ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2014 РОКУ
Хронологічний довідник

Версія для друку

Академічний ансамбль пісні і танцю «Поділля»

До 70-річчя з часу утворення колективу

(1944)

Після звільнення Вінницької області від фашистських загарбників у 1944 р. та відновлення роботи Вінницької обласної філармонії розпочинається біографія її найстаршого колективу.

На посаду художнього керівника українського ансамблю пісні і танцю, створеного на базі капели ім. М.Д.Леонтовича, яка існувала у Вінниці з 1919 до 1941 рр., був запрошений Олександр Середюк. Балетмейстер – А.Попов, хормейстер – Я.Котляр, директор ансамблю – Я.Любарський, солістка – Б.Кулик.

У зв’язку з тяжким повоєнним становищем, 1948 р. колектив реформовано в ансамбль бандуристів під орудою Віктора Джержого. До складу ансамблю входили Іван Козак, Олексій Плахотнік, Андрій Дзюбенко, Степан Солоїд, Олександр Парчевський, Петро Рибончук, Микола Сухан, Володимир Кальнін.

До формування репертуару ансамблю долучився фольклорист, педагог, композитор Родіон Скалецький, написавши пісню «Вітерець Поділля», яка згодом стала назвою колективу.

Художнє керівництво ансамблю в різні роки здійснювали Анатолій Мархлєвський (нині професор Київського національного університету культури і мистецтв), Володимир Хазанович, Серафим Гладецький.

За досягнення у розвитку музичного і танцювального мистецтва 1972 р. колектив було нагороджено Грамотою Президії Верховної Ради КБАРСР, а в 1974 р. – Грамотою Президії Верховної Ради УРСР.

Своєрідною візитівкою філармонії 1960-1970-х рр. стає дует бандуристок – заслужених артисток КБАРСР Лілії та Віри Ткачук, які представляли мистецтво Вінниччини на ІХ Всесвітньому фестивалі молоді в Софії, виступали на Кубі, в Німеччині, Польщі, Чехії, Монголії, Росії, нагороджені Грамотами Міністерства культури УРСР та ЦК ЛКСМУ.

У 1982 р., прийнято рішення про створення ансамблю пісні і танцю «Поділля», штат розширено – передбачені хорова, оркестрова та хореографічна групи з власними репетиційними студіями. Завдяки керівництву міста й області, для забезпечення житлом запрошених на роботу в ансамбль артистів виділено гуртожиток та більше 20 квартир. Найскладніша стартова організаційна та творча робота лягла на плечі художнього керівника та головного балетмейстера Григорія та Тетяни Новікових.

У 1986 р. колектив очолив відомий диригент (нині народний артист України, професор, почесний громадянин

м. Вінниця) Віталій Газінський. До формування творчого обличчя колективу долучились хормейстер Едуард Зілінський, поети Ніна Гнатюк та Михайло Каменюк, режисер Іван Масляєв, художники Ірина Попенко та Костянтин Вітавський.

У 1995 р. В.Газінського змінив заслужений артист України Василь Ткаченко.

З 1996 р. художнім керівником і головним балетмейстером ансамблю пісні і танцю «Поділля» став заслужений артист України Анатолій Кондюк. Творчий штаб колективу: головний хормейстер – заслужений артист України Віктор Волков, керівник оркестру Володимир Пиріг, балетмейстери – заслужена артистка України Людмила Кондюк, Віктор Марценюк, завідуючий постановчою частиною Володимир Черевик.

Своєю багаторічною сумлінною працею, виконавським талантом значний внесок у розвиток колективу здійснили відоме на Вінниччині та в Україні тріо – заслужені артистки України Лідія Остапчук, Галина Король та артист Олександр Остапчук, артисти хору Віктор Ромейко, Ніна Кирилова, Ірина Іванченко, Лариса Гордієнко, Тетяна Каплун, Тетяна Бутенко, Михайло Левицький, Ванда Городецька, Олена Терещенко, артисти балету Микола Бевз, Тетяна Поліщук, Тетяна Олексієнко, Олександр Веселовський, Оксана Грішина, Юрій Геваргізов, Олена Шевченко.

«Поділля» – універсальний художній колектив, що своїм мистецтвом презентує найкраще з невичерпної скарбниці народної творчості всіх куточків Вінницької області. У його програмах – історичні думи, козацькі та чумацькі пісні й танці, жартівливі хорові сценки, родинно-побутова, обрядова лірика, купальські, жниварські, весільні пісні й танці, колядки, щедрівки.

Основу репертуару колективу складає подільський фольклор, зібраний і опрацьований збирачами і дослідниками народної творчості: Настею Присяжнюк, Гнатом Танцюрою, Родіоном Скалецьким, Марією Руденко, Зоєю Чорною.

Гастрольні шляхи «Поділля» пролягли по всій Україні та за її межами. Їм аплодували глядачі Сибіру і Москви, Далекого Сходу і Молдови, Англії та Франції, Швейцарії та Польщі. Колектив ансамблю «Поділля» – постійний учасник творчих звітів Вінниччини в Національному палаці мистецтв «Україна».

Рішенням колегії Міністерства культури і туризму України від 13 грудня 2012 р., колективу ансамблю пісні і танцю «Поділля» Вінницької обласної філармонії надано статус академічного.

У рамках підготовки до 70-річчя створення колективу, ансамбль виступає з багатьма концертними програмами, серед них – вокально-хореографічне дійство з обробками народних пісень та фрагментами старовинних обрядів «Подільська рапсодія».

У березні 2014 р., із нагоди свого славного ювілею академічний ансамбль пісні і танцю «Поділля» порадує вінничан та гостей міста великим святковим концертом.

Л.В.Смішко

Література

Квіти та овації для – «подолян» : [про ансамбль пісні й танцю «Поділля»] // Вінниччина. – 2009. – 2 жовт. – С. 9 : фото. – (Спец. вип. газ. «Хочу все знати»).

Цвігун, Т. Дякуємо Богу за професію : [17 трав. у залі Вінниц. обл. філармонії відбулися урочистості з нагоди Всеукр. дня працівників культури та майстрів народного мистецтва] / Т. Цвігун // Світлиця. – 2012. – № 2. – С. 1-3 : кол. фотогр.

Сегеда, Ю. На сцені –- «Подільська рапсодія» : це вокально-хореографічне дійство з обробками народних пісень та фрагментами старовинних обрядів стало чудовим подарунком публіці до 70-річчя найстаршого філармонійного колективу Вінниччини – академічного ансамблю пісні і танцю «Поділля» / Ю. Сегеда // Вінниччина. – 2013. – 23 жовт. – С. 8 : фото.


ЗНАМЕННІ І ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ВІННИЧЧИНИ
2014 РОКУ
Хронологічний довідник

 1. Від укладача
 2. 2014 року виповнюється
 3. Знаменні і пам’ятні дати Вінниччини
  Січень
 4. Антоній В’ячеславович Крейчі
 5. Лютий
 6. Незгасна ватра митрополита
 7. Феномен Сергія Гальчака
 8. Ярослав Івашкевич – подолянин, класик польської літератури
 9. Березень
 10. Дослідник духовного життя українського селянства
 11. Немеркнучий подвиг
 12. Академічний ансамбль пісні і танцю «Поділля»
 13. Квітень
 14. Скульптор Володимир Смаровоз
 15. Травень
 16. Тадеуш (Тадеуш Пжемислав Міхал) Ґрохoльський
 17. Червень
 18. До 65-річчя від дня народження М.П.Стрельбицького
 19. Липень
 20. До 100-річчя від дня народження П.І.Муравського
 21. Серпень
 22. До 75-ліття від дня народження В.Є.Селезньова
 23. До 75-річчя від дня народження А.М.Пачевського
 24. Вересень
 25. Анатоль Свидницький – попередник Михайла Коцюбинського в літературі
 26. Пошуки симетрії справедливості у несправедливому світі
 27. Жовтень
 28. Народної культури оберіг
 29. Листопад
 30. Український лицар-отаман Я.В.Гальчевський
 31. Слово про Родіона Скалецького
 32. Грудень
 33. Фольклористка Настя Присяжнюк
 34. Відомості про авторів текстових довідок
 35. Зміст

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше