ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2014 РОКУ
Хронологічний довідник

Версія для друку

Народної культури оберіг

До 75-річчя з часу заснування

Вінницького обласного центру народної творчості

(1939)

Вінницький обласний центр народної творчості (ОЦНТ) веде свій літопис з 1939 р. Саме тоді постановою Ради Народних Комісарів № 329 обласні бази самодіяльного мистецтва було реорганізовано в обласні будинки народної творчості. І хоч таблички на фасаді будівлі змінювалися, проте напрямки і методи діяльності були незмінними, лише вдосконалювалися з урахуванням реалій часу.

Ошатний будиночок, що на вул. Архітектора Артинова, 33 у нашому місті знають вінничани та жителі області. Саме тут знаходиться ОЦНТ, який 2014 р. відзначатиме свій поважний ювілей. 75 років для закладу – це ціла епоха, за якою десятки доль, сотні колективів, тисячі гарних справ.

Якби можна було детально рік за роком написати історію Центру, вийшло б чимало томів із переліком найрізноманітніших заходів, колективів, митців і людей, які підтримують, зберігають і розвивають культурні надбання нашого народу. Кожен із цих томів був би по-своєму цікавий. Зусилля працівників закладу впродовж багатьох років були спрямовані на вивчення і збереження народної творчості, надання методичної і практичної допомоги аматорським колективам, закладам культури клубного типу, підтримку кращих майстрів, узагальнення і пропаганду передового досвіду.

У різні роки посаду директора Центру обіймали Іван Масляєв і Валерій Шер, Віктор Поливаний і Василь Романов, Володимир Лозовський і Сергій Гарбулинський. Понад п’ят-надцять років заклад очолює Тетяна Цвігун, заслужений працівник культури України, кавалер ордена княгині Ольги ІІІ ступеня. Вагому частку в роботу закладу внесли директор обласної філармонії, заслужений працівник культури України А.Левицький, композитори Р.Скалецький, В.Папаїка, К.Семенов, директор літературно-меморіального музею Михайла Коцюбин-ського, заслужений діяч мистецтв України Ф.Панчук, заслужений працівник соціальної сфери України, завідувачка міського РАЦСу Г.Левицька, заслужений діяч мистецтв України, заступ-ник голови Національної спілки майстрів народного мистецтва України, мистецтвознавець В.Титаренко, хореографи – В.Бон-дарчук, Т.Гуменчук, В.Сокирко, О.Дернова, хормейстер І.Кочурський, художники – М.Ройзен, М.Білик, радіожурналіст Г.Овсі-єнко, завідувачка Центру естетичного виховання молоді В.Цим-бал, а також колишні співробітники Центру – В.Козачук, І.Журав-лівський, Є.Чугунова, Г.Макоїд, М.Семчишина й чимало інших.

З працівниками Центру плідно співпрацювали і видатні фольклористи: Гнат Танцюра, Настя Присяжнюк, Євгенія Тондій, Марія Руденко, Мефодій Рябий, Євдокія Горб, Володимир Вовкодав, кавалер ордена княгині Ольги ІІІ ступеня Ганна Коваль. Своїми здобутками і проблемами діляться збирачі народних перлин: З.Чорна, А.Сторожук, Т.Гуцал, Л.Горошко, Ю.Васюк, В.Багач, Л.Лазуренко та багато інших. Постійну підтримку діяльності закладу нині надає начальник управління культури і туризму облдержадміністрації, заслужена артистка України, кавалер ордена княгині Ольги ІІІ ступеня М.Скрипник.

