ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїВерсія для друку

Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва

 

 

 

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Січень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

 

 

 

 

Вінниця, 2014


Загальний розділ

Ткаченко, О. Відкрито пам’ятник невідомому солдату : біля залізниці на межі Житомирської та Вінницької областей: [до 70-річчя визволення Вінниччини від німецько-фашистських загарбників біля с. Велике (раніше с. Велика Радзилівка) Козятинського району відбулося відкриття пам’ятника невідомому солдату, який один з перших визволителів ступив на землю Вінницької області] / О. Ткаченко // Вісн. Козятинщини. – 2014. – 3 січ. – С. 3.

Зарицький, П. Про це лиш серцем можна розказати : [наприкінці грудня у Козятинському районі відбулася хода присвячена 70-річчю визволення Козятинського району від німецько-фашистських загарбників. У заході взяли участь: керівники міста та району, ветерани війни і збройних сил, представники громадськості та політичних партій. В міському залізничному училищі відбулося покладання квітів до пам’ятника легендарного визволителя м. Козятина, двічі Героя Радянського союзу І. Бойко, ім’я якого носить навчальний заклад. Аматори районної сцени підготували святковий концерт, який відбувся в актовій залі училища] / П. Зарицький // Вісн. Козятинщини. – 2014. – 3 січ. – С. 3.

10 січня на центральній площі м. Ямпіль відбулося урочисте відкриття пам’ятника Богдану Хмельницькому. Звертаючись з вітальним словом до учасників зібрання, голова обласної державної адміністрації І. Мовчан зазначив, що спорудження цього культурного об’єкту відкриває нову сторінку в історії Ямпільського краю. «Я абсолютно переконаний, що цей пам’ятник черговий раз змусить кожного з нас задуматися над тим, що він зробив для незалежності України, поверне нас до культури, яка вкрай необхідна сьогодні», – зауважив І. Мовчан.

Під час урочистостей голова обласної державної адміністрації спільно з очільником Ямпільського району А. Комаром вручили подяки тим, хто долучився до спорудження пам’ятника Богдану Хмельницькому. Після церемонії освячення керівники області та району поклали квіти до підніжжя пам’ятника великому українцю.

 …

Афганістан болить у наших душах : [на Хмільниччині відбулося покладання квітів до підніжжя пам’ятника воїнам-інтернаціоналістам та вшанування пам’яті про бойових побратимів хвилиною мовчання. У заході взяли участь: голова міськрайонної Спілки ветеранів війни в Афганістані В. Гончарук, керуючий справами виконкому міської ради А. Барабан, заступник голови районної ради Ю. Дячок, настоятель Свято-Покровської церкви УПЦ МП протоієрей В. Леванчук та учасники бойових дій] // Життєві обрії. – 2014. – 10 січ. – С. 4.

11 січня в селі Хомутинці Калинівського району відбулися заходи присвячені 180-й річниці від дня народження видатного поета-гумориста Степана Руданського. Покладанням квітів до пам’ятника С. Руданському, мітингом з вшанування його пам’яті та відвідинами музею письменника розпочалось VІ Всеукраїнське свято сатири і гумору ім. Степана Руданського «І я знов живий світ оглядую». Свято відбулося за участю народних аматорських колективів «З роси й води» та «Подільські музики», провідних творчих колективів і виконавців Калинівского району. У відкритті свята взяли участь: заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова, начальник управління культури і туризму ОДА М. Скрипник, голова Калинівської РДА В. Поліщук, директор Вінницького обласного центру народної творчості Т. Цвігун, лауреат премії ім. Степана Руданського 2013 р. письменник-гуморист і сатирик О. Чорногуз, науковці, актори, письменники.

Обласне свято сатири і гумору Степана Руданського було започатковано в Калинівському районі у 1981 р., а з нагоди відзначення 175-ї річниці від дня народження письменника, у 2009 р. свято набуло статусу Всеукраїнського і проводиться щорічно.

      

12 cічня у м. Калинівка відбулася урочиста подія – відкриття пам’ятника відомому українському поету-гумористу, перекладачу, громадському діячу Степану Руданському. Ідею встановлення пам’ятника запропонував народний депутат України Микола Катеринчук. Адже саме цього року Україна відзначає 180-річчя від дня його народження письменника. До цієї пропозиції долучилися голова Калинівської райдержадміністрації В. Поліщук та громадськість Вінниччини. Виготовив пам’ятник С. Руданському заслужений архітектор України та скульптор П. Антип. На святі були присутні: народні депутати України М. Катеренчук та М. Джига, голова Вінницької обласної державної адміністрації І. Мовчан, голова Вінницької обласної ради С. Татусяк, заступник голови Вінницької обласної державної адміністрації Л. Спірідонова, цьогорічний лауреат Всеукраїнської премії С. Руданського, відомий український письменник О. Чорногуз та інші посадові особи, письменники, журналісти, працівники культури та освіти, а також мешканці Калинівського району та гості з інших регіонів України. Відбувся святковий концерт за участю гумористів та творчих колективів, а народні майстри та умільці закликали гостей свята до своїх мистецьких світлиць.

 

14 січня у м. Вінниця вшановували великого свободолюбця Василя Стуса. На мітинг пам’яті, біля пам’ятника Василеві Стусу, зібралися викладачі, студенти, письменники, актори, музиканти, творча інтелігенція області. У заході також взяли участь заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова та начальник управління культури і туризму ОДА М. Скрипник. Учасники зібрання поклали квіти до підніжжя пам’ятника видатного земляка. Після урочистої частини творча інтелігенція міста перемістилась до читальної зали Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, де традиційно відбуваються січневі Стусівські читання.

  

14 січня у рідне для В. Стуса село Рахнівку Гайсинського району завітали перший заступник голови райдержадміністрації В. Вітюк, начальники відділів освіти, культури та туризму райдержадміністрації Г. Боровий та М. Ричков, де відбулося урочисте покладання квітів до пам’ятника славетного земляка. В. Вітюк, звертаючись до присутніх, зазначив: «Василь Стус для всіх нас є прикладом людини-патріота, борця незламної сили духу, символом переможця. Його творчість – це дійсно великий вклад у справу відродження українського слова, національної культури та свідомості. Заповіт нашого земляка – бути добродієм, жити, творячи добро. А щоб звільнити свою душу від скверни і зла, щоб просвітліти і вирости над буденністю і марнотою, треба всім нам причаститись живою водою творів цього великого сина Поділля, України, сина Всесвіту». Директор сільського музею В. Стуса Д. М. Омелянчук нагадав учасникам зібрання сторінки життя і творчості поета, подякував гостям, що традиційно вшановують пам’ять видатного українського письменника. З нагоди свята відбулися виступи працівників районного Будинку культури, дуету та народного фольклорного колективу Чечелівського Будинку культури, жіночого фольклорного колективу с. Рахнівки, учнів місцевої школи.

Созанська, С. Казковий світ юних ямпільчан : [про підбиття підсумків районного конкурсу поезії та казки «Свіча в свічаді» оголошеного Міжнародною громадською організацією «Україна-Польща-Німеччина» та Національною Спілкою письменників України за сприяння депутата обласної ради, голови Вінницького обласного Міжнародного Товариства «Україна-Польща-Німеччина» О. Гаврилова. Конкурс проводився серед дітей у трьох вікових категоріях. Перше місце у категорії наймолодших отримав мешканець с. Цекінівка Р. Недоля за «Різдвяну історію», перше місце у категорії учасників від 11 до 14 р. стала жителька с. Добрянки В. Ткач за казку «Різдвяна пригода Михайлика». У віковій категорії 15-17 років журі не визначило першого місця, Друге місце зайняли А. Крижанівська с. Михайлівка та М. Самойлюк м. Ямпіль. Переможці та дипломанти конкурсу отримали заохочувальні подарунки] / С. Сюзанська // Ямпіл. вісті. – 2014. – 17 січ. – С. 2.

20 січня в обласній державній адміністрації відбулися урочисті збори присвячені Дню Соборності та Свободи України, за участю заступника голови облдержадміністрації Л. Спірідонова, голови обласної ради С. Татусяка та громадськості Вінниччини. Вітаючи усіх присутніх заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова зазначила, що це свято символізує єдність народу, історії та держави, а також віковічне прагнення українців до соборності та незалежності. Також зі словами привітань до присутніх звернувся голова обласної ради С. Татусяк. Він зауважив, що свято соборності за десятиліття не лише не втратило своєї значимості, а й набуло нових рис та особливої актуальності. Відповідно до Указу Президента України за значний особистий внесок у соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток незалежної Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю 9 вінничан отримали державні нагороди. 38 осіб нагороджені почесними грамотами обласної державної адміністрації та обласної ради.

З нагоди Дня Соборності та Свободи України в усіх районах Вінницької області відбулися урочисті заходи за участю керівників районів та громадськості.

22 січня у рамках відзначення 25-ї річниці виведення радянських військ з Республіки Афганістан, у загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів с. Жадани Іллінецького району відбулось урочисте відкриття меморіальної дошки воїну-інтернаціоналісту, що загинув під час бойових дій в Афганістані Юрію Гаркушину. У заході взяли участь: заступник голови Іллінецької райдержадміністрації А. Фаріон, начальник відділу освіти райдержадміністрації О. Животівський, голова Іллінецької районної спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) В. Білозір, ветерани Афганістану, рідні Юрія Гаркушина, вчителі, учні, громадськість села.

Брижак, Г. Відкрито меморіальну дошку воїну-афганцю : [у Красненківській ЗОШ І-ІІІ ступенів Іллінецького району відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки воїну-афганцю Григорію Чернишову. У заході взяли участь голова РДА В. Ящук, голова районної ради О. Дмитрик, голова районної спілки воїнів-афганців В. Білозір, заступник голови РДА А. Фаріон, начальник відділу освіти О. Животівський, сільський голова Л. Шеревера, воїни-афганці села та району, учні школи та місцеві жителі] / Г. Брижак // Трудова слава. – 2014. – 23 січ. – С. 2.

«Думайте, читайте» : [до 180-річчя від дня народження Степана Руданського, Управлінням культури і туризму Вінницької облдержадміністрації спільно з обласним центром народної творчості підготовлено буклет «Степан Руданський», в якому зібрано матеріали з історії відзначення на Калинівщині Днів сатири і гумору, а також зібрано відомості про усіх лауреатів літературно-мистецької премії імені С. Руданського. Начальник управління культури та туризму Вінницької ОДА М. Скрипник презентувала це видання на батьківщині С. Руданського, у селі Хомутинці, у музеї поета] // Прапор Перемоги. – 2014. – 24 січ. – С. 3.

Тарас Шевченко і Вінниччина

   

1 січня – 30 грудня з метою ознайомлення читачів бібліотеки з усіма гранями творчості генія України Тараса Шевченка в Хмільницькій районній бібліотеці для дітей оголошена літературна акція «Читають Шевченка тато, мама, я, читає вся моя сім’я». Також у бібліотеці відбулася презентація однойменної експозиції, на якій представлене повне зібрання творів Т. Шевченка, окремі поезії, драми, прозові твори, фоторепродукції картин та малюнків.

Україна, як і великий наш Кобзар, – вічні! : [про діяльність Державного професійно-технічного навчального закладу «Хмільницький аграрний центр професійно-технічної освіти». Зокрема, учні навчального закладу є учасниками ІІ етапу Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім. Т. Шевченка. Вчителями-мовниками проводяться заходи, які сприяють підвищенню рівня мовної освіти учнів, шанування творчої спадщини Кобзаря, любові до рідної мови і Батьківщини, а саме: конкурс читців на краще знання поезії Т. Шевченка, літературно-музична композиція «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття. У навчальному закладі працює пошуково-дослідницький гурток «Слідопит». Керівник гуртка – бібліотеках С. Косіцька. Вона проводить виставки книг до знаменних дат: «Вічне слово Кобзаря», для педагогів-початківців – «круглий стіл» на тему: «Шевченко і сучасність», літературні вікторини за творчістю Шевченка – для учнів перших курсів. Гуртківці пошуково-дослідницького гуртка «Слідопит» неодноразово брали участь в обласних конкурсах, у яких отримали призові місця. Працюючи над темою «Україна, як і великий наш Кобзар, – вічні!», учні вивчали матеріали місцевого краєзнавчого музею, працювали з архівними матеріалами, фотографували, відвідували бібліотеку, спілкувалися з краєзнавцями. Опрацьовуючи дану тему студенти дізналися багато нового про життєвий і творчий шлях Т. Шевченка] // Я та місто Хмільник. – 2014. – 9 січ. – С. 5.

12 січня з метою гідного відзначення 200-річного ювілею видатного сина українського народу Т. Шевченка та на виконання завдань Президента України В. Януковича у загальноосвітніх навчальних закладах Ямпільського району проведено І етап Шевченківських читань «Слово, якому звучати вічно», за участю голови Ямпільської РДА А. Комара. Методист відділу освіти Ямпільської РДА Л. Кухар наголосила на важливості проведення таких заходів для вшанування пам’яті українського поета, щоб підростаюче покоління мало змогу в повному обсязі зрозуміти наскільки важливим та цінним є вклад творчості Т.Г. Шевченка в свідомість українського народу. У фінальному районному етапі конкурсу Шевченківських читань, який відбудеться у березні, візьмуть участь переможці шкільного етапу. Виступи учнів проходитимуть у двох номінаціях: перша – виразне читання поетичних творів Тараса Шевченка або поезій про великого Кобзаря, друга –інсценізація творів Т.Г. Шевченка.

13 січня голова обласної державної адміністрації І. Мовчан провів робочу нараду, присвячену підготовці до відзначення 200-річчя від дня народження Т. Шевченка на Вінниччині. «Вся Україна і міжнародна спільнота незабаром відзначатимуть 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка. До цієї події залишилося зовсім небагато часу, тому необхідно посилити роботу з підготовки до відзначення ювілейної дати, аби достойно провести усі відповідні заходи», – наголосив І. Мовчан.

Як готується область до знаменної дати, проінформувала учасників наради заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова. Серед проведених заходів заступник голови облдержадміністрації відзначила виставку творів усіх лауреатів Шевченківської премії, що відбулася на Вінниччині за підтримки всеукраїнської організації «Велика родина». За сприяння громадських організацій та підтримки обласної державної адміністрації область відвідали львівський оркестр Мирослава Скорика та Національний оркестр народних інструментів. Обласний академічний музично-драматичний театр ім. М. Садовського включив до свого репертуару виставу «Назар Стодоля». На рівні України відзначено проект «Читаємо Шевченка разом» Вінницької державної телерадіокомпанії «Вінтера». За словами заступника голови ОДА, в багатьох районах області встановлено, або ж готуються до відкриття погруддя видатному поету, перейменовуються вулиці.

Про заходи заплановані до 200-річчя Великого Кобзаря, інформували також директор департаменту освіти і науки І. Івасюк, керівник департаменту культури М. Скрипник та директор департаменту інформаційної діяльності С. Василюк. Так, в усіх навчальних закладах регіону планується проведення Шевченківських днів, літературних виставок, читань та «круглих столів». До ювілейної дати коштом обласного бюджету видано 4 книги про видатного поета, нині готується буклет «Тарасові шляхи на Вінниччині» з фотографіями та історичними довідками про місця, де побував відомий українець, а також створюється велика карта, що буде презентована для всіх бібліотек і шкіл Вінницької області.

14 січня з метою розширення знань учнів про життя і творчість Т. Г. Шевченка у Кордишівській СЗШ І-ІІІ ст. Козятинського району проведено усний журнал «Т. Г. Шевченко – великий син українського народу». Захід, який підготувала вчитель української мови та літератури Г. Довбищук, відбувся у дворі школи. Під музику пісні на слова Т. Г. Шевченка «Заповіт» школярі поклали корзину з квітами до погруддя Великого Кобзаря. Вчитель ознайомила з маловідомими сторінками життя та творчості поета, учні декламували вірші.

14 січня в читальній залі Бершадської районної бібліотеки організовано книжкову виставку «Цвіте Україна і славить довічно велике ім’я Кобзаря», до 200-річчя від дня народження Т. Шевченка. Відвідали виставку: голова райдержадміністрації М. Бурлака, голова районної ради М. Грабчак, міський голова М. Кольченко, начальник відділу культури і туризму РДА Н. Герасимчук, директор ЦРБ Л. Бернацька. Присутні мали змогу оглянути представлені книги, збірки поезій та прози, пісень, які розкривають багатогранність особистості Т. Шевченка, як поета, художника, митця, мислителя. Провідний бібліотекар читальної зали Н. Сидоренко продемонструвала присутнім щоденник Кобзаря, в якому він описує своє життя, спогади, бажання та великі мрії для України. Також у бібліотеці організовано книжкові перегляди «Слава Шевченка – слава України», «Живе Шевченко в піснях, поезіях, картинах», «Лауреати премій ім. Т.Г. Шевченка», «Тарас Шевченко – сяйво незалежної України».

14 січня у читальній залі Козятинської центральної районної бібліотеки оформлена виставка «Зоря Шевченкова горить, до правди й волі людство кличе!», присвячена 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка. Виставка містить основні розділи: «Старовинні видання Кобзаря з фондів бібліотеки», «Життя і творчість Т. Шевченка», «Шевченко – художник», «В сім’ї вольній новій».

14 січня голова Барської районної державної адміністрації Г. Лук та начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Л. Гапонюк відвідали бібліотеку с. Міжлісся, де ознайомилися з її роботою та підготовкою до відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка. Бібліотекар Л. Патерко підготувала тематичну виставка, присвячену життю і творчості Великого Кобзаря, а юні читачі підготували літературну композицію на вірші Тараса Шевченка.

15 січня у відділі рідкісних і цінних видань Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва відбулося відкриття книжково-ілюстративної виставки «Шевченка світ – сплетіння ліній», присвяченої 200-річчю від дня народження Великого Кобзаря.

Тарас Шевченко – символ чесності, правди, великої любові до людини. Вся творчість Кобзаря зігріта гарячою любов’ю до Батьківщини, пройнята ненавистю до ворогів і гнобителів народу. Його думи, його пісні, його полум’яний гнів, його боротьба були думами, піснями, гнівом і боротьбою мільйонів за світлу долю трудового люду.

Виставка-ювілей «Шевченка світ – сплетіння ліній» пропонує читачам перегорнути сторінки життя і творчості Т.Г. Шевченка. Метою експозиції є розкриття величі та безсмертя українського поета, світового генія, неперевершеного майстра слова. На виставці представлені твори Т.Г. Шевченка, матеріали і спогади про його життя та творчість, мистецьку спадщину поета. Чільне місце посідають збірки «Кобзарів» різних років друку у розділі «Книга невичерпна, книга на віки». Першим серед них є прижиттєве видання 1860 р., яке видрукував Пантелеймон Куліш на кошти Платона Симиренка. Окрасою розділу є і сучасне подарункове видання «Кобзаря» 2006 р. Творчість Т.Г. Шевченка має світове значення. Його твори перекладено всіма слов’янськими та багатьма мовами світу, частина з них представлена на виставці окремим розділом «Обійшов усю землю Кобзар». Демонстрація художніх альбомів з його малюнками та зарисовками в наступному розділі «Гармонія пензля і слова» є свідченням художнього генія, що жив у душі Шевченка нарівні з поетичним. Видатний митець пробував себе у різноманітній техніці, навіть у скульптурі, а за успіхи у гравюрі йому було присвоєно звання академіка. Остання полиця експозиції «Тернистими шляхами долі» присвячена спогадам сучасників про Т. Шевченка, дослідженням науковців та вшануванню пам’яті сина українського народу.

15 січня на виконання соціальних ініціатив Президента України щодо підготовки до відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка голова Мурованокуриловецької районної державної адміністрації В. Максимчак за участю начальників управлінь і відділів райдержадміністрації та Лучинчицьким сільським головою провів виїзний прийом громадян в селі Лучинчик. Голова райдержадміністрації також відвідав сільський клуб-бібліотеку, де ознайомився з підготовкою до відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка.

15 січня на виконання завдань Президента України В. Януковича щодо належної підготовки до відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка, в Тульчинській центральній районній бібліотеці відбулося відкриття книжково-ілюстративної виставки «У погляді його читаю слово…», присвяченої ювілею Кобзаря. У відкритті взяли участь перший заступник голови райдержадміністрації В. Побережник та начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації К. Третьякова. Учні та педагоги Тарасівської та Тульчинських ЗОШ підготували літературно-драматичні композиції. Перед присутніми виступили з поезією про Т. Шевченка члени районного літературно-мистецького об’єднання «Оберіг».

  

15 січня в Теплицькій центральній районній бібліотеці відбувся «круглий стіл» під назвою: «Мистецька спадщина Шевченка», присвячений 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Участь у засіданні взяли: керівники району, працівники центральної районної бібліотеки та районного Будинку культури. Учасники обговорили неоціненний вклад та значення великого митця України, багатогранність його таланту та актуальність творів у часи сьогодення. Також присутніх ознайомили із заходами, що проводитимуться в районі з нагоди святкування ювілею Т. Шевченка, підсумком яких має стати поїздка по Шевченківських місцях. До уваги учасників «круглого столу» представлена книжкова виставка «Велич Тарасового слова». По завершенню заходу учасникам було продемонстровано відеофільми «Тарас Шевченко – художник з душею поета» та «Малярство Кобзаря».

15 січня у Тиврівській центральній районній бібліотеці відбулося відкриття районної літературно-мистецької виставки «Невмируща слава генія Шевченка». Матеріали, представлені на книжковій виставці, розповідають про життя та творчість Т.Г. Шевченка, як поета, художника. Також представлена інформація про перебування поета на Вінниччині. На відкриття виставки було запрошено майстриню-вишивальницю Г.Б. Очеретну, яка представила свої роботи: панно «Заповіт» та «В сім’ї вольній, новій ми тебе не забудемо, Тарасе».

16 січня заступник голови обласної державної адміністрації Л. Спірідонова взяла участь у проведенні прямого ефіру на обласному радіо. Під час ефіру йшла мова про відзначення на Вінниччині знаменної і знакової для кожного українця дати – 200-ліття від дня народження Т. Шевченка. Заступник голови облдержадміністрації наголосила, що область почала готуватись до цієї пам’ятної дати ще 2011-го року, а вже 2012-го за підтримки благодійного фонду «Велика родина» вінничани мали змогу побачити виставку, де були представлені роботи всіх лауреатів Шевченківської премії. У ході прямого ефіру Л. Спірідонова повідомила радіослухачам: «Підготовка триває, уже започатковані деякі проекти. Так, на мій погляд, заслуговує на особливу увагу проект «Читаємо Шевченка» обласної державної телерадіокомпанії «Вінтера». Дуже хотілося б, щоб на початку березня у театрі Садовського ми зібрали усіх тих людей, які прочитали Шевченка. Крім того, готуємо велике театралізоване дійство, що пройде на досить високому рівні. Наш академічний хор «Вінниця» спеціально підготував репертуар, який вперше прозвучить у їх виконанні». Заступник голови ОДА наголосила на тому, що постать Великого Кобзаря є об’єднавчою для усіх українців, уособленням волелюбності та незалежності українського народу.

Шевченко для всіх поколінь : [в Немирівській центральній районній бібліотеці в рамках реалізації завдань Президента України щодо підготовки до відзначення 200-річчя від дня народження Т. Шевченка відбувся творчий вечір «Шевченко для всіх поколінь». У заході взяли участь учні НВК № 2 м. Немирів. Ведучі вечора розповіли присутнім про подорож Т. Шевченка Поділлям, інтерес поета до україно-визвольної боротьби проти польської шляхти, коліївщини. Голова РДА П. Михайленко вручив дітям подяки за участь] // Прибуз. новини. – 2014. – 16 січ. – С. 3.

16 січня в приміщенні читальної зали Бершадської центральної районної бібліотеки відбувся захід «В душі народу – Кобзареве слово», присвячений 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка. У заході взяли участь: голова райдержадміністрації М. Бурлака, голова районної ради М. Грабчак, міський голова М. Кольченко, перший заступник голови райдержадміністрації В. Ольшевський, представники закладів освіти, культури, громадських організацій та політичних партій, ЗМІ. Захід проводився у форматі «круглого столу», тому кожен з присутніх міг висловити свою точку зору та внести пропозиції щодо святкування даної події у районі. Провідний бібліотекар читальної зали Н. Сидоренко підготувала презентацію книжкової виставки «Цвіте Україна і славить довічно велике ім’я Кобзаря», яка розкриває багатогранність особистості Т. Шевченка, як поета, художника, митця, мислителя. Прозвучали вірші та пісні на шевченківські рядки: «Заповіт» (С. Єгорова»), «Зоре моя, вечірняя» (дует у складі К. Мураховська та Н. Сторожук), «Зацвіла в долині червона калина» (В. Качан), «В казематі..» (М. Маршук).

  

16 січня голова Хмільницької райдержадміністрації О. Томашук і голова районної ради В. Чмелюк відвідали виставку в Уланівській сільській бібліотеці «Ми на вічнім шляху до Тараса», присвячену 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка. Представлені матеріали розповідають про життя, творчий шлях Великого Кобзаря, розкривають багатогранну особистість Шевченка, як художника, митця, патріота, поета, письменника. Голова Хмільницької райдержадміністрації О. Томашук зазначив, що на виконання завдань Президента України, розроблено відповідну програму, в якій зокрема передбачено виготовлення і встановлення меморіальної дошки Т.Г. Шевченку в селі Уланів.

16 січня у Іллінецькій районній бібліотеці для дітей відбувся літературно-музичний вечір «У вінок слави Кобзареві», присвячений 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка. Учасники заходу – учні 6-7 класів місцевої школи, дізналися багато цікавих фактів про життя поета, слухали пісні на його слова та самі виконували вірші і уривки з поем Т. Шевченка. Доповненням заходу стала книжково-ілюстративна виставка: «Тарас Шевченко: людина, поет, художник». Жвавий інтерес у школярів викликала «захалявна» книжечка Тараса Шевченка, представлена на виставці. У виконанні солісток самодіяльного аматорського колективу «Відлуння» Л. Левченко та З. Сирота прозвучали українські народні пісні.

16 січня у виставковій залі Бершадського районного краєзнавчого музею відбулося відкриття виставки «Шанує Тараса Бершадський край...», присвячена 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. У відкритті виставки взяли участь вихованці клубу «Краєзнавець» та учні дитячої музичної школи ім. Р. Скалецького. На виставці представлені роботи майстрів народної творчості району на шевченківську тематику: вишиті портрет Кобзаря та «Заповіт» Т. Кравець (с. Баланівка), вишитий портрет Т. Шевченка Р. Поперечної (с. Яланець) та робота «Сон» М. Чабана (с. Баланівка). Сюжетні роботи до поем Тараса Шевченка у виконанні О. Степового (с. Джулинка).

16 січня з нагоди 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря в читальній залі Теплицької центральної районної бібліотечної системи відбувся літературно-мистецький захід «Мистецька спадщина Шевченка». Участь взяли: голова райдержадміністрації В. Малярчук, перший заступник голови райдержадміністрації А. Ніколайчук, начальник відділу культури райдержадміністрації В. Прокопенко, директор центральної районної бібліотечної системи П. Рибак, представники місцевих ЗМІ, працівники культури. Працівники бібліотеки репрезентували учасникам заходу виставку творів, наукових статей, фотографій, присвячених життєпису Кобзаря під назвою «Велич Тарасового слова» та продемонстрували два відеофільми про художню спадщину цієї унікальної людини.

16 січня в Тиврівській центральній районній бібліотеці відбулися районні літературні читання «Звучить пророче слово Кобзаря», присвячені 200-й річниці від дня народження Т.Г. Шевченка. Учасниками читань стали представники творчої інтелігенції, громадськості, педагоги, працівники культури, учнівська молодь. Вітаючи учасників Шевченківських літературних читань, перший заступник голови районної державної адміністрації В.В. Киришов підкреслив: «Такі заходи виховують у молоді дух патріотизму, любов до України. Адже у кожного народу є митці, чиї імена є найдорожчою національною святинею й гордістю, які мають особливу пошану і славу. Для українського народу таким митцем по праву є Тарас Григорович Шевченко – геніальний поет і художник, основоположник нової української літератури, який з найбільшою повнотою відбив у своїй творчості прагнення, надії і думки народу. Учасники Шевченківських літературних читань висловили щиру подяку їх організаторам за можливість долучитися до пізнання величі поетичної творчості Великого Кобзаря. До уваги присутніх була представлена виставка книжкових видань творів Т. Шевченка «А слова – заповідь моя!».

  

16 січня голова Піщанської райдержадміністрації С. Жердецька, начальник відділу освіти РДА О. Ременяк та секретар Рудницької сільської ради Г.О. Гичка відвідали конкурс читців поезії Тараса Шевченка, що відбувся у рамках реалізації завдань Президента України В. Януковича щодо належної підготовки до відзначення 200-річчя дня народження Тараса Шевченка в Рудницькій загальноосвітній школі І-ІІ ступенів. У ході свята учні та вчителі школи декламували поезію Т. Шевченка «Думи мої, думи мої…», «І виріс я на чужині…», «Доля», «Мені однаково, чи буду…», уривки поем «Тополя», «Наймичка», «Катерина» та інші. Учні ознайомилися з безсмертною спадщиною великого генія України та пересвідчилися, що сила слова Шевченка невмируща.

16 січня в Томашпільській центральній районній бібліотеці відбулося засідання «круглого столу» на тему: «Тарас Шевченко. 200 років живого спілкування» за участю: заступника голови райдержадміністрації І. Яроша, начальників відділів, управлінь та структурних підрозділів райдержадміністрації, громадськості. У ході засідання «круглого столу» учасники висловили власні думки, обговорили проблеми та окремі питання щодо популяризації духовної спадщини Тараса Шевченка. З метою популяризації творчості Тараса Шевченка та в рамках проведення Шевченківського Тижня в бібліотеках району з 13 по 19 січня проведено ряд заходів та організовано книжково-ілюстративні виставки.

16 січня відбулося чергове засідання міськрайонного літературного об’єднання «Калинове гроно», що діє при Жмеринській центральній районній бібліотеці, приурочене 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка. Участь в засіданні взяв перший заступник голови Жмеринської райдержадміністрації О. Монастирський. Вітаючи місцевих поетів та любителів поезії Олександр Іванович зазначив, що Т.Г. Шевченко – центральна постать української літератури XIX ст. О. Монастирський ознайомив присутніх з планом заходів на 2014 р., щодо відзначення 200-річчя від дня народження Т. Шевченка. Керівник літературного об’єднання В. Горлей проінформував присутніх про видання альманаху «Калинове гроно», в який увійдуть твори авторів району та міста. Альманах приурочений 50-річчю заснування літературного об’єднання та 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. По завершенню засідання члени об’єднання мали можливість ознайомитися з виставкою творів Т.Г. Шевченка «Літопис шани і любові».

16 січня на базі Шаргородської СЗШ І-ІІІст. №1 відбулася літературна година для учнів молодших класів «Маленькому Кобзарику», присвячена 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка, яку провели працівники Шаргородської районної бібліотеки. Основна мета заходу: поглибити знання дітей про життєвий та творчий шлях Великого Кобзаря, неперевершену цінність творів поета, їх значення для його нащадків. А також продемонструвати чарівність та волелюбність Шевченківського слова. Діти з цікавістю слухали розповідь завідуючої районної бібліотеки для дітей О. Куляс про поета, брали активну участь у вікторині «На вічному шляху до Шевченка» та декламували вірші Т. Шевченка.

16 січня з метою гідного вшанування пам’яті Т. Шевченка, популяризації його творів колектив Жмеринської центральної районної бібліотеки постійно проводить різноманітні заходи із залученням молоді та громадськості району. Так, у закладі представлена виставка літератури під назвою «Уклін тобі, Тарасе!», яка постійно оновлюється новими експонатами, що розкривають суть генія Т. Шевченка. Виставку відвідав заступник голови райдержадміністрації І. Віканов. Переглянувши літературні надбання, мистецькі твори, вислухавши історію становлення особистості Кобзаря, Іван Федорович відмітив велике значення Т. Шевченка в житті нашої держави.

  

16 січня голова Могилів-Подільської райдержадміністрації М. Вдовцов взяв участь у засіданні літературного клубу Вендичанської ЗОШ І-ІІІ ст., де відбулися літературні читання «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття», присвяченні 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка. Голова РДА М. Вдовцов, звертаючись до юних літераторів, зазначив: «Незабаром уся українська і світова спільнота відзначатиме славну дату великого українського поета Т.Г. Шевченка. 200 років минає від дня його народження, а його слово досі серед нас! Воно живе і актуальне. Мене радує, що сьогодні учнівська молодь району свідомо шанує великого Кобзаря, адже його твори були і будуть незмінними порадниками та супутниками у житті

30 січня з нагоди 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка в Вапнярській селищній бібліотеці Томашпільського району для дітей 5-го класу проведено літературну годину на тему: «Незгасне світло Кобзаря». Захід підготували та провели бібліотекарі, які більш детальніше ознайомили учнів з життям та творчістю Великого Кобзаря. Діти пізнавали Шевченка не тільки як геніального народного мислителя, основоположника нової української літератури, а й як великого художника. Учні декламували вірші, читали уривки зі священної книги «Кобзар» та переглядали ілюстровані малюнки Т. Г. Шевченка. До заходу бібліотекарі підготували книжкову виставку під назвою: «Він Світоч наш і мова наша вічна», яка містила розділи: «Шляхами Тарасової долі»; «Слава Шевченка – слава України»; «Крізь віки він будить дух народу». Підбірка книг широко розкрила життя та творчість видатного Кобзаря.

Ходарова, Я. У січні квітнуть «Проліски надії» : [у Центрі позашкільної роботи м. Жмеринка відбувся щорічний мистецький фестиваль вчительської та учнівської творчості «Проліски надії». Цього року фестиваль присвячений 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. До участі були запрошені творчі колективи вчителів та учнів усіх загальноосвітніх та позашкільних закладів міста. У програмі заходу відбулися: хоровий спів, народна та бальна хореографія, звучала інструментальна музика, також вперше відбулися художні читання власних віршів присвячених великому Кобзарю. За підсумками журі кращі колективи та окремі виконавці візьмуть участь у гала-концерті, який відбудеться у м. Вінниця у травні 2014 р.] / Я. Ходарова // Інфо Жмеринка. – 2014. – 31 січ. – С. 4.

Стеценко, М. Його творча спадщина має світове значення : [у Сутисківській ЗОШ І-ІІІ ст. відбулися педагогічні читання на тему «Просвітницька діяльність Т. Г. Шевченка. Використання творчої спадщини Великого Кобзаря. Педагогічний аспект». Учитель художньої культури Н. Оріховська представила присутнім мистецьку сторінку життя поета. Учасники читань здійснили віртуальну екскурсію в «Музей однієї книги». У виконанні ансамблю вчителів прозвучала пісня на слова Т. Шевченка «Думи мої, думи…»] / М. Стеценко // Маяк. – 2014. – 31 січ. – С. 8.

Протягом січня в рамках заходів на виконання завдань Президента України щодо відзначення 200-річчя від дня народження Т. Шевченка та з метою популяризації творчості Великого Кобзаря в Хмільницькій районній бібліотеці для дорослих продовжується акція «Читаємо Шевченка». В Інтернет-центрі організовано перегляд документального фільму «Заповіт Т. Г. Шевченка».

Протягом січня в райдержадміністраціях області відбулися апаратні наради присвячені підготовці та проведення заходів з вшанування пам’ять видатного генія українського народу Т. Шевченка. Відзначення 200-річного ювілею внесено до Календаря пам’ятних дат ЮНЕСКО на 2014 рік. З метою відзначення на належному рівні 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка та 150-річчя від дня його перепоховання видано Указ Президента України, розпорядження Кабінету Міністрів України, розпорядження голови обласної державної адміністрації і відповідні розпорядження голів райдержадміністрації. У всіх закладах культури районів організовано комплекс культурно-мистецьких та просвітницьких заходів: розгорнуто тематичні виставки, відбуваються літературні читання, літературно-мистецькі свята, акції, тематичні вікторини, конкурси малюнків.

На виконання Указу Президента України «Про додаткові заходи з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка» Вінницькою районною центральною бібліотечною системою розроблено низку заходів на 2013-14 рр., які запроваджені в усіх бібліотечних філіях. Зокрема: розгорнуті книжкові виставки «Доля. Муза. Слава»; організована ілюстративна виставка «Живопис та графіка Шевченка»; проведений районний конкурс на кращий малюнок до творів Т. Шевченка «З пензлем і словом»; районний конкурс на кращу електронну презентацію «Встає твій образ наче промінь», результати якого незабаром будуть оголошені. З метою детального ознайомлення з презентованими експозиціями, до центральної районної бібліотеки завітала заступник голови районної державної адміністрації Н.В. Лебедєва, яка під час огляду документальних матеріалів про Великого Кобзаря зазначила: «Т. Шевченка немає з ким порівняти у письменстві інших народів, і це не тому, що він кращий за інших, а тому, що йдеться про особливий генотип культури нашої країни. Шевченко перший в українській літературі виступив як істинно народний поет, твори якого з усією повнотою відбили почуття й думки простого люду».

На виконання завдань Президента України щодо належної підготовки до відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка та з метою вшанування видатного сина українського народу, популяризації спадщини Великого Кобзаря в Україні, у Жмеринському районі проводяться ряд заходів, а саме: з метою виявлення обдарованої молоді в районі та популяризації творчості Т.Г. Шевченка проведено міськрайонний конкурс читців «Кобзар і Україна», в якому взяло участь 170 учасників у 2-х вікових категоріях. Переможці цього конкурсу взяли участь в обласному конкурсі читців «Кобзар і Україна» у м. Тульчин. Учні художнього відділу Станіславчицької дитячої музичної школи представили свої твори на обласній виставці «Шевченко в народному мистецтві». На базі Чернятинського аграрного коледжу було проведено районний захід «Пам’яті Кобзаря…» на якому були відзначені переможці районних літературних олімпіад, кращі народні умільці району, місцеві письменники та поети. У клубних закладах району спільно з школами проводяться вечори-портрети «Шевченкові думки переживуть віки», «Таким він є у пам’яті нашій» (СБК с. Токарівка, СБК с. Потоки, СБК с. Кацмазів); «круглий стіл» на тему: «Прочитаймо тую славу...» (районний Будинок культури, СБК смт Браїлів). Художні виставки «Твори генія на полотні» (районний Будинок культури, СБК с. Станіславчик, СК с. Тарасівка); літературно-музичні вечори «Шевченків дзвін» (СК с. Сьомаки, СБК с. Могилівка). В бібліотеках району оформлено книжкові виставки: «Вічний як народ», «Подільський край – колиска Кобзаря», «Шевченкова правда народ розбудила», «Віч–на–віч з Кобзарем», «Шляхами Великого Кобзаря», «Тарас Шевченко – провісник долі України», «І лине над землею мудре Шевченкове слово», «Уклін тобі, Тарасе», «Тарасове перо», «Великий син народу», «Хай дух Шевченка об’єднає нас» (Носківецька, Могилівська, Л. Мовчанська, Кацмазівська, Біликовецька, Мартинівська, Сьомацька, Кармалюківська, Будецька, Дубівська, Жуківецька, Почапинецька сільські бібліотеки), виставка-вшанування «І лине над землею мудре Шевченкове слово» (Демидівська сільська бібліотека), книжкова експозиція «Хай дух Шевченка об’єднає нас» (Станіславчицька бібліотека для дорослих).

В рамках відзначення 200 річчя від дня народження Т.Г. Шевченка в Жмеринському районі у 2014 році заплановано провести такі заходи: «круглий стіл» на тему: «Тарас Шевченко: мовою фактів і документів»; літературно-музичний вечір «Шевченкове слово» за участю місцевих поетів, художників, музикантів; конкурс дитячого малюнка «Світе тихий, краю милий, моя Україно!»; тематичну виставку робіт майстрів декоративно-прикладного мистецтва «Кобзар у долі України!»; демонстрацію документального фільму «Мій Шевченко»; конкурс на кращого читця поезій Великого Кобзаря; «Шевченко – успішний митець та патріот українського народу», експозицію комп’ютерних копій картин про життя і творчість Т.Г. Шевченка; літературне свято «Слава Шевченка – слава України»; тематичні вечори, святкові концерти «Ми чуємо тебе, Кобзарю»; музичний вечір «Наша дума, наша пісня не вмре, не загине»; тематичні екскурсії з учнями загальноосвітніх шкіл району «На вічнім шляху до Шевченка».

В підтримку ініціатив і виконання завдань Президента України в Ямпільському районі розпочата робота щодо популяризації творчої спадщини Великого Кобзаря. У всіх відділах Ямпільської центральної районної бібліотеки оформлено книжкові виставки: «Скарби безсмертного Кобзаря», «Душа поетова святая живе в святих його речах», «Прокидайся, батьку, гнівним громом слова. Повниться країна голосом твоїм». В Інтернет-центрі відбулася віртуальна подорож «Шляхами долі Кобзаря». Учасники заходу переглянули сайти, на яких розміщена інформація про Т.Г. Шевченка, його поезія.

У Ямпільській центральній районній бібліотеці планується провести: зустріч поколінь «З Тарасовим словом – від покоління до покоління» за участю членів молодіжного літературного клубу «Сучасник», членів літературно-художнього клубу «Перлина», членів літературно-мистецького клубу ветеранів педагогічної справи «Надвечір’я». Ця зустріч має на меті об’єднати молодь та читачів старшого покоління; Також планується провести конкурс читців «До висот Шевченкового слова», мета якого виявлення та підтримка талановитих авторів-початківців у тому числі кращих виконавців літературної спадщини Т.Г. Шевченка, творів сучасних авторів, авторської поезії. У бібліотеці планується видання рекомендаційного бібліографічного посібника до 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка «Жіноча доля в творчості Т. Шевченка».

З метою гідного відзначення 200-річного ювілею видатного сина українського народу Тараса Григоровича Шевченка, відділом освіти Ямпільської районної державної адміністрації заплановано та представлено ряд заходів, до числа яких увійшли: літературні вечори «Шляхами Шевченківської долі», конкурс на кращого читця поезій «Слово, якому звучати вічно», мультимедійні презентації «Історична тематика у творчості Т.Г. Шевченка», конкурс малюнків «Палітра Шевченкового слова», віртуальні подорожі Шевченківськими місцями, цикл книжкових виставок «Вічний, як народ», інформаційні хвилинки «Тарас Шевченко – великий син України», усні журнали «Шевченкове слово в віках не старіє», тематичні екскурсії «На вічному шляху до Шевченка», зустрічі з письменниками краю, конкурс стіннівок, буклетів, присвячених 200-річчю від дня народження Т. Шевченка, виставка творів Т. Шевченка в шкільних бібліотеках, виставка-репродукція робіт «Шевченко-художник», конференція «Шевченко в європейському просторі», культурно-дослідницькі проекти «Минуле, сьогодення і майбутнє Тараса», участь в обласному конкурсі «Проліски – 2014», літературні ігри, вікторини, цикл показів художніх та документальних фільмів присвячених ювілейній даті. Планується укладання збірника дидактичних матеріалів «Шевченко – це Україна, Україна – це Шевченко».

    

Бібліотеки Вінниччини

Мацюк, Л. Наша книгозбірня : [про сільську бібліотеку с. Верхівка Барського району. За підтримки програми «Бібліоміст» зараз книгозбірня відома завдяки блогу «Верхівська сільська бібліотека», де висвітлюється робота бібліотеки, життя села, школи, закладів культури також розмішена поетична сторінка читачів] / Л. Мацюк // Поділ. край. – 2014. – 3 січ. – С. 2.

5 січня у Комсомольській бібліотеці-філії для дорослих Козятинського району проведено годину пам’яті «Визволення Комсомольського від німецько-фашистських окупантів». Працівники бібліотеки ознайомили присутніх з історією визволення села, повідомили про учасників Житомирсько-Бердичівської та Корсунь-Шевченківської операцій військ 1-го Українського фронту. Також був організований тематичний огляд літератури.

Інтернет для дітей : [в Іллінецькій бібліотеці для дітей відбулося урочисте свято з нагоди відкриття Бібліо-Інтернету. Завдяки перемозі в 5-му раунді конкурсу оголошеного програмою «Бібліоміст», до послуг юних користувачів надано три сучасних комп’ютери з вільним доступом до мережі Інтернет. На святі були присутні: директор Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва Н. Морозова, директор обласної бібліотеки для дітей Т. Мрищук, заступник голови РДА А. Фаріон, начальник відділу культури та туризму РДА О. Карпенчук, також участь у відкритті взяли учні четвертого класу місцевої школи. Усі присутні мали можливість переглянути лялькову міні-виставу «Один день з життя дитячої бібліотеки», яку підготували члени лялькового клубу «Барвінок»] // Трудова слава. – 2014. – 9 січ. – С. 8.

До новорічно-різдвяних свят працівниками Хмільницької районної бібліотеки для дорослих організовано цикл заходів: урок народознавства «Різдвяні історії з книжкової шафи», виставку-панораму «Зима прийшла празники привела», інформаційну годину «Подорож в країну Новорічну», віртуальну подорож «Різдво в різних країнах світу», де всі бажаючі мали можливість ознайомитися з традиціями і звичаями італійців , кубинців, англійців, чехів, болгар та інших народів світу.

11 січня з метою реалізації ініціатив Президента України щодо відродження культурної інфраструктури села, в результаті перемоги у конкурсі програми «Бібліоміст», у бібліотеці с. Біла Липовецького району відбулося відкриття Інтернет-центру з вільним доступом до мережі Інтернет. Відтепер місцеві жителі матимуть можливість безкоштовно пройти курси комп’ютерної грамотності, надсилати і отримувати електронну пошту, скористатися веб-ресурсами для доступу до інформації органів влади і соціальних служб тощо. На урочисте відкриття завітали: голова райдержадміністрації А. Грищук, регіональний представник програми «Бібліоміст» О. Бондар, начальник відділу культури та туризму Г. Терлецький та директор Липовецької централізованої бібліотечної системи В. Липко.

17 січня в Інтернет-центрі Крижопільської центральної районної бібліотеки відбулися традиційні Стусівські читання за участю учнів місцевого будівельного ліцею. Василь Стус по праву вважається одним з найвизначніших українських поетів ХХ століття. Перед усім вражає ця людина відвагою і самовідданістю, з якою відстоювала високі ідеали добра, справедливості, гуманізму, національну гідність українського народу. Учасники заходу читали вірші Василя Стуса та переглянули відеопрезентацію «Василь Стус. Повернення. Реквієм…».

18 січня на базі Шаргородської районної музичної школи, працівники центральної районної бібліотеки провели літературно-музичний вечір: «Класик українського гумору», присвячений 180-річчю від дня народження гумориста Степана Руданського. У заході взяли участь: викладачі музичної школи, працівники музею, районної дитячої бібліотеки, районного Будинку культури та активні користувачі бібліотеки. Вірші і твори присвячені С. Руданському, а також його гуморески читали учні місцевої школи. Колориту свята додали музичні номери у виконанні викладачів та учнів Шаргородської дитячої музичної школи.

До 19 січня у бібліотеках-філіях Вінницької міської центральної бібліотечної системи усі бажаючі мали можливість взяти участь у майстер-класах з декоративного розпису, ниткографії, орігамі, квілінгу, декупажу і власноруч виготовити своїм рідним та близьким подарунки. У майстернях діти оволоділи різноманітними мистецькими техніками, створювали оригінальні святкові листівки, сніжинки, карнавальні маски, подарунки та сувеніри. Також брали участь у різноманітних вікторинах, конкурсах та розвагах.

20 січня в рамках реалізації соціальних ініціатив Президента України щодо забезпечення національної єдності та громадянської злагоди (у контексті відзначення Дня Соборності та Свободи України і 95-ї річниці проголошення Акта Злуки) в Немирівській районній бібліотеці для дітей проведено бесіду: «Нині свято нашого народу» для учнів місцевої школи. Діти дізналися про події української історії, що відбулися 95 років тому, ознайомилися з переглядом літератури на дану тему. День Соборності відзначається щороку 22 січня в день проголошення Акту воз’єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. У цей день також прийнято згадувати іншу подію, яка відбулась рівно на рік раніше 22 січня 1918 р. – прийняття IV Універсалу УЦР, яким проголошувалася повна незалежність УНР.

21 січня до 180-річчя від дня народження видатного українського письменника, поета, фольклориста, лікаря С. Руданського в Жмеринській центральній районній бібліотеці відбувся літературний вечір, присвячений ювілейній даті. Ведучі заходу бібліотекар-краєзнавець Л. Тупчій та бібліотекар Л. Гуцол провели екскурс у життя та творчість поета, звертаючи увагу на кожен етап його становлення. Голова міськрайонної громадської організації «Просвіта» М. Козловська ознайомила присутніх з біографією земляка. Голова літературно-мистецького об’єднання «Калинове гроно» В. Горлей зазначив, що творчий спадок С. Руданського має велике значення для українців. Всі його твори та кожен з них окремо є справжніми перлинами української літератури. Учні старших класів місцевої школи-ліцею читали гуморески та вірші С. Руданського.

22 січня в Гайсинській центральній районній бібліотеці для дітей відбулася година державності «Україна. Ти для мене одна єдина», приурочена Дню Соборності та Свободи України. Ведучі заходу бібліограф районної дитячої бібліотеки Н. Терпецька і завідуюча А. Демидась акцентували увагу присутніх на історичних фактах, що передували злуці, декламували вірші відомих українських поетів В. Сосюри, Т. Шевченка та інших. Відбулася демонстрація короткометражного документального фільму про урочисте святкування об’єднання УНР і ЗУНР. До уваги присутніх була представлена історико-літературна книжкова виставка «Задзвонили срібні дзвони в Україні», література якої висвітлювала цю історичну подію України.

22 січня в читальній залі Гайсинської районної центральної бібліотеки, бібліотечні працівники спільно з працівниками Гайсинського районного Будинку культури провели тематичний вечір присвячений Дню Соборності і Cвободи України «Держава наша – Україна». На захід завітали: перший заступник голови райдержадміністрації В. Вітюк, начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації М. Ричков, директор централізованої бібліотечної системи Н. Обертинська, директор районного Будинку культури С. Кузнєцова, директор краєзнавчого музею, вчитель школи-гімназії О. Прокоф’єв, ЗМІ та учні міських шкіл. На тематичному вечорі звучали патріотичні пісні, вірші про Україну. До уваги присутніх була представлена тематична виставка «На шляху до Соборності України».

22 січня у читальній залі Калинівської центральної районної бібліотеки, що діє при районному Будинку культури відбулося відкриття виставки «Україна – соборна, вільна, сильна», присвяченої Дню Соборності та Свободи України і 95-й річниці проголошення Акта злуки. На захід завітав заступник голови райдержадміністрації О. Лишик. Ознайомлюючи присутніх з експонатами виставки, бібліотекар районного Будинку культури Л. Шуманська розповіла про історичні етапи становлення української держави. Детально зупинилась на доленосних моментах, які відіграли важливу роль в подальшому розвитку та становленні держави.

22 січня в Оратівській центральній районній бібліотеці відбувся урочистий захід з нагоди святкування Дня соборності та Свободи України. У заході взяли участь: заступник голови райдержадміністрації Г. Колонюк, начальники відділів та управлінь райдержадміністрації, громадські активісти району, учні ЗОШ І-ІІІ ст. смт Оратів, представники засобів масової інформації. Г. Колонюк привітала присутніх зі святом та закликала до єдності та порозуміння у суспільстві задля покращення життя громадян. Під час заходу були окреслені найважливіші віхи в історії держави та знаменні постаті, що навічно вкарбувалися в життєву спадщину української нації.

23 січня в Жмеринській центральній районній бібліотеці відбулося відкриття виставки літератури «Суверенна моя, Україна!», присвяченої Дню Соборності та Свободи України. У відкриття взяли участь: керівництво району, школярі, члени літературно-мистецького об’єднання «Калинове гроно». Екскурс в історичне минуле становлення держави та ознайомлення з експонатами виставки здійснила бібліотекар-краєзнавець Л. Тупчій.

Кедись, Л. Д. Він прирік слово – на боротьбу : [в Козятинській центральній районній бібліотеці відбулися Стусівські читання «Борітеся, поборіте! Мені Тарас порадив у безсонні ночі». Участь у читаннях взяли члени літературно-мистецького клубу «Обрій», вчителі української мови та літератури та бібліотекарі району. Присутні читали вірші В. Стуса та мали можливість переглянути фрагменти фільмів «Просвітницької дороги свічка чорна» та «Василь Стус: Повернення». У читальній залі працівники бібліотеки організували книжкову виставку творів В. Стуса] / Л. Д. Кедись // Вісн. Козятинщини. – 2014. – 23 січ. – С. 4.

23 січня працівники районної та сільських бібліотек Бершадського району підготували літературний екскурс «Соборність України – від ідеї до сьогодення», до Дня Соборності та Свободи України. Участь у заході взяли голова райдержадміністрації М. Бурлака та голова районної ради М. Грабчак. Очільник району відмітив важливість просвітницької роботи бібліотечних закладів серед бурхливих історичних подій, як минувшини, так і сьогодення. Провідний бібліотекар Н. Сидоренко ознайомила керівників району з книжковою виставкою «Один народ – одна держава», присвяченою даній темі.

24 січня в Немирівській районній бібліотеці для дітей відбувся бібліотечний урок «Про все цікаве на планеті читай в журналі і газеті» для учнів молодших класів місцевої школи. Бібліограф Л. О. Петрова розповіла дітям про історію періодичних видань та про журнали і газети які надходять до бібліотеки. До уваги учнів було підготовлено перегляд періодичних видань «Наша преса на всі інтереси».

Мірчук, С. Дивосвіт геніальної українки : [до 105-річчя від дні народження відомої художниці М. Примаченко працівники Барської районної бібліотеки для дітей підготували виставку-колаж «Людям на радість», де крім інформації про художницю представлені репродукції її картин. Провели інформаційні хвилинки, на яких читачів знайомили з сторінками життя і творчістю народної художниці] / С. Мірчук // Поділ. край. – 2014. – 24 січ. – С. 2.

27 січня в читальній залі Теплицької центральної районної бібліотеки відбулася літературно-музична композиція «Живий вогонь його душі», присвячена 175-річчю від дня народження П. Чубинського для учнів 10-го класу Теплицької ЗОШ I-III ст. № 1. Учасники заходу мали можливість більше дізнатися про творчу діяльність видатного діяча, з яким тісно пов’язані імена М. Драгоманова, М. Костомарова, П. Куліша, Л. Ільницького, М. Старицького, М. Лисенка та інші. Також мали можливість переглянути відео-матеріал «Думи мої, думи». Під час заходу звучали патріотичні пісні гурту «Мандри». Кульмінацією заходу стала легендарна пісня-гімн «Ще не вмерла Україна!», автором якої є П. Чубинський.

27 січня до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту у Хмільницькій районній бібліотеці для дорослих відбувся цикл заходів «Голокост: пам’ять та застереження». Представлено тематичну виставку літератури «Між життям і смертю», проведено урок пам’яті «Голокост – чорна сторінка в історії України». В Інтернет-центрі відбувся перегляд документальних фільмів про ті події.

27 січня до 175-річчя від дня народження українського етнографа, фольклориста, поета та перекладача Павла Чубинського в читальній залі Хмільницької центральної районної бібліотеки представлено виставку-знайомство «Павло Чубинський – етнограф, фольклорист, поет, перекладач…». В Інтернет-центрі відбулися віртуальні подорожі «Пісня-гімн П. Чубинського – душа українського народу», «Я син твій, нене Україно, народу парост я твого…», де всі бажаючі мали можливість ознайомитися з життям та творчість П. Чубинського.

28 січня в читальній залі Могилів-Подільської центральної районної бібліотеки організована книжкова виставка «Понад Крутами – вічність у сурми сурмить», до 95-ї річниці подвигу героїв Крут. На виставці представлена література, яка висвітлює героїчну й водночас трагічну сторінку історії. 29 січня 1918 р. на залізничній станції поблизу селища Крути 300-а київських студентів, що захищали підступи до Києва, загинули у нерівному протистоянні. Їх подвиг назавжди залишиться в історії, як символ національної честі, відданості рідному народу. Для студентів медичного коледжу проведено інформаційну годину та бібліографічний огляд літератури на дану тему.

На відзначення подвигу героїв бою під Крутами у загальноосвітніх школах району проведено виховні години, тематичні уроки історії, організовано бібліотечні виставки. У Вендичанській, Ярузькій, Кукавській та Оленівській школах відбулись конференції під назвою: «Пам’яті героїв Крут».

29 січня до 96-ї річниці бою під Крутами у Липовецькій центральній районній бібліотеці для учнів старших класів місцевої школи проведено годину вшанування «Крути – символ національної пам’яті». У районній дитячій бібліотеці відбувся перегляд газетно-журнальних статей під назвою: «Тут юнь прекрасна і свята встелила землю в мить єдину».

29 січня до 96-ї річниці бою під Крутами, в Бершадській загальноосвітній школі І-ІІІ ст. №1 працівники відділу обслуговування дітей Бершадської районної бібліотеки О. Струтинська та С. Єгорова провели історичну годину «Навіки молоді – герої Крут» для учнів 6-7 класів. Бібліотекарі розповіли про подвиг, який є прикладом патріотизму для української молоді. По завершенню школярі переглянули тематичну виставку літератури «На Аскольдовій могилі український цвіт».

29 січня у Чечельницькій центральній районній бібліотеці організовано виставку літератури «Символ українського героїзму», присвячену 96-ій річниці бою під Крутами. У навчальних закладах району відбулися засідання «круглого столу», позакласні читання з історії України, тематичні уроки історії та української літератури, бесіди, години спілкування. В шкільних бібліотеках організовано тематичні виставки «День пам’яті героїв», присвячені пам’яті героїв Крут. 31 січня на базі центральної районної бібліотеки відбулося засідання «круглого столу»: «На Аскольдовій могилі – український цвіт» за участю працівників культури та учнівської молоді району.

30 січня у Хмільницькій центральній районній бібліотеці відбувся урок-реквієм присвячений 96-ій річниці бою під Крутами для учнів місцевої школи. Захід підготували вчитель історії М. Виговська спільно з відділом у справах сім’ї та молоді Хмільницької міської ради. Ведучі заходу розповіли про трагічні події січня 1918р. під Крутами. Їх розповідь доповнювали уривки документальних відеофільмів. Також про ці події розповідали збірники документів та матеріали представлені на книжкові виставці «Бій під Крутами: погляд через віки».

Колесник, Л. «Бібліоміст» у Серебрії : [у Серебрійській бібліотеці Могилів-Подільського району відбулося відкриття Інтернет-центру. Завдяки участі і перемозі бібліотеки у 5 раунді конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг на основі безкоштовного доступу до мережі Інтернет» Всеукраїнської програми «Бібліоміст». Книгарня отримала комп’ютерну техніку, принтер та ксерокс. У відкритті взяли участь начальник відділу культури та туризму РДА Л. Хухлей, директор Могилів-Подільської центральної районної бібліотеки Н. Головенко, сільський голова В. Книш та ін.] / Л. Колесник // Слово Придніпров’я. – 2014. – 31 січ. – С. 8.

Петренко, І. Відгомін через віки : [фахівці Жмеринської бібліотеки сімейного читання провели захід «Переяслав – відгомін через віки», присвячений 360-й річниці прийняття Переяславської угоди. Захід відбувся для учнів шостого класу Жмеринської школи № 1. Під час заходу учні мали можливість більше дізнатися про історичні події того часу та переглянути документальний фільм «Переяславська рада». Також перед учасниками зібрання виступив вокальний колектив «Жмеринчаночка», виконавши українські народні пісні зі свого репертуару] / І. Петренко // Інфо Жмеринка. – 2014. – 31 січ. – С. 5.

Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва

2-10 січня до 180-річчя від дня народження українського поета-класика, перекладача, фольклориста, громадського діяча Степана Васильовича Руданського у відділі краєзнавства експонувалася виставка-ювілей з серії «Із сузір’я вінницьких письменників. С. Руданському – 180!». 6 січня виповнюється 180 років від дня народження С. В. Руданського (06.01.1834, с. Хомутинці, нині Калинів. р-ну – 03.05.1873, м. Ялта).

2-10 січня до 76-ї річниці від дня народження українського поета, прозаїка, критика та літературознавця, перекладача, правозахисника, лауреата Державної премії України ім. Тараса Шевченка (1991, посмертно), Героя України (2005, посмертно) Василя Семеновича Стуса у відділі краєзнавства відбувся перегляд літератури «Не згасне свічка Стуса», присвячений пам’яті видатного земляка. 6 січня виповнюється 76 років від дня народження В. С. Стуса (06.01.1938, с. Рахнівка Гайсин. р-ну – 04.09.1985, с. Кучино Чусовського р-ну Перм. обл., нині РФ, перепохований 19.11.1989 у м. Київ).

2-10 січня у відділі краєзнавства відбувся перегляд виставки-ювілею «Із сузір’я вінницьких письменників. М. Лукову – 65!», присвячений 65-річчю від дня народження українського поета, головного редактора журналу «Дніпро», члена Спілки письменників України, громадського діяча Миколи Володимировича Луківа. М. В. Луків народився 6 січня 1949 р. у с. Куманівці Хмільницького району на Вінниччині. Автор двох десятків поетичних збірок: «Ріка», «Шлях», «Політ», «Весняні дощі», «Отча земля», «Кущ осінньої калини», «Поезії», «Право на пам’ять», «Росте черешня в мами на городі» та інших, лауреат міжнародних і всеукраїнських літературних премій. Заслужений діяч мистецтв України, академік Української екологічної академії наук, головний редактор журналу «Дніпро», член Спілки письменників України, громадський діяч. Пісні, створені на його слова, звучать не лише в Україні, їх можна почути скрізь, де живуть наші земляки, – від країн слов’янського світу до Канади, США та Австралії. Нині М. Луків пише поезію високої проби, виховує літературну молодь, як головний редактор популярного журналу «Дніпро», невтомно працює як громадський діяч.

6 січня до 180-річчя від дня народження українського поета-класика, перекладача, фольклориста, громадського діяча Степана Васильовича Руданського у відділі рідкісних і цінних видань представлена виставка-портрет «Титул народного поета». С. Руданський (1834-1873), який усе своє життя вірно служив справі збагачення та утвердження надбань культури українського народу – як поет, громадський діяч, фольклорист. Широке визнання С. Руданський здобув як майстер ліричних поезій, балад, поем, перекладів і переспівів. На експонованій виставці представлені біографічні матеріали про митця та видання, які презентують його творчий шлях.

10-20 січня до 90-річчя від дня народження поета, прозаїка, драматурга, перекладача, члена СПУ (1955), учасника Великої Вітчизняної війни Андрія Пилиповича М’ястківського відділ краєзнавства підготував виставку-ювілей «Із сузір’я вінницьких письменників. А. М’ястківському – 90!». 14 січня виповнюється 90 років від дня народження А. П. М’ястківського (14.01.1924, с. Соколівка, нині Крижопіл. р-ну – 17.11.2003, м. Київ).

14 січня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбулися традиційні для Вінниччини Стусівські читання під назвою «Борітеся – поборете! Мені Тарас порадив у безсонній ночі…». З року в рік вони об’єднують навколо себе цвіт місцевої інтелігенції, всіх, кому не байдужі українська культура та національна ідея: політиків, митців, учителів, письменників, науковців, студентську й учнівську молодь. У літературно-мистецькому заході взяла участь заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова. За її словами, цьогоріч читання особливі, адже відбуваються в рамках відзначення 200-річного ювілею видатного сина українського народу Тараса Шевченка. Звертаючись до присутніх, Л. Спірідонова закликала частіше звертатися до творчої спадщини українських пророків.

          

15 січня до 180-річчя від дня народження видатного українського письменника-земляка Степана Васильовича Руданського працівниками відділу наукової інформації та бібліографії підготовлено науково-допоміжний біобібліографічний покажчик «І я знов живий світ оглядую…», з яким можна ознайомитися на сайті Бібліотеки old.library.vn.ua у розділі «Наші видання».

15 січня у кіноклубі «Х Муза», що діє при відділі мистецтв Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбувся перегляд та обговорення фільму режисера Романа Ширмана «Небезпечно вільна людина», присвяченого пам’яті генія українського кіно режисера Сергія Параджанова. Нещодавно виповнилося 90 років від дня народження режисера, вірменського і українського кінорежисера, народного артиста УРСР (1990), лауреата Державної премії України ім. Т. Шевченка (1991) посмертно. Автори фільму «Небезпечно вільна людина» спробували відійти від трагічного тону і поєднати документальні кадри з дотепною анімацією, яка відтворює фантазії великого режисера.

15 січня до Дня Соборності та Свободи України у відділі краєзнавства відбувся перегляд літератури «Соборність – символ єдності нації». Читачі мали можливість більше дізнатися про події української історії, що відбулися 95 років тому. День Соборності відзначається щороку 22 січня в день проголошення Акту воз’єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році.

16 січня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбулася презентація книг відомих краєзнавців Ф. Х. Шевчука «Портрети» та Г. О. Погончика «Бершадщина: з минулого у майбутнє», у рамках засідання науково-краєзнавчого клубу «Дослідник краю».

Шевчук Федір Харитонович – педагог, журналіст, краєзнавець. З 2013 р. працює головним редактором газети «Бершадський край». Протягом 14 років є активним учасником загальноукраїнського конкурсу «Українська мова – мова єднання», в якому 2013 р. зайняв перше місце (конкурс проводить Одеська організація спілки журналістів України). Автор книг «Слово на долоні», «З минулого – в майбутнє», «Вогонь в одежі слова», «Серединка – тепла крапка на карті України», «Портрети», «Хто живе й працює для століть» та ін. Презентоване видання «Портрети» містить у собі розповіді про земляків-бершадців, які своєю працею звеличували і звеличують рідний край та країну у різних сферах діяльності, були і залишаються прикладом вірного служіння справі та людям.

Погончик Григорій Олексійович – педагог, журналіст, краєзнавець. У 2013 р. відзначений обласною журналістською премією «Золоте перо». Автор книг «Любов душі моєї – Баланівка», «Дорога до храму», «Село в краю Бершадськім...», «Шкільна родина», «Голодомор 1932-1933 рр. на Бершадщині (спогади очевидців)». Книга «Бершадщина: з минулого у майбутнє» розповідає про історичне минуле району: Другу світову та Велику Вітчизняну війни, Героїв Радянського Союзу та ін. Книги розраховані на науковців та краєзнавців, студентську та учнівську молодь, а також всіх, хто вивчає, досліджує та популяризує історію рідного краю. В ході презентації присутні мали змогу заслухати виступи педагогів, журналістів, краєзнавців та членів Національної спілки журналістів України.

   

22 січня у рамках циклу «Україні – правдиву історію» відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих наук презентував виставку-історію «Соборність України: від ідеї до сьогодення», до дня Соборності та Свободи України.

Двадцяте століття залишило у спадок верши

Музейна діяльність

У Центрі позашкілля – музейна кімната : [в Хмільницькому Центрі дитячої та юнацької творчості відбулося урочисте відкриття кімнати-музею Історії Центру дитячої та юнацької творчості. У музеї представлені експонаті вихованців закладу, які здобули нагороди обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсів та виставок. В експозиції представлені вироби присвячені місту Хмільник, колекції одягу в стилі «етно-casual», галерея картин виготовлених з бісерокераміки, художнього розпису тканини, петриківського розпису витинанки, гильошировання, історична серія автомобілів часів Великої Вітчизняної війни та сучасні моделі. У відкритті взяли участь перший заступник міського голови П. Дреженков, начальник управління освіти Г. Каведа, директори загальноосвітніх шкіл, школи мистецтв, учні та випускники закладу] // Я та місто Хмільник. – 2014. – 2 січ. – С. 13.

Святий вечір напередодні Різдва – це особливий момент в житті кожної людини. Різдвяний дух намагались передати і працівники Вінницького обласного краєзнавчого музею. Вже восьмий рік поспіль тут проходить фестиваль різдвяних страв «Подільський святвечір – 2014. Багата кутя». Цього року на дійство запросили вихованців Жмеринського центру соціально-психологічної реабілітації дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, а також вихованців дитячого будинку сімейного типу А. Аширової та С. Мельника.

Світлиця обласного краєзнавчого музею повниться не лише експонатами, що розповідають про історію українського народу. На фестивалі гостей частують кутею, пампушками, галушками, рибою. Фестиваль «Багата кутя» – це яскравий та перший у Новому році захід у робочому календарі Вінницького обласного краєзнавчого музею.

   

14 січня, з метою збереження та популяризації українських традицій та обрядів на Бершадщині, на базі Бершадського районного краєзнавчого музею відбулося театралізоване дійство «Щедра кутя. Новий рік». У святі взяли участь: головний спеціаліст відділу культури і туризму райдержадміністрації Т. Тиворська, учні місцевої загальноосвітньої школи та дитячої музичної школи ім. Р.А. Скалецького, гуртківці музею та запрошені гості. Звучали пісні-щедрівки у виконані дитячого вокального ансамблю «Кольорові парасольки» та вокального ансамблю «Елегія» дитячої музичної школи ім. Р.А. Скалецького.

16 січня голова Могилів-Подільської районної державної адміністрації М. Вдовцов побував у Вендичанській ЗОШ І-ІІІ ступенів, де за ініціативи директора Л. Рафальської організовується музей народної майстрині художниці О. Леонової. М. Вдовцов оглянув виставкові зали музею та поспілкувався з фахівцями Вінницького обласного краєзнавчого музею, які надають методичну допомогу ініціаторам, це зав. сектором виставкової роботи Т. Журукова, старший науковий співробітник науково-методичного відділу О. Ковтонюк та ін.

20 січня у Вінницькому обласному художньому музеї відбулася презентація художньо-мистецького проекту «Україна – інтеркультурна держава», присвяченого Дню Соборності та Свободи України. Його автор – молодий вінницький художник Анатолій Гайструк, який презентував увазі глядачів свої гобелени, олійний живопис, графічні роботи із зображенням української столиці та міст, що символізують різні регіони держави, а також столиці країн, з якими Україна пов’язана історично. Привітати з черговою виставкою молодого автора прийшли представники обласної влади, зокрема: заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова, голова обласної ради С. Татусяк, поціновувачі мистецтва, викладачі юного митця. Мету проекту, в рамках якого картини створювалися протягом 5 років, Анатолій Гайструк бачить в укріпленні миру та взаєморозуміння в Україні між людьми різних національностей, віросповідань і політичних поглядів за допомогою взаємообміну культурними досягненнями.

30 січня, до 100-річчя від дня народження видатного українського архітектора Антонія Крейчі в обласному краєзнавчому музеї відбувся VI обласний семінар «Дні архітектурної науки пам’яті Антонія Крейчі». Захід відбувся за сприяння облдержадміністрації, обласної ради, управління містобудування та архітектури ОДА, управління культури і туризму ОДА та обласного краєзнавчого музею. У семінарі взяли участь начальник управління містобудування та архітектури ОДА – головний архітектор області С. Царенко та представники архітектурної галузі області. С. Царенко коротко розповів про професійну діяльність Антонія Крейчі та наголосив на значному внеску видатного архітектора на Вінниччини. А саме, про те, що Антоній Крейч розробив понад 80 різних проектів, зокрема 24 проекти планування міст і селищ, 21 проект будинків і споруд та 37 проектів малих архітектурних форм. В ході засідання відбулися доповіді, щодо актуальних завдань органів містобудування та архітектури області та про проблемні ситуації розміщення об’єктів у сучасних умовах. Присутні мали змогу взяти участь в урочистому засіданні історичного клубу «Зодчий Антоній Крейчі та його ХХ століття». В ході засідання відбувся перегляд телефільму, презентація ювілейного буклету про Антонія Крейчі та заслухано повідомлення у вигляді спогадів та нововиявлених матеріалів про видатного зодчого.

У Вінницькому обласному клінічному госпіталі для інвалідів Великої Вітчизняної війни незабаром з’явиться музейна кімната. Про це повідомила заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова. «Музей – це прерогатива відповідних музейних закладів, він потребує особливих вимог для свого облаштування. А от музейна кімната – гарне починання», – зазначила заступник голови облдержадміністрації. Готовність підтримати ініціативу вже висловили у Вінницькому краєзнавчому музеї та пообіцяли виділити експонати для музейної кімнати.

Театрально-концертна діяльність

Лавренюк, Д. Гайсинському театру – 60 : [про Гайсинський народний самодіяльний театр, що діє при районному Будинку культури. За 60 років існування театр підготував і показав глядачам 1275 вистав. У репертуарі театру такі постановки вистав: «Наймичка», «Безталанна», «За двома зайцями», «Загибель ескадри», «Витівки шинкарки Феськи», «Ретро», «Зайдиголова», «Смертельний трюк» та ін.] / Д. Лавренюк // Трибуна праці. – 2014. – 10 січ. – С. 2.

Казкова мандрівка у чарівний світ : [на сцені Жмеринського Будинку науки та техніки відбулася казкова мандрівка у чарівний світ фантазії. Діти та дорослі мали можливість споглядати костюмоване дійство за участю відомих казкових персонажів та популярних героїв дитячих мультфільмів. Виставу підготували актори – викладачі та вихованці Будинку народної творчості та Центру позашкільної роботи] // Жмерин. газ. – 2014. – 17 січ. – С. 12.

Протягом січня у Вінницькому академічному обласному театрі ляльок відбулися вистави для дітей: казка-гра «Гусеня», казка «Ведмежатко Рім-Тім-Ті», «Кошеня на снігу», лірична поема «Хто розбудить Сонечко?», де маленькі глядачі мали можливість дізналися, що таке милосердя і справжня дружба.

Музичне життя Вінниччини

Заквацька, О. Під звуки духового оркестру… : у селі Скала Оратівського району відбувся фестиваль духової музики «Сільські музики». У фестивалі взяли участь шість творчих колективів з сіл району: Балабанівка, Скала, Чернявка, Юшківці, Медівка, смт Оратів. З вітальним словом до присутніх звернулися голова районної ради В. Токарчук та заступник голови Оратівської РДА Г. Колонюк] / О. Заквацька // Обрії Оратівщини. – 2014. – 16 січ. – С. 1.

17 січня у Немирівській дитячій музичній школі відбувся концерт духовної музики, підготовлений педагогами та учнями школи. У заході взяли участь: ансамбль «Мрія», (керівник О. Янушкевич), хор «Пролісок» Немирівської ДМШ (керівник О. Євтушенко) та інші музичні гурти. У виконанні М. Настюк прозвучала українська народна колядка в обробці О. Кравців «Во Віфліємі нині новина». На завершенні концерту духовної музики всі присутні заспівали колядку «Добрий вечір тобі, пане господарю!».

19 січня у Вінницькому державному академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського відбулася різдвяна програма «З неба до землі», що складалася з кращих колядок та щедрівок у виконанні «Піккардійської терції». Музичні обробки українського та світового різдвяного фольклору з перших нот створили особливу атмосферу у залі. Відомі «Щедрику», «Добрий вечір тобі», «Нова радість стала» та інші старі обрядові пісні переспівані по новому. 18 колядок, які становлять зміст різдвяного альбому «З неба до землі» (п’ять іншомовних – польська, іспанська, шотландська та дві американські) звучали мовою оригіналу, надихаючи на добро, радість і святкування.

22 січня у Вінницькій обласній філармонії відбувся сольний концерт талановитої вінницької акордеоністки Інни Яблонської. Солістка філармонії акордеоністка І. Яблонська грає на улюбленому інструменті з дитинства. У Вінниці вона освоювала інструмент в гуртку, музичній школі, училищі, а потім розпочала кар’єру солістки в Аргентині. Ритмічна та вогняна латинська музика з тих пір і назавжди зайняла своє місце в репертуарі солістки, поряд з українськими мелодіями. У І. Яблонської вийшов музичний альбом під назвою «Сoncarino і Corazon».

24 січня у «Вітальні щасливого часу», що діє при кав’ярні-музеї «Пан Заваркін та син» відбувся музичний вечір-пам’яті В. Висоцького під назвою «Лучше гор могут быть только горы…».. Виконавці Н. Пудайло (вокал, гітара) та І. Кірпічніков (скрипка, вокал) виконали кращі пісні видатного співака, актора та поета.

25 січня у м. Вінниця відбулося два великих концерти присвячених 76-річчю від дня народження видатного барда, поета та актора Володимира Висоцького. У регіональному центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик» відбувся концерт вінницького театру «Відчуття», а у концертній залі «Плеяда» обласної філармонії Сергій Свердл та театр пісні «Пульс» співали пісні та декламували вірші Володимира Висоцького. «Краса авторських пісень невмируща, адже вона проникає і торкається всіх, хто небайдужий до поезії. Ми зібрали групу однодумців, людей творчих, які не лише душею відчувають гарну пісню, але й самі співають під гітару чи фортепіано, пишуть вірші, кладуть їх на музику. Серед них – відомі журналісти Анатолій Жучинський і Тетяна Скомаровська, поетеса і співачка Вероніка Остапчук, київський поет і композитор Сергій Брайлян, лауреат Всеукраїнських і міжнародних конкурсів співачка Катерина Радецька, музикант Віталій Ступак, який гастролював з Миколою Янченком» – відзначив поет С. Свердл, засновник театру пісні «Пульс». Вечір присвячений світлій пам’яті барда, поета та актора Володимира Висоцького став вечором незабутніх пісень.

26 січня у «Вітальні щасливого часу», що діє при кав’ярні-музеї «Пан Заваркін та син» відбувся концерт присвячений Дню Тетяни, яку вважають покровителькою студентства. Присутні мали можливість насолодитися неперевершеним вечором романсів від вінницької журналістки та барда Т. Скомаровської (вокал, гітара).

Кіномистецтво

10-16 січня у кінотеатрі «Родина» відбулися покази реставрованої версії культової класики – документального фільму Рона Фріке «Барака» 1992 р. Рон Фріке та Марк Меджідсон у 1991 році разом з командою з трьох осіб протягом 14 місяців зйомок побували у 24 країнах. Автори картини використовують невербальні засоби для розповіді про планету Земля, її природу і людей. У відеоряді, супроводжуваному етнічною музикою, кадри міських нетрів і прекрасних ландшафтів, ритуальних танців примітивних племен і людських потоків мегаполісу, концентраційних таборів і стародавніх храмів. «Барака» не має сюжету і там немає акторів. Це дивовижна подорож через шість континентів. Кожен кадр цього фільму – фотографія. Фотографія неба, водоспаду, людей, каменів, ритуалів, танців, метушні... «Барака» – шедевр невербального впливу на несвідоме. Фільм знятий на 70 мм плівку спеціально для великих екранів. Відтворення на професійному обладнанні дозволило побачити без втрат в передачі кольору та розрішенні все те, що було вкладено, задумано і відображено авторами.

15 січня в КіноШик-клубі відбувся показ та обговорення документальної стрічки «Ековоїни», що була знята французьким режисером в 2010 р. «Ековоїни» – документальний фільм про протестну діяльність екологічних активістів у різних куточках світу. Ці люди присвячують все своє життя охороні природи і боротьбі за чистоту планети. Для цього вони використовують різні методи – починаючи від акцій протесту і закінчуючи псуванням техніки. Ставлення до подібних дій неоднозначне, дехто їх підтримує та співчуває, а дехто вважає навіть терористами. Часом ці люди мають проблеми з поліцією. У фільмі висловлюються різні точки зору з цього приводу.

17 січня у кінотеатрі «Родина» розпочався фестиваль кращих фільмів Міжнародного кінофестивалю «Молодість». У фестивалі взяли участь 5 фільмів, що за останні роки були представлені на відомому київському форумі кіно. Київський міжнародний кінофестиваль «Молодість» – найбільший сучасний кінофестиваль в Україні, заснований у 1970 році. Конкурсна програма фестивалю щорічно представляє в Україні ретельно відібрані на десятках національних та міжнародних кінооглядів твори талановитої молоді з усіх континентів. Фестиваль фільмів розпочала норвезька комедія 2012 р. «Майже чоловік». Фільм отримав Ґран-прі та приз за «найкращу чоловічу роль» на МКФ у Карлових Варах 2012 р.

18 січня у м. Вінниця відбулася прес-конференція з нагоди завершення показів документальних фільмів Мандрівного фестивалю Docudays UA у Вінницькій області. Під час заходу журналісти дізналися про перебіг фестивалю на Вінниччині, про проблемні питання, які виникали під час організації показів та про перспективи поширення фестивальних показів в громадах Вінницької області. Цього року Міжнародний фестиваль документального кіно Docudays UA завітав до Вінниці, Хмільника, Липовця, Літина, Жмеринки, Бару та Немирова. Загалом фільми подивилися близько 1000 глядачів.

Присутнім було продемонстровано фільм М. Загороднього та В. Степанюк «Втрачений рай», який в минулому році став одним з переможців кінофестивалю аматорського кіно «Кінокімерія», і який цілком відповідає тематиці фестивалю Docudays UA. Фільм розповідає про с. Гулі Хмільницького району, де зараз живе одна людина. Петро, так звати героя фільму, народився і виріс в с. Гулі і продовжує жити і працювати на землі своїх предків. Що ж сталося з його односельцями? Відповідь можна знайти під час перегляду стрічки.

22 січня у регіональному центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик» відбувся перегляд та обговорення кінофільму присвяченого життю геніального італійського скрипкового майстра Антоніо Страдіварі. Фільм італійця Джакомо Боттіато, знятий у 1988 році, розкриває основні віхи життя Антоніо Страдіварі – від моменту, коли маленький хлопчик вперше взяв до рук скрипку, до здобуття вершини майстерності. Саме скрипка сформувала долю бідного хлопчика-сироти, здавалося б, приреченого на злиденне життя. Шукаючи скрипку з ідеальним звучанням, Страдіварі сам став легендою, чаруючи слух та збуджуючи уяву поціновувачів. У головних ролях стрічки Ентоні Куінн та Стефанія Сандреллі.

Будемо дивитися кіно, чи лише переглядати афіші? : [в рамках соціального партнерства енергокомпанії «ДТЕК» та громади міста Ладижина у приміщенні колишнього кінотеатру ТРЦ «Європейський» у м. Ладижин відкрився кінотеатр у форматі 3 D. Технічне забезпечення кінотеатру здійснене за найсучаснішими технологіями. Заклад братиме участь у проектах, що популяризують українське кіно, а також демонструватиме новинки прокату] // Ладижин. газ. – 2014. – 23-29 січ. – С. 3.

Образотворче мистецтво

Куцак, Н. З великою любов’ю до життя: [про виставку картин самобутнього художника родом з с. Писарівка Федора Гуліватого «Пейзажі рідного краю», яка відкрилася в районному музеї образотворчого мистецтва.] / Н.Куцак // Шаргородщина. – 2014. – 3 січ. – С. 8.

15 січня у «Експоцентрі» Вінницької торгово-промислової палати відбулося урочисте відкриття XVІ міжрегіональної спеціалізованої виставки творів мистецтва «Артгалера – 2014». Тематика виставки: живопис, графіка, скульптура та прикладне мистецтво. «Артгалера» традиційно об’єднує художників, що працюють в абсолютно різних стилях і напрямках образотворчого мистецтва, як членів Національного союзу художників, знаних вінницьких майстрів пензля так і талановитих учнів художніх шкіл та студій міста. Розмаїття стилів та технік у сотнях представлених робіт покликано продемонструвати таланти вінницьких митців. Відбір творів проводиться виставкової комісією, до складу якої входять відомі та заслужені вінницькі художники та мистецтвознавці. На виставці представлені найкращі нові роботи вінницьких майстрів, які були ними створені протягом останнього року.

    

17 січня в приміщенні міської бібліотеки-філії №11 м. Вінниці відбулося відкриття масштабної фотовиставки, де представлені кращі фотографії з Фестивалю фотоклубів України.

Фестиваль фотоклубів – щорічний інтернет-конкурс, організований порталом фотоклубів fotoclub.info та Одеською фотографічною асоціацією. У конкурсі приймають участь всі бажаючі фотоклуби, що діють на території України.

Цьогоріч у змаганні взяли участь 18 клубів: Вінницький Народний клуб фотомистецтва «Обрій», фотоклуб «Вітамін» (м. Маріуполь), фотоклуб «White rabbit» (м. Рівне), Долинський Народний фотоклуб «Промінь» (м. Долина), фотоклуб «Карпати» (м. Львів), Луганський фотоклуб, Маріупольський Народний фотоклуб «Берег», Народний фотоклуб «Надія» (м. Євпаторія), Народний фотоклуб «Об’єктив» (м. Донецьк), Народний фотоклуб «Ялта», Народний фотоклуб «Чайка» (м. Феодосія), фотоклуб «Простір фото» (м. Рівне), «Свежий взгляд» (м. Херсон), фотоклуб «Євпаторія», фотоклуб Київської школи фотографії (м. Київ та Донецьк), фотоклуб «Фотон-2» (м. Одеса), фотоклуб «Херсон» та «Чеширський кіт» (м. Київ).

Вінницький фотоклуб у цьому конкурсі представляли 9 фотоаматорів: О. Волощук, В. Козловський, О. Юдін, О. Колієва, С. Крот, І. Васильєв, С. Мороз, В. Кіхтенко та І. Олонічева. З усіх 432-х робіт надісланих на конкурс для експозиції відібрано 72 фотографії. У вигляді пересувної виставки ця колекція демонструється у різних містах України.

17 січня у регіональному центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик» відбулося відкриття виставки «Краса твоя, Україно!». Експозиція складається з старожитностей з приватних колекцій В. Козюка (старовинні фотографії) та О. Євпака (дукати та дукачі). Вінницький колекціонер В. Козюк на виставці презентував унікальну колекцію фотографій етнічних типажів – українок в повсякденних і святкових національних костюмах, доповнених різноманітними нашийними прикрасами з монетами-підвісками і дукачами. Заслужений художник України В. Козюк – живописець і фотохудожник, колекціонер, переможець загальноміського конкурсу «Покровитель культури – 2003», автор проекту «Духовне збереження та відродження культури Поділля», радник голови Вінницької обласної адміністрації з питань культури і духовності. Фотографії, презентовані заслуженим художником України В. Козюком, зроблені у дореволюційний час та презентують географічно всю Україну. Його колекція старовинних листівок та фотографій, яку він збирає близько 20 років, вважається найбільшою в Україні.

Експонати виставки – нашийні прикраси з підвісками, дукачі з колекції Олега Євпака (м. Біла Церква), налічує більше 100 екземплярів. О. Євпак – експерт-мистецтвознавець, випускник Державної Академії керівних кадрів культури і мистецтва, очолює відділ реставрації Білоцерківського краєзнавчого музею. Колекціонер з 1986 року. Учасник виставок «Краса твоя, Україно ...» (галерея «НЕФ» Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, 2007), «Дукачі України» (Білоцерківський краєзнавчий музей, 2010, 2013 рр.). Дукач – прикраса у вигляді великої монети з металевим бантом, прикрашеним камінцями. Дукачі були своєрідним обереговим та соціальним символом жінки-українки. В основному їх носили на Лівобережжі. Дукачі релігійного змісту дарували на весілля. У ХІХ – на початку ХХ століття дукачами називали також різноманітні металеві жіночі прикраси. В деяких місцевостях дукачі носили на свята, а в деяких – щодня і дорослі, і діти. Дукачі України – це дивовижна гілка світового медальєрного мистецтва.

На відкритті також відбувся виступ учасників фольклорно-етнографічного колективу Вінницького обласного центру народної творчості.

  

«Ах, вернісаж, ах, вернісаж…» : [у Жмеринському міському історичному музеї діє виставка «Зимонька – зима», де представлені роботи майстрів живопису, вишивки, фото справи: І. Мазура, Д. Кузіра, П. Куцака, Є. Недзельської, В. Солодкого, Р. Налуцишиної, подружжя Панових, а також роботи вихованців Центру позашкільної роботи та художнього відділу дитячої музичної школи. На виставці представлені картини, де зображені подільські зимові краєвиди, поштові листівки 1912-1922 рр., новорічні композиції з ялинкових прикрас та ін.] // Жмерин. меридіан. – 2014. – 18 січ. – С. 2.

23 січня у Вінницькому обласному центрі народної творчості відкрилася персональна виставка заслуженого майстра народної творчості Івана Горобчука під назвою «Роде мій подільський». Іван Горобчук 17 років працює у трьох напрямах: іконопис, козацька тематика і життя українського села. Колоритні постаті односельців, знайомих, батька і матері художник не тільки з любов’ю зобразив, а ніби підніс над землею. У роботах художника багато життєрадісності та лагідного гумору, притаманного українцям.

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

14 січня учасники гуртка «Фольклор та етнографія народу України», комунального закладу «Вінницький районний Будинок дитячої та юнацької творчості» Вінницької районної ради вітали жителів с. Прибузьке Вінницького району з новорічно-різдвяними святами. Гурток організований на базі культурно-адміністративного закладу в с. Прибузьке і функціонує нещодавно, вихованці проявляють неабиякий інтерес до культурної спадщини рідного краю, підтримують та вивчають українські традиції, з особливим настроєм виконують народні пісні, зокрема, колядки та щедрівки. Також у Різдвяному концерті взяв участь аматорський вокальний ансамбль «Прибужанка».

    

14 січня, у день Старого Нового року, до кабінету голови Жмеринської райдержадміністрації Ю. Твердохліба завітав колектив районного Будинку творчості школярів та юнацтва під керівництвом директора А. Ланової. Із щедрими побажаннями врожаю, здоров’я і достатку вони влаштували справжнє театралізоване дійство – співали колядки, здравиці, водили козу, щедро засівали пшеницею. Голова райдержадміністрації Ю. Твердохліб подякував дітям та їх керівникам за візит та вручив святкові подарунки. Також своїм виступом учасники новорічного обряду принесли святковий настрій до відділу освіти Жмеринської райдержадміністрації.

Завадська, А. «Журавлі» та «Первоцвіти» – серед переможців : [18 кращих колективів з усіх благочинь Вінницької єпархії стали переможцями І етапу фестивалю колядок «Різдвяні дзвіночки», який відбувся у концертній залі Вінницького Будинку офіцерів. Найкращими серед 4-х учасників у категорії «Аматорські колективи» визнано та відзначено дипломом ІІ ступеня ансамбль «Журавлі» з с. Журавлівка Барського району. У категорії «Дитячі аматорські колективи» диплом ІІ ступеня отримав дитячий ансамбль «Первоцвіти» з числа учнів Комаровецької ЗОШ Барського району] / А. Завадська // Барчани. – 2014. – 17 січ. – С. 5.

Сидоренко, З. «Під Віфліємською зорею» : [на сцені Оратівського районного Будинку культури відбулась святкова зустріч яка завершує цикл новорічно-різвяних свят «Під Віфліємською зорею». Цього дня звучали колядки у виконанні: фольклорних колективів Оратівщини, хорового колективу Животівського сільського Будинку культури, гурту «Оратаї», районного Будинку культури, вихованців дитячого садочка «Сонечко» смт Оратів, вокальних ансамблів та учнів місцевих шкіл. У заході взяли участь голова районної ради В. Токарчук, заступник голови РДА Г. Колонюк, начальник відділу культури і туризму РДА О. Заквацька. На завершення відбувся конкурс на приготування найголовнішої різдвяної страви «Наша кутя на покуті». Всім учасникам заходу вручено подяки та солодкі подарунки] / З. Сидоренко // Обрії Оратівщини. – 2014. – 23 січ. – С. 3.

30 січня в концертній залі «Плеяда» обласної філармонії відбулося фольклорне шоу «Поділля має таланти», за участю кращих учасників ансамблю«Поділля», і є одним з концертів з циклу, присвяченого 70-річчю ансамблю «Поділля». У шоу взяли участь як артисти, що зараз виступають у складі ансамблю, так і артисти, які співпрацювали з ансамблем раніше, а також запрошені гості.

Ансамбль «Поділля» – універсальний художній колектив, програму якого наповнюють історичні думи, козацькі та чумацькі пісні і танці, жартівливі хорові сценки, родинно-побутова, обрядова лірика, купальські, жниварські, весільні пісні і танці, колядки, щедрівки.

    

Декоративно-прикладне мистецтво

Ялинкова феєрія : [у Ямпільському районному музеї образотворчого мистецтва відкрилася виставка-конкурс «Новорічна композиція». На виставці представлені авторські вироби дітей створені з підручних матеріалів: новорічні композиції з паперу, тканини, пластика, воску, шишок, бобів, хмелю, квітів, кукурудзяного листя, соломи та ін. Мета виставки-конкурсу – пропаганда серед молоді бережливого ставлення до природи, формування практичних навичок з виготовлення флористичних композицій, розвиток творчих здібностей учнів] // Ямпіл. вісті. – 2014. – 1 січ. – С. 2.

Мозгова, Т. У кожен новорічний оберіг вкладаю побажання щастя його майбутньому господарю : [про майстриню з с. Жежелів Козятинського району С. Лисюк, що творить справжні дива з підручних матеріалів. У творчому доробку майстрині: картини з тканини, кавове грошове дерево, роботи виконані у техніці вишивки стрічкою, квілінгу, декупажу та ін.] / Т. Мозгова // Вісн. Козятинщини. – 2014. – 3 січ. – С. 6.

Вербецький, В. День відкритих дверей : [у Бершадській станції юних техніків, який проведено з метою популяризації технічної творчості відбувся День відкритих дверей. У заході взяли участь: голова райдержадміністрації М. Бурлака, керівники гуртків, діти, їх батьки, жителі міста. Гуртківці привітали гостей, презентували оновлену виставкову залу станції юних техніків, де відбувалося свято. На даний час у закладі займаються 336 учнів, де діти мають можливість задовольнити свої потреби та інтереси. Організатори заходу нагадали що у 2014 році виповнюється 200 років від дня народження Т. Шевченка, тому присутнім було запропоновано переглянути відео презентацію «Життєвий шлях Тараса». Також голова РДА М. Бурлака повідомив що у 2014 році на центральній площі міста буде встановлено пам’ятник Т. Шевченку. На завершення заходу діти мали можливість взяти участь у майстер-класах з початкового технічного моделювання, художнього різьблення по дереву та ін.] / В. Вербецький // Бершад. край. – 2014. – 10 січ. – С. 1.

16 січня у Вінницькому обласному художньому музеї відбулося відкриття Міжнародної виставки «Клаптиковий тренд лялькової ковдри». У експозиції були представлені близько 200 робіт в техніці «печворк» 79 майстринь з 12 країн світу: України, Росії, Латвії, Естонії, Білорусії, Німеччини, Угорщини, Ізраїлю, США, Бельгії, Туреччини. Печворк – вид декоративного мистецтва, при якому за принципом мозаїки зшивається виріб зі шматочків тканини. На виставці демонструвалися декоративні ковдри виконані у різних техніках клаптикового шиття: трапунто, аплікація, орігамі, відображення тощо. Цей вид декоративного мистецтва, надзвичайно популярний у світі, він є предметом колекціонування та великої зацікавленості широкої аудиторії. На виставці відбулася благодійна акція, під час якої було подаровано 15 ковдр з колекції.

  

Осаволюк, С. Жити потрібно так, щоб потім хотілось тебе вишити : [про вінницьку майстриню Любов Шаламай, яка створила цілу галерею вишитих портретів видатних українців. Серед них портрети Богдана Хмельницького, Івана Богуна, Лесі Українки, Тараса Шевченка, Данила Заболотного, Богдана Ступки, В’ячеслава Чорновола, Василя Стуса, Володимира Забаштанського, Степана Руданського та ін.] / С. Осаволюк // Прапор Перемоги. – 2014. – 17 січ. – С. 2.

18 січня в Бершадському Будинку дитячої творчості відбувся виховний захід на тему: «Бершадський рушник єдності» для вихованців закладу. На свято завітали: методист районного методичного кабінету відділу освіти Бершадської РДА Г. Савчук, керівники гуртків БДТ, батьки. Захід став своєрідним підсумком пошукового проекту, над яким працювали вихованці гуртків «Світ іграшок» та «Дивосвіт» під керівництвом педагога Р. Маніленко. Вихованці гуртка вивчали особливості орнаментів та колористики, техніки вишивки майстрів, переглянули відео презентацію з фотоілюстраціями рушників кожного села Бершадщини. На заході прозвучали народні пісні та поетичні рядки М. Рудика про рушник – символ людської долі.

Гречківська, А. Бісером розшиті дні : [у Слободо-Шлишковецькому навчально-виховному комплексі Могилів-Подільського району відбулася виставка робіт вихованців гуртка «Шедевр», що діє при школі. Керівник гуртка Люблінська Л. М. На виставці були представлені різноманітні вироби: лісові фіалки, горобина, вишня в цвіту, метелики та ін.] / А. Гречківська // Слово Придністров’я. – 2014. – 31 січ. – С. 8.

Творчі звіти, конкурси, фестивалі, свята мистецтв

Баланюк. І. Чистий голос «Сопілки калинової» : [про творчий колектив – вокально-інструментальний ансамбль «Сопілка калинова», що діє при Ямпільській дитячій музичній школі. Засновник і керівник ансамблю В. Бурковський. У підборі репертуару керівник колективу схиляється до фольклору західноукраїнського регіону, зокрема гуцульського і загалом карпатського. Учасники колективу постійно беруть участь в обласних і районних фестивалях та мають перші відзнаки] / І. Баланюк // Ямпіл. вісті. – 2014. – 1 січ. – С. 4.

Покорнюк, П. У Кошланах – свято : [у селі Кошлани Оратівського району відбулося відкриття оновленого Будинку культури. У заході взяли участь: голова районної ради В. Токарчук, начальник відділу культури і туризму РДА О. Заквацька, Лопатинський сільський голова В. Розумнюк. Аматори сільської сцени та працівники районного Будинку культури підготували святковий концерт] / П. Покорнюк // Обрії Оратівщини. – 2014. – 2 січ. – С. 2.

3 січня в Мурованокуриловецькому районному Будинку культури «Жовтень» відбувся фестиваль-конкурс дитячої творчості «Різдвяні дзвіночки», за участю хорів релігійних конфесій та творчих дитячих колективів району. На святі прозвучало багато старовинних колядок та щедрівок у виконанні учасників фестивалю. На завершення конкурсу були визначені переможці: перше місце зайняв дитячий вокальний ансамбль «Дзвіночки» Будинку дитячої та юнацької творчості, саме вони будуть представляти своє мистецтво на обласному фестивалі колядок та щедрівок у м. Вінниця. Всім учасникам фестивалю були врученні подарунки.

У Вінниці відбувся Другий чемпіонат світу з колядок та щедрівок. Веселі колядники з різних областей України ходили вулицями міста та вітали перехожих з Новим роком та Різдвом. Для вінничан співали колядники з Сумської, Черкаської областей та дві співочі команди з м. Вінниця. За підрахунками голосів перше місце виборола «Збірна Вінниці», другою стала команда «Дорослі Діти» (смт. Чорнобай, Черкаська обл.), третє місце отримала вінницька команда «Молодість», а найменше балів у конкурсі набрала команда «Гарні Діти» з селища Ямпіль Сумської області. Проте ніхто не засмутився, адже вся молодь гарно провела час вітаючи вінничан зі святами.

9 січня в Хмільницькому районному Будинку культури відбувся святковий різдвяний концерт недільних шкіл храмів УПЦ району та міста «Різдвяні дзвіночки». Глядачів і учасників концерту привітав з різдвяними святами благочинний о. Михаїл. У заході взяли участь: представники районної влади, духовенство, громадськість міста і району. Присутні мали можливість насолодитися прекрасним виконанням колядок та акторською майстерністю вихованців недільних шкіл.

10 січня з метою відродження та збереження української народної творчості і традицій в Літинському районному Будинку культури відбулося районне свято народної творчості «Різдвяне диво» та організовано виставку дитячих робіт новорічно-різдвяної тематики. Колядками, щедрівками, українськими народними піснями віншували з новорічно-різдвяними святами присутніх учасники аматорських колективів району: народний аматорський фольклорно-етнографічний ансамбль Бруслинівського клубу, народний аматорський фольклорний ансамбль «Берегині» Бірківського сільського клубу, народний аматорський фольклорний ансамбль «Джерело» Багриновецького сільського Будинку культури, ансамбль пісні «Берегиня» Журавенського сільського клубу, фольклорний ансамбль «Івчаночка» Івчанського сільського Будинку культури, дитячий фольклорний ансамбль «Первоцвіт» Літинського районного Будинку культури та ін. На завершення свята усі учасники були відзначені подяками відділу культури і туризму РДА.

  

11 січня у залі Вінницького Будинку офіцерів відбувся VII фестиваль колядок «Різдвяні дзвіночки», започаткований з благословення митрополита Вінницького і Барського Симеона. 18 кращих колективів з усіх благочинь Вінницької єпархії, які стали переможцями І етапу фестивалю, виступали перед вінницькою публікою. До них також приєдналися два колективи з Тульчинської єпархії. Учасники виступали у чотирьох категоріях: «парафіяльні хори», «недільні школи», «аматорські колективи» та «дитячі аматорські колективи». Виступи конкурсантів оцінювало журі під головуванням протоієрея Агафангела Давидовського, відомого на Вінниччині композитора і виконавця духовних пісень. Після оголошення результатів конкурсу та вручення дипломів, митрополит Симеон подякував усім учасникам та організаторам фестивалю за гарний спів та чудовий настрій, який подарували усім «Різдвяні дзвіночки – 2014». Владика також відзначив своїми преміями три колективи з м. Вінниця: недільні школи: «Лукошко», школу храму блаженної Ксенії та Покровського храму. За традицією всі учасники та гості фестивалю після його завершення заспівали разом з владикою Симеоном найвідоміші колядки «Добрий вечір» та «Нова радість».

11 січня чоловічий вокальний ансамбль «Бревіс», що діє з 1997 р. при Вінницькому училищі культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича, взяв участь у Всеукраїнському різдвяному хоровому фестивалі «Велика коляда», який відбувається щороку у Храмі Пресвятої Євхаристії м. Львів. «Велика коляда» – фестиваль збереження духовної спадщини та християнської Різдвяної традиції українського народу. У фестивальних гала-концертах беруть участь зна


Хроніка культурного життя Вінниччини
Січень

  1. Частина 1
  2. Частина 2
  3. Частина 3

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше