Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Хроніка культурного життя Вінниччини
Вересень

Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва

1 вересня, до Дня знань Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К. А. Тімірязєва провела загальнобібліотечний День інформації для учнів, студентів, викладачів навчальних закладів, усіх бажаючих, розкриваючи перед читачами свої унікальні книжкові скарби. Зокрема: відділ наукової інформації та бібліографії підготував віртуальний бібліографічний список «Бібліотека – територія сімейного читання», який можна переглянути на сайті бібліотеки old.library.vn.ua та провів бібліографічний урок «Енциклопедії: корисно і цікаво»; у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук оформлена виставка-інформація «Вчимося вчитись»; сектор газетної періодики організував перегляд газетних публікацій «І знову вересень ступив на наш поріг…»; у відділі мистецтв відбувся перегляд навчальної літератури по проведенню майстер-класів з усіх видів мистецтв «Навчання – шлях до вміння»; сектор правової інформації підготував День інформації «Подорож у світ правової книги»; у відділі рідкісних і цінних видань оформлено книжково-ілюстративну виставку «Українські освітні часописи у фонді рідкісних і цінних видань Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва»; відділ економіки та аграрного виробництва підготував перегляд літератури «Економічні знання – шлях до успіху»; відділ краєзнавства – перегляд літератури «Сучасні дослідження краєзнавців Вінниччини»; сектор журнальної періодики оформив прес-виставку «Сходинки які ведуть в життя»; у відділі документів іноземними мовами експонувалася книжково-ілюстративна виставка «Новини бібліотечного світу: п’ять інноваційних бібліотек світу».

2 вересня до відзначення 245-ї річниці від дня народження письменника, поета, драматурга, громадського діяча – Івана Петровича Котляревського, відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих наук презентував виставку-посвяту «Іван Петрович Котляревський – життя і творчість». 9 вересня 1769 року народився український письменник, поет, драматург, громадський діяч – Іван Петрович Котляревський – автор сонячно іскристої «Енеїди» та пісенно мелодійної «Наталки Полтавки». Ці твори, написані народною мовою, й стали початком формування сучасної літературної мови.

4 вересня до 150-річчя від дня народження українського поета-лірика, публіциста, перекладача, яскравого представника української інтелігенції – Павла Арсеновича Грабовського у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук представлена виставка-ювілей «Поетична творчість Павла Арсеновича Грабовського».

9 вересня з нагоди відзначення Дня пам’яті жертв фашизму, у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук організовано виставку-пам’ять. На виставці представлені книги та журнальні статті, присвячені мільйонам солдатів та мирних жителів, які стали жертвами безжальної ідеології фашизму. Людям, які захищали свою землю від фашистського ворога, гинули під бомбами, помирали від голоду й холоду, були ув’язнені в концтаборах. Зокрема презентувалися такі книги: В.Ю. Король «Трагедія військовополонених на окупованій території України в 1941-1944 роках», М. Марголин «Холокост в Латвии. «Убить всех евреев!», С. Ивенс «Как небеса темны. 1400 дней в тисках нацистского террора», П. Полян «Между Аушвицем и Бабьим Яром. Размышления и исследования о катастрофе», Л. Безыменский «Человек за спиной Гитлера», «Они сражались за Родину», «Победившие фашизм» та інші видання.

10 вересня до 120-річчя від дня народження вітчизняного кінорежисера, художника-графіка, письменника, кінодраматурга, громадського діяча, фундатора української національної кінематографії, класика світового кінематографу Олександра Петровича Довженка відділ наукової інформації та бібліографії підготував віртуальну виставку «Я народився і жив для добра і любові...», яку можна переглянути на сайті бібліотеки. Також відділ мистецтв спільно з відділом документів із гуманітарних, технічних та природничих наук організували літературно-мистецький вечір «З Довженкових криниць».

11 вересня, у рамках відзначення на Вінниччині 25-ї річниці з дня створення громадсько-політичної організації «Народний Рух України за перебудову» у Вінницькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. К.А. Тімірязєва відбувся вечір-зустріч під назвою «Народний рух України: місце в історії і політиці». Участь у святкуванні взяли члени Вінницької крайової організації Народного руху України, громадськість, студенти Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського. В рамках заходу презентовано документальну виставку, присвячену ювілею «Народний рух України – за ідею державотворення».

13 вересня до 180-річчя від дня народження українського письменника, фольклориста та громадського діяча, земляка Анатолія Патрикійовича Свидницького (1834-1871) у відділі рідкісних і цінних видань організована виставка. В експозицію виставки-ювілею «Гарячою любов’ю обіймав народ» увійшли документи про життя та творчу діяльність А. Свидницького, його новели, етнографічні нариси, зокрема праця «Великдень у подолян», що була опублікована за життя автора у журналі «Основа» (1861 р.) та ін.

15 вересня до 105-річчя від дня народження колишнього директора Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва, Героя Радянського Союзу Івана Митрофановича Філіповського краєзнавчий відділ підготував віртуальний перегляд «Іван Митрофанович Філіповський – Герой та будівничий». У післявоєнний період І.М. Філіповський підняв бібліотеку з руїн та за короткий період вивів її у розряд найкращих в Україні. Також працівники відділу вшанували пам’ять колишнього директора покладанням квітів до меморіальної дошки, розміщеної на фасаді бібліотеки.

15 вересня у вестибюлі Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбувся благодійний ярмарок виробів ручної роботи працівників бібліотек м. Вінниці. Вилучені кошти будуть перераховані на підтримку учасників АТО.

 

17 вересня у відділі мистецтв відбулося чергове засідання кіноклубу «X Муза». На якому кіномани переглянули та обговорили фільм режисера Єміра Кустуриці «Життя як диво». Це ще один з кіношедеврів великого майстра, який отримав приз Канського фестивалю, кінопремію «Сезар» та «Золотий глобус».

18 вересня у відділі економіки та аграрного виробництва відбулося засідання клубу молодого підприємця «Твій бізнес від А до Я» на тему: «Власна справа. Підбір персоналу», яке провела голова клубу С.А. Ходакова для студентів Вінницького інституту економіки Тернопільського національного економічного університету та Вінницького гуманітарно-педагогічного коледжу. Працівники відділу підготували перегляд літератури за темою засідання.

18 вересня працівники Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва здійснили виїзд до Вороновицької селищної бібліотеки, де презентували присутнім на зустрічі студентам місцевого ПТУ № 14 виставку «Україна понад усе», а також провели майстер-клас з виготовлення браслетів у кольорах національної символіки.

19 вересня до Дня партизанської слави відділ краєзнавства підготував перегляд літератури «З історії руху опору на Вінниччині: до Дня партизанської слави».

Пам’ять про війну, її сувора правда залишаються з нами як найбільший за силою духу приклад мужності, патріотизму, важкої ратної праці і вічної скорботи за тими, хто поклав на вівтар Перемоги найдорожче – життя. Героїчні подвиги українських партизанів у пам’яті народу житимуть вічно.

22 вересня до Дня партизанської слави відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих наук провів бібліографічний огляд «Йшли в похід партизани» для студентів Вінницького транспортного коледжу. Під час заходу молодь ознайомилася з виданнями, присвяченими подвигу партизанів і підпільників у період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, що зберігаються у фонді бібліотеки.

24 вересня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбулося засідання Клубу сімейного дозвілля та розвитку «Родинне сонцеколо» за темою: «Гостини у колі єврейської родини» (знайомство зі звичаями та традиціями єврейської сім’ї). Партнерами бібліотеки в реалізації даного проекту є управління у справах національностей та релігій облдержадміністрації, Вінницька обласна організація «Україна-Ізраїль», Вінницька обласна краєзнавча літературно-мистецька громадська організація «Велика рідня», Вінницька громадська організація «Інформаційно-просвітницький центр «ВІСЬ», «Вінницька газета», спортивний клуб «Максимус». Цього дня відбулася зустріч з представниками єврейських родин. На зустрічі «Гостини у колі єврейської родини» обговорювалися питання: як сила єврейської сім’ї допомогла народу вижити в історичних випробуваннях; про головні функції жінок та чоловіків у єврейській родині; особливості буття та побуту в єврейських родинах (традиції, звичаї, свята, виховання тощо); тема єврейської родини у фольклорі, літературі та інших видах мистецтва. Також присутні мали можливість ознайомитися з виставкою книг та періодичних видань за темою: «Світ єврейської родини», а також єврейською атрибутикою, послухати вірші та пісні про родину, переглянути відео по темі. Учасники зустрічі – представники єврейських родин, педагоги, бібліотекарі, журналісти, актори, музиканти, музеєзнавці, представники громадських організацій.

 

24 вересня до 100-річчя від дня народження видатного українського прозаїка, драматурга, перекладача, земляка Дмитра Григоровича Дереча відділ краєзнавства організував виставку-ювілей «Із сузір’я вінницьких письменників. Дмитру Деречу – 100 років». З під його пера вийшло більш ніж 1100 статей, нарисів, рецензій, репортажів та памфлетів, опублікованих в журналах, газетах та трансльованих по радіо. Але Дмитро Дереч відомий здебільшого як автор прозових творів, насамперед роману «Професор Жупанський» (1976 р.), повістей «Про хлопця звичайного» (1967 р.), «Зелений хміль» (1973 р.), «Світанкові роси» (1975 р.), «Від Орші до Німану» (1990 р.) та ін.

24 вересня відділ наукової інформації та бібліографії в рамках Дня бібліографії «Книги України в дзеркалі бібліографії» підготував коментований перегляд «Бібліографічні ресурси України». На перегляді представлені всеукраїнські та регіональні бібліографічні посібники різних років видання.

25 вересня у відділі документів іноземними мовами у рамках проекту «Поезія без купюр», Театр книги «Прочитання» відбувся творчий вечір та презентація першої збірки віршів юного поета «Душі моєї сад» (з циклу міні-презентацій «Поети»). Мотиви поезії молодого автора, вінничанина Дмитра Луняки водночас ліричні, романтичні, філософські та патріотичні. Вірші розкривають його власне бачення життя, краси рідного краю, світлого нескінченного прекрасного почуття любові, як безцінного дару. Вони сповнені чистоти, прагнення збагнути таємниці людської душі, пізнати світ і самого себе. В програмі вечора прозвучали виступи: письменниці, члена Національної спілки письменників України, заслуженого працівника культури України Т. В. Яковенко; вчителя світової літератури гуманітарної гімназії №1 ім. М. Пирогова Вінницької міської ради С. В. Петрини; поетеси, викладача-методиста Вінницького гуманітарно-педагогічного коледжу, відмінника освіти України Т. Г. Омелянчик. Авторська презентація книги «Душі моєї сад» – Дмитро Луняка. Читання поезій Д. Луняки учасниками проекту «Поезія без купюр» Театру книги  «Прочитання» ВОУНБ ім. К.А. Тімірязєва та театру-студії «Сьоме небо» ВНМУ ім. М. Пирогова: «Осінній вечір», «Надія», «Лист на схід», «Ранок на морі», «Прийшла любов, на озері тиша», «Свіча горіла», «Серце», «Зростала квітка з сонця і землі». У виконанні Д. Головенько прозвучали інструментальні твори на гітарі.

 

25 вересня відділ краєзнавства підготував виставку-ювілей під назвою «Євгеній Федорович Годований – відомий поет, перекладач, краєзнавець з Вінниччини, до 65-річчя від дня народження».

Євгеній Федорович Годований народився 2 жовтня 1949 року, в с. Зеленянка, Крижопільського району. Педагог, історик, кандидат історичних наук (2007 р.), перекладач, поет, краєзнавець, дослідник.

29 вересня у відділі наукової інформації та бібліографії відбувся День бібліографії «Книги України в дзеркалі бібліографії». Зокрема: організовано перегляд бібліографічних видань «Бібліографічні ресурси України», відбулася бесіда «Бібліографічні видання: різновиди та методика використання», підготовлено віртуальний бібліографічний список «Історія та функції Книжкової палати України ім. Івана Федорова», проведено консультацію «Державні поточні бібліографічні покажчики як безоплатна реклама видавничої продукції України», бібліо-експрес бібліографічних посібників Національної бібліотеки України ім. В. Вернадського «Україномовна книга», підготовлено інформаційне повідомлення «Що таке метабібліографія?», організовано бібліографічне заняття з правил пошуку новинок в Е-каталозі бібліотеки.

29 вересня, напередодні Міжнародного дня музики, відділ мистецтв спільно з дитячою музичною школою № 2 провели зустріч з вихованцями Вінницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій». Гості заходу мали нагоду дізнатися багато цікавого про музичне мистецтво з розповіді працівників бібліотеки, а також послухати міні-концерт у супроводі різних музичних інструментів, що прозвучав у виконанні учнів музичної школи.

30 вересня до Всеукраїнського дня бібліотек у Вінницькій ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва організовано День відкритих дверей. В програмі Дня відбулися: демонстрація відео-роликів обласного конкурсу бук-трейлерів; працівники відділу рідкісних і цінних видань підготували коментований перегляд «Розкішні книги з фонду відділу рідкісних і цінних видань», у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук проведена презентація книжкової виставки «Літературна дефіляда: українська книга крізь століття», у відділі краєзнавства проведено коментований перегляд «Сучасні дослідження краєзнавців Вінниччини», відділ попереднього замовлення, МБА та видачі літератури підготував презентацію книжкової виставки «Джерело народного гумору» з циклу «Твори-ювіляри» (до 135-річчя від дня виходу в світ повісті І. Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я»), у відділі економіки та аграрного виробництва відбувся коментований перегляд літератури «Економіка для всіх», у вестибюлі основного приміщення бібліотеки організована ІІ благодійна виставка-ярмарок робіт працівників бібліотек міста та області, у відділі документів іноземними мовами підготовлена презентація виставки документів «Найкращі бібліотеки світу». У рамках Всеукраїнської акції «Читаємо Шевченка» відбулися голосні читання віршів Т.Г. Шевченка. Для працівників бібліотеки організовано урочисте зібрання колективу «Від свята до свята» та концертна програма.

Музейна діяльність

3 вересня в Тульчинському краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки авторської ляльки тульчинської майстрині С. Лєбєдєвої. В цьому році на міжнародному фестивалі авторської ляльки «Лялькаr’t» у Львові за участь у виставці «Сонце, Море, Любов» її було нагороджено дипломом за креативні зміни у суспільстві. Робота над виготовленням кожної ляльки чи композиції – тривала і деталізована до дрібниць, але в результаті з’являються досить несподівані, оригінальні фігури, істоти тощо.

  

Пономаренко, Н. Шкільному музею бути!: [«Школа успіху, добра і креативу», як позиціонує себе останнім часом Жмеринська ЗОШ №3, поповнилась ще однією новинкою – тут створено історико-краєзнавчу кімнату, яку і вчителі, і учні вже сьогодні з гордістю називають шкільним музеєм. На урочисте відкриття окрім представників учнівсько-педагогічного колективу завітали: міський голова А. Кушнір, заступники міського голови О. Півнюк та А. Білоус, начальник управління освіти М. Левківський, ветерани війни та праці. Після урочистої частини всі присутні оглянули експонати та стенди новоствореної історико-краєзнавчої кімнати. Учні школи провели екскурсію для гостей заходу] / Н. Пономаренко // Інфо Жмеринка. – 2014. – 5 верес. – С. 8.

Никитюк, С. Барський історичний музей: духовна скарбниця минувшини : [про діяльність Барського історичного музею. За період функціонування музею вдалося розширити тематику експозиції. Завдяки небайдужим мешканцям району колекція періодично поповнюється новими знахідками. У музеї представлені археологічні пам’ятки, відкриті на території району, які підтверджують його давнє заселення. Чимало матеріалів зібрано про політичний, історичний стан, економічну ситуацію,діяльність органів місцевого самоврядування, тощо. Працівники музею займаються ідентифікацією та паспортизацією музейного фонду, готують до видання путівник «Барський районний історичний музей». 26 вересня на базі музею відбудеться ІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Барська земля Поділля: європейська спадщина та перспективи сталого розвитку», присвячена 520-річчю від дня народження Бони Сфорци] / С. Никитюк // Поділ. край. – 2014. – 19 верес. – С. 5.

До 28 вересня у малій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею тривала виставка «Друзі нашого дитинства», яка стала можливою завдяки музейній акції «Подаруй музею експонат», що триває вже 11 років. Майже кожен на виставці може побачити іграшку з якою грався у дитинстві. Радянські ляльки, конструктори, м’які іграшки, діапроектор, всім знайома неваляшка та навіть культова електронна іграшка «Ну, погоди!». Доповнюють виставку фотографії дітей тих часів з іграшками у руках.

Театрально-концертна діяльність

13 вересня Вінницький академічний обласний театр ляльок розпочав новий 77-й театральний сезон виставою «Принцеса-стрибунка» за п’єсою чеського драматурга Ладислава Дворського. Режисер і художник-постановник вистави А. Солоняк – викладач харківського державного університету мистецтв ім. Івана Котляревського. Він також працював над музичним оформленням, яке складається з музики сучасних композиторів Рене Обрі, Яна Тірсена, Людовика Бурсе. Ще одна вистава буде представлена широкому вінницькому глядачеві пізніше – це спектакль для глядачів шкільного віку «Суворий іспит», присвячений 70-річчю визволення України від німецько-фашистських загарбників.

19 вересня Салон мистецтв при обласному художньому музеї відкрив 21-ий концертний сезон в оновленому форматі. Відтепер музичні вечори будуть проводити не ведучі, а самі артисти. «Клуб «Ідеальний музей». Формула Прістлі» – так організатори Салону назвали свій новий проект. Музичні виступи у супроводі коментарів самих виконавців, а потім детальний розбір драматургії творів.

24 вересня Вінницький державний академічний музично-драматичний театр ім. М. Садовського відкрив новий 81-й сезон показом театралізованої композиції «Свою Україну любіть!». 25 та 26 вересня відбувся прем’єрний показ романтичної драми на дві дії, яку поставила Таїса Славінська за твором Ольги Кобилянської – «У неділю рано зілля копала». У цій драмі переплелись трагічна історія зрадливого кохання та пристрасті. Вистава поєднує віковічну мудрість легенди і хвилюючий драматизм любовного трикутника: в основі повісті Ольги Кобилянської «У неділю рано зілля копала…» (1909 р.) – мотив романтичної пісні-балади «Ой, не ходи Грицю…» (найвідоміший твір Марусі Чурай про нещасливе кохання).

Музичне життя Вінниччини

1-6 вересня на Вінниччині відбувся мистецький проект «Мистецтво країни – за вільну Україну» на підтримку учасників АТО. Так у м. Вінниця відбувся цикл благодійних заходів, за участю провідних мистецьких колективів міста та області, а саме: в обласній філармонії відбулася концертна програма «Мистецтво за мир» Академічного міського камерного хору «Вінниця» та Академічного камерного оркестру «Арката»; на площі Шевченка організовано мистецьку акцію «Україна – єдина країна» за участю дитячих творчих колективів шкіл естетичного виховання міста та Академічного державного ансамблю пісні і танцю «Поділля» обласної філармонії. Кошти зібрані в рамках благодійного концерту, будуть направлені на реалізацію благодійної програми «Підтримка української армії» з метою підтримки військовослужбовців у зоні АТО та підтримки постраждалих внаслідок бойових дій.

13 вересня Вінницька обласна філармонія відкрила новий 78-й концертний сезон виступом Черкаського академічного заслуженого українського народного хору з програмою «Обнімись, Україно». Виколисаний у Черкаському краї, на батьківщині Тараса Шевченка, Семена Гулака-Артемовського, Кирила Стеценка, Порфирія Демуцького, Черкаський академічний заслужений український народний хор увібрав у себе мелодику, дух і слово українського пісенного мистецтва і підняв його на найвищі вершини. Створений у травні 1957 р. хор пройшов яскравий творчий шлях. Колектив є лауреатом Національної премії України ім. Тараса Шевченка. Художній керівник та головний диригент хору заслужений діяч мистецтв України Леонід Трофименко. Колектив побував з концертами у найвіддаленіших містах та селах України, в усіх республіках колишнього союзу, в Болгарії та Польщі. За велику працю і самобутній талант багатьом артистам і керівникам колективу хору були присвоєні почесні звання. За роки існування хору його репертуар поповнився сотнями кращих ліричних, обрядових, побутових народних пісень, а також творами сучасних українських композиторів. Кожна пісня або вокально-хореографічна композиція розповідає про історію і культуру України.

14 вересня розпочався XVI органний фестиваль «Музика в монастирських мурах». Сім органних концертів у вінницькому Храмі Пресвятої Діви Марії Ангельської (Соборна, 12) відбудеться до кінця жовтня. Щонеділі в стінах храму клавіш вінницького органу торкатимуться відомі українські та європейські органісти. Міжнародний органний фестиваль «Музика в монастирських мурах» – вінницька традиція, започаткована маестро Георгієм Курковим. У ці важкі для країни часи духовна органна музика сприяє очищенню душ, сповнює світлими думками та чистими помислами. Переважна більшість органістів, що виступатимуть у Вінниці – українські. Це не лише концертуючи органісти, але й церковні, різних конфесій. 14 вересня фестиваль відкрив організатор, видатний український органіст, піаніст та диригент, заслужений діяч мистецтв України Георгій Курков. У його концерті пролунали одні з найскладніших творів угорського романтика Ференца Ліста, зокрема «Варіації на теми Баха» та «Легенда про святу Єлизавету». 21 вересня за органом зайняв місце Петро Сухоцький з м. Луцьк. Він закінчив клас органа у Львівській консерваторії, був учнем маестро Самуїла Дайча. Зараз працює постійним органістом у костьолі святих Петра і Павла у Луцьку. 28 вересня відбувся виступ киянки Ольги Дмитренко. Окрім творів Баха вона виконала твори відомих донецьких композиторів братів Михайла та Анатолія Шух та фінал з циклу «Недільна музика» чеського композитора та органіста Петра Ебена. 5 жовтня свою музичну програму представить органістка з м. Рівне Катерина Огаркова, випускниця Казанської консерваторії по класу фортепіано та органу, яка з 1999 р. працює штатним органістом Рівненської обласної філармонії. 12 жовтня відбудеться концерт Тетяни Орлової з м. Біла Церква. Вона виконає вісім надзвичайно різноманітних органних творів, від прелюдій учня Баха Й. Кіттеля до фантазії Яна Цварта на тему маршу «Het Wilhelmus» (гімну Нідерландів). 19 жовтня до органу сяде Вероніка Струк з м. Одеси. Вона – відома органістка, що виступала в престижних залах Європи та є концертмейстером Одеського оперного театру. В. Струк виконає твори Баха, Корнеллі, Альбіноні, Шумана та інших світових композиторів. А завершуватиме фестивальні концерти добре відомий в Україні органіст, органний майстер та музичний діяч Єжи Кукля з Любліна. Пан Єжи – традиційний гість на фестивалі «Музика в монастирських мурах», адже саме він свого часу вивів зі стану «клінічної смерті» вінницький орган. Люблінський маестро зіграє твори Ф. Ліста в останній фестивальний день, 26 жовтня.

19 вересня у регіональному центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик», за сприянням Департаменту культури Вінницької міської ради, БФ «Сприяння розвитку талантів Поділля» та КП «Центр концертних та фестивальних програм» відбувся гала-концерт IV Всеукраїнського дитячого джазового конкурсу. Найталановитіші молоді джазові співаки та музиканти демонстрували свою майстерність. Четвертий рік поспіль відбувається конкурс для дітей та молоді, які не лише отримують шанс підвищити свою майстерність, але й отримати призи з рук уславлених музикантів. Мета – пошук талановитої молоді, що могла б гідно презентувати Україну на всесвітньовідомих джазових фестивалях та форумах, а також підвищення рівня професійної майстерності і кваліфікації керівників та викладачів творчих колективів і виконавців та встановлення творчих контактів та популяризація в Україні розмаїття напрямків національного та світового джазу. Конкурс відбувався у номінаціях: вокал (сольний спів), вокальна група (ансамблі), інструментальна музика (соліст або інструментальна група). Серед членів фестивального журі голова журі – відомий джазмен, контрабасист М. Гладецький. У складі журі: директор Вінницького джазового фестивалю «Vinnytsia jazzfest» П. Третяков, співак та композитор Г. Білявський, директор Вінницької дитячої музичної школи №1, кандидат мистецтвознавства Т. Бурдейна-Публіка та заступник директора департаменту культури ОДА Г. Ковальчук. Перед членами фестивального журі стояло складне завдання – обрати найталановитіших у двох номінаціях двох вікових категорій. Перше місце у номінації «Інструментальна музика» першої вікової категорії здобув дев’ятирічний киянин Акім Груй. В номінації «Вокал» першої вікової категорії одразу дві переможниці: Т. Олексієнко та А. Прус. У дорослій віковій категорії в номінації «Інструментальна музика» кращим названо молодого та вже відомого вінницького саксофоніста Р. Войтко. У вокальній номінації премію отримала К. Царенко, яка справила неймовірне враження своїм співом на всіх членів журі. Одностайними були судді у виборі володаря гран-прі конкурсу. Кращою з кращих стала Еліна Мбані-Амона – вже добре відома вінницька вокалістка, лауреат багатьох конкурсів, вихованка зразкової творчої майстерні естрадного мистецтва «Зоряна мрія» та студентка вокального відділу Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича.

Кіномистецтво

4 вересня у виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відбулася презентація документальної стрічки про героїчного підполковника К. Могилка, який ціною власного життя врятував десятки мешканців Слов’янська, скерувавши підбитий бойовиками літак за межі міста. Стрічка створювалася за благодійні кошти та за сприяння обласної державної адміністрації.

Костянтин Могилко – вінницький пілот, загиблий у червні під час виконання бойового завдання у зоні АТО та посмертно нагороджений званням Герой України. Вшанувати пам’ять героїчного вінничанина завітали громадськість області, представники структурних підрозділів облдержадміністрації та духовенства, а також близькі та рідні загиблого. Звертаючись до присутніх, автор стрічки Л. Філонов зазначив, що ідея створення документального фільму з’явилася одразу опісля трагедії. Він висловив переконання у важливості створення документальних стрічок про героїв сьогодення, які гинуть захищаючи рідну землю. Після перегляду фільму кожен з учасників заходу мав змогу висловитися, також присутні декламували вірші, присвячені герою, висловлювали співчуття та переконання у важливості даної роботи. Присутні вшанували пам’ять про бійців та мирних жителів, що загинули в ході АТО хвилиною мовчання.

12 вересня у Вінницькому міському Палаці мистецтв відбулась урочиста церемонія нагородження переможців VIII Міжнародного ВІННИЦіАнського фестивалю комедійного та пародійного кіно. Зважаючи на події на Сході країни цьогоріч фестиваль був менш масштабним. У фестивалі взяли участь 80 роликів. До фіналу дійшли ролики з 11 країн світу. Вони змагались у п’ятьох номінаціях: традиційна «Short, побери!» (короткі комедії до шести хвилин), номінація «Анімація», нова номінація «Реклама», номінація «Відеокліп» та номінація «Смішне, але інше». Географія робіт фестивалю різноманітна: Південна Корея, Франція, США, Росія, Данія, Канада, Великобританія, Молдова, Австралія, Ірландія та Україна. Міжнародне журі фестивалю, що розташовується географічно на чотирьох континентах визначило фіналістами 23 відеоролика. А кращими стали: робота французького кінорежисера Лорена Фірода «Смерть Пєра Ноеля» (номінація «Short, побери!»), відео кліп на пісню «Орися» гурту «Мандри», мультик кінорежисера з Молдови Д. Волошина «Невдала смерть». Список смішної реклами очолив ролик пива «Карлсберг». І ще один призовий слон поїде в м. Одесу до команди КВН «Де Ришельє» за смішну пародію на трейлер до мультфільму «Ну, погоди!».

29 вересня у приміщенні школи-ліцею №7 м. Вінниці стартував кіносалон «Зустріч з польським кіно» для охочих познайомитися з історією та культурою Польщі. Кіносалон дає можливість не лише насолодитися кращими польськими стрічками, але й обговорити побачене. Показу кожної стрічки передують розповіді про фільм, історичні події та постаті того періоду, який демонструється на екрані. Розпочали салон показом стрічки режисера Анджея Вайди «Валенса. Людина з надії». Організатори підготували ще кілька яскравих фільмів, пов’язаних з буремними подіями в історії Польщі, які демонструватимуть кожну другу та четверту суботу місяця.

Образотворче мистецтво

4 вересня у Вінницькому обласному художньому музеї відкрилася персональна виставка картин відомого українського графіка, члена національної спілки художників України з Липовецького району Вінницької області Івана Петровича Грищука. Експозицію присвячено 60-річчю майстра. Мальовничі подільські пейзажі, релігійні твори, портрети історичних постатей – всього 37 художніх картин поєднаних назвою «Арт-хроніка української історії». Його художні твори різнопланові, а любов до мистецтва безмежна – так про художника говорять колеги і мистецтвознавці. І. Грищук славиться своєю любов’ю до деталей та величезною скрупульозністю у виписуванні найменших дрібниць. Улюблена тематика творчості художника – Україна, її минувшина та сьогодення, історичні постаті та відомі сучасники. Більшість творів сповнені символізмом, який автор черпає з народних джерел. І. Грищук багатогранний, він змінює свої почерки, працює у різних техніках та стилях. Художник здійснює настінні розписи та іконостаси в соборах та сільських церквах. Йому однаково влучно вдається написати портрети і пейзажі, реальність та абстракцію. У експозиції представлені як зовсім недавні роботи майстра, так і малюнки раннього періоду творчості. Мета цієї виставки знаного художника – розповісти про історію України, виховати патріотизм та підтримати українців в непростий для країни час.

 

До 20 вересня в залі регіонального центру сучасного мистецтва «АртШик» м. Вінниця тривала виставка «Viva Vinnitsa», якою низка відомих художників та скульпторів країни вітали місто з черговим днем народження. Експозиція організована в рамках програми «Міст», спрямованої на популяризацію творчості сучасних українських художників у Вінниці. Автори робіт – це шість художників: Л. Бернат, Е. Бєльський, П. Лебединець, О. Левич, О. Соловйова, В. Шерешевський та ще двоє скульпторів: В. Микитенко та І. Вештак-Остроменська. Масштабні полотна з вигадливими художніми прийомами та невеличкі іронічні декоративні скульптури мають різні жанрово-тематичні вектори творчого напряму, проте об’єднати всі ці роботи можна тим, що творчість їх авторів є знаковою для розуміння стану сучасного мистецтва України.

Вінницька молода талановита художниця Тетяна Чубар за сприяння управління у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації взяла участь у Всеукраїнському молодіжному мистецькому пленері «Мальовнича Україна», який відбувся у Переяславі-Хмельницькому Київської області. За результатами пленеру Тетяна Чубар отримала диплом лауреата Всеукраїнського молодіжного мистецького пленеру «Мальовнича Україна». Роботи, створені учасниками пленеру, будуть продані на благодійному аукціоні, який проводитиметься Міністерством молоді та спорту України, а всі вилучені кошти будуть спрямовані на допомогу українській армії.

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

Дєдова, І. Танець – це душа, що говорить із тілом : [у Барському Центрі дозвілля відбувся районний семінар-практикум з хореографічного мистецтва за участі провідного методиста обласного центру народної творчості О. Маркової та працівників культури району. Своєрідною передмовою семінару стали виступи зразкового танцювального колективу «Денс Стиль», танцювального колективу «Перлинка» та зразкового ансамблю естетичного танцю «Глорія Данс». З вітальним словом до присутніх звернулася в. о. начальника відділу культури і туризму РДА П. Бучковський] / І. Дєдова // Поділ. край. – 2014. – 5 верес. – С. 5.

Декоративно-прикладне мистецтво

9 вересня у дворі Палацу дітей та юнацтва у м. Вінниця відбувся День відкритих дверей, де всіх бажаючих знайомили з діяльністю закладу. Представники відділу декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва проводили різноманітні майстер-класи, де можна було ознайомитися з діяльністю гуртків «М’яка іграшка», «Лавка чудес», «Лялькова майстерня», «Тістопластика», «Художнє в’язання». Також дітей та їх батьків ознайомили з діяльністю гуртків «Юний дизайнер», «Текстильний сувенір», креатив-студія «Орхідея», тощо. Педагоги відділу науки і технічної творчості презентували свої гуртки: авіамодельний, астрономічний, гурток радіооператорів, інформатики, програмування, початкового технічного моделювання, архітектурне моделювання, робототехніка тощо. Відділ художньо-естетичного виховання представив ансамблі та гуртки. Із кожним роком мережа гуртків Палацу поповнюється новими цікавими напрямками діяльності. Всього у закладі працює 255 видів гуртків, у яких займається близько 4700 дітей.

10 вересня у Вінницькому музеї гончарного мистецтва ім. Олексія Луцишина відбулося відкриття персональної виставки Володимира Слубського. Експозицію складають понад 90 керамічних творів.