Усвідомлюючи значимість та цінність традиційного народного мистецтва, працівники Центру роблять все для того, щоб не втратити нетлінні скарби культури нашого народу та шанувати її творців, виявляють імена талановитих народних малярів, гончарів, різьбярів, писанкарів, вишивальниць, майстрів витинанки, самобутніх співаків і музикантів та докладають зусиль щодо популяризації їх самобутніх творінь не лише на теренах Вінниччини, але й далеко за її межами. За підтримки Центру ряд провідних майстрів та керівників закладів культури клубного типу і творчих аматорських колективів області удостоєні високого звання «Заслужений майстер народного мистецтва України» та «Заслужений працівник культури України». Серед них – Ю.Дяченко, Г.Данилюк, І.Горобчук, Н.Шпак, О.Городинська, В.Кубаль, В.Буздиган, Л.Лановик, Н.Бегаль, Н.Гаврилюк, Т.Гуцал, Л.Мазуренко, Л.Шайко, В.Багач та інші.

Серед мистецьких заходів, якими Вінниччина славиться на всю Україну, найбагатшу історію має обласна виставка образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва, яка щороку представляє сотні талановитих митців і відкриває для широкого загалу десятки нових імен. На обліку Центру нараховується понад 2 тис. самобутніх майстрів народного мистецтва. Великий резонанс викликають виставки із серії «Мистецтво одного села» та «Мистецтво однієї родини».

У Вінницькій області народну творчість пропагують близь-ко 6 тис. різножанрових колективів. За сприяння Центру, 399 з них удостоєні почесного звання «Народний (зразковий) аматорський» (в т.ч. 84 дитячі). До народного мистецтва долучаються дитячі та юнацькі колективи, молоді майстри, що свідчить про нерозривну єдність поколінь.

З ініціативи Центру започатковано ряд обласних культурно-мистецьких свят, частина з яких переросли у всеукраїнські та міжнародні, а саме:

 Міжнародні пленери скульпторів-каменотесів «Поділь-ський оберіг», що з 1986 р. проводяться в с. Буша Ямпільського району на території Державного історико-культурного заповідника. Результатом їх проведення стало створення музею скульптури під відкритим небом;

Всеукраїнське свято народного мистецтва «Українська витинанка», започатковане в 1993 р. у Могилеві-Подільському на батьківщині майстра народної творчості, фольклористки, заслуженого працівника культури України Марії Авксентіївни Руденко. Завдяки цьому заходу місто над Дністром здобуло неофіційну назву «Столиця українських витинанок». 2011 р. свято набуло міжнародного статусу;

Всеукраїнський огляд-конкурс автентичних колективів на приз Гната Танцюри (на честь відомого фольклориста-земляка) проводиться з 2001 р. і збирає фольклорні та фольклорно-етнографічні колективи з усіх куточків України;

Всеукраїнське свято сатири і гумору імені Степана Руданського започатковане 2008 р. (з нагоди 175-ї річниці від дня народження поета-земляка);

Всеукраїнське свято кобзарського мистецтва ім. В.Пере-пелюка «Струни вічності» проводиться з 2001 р. із метою вшану-вання відомого кобзаря, композитора, талановитого письменника і народного майстра;

Всеукраїнське свято народного мистецтва «Великодня писанка» започатковане 2007 р. з метою відродження національ-них традицій писанкарства та з нагоди відзначення 75-річчя утворення Вінницької області.

Фахівцями ОЦНТ було започатковано Всеукраїнську акцію «Мистецтво одного села», завдяки якій кияни та гості столиці відкрили для себе цілі пласти народного мистецтва сіл: Стіна Томашпільського, Війтівка Бершадського, Клембівка і Буша Ямпільського, Новоселівка Гайсинського, Наддністрянське Мурованокуриловецького, Животівка Оратівського, Соболівка Теплицького, Рахни-Лісові Шаргородського, Крищинці Туль-чинського районів. В ювілейному році у вересні (виставкова зала Національного музею літератури України) буде презентовано виставку народного мистецтва села Андрушівка Погребищен-ського району. Це починання отримало схвальну оцінку Міні-стерства культури України, і слідом за вінничанами свої нетлінні скарби в столиці нашої держави демонстрували інші області. Нинішнього року презентовано виставку великодньої писанки в м. Київ, у рамках Всеукраїнського фестивалю «Писанковий рай», ініційованого громадською організацією «Столичні ініціативи». До цієї акції долучилися клубні та освітянські заклади, студії образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, провідні майстри-писанкарі з усіх районів області й міста Вінниці. На виставці було представлено понад 3 300 писанок, виготовлених у різних техніках. На фестивалі Вінниччина посіла призове місце за представлення традиційної писанки.

У знаменитому селі Бубнівка Гайсинського району, що здавна славиться своїми гончарами, 1995 р. започатковано Всеукраїнський симпозіум-практикум з народного гончарства «Бубнівська кераміка». Нинішнього року буде проводитися обласний пленер гончарів у с. Круподеринці Погребищенського району. Керамічні вироби, виготовлені майстрами під час пленерів, зберігаються в музеї-садибі братів Якова та Якима Герасименків – відомих майстрів бубнівського розписного гончарства та фондах Центру.

До 130-річчя від дня народження М.Д.Леонтовича у м. Тульчин, де багато років жив і творив геніальний композитор, започатковано «Хорові асамблеї Леонтовича». Прологом свята стала незакінчена опера Миколи Дмитровича «На русалчин Великдень».

2008 р., до 17-ї річниці Незалежності України, започатко-вано обласний фестиваль народної творчості «Скарби Поділля», де було представлено експозиції «Хутір Обжинковий», «Прийшов до нас медовий Спас», «Козацька левада», «Хутір Майстровий», «Хутір Пісенний», виставки традиційних костюмів з музейних та приватних колекцій, тернових хусток та обрядових хлібів.

2009 р., у рамках фестивалю, проведено культурно-мистецьку акцію «Вишивана доля Вінниччини», 2010 – «Величальна хлібові», 2011 – «Подільський узвіз народних ремесел», 2012 – «Подільське весілля» та презентація багатометрових вишитих рушників районів області, 2013 – «Мистецтво одного села».

2012 р. започатковано культурно-мистецьку акцію «Кори-феї культури на обласній сцені» та «Обмінні виставки між областями України».

2013 р. – Всеукраїнський мистецький фестиваль «Живі монастирські дзвони», з нагоди 1000-ліття заснування Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря. Цього ж року Вінниччина презентувала себе на Всеукраїнській акції «Парад вишиванок», де був представлений 80-кілограмовий макет «Диво-птах Вінниччини», розписаний в традиціях Поділля заслуженим майстром народної творчості України Василем Слободянюком з м. Вінниця.

Кращі аматорські колективи районних та сільських будин-ків культури презентували своє мистецтво під час Днів культури та творчих звітів Вінниччини в Києві – «Красо України – Поділ-ля» (1999), «Тобі, Україно, щедрує Поділля» (2001), «Києву, граду древніх столиць, – даруємо вжинок подільських світлиць» (2003), «Благословенна земля, моя Вінниччина» (2009).

Щорічно більше 50 аматорських різножанрових колективів області за сприяння Центру гідно представляють мистецтво Вінниччини на міжнародних та всеукраїнських фестивалях і конкурсах.

Великою популярністю користуються традиційні обласні культурно-мистецькі заходи, зокрема: фестивалі – хорового мистецтва ім. П.Муравського, «Співає Поділля» (присвячений М.Д.Леонтовичу); «Театральна весна»; мистецькі – «Мамину сорочку при-горну до серця», «Кінометр», «Народні музики Поділля»; народної культури «Одвічна Русава»; свята – ім. Гната Танцюри, кобзарського мистецтва «Струни вічності» ім. В.Перепелюка, «Мистецька родина»; духової музики «Сурми Поділля», «Свято козацької слави»; літературно-мистецькі – «Велика рідня», приуро-чені дню народження письменника, фольклориста, етнографа Михайла Стельмаха, мистецьке – «Пісенні крила сивої зозулі», присвячене композитору, письменнику, перекладачу, громадсько-му діячу П.І.Ніщинському; конкурси – «Кобзар і Україна», козаць-кої пісні, «Музика літа», відбірковий – Всеукраїнського конкурсу сучасної пісні та популярної музики «Червона рута» тощо.

Резонансними на Вінниччині стали культурно-мистецькі проекти заслуженого журналіста України Ганни Секрет, які проводяться в с. Правилівка Оратівського району при підтримці управління культури і туризму ОДА та ОЦНТ. Це фестивалі: регіональні – дитячої творчості – «На кордоні областей», «Мамині обереги», «Тернова хустка», «Мамині рушники», Всеукраїнський – «Український борщ». Нинішнього року планується проведення регіонального обласного свята народної творчості «Батьківська хата».

Центром проводиться значна робота з відродження, розвитку та популяризації культур національних меншин, що компактно проживають на теренах Вінниччини. Традиційними стали обласні заходи: свято «Всі ми діти твої, Україно!» (м. Шаргород), фестиваль-конкурс «Подільські барви», фестиваль ромської культури, польської культури «Єднаймося, радіймо, співаймо!», дні грузинської, єврейської, вірменської, російської, білоруської, польської, асирійської культур, свято кухні «Чим хата багата, тим і рада» (м. Вінниця). Впродовж 2008-2012 рр. Вінниччина приймала Всеукраїнський фольклорний фестиваль чехів, які живуть в Україні.

Пріоритетним напрямком роботи Центру є розвиток народного мистецтва. Щорічно проводяться обласні, персональні виставки, серед них: «Різдвяне диво», «Шевченко в народному мистецтві», «Великодня писанка», «Подільська народна іграшка», «Українська витинанка», «А ми тую козацькую славу збережемо…», виставки народного мистецтва тощо.

ОЦНТ надає великого значення забезпеченню районних будинків культури методичними розробками та друкованою продукцією. Упродовж останніх років побачила світ низка довідників, нотних збірників, поетичних збірок, наукових видань, серед яких: «Одвічна Русава: Етнографія та фольклор с. Стіна на Поділлі», «Олексій Луцишин: Спомин про майстра» Л.Мельничук, «Легендарна Буша: Історія, перекази, поезія», «Струни вічності», «Старообрядництво Вінниччини», «Подільське ткацтво», «Твори для бандури» А.Дзюби, «Пісні вишневого саду», «Козацька доля» В.Папаїки, «Співає ансамбль «Мальви» З.Куркової, збірник наукових праць «Народна культура Поділля в контексті національного виховання», довідник «Вінниччина фольклорна», «Українські хліби на матеріалах Поділля» С.Творун, довідник «Народні майстри Вінниччини», збірка вокально-хорових творів «Село, серцю миле» М.Косенка, «Краю мій, рідна сторона», «Співає народний хор: Українські народні пісні в обробці Ігоря Кочурського», збірник сценаріїв «Зав’ю вінки на всі святки», поетичні збірки «Я тепло збираю по краплині» Т.Приймасюк, «Таїна» З.Красуляк, «Зелена неділя» В.Сторожук, книга «Голос душі» Г.С.Патрака-Кухаренка, збірка «Микола Леонтович і сучасність», альбом-каталог «Основні культурно-мистецькі заходи 2012 року», каталог «Скарби Поділля» та низка каталогів обласних і персональних виставок митців народного мистецтва.

З 2003 р. щоквартально виходить альманах «Світлиця», який висвітлює мистецькі події, що проходять в області, розповідає про керівників аматорських колективів, народних майстрів, в якому друкують сценарії масових заходів тощо.

Вагоме науково-творче підґрунтя для діяльності культурно-освітніх працівників області становлять науково-практичні конференції та дослідницькі експедиції з вивчення фольклору, культури старообрядців і народного мистецтва. Протягом останніх чотирьох років Центром були проведені конференції: «Фольклор у збиранні і дослідженні», «Подільське традиційне ткацтво», «Народна культура Поділля в контексті національного виховання» (спільно з ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського). Окрім вищеназваних заходів, щорічно проводяться творчі майстерні, майстер-класи за участю провідних фахівців України, круглі столи, надаються індивідуальні консультації, методична і практична допомога на місцях з усіх жанрів і видів народної творчості.

З 2004 р. проводяться творчі лабораторії директорів РБК, метою яких є впровадження інноваційних технологій у сфері культури і діяльності культурно-освітніх закладів області, поширення кращого досвіду. Такі зібрання проводилися на базі Калинівського, Бершадського, Гайсинського, Тульчинського, Бар-ського, Мурованокуриловецького, Тиврівського, Хмільницького, Піщанського, Теплицького, Шаргородського, Оратівського, Крижопільського, Немирівського, Козятинського та Іллінецького РБК.

Великим здобутком багаторічної методичної діяльності Центру є сценарний фонд культурно-мистецьких і просвітницьких заходів, який складає 145 томів. Щорічно поповнюються фонди Центру, де налічується понад 2 тис. кращих зразків народного мистецтва, а саме: кераміка В.Рижого, Т.Шпак, В.Живко, Ф.Міщенко, Р.Чмерука, домоткані килими Бершадського, ткацтво Муро-ванокуриловецького, Вінницького, Літинського районів, домо-ткані рушники Є.Гудзь, клембівські рушники та рушники, вишиті сучасними майстринями за стародавніми зразками тради-ційної вишивки, велика колекція витинанок і традиційних писанок, народне малярство І.Горобчука, О.Свіргуна, Т.Філь, В.Сло-бодянюка, різьблені роботи П.Пипи, Ю.Дяченка, В.Танцюри тощо.

Незважаючи на всі складнощі сьогодення, на Вінниччині продовжується процес відродження, збереження та розвитку національної культури, духовного потенціалу Поділля.

Сподіваємося, що все людство усвідомить, що допоки буде жити народна творчість – будуть утверджуватися національні цінності – патріотизм, любов до батьківщини, добробут народу та духовне оновлення суспільства.

О.І.Назарець

Інтернет-ресурс

Вінницький обласний центр народної творчості [Електронний ресурс] : [офіц. веб-сайт]. – Електрон. текст., граф. дані. – URL : http://www.vocnt.org.ua/category/about/ (дата звернення : 07.07.13), вільний. – Назва з титул. екрана. – Мова укр.


ЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2014 РОКУ
Хронологічний довідник

 1. Від укладача
 2. 2014 року виповнюється
 3. Знаменні і пам’ятні дати Вінниччини
  Січень
 4. Антоній В’ячеславович Крейчі
 5. Лютий
 6. Незгасна ватра митрополита
 7. Феномен Сергія Гальчака
 8. Ярослав Івашкевич – подолянин, класик польської літератури
 9. Березень
 10. Дослідник духовного життя українського селянства
 11. Немеркнучий подвиг
 12. Академічний ансамбль пісні і танцю «Поділля»
 13. Квітень
 14. Скульптор Володимир Смаровоз
 15. Травень
 16. Тадеуш (Тадеуш Пжемислав Міхал) Ґрохoльський
 17. Червень
 18. До 65-річчя від дня народження М.П.Стрельбицького
 19. Липень
 20. До 100-річчя від дня народження П.І.Муравського
 21. Серпень
 22. До 75-ліття від дня народження В.Є.Селезньова
 23. До 75-річчя від дня народження А.М.Пачевського
 24. Вересень
 25. Анатоль Свидницький – попередник Михайла Коцюбинського в літературі
 26. Пошуки симетрії справедливості у несправедливому світі
 27. Жовтень
 28. Народної культури оберіг
 29. Листопад
 30. Український лицар-отаман Я.В.Гальчевський
 31. Слово про Родіона Скалецького
 32. Грудень
 33. Фольклористка Настя Присяжнюк
 34. Відомості про авторів текстових довідок
 35. Зміст

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше