Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва

 

  

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Липень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

  

 

 

Вінниця, 2014

 


Загальний розділ

29 червня – 12 липня з метою патріотичного виховання молоді у Калинівському районі проведено щорічний міжобласний молодіжний форум-семінар «Беріг ріки 2014». Форум проводиться у Вінницькій області з 2011 р. Захід реалізується громадською організацією «Станиця Вінниця Пласту» Національної скаутської організації України за сприяння управління у справах сім’ї та молоді Вінницької облдержадміністрації. Форум проведено у формі двотижневого наметового табору. Учасниками Форуму протягом 2011 – 2014 рр. стали 160 юнаків та дівчат віком від 12 до 17 років з Вінницької, Житомирської, Одеської, Дніпропетровської, Львівської, Київської та Хмельницької областей. Програма Форуму передбачала проведення занять та тренінгів з командотворення, ідеологічних засад Пласту, заняття з історії та географії України. Учасники щодня готували міні вистави на різні теми – про традиційні українські свята, національну українську кухню, європейські цінності тощо. Форум-семінар «Берег ріки 2014» базувався на засадах побудови доброзичливих зв’язків між молоддю різних регіонів України, які потерпають від системної політичної та соціальної криз, що в умовах сьогодення як ніколи актуальні.

3 липня відбулось засідання колегії управління культури і туризму облдержадміністрації. Під час зібрання було підбито підсумки діяльності галузі за І півріччя, визначено основні проблеми та окреслено шляхи їхнього вирішення. Заслухавши та обговоривши доповідь заступника начальника управління культури і туризму облдержадміністрації С. Гарбулинського «Про підсумки організаційно-творчої та фінансово-господарської діяльності галузі культури і туризму у першому півріччі 2014 року», присутні відзначили, що протягом звітного періоду проведено значну організаційну роботу з поліпшення культурологічного обслуговування населення області, реалізації інноваційних культурно-мистецьких проектів, вирішення питань соціального захисту працівників культури та стимулювання творчості молоді. Зокрема, у більшості районів завершено процедуру формування базової мережі місцевого рівня, до якої увійшло 2165 закладів культури. Відповідно, на її утримання у поточному році (з урахуванням додатково виділених коштів) передбачено 339 млн 410,6 тис. грн бюджетних асигнувань, або на 16 млн 427,9 тис. грн більше, проти минулого року. За 6 місяців поточного року культурно-мистецькими та навчальними закладами використано 149 млн 602,5 тис. грн бюджетних коштів, що становить 44,1% річної суми. Протягом звітного періоду проведено низку заходів, присвячених відзначенню 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка та іншим визначним подіям і датам в історії держави та Вінницької області. Розвиваються нові напрямки діяльності, що сприяють відродженню традиційної народної культури регіону; розширюються інформаційні можливості цих установ.

8 липня голова Ямпільської районної державної адміністрації М. Вдовцов разом із заступниками М. Бадюком та М. Марченко провів розширене засідання організаційного комітету з питань підготовки до Дня Незалежності України. Учасники засідання обговорили найголовніші питання, зокрема заступник голови М. Марченко зупинилась детально на важливому моменті, такому як розвиток культурної спадщини міста. До відзначення Дня Незалежності України буде продовжено роботу минулого року щодо відкриття нового підземного музею. М. Вдовцов наголосив на необхідності завершити алею козацької слави, встановленням на площі Незалежності погрудь козацьким полковникам.

10 липня відбулося засідання організаційного комітету з підготовки до відзначення на Козятинщині 23-ї річниці Незалежності України. У робочому зібранні взяли участь: голова райдержадміністрації О. Оркуша, голова районної ради В. Стахов, керівники виконавчих органів та структурних підрозділів райдержадміністрації, які відповідають за проведення свята. Члени оргкомітету детально проаналізували процес підготовки до святкування, обговорили першочергові організаційні питання. Районні урочистості пройдуть 19 серпня поточного року в с. Білопілля на території музейного комплексу «Народний музей Хліба».

Баранська, В. Нарада працівників галузі культури : [4 липня у Чернівецькому РБК відбулася нарада працівників галузі культури з метою підбиття підсумків першого півріччя поточного року. Про проведену роботу галузі доповідала заступник начальника відділу культури і туризму райдержадміністрації Н. Г. Добра. У районі діє 129 колективів художньої самодіяльності, 8 мають звання «народний», 5 – «зразкових» колективів. Про роботу Чернівецького РБК інформувала його директор А. П. Вишньовська. З інформацією про діяльність бібліотечної галузі виступила М. А. Китасюк, директор Центральної районної бібліотеки. Вона зазначила, що в районі інформаційні потреби населення забезпечують 23 бібліотеки, де працює 39 бібліотечних працівників. Матеріально-технічна база бібліотечних закладів через відсутність коштів не поновлюється. Завідуюча Білянської сільської бібліотеки В. Г. Дворнік розповіла, що односельчанкою М. О. Кравець виготовлені картини зі скла «Героям Небесної Сотні» та «Слава героям України». Працівники сільської бібліотеки та громадськість села долучилися до акції на підтримку українського війська] / В. Баранська // Чернівец. зоря. – 2014. – 11 лип. – С. 3.

14 липня в обласній державній адміністрації відбулася нарада з керівниками структурних підрозділів облдержадміністрації. Голова Вінницької обласної ради С. Свитко протестує проти святкування Дня Незалежності України у Центральному парку культури і відпочинку імені М. Горького у місті Вінниці, як це було десятки років поспіль. С. Свитко вважає, що неприпустимо влаштовувати «танці на кістках» жертв тоталітарного комуністичного режиму. Відомо, що парк є місцем масових поховань жертв політичних репресій. За даними науковців, і сьогодні на території парку є захороненими від 2 до 5 тис. не тільки жертв політичних репресій, а й героїв – тих, хто боровся з радянською системою за незалежну Україну. «Думаю від цієї радянської практики треба відмовлятися. Потрібно визначити інші місця для відзначення Дня Незалежності України», – зауважив С. Свитко.

З 17 липня концертна зала «Райдуга», що у Центральному парку культури і відпочинку ім. М. Горького м. Вінниці закрита для відвідувачів через аварійний стан приміщення. Основні конструкції зали зношені на 75 відсотків. В кінці минулого року міська рада серед пріоритетних проектів на 2014 рік визначила і проведення капремонту «Райдуги». Але ситуація змінилась. І тепер цей проект по створенню сучасної концертної зали найбільшої в області «заморожений». «Райдуга» за висновками експертизи має 4-й рівень аварійності і перебування у ній глядачів є небезпечним для життя. Наразі тривають роботи по виготовленню проектно-кошторисної документації на її капітальний ремонт. Концертну залу перетворять з літнього майданчика на споруду, де можна буде проводити заходи фактично протягом всього року. Тут облаштують систему опалення та кондиціювання повітря. Крім робіт по самій споруді, проектом передбачено капітальний ремонт прилеглої території, де буде створена Wi-Fi-зона, сучасна алея, ліхтарі, зручні місця для відпочинку.

Відзначення в районі 23-ї річниці Незалежності України : [своїм розпорядженням, голова Хмільницької райдержадміністрації утворив оргкомітет та затвердив заходи з підготовки та відзначення у районі 23-ї річниці Незалежності України. Передбачається провести урочисте засідання та святковий концерт, відкрити районну Дошку пошани та вшанувати кращих працівників і трудові колективи району, обстежити умови проживання ветеранів війни і праці, організувати тематичні виставки, цикли радіопередач та публікацій у місцевих ЗМІ присвячені етапам становлення української державності, історії державної символіки, національно-визвольним змаганням українського народу. Планується провести тематичні інформаційні години] // Життєві обрії. – 2014. – 18 лип. – С. 2.

Біньківський, М. Парк культури – без культури : [про занедбаний Жмеринський парк культури ім. М. Горького, який було створено 1937 р. біля Рощі Бєлінського – першого парку відпочинку, започаткованого машиністом залізниці Бєлінським разом із синами. У нинішньому парку квітники заросли бур’янами, знесено танцювальний майданчик, не чути музики у святкові дні. Автор статті сподівається, що прийде час і на алеях парку стоятимуть пам’ятники героям України. А парк назвуть ім’ям одного з тих, хто віддав за неї своє життя] / М. Біньківський // Жмерин. меридіан. – 2014. – 19 лип. – С. 3.

22 липня відбулося засідання постійної комісії з питань культури, духовності та історичної спадщини обласної ради, на якому було одноголосно ухвалено рішення щодо підтримки ініціативи громади зі створення історико-культурного заповідника «Батіг» в Тростянецькому районі, щодо вшанування борців за незалежну Україну, воїнів ОУН-УПА, а також щодо подолання наслідків комуністичної диктатури у Вінницькій області. За підсумками обговорення, депутати одноголосно ухвалили рішення про підтримку ініціативи громадських організацій Тростянеччини щодо створення історико-культурного заповідника «Батіг» в с. Четвертинівка Тростянецького району. Також депутати ухвалили комісійне рішення щодо визнання на рівні області вояків ОУН-УПА воюючою стороною у визвольних змаганнях за незалежність України під час Другої світової війни та рішення, яке рекомендує органам місцевого самоврядування Вінницької області вжити заходів з демонтажу пам’ятників і пам’ятних знаків, присвячених особам комуністичного режиму, причетним до здійснення політичних репресій та Голодомору 1932-1933 рр., перейменування назв вулиць і площ сіл, селищ та міст області, які носять імена організаторів та виконавців комуністичних злочинів проти українського народу.

28 липня в прес-центрі департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА відбулася прес-конференція щодо проведення у м. Вінниця на Європейській площі мистецької акції «Україна – разом!». Це культурно-мистецька акція, спрямована на об’єднання за спільною справою – вишиванням карти України. Ескіз вишивки створено з використанням прапорів усіх областей України, АР Крим та Меджлісу кримсько-татарського народу. Як повідомила координатор проекту О. Маліновська, 1 та 2 серпня на Європейській площі стартує всеукраїнська акція, яка претендує на національний рекорд. Вишивання буде проходите упродовж тривалого часу, вишивка проїде всіма обласними центрами України, стартує акція у м. Вінниця, завершиться у м. Києві, на Майдані Незалежності, у річницю революційних подій. В кожному місті буде організовано творчий майданчик, де до вишивання полотна масово долучатимуться як професійні вишивальники, так і усі бажаючі перехожі. Після того, як кожне місто вишиє свій регіон, карта передається далі, до сусідньої області. Також у м. Вінниця під час акції буде організовано мистецьку програму з читанням патріотичної поезії. Організатор проекту І. Кондратенко повідомила, що Книга Рекордів України офіційно погодилась на фіксацію рекорду в номінації «Мистецтво» – «Карта України вишита вручну найбільшою кількістю вишивальників». Для встановлення рекорду необхідно побити попередній рекорд – 268 чол.

 

У рамках Національного проекту «Шануймо Україну» стартувала Міжнародна акція «Шануймо Україну» з ініціативи Ліцею політики, економіки, права та іноземних мов м. Києва та за підтримки Генерального інформаційного партнера – Цифрового видавництва МЦФЕР (Міжнародний центр фінансово-економічного розвитку), громадських організацій «Асоціація керівників шкіл України», «Асоціація лідерів освіти України», «Суспільна ініціатива – ІФ», «Центр освітніх програм», Асоціація розвитку творчої особистості «ВАРТО». Узяти участь в акції і таким чином долучитися до її реалізації, організатори пропонують українцям всього світу. Акція покликана утвердити духовні цінності, як важливий чинник консолідації суспільства, активізувати виховну та патріотичну роботу з молоддю, зберегти і розвивати інтелектуальний потенціал України, активізувати державну підтримку талановитої молоді та творчої праці вчителів, викладачів, керівників центрів дитячої та юнацької творчості, студій тощо. Основними завданнями Акції є: підвищити інтерес учнівської та студентської молоді, прогресивної громадськості держави до культури і традицій рідного краю; виявити і поширити досвід українських організацій, закладів, установ з формування організаційної (корпоративної) культури; сприяти створенню позитивного, привабливого іміджу українських організацій, закладів, установ у світі; популяризувати та акумулювати українські цінності; підвищити рівень культури і творчості молодого покоління.

Крім того, стартували проекти: «Чарівна Україна» – присвячений чарівним містам, непізнаним сторінкам історії, традиціям рідного краю, занедбаним надзвичайним куточкам і способам їх розбудови, відновлення, а також сучасним надбанням нашої величної країни. Проект «Спільні імена», який має на меті об’єднати всі організації (заклади, структури) світу, які названі на честь одних і тих самих величних постатей України, адже обличчя історії України формують її особистості. Що єднає ці організації? Чому вони названі саме так? Чим пишаються? Чим можуть поділитися? Проект «Лідер у кожному» і створення спільноти «ТАДІГ-ЛуК» (творча, активна, дослідницька, ініціативна група), основною метою якого є побудова шляху від лідера-учня до лідера-держави та створення умов для цього. Проект «Благодійність всім світом» націлений на пошук цікавих благодійних та волонтерських проектів, обмін досвідом їх впровадження, сбір цікавих ідей і пропозицій та шляхів реалізації.

Тарас Шевченко і Вінниччина

4 липня у Вінницькому обласному центрі народної творчості відбулася презентація альманаху «Світлиця», присвяченого 200-річчю від дня народження Великого Кобзаря. У виданні вміщені цікаві маловідомі факти з життя геніального поета, художника, борця за волю свого народу. Уся ця інформація подана через творчість наших земляків – письменників, науковців, художників. «І слово розумом святим і оживи, і просвіти!» – ці рядки геніального Кобзаря стали заспівом до усього ювілейного випуску альманаху «Світлиця», в якому ніби оживає сам Шевченко. Ідея видати альманах у такому форматі належить А. Подолинному, професору, кандидату філологічних наук, заслуженому працівнику культури України. Кожен розділ альманаху – своєрідна енциклопедія, де на полотні, в камені, дереві, художніх творах знову оживає шевченкове слово. Кожне нове покоління читає Шевченка по-своєму. Беручи з невичерпної Кобзаревої спадщини, що йому найближче, найактуальніше у сьогоденні. У цьому ще раз переконує альманах «Світлиця».

 

Дудник, І. Шевченкові нащадки : [в Лозівській сільській бібліотеці Шаргородського району провели конкурс читців, присвячений 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка. Молодь та діти читали вірші Кобзаря, співзвучні з сьогоденням. Завідуюча бібліотекою оформила виставку дитячих малюнків із зображенням пейзажів села та вернісаж нових друкованих видань – історичних і документальних хронік визвольної боротьби українського народу впродовж століть і до нинішніх днів. Були визначені переможці конкурсу] / І. Дудник // Шаргородщина. – 2014. – 4 лип. – С. 8.

Бібліотеки Вінниччини

Дякова, М. Дзеркало наших сердець : [у відділі обслуговування Шаргородської центральної районної бібліотеки відбулося чергове засідання жіночого клубу «Роксолана» на тему: «Шануйте воду, бо вона свята», яку обрано не випадково, враховуючи значення води для життєдіяльності людини і всього живого. До того ж 2005-2015 рр. проголошено Міжнародним десятиліттям дій «Вода для життя». Про санітарний стан місць питного водопостачання, контроль якості питної води, стан колодязів, проведення дезинфекції йшлося у повідомленні зав. санітарно-гігієнічної лабораторії СЕС Н. Франківської. Про роль води у житті людини розповіла учасникам клубу постійна читачка бібліотеки М. Стафійчук. Бібліотекар читального залу ознайомила присутніх з бібліографічним оглядом «Вода – дзеркало наших сердець». Учасниці клубу декламували вірші про воду та криницю, ділилися порадами і пропозиціями щодо властивостей цілющої води] / М. Дякова // Шаргородщина. – 2014. – 4 лип. – С. 8.

4 липня у Хмільницькій районній бібліотеці для дорослих відбулося засідання любительського об’єднання «Читацьке коло» на тему: «Вода – основа життя і дзеркало наших сердець». Особливо цікавою і пізнавальною була розповідь Ю. Сиченка про одні з найбільш актуальних екологічних проблем, які впливають на здоров’я людей – це забруднення води і якість води. Про знання наших предків про цілющі властивості води розповіла В. Шурман. О. Гавура зачитала власні вірші «Слова, немов жива вода», «Коли тривожить серце сум». Доповнив розповідь про воду фільм «Осінні мотиви», знятий кіностудією «Гіпаніс» (кер. М. А. Загородній), що діє при Хмільницькому РБК. На розгляд відвідувачів було представлено книжково-ілюстративну виставку «Вода – джерело життя».

4 липня працівники Хмільницької районної бібліотеки для дорослих підготували книжкову виставку «Ми вірність Україні збережемо», де всі бажаючі мали можливість ознайомитись з виданнями на військово-патріотичну тематику. Відвага, мужність, стійкість, рішучість, відповідальність, відданість своєму народу – якості, без яких сьогодні неможливо стати гідним воїном-захисником своєї Батьківщини. В сучасних умовах різко загострилося почуття особистої відповідальності за свою країну, зміцнення військової могутності країни, унеможливлення війни і забезпечення миру.

7 липня в Ямпільській центральній районній бібліотеці для читачів оформлено виставку-гру «Хто не любить літо? Літо люблять всі!», виставку-прем’єру «Літнє читання для серця і розуму». Районна бібліотека для дітей пропонує для юних ямпільчан цікаво та весело провести своє дозвілля з книгою.

7 липня у Хмільницькій районній бібліотеці для дітей, до свята Івана Купала, організований перегляд літератури «Зійди, сонечко, на Купала» та відбулися народознавчі бесіди з читачами: «Купальські дива», «Горять Купальські вогні», «Чарівна Купальська ніч». Також з нагоди свята Івана Купала, на абонементі для юнацтва районної бібліотеки для дорослих відбулася етнографічна подорож «Магічне свято Івана Купала», під час якої присутні детальніше дізналися про свято.

8 липня до Дня родини було приурочене засідання клубу «Берегиня», що діє при Гайсинській центральній районній бібліотеці. Всіх присутніх членів клубу привітала директор бібліотеки Н. П. Обертинська. Мова на заході йшла про значимість родоводу, батьківської оселі, маминої пісні, любові до отчого краю. На свято завітали родини, які розповідали про родинні традиції, що живуть в їх сім’ях донині. Учасники слухали і читали вірші про родину та матір, як берегиню роду. Доповнила свято виставка сімейних світлин «Гортаючи сторінки сімейних альбомів», де були представлені фотознімки, яким уже понад 100 років.

9 липня в Чернівецькій районній бібліотеці відбулася літературно-тематична подорож за творчістю місцевої поетеси З. І. Красуляк. Зоя Іванівна закінчила Київський інститут культури. Довгий час працювала в районному Будинку культури. Виховала чотирьох дітей. Вірші пише про те, чим живе, журиться, що радує, вражає і запам’ятовується їй у непевному, складному, та все ж прекрасному сьогоденні.

9 липня у рамках заходів «Хай славиться рід наш, сім’я і родина», у Хмільницькій районній бібліотеці для дорослих відбувся липневий місячник сімейного читання «Нас єднає мудрість книг». У бібліотеці організовано книжкову виставку «Від родинних цінностей – до багатства нації», де представлено багато цікавих фактів, роздумів про складність і особливість життя, про те як стосунки між батьками впливають на формування характеру дитини, навчання дітей тощо.

Щорічно в другу суботу липня відзначається Міжнародний день Дністра. З нагоди свята, 12 липня в приміщенні читальної зали Ямпільської центральної районної бібліотеки відбулося літературно-екологічне свято «Дністер – ріка майбутнього». Зустріч була організована спільно з колективом міжрайонного управління водного господарства. Начальник управління Л. Чорній у своєму виступі розповів про культурну та природну цінність унікальної річки Дністер, про традиції ямпільчан виявляти турботу та бути відповідальним за природне багатство Дністра. Ведучі заходу – бібліотекарі О. Вічавська та О. Донченко розповіли присутнім про Дністер, витік його з маленького джерела, про басейн цієї могутньої ріки та про її походження та легенди. Наймолодші гості – учні шкіл Н. Гулковська та Н. Кузьма прочитали вірші Н. Гнатюк та Г. Сірої, гостя заходу художниця А. Мруг представила власні картини, присвячені швидкоплинному Дністру. Відомий на Ямпільщині краєзнавець Ю. Зозуля цікаво розповів про туристичні маршрути Дністром. Завершила зустріч Н. Значківська бібліографічним оглядом літератури біля книжкової виставки «Дністер: погляд у глибину».

Котовська, С. Глибоке джерело народної творчості : [в Конівській сільській бібліотеці Могилів-Подільського району відбулося свято присвячене дівочій косі. У святі взяли участь місцеві юнаки та дівчата. Протягом свята учасники читали вірші та співали народні пісні. Організаторами свята виступили завідуюча Конівською бібліотекою С. Котовська, завідуючі Будинком культури О. Войцехівська та В. Блажко] / С. Котовська // Слово Придністров’я. – 2014. – 25 лип. – С. 8.

25 липня в читальній залі Гайсинської центральної районної бібліотеки проведено інформаційну годину «Свята моя Київська Русь». На заході були присутні: директор Гайсинської централізованої бібліотечної системи Н. Обертинська, читачі бібліотеки, жителі міста. Ведучі заходу Т. Деркач та І. Хилобокова зробили акцент на тому, що християнська віра – це найдорожчий скарб, подарований рівноапостольним князем Володимиром. Вона є джерелом сили, правди, вірності, справедливості, натхнення і доброти. Сьогодні це свято об’єднує нас навколо справжньої духовної радості та національної ідеї. Воно є важливим етапом очищення суспільства й поваги до вічних цінностей нашої історії. До уваги присутніх був розгорнутий перегляд літератури «Хрещення Русі: духовне відродження України».

Мартинов, А. Бажаєш бути сучасним? Завітай до бібліотеки! : [про діяльність Тиврівської центральної районної бібліотеки. За програмою «Бібліоміст» у бібліотеці створено Інтернет-центр, відкрито нові бібліотечні послуги з використання вільного доступу до мережі Інтернет. Працівники Інтернет-центру постійно надають консультації та практичну допомогу з пошуку необхідної інформації] / А. Мартинов // Маяк. – 2014. – 25 лип. – С. 8.

26 липня в рамках проекту «Мистецькі вихідні» на Майдані Незалежності стартував проект «Канікули у місті». У мікрорайоні Сабарів (біля КЗ «Вінницький міський клуб») відбувся проект «Арт-мозаїка». Також цього дня у Центральній міській бібліотеці ім. І. Бевза відзначали День кораблика. Для усіх бажаючих відбулася піратська вечірка з костюмованими іграми, веселими розвагами та квестом. Також у бібліотеці відбувся майстер-клас по виготовленню картин з мушель, пластилінових рибок та інших матеріалів. Відзначали День кораблика й у бібліотеці-філії № 1, де відбувся майстер-клас «Острів скарбів», книжкова виставка «Морські пригоди», вікторина «В обіймах Нептуна» та конкурс-гра «Пірати». У бібліотеці № 8 відбувся майстер-клас по виготовленню піратських браслетів, змагання з армреслінгу та гра у боулінг за допомогою пластикових пляшок та м’яча. У бібліотеці філії № 5 дітвору навчали мистецтву казанші – виготовлення квітів з тканини та тюлі. Ігрова програма «На хвилях дитинства» відбулася у Центральній бібліотеці для дітей та юнацтва. У бібліотеці-філії № 12 відбувся захід «Галявина веселих туристів», під час якої її учасникам давали поради як правильно поводитися у лісі тощо. А у бібліотеці-філії № 11 для усіх бажаючих відбувся майстер-клас по виготовленню виробів з солоного тіста «Лісова галявина». Акція до Всесвітнього дня любові та вдячності воді «Чисте джерело життя» відбулася у бібліотеці-філії № 2.

28 липня в Україні відзначають День хрещення Київської Русі. З нагоди святкування в читальній залі Томашпільської центральної районної бібліотеки оформлено книжково-ілюстративну виставку «Духовного причастя світлий шлях». Експозиція відтворює історію хрещення Київської Русі, розкриває таємниці Божественного одкровення, які дарує нам Біблія, представляє фотографії Київських храмів, відомих церковних діячів, розповідає про архітектурну та мистецьку спадщину монастирів України.

30 липня в читальній залі Оратівської центральної районної бібліотеки організовано інформаційний куточок «Хроніка подій на Сході України», де представлено останні новини зі Сходу України. Події, що останнім часом відбуваються на Сході України не залишають байдужими нікого. Ми, українці, люди, які звикли жити в мирі, мусимо жити фактично в умовах неоголошеної війни. Щодень чуємо новини про десятки смертей, гинуть молоді хлопці, жінки, діти… Не можна залишатися байдужими і думати, що події на сході України нас не стосуються. Це одна спільна проблема для всіх.

Доброю традицією в Чернівецькій районній бібліотеці стало проведення різноманітних пізнавально-розважальних заходів для різних категорій користувачів. Зокрема, у літньому дитячому таборі «Салют» відкрився пункт видачі літератури для дітей. Бібліотекар Л. М. Гаджа організувала та провела краєзнавчу годину «Стежками рідного краю», мета якої ознайомити дітей з найцікавішими маловідомими сторінками історії краю, виховати бережливе ставлення й почуття гордості до історичної спадщини, бажання продовжувати традиції, зберігати й примножувати надбання предків.

У Гайсинській районній бібліотеці для дітей триває бібліотечна акція «Бібліотека без канікул». Усім книголюбам, яким від 5 до 14 років, протягом канікул пропонується дізнатись багато нового за допомогою книжково-ілюстративних виставок, виставок нової літератури, пізнавальних подорожей, читання пригодницької літератури з подальшим її обговоренням, тим самим розвиваючи мозок, готуючи його до навчального року, оскільки ці види діяльності розвивають більшість здібностей і вмінь, необхідних для успішного навчання. В рамках акції бібліотекарі проводять індивідуальну роботу з читачами, якщо потрібно, допомагають, пропонуючи книги по шкільній програмі, за списками, які підготували заздалегідь, узгодивши зі школами міста. На час літніх канікул дитяча книгозбірня підготувала для користувачів багато цікавого. На дітей чекають нові пригодницькі книги, фантастичні казки, цікаві журнали. У бібліотеці можна поринути у віртуальний світ Інтернета та світ онлайн-ігор і спілкування, зайнятись творчістю в майстер-класах та дитячих студіях, переглянути мультфільми в бібліокінозалах, відпочити за цікавими та інтелектуальними іграми.

На Вінниччині реалізовуватиметься проект щодо модернізації сільських бібліотек. Фонд «Монсанто» виділить 1,8 млн гривень на реалізацію соціального проекту Української бібліотечної асоціації у 5 областях України (Вінницькій, Житомирській, Рівненській, Полтавській та Черкаській). Проект, що став переможцем міжнародного грантового конкурсу Фонду, спрямований на перетворення 25 сільських бібліотек на сучасні інформаційні центри. Проект «Бібліотека – громада: відкритий простір» передбачає обладнання сільських бібліотек комп’ютерною та офісною технікою, поповнення бібліотечних фондів літературою, періодикою та іншими інформаційними ресурсами. Планується навчити працівників цих установ користуватися комп’ютерною технікою та ефективно використовувати інформаційні ресурси Інтернету. Загальна мета проекту – створення сучасних центрів суспільної активності заради розвитку місцевих громад. Бібліотеки відберуть для участі в проекті через відкритий конкурс. Найближчим часом про нього оголосять на сайті Української бібліотечної асоціації.

З метою впровадження інноваційних форм у роботу бібліотек з використанням нових інформаційних технологій у бібліотечно-інформаційному обслуговуванні, популяризації книг та читання серед населення Оратівською центральною районною бібліотекою створено буктрейлер на книгу відомого журналіста, уродженця с. Оратівка Дмитра Кісьори «На чорному хлібі історії». За словами автора, ця книга є історичним життєписом звичайного українського села Оратівка, що на Вінниччині. Багата історія Оратівки, славетні справи її жителів надихнули відомого журналіста Дмитра Кісьору на написання книги про прадавні і сьогоднішні справи своїх земляків, що пройшли нелегкий шлях воєн і відбудов. Ілюстрована чудовими фото, книга не тільки зазирне в душу кожному українцю, але й нагадає усім, що немає кращого у світі місця, ніж Батьківщина. Переглянути буктрейлер Д. Кісьора «На чорному хлібі історії» можна за адресою http://youtu.be/-wtCj5zlMGo та залишити свої відгуки.

Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва

8 липня у секторі правової інформації відбулася інформаційна година «Декларація про державний суверенітет – процес національного самовизначення». Особлива увага на заході приділялася Декларації про державний суверенітет України як передумови розвитку української державності. Учасники інформаційної години досліджували положення Декларації, розглядали нормативно-правові акти, які були прийняті на її основі. Відбулася жвава дискусія між учасниками заходу щодо чинності окремих положень Декларації про державний суверенітет України.

8 липня в Україні відзначають День родини. Українська назва сім’ї – родина – містить ключ до розуміння витоків походження сім’ї як однієї з давніх форм соціальної організації спільних цінностей. Сім’я зародилася в надрах роду і до певного часу співіснувала з ним, пройшовши кілька стадій свого розвитку. Витокам української родини, сімейним звичаям та традиціям присвячена виставка «Корені й традиції української родини», що представлена у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук.

9 липня у наметовому містечку, біля приміщення ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, в рамках проекту «Поезія без купюр», відбулася акція «Зроби книгу своїми руками» в підтримку творчого вечора Юрія Прокопенка, який відбудеться 24 липня у приміщенні бібліотеки. Автор презентує свою збірку поезій «Лист на ветке». Юрій Прокопенко став відомий тим, що написав книжку про наркозалежність, від якої страждав 15 років і вилікувався.

10 липня у відділі рідкісних і цінних видань експонувалася ювілейна виставка «Domenico Manzoni. Libro Mercantile: 440 р. з дня виходу книги Доменіко Манцоні. Неабиякий інтерес для дослідників історії економіки представляє праця Манцоні, що була видрукована у Венеції (1574) і є одним з перших європейських підручників з бухгалтерського обліку. Книга отримала широке визнання, адже за короткий термін (1534-1574) витримала сім перевидань. Практик і знавець обліку Манцоні запровадив першу чітку класифікацію рахунків, систему подвійного запису. Завдяки його праці розвивалися основи практичного бухгалтерського обліку, закладалися підвалини науки «бухгалтерія» та комерційної освіти. Видання має узагальнюючий титульний аркуш 1574 р., хоча деякі його складові побачили світ у 1573 р. Книга італійською мовою, оправлена у пергаментну палітурку, на кришках якої збереглися зав’язки для утримування книжкового блоку у закритому вигляді. До твору Манцоні приплетені не менш важливі у даному контексті праці Альвізе Казанова «Ordine, modo et osseruantie» та «Speccoi lucidissimo» (Венеція, 1558), де вперше було обґрунтовано запровадження балансового рахунку.

17 липня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбулася презентація другої книги Н. Андрійчук «В її житті була пристрасть», про життя і діяльність Софії Потоцької, дружини одного з найбільших польських магнатів. Постать графині – суперечлива. Одні вважають її повією, інші – коханою дружиною Станіслава Потоцького. Н. Андрійчук, дослідивши психологічне підґрунтя вчинків, дійшла висновку, що ця жінка гідна поваги. Адже вона зуміла щоразу вириватися з прірви, в яку її кидала доля. І попри своє соціальне становище, Софія зробила чимало гарних справ для простих людей: відкривала бібліотеки, притулки для дітей, а після пожежі в Тульчині – роздавала зерно, куплене власним коштом за кордоном. До написання книги авторку надихнула подорож до Уманського парку «Софіївка», створеного графом Потоцьким для дружини. На презентацію книги Н. Андрійчук «В її житті була пристрасть» завітали літератори, художники та батьки письменниці. Було представлено також один з випусків авторської програми Н. Андрійчук «Акценти» про діяльність родини Потоцьких «Благодійність поляків на Вінниччині».

23 липня, до Дня хрещення Київської Русі (28 липня) відділ документів з гуманітарних, технічних та природничих наук презентував книжково-ілюстративну виставку «В світлі Божої любові». В експозиції представлено видання, що розкривають непростий,часом трагічний шлях духовного розвитку давньоруської держави. Шлях від язичництва до християнства, від роз’єднаних племен до могутньої централізованої держави. Велику позитивну роль християнство відіграло саме в області культурного розвитку.

24 липня у відділі документів іноземними мовами відбувся творчий вечір та презентація книги «Лист на ветке» Юрія Прокопенка. Захід відбувся в рамках проекту «Поезія без купюр» Театру книги «Прочитання». «Лист на ветке» – перше поетичне видання автора. У програмі презентації відбулися виступи: директора ВОУНБ ім. К.А. Тімірязєва, заслуженого працівника культури України Н. Морозової; голови Вінницької обласної громадської організації молоді з обмеженими фізичними можливостями «Гармонія» Р. Панасюк; письменниці, заступника головного редактора журналу «Вінницький край», члена Національної спілки письменників України, заслуженого працівника культури України В. Сторожук; режисера, керівника проекту «Поезія без купюр» Театру книги «Прочитання» ВОУНБ ім. К.А. Тімірязєва М. Ревенко; психолога Вінницького міського центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Гармонія» М. Чорнобривенка. Читання віршів Ю. Прокопенка відбулися у виконанні учасників проекту «Поезія без купюр». Пісні на вірші Ю. Прокопенка виконав Олександр Горчинський.

26 л

24 липня – 17 серпня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї організовано фотовиставку під назвою «Духовне життя очима вінницьких фотомайстрів», присвячену черговій річниці Хрещення Київської Русі. Увазі відвідувачів виставки представлені роботи відомих вінницьких фотомитців: О. Лапіної, В. Кравченка, заслуженого діяча мистецтв України З. Файна, П. Багмута та Ю. Оліфіровича. Поруч з роботами світських майстрів відвідувачі знайомилися зі світлинами церковних авторів: священиків В. Гречка, П. Лебедєва та прес-секретаря Вінницької єпархії Б. Бондаря. Фотографії на виставці скомпоновані у 27 великих панно розміром 119х84 см. Це немовби сторінки фотокниги, яка розповідає про багатогранність духовного життя. Кілька «сторінок» цієї книги присвячені Митрополиту Київському і всієї України Володимиру і зокрема перебуванню Його Блаженства на Вінниччині. В урочистому відкритті виставки взяв участь митрополит Вінницький і Барський Симеон.

 

Берещак, В. Доторкнутись до історії : [про діяльність сільського Будинку культури с. Шепіївка Калинівського району. Завідувач сільського Будинку культури А. Ганчук створив музей народного побуту, де облаштував виставку старовинних предметів побуту та мисливських трофеїв. Також поряд з експонатами народного побуту зберігається колекція найрізноманітніших тварин та птахів, адже А. Ганчук захоплюється мистецтвом таксидермії] / В. Берещак // Прапор Перемоги. – 2014. – 25 лип. – С. 3.

Приймак, Т. Подаруй музею експонат : [про роботу Іллінецького краєзнавчого музею. Музей збирає, вивчає, популяризує пам’ятки матеріальної та духовної культури, літератури, твори декоративно-ужиткового на народного мистецтва, історичні документи. Музей організував акцію «Подаруй музею експонат» з метою поповнити фонд старими світлинами, документами, старовинними іконами, знаряддями праці та іншими предметами. Їх  вивчення, збереження та популяризація допоможе глибше пізнати історію рідного краю] / Т. Приймак // Трудова слава. – 2014. – 31 лип. – С. 4.

Ткач, В. Наш талановитий земляк : [у виставковій залі краєзнавчого музею ім.. У. Кармалюка відбулося відкриття виставки «Мої літа – моє багатство» та презентація поетичної збірки «Волошковий край» кандидата історичних наук, журналіста, поета Олексія Воронцова. На відкритті виставки Олексій Миколайович читав власні вірші, в яких кожен читач знайде щось близьке та зрозуміле кожному: любов до рідної природи, до світу, трепетне ставлення до своїх батьків, родини. Поетом було надано багато цінних матеріалів та світлин з сімейного архіву родини Воронових. Завдяки цьому було оформлено виставку на якій висвітлюється останні моменти біографії О. Воронцова та його вклад у суспільне життя краю] / В. Ткач // Літин. вісн. – 31 лип. – С. 4.

Театрально-концертна діяльність

2 липня у Вінницькому обласному академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського молоді актори, випускники театрального відділу Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича, показали власний проект зі сценічної пластики «За 60 хвилин навколо світу», вражаючи глядачів акробатичними трюками, жонглюванням, фехтуванням, «танцями у повітрі» і чорним гумором. Театральний відділ в училищі відкрито 1993 р. Керує ним народний артист України, художній керівник Вінницького театру ім. М. Садовського В. Селезньов. На його думку предмет сценічної пластики – надзвичайно складний. Педагогів сценічної пластики в Україні практично немає. У даному ж видовищі використані всі елементи пластики, навіть циркове мистецтво. Режисером та автором ідеї постановки виступила 26-річна акторка вінницького театру Ольга Буга-Костюк. Багатьох випускників театрального відділу училища В. Є. Селезньов запросив до трупи Вінницького обласного академічного музично-драматичного театру.

6 липня на 77-му році життя перестало битися серце Нестора Івановича Кондратюка, корифея Вінницького обласного академічного музично-драматичного театру імені М. Садовського у якому він працював з 1959 р. За 53 роки життя на сцені Нестор Кондратюк зіграв чимало ролей, кожна з яких вражає своєю щирістю і майстерністю. Для Вінниці Нестор Іванович був цілою епохою: актором, який найменшу епізодичну роль з легкістю перетворював на справжню подію; танцюристом, який у 65 років давав фору молоді; наставником, який щедро ділився життєвою мудрістю і неймовірно харизматичним чоловіком, який міг зачарувати кожного.

14 липня прем’єрою «Суворий іспит» Вінницький обласний академічний театр ляльок довів, що й мовою ляльок можна боротися проти війни. У цьому переконують актори, які перші в Україні серед аналогічних закладів порушили тему дітей війни. Вистава створена до 70-річчя визволення Вінниччини та України від німецько-фашистських загарбників за сприяння Міжнародного фонду «Взаєморозуміння і толерантність». П’єса побудована на архівних документах. Події відбуваються у Вінниці. В той час, коли йде будівництво ставки Гітлера, українська жінка переховує сусідську єврейську дівчинку і допомагає пораненому радянському солдату. На сцені глядач одночасно бачить планшетних ляльок і акторів, минуле і сучасність. Поки що виставу театру прийняла педагогічна рада. Діти ж дивитимуться її незабаром.

Музичне життя Вінниччини

10 липня чоловічий вокальний ансамбль «Бревіс» при Вінницькому училищі культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича зняв свій перший кліп. Організатором та керівником колективу є викладач-методист та фаховий диригент-хормейстер Я. С. Кушка. Перші два роки ансамбль навіть не мав назви. Згодом вона народилась – «Бревіс». Це старовинна назва ноти тривалістю вісім чвертей. Назва символічна, адже співаків у класичному складі ансамблю саме восьмеро (перші тенори, другі тенори, баритони та баси, кожного голосу по двоє). Залежно від обставин, ансамбль може співати у зменшеному складі, чи трансформуватись у багатоголосся аж до дванадцяти голосів. «Бревіс» неодноразовий лауреат та переможець багатьох конкурсів. Він здобув перше місце на міжнародному фестивалі-конкурсі «Artpremium», (м. Київ), звання лауреата міжнародного фестивалю-конкурсу «Музичнi зустрiчi в маєтку Браницьких» (м. Бiла Церква), став дипломантом фестивалю-конкурсу iм. Д. Бортнянського (м. Київ), харківського конкурсу ім. Я. Степового.

30 липня патріарху українського хорового мистецтва, хоровому диригенту Павлу Івановичу Муравському виповнилося 100 років. В цей день до оселі ювіляра у складі делегації від Вінниччини завітали керівники області – голова обласної державної адміністрації А. Олійник і голова обласної ради С. Свитко. Голова обласної державної адміністрації привітав Павла Івановича з видатною життєвою датою, а також вручив вітальну адресу від Президента України П. Порошенка.

Павло Іванович Муравський – видатний український хоровий диригент і педагог, народний артист України, лауреат Шевченківської премії. Професор Національної музичної академії імені П.І. Чайковського, почесний академік Академії мистецтв, Герой України. Народився видатний хоровий диригент у селі Дмитрашківка Вінницької області. Закінчив Київську консерваторію у червні 1941 року. Від 1947 р. керував львівським хором «Трембіта». У 1964-1969 рр. – художній керівник і головний диригент Державної заслуженої академічної хорової капели «Думка». З 1969 р. очолював хор студентів диригентсько-хорового факультету Київської консерваторії, а в 1971 році отримав звання її професора. Маестро Павло Муравський виконав і записав на платівки, касети і компакт-диски понад 1000 хорових творів різних авторів: Д. Бортнянського, М. Березовського, А. Веделя, Г. Сковороди, О. Кошиця, С. Людкевича, П. Чайковського, Л. Бетховена, А. Моцарта, Дж. Верді, Г. Малера, О. Скрябіна, І. Стравінського, багатьох інших українських та зарубіжних композиторів. У 1972 р. за рекомендацією Петра Шелеста маестро Муравський записав «Шедеври української музики» (Церковна музика), а також усі хорові твори Миколи Леонтовича до 100-річного ювілею композитора. У 1985–1986 рр. працюючи за сумісництвом художнім керівником Хору Українського радіо, записав до золотого фонду десятки хорових творів. У 2009 р. Указом Президента України П. І. Муравському присвоєно звання Героя України. Цього ж року в селі Дмитрашківка з ініціативи земляків відкрито Меморіальну садибу-музей.

 

Кіномистецтво

Михайлова, Т. В. Вижити попри все: доля районних кінотеатрів : [економічна нестабільність, переобладнання до сучасних технічних вимог, необхідність ліцензії відіграли свою роль у масовому закритті кінотеатрів. Однак деякі з них змогли витримати нелегкі часи і продовжують працювати. Серед них гайсинський кінотеатр «Мир», який більше 50 років демонструє красу та велич кіномистецтва. Про сучасні негаразди районних кінотеатрів, пов’язані з фінансування з місцевих бюджетів, розповідає директор кінотеатру Тетяна Василівна Михайлова] / Т. В. Михайлова ; розмову вела В. Жовтун // Гайсин. вісн. – 2014. – 3 лип. – С. 2.

4 – 10 липня протягом тижня у кінотеатрі «Родина» відбувався кінофестиваль італійського кіно. Проект «Тиждень італійського кіно» четвертий рік поспіль ініціює компанія «Артхаус Трафік». Вінниця у цьому році обрана завершальним містом кінофестивалю. До неї показ кінофільмів з Італії уже відбувся у Києві, Одесі, Харкові, Львові, Рівному, Чернівцях та Тернополі. Три з чотирьох заявлених фільмів були переможцями і лауреатами престижних кінофестивалів – це перший в історії Венеціанського міжнародного кінофестивалю документальний кінофільм «Священна римська кільцева», нагороджений Золотими левом і психологічний трилер «Прийдешнє», відзначений призом Роттердама та психологічна драма Бернардо Бертолуччі «Конформіст», яка вже стала класикою світового кінематографу.

10 липня у центрі м. Вінниця по вулиці Соборній, 41, відкрився новий кінотеатр. Це – мережа комфортного кіно «Broadway». Новостворений кінотеатр комфортний, затишний та домашній. Розрахований на компанію друзів і може вмістити на сеанс не більше 20 осіб. Кінотеатр «Broadway» пропонуватиме для своїх глядачів не лише новинки світових хітів кінематографії, а й безліч інших унікальних можливостей: тижні одного актора, з презентацією його біографії та кращих стрічок, тижні артхаусного кіно, можливість замовлення індивідуального сеансу з улюбленим фільмом, та навіть можливість проведення виїзного сеансу кіно на даху багатоповерхівки.

17 – 19 липня у кінотеатрі «Родина» для вінницьких кінолюбителів відбувся майстер-клас від Любомира Левицького, режисера фільму «Тіні незабутих предків: Таємниці Мольфара» та його перегляд. За жанром кінострічка належить до українського молодіжного містичного трилера і сповнена загадковою карпатською міфологією. Кінокритики назвали її першим голлівудським фільмом України, прем’єра якого відбулась у листопаді минулого року. У головній ролі знявся Дмитро Ступка. На посаду головного оператора Л. Левицький запросив американця Марка Еберлі, який у числі інших операторів працював над зйомками «Аватара» та саги «Сутінки». «Моя кіноробота створена українцями для українців, а сьогодні тема патріотизму як ніколи актуальна! У мене є бажання об’єднати молодь навколо українського кіно, зацікавити створенням власних якісних українських стрічок!» – зазначив режисер у інтерв’ю перед зустріччю.

 

25 – 31 липня вінничани переглянули гучний кінофільм, створений кінорежисером С. Лозницею про події на Майдані у Києві 2013-2014 рр. за назвою «Майдан», що вразив глядачів у Каннах (а у рейтингу журналістів-кінокритиків посів друге місце серед 140 представлених картин). Після Канн картину було показано у Франції, Нідерландах, Польщі та інших країнах Європи. Нещодавно з документальним епосом «Майдан» глядачі ознайомилися на Одеському міжнародному кінофестивалі, до складу журі якого увійшов С. Лозниця. Фільм розповідає про перебіг революції від мирного протесту півмільйона осіб до кривавого протистояння з міліцією. «Майдан» – це портрет нації, що прокидається, переосмислення її самоідентифікації. Режисер піднімає цілий ряд соціальних, політичних та філософських проблем, що гостро постали під час революції. Фільм ввібрав у себе все, що відбувалось на Майдані: ентузіазм, героїзм, терор, солідарність, національну культуру, пристрасть та самопожертву. Стрічка вдало та органічно поєднує в собі як елементи класичного фільму, так і документального. «Майдан» – масштабне документальне полотно, головним героєм якого постає збірний образ українського народу, що став міфічною силою і змінив хід історії.

 

Образотворче мистецтво

9 липня під назвою «Майстер сонячної душі» у Світлиці обласного Центру народної творчості відбулася персональна виставка живописця та різьбяра Олександра Шульганя. Захід відбувся за сприяння управління культури і туризму Вінницької облдержадміністрації, Вінницького обласного центру народної творчості та відділу культури і туризму Погребищенської райдержадміністрації. З відкриттям виставки майстра вітали заступник голови облдержадміністрації Л. Щербаківська, директор ОЦНТ Т. Цвігун, працівники обласного центру народної творчості, а також колеги та друзі з Погребищенського району. У вітальному слові Л. Щербаківська зазначила: «Для творчої людини дуже важливо постійно шукати і розкривати себе, це є невід’ємною частиною роботи. Хочу побажати вам наснаги та невичерпного натхнення в створенні майбутніх шедеврів». Заступник голови облдержадміністрації висловила переконання, що попереду у майстра ще велика робота над багатьма творами, які й надалі будуть близькими та хвилюючими для багатьох поколінь українців. Олександр Шульгань займається живописом близько двадцяти років. З-під пензля художника вийшло чимало картин. Жанрова палітра його різноманітна – пейзажі, портрети, твори на духовну тематику. В творчому доробку майстра нараховується понад 70 живописних та 40 різьблених картин.

  

До 13 липня в експоцентрі Вінницької торгово-промислової палати діяла літня виставка творів мистецтва. Щороку посеред літа найбільша виставкова площа міста з виставок-продаж перетворюється у мистецькі експозиції, знайомлячи шанувальників мистецтва з новими роботами вінницьких художників. Уже 17 років вінничани відвідують такі виставки творів мистецтв. У розмаїтті тематики, жанрів і технік виконання кожен знаходить щось цікаве для себе. На розсуд глядачів представлено 150 картин. Серед авторів – знані художники й художники-початківці, а перша зала за традицією демонструє дитяче мистецтво.

«Сила почуттів» Наталі Вуглицької : [в Могилів-Подільському Будинку народної творчості відкрилася персональна виставка молодої художниці Наталі Вуглицької. В експозиції представлено 20 графічних копій робіт відомих авторів. Авторка робіт наслідує художників-суперреалістів, нинішня виставка – дебют молодого графіка-аматора. У день відкриття виставки художницю привітали керівники міста, відділу культури міської ради, друзі, колеги, рідні] // Краяни. – 2014. – 24 липня. – С. 5.

31 липня у виставковій залі Вінницького обласного художнього музею відкрилася виставка фотографій відомого вінницького фотохудожника В. Козловського під назвою «Епізоди». Вадим Козловський – член Національної спілки фотохудожників України з моменту її заснування у 1989 році, член Художньої ради спілки. З 80-х років минулого століття В. Козловський бере участь у численних вітчизняних та зарубіжних конкурсах, учасник більше 150 фотоконкурсів в 35 країнах (у третині з них став лауреатом). У 1991-му організував перший в історії незалежної України міжнародний конкурс творчої фотографії. У 1997 році нагороджений почесним званням художника Міжнародної федерації фотомистецтва при ЮНЕСКО.

У залі Вінницького обласного художнього музею триває живописна виставка «Україна. Коктебель», в самій назві якої обумовлюється сприйняття Криму як невід’ємної частини України та одного з найзначиміших мистецьких осередків, що надихає вже не одне покоління митців архаїчною та неповторною красою природи. Експозиція є ретроспективним оглядом низки міжнародних художніх пленерів, що проводились протягом десяти років за сприяння Коктебельського еколого-історико-культурного заповідника «Кіммерія М. О. Волошина», Дирекції художніх виставок України та Національної спілки художників України. На виставці представлено 49 робіт, створених у різний час учасниками пленеру: заслуженими художниками України О. Дорошенко, Л. Нагорною, В. Франчуком (заслуженим діячем мистецтв України, лауреатом Національної премії України ім. Т. Шевченка). Представлені також роботи російських художників – членів Міжнародної федерації художників О. Татарінцевої та О. Жорника; білоруського автора О. Пилипенка і польських майстрів – С. Дзюбак, Г. Зелінської-Чекай, Г. Бурковської. Твори імпресіоністичного, сюрреалістичного та фотореалістичного спрямувань демонструють різнобарвну палітру образних рішень митців, натхненних неповторними пейзажами Коктебелю. За допомогою сучасних засобів виразності учасники Волошинських пленерів відтворили кримські враження у концептуальних колажах, шовкографії, ізонитці, фотодрукові та інших креативних роботах. Всі твори виставки сяють незабутнім коктебельським теплом та сонцем.

 

Протягом липня-серпня в Ямпільському районі проводиться пленер художників. В пленері беруть участь як знатні художники так і початківці. Акордом цього пленеру є відкриття музейної кімнати в підземних ходах, де будуть представлені роботи художників. На картинах буде зображено історичний Ямпіль. Завдяки цьому проекту планується зробити Ямпіль перлиною Поділля. На даний час проводиться огляд підземних ходів та вивчення історії середньовічного Ямполя. Кожен художник працює над своєю темою: «Миколаївська церква – пам’ятка архітектури місцевого значення», «Козацька рада», «Козацька дума», «Козацька битва», «Вінчання Т. Хмельницького з Розандою», «Ніч загибелі ямпільчан з 5 на 6 березня», «Формування стрілецьких полків», «Інесмей, сармати», «Переправа на Дністрі», «Ямпільський замок» та ін.

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

8 липня у приміщенні сільської ради с. Семирічка Гайсинського району учасники художньої самодіяльності для односельчан влаштували свято «Бабусина скриня», на яке запросили сільських жінок віком від 60-ти років, серед найстарших – 90-річна бабуся. Мета заходу – нагадати односельцям про народні традиції та звичаї. Залу з нагоди свята переобладнали під українську оселю з піччю і ослоном, різними предметами домашнього вжитку, рушниками та хустками на стінах. На чільному місці – героїня свята, різьблена скриня. Учасники художньої самодіяльності для людей похилого віку організували концерт з українськими піснями та танцями Продовжилося свято за святковим столом.

Герасимчук, Н. Із народного джерела : [Бершадський район відвідала телевізійна група українського телебачення «Фольк-мюзік» з ведучою, народною артисткою України О. Пекун. Гості відвідали с. Війтівку і відзняли відеоматеріал про майстриню сакрального мистецтва Л. Шубович. У СБК в українській світлиці переглянули неповторну програму народних колективів: фольклорного ансамблю «Війтівчанка» та троїстих музик «Заграва». Відбулася також зустріч з народним фольклорно-етнографічним колективом «Любисток» з с. Хмарівка. У СБК с. П’ятківка О. Пекун записала старовинні українські пісні та народні танці у виконанні народного фольклорного колективу «П’ятківчанка» та зняла відеоматеріал про родинну колекцію народної вишивки Н. Свистун. Було записано старовинні українські пісні у виконанні народного фольклорного колективу «Берегиня» Бирлівського СБК] / Н. Герасимчук // Бершад. край. – 2014. – 18 лип. – С. 3.

Мар’янич, Н. Зустріч з нагоди першого десятиліття : [у с. Лучинчик Мурованокуриловецького району члени клубу «Надвечір’я» відзначили 10-річчя з часу заснування. Ініціатором створення «Надвечір’я» була завідуюча бібліотекою Г. Вавшко, членами клубу стали люди, в душах яких живе любов до пісні. З нагоди ювілейної зустрічі Г. Вавшко спекла коровай, а протягом зустрічі лунали гарні пісні та добре слово] / Н. Мар’янич // Наше Придністров’я. – 2014. – 25 липня. – С. 5.

Декоративно-прикладне мистецтво

5 – 6 липня в столиці України у мальовничій «Феофанії» – парку-пам’ятці садово-паркового фонду України – відбувся традиційний щорічний Міжнародний музичний фестиваль «Країна мрій», засновником і натхненником якого є О. Скрипка. Фестиваль об’єднав близько 20 сцен, на яких виступали гурти та артисти з Білорусі, Польщі, Туреччини, Сербії, Нігерії, Індії Великої Британії, Австралії та областей України. Була організована алея майстрів з виробами народно-прикладного мистецтва, які можна було придбати. Достойне місце серед майстрів з усієї України зайняли і працівники Подільського народного університету культури О. Солиджук – майстер ткацтва та Л. Томляк – майстер вишивки з власними виробами, проклавши ще один туристичний маршрут для усіх літинських народних майстрів.

Ковтун, М. «Світ починається з родини» : [за такою назвою у Гайсинському РБК відбулась тематична зустріч з мистецькими родинами району. На свято завітала родина Білих з с. Мітлинці. Господиня Раїса Андріївна, разом з чоловіком, створюють об’ємні лубочні картини з прісного солоного тіста. У їхніх виробах живе українське село з його споконвічними традиціями. У заході взяли участь родини коровайниць, вишивальниць, лозоплетіння та співочі родинні дуети, тріо] / М. Ковтун // Трибуна праці. – 2014. – 15 лип. – С. 3.

 

25 липня біля кіноконцертної зали «Райдуга» у м. Вінниця, відбувся черговий захід проекту «Галявина творчості», який проходить щоп’ятниці протягом літа. Темою заходу стала культура та традиції України. Гості свята побачили та почули виступи професійних співаків з українськими піснями, відвідали майстер-класи з вишивки хрестиком, гладдю, стрічками, технікою «протяжки», «ришельє», плетіння «макраме» та браслетів з українською символікою. Активні учасники свята взяли участь у інтелектуальних конкурсах на знання історії та традицій України, запальному конкурсі з перетягування канату та ще безлічі цікавих вікторин та веселощів. Організатори проекту – Департамент культури Вінницької міської ради та Центр концертних та фестивальних програм. Наступної п’ятниці, 1 серпня відбудеться акція присвячена культурі, звичаям та традиціям Німеччини. На гостей свята чекає класична музика відомих німецьких композиторів, виступи професійних музикантів.

 

Творчі звіти, конкурси, фестивалі, свята мистецтв

28 червня – 5 липня у с. Рибаківка Миколаївської області відбувся ХVІІ Міжнародний фестиваль дитячої творчості «Золотий лелека». Вінницьку область представляли учні Тульчинської дитячої музичної школи. З чотирьох категорій представники з Тульчина перемогли у трьох. Це – В. Семенюк, Р. Ісмаїлов, ансамбль гітаристів «Новий день», дует домристів. Володаркою гран-прі стала учениця 6-го класу домри дитячої музичної школи О. Майстер.

Олійник, М. «Живий вогонь» української сучасності та давнини : [Міжнародний фестиваль звичаєвої культури «Живий вогонь» за участю представників Чернігівської, Київської, Черкаської, Івано-Франківської, Львівської, тернопільської, Запорізької та Вінницької областей відбувся поблизу смт Стрижавка на території відпочинкового комплексу «Зачароване озеро». У ньому взяли участь вихованці Томашпільського Будинку дитячої творчості, фольклорно-етнографічний ансамбль «Вербиченька» (кер. Л. В. Синиця), який представив пісні «Ой чого ж ти почорніло, зеленеє поле» та дві купальських. Танцювальний колектив «Шарм» (кер. М. А. Олійник) та відділення рукопашного бою «Альтаїр» районної дитячо-спортивної школи (тренер С. Ф. Водянюк) – показовий виступ «Ми – нащадки славних козаків»] / М. Олійник // Томашпіл. вісн. – 2014. – 4 лип. – С. 2.

6 липня на Фонтанній площі у парку культури і відпочинку ім. Б. Хмельницького м. Гайсин відбулося караоке-шоу, що привернуло увагу багатьох родин, молоді та дітей. Музичну програму вже не вперше організовують працівники галузі культури міста. Чимало зацікавлених глядачів та бажаючих продемонстрували свої вокальні здібності взяли участь у заході. Усе відбувалось згідно з правилами: відбірковий тур, півфінал та фінал, призи усім учасникам караоке. Як завжди вирішальними для співаків були оплески глядачів. Саме завдяки їм і вдалося обрати трьох фіналістів. Перше місце виборов гайсинчанин В. Подкользін, якій зібрав 190 грн та отримав головний подарунок. Студентка Вінницького педагогічного коледжу Я. Пилипенко, зібравши 180 грн 25 коп. посіла друге місце та отримала цінний подарунок. Третє місце дісталось учениці Тетяні Стасюк. Окрім того, фіналісти та глядачі отримали приємні враження та спробували себе у ролі співаків.

6 липня у Погребищенському районі відбувся черговий щорічний мистецький фестиваль «Світанки над Россю». Фестиваль складається з двох мистецьких блоків, один з яких є яскравим дійством древнього свята Івана Купала, інша частина гармонійно пов’язується з творчою діяльністю сподвижниці українського фольклору і берегині народної творчості Насті Присяжнюк, у якої є багато досліджень з відзначення свята Івана Купала та інших свят, притаманних українцям. Чимало пісенних композицій, які були виконані на фестивалі, мали безпосереднє відношення до тих, що свого часу зібрала серед селян Настя Присяжнюк. Фестиваль проводиться за ініціативи районного відділу культури і туризму райдержадміністрації, який очолює Г. Кравчук. Привітав громаду зі святом міський голова А. Білик.

 

6 – 7 липня в усіх районах, містах та селах області їх мешканці просто неба на берегах річок і ставків відзначили найколоритніше свято українців – свято Івана Купала. Воно традиційно супроводжувалося українськими піснями, театральною грою, яка переносила всіх присутніх у ті часи, коли ці традиції жили в побуті, хороводами, народними звичаями, цікавими конкурсами, майстер-класами, купальською юшкою, рум’яними дерунами зі сметаною. Дівчата плели вінки та пускали їх у воду, сподіваючись на щастя та шлюб, парубки палили багаття та перестрибували через нього, вірячи в те, що вогонь очищає від усього лихого, недоброго та дає добру надію. Пісні та танці дарували учасникам місцеві таланти. На святі були відчутні патріотичні настрої його учасників. Навколо майоріли національні кольори та символи, люди приходили у вишиванках, традиційних українських віночках. Купальські заходи організували працівники РБК та СБК. У святкуванні Івана Купала брали участь місцеві керівники.

 

Трапезнікова, Д. Переможці «Зорепаду» отримали свої нагороди : [у Калинівському районному дитячо-юнацькому конкурсі-фестивалі «Зорепад» взяли участь близько 150 учасників з м. Калинівка та сіл району. Третина конкурсантів отримала відзнаки і нагороди завдяки коштам, виділених місцевими підприємцями. Головну відзнаку – гран-прі конкурсу отримала калинівчанка У. Баранюк. До того ж депутат обласної ради В. Поліщук подарував їй телефон-планшет. Через трагічні події на Сході України фінальний акорд фестивалю був скромний. Однак урочистий гала-концерт відбудеться на День Незалежності України] / Д. Трапезнікова // Прапор перемоги. – 2014. – 8 лип. – С. 5.

8 липня з ініціативи голови райдержадміністрації Г. Роспутної у м. Тульчин перед районним Будинком культури відбулась благодійна концертна програма «Моя хата не з краю» на підтримку Збройних Сил України за участю кращих колективів та виконавців району. Зібрані небайдужими глядачами грошові кошти будуть направлені на підтримку військовослужбовців-земляків, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на Сході України.

 

9 – 13 липня у м. Вижниця Чернівецької області відбувся ХІ Міжнародний фестиваль-конкурс пісні і танцю «Перлина Черемошу», у якому взяло участь близько 800 учасників з усіх куточків України та з-за кордону. Учасники представляли 94 конкурсних номери у номінаціях вокал і хореографія. Свої танцювальні здібності у 8 конкурсних номерах демонстрували учасники старшої і молодшої вікових груп зразкового аматорського колективу спортивно-бального танцю «Шанс» Літинського районного Будинку культури під керівництвом Р. Терентьєва. Майстерно виконані хореографічні номери, нові яскраві сценічні костюми літинських танцівників не залишили байдужими членів журі і вразили присутніх майстерністю виконання і як результат – здобуті перші місця в старшій та молодшій групах колективу в номінації бальна і народна хореографія. У залученні коштів для пошиття нових сценічних костюмів посприяла Літинська райдержадміністрація та райрада.

Борова, С. У Немирові музики грали : [кращі аматорські народні музичні колективи та солісти-інструменталісти демонстрували своє мистецтво на IV обласному фестивалі-конкурсі «Народні музики Поділля», що відбувся 24 червня у м. Немирів і присвячений пам’яті великого композитора М. Леонтовича. Про враження від фестивалю розповідає його учасниця, музичний керівник народного аматорського колективу «Дивограй» Гайсинського РБК С. Борова. Цього року Немирівська земля зустріла 26 колективів та 7 інструменталістів з різних куточків області. Гайсинський «Дивограй» посів почесне третє місце] / С. Борова // Гайсин. вісн. – 2014. – 10 лип. – С. 3.

Шпортун, М. Вони досягли високої мистецької зрілості : [про проведення у Немирівському РБК IV обласного фестивалю-конкурсу «Народні музики Поділля», Учасників привітав заступник голови Немирівської РДА А. М. Собченко, начальник відділу кадрів управління культури і туризму облдержадміністрації. викладач Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича В. Г. Троян, директор обласного Центру народної творчості Т. О. Цвігун. Перше місце на фестивалі-конкурсі в номінації «Оркестри та ансамблі народних інструментів» отримав аматорський інструментальний ансамбль «Народні музики» Немирівського РБК (кер. О. Ратушняк). В номінації солісти-інструменталісти акомпаніатор Немирівського БРК А. Гук виборов третє місце] / М. Шпортун // Прибуз. новини. – 2014. – 10 лип. – С. 5.

Народні музики Поділля : [у IV обласному фестивалі-конкурсі брав участь аматорський чоловічий гурт «Завзяті холостяки» Іллінецького РБК (кер. С. Гушлей), який зайняв друге місце, а у конкурсі солістів гри на народних інструментах учасник цього гурту Р. Онофрійчук здобув почесне перше місце. Гурт «Завзяті холостяки» був створений 1999 р. з ініціативи молодих випускників Тульчинського училища культури] // Трудова слава. – 2014. – 10 лип. – С. 4.

Нові успіхи «Нового дня»! : [у ІV обласному фестивалі-конкурсі «Народні музики Поділля», що проходив у Немирові. Тульчинщину представляли колективи музичної школи (ансамбль домристів, ансамбль народних інструментів, дует баяністів) та колективи РБК (народний аматорський оркестр народних інструментів «Любисток», дитячий зразковий ансамбль гітаристів «Новий день». Призерами фестивалю стали оркестр народних інструментів «Любисток» (кер. В. Стопчатий) та ансамбль домристів (кер. Т. Гаврилишина, концертмейстер Н. Севастьянова). Учень VІ класу домри М. Звольський, який був єдиним солістом-учнем серед дорослих виконавців посів ІІ місце] // Тульчин. край. – 2014. – 11 лип. – С. 4.

11 липня у Козятині відбувся патріотичний боді-арт на честь 140-річчя заснування міста. За словами міського голови О. Гвелесіані, напередодні у соцмережах обговорювали доцільність проведення цього свята. Захід відбувся у центральному Будинку культури. У холі організовано виставку місцевих художників та майстрів, творчі роботи дітей, стенд з фотографіями подій на Майдані у лютому. Багато жителів міста Козятин брали участь у подіях на Майдані. Тепер мешканці міста допомагають бійцям на Сході. Приносять все: від зубної пасти і шкарпеток до касок і камуфляжної форми. Зі сцени після урочистої промови мер по черзі представив гостей, серед яких – народний депутат України та лідер Європейської партії України Микола Катеринчук.

 

Козятин має таланти : відбувся фініш талановитого марафону, великий фінал загальноміського конкурсу «Козятин має талант – 4»! :[у вирішальному фінальному шоу взяли участь 17 найобдарованіших виконавців та колективів. Перемогу отримав Воркаут-колектив «One Unit», друге місце за кількістю балів дісталося танцювальному дуету «Лавіта», третє – виборола юна вокалістка Софія Слуцька. Нагороди переможцям вручив головний спонсор конкурсу – громадська організація М. А. К. (голова В. Рожук), спеціальні призи презентувала керуюча відділенням BNP PARIBAS GROUP «Укрсиббанк»] // Козятин залізнич. – 2014. – 11 лип. – С. 9.

13 липня у Козятинському міському Будинку культури зібралися мешканці на спільну молитву, присвячену 140-річчю заснування міста Козятин. Розпочався захід хвилиною мовчання та панахидою за загиблими українськими воїнами в зоні АТО. Це був свого роду релігійний конгрес, який тривав більше трьох годин. Всі церкви підготували художні номери. Виконувались патріотичні пісні, псалми, молитви та звернення до народу, до Бога, до влади. Одинадцять отців та пастирів благословляли місто у своїх проповідях. Молитовне віче «Боже, храни Україну» вже увійшло в історію Козятина.

13 липня у с. Правилівка Оратівського району, на малій батьківщині залуженої журналістки України Ганни Секрет, відбулася телевізійно-мистецька акція «Молитва за Україну». Її мета – у скрутні для держави дні, коли проливається кров українців, звернутися до Всевишнього, щоб він врятував Україну. Розпочав мистецький захід собор священиків Української православної церкви Київського патріархату. В акції взяли участь: помічник Президента України М. Ставнійчук, заступник голови обласної ради Н. Солейко, заступник голови Оратівської райдержадміністрації Н. Мельничук, голова райради А. Опалюк, заступник начальника управління культури і туризму обл