Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Хроніка культурного життя Вінниччини
Березень

28 березня в рамках Всеукраїнського тижня дитячого читання в Хмільницькій районній бібліотеці для дітей проведено експрес-мандрівку: «Українські письменники – дітям». Мета заходу – ознайомити наймолодших читачів з книгами сучасних письменників, які пишуть для дітей. У розмаїтті української художньої літератури є чимало майстрів слова, котрі зробили вагомий внесок у дитяче письменство – Г. Чубач, Г. Усач, Я. Стельмах, М. Магера, О. Вітенко, М. Хаткіна, С. Дерманський, В. Гуріна та ін.

Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва

3 березня до 20-ї річниці оголошення Організацією Об’єднаних Націй «Міжнародного року сім’ї» відділ наукової інформації та бібліографії підготував віртуальний бібліографічний список «Традиції українського родинного виховання». Бажаючі мають можливість ознайомитися з бібліографічним списком на сайті бібліотеки old.library.vn.ua

11 березня у відділі економіки та аграрного виробництва відбулося чергове засідання клубу «Садівник» під назвою «Плодовий сад», яке провела президент клубу Г.Г. Мінова. З лекцією виступив кандидат сільськогосподарських наук П.О. Донченко. Садівники-аматори П.В. Стащук та Л.І. Литвиненко поділилися з учасниками заходу власним досвідом вирощування плодових культур. Працівники відділу підготували перегляд літератури за темою засідання.

12 березня до 135-річчя від дня народження видатного німецького фізика Альберта Енштейна, відомого як одного з основоположників сучасної теоретичної фізики, лауреата Нобелівської премії з фізики, суспільного діяча-гуманіста, працівники відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук підготували виставку-портрет «Простір і час Альберта Енштейна».

15 березня працівники відділу рідкісних і цінних видань підготували виставку-календар «Дослідники Поділля», присвячену 90-річчю з часу створення при Вінницькій філії Всенародної бібліотеки України ВУАН науково-краєзнавчого Кабінету виучування Поділля. На виставці представлені праці фахівців різних спеціальностей, які досліджували Вінницький край: історика права В. Отамановського, історика і археолога Ю. Сіцінського, інженера О. Бирулі, кліматолога Л. Данилова, ботаніка О. Савостіянова, зоолога В. Храневича та ін. Електронні версії книг можна переглянути на сайті бібліотеки old.library.vn.ua

17 березня, з нагоди річниці дня народження видатного педагога Василя Олександровича Сухомлинського, у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук організована книжково-ілюстративна виставка «Мужнє серце, віддане дітям». На любові до дітей тримається світ. Цей постулат в усі часи був головним кредом для справжніх педагогів. Василь Олександрович Сухомлинський – з їх когорти. «Що найголовніше було в моєму житті? Без роздумів відповідаю: любов до дітей», – так писав він у книзі свого життя «Серце віддаю дітям».

18 березня у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук оформлена виставка-антологія, присвячена Всесвітньому дню поезії «Голос ніжного серця. Найвідоміші поетеси світу». 21 березня згідно з рішенням Генеральної конференції ЮНЕСКО увесь світ відзначає День поезії. Прийняття такого рішення пояснюється тим, що поезія може допомогти людині розгадати найскладніші питання. Вона формує громадську думку і в той же час передає внутрішні переживання як самого автора, так і читачів. Крім того, представники ЮНЕСКО вважають, що поезія була і залишається найважливішою частиною сучасного мистецтва. Тому людство повинно навчитися цінувати поетичні рядки і знаходити в них справжнє багатство.

18 березня у відділі економіки та аграрного виробництва відбулася тематична година «Мандрівка лісами світу», для вихованців Вінницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації для дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій». Цікаву відеоподорож про ліси планети для учасників заходу підготувала бібліотекар І категорії О.В. Левінчук. В організації зустрічі активну участь взяла провідний бібліотекар відділу попереднього замовлення, МБА та видачі літератури Л.В. Введенська.

19 березня у відділі економіки та аграрного виробництва відбулося засідання клубу молодого підприємця «Твій бізнес від А до Я» під назвою «Власна справа. Шукаємо ідею», яке провела голова клубу С.А. Ходакова для студентів Вінницького інституту економіки Тернопільського національного економічного університету та Вінницького коледжу будівництва і архітектури Київського національного університету будівництва і архітектури. Працівники відділу підготували перегляд літератури за темою засідання.

20 березня у конференц-залі Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва відбулася чергова зустріч у рамках проекту «Поезія без купюр», спрямована на підтримку обдарованих молодих поетів, розвиток творчої особистості, популяризацію та заохочення молоді до творчості, мистецтва та читання. Організатори присвятили її не лише Міжнародному дню поезії, який весь світ відзначає 21 березня згідно з рішенням Генеральної конференції ЮНЕСКО, але й пам’яті «Небесної сотні». На зустрічі молодь вшанувала пам’ять загиблих на Майдані поетичним словом, читаючи власні вірші, або вірші, які присвячені трагічним подіям в Україні. По закінченню вечора всі учасники зустрічі вийшли на вінницький Майдан з лампадками у знак вшанування пам’яті.

27 березня у відділі рідкісних і цінних видань відбувся День інформації «Універсальні енциклопедичні та довідкові видання на допомогу історикам» для студентів ІІ курсу Інституту історії, етнології i права ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського. Провідний фахівець бібліотеки кандидат історичних наук, доцент Т. Кароєва представила майбутнім історикам унікальні довідкові матеріали ХІХ – поч. ХХ ст., що друкувалися в країнах Західної Європи, Російськой імперії польською, французькою, німецькою, англійською та російською мовами. Інформаційний потенціал розглянутих видань не втрачає значущості й актуальності у підготовці фахівців з історії й сьогодні.

27 березня у секторі журнальної періодики організована прес-виставка «Стежка минулого як спроба сповіді», де на сторінках літературних журналів вміщена історична проза. У цьому розмаїтті тем і жанрів можна ознайомитися з творами й думками багатьох авторів, які звертаються до найбільш масштабних, часто суперечливих, сторінок всесвітньої та української історії.

Музейна діяльність

Знак, В. Масляна з мистецьким присмаком : [у смт Вендичани Могилів-Подільського району відбулося відкриття музею художниці Ольги Леонової. На картинах зображені краєвиди Вендичан, сільських людей. У подарунок до новоствореної експозиції працівники вінницького обласного краєзнавчого музею привезли у подарунок копію фотографії О. Леонової. У заході взяли участь: депутат обласної ради С. Буяльський, завідуюча відділом освіти Т. Томай, мистецтвознавець В. Титаренко, директор музею ім. М. Руденко М. Гоцуляк, яка привезла у подарунок витинанку] / В. Знак // Слово Придністров’я. – 2014. – 7 берез. – С. 11.

18 березня у виставковій залі «Світлиця» літературно-меморіального музею М. М. Коцюбинського відбулася презентація книги члена НСПУ Миколи Антощака «Воістину люблю». М. Антощак друкувався в колективних альманахах. Перша помітна публікація – вірш про Кобзаря у збірці «Тарас Шевченко в моєму житті». З 2008 р. почав брати участь в літературному житті Запорізької області. У 2008-2012 рр. друкував свої поезії у періодиці. У 2010 р. прийнятий в обласне літературне об’єднання ім. М. Гайдабури, поетичне об’єднання «Пошук» та Бердянське поетичне об’єднання «Парус». Наступного року виграв першу премію в обласному конкурсі для обдарованої молоді в галузі літератури. У 2011 р. взяв участь у Всеукраїнській нараді молодих літераторів в місті Ірпені від Запорізької області. В тому ж році в Запоріжжі вийшла друком перша збірка поезій і прози «Великдень нашої любові» під редакторством і зі вступним словом українського поета Григорія Лютого. У 2012 р. виграв грант президента для молодих письменників, внаслідок якого на початку 2013 р. вийшла і була презентована в Києві в Будинку письменників друга книга «Воістину люблю». Навесні 2013 р. подав заявку про вступ до Національної Спілки письменників України. 16 жовтня рішенням президії НСПУ прийнятий до спілки. Нині продовжує займатись творчістю, з 2013 р. живе і працює у м. Вінниця. У збірці поезій «Воістину люблю» розкриваються почуття любові до рідного краю, матері-України. Тематика творів різноманітна – від патріотичної до інтимної лірики.

18 березня у залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відкрито виставку «Героям слава!», присвячену учасникам «Небесної сотні», загиблим під час Єврореволюції у Києві в лютому 2014 року. На виставці представлені листівки, газети, документальні світлини національно-патріотичних акцій протесту 2013-2014 рр. в Україні. Подано список вбитих та померлих від ран учасників Революції гідності на Майдані у Києві та інших містах України. Наукові працівники музею продовжують збирати інформацію про вінничан-учасників Євромайдану. Новознайдені експонати займуть гідне місце у фондовій колекції краєзнавчого музею. Подоляни повинні знати, пам’ятати загиблих героїв «Небесної сотні» та шанувати активістів Української Революції 2013-2014 рр.

Кордюшкіна, Т. Готуємося до міжнародного свята : [в Могилів-Подільському музеї етнографії та народного мистецтва ім. Марії Руденко відбулася зустріч вчителів образотворчого мистецтва, а також обдарованих учнів сільських шкіл району. Присутні мали можливість ознайомитися з виставкою української витинанки. Директор музею, народна майстриня М. Гоцуляк розповіла про життєвий і творчий шлях подільської Берегині – М. Руденко, яка практично відродила забутий жанр витинанки на Поділлі і піднесла його на світовий рівень. Учасники зустрічі мали можливість взяти участь у майстер-класі і виготовити власні витинанки. На завершення заходу директор музею запросила усіх взяти участь у конкурсі, який буде оголошено музеєм до ІІ Міжнародного свята витинанки, який відбудеться 30 травня] / Т. Кордюшкіна // Слово Придністров’я. – 2014. – 21 берез. – С. 8.

Театрально-концертна діяльність

24 березня у Вінницькому академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського грандіозним сольним концертом завершився Всеукраїнський тур Національного заслуженого академічного ансамблю танцю України ім. Павла Вірського. Ансамбль танцю ім. Павла Вірського – знаменитий український танцювальний колектив, який користується популярністю не тільки в рідній державі, а й в інших країнах світу. Створений ансамбль у червні 1937 року. У той час знамениті балетмейстери Микола Болотов і Павло Вірський уперше в Україні змогли зібрати навколо себе незвичайний хореографічний колектив, який виступав з народними композиціями. Спираючись на традиції національних танців, Павлом Вірським було створено понад п’ять різноманітних концертних програм, в число яких увійшли надзвичайно яскраві хореографічні твори. Основною метою діяльності славетного колективу є вивчення, розвиток та збереження національних традицій, звичаїв та обрядів українського народу, відтворення на цій основі народних танців та створення хореографічних мініатюр і великих полотен з минулого та сучасного життя українців. За 75-річну історію колектив побував на всіх континентах планети. Сьогодні Національний заслужений академічний ансамбль танцю України ім. Павла Вірського під керівництвом Героя України, Народного артиста України, Народного артиста Росії, лауреата Національної премії ім. Т. Г. Шевченка, професора, академіка Мирослава Вантуха активно працює над удосконаленням свого професійного рівня, поповнює репертуар новими творами, веде активне творче життя, пропагуючи українське хореографічне мистецтво, як в Україні, так і за кордоном.

25 березня у концертній залі Вінницької обласної філармонії відбувся благодійний концерт присвячений пам’яті загиблих героїв Майдану. У концерті взяли участь Академічний камерний оркестр «Арката» під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Г. Куркова, Академічний ансамбль пісні і танцю «Поділля» на чолі із заслуженим артистом України А. Кондюком, соліст філармонії В. Полторацький і заслужені артистки України Н. Векленко та І. Швець. В програмі органічно переплелись вітчизняна і зарубіжна класична та сучасна музика і поезія. Фінальним акордом концерту стала «Молитва за Україну» на музику почесного громадянина м. Вінниці, народного артиста України професора В. Газінського, яку зал заспівав стоячи.

 

27 березня до Міжнародного дня театру, народний аматорський театральний колектив Гайсинського районного Будинку культури (керівник О. Чучко) відкрив 61-й театральний сезон виставою В. Канівця «Витівки шинкарки Феськи», комедією на 2 дії. З початком театрального сезону драматичний колектив привітала головний спеціаліст відділу культури і туризму райдержадміністрації О. Домбровська, директор районного Будинку культури С. Кузнєцова. П’єса «Витівки шинкарки Феськи» піднімає актуальні на сьогоднішній день питання відносин у сім’ї, міцності української родини, виховання, любові та дружби, а також чистоти людських почуттів.

27 березня у Вінницькому академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського відбулося святкування Міжнародного дня театру театралізованою композицією «Свою Україну любіть!..». Це інтернаціональне професійне свято всіх працівників театральної сфери, що відзначається по всій планеті щорічно 27 березня. День традиційно проходить під девізом: «Театр як засіб взаєморозуміння і зміцнення миру між народами».

Стаднік, О. Майстерня юних акторів : [про діяльність театрального гуртка «Юний актор», що діє у Томашпільському Будинку дитячої творчості. Керівник Т. Тютюнник. За час існування гуртка відбулися постановки вистав: «Ріпка», «Зайчикова хатка», «Зимова казка зачаровує знову», «Коса – дівоча краса», «Мелодія кохання», «Вишивана доля, вишита з любов’ю» та інші казкові вистави і етюди. Юні театрали виступали на сцені районного Будинку культури, на шкільних святах, брали участь у концертних програмах та конкурсах] / О. Стаднік // Томашпіл. вісн. – 2014. – 28 берез. – С. 2.

29 березня у торгово-розважальному центрі Sky Park м. Вінниці відбулась прем’єра незвичної вистави ініційованої працівниками Вінницького літературно-меморіального музею М. М. Коцюбинського та втіленої молодими акторами-аматорами вінницького «Експериментального вуличного театру». Перед глядачами ожили герої повісті «Тіні забутих предків». Цей унікальний літературно-мистецький проект носить назву «Гастролі одного твору» та присвячений прочитанню творчості Михайла Коцюбинського по-новому. Проект було задумано співробітницею музею А. Андрушко. Минулого року вона виграла грант в межах проекту з розвитку музейної справи «ProMuseum», за підтримки Open Society Institute, міжнародного фонду «Відродження» та МБФ «Україна 3000».

31 березня у Вінницькому Будинку офіцерів відбувся концерт Державного академічного ансамблю народного танцю Молдови «Жок». Ансамбль було створено у 1946 р. Назву він отримав від назви молдовського народного танцю. З 1958 р. беззмінним художнім керівником ансамблю «Жок» є народний артист СРСР Володимир Курбет. Невтомний дослідник рідного фольклору кожну програму перетворює у самобутній спектакль – перлину хореографії. Кращі твори музики і танцю молдовського краю він перетворює на яскраве шоу за участю 65 танцюристів та 25 музикантів в колоритних національних костюмах. Мистецтво цього колективу, ґрунтується на самих давніх та самих яскравих народних танцях молдовського народу. Протягом 68 років існування ансамбль створив багатий репертуар, підготував і поставив більше 150 народних танців, сюїт та хореографічних постановок. Ансамбль «Жок» брав участь у багатьох міжнародних фестивалях, удостоївся десятків медалей та дипломів. А ще знімався у кіно, зокрема, у фільмі «Весілля в Малинівці» та гастролював у багатьох країнах світу: Росія, Болгарія, Чехія, Бельгія, Бразилія, Австрія, Єгипет, Італія, Франція, Канада, Португалія, Румунія, Німеччина та ін. За роки існування ансамбль дав понад сім тисяч концертів. Вже не вперше вінницьку публіку ансамбль потішив традиційними молдовськими дойнами, хорами, чокерліями, ритуальними обрядовими танцями та оркестровим соло – «Букет молдовських народних мелодій».

Протягом березня у Вінницькому академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського відбулися вистави: «Потрібен брехун» (сатирична комедія на дві дії) Д. Псафас, «Оркестр» (фарс у ритмі танго) Ж. Ануй, «Шалений день, або Одруження Фігаро» (комедія на дві дії) П’єр Бомарше, театралізована композиція «Свою Україну любіть!..», «Анна Кареніна» (театральний роман на дві дії) Л. Толстой, «Осіння мелодія» (драматичний етюд на чотири малюнки) В. Селезньов, «Замовляю любов» (комедія для дорослих) Т. Іващенко, «Назар Стодоля» (козацька балада на дві дії) Т. Шевченко, «Майська ніч» (музична комедія на дві дії) М. Старицький за М. Гоголем, «Рисове зерно» (комедія на дві дії) А. Ніколаї, «Квітка з чарівної рукавички» (казка-притча) В. Лис, «Ніч Святого Валентина» (фантазії на тему кохання) О. Мардань, «Я б тобі небо прихилив...» (драма) І. Карпенко-Карий, «Шельменко-денщик» (водевіль на дві дії) Г. Квітка-Основ’яненко, «Ассо та Піаф» (сторінка життя великої співачки) О. Миколайчук-Низовець, «Незакінчена історія» (драматична новела на дві частини) В. Селезньов, «Лісова пісня» (міф с прадавніх часів) Л. Українка, «Політ над гніздом зозулі» (п’єса на дві дії) К. Кізі, Д. Вассерман.

Протягом березня у Вінницькому академічному обласному театрі ляльок відбувся показ вистав для дітей: пригодницька казка «Золотий ключик», веснянка-фантазія «Івасик-Телесик», вистава режисера Л. Земелько «Пастушка і Сажотрус» за мотивами казок Ганса Крістіана Андерсена, лялькове естрадно-циркове шоу «Бука», вистава «Три міхи хитрощів» за мотивами казок Івана Франка, віршована комедія за мотивами англійської казки «Вовк та троє поросят», російська казка «Гуси-Лебеді» та прем’єра вистави «Ще раз про Червону Шапочку».

Музичне життя Вінниччини

15 березня у регіональному центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик» відбувся авторський вечір Наталії Памірової-Соболєвої, під назвою «Якщо не я?». Наталія Памірова–Соболєва (сценічний псевдонім Птаха) – українська співачка-бард, лауреат і дипломант міжнародних конкурсів у номінаціях «автор тексту», «автор музики», «виконавська майстерність», володарка надзвичайно теплого і глибокого голосу. Співачка презентувала вінничанам програму «Якщо не я?», в якій прозвучала різножанрова музика.

19 березня у Вінницькій обласній філармонії відбувся сольний концерт Народного артиста України С. Грінченка (баян). Сергій Степанович Грінченко є одним з кращих представників української баянної школи, є художнім керівником квартету баяністів ім. М. Різоля, що працює при Національній філармонії України. С. Грінченко професор Національної музичної академії ім. П. І. Чайковського та лауреат багатьох Міжнародних конкурсів і фестивалів. У концерті також взяли участь учні С. Грінченка – лауреати міжнародних конкурсів І. Биков та Р. Ониськів. У програмі концерту прозвучали класичні твори Бенедетто Марчелло, Вольфганга Амадея Моцарта, Доменіко Скарлатті, сучасних композиторів-баяністів та авторські твори С. Грінченка.

21 березня у «Вітальні щасливого часу», що діє при музеї-кав’ярні «Пан Заваркін та син» відбувся музичний вечір. Перед відвідувачами кав’ярні, з програмою під назвою «More Better Blues» («Блюз про краще життя») виступило відоме вінницьке тріо «Jazz atmosphere», у складі О. Плакидюк (вокал), Д. Пауткіна (фортепіано), та віртуозного О. Веретельникова (контрабас). 22 березня відбувся вечір романсу «Під знаком любові» від Т. Бондар (вокал) та О. Янушкевич (фортепіано). У програмі вечора прозвучали старовинні російські романси, романси з фільмів та інші музичні номери.

21 березня в Ладижинській дитячій музичній школі відбувся вечір хорової музики. В концерті взяли участь три хорових колективи: молодший хор (керівник Н. Онищенко, концертмейстер В. Івко); середній хор (керівник М. Смірнова, концертмейстер О. Подолян);   старший хор (керівники Р. Мезенін та І. Мезеніна, концертмейстер М. Гнасько). На вечорі прозвучали різноманітні музичні твори у виконанні вихованців дитячої музичної школи.

Кіномистецтво

19 березня у КіноШикКлубі, що діє при регіональному центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик» м. Вінниці відбувся показ короткометражних документальних фільмів про художників-імпресіоністів. Мистецтвознавець та художній критик Тім Марлоу не лише окреслює життєвий і творчий шлях митців, а й детально аналізує їхні полотна. Роботи Мане, Моне, Ренуара, Дега, Тулуз-Лотрека, Сезанна і таких великих послідовників імпресіонізму, як Гоген і Ван Гог, відомі й улюблені публікою і критиками повсюдно. Незважаючи на їх популярність тепер, для свого часу творчість імпресіоністів була вкрай радикальною і викликала переворот у світі мистецтва. Вони відділилися від традиційного, академічного мистецтва, як в техніці, вдавшись до використання відтінків кольору для зображення руху і світла, так і в сюжетах картин, в яких втілювали образи звичайних людей за роботою і відпочинком.

Образотворче мистецтво

Портрети, що торкаються сокровенних глибин душі : [у Жмеринському міському історичному музеї відкрилась виставка портретів, яка пропонує відвідувачам емоційно насичені та наповнені любов’ю до людини твори. Шанувальники графіки і доволі рідкісної техніки «сухого пензля» мають можливість познайомитися з творчістю вінничанина Ю. Нужди. Також представлені твори жмеринчан: О. Батаєва, В. Омелі, О. Бахтіної, Є. Недзельської, В. Гліхова, О. Фісова, І. Мазура та ін. Твори, представлені на виставці, різні за характером зображення та технікою виконання, але всі вони об’єднані вмінням зазирнути в душу людини] // Жмерин. газ. – 2014. – 14 берез. – С. 11.

Татарин, М. Обличчя з сучасності і вічності : [у виставковій залі історичного музею у м. Жмеринка відкрилася виставка портретів. На виставці експонуються роботи портретистів Ю. Нужди, Є. Недзельської, В. Глухова, О. Бахтіної, О. Батаєва, В. Омелі, учнів художнього відділу Жмеринської дитячої музичної школи] / М. Татарин // Жмерин. меридіан. – 2014. – 15 берез. – С. 4.

17 березня в музеї образотворчого мистецтва м. Ямпіль відбулась презентація макету «Карта Ямпільського району», автор Едуард Костюк. В музеї представленні також виставки: «Шевченко в народному мистецтві» – картини учасників зразкової художньої студії с. Клембівка, «Людська стежина – вишитий рушник» – виставка рушників з фондів музею, «Молітесь правді на землі…» – виставка полотен з фондів музею та робіт майстрів краю, «Ті, що наповнюють життя світлом» – виставка полотен з фондів музею, «Час і досі не загоїв рану» – виставка графіки з фондів музею.

17 березня у виставковій залі регіонального центру сучасного мистецтва «Арт-Шик» відбулося відкриття IV персональної виставки молодої вінницької художниці Анни Василишин. Це малюнки у різних техніках (олівцем, аквареллю, тушшю). А. Василишин з дитинства прикута до інвалідного візка, але не зважаючи на це, вона закінчила Вінницький факультет Київського університету культури та мистецтв (дизайнер зовнішнього середовища), а зараз всі свої сили та ентузіазм направляє на втілення своєї мрії – соціального проекту «Творимо разом!». Ініціаторами даної виставки виступили заслужений художник України В. Козюк та фіналістка конкурсу «Міс Студентство – Королева Вінниці – 2014» А. Глуханюк. Вони бажають допомогти дівчині з обмеженими фізичними можливостями та обдарованій художниці з відкриттям власної школи дизайну та малювання за принципом інклюзивної освіти, де б разом могли навчатися діти з обмеженими можливостями та фізично здорові.

24 березня у приміщенні вінницької міськради відкрилась виставка творчих робіт викладача Вінницької дитячої художньої школи Людмили Бондар. Чергова (вже чотирнадцята у творчому доробку художниці) тематична виставка «Весна квітує», підтвердила вміння майстрині тонко відчувати красу навколишнього світу. У творчому доробку майстрині нараховується понад 600 робіт. Вона є постійним учасником всеукраїнських, міжрегіональних, обласних та міських художніх виставок. Її роботи станкового живопису зберігаються у музейних та приватних колекціях України, США, Англії, Австралії та Франції. Однією з улюблених тем Л. Бондар є квіти. Саме на цю тематику художниця представила глядачам кілька десятків картин. Ці роботи вирізняються образністю та гармонією настроїв, яскравою витонченою колористикою.

26 березня у Вінницькому обласному центрі народної творчості відкрилась персональна виставка народного маляра, лауреата Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка, заслуженого майстра народної творчості України Віктора Наконечного «Стежками рідної Клембівки». Творчий доробок майстра складає понад 3000 картин у техніці олійного і темперного живопису, 1000 графічних робіт та понад 500 витинанок. На виставці було представлено 25 нових робіт художника, які розкривають його любов до рідного села. У відкритті виставки взяли участь: мистецтвознавці, провідні майстри Вінниччини та керівники галузі культури. Музичні вітання прозвучали від аматорського ансамблю «Водограй» Гавришівського СБК.

  

28 березня на базі Вінницького обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників відбулося відкриття персональної виставки петриківського розпису вчителя світової літератури, російської мови та художньої культури Оленівського НВК: ЗОШ І-ІІІ ст. – ДНЗ Вінницького району Юлії Довгаль. Вона також є керівником гуртка образотворчого мистецтва в КЗ «Вінницький районний Будинок дитячої та юнацької творчості» Вінницької районної ради. В Оленівському НВК художниця організувала гурток петриківського розпису для дітей та для вчителів образотворчого мистецтва, провела ряд майстер-класів з мистецтва малювати.

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

20 березня на базі Крикливецької загальноосвітньої школи Крижопільського району відбувся звітний концерт відділу народних інструментів. Концертна програма складалась з сольних та ансамблевих номерів. Метою проведення концерту є активне пропагування народних музичних інструментів, популяризація української пісні, залучення школярів до навчання в школі естетичного виховання. Творчий звіт продемонстрував таланти учнів школи естетичного виховання, які можуть особисто долучатись до мистецтва, розвивати власний світогляд.

28 березня серед дошкільних навчальних закладів Вінницького району організовано та проведено конкурс «Колискова пісня», учасниками якого стали вихованці садочків та учні загальноосвітніх закладів району. У заході взяли участь: перший заступник голови районної державної адміністрації В. Шмігель, заступник голови районної державної адміністрації Н. Лебедєва та заступник районної ради Л. Земелєва. У виконанні дітей прозвучали народні та сучасні колискові пісні. Переможці конкурсу візьмуть участь у конкурсі обласного рівня.

Декоративно-прикладне мистецтво

5 березня у «Світлиці» Тростянецького районного Будинку культури майстрині декоративно-прикладного мистецтва смт Тростянець організували виставку на якій представили творчі вироби: вишиванки, вишиті картини, картини в стилі «квілінг», намальовані картини, народну ляльку, витинанки, кухонні дощечки розмальовані петриківським розписом, рушники-обереги. Відкрили виставку методист РБК, майстриня декоративно-прикладного мистецтва Л. Косенко та директор РБК В. Баламут, які привітали жінок-майстринь з наступаючим святом 8 Березня та вручили подяки за участь у виставці. Член районного літературно-мистецького об’єднання «Джерело» М. Прус презентував власні вірші майстрам та учасникам заходу. На виставці представлені роботи майстринь: Р. Мазур, М. Дяченко, Л. Косенко, Л. Дахненко, З. Мартинової, Л. Слободяник, Т. Мешкурової, Г. Погоди, Л. Прокопенко, О. Лукій, О. Корнієнко, С. Пунько, Н. Лаврук.

  

Притула, О. Зустрілися з майстринею : [у виставковій залі Бершадського районного краєзнавчого музею відбулась зустріч з майстринею Н. Бондаревою, яка була організована для працівників культури району. На її персональній виставці «Палітра жіночого серця», яка наразі експонується в музеї представлені різноманітні за технікою виконання роботи. Це і живопис, і вишиті машинною та ручною гладдю картини, вироби з солоного тіста та бісеру. На завершення зустрічі працівники музею привітали майстриню з жіночим святом 8 Березня та побажали здоров’я та творчого натхнення] / О. Притула // Бершад. край. – 2014. – 7 берез. – С. 2.

Макаревич, Л. На радість людям : [у Музеї історії міста Козятин відкрилася персональна виставка місцевої жительки Валентини Піралової, яка творить у техніці декупаж. В її доробку понад 100 тарілок та пляшок, виконаних у цій популярній техніці. На відкриття виставки завітали місцеві художники Ральф Тимошенко, Валентин Герасимчук, голова громадської організації батьків дітей-інвалідів «Дом» Т. Яковлева та знайомі майстрині] / Л. Макаревич // Вісн. Козятинщини. – 2014. – 20 берез. – С. 12.

20 березня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї одночасно відкрито три виставки технічної творчості з початкового технічного моделювання та декоративно-ужиткового мистецтва під назвою «Наш пошук і творчість – тобі, Україно!», на яких представлені роботи учнівської молоді. На виставках представлено 810 експонатів – позашкільна робота учнів з усіх районів та міст області. Вінницький обласний центр технічної творчості учнівської молоді щорічно проводить близько 30 масових заходів з технічної та декоративно-ужиткової творчості, в яких беруть участь понад 8 тисяч гуртківців, де щоразу школярі представляють щось нове і сучасне.

Бабур, А. «На радість людям» – виставка Валентини Піралової : [у Музеї історії міста Козятин відбулась виставка під назвою «На радість людям» місцевої жительки м. Козятин В. Піралової, яка творить у техніці деку паж. В її доробку понад 100 тарілок та пляшок, виконаних у цій дивовижній  та незвичайній, і досить популярній в останній час техніці. Майстриня є переможницею Всеукраїнського конкурсу «Третє покоління». Від відділу культури Козятинської міської ради були вручені подарунки, а пісня про рідну землю і квітучий край, про талановитий український рід прозвучала у виконанні керівника дитячого вокального колективу міського Будинку культури та центру дитячої і юнацької творчості Т. Фабіцької] / А. Бабур // Козятин Залізнич. – 2014. – 21 берез.– С. 4.

   

27 березня у регіональному центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик» відбулось відкриття мистецького проекту «РЕ:ВІЗІЯ. Terra-Incognita». Організатор проекту: Департамент культури Вінницької міської ради. Партнери: ВОГО «Лабораторія актуальної творчості», ВОГО «Культурна стратегія ХІ», ВОГО «Ліга розвитку мистецтва» та регіональний центр сучасного мистецтва «Арт-Шик». Проект «РЕ:ВІЗІЯ» традиційно є платформою для представлення різних жанрів сучасного мистецтва у м. Вінниці. З 27 березня по 3 квітня митці різних жанрів провели у Вінниці свою «РЕ:ВІЗІЮ». Цього року, проект тематично окреслений допоміжною назвою «Terra-Incognita», латинською фразою, яка історично вживалась у картографії для позначення на мапах невідомих територій, визначаючи саме невідому «арт-територію» експериментального сучасного мистецтва на мистецькій мапі вінницького регіону. Візуальна частина проекту «Terra-Incognita» представила авторів, що працюють у сфері «contemporary art» (актуальне мистецтво). Це О. Никитюк, В. Нойс, М. Сорока, Агіца Богі, Є. Лобузнов, Н. Лісова (Вінниця), А. Саєнко (Київ-Суми), П. Ковач (Львів) та інші. Експозицію складено з різних напрямків експериментальної творчості: інсталяція, колаж, відео-арт, графіка, живопис, фотографія, перформанс. Це візуальна версія власного бачення й відчуття митцями реальності, спостереження, філософського арт-дослідження різноманітних трансформацій на контрасті зіткнення раціонального з ірраціональним.

28 березня у приміщенні Жмеринського районного Будинку культури відбувся районний конкурс творчості і талантів дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Повір у себе», організований працівниками Жмеринського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді при сприянні директора Жмеринського РБК Л. Доноаге та художнього керівника Т. Скрими. З вітальним словом до присутніх звернулися: перший заступник голови Жмеринської райдержадміністрації О. Монастирський, директор Жмеринського РЦСССДМ О. Слободенюк, начальник відділу молоді та спорту Жмеринської РДА В. Марчук, начальник відділу освіти Жмеринської РДА І. Цимбал. До участі в святі були запрошені також заслужений майстер народної творчості України з народної вишивки Н. Шпак, майстер з петриківського розпису, автор численних ляльок-мотанок та оберегів О. Романенко, учасниця літературно-мистецького об’єднання при Жмеринській центральній районній бібліотеці І. Мельник з вітражними малюнками на склі. У святковому концерті взяли участь учасники студії східного танцю «Жасмин», учасники вокального гуртка «Соловейко», учасники танцювального гуртка «Браїлівчанка» Браїлівського Будинку культури, учні Браїлівської ЗОШ I-II ст. Переможці районного свята візьмуть участь у ХХІІ обласному фестивалі «Повір у себе», який відбудеться у травні 2014 року в м. Вінниця.

30 березня у книгарні «Є» відбувся майстер-клас з виготовлення поштової листівки. На майстер-класі художниці Марини Наумчук можна було виготовити декілька варіантів поштової листівки. В усі часи люди винаходили нові способи долати відстані і спілкуватися без перешкод. Відкриті листи мандрували країнами і пересікали океани, вбираючи на своєму шляху повітря й дотик пальців усіх, хто допомагав зв’язати континенти. Сьогодні листівки – це скоріше сувенір, аніж атрибут спілкування. Але ніколи не перестане жити в людині бажання знайти щось особливе у своїй поштовій скриньці.

30 березня у галереї «Інтершик» м. Вінниці відбулося родинне свято «HobbyFEST – Весна пробуджує життя!». Організатори заходу підготували для дітей та дорослих різноманітну творчу та веселу програму: водили хороводи та закликали веснянками весну, проводили цілу низку корисних та творчих майстер-класів. Традиційна виставка-продаж їстівних та не їстівних виробів ручної роботи теж зібрала навколо безліч зацікавлених. Кожній дитині дістався у подарунок пряник-жайворонок – символ весни. Тож діти із задоволенням ліпили, малювали, танцювали. Більшість присутніх дотрималась дрес-коду та вбрались у національний одяг або одяг з його елементи.

 

Творчі звіти, конкурси, фестивалі, свята мистецтв

На початку березня в Березівській школі Чернівецького район