ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїВерсія для друку

Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва

   

Хроніка культурного життя Вінниччини

Січень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

 Вінниця, 2015


Загальний розділ

13 січня на базі Бершадського районного методичного кабінету відбулися педагогічні читання на тему: «…в тобі – великого народу ніжна і замріяна душа», присвячені життю і творчості Михайла Драгоманова. Учасниками педагогічних читань були молоді вчителі району. В ході заходу вчителі історії висвітлювали історичні, політичні, суспільні грані діяльності М. Драгоманова. Усі бажаючі мали можливість переглянути книжкову виставку по творчості М. Драгоманова, яку підготувала бібліотекар Бершадської школи №3. Літературний критик і публіцист, історик і фольклорист, патріот і непохитний борець за свободу своєї Вітчизни – Михайло Драгоманов написав понад дві тисячі праць, лише фольклористика складає майже 10 томів.

Шилюк, Л. Іменами багата земля Шаргородська : [у районному Будинку культури відбулась презентація книги письменника, журналіста, краєзнавця А. Нагребецького «Іменами багата земля Шаргородська». Керівником проекту та спонсором видання став уродженець села Ярове генерал-полковник міліції М. Джига. У заході взяли участь: голова районної ради В. Павельський, голова РДА М. Попов, історик, кандидат політичних наук професор С. Бабій, депутат обласної ради М. Слободянюк, поет-аматор з В. Симонишен і ін.] / Л.Шилюк // Шаргородщина. – 2015. – 16 січ. – С.1.

20 січня при Вінницькому обласному Будинку культури вчителя розпочала роботу літературно-мистецька вітальня «І музика, і слово, і сльоза...». У цьому своєрідному мистецькому клубі зустрілися письменники, котрі очолюють громадські літературно-мистецькі організації, студії, об’єднання, групи та асоціації міста Вінниці і Вінницької області, а також журналісти. Метою клубу є дружнє спілкування митців, поглиблення знань про формування та розвиток сучасного літературного процесу, знайомство з новими художніми творами, можливість творчого взаємонавчання та організації різноманітних спільних літературно-мистецьких свят, форумів та акцій. У заході взяли участь: директор Вінницького обласного Будинку культури вчителя Т. Мельник, поет Андрій Стєбєлєв – культуртрегер поетичної групи «Лірики Transcendent’a», член редколегії літературного сайту «Поезія та авторська пісня України (www.poezia.org), засновник з 2001 р. літературного конкурсу «Малахітовий носоріг», співорганізатор на Поділлі Всеукраїнського поетичного фестивалю «Підкова Пегаса», куратор громадської ініціативи «Вінницький Дім поета», поетеса, лауреат міжнародної літературно-мистецької премії ім. Івана Кошелівця О. Вітенко, засновник і фундатор Вінницької громадської літературно-мистецької організації «Велика рідня», поетеса і педагог, доцент Глухівського педагогічного університету, засновник і керівник літературно-мистецької студії при Барському гуманітарно-педагогічному коледжі «Інверсії серця» І. Зелененька, поет і композитор, доцент університету «Україна» і Донецького національного університету, упорядник літературно-мистецького альманаху «Експрес – молодість», керівник літературної студії В. Борецький та ін. Протягом заходу учасники читали свої нові поезії та обговорювали їх.

21 січня в прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації відбулась зустріч журналістської спільноти з відомими письменниками-краєзнавцями та книговидавцями області. В прес-конференції щодо розвитку та перспектив книгодрукування взяли участь: голова обласної організації Національної спілки письменників України М. Каменюк, головний редактор журналу «Вінницький край» В. Вітковський, письменник, генерал-майор у відставці, автор книг з історії краю І. Загородній. Директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації С. Василюк ознайомила учасників зустрічі з результатами видавничої діяльності, яка здійснюється коштом обласного бюджету та презентувала виставку книг, спеціально відібраних для зустрічі такого формату. Вона представила презентаційні видання різних років: «Енциклопедія сакрального мистецтва Поділля», кольоровий альбом «Вінниччина – серце України» В. Козюка (яка нині виборює стипендію Президента України), книги «Вінниччина», «Визначні пам’ятки Вінниччини» (історія вінницького краю українською та англійською мовами), серії альбомів з репродукціями творів вінницьких художників і графіків. Також відзначила цілий ряд видань для дітей і про дітей: «Жниварик» О. Вітенко і Т. Яковенко, «Великодню писанку» (пізнавальну книжку-розмальовку), «Пізнайчик-подолянчик», «Барвінок» – презентаційний альбом про відомий дитячий танцювальний колектив та ін. На проблемних питаннях, які хвилюють письменницькі кола краю, а саме – популяризація місцевих видань та відомих проектів, таких як народна книга «Русалка Дністрова», журнал «Вінницький край» зупинились у своїх виступах М. Каменюк і В. Вітковський. На завершення С. Василюк запросила усю письменницьку і журналістську спільноту до співпраці та підтримки українського і вінницького книговидання.

22 січня у м. Вінниця біля Меморіалу Слави відбулося урочисте відкриття та освячення пам’ятного знаку на честь вінничан, які загинули у кривавих протистояннях під час Революції Гідності. Пам’ятний знак Небесній Сотні, авторами якого є архітектори В. Головащенко та О. Рекута, має вигляд тризуба з зображенням на ньому птаха, що падає. В урочистостях взяли участь: голова облдержадміністрації А. Олійник, заступник голови обласної ради Н. Солейко, в. о. міського голови, секретар міської ради С. Моргунов, представники виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, вінничани, учасники АТО, їхні близькі та рідні, волонтери. Урочистий захід розпочався з виконання Державного Гімну України, присутні вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання. Представники релігійних конфесій освятили пам’ятний знак та помолились за загиблих воїнів і за мир та добробут в Україні.

23 січня вінницька книгарня «Є» та Українська видавнича спілка ім. Юрія Липи запросили на презентацію книги есеїв Ростислава Чопика «Менталітети».

Ростислав Чопик – літературознавець, есеїст, педагог, доцент кафедри української літератури ім. академіка М. Возняка Львівського національного університету ім. І. Франка. Автор книг «Переступний вік. Українське письменство на зламі ХІХ-ХХ ст.» (1998 р.) та «Ecce Homo! Добра звістка від Івана Франка» (2002 р.). Книга «Менталітети» стала фіналістом премії ім. Юрія Шевельова (2014 р.) та премії «Літакцент року – 2014» (номінація «Літературознавство й есеїстика»).

27 січня в с. Красне Новоміської сільської ради Тиврівського району в рамках відзначення Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту відбулось відкриття пам’ятного знаку в’язням і жертвам Краснянського гетто, в якому у роки Великої Вітчизняної війни утримувались мешканці місцевої єврейської громади та євреї, депортовані з Бессарабії, Буковини та Північної Молдови. Ініціатором спорудження пам’ятного знака виступило Вінницьке відділення міжнародного єврейського агентства «СОХНУТ-Україна».

27 січня книгарня «Є» і видавництво «Discursus» запросили на презентацію книжки Маргарити Сурженко «АТО. Історії зі Сходу на Захід». Герої книжки, вже маючи певні здобутки в житті, опинились на новому старті, тримаючи в руках лише невеликі рюкзаки. Із собою вдалося взяти небагато: свої мрії, страхи, стереотипи, комплекси, віру й надію. Саме це й стало їхньою цеглою для фундаменту нового життя, їхньою зброєю для боротьби з випробуваннями.

Мозгова, Т. У Козятині відкрито стенд пам’яті : [у м. Козятин відбулося урочисте відкриття стенда пам’яті «Вони загинули за Україну». Захід відбувся за участі голів райдержадміністрації О. Оркуши та районної ради С. Лановика, міського голови О. Гвелесіані, начальників відділів, структурних підрозділів РДА та міської ради, військовослужбовців, учнів навчальних закладів, педагогічних колективів, духовенства, громадськості району та міста. На стенді розміщено світлини п’ятьох Героїв-земляків, які віддали своє життя за суверенність та соборність Української Держави] / Т. Мозгова // Вісн. Козятинщини. – 2015. – 29 січ. – С. 4.

«Об’єднаймося ж, брати мої!» : [до 25 лютого у школах Бершадського району триває Всеукраїнський конкурс учнівської творчості, присвячений Шевченківським дням під гаслом : «Об’єднаймося ж, брати мої!». Конкурс проводиться з метою активізації патріотичного виховання серед учнівської молоді, вивчення спадщини Т. Шевченка, виявлення здібностей та обдарувань серед учнів] // Бершад. край. – 2015. – 30 січ. – С. 4.

Маринчук, І. Літературна майстерність «Сонцелюба українського народу» : [педагогічний колектив Тиврівського ліцею вирішив провести нетрадиційні педагогічні читання до 150-річчя від дня народження М. Коцюбинського у Вінницькому меморіальному музеї письменника-земляка. На початку заходу відбулася екскурсія по музею-садибі видатного Сонцепоклонника. Творчою групою у складі вчителів української мови та літератури розроблено питання педагогічних читань, підготовлено доповіді про життя та діяльність М. Коцюбинського, зокрема: «Маловідомі факти життя М. Коцюбинського», «Майстерність творів письменника-земляка – великого Сонцепоклонника українського народу», «Інтимна лірика М. Коцюбинського», «Спогади про зустріч з Олександрою Аплаксіною», «Значення творчості класика української літератури та відзначення 150-річчя від дня народження М. Коцюбинського» та ін.] / І. Маринчук // Маяк. – 2015. – 30 січ. – С. 8.

80-річчя від дня народження Василя Симоненка

77-річчя від дня народження Василя Стуса

3 січня у відділі наукової інформації та бібліографії Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва організовано перегляд-портрет «Симоненка голос» за матеріалами біобібліографічного нарису «Василь Симоненко: «Україно, ти моя молитва…», присвячений 80-річчю від дня народження українського поета і журналіста Василя Андрійовича Симоненка.

3 січня до 80-річчя від дня народження відомого українського письменника Василя Симоненка у відділі попереднього замовлення, МБА та видачі літератури Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва представлено виставку-ювілей «Василь Симоненко: філософія почуттів».

6 січня відділ краєзнавства Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва підготував виставку-пам’ять «Не просто поет, а дух і совість народу (Василь Стус)», присвячену видатному земляку Василю Семеновичу Стусу (06.01.1938, с. Рахнівка Гайсин. р-ну – 04.09.1985, с. Кучино Чусовського р-ну Перм. обл., нині РФ, перепохований 19.11.1989 у м. Київ), поету, прозаїку, критику та літературознавцю, перекладачу, правозахиснику, лауреату Державної премії України ім. Тараса Шевченка (1991, посмертно), Герою України (2005, посмертно).

8 січня в читальній залі Гайсинської центральної районної бібліотеки відбулася літературна година «Я хочу правді бути вірним другом», приурочена 80-й річниці від дня народження українського поета і журналіста Василя Симоненка. Ведучі заходу розповіли присутнім про творчий та життєвий шлях В. Симоненка, зачитали його вірші. До уваги користувачів бібліотеки оформлена виставка-портрет «Його душа світилася зорею». Літературні години і вечори з нагоди 80-річчя від дня народження В. Симоненка відбулися у бібліотеках-філіях Гайсинського району.

10 січня в Соколівській сільській бібліотеці Хмільницького району організовано літературний перегляд «Я син свого народу», присвячений 80-річчю від дня народження письменника, журналіста, вірного сина України Василю Симоненку. Також у бібліотеці відбувся відеоперегляд про життя і творчість поета «Василь Симоненко – Я на світі такий один».

12 січня у с. Рахнівка Гайсинського району у приміщенні сільської середньої загальноосвітньої школи, що носить ім’я В. Стуса відбулася літературно-музична композиція «Душа моя з тобою, Україно», присвячена 77-й річниці від дня народження українського поета, перекладача, прозаїка, літературознавця, правозахисника Василя Стуса. Вшанувати пам’ять видатного українського поета, одного з найактивніших представників українського культурного руху 1960-х років прибули: голова райдержадміністрації С. Котенко, заступник голови районної ради О. Цвігун, начальник відділу освіти райдержадміністрації В. Шрамко, начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації М. Ричков, Чечелівський сільський голова М. Александрович, жителі села. Від імені усієї гайсинської громади представники влади поклали квіти до пам’ятника Василю Стусу.

15 січня до 77-ї річниці від дня народження талановитого поета, правозахисника та борця за українську незалежність, Героя України Василя Стуса сектор газетної періодики Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва підготував перегляд публікацій «Великий Українець – Василь Стус». До уваги користувачів представлені спогади дружини поета Валентини, сина Дмитра, українського письменника, літературознавця та громадського діяча В. Овсієнка, а також інші цікаві газетні матеріали про життя та діяльність В. Стуса.

15 січня в читальній залі Гайсинської центральної районної бібліотеки відбувся вечір, присвячений 77-й річниці від дня народження Героя України, великого українського поета, борця за свободу України, блискучого перекладача, патріота і правдолюба Василя Стуса. Ведучі заходу бібліограф ЦБ Т. Каращенко та учитель НВК: ЗСШ - інтернат-гімназії П. Голомовзий підкреслили, що Василь Стус став для українців неподільним символом єднання, визнання і слави. Супроводжувався вечір мультимедійною презентацією «Василь Стус: життя і творчість». Учасники вечора і гості мали змогу переглянути книжково-ілюстративну виставку «Сила духу, совісті і правди».

15 січня в Могилів-Подільській центральній районній бібліотеці відбувся літературний вечір «Україно! Доки жити буду – доти відкриватиму тебе» з нагоди 80-річчя від дня народження Василя Симоненка. У заході взяли участь члени краєзнавчого гуртка «Поділля» технолого-економічного коледжу, які читали вірші поета та переглянули документальний фільм «Стежинами його життя». Наприкінці заходу працівники бібліотеки ознайомили присутніх з матеріалами книжкової виставки «Співець народного життя».

19 січня до 80-річчя від дня народження В. Симоненка» в Чернівецькій центральній бібліотеці для дорослих оформлено виставку творів поета під назвою: «Незгасна зоря Симоненка».

22 січня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбувся літературно-мистецький вечір «Відлуння десятиліть», присвячений 80-річчю від дня народження В. Симоненка та 77-річчю від дня народження В. Стуса у рамках проведення чергових Стусівських читань. У програмі читань відбулися виступи: науковця, літературознавця, кандидата філологічних наук, письменника, члена НСПУ, заслуженого працівника культури України А. Подолинного; поетеси, літературознавця, члена НСПУ, кандидата філологічних наук, голови Вінницької обласної краєзнавчої літературно-мистецької організації «Велика рідня», заслуженого працівника культури України Т. Яковенко; письменниці, члена НСПУ, президента Вінницької обласної краєзнавчої літературно-мистецької громадської організації «Велика рідня», фундатора літературно-мистецької премії ім. Марка Вовчка, заслуженого працівника культури України О. Вітенко; письменниці, члена НСПУ, заступника головного редактора журналу «Вінницький край», заслуженого працівника культури України В. Сторожук; письменниці, радіо журналіста, лауреата міжнародної премії ім. О. Гончара, переможниці Всеукраїнського конкурсу «Коронація слова» В. Гальянової та творчої молоді міста (Д. Луняк, А. Бурдейна, О. Плюшко, О. Пугаченко, В. Іжак). Студенти Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича виконали музичні твори. Також присутні мали можливість переглянути фрагмент фільму «Пресвітлої дороги свічка чорна...», присвяченого пам’яті В. Стуса та ознайомитися з матеріалами виставки-посвяти «Подвижники духу: Василь Стус і Василь Симоненко», бібліотечними виставками: «Не просто поет, а дух і совість народу (Василь Стус)», «Симоненка голос» (за матеріалами бібліографічного нарису В. Симоненко: «Україно, ти моя молитва…»), «Василь Симоненко: філософія почуттів», «Поет найвищої ноти протесту» (Василь Стус).

 

Відзначення Дня Соборності України

15 січня до відзначення Дня Соборності України (22 січня) відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва презентував книжково-ілюстративну виставку «Народжена бути єдиною» та віртуальну виставку «Наша сила в нашій єдності» з циклу «Україні – правдиву історію». Представлені на експозиції матеріали висвітлюють історичну ходу нашої держави на шляху до соборності починаючи з часів Київської Русі і до наших днів. Також цього дня сектор правової інформації підготував книжкову виставку «Соборна Україна – від ідеї до сьогодення» до Дня Соборності України.

16 січня до Дня Соборності України, відділ мистецтв Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва підготував підбірку матеріалів про багатогранність українського мистецтва, яке здатне наповнити сенсом кожен день життя, надихнути на добро, людяність та любов до України.

21 січня в Мурованокуриловецькому районному Будинку культури «Жовтень» відбувся благодійний концерт «Теплом своїх сердець зігріємо солдата», приурочений Дню Соборності України та на підтримку воїнів-земляків, які перебувають в зоні АТО. У заході взяли участь: голова районної державної адміністрації С. Ладан, голова районної ради Т. Кубов, помічник депутата обласної ради О. Некрицький, представники громадськості району. По завершенню офіційної частини свої вітання учасникам заходу дарував заслужений артист України, директор Вінницького училища культури і мистецтва ім. М. Леонтовича С. Городинський. Зібрані під час заходу кошти передано Координаційній раді по наданню адресної допомоги мобілізованим чоловікам району.

21 січня до Дня Соборності України відділ краєзнавства Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва підготував перегляд літератури «У силі духу наша єдність».

22 січня в приміщенні Шаргородського районного Будинку культури відбувся святковий концерт з нагоди Дня Соборності України. В заході взяли участь: вихованці Шаргородської дитячої музичної школи, Шаргородського будинку дітей та юнацтва, гуртківці Шаргородського районного Будинку культури, народний чоловічий гурт «Джура» Джуринського СБК та ін. Усіх присутніх зі святом привітали голова Шаргородської РДА М. Попов та керівник виконавчого апарату районної ради В. Загороднюк.

22 січня в читальній залі Калинівського районного Будинку культури відбулося засідання «круглого столу» на тему: «День Соборності України у контексті сучасного бачення». В заході взяли участь: перший заступник голови райдержадміністрації М. Господарець, окремі керівники територіальних громад, вчителі історії навчальних закладів району, бібліотекарі, молодь та громадськість. Під час заходу присутні мали змогу висловити власне бачення стосовно теми соборності України. До заходу оформлено виставку під назвою: «Україна – Соборна, вільна, сильна», де представлено матеріали про історичні етапи становлення української держави та сучасні події в Україні.

22 січня у концертній залі Вінницької обласної філармонії відбулися урочисті збори громадськості Вінниччини з нагоди відзначення Дня Соборності України. У заході, присвяченому 96-й річниці проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки, що утверджував ідею єдності держави і суспільства, взяли участь: голова обласної державної адміністрації А. Олійник, голова обласної ради С. Свитко, в. о. Вінницького міського голови С. Моргунов, представники громадськості регіону, учасники АТО, військові, волонтери, а також представники АР Крим та Донецького національного університету, що функціонує у місті Вінниці. Очільник регіону спільно з головою обласної ради вручив державні й урядові нагороди, а також почесні грамоти обласної державної адміністрації та обласної ради окремим вінничанам, у тому числі й учасникам АТО та волонтерам. По завершенню офіційної частини урочистостей свої вітання учасникам заходу презентували кращі творчі колективи та виконавці Вінниччини.

 

До Дня Соборності України у Шаргородській дитячій музичній школі відбувся святковий концерт за участі вихованців музичної школи. У заході взяли участь: вокальний ансамбль народної пісні «Орнамент Шаргородщини», вокальний ансамбль «Колорит», ансамбль цимбалістів, дует баяністів, вокальний дует сестер В. та А. Фесюк, солісти: О. Подолян, К. Сербіна, І. Ткачук, К. Кухаренко, А. Зімінська та ін.

22 січня з метою відзначення Дня Соборності України та патріотичного виховання молоді в анти-кафе «Бідняжкин дом» м. Вінниця, відбулося засідання молодіжного клубу вільного спілкування на тему: «Соборність – погляд крізь століття. Дежавю?». Модератор заходу – молодий вінницький історик Олександр Федоришен. Участь у засіданні взяли історики, політологи, журналісти, студенти історичних та юридичних факультетів вінницьких вищих навчальних закладів, громадськоактивна молодь. Це перше засідання молодіжного клубу вільного спілкування, яке започатковане управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації у 2015 році до всіх знаменних дат України.

22 січня у Вінницькому міському Палаці мистецтв відбувся концерт «Єднаймо Україну» присвячений Дню Соборності України, за участі бійців, які брали участь в АТО та вихованців Прибузької школи-інтернату, якими опікується міський Палац мистецтв. У концерті взяли участь: хорові колективи «Добродар» та «Дзвін», танцювальні колективи «Степ-компанія», «Болеро», «Квіти Поділля», а також юні вокалісти студії «Зоряна мрія» міського Палацу мистецтв.

22 січня до Дня Соборності України у Козятинській центральній районній бібліотеці організовано книжкову виставку «Соборність українського духу – навічно в серці та помислах» та проведено коментований перегляд літератури «Україно, соборна державо, сонценосна колиска моя». У Козятинській районній дитячій бібліотеці відбувся перегляд Інтернет-ресурсів «День Соборності: мовою фактів і документів». Аналогічні заходи відбулися в усіх бібліотечних закладах району.

22 січня у Бершадській дитячій музичній школі відбулося урочисте зібрання громадськості Бершадщини з нагоди Дня Соборності України. У заході взяли участь: голова районної державної адміністрації А. Головня, голова районної ради М. Грабчак, заступник міського голови В. Паламарчук, представники громадськості району, волонтери, молодь та студентство району. На початку заходу відбувся перегляд документального фільму про становлення української державності та її історичних особистостей. За активну участь у процесах розбудови української державності, суспільно-політичну діяльність і громадську позицію, розвиток волонтерського руху, широке впровадження української національної ідеї в процеси державотворення та з нагоди Дня Соборності України грамотами райдержадміністрації і районної ради нагороджено 7 активістів та волонтерів. По завершенню офіційної частини урочистостей свої вітання учасникам заходу презентували творчі колективи та виконавці Бершадщини.

22 січня до Дня Соборності України в Немирівській районній бібліотеці для дітей для учнів 5 класу НВК №2 проведено літературно-музичну композицію. Бібліотекар читального залу Л. Семенько розповіла присутнім історію свята, діти читали поезію, розповідали легенди про Україну. На завершення свята всі присутні виконали Гімн України. До заходу бібліотекарі підготували книжкову виставку-роздум «Хай цвіте у щасті Україна», яка складається з розділів: «Могутня ріка нашої історії», «Слався, Вітчизно, соборна і вільна!», «Подорож Україною у просторі і часі». Доповнили зміст книжкової виставки вислови відомих людей про Україну.

22 січня в Чернівецькій центральній районній бібліотеці відбувся захід до Дня Соборності України. В урочистостях взяли участь працівники органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та громадськість. Протягом заходу звучали патріотичні вірші та лунали українські пісні у виконанні аматорів районного Будинку культури. Працівниками бібліотеки підготовлено книжково-ілюстративну виставку під назвою: «Єдина і неподільна Україна».

22 січня з нагоди Дня Соборності України в читальній залі Могилів-Подільської центральної районної бібліотеки відбувся захід «Задзвеніли срібні дзвони в Україні». На історичний урок були запрошені студенти місцевого медичного училища. Протягом заходу відбулася тематична доповідь та демонстрація фільму про Соборність України. Бібліограф О. Калашнікова провела бібліографічний огляд книжкової виставки «Так народжувалась Україна».

22 січня з нагоди Дня Соборності України за ініціативи районного громадського об’єднання «Майдан» у м. Бар відбувся Марш єдності, у якому разом з громадськістю взяли участь представники районної влади – голова районної ради М. Піддубний, перший заступник голови райдержадміністрації Н. Мельник. Учасники Маршу з національною символікою та лампадками у руках пройшли центральними вулицями міста до пам’ятника Т. Г. Шевченку, біля якого відбулося віче.

22 січня до Дня Соборності України в Іллінецькому районному Будинку культури відбулися урочистості за участі: голови райдержадміністрації І. Булгакова, заступника голови районної ради Л Змієвець, очільників територіальних громад, представників органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, політичних формувань, громадських організацій, трудових колективів підприємств, організацій, установ, громадськості міста, молоді. З нагоди свята керівники району вручили почесні грамоти районної державної адміністрації та районної ради представникам громадськості Іллінеччини, які внесли вагомий внесок у розбудову незалежної демократичної соборної держави, які надають матеріальну підтримку воїнам АТО, займаються волонтерською діяльністю. Учасники урочистого зібрання вшанували пам’ять хвилиною мовчання усіх загиблих борців за незалежність і соборність України, пам’ять Героїв Небесної Сотні та воїнів-земляків, які загинули захищаючи рубежі держави, у ході антитерористичної операції на Сході України. По завершенню офіційної частини відбувся святковий концерт, який підготували творчі колективи Іллінеччини.

Плахотнюк, А. Відзначення Дня Соборності України : [до Дня Соборності України у Гайсинському районному Будинку культури відбулися урочистості. На початку заходу всі присутні вшанували пам’ять хвилиною мовчання загиблих Героїв Небесної Сотні та воїнів АТО та поклали квіти до пам’ятника Т. Шевченку, Обеліску Слави та пам’ятному знаку Героям Небесної Сотні. З нагоди свята голова Гайсинської РДА С. Котенко вручив подяки за професійну майстерність, педагогічний талант у вихованні підростаючого покоління активістам ветеранського руху та вручив студентам медичного коледжу прапор, який передали бійці з зони АТО за постійну допомогу українським воїнам. Урочистості продовжив святковий концерт] / А. Плахотнюк // Трибуна праці. – 2015. – 23 січ. – С. 1.

23 січня відділом освіти Крижопільської районної державної адміністрації спільно з районним Будинком школярів за участі відділу культури проведено традиційний районний конкурс читців авторської патріотичної поезії, присвячений Дню Соборності України. У конкурсі взяли участь учні шести шкіл І-ІІ ступенів та восьми шкіл І-ІІІ ступенів (усього 50 учасників). На заході представлені авторські вірші, деякі з них супроводжувалися мультимедійними презентаціями, а також дві літературно-мистецькі композиції.

23 січня в Тульчинській районній бібліотеці відбулося засідання «круглого столу» на тему: «Єдина і неподільна Україна» з нагоди Дня Соборності України. В заході взяли участь: голова райдержадміністрації М. Підболячний, перший заступник голови райдержадміністрації В. Побережник, начальник організаційного відділу районної ради В. Вільчинський, начальник відділу культури райдержадміністрації К. Третьякова, представники навчально-виховних закладів міста, громадських, волонтерських організацій, політичних партій, місцевих засобів масової інформації, працівники райдержадміністрації, бібліотеки тощо. У виконанні учнів навчальних закладів міста прозвучали тематичні мистецькі твори. Відбувся коментований перегляд нової літератури на тему: «Ти одна і неподільна, Україно моя вільна!». Учасники «круглого столу» завершили захід колективним виконанням Державного Гімну України і поклали корзину квітів до пам’ятника Т. Г. Шевченку.

27 січня на Бершадщині відбулася науково-практична конференція «Соборність як чинник українського державотворення». У конференції взяли участь учителі історії Джулинської, В. Киріївської, Баланівської, Флоринської, Устянської, Осіївської, Війтівської, Красносільської шкіл, Бершадської ЗОШ №3, сільський голова с. Флорино С. Рожкевич, начальник відділу внутрішньої політики Бершадської РДА Р. Руденко, головний спеціаліст відділу освіти О. Тартачна, завідуюча Бершадським РМК А. Філімонова, голова громадської ради при райдержадміністрації А. Андрейцов, директор музичної школи, член громадської ради К. Мураховська, науковий співробітник районного краєзнавчого музею О. Притула, представник організації «Правий сектор – Майдан» А. Григоращенко та учні шкіл. Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих співвітчизників. Захід розпочали спільним виконанням Державного Гімну України. Історичний екскурс українськими землями провели учителі історії, доповнюючи свої виступи віршами, баладами та легендами, комп’ютерними презентаціями. Присутні дискутували на тему соборності на державному рівні, окреслювали плани, перспективи, надії щодо консолідації українського суспільства навколо ідеї єдиної держави. Окрасою заходу стали художні номери у виконанні учителя музичного мистецтва Устянської ЗОШ І-ІІІ ст. С. Швеця та учениці Бершадської ЗОШ І-ІІІ ст. №3 А. Бурдейної, вірші Тараса Шевченка прозвучали у виконанні М. Джужука.

Макух, Н. Нам єдність потрібна : [до Дня Соборності України у Тростянецькій райдержадміністрації відбулися урочистості за участі голови РДА П. Руденко. Методист КУ «Тростянецький райметодкабінет» Н. Березюк для присутніх провела екскурс в історичні події минулого. На завершення заходу відбувся тематичний концерт учасників художньої самодіяльності в якому прозвучали патріотичні пісні та поезія. Учасники заходу поклали квіти до стели Пам’яті] / Н. Макух // Тростянец. вісті. – 2015. – 29 січ. – С. 1.

Ткаченко, О. До Дня Соборності України : [в Комсомольській бібліотеці для дітей відбулася бесіда «Моя єдина Україна» до Дня Соборності України. Протягом заходу діти читали вірші про Україну та мали можливість ознайомитися з тематичною виставкою літератури. У бібліотеці-філії для дорослих відбулася літературно-музична композиція «Соборність України – єдність нації», де присутні читали вірші та виконували патріотичні пісні. Працівники бібліотеки до заходу підготували перегляд літератури] / О. Ткаченко // Вісн. Козятинщини. – 2015. – 29 січ. – С. 7.

В усіх районах Вінницької області відбулися урочисті заходи до Дня Соборності України за участі голів райдержадміністрацій та районних рад, міських голів, начальників відділів, структурних підрозділів РДА та міських рад, учнів навчальних закладів, педагогічних колективів, духовенства, громадськості району та міста.

Бібліотеки Вінниччини

Загурна, Н. Під передзвін колосся писані рядки : [у Джуринській бібліотеці для дорослих відбулася творча зустріч з місцевим письменником Василем Симонишиним. Ініціатором зустрічі виступив товариш письменника В. Кащук, який подарував до бібліотеки книги В. Симонишина. Учасники художньої самодіяльності, аматори сільської сцени декламували патріотичні, громадянські поезії, а також інтимну лірику поета Симонишина] / Н. Загурна // Шаргородщина. – 2015. – 2 січ. – С. 3.

Якимцева, Т. Час вечорниць і посиденьок : [у Лучинецькій сільській бібліотеці Мурованокуриловецького району відбулися українські вечорниці. На заході звітували сільський бібліотекар Т. Якимцева та директор СБК С. Фурман. Присутні мали можливість переглянути книжкові виставки, представлені до знаменних дат 2014 р. та стенд з фотографіями масових заходів, які відбулися протягом року] / Т. Якимцева // Наше Придністров’я. – 2015. – 9 січ. – С. 5.

12 січня в Тульчинській центральній районній бібліотеці відбулись «Різдвяні зустрічі». У виконанні фольклорного гурту «Калинове гроно» Тиманівського музею прозвучали українські колядки та щедрівки, які є закликом до єднання та миру в Україні. Участь у заході взяли працівники сільських бібліотек-філій Тульчинської ЦБС.

13 січня в Іллінецькій районній бібліотеці для дітей відбувся літературно-музичний ранок «Щастя й радості багато принесли Різдвяні свята» для учнів місцевої школи. В програмі заходу для найменших читачів відбулася казкова Різдвяна подорож разом з учасниками лялькового клубу «Барвінок». Діти переглянули лялькову виставу «Різдво у лісі». Також на свято завітав різдвяний гурт колядників, які привітали присутніх піснями-колядками і розіграли жартівливу сценку.

13 січня на абонементі Томашпільської центральної районної бібліотеки проведено огляд літератури «Майстер веселого сміху», приурочений 115-річниці від дня народження Олександра Ковіньки. Присутні ознайомилися з творчістю письменника-гумориста з книг «Твори в 2-х томах», «І таке буває», «Гостріше гостріть пера» та ін., де представлені кращі сатиричні твори автора та спогади гумориста про колег-побратимів О. Вишню, В. Сосюру, М. Годованця.

Герасименко, О. Літературні посиденьки в Соболівці. «Колядини у Журби Галини» : [у Соболівській сільській бібліотеці відбувся творчий вечір. В програмі заходу звучали твори літературного колективу «Сонячне гроно» – В. Коваленко, Р. Гарбуз, С. Юлімбетової-Стадник, В. Тигіпко, О. Герасимчук. Під час зустрічі автори презентували свої нові книги: «Осіннє танго білих хризантем» В. Тигіпко, «Анекдоти в риму» Р. Гарбуз та «Приче

15 січня у відділі рідкісних і цінних видань організовано книжкову виставку «Музика минулого», на якій представлені книги, періодичні та нотні видання XIX – поч. ХХ ст., що побачили світ не тільки в Україні, але й Німеччині, Англії, Франції, Польщі, Росії. До уваги користувачів монографії про видатних композиторів-класиків Й. Генделя, В. А. Моцарта, Ф. Шуберта, Ф. Шопена, Р. Вагнера, П. Чайковського. Нотні видання представлені творами А. Веделя, Д. Россіні, Ж. Офенбаха, Е. Гріга, К. Вебера, Т. Падури та ін.

15 січня у відділі рідкісних і цінних видань організовано виставку, присвячену 225-річчю від дня народження українського письменника, вченого, перекладача, поета Петра Петровича Гулака-Артемовського. В історію української культури Петро Петрович увійшов, насамперед, як просвітник, талановитий продовжувач народних традицій і реалістичних тенденцій, започаткованих в українській літературі І. Котляревським. Він заклав основи нової байки, дав перші зразки романтичної балади, збагатив літературну мову, показав приклад майстерного віршування. На виставці представлені твори П. Гулака-Артемовського, літературна критика його творчості та документи, які висвітлюють життєвий шлях письменника.

15 січня до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук організовано тематичну викладку літератури «Голокост. Пам’ять і біль» з циклу «Україні – правдиву історію».

19 січня у відділі попереднього замовлення, МБА та видачі літератури організовано виставку-портрет «Поет, перекладач, педагог – Петро Гулак-Артемовський», присвячену 225-річчю від дня його народження. До уваги користувачів представлені книги, періодичні видання, що відображають життя і творчість митця.

21 січня до 95-річчя від дня народження генія світового кінематографу, італійського режисера, сценариста, продюсера Федеріко Фелліні у кіноклубі «X Муза», що діє при відділі мистецтв відбувся перегляд та обговорення одного з найкращих фільмів режисера «Амаркорд», що був створений на основі спогадів про його дитинство. Фільм удостоєний 4-х кіно премій і досі вважається однією з кращих кінострічок ХХ століття. До уваги присутніх представлено підбірку матеріалів про життєвий і творчий шлях відомого режисера з фондів Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва.

24 січня до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту відділ краєзнавства підготував виставку-пам’ять «Історія Голокосту на теренах Вінниччини».

26 січня відділ попереднього замовлення, МБА та видачі літератури підготував перегляд виставки-персоналії «Дорослий друг дитячої фантазії», присвяченої 85-річчю від дня народження Всеволода Зіновійовича Нестайка.

26 січня у відділі мистецтв відбулося відкриття персональної художньої виставки вінницького майстра народної творчості, різьбяра Крутих Олександра Миколайовича «Поезія мережива в дереві».

 

27 січня у відділі економіки та аграрного виробництва відбулося чергове засідання клубу «Садівник» за темою: «Виноград – культура прибуткова», яке провела О. А. Бурмістрова. Виноградарі-аматори М. П. Сергійчук і Л. А. Білоус ознайомили учасників заходу з новітніми технологіями вирощування винограду. Працівники відділу підготували перегляд літератури за темою засідання.

27 січня до відзначення Дня пам’яті Героїв Крут (29 січня) у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук організовано виставку-вшанування «Подвиг хоробрих сердець».

28 січня у кіноклубі «X Муза», що діє при відділі мистецтв відбувся перегляд та обговорення фільму режисера І. Сабо «Мефісто». Версія легенди про Фауста, яка знята за романом К. Манна, перенесена в нацистську Німеччину. Головний герой, провінційний актор, щоб досягнути слави, продає душу гестапо. Кінострічка отримала приз Канського кінофестивалю за кращий сценарій та премію «Оскар» за кращий іноземний фільм.

28 січня відділ документів іноземними мовами спільно з відділом рідкісних і цінних видань провели коментований перегляд «Медична тематика іноземними мовами – майбутнім лікарям нової доби». Слухачів-іноземців підготовчого факультету Вінницького національного медичного університету iм. М. І. Пирогова ознайомлено з історією обласної бібліотеки, можливостями доступу до інформації, виданнями з медицини відділу документів іноземними мовами. Учасники зустрічі мали нагоду дізнатися про культуру української сім’ї, переглянути відеоролик, у якому представлено експонати вишитих предметів ужитку й одягу, виконаних майстринями України ХІХ-ХХ ст.

 

28 січня у відділі рідкісних і цінних видань студентам Вінницького національного медичного університету iм. М. І. Пирогова представлені унікальні раритети з медицини, які друкувалися в Амстердамі, Кьольні, Копенгагені, Лейпцизі, Миколаєві, Санкт-Петербурзі та ін. протягом XVII-XIX ст. Серед них праця відомого німецького хірурга Лоренца Хейстерса «Хірургія» (Нюрберг, 1779 р.) оздоблена чисельними гравюрами, на яких є портрет автора та зображення хірургічних інструментів і перев’язочних матеріалів, схеми надання допомоги при травмах. Зацікавила гостей також прижиттєва праця першого головного лікаря Вінницької обласної лікарні ім. М.І. Пирогова Людвига Івановича Маліновського «Гнійна хірургія» (Вінниця, 1915 р.).

29 січня працівники відділу документів з гуманітарних, технічних та природних наук підготували урок мужності для вінницьких школярів «Згадаймо молодість, що горіла в Крутах», присвячений пам’яті воїнів, загиблих у бою під Крутами. Захід відбувся для учнів 10-х класів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4 ім. Д.І. Менделєєва м. Вінниця. У рамках заходу присутні прослухали лекцію завідуючої відділом документів з гуманітарних, технічних і природничих наук О. Зіньковської про події майже столітньої давнини.

29 січня у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбулася презентація книги І. Волошенюка «Марія й Опанас, проза і Парнас» у рамках засідання науково-краєзнавчого клубу «Дослідник краю». Презентована книга є першою у Вінницькій області спробою розповісти про життя людини, яка волею долі стала нашою землячкою, адже розпочинала свій творчий шлях у Немирові як дружина вчителя тутешньої гімназії Опанаса Марковича. Саме тут сходив її неординарний талант, саме звідси вона пішла в космічну височінь літературної слави. У презентації взяли участь видатні місцеві науковці, письменники, журналісти та педагоги, серед яких: М. Каменюк, Ж. Дмитренко, А. Подолинний, М. Денисенко. Зустріч розпочалася з виступу голови спілки НСЖУ у Вінницькій області В. Паламарчука, котрий привітав автора та усіх присутніх з виходом книги. У свою чергу Іван Волошенюк коротко розповів про ідею свого твору та процес написання, який зайняв у нього більше двох років. Під час презентації присутні мали можливість побачити опубліковані твори автора та дізнатися більше про презентовану книгу зі слайд-фільму, який супроводжував зустріч.

Іван Волошенюк – вінницький прозаїк, публіцист, член Національної спілки письменників України та заслужений журналіст України. Він є автором понад двох десятків книг, оповідань та публіцистичних матеріалів, зокрема: «В ім’я хліба» (1940 р.), «Два ангели на велосипедах» (2003 р.), «Три пелюстки любові» (2012 р.), «Мій земляк матрос Кішка» (2013 р.) тощо. За оповіданнями «Магеланиха» (1986 р.) та «Сеньйора Грасселлі з Чернявки» (1997 р.) у минулому сторіччі було знято телевізійні фільми. У 1997 році Іван Волошенюк отримав Всеукраїнську літературну премію ім. Михайла Коцюбинського за книги «Алло! Пришліть кореспондента» та «Дорога через тишу».

 

Музейна діяльність

Напередодні Різдва Христового у приміщенні Вінницького обласного краєзнавчого музею відбувся фестиваль різдвяних страв «Подільський Святвечір – 2015. Багата кутя». Зачарування красою різдвяних свят надихнуло музейних працівників відтворити звичаї своїх родин у стінах музею, доносячи до гостей фестивалю неповторність різдвяних традицій на Поділлі. Присутні на заході мали можливість долучитись до відродження традицій святкування Різдва не лише українцями-подолянами, але й представниками національних громад, що проживають на території Поділля. Серед гостей та активних учасників свята були викладачі та студенти Донецького національного університету, що у цьому році розпочав навчальну діяльність у Вінниці, а також запрошені воїни АТО, що перебувають на лікуванні у Вінницькому обласному госпіталі. У святковому дійстві взяли участь: заступник голови обласної ради Н. Солейко, начальник управління культури та туризму облдержадміністрації М. Скрипник, заступник начальника з медичної частини обласного госпіталю для інвалідів Великої Вітчизняної війни В. Джигалюк. Розважали гостей колядками молодша група фольклорного гурту «Мокоша» Вінницького музичного училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича, учениці Вінницької дитячої школи мистецтв О. Іродова та М. Кошельник, вихованка Вінницької школи мистецтв «Вишенька» О. Дуркалець та інші.

 

14 січня на базі Бершадського районного краєзнавчого музею відбулося театралізоване дійство «Щедра кутя. Новий рік», в якому взяли участь вихованці Бершадської дитячої музичної школи ім. Р. Скалецького. Захід проведено з метою збереження та популяризації українських традицій та обрядів на Бершадщині. На святі звучали колядки та щедрівки.

15 січня у Салоні мистецтв Вінницького художнього музею відбулися поетичні читання «Нова радість стала, яка не бувала…». Організатор читань – поет, публіцист, драматург, перекладач, громадський діяч, член Національної спілки письменників України та Національної спілки журналістів України Михайло Каменюк.

21 січня у Вінницькому обласному художньому музеї відбулося відкриття персональної виставки майстра художнього різьблення Руслана Кушніра (м. Жмеринка) «Вишивка на дереві: реальність чи фантазія». На виставці представлено більше трьох десятків робіт, створених в новій авторській техніці різьблення по дереву з розписом, де використовуються традиційні українські орнаменти та прийоми. Серед робіт, що експонуються на виставці портрети видатних українських поетів і письменників: Т. Шевченка, М. Коцюбинського, Лесі Українки, яскравого діяча науки М. Амосова, художника-сюрреаліста С. Далі, засновника компанії «Аpple» Стіва Джобса та інших. Особливе місце серед представлених робіт займає портрет Героя Небесної Сотні В. Брезденюка. Виставка доповнена прикладами української орнаментики, що прикрашає предмети побуту: декоративні різьблені дощечки, чайні столики та інше.

Васильченко, І. Досконалість не має меж : [у Жмеринському міському історичному музеї в рамках акції «Світ захоплень наших жмеринчан» відкрилася виставка унікальних вітрильників створених майстром Володимиром Сарафановим] / І. Васильченко // Інфо Жмеринка. – 2015. – 23 січ. – С. 8.

Дем’яненко, В. «Мудрості та долі берегиня – бабусина скриня» : [у музеї «Літературна Немирівщина» відбулося відкриття чергової виставки «Мудрості та долі берегиня – бабусина скриня», де представлені: вишиті сорочки, наволочки, старовинні рушники, скатертини, простирадла, різноманітні хустки, розмальований посуд, тощо] / В. Дем’яненко // Прибуз. новини. – 2015. – 29 січ. – С. 5.

Протягом січня у рамках проекту «Подаруй музею експонат», що діє у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї з 2003 року, відбулася акція «Давні скарби Поділля». За ініціативи археолога та історика М. Левади, який став куратором акції та активної участі В. Козюка й спонсорської підтримки В. Продивуса, для поповнення археологічної колекції Вінницького обласного краєзнавчого музею протягом певного часу на інтернет-аукціонах відстежено і придбано 1317 предметів від ІІ до ХVІІІ ст., знайдені переважно на території Вінницької області.

Значна кількість експонатів презентує черняхівську культуру, яка датується ІІІ – ІV ст. н. е. Ця культура є одним з найцікавіших поліетнічних об’єднань, що колись існували на теренах нашого краю. Розквіт черняхівської культури припадає на добу «великого переселення народів». Тісні зв’язки з сусідами вплинули на розвиток ювелірної справи, як наслідок – найпоширеніші прикраси-фібули просто вражають різноманітністю форм (фібула – металева застібка, призначена для скріплення між собою окремих частин одягу). В експозиції представлена раритетна форма для виготовлення фібул. Серед черняхівських старожитностей також представленні предмети особистої гігієни: срібна копавушка, бронзові гребені, пінцет, срібне дзеркало. Надзвичайно цінним експонатом є футляр для зберігання свинцевої печатки, якою користувались в Римській імперії, що свідчить про зв’язки зі східними провінціями Риму. У слов’ян, які з ІІ половини І тис. н. е. розселяються по всіх теренах України, ювелірний набір істотно відрізнявся – срібні та бронзові підвіски, нашийні прикраси, зооморфна фібула, браслети, намиста з металевими підвісками, бронзові поясні пряжки та ґудзики. Період Київської Русі представлений озброєнням давньоруського воїна Х – ХІ ст. – це різнотипні вістря стріл, дротики, наконечники списів, сокири. Це знаряддя використовувалась як в бою так і в повсякденному житті. Особливий інтерес викликають підвіски-амулети, які пов’язані з заклинальною язичницькою магією. З поширенням на території Київської Русі християнства місце оберегів-амулетів займають натільні хрести різноманітних типів. Період ХVІІ – ХVІІІ ст. представлений козацькими люльками та натільними хрестами. Також експонується колекція кам’яних та залізних сокир від доби бронзи до ХVІІІ ст.

Театрально-концертна діяльність

У січні у Жмеринському районному Будинку культури до новорічно-різдвяних свят відбулася вистава для дітей «Зимова казка» за мотивами О. Антокальського. Виставу розробила і поставила режисер аматорського народного колективу С. Волуйко сумісно з підготовчою групою театрального колективу «Зернятко».

Затхей, Я. Різдвяна вистава у Конищеві : [у сільському Будинку культури с. Конищів Мурованокуриловецького району відбувся звітний концерт. Працівники культури та місцеві мешканці поставили виставу «Ніч перед Різдвом» за твором М. Гоголя] / Я. Затхей // Наше Придністров’я. – 2015. – 23 січ. – С. 8.

Музичне життя Вінниччини

15 січня концертом випускників Тульчинської ДМШ, студентів мистецьких навчальних закладів України, за підтримки благочинного Тульчинської єпархії, Настоятеля церкви св. Миколая Чудотворця протоієрея Романа Рудакова та за участі церковного хору розпочалася низка заходів, присвячена 60-річчю від дня відкриття Тульчинської дитячої музичної школи. В концерті прозвучала класична музика, а також народні та авторські українські твори.

Концерт юного музиканта : [у Піщанській дитячій музичній школі ім. П. Муравського відбувся сольний концерт духової музики Миколи Мізерій. Хлопець навчається на відділі духових інструментів, фах труба і паралельно на класі фортепіано. Він є переможцем конкурсу учнів початкових спеціалізованих мистецьких закладів «Подільська весна – 2011» м. Вінниця, брав участь в обласному конкурсі юних виконавців класичних творів ім. П. І. Чайковського та Н. Ф. фон Мек «Жмеринський камертон – 2013» тощо. З вітальним словом виступили голова райдержадміністрації П. Десятник та директор ДМШ А. Сікорська] // Піщан. вісті. – 2015. – 16 січ. – С. 4.

Дейшин, М. Ми знову і знову співаємо Леонтовича : [про народну хорову капелу «Відлуння» Томашпільського районного Будинку культури. До цьогорічного обласного фестивалю «Поділля співає Леонтовича», що відбувся у залі Вінницького училища культури ім. М. Леонтовича, народна хорова капела підготувала новий твір композитора «Легенда» на слова поета М. Вороного] / М. Дейшин // Томашпіл. вісн. – 2015. – 16 січ. – С. 2.

18 січня у концертній залі Вінницької обласної філармонії відбувся концерт польського струнного квінтету Vołosi.

Vołosi – це професійні музиканти, які легко вплітають класичні мелодії європейських композиторів у потоки балканських, трансильванських і карпатських мотивів, поєднуючи вишуканість і майстерність виконання з невимушеністю, спонтанністю та надзвичайною емоційністю. У складі групи є як класичні музиканти, так і талановиті жителі Татр. Віолончель, контрабас і скрипки в руках цих натхненних віртуозів народжують музику, в якій звучить щось дуже близьке і в той самий час абсолютно незвичайне та невідоме.

Різдвяна зустріч випускників у школі мистецтв : [у Хмільницькій школі мистецтв відбулася зустріч учнівсько-педагогічного колективу школи з випускниками минулих років. Захід відбувся у формі спілкування та концертних виступів. Виконавцями концертної частини зустрічі стали студенти різних навчальних закладів: Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича, Вінницького педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, Одеської музичної академії та ін.] // Я та місто. – 2015. – 22 січ. – С. 6.

Жовтун, В. Берегиня народної пісні : [про співачку, лауреата міжнародних та всеукраїнських фестивалів і пісенних конкурсів фольклору, керівника двох народних аматорських колективів гайсинського «Рідня» та ладижинського «Родичі» Лідію Горошко. З нагоди її 65-річчя у Гайсинському районному Будинку культури відбулася святкова концертна програма, де звучали музичні вітання працівників культури, колег та друзів] / В. Жовтун // Гайсин. вісн. – 2015. – 22 січ. – С. 2.

Різдвяні мелодії різних епох : [в актовій залі Жмеринської дитячої музичної школи відбувся концерт присвячений Новому року та Різдву Христовому. В програмі заходу звучали твори різних епох у виконанні вихованців та викладачів навчального закладу] // Жмерин. газ. – 2015. – 23 січ. – С. 7.

26 січня до 77-ї річниці від дня народження поета, актора, барда В. Висоцького у Гайсинському районному Будинку культури відбулася тематична зустріч «Молодь – майбутнє України» за участю бардів, солістів та шанувальників творчості В. Висоцького. Ведуча тематичної зустрічі Н. Бондарчук нагадала глядачам, що у житті В. Висоцького була і Гайсинська сторінка, адже він у юності неодноразово приїздив до м. Гайсин. Більш детально про це, розповів краєзнавець, людина, яка знає про перебування В. Висоцького у м. Гайсин Ю. Гуцалов. Поміж біографічною розповіддю, лунали пісні у виконанні О. Слюсарєва, військовослужбовця, заступника командира бригади по роботі з особовим складом, підполковника В. Глушука, члена волонтерської організації «Мальва» Л. Чаплій, учениці Кунянської СЗШ І. Іванової та солістів районного Будинку культури І. Дорца та А. Омельченко. До заходу у фойє РБК організована книжкова виставка «Я співаю, значить я живу», а також на мультимедійній дошці у глядацькій залі транслювалась добірка відеоматеріалів про відкриття Меморіальної дошки В. Висоцькому по вул. Енгельса, 11.

28 січня у м. Вінниця відбувся філармонійний концерт «І пісня в нас є, і мир у нас буде» з циклу «Об’єднаємо мистецтвом Україну» за участі легендарного вокально-інструментального ансамблю Житомирської обласної філармонії «Древляни» на чолі з народним артистом України Ю Градовським. В музичній програмі, присвяченій учасникам АТО та їх сім’ям прозвучали улюблені народні та естрадні пісні та авторські твори учасників колективу. Вокально-інструментальний ансамбль «Древляни» існує вже 33 роки, протягом цього часу колектив дав концерти у багатьох містах України та Європи. В їх репертуарі українські пісні у живому виконанні, частину з яких вже називають народними.

Кіномистецтво

3 січня у кінотеатрі «Мир» у м. Гайсин відбувся благодійний сеанс для дітей вимушено переміщених осіб, дітей, батьки яких загинули, постраждали чи беруть участь в антитерористичній операції. Сеанс організований відділом культури і туризму спільно з відділом освіти райдержадміністрації. Діти переглянути мультфільм «Снігова королева» в 3D проекції.

19 січня у вінницькій книгарні «Є» відбувся перегляд та обговорення кінострічки «Красна Маланка» (Україна, 2013 р.). Показ відбувся за участю автора фільму Д. Сухолиткого-Собчука, який розповів як знімався цей документальний фільм.

«Красна Маланка» – це історія жителів румунського села Красна, яке знаходиться на території України. Вони готуються до свята Маланки, свята, яке є знаковою подією для кожного місцевого мешканця. А для молодих краснянських хлопців – це взагалі своєрідний обряд ініціації у житті. Маланка – карнавал, де кожен бере участь і має свою роль у химерному язичницькому дійстві. Фільм складається з п’яти новел, у яких мова йде про долю головних героїв. Кожна з новел розкриває природу та сутність одного з персонажів свята Маланки на фоні різних подій та життєвих колізій.

23-29 січня у вінницькому кінотеатрі «Родина» тривали Дні документального кіно. У програмі відбулися покази двох кінофільмів українського «Сильніше, ніж зброя» від творчого об’єднання «Вавілон 13» та американського «Виклик безодні». У стрічці «Сильніше, ніж зброя» згадуються події та люди, які з часів Євромайдану до війни на Сході будують нову Україну. Фільм демонструє еволюцію українських реалій від стихійної спроби захоплення Адміністрації Президента першого грудня до кривавих боїв у руїнах донецького аеропорту. Фільм «Виклик безодні» вийшов в кінопрокат у 2014 р. і розповідає про надзвичайну експедицію, ініціатором якої став режисер Джеймс Кемерон. Він здійснив свою давню мрію і на власні очі побачив, як виглядає найглибше місце на планеті. Кемерон став першою у світі людиною, яка на підводному човні занурилася на дно Маріанської западини.

Образотворче мистецтво

«Два серця – любов одна» : [у Світлиці Вінницького обласного центру народної творчості презентували своє мистецтво два талановитих майстри народного малярства О. Свіргун та Т. Філь, яких об’єднала любов до образотворчого мистецтва, природи, народних звичаїв і традицій рідного краю. На виставці «Два серця – любов одна» наставник та учениця разом представили 32 роботи, 21 з яких роботи О. Світуна з живопису, народного малярства та іконопису] // Прапор Перемоги. – 2015. – 9 січ. – С. 1.

20 січня за сприяння Міністерства культури України та управління у справах сім’ї, молоді та спорту Вінницької обласної державної адміністрації у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація виставкового проекту молодого вінницького художника Анатолія Гайструка «Миротворчість. Шлях надії», який 23 грудня 2014 року було презентовано у Національному музеї літератури України. «Миротворчість. Шлях надії» – це внесок молодого мистця у спільну для багатьох людей справу боротьби за мир не лише зброєю, а власними розумом, здібностями та талантом. Своє бачення миро творчості художник висловлює через мистецтво, сповнене світла, добра та надії. Це вже четвертий з початку 2014 р. виставковий проект А. Гайструка на тему миру та єдності народу України. До експозиції виставки «Миротворчість. Шлях надії» увійшли гобелени, олійний живопис, графічні аркуші із зображеннями українських та європейських міст.

Гайструк Анатолій (1996 р. н., м. Вінниця) – лауреат Міжнародного академічного рейтингу «Золота фортуна» (2010 р.), лауреат премії Кабінету Міністрів України для молоді за особливі досягнення у розбудові України (2012 р.), переможець обласного конкурсу «Молода людина року – 2012» в номінації «Відкриття року в області культури і мистецтва», стипендіат Президентського фонду Леоніда Кучми «Україна», стипендіат Президента України в галузі народного мистецтва (2014 р.). Рекордсмен Національного реєстру рекордів України в номінації «Мистецтво» у 2013 р. – «Боксерська рукавичка з українською вишивкою ручної роботи», створена на честь перемоги української збірної з боксу на Олімпійських іграх 2012 р. у Лондоні. Мав персональні виставки у Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику, Музеї книги і друкарства України, Національному музеї Тараса Шевченка, Музеї видатних діячів української культури, Вінницькому обласному художньому музеї, Національному університеті ім. Т. Шевченка, «Gallery Sigvardson», Королівство Данія, Центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик», Вінниця; «Національному культурному центрі України», Москва Росія; Культурно-інформаційному центрі Посольства України у Франції 2014 р.

 

23 січня у холі Вінницької міської ради відкрилася виставка дитячих картин, на яких зображена зимова Вінниця. На виставці представлено близько 20 найкращих робіт міського конкурсу юних художників «Малюємо новорічну Вінницю», який проводився серед учнів шкіл естетичного виховання.

 

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

Мельник, Г. Щедрий ужинок талантів Могилів-Подільщини : [у Могилів-Подільському будинку народної творчості відбулося чергове засідання учасників об’єднання «Барви Поділля». Директор закладу О. Городинська підвела підсумки діяльності за 2014 рік та поділилася перспективами на майбутній рік. На заході звучала поезія, багато теплих слів, вітань та побажань на адресу керівника закладу та усіх її учасників. У виконанні чоловічого вокального ансамблю прозвучали колядки та щедрівки] / Г. Мельник // Слово Придністров’я. – 2015. – 1 січ. – С. 5.

7 січня фольклорний аматорський народний колектив Орлівського сільського клубу «Берегиня» та фольклорний аматорський колектив Удицького сільського клубу «Перлина» Теплицького району відвідали музей народної архітектури та побуту в с. Пирогово м. Київ. На Різдво приїхали колективи з різних куточків України та влаштували святкове театралізоване дійство: ходили від хати до хати, співали колядки, славили Христа й Діву Марію, бажали господарям і жита, й пшениці, й усякої пашниці, добра і статків на увесь рік усій родині. А господарі (співробітники музею) запрошували колядників до хати та частували.

12 січня у Резиденції Діда Мороза, що на Майдані Незалежності у м. Вінниця та біля головної ялинки міста у центральному парку культури та відпочинку ім. М. Горького відбулися змагання колядників з чотирьох областей України. На третій чемпіонат по колядкам до Вінниці приїхали учасники з Сумської, Київської та Черкаської областей, всього шість команд. Визначали переможця за кількістю наколядованих грошей. Цього року перемогла збірна Вінниччини, своїми колядками вона зібрали близько 1500 гривень. Загалом усі команди наколядували більше 4000 гривень. Учасниками чемпіонату вирішено частину отриманих коштів передати на потреби бійцям, які перебувають у зоні АТО.

Козовіта, І. «Народ без пісні – дерево без плоду. Немає пісні, то й нема народу» : [у Гайсинському районному Будинку культури відбулося святкування з нагоди ювілейного дня народження талановитої народної співачки Лілії Федорівни Горошко. Привітати ювілярку зі святом завітали: голова Гайсинської РДА С. Котенко, заступник голови райради О. Цвігун, міський голова А. Гук, начальник відділу культури і туризму РДА М. Ричков, директор районного Будинку культури С. Кузнецова, заслужений журналіст України Г. Секрет та колеги – працівники культури району] / І. Козовіта // Трибуна праці. – 2015. – 23 січ. – С. 2.

 

Декоративно-прикладне мистецтво

Подільський, Е. Митець, поцілований Богом : [про діяльність народного митця, майстра пензля і різьбяра з м. Погребище Олександра Шульганя] / Е. Подільський // Колос. – 2015. – 9 січ. – С. 2.

11 січня в експоцентрі Вінницької торгово-промислової палати відбувся фестиваль «Поділля-Крим». Даний проект розрахований на двостороннє ознайомлення з культурою кримських татар та жителів подільського краю. Завітали на захід представники обласної та міської влади, керівник відділу забезпечення діяльності Уповноваженого Президента України у справах кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва – Арсен Жумаділов. На фестивалі представлені роботи відомого кримськотатарського художника-кераміста Рустема Скибіна. До заходу виставковий стенд презентували також вихованці мистецьких шкіл Вінниці «Крим очима дітей», де представили свої художні і фотороботи.

 

15-25 січня в експоцентрі Вінницької торгово-промислової палати вже 17 років поспіль проводиться традиційна виставка вінницьких митців, які демонструють свої здобутки за останній рік. Цього разу майстри презентували живопис, графіку, скульптуру та вироби декоративно-прикладного мистецтва. Останні кілька років на «Арт-галері» живе традиція демонструвати творчість юних художників нарівні з картинами заслужених майстрів.

Сауляк, В. «Різдвяні візерунки» Катерини Дудак : [з нагоди святкування новорічно-різдвяних свят у Мурованокуриловецькому районному краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки творчих робіт відомої вишивальниці з с. Житники, Петриманського сільського голови Катерини Дудак. Директор музею ознайомив присутніх з життєвим і творчим шляхом майстрині. З вітальним словом до землячки звернувся голова районної ради Тарас Кубов і вручив К. Дудак подяку райдержадміністрації та районної ради. Майстриня у свою чергу вручила у дарунок для районного краєзнавчого музею одну з власних картин] / В. Сауляк // Наше Придністров’я. – 2015. – 16 січ. – С. 4.

29 січня у Світлиці Вінницького обласного центру народної творчості відкрилась персональна виставка заслуженого майстра народної творчості України Галини Іванівни Данилюк «Рушникова доля вишита з любов’ю» з нагоди 75-річчя від дня народження майстрині. В експозиції виставки представлено 39 робіт (15 рушників, 12 картин, 12 панно). Всі роботи виконані майстерно і з великою любов’ю до рідної землі, людей і життя. Серед них такі рушники, як: «Родовід», «Небесний храм», «Берегиня»; панно – «Матінка земля», «Вічна Україна» «Веселкова писанка», картини – «Світове дерево», «Неопалена купина», «Із глибини віків» та ін. Створюючи роботи під такими назвами, вишивальниця несе на олтар української незалежності і свою невтомну працю, і свою невичерпну енергію любові. Г. Данилюк активна учасниця обласних та всеукраїнських виставок її роботи: «Пам’ять», «Урожай», «Подільське весілля» зберігаються у Державному музеї Т. Г. Шевченка у Каневі.

 

Творчі звіти, конкурси, фестивалі,

свята мистецтв, благодійні акції

Мартинов, А. Свято-казка для сільських дітей : [за організаційного сприяння директора Будинку культури с. Красне, ГО «Красне-Нове Місто» та Тиврівського РЦСССДМ у сільському Будинку культури відбулося свято-казка «По країні з краю в край ходить Святий Миколай» для дітей Новоміської територіальної громади. Усі учасники дійства брали активну участь в іграх та розвагах, співали пісні та розповідали вірші] / А. Мартинов // Маяк. – 2015. – 6 січ. – С. 4.

6 січня у Калинівському районному Будинку культури відбулась зустріч з земляками, учасниками АТО. Свою вдячність воїнам висловлювали народний депутат України П. Юрчишин, перший заступник голови райдержадміністрації М. Господарець, голова районної ради Ю. Браніцький, Калинівський міський голова А. Шамалюк, військовий комісар району О. Резедент та інші. Голова районної Спілки ветеранів Афганістану П. Шуманський прозвітував громаді про використання благодійних коштів для потреб військовослужбовців району. Теплі слова вдячність воякам адресували і аматори сцени району. В рамках заходу організовано благодійний ярмарок, на якому були представлені власноруч виготовлені вироби знаних майстрів району та школярів. Кошти зібрані під час ярмарку будуть направлені на потреби воїнів, що перебувають у зоні АТО.

Слободянюк Л. В. Звітний концерт в Попелюхах : [у Попелюхівському сільському клубі Мурованокуриловецького району відбувся звітний концерт «З Україною в серці». У виконанні тріо «Калина» та ансамблю «Берегиня» прозвучали українські пісні. На завершення заходу присутніх привітав сільський голова В. Фартушняк] / Л. В. Слободянюк // Наше Придністров’я. – 2015. – 9 січ. – С. 4.

9 січня в Іллінецькому районному Будинку культури відбувся районний фестиваль народної творчості «Різдвяне диво». Учасники та гості фестивалю зазирнули у світ різдвяної казки через твори майстрів народної вишивки, живопису, витинанки, які були представлені на виставці, що розгорнулася у фойє районного Будинку культури. А сільські територіальні громади запрошували присутніх до щедро накритих столів з традиційною різдвяною випічкою. У рамках фестивалю проведено тематичний захід «І була радість на небі і на землі» з циклу «До куми на посиденьки». Щедрівними віншуваннями обдаровували глядачів: народний аматорський фольклорний театр пісні «Господині» Красненьківського сільського Будинку культури, народний аматорський ансамбль української пісні «Відлуння» та зразковий дитячий фольклорний колектив «Калинонька» Іллінецького районного Будинку культури, народний аматорський фольклорний колектив «Джерело» Білківського сільського Будинку культури, народний фольклорно-етнографічний колектив «Ластівка» Леухівського Будинку культури, народний аматорський фольклорний колектив «Хутірські молодиці» Романовохутірського клубу-бібліотеки, хореографічний колектив Іллінецької дитячої музичної школи, аматорські колективи сіл Павлівки, Слобідки, Жорнищ та ін. По завершенню фестивалю всі учасники відзначені подяками відділу культури і туризму райдержадміністрації та дипломами в різних номінаціях.

  

12 січня з метою збереження та відродження народних традицій і виявлення творчо-обдарованих дітей в Мурованокуриловецькому районному Будинку культури «Жовтень» відбувся дитячий фестиваль-конкурс «Різдвяні дзвіночки». Концертна програма фестивалю відбулася за участі кращих дитячих колективів Мурованокуриловецького району. Ідея проведення фестивалю колядок та щедрівок належить настоятелю православного храму Різдва Святої Богородиці, протиєрею отцю Василію. По закінченні фестивалю о. Василій подякував дітям за чудові віншування, привітав зі святом Різдва Христового та Новим роком, а також вручив кожному маленькому учаснику фестивалю солодкий новорічний подарунок та право


Хроніка культурного життя Вінниччини
Січень

  1. Частина 1
  2. Частина 2

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше