сусідки», «Очікуваннія», «Весняний подих», «Різдвяні пустощі», «Вечір», «Від покоління до покоління» та ін., всього біля 90 робіт складають експозицію виставки.

 

Творчі звіти, конкурси, фестивалі,

свята мистецтв, благодійні акції

Вінницька багатодітна родина Білозорів перемогла у творчому конкурсі «Патріотична весна», де вони змагались у найбільш оригінальному виконанні Гімну України. Першість серед 23 багатодітних родин-учасників дісталась їм за результатами он-лайн голосування. Учасники обирались від кожного регіону України. За умовами конкурсу «Патріотична весна» змагатись у ньому могли дитячі будинки сімейного типу (5-10 дітей на вихованні) та прийомні сім’ї (1-4 дітей на вихованні). Кожен учасник намагався втілити свою оригінальну ідею виконання Гімну України. Вінниччину представляв дитячий будинок сімейного типу Білозорів. Це багатодітна родина, яка проживає у с. Руданське Шаргородського району. У родині Володимира і Галини Білозорів тринадцятеро дітей: найстаршій – 28 років, найменшому – 9. У інтерпретації Білозорів «Ще не вмерла Україна» прозвучала під акомпанемент сопілки і акордеона, а юні артисти були одягнені у національний одяг. Вінничани набрали 1873 голоси, обійшовши своїх конкурентів на понад 100 голосів. Церемонія нагородження відбулася 30 травня у м. Києві.

Бойта, А. Дух Старицького витає в Кричанівці : [протягом трьох місяців у с. Кричанівка Могилів-Подільського району проходив фестиваль присвячений видатному українцю Михайлу Старицькому – українському письменнику, театральному і культурному діячеві] / А. Бойта // Слово Придністров’я. – 2015. – 1 трав. – С. 5.

Ясинецька, О. Носиківська мадонна : [у Шаргородському районному Будинку культури відбувся тематичний вечір «Носиківська мадонна», присвячений 85-й річниці від дня народження народної художниці Марії Деркач. На вечір були запрошені жителі міста та району, гості з м. Вінниці: голова Вінницької організації майстрів народного мистецтва І. Горобчук, завідуюча сектором виставкової роботи Вінницького обласного краєзнавчого музею Т. Журунова, науковий співробітник Вінницького обласного краєзнавчого музею О. Гордієнко, провідний методист Вінницького обласного центру народної творчості Ж. Дмитренко, учитель Носиківської ЗОШ Е. Пишняк, яка проводить дослідницьку роботу про життя та творчість народної художниці М. Деркач. У фойє районного Будинку культури працівники музею образотворчого мистецтва організували виставку творів самобутньої художниці, працівники відділу обслуговування районної бібліотеки підготували перегляд зібраних матеріалів про життя і творчість художниці «Світ фарб Марії Деркач». У виконанні народного аматорського театру мініатюр Джуринського сільського Будинку культури відбулася літературно-музичну композиція «Носиківська мадонна». Музичні вітання подарували глядачам аматорські колективи Шаргородського районного Будинку культури та вихованці Шаргородської та Джуринської дитячих музичних шкіл] / О. Ясинецька // Шаргородщина. – 2015. – 1 трав. – С. 4.

З 5 по 10 травня у м. Вінниця проходив X Міжнародний дитячий фестиваль народної хореографії «Барвінкове кружало», за участі кращих дитячих танцювальних колективів з м. Вінниці та Вінницької області, міст України, а також з Грузії, Польщі, Молдови, загалом більше тисячі дітей. Кращі номери учасники фестивалю представили у заключному гала-концерті. З нагоди завершення міжнародного творчого заходу до танцювальних колективів та шанувальників народної хореографії з вітальними словами звернулися голова обласної державної адміністрації В. Коровій, в. о. Вінницького міського голови С. Моргунов, Генеральний консул Республіки Польща у Вінниці Кшиштоф Свідерек.

Костенюк, В. Разом – до перемоги! : [наприкінці квітня заступник голови Літинської РДА В. Захаревич провела нараду з керівниками структурних підрозділів РДА, волонтерами та громадськими організаціями, щодо організації благодійної акції «Разом – до перемоги!», з метою збору коштів та гуманітарної допомоги військовим, які перебувають у зоні АТО. В ході зібрання вирішено 5 травня у м. Літин провести флешмоб дитячих малюнків. Учасники заходу мали змоги малювати малюнки для українських захисників як на папері так і на асфальті. Вихованці Літинського центру дитячої та юнацької творчості взяли участь у танцювальному флешмобі. Гуртківці ЦДЮТ разом з працівниками Будинку культури виступили з патріотичними піснями. Зібрані під час благодійної акції кошти будуть передані на передову у зону АТО] / В. Костенюк // Літин. вісн. – 2015. – 7 трав. – С. 1.

Кондратюк, Л. Творчий звіт музичної школи : [у приміщенні Іллінецького районного Будинку культури відбувся творчий звіт Іллінецької дитячої музичної школи «Я не – окраїна, Я – не руїна, Я – Україна», присвячений історії боротьби українського народу за державний суверенітет та територіальну цілісність України. У заході взяли участь ансамблі скрипалів, гітаристів, баяністів, трубачів, сопілкарів, які виконували класичні твори вітчизняних та світових композиторів] / Л. Кондратюк // Трудова слава. – 2015. – 7 трав. – С. 8.

Мозгова, Т. Бенефіс талановитих школярів Козятинщини : [у актовій залі Козятинського залізничного училища відбувся фестиваль «Травневий зорепад». Фестиваль відбувся у номінаціях: «Кращий учень», «Кращий спортсмен», «Кращий науковець», «Кращий програміст», «Кращий художній колектив», «Кращий учасник художньої самодіяльності», «Дитина року – 2015», «Школа естетичного виховання», «Школа загартування учнів», «Школа інтелектуального розвитку», «Школа волонтерського руху» та ін.] / Т. Мозгова // Вісн. Козятинщини. – 2015. – 7 трав. – С. 7.

Зарицький, П. Піснями славили Україну : [на Козятинщині відбувся Перший районний фестиваль виконавців української патріотичної пісні «України честь і слава». У фестивалі взяли участь вокальні ансамблі та окремі виконавці у трьох вікових категоріях. Проводиться фестиваль з метою відродження та популяризації української патріотичної пісні, виявлення талановитої молоді та сприяння її розвитку] / П. Зарицький // Вісн. Козятинщини. – 2015. – 7 трав. – С. 7.

7 травня у приміщення Томашпільського ДНЗ «Сонечко» з метою відродження народних традицій, естетичного розвитку і виховання дітей дошкільного віку, збагачення їх духовного світу відбувся районний етап фестивалю «Колискова пісня». У фестивалі взяли участь працівники дошкільної освіти, бабусі вихованців дошкільних закладів. Учасники фестивалю представили різноманітні за змістом народні та сучасні колискові пісні у живому виконанні та в супроводі фонограми.

«Таланти вітають таланти» : [у Хмільницькому районному Будинку культури відбулося свято «Таланти вітають таланти», за участі кращих учнів шкіл, переможців предметних олімпіад, конкурсів. Після офіційного вітання обдарованих дітей, їх вчителів та батьків відбулися творчі виступи у виконанні учасників художньої самодіяльності району] // Життєві обрії. – 2015. – 8 трав. – С. 4.

8 травня у м. Вінниця, на площі біля літнього театру відбувся обласний фестиваль військово-патріотичної пісні «Пісні, народжені війною» за участю професійних співаків, аматорських творчих колективів і окремих виконавців області. Організаторами заходу виступив Вінницький обласний центр народної творчості за сприяння Управління культури і туризму облдержадміністрації. У фестивалі взяли участь: заслужені артисти України – С. Городинський, М. Янченко, І. Швець; солісти вінницького обласного естрадно-духового оркестру «Подоляни» В. Полторацький, П. Пазюк та В. Батирєв у супроводі оркестру; автор-виконавиця З. Красуляк; учасники дуету «Коханий, кохана» В. Гуменчук і Н. Мельник та інші відомі співаки Вінниччини. А також кращі народні і зразкові аматорські творчі колективи Вінницького, Теплицького, Калинівського, Козятинського, Жмеринського, Тиврівського, Немирівського, Липовецького, Шаргородського районів та міста Ладижин. Всього 35 окремих виконавців і творчих колективів взяли участь в обласному фестивалі військово-патріотичної пісні «Пісні, народжені війною».

Стовбчата, Н. Повір у себе… : [у приміщенні Жмеринського районного Будинку культури відбувся фестиваль-конкурс творчості і талантів дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Повір у себе». Цьогоріч 15 осіб даної категорії виявили бажання взяти участь у фестивалі. Учасники свята підготували картини, вишиті бісером, малюнки, оригамі, квілінг, а також художні номери] / Н. Стовбчата // Жмерин. меридіан. – 2015. – 9 трав. – С. 4.

9 травня у Мурованокуриловецькому районному Будинку культури відбувся районний фестиваль-конкурс дитячої та юнацької творчості «Ранкова зірка». Захід присвячений Міжнародному дню матері та Міжнародному дню сім’ї. Фестиваль «Ранкова зірка» є культурно-мистецькою акцією, метою якої є залучення дітей та молоді Мурованокуриловецького район


Хроніка культурного життя Вінниччини
Травень

  1. Частина 1
  2. Частина 2

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше