Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Хроніка культурного життя Вінниччини
Квітень

Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва

 

 

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Квітень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

 

Вінниця, 2014

 


Загальний розділ

 

10 квітня в прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА відбулося засідання робочої групи з проведення у Вінницькій області ІХ Всеукраїнської благодійної акції «Серце до серця» з метою збору коштів для допомоги дітям з вадами зору – «Я хочу бачити життя!». Участь у засіданні взяли: начальник управління у справах сім’ї та молоді облдержадміністрації О. Стоялова, начальник відділу лікувально-профілактичної допомоги дитячому населенню Департаменту охорони здоров’я та курортів ОДА Л. Бевза, керівники структурних підрозділів облдержадміністрації, причетні до проведення акції на Вінниччині, а також регіональний представник Всеукраїнського благодійного фонду «Серце до серця» Т. Дрончак. За словами О. Стоялової, сьомого квітня в області стартувала ІХ Всеукраїнська благодійна акція «Серце до серця». Її організаторами виступає Всеукраїнський благодійний фонд «Серце до серця». Акція ставить за мету суспільний збір коштів та придбання медичного обладнання для надання допомоги хворим дітям. Щороку призначення акції змінюється. Цьогоріч акція триватиме до 27 квітня. У цей період вона проходитиме на підприємствах, в організаціях, установах та закладах області з широким залученням громадськості, студентської молоді, педагогів, викладачів, батьків. У дні проведення Акції на вулицях сіл, селищ, міст області працюватимуть волонтери. Фінальні заходи акції у районах і містах області заплановано на 26 квітня. В області будуть проводитися різноманітні масові заходи – концерти за участю дитячих і молодіжних творчих колективів, майстер-класи, виставки творчих робіт, аукціони та змагання. Всі зібрані кошти будуть перераховані на єдиний рахунок Акції. В ході засідання члени робочої групи обговорили ключові організаційні питання, внесли свої пропозиції щодо місця та часу проведення фінальних заходів.

15 квітня в Крижопільському районному Будинку культури відбулись звітні збори профспілкового комітету райкому профспілки працівників культури району, за участю представників обласного профспілкового комітету працівників культури: голови обкому профспілки працівників культури Т. Побережної, головного бухгалтера обкому Л. Маркової, керівника департаменту правового захисту та охорони праці федерації профспілок області В. Шевчука. На зборах були присутні 120 працівників закладів культури і мистецтв району, які є членами первинних профспілкових організацій працівників культури. Про роботу профспілкового комітету звітувала голова комітету С. Кімаківська. З оцінкою роботи профспілкового комітету та аналізом своєї роботи на зборах  виступили: голова профспілки клубних працівників культури району А. Франчук, голова профспілки педагогічних працівників Крижопільської школи естетичного виховання О Барановська та бібліотекар Крижопільської централізованої бібліотечної системи М. Бабій. Голова обкому профспілки працівників культури Т. Побережна запропонувала провести зустрічі з головами сільських територіальних громад щодо захисту прав та відстоювання інтересів працівників сільських закладів культури району.

Остапенко, Т. Микола Денисенко видав 16 книг : [про творчу діяльність Миколи Денисенка – головного спеціаліста з питань охорони культурної спадщини та розвитку туристичної діяльності відділу культури Немирівської РДА. Протягом 35 років М. Денисенко займається дослідницькою і краєзнавчою роботою. Видав 16 книг. У 2013 р. отримав премію ім. Марка Вовчка] / Т. Остапенко // Прибуз. новини. – 2014. – 24 квіт. – С. 5.

26 квітня регіональне представництво Всеукраїнського благодійного фонду «Серце до серця» та управління у справах сім’ї і молоді облдержадміністрації провели фінальні заходи обласного етапу Всеукраїнської благодійної акції з метою допомоги дітям з вадами зору – «Я хочу бачити життя!», які відбулись на Європейській площі у м. Вінниця. З вітальним словом виступила начальник управління у справах сім’ї та молоді облдержадміністрації О. Стоялова, яка висловила переконання: попри те, що офіційні результати будуть оголошені дещо пізніше, Вінниччина вкотре здобуде першість за підсумками проведення акції. Для всіх охочих відбулися майстер-класи з декоративно-прикладного мистецтва від міських бібліотек, діяла виставка-ярмарок робіт учнів загальноосвітніх шкіл міста. В рамках заходу також відбулась демонстрація бойових мистецтв від Вінницького козацького полку ім. Івана Богуна та майстер-клас від учасника Міжнародного фестивалю сучасного мистецтва ArtUkraine – 2013 Д. Ганджука. В концертній програмі взяли участь танцювальні колективи, вінницькі рок-гурти «НеБо» та «Шопопало-Бенд», а також учасники теле-проекту «Голос країни».

   

29 квітня в приміщенні Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича відбулася колегія управління культури і туризму ОДА. У роботі колегії взяли участь: заступник голови облдержадміністрації Л. Шербаківська, начальник управління культури і туризму ОДА М. Скрипник, заступник начальника управління культури і туризму ОДА Г. Куделя, головний спеціаліст управління культури і туризму Г. Пасека, начальник фінансово-господарського відділу управління культури і туризму З. Свіргун, директор Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича, заслужений артист України С. Городинський, директор Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, заслужений працівник культури України Н. Морозова, директор Вінницького обласного центру народної творчості Т. Цвігун, начальники районних відділів культури, директори навчальних закладів, викладачі області.

Звертаючись до присутніх, заступник голови облдержадміністрації Людмила Щербаківська відзначила, що працівники в галузі культури виконують одну з найблагородніших місій навчаючи вінничан зберігати і цінувати українську культуру, традиції. «Ми всі повинні виховувати дітей та молодь в дусі патріотизму й поваги до нашої держави, зберігати й примножувати нашу культурну спадщину, бо культура – вічна» – наголосила Л. Щербаківська.

Звітуючи перед присутніми Марія Скрипник охарактеризувала основні завдання, що ставить перед собою управління в поточному році та звернула увагу присутніх на першочергові проблемні питання і здобутки. За інформацією начальника управління культури і туризму облдержадміністрації, у поточному році продовжено традицію забезпечення першим робочим місцем випускників Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича та Тульчинського училища культури. За словами М. Скрипник, позитивним досягненням у роботі також є те, що протягом останніх років вдалося зберегти мережу закладів культури, кількість яких становить 2062. Мережа закладів культури Вінниччини одна з найбільших в Україні. Також ведеться тісна співпраця з туристичними фірмами і туристичними агенціями, яких в області налічується 27. Збережено кіномережу у 17 районах, поповнено бібліотечні фонди. Позитивом у галузі культури є рішення обласної Ради щодо створення навчально-методичного центру культури, мистецтва та туризму, де в минулому році підвищило свою кваліфікацію 500 працівників, а в цьому році планується 530. Під час колегії усі присутні мали можливість висловитись щодо підтримки та шляхів розвитку галузі культури області і покращення її роботи. По завершенню колегії у Вінницькому училищі культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича відбувся звітний концерт студентів, викладачів та творчих колективів області під назвою «Мистецька молодь за єдину Україну!».

29 квітня в приміщенні облдержадміністрації відбулося засідання оргкомітету щодо плану заходів з підготовки та відзначення 69-річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні. У вступному слові заступник голови облдержадміністрації Л. Щербаківська акцентувала особливу увагу на необхідності належного вшанування ветеранів, аби вкотре підкреслити той факт, що суспільство визнає та цінує їх величний подвиг. Учасники робочої наради взяли до уваги та обговорили усі пропозиції членів оргкомітету. Зокрема, було розглянуто питання щодо участі керівництва обласної державної адміністрації у заходах з нагоди Дня Перемоги, стану виплати одноразової допомоги до 9 травня учасникам бойових дій та їх соціального захисту, а також обговорено сценарний план проведення урочистостей в обласному центрі. Програма вшанування пам’ятної дати 9 травня включає низку цікавих заходів: відбудуться молебні за загиблих воїнів у храмах області, урочиста церемонія нагородження та святкове привітання ветеранів Великої Вітчизняної війни в холі Вінницької міської ради, театралізована церемонія покладання вінків та квітів до Вічного Вогню біля Меморіалу Слави на Європейській площі, святкова хода за участю ветеранів війни та громадськості міста, Парад праправнуків, велопробіг миру, молодіжні флешмоби на майдані Небесної сотні та мистецька акція «Дякуємо за Перемогу!» за участю Академічного міського камерного хору «Вінниця», виставка військової техніки в Центральному парку культури і відпочинку ім. М. Горького, а також низка концертних програм на різних майданчиках міста, що триватимуть протягом усього дня.

29 квітня на фасаді Жмеринської загальноосвітньої школи-гімназії та ЗОШ № 6, де навчались жмеринчани – Валерій Брезденюк та Леонід Полянський відкрито меморіальні дошки на їх честь. Це імена Героїв, які поклали життя на вівтар свободи, честі, права гідно жити в своїй державі. В мітингах-реквіємах з нагоди відкриття взяли участь керівництво міста та району, сім’ї загиблих, учнівські та педагогічні колективи, громадськість міста.

Тарас Шевченко і Вінниччина

 

1 квітня у Ладижинській ЗОШ № 2 відбувся традиційний огляд художньої самодіяльності. Цього року концертна програма присвячена 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка. В програмі заходу прозвучали вірші Великого Кобзаря та пісні на слова Т. Шевченка: «По діброві вітер виє», «У перетику ходила», «Весна» та ін. Танцювальний колектив «Акварель» підготував хореографічну композицію «Не нарікаю на Бога».

3 квітня в Козятинській районній державній адміністрації відбувся тематичний вечір «Благословив Шевченко словом Україну», з нагоди 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка. З вітальним словом до присутніх звернувся перший заступник голови райдержадміністрації М. Купчик, який зазначив, що ми щиро захоплюємося високим образом Кобзаря, його громадянською принциповістю і моральною чистотою, відданістю правді і свободі. Учасники заходу з великим задоволенням поринули у життя геніального поета: починаючи з безрадісного, рясно зрошеного слізьми дитинства, крокували стежками юності. Гості урочистого заходу мали змогу насолодитися виконанням пісень на слова Тараса Шевченка, віршами Великого Кобзаря у прочитанні в. о. директора районного Будинку культури Т. Мар’янчик. Також відбулися виступи учасників свята: заслуженого артиста України В. Діденко, чоловічого гурту «Добряни», вокального ансамблю «Розмай», народного аматорського ансамблю української пісні «Подоляни» та ін.

Сауляк, В. Міцна сім’я – міцна держава : [у Мурованокуриловецькій районній картинній галереї відбулося відкриття фотовиставки «Міцна сім’я – міцна держава», присвяченої 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Відкриваючи виставку вчитель історії, керівник краєзнавчого гуртка Вербовецького НВК та її організатор Р. Крохмалюк розповів присутнім про важливе значення сім’ї у житті кожної людини. У виконанні учнів школи, одягнених в український національний одяг відбувся концерт, на якому вони співали пісні та розповідали прислів’я про сім’ю. Також відбувся виступ юних музикантів ансамблю «Дзвіночки» районного Будинку дитячої та юнацької творчості] / В. Сауляк // Наше Придністров’я. – 2014. – 4 квіт. – С. 5.

Бондарчук, Л. «Читаймо Тараса, учимося у нього» : [під такою назвою у Рахнівсько-Лісовій дитячій бібліотеці відбувся цикл заходів, присвячених 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. З метою розкриття величі і безсмертя творчості українського поета у бібліотеці відбулися тематичні перегляди літератури, вікторини по творчості поета, конкурс знавців поезії Т. Шевченка та виставка малюнків до його творів, яку організувала місцева художниця] / Л. Бондарчук // Шаргородщина. – 2014. – 4 квіт. – С. 5.

Стоялова, О. Свято великого поета : [у Жолоб’янській сільській бібліотеці відбулося свято «Безсмертний Кобзар», присвячене 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Бібліотекар розповіла присутнім про життя і творчість Великого Кобзаря, учні читали твори видатного письменника. Також бажаючі мали можливість ознайомитися з книжковою виставкою творів Т. Шевченка та матеріалами написаними іншими письменниками про нього] / О. Стоялова // Томашпіл. вісн. – 2014. – 4 квіт. – С. 2.

Тамтура, В. Унікальна виставка робіт митців з Сутисок : [з нагоди 200-річчя від дня народження Т. Шевченка в Сутисківському історичному музеї відкрито виставку робіт місцевих художників та майстринь-вишивальниць. Виставку відвідали практично всі учні місцевої школи, які під час екскурсії не лише розглядали експонати, але й ділилися маловідомими сторінками життя Т. Шевченка та читали його поезію. Також у музеї відбулося засідання кафедри вчителів української мови та літератури Сутисківської ЗОШ під назвою «Великий син українського народу – погляд через віки»] / В. Тамтура // Маяк. – 2014. – 4 квіт. – С. 6.

Осаволюк, С. На вічному шляху до Шевченка : [у сільському Будинку культури с. Черепашинці Калинівського району відбувся заключний концерт, другого районного літературно-мистецького фестивалю, присвяченого 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Колективи одинадцяти територіальних громад району представили свої творчі виступи. У фойє Будинку культури було розгорнуто виставку робіт народних майстрів району. Територіальні громади представили різнобарвні вишиті картини, рушники, роботи з паперу, кольорових стрічок, бісеру та ін.] / С. Осаволюк // Прапор Перемоги. – 2014. – 8 квіт. – С. 2.

Ярушняк, А. «Ми чуємо тебе, Тарасе, крізь століття, і голос твій нам душу окриля» : [під такою назвою відбувся захід у Стінянській сільській бібліотеці, присвячений 200-річчю від дня народження Т. Шевченка, за участі учнів місцевої школи, вчителів та шанувальників творчості Великого Кобзаря. Всі учасники та гості з великим задоволенням відповідали на запитання про творчість Великого Кобзаря та мали змогу прочитати свої улюблені вірші. У виконанні учасників дитячого ансамблю «Русавочка» Стінянського СБК прозвучали музичні твори] / А. Ярушняк // Томашпіл. вісн. – 2014. – 9 квіт. – С. 2.

Новоженюк, Н. «Троянди шевченкової любові» : [у Петрашівській сільській бібліотеці відбулося засідання клубу за інтересами «Надвечір’я» під назвою «Троянди шевченкової любові», присвячене 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Присутні мали можливість ознайомитися з маловідомими сторінками життя і творчості Великого Кобзаря. У ході свята прозвучали вірші Т. Шевченка та пісні на його слова. Також у бібліотеці оформлено книжкову виставку-огляд «Дзвенять Кобзареві струни»] / Н. Новоженюк // Ямпіл. вісті. – 2014. – 9 квіт. – С. 3.

Черкашіна, І. Вшанували великого Кобзаря! : [до 200-річчя від дня народження Т. Шевченка у навчальних закладах Немирівського району відбулися тематичні заходи, зокрема в актовій залі НВК №2 відбулося свято по вшануванню ювілею великого письменника. На свято були запрошені завідувач комунального закладу «Немирівський методичний кабінет» Т. Собченко, голова профспілки працівників освіти Т. Гуцалюк, методист з української мови РНМК Р. Бабчинська, вчителі та учні навчальних закладів району. Заглибитись у духовну спадщину Великого Кобзаря, відчути його невмируще слово, актуальність творчості і в наші дні присутнім допомогли учні школи, які декламували видатні твори Т. Шевченка, а шкільний хор виконав пісні на слова Великого Кобзаря. Цього дня відбулося нагородження обдарованих дітей та їх наставників за якісну підготовку до Міжнародних мовних конкурсів ім. Т. Шевченка та ім. П. Яцика] / І. Черкашіна // Прибуз. новини. – 2014. – 10 квіт. – С. 5.

Романова, Н. Благословив Шевченко словом Україну : [під такою назвою у Козятинському районному Будинку культури відбулося районне свято, присвячене 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Тематичний захід організували працівники культури РДА спільно з районним Будинком культури. У ході свята звучала поезія Т. Шевченка та пісні на його слова у виконанні хору ветеранів «Прометей», заслуженого артиста України В. Доненко, народних аматорських колективів «Розмай» та «Подоляни» та ін.] / Н. Рманова // Вісн. Козятинщини. – 2014. – 10 квіт. – С. 3.

Гуляк, Г. Не згасне вогонь Кобзаря : [в Привітненській сільській бібліотеці Мурованокуриловецького району відбувся захід, присвячений 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. На святі, організованому бібліотекарем та директором сільського Будинку культури, прозвучало чимало поезії Великого Кобзаря. Також відвідувачі мали можливість переглянути викладку літератури під назвою «Творчість і життя Шевченка»] / Г. Гуляк // Наше Придністров’я. – 2014. – 11 квіт. – С. 4.

Бачара, В. Пізнай минуле з віршів Шевченка : [у Лучинецькій сільській бібліотеці Мурованокуриловецького району відбулися Шевченківські читання, присвячені 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. У виконанні учнів місцевої школи та гостей прозвучала поезія Т. Шевченка та пісні на його слова. Також у бібліотеці була оформлена виставка-роздум під назвою «Гаряча дума Кобзаря»] / В. Бачара // Наше Придністров’я. – 2014. – 11 квіт. – С. 5.

Шекетера, Т. Кобзарева пісня : [у Росошанській ЗОШ Липовецького району відбулася літературно-мистецька композиція, присвячена 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. У виконанні учнів та вчителів школи прозвучали поезія Великого Кобзаря та пісні на його слова. Також відбулася мистецька виставка на шевченківську тематику, де були представлені вироби школярів: вишиті портрети Т. Шевченка, «Заповіт», малюнки до творів, презентації, реферати тощо] / Т. Шекетера // Липовец. вісті. – 2014. – 11 квіт. – С. 2.

11 квітня на базі Бершадського медичного коледжу відбулося засідання методичної ради Вінницького базового медичного коледжу ім. Д. К. Заболотного. Тематика засідання методичної ради – багатогранність творчості Т. Г. Шевченка, присвяченого 200-річчю від дня народження Великого Кобзаря. У заході взяли участь делегації Гайсинського, Погребищенського, Могилів-Подільського та Вінницького медколеджів, заступник голови райдержадміністрації В. Кушпела, працівники відділів культури і туризму, викладачі та студенти навчального закладу, представники місцевих ЗМІ. Захід розпочався з фойє медичного коледжу, де була представлена інсценізація книги Т. Г. Шевченка «Кобзар». У читальній залі бібліотеки коледжу провідним бібліотекарем Н. Обуховською проведено презентацію панорами на тему: «Лікарі в житті Т. Г. Шевченка» та коментар книжкової виставки «Шевченкові думки переживуть віки». Наступним етапом засідання методичної ради був відкритий захід на тему: «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття…». Студенти читали вірші та співали пісні на твори Великого Кобзаря, також відбулися хореографічні постановки, інсценізації, обробки творів у сучасній інтерпретації.

Шевчук, І. Тиждень книги завершився Кобзаревими днями : [у Козятинській дитячій районній бібліотеці відбулося свято, присвячене 200-річчю від дня народження Т. Шевченка, за участі артистичних школярів літературно-мистецького клубу «Дев’ять муз». У програмі заходу відбулися читання рядків Шевченківських поезій, звучали пісні на слова Великого Кобзаря. Глядачі мали можливість переглянути п’єсу «Мені тринадцятий минало» та сценки з життя Т. Шевченка] / І. Шевчук // RІА Козятин. – 2014. – 17 квіт. – С. 9.

17 квітня в Ладижинській ЗОШ № 1 відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки до 200-річчя Величного сина українського народу – Тараса Шевченка. У заході взяли участь: в. о. голови міської ради Л. Бучко, заступник міського голови О. Ткачук, працівники відділу освіти, директори шкіл, представники агенції місцевого економічного розвитку, журналісти, працівники та учні навчального закладу.

Майструк, А. Його думки переживуть віки : [під такою назвою у Сумівській сільській бібліотеці Бершадського району відбулася літературна година, присвячена 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Учасниками заходу були учні місцевої школи. Завідуюча сільською бібліотекою А. Майструк та класний керівник Т. Грабовська розповіли присутнім про велич і безсмертя українського поета, світового генія – Т. Шевченка. Учні декламували вірші Великого Кобзаря] / А. Майструк // Бершад. край. – 2014. – 18 квіт. – С. 3.

24 квітня у м. Вінниця було дано старт проведенню мистецьких зустрічей біля пам’ятника Т. Г. Шевченку. Відтепер щочетверга біля пам’ятника відбуватимуться «Шевченківські вечори» і площа перетворюватиметься на осередок українського мистецтва. Тут збиратиметься молодь, художники, поети, митці, лунатиме Шевченкове слово та народна пісня. На відкритті проекту з музичними вітаннями виступили зразковий ансамбль бандуристів «Намисто» ВДМШ №2, фольклорний гурт «Мокоша» Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича та вихованці ВДШМ «Вишенька». У виконанні бібліотекарів та студентів ВДПУ ім. М. Коцюбинського лунали вірші та народні пісні. Наступна мистецька зустріч відбудеться 8 травня. Проект «Шевченківські вечори» презентуватиме творчу програму «Українські вечорниці».

 

Зарицька, П. Юні поети звіряють голоси : [позашкільним навчально-виховним центром Козятинського районного відділу освіти проведено фестиваль самодіяльних поетів, присвячений 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Захід відбувся у Козятинській центральній районній бібліотеці, де юні любителі крилатого слова читали власні вірші присвячені Великому Кобзарю, а також поезію Т. Шевченка. Учасники заходу отримали подарунки, а кращі вірші будуть надруковані на сторінках районної газети «Вісник Козятинщини»] / П. Зарицька // Вісн. Козятинщини. – 2014. – 24 квіт. – С. 6.

24 квітня в Тиврівському районному Будинку культури відбувся творчий звіт аматорських колективів району на предмет атестації почесних звань «народних» та «зразкових» аматорських колективів під назвою «Квітуй, во славу України, талантів Тиврівських земля!», присвячений 200-річчю від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. Участь у заході взяли: начальник управління культури і туризму облдержадміністрації М. Скрипник, голова райдержадміністрації В. Білоіван, перший заступник голови райдержадміністрації В. Киришов, голова районної ради М. Бузін, заступник голови районної ради Ж. Сілко, в. о. начальника відділу культури і туризму РДА С. Мартиневич. На підтвердження почесних звань претендували: народний аматорський колектив Тиврівського районного Будинку культури ветеранів війни і праці «Пам’ять», народний аматорський колектив Гніванського міського Будинку культури «Джерело», вокальний ансамбль Тростянецького Будинку культури «Горлиця», квартет Тиврівського районного Будинку культури «Тиверці», зразкові ансамблі Гніванської дитячої музичної школи польської пісні і танцю «Подільські мальви», вокальний ансамбль «Сузір’я фантазій», хореографічний колектив «Візерунки», фольклорний колектив «Дивоцвіт», зразковий хореографічний колектив Тиврівського районного Будинку культури «Калинонька».

Протягом квітня у відділі рідкісних і цінних видань Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва тривала виставка-ювілей «Шевченка світ – сплетіння ліній», присвячена 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Метою експозиції є розкриття величі та безсмертя українського поета, світового генія, неперевершеного майстра слова. На виставці представлені твори Т.Г. Шевченка, матеріали і спогади про його життя та творчість, мистецьку спадщину поета. Чільне місце посідають збірки «Кобзарів» різних років друку у розділі «Книга невичерпна, книга на віки». Першим серед них є прижиттєве видання 1860 р., яке видрукував Пантелеймон Куліш на кошти Платона Симиренка. Окрасою розділу є і сучасне подарункове видання «Кобзаря» 2006 р. Творчість Т.Г. Шевченка має світове значення. Його твори перекладено всіма слов’янськими та багатьма мовами світу, частина з них представлена на виставці окремим розділом «Обійшов усю землю Кобзар». Демонстрація художніх альбомів з його малюнками та замальовками в наступному розділі «Гармонія пензля і слова» є свідченням художнього генія, що жив у душі Шевченка нарівні з поетичним. Видатний митець пробував себе у різноманітній техніці, навіть у скульптурі, а за успіхи у гравюрі йому було присвоєно звання академіка. Остання полиця експозиції «Тернистими шляхами долі» присвячена спогадам сучасників про Шевченка, дослідженням науковців та вшануванню пам’яті сина українського народу.

До Великодніх свят

1-17 квітня у Вінницькому палаці дітей та юнацтва ім. Л. Ратушної відбулася виставка-конкурс дитячої творчості «Великодні дзвони». У виставці взяли участь учні 34 шкіл міста, Вінницького технічного ліцею, приватної школи «Дельфін» та вихованці міського Палацу дітей та юнацтва. Загалом було представлено 142 композиції, над якими працювало 220 дітей: 50 писанок, крашанок та декоративних композицій на тему Великодня. Виставка-конкурс направлена на розвиток творчих здібностей дітей, виховання в учнів любові до рідного краю, збереження національних традицій українського народу. 16 квітня було підбито підсумки конкурсу, за якими визначено більше 30 переможців у трьох вікових номінаціях. Всі учасники відзначені дипломами та подарунками.

 

4 квітня в Музеї гончарного мистецтва ім. О.Г. Луцишина − науково-дослідному відділі Вінницького обласного художнього музею відбулася презентація виставки «Диво подільської писанки», яка ознаменувала відкриття Х ювілейного щорічного Великоднього фестивалю «Українська писанка» − 2014. Фестиваль формується на споконвічних українських традиціях та несе в собі ідею популяризації українського народного мистецтва − писанкарства, збереження та відтворення обрядів і звичаїв Великодніх свят. Серед подій фестивалю – виставка народного мистецтва, мистецькі програми, теоретичні заняття і практикуми з розпису писанок, тематичні лекції, творчі зустрічі з народними майстрами. На виставці, що присвячена відкриттю фестивалю, представлені понад 100 робіт відомих вінницьких майстринь, членів Національної спілки народних майстрів України Оксани Верхової-Єднак, Марини Верхової-Юрченко та їх учнів, а також писанкарок Світлани Луценко, Наталі Степанюк. Представлені вироби різняться за символікою, способами виконання фонової, кольорової та тематичної композиції. Поруч з традиційними подільськими експонуються писанки, виконані за допомогою нових технічних прийомів − валяння та різьблення, що демонструють усе розмаїття та красу цього виду народного мистецтва. Під час відкриття виставки відбувся майстер-клас з писанкарства від Оксани Верхової-Єднак, учасники якого під керівництвом майстрині виготовляли чарівну, барвисту українську писанку.

7 квітня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відкрилась виставка писанок «Мудрість та краса подільської писанки» вінничанки Марини Верхової-Юрченко. Майстриня займається кропіткою працею, збираючи зразки писанок кінця ХІХ – початку ХХІ століття. Вона – член Національної спілки митців народного мистецтва України, член Всеукраїнської координаційної ради з питань розвитку та пропаганди писанкарства. Відома на Поділлі і далеко за його межами писанкарка, художниця з декоративно-ужиткового мистецтва, автор книг, збірок, монографій, кількох тисяч зразків писанок. Колекція, що виставлена у музеї була зібрана в різних повітах Подільської губернії. Писанка зберегла найбільш архаїчні класичні форми в кольорах, символіці та формі. Поруч з писанками на виставці розміщено рушники та традиційна кераміка Поділля, щоб показати, що орнаменти, які відтворені на писанці, існують і в інших видах декоративно-прикладного мистецтва. Всього в колекції майстрині близько двох з половиною тисяч писанок, виготовлених власноруч. На виставці ж представлено близько 700 традиційних писанок Східного Поділля, які писанкарка відтворила за стародавніми звичаями розпису. Виставка «Мудрість та краса подільської писанки» є справжнім путівником у чарівному світі писанкарства. Вона розкриває секрети виготовлення цього оберегу і незмінного символу Великодня та спонукає відвідувачів створити писанку власноруч.

 

Гайсин, О. В районі більшає писанкарів : [у Тростянецькому районному Будинку культури відбувся майстер-клас по виготовленню писанки. Спочатку аматори-писанкарі підготували фарби і писачки, прослухали історію виникнення писанки на Поділлі, ознайомилися зі значенням кольорів і малюнків. Великодні композиції представлятиме кожне село району на виставці Великодньої писанки, яке відбудеться у районному Будинку культури з 14 по 24 квітня. Підсумки виставки будуть оголошені на районному конкурсі «Співає рід – співає Україна»] / О. Гайсин // Тростянец. вісті. – 2014. – 10 квіт. – С. 8.

Петрик, В. Розмалюй собі писанку! : [про діяльність гуртка прикладного мистецтва Бірківського сільського клубу. До Великодніх свят юні вихованці гуртка навчаються мистецтву писанкарства. Діти швидко опановують старовинне мистецтво, що закладене в генетичній пам’яті кожного українця, незалежно від віку] / В. Петрик // Літин. вісн. – 2014. – 10 квіт. – С. 5.

Майстер-клас від майстринь університету «Третій вік» : [у Іванівській школі-інтернат Калинівського району відбувся майстер клас для дітей старшого віку від майстринь університету «Третій вік». Діти навчалися власноруч виготовляти янголят, пасхальних зайченят та ляльок-мотанок. Після заходу учасники демонстрували свої вироби та ділилися враженнями] // Прапор Перемоги. – 2014. – 11 квіт. – С. 3.

11 квітня в приміщенні Іллінецької центральної районної бібліотеки відбувся майстер-клас з майстринею-писанкаркою Г. Кулієвою для студентів Іллінецького аграрного коледжу. Маленькі писанкові дива, створені вправними руками, вимагають не тільки володіння старовинною технікою, але й духовного піднесення. Присутні на заході мали можливість почути історію виникнення писанки та написати власну. Вироби Г. Кулієвої неодноразово були представлені на виставках в районному Будинку культури, а також у читальній залі центральної районної бібліотеки.

11 квітня у Брацлавському НВК №1 Немирівського району фінішував загальношкільний проект «Писанка-красуня». Мета проекту – відродження народних традицій, патріотичного виховання молоді, які поважають свій рід, родину. Протягом роботи проекту, було досліджено значення візерунків – символів писанки, історії писанкарства, відомих майстрів писанкарів, техніки оздоблення пасхальних яєць, музеї, пам’ятники, тощо. У рамках проекту відбулися майстер-класи з писанкарства, де було виготовлено 280 Великодніх яєць.

12 квітня у виставковій залі Вінницької обласної організації Національної спілки художників України відбулася презентація виставки «Світ Божий, як Великдень». На ній представлено тематичні роботи виконані у різних техніках та жанрах. Серед експозиції і плакат вінницької художниці Ірини Попенко «Вірую в безсмертя народної душі». Це складний вид мистецтва. Він вимагає від художника різноманітних знань та технік, адже тут важливо не тільки професійне графічне зображення, а й вміло підібраний вислів чи лозунг. Ця робота була неодноразово премійована на різних конкурсах. У відкритті виставки взяли участь відомі художники, творча інтелігенція, поціновувачі мистецтва.

 

14 квітня в обласному Центрі народної творчості відбулося відкриття виставки народного мистецтва «Великодня писанка». Експозиція нинішньої виставки представлена роботами майже 60 майстрів з багатьох районів та міст області. Експонати виконані у різних техніках, зокрема, це: писанки, дряпанки, мальованки майстрів – М. Гоцуляк, О. Городинської, Л. Паладійчук (Могилів-Подільський), О. Верхової-Єднак, Є. Чугунової, Н. Стадник, С. Луценко, Т. Пірус і К. Пірус (м. Вінниця), Л. Волчинець, О. Зибіної (смт. Крижопіль), С. Малої (м. Тульчин), О. Дрень (м. Липовець), І. Громової (м. Хмільник), Т. Андриїшеної (м. Гайсин), В. Кушніренко (с. Лука Мелешківська Вінницького р-ну), Л. Косенко та О. Поліщук (Тростянецький район), О. Вихованець та В. Ревери (Томашпільский район), а також писанки учнівської та студентської молоді (з/а студія декоративно-прикладного мистецтва «Гостина» с. Сосонка Вінницького р-ну, Вінницька ДМШ №2, ВДПУ ім М. Коцюбинського); картини майстрів народного малярства та іконопису І. Горобчука, В. Купчишина, І. Кравченко, В. Овраха (м. Вінниця), Л. Сорочинської, І. Лабун (м. Могилів-Подільський), О. Свіргуна (смт. Стрижавка Вінницького р-ну), М. Гудзовського (с. Свердлівка Липовецького р-ну), учнів Вінницької ДМШ №2 – Л. Черніченко, В. Зелінського, В. Антонова, П. Барижецької та учнів Станіславчицької ДМШ Жмеринського р-ну; керамічні роботи В. Рижого (м. Ладижин) та М. Діденка (м. Вінниця); витинанки Л. Концевич (м. Вінниця), Р. Трейгер (м. Могилів-Подільський) та студентів ВДПУ ім. М. Коцюбинського; флористичні картини Н. Співак (с. Підвисоке Оратівського р-ну); вишиті роботи Г. Данилюк (м. Вінниця) та С. Слушної (м. Липовець): картини, вишиті бісером Л. Бурлак (с. Демівка Чечельницького р-ну); роботи художнього випилювання по дереву О. Крутих та А. Логінова (м. Вінниця). В рамках виставки відбулися майстер-класи з написання писанок за участю провідних писанкарок Вінниччини – Тетяни Пірус, Євдокії Чугунової Марини Юрченко, Оксани Верхової-Єднак та Інни Громової. Досвідчені майстри поділилися власними секретами написання писанки.

   

14 квітня, в рамках заходів «Великдень просить до гостини», у Хмільницькій районній бібліотеці для дорослих, відбувся урок народознавства «Великодні дзвони», для учнів Хмільницького професійного ліцею сфери послуг, зокрема з вихованцями гуртка народної творчості (керівник С.М. Плахіна). Бажаючі мали можливість відвідати майстер-клас «Великодні мотиви» від викладача образотворчого мистецтва Хмільницької школи мистецтв. Щоб ознайомити зі світовими звичаями та обрядами Великоднього свята працівник Інтернет-цент