ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїВерсія для друку

Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва

 

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Серпень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

 

Вінниця, 2014


Загальний розділ

14 серпня з метою популяризації вітчизняного книговидання серед широких кіл громадськості та відзначення кращих періодичних видань, радіо- і телепередач визначеної тематики Держкомтелерадіо України щороку проводить конкурс на краще представлення української книги в друкованих та електронних ЗМІ. Держкомтелерадіо України звернувся до обласних та Київської міської державної адміністрації з пропозицією розглянути можливість залучення місцевих друкованих та електронних ЗМІ до участі у зазначеному конкурсі. Відповідно до Положення про конкурс, редакції періодичних видань, радіо- та телекомпанії, видавництва та видавничі організації, бібліотеки, навчальні заклади, громадські та творчі організації подають до Держкомтелерадіо України на конкурс один примірник публікації в газеті, журналі, а також радіо- та телепередачі, які присвячені українській книзі (на аудіо- та електронних носіях – CD DVD). Висунуті творчі роботи слід подавати до Держкомтелерадіо України на розгляд журі до 15 січня 2015 року. До творчих робіт, висунутих на конкурс, додаються: лист звернення до журі конкурсу; анотація до творчої роботи з аргументацією висунення на конкурс; довідка про автора; відгуки у пресі про творчу роботу, якщо такі є. З Положенням про щорічний конкурс на краще представлення української книги в друкованих та електронних ЗМІ можна ознайомитися на сайті Держкомтелерадіо України www.comin.gov.ua в рубриці «Виставки, конкурси, премії, фестивалі, календар знаменних дат».

15 серпня в залі Теплицького районного Будинку культури відбулась нарада працівників культури району під керівництвом начальника відділу культури і туризму райдержадміністрації В. Прокопенка. На початку зустрічі Віктор Володимирович оголосив хвилину мовчання за загиблими героями України, полеглими в зоні АТО. На нараді розглядались питання про підготовку та відзначення 23-ї річниці Незалежності України в районі та області, а також готовність закладів культури району до роботи в осінньо-зимовий період. Окрім того, обговорювались проблемні питання сільських закладів культури та розглядались можливі варіанти їх вирішення. Наприкінці зібрання В. Прокопенко вручив грамоти громадам району за збереження духовних цінностей та популяризацію народних традицій. По закінченню наради відбулись секційні заняття бібліотечних та клубних працівників.

Нагачевський, А. У Маянові відкрито пам’ятний знак В. Свідзинському : [у с. Маянів Тиврівського району відбулося відкриття пам’ятного знаку земляку, геніальному поету В. Є. Свідзинському. На відкриття прибула дочка племінника А. Свідзинського – Ольга, яка проживає у м. Львів. Вона повідомила, що їх родовід не змінює прізвища Свідзинський, навіть і жінки, що вийшли заміж. Виступаючи на відкритті пам’ятного знаку В. Пилипчак, О. Свідзинська, В. Смогитель ознайомили присутніх з біографією, творчістю поета, перекладача Володимира Свідзинського, читали його вірші] / А. Нагачевський // Маяк. – 2014. – 29 серп. – С. 1, 6.

Тарас Шевченко і Вінниччина

13 серпня у культурно-інформаційному центрі Посольства України у Франції відбулась презентація мистецького проекту Анатолія Гайструка «Омріяна Великим Кобзарем», де молодий вінницький художник презентував мистецький проект до 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка. Це – спроба осмислити події останнього півріччя, які змінили історичне обличчя країни, крізь духовну спадщину великого поета, художника, пророка нації. До експозиції виставки ввійшли гобелени, олійний живопис, графічні аркуші із зображеннями української столиці та міст, що символізують різні регіони держави, столиці країн, з якими Україна пов’язана в минулому та сьогоденні. Щоб представити нинішню Україну як країну з величезною культурною й духовною спадщиною, на підґрунті якої сформувалась творчість Великого Кобзаря та яка й понині формує світогляд людей, Анатолій свідомо обирає традиційні прийоми та мотиви у ткацтві, звертається до зображень видатних сакральних споруд минулого, як першооснов у формуванні духовності українського народу в живописі, створює графіку за принципом старовинних архітектурних панорам-фантазій. Живописна складова проекту – полотна «Лавра», «Андріївська церква», «Берегиня миру» та «Новий день». Величний комплекс Києво-Печерської Лаври та ошатна Андріївська церква – не лише давні пам’ятки архітектури, але й свідки історії та твердині православної віри. Сповнений життєдайної сили образ «Берегині миру» – це образ жінки, богині-матері, здатної захистити родину, рід, країну. Полотно «Новий день» ніби підводить підсумок всієї експозиції: в гармонії звивистих ліній та світанкових барв вже вгадується кипуча енергія дня, де «на оновленій землі врага не буде, супостата, а будуть син і буде мати, і будуть люди на землі».

Анатолій Гайструк – лауреат Міжнародного академічного рейтингу «Золота фортуна» (2010), лауреат премії Кабінету Міністрів України для молоді за особливі досягнення у розбудові України (2012), переможець обласного конкурсу «Молода людина року – 2012» в номінації «Відкриття року в області культури і мистецтва», стипендіат Президентського фонду Леоніда Кучми «Україна», стипендіат Президента України в галузі народного мистецтва (2014), рекордсмен Національного реєстру рекордів України в номінації «Мистецтво». Художник мав персональні виставки у театрі «Ержебет» (Будапешт, Угорщина), у «Gallery Sigvardson» (Королівство Данія), у Центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик» (Вінниця), у «Національному культурному центрі України» (Москва, Росія). Він учасник Міжнародного арт-ярмарку «Parallax Art Fair» (Лондон) та Міжнародного арт-ярмарку «Арт-Монако – 13». А. Гайструк – триразовий гран-призер з художнього текстилю, має золоті, срібні та бронзові медалі всеукраїнських та міжнародних конкурсів і фестивалів у Росії, Швейцарії, Японії, Угорщині, Франції, Чехії, Словаччині, Німеччині тощо. Учасник благодійного мистецького аукціону ЮНІСЕФ (Київ, 2012).

14 серпня в залі засідань Тростянецької райдержадміністрації відбулося засідання «круглого столу» на тему: «Борітеся – поборете! Вам Бог помагає! За Вас правда, за Вас слава. І воля святая». У засіданні «круглого столу» взяли участь: голова райдержадміністрації П.І. Руденко, голова районної ради Л.І. Лобань, методист РМК Н.П. Березюк, бібліограф Тростянецької ЦРБ О.М. Слободянюк та ін. На порядок денний були винесені наступні питання: національне та духовне відродження України – одна з основних віх розбудові незалежності країни; синьо-жовтий стяг України – як символ єднання всього українського народу незалежно від національності; оновлена Конституція України – основа європейського розвитку країни та ін.

19 серпня працівники відділу наукової інформації та бібліографії та сектору газетної періодики ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва працювали у наметовому містечку біля приміщення бібліотеки у рамках акції «Бібліотека виходить у місто». Тематика цього дня об’єднала у собі дві події – День незалежності України та 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка. У рамках заходу відбулися: вікторина-кросворд «Шевченко – творець української незалежності», сторінками біографії Великого Кобзаря; виготовлення ляльки-мотанки; прикрас зі стрічки у національних кольорах та створення малюнків в стилі «Аквагрим».

  

23 серпня, у рамках святкування на Вінниччині Дня Незалежності України, в обласному центрі урочисто відкрили оновлену площу Тараса Шевченка. В урочистостях взяли участь: Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В. Гройсман, голова облдержадміністрації А. Олійник, секретар Вінницької міської ради, в. о. міського голови С. Моргунов, вінничани та численні гості міста. Віце-прем’єр-міністр привітав учасників урочистого дійства зі святом та висловив віру у те, що вільний і гордий український народ здолає усі ворожі наміри, матиме світлу долю, про яку мріяв національний пророк Тарас Григорович Шевченко. Відтепер, біля пам’ятника Кобзарю, в історичній частині міста з’явився справжній осередок національної творчості та культури. Окрасою площі є сучасна відкрита художня галерея. Приємну атмосферу свята створювали Академічний муніципальний камерний хор «Вінниця» та відомі творчі колективи і солісти міста. Вони презентували твори сучасних митців, в основу яких покладені вірші Т. Шевченка. Крім того, на площі відбулися виставка народних майстрів і арт-пленер «Шевченко. Молодий погляд».

  

23 серпня у Вінницькому обласному художньому музеї відкрилася виставка робіт учнів Київської дитячої академії мистецтв, присвячена 200-річчю від дня народження Великого Кобзаря та відкриттю у м. Вінниця майдану ім. Тараса Шевченка. Виставку представляє благодійний фонд «Велика родина». У назві виставки «Шевченко. Молодий погляд» закладений її головний зміст – відобразити не лише тематичну різноманітність творчості Великого українського поета, а й сприйняття його глибоко патріотичних, національних ідей молодим поколінням. 38 робіт представлених на вернісажі, відображають різнобарвність творчих концепцій, стилів, напрямків молодих художників. Роботи різні в сюжетному вираженні та в техніках: монотипія, пастель, гуаш, олія, акрил. Твори відображають дитячі роздуми про історію та долю українського народу. Вільний простір для самовираження дозволив дітям різного віку та рівня майстерності на свій манер відтворити неповторні Кобзареві образи засобами мистецтва, відобразити велич генія українського народу.

До 23-ї річниці незалежності України

4 серпня у відділі наукової інформації та бібліографії Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва організовано книжкову виставку «Українські енциклопедії років незалежності», до 23-річниці незалежності України. Для перегляду представлені видання які вийшли друком за часів незалежності країни.

 

6 серпня в облдержадміністрації відбулося засідання оргкомітету, щодо підготовки та відзначення 23-ї річниці незалежності України. У засіданні взяли участь голова обласної ради С. Свитко та члени організаційного комітету по підготовці до святкування Дня Незалежності – директори Департаментів облдержадміністрації, начальники управлінь, керівники громадських організацій, представники Державтоінспекції УМВС України у Вінницькій області. З програмою святкувань присутніх ознайомила директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації С. Василюк, яка координує організацію та проведення святкових заходів на території області. Про хід підготовки культурно-мистецьких проектів по відзначенню на Вінниччині 23-ї річниці незалежності України повідомила начальник управління культури і туризму облдержадміністрації М. Скрипник. Директор Департаменту культури Вінницької міської ради І. Френкель розповіла про заходи, які плануються у м. Вінниці. Заступник голови ОДА А. Гижко наголосив, що відповідні служби мають забезпечити повну безпеку під час масової урочистої Ходи Єдності під прапором України, фестивальних заходів, багатогодинного концерту на площі Василя Стуса та святкової вечірньої вистави на площі Героїв Небесної сотні. Підводячи підсумки засідання, А. Гижко наголосив на тому, що цьогорічне відзначення найважливішого державного свята має відбутись на високому патріотичному рівні.

13 серпня у відділі мистецтв Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відкрилась виставка «Моя Україна у кольорі, в слові і в пісні…», присвячена Дню незалежності України. На ній засобами ілюстративного відтворення зображена наша мальовнича країна. Для перегляду пропонуються твори українських митців: художників, композиторів, майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, які звертались і звертаються нині до теми України. Це, зокрема твори поета, художника Т. Г. Шевченка, талановитих художників С. Шишка, О. Мурашка, М. Пимоненка, вінницьких майстрів В. Козюка, І. Грищука, М. Чорного та ін.

15 серпня у краєзнавчому відділі Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва організовано виставку «Україна суверенна: від витоків до сьогодення» (до Дня незалежності України), де представлено матеріали, які розкривають новітню історію Вінниччини на тлі років незалежності України.

16 серпня у відділі рідкісних і цінних видань Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва організовано книжкову виставку «Наш шлях до Незалежності», присвячену 23-й річниці незалежності України. На виставці представлені видання, які містять унікальні фотодокументи та інформацію про історію, державницькі традиції, природу, культуру та побут українського народу.

18 серпня, до відзначення 23-ї річниці незалежності України, в читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва організовано книжково-ілюстративну виставку «З Україною в серці». На виставці представленні книги, альбоми, періодичні видання з фонду бібліотеки, в тому числі й відділу рідкісних і цінних видань. Презентовані документи розкривають історичний поступ України, сучасний економічний розвиток, творчий потенціал нашої держави. Окремий розділ експозиції присвячений Вінниччині в роки новітньої історії. Зокрема, на виставці експонуються такі книги: В. Сергійчук «Що дала Україна світові», Ю. Мірошниченко та С. Удовік. «Русь-Україна. Становлення державності», «1000 фактів про Україну», «Історія України в особах: Козаччина», «Нариси історії української революції 1917-1921 років», В.Смолій та В.Степанков «Українська національна революція ХVII ст. (1648-1676 рр.)», «Незалежність України в глобалізованому світі: вектори ХХІ століття: зб. матеріалів міжнар. наук. конф.», «Україна у світі» та багато інших. Також на сайті бібліотеки можна переглянути віртуальну виставку «Україна Незалежна – віхи становлення».

19 серпня в прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА відбулася прес-конференція щодо відзначення на Вінниччині 23-річниці незалежності України. В рамках зібрання начальник управління культури і туризму облдержадміністрації М. Скрипник ознайомила з програмою святкувань. Так, за її словами, Вінниччина розпочне святкувати День незалежності 22 серпня з урочистої церемонії нагородження грамотами ОДА та обласної ради представників всіх галузей краю. Також в рамках заходу, який проходитиме в приміщенні облдержадміністрації відбудеться вручення свідоцтв про занесення на обласну Дошку пошану «Праця і звитяга вінничан» та вручення нагород переможцям обласного конкурсу «Людина року». Цьогорічне відзначення Дня незалежності на Вінниччині буде відрізнятися від традиційного та змінить свій формат. Адже відлуння подій на сході України торкнеться усіх заходів, які заплановані в рамках 23-ї річниці незалежності України. 22 серпня відбудеться урочиста хода Єдності під прапором України. Виготовлено 30-метровий прапор України, який нестимуть військові, які брали участь в АТО та вінничанки в українських вишиванках. Буде сформована колона, яку очолюватиме військовий оркестр. Також ходою будуть йти керівники обласної та міської влади, делегації з кожного району, які нестимуть герб краю, який представляють, а також жителі та гості міста. Учасники ходи йтимуть вулицями Соборною та Хмельницьким шосе, кінцевою точкою їх маршруту стане площа Василя Стуса, де вже з 10 години ранку розгорнеться традиційний VII обласний фестиваль народної творчості «Скарби Поділля». В його рамках від кожного району буде представлено стенд з інформацією про тих патріотів, які брали участь в Революції гідності й які загинули в АТО на сході України. Буде виставка і військової техніки, яка нині використовується в антитерористичній операції на Донбасі. Крім того, у дитячому містечку, яке теж діятиме на площі Стуса кожен бажаючий може відправити листа зі словами підтримки бійцям на Донбас. В приміщенні обласної філармонії о 13.30 22 серпня за участі керівництва області, іноземних делегацій відбудуться урочисті збори громадськості Вінниччини з нагоди святкування 23-ї річниці незалежності Україні під назвою « Молитва за Україну».

19 серпня сектор правової інформації Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва представив книжково-ілюстративну виставку «Держава і громадянське суспільство: український вибір», приурочену 23-й річниці незалежності України. На книжково-ілюстративній виставці представлені документи, присвячені правовим аспектам основних віх державотворення та правотворення в Україні від часу проголошення її незалежності до сьогодення, розвитку громадянського суспільства в незалежній Україні.

19 серпня у секторі журнальної періодики Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва експонується прес-виставка «Моя країна – Україна», присвячена Дню незалежності України. Україна – держава, що має славетну історію, мальовничу природу, багаті традиції, розвинене мистецтво, а головне – творчих та працьовитих людей.

21 серпня, з нагоди 23-ї річниці незалежності України, відбувся мітинг та покладання квітів до підніжжя пам’ятника Великому Кобзареві у м. Хмільник. Участь у заході взяли: голова Хмільницької райдержадміністрації Є. Буткевич, голова Хмільницької районної ради В. Чмелюк, міський голова В. Грушко, представники політичних партій і громадських організацій, творча та освітянська еліта району та міста, активні громадяни. Присутні вшанували хвилиною мовчання світлу пам’ять загиблого на сході України хмільничанина Сергія Муравського.

22 серпня у міському Палаці мистецтв «Зоря» м. Вінниці відбулася концертна програма за участю творчих колективів міського палацу мистецтв. Концерт відбувся під гаслом «Я – людина, ми – родина, наш дім – Україна», присвячений Дню незалежності України. Також в рамках концерту офіційно дано старт VIII Міжнародному Вінниціанському фестивалю комедійного та пародійного кіно.

22 серпня до Дня незалежності України у Вінницькому обласному художньому музеї відкрилася виставка Івана Сердюка, жителя Умані, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України та відмінника народної освіти України, який вже понад три десятка років створює картини з соломи. На виставці представлена серія портретів великих українців виконана у філігранній техніці аплікації соломкою. Для виконання таких «солом’яних» композицій розпластані злакові стебла обрізають та сортують за кольором. З них вирізають окремі елементи орнаменту і деталі зображень, а вже потім складають дрібні частинки воєдино. Творчість Івана Сердюка – це політ душі, натхненний любов’ю до рідної української землі. Роботи майстра присвячені українському фольклору та поезії, презентують видатних особистостей історії та літератури України. Безліч творів Івана Сергійовича створені за мотивами віршів і прози Тараса Шевченка, які стали для митця справжнім джерелом натхнення.

 

22 серпня у концертній залі «Плеяда» м. Вінниці відбулися урочисті збори громадськості Вінниччини з нагоди святкування 23-ї річниці незалежності України. У святковому заході взяли участь представники іноземних делегацій – зі Сьвєнтокшиського, Лодзинського та Великопольського воєводств Республіки Польща, Ясського повіту Румунії, районів Сорока та Рєзіна Республіки Молдова, а також Генеральний Консул Республіки Польща у місті Вінниця Кшиштоф Свідерек. Розпочалися урочистості з символічної молитви за Україну. З найбільшим державним святом вінничан привітали: голова обласної державної адміністрації А. Олійник, голова обласної ради С. Свитко та в. о. міського голови С. Моргунов. Вітаючи усіх присутніх зі святом, керівники області та міста побажали Божого благословення для кожної родини та кращої долі Українській державі. Відбулося вручення окремим мешканцям Вінниччини державних нагород та паспорти 4 юним вінничанам, які святкують день народження одночасно зі своєю державою. По завершенню урочистої частини свята перед учасниками заходу виступили кращі художні колективи Вінниччини.

 

22 серпня в рамках святкування Дня незалежності України, на Вінниччині відбувся VII обласний фестиваль народної творчості «Скарби Поділля». Цьогоріч традиційний фестиваль народної творчості «Скарби Поділля», тематична назва якого – «Мамина хустина – оберіг для сина», мав яскраво виражений патріотичний напрямок. Серед гостей фестивалю – очільники області – голова обласної державної адміністрації А. Олійник та голова обласної ради С. Свитко. У традиційних вишиванках, разом з учасниками урочистої ходи Єдності під прапором України представники обласної влади долучились до феєричного дійства, що відбувалось на площі Василя Стуса. У традиційному «Містечку майстрів» була представлена творча майстерня подільських гончарів: Т. Шпак з с. Бубнівка Гайсинського району, С. Погонця с. Крищенці Тульчинського району, Л. Філінської та М. Діденко з м. Вінниці. Окремо було представлено виставку дарів природи «Спасівська гостина». У рамках фестивалю кожен район готував свою «світлицю» з пишними короваями, буйними снопами збіжжя і традиційними предметами українського побуту. Експозиції «Вінниччина – борці за свободу та незалежність України» представили усі райони області, а також Вінницький краєзнавчий та художній музеї. Світлини героїв Майдану та бійців – учасників АТО викликали сльози на очах відвідувачів та надихали маленьких учасників конкурсу дитячого патріотичного малюнка. У дитячому містечку можна було спостерігати, як діти пишуть листи підтримки бійцям АТО.

 

23 серпня, до відзначення 23-ї річниці незалежності України, у фойє концертної зали «Плеяда», працівники Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва представили книжково-ілюстративну виставку «З Україною в серці». На виставці представленні книги, альбоми, періодичні видання з фонду бібліотеки, в тому числі й відділу рідкісних і цінних видань. Презентовані документи розкривали історичний поступ України, сучасний економічний розвиток, творчий потенціал держави. Окремий розділ експозиції присвячений Вінниччині в роки новітньої історії.

23 серпня Вінниччина та вся Україна відзначала День Державного Прапора. З оркестром та ротою почесної варти в обласному центрі на Майдані Незалежності, з метою вшанування символу української державності, відбулася урочиста церемонія підняття жовто-блакитного стягу. У заході взяли участь: Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В Гройсман, голова облдержадміністрації А. Олійник, керівник обласної ради С. Свитко, секретар Вінницької міської ради, в. о. міського голови С. Моргунов, сотні вінничан та гості міста.

 

До 24 серпня в Томашпільській центральній районній бібліотеці оформлено книжкову виставку «Моя Україно, ти в серці єдина». На виставці представлені документальні матеріали, публіцистичні твори, що інформують про доленосні етапи державотворення в Україні, а також кроки розбудови демократичного суспільства. Також подано матеріали, що розповідають про тернистий шлях, який пройшла Україна, здобуваючи незалежність від часів козаччини до історичних подій початку ХХІ ст. Вагоме місце присвячено історичним портретам тих, хто очолював українську державу в різні історичні періоди. Виставка знайомить з документами про державну символіку України, що формувалася протягом тисячоліть.

В усіх районах Вінницької області відбулися урочистості та святкові заходи з нагоди 23-ї річниці незалежності України, за участі керівників районних райдержадміністрацій та районних рад, трудових колективів, колективів художньої самодіяльності, мешканців районів. В ході заходів відбулися вшанування пам’яті «Небесної сотні», звернення очільників районів з вітальними промовами до жителів та гостей свята, нагородження кращих колективів та окремих громадян краю та святкові концерти.

Бібліотеки Вінниччини

5 серпня у Чернівецькій районній бібліотеці для дітей відбулася година спілкування на тему: «До тебе, рідно Україно, я серцем лину». Година спілкування проводилась біля книжкової виставки: «Наймиліша – моя Україна». Мета заходу – прищепити юним читачам почуття патріотизму, любов до своєї Батьківщини, гордість за рідну землю. До заходу діти підготували власні малюнки на дану тему.

5 серпня в читальній залі Хмільницької районної бібліотеки для дорослих відбулося засідання любительського об’єднання «Читацьке коло» на тему: «З Україною в серці, в Україні живу». Завітали на засідання члени літературно-мистецького об’єднання «Золота троянда», координатор об’єднання Галина та Микола Заруби. Незабутні враження залишилися від зустрічі з поетесою, журналісткою, краєзнавцем, громадським діячем, Любов’ю Сердунич, гостем з м. Київ, відомий читачам книгою «Листи до себе» Борисом Кульчицьким; гостем з м. Одеси, автором краєзнавчої книги «Рідна мати. Рідна хата. Рідне село» Михайлом Королем. Обговорюючи тему засідання, учасники висловлювали власне бачення себе в українській державі. Присутні дізналися та обговорили події в культурі, книжкові новинки, ознайомилися з творами молодих авторів та вже знаних письменників, поділилися думками авторитетних дослідників про суспільне та політичне життя в країні. Великий інтерес та обговорення викликав переглянутий фільм «Із берега розстріляних світів» присвячений борцям за незалежність України, зокрема про долю Б. Антоненка-Давидовича, відомого українського письменника, який проживав у с. Білий Рукав Хмільницького району. Фільм знятий народною аматорською кіностудією «Гіпаніс». Автори фільму М. Загородній та В. Степанюк. Було презентовано нові книжкові виставки «Серце – щоб жити, душа – щоб задля України» та «Свою Україну любіть. Любіть її….».

 

Стратіївські книголюби : [вивченню життя безсмертного генія України Т. Г. Шевченко, присвятила себе бібліотекар села Стратіївка Н. М. Безпалько. В місцевій книгозбірні вона організувала цикл книжкових виставок «У тобі великого поета чиста і замріяна душа». При бібліотеці організовано роботу літературно-драматичного гуртка та краєзнавчий куточок, де традиційно збираються любителі віршованого слова] // Чечельниц. вісн. – 2014. – 7 серп. – С.4.

8 серпня в читальній залі Тиврівської центральної районної бібліотеки відбувся літературний вечір, присвячений 100-річчю від дня народження письменника-земляка Пантелія Івановича Марценюка. На вечір були запрошені працівники культури району, учні Тиврівської ЗОШ І-ІІІст. та читачі бібліотеки. Працівники бібліотеки ознайомили присутніх з біографією письменника та зачитали уривки з його творів. Учні декламували вірші Пантелія Івановича. Продемонстровані слайди відобразили життєвий шлях письменника. Окрасою літературного вечора стала подарована пісня «Київська Русь» у виконанні працівника районного Будинку культури. Валерій Пантелеймонович Марценюк, син письменника Пантелія Івановича Марценюка, кандидат технічних наук, доцент, член національної спілки журналістів України та ліги радіоаматорів України, письменник, головний редактор газети «Радіоінформ» розповів про нелегкий життєвий та творчий шлях батька та подарував учасникам літературного вечора декілька екземплярів книги «Над Бугом-рікою» та «Трагічна любов отамана Артема», в яких відображені події з історії Тиврівщини.

9 серпня у рамках інтерактивного проекту «Мистецькі вихідні» на майданчиках біля бібліотек міста Вінниці відбулися заходи. Зокрема: у центральній міській бібліотеці ім. І. В. Бевза відбулася ковбойська вечірка з різноманітними вікторинами, конкурсами та квестом «Золота лихоманка», під час якого його учасники шукали мішок із «золотом». Центральна бібліотека дітей та юнацтва організувала «Фестиваль читацьких талантів». Також тут створювали дерево з жовто-блакитних сердечок. У бібліотеці-філії № 1 відбулися: «Бібліотечний ярмарок», майстер-клас «Книжкова закладка» та літературна вікторина «Улюблені герої». Бібліотека-філія № 2 запросила на майстер-клас з виготовлення витинанок, вікторину та народознавчу виставку. У бібліотеці-філії № 6 експонувалася виставка «Обереги, що не губляться в віках». У бібліотеці-філії № 8 відбувся «Бібліопікнік з книгою на природі». У бібліотеці-філії № 12 відбулися: «Свято мильних бульбашок», ігри, розваги. А у бібліотеці-філії № 13 працювала творча лабораторія «Що за диво ці казки?».

11 серпня на базі Погребищенської центральної районної бібліотеки відбулось засідання «круглого столу» під назвою: «Україна – одна-єдина» за участю працівників закладів культури і активних читачів книгозбірні. Перед учасниками заходу виступили: начальник відділу культури і туризму Погребищенської райдержадміністрації Г. Кравчук, директор центральної районної бібліотеки В. Чорна. Огляд тематичної виставки провела бібліотекар читальної зали Н. Затоковенко.

14 серпня в Горишківській сільській бібліотеці Томашпільського району відбулося урочисте відкриття Інтернет-центру. Завдяки зусиллям голови сільської ради М. Маленкова та директора виробничого підрозділу «Томашпільське» АК «Зелена долина» І. Павлюка зроблено ремонт приміщення бібліотеки та придбано сучасне комп’ютерне обладнання, виділено додаткову кімнату для розміщення комп’ютерної техніки. На відкриття були запрошені начальник відділу культури і туризму О. Сікал, головний редактор газети «Томашпільський вісник» К. Беріл, директор Томашпільської центральної бібліотеки В. Нагірняк, бібліотечні працівники району та жителі села. В святково прикрашеній сільській бібліотеці гостей зустрічали юні читачі бібліотеки, які розважали присутніх віршами про Інтернет, комп’ютери та книгу.

 

15 серпня в читальній залі Хмільницької районної бібліотеки для дорослих представлено виставку-портрет «Майстер психологічної і готичної прози», до 75-річчя від дня народження українського прозаїка В. Шевчука.

Валерій Олександрович Шевчук народився 20 серпня 1939 р. у родині шевця у м. Житомир. Захоплювався вивченням літератури, зокрема української, особливе враження справили на майбутнього письменника книга Д. Багалія «Григорій Сковорода – український мандрований філософ» і твори І. Франка. В. Шевчук лауреат Державної премії України ім. Т. Шевченка, премії фонду Антоновичів, літературних премій ім. Є. Маланюка, О. Пчілки, О. Копиленка, І. Огієнка, премії в галузі гуманітарних наук «Визнання» (2001). Він є автором близько 500 наукових і публіцистичних статей з питань історії літератури, дослідником і перекладачем сучасною українською мовою творів давньоукраїнської літератури. У творчості В. Шевчука умовно можна виділити три основні напрямки: історична проза, твори, що відображають сучасне життя, літературознавчі праці.

15 серпня Хмільницька районна бібліотека для дітей, з метою підвищення читацької активності дошкільнят та учнів молодших класів, підготувала літню програму цікавих заходів під назвою «Острів читання на планеті «Літо – 2014». Родзинкою цієї програми стали: «Літературні лавочки під відкритим небом» та голосні читання на природі: «Книги під сонцем», «На дозвіллі літнім днем книгу в руки ми беремо», «Казковий калейдоскоп», які відбулися на ігрових майданчиках міста, де діти мали можливість ознайомитися з новинками літератури та періодичних видань, що надходять у фонд бібліотеки; з послугами, які надає бібліотека; стати її користувачем, а також отримати індивідуальні консультації з читання.

 

16 серпня у рамках інтерактивного проекту «Мистецькі вихідні» у бібліотеках міста Вінниці відбулися заходи, зокрема: у центральній бібліотеці дітей та юнацтва відбулася розважальна програма «Формула гарного настрою» з різноманітними конкурсами та іграми. У бібліотеці-філії № 1 відбувся День літака, де усі бажаючі вчилися виготовляти паперові літачки та мали можливість переглянути книжкову виставку «Світ захоплень». День літачка відзначали й у бібліотеці-філії № 5, також відбувся майстер-клас з виготовлення національної символіки. У центральній міській бібліотеці імені І.В. Бевза відбувся Парад казкових героїв, майстер-клас з виготовлення квітів з паперу, ігри, вікторини тощо. Бібліотека-філія № 2 запросила всіх бажаючих на «Острів дитинства» з іграми, вікторинами та майстер-класом з виготовлення паперових птахів. Бібліотека-філія № 6 організувала зустріч з вінницькою поетесою Людмилою Качуровською. У бібліотеці-філії № 8 відбувся День везіння з вікторинами, іграми, естафетами, конкурсами пантоміми, пародій, хороводів. Крім того, всі бажаючі мали можливість долучитися до майстер-класу з виготовлення мішечків-оберегів «На везіння і удачу». Бібліотека-філія № 11 організувала піратську вечірку «У пошуках скарбів», під час якої бажаючі навчалися виготовляти піратську атрибутику.

 

Беріл, К. Доступ до Інтернету мають і горишківчани : [в приміщенні Горишківської сільської бібліотеки відбулося в

11 серпня у Вінницькій ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва журналісти польської радіостанції Radio Wnet провели радіоміст між Вінницею та Варшавою, участь у якому взяла директор Вінницькій ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва Н.І. Морозова.

12 серпня, у наметовому містечку біля приміщення бібліотеки, працівники відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук в рамках акції «Бібліотека виходить у місто» влаштували для перехожих виставку-інсталяцію під назвою «Цей день в історії». Мета експозиції – пригадати, що визначного відбувалось 12 серпня в різні роки. Люди з цікавістю дізнавались, що саме в цей день була запатентована швейна машинка, перший український космонавт полетів у космос, був проголошений Міжнародний день молоді і т.д.

   

12 серпня працівники відділу наукової інформації та бібліографії та сектору газетної періодики запропонували вінничанам та гостям міста культурний відпочинок у кращих його традиціях Цього разу у сквері Козицького відбувся майстер-клас з виготовлення прикрас зі стрічок різних кольорів. Також всі бажаючі мали можливість приєднатися до створення малюнків в стилі «Аквагрим». Під час акції відбувся безкоштовний запис до бібліотеки всіх бажаючих.

  

13 серпня, у наметовому містечку біля приміщення бібліотеки, в рамках акції «Бібліотека виходить у місто» працівники відділу економіки та аграрного виробництва провели вікторину «У грибному царстві».

15 серпня у регіональному тренінговому центрі Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, за участі представників Вінницького об’єднання громадських організацій «Відкрите суспільство», відбувся інтерактивний тренінг «Інструменти комунікації он-лайн».

15 серпня у відділі економіки та аграрного виробництва відбувся семінар «Розвиток бізнесу: лідерство і компетентність», організований Вінницькою молодіжною громадською організацією «Молодіжна ліга розвитку підприємництва».

18 серпня до 150-річчя від дня народження видатного українського письменника, перекладача, громадського діяча, нашого славетного земляка Михайла Коцюбинського відділ рідкісних і цінних видань організував книжково-ілюстративну виставку «Художник слова», що презентує життєвий і творчий шлях митця. До уваги користувачів – літературні шедеври: «Fata morgana», «Дорогою ціною», «Intermezzo», «Тіні забутих предків», «Цвіт яблуні», «Хвала життю», які є окрасою не лише української, а й усієї світової літератури.

18 серпня у відділі краєзнавчої літератури організовано виставку-дату під назвою «Мистецтво духу – нитка Аріадни», присвячену 95-річчю від дня народження Аріядни Стебельської-Шумовської (Шум-Стебельської).

Народилася Аріядна Шумовська-Стебельська 23 серпня 1919 року на Вінниччині, у смт Гнівань, в родині інтелігентів. Вихор воєнних подій змусив родину переїхати за кордон спочатку до Польщі, а з часом – до Канади. Аріядна захоплювалась музикою, образотворчим мистецтвом, поезією, літературознавством, театром, педагогікою. Багато років присвятила навчанню: музична консерваторія, інститут декоративного мистецтва, Академія мистецтв, Ягелонський університет в Польщі, а в Канаді – Торонтський університет, також Оттавський. Мала ступінь магістра славістики, ступінь бакалавра педагогіки. В Українському вільному університеті (Мюнхен) написала докторську дисертацію «Шевченкова метафора». Водночас викладала: історію й теорію образотворчого мистецтва, українську мову та літературу, французьку та німецьку мови. Вела широку громадську роботу, була членом Наукового товариства імені Шевченка Ліги українок Канади, Української спілки образотворчих мистецтв, Асоціації діячів української культури тощо. Науково-творчий доробок Аріядни Шумовської-Стебельської складає понад 300 публікацій, найбільше – у виданнях Канадського НТШ. З великою любов’ю до рідного слова Аріядна досліджувала теми заборонені у під радянській Україні, аналізувала творчість Т. Шевченка, Л. Українки, О. Теліги, Ю. Клена, І. Калинця, В. Стуса. Аріядна Шумовська-Стебельська посідає поважне місце в історії культури ХХ століття. Її подвижницька праця дуже різнобічна та цілком присвячена рідній Україні.

19 серпня у відділі економіки та аграрного виробництва відбулося вшанування правозахисниці, політв’язня таборів ГУЛАГу, учасниці Норильського повстання 1953 р. Надії Карпівни Присяжнюк, з нагоди 90-річчя від дня її народження.

 

19 серпня у відділі краєзнавства організовано постійно діючий перегляд-реквієм публікацій у місцевих газетах «Загинули, бо захищали Україну», присвячений пам’яті полеглих земляків у ході Антитерористичної операції (АТО). Матеріали про участь Вінниччини в АТО збираються в окремій тематичній папці «Вінничани в АТО», а також якнайповніше відображаються в електронній базі даних «Література про Вінницьку область». Всі бажаючі мають можливість ознайомитися з цими матеріалами.

19 серпня працівники відділу економіки та аграрного виробництва, в рамках акції «Літо з книгою», провели майстер-клас «Створи красу своїми руками» (плетіння кіс). Захід відбувся на набережній «Рошен». Для тих хто зацікавився цим видом перукарського мистецтва було запропоновано переглянути відповідну літературу. Під час акції діяв безкоштовний запис до бібліотеки.

21 серпня у секторі правової інформації відбулася інформаційна година «Державні символи як дзеркало нації». Учасники заходу ознайомилися з історією виникнення та розвитку національної символіки. Поет, композитор Сергій Кононович Савченко зачитав власні вірші про Державний прапор. Працівниками бібліотеки було презентовано бібліографічний список літератури «Державний прапор України – національна святиня».

21 серпня працівники відділів краєзнавства, рідкісних і цінних видань та сектору журнальної періодики у рамках акції «Літо з книгою» працювали у ЦПКіВ ім. М. Горького. В ході заходу відпочиваючі мали змогу ознайомитися з дитячими книгами, журнальними виданнями, у тому числі краєзнавчого характеру. Усі бажаючі мали можливість стати користувачами бібліотеки.

26 серпня у рамках акції «Літо з книгою» працівники відділу наукової інформації та бібліографії та сектору газетної періодики працювали у сквері Козицького. В рамках заходу відбувся майстер-клас з виготовлення аплікацій з круп, що викликав неабиякий інтерес у перехожих. Учасники заходу висловили вдячність працівникам бібліотеки за проведення подібних заходів та побажали і надалі проводити такі майстер-класи. Також всі бажаючі мали можливість приєднатися до створення малюнків в стилі «Аквагриму» та безкоштовно записатися до бібліотеки.

  

26 серпня у відділі економіки та аграрного виробництва проведено інформаційну годину «Загадкове життя бджолиної сім’ї» для вихованців Вінницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації для дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій». Цікаву відеоподорож у дивовижний світ бджіл для учасників заходу підготувала бібліотекар І категорії О.В. Левінчук. В організації зустрічі активну участь брала провідний бібліотекар відділу попереднього замовлення, МБА та видачі літератури Л.В. Введенська.

26 серпня у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбулася презентація книги Майї Пірогової «Їх не злякав «Вервольф»…» у рамках засідання науково-краєзнавчого клубу «Дослідник краю». Видання розкриває нові сторінки історії підпільно-партизанської боротьби з німецько-фашистськими загарбниками на Вінниччині в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. Це свого роду посібник, в якому даються уроки героїзму та патріотизму вінницьких партизанів і підпільників.

   

Музейна діяльність

1 серпня у Вінницькому обласному художньому музеї відкрилася виставка Вадима Козловського «Епізоди», де представлено близько двох десятків миттєвостей, зупинених фотоапаратом автора. Кожна з чорно-білих фото-картин відомого майстра є закарбованою миттю, сповненою символізму. З кожного зображення можна зчитати не лише випадковий буденний епізод, але й цілу філософську притчу. Кожне фото – епізод з щирої розповіді про життя, яким його бачить фотохудожник Вадим Козловський. Презентовані роботи є лише частиною з чималого творчого доробку майстра, фрагментом проекту «Епізоди», створений у 2008-2011 рр. Фото Вадима Козловського доводять, що справжня майстерність фотографа не в глянцевій досконалості зображеного, а у вмінні зупинити потрібну мить, створити сюжетну картину, що розкриє сутність того, що відбувається навколо, або дасть побачити світ під іншим кутом. На відкритті виставки зібралось чимало цікавих та творчих людей міста, щоб привітати автора та засвідчити йому свою повагу. Артистичній атмосфері презентаційного вечора сприяли мелодії у виконанні гітариста Олега Прокопчука.

В обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка «Мистецьке перехрестя родини Меснянкіних» : [5 серпня в академічному залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відкрили виставку «Мистецьке перехрестя родини Меснянкіних». Експозиція складається з вишитих бісером картин у виконанні В. Меснянкіної, фотографій Є Меснянкіного, а також малюнків, фотографій та вишитих картин їх 14-річної онуки Ірини. Особливість виставки полягає у тому, що над нею працювала вся родина] // Барчани. – 2014. – 8 серп. – С. 4.

 

11 серпня відбулась презентація чергової програми з циклу «Україна сучасна: традиції та новаторство». Цього разу співробітники Вінницького обласного художнього музею провели своєрідний перфоманс: ліплення з глини під музичний супровід, що надає можливість залучити до прадавніх українських традицій відвідувачів творчої майстерні «Чеширський кіт» – своєрідного клубу, який запрошує до себе різноманітну аудиторію – дорослих та дітей, професіоналів та любителів. Гончарство – одне з прадавніх ремесел – сьогодні є надзвичайно популярним, дає можливість учасникам практикуму ліплення з глини детально дізнатись про його історію і самим відчути привабливість цього дивовижного творчого процесу, який являється важливою складовою у вихованні патріотизму, поваги, любові до Батьківщини. Присутні мали можливість ознайомитись з стилістичними особливостями гончарних центрів Вінниччини, різних властивостей глини, а головне, стати автором свого маленького власного твору.

 

27 серпня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї розгорнулася виставка світлин Посольства Латвії «Наш шлях до незалежності». Експозицію присвячено 23-й річниці незалежності України та 25-й річниці Балтійського шляху. Фотовиставка базується на історичних документальних свідченнях та розповідає глядачам про боротьбу латвійської нації за незалежність наприкінці 80-х та початку 90-х років ХХ століття. Світлини зберігають хронологічну послідовність подій у січні 1991 року і яскраво демонструють настрої людей та їх переживання. У Вінниці виставку особисто презентувала Надзвичайний і Повноважний Посол Латвійської Республіки в Україні Аргіта Даудзе. Також у відкритті виставки взяли участь: голова облдержадміністрації А. Олійник, очільник обласної ради С. Свитко та секретар Вінницької міської ради, в. о. міського голови С. Моргунов, представники громадськості Вінниччини.

28 серпня у літературно-меморіальному музеї ім. Михайла Коцюбинського розпочався ІІ етап акції «Придбай картину. Допоможи армії». Аби допомогти військовим, свої роботи пожертвували митці міста та області. Перший етап акції «Придбай картину. Допоможи армії» відбувся у м. Вінниця на Майдані Незалежності. Від продажу було зібрано близько 9,5 тисяч гривень. Частина коштів вже пішла на придбання захисної амуніції для бійців АТО. До акції долучилися знані митці, юні таланти та початківці. Найбільше робіт представила вінницька художниця І. Кравченко. Організатори акції впевнені, впродовж акції зберуть ще не одну тисячу гривень. Адже художники Вінниччини постійно приносять нові картини.

Театрально-концертна діяльність

20 серпня головний режисер Вінницького обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. М. Садовського Віталій Євдокимович Селезньов відзначив свій 75-й день народження. З ювілейною датою славного митця Вінниччини привітали керівники обласної ради, представники управління культури і туризму ОДА, колеги, друзі, шанувальники творчого мистецтва.

Віталій Селезньов народився на Харківщині у місті Ізюм, закінчив акторський факультет Харківського театрального інституту 1961 р. Вінницький режисер Федір Трегуб запросив його до трупи Вінницького театру ім. М. К. Садовського, де з 1961 р. розпочав свою кар’єру та працює досі. В 1973 р. закінчив режисерський факультет Київського театрального інституту. З того ж року – режисер Вінницького державного академічного музично-драматичного театру ім. М. Садовського. З 1986 р. – головний режисер Вінницького державного академічного музично-драматичного театру ім. М. Садовського. Продовжувач традицій свого наставника Ф. Верещагіна став визнаним майстром сцени, режисером-постановником, створив більше 80 вистав для юного та дорослого глядача. У 2008 р. отримав звання «Народний артист України», а у минулому році був нагороджений Почесною відзнакою «За заслуги перед Вінниччиною». Творчий вечір-бенефіс Народного артиста України, художнього керівника театру Віталія Селезньова відбудеться у стінах театру 10 жовтня.

Музичне життя Вінниччини

Фестиваль з нагоди величного ювілею : [наприкінці липня в Піщанському районному Будинку культури відбувся обласний фестиваль хорового мистецтва ім. Павла Муравського, присвячений 100-річному ювілею народного артиста України, професора, почесного академіка Академії мистецтв України, уродженця с. Дмитрашківка Піщанського району. В обласному фестивалі взяли участь кращі з кращих народних аматорських хорових колективів Вінниччини: хоровий колектив агрофірми «Ольгопіль» Чечельницького району, хоровий колектив працівників культури Вінницького району, хорова капела «Діброва» Піщанського РБК, хор «Вінок Поділля» ім. Віталія Іжевського Іллінецького РБК. З вітальним словом до присутніх звернулися: голова Піщанської РДА П. Десятник, провідний методист обласного центру народної творчості з зорового мистецтва Н. Джус, начальник відділу культури і туризму Піщанської РДА С. Дреліховська. На згадку про участь у фестивалі кожному колективу вручено дипломи та подарунки. Також з нагоди свята у районному Будинку культури організовано виставку, яку підготували працівники районної бібліотеки для дорослих] // Піщан. вісті. – 2014. – 1 серп. – С. 3.

10 серпня на площі біля стадіону «Старт» смт Теплик, відбувся VI міжрегіональний фестиваль альтернативної музики «Теплик ROXY» під назвою: «Ні – війні, ми за Мир!». Чудову атмосферу неповторну музику тепличанам та гостям містечка дарували гурти: «Місто мрій» з м. Умань, «М 12» с. Михайлівка Гайсинського району, «К.А.Т.Е.» з м. Немирів та «6 PALATA» з м. Христинівка. Фестиваль розпочався хвилиною мовчання за загиблими в АТО на сході України. Під виконання Гімну України (гурт М 12) лунали виголоси «Слава Україні» та «Герої не вмирають». Гурти радували глядачів патріотичними піснями про Україну, різноманітною музикою, починаючи від зарубіжних рок-хітів 70-х та закінчуючи популярними композиціями українських гуртів, а також власними піснями. Організаторами свята виступили відділ культури і туризму райдержадміністрації, районний Будинок культури та любителі альтернативної музики.

 

15 серпня у Royal Pub м. Вінниці відбувся концерт рок-гурту «Фліт». В цей самий день, гурт взяв учать у великому фестивалі-концерті присвяченому пам’яті Віктора Цоя. Відомі панк-рок-інтелігенти цими концертами завершать низку своїх літніх фестивальних виступів. «Фліт» – це український музичний гурт з Івано-Франківська, створений у 2001 р. З часу свого заснування гурт став справжнім брендом української музики, і не лише на території України. На сцені «Фліт» завжди інтелігентний, а їхні тексти та музика навіюють приємні емоції. Творчість хлопців виділяється неординарним музичним стилем, що поєднав в собі гітарний драйв, оригінальні мелодії та фольклорні мотиви, створюючи по-справжньому запальну музично-енергетичну суміш.

Кіномистецтво

Курилівка знову зустрічає гостей : [нещодавно з дружнім візитом у Хмільницький район завітала польська делегація на чолі з віцестаростою Тарнавського повіту Мирославом Банахом та польським режисером Вєславом Добровським зі знімальною групою. Мета приїзду польської делегації – продовження зйомок фільму про видатного польського піаніста, диригента, композитора, філантропа, політика, уродженця с. Курилівка Ігнаци Яна Падеревського. Офіційна зустріч відбулась у міській раді, за участю голови РДА Є. Буткевича, міського голови В. Грушко, заступника голови районної ради Ю. Дячок, представників ЗМІ. Після офіційної зустрічі відбулася поїздка у село. Дорогою краєзнавець районної бібліотеки О. Михалиця розповіла про Хмільницький край, про села Порицької сільської ради та відомих краян. На згадку про зустріч Мирослав Банах та Вєслав Добровський подарували книги та власні фільми, в тому числі і про І. Я. Падеревського] // Життєві обрії. – 2014. – 8 серп. – С. 5.

17 серпня «Зелений кінотеатр» у м. Вінниця організував перегляд та обговорення відомого фільму на екологічну тематику «Ерін Брокович» (2000 р.). Цей біографічний фільм режисера Стівена Содерберга, заснований на реальній історії правозахисниці, що боролася за права мешканців спільноти Хінклі штату Каліфорнія проти корпорації «Pacific Gas and Electric Company», яка забруднювала ґрунтові води міста канцерогенним шестивалентний хромом, що викликав онкологічні захворювання у городян. Історія жінки Ерін Брокович-Еліс, яка не маючи юридичної освіти зробила вагомий внесок у роботі над справою проти промислового гіганта, лягла в основу фільму. Стрічку було номіновано на п’ять премій Оскар: за найкращу жіночу роль, за жіночу роль другого плану, режисуру, фільм та оригінальний сценарій. Джулія Робертс, яка виконала роль Ерін, здобула нагороду як найкраща актриса.

23-24 серпня вперше у м. Вінниця під відкритим небом, на площі біля кінотеатру «Росія», відбувся кінопоказ найкращих робіт міжнародної творчої лабораторії ARTPOLE.IF. У заході взяли участь організатори лабораторії та фестивалю «АртПоле», а також автори з об’єднання документалістів «#Вавілон’13». ARTPOLE.IF – це арт-об’єкти і перформанси, майстер-класи, документальне кіно та відео-поезія, інтерактивні лекції та дискусії просто неба. Це автори літературно-музичних перформансів таких авторів як Ю. Андрухович та С. Жадан, а також низки талановитих та оригінальних музикантів сьогодення.

Образотворче мистецтво

Мазур, Л. «Мамині вишиті фіалки й досі стоять перед очима…» [мова йде про художника-аматора, людину краси і творчості Юрія Михайловича Козлова. У його творчому доробку понад десять тисяч картин, виконані у різних техніках. Його картини неодноразово доповнювали експозиції районних та обласних виставок. Наразі художник замислюється над проведенням персональної виставки] / Л. Мазур // Життєві обрії. – 2014. – 1 серп. – С. 4.

Бабій, О. Вражав своїми малюнками ще в дитячому садку : [про художника Вадима Бугрова. У картинах митця заворожує не тільки вдало поєднані кольори і цікаві композиції, але й вміння молодого митця побачити красу навіть у простих побутових речах. На разі художник мріє про створення персональної виставки і про те , що колись стане відомим на увесь світ] / О. Бабій // Чернівец. зоря. – 2014. – 1 серп. – С. 5.

Олянчук, О. Творчість, осяяна любов’ю : [6 серпня у виставковій залі Жмеринського історичного музею відкрилася виставка картин відомого жмеринського художника Івана Мазура. Роботи місцевого майстра справили незабутнє враження на керівництво міста, представників депутатського корпусу та гостей свята, які високо оцінили творчість майстра. Відкрила виставку директор історичного музею Г. Шеремета, яка привітала художника та розповіла присутнім про життєвий і творчий шлях митця. На згадку про відкриття виставки працівники бібліотеки Г. Шеремета та С. Мартинчик подарували Івану Мазуру книгу «Воспоминания о Т. Шевченко» з автографом праправнучки Кобзаря В. Сушицької. Також художнику було вручено Подяку за багаторічну співпрацю з історичним музеєм] / О. Олянчук // Інфо Жмеринка. – 2014. – 8 серп. – С. 8.

14 серпня на Європейській площі у м. Вінниця, за ініціативи Вінницької молодіжної ради та teens-club «Універ», відбулась фотовиставка від місцевих фотолюбителів «Вінниця крізь об’єктив». Виставка носила патріотичний характер. Її основна мета – показати наскільки красивим є рідне місто. Фотоаматори представили вінничанам та гостям міста свої авторські роботи. Кожен відвідувач виставки мав можливість наклеїти сердечко на ту роботу, яка йому найбільше сподобалася. За найбільшою кількістю балів організатори визначили найулюбленіші та найгарніші місця міста Вінниці. Ними стали: набережна та фонтан «Рошен», Вишенське озеро, річка Південний Буг, вінницька Вежа, Центральний міст та Свято-Преображенський Собор. Також в рамках заходу молодь виготовила аплікацію прапора м. Вінниці та герба України.

16 серпня у м. Вінниця, на майдані біля міськвиконкому, розпочалася акція «Придбай картину-допоможи армії». Ініціатори проекту: член НСХУ А. Лесніченко, заслужений діяч мистецтв України Ф. Панчук, журналіст О. Жучинська та громадський діяч Л. Станіславенко. До проекту долучилися, як знані художники так і юні митці, та всі хто вміє творити цікаві вироби своїми руками. Всі картини та інші твори продаватимуться он-лайн та через мережу Facebook. До того ж вони будуть виставлені на всеукраїнському аукціоні в рамках акції «Митці-воїнам». Виручені від продажу художніх творів кошти будуть направлені на першочергові потреби воїнів АТО.

 

До 22 серпня у «Світлиці» літературно-меморіального музею імені М. М. Коцюбинського демонструвалися яскраві та реалістичні картини Української революції. Виставка, під назвою «Майдан гідності», відбулась завдяки зусиллям тернопільських художників, зокрема Марії Ділай. Саме вона закликала своїх друзів та колег поділитись творами на тему Майдану і зібрати їх разом у пересувну виставку. Ідею підтримав інформаційний центр «Майдан Моніторинг», потім приєднались представники «Правого сектору» і завдяки їх зусиллям виставка опинилась у м. Вінниця. Це вже п’яте українське місто, де демонструють біля півсотні натхненних робіт. В експозиції представлені художні роботи митців з Тернополя, Харкова, Києва, Вінниці, Теребовлі, Бережан – всього 46 робіт. Зокрема, Вінницю у експозиції представляє художник зі Стрижавки Ігор Зозуля, чиї роботи вже виставлялись на вінницькому Майдані. Всі картини різнопланові, написані у різних стилях – в деяких вражає репортажна чіткість, в інших – присутня складна метафорика. Образи і сюжети Майдану, що відображені у художніх творах виставки, вражають око та сповнюють душі гордістю. Далі художники планують продемонструвати творчий доробок у Харкові, Дніпропетровську, Одесі, Кривому Розі. В планах координаторів виставки – видати каталог, завдяки продажу якого підтримувати митців проекту та представити виставку за кордоном: у Польщі, Німеччині, Бельгії.

 

Шабельник, Л. Миттєвості нашого життя : [у серпні у Чечельницькому районному Будинку культури відкрилася фотовиставка Всеукраїнської газети «День». До уваги шанувальників фотомистецтва представлено близько 150 документальних робіт, пейзажів, портретів та жанрових сцен, як відомих фотографів, так і зовсім юних обдарувань. До виставочної галереї входять також роботи фотомайстрів Чечельницького краю] / Л. Шабельник // Чечельниц. вісн. – 2014. – 21 серп. – С. 5.

«Майдан Гідності» : [у фойє Хмільницького Будинку культури відбулося урочисте відкриття художньої виставки «Майдан Гідності». Ідея пересувної виставки художників зародилася у Тернополі, де відбувся старт унікального проекту. Ініціатори заходу звернулися до художників презентувати власні роботи, створені під час Майдану та після нього та написати на тему подій, що сколихнув весь світ] // Життєві обрії. – 2014. – 22 серп. – С. 2.

Мельник, Г. Без чорних фарб : [про творчу діяльність художниці з с. Яришів Валентини Лутчак. Нещодавно у Могилів-Подільському Будинку творчості відбулася виставка картин під назвою «З любов’ю»] / Г. Мельник // Слово Придністров’я. – 2014. – 29 серп. – С. 8.

Відомий вінницький живописець, фотохудожник, колекціонер та меценат В. Козюк започаткував мистецьку акцію, яку назвав «Купи картину – підтримай Україну!». Пан Володимир пропонує купувати чарівні пейзажі мальовничих куточків України, що вийшли з під його пензля та фотоальбоми власного авторства. Всі кошти від продажу картин та книг він направить на нагальні потреби військових, що захищають Україну. Кожну куплену роботу Володимир Козюк публікуватиме на своїх інтернет-сторінках разом з інформацією про покупця, вартість продажу та звітом про витрачені кошти.

  

Самодіяльна народна творчість

Декоративно-прикладне мистецтво

Дудник І. Майстриня рідної моди : [про майстриню-вишивальницю Олесю Присяжнюк з Шаргородщини. Вишиває майстриня не лише сорочки, але й рушники, плаття, картини, ікони та оздоблює вишивкою різні аксесуари] / І. Дудник // Шаргородщина. – 2014. – 1 серп. – С. 4.

1 серпня поблизу Меморіалу Слави м. Вінниці вінничани організували просвітницьку акцію єднання «Україна разом» і спільно вишивали карту України. Ця акція має на меті пропагувати єднання українців і мир на рідній землі. Організаторами заходу виступили громадські організації вінницького Майдану спільно з Центром народної творчості Вінниччини. Також взяли участь у заході громадські діячі, інтелігенція, молодь та небайдужі вінничани. Усі спільно, з добрими намірами і думками вишивали карту України, на якій зображені усі області української держави. Бажаючі читали вірші і виступали з промовами про важливість єднання українців сходу і заходу, півдня і півночі України навколо ідеалів незалежності, соборності держави, миру і спокою на українській землі. Вінничани зосередилися на тому, щоб бездоганно вишити карту рідної області. Безпосередню участь в процесі вишивання взяв і голова обласної ради С. Свитко. «Ця карта буде вишита не тільки руками, а й серцем кожного українця, який вболіває за майбутнє держави і українського народу. В усьому світі відома українська вишивка. У цих гармонійних малюнках і вишивках присутні обереги кожної сім’ї, людини, і усієї держави. Сакральний зміст цієї карти полягає у тому, що Україна була, є, і буде незалежною, цілісною державою. Нікому не вдасться знищити дух українського народу і волю до гідного, самостійного життя у своїй державі», – зазначив Сергій Свитко.

 

Вишивана Україна : [на Вінниччині розпочалася цікава культурно-мистецька акція «Україна разом». Її учасники мають вишити карту держави. Ескіз вишивки створено з використанням прапорів усіх областей України, Автономної республіки Крим та Меджлісу кримськотатарського народу. А разом вони утворюють цілісну та неподільну Україну. Одним з співорганізаторів акції є калинівчанин М. Ткачук. Він працює програмістом в обласному центрі, під час цьогорічних революційних подій був учасником багатьох акцій. Вишивання розпочалося з Вінниці, але до цієї акції уже долучилися мешканці інших регіонів] // Прапор Перемоги. – 2014. – 5 серп. – С. 1.

Кримські татари – переселенці з окупованої Автономної Республіки Крим, які на даний час проживають у селі Нова Гребля Калинівського району, взяли участь у мистецько-культурній акції «Україна єдина». Учасники заходу вишивали карту України, на якій зображена символіка кожної області та АР Крим. В рамках акції татари вишивали одну з частин карти України – Крим. Загалом участь у дійстві взяло більше 10 вишивальників.

Шабельник, Л. Любіть Україну, як неньку любіть! : [про жительку села Демівка Чечельницького району, яка висловлює свою патріотичність в малюнках та орнаментах, пензлями та фарбами, голкою, ниткою та бісером. Її роботи прикрашають власний будинок, сільську бібліотеку, виставкові зали. На даний час міні-виставка майстрині, з нагоди Дня незалежності України, представлена у холі районної державної адміністрації] / Л. Шабельник // Чечельниц. вісн. – 2014. – 21 серп. – С. 4.

Вербецький, В. Вишивана доля Тетяни Кравець : [про самобутнє майстриню-вишивальницю Тетяну Кравець з с. Баланівка Бершадського району. Роботи майстрині знають не лише у районі, але й у області. Адже рідко яка виставка робіт народно-прикладного мистецтва, художніх ремесел у районі обходиться без рукотворних робіт майстрині. Під час виставки «Хустина моя терновая» в обласному краєзнавчому музеї експонувалося п’ять барвистих хустин, які представила Т. Кравець та інші майстрині з с. Баланівка] / В. Вербицький // Бершад. край. – 2014. – 22 серп. – С. 4.

До 31 серпня тривала персональна виставка відомого вінницького різьбяра В. Купчишина у Вінницькому обласному центрі народної творчості під назвою «Україна у трьох вимірах». На виставці представлено 37 робіт, на яких зображені образи народних героїв, картини за мотивами родинно-побутової лірики та серії сюжетних композицій. Роботи Володимира Купчишина часто прикрашають обласні виставки образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва. Деякі його роботи зберігаються у приватних колекціях в Україні, США та Німеччині.

Творчі звіти, конкурси, фестивалі, свята мистецтв

Ми діти твої, Україно! : [таку назву мала благодійно-патріотична культурно-мистецька акція, що відбулася в приміщенні клубу селища Погребище вперше за участю колективу художньої самодіяльності з с. Червона Слобода, що на Київщині. Захід розпочався музичним твором «Пливе кача…». Хвилиною мовчання вшанували всіх загиблих в АТО та у авіакатастрофі Боинга-777. У виконанні гостей свята виконувалися пісні та вірші, присвячені Україні й подіям, що нині відбуваються на сході України. Кошти зібрані жителями громади, на підтримку військових, що дислокуються на сході України будуть надіслані в місцевий благодійний фонд «Без кордонів» для підтримки української армії] // Колос. – 2014. – 1 серп. – С. 2.

1 серпня біля кіноконцертної зали «Райдуга» м. Вінниці відбувся черговий захід проекту «Галявина творчості», який відбувається щоп’ятниці впродовж літа. Тема даного заходу – культура та традиції Німеччини. На гостей свята чекала класична музика відомих німецьких композиторів, захопливі історії про традиції Німеччини. Активні учасники свята взяли участь у інтелектуальних конкурсах на знання історії та традицій даної країни, запальному конкурсі з перетягування канату та ще безлічі цікавих вікторин та розваг.

2 серпня у с. Канава Тиврівського району відбулося свято музики, культури, народної творчості та живого спілкування – фестиваль родинної пісні «Мамина піч», заснований Заслуженим артистом України Миколою Янченком, який проводиться щорічно на березі річки Південний Буг в селі Канава. Основною метою проведення фестивалю є відродження та популяризація давніх українських традицій, обрядів і звичаїв, але цього року фестиваль мав ще один особливий напрямок – патріотичний. На ньому збирали благодійну матеріальну допомогу для українських бійців, що перебувають в зоні бойових дій на сході держави. Програма фестивалю включала виступи таких артистів, гуртів, композиторів і музикантів як: Миколи Янченка, гурту «Забава», Наталії Фаліон, Михайла Березутского, сімейного дуету братів Бегасів, Тетяни Денисюк та переможця у першому сезоні талант-шоу «Голос країни» Івана Ганзери, дуету районного Будинку культури у складі Олени Саприги та Оксани Шевчук. В ході фестивалю відбувався ярмарок, на якому всі бажаючі могли придбати різноманітні етно-товари: українські вишиванки, домоткані рушники, різноманітні сувенірні вироби. До присутніх на фестивалі звернувся начальник відділу взаємодії з правоохоронними органами та оборонної роботи Вінницької обласної державної адміністрації Ю. Мельник, який закликав вшанувати хвилиною мовчання світлу пам’ять 25 мешканців області, які загинули, виконуючи громадянський обов’язок в зоні АТО. До миру, злагоди, єднання та максимальної підтримки борців за державну цілісність і суверенітет держави своєю промовою та молитвами закликав протоієрей храму Святого Вознесіння, отець Богдан Бицкало.

  

2 серпня в рамках акції «Мистецькі вихідні» на майдані Незалежності стартував проект «Джаз-перфоманс». Всі охочі мали можливість насолодитися музичними джазовими мотивами у виконанні міського естрадно-духового оркестру «ВінБенд». Крім того, вінничани знайомилися з музикантами оркестру та історією виникнення джазу. Наприкінці свята відбулася джазова вікторина, переможці якої отримали подарунки від торгово-розважального центру «Мегамолл» та сімейного парку активного дозвілля «Дитяча планета». На відвідувачів проекту «Kids art» у мікрорайоні Пирогово чекала гра «Віражі в океані» з різноманітними конкурсами та розвагами. А також майстер-клас по виготовленню композицій. В мікрорайоні Тяжилів усіх бажаючих знайомили з індійською культурою завдяки міні-проекту «Карнавал у дворі». Відбулися «Мистецькі вихідні» й у структурних підрозділах центральної бібліотечної системи.

Мегамарш вишиванок : [22 серпня в день проведення щорічного Фестивалю українських народних традицій, який відбудеться на площі Стуса біля Вінницької обласної філа


Хроніка культурного життя Вінниччини
Серпень

  1. Частина 1
  2. Частина 2

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше