ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїВерсія для друку

Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва

  

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Вересень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

Вінниця, 2014


Загальний розділ

1 вересня для жителів села Степашки Гайсинського району ознаменувалось подвійним святом – Днем знань та урочистим відкриттям відреставрованого пам’ятника Герою Радянського Союзу, уродженцю села Івану Жмурку, з нагоди його 100-річчя від дня народження. На відкриття завітали: голова обласної державної адміністрації А. Олійник, заступник командуючого Повітряних сил Збройних сил України, генерал-лейтенант В. Нікіфоров, голова Гайсинської районної державної адміністрації С. Котенко. Зі словами вдячності виступив також і син героя В. Жмурко, який доклав чимало зусиль до реставрації погруддя свого батька.

Іван Матвійович Жмурко народився у 1914 р. в селі Степашки Гайсинського району. Закінчив семирічку, з 1939 р. працював у бригадах Дніпровської ГЕС. З 1935 р. розпочав службу в Червоній Армії, у 1938 р. закінчив Харківське військове авіаційне училище штурманів. Перші бойові вильоти пілот виконав 25 червня 1941 року. Таких вильотів на рахунку відважного штурмана – 219. У травні 1946 р. за відвагу та героїзм, виявлені у боях з німецько-фашистськими загарбниками, Указом Президії Верховної Ради СРСР штурманові ескадрильї 35-го гвардійського бомбардувального авіаційного Сталінградського полку, капітану Івану Жмурку присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

4 вересня у м. Вінниця, на майдані ім. В. Стуса біля пам’ятника поету відбулися вересневі Стусівські читання, приурочені Дню пам’яті відомого українського поета-дисидента, видатного земляка, Героя України – Василя Стуса. Захід організовано Вінницькою ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва за підтримки Вінницької обласної державної адміністрації та управління культури і туризму ОДА, за участю громадськості міста і області, студентської та учнівської молоді. У програмі заходу відбулися покладання квітів до пам’ятника поету від громадськості та представників влади, виступи представників Вінницької обласної державної адміністрації та обласної ради; управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації; Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К.А. Тімірязєва. Слово мали поети та письменники Вінницької обласної організації Національної спілки: М. Каменюк, Т. Яковенко, О. Вітенко, В. Сторожук, А. Подолинний А. Мусійович, О. Кононенко. Відбулися читання поезій В. Стуса творчою молоддю Вінниччини та музичні номери у виконанні студентів Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича.

 

4 вересня відбулося вшанування пам’яті вірного сина батьківщини, поета, перекладача, філософа, правозахисника, лауреата премії імені Т. Г. Шевченка, Героя України, патріота Василя Стуса, котрий свідомо поклав життя на вівтар служіння своєму народу. На малій батьківщині поета, на подвір’ї Рахнівської школи Гайсинського району, де встановлено пам’ятний знак В. Стусу, відбувся мітинг з нагоди 29-ї річниці смерті знаного земляка. Віддати шану пам’яті В. Стусу прибули начальники відділів культури і туризму та освіти райдержадміністрації М. Ричков та Г. Боровий, поет, член міжрегіональної спілки письменників України П. Підлипняк, директор музею Василя Стуса Д. Омелянчук, працівники районного Будинку культури, учителі та школярі місцевої школи – всі вбрані в українських вишиванках. Хвилиною мовчання та покладанням квітів до пам’ятного знаку присутні вшанували Героя України. З їх уст лунали слова гордості за славного земляка, слова вдячності за його непохитність і нескореність.

 

17 вересня вінницька книгарня «Є», PR-Prime Company та Посольство Грузії в Україні запросили на презентацію першого за роки незалежності України перекладу сучасного грузинського роману «Гра у войнушку» Баси Джанікашвілі.

Баса Джанікашвілі народився в 1974 р. Навчався у Тбіліському університеті мистецтв, де отримав диплом драматурга. Тривалий час працював на телебаченні. На даний час Баса Джанікашвілі – голова креативного відділу радіо «Уцнобі». Він також відомий блогер та драматург. Роман «Гра у вoйнушку», який починається на іронічно-реалістичній ноті, раптом перетворюється на абсурдну трагедію, якою є будь-яка справжня війна. На тлі внутрішньої сімейної війни між подружжям Дарчія несподівано розпочинається конфлікт між державами – російсько-грузинська війна 2008 р. У цьому тексті межа між реальним і віртуальним простором зникає і читач сам вирішує: герої роману – учасники реального конфлікту чи персонажі комп’ютерної гри.

18 вересня у м. Вінниця увіковічнили пам’ять Героя України Костянтина Могилка. Костянтин Могилко – український військовий льотчик, командир літака АН-30Б ескадрильї «Блакитна стежа». Під час спостережного польоту у зоні АТО потрапив під обстріл. Пілот ціною власного життя та екіпажу відвів підбитий літак за межі міста Красний лиман. На згадку про подвиг льотчика у школі № 23, де він навчався свого часу, встановили меморіальну дошку. На відкриття меморіальної дошки запросили родину Костянтина Могилка, друзів, однокласників та вчителів військовослужбовця.

20 вересня у вінницькій книгарні «Є» відбулася презентація роману Артема Чапая «Червона зона».

Артем Чапай – письменник, перекладач, журналіст, мандрівник. Автор книг «Авантюра», «Подорож із Мамайотою в пошуках України». За оповідання «Один день щастя» й «У вас все нормально?» у 2012 р. отримав відзнаку від La Strada-Україна. У 2013 р. переміг у міжнародному конкурсі й отримав стипендію Центральноєвропейської ініціативи та Словенської асоціації письменників.

22 вересня у Вінницькій області відзначили День партизанської слави України ушанувавши партизан-підпільників. На Вінниччині проживає 82 партизани, які брали активну участь у визволені держави в роки Другої світової війни. Відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації цього дня привітали сорок партизан, вручивши почесні грамоти та грошові винагороди від імені обласної державної адміністрації та обласної ради та п’ять від Вінницької міської ради. Вітаючи ветеранів, голова облдержадміністрації А. Олійник подякував присутніх за мужність, витримку та мирне небо яке вони вибороли прийдешнім поколінням. Цього дня в адрес ветеранів звучали гарні слова з побажанням здоров’я, довгого та щасливого життя, а також музичні вітання від відомих виконавців Вінниччини.

До Дня партизанської слави у кожному районі області відбулися урочисті мітинги пам’яті та покладання вінків і квітів до меморіалів Партизанської слави за участі керівників РДА, представників районних рад, організацій ветеранів України, органів місцевого самоврядування, молоді, громадськості.

 

25 вересня відбулася колегія управління культури і туризму обласної державної адміністрації. В ході засідання відбулася доповідь та обговорення інформації головного спеціаліста управління культури і туризму ОДА Г. А. Пасеки «Про стан виконавської дисципліни та організації контролю за виконанням актів Президента України. Кабінету Міністрів України, розпоряджень, доручень голови ОДА, наказів та доручень управління культури і туризму ОДА у третьому кварталі 2014 р.». За результатами засідання прийнято відповідну постанову, якою визначено першочергові завдання.

26 вересня у Могилів-Подільському Будинку школяра відбувся вечір пам’яті поета Миколи Марчука та презентація його книги «Горит калина красная». У грудні цього року Миколі Павловичу виповнилося б 70 років. До цієї дати друзі підготували книгу його віршів та спогадів про нього. Ініціатором заходу став письменник, журналіст, головний редактор журналу «Вінницький край», приятель М. Марчука – В. Вітковський. Книга побачила світ у бібліотечці часопису за фінансової підтримки голови товариств «Україна-Росія» та «Україна-Білорусь», народного депутата України І. Бондарчука. Організаторами свята виступили Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької ОДА, управління культури і туризму облдержадміністрації, Єврорегіон «Дністер», Товариство «Україна-Росія», Вінницька організація Національної спілки письменників України, журнал «Вінницький край», Могилів-Подільська міська рада. Зі спогадами про М. Марчука виступили В. Вітковський, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка П. Перебийніс, поетеса й народна майстриня М. Гоцуляк та ін. Іван Бондарчук подарував книги рідні поета, бібліотекам міста й району. Також шанувальникам поезії було презентовано третій номер журналу «Вінницький край», де вміщена добірка віршів Миколи Марчука з передмовою П. Перебийноса.

29 вересня, напередодні відзначення Всеукраїнського дня бібліотек, в Департаменті інформаційної діяльності облдержадміністрації відбулася прес-конференція заступника директора з наукової роботи та інформатизації Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва Галини Слотюк під назвою: «Роль і значення бібліотек у розбудові громадянського суспільства». За її словами, мережа публічних бібліотек Вінницької області нараховує понад 950 бібліотек, фонд становить понад 15 млн. 382 тис. документів. Бібліотеки впродовж року обслуговують понад 658,7 тис користувачів, які опрацьовують біля 1,8 млн. документів. Проводиться значна соціокультурна діяльність – літературно-мистецькі свята, літературні читання, вечори-зустрічі, виставки, презентації книг, працівники бібліотек організовують роботу клубів та гуртків за інтересами. Г. Слотюк відзначила активність бібліотечних закладів Барського, Тульчинського, Хмільницького, Крижопільського, Теплицького, Липовецького, Козятинського, Могилів-Подільського, Ямпільського районів та м. Вінниці. З метою розширення доступу до бібліотечно-інформаційних послуг для людей з особливими потребами та в рамках реалізації проекту «Нові обрії: розширення мережі користувачів», за фінансової підтримки Посольства США в Україні, встановлено міжсходовий підйомник у філії Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва (вул. Соборна, 70). Наразі стартував проект УБА «Бібліотека – громада: відкритий простір», що діятиме за фінансової підтримки Фонду «Монсанто» і який передбачає обладнання 5 сільських бібліотек області комп’ютерною та офісною технікою, організацію доступу до Інтернету, поповнення бібліотечних фондів книгами та періодичними виданнями. Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва приєдналася до нового проекту УБА «Бібліотеки і виборчий процес: навчаємо бібліотекарів і виборців конституційних прав» за підтримки Посольства США в Україні, в рамках якого буде проведено 6 вебінарів для усіх бажаючих. Також бібліотека розпочала реалізацію проекту «Бібліотеки як центри підтримки громади в умовах воєнної загрози: робота з внутрішньо переміщеними особами». З метою відзначення Всеукраїнського дня бібліотек у новому форматі Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва та Громадська організація «Асоціація бібліотек області» підтримала ініціативу Української бібліотечної асоціації щодо проведення 30 вересня в бібліотеках області Дня відкритих дверей та організації акції «Читаємо Шевченка», в рамках якого буде організовано за допомогою скайп-зв’язку Марафон бібліотечних подій, де представники районних бібліотек, будуть ділитися своїми напрацюваннями. Також планується проведення II благодійного ярмарку виробів ручної роботи працівників бібліотек м. Вінниці та області, отримані кошти будуть перераховані на підтримку учасників АТО.

Державний комітет телебачення і радіомовлення України оголошує у 2014 році Всеукраїнський конкурс на краще періодичне друковане видання для дітей та юнацтва. Щорічний Всеукраїнський конкурс на краще періодичне друковане видання для дітей та юнацтва засновано Держкомтелерадіо у 2007 року з метою сприяння розвитку дитячої періодики, удосконалення традицій випуску періодичних друкованих видань для дітей та юнацтва, підвищення ролі друкованих засобів масової інформації у вихованні підростаючого покоління, популяризації сучасних технологій художнього оформлення та поліграфічного виконання періодичних друкованих видань для дітей та юнацтва. На конкурс подаються друковані періодичні видання для дітей та юнацтва загальнодержавної, регіональної та місцевої сфер розповсюдження. Конкурс проводиться у таких номінаціях: «Краще періодичне друковане видання для дітей»; «Краще періодичне друковане видання для юнацтва». Прийом заявок на участь триває з 1 вересня по 1 грудня 2014 року. Положення про Конкурс розміщено на веб-сайті Держкомтелерадіо України під рубрикою «Виставки, премії, конкурси, фестивалі» в розділі «Конкурси».

Тарас Шевченко і Вінниччина

Зашейко, А. У Ладижині відкрили пам’ятник Шевченку та рекордсмен – тризуб : [5 вересня на площі Фантанів у м. Ладижин, до 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря, відбулося відкриття патріотичного комплексу, до складу якого увійшли погруддя Тараса Шевченка та триметровий кований тризуб – малий герб України. У відкритті взяли участь міський голова Ладижина В. Коломієць та директор Агенції місцевого економічного розвитку М. Багнюк, які привітали присутніх з визначною культурною подією та подякували місцевим жителям за сприяння у цьому. Також міський голова щиро подякував А. Чепірдаку, за його творчу майстерність та креатин під час роботи над тризубом] / А. Защейко // Нове місто. – 2014. – 11 верес. – С. 10.

30 вересня, у Всеукраїнський день бібліотек, працівники Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва долучилися до Всеукраїнської акції голосного читання віршів Тараса Шевченка «Читаємо Шевченка». Цього дня працівники бібліотеки, користувачі, а також всі бажаючі мали можливість прочитати улюблені твори Великого Кобзаря. Відео можна переглянути на сторінці Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва у facebook.

30 вересня в читальній залі Гайсинської центральної районної бібліотеки відбулося свято приурочене Всеукраїнському дню бібліотек. У святі взяли участь: начальник відділу культури і туризму Гайсинської райдержадміністрації, заслужений працівник культури України М. Ричков, директор Гайсинської ЦБС Н. Обертинська, працівники сільських бібліотек-філій, ветерани бібліотечної ниви, читачі бібліотеки та благодійники. Після святкового заходу присутні вирушили з корзиною квітів до пам’ятника Т. Шевченку, де відбулася акція «Гайсин читає Шевченка», під час якої бажаючі читали поезію Великого Кобзаря.

30 вересня, до Всеукраїнського дня бібліотек, Іллінецька централізована бібліотечна система активно взяла участь у Всеукраїнській акції голосного читання віршів Тараса Шевченка «Нас єднає Тарасове слово». Попередньо в ЗМІ було оголошено про проведення акції і ряд заходів запланованих у цей день. Тож біля пам’ятника Кобзарю у голосних читаннях взяли участь: працівники ЦБС, шкільних бібліотек та бібліотеки аграрного коледжу, учні місцевих шкіл та активні користувачі бібліотек. Були запрошені представники влади та кореспондент місцевої газети. Учасники поклали квіти до підніжжя пам’ятника Т. Шевченку і почергово читали улюблені твори Великого Кобзаря. Фіналом акції стало колективне читання твору «Реве та стогне Дніпр широкий…». Також бібліотека приєдналася до скап-конференції і взяла участь у Марафоні бібліотечних новин Вінниччини. Продовженням свята стало відзначення найактивніших бібліотекарів. В районній дитячій бібліотеці відбулася екскурсія, бібліотечний урок «Дім без книги – день без сонця» та вікторина «Відгадай з якої казки» для учнів першого класу ЗОШ №1. Всі першокласники виявили бажання записатися до бібліотеки. До уваги юних користувачів організовано книжкову виставку «Книги з автографами – гордість нашої бібліотеки» та перегляд виставки малюнків «Йдемо з дитинства до Тараса». У рамках проведення Дня відкритих дверей відбулася зустріч учнів старшого шкільного віку з місцевим письменником, краєзнавцем Ігорем Радзіхом. У читальній залі центральної районної бібліотеки організовано виставку виробів вишитих бісером, майстрині Валентини Підгаєвської «Руками створена краса», презентацію якої провела сама майстриня.

 

30 вересня Барська районна бібліотека для дітей приєдналась до акції «Читаємо Шевченка», в ході якої діти читали вірші Кобзаря у центрі міста – поблизу пам’ятника Великому Кобзарю.

До 150-річчя від дня народження Михайла Коцюбинського

9 вересня у «Світлиці» Вінницького літературно-меморіального музею імені М. М. Коцюбинського відбулося відкриття виставки «Квіти – Сонцелюбу!», присвяченої 150-річчю від дня народження Михайла Коцюбинського. На 38 роботах, авторства переважно вінницьких художників, райдужні барви, пишні квіти і яскраві, життєрадісні кольори – все те, що було до душі М. Коцюбинському. У центрі експозиції розташовано портрет письменника, написаний заслуженим художником України А. Сорокою. Окрім натюрмортів з квітами та декоративного розпису, представлено низку пейзажів, де зображено будинок, в якому зараз розташовано музей Михайла Коцюбинського. Найдавніше зображення хатини датоване 1928 р., написане художником М. Бурачик, на наступний рік після відкриття музею-садиби класика. Чудово вписуються у тематику виставки живописні старенькі сільські хатинки пензля заслуженого художника України В. Козюка. Одна з найбільших за форматом робіт – «Лісова пісня» написана відомим вінницьким художником О. Никитюком, за мотивами повісті М. Коцюбинського «Тіні забутих предків».

 

15 вересня у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбувся літературно-мистецький вечір до 150-річчя від дня народження М.М. Коцюбинського «Зачарований красою». Участь у заході взяли: заступник начальника управління культури і туризму облдержадміністрації С. Гарбулінський, директор Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва Н. Морозова, радник голови обласної ради, головний редактор літературно-мистецького журналу «Вінницький край» В. Вітковський, голова Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України М. Каменюк, відомі вінницькі письменники, лауреати премії ім. Михайла Коцюбинського, члени Національної спілки письменників України, науковці, студентська та учнівська молодь. Протягом заходу присутні мали змогу не лише дізнатися більше про життя та творчість видатного письменника, а й заслухати виступи відомих письменників Вінниччини, читання уривків з творів М.М. Коцюбинського студентами Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича, Вінницького коледжу Національного університету харчових технологій, учасниками Театру книги «Прочитання» ВОУНБ ім. К.А. Тімірязєва, народного театру-студії «Сьоме небо» ВНМУ ім. М. Пирогова. У рамках заходу глядачам було представлено презентаційний кінофільм, а також книжково-ілюстративну виставку «Коцюбинський і бібліотека»: «Співець гуманізму і краси» та виставку-ювілей з циклу «Духовна спадщина української класики» «Український європеєць».

Михайло Коцюбинський народився 17 вересня 1864 р. у м. Вінниця в сім’ї дрібного урядовця. Його дитинство та юність минули в містечках і селах Поділля. Освіту здобував у Барській початковій школі (1875-1876) та Шаргородському духовному училищі (1876-1880). У 1891 р. він склав іспит на народного вчителя у Вінницькому реальному училищі і поїхав працювати домашнім учителем у село Лопатинці. У 90-ті роки напружено працює: пише вірші «Вечір», «Завидющий брат», оповідання для дітей «Харитя», «Ялинка», «Маленький грішник», науково-популярні статті й дописи, нариси «Життя українців по малих містах», «Вироби селянок з Поділля на виставі в Чікаго», популярні біографії видатних людей «Нюрнберзьке яйце», перекладає твори Чехова, Гейне, Міцкевича, Ожешко, Достоєвського та ін. На початку 90-х рр. письменник стає учасником народницької організації «Братство тарасівців». У червні 1892 р. він виїжджає в Бессарабію, де отримав посаду розвідувача. Роки перебування Коцюбинського на урядовій службі в Молдавії і Криму дали життєвий матеріал для його творів «Для загального добра» (1895 р.), «Пе-коптьор» (1896 р.), «Посол від чорного царя» (1897 р.), «Відьма» (1898 р.), «В путах шайтана» (1899 р.), «Дорогою ціною» (1901 р.), «На камені» (1902 р.), «У грішний світ», «Під мінаретами» (1904 р.) та ін.

 

16 вересня Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва у серії видань «Наші видатні земляки» підготувала бібліографічний покажчик «Михайло Коцюбинський і Вінниччина», присвячений 150-річчю від дня народження письменника.

16 вересня в приміщенні літературно-меморіального музею Михайла Коцюбинського у м. Вінниця відбулася V Всеукраїнська науково-практична конференція «Осінні читання» під назвою: «Не згасне слава Сонцелюба», яка відкриває низку заходів щодо відзначення на Вінниччині 150-річчя великого Сонцепоклонника. В пленарному засіданні взяли участь знані в Україні та за її межами науковці-дослідники творчості М. Коцюбинського, викладачі вузів, краєзнавці, письменники, студентська молодь, журналісти. Відкрив засідання директор Вінницького літературно-меморіального музею М. М. Коцюбинського Федір Панчук. Святкову атмосферу створили патріотичним виступом учасниці вокального ансамблю «Ретро», які розпочали виступ з пісні на слова Володимира Сосюри «Любіть Україну». Також відбулась презентація нового туристичного маршруту «Літературними стежками Михайла Коцюбинського на Вінниччині».

16 вересня в Шаргородському районному Будинку культури відбувся літературно-мистецький вечір з нагоди 150-річчя від дня народження письменника, гуманіста, патріота, великого сина українського народу Михайла Коцюбинського. В урочистому засіданні взяла участь та виступила з вітальними словами керівник апарату районної державної адміністрації Т. Павлишена. Учасниками дійства були керівники відділів, структурних підрозділів районної державної адміністрації, члени трудових колективів м. Шаргород, керівники та працівники закладів культури, вчителі та учні загальноосвітніх навчальних закладів району, представники засобів масової інформації. Протягом заходу присутні мали змогу не лише дізнатися більше про життя та творчість видатного письменника, а й заслухати уривки з творів Михайла Михайловича Коцюбинського: «Маленький грішник», «Фата Моргана» та ін. Також глядачам була продемонстрована книжково-ілюстративна виставка: «Митець світової слави».

  

16 вересня працівники Чернівецької районної бібліотеки для дітей здійснили літературну подорож по творчості видатного поета, земляка Михайла Коцюбинського «Великий майстер рідного слова» для учнів 7 класу Чернівецької ЗОШ №1. На завершення літературної подорожі відбувся бібліографічний огляд книжкової виставки: «Закоханий у рідне слово».

17 вересня до 150-річчя від дня народження видатного українського письменника, перекладача, громадського діяча, славетного земляка Михайла Коцюбинського відділ рідкісних і цінних видань Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва організував книжково-ілюстративну виставку «Художник слова», що презентує життєвий і творчий шлях митця. До уваги користувачів – літературні шедеври: «Fata morgana», «Дорогою ціною», «Intermezzo», «Тіні забутих предків», «Цвіт яблуні», «Хвала життю»..., які є окрасою не лише української, а й усієї світової літератури.

17 вересня до відзначення 150-річчя від дня народження видатного письменника-земляка Михайла Михайловича Коцюбинського відділ краєзнавства Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва представив перегляд-прочитання «Читаймо Коцюбинського…».

17 вересня Гайсинською центральною бібліотекою спільно з кінотеатром «Мир» підготовлено кіно-вечір «Спрямований у майбутнє», присвячений 150-річчю від дня народження М.М. Коцюбинського, який ознайомив відвідувачів з життєвим і творчим шляхом Михайла Коцюбинського, з його вкладом у розвиток української культури. Присутні – учні старших класів та вчителі середніх шкіл переглянули художній фільм «Тіні забутих предків», знятий за твором автора. Літературний екскурс «Літературі я відданий цілою душею» провела бібліограф центральної бібліотеки Т. Каращенко. На кіно-вечорі звучали уривки з творів письменника, вірші про нього у виконанні працівника районного Будинку культури М. Ковтун та учнів місцевих шкіл. Захід супроводжувався мультимедійною презентацією «Високий світ Михайла Коцюбинського». Також організовано перегляд літератури «Живе в серцях твоє безсмертне слово».

17 вересня у Вінницькому літературно-меморіальному музеї Михайла Коцюбинського відбулися урочисті заходи з нагоди 150-ї річниці від дня народження письменника, знаного земляка Михайла Коцюбинського. До будинку, де жив Сонцелюб прибули представники обласної та міської влади, зокрема: заступник голови облдержадміністрації, директор департаменту освіти і науки облдержадміністрації І. Івасюк, заступник міського голови А. Рева, учасники V Всеукраїнської конференції «Осінні читання», представники літературних, громадських об’єднань, учнівська і студентська молодь та творчі колективи м. Вінниця. Учасники заходу поклали квіти до пам’ятника Михайла Коцюбинського. З нагоди 150-річчя від дня народження М. Коцюбинського державним підприємством поштового зв’язку «Укрпошта» введено в обіг художній поштовий конверт з портретом письменника та оригінальною маркою «Михайло Коцюбинський 1864-1913 рр.». На конверті зображено портрет знаного Сонцелюба та будівлю Вінницького літературно-меморіального музею М. Коцюбинського. Також до свята виготовлено ювілейний штемпель та здійснено спецпогашення поштового конверту та марки «Михайло Коцюбинський. 1864-1913». В рамках урочистого дійства відбулося нагородження переможця щорічної Всеукраїнської літературної премії ім. Михайла Коцюбинського. У 2014 р. перемогу здобув вінницький письменник, головний редактор журналу «Вінницький край» Вадим Вітковський за книгу «Повій вітре». Крім того, в ході заходу І. Івасюк вручив відзнаку «За заслуги перед Вінниччиною» вінницькій письменниці Ніні Гнатюк.

  

19 вересня з нагоди 150-ї річниці від дня народження видатного письменника М.М. Коцюбинського в читальній залі Могилів-Подільської центральної районної бібліотеки відбувся літературний вечір «Неперевершений взірець служіння українському народові». З літературною та творчою спадщиною письменника студентів ліцею сфери та послуг ознайомили провідний бібліотекар Л. Чаговська та бібліотекар юнацької кафедри Л. Фолюшняк. Також під час заходу представлено уривок з фільму «Тіні забутих предків» за оповіданням М. Коцюбинського.

Бібліотеки Вінниччини

1 вересня у Чернівецькій районній бібліотеці для дітей відбувся бібліотечний урок: «Україна – єдина країна». Мета уроку – формування у дітей розуміння єдності й цілісності України, виховання любові до рідного краю, поваги до його історичного минулого і сучасного, шанобливе ставлення до символів держави. В ході уроку, присвяченого рідній Батьківщині, діти здійснили цікаву подорож такими маршрутами: «Рідний край, Україна, вітчизна», «Державні символи України», «Народні символи держави», «Мій край – моя історія жива», «Народна скарбничка», «Поради Президенту України» та ін.

9 вересня в читальній залі Гайсинської центральної бібліотеки працівниками культури організовано та проведено ювілейний вечір керівника народної аматорської кіностудії «Ювілей» Чечелівського сільського Будинку культури Олександра Михайловича Міщенка, з нагоди 50-річного ювілею від дня народження. З вітальним словом виступили начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації М. Ричков, провідний методист з кіновідеосправи обласного центру народної творчості Д. Джігіріс, директор централізованої бібліотечної системи Н. Обертинська, друзі та колеги.

Олександр Михайлович на посаді керівника народної кіностудії працює з 2002 року. Під його керівництвом народна кіностудія набула широкої популярності не тільки в селі, а й за його межами. Кінофільми, такі як: «Ветерани Великої Вітчизняної війни», «Сторіччя з дня народження Г. Танцюри» демонструвались на районній сцені. У творчому доробку О. Міщенка 13 кінофільмів і 25 окремих сюжетів різної тематики. У квітні 2008 р. у м. Тульчин на обласному кінофестивалі непрофесійного кіно «Кінометр – 2008» зайняв I місце в області. Для О. Міщенка звучали пісні та вітальні слова від самодіяльних виконавців районного Будинку культури.

 

9 вересня з метою патріотичного виховання в Березівській сільській бібліотеці Чернівецького району оформлено куточок «Слава героям Небесної сотні» та проведено акцію: «Діти малюють мир» для учнів 7-9 класів.

11 вересня у читальній залі Теплицької центральної районної бібліотеки, представники відділу культури і туризму Теплицької райдержадміністрації на чолі з начальником – В. Прокопенко, привітали Тетяну Євменівну Приймасюк з ювілеєм. Поетеса, фольклорист, вишивальниця, колишній працівник культури, працювала методистом районного Будинку культури та бібліографом-краєзнавцем центральної районної бібліотеки. Член національної Спілки письменників України з 2005 р. У доробку майстрині близько трьох десятків вишитих портретів Тараса Шевченка, що зберігаються у приватних колекціях України та інших країн, вишиті ікони, рушники, серветки, скатерки. Впродовж останніх років Тетяна Євменівна оволоділа технікою інкрустації зерном, її роботи представлялись на районних та обласних виставках. Т. Приймасюк є автором трьох поетичних збірок: «Я тепло збираю по краплині» (2001 р.), «Молитва душі» (2002 р.), «Голос жінки» (2003 р.); книги для дітей «Комарик» (2008 р.), ряду колекційних збірок: «Вруна» (1978 р.), «Подільська пектораль» (2002 р.), «17 вересня» (2002 р.), «Сторожаві вогні над Божою рікою» (2007 р.), «Соняшник» (2009 р.). Лауреат літературно-мистецької премії «Кришталева вишня»(2003 р.).

15 вересня у Чернівецькій районній бібліотеці для дорослих відбувся показовий масовий захід на районному семінарі для сільських бібліотечних працівників під назвою: «З Україною в серці живу!», присвячений 120-й річниці від дня народження Олександра Довженка. Активними учасниками літературного вечора були учні Чернівецької ЗОШ №2, які читали патріотичні вірші.

22 вересня у приміщенні Тростянецької районної бібліотеки для дітей відбулося засідання «круглого столу» за темами: «70-та річниця визволення України – знакова подія для українського народу», «Патріотичний внесок українського народу у збереження незалежності, цілісності та суверенітету України та підтримку Збройних Сил України», «Роль партизанського руху у визволенні України від фашистської навали у Великій Вітчизняні війні 1941-1945 років». У засіданні взяли участь: начальник відділу інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю райдержадміністрації С. Гіленко, директор Тростянецького краєзнавчого музею Л. Шамраєнко, представник районної бібліотеки, краєзнавець Л. Ратушняк, керівник методичного кабінету С. Дячук, голова громадської ради, голова Тростянецької районної організації ветеранів України, заступник голови районної ради, голови ряду сільських ветеранських організацій, учні шкіл району, комунальні ЗМІ. Працівники бібліотеки для присутніх підготували мультимедійну презентацію «Гордість Тростянецького краю» про воїнів земляків, які воюють у зоні АТО. Після завершення засідання «круглого столу», його учасники вшанували пам’ять земляків партизанів та поклали кошик з квітами до їх могили.

23 вересня у Хмільницькій дитячій бібліотеці до Дня міста проведено ряд заходів, зокрема: краєзнавча година «Хмільник у всьому неповторний», організована презентація книжкової виставки: «Моє місто не старіє, моє місто розквіта» та показ документального фільму Миколи Загороднього «Літопис Хмільника».

Бушняк, М. У світі книги : [про діяльність Піщанської центральної районної бібліотеки. У бібліотеці діє регіональний центр інформації «Бібліотека. Влада. Інформація». Також користувачі мають можливість вільно користуватися послугами Інтернету. Поширеною формою роботи бібліотеки є Дні інформації, літературні музичні вечори, засідання клубів, книжкові виставки, презентації книг, різноманітні заходи спільно з клубами, будинками культури, школами, районним краєзнавчим музеєм, музичною, школою, тощо] / М. Бушняк // Піщан. вісті. – 2014. – 26 верес. – С. 4.

27 вересня на майдані Незалежності у м. Вінниця відбувся загальноміський культурно-просвітницький благодійний захід «Бібліотечна родина – єдиній Україні». Захід відбувся у рамках благодійної мистецької акції «Мистецтво країни – за вільну Україну» та з нагоди відзначення Всеукраїнського дня бібліотек. На заході не лише презентували діяльність бібліотек, а й збирали благодійні кошти на підтримку української армії. Розпочався захід з флеш-мобу «Читаюча Вінниця» за участю студентської молоді міста. Бібліотекарі Вінницької ЦБС презентували вінничанам книжково-ілюстративні виставки зі своїх фондів, а також провели майстер-класи з петриківського розпису, орігамі, витинанки, виготовлення віночків, національних стрічок-браслетів, прадавнього народного оберегу ляльки-мотанки, тощо. Відбувся книжковий аукціон, на якому вінничани мали змогу придбати цікаві книги. Також під час заходу відбулося визначення переможців загальноміського конкурсу юних читачів «Літо з книгою-2014» та нагородження грамотами Вінницької ЦБС і пам’ятними сувенірами.

30 вересня, до Всеукраїнського дня бібліотек, Бершадська районна книгозбірня гостинно зустріла читачів. В цей день відбулися: екскурсії по бібліотеці, ознайомлення з надходженнями нових книг під час презентації книжкової виставки «Читати – це модно», оформлено перегляд літератури «Сьогодні свято храму книг» на якому представлені твори місцевих авторів про бібліотеки і

Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва

1 вересня, до Дня знань Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К. А. Тімірязєва провела загальнобібліотечний День інформації для учнів, студентів, викладачів навчальних закладів, усіх бажаючих, розкриваючи перед читачами свої унікальні книжкові скарби. Зокрема: відділ наукової інформації та бібліографії підготував віртуальний бібліографічний список «Бібліотека – територія сімейного читання», який можна переглянути на сайті бібліотеки old.library.vn.ua та провів бібліографічний урок «Енциклопедії: корисно і цікаво»; у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук оформлена виставка-інформація «Вчимося вчитись»; сектор газетної періодики організував перегляд газетних публікацій «І знову вересень ступив на наш поріг…»; у відділі мистецтв відбувся перегляд навчальної літератури по проведенню майстер-класів з усіх видів мистецтв «Навчання – шлях до вміння»; сектор правової інформації підготував День інформації «Подорож у світ правової книги»; у відділі рідкісних і цінних видань оформлено книжково-ілюстративну виставку «Українські освітні часописи у фонді рідкісних і цінних видань Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва»; відділ економіки та аграрного виробництва підготував перегляд літератури «Економічні знання – шлях до успіху»; відділ краєзнавства – перегляд літератури «Сучасні дослідження краєзнавців Вінниччини»; сектор журнальної періодики оформив прес-виставку «Сходинки які ведуть в життя»; у відділі документів іноземними мовами експонувалася книжково-ілюстративна виставка «Новини бібліотечного світу: п’ять інноваційних бібліотек світу».

2 вересня до відзначення 245-ї річниці від дня народження письменника, поета, драматурга, громадського діяча – Івана Петровича Котляревського, відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих наук презентував виставку-посвяту «Іван Петрович Котляревський – життя і творчість». 9 вересня 1769 року народився український письменник, поет, драматург, громадський діяч – Іван Петрович Котляревський – автор сонячно іскристої «Енеїди» та пісенно мелодійної «Наталки Полтавки». Ці твори, написані народною мовою, й стали початком формування сучасної літературної мови.

4 вересня до 150-річчя від дня народження українського поета-лірика, публіциста, перекладача, яскравого представника української інтелігенції – Павла Арсеновича Грабовського у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук представлена виставка-ювілей «Поетична творчість Павла Арсеновича Грабовського».

9 вересня з нагоди відзначення Дня пам’яті жертв фашизму, у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук організовано виставку-пам’ять. На виставці представлені книги та журнальні статті, присвячені мільйонам солдатів та мирних жителів, які стали жертвами безжальної ідеології фашизму. Людям, які захищали свою землю від фашистського ворога, гинули під бомбами, помирали від голоду й холоду, були ув’язнені в концтаборах. Зокрема презентувалися такі книги: В.Ю. Король «Трагедія військовополонених на окупованій території України в 1941-1944 роках», М. Марголин «Холокост в Латвии. «Убить всех евреев!», С. Ивенс «Как небеса темны. 1400 дней в тисках нацистского террора», П. Полян «Между Аушвицем и Бабьим Яром. Размышления и исследования о катастрофе», Л. Безыменский «Человек за спиной Гитлера», «Они сражались за Родину», «Победившие фашизм» та інші видання.

10 вересня до 120-річчя від дня народження вітчизняного кінорежисера, художника-графіка, письменника, кінодраматурга, громадського діяча, фундатора української національної кінематографії, класика світового кінематографу Олександра Петровича Довженка відділ наукової інформації та бібліографії підготував віртуальну виставку «Я народився і жив для добра і любові...», яку можна переглянути на сайті бібліотеки. Також відділ мистецтв спільно з відділом документів із гуманітарних, технічних та природничих наук організували літературно-мистецький вечір «З Довженкових криниць».

11 вересня, у рамках відзначення на Вінниччині 25-ї річниці з дня створення громадсько-політичної організації «Народний Рух України за перебудову» у Вінницькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. К.А. Тімірязєва відбувся вечір-зустріч під назвою «Народний рух України: місце в історії і політиці». Участь у святкуванні взяли члени Вінницької крайової організації Народного руху України, громадськість, студенти Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського. В рамках заходу презентовано документальну виставку, присвячену ювілею «Народний рух України – за ідею державотворення».

13 вересня до 180-річчя від дня народження українського письменника, фольклориста та громадського діяча, земляка Анатолія Патрикійовича Свидницького (1834-1871) у відділі рідкісних і цінних видань організована виставка. В експозицію виставки-ювілею «Гарячою любов’ю обіймав народ» увійшли документи про життя та творчу діяльність А. Свидницького, його новели, етнографічні нариси, зокрема праця «Великдень у подолян», що була опублікована за життя автора у журналі «Основа» (1861 р.) та ін.

15 вересня до 105-річчя від дня народження колишнього директора Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва, Героя Радянського Союзу Івана Митрофановича Філіповського краєзнавчий відділ підготував віртуальний перегляд «Іван Митрофанович Філіповський – Герой та будівничий». У післявоєнний період І.М. Філіповський підняв бібліотеку з руїн та за короткий період вивів її у розряд найкращих в Україні. Також працівники відділу вшанували пам’ять колишнього директора покладанням квітів до меморіальної дошки, розміщеної на фасаді бібліотеки.

15 вересня у вестибюлі Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбувся благодійний ярмарок виробів ручної роботи працівників бібліотек м. Вінниці. Вилучені кошти будуть перераховані на підтримку учасників АТО.

 

17 вересня у відділі мистецтв відбулося чергове засідання кіноклубу «X Муза». На якому кіномани переглянули та обговорили фільм режисера Єміра Кустуриці «Життя як диво». Це ще один з кіношедеврів великого майстра, який отримав приз Канського фестивалю, кінопремію «Сезар» та «Золотий глобус».

18 вересня у відділі економіки та аграрного виробництва відбулося засідання клубу молодого підприємця «Твій бізнес від А до Я» на тему: «Власна справа. Підбір персоналу», яке провела голова клубу С.А. Ходакова для студентів Вінницького інституту економіки Тернопільського національного економічного університету та Вінницького гуманітарно-педагогічного коледжу. Працівники відділу підготували перегляд літератури за темою засідання.

18 вересня працівники Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва здійснили виїзд до Вороновицької селищної бібліотеки, де презентували присутнім на зустрічі студентам місцевого ПТУ № 14 виставку «Україна понад усе», а також провели майстер-клас з виготовлення браслетів у кольорах національної символіки.

19 вересня до Дня партизанської слави відділ краєзнавства підготував перегляд літератури «З історії руху опору на Вінниччині: до Дня партизанської слави».

Пам’ять про війну, її сувора правда залишаються з нами як найбільший за силою духу приклад мужності, патріотизму, важкої ратної праці і вічної скорботи за тими, хто поклав на вівтар Перемоги найдорожче – життя. Героїчні подвиги українських партизанів у пам’яті народу житимуть вічно.

22 вересня до Дня партизанської слави відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих наук провів бібліографічний огляд «Йшли в похід партизани» для студентів Вінницького транспортного коледжу. Під час заходу молодь ознайомилася з виданнями, присвяченими подвигу партизанів і підпільників у період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, що зберігаються у фонді бібліотеки.

24 вересня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбулося засідання Клубу сімейного дозвілля та розвитку «Родинне сонцеколо» за темою: «Гостини у колі єврейської родини» (знайомство зі звичаями та традиціями єврейської сім’ї). Партнерами бібліотеки в реалізації даного проекту є управління у справах національностей та релігій облдержадміністрації, Вінницька обласна організація «Україна-Ізраїль», Вінницька обласна краєзнавча літературно-мистецька громадська організація «Велика рідня», Вінницька громадська організація «Інформаційно-просвітницький центр «ВІСЬ», «Вінницька газета», спортивний клуб «Максимус». Цього дня відбулася зустріч з представниками єврейських родин. На зустрічі «Гостини у колі єврейської родини» обговорювалися питання: як сила єврейської сім’ї допомогла народу вижити в історичних випробуваннях; про головні функції жінок та чоловіків у єврейській родині; особливості буття та побуту в єврейських родинах (традиції, звичаї, свята, виховання тощо); тема єврейської родини у фольклорі, літературі та інших видах мистецтва. Також присутні мали можливість ознайомитися з виставкою книг та періодичних видань за темою: «Світ єврейської родини», а також єврейською атрибутикою, послухати вірші та пісні про родину, переглянути відео по темі. Учасники зустрічі – представники єврейських родин, педагоги, бібліотекарі, журналісти, актори, музиканти, музеєзнавці, представники громадських організацій.

 

24 вересня до 100-річчя від дня народження видатного українського прозаїка, драматурга, перекладача, земляка Дмитра Григоровича Дереча відділ краєзнавства організував виставку-ювілей «Із сузір’я вінницьких письменників. Дмитру Деречу – 100 років». З під його пера вийшло більш ніж 1100 статей, нарисів, рецензій, репортажів та памфлетів, опублікованих в журналах, газетах та трансльованих по радіо. Але Дмитро Дереч відомий здебільшого як автор прозових творів, насамперед роману «Професор Жупанський» (1976 р.), повістей «Про хлопця звичайного» (1967 р.), «Зелений хміль» (1973 р.), «Світанкові роси» (1975 р.), «Від Орші до Німану» (1990 р.) та ін.

24 вересня відділ наукової інформації та бібліографії в рамках Дня бібліографії «Книги України в дзеркалі бібліографії» підготував коментований перегляд «Бібліографічні ресурси України». На перегляді представлені всеукраїнські та регіональні бібліографічні посібники різних років видання.

25 вересня у відділі документів іноземними мовами у рамках проекту «Поезія без купюр», Театр книги «Прочитання» відбувся творчий вечір та презентація першої збірки віршів юного поета «Душі моєї сад» (з циклу міні-презентацій «Поети»). Мотиви поезії молодого автора, вінничанина Дмитра Луняки водночас ліричні, романтичні, філософські та патріотичні. Вірші розкривають його власне бачення життя, краси рідного краю, світлого нескінченного прекрасного почуття любові, як безцінного дару. Вони сповнені чистоти, прагнення збагнути таємниці людської душі, пізнати світ і самого себе. В програмі вечора прозвучали виступи: письменниці, члена Національної спілки письменників України, заслуженого працівника культури України Т. В. Яковенко; вчителя світової літератури гуманітарної гімназії №1 ім. М. Пирогова Вінницької міської ради С. В. Петрини; поетеси, викладача-методиста Вінницького гуманітарно-педагогічного коледжу, відмінника освіти України Т. Г. Омелянчик. Авторська презентація книги «Душі моєї сад» – Дмитро Луняка. Читання поезій Д. Луняки учасниками проекту «Поезія без купюр» Театру книги  «Прочитання» ВОУНБ ім. К.А. Тімірязєва та театру-студії «Сьоме небо» ВНМУ ім. М. Пирогова: «Осінній вечір», «Надія», «Лист на схід», «Ранок на морі», «Прийшла любов, на озері тиша», «Свіча горіла», «Серце», «Зростала квітка з сонця і землі». У виконанні Д. Головенько прозвучали інструментальні твори на гітарі.

 

25 вересня відділ краєзнавства підготував виставку-ювілей під назвою «Євгеній Федорович Годований – відомий поет, перекладач, краєзнавець з Вінниччини, до 65-річчя від дня народження».

Євгеній Федорович Годований народився 2 жовтня 1949 року, в с. Зеленянка, Крижопільського району. Педагог, історик, кандидат історичних наук (2007 р.), перекладач, поет, краєзнавець, дослідник.

29 вересня у відділі наукової інформації та бібліографії відбувся День бібліографії «Книги України в дзеркалі бібліографії». Зокрема: організовано перегляд бібліографічних видань «Бібліографічні ресурси України», відбулася бесіда «Бібліографічні видання: різновиди та методика використання», підготовлено віртуальний бібліографічний список «Історія та функції Книжкової палати України ім. Івана Федорова», проведено консультацію «Державні поточні бібліографічні покажчики як безоплатна реклама видавничої продукції України», бібліо-експрес бібліографічних посібників Національної бібліотеки України ім. В. Вернадського «Україномовна книга», підготовлено інформаційне повідомлення «Що таке метабібліографія?», організовано бібліографічне заняття з правил пошуку новинок в Е-каталозі бібліотеки.

29 вересня, напередодні Міжнародного дня музики, відділ мистецтв спільно з дитячою музичною школою № 2 провели зустріч з вихованцями Вінницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій». Гості заходу мали нагоду дізнатися багато цікавого про музичне мистецтво з розповіді працівників бібліотеки, а також послухати міні-концерт у супроводі різних музичних інструментів, що прозвучав у виконанні учнів музичної школи.

30 вересня до Всеукраїнського дня бібліотек у Вінницькій ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва організовано День відкритих дверей. В програмі Дня відбулися: демонстрація відео-роликів обласного конкурсу бук-трейлерів; працівники відділу рідкісних і цінних видань підготували коментований перегляд «Розкішні книги з фонду відділу рідкісних і цінних видань», у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук проведена презентація книжкової виставки «Літературна дефіляда: українська книга крізь століття», у відділі краєзнавства проведено коментований перегляд «Сучасні дослідження краєзнавців Вінниччини», відділ попереднього замовлення, МБА та видачі літератури підготував презентацію книжкової виставки «Джерело народного гумору» з циклу «Твори-ювіляри» (до 135-річчя від дня виходу в світ повісті І. Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я»), у відділі економіки та аграрного виробництва відбувся коментований перегляд літератури «Економіка для всіх», у вестибюлі основного приміщення бібліотеки організована ІІ благодійна виставка-ярмарок робіт працівників бібліотек міста та області, у відділі документів іноземними мовами підготовлена презентація виставки документів «Найкращі бібліотеки світу». У рамках Всеукраїнської акції «Читаємо Шевченка» відбулися голосні читання віршів Т.Г. Шевченка. Для працівників бібліотеки організовано урочисте зібрання колективу «Від свята до свята» та концертна програма.

Музейна діяльність

3 вересня в Тульчинському краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки авторської ляльки тульчинської майстрині С. Лєбєдєвої. В цьому році на міжнародному фестивалі авторської ляльки «Лялькаr’t» у Львові за участь у виставці «Сонце, Море, Любов» її було нагороджено дипломом за креативні зміни у суспільстві. Робота над виготовленням кожної ляльки чи композиції – тривала і деталізована до дрібниць, але в результаті з’являються досить несподівані, оригінальні фігури, істоти тощо.

  

Пономаренко, Н. Шкільному музею бути!: [«Школа успіху, добра і креативу», як позиціонує себе останнім часом Жмеринська ЗОШ №3, поповнилась ще однією новинкою – тут створено історико-краєзнавчу кімнату, яку і вчителі, і учні вже сьогодні з гордістю називають шкільним музеєм. На урочисте відкриття окрім представників учнівсько-педагогічного колективу завітали: міський голова А. Кушнір, заступники міського голови О. Півнюк та А. Білоус, начальник управління освіти М. Левківський, ветерани війни та праці. Після урочистої частини всі присутні оглянули експонати та стенди новоствореної історико-краєзнавчої кімнати. Учні школи провели екскурсію для гостей заходу] / Н. Пономаренко // Інфо Жмеринка. – 2014. – 5 верес. – С. 8.

Никитюк, С. Барський історичний музей: духовна скарбниця минувшини : [про діяльність Барського історичного музею. За період функціонування музею вдалося розширити тематику експозиції. Завдяки небайдужим мешканцям району колекція періодично поповнюється новими знахідками. У музеї представлені археологічні пам’ятки, відкриті на території району, які підтверджують його давнє заселення. Чимало матеріалів зібрано про політичний, історичний стан, економічну ситуацію,діяльність органів місцевого самоврядування, тощо. Працівники музею займаються ідентифікацією та паспортизацією музейного фонду, готують до видання путівник «Барський районний історичний музей». 26 вересня на базі музею відбудеться ІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Барська земля Поділля: європейська спадщина та перспективи сталого розвитку», присвячена 520-річчю від дня народження Бони Сфорци] / С. Никитюк // Поділ. край. – 2014. – 19 верес. – С. 5.

До 28 вересня у малій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею тривала виставка «Друзі нашого дитинства», яка стала можливою завдяки музейній акції «Подаруй музею експонат», що триває вже 11 років. Майже кожен на виставці може побачити іграшку з якою грався у дитинстві. Радянські ляльки, конструктори, м’які іграшки, діапроектор, всім знайома неваляшка та навіть культова електронна іграшка «Ну, погоди!». Доповнюють виставку фотографії дітей тих часів з іграшками у руках.

Театрально-концертна діяльність

13 вересня Вінницький академічний обласний театр ляльок розпочав новий 77-й театральний сезон виставою «Принцеса-стрибунка» за п’єсою чеського драматурга Ладислава Дворського. Режисер і художник-постановник вистави А. Солоняк – викладач харківського державного університету мистецтв ім. Івана Котляревського. Він також працював над музичним оформленням, яке складається з музики сучасних композиторів Рене Обрі, Яна Тірсена, Людовика Бурсе. Ще одна вистава буде представлена широкому вінницькому глядачеві пізніше – це спектакль для глядачів шкільного віку «Суворий іспит», присвячений 70-річчю визволення України від німецько-фашистських загарбників.

19 вересня Салон мистецтв при обласному художньому музеї відкрив 21-ий концертний сезон в оновленому форматі. Відтепер музичні вечори будуть проводити не ведучі, а самі артисти. «Клуб «Ідеальний музей». Формула Прістлі» – так організатори Салону назвали свій новий проект. Музичні виступи у супроводі коментарів самих виконавців, а потім детальний розбір драматургії творів.

24 вересня Вінницький державний академічний музично-драматичний театр ім. М. Садовського відкрив новий 81-й сезон показом театралізованої композиції «Свою Україну любіть!». 25 та 26 вересня відбувся прем’єрний показ романтичної драми на дві дії, яку поставила Таїса Славінська за твором Ольги Кобилянської – «У неділю рано зілля копала». У цій драмі переплелись трагічна історія зрадливого кохання та пристрасті. Вистава поєднує віковічну мудрість легенди і хвилюючий драматизм любовного трикутника: в основі повісті Ольги Кобилянської «У неділю рано зілля копала…» (1909 р.) – мотив романтичної пісні-балади «Ой, не ходи Грицю…» (найвідоміший твір Марусі Чурай про нещасливе кохання).

Музичне життя Вінниччини

1-6 вересня на Вінниччині відбувся мистецький проект «Мистецтво країни – за вільну Україну» на підтримку учасників АТО. Так у м. Вінниця відбувся цикл благодійних заходів, за участю провідних мистецьких колективів міста та області, а саме: в обласній філармонії відбулася концертна програма «Мистецтво за мир» Академічного міського камерного хору «Вінниця» та Академічного камерного оркестру «Арката»; на площі Шевченка організовано мистецьку акцію «Україна – єдина країна» за участю дитячих творчих колективів шкіл естетичного виховання міста та Академічного державного ансамблю пісні і танцю «Поділля» обласної філармонії. Кошти зібрані в рамках благодійного концерту, будуть направлені на реалізацію благодійної програми «Підтримка української армії» з метою підтримки військовослужбовців у зоні АТО та підтримки постраждалих внаслідок бойових дій.

13 вересня Вінницька обласна філармонія відкрила новий 78-й концертний сезон виступом Черкаського академічного заслуженого українського народного хору з програмою «Обнімись, Україно». Виколисаний у Черкаському краї, на батьківщині Тараса Шевченка, Семена Гулака-Артемовського, Кирила Стеценка, Порфирія Демуцького, Черкаський академічний заслужений український народний хор увібрав у себе мелодику, дух і слово українського пісенного мистецтва і підняв його на найвищі вершини. Створений у травні 1957 р. хор пройшов яскравий творчий шлях. Колектив є лауреатом Національної премії України ім. Тараса Шевченка. Художній керівник та головний диригент хору заслужений діяч мистецтв України Леонід Трофименко. Колектив побував з концертами у найвіддаленіших містах та селах України, в усіх республіках колишнього союзу, в Болгарії та Польщі. За велику працю і самобутній талант багатьом артистам і керівникам колективу хору були присвоєні почесні звання. За роки існування хору його репертуар поповнився сотнями кращих ліричних, обрядових, побутових народних пісень, а також творами сучасних українських композиторів. Кожна пісня або вокально-хореографічна композиція розповідає про історію і культуру України.

14 вересня розпочався XVI органний фестиваль «Музика в монастирських мурах». Сім органних концертів у вінницькому Храмі Пресвятої Діви Марії Ангельської (Соборна, 12) відбудеться до кінця жовтня. Щонеділі в стінах храму клавіш вінницького органу торкатимуться відомі українські та європейські органісти. Міжнародний органний фестиваль «Музика в монастирських мурах» – вінницька традиція, започаткована маестро Георгієм Курковим. У ці важкі для країни часи духовна органна музика сприяє очищенню душ, сповнює світлими думками та чистими помислами. Переважна більшість органістів, що виступатимуть у Вінниці – українські. Це не лише концертуючи органісти, але й церковні, різних конфесій. 14 вересня фестиваль відкрив організатор, видатний український органіст, піаніст та диригент, заслужений діяч мистецтв України Георгій Курков. У його концерті пролунали одні з найскладніших творів угорського романтика Ференца Ліста, зокрема «Варіації на теми Баха» та «Легенда про святу Єлизавету». 21 вересня за органом зайняв місце Петро Сухоцький з м. Луцьк. Він закінчив клас органа у Львівській консерваторії, був учнем маестро Самуїла Дайча. Зараз працює постійним органістом у костьолі святих Петра і Павла у Луцьку. 28 вересня відбувся виступ киянки Ольги Дмитренко. Окрім творів Баха вона виконала твори відомих донецьких композиторів братів Михайла та Анатолія Шух та фінал з циклу «Недільна музика» чеського композитора та органіста Петра Ебена. 5 жовтня свою музичну програму представить органістка з м. Рівне Катерина Огаркова, випускниця Казанської консерваторії по класу фортепіано та органу, яка з 1999 р. працює штатним органістом Рівненської обласної філармонії. 12 жовтня відбудеться концерт Тетяни Орлової з м. Біла Церква. Вона виконає вісім надзвичайно різноманітних органних творів, від прелюдій учня Баха Й. Кіттеля до фантазії Яна Цварта на тему маршу «Het Wilhelmus» (гімну Нідерландів). 19 жовтня до органу сяде Вероніка Струк з м. Одеси. Вона – відома органістка, що виступала в престижних залах Європи та є концертмейстером Одеського оперного театру. В. Струк виконає твори Баха, Корнеллі, Альбіноні, Шумана та інших світових композиторів. А завершуватиме фестивальні концерти добре відомий в Україні органіст, органний майстер та музичний діяч Єжи Кукля з Любліна. Пан Єжи – традиційний гість на фестивалі «Музика в монастирських мурах», адже саме він свого часу вивів зі стану «клінічної смерті» вінницький орган. Люблінський маестро зіграє твори Ф. Ліста в останній фестивальний день, 26 жовтня.

19 вересня у регіональному центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик», за сприянням Департаменту культури Вінницької міської ради, БФ «Сприяння розвитку талантів Поділля» та КП «Центр концертних та фестивальних програм» відбувся гала-концерт IV Всеукраїнського дитячого джазового конкурсу. Найталановитіші молоді джазові співаки та музиканти демонстрували свою майстерність. Четвертий рік поспіль відбувається конкурс для дітей та молоді, які не лише отримують шанс підвищити свою майстерність, але й отримати призи з рук уславлених музикантів. Мета – пошук талановитої молоді, що могла б гідно презентувати Україну на всесвітньовідомих джазових фестивалях та форумах, а також підвищення рівня професійної майстерності і кваліфікації керівників та викладачів творчих колективів і виконавців та встановлення творчих контактів та популяризація в Україні розмаїття напрямків національного та світового джазу. Конкурс відбувався у номінаціях: вокал (сольний спів), вокальна група (ансамблі), інструментальна музика (соліст або інструментальна група). Серед членів фестивального журі голова журі – відомий джазмен, контрабасист М. Гладецький. У складі журі: директор Вінницького джазового фестивалю «Vinnytsia jazzfest» П. Третяков, співак та композитор Г. Білявський, директор Вінницької дитячої музичної школи №1, кандидат мистецтвознавства Т. Бурдейна-Публіка та заступник директора департаменту культури ОДА Г. Ковальчук. Перед членами фестивального журі стояло складне завдання – обрати найталановитіших у двох номінаціях двох вікових категорій. Перше місце у номінації «Інструментальна музика» першої вікової категорії здобув дев’ятирічний киянин Акім Груй. В номінації «Вокал» першої вікової категорії одразу дві переможниці: Т. Олексієнко та А. Прус. У дорослій віковій категорії в номінації «Інструментальна музика» кращим названо молодого та вже відомого вінницького саксофоніста Р. Войтко. У вокальній номінації премію отримала К. Царенко, яка справила неймовірне враження своїм співом на всіх членів журі. Одностайними були судді у виборі володаря гран-прі конкурсу. Кращою з кращих стала Еліна Мбані-Амона – вже добре відома вінницька вокалістка, лауреат багатьох конкурсів, вихованка зразкової творчої майстерні естрадного мистецтва «Зоряна мрія» та студентка вокального відділу Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича.

Кіномистецтво

4 вересня у виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відбулася презентація документальної стрічки про героїчного підполковника К. Могилка, який ціною власного життя врятував десятки мешканців Слов’янська, скерувавши підбитий бойовиками літак за межі міста. Стрічка створювалася за благодійні кошти та за сприяння обласної державної адміністрації.

Костянтин Могилко – вінницький пілот, загиблий у червні під час виконання бойового завдання у зоні АТО та посмертно нагороджений званням Герой України. Вшанувати пам’ять героїчного вінничанина завітали громадськість області, представники структурних підрозділів облдержадміністрації та духовенства, а також близькі та рідні загиблого. Звертаючись до присутніх, автор стрічки Л. Філонов зазначив, що ідея створення документального фільму з’явилася одразу опісля трагедії. Він висловив переконання у важливості створення документальних стрічок про героїв сьогодення, які гинуть захищаючи рідну землю. Після перегляду фільму кожен з учасників заходу мав змогу висловитися, також присутні декламували вірші, присвячені герою, висловлювали співчуття та переконання у важливості даної роботи. Присутні вшанували пам’ять про бійців та мирних жителів, що загинули в ході АТО хвилиною мовчання.

12 вересня у Вінницькому міському Палаці мистецтв відбулась урочиста церемонія нагородження переможців VIII Міжнародного ВІННИЦіАнського фестивалю комедійного та пародійного кіно. Зважаючи на події на Сході країни цьогоріч фестиваль був менш масштабним. У фестивалі взяли участь 80 роликів. До фіналу дійшли ролики з 11 країн світу. Вони змагались у п’ятьох номінаціях: традиційна «Short, побери!» (короткі комедії до шести хвилин), номінація «Анімація», нова номінація «Реклама», номінація «Відеокліп» та номінація «Смішне, але інше». Географія робіт фестивалю різноманітна: Південна Корея, Франція, США, Росія, Данія, Канада, Великобританія, Молдова, Австралія, Ірландія та Україна. Міжнародне журі фестивалю, що розташовується географічно на чотирьох континентах визначило фіналістами 23 відеоролика. А кращими стали: робота французького кінорежисера Лорена Фірода «Смерть Пєра Ноеля» (номінація «Short, побери!»), відео кліп на пісню «Орися» гурту «Мандри», мультик кінорежисера з Молдови Д. Волошина «Невдала смерть». Список смішної реклами очолив ролик пива «Карлсберг». І ще один призовий слон поїде в м. Одесу до команди КВН «Де Ришельє» за смішну пародію на трейлер до мультфільму «Ну, погоди!».

29 вересня у приміщенні школи-ліцею №7 м. Вінниці стартував кіносалон «Зустріч з польським кіно» для охочих познайомитися з історією та культурою Польщі. Кіносалон дає можливість не лише насолодитися кращими польськими стрічками, але й обговорити побачене. Показу кожної стрічки передують розповіді про фільм, історичні події та постаті того періоду, який демонструється на екрані. Розпочали салон показом стрічки режисера Анджея Вайди «Валенса. Людина з надії». Організатори підготували ще кілька яскравих фільмів, пов’язаних з буремними подіями в історії Польщі, які демонструватимуть кожну другу та четверту суботу місяця.

Образотворче мистецтво

4 вересня у Вінницькому обласному художньому музеї відкрилася персональна виставка картин відомого українського графіка, члена національної спілки художників України з Липовецького району Вінницької області Івана Петровича Грищука. Експозицію присвячено 60-річчю майстра. Мальовничі подільські пейзажі, релігійні твори, портрети історичних постатей – всього 37 художніх картин поєднаних назвою «Арт-хроніка української історії». Його художні твори різнопланові, а любов до мистецтва безмежна – так про художника говорять колеги і мистецтвознавці. І. Грищук славиться своєю любов’ю до деталей та величезною скрупульозністю у виписуванні найменших дрібниць. Улюблена тематика творчості художника – Україна, її минувшина та сьогодення, історичні постаті та відомі сучасники. Більшість творів сповнені символізмом, який автор черпає з народних джерел. І. Грищук багатогранний, він змінює свої почерки, працює у різних техніках та стилях. Художник здійснює настінні розписи та іконостаси в соборах та сільських церквах. Йому однаково влучно вдається написати портрети і пейзажі, реальність та абстракцію. У експозиції представлені як зовсім недавні роботи майстра, так і малюнки раннього періоду творчості. Мета цієї виставки знаного художника – розповісти про історію України, виховати патріотизм та підтримати українців в непростий для країни час.

 

До 20 вересня в залі регіонального центру сучасного мистецтва «АртШик» м. Вінниця тривала виставка «Viva Vinnitsa», якою низка відомих художників та скульпторів країни вітали місто з черговим днем народження. Експозиція організована в рамках програми «Міст», спрямованої на популяризацію творчості сучасних українських художників у Вінниці. Автори робіт – це шість художників: Л. Бернат, Е. Бєльський, П. Лебединець, О. Левич, О. Соловйова, В. Шерешевський та ще двоє скульпторів: В. Микитенко та І. Вештак-Остроменська. Масштабні полотна з вигадливими художніми прийомами та невеличкі іронічні декоративні скульптури мають різні жанрово-тематичні вектори творчого напряму, проте об’єднати всі ці роботи можна тим, що творчість їх авторів є знаковою для розуміння стану сучасного мистецтва України.

Вінницька молода талановита художниця Тетяна Чубар за сприяння управління у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації взяла участь у Всеукраїнському молодіжному мистецькому пленері «Мальовнича Україна», який відбувся у Переяславі-Хмельницькому Київської області. За результатами пленеру Тетяна Чубар отримала диплом лауреата Всеукраїнського молодіжного мистецького пленеру «Мальовнича Україна». Роботи, створені учасниками пленеру, будуть продані на благодійному аукціоні, який проводитиметься Міністерством молоді та спорту України, а всі вилучені кошти будуть спрямовані на допомогу українській армії.

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

Дєдова, І. Танець – це душа, що говорить із тілом : [у Барському Центрі дозвілля відбувся районний семінар-практикум з хореографічного мистецтва за участі провідного методиста обласного центру народної творчості О. Маркової та працівників культури району. Своєрідною передмовою семінару стали виступи зразкового танцювального колективу «Денс Стиль», танцювального колективу «Перлинка» та зразкового ансамблю естетичного танцю «Глорія Данс». З вітальним словом до присутніх звернулася в. о. начальника відділу культури і туризму РДА П. Бучковський] / І. Дєдова // Поділ. край. – 2014. – 5 верес. – С. 5.

Декоративно-прикладне мистецтво

9 вересня у дворі Палацу дітей та юнацтва у м. Вінниця відбувся День відкритих дверей, де всіх бажаючих знайомили з діяльністю закладу. Представники відділу декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва проводили різноманітні майстер-класи, де можна було ознайомитися з діяльністю гуртків «М’яка іграшка», «Лавка чудес», «Лялькова майстерня», «Тістопластика», «Художнє в’язання». Також дітей та їх батьків ознайомили з діяльністю гуртків «Юний дизайнер», «Текстильний сувенір», креатив-студія «Орхідея», тощо. Педагоги відділу науки і технічної творчості презентували свої гуртки: авіамодельний, астрономічний, гурток радіооператорів, інформатики, програмування, початкового технічного моделювання, архітектурне моделювання, робототехніка тощо. Відділ художньо-естетичного виховання представив ансамблі та гуртки. Із кожним роком мережа гуртків Палацу поповнюється новими цікавими напрямками діяльності. Всього у закладі працює 255 видів гуртків, у яких займається близько 4700 дітей.

10 вересня у Вінницькому музеї гончарного мистецтва ім. Олексія Луцишина відбулося відкриття персональної виставки Володимира Слубського. Експозицію складають понад 90 керамічних творів.


Хроніка культурного життя Вінниччини
Вересень

  1. Частина 1
  2. Частина 2

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше