ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2014 РОКУ
Хронологічний довідник

Версія для друку

СЕРПЕНЬ

1 100 років від початку (01.08.1914-11.11.1918) Першої світової війни, яка з усіх подій XX ст. чи не найбільший (у причинно-наслідковому контексті) вплив справила на долю людства. Перша світова війна стала важким випробуванням для українського народу, зокрема вінничан. Уже з перших днів у Вінниці було створено Комітет із виготовлення і забезпечення воїнів російської армії теплими речами. Місцевим комітетом Червоного Хреста для потреб фронту у Вінниці було налагоджено збір добровільних щомісячних пожертвувань. По Миколаївському проспекті (нині вул. Соборна) було встановлено спеціальні ящики для збору тютюну, цигарок, білизни, теплих речей, продуктів харчування, влаштовувалися вуличні збори коштів. Часто проходили благодійні культурні заходи, зокрема у 1915 р. із великим успіхом відбулася виставка творів художників. Критика схвально відгукнулася на представлені серед інших картин твори вінницького художника Н.Альтмана.

У місцевих газетах постійно друкувалися зведення про бойові дії на фронтах війни. По всій губернії розгортали військові шпиталі. З вдячністю відгукувалися поранені, яких лікували у лазареті, влаштованому в будинку княгині М.Щербатової в Немирові, за турботу і увагу до кожного з них.

Одними з перших на потреби армії, викликані війною, відгукнулися земства Подільської, Київської і Волинської губерній, що утворили Союз південно-західних областей. Він надавав надзвичайно велику допомогу солдатам на фронті. З 26 вересня 1914 р. до 1 січня 1915 р. земства, які входили до Союзу, сформували 3 санітарні поїзди, які відправляли на фронти діючої армії з необхідними речами та подарунками, повертаючись назад із пораненими і хворими солдатами. Один із поїздів, що відправлявся на фронт очолив відомий вінницький художник В.Коренєв. За цей час санітарні поїзди зробили 46 рейсів і перевезли 19 919 чол.

З подіями Першої світової війни пов’язане також ім’я генерала О.О.Брусилова, який упродовж 1913-1914 рр. мешкав із родиною у Вінниці. У Першій світовій війні він брав участь із самого її початку, командуючи 8-ю армією і Південно-Західним фронтом (з 1916 р.). У ході бойових дій проявив неабиякий військовий талант. Він – єдиний воєначальник Першої світової війни, який домігся ліквідації могутньої оборони австро-угорських позицій у травні-липні 1916 р. Цей наступ увійшов у військову історію під назвою «Брусиловський прорив». Він став важливою воєнно-стратегічною перемогою вітчизняної зброї і продемонстрував здатність наносити противнику нищівні удари.

Відомо також, що дружина генерала, Н.В.Брусилова, у першій половині війни, мешкаючи у Вінниці, очолила місцеве відділення Червоного Хреста та ряд інших організацій. Разом із сестрою вони подбали про організацію цілої мережі лазаретів, шпиталів, летючих загонів, їх праця була високо оцінена військовими і цивільними установами.

Війна принесла великі бідування подолянам, погіршила і без того їх важке становище. Лінія фронту, яка проходила через територію України, розділяла не тільки ворожі армії, але й український народ на дві частини. З 1915 р. знову розгорнулася страйкова боротьба. 1916 р. ще більше посилився революційний рух, що призвело до подій 1917 р.

Література:

Волковський, В.М. Бойові дії на українських землях уроки Першої світової війни : [в т. ч. на Поділлі] / В.М. Волковський // Укр. іст. журн. – 2004. – № 4. – С. 38-56.

Реєнт, О.П. Україна в період Першої світової війни: історіогр. аналіз / О.П. Реєнт, Б.М. Янишин // Укр. іст. журн. – 2004. – № 4. – С. 3-37.

Багас, Л. Деякі факти з історії Першої світової війни на Подільській землі / Л. Багас // Наук. зап. Сер. : Історія / ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського. – Вінниця, 2008. – Вип. 13. – С. 209-212.

Генерал А.А. Брусилов и Украина : сб. ст. – Винница, 2008. – 92 с. : илл.

Філін, О. Брусилов – вінничанин! : [про військов. стратега і тактика Першої світової війни О.О. Брусилова] / О. Філін // Независим. курьер. – 2012. – 25 січ. – С. 3 : фото.

• 95 років тому народився Болеслав Адамович Буяльський (01.08.1919 м. Кіровоград – вересень 2009, м. Він-ниця), літературознавець, педагог, кандидат філологічних наук (1953), професор (1993). Учасник Другої світової війни. Закінчив Вінницький педагогічний інститут (1945), де потім майже півстоліття (1945-1993) викладав курси античної і зарубіжної літератур. Упродовж 1993-1996 рр. – професор кафедри культури Вінницького технічного університету. Досліджував творчість письменників Заходу. Багато уваги приділив Б.Буяльський методиці вивчення української і російської літератури у школі, зокрема проблемам виразного читання художніх текстів, удосконалення художньої майстерності учителя-словесника, присвятивши цьому такі праці: «Курс на мастерство» (1974), «Искусство выразительного чтения» (1986), «Як ми спілкуємося: мовленнєвий етикет українського народу» (2001), методичні матеріали «Поезія усного слова» (2005). Один із укладачів підручників і хрестоматій для 9 і 10 кл. Зазнав критики за літературознавчі і педагогічні погляди.

Література та інтернет-ресурс:

Хоменко, Б.В. Болеслав Адамович Буяльський / Б.В. Хоменко // Енцикл. сучас. України (ЕСУ). – К., 2004. – Т. 3 : Біо-Бя. – С. 683 : портр. – Бібліогр. в кінці ст.

Таємниця живого слова Б.А.Буяльського : до 90-річчя від дня народж. літературознавця та педагога [Електронний ресурс] : бібліогр. список / Вінниц. ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва ; уклад. Т.П. Кристофорова ; ред. М.Г. Спиця ; відп. за вип. Н.І. Морозова. – Електрон. текст. дані. – Вінниця : Вінниц. ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва, 2009. – 11 с. – URL : http://old.library.vn.ua/publications/2009/Bujalskij (дата звернення : 08.11.12), вільний. – Назва з титул. екрана. – (Вінниц. ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва).

4 60 років від дня народження Василя Семено-вича Нікіфорова (04.08.1954, с. Павлівка Калинів. р-ну), військо-вослужбовця, льотчика-снайпера, генерал-лейтенанта. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1975). У подальшому проходив службу від командира авіаційної ланки до заступника командувача Повітряних Сил з авіації – началь-ника авіації Повітряних Сил Збройних Сил України. Освоїв 10 типів літаків. Може літати на всіх типах винищувачів, які є на озброєнні Повітряних Сил Збройних Сил України. Неодноразово брав участь у міжнародних навчаннях. Протягом 2011-2012 рр.

виконував обов’язки начальника Вінницького гарнізону. Організовував роботу з утримання в належному стані братських могил, меморіалів, пам’ятників та місць поховань радянських воїнів на території Вінницького гарнізону. Допомагає вирішенню особистих проблем ветеранів Великої Вітчизняної війни. Бере активну участь у громадському житті Вінниці. Багатогранна діяльність В.С.Нікіфорова сприяє популяризації міста Вінниці як столиці Повітряних Сил Збройних Сил України.

Інтернет-ресурс:

Нікіфоров, В. Василь Нікіфоров: «Підготовка одного льотчика до рівня 1-го класу обходиться державі у мільйони, а ми так легко із ними розстаємося» [Електронний ресурс] : [інтерв’ю заст. командувача Повітряних Сил ЗС України з авіації – нач. авіації генерал-лейтенанта] / В. Нікіфоров ; спілкув. Ю. Ігнат

// Винница. info. – 2010. – 26 авг. – Електрон. текст. дані. – URL : http://www.vinnitsa.info/news/community/vasil-nikiforov-pidgotovka-odnogo-lotchika-do-rivnya-1-go-klasu-obhoditsya-derzhavi-u-milyoni-a-mi-tak-legko-iz-nimi-rozstayemosya.html (дата звернення : 20.10.13), вільний. – Назва з титул. екрана.

5 115 років від дня народження Бориса Дмитровича Антоненка-Давидовича (літературні псевдоніми Богдан Вірний і Б.Антонович) (05.08.1899, Ромни Сумської обл. – 09.05.1984, м. Київ), прозаїка, поета, публіциста, літературознав-ця, драматурга, мовознавця, критика, перекладача, громадського діяча, активного учасника національно-визвольних змагань 1917-1920 рр. та дисидентського руху опору. Отримав Державну премію України ім. Тараса Шевченка (посмертно, 1992). 1947 повернувся в Україну і до 1951 р. проживав у с. Білий Рукав Хмільницького району, працюючи фельдшером. Тут же знову був заарештований.

Література:

Кимак, Л.Б. Антоненко-Давидович Борис Дмитрович / Л.Б. Кимак // З-над Божої ріки : літ. біобібліогр. слов. Вінниччини / упорядкув. і заг. ред. А.М. Подолинного. – 2-ге вид., перероб. і допов. – Вінниця, 2001. – С. 141.

6 60 років від дня народження Тамари Євгенівни Оврах (06.08.1954, с. Ковалівка Немирів. р-ну), художника декоративно-ужиткового мистецтва, живописця. У 1977 р. закінчила Львівський державний інститут декоративного та приклад-ного мистецтва, відділення художньої кераміки. З 1977 р. – учасниця обласних та республіканських виставок, живописно-графічних пленерів у Вінницькій області, зокрема в м. Немирів, а також Миколаївській та Одеській. Працює у галузі монументаль-ної та декоративно-ужиткової кераміки, станкового живопису та художнього текстилю. Твори зберігаються у Вінницькому обласному художньому музеї, Немирівській картинній галереї та приватних колекціях. Член СХУ (1987).

Література:

Оврах Тамара Євгенівна // Вінницький вернісаж [Изоматериал] : вист. тв. митців Вінниччини з нагоди 35-річчя створ. Вінниц. обл. орг. НСХУ. – Вінниця, 2010. – С. 78-79 : кол. іл. – (Краса України Поділля).

9 110 років тому народився Микола Филимонович Матвійчук (09.08.1904, с. Ольгопіль, тепер Чечельниц. р-ну – 19.09.1993, м. Львів), літературознавець, доктор філологічних наук (1962), професор (1969), відмінник народної освіти України. Закінчив 2 факультети (колективізації та педагогічний) Київського кооперативного інституту (1930), Літературний інститут ім. О.М.Горького у Москві (1937). До війни працював у музеї О.М.Горького, в Інституті світової літератури О.М.Горького АН СРСР. Учасник Другої світової війни. У повоєнні роки – завідувач Львівським відділом Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнографії, старший науковий співробітник інституту суспільних наук, водночас працював у Дрогобицькому педагогічному інституті. Досліджував творчість М.Горького у контексті української літератури і фольклору. Член СПУ з 1950 р.

Література:

Подолинний, А.М. Матвійчук Микола Филимонович / А.М. Подолинний // З-над Божої ріки : літ. біобібліогр. слов. Вінниччини / упорядкув. і заг. ред. А.М. Подолинного. – 2-ге вид., перероб. і допов. – Вінниця, 2001. – С. 217.

10 60 років від дня народження Віталія Дмитрови-ча Безносюка (10.08.1954, с. Хоменки Шаргород. р-ну), фахівця у галузі економіки, кандидата економічних наук, заслуженого економіста України. У 1981 р. закінчив Українську сільськогос-подарську академію за фахом економіст-організатор. До 1975 р. працював у Молдові. Протягом 1975-1985 рр. обіймав керівні посади на підприємствах м. Київ. У 1987-1992 рр. був на дипло-матичній службі в Угорщині. Після її завершення працює у туристичній галузі, очоливши Українську державну корпорацію з іноземного туризму «Укрзовнішінтур». Нині вона має зв’язки з понад 60 країнами світу. В.Д.Безносюк займається також науко-вою діяльністю. Він розробив організаційно-економічні основи формування туристичної галузі України. Є членом редколегій кількох столичних видань. З 1994 р. очолює раду Міжнародної громадської організації «Вінницьке земляцтво у м. Києві».

Література:

Безносюк Віталій Дмитрович // Славетна Вінниччина: новітня історія України. / авт.-упоряд. В.В. Болгов. – К., 2006. – Вип. 1. – С. 110 : портр.

Безносюк Віталій Дмитрович // Вінниччина журналіст-ська: ж-сти нашого краю в засобах мас. інформ. і не тільки… : до 50-річчя утвор. НСЖУ : громад.-попул. довід. / авт.-упоряд. В. Лисенко. – Вінниця, 2010. – С. 16-17.

14 65 років тому (1949) у Вінниці було відкрито найбільший в області стадіон «Локомотив», сьогодні – комунальне підприємство «Центральний міський стадіон».

Література:

Любущенко, Ю. Стадіону – півстоліття: [з історії та сьогодення] / Ю. Любущенко // Подолія. – 2002. – 6 верес. – С. 15 : фото. – (Спец. вип. газ. «П’ятниця»).

15 95 років тому (15.08.1919) почала виходити щоденна газета Вінницького товариства «Просвіта» – «Шлях». Всього вийшло 99 номерів часопису (з 15 серпня до 21 грудня 1919 р.). Вона мала такі рубрики: «Телеграми», «Хроніка» (місцеві події), «Офіційний відділ», «Театр і музика», «З газет», «Оголошення». Вже у своєму першому номері редакція газети заявила про непохитну рішучість захищати волю України від московської агресії. В часописі детально розкривалася робота вінницького повітового з’їзду у вересні 1919 р., де селяни ухвалили підтримати всіма силами владу Директорії та її уряду, захистити самостійність і незалежність Української Народної Республіки. Регулярне висвітлення на сторінках «Шляху» знаходили освітянські проблеми губернії. В газеті вміщували також матеріали і про культурне життя Вінниччини.

Література:

Масловський, М. Видання вінницької «Просвіти» / М. Мас-ловський // Тези доп. 13-ї Вінниц. обл. іст.-краєзн. конф. 6 верес. 1994 р. – Вінниця, 1994. – С. 58-59.

Кравець, М. Газета «Шлях» Вінницького товариства «Просвіта» (1919) : [серп.-груд.] / М. Кравець // Тези доп. 14-ї Вінниц. обл. іст.-краєзн. конф. – Вінниця, 1995. – С. 3-7.

• 65 років тому народилася Алла Борисівна Дутковська (15.08.1949, м. Вінниця – 19.06.2004, м. Чернівці), художник-модельєр, сценограф, заслужений діяч мистецтв Укра-їни (1998). Закінчила Вижницьке училище прикладного мистец-тва (Чернівец. обл., 1970), Одеський державний педагогічний інститут ім. К.Д.Ушинського (1986). Під час роботи у Чернівецькій філармонії (1973-1975) розробила проекти естрадних костюмів для ансамблів «Смерічка», «Жива вода», «Черемош», співаків Н.Яремчука, П.Дворського, Софії, Лідії та Ауріки Ротару. Була художником-постановником низки мистецьких фестивалів. Викладала у Чернівецькій дитячій художній школі (1978-2003). На основі народного одягу та сучасного силуету започаткувала сценічні стилізовані естрадні костюми в Україні.

Література:

Савчук, О.В. Алла Борисівна Дутковська / О.В. Савчук // Енцикл. сучас. України (ЕСУ). – К., 2008. – Т. 8 : Дл-Дя ; додаток : А-Ґ. – С. 551 : портр. – Бібліогр. в кінці ст.

16 75 років від дня народження Раїси Василівни Пасічник (16.08.1939, с. Нетребівка Томашпіл. р-ну), Героя Соціалістичної Праці (1966). Навчалася у Вербівській середній школі (10 класів, 1957), працювала в колгоспі ім. ХХ з’їзду КПРС с. Марківка. У 1961 р. очолила комсомольсько-молодіжну ланку з вирощування кукурудзи. Закінчила Вінницький сільськогосподарський інститут. За досягнуті успіхи з вирощу-вання високих урожаїв удостоєна високого звання Героя Соціалістичної Праці. Нагороджена також орденом Леніна, орденом Жовтневої революції.

Література:

Історія міст і сіл Української РСР : у 26 т: – К., 1972. – Т. : Вінницька область. – 778 с. – Зі змісту: [Р.В. Пасічник]. – С. 354-363.

Пасічник Раїса Василівна // Томашпільщина : до 85-річчя утвор. Томашпіл. р-ну : ювіл. зб. / упоряд. О.В. Сікал. – Вінниця, 2008. – С. 93 : портр.

17 130 років тому народився Олександр Васильо-вич Іванов (17.08.1884, м. Кам’янець-Подільський – після 1949), український педагог, етнограф, фольклорист, перекладач, краєзнавець. Вчителював у містах Ямполі (1908), Могилеві-Подільському (до 1930 р.), де очолив місцевий музей, керував краєзнавчим товариством. Автор історико-краєзнавчих нарисів про цілий ряд сіл та містечок Могилівщини, описав пам’ятки культури у 88-ми подільських селах. Налагодив співпрацю з багатьма установами УАН: Етнографічною комісією, Інститутом географії та картографії, Комісією охорони пам’яток культури, Музеєм українських діячів мистецтва та науки, Кабінетом музичної пісенності та багатьма іншими установами. Під час перебування у Могилеві-Подільському родини Косачів тісно спілкувався з нею. Листувався з Оленою Пчілкою, яка на його прохання написала автобіографію, присвятив письменниці два вірші. Написав і переклав українською та російською мовами багато поетичних творів, проте друкувався рідко. Архів О.В.Іванова зберігається у спецфонді відділу рукописів Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН під № 157.

Література:

Гуць, М.В. Іванов Олександр Васильович / М.В. Гуць // З-над Божої ріки : літ. біобібліогр. слов. Вінниччини / упорядкув. і заг. ред. А.М. Подолинного. – 2-ге вид., перероб. і допов. – Вінниця, 2001. – С. 131-132.

20 75 років тому народився Віталій Євдокимович Селезньов (20.08.1939, м. Ізюм на Харківщині), народний артист України, художній керівник Вінницького обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. М.Садовського (див. розширену довідку в кінці місяця).

21 90 років від дня народження Миколи Даниловича Кучерявого (21.08.1924, с. Мазурівка Тульчин. р-ну – 19.08.1944, с. Сочь (за 10 км. біля м. Пашкани, Румунія), Героя Радянського Союзу (посмертно 1945). Учасник Великої Вітчизняної війни з травня 1944 р. Командир відділення 132-го гвардійського стрілецького полку 42-ї гвардійської стрілецької дивізії 40-ї армії (2-й Український фронт). Відзначився під час прориву оборони противника в районі м. Пашкани (Румунія). 19 серпня 1944 р. під час бою кинувся на заміновані дротяні загородження, в яких після вибуху утворились проходи. Відважний воїн ціною свого життя сприяв виконанню підрозділом бойового завдання. Нагороджений орденом Леніна.

Література:

Гальчак, С.Д. Герой Радянського Союзу Кучерявий Микола Данилович / С.Д. Гальчак // Герої Поділля: Герої Рад. Союзу – уродж. Вінниц., Тернопіл. та Хмельниц. обл. / С.Д. Гальчак. – К., 2010. – С. 116 : портр.

22 10 років тому (22.08.2004), з нагоди 300-ліття села Поташня Бершадського району, було відкрито народний музей культури та галерея Прокопа Колісника. Ініціатором відкриття музею став голова правління ВАТ «Явір-Агросервіс» В.Фалілеєв. Автором проекту і куратором музею та всіх мистецьких проектів є художник, письменник, викладач живопису Пряшівського університету (Словаччина) Прокіп Миколайович Колісник. Розташований музей в окремому приміщенні колишньої школи. У 2007 р. йому присвоєно звання народного. Музейна колекція нараховує понад 800 предметів. Щороку музей відвідує приблизно 4 тис. чоловік. На базі музею та галереї проходять концерти народної творчості, вернісажі, творчі зустрічі та інші культурно-мистецькі заходи, серед яких – щорічний мистецький пленер «Поташня – чарунка Поділля».

Література:

Колісник, П. Поташня-рядно таїни : [про відкр. музею куль-тури села та галерею Прокопа Колісника у с. Поташня Бершад. р-ну] / П. Колісник // Сучасність. – 2005. – № 3. – С. 134-138 : фото.

Хмарук, О. Храм культури земляка / О. Хмарук // Вінниц. газ. – 2007. – 12 лип. – С. 4.

23 95 років від дня народження Аріядни Арсенівни Шумовської-Стебельської (Аріядна Шум) (23.08.1919 м. Гні-вань Тиврів. р-ну – 06.06.2002, м. Торонто, Канада), критика, мистецтвознавця, поетеси, скульптора, художника. Представниця української діаспори в Канаді. Науково-творчий доробок Аріядни Шумовської-Стебельської складає понад 300 публікацій, найбільше – у виданнях Канадського НТШ. Їй належать 23 дослідження, присвячені проблемам української літератури – від «Слова о полку Ігоревім» до творчості Василя Стуса.

Література:

Подолинний, А.М. Шум-Стебельська Аріядна Арсенівна / А.М. Подолинний // З-над Божої ріки : літ. біобібліогр. слов. Вінниччини / упорядкув. і заг. ред. А.М. Подолинного. – 2-ге вид., перероб. і допов. – Вінниця, 2001. – С. 384-385.

Подолинний, А. Мисткиня із Гнівані / А. Подолинний // Подолинний, А. Жити Україною : ст., рец., есе. – Вінниця, 2007. – С. 177-179.

• 65 років від дня народження Євгена Митрофановича Таранюка (23.08.1949, с. Вербівка Іллінец. р-ну), журналіста, поета, прозаїка. Закінчив філологічний факультет Київського університету ім. Тараса Шевченка. На журналістській роботі – з 1972: тривалий час працював зав. відділом, заступником редактора Іллінецької райгазети «Трудова слава», був власкором обласної газети «Вінниччина». Живе в Іллінцях. Видав збірки віршів: «Очі вічності» (1995), «Диктатура совісті» (1996), а також збірку оповідань «Хронопіль» (1996) і сатиричну повість-казку «Тяпляндія» (1999).

Література:

Подолинний, А.М. Таранюк Євген Митрофанович / А.М. Подолинний // З-над Божої ріки : літ. біобібліогр. слов. Вінниччини. – 2-ге вид., перероб. і допов. / упорядкув. і заг. ред. А.М. Подолин-ного. – Вінниця, 2001. – С. 334-335.

24 120 років тому народився Богдан Володимиро-вич Крижанівський (24.08.1894, м. Львів – 20.04.1955, м. Чер-нівці), український диригент, композитор, заслужений артист УРСР (1943). Закінчив Львівську (1916) та Віденську (1918) консерваторії. Один із організаторів Вінницького українського драматичного театру ім. І.Франка (1920). У 1919-1923 рр. жив і працював у Вінниці.

Література:

Крижанівський Богдан Володимирович // Митці України : енцикл. довід. / ред. А.В. Кудрицький. – К., 1992. – С. 668.

• 55 років від дня народження Миколи Івановича Кучера (24.08.1959, с. Гордіївка Тростянец. р-ну), вченого-агронома, кандидата сільськогосподарських наук, генерального директора ПРаТ МХП «Зернопродукт», депутата Вінницької обласної Ради (з 2010 р.). Після закінчення агрономічного факультету Української сільськогосподарської академії (1981) працював головним агрономом колгоспу с. Тростянчик, заступ-ником голови, секретарем парткому колгоспу с. Летківка Тростянецького району. Протягом 1989-1992 рр. – голова Тростянецького РАПО. З 1992 до 1994 рр. – начальник управління сільського господарства Тростянецької райдержадміністрації, начальник обласного управління сільського господарства і продовольства. 2002-2004 рр. – голова правління Державної акціонерної компанії «Хліб України», м. Київ. З серпня 2004 р. – директор ТОВ «Зернопродукт», реорганізованого у вересні 2007 р. у ЗАТ «Зернопродукт МХП» та в квітні 2011 р. – у ПрАТ «Зернопродукт МХП». Член постійної комісії обласної Ради з питань адміністративно-територіального устрою та взаємодії з органами місцевого самоврядування.

Інтернет-ресурс:

Переможці на мажоритарних округах [Електронний ресурс] : Кучер Микола Іванович // РБК Україна. – Електрон. текст. дані. – URL : http://www.rbc.ua/ukr/vyboru2012/person/m2093 (дата звернення : 22.05.13), вільний. – Назва з титул. екрана.

29 120 років від дня народження Демида Григоро-вича Бурка (29.08.1894, с. Пирогів Тиврів. р-ну – 9.06.1989, м. Штутгарт, Німеччина), педагога, поета, публіциста, церковного діяча. Закінчив Сутиську учительську (1909) та Вінницьку церковно-учительську школи (1913), Кам’янець-Подільський університет, Інститут народної освіти. Працював у школі. Учасник Першої світової війни. Співпрацював із Всеукраїнською церковною радою. У січні 1918 р. Д.Бурко брав участь у бою під Крутами, про що через багато років напише вірш-спогад «На вічну пам’ять мученикам». 1920 р., у складі українського війська, був у Польщі. Згодом, повернувшись на Батьківщину, вчителював у школах Вінниччини та Київщини. Був двічі ув’язнений, переховувався під чужим іменем. Під час Другої світової війни Бурко в Полтаві висвячується на священика. Відомо, що у 1943 р. отець Демид брав участь у похороні 500 жертв більшовицького режиму у Вінниці (після розкопок у парку ім. М.Горького). Під час панахиди він виступив із промовою, в якій зазначив: «Нехай на їхніх могилах виростуть квіти кращого майбутнього». З осені 1943 р. був настоятелем церкви Св. Духа у Штутгарті (Німеччина). З грудня 1956 р. входив до Вищого церковного управління УАПЦ, а з 1969-го до 1973 р. виконував обов’язки голови цього управління. У 1973 р. Бурка обирають членом Ради Митрополії УАПЦ. Друкувався у різних церковних часописах. Головною ж його працею стає збірка нарисів «Українська автокефальна православна церква – вічне джерело життя», яка побачила світ незадовго до смерті автора (1988).

Інтернет-ресурс:

Бурко Демид Григорович [Електронний ресурс] // Холодний яр : офіц. сайт. – Електрон. текст. дані. – URL : http://unknownwar.info/-_683/ (дата звернення : 20.06.13), вільний. – Назва з титул. екрана.

• 100 років від дня народження Івана Матвійовича Жмурка (29.08.1914, с. Степашки Гайсин. р-ну – 04.08.1955, там же), Героя Радянського Союзу (1946). У Червоній Армії – з 1935 р.

У 1938 р. закінчив Харківське військове піхотне училище, в 1939 р. – Харківське військове авіаційне училище штурманів. У 1939-1940 pp. – на радянсько-фінському фронті. Учасник Вели-кої Вітчизняної війни з червня 1941 р., воював на Західному, Калінінському, Сталінградському, Донському, Північно-Кавказькому, 3-му Білоруському, 1-му та 2-му Прибалтійських, Ленін-градському фронтах. Гвардії капітан. До квітня 1945 р. здійснив 206 бойових вильотів на бомбардування аеродромів, залізничних вузлів, скупчень військ противника. У 1949 р. закінчив Вищу офіцерську школу штурманів у Краснодарі. Нагороджений бойовими орденами та медалями. 4 серпня 1955 р. загинув під час виконання службових обов’язків.

Література:

Сандул, В.О. Жмурко Іван Матвійович. / В.О. Сандул // Ен-цикл. сучас. України (ЕСУ). – К., 2009. – Т. 9 : Е-Ж. – С. 624.

31 75 років від дня народження Анатолія Мартино-вича Пачевського (31.08.1939, с. Борсків Тиврів. р-ну), директора ПП «Радівське» (Калинів. р-н), депутата обласної Ради, Героя України (2002), заслуженого раціоналізатора України, почесного академіка НААН України, почесного академіка Академії прав людини, голови Всеукраїнської політичної партії «Діти війни» (з 2009) (див. розширену довідку в кінці місяця).


ЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2014 РОКУ
Хронологічний довідник

 1. Від укладача
 2. 2014 року виповнюється
 3. Знаменні і пам’ятні дати Вінниччини
  Січень
 4. Антоній В’ячеславович Крейчі
 5. Лютий
 6. Незгасна ватра митрополита
 7. Феномен Сергія Гальчака
 8. Ярослав Івашкевич – подолянин, класик польської літератури
 9. Березень
 10. Дослідник духовного життя українського селянства
 11. Немеркнучий подвиг
 12. Академічний ансамбль пісні і танцю «Поділля»
 13. Квітень
 14. Скульптор Володимир Смаровоз
 15. Травень
 16. Тадеуш (Тадеуш Пжемислав Міхал) Ґрохoльський
 17. Червень
 18. До 65-річчя від дня народження М.П.Стрельбицького
 19. Липень
 20. До 100-річчя від дня народження П.І.Муравського
 21. Серпень
 22. До 75-ліття від дня народження В.Є.Селезньова
 23. До 75-річчя від дня народження А.М.Пачевського
 24. Вересень
 25. Анатоль Свидницький – попередник Михайла Коцюбинського в літературі
 26. Пошуки симетрії справедливості у несправедливому світі
 27. Жовтень
 28. Народної культури оберіг
 29. Листопад
 30. Український лицар-отаман Я.В.Гальчевський
 31. Слово про Родіона Скалецького
 32. Грудень
 33. Фольклористка Настя Присяжнюк
 34. Відомості про авторів текстових довідок
 35. Зміст

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше