ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїВерсія для друку

Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва

  

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Лютий

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

 

 

Вінниця, 2014


Загальний розділ

5 лютого в приміщенні Чечельницького районного Будинку культури відбулась нарада за участю представників відділу культури та туризму РДА, працівників клубних установ, директорів сільських будинків культури, керівників народних аматорських колективів району. На зібранні розглядались ряд важливих питань, які стосувались проведення заходів по відзначенню 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка та 70-річчя визволення Вінницької області від німецько-фашистських загарбників. Представники галузі культури району обговорили організацію проведення районного огляду-конкурсу читців «Кобзар і Україна». Директор РБК Г. Малик довела до відома присутніх, що в рамках обласного звіту творчих колективів району відбудеться конкурс на кращий вишитий рушник від кожної територіальної громади району. Разом з тим, творчі аматорські колективи району візьмуть участь в обласному звіті, присвяченому знаменним датам. В ході наради було запропоновано відродити районний пісенний фестиваль родинної творчості «Міцна родина – міцна країна».

Дем’яненко, В. «Росте черешня в мами на городі…» : [про українського поета, головного редактора журналу «Дніпро», члена Спілки письменників України, громадського діяча Миколу Володимировича Луківа. М. В. Луків народився 6 січня 1949 року в селі Куманівці Хмільницького району на Вінниччині. До ювілейної дати письменника у музеї «Літературна Немирівщина» організовано виставку] / В. Дем’яненко // Прибуз. новини. – 2014. – 6 лют. – С. 5.

11 лютого відбулося розширене засідання ради при відділі культури і туризму Бершадської РДА за участю першого заступника голови райдержадміністрації В. Ольшевського. На засіданні розглянуто питання про підсумки організаційно-творчої та фінансово-господарської діяльності закладів культури і туризму в 2013 році та завдання на 2014 р. З основною доповіддю виступила начальник відділу культури і туризму, заслужений працівник культури України Н. Герасимчук. У засіданні взяли участь: директор Бершадської кіновідеомережі О. Писанецький, директор Бершадського міського Будинку культури Н. Андрійчук, завідуюча народним музеєм культури с. Поташні Л. Сучок, завідуюча Маньківською сільською бібліотекою О. Кулик, директор Бирлівського СБК Л. Уманська. Перший заступник голови РДА В. Ольшевський окреслив пріоритетні завдання культури у нинішньому році і закликав брати активну участь у різних проектах розвитку територіальних громад з метою залучення додаткових коштів. За результатами засідання ради прийнято відповідну постанову, якою визначено першочергові завдання закладів культури.

18 лютого в залі Оратівської дитячої музичної школи відбулася підсумкова нарада працівників культури за участю голови Оратівської районної ради В. Токарчука, заступника голови районної державної адміністрації Г. Колонюк, сільських голів, директорів та працівників районних установ культури, директорів сільських будинків культури, завідуючих сільськими клубами, бібліотекарів, керівників народних аматорських колективів. На нараді було заслухано начальника відділу культури і туризму райдержадміністрації О. Заквацьку, яка доповіла про підсумки роботи галузі культури у 2013 році та висвітлила планові завдання на 2014 рік. На завершення наради за результатами роботи минулого року кращі працівники та заклади культури були відзначені грамотами районної державної адміністрації та районної ради.

19 лютого у кіноконцертній залі «Плеяда» Вінницької обласної філармонії відбулося розширене засідання підсумкової колегії управління культури і туризму обласної державної адміністрації. В колегії взяли участь: начальник управління М. В. Скрипник, заступники начальника управління Г. Д. Куделя та С. В. Гарбулінський, начальники відділів культури і туризму райдержадміністрацій, міських рад міст обласного значення, керівники обласних закладів культури, директори районних будинків культури, бібліотек, музеїв, початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів, районних кіновідеомереж, керівники творчих спілок, громадських організацій, структурних підрозділів управління культури і туризму облдержадміністрації, засоби масової інформації. З доповіддю «Про підсумки організаційно-творчої та фінансово-господарської діяльності закладів культури і мистецтв в 2013 році та завдання на 2014 рік» виступила начальник управління культури і туризму облдержадміністрації, заслужена артистка України М. В. Скрипник. Свій виступ М. Скрипник розпочала з вшанування пам’яті хвилиною мовчання за загиблими учасниками протистоянь на Майдані у Києві. На завершення засідання кращі працівники галузі були відзначені дипломати та подяками управління культури ОДА.

27 лютого у книгарні «Є» відбулася презентація романів Олександра Дмитрука «Офіцер» та «Золотий вовк». Олександр Дмитрук – відомий письменник та журналіст. Народився 6 лютого 1957 р. на Вінниччині, закінчив Вінницький національний педагогічний університет. Автор історичних романів «Тризна», «Сліди на Печерську», «Іван Богун – полковник», «Отаман Яків Шепель», «Золотий вовк», «Чорна берегиня».

В історичному романі «Офіцер» розповідається про невідомі події Визвольних змагань на Поділлі в 1919 році. Головний герой – отаман Брацлавського Куреня смерті Євген Ляхович. У книзі практично відсутні літературні герої, використано чимало замовчуваних фактів, повернуто читачам чесні імена національно-свідомих офіцерів, аналізуються причини втрати незалежності та страшних поразок. Крім цього, автор наводить біографії реальних учасників боротьби за Україну. Подвійний сюжет роману «Золотий вовк» розпочинається в далекому 1956 році й триває до 2004 року. В ньому пригоди, кохання і підлість.

Тарас Шевченко і Вінниччина

  

Наприкінці січня в Гайсинському районному Будинку культури відбулася нарада працівників культури району по підсумках роботи за 2013 рік. По закінченню наради відбулась літературно-музична композиція «Тарас Шевченко – у моєму серці», присвячена відзначенню 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка. Ведучі свята – методисти районного Будинку культури Н. Бондарчук та Т. Сидорчук розповіли про найголовніші події у житті Кобзаря. У заході взяли участь: народний аматорський хоровий колектив Гайсинського РБК, солісти районного Будинку культури Л. Горошко та І. Левицький, учасники літературних композицій «Така її доля» (учениці місцевої ЗОШ Т Зоріна, Н. Ніколіна та К. Максименко) та «І золотої, й дорогої» (О. Чучко та М. Незінковський).

     

На початку лютого у Будинку культури с. Лісова Лисіївка Калинівського району відбувся другий етап районного літературно-мистецького фестивалю присвяченого 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. У заході взяли участь самодіяльні артисти з сіл: Павлівка, Сальник, Нова Гребля, Кіровка, Котюжинці, Дружелюбівка і Лісова Лисіївка. Присутніх привітав перший заступник голови райдержадміністрації М. Господарець. Він наголосив, що фестиваль – це важлива подія в культурно-мистецькому житті району. Поінформував присутніх про зміни, що сталися в галузі культури впродовж останнього часу. Також зазначив, що районна влада і надалі працюватиме над тим, щоб привести заклади культури у належний стан. Перед початком концерту глядачі мали змогу оглянути виставку присвячену ювілею Т. Шевченка.

4 лютого до відзначення 200-ліття від дня народження Тараса Григоровича Шевченка, з метою популяризації багатогранного високохудожнього таланту, привернення уваги до творчого доробку Кобзаря в бібліотеках міста Могилів-Подільського організовані книжкові виставки.

В міській бібліотеці сімейного читання оформлено постійно діючу книжкову виставку «Тарас Шевченко – поет, художник мислитель». Виставка детально висвітлює життя і багатогранну творчість Великого Кобзаря, його неоціненну для української історії, культури та літератури мистецьку спадщину. Водночас в читальній залі міської бібліотеки експонується книжкова виставка-присвята «Вічне слово Кобзаря». Виставка складається з 4 розділів: «Великий син великого народу», «Життя поета і художника Тараса Шевченка», «Слово Шевченкове – живе і вічне», «І лине над землею Шевченкове слово». Матеріали, які представлені на виставках розкривають усі грані таланту цієї геніальної людини.

    

5 лютого до 200-річчя від дня народження Великого поета, художника, мислителя Т. Г. Шевченка у Чечельницькій центральній районній бібліотеці проведено літературне свято «У тобі – великого народу ніжна і замріяна душа». Вшанувати Кобзаря, а також послухати його твори у виконанні школярів та вчителів зібралися читачі, небайдужі до поетичного слова, в яких полум’яне слово поета запалило повагу до мови та традицій свого народу. Бібліотекарі підготували презентації про життєвий і творчий шлях Тараса Шевченка, присутні співали пісні на слова поета, декламували поезії. Бібліографічний огляд літератури «Шкільна Шевченкіана» провела бібліотекар відділу обслуговування В. Колійчук. Вона повідала цікаві маловідомі сторінки життєвого і творчого шляху самобутнього Кобзаря, генія українського народу. Гості свята мали можливість ознайомитися з книжковою виставкою літератури «Літопис долі Кобзаря».

5 лютого у відділі рідкісних і цінних видань Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулася тематична година «Шевченкове слово у віках не старіє», присвячена 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Захід відбувся для студентів І курсу Вінницького коледжу будівництва і архітектури. Бібліотекар І категорії І. Валігура ознайомила присутніх з колекцію унікальних видань творів Великого Кобзаря ХІХ-ХХІ ст.

5 лютого з метою вшанування пам’яті видатного художника слова, патріота українського народу та поглиблення знань учнів про творчість Т.Г. Шевченка, виховання любові і поваги до його спадщини та з нагоди 200-річчя від дня народження генія українського народу в Хмільницькій районній бібліотеці для дітей відбулася літературна свіча: «Читаючи рядки пророчі Кобзаря…». Завідуюча бібліотекою Г. Панаскевич розповіла про життєвий та творчий шлях великого генія українського народу, ознайомила з його поезією. Учні 7-х класів місцевої школи читали вірші: «Заповіт», «Гайдамаки», «Марку Вовчку», «Сон», «Плач Ярославни», «Думи мої, думи мої», «За сонцем хмаронька пливе», «Утоплена», «Думка», «До Основ’яненка», «Маленькій Мар’яні», «Лілея», «Мені тринадцятий минало», «Кавказ», «Катерина», «Тополя» та інші. На заході пролунали пісні на вірші Т. Шевченка: «Реве та стогне Дніпр широкий», «Садок вишневий коло хати», «Зоре моя вечірняя», «Тече вода з-під явора». Завідуюча бібліотекою презентувала всім учасникам літературу з книжкової виставки: «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття» та запросила долучитись до літературної акції : «Читають Шевченка тато, мама, я – читає вся моя сім’я», що проходить у бібліотеці.

Остапенко, Т. Шевченко закликав єднатися : [в Немирівському НВК № 1 відбувся творчий вечір на тему «Жінки в творчості Шевченка», присвячений 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. На свято завітали перший заступник голови РДА А. Долованюк, начальник відділу освіти РДА М. Чорний, поетеса, редактор районного радіомовлення О. Дунська. Учні старших класів розповідали про життєвий і творчий шлях поета, читали вірші та уривки з переписки Т. Шевченка з жінками] / Т. Остапенко // Прибуз. новини. – 2014. – 6 лют. – С. 5.

6 лютого в Оратівській центральній районній бібліотеці відбулися Шевченківські читання «Єднаймо душі Кобзаря». Це один з цілої низки заходів, які відбуватимуться протягом ювілейного року з нагоди вшанування пам’яті видатного сина України – Тараса Григоровича Шевченка та з метою популяризації творчості Великого Кобзаря. Вчитель української мови та літератури Оратівської ЗОШ розповіла присутнім цікаві моменти з життя та творчості видатного поета. Діти з задоволенням читали кращі поетичні твори Т.Г. Шевченка, які є цінним духовним надбанням і не втратили своєї актуальності.

  

Капеліста, К. Д. «І пам’ять Прометея, і велич Кобзаря» : [під такою назвою в Борівській сільській бібліотеці № 2 організована виставка, присвячена 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. На виставці була представлена книга – фотомеханічне видання першого «Кобзаря» Т. Шевченка 1840 року видання, яку подарував бібліотеці письменник В. М. Вітковський. У заході взяли участь учні місцевої школи, які мали можливість ознайомитися з матеріалами виставки. У ході заходу відбулися читання поезії Т. Шевченка, а бібліотекар К. Капеліста розповіла учням про цікаві факти з життя письменника] / К. Капеліста // Чернівец. зоря. – 2014. – 7 лют. – С. 5.

Бабич, О. Тарасовими стежками : [у Барській районній бібліотеці для дітей проведено віртуальний журнал «В сім’ї вольній, новій, ми тебе не забули, Тарасе!» для учнів молодших класів місцевої школи. Мандруючи сторінками журналу, школярі знайомилися з життям і творчістю Т. Шевченка не тільки як поета, але й художника. Діти читали поезії Т. Шевченка, брали участь у літературній вікторині, а також мали можливість ознайомитися з матеріалами книжкової виставки «Вічний як народ», присвяченої 200-річчю від дня народження Т. Шевченка] / О. Бабич // Поділ. край. – 2014. – 7 лют. – С. 4.

7 лютого до 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка в Муховецькій ЗОШ І-ІІІ ст. Немирівського району відбулися тематичні заходи: конкурс малюнків «Ми Шевченка славить будем і ніколи не забудем!» та конкурс читців «Віночок Кобзареві». Діти декламували вірші великого українського поета, а також продемонстрували малюнки до творів Т. Шевченка, кращі з яких були відзначені грамотами та подарунками.

7 лютого Вінницькою центральною районною бібліотекою підведено підсумки конкурсу на кращу електронну презентацію «Встає твій образ, наче промінь», присвячену 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Його мета – активізувати роботу бібліотек, щодо популяризації творчої спадщини Великого Кобзаря, а також більш детального ознайомлення з постаттю Т.Г. Шевченка, як поета і громадського діяча. За підсумками журі, перше місце не отримала жодна бібліотека, так як ними не було дотримано вимог, необхідних для абсолютної перемоги. Друге місце отримала бібліотека с. Лаврівка (бібліотекар Т. Наконечна). Бібліотека презентувала образ і творчість Т. Шевченка, як промінь, котрий світить крізь віки. Також привернула увагу робота бібліотеки с. Бохоники (зав. бібліотекою А. Осаволюк). Тут представили образ Кобзаря, який подорожуючи теренами Вінниччини, створив чимало відомих творів. Цікава робота у бібліотеки с. Великі Крушлинці (зав. бібліотекою О. Репетій). У її презентації Шевченкову творчість подано з глибоким розумінням сьогодення.

8 лютого у Вапнярській дитячій музичній школі Томашпільського району відбувся музично-літературний захід «Свою Україну любіть…», присвячений 200-річному ювілею Великого Кобзаря. Організаторам музично-літературного заходу вдалося органічно поєднати мистецькі форми, адже виконувалися, як поезії Тараса Шевченка, так і пісні на його вірші. У вокальному циклі огортали душу пісні: «Зоре моя вечірняя», «Зацвіла в долині», «Тече вода з-під явора» у виконанні юних солісток. З піднесенням та особливим відчуттям художнього слова учасники читали вірші Кобзаря. Оркестр народних інструментів, у якому грають викладачі школи виконали твори «Реве та стогне Дніпр широкий» і «Заповіт». Директор музичної школи Л. Трусова на фортепіано виконала улюблений твір Т. Шевченка – уривок з концерту Й.-С. Баха.

  

8 лютого з нагоди відзначення 200-річчя від дня народження геніального сина українського народу – Тараса Григоровича Шевченка, в читальній залі Ямпільської районної бібліотеки для дітей організовано книжково-ілюстративну виставку «Шевченком звеличені». На виставці представлені книги письменників лауреатів Національної премії ім. Тараса Григоровича Шевченка з 1962 по 2012 рр., з фонду бібліотеки та інформаційний бюлетень, що знайомить з прізвищами і творами лауреатів Національної премії України ім. Тараса Шевченка. Також представлена книжково-ілюстративна виставка «Світова велич Кобзаря», яка складається з розділів: «Шляхами шевченківської долі», «Слово Тарасове вічне, як вічна матінка земля» та «Мистецька спадщина Кобзаря».

11 лютого у ЗОШ І-ІІ ст. с. Підвисоке Оратівського району відбувся відкритий виховний захід з нагоди святкування ювілейної річниці великого українського митця Т.Г. Шевченка. Вчитель української мови та літератури Л. Молотова, яка була ведучою заходу розкрила учням багатогранність та глибину Шевченкового слова, перегортала сторінки життя поета, знайомила з героями найвідоміших творів Кобзаря. Учні виконали ліричні твори Тараса Григоровича: «Причинна», «Думи мої, думи» під музичний супровід учителя музики М. Починка. На завершення заходу діти запалили символічну свічку, сяйво якої в серці кожного присутнього освітило ту незламну шевченківську любов до рідного слова.

Романюк, І. Ми не забудемо тебе, Тарасе! : [під такою назвою у Люлинецькій ЗОШ І-ІІ ст. відбулося свято, присвячене 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Учні розповідали про Т. Шевченка, читали його поезію та власні твори про видатного письменника. Школярі також підготували літературно-художню композицію про дитячі роки Т. Шевченка. Присутні мали можливість переглянути фільм «Наймичка»] / І. Романюк // Прапор Перемоги. – 2014. – 11 лют. – С. 3.

11-13 лютого з метою підтримки і розвитку творчого потенціалу учнів та вчителів, поглибленого вивчення українського та світового мистецтва, шанобливого ставлення до традицій і звичаїв українського народу та вшанування пам’яті Т.Г. Шевченка в школах Барського району відбувся фестиваль вчительської та учнівської творчості «Проліски надії – 2014». Участь взяли: Ялтушківська ЗОШ І-ІІІ ст., Підлісноялтушківський НВК «ЗОШ І-ІІ ст.-ДНЗ», Гулівська ЗОШ І-ІІІ ст., Ходацький НВК «ЗОШ І ст.- ДНЗ», Матійківський НВК «ДНЗ-ЗОШ І-ІІ ст.», Митківська ЗОШ І-ІІІ ст., Кузьминецька ЗОШ І-ІІ ст., Киянівська ЗОШ-сад І ст., Журавлівська ЗОШ І-ІІІ ст., Мигалівецька ЗОШ І-ІІ ст. Барського району. Учасники декламували вірші та співали пісні на слова Т. Шевченка.

12 лютого в Могилів-Подільській центральній районній бібліотеці відбулося літературно-музичне свято «Пісенна спадщина Кобзаря», присвячене 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка. На свято завітали викладачі, студенти медичного коледжу, користувачі бібліотеки. Юні музиканти, учні музичної школи виконали українські народні пісні: «Ой, є в лісі калина», «Їхав козак за Дунай», «Коли розлучаються двоє», «Ой літає соколенько», «При дорозі тополенька», а також музичні композиції на слова великого Кобзаря: «Садок вишневий коло хати», «Тече вода з-під явора», «Була собі Гандзя», «Ой три шляхи широкі».

12 лютого в Томашпільському районному Будинку культури проведено тематичний вечір «Шевченкові думки, переживуть віки», присвячений 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка. Ведучий свята розповів про кріпацьке життя малого Тараса, про його поневіряння в наймах, любов до малювання та написання віршів. Завідуюча Олександрівським сільським клубом – С. Міняйло прочитала вірш «Сон», учениця Антонівської ЗОШ І-ІІІ ст. – М. Мартинюк виконала пісню на слова Т.Г. Шевченка «Бандуристе, орле сизий», дитячий фольклорно-етнографічний колектив «Вербиченька» Будинку дитячої творчості виконав пісню «Ой, чого ти почорніло, зеленеє поле», учениця Стінянської ЗОШ І-ІІІ ст. В. Базюк зачитала вірш «Розрита могила». Присутні мали можливість переглянути відеофільм «Заповіт». На завершення вечору усі учасники виконали пісню Т.Г. Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий».

12 лютого з метою відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка у Сосонській СЗШ І-ІІІ ст. Вінницького району організовано та проведено конкурс читців поезій Т.Г. Шевченка: «Якби ти нас, Тарасе, чув…». Участь у проведенні заходу взяли працівники Будинку культури та сільської бібліотеки, а також вчителі та жителі села. Розпочалося свято з відеопрезентації «Життєвий і творчий шлях Т.Г. Шевченка», яку підготували учні 10 класу місцевої школи. Учасники конкурсу в традиційних українських костюмах декламували поезії Кобзаря. Виступи були оцінені журі у складі: депутата районної ради М. Демченко, директора Сосонської СЗШ І-ІІІ ст. Л. Кугай, директора Будинку культури В. Ковальчук, зав. сільською бібліотекою Т. Веприцької. Переможці конкурсу отримали у подарунок книгу Т. Шевченка «Кобзар».

Волошенюк, К. Шевченкові думки переживуть віки : [у Томашпільському районному Будинку культури відбулося мистецьке свято «Шевченкові думки переживуть віки», присвячене 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. В програмі заходу відбулися читання віршів, виконання пісень на слова Т. Шевченка, інсценізація творів видатного поета. У фойє Будинку культури відбулася тематична виставка робіт майстрів декоративно-прикладного мистецтва району] / К. Волошенюк // Томашпіл. вісн. – 2014. – 12 лют. – С. 4.

12 лютого в рамках проведення заходів присвячених 200-річчю від дня народження геніального поета, талановитого художника, Великого Кобзаря України – Т.Г. Шевченка на сцені Тульчинської дитячої музичної школи відбулася літературно-мистецька композиція «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття», за участю колективів музичних шкіл району. Учні з натхненням читали вірші, виконували пісні на слова поета, переглядали репродукції картин Т.Г. Шевченка та дитячі малюнки на шевченківську тематику. Яскравим фіналом свята став виступ зведеного оркестру у складі: зразкового оркестру народних інструментів «Барвінок», народного аматорського оркестру народних інструментів «Любисток», учнів Тульчинської музичної школи та Заслуженого працівника культури України А. Крейчі, які виконали всесвітньо відомі твори на слова Т. Шевченка.

   

12 лютого в рамках заходів присвячених 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка у Вінницькій центральній районній бібліотеці відбувся літературний вечір «Не правда те, що люблять тільки раз». Мета заходу полягала в тому, аби розкрити внутрішній шевченківський світ. Працівники районної бібліотеки, опираючись на історичні факти, розповіли про жіноцтво, яке оточувало поета, про муз та особистостей, хто надихав письменника, як по-різному складалися відносини між Т. Шевченком та жінками. Працівники бібліотеки підготували ілюстративну виставку, де були представлені портрети Шевченківських муз, написаних рукою самого поета – всі вони презентовані в Національному музеї Тараса Шевченка.

12 лютого в Інтернет-центрі сільської бібліотеки с. Вишенька Хмільницького району з нагоди 200-річчя від дня народження великого Кобзаря відбувся тематичний захід для школярів місцевої школи. Учні переглянули художній фільм «Тарас Шевченко», в основу сюжету покладено події 1841 року. Після перегляду фільму школярі мали можливість переглянути книжкову виставку «Всесвітня слава Кобзаря». На виставці представлена література про життя та творчість поета за розділами: «Шевченкова правда – сила народ розбудила», «Шевченко на Поділлі», «Кобзар», тематична папка «В сім’ї вольній, новій» та добірки періодичних видань «Нам треба голосу Тараса», «Шевченко на всі віки», «Не забудьте пом’янути».

13 лютого в обласному художньому музеї відбулось відкриття виставки «Шевченкіана Петра Пипи», приуроченої до 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря. На виставці представлено 220 робіт відомого майстра-різьбяра Петра Васильовича Пипи, роботи якого зберігаються у фондах державних музеїв України, приватних колекціях українських і закордонних колекціонерів. Масштабні різьблені панно різні за формою, відтінками порід дерев, відображають всю різноманітність сюжетного строю шевченківської поезії – від класичних сюжетних багатофігурних композиції до автопортретів і робіт, що відображають філософське осмислення літературного матеріалу самим майстром. Виставкову експозицію доповнюють дві роботи сина майстра – Романа Пипи, який гідно продовжує справу батька.

     

13 лютого в рамках культурно-просвітницької акції «Село на нашій Україні – неначе писанка село…», приуроченої 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка на сцені Іллінецького районного Будинку культури відбувся творчий звіт за участю аматорів народного мистецтва Купчинецької територіальної громади. З вітальним словом до присутніх звернулася Купчинецький сільський голова В. Мазур. Її виступ доповнили місцеві краєзнавці Т. Остаповець з сином Олександром, які подарували для Іллінецького краєзнавчого музею свою книгу «Крізь епоху» про історію села Купчинці. У своїх виступах В. Мазур та О. Остаповець розповіли глядачам про багату історію та сьогодення громади, її працьовитих та творчих людей. Супроводжувався виступ демонстрацією світлин з краєвидами сіл Купчинці, Яструбинці та Волошкове, які входять до складу Купчинецької територіальної громади. Аматорське мистецтво продемонстрували творчі колективи: жіночі ансамблі «Мрія», «Марічка» та «Горлиця», чоловічий гурт «Соколи», дитячий хореографічний ансамбль «Дзвоники», гурт сім’ї Остаповець, солісти Тетяна Гудзінська, Таїса Кушта, Олександр Остаповець, Віктор Родюк, Владислав Шмигора. З вітальним словом до присутніх звернулися заступник голови райдержадміністрації А. Фаріон та заслужений працівник культури України М. Романов, які відзначили учасників заходу подяками відділу культури і туризму райдержадміністрації. Всіх присутніх господарі заходу пригостили запашним короваєм. Естафету акції прийняла делегація з Павлівської територіальної громади.

14 лютого в читальній залі Хмільницької районної бібліотеки для дорослих відбувся семінар «Т.Г. Шевченко в творчості митців рідного краю» для вчителів української мови і літератури навчальних закладів Хмільницького району. Відкрила семінар методист районного методичного кабінету Г.М. Захарченко. В рамках семінару відбулося літературно-мистецьке свято «Шанує Тараса велика родина» організоване спільно районним відділом освіти та районною бібліотекою для дорослих. В заході взяли участь відомі краяни, педагоги, краєзнавці, поети: М.Н. Дорош, П.І. Ткачук, А.А. Веремій, Н.К. Кравчук-Овчарук. Також були представлені книжкові виставки «Легенда пам’яті жива – святі Шевченкові слова», «Читаймо Тараса, учімося в нього», «Шевченків «Кобзар» – народу великий дар», а також відбулося ознайомлення з інформаційним порталом «Т.Г. Шевченко на сайті  Хмільницької районної бібліотеки для дорослих».

14 лютого в Мурованокуриловецькій центральній районній бібліотеці відбувся цикл Шевченківських читань «Володар думи, володар слова». У святковій зустрічі взяли участь: член Національної Спілки письменників України, лауреат літературної премії ім. М. Коцюбинського В. Ю. Гарвасюк, самодіяльна поетеса О.С. Дорош та учні школи-гімназії №1. Шанувальники творчості Великого Кобзаря читали поезії та співали пісні на слова Т. Шевченка. Окрасою заходу була літературно-мистецька композиція «На вічнім шляху до Шевченка».

15 лютого у Барському районному Центрі дозвілля відбувся районний конкурс читців «Землі моєї слово невмируще», присвячений 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. У заході взяли участь близько 50-ти місцевих майстрів художнього читання, де були представлені територіальні громади району. Основна мета дійства – пропаганда творчості Т.Г. Шевченка. Понад дві години у стінах лунало величне слово пророка і генія, великого поета і художника. За результатами конкурсу кращі читці взяли участь в обласному конкурсі читців «Кобзар і Україна», який відбувся 28 лютого у м. Тульчин.

17 лютого з метою популяризації творчості Т.Г. Шевченка серед школярів та з нагоди 200-річчя від дня народження Кобзаря у СЗШ І-ІІІ ст. №2 смт Крижопіль учителями української мови та літератури організовано науково-практичну конференцію «Невідомі сторінки долі Т. Шевченка». У конференції взяли участь учні 5-11 класів, які підготували цікаві, ґрунтовні дослідження про життя і творчість Т.Г. Шевченка. Виступи учнів супроводжувалися мультимедійними презентаціями. До конференції учні підготували літературно-музичну композицію «Доля Кобзаря» та книжкову виставку творів Т.Г. Шевченка.

18 лютого у Жданівській сільській бібліотеці Хмільницького району у рамках відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка проведено літературну годину «Він буде жити вічно!» за участю учнів школи. Вчитель початкових класів провела вікторину «Безсмертний в слові батько наш Тарас – живий для внуків, правнуків, для нас!». До уваги присутніх була представлена театралізована сценка «Діалог Тараса з матір’ю». Діти читали вірші Т. Шевченка та виконували пісні на слова великого Кобзаря. Працівники бібліотеки провели коментований перегляд літератури представленої на книжковій виставці «Слово Тараса вічне, як Україна». Присутні відкрили для себе нові сторінки життєвого та творчого шляху Кобзаря.

Шевченко сучасний завжди : [в Уладівському Будинку культури відбувся другий концерт районного літературно-мистецького фестивалю, присвячений 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Концертові передували виставки народних умільців, які облаштували територіальні громади району. З вітальним словом до присутніх звернулися перший заступник голови РДА М. Господарець та голова сільської ради с. Уладівське В. Лепетан. Під час концерту відбулися творчі виступи аматорів територіальних громад] // Прапор Перемоги. – 2014. – 18 лют. – С. 3.

Касенюк, Д. Іду з Тарасом у дитинство : [у загальноосвітній школі № 3 м. Калинівка відбувся виховний захід «Іду з Тарасом у дитинство», присвячений 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Організували захід вчителі та учні школи. Діти мали можливість ознайомитися зі сторінками життя великого Кобзаря, переглянути фільм «Край, де народився геній». Також на святі прозвучала поезія Т. Шевченка: «Садок вишневий коло хати», «Мені тринадцятий минало», «Сонце заходить, гори чорніють» та ін.] / Д. Косенюк // Прапор Перемоги. – 2014. – 18 лют. – С. 3.

18 лютого з метою гідного вшанування пам’яті видатного українського поета, письменника, художника, громадського діяча Т.Г. Шевченка та відзначення 200-річчя від дня його народження у Крижопільському районному Будинку культури відбувся районний конкурс читців шевченківської поезії «Кобзар і Україна». Основна мета конкурсу – пропаганда творчої спадщини Великого Кобзаря, виявлення та підтримка талановитої молоді, сприяння розвитку їх творчих здібностей, популяризація жанру художнього читання, розвиток сучасного поетичного та письменного мистецтва. У конкурсі взяли участь 30 учасників – учні загальноосвітніх шкіл райцентру та сіл району. На святі були присутні: начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації О. Кройтор, методист відділу освіти райдержадміністрації Ж. Тісмінецька, головний спеціаліст відділу культури і туризму райдержадміністрації Л. Барановська. У виконанні конкурсантів прозвучали твори Кобзаря, а також твори сучасних поетів, присвячені творчості Т. Шевченка. Також на заході були представлені найкращі роботи учнів по класу образотворчого мистецтва Крижопільської школи естетичного виховання, які надалі братимуть участь у обласній виставці образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва у м. Вінниця «Шевченко у народному мистецтві». Центральною районною бібліотекою організовано книжкову виставку «Ми тебе не забули, Тарасе».

18 лютого в Боблівській ЗОШ І-ІІ ст. Немирівського району відбулося свято «Ми шануємо тебе Тарасе, крізь століття» з нагоди 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка. Свято відбулося у формі усного журналу, де присутні мали можливість пригадати сторінки життя поета. Учні підготували інсценівки дитячих років Т. Г. Шевченка, презентували сторінки з життя поета, як художника, борця за волю, декламували вірші та співали пісні про вільну Україну, якою мріяв бачити її великий Кобзар.

19 лютого з нагоди 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря у приміщенні районного Будинку культури смт. Чечельник відбувся І етап районного конкурсу читців «У вінок Кобзареві», в якому взяли участь представники 13-ти територіальних громад. На святково оформлену вишитими рушниками та портретом українського пророка сцену ведуча по черзі запрошувала учасників в українських костюмах, які декламували твори Т.Г. Шевченка або поезії сучасних авторів про нього. По завершенню програми в.о. начальника відділу культури та туризму РДА О. Беседа та керівник апарату РДА О. Тимофієва подякували за активну участь у конкурсі й побажали пронести любов до творчості Великого Кобзаря через усе життя, а переможцю – учениці 11 класу Ольгопільської СЗШ Н. Шлапак, яка майстерно декламувала уривок з поеми Т.Г. Шевченка «Сотник» вручили грамоту і цінний подарунок.

19 лютого до 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка у Бондурівській ЗОШ І-ІІ ст. Немирівського району відбувся відкритий урок на тему: «Великий рід людини», присвячений ювілею поета. На урок була запрошена завідуюча сільською бібліотекою Н.І. Деркач, яка виступила перед учнями з лекцією «Маловідомі епізоди життя Великого Кобзаря». Підсумком уроку стала гра «Що? Де? Коли?» під час якої учні продемонстрували знання біографії та творчості Т.Г. Шевченка. Уроку передувала екскурсія до сільської бібліотеки, де школярі ознайомилися з розділом книжкової виставки «Шевченко і сучасність».

Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва спільно з Управлінням у справах національностей та релігій облдержадміністрації організували інтернет-акцію «Шевченко мовами світу», яка відбулася у рамках культурологічного проекту «Мови різні – душа одна», присвяченого Міжнародному дню рідної мови та в рамках відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка. Всі бажаючи до 19 лютого мали можливість долучитися до цієї акції, записавши відео-виступ свого прочитання творів Кобз

21 лютого до Міжнародного дня рідної мови та 200-річчя від дня народження Т. Шевченка у Барській районній бібліотеці для дітей відбувся поетичний марафон «Українська мова – то Шевченка слово». Діти декламували вірші про Україну і рідну мову, читали поезію Тараса Шевченка. В бібліотеці оформлено книжкові виставки «О мово, музико, калино – бальзам цілющий для душі» та «Шляхами шевченківської долі».

Баранська, В. Нові роботи до 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка : [вихованці гуртка «Сюжетна пластика», що діє при Сокільській ЗОШ, під керівництвом С. Лук’яненко створили вироби з дерева на одну з тем Шевченкіани. Серед них: «І буде син, і буде мати», «І мене в сім’ї великій», «Неначе писанка село», «Думать, сіять, не ждать», «Борітеся – поборите», «А я до школи носити воду школярам», «Мені 13-й минало», «Возвеличу рабів отих малих». Це роботи де використані різні техніки: різьблення, овальне токарство, художній розпис, випалювання та ін.] / В. Баранська // Чернівец. зоря. – 2014. – 21 лют. – С. 4.

Розумик, М. Г. «У вінок Кобзаря ми вплітаємо майбутнє» : [під такою назвою у Вила-Ярузькій сільській бібліотеці Чернівецького району відбулися Шевченківські читання, за участю учнів місцевої школи. Діти читали вірші та співали пісні на слова Т. Шевченка. Учасники читань мали можливість ознайомитися з книжковою виставкою, яка присвячена 200-річчю від дня народження великого Кобзаря] / М. Г. Розумик // Чернівец. зоря. – 2014. – 21 лют. – С. 4.

23 лютого у приміщенні Бершадської дитячої музичної школи ім. Р. Скалецького з нагоди 200-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка відбувся районний фестиваль – конкурс художнього читання «Кобзар і Україна», який організовано районним відділом культури і туризму. Більше 30 учасників взяли участь у заході, вони читали поезію, виконували музичні композиції. З вітальним словом до присутніх звернулися: перший заступник голови райдержадміністрації В. Ольшевський, міський голова М. Кольченко, начальник відділу культури і туризму РДА Н. Герасимчук, які відзначили переможців та учасників фестивалю почесними грамотами відділу культури та туризму РДА. Кульмінацією заходу стало виконання усіма учасниками та гостями дійства пісні «Реве та стогне Дніпр широкий…». Працівники районної бібліотеки підготували книжкову виставку «Слава Шевченка – слава України», де були представлені твори письменників про українського генія і твори самого Кобзаря.

25 лютого в Івановецькій ЗОШ І-ІІ ст. Барського району відбулися заходи присвячені 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Це творча естафета «Тобі, Тарасе, наша творчість», конкурс читців поезії Тараса Шевченка. На базі школи також відбувся районний семінар учителів світової літератури присвячений ювілейній даті.

25 лютого у приміщенні виставкової зали обласної організації Національної Спілки художників урочисто відкрили виставку з проекту «Тарасові шляхи Вінниччини». Ця мистецька подія обласного рівня організована головою ВООНСХУ Л. Н. Гринюком та начальником обласного Управління культури і туризму М. В. Скрипник до 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка. Ґрунтовний науковий матеріал художники черпали у історичних дослідженнях, що розповідають про подорож Тараса Шевченка з Києва до Кам’янця-Подільського у 1846 році. Перша виставка проекту відбулась 15 серпня у стінах обласного краєзнавчого музею, тоді було представлено 26 творів вінницьких художників М. В. Бабія, І. П. Грищука, Л. Н. Гринюка, В. М. Овраха, К. К. Жілінскайте, О. А. Рожкова, І. І. Горобчука, В. К. Пастернак. Цього разу на виставці, крім вищеперерахованих майстрів представлені твори В. П. Шпака, Н. А. Якорева, М. Ф. Чулко, М. Н. Чорного, В. В. Колтановської, Ф. К. Соколовського, В. М. Купчишина, А. П. Бурдейного, М. М. Мігріна, В. І. Слободянюка, І. І. Синепольського, О. М. Ступнікова, С. А. Нечай-Сороки, О. О. Назаренко та В. П. Абрамова. Загалом на виставці «Тарасові шляхи Вінниччини» представлено 40 робіт. Портрети, пейзажі та інші композиції у різноманітних жанрах відображають епізоди з життя Кобзаря та сюжети з його відомих творів.

    

Глухенька, Т. Огляд-конкурс читців «Шлях до Тараса» : [в Літинському районному Будинку культури відбувся районний огляд-конкурс «Шлях до Тараса», присвячений 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. У конкурсі змагалися учасники трьох вікових категорій: 7-10 років, 11-14 років, 15-18 років. Свою творчість представили 74 конкурсанти з сіл: Бруслинів, Літинка, Петрик, Сосни, Бірків, Садове, Селище, Балин, Дяківці, Дашківці, Лукашівка та ін.] / Т. Глухенька // Літин. вісн. – 2014. – 27 лют. – С. 2.

Металіна, Н. У всякого своя доля і свій шлях широкий… : [у Палаці культури та спорту «Прометей» м. Ладижин відбулася літературно-музична композиція «Свіча, запалена від серця», присвячена 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. У заході взяли участь: гурт «Прометей», гурт «Джерело», ансамбль «Колорит», які виконали пісні на вірші Т. Шевченка та літературно-музичні композиції] / Н. Металіна // Ладижин. газ. – 2014. – 27 лют. – С. 20.

Яценко, Т. Він буде жити вічно : [у Теплицькому професійному аграрному ліцеї відбувся обласний конкурс поезії та прози «Світ українського слова». Конкурсанти представляли твори Т. Шевченка, літературно-музичні композиції за творами великого Кобзаря, твори сучасних авторів про видатного поета. Також була організована виставка, де представлено твори Т. Шевченка, література про нього, репродукції картин та малюнки учнів до творів Т. Шевченка] / Т. Яценко // Вісті Тепличчини. – 2014. – 27 лют. – С. 4.

Дроненко, Л. Тарас Шевченко – геній і пророк : [в Комсомольській бібліотеці-філії для дорослих відбувся щорічний конкурс виразного читання віршів великого Кобзаря, за участю читачів бібліотеки. Умови конкурсу передбачали виконання творів Т. Шевченка чи уривків з них, та читання віршів сучасних авторів. Переможців відзначено заохочувальними призами] / Л. Дроненко // Вісн. Козятинщини. – 2014. – 27 лют. – С. 7.

27 лютого в приміщенні Вінницького районного Будинку культури відбувся районний конкурс читців «Світе тихий, краю милий, моя Україно», присвячений 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка. У заході взяли участь 21 учасник. Організаторами конкурсу виступили відділ культури і туризму Вінницької райдержадміністрації та районний Будинок культури. Конкурс проводився з метою вшанування творчої спадщини та популяризації творів відомого Кобзаря, вихованню у молодого покоління поваги до мови та традицій свого народу. Учасники представили літературно-музичні композиції, вірші, театралізовані композиції за творами Т.Г. Шевченка, твори сучасних авторів, присвячені великому Кобзарю, авторські твори. Оцінювали конкурс журі у складі працівників відділу культури і туризму та районного Будинку культури, яке очолювала провідний методист театрального жанру обласного центру народної творчості З. Красуляк. Всі учасники були нагороджені грамотами відділу культури і туризму Вінницької райдержадміністрації, а переможці конкурсу – цінними подарунками.

27 лютого працівники відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва підготували ювілейну інсталяцію «Співець української слави і волі», яка продовжує низку заходів з відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. На виставці представлені матеріали, що розкривають постать великого сина українського народу в усій її дивовижній багатогранності – як поета, прозаїка, драматурга, художника, перекладача, мислителя.

Шабельник, Л. Сільський бібліотекар Бурлака Любов: з любов’ю до України та Кобзаря : [про діяльність сільської бібліотеки с. Демівка Чечельницького району. Бібліотекар Л. Бурлака підготувала до 200-річчя великого Кобзаря виставку присвячену його життю і творчості. На виставці представлені твори видатного поета, намальовані та вишиті портрети, а також ілюстрації до творів Т. Шевченка. У холі бібліотеки представлена виставка виробів бібліотекаря Л. Бурлаки: картини та ікони вишиті бісером] / Л. Шебельник // Чечельниц. вісн. – 2014. – 27 лют. – С. 5.

Корешкова, А. «Вічне слово Шевченка» : [в Думенському сільському клубі Хмільницького району відбувся конкурс читців «Вічне слово Шевченка». Захід проведено з метою популяризації та пропаганди творів Т. Шевченка, виявлення та підтримки обдарованої молоді. У виконанні учасників прозвучали поетичні твори великого Кобзаря та поезія сучасних українських поетів про Т. Шевченка. Працівники бібліотеки підготували перегляд літератури «З Кобзарем у серці»] / А. Корешкова // Життєві обрії. – 2014. – 28 лют. – С. 4.

Кобзар у творчості митців рідного краю : [у Хмільницькій районній бібліотеці для дорослих відбувся семінар учителів української мови та літератури «Т. Г. Шевченко у творчості митців рідного краю», присвячений 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Серед запрошених були краєзнавці, митці України, педагоги, поети, фольклористи. По завершенню семінару учасники вшанували пам’ять поета покладанням квітів до пам’ятника] // Життєві обрії. – 2014. – 28 лют. – С. 4.

Олянчук, О. «Уклін тобі, Тарасе» : [під такою назвою у Жмеринській ЗОШ відбувся усний журнал, присвячений 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Захід організували і провели вчитель української мови І. Крайдуба, завідуюча шкільною бібліотекою С. Сівак та учні старших класів. Школярі підготували розповідь про дитинство та юність поета, використовуючи відео презентацію, читали вірші та співали пісні на слова Т. Шевченка. Також була організована виставка художніх робіт, де представлені картини та ікони вишиті стрічкою та бісером, вироби прикрашені петриківським розписом, вироби з деревини] / О. Олянчук // Інфо Жмеринка. – 2014. – 28 лют. – С. 8.

Поліщук, А. З Кобзарем у серці : [до 200-річчя від дня народження Т. Шевченка у ЗОШ с. Комунарівка Калинівського району відбулися заходи присвячені ювілейній даті. Це літературно-музична композиція «Шевченкова мова – мова українського народу», книжкова виставка творів Т. Шевченка у шкільній бібліотеці, бібліотечний урок для школярів молодшого віку «Дітям про Т. Шевченка, віртуальна екскурсія «Шляхами Тараса Шевченка», літературна вікторина «Із Кобзарем у серці», перегляд фільму «Т. Шевченка – художник», конкурс малюнка «Шевченко очима дітей»] / А. Поліщук // Прапор Перемоги. – 2014. – 28 лют. – С. 3.

В Хмільницькій районній бібліотеці для дорослих триває акція «Читаємо Тараса Шевченка». Шевченкове слово хвилює і захоплює молодь, старше покоління, які в його безсмертних творах шукають відповіді на нелегкі запитання нелегкого сьогодення. З нагоди 200-річчя від дня народження Т. Шевченка майстриня В. Гайворонська подарувала бібліотеці вишитий нею на полотні «Заповіт» Т. Шевченка.

  

Шаргородською центральною районною бібліотекою видано бібліографічний покажчик «Шаргородщина пам’яті Тараса», присвячений 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка, де висвітлено події пов’язані з перебуванням великого українського поета та вшанування його пам’яті на Шаргородщині.

До 25-ої річниці виведення військ колишнього СРСР

з Республіки Афганістан

4 лютого в конференц-залі обласної державної адміністрації відбулось засідання організаційного комітету з підготовки та проведення на Вінниччині у 2014 році Року учасників бойових дій на території інших держав та відзначення 25-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан під головуванням заступника голови ОДА Л. Спірідонової. У засіданні взяли участь заступник голови обласної ради Н. Солейко та заступник Вінницького міського голови А. Рева.

Заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова у вступному слові зазначила, що незважаючи на те, що пройшло 25 років з часу виведення радянських військ з Афганістану та рани, нанесені війною, мабуть, не заживуть ніколи, адже ті буремні роки і сьогодні дають про себе знати чисельними негараздами, болями та душевними ранами. «Український народ віддає глибоку шану усім без винятку солдатам і офіцерам, рядовим і генералам, робітникам і службовцям, яким судилося пройти через пекло бойових дій в Республіці Афганістан», – підкреслила Л. Спірідонова.

Про проведення культурно-мистецьких заходів в рамках урочистостей по вшануванню героїв-афганців присутніх інформувала директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації С. Василюк. Зокрема, за її словами 14 лютого в обласному академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського відбудуться урочистості з нагоди 25-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан та вручення учасникам бойових дій на території інших держав обласної відзнаки. Цього ж дня відбудеться прийом голови облдержадміністрації та керівника обласної ради. 15 лютого в Центральному парку культури і відпочинку ім. М. Горького відбудеться мітинг-реквієм біля пам’ятника воїнам-інтернаціоналістам, які загинули в Афганістані.

6 лютого у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття фотовиставки Сергія Кравцова «Афганістан: країна, історія, люди».

Напередодні 25-ї річниці виводу радянських військ з Афганістану та Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав, у музеї організовано експозицію, що складається з унікальних кольорових фотографій періоду 1987-1988 рр. Ретельно підібрані фотоматеріали дають змогу познайомитися з невідомою для широкого загалу країною, проникнутись її побутом, звичаями, культурною самобутністю. Презентовані світлини відображають життя людей зокрема та країни в цілому, мимоволі спонукаючи зануритись в історичні події того часу. Також під час відкриття виставки глядачам було продемонстровано документальний фільм «Звезду за Стингер», який розповідає історію про одну з найгучніших операцій радянського спецназу в Афганістані. Окрім того, присутні мали можливість оглянути унікальне зібрання антирадянських листівок, які передав музею літератор та ветеран війни у Афганістані А. Стебелєв та книжку А. Гончара «У складі Обмеженого контингенту».

11 лютого в прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації відбулася прес-конференція у якій йшлося про відзначення на Вінниччині 25-ої річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан. У зібрані взяли участь: заступник директора Департаменту В. Лазаренко, заступник обласної організації Всеукраїнського об’єднання воїнів-афганців П. Коптяєв, голова Спілки учасників бойових дій в Афганістані міста Вінниці А. Перебетюк, начальник відділу персоніфікацій обліку та користувачів пільг Департаменту соціальної політики ОДА В. Ольшевська, співробітник Вінницького обласного краєзнавчого музею Н. Добровольська.

В. Лазаренко повідомив, що 14 лютого відбудуться урочисті збори та святковий концерт в обласному академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського. 15 лютого у Центральному парку культури і відпочинку ім. М. Горького – мітинг-реквієм та покладання квітів до пам’ятника воїнам-інтернаціоналістам, які загинули в Афганістані.

А. Перебетюк зазначив, що в рамках відзначення 25-ї річниці виведення радянських військ з Республіки Афганістан двоє «афганців» мешканців м. Вінниця отримають ключі від квартир, обіцяні державою. Ще двоє колишніх солдатів стануть власниками нових автомобілів. Цьогоріч матері та вдови, які проживають на території Вінниччині отримають одноразову матеріальну допомогу у розмірі не менше мінімальної пенсії.

В. Ольшевська зазначила, що загалом, на Вінниччині проживає 2968 ветеранів війни в Афганістані з них: 489 інваліди війни, 2479 учасників бойових дій які виконували інтернаціональний обов’язок в Афганістані та 191 членів сімей загиблих ветеранів війни в Афганістані.

11 лютого в читальній залі Хмільницької районної бібліотеки для дорослих організована виставка-пам’ять «Біль Афгану – навіки, в душі моїй не замовкає», в рамках відзначення Року вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Виставка розкриває тему Афганської війни (1979-1989 рр.), участі в ній жителів Хмільниччини, які виконували в Афганістані свій військовий обов’язок, вшанування пам’яті полеглих воїнів-земляків. На виставці також представлені твори художньої літератури та пісенна творчість афганської тематики.

11 лютого перебуваючи у територіальній громаді с. Козинці голова Липовецької райдержадміністрації А. Грищук разом з сільським головою В. Петрюком, з нагоди 25-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан, відвідали могилу бойового офіцера який виконував військовий обов’язок на території інших держав І. Гнатюка. Присутні вшанували пам’ять бойового офіцера хвилиною мовчання та поклали квіти до підніжжя пам’ятника.

11 лютого заступник голови районної Спілки ветеранів Афганістану О. Сторожук і начальник відділу у справах сім’ї та молоді Теплицької райдержадміністрації О. Миронов в с. Соболівка вшанували пам’ять воїна-афганця В. Гурського. У с. Кивачівці члени делегації побували на могилі воїна-афганця О. Ткача та воїна-інтернаціоналіста М. Гонти. Також О. Сторожук зустрівся з учнівською молоддю загальноосвітньої школи села та розповів про роки нелегкої служби, про товаришів та події того часу. Голова Спілки воїнів-інтернаціоналістів В. Помагайбо з членами Спілки побували у с. Бджільна та с. Мишарівка та поклали квіти до могил загиблих Я. Дем’янишина і П. Коробейника. У с. Комарівка і с. Тополівка пам’ять про полеглих В. Семенюка і П. Короля також вшанували покладанням квітів на їх могили.

12 лютого в рамках Року вшанування учасників бойових дій на території інших держав та з нагоди 25-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з території Афганістану в Тульчинському краєзнавчому музеї відбулося урочисте відкриття тематичної виставки мистецьких творів, зразків зброї та особистих речей учасників бойових дій, яку відвідала заступник голови райдержадміністрації М. Колібабчук. Також відбулася зустріч учнів місцевих закладів освіти з учасниками бойових дій в Афганістані О. Гордійчуком (голова районної організації Спілки ветеранів Афганістану), П. Літвіновим, М. Осипенком, М. Капшуком. Ветерани розповіли учням про епізоди свого перебування в Афганістані, про бойові будні тієї війни. Працівники музею, учні та студенти згадали про земляків, що загинули у Афганській війні (О. Степанюк, О. Подолян, І. Андріїшин), виконали музичні твори та прочитали поетичні рядки, присвячені війні в Афганістані. Наприкінці зустрічі військові ветерани побажали молоді бути патріотами рідної землі, її захисниками і оборонцями.

  

12 лютого з нагоди 25-річчя з дня виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан в селищі Чечельник відбулося покладання квітів в сквері воїнів-інтернаціоналістів до пам’ятника загиблим воїнам, а також до пам’ятників загиблих воїнів-інтернаціоналістів В. Біднюку та М. Зелененькому, за участю представників органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, воїнів-інтернаціоналістів, батьків загиблих, родичів померлих після війни, працівників трудових колективів та організацій району. В цей день в районному Будинку культури відбулося урочисте зібрання для вшанування пам’яті полеглих воїнів-інтернаціоналістів під час бойових дій на території інших держав. В фойє Будинку культури організована виставка тематичної літератури. За сприяння благодійного фонду «Батьківська земля» організовано концертну програму за участю ансамблю з м. Тернопіль «Долг».

12 лютого з нагоди 25-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан, у смт Дашів Іллінецького району, на фасаді приміщенні школи в якій навчався воїн-афганець Микола Жбадинський, відкрито меморіальну дошку на його честь. Участь в урочистому заході взяли: заступник голови райдержадміністрації А. Фаріон, начальник відділу освіти райдержадміністрації О. Животівський, голова Іллінецької районної спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) В. Білозір, ветерани Афганістану, вчителі, учні, громадськість селища. Почесне право відкрити меморіальну дошку Миколі Жбадинському було надано учаснику бойових дій в Республіці Афганістан В. Білозору та заступнику голови райдержадміністрації А. Фаріону. Пам’ять загиблого воїна-інтернаціоналіста присутні вшанували хвилиною мовчання.

12 лютого у Томашпільському районному Будинку дитячої творчості відбулася зустріч з воїнами-афганцями з нагоди 25-ї річниці виведення військ колишнього Радянського Союзу з Афганістану. У заході взяли участь: керівник апарату районної державної адміністрації В. Калась, селищний голова В. Немировський, керуючий справами виконавчого апарату районної ради О. Закорченний, начальник Томашпільського РВ УМВС України у Вінницькій області С. Мельник, президент обласної федерації рукопашного бою Ф. Водянюк, начальник відділу культури та туризму райдержадміністрації О. Сікал, ветерани війни в Афганістані на чолі з головою районної організації Української спілки ветеранів О. Жовтаном. Протягом усієї зустрічі працівники та вихованці Будинку дитячої творчості радували присутніх святковими номерами, а вихованці відділення рукопашного бою «Альтаїр» Томашпільської РДЮСШ продемонстрували присутнім показовий виступ рукопашного бою. Хвилиною мовчання вшанували пам’ять усіх воїнів-визволителів, які загинули на війні, до пам’ятника воїнам-інтернаціоналістам покладено квіти.

12 лютого з метою вшанування учасників бойових дій на території інших держав та з нагоди 25-ї річниці виведення військ колишнього Радянського Союзу з Афганістану в приміщенні Мурованокуриловецького районного Будинку культури відбулися урочисті заходи. Відкриття заходу почалося з вшанування хвилиною мовчання тих, хто не повернувся до рідних домівок. Зі словами вітань звернулися до учасників зібрання голова районної державної адміністрації В.Д. Максимчак, голова районної ради В.А. Гук, голова районної спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) В.П. Мельник. У ході урочистостей відбулась церемонія нагородження воїнів-інтернаціоналістів почесними медалями «25 років виведення військ з Афганістану». Урочистий захід продовжився святковим концертом за участю аматорів художньої самодіяльності районного Будинку культури.

13 лютого в читальній залі Гайсинської центральної районної бібліотеки відбулась година пам’яті «І в мирний час їм випала війна» з нагоди відзначення ювілейної річниці виведення військ з Афганістану. Про історичні умови страшної, неоголошеної Афганської війни розповіла бібліограф-краєзнавець В. Голомовза. Спогадами про героїчні та трагічні уроки Афгану поділився учасник подій, голова районної спілки ветеранів Афганістану В. Свіріпа. У виконані воїна-інтернаціоналіста С. Канишина прозвучали тематичні пісні.

13 лютого з метою увічнення пам’яті про загиблих в Афганістані, в Жмеринському об’єднаному військовому комісаріаті відкрито музей, створений Жмеринською Спілкою ветеранів війни в Афганістані. До уваги відвідувачів стенди з фоторепортажами про хід бойових дій, спогади ветеранів, зображення пам’ятників, встановлених на Жмеринщині, куточок пам’яті з фотографіями загиблих земляків на території інших держав, куточок побуту солдата, військова амуніція, тощо. На відкриття музею завітали перший заступник голови райдержадміністрації О. Монастирський, військовий комісар Т. Андрійчук, які разом з учнями місцевої школи взяли участь в екскурсії. Учні з великим інтересом слухали розповідь про будні радянського солдата в Афганістані від очевидця тих трагічних подій О. Овчінікова.

  

13 лютого у приміщенні читальної зали Тростянецької центральної районної бібліотеки відбулася зустріч з воїнами-афганцями Тростянеччини, за участю: начальника відділу культури і туризму райдержадміністрації Т. Мартошенко, голови районного товариства «Українське реєстроване козацтво» М. Пруса, читачів бібліотеки та комунальних ЗМІ району. Мета зустрічі – відзначення в районі Року учасників бойових дій на території інших держав та 25-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан. В ході зустрічі голова районної Спілки ветеранів Афганістану «Саланг» В. Корнієнко розповів про страшні реалії війни. У виконанні працівників районного Будинку культури прозвучали тематичні пісні. Присутні вшанували світлу пам’ять хвилиною мовчання тих, хто віддав своє життя увійшовши в безсмертя.

13 лютого з нагоди відзначення 25-річчя виведення Радянських військ з Афганістану в актовій залі Шаргородської СЗШ І-ІІІ ст. №1 відбувся тематичний вечір «Афганістан болить в душі моїй» за участю учасника бойових дій в Афганістані В. Солодуна, начальника відділу інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату Шаргородської РДА В. Островерхого. Виступаючи перед учнями, колишній воїн-афганець розповів про свій бойовий шлях, друзів – бойових побратимів, нелегку долю солдата. Учні читали вірші про Афганську війну та переглянули документальний фільм «Останній солдат».

13 лютого у загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №1 м. Бар відбувся відкритий виховний захід «Одвічний біль Афганістану», присвячений 25-ій річниці виведення радянських військ з Республіки Афганістан. На святкове зібрання були запрошені ветерани війни в Афганістані В. Кошуба, М. Костак, В. Зоря, С. Островіцький, Г. Пужаліна, М. Рудоман. Як засвідчило спілкування школярів з воїнами-інтернаціоналістами, незважаючи на те, що пройшло вже чверть віку, але Афганська війна болем відлунює у серцях учасників бойових дій та їх рідних.

13 лютого з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 25-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан в Могилів-Подільському районі відбулись урочисті заходи за участю: першого заступник голови райдержадміністрації Н. Косарчук, заступника голови районної ради І. Чічірка, селищного та сільських голів, працівників структурних підрозділів райдержадміністрації, членів сімей загиблих і звичайно ж ветеранів-інтернаціоналістів. Урочистості продовжилися тематичною концертною програмою. По завершенню усі присутні урочистою ходою пройшли до Меморіального комплексу воїнам, які загинули в Афганістані, де відбулось покладання квітів.

13 лютого з нагоди 25-річчя виведення радянських військ з Афганістану в читальній залі Немирівської районної бібліотеки для дітей була організована зустріч учнів місцевої школи з воїном-інтернаціоналістом, лікарем-анестезіологом Немирівської ЦРЛ, заступником голови Немирівської районної спілки ветеранів війни в Афганістані О. Гузарем. Олександр Іванович поділився спогадами про події того часу, свідком яких йому довелося бути, згадав бойових побратимів, які часто, ціною власного життя, рятували інших. Присутні мали змогу ознайомитися з фотографіями та нагородами, які отримав воїн-афганець. До зустрічі була оформлена книжкова виставка-експозиція: «Відлуння минулих боїв», де представлені книги, періодика, фотодокументи, що розповідають про Афганську війну. Всі присутні вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання.

14 лютого на Тепличчині відзначили 25-ту річницю виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан проведенням мітингу біля пам’ятника воїнам-інтернаціоналістам. Представники трудових колективів, держслужбовці, громадськість району урочисто вшанували учасників бойових дій на території інших держав. Перед присутніми виступили голова районної ради Л. Габінський та воїн-афганець А. Кибальчук. До пам’ятника були покладені квіти та поіменно згадані жителі району, які загинули на війні: Я. Дем’янишин, В. Гурський, В Семенюк, П. Король, О. Ткач та П. Коробейник. Настоятель Свято-Покровського храму смт Теплик о. Володимир провів поминальну панахиду. Працівники культури району підготували святковий концерт для воїнів-інтернаціоналістів, який відбувся у районному Будинку культури.

14 лютого в обласному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського відбулося урочисте зібрання за участю: заступника голови облдержадміністрації Л. Спірідонової, першого заступника голови обласної ради І. Кревського та заступника Вінницького міського голови А Рева. Учасники урочистих зборів делегували представників для покладання пам’ятної гірлянди до Меморіалу загиблим воїнам – учасникам бойових дій в Афганістані. Директору Вінницької дирекції Укрпошти Н. Костюк разом з керівниками області було надано почесне право погашення ювілейним штемпелем маркованого конверту, випущеного Укрпоштою до 25-ї річниці виведення радянських військ з Афганістану. Такі ювілейні конверти займуть почесні місця в колекціях філателістів усього світу. Двом ветеранам Афганської війни було вручено високі державні нагороди: орден «За мужність» і «За заслуги» ІІІ ступеню. Почесними грамотами обласної державної адміністрації і обласної Ради та грошовою премією були відзначені воїни-інтернаціоналісти з кожного району Вінниччини. На завершення урочистостей відбувся концерт за участю кращих самодіяльних та професійних колективів і виконавців області.

14 лютого в Крижопільському районному Будинку культури відбулась зустріч керівництва району з ветеранами бойових дій в Афганістані та на території інших держав, з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 25-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан. З привітаннями до присутніх звернулися голова райдержадміністрації Л. Семенюк та голова районної ради А. Стратієвський та вручили адресну допомогу сім’ям загиблих та померлих воїнів-афганців, інвалідам війни в Афганістані. Воїнів-інтернаціоналістів привітали також військовий комісар Крижопільсько-Піщанського об’єднаного військового комісаріату, підполковник О. Стецюк, голова районної організації Спілки воїнів-інтернаціоналістів Размік Акоп’ян. Хвилиною мовчання учасники зустрічі вшанували пам’ять загиблих воїнів. Урочистості продовжилися тематичною концертною програмою. Учасники зустрічі відвідали могили загиблих воїнів-інтернаціоналістів у селах району.

14 лютого в Тиврівському районі відбувся комплекс урочистих та пам’ятних заходів з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 25-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан. Заходи розпочалися зі спільної молитви в храмі Святого Вознесіння за здоров’я воїнів-інтернаціоналістів та упокій загиблих і передчасно померлих учасників бойових дій на території інших держав. В районному Будинку культури відбулися урочисті збори за участю: першого заступника голови райдержадміністрації В.В. Киришова, активіста районної організації «Української спілки ветеранів Афганістану» (воїнів-інтернаціоналістів) В.С. Гриня, громадськості району. Нікого не залишила байдужим змістовна програма фестивалю патріотичної пісні «Афганський вітер», створена молодими майстрами вокального мистецтва закладів культури району. Також учасники районних заходів пройшли ходою по головній вулиці районного центру до пам’ятного знака полеглим в Афганістані землякам, до якого були покладені вінки і квіти.

14 лютого в приміщенні Чернівецької районної державної адміністрації відбулися урочисті заходи присвячені 25-й річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан за участю керівництва району, воїнів-інтернаціоналістів, представників трудових колективів та громадськості району. Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих воїнів-афганців. На завершення відбувся тематичний концерт підготовлений працівниками районного Будинку культури. Учасники зібрання мали можливість ознайомитися з книжковою виставкою, яку організували працівники центральної районної бібліотеки для дорослих. Відбулося покладання квітів до пам’ятника загиблим в Афганістані.

14 лютого в ЗОШ І-ІІІ ст. №3 м. Бар відбувся захист проекту «Ти – вічний біль, Афганістан», присвячений 25-річчю виведення радянських військ з Афганістану за участі учнів 9-11 класів, педагогів та адміністрації учбового закладу. Під час виконання проекту учні провели пошукову роботу, в результаті якої з’ясували, хто з випускників школи брав участь у бойових діях на території Афганістану. Учасники проекту підготували розповіді про воїнів-інтернаціоналістів, зачитали спогади про них, які написали рідні, близькі і друзі.

14 лютого у залі Томашпільського районного Будинку культури відбулися урочистості з нагоди 25-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан. У заході взяли участь: перший заступник голови райдержадміністрації М. Загроцький, голова районної ради А. Олійник, військовий комісар Томашпільсько-Ямпільського військового комісаріату, підполковник О. Бойко, сільські та селищні голови, громадськість. Згідно розпорядження голови райдержадміністрації всіх воїнів-афганців району нагородили пам’ятними медалями «25 років виводу військ з Афганістану» та вручили грошові винагороди. Працівники районного Будинку культури підготували святковий концерт. Також відбулося покладання квітів до пам’ятних знаків загиблим воїнам.

15 лютого до 25-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан, відділ краєзнавства Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва підготував віртуальну виставку «Афганістан у долі вінничан: до 25-річчя виведення радянських військ з Афганістану». Матеріали можна переглянути на сайті бібліотеки old.library.vn.ua

15 лютого у секторі журнальної періодики Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва до 25-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан, представлено виставку «Гіркий хліб афганської правди». Афганська війна – грізний знак біди, символ невтішного горя. Через горнило цієї війни пройшли близько 160 тис. українців. Чому ми й досі не знаємо всієї правди про Афганську війну? Як сьогодні склалися долі її ветеранів? На ці та інші запитання можна знайти відповідь з журнальних статей представлених на виставці.

15 лютого до 25-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан працівники відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва підготували: книжкову виставку «Афганська війна – 25 років відлуння», виставку-пам’ять «Афганістан. 1979-1989 рр.» та віртуальну виставку «Афганістан. Миттєвості війни», яку можна переглянути на сайті бібліотеки.

15 лютого з нагоди відзначення 25-ї річниці виводу військ з Афганістану у приміщенні Вінницької РДА відбулися урочистості. Участь у заходах взяли керівники району та воїни-інтернаціоналісти. У своєму виступі голова районної державної адміністрації В.М. Анікеєнко зазначив, що Афганська війна – це той грізний знак біди, символ невтішного горя, який не забудеться ніколи. За сприяння керівництва району, усі учасники бойових дій отримали матеріальну допомогу, а сім’ї загиблих – одноразову допомогу в розмірі мінімальної пенсії. Одним з найхвилюючих моментів заходу, був перегляд новоствореного доку

11 лютого в Оратівській центральній районній бібліотеці проведено семінар-практикум «Бібліографічна робота: реалії і можливості» для бібліотечних працівників району. На семінар були запрошені бібліотекарі сільських бібліотек та клубів-бібліотек. Відкрила семінар директор центральної районної бібліотеки Т.П. Антонець. Бібліограф-краєзнавець О. Дяченко презентувала бібліографічний покажчик «Чарівна Оратівська моя сторона» та провела практичне заняття «Бібліографічні описи періодичних видань». Також на семінарі було заслухано питання про хід реалізації заходів з популяризації творчої спадщини Т.Г. Шевченка в бібліотеках району та святкування 200-річного ювілею Кобзаря. Завідуючою відділом обслуговування ЦРБ Л. Волинець надано рекомендації щодо проведення презентації книжкових виставок, зокрема як зразок для присутніх вона презентувала книжкову виставку «Шляхами великої долі», присвячену 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка. Завідуюча методично-бібліографічним відділом Г. Гривківська надала методичні консультації з питань підготовки до 70-річчя визволення України від німецько-фашистських загарбників та 70-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Кожен бібліотекар одержав примірну тематику заходів з підготовки та відзначення цих дат, де одним з пунктів є вшанування жінок-вдів солдат Великої Вітчизняної війни. Також було презентовано методичний посібник «Війні немає забуття», який вміщує комплекс організаційних заходів, методичних порад, сценаріїв, колаж книжкових виставок присвячених 70-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні.

12 лютого, напередодні дня усіх закоханих, у Крижопільській центральній районній бібліотеці відбувся захід «Молодіжне паті в бібліотечній хаті», у якому взяли участь учні Крижопільського будівельного ліцею. Учасники мали змогу поринути в чарівний світ поезії, взяти участь у музичному конкурсі «Вгадай мелодію» та заспівати самим. Цього ж дня у районному Будинку культури організовано конкурсно-розважальну програму «Побачення наосліп», до участі в якому були запрошені студенти-практиканти Тульчинського училища культури, учні старших класів Крижопільської загальноосвітньої школи №1 та Крижопільського будівельного ліцею. Під час проведення конкурсу учасники обмінювались власними думками на тему кохання, виконували пісні, грали на музичних інструментах, читали вірші.

14 лютого до Дня Святого Валентина бібліотекарі Немирівської районної бібліотеки для дітей організували виставку-конкурс з виготовлення вітальних листівок – валентинок: «Коли приходить кохання» для учнів 4-9 класів шкіл міста. Діти виготовляли валентинки з паперу, використовували техніку квілінгу, створювали витинанки, малювали малюнки, писали вірші. Бібліотекар Л. Семенько розповіла про історію виникнення свята закоханих, про те, якими були перші валентинки, як святкують цей день в різних країнах світу. Під час свята всі діти брали участь у різноманітних конкурсах та розвагах, читали власні вірші.

Горбачова, Д. Краса української пісні : [у Рівській сільській бібліотеці відбувся вечір української народної пісні, який організувала завідуюча бібліотекою Д. В. Горбачова. На святі прозвучали вірші видатних письменників Т. Шевченка, І. Франка та ін. про українську пісню, її чарівність і мелодійність. Голова ветеранської організації О. Ковальчук розповіла легенду про українську пісню, а Г. Манжак та Н. Зворикіна  підготували інсценівки до українських народних пісень «Ой під вишнею» та «А мій милий вареничків хоче». Присутні мали можливість переглянути тематичну поличку «Краса української пісні»] / Д. Горбачова // Жмерин. меридіан. – 2014. – 15 лют. – С. 4.

18 лютого у читальній залі Центральної дитячої бібліотеки у м. Вінниця відбулося відкриття пересувної фотовиставки «Скарбниця щастя». «Скарбниця щастя» – це відкрита для всіх пересувна виставка фото-афоризмів, присвячена Міжнародному дню щастя (20 березня), який був започаткований Генеральною асамблеєю ООН у 2013 році для сталого розвитку людського потенціалу та сприяння спільному добробуту. Мета виставки – спроба надихнути вінничан на створення такого свята, яке сприяло би підвищенню культури, толерантності, завдяки чому розквітатимуть гарні людські якості, такі, як любов, щирість, доброта, радість, взаємодопомога. До виставки увійшли 30 світлин А2 формату з висловами видатних людей планети. Організатором виставки виступила громадська організація «Гармонія Всесвіту». Партнерами проекту у Вінниці є заклад культури «Вінницька міська централізована бібліотечна система», клуб «Дім Здоров’я», благодійна організація «Відкрита книга».

18 лютого в приміщенні Теплицької центральної районної бібліотеки відбувся усний журнал «Любов – наснага, любов – журба», сторінки якого розкривали невідомі моменти життя видатних постатей української культури: Т. Шевченко, Л. Українка, І. Франко, В. Сосюра та П. Тичина. Захід відбувся для учнів місцевого аграрного ліцею. Працівники бібліотеки підготували книжкову виставку «Любові всевишній присвячується», де розміщені твори українських і зарубіжних авторів, які вчать цінувати, берегти, охороняти прекрасне почуття, яке збагачує душу людини.

20 лютого у Немирівській районній бібліотеці для дітей відбулася екскурсія-знайомство для учнів 2 класу Немирівської школи-інтернат. Бібліограф Л. Петрова провела екскурсію по дитячій бібліотеці, ознайомила з книгами, які наповнюють полиці книгозбірні, розповіла історію створення. До уваги дітей підготовлено перегляд літератури: «Відчиняє двері казка», де були підібрані для малечі яскраво ілюстровані українські казки та казки народів світу. Діти із задоволенням взяли участь у вікторині: «З якої казки?».

21 лютого до Міжнародного дня рідної мови в Немирівській районній бібліотеці для дітей відбулась літературна година: «Я знаю, мова мамина – свята». Бібліотекарі дитячої бібліотеки підготували перегляд літератури: «Рідна мова калинова», де представлена література про культуру української мови, її красу, багатство, значення в житті кожної людини.

23 лютого, до Дня захисника Вітчизни у Хмільницькій районній бібліотеці для дорослих відбулася інформаційно-виховна година «Тобі, країно, я на вірність присягаю». Захід відбувся для учнівської молоді місцевого професійного ліцею сфери послуг. Про історію свята розповіла бібліотекар юнацького абонементу Л. Курилюк. Розповідь доповнив відеофільм «Біль матерів» про загиблих воїнів-афганців Хмільницького району. Зав. відділом обслуговування М. Бібій ознайомила присутніх з матеріалами книжкових виставок «Все пам’ятає батьківська земля», «Біль Афгану – навіки, в душі моїй не замовкає». На завершення заходу відбулася тематична вікторина.

Мова має гордо линути в політ : [до Міжнародного дня рідної мови, Барська районна бібліотека для дітей організувала флешмоб. Мета заходу – продемонструвати значення рідної мови для всього народу і кожної людини зокрема. Учасники заходу розділилися на дві групи та отримали кульки жовтого та блакитного кольорів. За сигналом вони об’єдналися у символічне серце та хором зачитали поезію Олександра Олеся «Рідна мова» та випустили кульки в небо] // Поділ. край. – 2014. – 28 лют. – С. 4.

Заступ, С. «Поетика високих почуттів…» : [під такою назвою відбулося чергове засідання літературно-мистецького об’єднання «Подоляни» в Жмеринській центральній районній бібліотеці. Учасники заходу читали поезію та виконували ліричні пісні. Окрасою заходу було театралізоване читання поезії Лесі Українки та Роберта Рождественського у виконанні учнів місцевої школи. На завершення заходу місцева майстриня Т. Козловська провела майстер-клас та поділилася з присутніми своїми творчими секретами по виготовленню кавового дерева в техніці «топіарі»] / С. Заступ // Інфо Жмеринка. – 2014. – 28 лют. – С. 8.

Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва

5 лютого на засіданні кіноклубу «Х Муза», що діє при відділі мистецтв відбувся перегляд та обговорення фільму режисера Райнера Вернера Фассбіндера «Лілі Марлен». Кінострічка знята у 1980 р. відноситься до останнього періоду творчості видатного західнонімецького режисера. У головній ролі Ханна Шигулла. Так на прикладі історії співачки, яка стала неймовірно популярною в Німеччині в роки Другої світової війни, показаний зліт та падіння Третього рейху.

6 лютого у конференц-залі ВОУНБ ім. К.А. Тімірязєва відбулося обговорення творів А. Азімова у рамках проекту «Класичний четвер. 10 кращих книг» Театру книги «Прочитання». Айзек Азімов (1920-1992) – американський письменник, професор біохімії Бостонського університету, популяризатор науки, один з найвідоміших майстрів наукової фантастики. Як у науково-фантастичних, так і в науково-популярних творах Азімова проявився просвітницький дух прихильника розуму і знання, глибоко заклопотаного майбутнім людства. Багато вчених, що вивчають перспективи створення штучного інтелекту визнають вплив його творів. Короткі оповідання про роботів склали збірник «Завершений робот» (The Complete Robot, 1982). Найвідоміші книги автора про роботів: «Я, робот» (1950), детективна серія «Сталеві печери» (1954), «Голе сонце» (1957), «Роботи ранкової зорі» (1983) та «Роботи та Імперія» (1985).

8 лютого, до 180-річчя від дня народження великого російського вченого, одного з авторів періодичної таблиці хімічних елементів – Дмитра Івановича Менделєєва, працівники відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук підготували виставку-портрет «Дмитро Менделєєв: біографія російського генія», де представлені матеріали про життя і діяльність Д.М. Менделєєва.

9 лютого до 65-річчя від дня народження доктора історичних наук, завідувача кафедри журналістики ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського, голови Вінницької обласної організації НСКУ, завідувача Вінницької філії Центру дослідження історії Сергія Дмитровича Гальчака у відділі краєзнавства представлена виставка-ювілей «Сергій Гальчак – відомий краєзнавець з Поділля».

Сергій Дмитрович Гальчак народився 9 лютого 1949 року, с. Сосни Літинського району Вінницької області. В 1973 р. закінчив факультет журналістики Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка. В 2003 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук. У 2012 р. – доктора історичних наук. Понад 20 років працював у редакціях обласних та районних газетах Вінниччини (завідувач відділу у Літинській райгазеті «Радянське життя», обласній молодіжній «Комсомольське плем’я», заступником редактора обласної газети «Земля Подільська», редактор Погребищенської райгазети «Колос», обласної культурно-мистецької газети «Камертон-ікс»). У 1996-2009 рр. – директор Державного архіву Вінницької області. Паралельно з 2004 р. – старший викладач кафедри історії слов’янських народів, згодом української літератури і журналістики Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського. Кафедру журналістики очолив у 2012 р. Член редколегій видань «Книга пам’яті України Вінницької області»,«Книга скорботи України Вінницької області», «Вінницький мартиролог»,«Звід пам’яток історії та культури по Вінницькій області». Учасник міжнародних, всеукраїнських, регіональних наукових конференцій. Автор більше 50-ти праць, в тому числі і монографій: «Східні робітники з Поділля у Третьому рейсі», «Визволення Вінниці з нацистської неволі», «Поділля і природа, людина-еволюція, історичний розвиток», «Ступені мужності», «Земля над Россю», «Поділля в найдавніші часи», «Археологічні культури Поділля», «Білі плями» скорботи», «Краєзнавці Вінниччини». За високий внесок у розвиток краєзнавства, збереження національної історико-культурної спадщини удостоєний почесного звання «Заслужений працівник культури України» (2001р.). Лауреат обласної журналістської премії ім. К. Гришка. Нагороджений також почесною відзнакою Камянець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка «За вагомий внесок у розвиток освіти та науки» (2009 р.) та «Золотою медаллю української журналістики» (2009 р.).

11 лютого до 70-річчя від дня народження голови обласної організації Національної спілки журналістів України, заслуженого журналіста України Василя Паламарчука відділ краєзнавства підготував виставку «Славний ювілей журналіста», де представлені матеріали про життя і діяльність журналіста.

11 лютого у відділі економіки та аграрного виробництва відбулося чергове засідання клубу «Садівник». Чергове засідання під назвою «Малопоширені ягідні культури» провела президент клубу Г. Мінова. З цікавою інформацією виступила Г.М. Писаренко. Працівники відділу підготували перегляд літератури за темою засідання.

12 лютого у кіноклубі «Х Муза», що діє при відділі мистецтв, відбувся перегляд та обговорення фільму режисера Є. Молінаро «Оскар». Справжній шедевр комедійного жанру з геніальним Луї де Фюнесом у головній ролі, одна з кращих французьких комедій ХХ століття. Участь у засіданні взяли члени кіноклубу та всіх, хто любить і цікавиться кіномистецтвом.

12 лютого у відділі рідкісних і цінних видань організовано перегляд літератури «Великий сатирик Іван Крилов», присвячений 245-річчю від дня народження російського байкаря, письменника, журналіста І. А. Крилова. Іван Андрійович увійшов у літературу як творець російської байки, що принесла йому всенародну любов та славу. За своє життя він написав близько 200 байок, які перекладено багатьма мовами світу. Представлені документи дають можливість більш детальніше ознайомитися з життєвим і творчим шляхом відомого росіянина.

З 17 лютого у секторі журнальної періодики експонується перегляд журнальних публікацій під назвою «Іван Богун – історії живе свідоцтво». Ім’я Івана Богуна – видатного полководця та політичного діяча України середини ХVII століття залишилося в пам’яті нащадків. Із джерел і матеріалів, що відомі, вимальовується постать людини непересічної, яскравої, мужньої.

21 лютого, до Міжнародного дня рідної мови у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук організована книжково-ілюстративна виставка «Коштовний скарб народу». 21 лютого представники всіх націй і народностей відзначають Міжнародний день рідної мови. Це свято було проголошене на Генеральній конференції ЮНЕСКО 17 листопада 1999 року.

26 лютого відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих наук підготував виставку документів «Подвижник українського козацтва» та віртуальну виставку «Петро Конашевич-Сагайдачний – непереможний гетьман». У лютому 2014 року виповнюється 400 років з часу гетьманства Петра Сагайдачного в українському козацтві. Петро Конашевич-Сагайдачний – одна з найвидатніших особистостей протягом великого відтинку часу, від початку й до кінця історичного існування козацтва в Україні. Гетьман Сагайдачний зробив вагомий особистий внесок у формування України як потужної та незалежної держави на світовій політичній арені.

28 лютого до 65-річчя від дня народження журналістки Вінницького державного телебачення Ганни Василівни Секрет відділ краєзнавства підготував виставку-ювілей «Берегиня талантів і голосів».

Ганна Василівна Секрет – автор та ведуча програм «Будьмо знайомі» та «Дивоцвіти», що безумовно, цікаві сучасникам і залишаться для наступних поколінь джерелом знань з історії та культури рідного краю. Ця талановита землячка – одна з фундаторів Вінницького обласного державного телебачення. Г. Секрет створені унікальні телефільми, що розповідають про героїв війни і праці, талановитих літераторів, відомих художників і майстрів народної творчості, освітян і релігійних діячів. Далеко за межами області відомо про оригінальний творчий проект – «Театр на городі». На родинній садибі у с. Правилівка Оратівського району Ганна Василівна обладнала сцену, глядацьку залу, де збираються сотні подолян та гості краю на «Свято тернової хустки», «Свято борщу», інші цікаві заходи. Творчість самобутньої тележурналістки привертає увагу краєзнавців, етнологів, діячів культури та мистецтва.

Музейна діяльність

Панасюк, Т. «Ви подаруйте – ми збережемо» : [про діяльність Могилів-Подільського краєзнавчого музею. Музей можна назвати храмом надбання історичної спадщини, природного, духовного та культурного надбання краю. Напередодні 85-річчя заснування Могилів-Подільського краєзнавчого музею працівники закладу розпочали акцію «Подаруй музею експонат». Кожен переданий предмет не тільки знайде своє місце в музейній експозиції, але й має шанс бути збереженим у віках як частина історії] / Т. Панасюк // Слово Предністров’я. – 2014. – 7 лют. – С. 5.

8-23 лютого в академічній залі обласного краєзнавчого музею відбулася фотовиставка «Польські акценти Києва», яка ознайомила глядачів з пам’ятками архітектури столиці України, створеними зодчим польського походження Владиславом Городецьким на зламі ХІХ-ХХ ст. На виставці представлено 26 стендів. Виставка організована Київським національно-культурним товариством поляків «Zgoda» за підтримки посольства Республіки Польща в Україні та Генерального консульства Республіки Польща у Києві. Над експозицією працювали: автор проекту – заслужений працівник культури України і Польщі В. Радік (Київ), фотограф та дизайнер В. Єфімов (Варшава), відомий знавець історії Києва, а також пам’яток Вінниччини Д. Малаков (Київ), консультант – заслужений працівник культури Польщі Ч. Рубішко (Київ), журналіст, заслужений працівник культури Польщі Д. Яворська (Жешув).

Для вінничан особливо цікавою була частина експозиції, яка знайомила з творчим доробком Владислава Городецького, уродженця с. Шолудьки Подільської губернії Російської імперії (нині Немирівського р-ну Вінницької обл.). Проект присвячено 150-річчю видатного земляка. Рід Городецьких належав до польської шляхти. По закінченні Академії мистецтв у Санкт-Петербурзі (1890), Владислав Городецький переїхав до Києва, де жив та плідно працював впродовж 30 років. В Україні він створив понад 30 будівель. Відомі твори архітектора у Києві: будинок Національного художнього музею України, зведений у 1897-1899 рр. за канонами класичної архітектури, костел Св. Миколая у стилі неоготики, караїмська кенаса у мавританському стилі. Найоригінальніша споруда архітектури Києва XX ст. – власний будинок архітектора, який був зведений впродовж 1901-1903 рр. у м. Києві по вулиці Банковій, 10, відомий як «Будинок з химерами» – шедевр стилю модерн. Свою назву будинок отримав через скульптурний декор (фантастичні істоти, мотиви полювання, тощо).

    

20 лютого у виставковій залі музею М. М. Коцюбинського «Світлиця» відбулася презентація книги члена НСПУ Миколи Володимировича Антощака «Воістину люблю». У збірці поезій молодого автора «Воістину люблю» розкриваються почуття любові до рідного краю, неньки-України. Його поезія безпосередня, щира і відкрита.

У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї вшановують пам’ять вінничан, які загинули на Майдані. У фойє музею встановлено тимчасовий куточок пам’яті героїв – Максима Шимка, який був учасником Вінницького клубу історичної реконструкції «Білий вовк», що збирався на базі музею; художника зі Жмеринки Валерія Брезденюка та жмеринчанина Леоніда Полянського. Працівниками музею розпочато збір матеріалів для постійної експозиції присвяченої подіям, що стались на Майданах у Києві та у Вінниці. З часом вона займе своє місце у залі новішої історії.

Театрально-концертна діяльність

7 лютого на малій сцені Вінницького академічного музично-драматичного театру ім. М. Садовського відбулася прем’єра спектаклю «Оркестр» молодої актриси та режисера, випускниці театрального відділу Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича та режисерського факультету Національного університету театру, кіно та телебачення ім. І. Карпенка-Карого Оксани Бандури. Спектакль «Оркестр» створений за однойменною п’єсою L'Orchestre (1962) французького драматурга і сценариста Жана Ануя (Jean Anouilh; 1910-1987). У п’єсі «Оркестр» режисер та актриса О. Бандура виконала одну з ролей. Всього у п’єсі задіяно вісім акторів: С. Бондарчук, Д. Демков, Ж. Андрусишена, Н. Білозор, Н. Кучковська, М. Козирєва, О. Луць. Невелика одноактна п’єса перетворена в емоційний спектакль, сплав музики і хореографії.

12 лютого у Вінницькій обласній філармонії відбувся концерт Академічного камерного хору «Чернівці» Чернівецької обласної філармонії. Колектив було засновано у 1993 році. Віднедавна хор можна називати молодіжним та новаторським, адже кілька років тому відбулась атестація колективу і за конкурсним відбором оновили його склад. Його учасники – студенти училища мистецтв ім. С. Воробкевича і кафедри музики Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича. На даний час у репертуарі Академічного камерного хору «Чернівці» понад 70 творів – духовна музика, класика, старовинна музика, народні пісні, а також легка та сучасна музика у цікавому аранжуванні. «Чернівці» виконують універсальну хорову програму, що включає в себе твори різних епох та різних напрямків.

19 лютого у концертній залі «Плеяда» Вінницької обласної філармонії відбувся концерт з абонементного циклу «Вечори з «Аркатою» за участю академічного камерного оркестру «Арката» (художній керівник та диригент, заслужений діяч мистецтв України Г. Курков) та київського соліста-скрипаля Г. Васильєва. Вечір носив назву «Музика епохи Романтизму». Напрямок романтизм в музиці було сформовано у 1820-х роках, він розвивався протягом усього XIX століття. Музика в романтичний період відрізняється енергією, інтенсивністю і пристрастю. Строгі форми класичної музики здобули експресію і вираз. Головне завоювання романтичної музики проявилося в чуйному, тонкому і глибокому вираженні внутрішнього світу людини, діалектики його душевних переживань. Представники романтизму в музиці дуже старалися найбільш повно виразити все багатство і всю повноту людської душі, відобразити всю її палітру, стогін серця і політ думки. В концертній програмі прозвучали палкі і емоційно виразні твори Ріхарда Вагнера, Жоржа Бізе та Фелікса Мендельсона.

Бєлова, А. Артисти з Києва зіграли виставу в козятинському училищі : [на запрошення директора училища А. Стецюка до Козятинського залізничного училища приїхали актори Київського академічного обласного музично-драматичного театру ім. Петра Саксаганського. До уваги учнів була представлена вистава «Сватання на Гончарівці» за твором Григорія Квітки-Основ’яненко. Режисер-постановник спектаклю О. Носов] / А. Бєлова // RIA Козятин. – 2014. – 20 лют. – С. 8.

Триває 80-й театральний сезон у Вінницькому академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського. Протягом лютого бажаючі мали можливість переглянути вистави: «Замовляю любов», «Ніч Святого Валентина», «Я б тобі небо прихилив...», «Лісова пісня», «Майська ніч» (музична комедія на дві дії) М. Старицький за М. Гоголем, «Маруся Чурай» (поема для театру на дві дії) Л. Костенко, «Анна Кареніна» (театральний роман на дві дії) Л. Толстой, «Хелемські мудреці» (комедія-притча на дві дії) М. Гершензон, «Назар Стодоля» (козацька балада на дві дії) Т. Шевченко, «Потрібен брехун» (сатирична комедія на дві дії) Д. Псафас, «Рисове зерно» (комедія на дві дії) А. Ніколаї, «Ревізор» (комедія на дві дії) М. Гоголь, «Осіння мелодія» (драматичний етюд на чотири малюнки) В. Селезньов, «Софія» (театральна версія життя Софії Потоцької на дві частини) В. Селезньов, «Політ над гніздом зозулі» (п’єса на дві дії) К. Кізі, Д. Вассерман, «Шельменко-денщик» (водевіль на дві дії) Г. Квітка-Основ’яненко, «Незакінчена історія» (драматична новела на дві частини) В. Селезньов, «Осінь у Вероні» (трагікомедія на дві дії) А. Крим, «Ассо та Піаф» (сторінка життя великої співачки) О. Миколайчук-Низовець, «Шалений день, або Одруження Фігаро» (комедія на дві дії) П’єр Бомарше.

Музичне життя Вінниччини

1 лютого в Ладижинській дитячій музичній школі відбулась музична вікторина «Що? Де? Коли?». Участь взяли учні восьмого класу фортепіанного відділу та команда глядачів. Підготувала та провела захід викладач теоретичного відділу дитячої музичної школи І. Мезеніна. Змагання команд супроводжувалось музичними паузами за участю дітей вокального відділу. Всі учасники були нагороджені пам’ятними подарунками за участь.

5 лютого у концертній залі Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича відбувся концерт вокального секстету «Естетік войс», до складу якого входять студенти Національної музичної Академії України. Керівник гурту В. Яценко. Репертуар ансамблю складається з різножанрових акапельних творів від народної пісні – до джазу. Але об’єднує їх оригінальний виконавський стиль та власна музична естетика колективу.

9 лютого у Вінницькому академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського відбувся концерт присвячений ювілею поета, композитора, співака Тараса Петриненко під назвою «Останній з могікан». Концерт Т. Петриненка – це щира розмова співака зі слухачем, в якій є місце оповідкам з життя, відвертим зізнанням, коментарям з ситуації в країні і, звісно, улюблених пісень. Тарас Петриненко читав своїм шанувальникам поетичні твори та разом з дружиною, народною артисткою України Тетяною Горобець виконував найвідоміші хіти, які зал сприймав бурхливими аплодисментами. Останньою співак виконав пісню «Україна», яка є своєрідним неофіційним українським гімном.

9 лютого у «Вітальні щасливого часу», що діє при кав’ярні-музеї «Пан Заваркін та син» відбувся концерт «Дороги любви» у виконанні Христини Давидовської (вокал) та Оксани Новаковської (фортепіано). Вечір присвячений італійській і французькій музиці першої половини ХХ століття. Х. Давидовська – лауреат міжнародних конкурсів. Закінчила Вінницьке училище культури і мистецтв ім. М.Д. Леонтовича (диригентсько-хоровий відділ) та Київську Національну музичну академію України ім. П.І. Чайковського, диригентсько-хоровий факультет (клас заслуженого артиста України, доцента Толмачова Р.В.). Нині є викладачем диригентсько-хорового відділу Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича, керівником вокального ансамблю «Мальви», регентом хору Хрестовоздвиженського храму м. Вінниці.

12 лютого, напередодні Дня закоханих, у Вінницькій обласній філармонії відбувся концерт талановитої вінницької співачки та композитора Оксани Славни. У виконанні вінницької співачки прозвучали пісні з репертуару Вітні Х’юстон: «I’m Every Woman», «Run to You», «I’m Your Baby Tonight», «I Have Nothing», «Someone For Me» та «I Will Always Love You». У багатьох людей з піснями Вітні Х’юстон пов’язані найприємніші та найліричніші моменти життя. У кожній з цих пісень неймовірна сила голосу, глибина емоції, ліричність образів, які зрозумілі всім і без слів. Чарівний тембр голосу та м’яка манера співу Оксани Славної привнесли багато індивідуальності у відомі пісні.

15 лютого у «Вітальні щасливого часу», що діє при кав’ярні-музеї «Пан Заваркін та син» відбувся концерт вінницького тріо «Jazz Atmosphere» під назвою «My Funny Valentine» до дня Святого Валентина. Виконавці – відомі вінницькі музиканти Роман Кульматицький (флюгельгорн), Дмитро Пауткін (фортепіано) та Олександр Веретельников (контрабас). Колектив «Jazz Atmosphere» створений у м. Вінниця восени 2005 р. У 2007 р. «Jazz Atmosphere» став володарем гран-прі на «Джаз-Фест Поділля – 2007» у м. Хмельницькому. У творчому доробку гурту проекти: «Symphonic Dreams», «Davis», «Time after Break» та ін.

21 лютого у «Вітальні щасливого часу» при кав’ярні-музеї «Пан Заваркін та син» відбувся концерт двох талановитих вінницьких музикантів під назвою «Прощання з зимою». Гітарист, вокаліст, поет, композитор, автор та виконавець Юрій Воронюк та альтист Олександр Веретельников спеціально для відвідувачів підготували ліричну музичну програму, щоб провести холодну пору року та гідно зустріти весну.

25 лютого в залі Шаргородської музичної школи відбулась лекція-концерт присвячена 175-річчю від дня народження російського композитора, одного з членів «Могутньої купки» М. П. Мусорського. Ведуча – викладач школи Г. Шпак прочитала лекцію про життя і творчість видатного композитора. В концерті взяли участь учні та викладачі школи. У концертній частині були використані відеоматеріали – уривок опери-фільму «Борис Годунов» та відео «Картинка з виставки».

Кіномистецтво

12 лютого у «КіноШик-Клубі» при регіональному центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик» відбувся перегляд та обговорення незвичайної картини молодого китайського режисера Чуана Лу «Кекексілі: Гірський патруль» (2004). Фільм заснований на реальних подіях. У 1980-ті роки у китайському районі Тібету процвітало масове вбивство антилоп, цінна шкіра яких користувалась великим попитом на Заході. Браконьєрство поставило популяцію цих тварин на межу знищення. Виїжджаючи на полювання, браконьєри розстрілювали з автоматів цілі стада тварин, а їх шкіри контрабандно переправляли через кордон. У 1990-х роках групою місцевих добровольців був сформований антибраконьєрський загін, що отримав назву «Гірський патруль». Дізнавшись про вбивство браконьєрами одного з членів загону до Тибету вирушає пекінський журналіст для підготовки спеціального репортажу. Прибувши на місце, він одразу потрапляє на церемонію прощання із загиблим бійцем. А далі починається переслідування браконьєрів, низка смертей, пробачення та прощання і виживання в сурових умовах гірського плато Кекексілі. Репортаж журналіста мав великий резонанс по всьому світу. Через рік китайський уряд оголосив район Кекексілі зоною національного заповідника, а торгівля шкірою тибетських антилоп у більшості країн світу була визнана незаконною. Цей фільм про подвиг простих селян, що безкорисливо ризикують своїм життям, усвідомлюючи, що кожен їх рейд може виявитись останнім.

19 лютого у «КіноШик-Клубі» при регіональному центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик» відбувся показ кінофільму «Дикий месія», з циклу фільмів-біографій видатних художників. Фільм являє собою вільну біографію французького скульптора Анрі Годье і його дружини полячки Софі Бжешка. Режисер Кен Рассел, який відзняв цю стрічку у 1972 році, надзвичайно вільно трактує історії життя і творчості відомих діячів культури.

26 лютого у «КіноШик-Клубі» при регіональному центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик» відбувся показ та обговорення фільму «Щоденники мотоцикліста» присвячений молодості Че Гевари. Дія фільму відбувається у 1952 р., 23-річний Ернесто Гевара разом з другом Альберто Гранадо вирушає у подорож Південною Америкою на мотоциклі. Їх мета розважитися і побачити нові місця, а потім попрацювати у Перу. Проїхавши понад 8000 км, хлопці дізнаються багато нового про свій рідний континент, його природу і людей. Від побаченого змінюється їх уявлення про життя, починають зароджуватись у їх думках революційні ідеї. І все це на фоні захоплюючих краєвидів Південної Америки. Гасло цієї кінокартини: «Дозволь світу змінити себе і ти зміниш світ». Фільм був знятий у 2004 році режисером Вальтером Саллесом та отримав 26 нагород і 37 номінацій. Сценарій фільму засновано на щоденниках Че Гевари (Notas de viaje) та Гранадо (Con el Che por America Latina).

Образотворче мистецтво

Олянчук, О. Світ, відтворений на полотні : [в Жмеринській центральній районній бібліотеці відбулася виставка художніх робіт жмеринчанки Лесі Пікулі. На виставку художниця представила найкращі свої роботи: пейзажі рідного краю та натюрморти] / О. Олянчук // Інфо Жмеринка. – 2014. – 7 лют. – С. 6.

18 лютого у холі Вінницької міської ради відбулося відкриття виставки вихованців художньої студії «Акварелька» під назвою: «Кіт – «смугасте щастя». Образ барвисто-смугастого котика встиг стати одним з неформальних символів міста Вінниці. Усміхнений та завзятий Кіт-Смугасте щастя не раз брав участь у великих та значних міських виставках, в тому числі під відкритим небом під час загальноміських свят.

Остапенко, Т. На 25-ий пленер художників в Немирів приїхали митці з Словенії та Китаю : [на початку лютого на базі Немирівського санаторію «Авангард» відбулися підсумки роботи 25-го живописного-графічного пленеру художників. Під час звітної виставки «Подільська зима – 2014» до уваги глядачів були представлені роботи різні за тематикою, характером та виконанням. Під час пленеру у Немирові працювали митці не лише з різних куточків України, а й Словенії та Китаю. Керівником пленеру виступив Заслужений художник України М. Чулко] / Т. Остапенко // Прибуз. новини. – 2014. – 20 лют. – С. 8.

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

Мельник, Г. На річницю до Руденко : [у Могилів-Подільському районному Будинку культури відбулося вшанування фольклористки Марії Авксентіївни Руденко. М. Руденко внесла неоціненний внесок у розвиток культури України, зокрема Поділля, зберегла тисячі зразків усної народної творчості. Завдяки фольклористці та створеному нею фольклорно-етнографічному колективу «Горлиця» були зібрані кращі зразки пісень, зафіксовані обряди та звичаї українського народу. У заході взяли участь: заступник голови РДА О. Кучерук, методист обласного центру народної творчості Ж. Дмитрук, працівники культури, аматорські фольклорно-етнографічні колективи, учні місцевого медичного коледжу] / Г. Мельник // Слово Придністров’я. – 2014. – 28 лют. – С. 8.

Декоративно-прикладне мистецтво

Головкіна, В. Її роботи тішать око, не залишають байдужою душу : [про майстриню народної вишивки П. П. Вінжицьку, родом з с. Соболівка Теплицького району. Майстриня вишиває серветки, рушники, скатертини, її роботи неодноразово представлялися на мистецьких виставках у м. Вінниця] / В. Головкіна // Вісті Тепличчини. – 2014. – 6 лют. – С 4.

7 лютого у фойє Теплицького районного Будинку культури відбулось відкриття виставки робіт майстрів художнього випалювання і різьблення з смт Теплик Ю. Березіна та Ю. Кота під назвою «Молюсь за тебе, Україно». На виставці представлені ікони святих – Божої Матері з Ісусом, Святого Миколая Чудотворця, Параскеви Великомучениці, Святої Трійці, майстерно створених Ю. Березіним. Майстер займається майже забутою в наш час технікою художнього випалювання, його роботи не раз брали участь в різноманітних виставках, деякі з них знаходяться в приватних колекціях і дуже цінуються сучасниками. Родзинкою його творів є те, що на зворотній стороні ікон випалені зображення храмів, у яких вони були освячені. Дану особливість майстер використовує також на картинах, зокрема портретах. В експозиції представлені два портрети відомої української письменниці, Галини Журби, два портрети всесвітньовідомого українського генія Тараса Шевченка (на звороті одного з них – текст «Заповіту») та портрет композитора Миколи Леонтовича, на тильному боці якого зображена батьківська хата в с. Марківка.

Роботи ще одного теплицького майстра Ю. Кота вражають своєю красою і високим професіоналізмом. Дерев’яні шкатулки та обрамівка настінного дзеркала вирізьблені з липи, де використана різьба і своєрідна мозаїка з різнокольорової скляної крихти. Виставку майстрів відкрили перший заступник голови районної державної адміністрації А. Ніколайчук та начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації В. Прокопенко та вручили майстрам подяки та цінні подарунки. У виконанні керівника народного театру Бджільнянського Будинку культури В. Загляди прозвучала «Молитва за Україну».

&nbs


Хроніка культурного життя Вінниччини
Лютий

  1. Частина 1
  2. Частина 2
  3. Частина 3

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше