ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїВерсія для друку

Управління культури і мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва

 

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Грудень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань,

веб-сайтів обласних і районних закладів культури) 

 

Вінниця, 2015


Загальний розділ

1 грудня у Будинку офіцерів у м. Вінниця відбулася зустріч з військовим капеланом Андрієм Зелінським та презентація його книги «Соняхи. Духовність на час війни». У книзі зібрані матеріали про духовний вимір людського досвіду війни та про справжню любов та дружбу. Книга, написана військовим капеланом, який постійно здійснює служіння у зоні АТО, стоїть пліч-о-пліч з українськими воїнами, підтримує їх. Також, цього дня відбувся показ документального фільму «Капелани», режисера Валентина Дігтяренка. Стрічка «Капелани» – спроба побачити війну в Україні очима священиків. Герої фільму – військові капелани, що несуть службу в зоні проведення АТО: о. Любомир Яворський, о. Андрій Зелінський, о. Ігор Федоришин, о. Іван Ісаєвич. Це чотири історії про тих, хто бореться за людські душі на передовій.

7 грудня вінницька книгарня «Є» запрошувала на авторський вечір Катерини Девдери з нагоди виходу поетичної книги «Літери і стихії». Це книга поезії, до якої увійшли 23 верлібри лауреатки Гран-прі літературного конкурсу «Молода Республіка Поетів» 2015 р. К. Девдери.

Девдера Катерина народилася у с. Качківка Ямпільського району Вінницької області. Закінчила Вінницький педагогічний університет ім. М. Коцюбинського інституту філології й журналістики. З 2014 р. – аспірантка Інституту літератури ім. Т. Шевченка, досліджує поетичний світ Олега Лишеги. Авторка збірки «Співприсутність» (2011) та книги перекладів поетеси Божени Боби-Диґи «Запах каштанів» (2013).

Тут ступав Михайло Коцюбинський : у Пикові відкрито меморіальну дошку на честь українського письменника : [у с. Пиків Калинівського району відбулося відкриття меморіальної дошки на честь класика української літератури Михайла Коцюбинського. Її встановлено на будівлі колишньої Пиківської міщанської управи. Зараз у цьому приміщенні розташовується місцеве відділення поштового зв’язку. Дошку встановлено коштом Пиківської сільської ради] // Прапор Перемоги. – 2015.– 11 груд. – С. 2.

Домбровська, О. Новини культури : [на початку грудня у Гайсинському районному Будинку культури відбулася виробнича нарада працівників галузі культури району. Також до уваги присутніх представлено показовий масовий захід до Дня Святого Миколая, який відбувся за участі аматорів сцени районного Будинку культури та дитячого зразкового фольклорного колективу «Зозулята»] / О. Домбровська // Трибуна праці. – 2015. – 11 груд. – С. 2.

11 грудня вінницька книгарня «Є» та Літературна агенція «Discursus» за підтримки Платформи національних обмінів та Національного фонду підтримки демократії (США) запрошували усіх бажаючих на презентацію книги Маргарити Сурженко «Нове життя. Історії з Заходу на Схід». Книга «Нове життя. Історії з Заходу на Схід» – це спроба зрозуміти тих, хто опинився по інший бік фронту. Які мотиви і які ідеали? Яка любов і яка ненависть? Адже відчуття і почуття в усіх однакові. Але завжди хтось опиняється по той бік, а хтось – по цей. Присутні мали можливість почути відповіді та роздуми від авторки книги.

14 грудня в Україні відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції. В усіх районах Вінницької області відбулися заходи з нагоди цього дня за участі голів райдержадміністрацій та районних рад, міських голів, начальників відділів, структурних підрозділів РДА та міських рад, учнів навчальних закладів, педагогічних колективів, духовенства, громадськості району.

15 грудня вінницька книгарня «Є» та «Видавництво Старого Лева» запрошували на презентацію роману Оксани Луцишиної «Любовне життя».

Луцишина Оксана – українська письменниця, дослідниця творчості Бруно Шульца та Вальтера Беньяміна. Переможець літературних конкурсів «Гранослов» і «Привітання життя», лауреат премії «Благовіст». Автор книг поезії «Усвідомлена ніч» (Гранослов, 1997) та «Орфей Великий» (Зерна, 2000), збірки оповідань «Не червоніючи» (Факт, 2007) і роману «Сонце так рідко заходить» (Факт, 2007). У своєму другому романі «Любовне життя» розповідає пронизливу історію про любов і вигнання.

Войчишина, К. Презентація книги «Небесна Сотня. Валерій Брезденюк» : [у Жмеринській НВР НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-гімназія» відбулася презентація книги «Небесна Сотня. Валерій Брезденюк». Це спільний дослідницько-пошуковий проект учнів дев’ятого класу під керівництвом класного керівника і вчителя історії Н. Жуканової та за підтримки директора школи Ю. Когут. Книга пам’яті про учасника Революції Гідності, Героя Небесної сотні, справжнього патріота, випускника школи Валерія Брезденюка] / К. Войчишина // Жмерин. газ. – 2015.– 18 груд. – С. 7.

21 грудня у с. Садова Могилів-Подільського району на честь українського письменника, драматурга, театрального і культурного діяча Михайла Старицького, з нагоди 175-річчя від дня його народження, відкрито пам’ятник «Пісні». На урочисте відкриття пам’ятника завітали: депутат обласної ради В. Цибульський, голова районної ради В. Сірант, начальник відділу інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Т. Чувашова, заступник голови обласної спілки письменників М. Вдовцов, який був ініціатором увічнення на Могилів-Подільщині М. Старицького, місцевий скульптор, автор роботи «Пам’ятник «Пісні» М. Крижанівський, краєзнавці району, творчі колективи, громадськість села. Позитивні враження та гарний настрій присутнім дарували творчі колективи «ШАНС» Вендичанського селищного та «Діброва» Сказинецького сільського будинків культури.

22 грудня, за підсумками таємного голосування конкурсного журі, яке відбулось у приміщенні обласної державної адміністрації, цьогорічним лауреатом Всеукраїнської літературно-мистецької премії ім. Степана Руданського став письменник-гуморист з Калинівського району Вінницької області Олексій Бойко за книгу «Танці у кропиві». Дипломантом Всеукраїнської літературно-мистецької премії ім. Степана Руданського 2015 року названо колектив авторів книги «І знов я живий світ оглядую» на чолі з Раїсою Павленко – генеральним директором Національної наукової медичної бібліотеки України. Загалом, цьогоріч до участі у конкурсі на здобуття літературно-мистецької премії було допущено 10 номінантів з Києва, Вінниці, Дніпропетровська, Рівненщини, Чернігівщини та ін.

22 грудня вінницька книгарня «Є», видавництва «Смолоскип» і «Крок» запрошували на презентацію збірок Юлії Стахівської «Verde» та Олега Коцарева «Цирк».

Стахівська Юлія – українська поетеса, ілюстратор, журналіст, авторка поетичних книг «Червоні чоловічки» (2009), «Verde» (2015), ініціаторка та співупорядниця антології «Українська авангардна поезія: 1910-1930-ті рр.» (2014). Її поезія опублікована у багатьох українських та закордонних виданнях. Лауреатка премії видавництва «Смолоскип», конкурсу «Молоде вино». Стипендіатка Міжнародного будинку письменника та перекладача Ventspilshouse (Латвія, 2010), Балтійського центру письменників та перекладачів на Готланді (Швеція, 2015).

Коцарев Олег – поет, прозаїк, журналіст, перекладач. Автор поетичних книжок «Коротке і довге» (2003), «ЦІЛОДОБОВО!» (2007, спільно з Богданом-Олегом Горобчуком і Павлом Коробчуком), «Мій перший ніж» (2009), «Збіг обставин під Яготином» (2009), «Котра година» (2013), «Цирк» (2014) та книжки оповідань «Неймовірна Історія Правління Хлорофітума Першого» (2009). Співупорядник (разом з Юлією Стахівською) антології «Українська авангардна поезія: 1910-1930-ті рр.». Упорядник літературного альманаху «Знак». Лауреат літературних премій «Смолоскип», «Молоде вино», ім. Валер’яна Підмогильного, Міжнародного поетичного фестивалю «Київські лаври», часопису «Кур’єр Кривбасу» та конкурсу хайку «Wiersze w metrze». Стипендіат програми «Homines Urbani» фундації «Willa Decjusza» (2007, Краків). Вірші О. Коцарева перекладені дванадцятьма мовами.

25 грудня, з нагоди 36-х роковин масового вводу радянських військ на територію Афганістану, у Вінницькому ЦПКіВ ім. М. Горького відбувся мітинг-реквієм та церемонія покладання квітів до пам’ятника загиблим в Афганістані воїнам. Віддати шану світлій пам’яті загиблих воїнів-афганців та висловити вдячність живим ветеранам за їхній подвиг, на захід прийшли представники керівництва області та міста, учасники антитерористичної операції, ветерани війни в Афганістані, громадськість краю. Учасники мітингу вшанували пам’ять воїнів-афганців хвилиною мовчання.

До Дня Збройних сил України

4 грудня, з нагоди відзначення Дня Збройних сил України, у м. Вінниця відбулось урочисте покладання вінків та квітів до Меморіалу Слави та пам’ятного знаку загиблим воїнам АТО. В урочистостях взяли участь керівники області та міста, структурних підрозділів органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, мешканці та гості міста. Урочистості супроводжував військовий оркестр.

4 грудня у Будинку офіцерів у м. Вінниця відбулися урочистості до Дня Збройних сил України. Військових привітали керівники області та міста: перший заступник голови облдержадміністрації А. Гижко, секретар міськради П. Яблонський, перший заступник командувача Повітряних сил Збройних сил України А. Вашутін. Кращих військовослужбовців відзначено державними званнями та нагородами. Учасники заходу вшанували пам’ять загиблих героїв хвилиною мовчання. По завершенню офіційної частини відбувся тематичний концерт.

4 грудня у Барському районному Центрі дозвілля відбулися урочистості з нагоди Дня Збройних сил України, під час яких відзначено кращих військовослужбовців і працівників Барського гарнізону та вшановано пам’ять героїв-земляків загиблих в зоні АТО. Розпочався урочистий захід з демонстрації відеокадрів про мужніх українських воїнів, які боронять незалежність та територіальну цілісність України на сході держави. Гарним подарунком стала концертна програма за участю талановитих самодіяльних виконавців і творчих колективів м. Бар та району.

6 грудня, до Дня Збройних сил України, у відділі документів з гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва організовано виставку-досьє «Збройні сили України: від історії до сьогодення». На виставці представлено книги та журнальні публікації, в яких йдеться про військові формування в Україні у різні історичні періоди.

6 грудня, з метою формування у дітей патріотичного почуття до своєї країни та з нагоди Дня Збройних сил України, працівники Гайсинської районної бібліотеки для дітей спільно з відділом обслуговування юнацтва центральної районної бібліотеки організували годину патріотизму «Ми щит і меч твій, Україно». На захід були запрошені почесні гості – військовослужбовці військової частини А-0707 лейтенант С. Юрлов та сержант Р. Сірман. Присутні переглянули патріотичний відеоролик «На варті незалежності: Збройні сили України». До уваги відвідувачів бібліотеки представлено книжково-ілюстративну виставку «На варті Вітчизни».

6 грудня у приміщенні Теплицької дитячої музичної школи відбувся тематичний захід «Вони там за для нас…», присвячений Дню Збройних сил України. Директор Музею історії та етнографії Тепличчини Г. Сафонова провела учням місцевої школи екскурс у історичне минуле. Присутні переглянули відео з військовослужбовцями-земляками, які перебувають в зоні АТО, також школярі мали можливість переглянути виставку військового спорядження та військової амуніції, переданої з зони бойових дій.

10 грудня у глядацькій залі Жмеринського районного Будинку культури відбувся благодійний концерт Центру військово-музичного мистецтва Повітряних сил Збройних сил України «Я – захисник, я цим пишаюсь» за участі представників громадськості міста та району, шанувальників високого вокального й інструментального мистецтва, всіх небайдужих. Концерт відбувся за ініціативи Міністерства оборони України, Вінницьких ОДА і міської ради, Жмеринської РДА за сприяння БФ «Подільська громада».

15 грудня у Тульчинському районному Будинку культури відбувся благодійний концерт «Я – захисник, я цим пишаюсь», організований Центром військово-музичного мистецтва Повітряних сил Збройних сил України, за сприяння Благодійного фонду «Подільська громада», облдержадміністрації, райдержадміністрації, районної ради за участю голови райдержадміністрації М. Підболячного, голови райради О. Авраменка, сільських, селищних, міського голів, представників підприємств, установ, організацій, навчальних закладів району, активістів громадських, волонтерських організацій, працівників районних ЗМІ, місцевих жителів.

Бібліотеки Вінниччини

На початку грудня, до Міжнародного дня прав людини, працівники відділу обслуговування дітей Бершадської центральної районної бібліотеки О. Струтинська та С. Єгорова для учнів п’ятих класів ЗОШ №1 провели годину правової абетки «Закон і право для всіх єдині». Діти взяли участь у вікторині «Знай свої права» та розгадуванні правознавчого кросворду. Працівники бібліотеки роздали школярам пам’ятки «Обов’язки та права учнів» та постери «Права дитини». Також бібліотекар Бершадської ЦРБ О. Бабій у Бершадському професійному ліцеї провела годину спілкування «Знати свої права – значить  володіти ними» для студентів ліцею.

На початку грудня у Немирівській районній бібліотеці для дітей відбувся цикл бібліотечних уроків. Мета бібліотечного уроку – розвивати бібліотечно-бібліографічні навички у дітей, виховувати інтерес до книги. Для учнів молодших класів проведено бібліотечні уроки: «Як вибрати книгу у бібліотеці», «Порядок розміщення книг на полицях», «Звідки прийшла книжка?», «Як спілкуватися з книгою?». Під час уроків діти дізналися історію створення книги з найдавніших часів до сьогодення, ознайомилися з особливостями розміщення книг на полицях, навчилися самостійно вибирати книги у бібліотеці.

1 грудня працівники відділу обслуговування дітей Бершадської центральної районної бібліотеки, до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом провели акцію «За майбутнє без СНІДу!», для учнів старших класів місцевої школи. З метою розповсюдження інформації роздали інформаційні листівки та символічні стрічки червоного кольору.

2 грудня у читальній залі Чечельницької центральної районної бібліотеки відбулася зустріч читачів та бібліотечних працівників району з відомим письменником, публіцистом і науковцем, академіком, почесним професором Університету «Львівський Ставропігіон» Богданом Сушинським. У заході взяли участь: заступник голови районної ради Н. Крук, поет-аматор П. Чернієвський та начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації А. Шумило. На завершення зустрічі автор передав бібліотеці нову серію книг та подарував усім присутнім свої видання з автографом.

Гуменюк, Л. Літописець подільського краю : [у Літинській центральній районній бібліотеці відбулася зустріч з істориком, краєзнавцем, архівістом, журналістом, літератором, доктором історичних наук, завідувачем кафедри журналістики Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, заслуженим працівником культури України (2001) Сергієм Гальчаком. В програмі зустрічі відбулася презентація книг «Село Сосни у плині часу: від давнини до початку ХХІ ст.», «Ступені мужності», «Археологічні культури Поділля», «Поділля в найдавніші часи: геологокліматичне минуле», «Білі плями» та ін.] / Л. Гуменюк // Літин. вісн. – 2015. – 3 груд. – С. 5.

Тупчій, Л. Народний месник Устим Кармалюк живе в нашій пам’яті : [у Жмеринському районному Будинку культури відбулася презентація книги про життя і діяльності Устима Кармалюка. Свій дослідницький доробок – книгу про великого бунтаря «Ой, Кармелюче, по світу ходиш…» презентував хмельничанин, прозаїк, поет, публіцист, заслужений журналіст України, лауреат Всеукраїнської літературної премії ім. В. Сосюри Володимир Шевченко. Творча зустріч відбулася за ініціативи директора музею історії с. Кармалюкове Л. Крайнік, начальника відділу у справах молоді та спорту райдержадміністрації В. Марчука, за організації відділу культури та туризму райдержадміністрації, районного Будинку культури і центральної районної бібліотеки. Участь у заході взяли: заступник голови районної ради В. Бігас, заступник голови Літинської райдержадміністрації В. Захаревич, начальник відділу культури та туризму О. Гвоздинська, директор Літинського краєзнавчого музею ім. У. Кармалюка В. Ткач, завідуюча відділу давньої історії Вінницького обласного краєзнавчого музею Л. Гальчевська і методист музею Ю. Кокіза, творча інтелігенція жмеринщини, краєзнавці, поціновувачі історії рідного краю, учнівська молодь. Артисти районного Будинку культури представили публіці виставу «Устим Кармалюк», поставлену за мотивами п’єси М. Солоненка] / Л. Тупчій // Жмерин. газ. – 2015. – 4 груд. – С. 5.

Медведєв, В. У бібліотеці запалили свічу пам’яті жертвам Голодомору : [у Барській центральній районній бібліотеці відбувся урок-реквієм «Голодомор: факти, проблеми, люди» для учнів місцевої школи. Учасники заходу читали уривки з художніх та публіцистичних творів, намагалися дослідити причини і наслідки сталінської хлібозаготівлі. Також молодь ознайомилася з книгами: «Лиха коса Голодомору», «Жнива скорботи», «Людяність у нелюдяний час», «Злочин» та ін. На книгу С. Талан «Розколоте небо» працівники бібліотеки підготували буктрейлер] / В. Медведєв // Барчани. – 2015. – 4 груд. – С. 3.

7 грудня у читальній залі Оратівської центральної районної бібліотеки відбулася зустріч працівників сільських книгозбірень району з поетесою Ольгою Дриль та презентація її нової збірки поезій «Знялася в небо гілка джонатану…». По закінченню заходу кожен бажаючий міг ознайомитися з переглядом літератури «Мої вірші – це я сама, Це найдорожче, що я маю» та придбати збірку поезій з автографом поетеси для своєї бібліотеки.

7-12 грудня, з метою підвищення правової культури серед користувачів, Липовецька центральна районна бібліотека взяла участь у проведенні Всеукраїнського тижня права. Для молоді проведено бесіду «Конституція – гарантія права та свободи». У читальній залі бібліотеки організовано книжкові виставки «У світі права і закону» та «Україна – правова держава». Також у рамках Тижня права у Липовецькій районній бібліотеці для дітей проведено юридичний діалог «На терезах Феміди», в якому взяли участь учні старших класів місцевої школи. Бібліотечні працівники роз’яснили, що таке права людини, наскільки вони важливі для її життя, розповіли історію формування прав людини від давнини до сучасності. Старшокласники переглянули відеофільм «Конвенція про права дитини». Для присутніх відбувся огляд літератури «Я маю право» та бліц-вікторина «Ти і закон».

8 грудня у Гайсинській районній бібліотеці для дітей відбулася мистецька зустріч, де відвідувачі бібліотеки та учні НВК інтернату І – ІІІ ст. гімназії м. Гайсин мали можливість познайомитись з талановитою особистістю, учнем десятого класу Кисляцького навчально-виховного комплексу спецшколи-інтернату для слабочуючих дітей – Артемом Бачинським та переглянути його персональну виставку «Мистецтво – це стан душі моєї». Проводячи екскурс по виставці, Артем декламував вірші відомих українських поетів Т. Шевченка, Л. Українки, які надихнули його на створення робіт «Садок вишневий біля хати» та «Лісова пісня». Також юний митець розповів про створення робіт «Пам’яті Небесної сотні», «Захисникам АТО» та ін.

8-13 грудня, до Всеукраїнського тижня права, у Тростянецькому міськрайонному управлінні юстиції та центральній районній бібліотеці відбулися тематичні заходи «Права і свободи людини і громадянина в Україні», зокрема: день інформування «Права людини: ідеї, норми та реалії», година правової освіти «На паралельних дорогах: права і обов’язки», бесіда «Великі права маленької людини». У читальній залі ЦРБ оформлено куточок юридичної літератури «Право від А до Я».

9 грудня у Мурованокуриловецькій районній бібліотеці для дітей відбулась правова година «Права свої ти добре знай та про обов’язки не забувай» для учнів старших класів місцевої школи. На зустріч були запрошені директор районного центру соціальних служб для дітей та молоді В. Чорпіта та лікар-терапевт сімейної медицини районної лікарні В. Коріневський.

Войтенко, Н. Відбулася презентація книги : [в Оратівській центральній районній бібліотеці відбулася презентація поетичної збірки місцевої поетеси Ольги Дріль «Пригорща любові», що вийшла друком у 2010 р. Захід відбувся за участі працівників районної та сільських бібліотек] / Н. Войтенко // Обрії Оратівщини. – 2015. – 10 груд. – С. 3.

Монастирська, А. Бібліотека – книжкове відображення Всесвіту : [у грудні у Чечельницькій центральній районній бібліотеці відбулася презентація циклу книжкових виставок правової тематики «Законодавство України» та «Права людини в Україні»] / А. Монастирська // Чечельниц. вісн. – 2015. – 10 груд. – С. 4.

Богдан Сушинський – митець-покровитель бібліотеки Чечельницького краю : [про співпрацю Чечельницької центральної районної бібліотеки з науковцем, академіком, громадським діячем, журналістом, письменником Богданом Сушинським. На початку грудня у бібліотеці відбулося відкриття виставки творів Б. Сушинського «Лицар Дикого поля» у якій взяв участь сам письменник, начальник відділу культури і туризму А. Шумило, заступник голови районної ради Н. Крук та вдячні поціновувачі творчості. В ході заходу Б. Сушинський розповів по історії написання власних книг, а також подарував бібліотеці нові книги та літературознавчі журнали] // Чечельниц. вісн. – 2015. – 10 груд. – С. 4.

10 грудня у Ямпільській районній бібліотеці для дітей відбувся Тиждень права з низкою заходів, під час яких діти ознайомились з їх правами, основними державними та міжнародними документами, в яких прописані та затверджені права людини. Для учнів старших класів місцевої школи проведено правовий діалог «Пустощі і кримінальна відповідальність», за участі провідного спеціаліста управління юстиції Ю. Грицишеної, начальника Ямпільського відділу кримінально-виконавчої інспекції О. Бажури, фахівця з соціальної роботи РЦ СССДМ Г. Фіклістової, які розповіли учням про права та обов’язки, види правопорушень та відповідальність, яка наступає після їх скоєння. Молодші школярі члени гуртка «Чебурашка» взяли участь у годині права «Твої права від А до Я» під час якої діти дізналися про свої права і обов’язки, подорожували з героями казок по статтях Конвенції про права дитини та взяли участь у вирішені казкових судових справ. До уваги читачів представлена книжкова виставка «Подорож з казковими героями до країни права».

Опаряк, Л. «English club» у бібліотеці : [у Могилів-Подільській центральній районній бібліотеці продовжено роботу в проекті «English club» за сприяння волонтерів Корпусу Миру США в Україні Далайни Вілліамс та Хейлі Мартін. Завдяки проекту всі бажаючі мають можливість абсолютно безкоштовно покращити знання з англійської мови] / Л. Опаряк // Слово Придністров’я. – 2015. – 11 груд. – С. 4.

Колесник, Л. Серебрійська бібліотека допомагає людям : [про діяльність сільської бібліотека с. Серебрія Могилів-Подільського району. При бібліотеці також діє кімната-музей, де зберігаються оригінальні експонати: листи з фронту, спогади очевидців, старовинні фото з сімейних альбомів, спортивні кубки, подарунки від земляків, матеріали про життєві історії мешканців села минулого і сьогодення тощо] / Л. Колесник // Слово Придністров’я. – 2015. – 11 груд. – С. 8.

11 грудня, у рамках Всеукраїнського тижня права, відділом обслуговування юнацтва Гайсинської центральної районної бібліотеки організовано годину правової освіти, на яку були запрошені учні СЗШ І-ІІІ ст. № 5 м. Гайсин, працівники бібліотеки та бажаючі більше дізнатись про правовий статус громадян у державі. Перед присутніми виступила інспектор гайсинської поліції, капітан поліції Н. Гудима, яка розповіла про те, як важливо бути юридично грамотною людиною та продемонструвала на прикладах як розрізняти адміністративні та кримінальні правопорушення. На завершення зустрічі інспектор Н. Гудима відповіла на усі поставлені запитання.

11 грудня, у рамках Всеукраїнського тижня права, в Мурованокуриловецькій районній бібліотеці для дітей проведено правову вікторину «Права дитини в моїй країні» для учнів молодших класів місцевої школи. Підготувала захід бібліотекар відділу обслуговування молодших класів Н. Ткачук, яка розповіла дітям про їхні права і обов’язки.

12 грудня працівники відділу обслуговування Гайсинської центральної районної бібліотеки організували годину права «Стоп насильству: ваше право бути захищеним від насильства». На захід була запрошена юрист-консультант районного відділу освіти РДА А. Семенець, яка розповіла про права, обов’язки та відповідальність підлітків згідно чинного законодавства України та Декларації прав дитини.

13 грудня у читальній залі Бершадської центральної районної бібліотеки, до Дня благодійництва відбулася зустріч з волонтерами та підприємцями району, які надають допомогу учасникам АТО та їх сім’ям. У заході взяли участь: перший заступник голови райдержадміністрації В. Ольшевський, керуючий справами апарату районної ради М. Грабчак, сільський голова с. Джулинка П. Швець, а також представники волонтерських організацій району, духовенства, студенти Бершадського професійного ліцею. В ході зустрічі обговорено питання взаємодії влади і громади щодо збору та надання гуманітарної допомоги військовослужбовцям.

15 грудня у Немирівському районному Будинку культури відбулась презентація книги «Їх не злякав «Вервольф». Книга Майї Пірогової (Корнійчук) у співавторстві з журналістом Юрієм Нагорним про відголоски років Великої Вітчизняної війни та тогочасних захисників Вітчизни. Зустріч організована працівниками центральної районної бібліотеки та за ініціативи заступника голови районної ради ветеранів Юрія Ніколенка. У своїй розповіді М. Максимівна коментувала фото, презентовані глядачам, розповідала про будні і цікаві моменти з діяльності партизан, про труднощі, небезпеку, з якими доводилось їм зустрічатися тощо.

Свято Андрія – у бібліотеці : [у Липовецькій центральній районній бібліотеці відбулися Андріївські вечорниці. До заходу працівники бібліотеки підготували книжкову викладку «Звичаї та традиції українського народу»] // Липовец. вісті. – 2015.– 16 груд. – С. 2.

Гайсин, О. Чорнобильці обговорили свої проблеми за чашечкою чаю : [з нагоди Дня вшанування учасників ліквідації аварії на ЧАЕС у Тростянецькій центральній районній бібліотеці відбувся «круглий стіл» за участі учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та представників влади] / О. Гайсин // Тростянец. вісті. – 2015. – 17 груд. – С. 3, 4.

Сидорчук, З. Трояндовий ювілей «Дзвінкової криниці» : [про діяльність літературно-мистецького об’єднання «Дзвінкова криниця», що діє на базі Літинської центральної районної бібліотеки. У цьому році колектив відзначає десять років від дня заснування] / З. Сидорчук // Літин. вісн. – 2015. – 17 груд. – С. 4.

Жданова, О. Правовий тиждень в с. Ольгопіль : [в Ольгопільській бібліотеці для дорослих відбувся тиждень «Правової допомоги». Усі користувачі бібліотеки мали можливість ознайомитися з матеріалами виставки «Закон і право», де представлені книги та посібники з права та діючих законів України. Також відбувся «круглий стіл» відповідної тематики] / О. Жданова // Чечельниц. вісн. – 2015. – 17 груд. – С. 5.

17 грудня у читальній залі Бершадської центральної районної бібліотеки відбулася презентація книги Людмили Німчук «Лікарі». У заході взяли участь: начальник відділу з питань внутрішньої політики, зв’язків з громадськими організаціями та ЗМІ Р. Руденко, начальник організаційного відділу виконавчого апарату районної ради Н. Кузьмишина та її заступник Л. Матвієнко, колеги, друзі, знайомі автора та читачі бібліотеки. Цікаво представила свій нарис провідний бібліотекар БОЛІЛ, краєзнавець, громадський кореспондент районної газети Л. Німчук. Через призму історії життя родини лікарів Феофана та Віри Мулярчуків відтворила історію медицини району, з почуттям великої вдячності й шани написала про благородну щоденну працю лікарів. Щирими словами і квітами вітали автора: заступник головного лікаря ОЛІЛ В. Довгань, завідувач перинатальним центром другого рівня В. Мясников, завідуюча педіатричним відділенням Н. Холодовська, лікар терапевт, викладач Бершадського медичного коледжу В. Гунько, завідувач хірургічним відділенням Л. Медвідь та ін.

Опаряк, Л. З кагорти корифеїв (до 175-річчя від дня народження М. Старицького) : [з нагоди цієї дати протягом року у Могилів-Подільській центральній районній бібліотеці відбувся цикл заходів, зокрема: організовано книжкову виставку-експозицію краєзнавчих досліджень «Подільськими шляхами Михайла Старицького». Для молоді проведено інформаційну годину «Михайло Старицький та його творча спадщина в історії української культури», проведено літературно-музичний вечір «Зоряне небо». Бібліограф центральної районної бібліотеки О. Калашнікова підготувала та презентувала рекомендаційний список літератури «Михайло Старицький на Могилівщині»] / Л. Опаряк // Слово Придністров’я. – 2015. – 18 груд. – С. 8.

«…Немов ковток свіжого повітря» : [у приміщенні читальної зали Тульчинської центральної районної бібліотеки відбулася презентація виставки «…Немов ковток свіжого повітря», яка проходила у рамках програми «Місце зустрічі: діалог». Виставка фінансована німецьким фондом «Пам’ять, відповідальність, майбутнє» та за підтримки Всеукраїнської благодійної організації «Турбота про літніх в Україні». На виставці представлено історії життя людей, колишніх жертв націонал-соціалізму, які пройшли тяжкі випробування. На виставку були запрошені представники міської та районної адміністрації, працівники освіти міста, працівники культури, ЗМІ] // Тульчин. край. – 2015. – 18 груд. – С. 3.

18 грудня у Хмільницькій районній бібліотеці для дітей відбулося святкування Дня Святого Миколая та підсумки міськрайонної акції «Розкажу я Миколаю, яку книжечку читаю» для учнів молодших класів місцевої школи. Ведучі заходу розповіли легенду про Святого Миколая. Діти читали вірші, колядували, брали участь у різноманітних конкурсах.

18 грудня, до Дня Святого Миколая, у Бершадській центральній районній бібліотеці оформлено книжкову виставку «Святий і добрий Миколай, до нас у гості завітай». Бібліотекарі С. Єгорова та О. Струтинська провели для дітей народознавчу годину «Таємниці Святого Миколая», конкурс «Напиши листа Миколаю», вікторинку-цікавинку «Зимовий серпантин». Також юні читачі з цікавістю переглянули лялькову виставу «Зустріч з Чудотворцем Миколаєм». В усіх відділах центральної районної бібліотеки діяла благодійна акція «Святий Миколай, нашим воїнам допомагай». Зібрані кошти від читачів та бібліотекарів району перераховано на рахунок правозахисної організації солдатських матерів «Мальва».

19 грудня у читальній залі Липовецької центральної районної бібліотеки презентовано книжкову викладку «Святий Миколай, до нас завітай», присвячену Дню Святого Миколая. Представлені книги знайомлять з народними віруваннями, прикметами, пов’язаними з цим святом та сприяють вивченню та збереженню українських традицій.

Сидорчук, З. Любить поетів! : [у сільському клубі с. Городище відбулося Свято книги, в ході якого відбулася презентація чотирьох поетичних збірок поетеси, члена літературно-мистецького об’єднання «Дзвінкова криниця», жительки с. Городище Катерини Палій. У заході взяли участь: голова сільської ради С. Мудрицька, директор районної бібліотеки Л. Іщук, голова ЛМО «Дзвінкова криниця» З. Сидорчук, директор видавничої агенції «Ліра», краєзнавець-дослідник літинського краю В. Кривий, учасники Літинського ансамблю «Ладодзвін», фольклорного ансамблю «Вербиченька» Літинського РБК та ін.] / З. Сидорчук // Літин. вісн. – 2015. – 31 груд. – С. 4.

Слюсар, І. «У цій землі ваш дух, він гомонить і проростає болем…» : [у Теплицькій центральній районній бібліотеці, яка новим ім’я Г. Журби, відбувся захід з відзначення 127-ї річниці від дня народження української письменниці, талановитої землячки Галини Журби] / І. Слюсар // Вісті Тепличчини. – 2015. – 31 груд. – С. 5.

Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва

1 грудня у читальній залі відділу документів з гуманітарних, технічних та природничих наук відбувся семінар директорів, методистів ЦБС, центральних районних (міських) бібліотек за темою: «Трансформація та організація бібліотечного обслуговування: пошук шляхів в умовах реформ». У семінарі взяли участь: начальник управління культури і мистецтв облдержадміністрації С. Городинський, директор Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва Н. Морозова, директор Регіонального ресурсно-інформаційного центру розвитку громад «Громади Вінниччини», заступник виконавчого директора Вінницької обласної асоціації органів місцевого самоврядування А. Кавунець, президент Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів О. Афонін, директор Державної бібліотеки України для юнацтва Г. Саприкін, зав. науково-методичного відділу Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва Т. Марченко.

2 грудня у кіноклубі «X Муза», що діє при відділі мистецтв Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулося заняття присвячене творчості шведського режисера Інгмара Бергмана. Про творчість режисера розповіли бібліотекар відділу мистецтв, керівник клубу О. Морозова та гість заходу, науковець НАНУ, член Варшавського кіноклубу «Ілюзіон» В. Перкун. Учасники заходу переглянули фільм І. Бергмана «Після репетиції» та провели його обговорення. У засіданні взяли участь: мистецтвознавець Вінницької обласної філармонії Т. Сніжко, студенти театрального факультету ВУКіМ ім. М. Д. Леонтовича, художники краєзнавчого та художнього музеїв, психологи та інші любителі кіно.

2 грудня у відділі рідкісних і цінних видань відбулася тематична година «Медична книга з фонду відділу рідкісних і цінних видань», організована для іноземних студентів ВНМУ ім. М. І. Пирогова. Бібліотекар відділу І. Валігура представила майбутнім лікарям унікальні видання, що відображають історію та розвиток медичної науки; монографії відомих європейських лікарів ХVІІ-ХVІІІ ст. Томаса Уілліса, Джероламо Кардано, Леонардо Фіораванті, Френсіса Глісона, Каспара Бартоліна та ін. Привернула увагу молоді розповідь про розвиток медичної справи на Поділлі, діяльність вінницьких лікарів Ісидора Маковського, Казіміра Вілінського та видатного хірурга Людвига Малиновського – першого головного лікаря вінницької обласної лікарні ім. М. Пирогова, побудованої у 1914 р. Успішному проведенню заходу сприяли викладачі кафедри українознавства ВНМУ ім. М. І. Пирогова О. Рябоконь, Г. Петрук та В. Лісова.

2 грудня працівники сектору журнальної періодики підготували перегляд журнальни

Музейна діяльність

Шуляр, О. «Код Всесвіту в узорах загадкових» : [у світлиці Вінницького обласного центру народної творчості відбулося відкриття виставки традиційної подільської вишивки Андрія та Інни Єрмакових «Код всесвіту – в узорах загадкових» з циклу «Мистецтво однієї родини». Виставка покликана привернути увагу широкого загалу до вишивки східного Поділля, зокрема Вінниччини, як на унікальне явище в матеріальній культурі українського народу. Експозиція виставки складається з 40 фоторобіт І. Єрмакової, які демонструють найкращі зразки вишивки, виконані традиційними для Вінниччини техніками. Світлини розповідають про красу сорочок, створених майстринями минулих поколінь. Всі сюжети на фото − фрагменти сорочок другої половини ХІХ − початку та середини ХХ ст. Представлено також 20 фрагментів орнаментальних смуг з поликів сорочок. Разом з тим, експозицію прикрашають 60 давніх сорочок відомих вишивальних осередків Вінниччини, зокрема: колекція сорочок с. Війтівка Бершадського району, всесвітньо відомі Клембівські сорочки Ямпільского району, колекція сорочок с. Стіна Томашпільського району, сорочки, вишиті майстринями Крижопільського району, зокрема сіл Жабокрич та Шарапанівка, а також Тиврівського, Шаргородського, Піщанського, Оратівського районів. Основу експозиції складають сорочки з приватних колекцій, а також, надані історико-культурним заповідником «Буша», працівниками закладів культури сіл Війтівка та Стіна] / О. Шуляр // Бершад. край. – 2015. – 4 груд. – С. 6.

Тегза, А. 100-річчя української поштової марки : [у малій залі Літинської райдержадміністрації відбулося відкриття Вінницької обласної пересувної філателістичної виставки, присвяченої 100-річчю української марки. У відкритті виставки взяли участь: заступник голови РДА В. Захаревич, директор районного краєзнавчого музею ім. У Кармалюка В. Ткач, краєзнавець В. Кривий, голова Вінницької обласної асоціації філателістів України О. Поляковський, засновник Вінницького міського товариства колекціонерів А. Гродецький, а також відомий колекціонер І. Дмитренко, учні місцевих шкіл. Впродовж п’яти років цей виставковий марафон буде мандрувати двадцятьма найбільшими містами Вінницької області] / А. Тегза // Літин. вісн. – 2015. – 10 груд. – С. 5.

Слюсар, І. «Шкільний музей – слід, який залишу по собі» : [про історико-краєзнавчий або музей історії села та школи, який заснував учитель історії Пологівської ЗОШ Володимир Сопільняк] / І. Слюсар // Вісті Тепличчини. – 2015. – 10 груд. – С. 9.

10 грудня у виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відбулося урочисте відкриття обласної виставки витинанки «Мережана душа Поділля». Мета виставки – ознайомити вінничан та гостей міста з розмаїттям витинанок подільських майстрів та з роботами, виготовленими учасниками Міжнародного свята народного мистецтва «Українська витинанка» всіх років. В експозиції виставки представлено 135 витинанок, в тому числі п’ять великих спільних робіт, створених під час проведення попередніх свят «Українська витинанка». До експозиції виставки увійшла велика кількість робіт майстрів-учасників свята, які зберігаються в Музеї витинанки при Могилів-Подільському міському Будинку народної творчості та у фондах Вінницького обласного центру народної творчості. Свої роботи на виставку представили майстри витинанки Вінниччини: О. Городинська, М. Гоцуляк, Т. Мороховець, Р. Трейгер, Л. Власова, І. Лабун, А. Гопіна, Л. Паладійчук, Л. Сорочинська, Ю. Кафарський (м. Могилів-Подільський); Д. Власійчук, Д. Громова, В. Козаченко, Н. Камбарова, А. Панаскевич (м. Хмільник); В. Наконечний (с. Клембівка Ямпільського р-ну); В. Слободянюк, С. Поляруш, Л. Концевич, А. Філінська, С. Колногозюк (м. Вінниця); Н. Гуляєва (с. Рахни-Лісові Шаргородського р-ну); Л. Альошкіна (с. Букатинка Чернівецького р-ну) та І. Козловська (м. Жмеринка). Прикрасою експозиції стали витинанки незабутніх подільських майстрів з колекцій Могилів-Подільського районного музею етнографії і народного мистецтва ім. М. А. Руденко та обласного краєзнавчого музею, зокрема: М. Руденко, О. Салюка та його доньок В. Васильєвої та С. Танадійчука. Виставку відкрила директор обласного центру народної творчості Т. Цвігун. З вітальними словами виступили: мистецтвознавець обласного краєзнавчого музею Т. Журунова, директор Могилів-Подільського будинку народної творчості О. Городинська, завідувачка навчально-наукової лабораторії з етнології Поділля Вінницького педагогічного університету ім. М. Коцюбинського Т. Пірус. Святковий настрій створювали бандуристки, студентки ІІІ і ІV курсу Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича Г. Коваль та Ю. Франкова, учениця Вінницької дитячої музичної школи №2 М. Ковтун.

 

15 грудня у великій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відбулося відкриття науково-документальної фотовиставки «Андрей Шептицький: великий незнаний». Виставка складається з шістнадцяти стендів, на яких представлені унікальні документи і світлини, що розкривають життєвий шлях громадського діяча, будівничого, духовного пастора України владики Андрея Шептицького, висвітлює різні аспекти його багатогранної діяльності. Для експозиції використані матеріали Центрального державного історичного архіву України у м. Львові, Галузевого державного архіву Служби безпеки України, Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Музею сакрального мистецтва Львівської архієпархії УГКЦ ім. о. Антона Петрушевича, особистого архіву професора Володимира Сергійчука.

Шептицький Андрей (1865-1944) – український релігійний діяч, понад 40 років очолював Українську греко-католицьку церкву (1901-1944). На час діяльності припали переломні моменти української і світової історії: дві світові війни, Голодомор, Голокост, радянська та німецька окупації. Однак, завдяки зусиллям, які митрополит докладав для гуртування й захисту своїх вірян і усіх українців, греко-католицька церква досягла свого найбільшого розквіту в суспільстві й світі.

Тодосюк, Н. «Все тут налаштовує на поетичний лад» : [у музеї П. І. Чайковського і Н. Ф. фон Мекк відбулася лекція-концерт за участі викладачів та учнів Вінницької дитячої школи мистецтв «Вишенька». Ведуча заходу Н. Подолян розповіла присутнім про життєвий і творчий шлях видатного композитора П. Чайковського. Присутні отримали незабутні враження від чудового виконання творів видатного композитора] / Н. Тодосюк // Жмерин. меридіан. – 2015. – 19 груд. – С. 3.

23 грудня у Вінницькому обласному художньому музеї відбулись підсумкові тури традиційного фестивалю «Різдвяна зірка» і нового творчого концепту «Арт-ярмарок новорічно-різдвяного декору». У виставці взяли участь: директор художнього музею І. Безбах, директор фестивалю Н. Безбах, представники загальноосвітніх та художніх шкіл, шкіл естетичного виховання, творчих студій, майстерень м. Вінниці та районів Вінницької області. На виставці представлені візуальні твори, виконані з безмежною дитячою фантазією у техніці гуаш, акварель, батик, композиції з пластиліну, аплікації, витинанки та ін. Експертною радою фестивалю обрано 21 найкращий твір учнів творчих шкіл, майстерень, студій. Переможці відзначені дипломами «Кращий юний художник року» і пам’ятними подарунками, гран-прі фестивалю розділили двоє учасників з роботами в техніці акварель і квілінг.

Протягом грудня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї діяла виставка, присвячена історії Польщі комуністичного періоду «В обіймах великого брата. Cовєти в Польщі 1944–1993». На 56-ти стендах представлено близько 150 оригінальних знімків, які були зібрані бібліотеками, фотоагенціями і фізичними особами. Головна частина виставки присвячена 1944-1993 рокам. Однак автори представили ширший контекст польсько-радянських відносин, починаючи з польсько-радянської війни 1919-1920 рр., через пакт Молотова – Ріббентропа, радянські репресії 1939-1943 рр., Катинську трагедію, Ялтинську конференцію, викрадення шістнадцяти лідерів Польської підпільної держави, аж до залишення території Республіки Польща останніми відділами Північної групи військ Радянської армії в 1993 р. Більшість фотографій демонструють політичне, суспільне, економічне та культурне життя в Польській Народній Республіці.

Музичне життя Вінниччини

Шимко, А. Творче «Надвечір’я : [у Могилів-Подільській школі мистецтв відбулося засідання творчого об’єднання «Надвечір’я» за участі членів хору ветеранів та місцевих майстрів пера. У програмі творчого вечора на тему: «Боже великий, Україну збережи» прозвучали патріотичні музичні та поетичні твори] / А. Шимко // Краяни. – 2015. – 3 груд. – С. 4.

Шабельник, Л. Музична культура у житті району: [у Чечельницькому районному Будинку культури відбувся семінар-практикум для керівників музичного жанру клубних закладів на тему: «Роль музичного жанру в роботі закладів культури району». У заході взяли участь: начальник відділу культури і туризму РДА А. Шумило, директор районного Будинку культури Г. Малик, художній керівник Кодимського Будинку культури В. Барановський, а також творчі колективи району] / Л. Шабельник // Чечельниц. вісн. – 2015. – 3 груд. – С. 4.

10 грудня у Крижопільській школі естетичного виховання проведено бесіду-концерт «Заспіваймо пісню веселеньку». Мета заходу – збагатити знання учнів про народну пісню, відродити звичаї, традиції та обряди українського народу, виховувати гордість за український народ, який має славне героїчне минуле і багату творчу спадщину.

Наші музиканти – найкращі : [на базі Тульчинського училища культури та Тульчинської дитячої музичної школи відбулася творча зустріч зі слухачами Вінницького обласного навчально-методичного центру галузі культури, мистецтв та туризму – керівниками оркестрів та ансамблів народних інструментів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів області. Гості мали чудову нагоду ознайомитися з роботою та творчими досягненнями учнів музичної школи та студентів училища] // Тульчин. край. – 2015. – 11 груд. – С. 6.

Ущаповський, Ф. Друге хорове свято «Школа Павла Муравського» : [у концертній залі Національного університету «Києво-Могилянська академія» відбулося Друге хорове свято «Школа Павла Муравського». Засновниками  та організаторами свята стали благодійний фонд «Хорова школа Павла Муравського», «Національний університет «Києво-Могилянська академія», Міністерство культури України. Вінниччину представляв народний хор «Діброва» Піщанського РБК, художній керівник – заслужений працівник культури України, Федір Ущаповський] / Ф. Ущаповський // Піщан. вісті. – 2015. – 11 груд. – С. 5.

11 грудня у приміщенні Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича відбувся обласний мистецький проект «Співає Поділля Леонтовича» з нагоди відзначення 138-ї річниці від дня народження українського композитора Миколи Леонтовича. У заході взяли участь заступник голови облдержадміністрації – директор Департаменту освіти і науки облдержадміністрації І. Івасюк та начальник управління культури і мистецтв облдержадміністрації С. Городинський. Окрасою урочистостей стали виступи міського академічного камерного хору «Вінниця» під керівництвом В. Гадзінського та творчих колективів Вінницької області.

Леонтович Микола – український композитор, хоровий диригент, громадський діяч, педагог. Автор широковідомих обробок українських народних пісень для хору «Щедрик», «Дударик», «Козака несуть». Його обробка «Щедрика» відома у всьому світі як різдвяна колядка «Carol of the Bells».

Мартиросян, Ж. Приносимо шану тобі, митцю : [з нагоди 138-ї річниці від дня народження видатного українського композитора, хорового диригента, автора широковідомих обробок українських народних пісень для хору «Щедрик», «Дударик», «Козака несуть» та ін. Миколи Леонтовича у Теплицькому районному Будинку дитячої творчості відбувся вечір, присвячений вшануванню пам’яті славетного земляка] / Ж. Мартиросян // Вісті Тепличчини. – 2015. – 17 груд. – С. 4.

«Мелодія по слуху» : [у Чернівецькій дитячій музичній школі проведено учнівський конкурс «Мелодія по слуху» за участі учнів школи різних класів. Мета конкурсу – пропаганда даної форми роботи серед учнів, виявлення та підтримка талановитих дітей. У виконанні учнів прозвучали українські народні та авторські пісні] // Чернівец. зоря. – 2015.– 18 груд. – С. 5.

Кіномистецтво

1-17 грудня у м. Вінниця відбувся XII мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Стрічки демонструвалися у кінотеатрі «Родина», бібліотеках-філіях та у книгарні «Є». Docudays UA – це єдиний в Україні Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини. В програмі фестивалю відбулися перегляди фільмів: «Медик іде останньою», С. Шимко, Угорщина, Україна (2014); «В’язні Кануна», Росер Корелья, Іспанія (2013); «Жертвопринесення», Тео Гессінг, Великобританія, Індія (2013); «Божа воля», Бєата Бубєнєц, Росія (2013); «Це моя земля», Тамара Ерде, Франція (2014); «Звідки з’являється пил і куди зникають гроші», Тійт Оясоо, Ене-Лііс Семпер, Естонія (2014); «Цап за голос, Єрун ван Велзен», Нідерланди (2013); «Точка відліку», Міхал Щесняк, Польща (2014); «Ґабріель повідомляє з чемпіонату світу», Ельс ван Дріль, Нідерланди (2014); «Я, Йона Гонер», Нідерланди (2013); «76-49», Юлія Проскуріна, Україна (2014).

До 17 грудня у кінотеатрі «Родина» у м. Вінниця тривав Фестиваль молодого кіно «Злочин і пристрасть». У рамках фестивалю вінничанам представлено шість повнометражних картин. Добірка об’єднала скандинавське, прибалтійське, балканське, американське і європейське кіно. Організатори заходу – КМКФ «Молодість» і Eye on Films за підтримки Європейської комісії. В програмі фестивалю відбулася демонстрація фільмів: «Панама», реж. Павле Вукович (Сербія); «Людожерка», реж. Наталі Саракко (Франція); «Дві ночі до ранку», реж. Мікко Купарінен (Фінляндія, Литва); «Щастя», реж. Джордан Голднадель (США, Франція); «Чоловік у помаранчевому жилеті», реж. Аик Карапетян (Латвія); «Хованки», реж. Джоанна Коутс (Велика Британія, США).

Образотворче мистецтво

1 грудня у приміщенні Вінницької міської ради стартувала виставка фіналістів конкурсу документальної та жанрової фотографії «За кадром». В експозиції представлено двадцять світлин фіналістів конкурсу, окреслені головною ідеєю проекту – дослідження м. Вінниці через візуальний матеріал, створений методом фотографії. Організаторами конкурсу виступили: ВОГО «Лабораторія актуальної творчості», Департамент культури Вінницької міської ради, вінницький Народний клуб фотомистецтва «Обрій», поліграфія «Ідеї успіху», фотостудія «Indigo». До участі у конкурсі приймались документальні та жанрові фотографії, що відображають найцікавіші моменти повсякденного життя вінничан. Кращі роботи представлені у номінаціях: «Гумористична фотографія» – О. Свистунов (І місце), М. Тарасюк (ІІ місце) та В. Міл (ІІІ місце). Номінація «Краєвид міста» – О. Качуровська (І місце), Н. Васильківська (ІІ місце) та А. Ченкановський (ІІІ місце). Номінація «Портрет» – О. Свистунов (І місце), Р. Хутченко (ІІ місце) та Ю. Кучеревська (ІІІ місце). Номінація «Сюжетна фотографія» – О. Карпович (І місце), С. Мазур (ІІ місце) та Р. Хутченко (ІІІ місце). Номінація «Сюрреалізм» – А. Чекановський (І місце), О. Капович (ІІ місце) та Р. Хутченко (ІІІ місце).

2 грудня у художній галереї «ІнтерШик» у м. Вінниця відбулося відкриття звітної виставки творчих робіт учнів, випускників та викладачів відділення образотворчого мистецтва Вінницької дитячої школи мистецтв «Палітра творчості об’єднує!». Виставка присвячена 25-ій річниці від дня заснування школи. Учні відділення є учасниками та переможцями багато чисельних міжнародних виставок у м. Делі (Індія), м. Тегерані (Іран), м. Лідице (Чехія), м. Нова Загора (Болгарія), у міжнародному пленері юних художників у м. Луцьку, всеукраїнських, обласних, міських конкурсів дитячої творчості, зокрема: «Об’єднаймося ж, брати мої», «Я люблю Україну», «Я хочу жити в якісному світі», «Таланти багатодітної родини», «Митниця очима дітей», «Арт-Олімп», «Різдвяна зірка», «Малюємо старовинну Вінницю», «Малюємо новорічну Вінницю», «Вінниця – європейське місто», «Світ навколо нас», «Сонячна палітра», «Марка дружби», «Просто небилиці», «Ілюстрація до народної казки» тощо. До експозиції виставки увійшло близько 100 робіт.

Шимко, А. Квіти життя Миколи Олійниченка : [у Могилів-Подільському Будинку народної творчості відбулося відкриття виставки художника Миколи Олійниченка «Квіти життя». Серед представлених картин помітно виділяються зображення берегині роду людського – жінки, природну красу якої митець втілив в її найрізноманітніших образах] / А. Шимко // Краяни. – 2015. – 3 груд. – С. 4.

9 грудня експозицією «Людина і світ» розпочала свою роботу оновлена виставкова зала Вінницької обласної організації Національної спілки художників України. Півтора року ремонтних робіт, проведених коштом митців та спонсорів, перетворили цей творчий майданчик на залу високого мистецького рівня, де передбачається проведення низки різноманітних арт-проектів. Розділити з вінницькими художниками радість відкриття оновленої зали прийшли шанувальники мистецтва, друзі та члени обласної організації Спілки художників України. На урочистий захід завітали також голова обласної державної адміністрації В. Коровій та начальник управління культури і мистецтв ОДА С. Городинський. По завершенню урочистої частини, усі присутні мали змогу оглянути експонати виставки.

 

9 грудня Вінницька дитяча художня школа відкрила у регіональному центрі сучасного мистецтва «АртШик» виставку робіт своїх учнів. Експозиція, що носить назву «У дзеркалі часу», присвячена 55-річчю від дня заснування відомого мистецького закладу – Вінницької дитячої художньої школи. Ретроспектива учнівських робіт включає в себе малюнки, живописні роботи, скульптури та комп’ютерну графіку у виконанні кращих учнів школи за всі роки. Серед представлених є навіть роботи тих, хто зараз сам викладає у школі. Привітати юних художників, що навчаються у одній з найстаріших мистецьких шкіл Поділля, прийшли представники Вінницької міської ради, викладачі та учні різних років, вінницькі митці та мистецтвознавці.

15 грудня у виставковій залі Вінницької обласної організації Національної спілки художників України відбулася презентація творчої ювілейної виставки Надії Багнюк та її доньок Ліани та Віоли. Виставка присвячена 70-річчю художниці, а також творчим здобуткам її талановитих доньок. Н. Багнюк винайшла свій авторський стиль написання акварелі: творить не на звичайному папері, а на тому, який виготовляє власноруч. У цій техніці художниця досягла небувалих вершин – її твори вражають багатством фарб і витонченістю кольорових поєднань. На виставці представлені роботи різних жанрів: пейзаж, натюрморт, тематична композиція, портрет. Їх поєднує чітка вивіреність композиції, м’яка, прозора палітра, стриманість і продуманість обраних тем. Також на виставці є декоративні та масляні роботи художниці та її доньок.

Багнюк Надія – одна з відомих акварелістів Вінниччини, зразковий художник з наслідування академічної школи, реалістичного традиційного живопису та художньої педагогіки, на яких базується сформована яскрава самобутня творча манера художниці. Член спілки художників СРСР, з 1996 р. член Національної спілки художників України. З 1978 р. постійна учасниця обласних, республіканських та всесоюзних виставок живопису, акварелі, графіки. Ряд творів зберігається в музеях та приватних колекціях Грузії, України, Росії, Німеччини, Кореї, Швеції та інших країнах.

Моісеєва Ліана – живописець, закінчила Тбіліське художнє училище ім. Ніколаїдзе, з 2002 р. член Спілки художників Росії, з 2004 р. – член Міжнародного художнього фонду.

Моісеєва Віолета – дизайнер середовища, закінчила Вінницький національний технічний університет за спеціальністю дизайн та комп’ютерна графіка, постійна учасниця міжнародних та всеукраїнських форумів, конкурсів, виставок з дизайну інтер’єрів, з 2008 р. – член Спілки дизайнерів України, у 2011 р. обрана дійсним членом Української технологічної Академії, автор більш як півсотні сучасних дизайн-проектів.

18 грудня у регіональному центрі сучасного мистецтва «АртШик» відбулося відкриття виставки робіт Євгенії Гапчинської «Постачальник щастя №1». На цілий місяць у залі оселилися янголятка відомої художниці, окрім живописних картин з казковими персонажами відомої майстрині, на виставці можна було переглянути та придбати книжки, календарі та листівки авторки з незмінними зображеннями янголят.

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

Романова, Н. Бенефіс «Зірок арчі» : [у рамках фестивалю «Душі криниця – правди джерело», у Самгородецькому Будинку культури відбувся концерт колективу «Зірки Арчі». Ансамбль бально-спортивного танцю «Зірки Арчі» створено вісім років тому. У 2011 р. колектив отримав звання зразкового хореографічного колективу. За цей час у репертуарі колективу з’явилося чимало яскравих хореографічних композицій. Учасники колективу є призерами різноманітних фестивалів і конкурсів] / Н. Романова // Вісн. Козятинщини – 2015. – 3 груд. – С. 12.

Їх об’єднала пісня : [про діяльність народного аматорського фольклорного колективу Сербанівського сільського клубу-бібліотеки Хмільницького району, який днями відзначив 40-річчя від дня заснування. Репертуар колективу надзвичайно багатогранний та нараховує більше сотні пісенних творів. У заході взяли участь: заступник голови райдержадміністрації М. Чокотун, заступник голови районної ради А. Войцещук, провідний методист обласного центру народної творчості З. Красуляк, начальник відділу культури і мистецтв РДА М. Стукан, директор районного Будинку культури А. Горбатюк та ін.] // Життєві обрії. – 2015. – 4 груд. – С. 5.

Веретільна, К. Андріївські вечорниці : [у приміщенні Погребищенської дитячої музичної школи за участі учнів по класу хореографії відбувся концерт та лекція з нагоди православного свята апостола Андрія Первозваного. Мета заходу – ознайомлення учнів та батьків з давніми народними звичаями та обрядами, розвиток творчих та акторських здібностей вихованців закладу] / К. Веретільна // Колос. – 2015. – 16 груд. – С. 4.

Будняк, В. «Пісня завжди з нами» : [про колектив ансамблю «Струмочок» Саївського Будинку культури, який відзначив своє 35-річчя з часу створення. Репертуар ансамблю різноманітний, залежно від свят чи обрядів, які відбуваються у селі] / В. Будняк // Чернівец. зоря. – 2015. – 18 груд. – С. 5.

Крупельницька, Н. Здружений з піснею : [про учасників народного хору Чернятинського сільського клубу: П. Шпіганевича, Є. Просвітлюк, М. Турчик, В. Шпак та ін.] / Н. Крупельницька // Жмерин. меридіан. – 2015. – 19 груд. – С. 3.

Кубляк, С. Задаровує співом «Горлиця» : [про аматорський вокальний жіночий колектив «Горлиця», який діє при Мурованокуриловецькому районному Будинку культури. Колектив розпочав свою діяльність у 1973 р. Цьогоріч колектив святкує 25--річчя з часу присвоєння йому звання «Народний»] / С. Кубляк // Наше Придністров’я. –2015. – 30 груд. – С. 3.

Декоративно-прикладне мистецтво

2 грудня в експоцентрі Вінницької торгово-промислової палати відбулось відкриття щорічного ярмарку «Руками створена краса». Голова ГО «Гармонія» Р. Панасюк висловила подяку керівництву області, народному депутату С. Кудлаєнку, БФ «Подільська громада» і «Без кордонів», громадським організаціям «Розвиток.Розвиток», «Творчі люди» та «Творче покоління» за сприяння в організації та проведення виставки. На ярмарку кожен бажаючий мав можливість придбати сувеніри, подарунки, в’язані та вишиті вироби, листівки, предмети декору та ялинкові прикраси, авторські речі, створені вихованцями інтернатів, людьми, що пересуваються в інвалідних візках. Урочисте відкриття ярмарку «Руками створена краса» супроводжувалось дитячим дефіле та виступами вінницьких виконавців.

Мельник, Є. Наш гурток – «Художня вишивка» : [на початку грудня у Тульчинському районному Будинку дітей та юнацтва відбулася виставка декоративно-прикладного мистецтва творчих робіт вихованців гуртка «Художня вишивка». Вихованці гуртка є неодноразовими учасниками різноманітних виставок, конкурсів та фестивалів] / Є. Мельник // Тульчин. край. – 2015. – 11 груд. – С. 6.

18 грудня працівниками Теплицького районного Будинку культури, службою у справах дітей та районним центром соціальних служб сім’ї, дітей та молоді проведено ХIV районний фестиваль «Повір у себе» для дітей з особливими потребами. У фойє оформлено виставку дитячих робіт – новорічні листівки, підставки під посуд та письмове приладдя, картини з паперопластики (у техніках квілінг, оригамі), вироби з бісеру та дерева. З вітаннями виступили заступник голови районної державної адміністрації Л. Марцин та депутат обласної ради Є. Власюк.

22 грудня у світлиці Обласного центру народної творчості відкрилась традиційна виставка народного мистецтва «Різдвяне диво». За традицією у відкритті виставки взяли участь як добре відомі майстри Вінниччини, так і молоді таланти. Світлу радість Різдва Христового, сюжети з народного побуту та неповторні українські зимові пейзажі перенесли на свої картини майстри народного малярства та живопису: І. Горобчук, М. Чорний, В. Купчишин, О. Пелешко (м. Вінниця); О. Свіргун, І. Зозуля (смт Стрижавка Вінницького р-ну); Т. Філь (смт Липовець); О. Шульгань (м. Погребище); Л. Сорочинська, (м. Могилів-Подільський); Я. Імбер, Л. Волчинець (м. Крижопіль), Н. Бондар, Є. Яськова (м. Тульчин), Т. Александрой (м. Жмеринка); О. Канахівська (м. Хмільник) та юні художники Станіславчицької ДМШ Жмеринського району, Вінницької ДМШ №2 і арт-майстерні «Скриня». Одне з чільних місць в експозиції виставки зайняли роботи з розписом на склі студентів Тульчинського училища культури, які відтворили красу і магію різдвяних прадідівських обрядів та звичаїв. Гармонійно доповнюють експозицію виставки керамічні вироби: М. Діденка (м. Вінниця), В. та Д. Рижих (м. Ладижин), О. Цибулі та І. Строганової (Тульчинське училище культури); витинанки І. Громової, А. Панаскевич, Є. Годної (м. Хмільник), О. Зибіна (м. Крижопіль), Л. Концевич (м. Вінниця), А. Гопіної, Л. Городинської, Ю. Кафарського, І. Довбощук, М. Гоцуляк та Р. Трейгер (м. Могилів-Подільський), С. Колновозюк (с. Писарівка Вінницького р-ну); І. Козак, А. Кучеренко та Г. Солодун (Тульчинське училище культури); різьблені картини Ю. Дяченка (м. Гайсин) та О. Крутих (м. Вінниця); дерев’яна різьблена скульптура В. Слободянюка (м. Вінниця); флористичні картини Н. Співак (с. Підвисоке Оратівського р-ну); роботи декоративного розпису С. Бугая (с. Човновиця Оратівського р-ну) та Н. Василевської (м. Вінниця); вишивка О. Рузіної (м. Липовець). Народні іграшки представили: А. Процішина (с. Попівка Липовецького р-ну.), А. Афанасьєва та Т. Вовчарук (м. Вінниця). Новорічні прикраси у техніці декупаж представила І. Краснова (м. Вінниця). Також надали свої роботи юні майстри зразкової аматорської студії «Гостина» (с. Сосонка Вінницького р-ну). Всього на виставку представили свої роботи 59 народних умільців – це 157 робіт. На відкритті виставки віншували майстрів та співали колядки і щедрівки учасники зразкового аматорського ансамблю народної музики «Дударик» Вінницької обласної станції юних натуралістів.

Творчі звіти, конкурси, фестивалі,

свята мистецтв, благодійні акції

1 грудня в ТРЦ «Sky Park» у м. Вінниця стартувала благодійна акція «Долоні дитини візьми в свої руки». Вже традиційно, напередодні Дня Святого Миколая громадська організація «Розвиток.Розвиток», за підтримки Вінницької міської ради, департаменту соціальної та молодіжної політики ОДА проводять благодійну акцію «Долоні дитини візьми в свої руки». Організатори встановили дерево бажань, на якому зображені дитячі долоньки, де написані побажання Святому Миколаю від дітей-сиріт та дітей з обмеженими можливостями. Акція надала можливість кожному вінничанину здійснити дитячі мрії.

11 грудня відбувся ювілейний концерт-звіт Вінницької дитячої школи мистецтв, присвячений 25-річчю від дня заснування «Наша творчість – тобі, Україно!». В урочистій обстановці керівники Вінницької дитячої школи мистецтв приймали святкові привітання, грамоти та подарунки від імені керівництва міста й області – заступника голови облдержадміністрації, директора Департаменту освіти і науки облдержадміністрації І. Івасюка, заступника міського голови А. Реви. До концертної програми ювілейного вечора увійшли кращі номери учнів та художніх колективів закладу: дитячого оркестру народних інструментів, ансамблю «Мрія», ансамблю народних інструментів «Український сувенір», хору молодших класів та ін.

11 грудня у с. Жабокричі Крижопільського району відбулись урочистості з нагоди 50-річчя Жабокрицького сільського Будинку культури. З вітаннями та подарунками завітали на ювілей голова райдержадміністрації В. Панчук та голова районної ради П. Тамбовцев. По завершенню урочистої частини відбулася концертна програма, підготовлена працівниками відділу культури і туризму райдержадміністрації та сільського Будинку культури.

13 грудня у концертній залі «Плеяда» Вінницької обласної філармонії відбувся концерт колядок «Польський святвечір», який зібрав представників польської громади Вінницької області. Атмосферу свята на заході, організованому Генеральним консульством Республіки Польща у місті Вінниці, учасникам дійства дарували хорові колективи консульського округу: Вінницької, Житомирської, Хмельницької та Чернівецької областей. Послухати різдвяних пісень та привітати польську громаду з початком свят на концерт завітали: голова обласної державної адміністрації В. Коровій, голова обласної ради А. Олійник, заступник Вінницького міського голови А. Рева, Генеральний консул Республіки Польща у Вінниці Томаш Олейнічак.

Чорнописька, Е. Я вірю в Україну : [під такою назвою у Гайсинському районному Будинку культури відбувся звітний концерт музичної школи. Серед запрошених гостей були присутні: представники місцевої влади, ветерани Великої Вітчизняної війни, воїни АТО, воїни-афганці, ліквідатори аварії на ЧАЕС. В програмі заходу прозвучали твори класиків та сучасних композиторів, зразки народної музики у виконанні кращих колективів та солістів, учасників та лауреатів багатьох творчих конкурсів, фестивалів, оглядів] / Е. Чорнописька // Трибуна праці. – 2015. –15 груд. – С. 2.

15 грудня у Липовецькому районному Будинку культури відбувся творчий звіт народного аматорського фольклорного колективу «Перевесло» на підтвердження звання «народний». У складі атестаційної комісії були присутні: завідувач відділом обласного центру народної творчості Л. Гричалюк, викладач народного вокалу Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича Н. Крикуненко та провідний методист з фольклору ВОЦНТ Т. Гарбулінська. За підсумками атестації, комісія рекомендувала підтвердити колективу звання «народний».

Терлецький, Г. Моя країно зоряна, квітчаста Україно! : [про творчі звітні концерти сільських закладів культури Липовецького району, які відбулися в рамках районної програми розвитку культури і духовного відродження, відповідно до плану роботи відділу культури і туризму Липовецької РДА, районного Будинку культури та центральної районної бібліотеки. Заходи відбулися з метою збереження та розвитку народних звичаїв та ремесел, підтримки і популяризації української народної пісні, народної творчості] / Г. Терлецький // Липовец. вісті. – 2015. – 16 груд. – С. 1.

16 грудня у залі Бершадської дитячої музичної школи ім. Р. Скалецького відбувся розважальний захід для вихованців школи, викладачів та їхніх батьків «Козацькі забави». Мета заходу – залучення дітей до джерел національної історії, культури, сприяння патріотичному вихованню, осмисленню себе, своєї особистості як частини великого українського народу, нащадків козацького роду. В програмі заходу відбулися розважальні конкурси з масовим залученням дітей, які дізнавалися про традиції, звичаї, козацьку кухню, облаштування житла українських козаків тощо. Звучали козацькі мелодії у супроводі бандури, сопілки та інших народних інструментів.

Мураховська, К. Нагороди «Подільського зорепаду» : [у Вінниці відбувся ІІ Всеукраїнський багатожанровий конкурс мистецтв «Подільський зорепад», який проводився з метою здійснення культурних заходів всеукраїнського рівня, а також виявлення і підтримки талановитих дітей та молоді у різних видах мистецтв і творчості. Бершадський край представляли учні Бершадської ДМШ ім. Р. Скалецького у номінації «Інструментальна музика»] / К. Мураховська // Бершад. край. – 2015. – 18 груд. – С. 2.

Осадча, Л. Талановиті жмеринські зірочки знову на висоті : [у м. Вінниця відбувся ІІ Всеукраїнський багатожанровий конкурс мистецтв «Подільський зорепад», який проводився з метою здійснення культурних заходів всеукраїнського рівня, а також виявлення і підтримки талановитих дітей та молоді у різних видах мистецтв і творчості. Жмеринщину представляли: колектив спортивної сучасної хореографії «Грація КЗ «Жмеринський Центр позашкільної роботи», вихованці хореографічної студії А. Дембовської та вихованці вокального ансамблю «Зорецвіт» ЦПР] / Л. Осадча // Жмерин. газ. – 2015.– 18 груд. – С. 7.

Осаволюк, С. Талановиті нащадки великого Руданського : підбито підсумки районного конкурсу читців гумору «Україна сміється, адже не здається» : [до 172-ї річниці від дня народження Степана Руданського у Калинівському районі відбувся підсумок конкурсу читців гумору «Україна сміється, адже не здається». У конкурсі взяло участь 50 учасників з різних населених пунктів району] / С. Осаволюк // Прапор Перемоги. – 2015. – 18 груд. – С. 2.

18 грудня на Бершадщині відбулася благодійна акція «Святий Миколай – наших воїнів оберігай» на підтримку воїнів АТО, у якій взяли участь керівники району, працівники культури району, громадськість міста. Цього дня відбувся святковий благодійний концерт за участю творчих колективів дитячої музичної школи ім. Р. Скалецького та районного Будинку культури. 20 грудня учні Бершадської дитячої музичної школи взяли участь у районному святі для дітей, які потребують особливої турботи «Подаруй дитині радість».

18 грудня, з нагоди святкування Дня Святого Миколая, у Мурованокуриловецькому районному Будинку дитячої та юнацької творчості відбулося районне свято «Святий Миколай до нас в гості завітав» для дітей з функціональними обмеженнями та дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування. Захід відбувся за сприяння відділів у справах сім’ї та молоді, освіти, служби у справах дітей райдержадміністрації, районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Привітати дітей прийшли заступник голови районної державної адміністрації В. Козачишен та селищний голова Г. Цибульська.

19 грудня, у День Святого Миколая, у Винницькому ЦПКіВ ім. М. Горького відбулося офіційне відкриття новорічної ялинки. У заході взяли участь: голова Верховної Ради України В. Гройсман, голова облдержадміністрації В. Коровій, міський голова С. Моргунов. Офіційна церемонія відкриття головної ялинки міста супроводжувалася святковими виступами відомих вінницьких виконавців – О. Онофрійчука, О. Мельник та Амадор Лопес з гуртом «Румберос


Хроніка культурного життя Вінниччини
Грудень

  1. Частина 1
  2. Частина 2

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше