ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїХроніка культурного життя Вінниччини
Квітень

Версія для друку

24 квітня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбувся вечір-спомин до дня Чорнобильської трагедії під назвою «Можливо, я колись прощу, але забути це не вдасться …». У заході взяли участь представники міської громадської організації «Союз Чорнобиль України», ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС, правоохоронці, члени Національної спілки журналістів України, літератори, студенти Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича, Вінницького національного аграрного університету, творча інтелігенції міста. У програмі вечора прозвучали музичні твори та вірші у виконанні студентів вінницьких навчальних закладів. Фахівцями бібліотеки до Чорнобильської трагедії підготовлено книжкові виставки та перегляди: «Пропусти Чорнобиль крізь серце» (відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих наук), «Чорнобиль в долі вінничан» (краєзнавчий відділ) та «І ти, Чорнобилю, ти теж не маєш меж…сьогодні» (сектор газетної періодики).

24 квітня у відділі економіки та аграрного виробництва відбулося засідання клубу молодого підприємця «Твій бізнес від А до Я» на тему: «Власна справа. Бізнес-планування». Засідання провела голова клубу С.А. Ходакова для студентів Вінницького національного аграрного університету та Вінницького інституту економіки Тернопільського національного економічного університету. До заходу працівники відділу підготували перегляд літератури за темою засідання.

26 квітня у відділі мистецтв відбулося відкриття персональної фотовиставки «І уві сні, і наяву» вінницького аматора Олега Швидюка. Творчість митця вирізняє вміння бачити прекрасне у буденності і «спіймати» його в незвичних ракурсах. У відкритті виставки взяли участь волонтери з Республіки Польща та Франції, студенти-іноземці вінницьких вищих навчальних закладів, рідні, близькі, друзі аматора, читачі бібліотеки та представники засобів масової інформації.

30 квітня у кіноклубі «X Муза», що діє при відділі мистецтв відбулася літературно-мистецька імпреза «Японія. Образи і традиції». У ході творчої зустрічі була представлена історія культури, мистецтва, театру і кіно цієї загадкової країни. Крім того відбувся перегляд фільму режисера Кането Сіндо «Чорні кішки в бамбукових заростях». Це вишукана стрічка, створена за японською легендою, яка стала класикою світового кіно. «Чорні кішки в бамбукових заростях» – японська чорно-біла драма з елементами хорору, яка була відзнята у 1968 р. і з тих пір вважається класикою японського кіно.

Протягом квітня у відділі наукової інформації та бібліографії експонувався перегляд літератури «Бібліографія української періодики», де представлені видання, що містять розширені анотації всіх періодичних видань другої половини ХІХ ст., наукові видання про дослідження історії архівної періодики в Україні на поч. ХХ ст., видання, що досліджують періоди розвитку та функціонування української еміграційної преси, історично-бібліографічні збірники, літописи журнальних та газетних статей різних років видання тощо.

У відділі краєзнавства, в рамках місячника популяризації екологічних знань «Екологія: дзвони сьогодення» відбулися: перегляд літератури «Екологічна безпека – запорука добробуту вінничан», на якому бажаючі мали можливість ознайомитися з особливостями природних умов та ресурсів Поділля та екологічною мережею Вінницької області за період 2004-2015 рр. та коментований перегляд літератури «Екологічна безпека – запорука добробуту вінничан».

У відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук, в рамках місячника популяризації екологічних знань «Екологія: дзвони сьогодення» відбулися заходи: екологічна акція «Скринька екологічної мудрості», тематична викладка книг з питань екології та охорони здоров’я «Екологічний острівець», книжково-ілюстративна імпреза «Заповідники та національні парки світу», лекція голови Вінницького осередку Всеукраїнської екологічної ліги О. Мудрак «Система заходів щодо охорони, примноження та раціонального використання тваринних та рослинних ресурсів регіонів України», бібліографічний огляд «Екологія промисловості: проблеми та їх вирішення».

Музейна діяльність

7 квітня розпочала роботу обласна пересувна філателістична виставка, присвячена 100-річчю української марки. Для старту Вінницької обласної пересувної філателістичної виставки обрали унікальне місце – маєток Грохольських-Можайських, Музей історії авіації та космонавтики України в смт Вороновиця Вінницького району. Для пересувної виставки підготували 10 експозицій, тематика різноманітна, кожен відвідувач зможе знайти щось близьке власним інтересам чи захопленням. Хронологія української марки, фауна та флора Вінниччини, спорт, космонавтика, народні свята і традиції, техніка – всі марки цікаві та унікальні. Організатори змістовної і навіть раритетної виставки – Вінницька дирекція Укрпошти, обласна організація Асоціації філателістів України, міське товариство колекціонерів, обласний краєзнавчий музей. До відкриття організатори виготовили спеціальний поштовий штемпель та клубний конверт, які урочисто погасили і підписали на згадку. Унікальний за змістом і тривалістю 4 роки філателістичний проект, побуває у більшості населених пунктів Вінниччини і про українську марку більше дізнаються тисячі жителів області.

9 квітня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація книги «Зелений рай» з серії «Село і люди», заснованої колективом журналу «Вінницький край». Книга, яка є першою у серії, де піднімаються питання історії міст, селищ, хуторів Вінниччини побачила світ за сприяння Департаменту інформаційної діяльності та зв’язків з громадськістю облдержадміністрації та схвалена профільною комісією обласної ради. Як зазначають автори, актуальністю цієї книги є те, що вона – не про життя героїв, а про звичайних простих людей, з їхніми перемогами і невдачами, проблемами і здобутками. Але об’єднує їх дух до своєї малої Батьківщини, родини та історії свого роду. Звертаючись до авторів книги заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та зв’язків з громадськістю облдержадміністрації В. Лазаренко відмітив, що «Редакція журналу «Вінницький край» започаткував багато цікавих проектів. Але головне, що в цій книзі демонструється низка визначних етапів, які вже є в історії: період Великої Вітчизняної війни, «відбудови», 1946 рік – початок вже третього голоду в Україні. Нагально, що у підсумку є портретна галерея, починаючи з простих людей, завершуючи керівниками, які виросли на землі, яку представили автори. Своїм виступом всіх присутніх привітав самодіяльний ансамбль «Подільські барви», співаючи українських пісень. В урочистій події взяли участь представники загальних середньоосвітніх та вищих навчальних закладів району та області, письменники, журналісти, історики та краєзнавці.

 

10 квітня у Вінницькому обласному художньому музеї відбулося відкриття виставки «Кунсткамера. Диковинки Вінниччини». Задумана як видовище з позначеними тематично-часовими складовими, вона несе в собі широкий спектр функціональних місій: від художньої, пізнавальної, історичної, природно-натуралістичної до розважальної та навіть епатажної. Цей проект, таким чином, поєднує в собі освітні та розважальні функції у відповідності до вимог сучасного музейного менеджменту. Кунсткамера, або кабінет рідкостей, як відомо, демонструє предмети старовини, що розкривають історію і побут різних народів. Як і в будь-якій кунсткамері, на виставці можна побачити все – старі голландські пейзажі, натюрморти, жанрові сцени й живописні портрети, порцелянові статуетки, різьблені шкатулки, трості та чайний столик з вугільним самоваром, віденську скриню з ніжним флористичним розписом та шахи у футлярах з червоного дерева, зразки унікальних вишивок і набір жіночих сумочок-клатчів, з яким гармонують театральний бінокль та маленька шарманка-рояль. Вони сусідують з опудалами птахів, черепами гризунів і навіть людськими ембріонами в розчині формаліну – все як у справжній кунсткамері. Експонати, що представлено на виставці, підібрано з фондів музею, приватних антикварних зібрань, а також з кафедри патанатомії Вінницького національного медичного університету ім. М. Пирогова.

16 квітня до Міжнародного дня авіації та космонавтики, в одному з експозиційних залів Вороновицького музею історії авіації та космонавтики відкрито міні-виставку, присвячену історії космонавтики та діяльності ветерана космодрому «Байконур», професору ВДПУ Івану Івановичу Зайцю. На виставці презентовано особисті речі І. Зайця, фотодокументи, фотографії, книги, ілюстрації, які відтворили підкорення космосу людством. У цей день до музею прибули ветерани праці та Збройних Сил, які об’єднались в творчий клуб «Імпульс» м. Вінниця, вони оглянули виставку та прослухали тематичну екскурсію. Також перед присутніми виступила лектор Вінницького планетарію М. Левченко, яка розповіла про Всесвіт, Космос та поділилась спогадами про Івана Івановича Зайця.

17 квітня у Вінницькому літературно-меморіальному музеї М. Коцюбинського відбулась презентація книги Миколи Крижанівського «Черепки». Відомий скульптор та журналіст спробував себе у письменництві. Темою обрав рідне село, його жителів та нелегку історію маленької Батьківщини. Книга М. Крижанівського «Черепки» вперше побачила світ у «Бібліотечці журналу «Вінницький край». Появу окремого видання зумовили зацікавлені відгуки, як читачів, так і професійних літераторів. Редактором книги став Анатолій Подолинний. Критик відзначив стильову і мовну своєрідність, правдиве слово про сучасне сільське життя.

25 квітня у Музеї гончарного мистецтва ім. О. Г. Луцишина, відбулося відкриття виставки робіт геніальної майстрині-вишивальниці Віри Роїк. У експозиції презентовано рушники, серветки та доріжки вишиті майстринею. Вона залишила величезний творчий спадок з більш як тисячі оригінальних і самобутніх робіт, понад триста з яких вишиті за її власними орнаментами. Зараз її спадщина, що знаходиться у Музеї української вишивки Кримського етнографічного музею, знаходиться у невизначеному становищі, проте частину шедеврів було привезено на виставку до Вінниці. Вишиті серветки, рушнички, картини, наволочки, сорочки, запаски виконані переважно полтавською гладдю, хрестиком та крученою ниткою. Майстриня народної вишивки народилася в місті Лубни на Полтавщині, але більше півстоліття прожила в Криму і всі роки намагалася розвивати там українське декоративно-ужиткове мистецтво. У 1981 р. вперше на полтавській землі, в Лубнах, відкрилася персональна виставка Віри Роїк під назвою «Український рушничок». Ця назва її виставки залишилася назавжди. Віра Роїк організувала понад 140 персональних виставок своїх творів «Український рушничок» в усіх обласних центрах країни та у Росії, Німеччині, Болгарії, Польщі, Туреччині, Бельгії, Франції, Угорщині, Італії, Монголії, США, Хорватії. До останніх днів свого життя 99-рiчна майстриня продовжувала вишивати.

29 квітня в Тростянецькому краєзнавчому музеї відбулось засідання «круглого столу» на тему: «Герої нашої історії в пам’яті поколінь», приуроченого 69-й річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні. У засіданні взяли участь: начальник інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю райдержадміністрації С. Гіленко, керівник районного методичного кабінету С. Дячук, директор Тростянецького краєзнавчого музею Л. Шамраєнко, голова районного об’єднання ветеранів України М. Мельник, голова ветеранської організації смт Тростянець А. Голенченко, голова первинної ветеранської організації с. Ободівка Є. Мазурик, голова первинної ветеранської організації с. Тростянчик К. Червонецька та комунальні ЗМІ району. Метою проведення даного засідання було вшанування та увічнення героїчного подвигу захисників Вітчизни, які, виявивши масовий героїзм, небачену стійкість, патріотизм, у жорстокій війні з фашистськими загарбниками відстояли свободу і незалежність Батьківщини. В ході засідання було передано капсулу із землею, від пам’ятників та братських могил, розташованих на теренах району, Тростянецькому краєзнавчому музею. По завершенню учасники засідання дійшли до висновку, що посилення уваги суспільства до потреб ветеранів війни, поліпшення їх соціального захисту, поваги та вдячності ветеранам Великої Вітчизняної війни за їх ратні подвиги у боротьбі з фашизмом, шануючи традиції Українського народу зберігати пам’ять про захисників Вітчизни є важливим в умовах сьогодення.

29 квітня в академічній залі Вінницького обласного краєзнавчого музею розпочала свою роботу виставка «Під вітрилами історії». Експозиція презентує колекцію моделей-копій кораблів і суден, створених колективом Вінницьких судномоделістів-спортсменів, що діє при обласній організації Товариства сприяння обороні України (ОО ТСОУ). Основу експозиції складають моделі вітрильників і суден багатьох країн і народів світу у різні епохи, доля яких стала яскравою сторінкою в історії розвитку суднобудування і мореплавства, які були героями військових подій та географічних відкриттів. Моделі відтворюють найдрібніші деталі зовнішнього вигляду, такелажу, оснащення, озброєння своїх історичних праобразів. Моделі, які представлені на виставці, свого часу побували на чемпіонатах світу, Європи, України, на міжнародних кубкових змаганнях, презентуючи судномоделювання Вінниччини на найвищому рівні. Експозицію доповнюють репродукції відомих мариністів, живописні роботи вінницького художника Ігоря Майструка та його учнів на теми морської романтики.

 

Протягом квітня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї тривала персональна виставка Сергія Дорошина «Єднання душі з природою». В експозиції представлено більше 50 живописних творів різного жанрового спрямування: натюрморти, пейзажі, фантастичні композиції. Перші роботи автора написані акварельними фарбами, гуашшю, зараз художник-аматор опанував досить складну техніку – олійний живопис. Сюжетами його творів є вишукані натюрморти, ефектні пейзажі – серед них можна зустріти і українські краєвиди різної пори року, і відомі пам’ятки Європи. Серед реалістичних тем вирізняється серія фантастичних творів з сутінковим червоно-фіолетовим колоритом. Протягом роботи виставки, працівники музею влаштовували майстер-класи для людей з фізичними та психічними вадами.

Театрально-концертна діяльність

У Вінницькому академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського протягом квітня відбулися вистави: «Потрібен брехун» (сатирична комедія на дві дії) Д. Пса фас, «Майська ніч» (музична комедія на дві дії) М. Старицький за М. Гоголем, «Оркестр» (фарс у ритмі танго) Жан Ануй, «Шельменко-денщик» (водевіль на дві дії) Г. Квітка-Основ’яненко, «Ассо та Піаф» (сторінка життя великої співачки) О. Миколайчук-Низовець, «Анна Кареніна» (театральний роман на дві дії) Л. Толстой, «Політ над гніздом зозулі» (п’єса на дві дії) К. Кізі, Д. Вассерман, «Маруся Чурай» (поема для театру на дві дії) Л. Костенко, «Я б тобі небо прихилив…» (драма) І. Карпенко-Карий, «Софія» (театральна версія життя Софії Потоцької на дві частини) В. Селезньов, «Замовляю любов» (комедія для дорослих) Т. Іваненко, «Квітка з чарівної рукавички» (казка-притча) В. Лис, «Ревізор» (комедія на дві дії) М. Гоголь, «Назар Стодоля» (козацька балада на дві дії) Т. Шевченко, «Я б тобі небо прихилив…» (драма) І. Карпенко-Карий, «Осінь у Вероні» (трагікомедія на дві дії) А. Крим, «Рисове зерно» (комедія на дві дії) А. Ніколас, «Хелемські мудреці» (комедія-притча на дві дії) М. Гершензон, «Осіння мелодія» (драматичний етюд на чотири малюнки) В. Селезньов, «Ніч Святого Валентина» (фантазії на тему кохання) О. Мардань, «Шалений день, або Одруження Фігаро» (комедія на дві дії) П’єр Бомарше, «Дядя Ваня» (комедія на дві дії) А. Чехов, «Лісова пісня» (міф с прадавніх часів) Л. Українка.

12 квітня у міському Палаці мистецтв «Зоря» відбулося музичне святкування 60-річчя рок-н-ролу, за участю гуртів: «Larus», «Klondike», «Banditoz Band» та «The Hypnotunez».12 квітня 1954 року Біл Хейлі та його «The Comets» з’явилися на екранах національного телебачення США з піснею, що стала легендарною – «Rock around the clock». Акції до Дня народження рок-н-ролу проводяться у Вінниці ще з 1994 року. Зараз базою Вінницького рок-клубу служить Палац мистецтв «Зоря». Цей концерт став одним з циклу концертів, що проводилися у місті на підтримку Збройних сил України.

13 квітня у кінотеатрі «Родина» м. Вінниця відбувся концерт українського гурту «AtmAsfera». Нова концертна програма, яку презентували музиканти, носила актуальну назву «За мир та єдність України!». Гурт «AtmAsfera» працює в стилях world та indie music, комбінує класичні форми з джазовими імпровізаціями, експериментує поєднанням рокового звучання з фолковими та етно-мотивами зі всього світу. Окрім основних інструментів – флейти, синтезатора, мандоліни, гітари, бас-гітари та барабанної установки, в арсеналі музик безліч ударних, різноманітні перкусії, чисельні флейтові, віолончель, електро-гітара, чаймс, ідіофон, трембіта, саксонет, ксилофон та інші музичні інструменти.

22 квітня, в рамках благодійної акції з метою підтримки військових частин Вінницької області, у Погребищенському районному кінотеатрі ім. В. Терлецького, відбулася благодійна концертна програма «Нас об’єднала українська пісня» за участю голови райдержадміністрації С. Скарбовійчука, заступника голови районної ради С. Волинського, громадськості міста та районних ЗМІ. Учасників благодійної акції вітали зразковий вокальний ансамбль Погребищенської школи №1 «Молоде покоління», учасники народного хорового колективу «Ветеран», танцювальний колектив «Ювента» дитячої музичної школи, ансамбль медичного коледжу «Зорепад», солісти Б. Пирогов, Ю. Табуровська, Я. Моргун, М Ільченко, І. Капистинський, П. Слободян, Р. Петришина, А. Кудим, О. Лісовська, А. Лесюк, А. Коваленко, В. Хохлан. Відповідно до програми заходу відбувся аукціон виробів майстрів образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва Надросся. Зібрані кошти під час благодійної програми перераховані на банківські реквізити військових частин Вінницької області.

 

Адамусик, І. «Життя – це театр…» : [про діяльність Театру мініатюр, що діє при Жмеринській міській ЗОШ №3 вже протягом 15 років. Нещодавно у театрі закінчився театральний сезон, який присвячувався український драматургії під назвою «Життя – це театр»] / І. Адамусик // Інфо Жмеринка. – 2014. – 25 квіт. – С. 8.

25 квітня у Вінницькому літературно-меморіальному музеї М. Коцюбинського відбувся творчий вечір Андрія Сенченко, керівника циганського ансамблю «Андо Шатро», лауреата Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів, автора поетичної збірки «Бумеранг». Циганський шоу-театр «Андо Шатро» був заснований Андрієм Сенченком у 1998 році. На його базі у 2001 році був створений Вінницький регіональний центр культури та мистецтва циганського народу «Девлеса, ромале!» («З Богом, цигани!»). Головний режисер та художній керівник циганського шоу-театру «Андо Шатро» А. Сенченко – поет, композитор, гітарист і співак (попередня артистична діяльність якого проходила у Московському державному музично-драматичному циганському театрі «Ромен»). Член міжнародної та національної спілки журналістів України, кореспондент Всеукраїнської ромської газети «Романі Яг».

28 квітня в приміщенні Вінницького академічного музично-драматичного театру ім. М. Садовського асоціація пенсіонерів «Поділля» відсвяткувала своє 15-річчя. Подібні святкування збирають кожних п’ять років не тільки пенсіонерів – членів Асоціації, але й численних друзів та спонсорів добровільного громадського об’єднання. Цього разу засновник та керівник Асоціації пенсіонерів «Поділля» Т. Казимирова, яка розпочала урочистий захід, приймала вітання від обласного керівництва, представників громадських організацій, що опікуються пенсіонерами та керівництва вінницького козацького полку ім. Івана Богуна. Заступник голови облдержадміністрації Л. Щербаківська передала ювілярам щирі вітання від голови ОДА А. Олійника та вручила найбільш активним членам Асоціації почесні грамоти. З вітальним словом до учасників зібрання також звернулась заступник голови обласної ради Н. Солейко. Від громадської організації «Україна молода», крім найщиріших вітань, Асоціація пенсіонерів «Поділля» отримала іменинний торт у формі власної емблеми. Справжньою окрасою свята став виступ хору пенсіонерів під керівництвом М. Йохни. У виконанні колективу прозвучали українські народні та відомі патріотичні пісні.

Музичне життя Вінниччини

6 квітня у Шаргородській дитячій музичній школі відбувся вечір гітарної музики «Гітара – поезія душі». Захід відбувся за участі керівників – викладачів гітари: І. Захарчук, Г. Іванишеної та С. Мельник. У вечорі прозвучали твори класичних та сучасних українських композиторів, у виконанні ансамблів різних складів: дуети, тріо, квартети, ансамблі молодших та старших класів. Всі учасники музичного вечора, у складі 27 учнів, мали змогу продемонструвати свої творчі виступи.

9 квітня в актовій залі Соболівської дитячої музичної школи Теплицького району відбувся сольний концерт «Будьмо знайомі» учениці 8 класу фортепіано Н. Жмур. Дівчина приймає активну участь у конкурсах та фестивалях, зокрема стала лауреатом ІІІ премії Міжнародного фестивалю «Золотий зорепад» у м. Дніпропетровську, дипломантом ІV Міжнародного конкурсу «Зірки ХХІ століття» в м. Кривий Ріг, виборола ІІ місце у Всеукраїнському конкурсі фортепіанних ансамблів «Юний віртуоз» у м. Кривий Ріг. У програмі заходу прозвучали твори світової музичної класики Й.С. Баха, Й. Гайдна, К. Черні, Є. Юцевича, В. Коровіцина та твори українських композиторів О. Білаша, М. Степаненка.

12 квітня у Вінницькому училищі культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича відбувся концерт хорових колективів Дитячої музичної школи № 1, у рамках мистецького проекту «А серце пам’ять береже», приуроченого 70-річчю визволення Вінниччини від фашистських загарбників. Загалом, в рамках проекту, відбудеться 10 концертів всіх відділів школи. Наступний концерт відділу духових інструментів носитиме назву «Сурми майбутнього».

21 березня в Ладижинській дитячій музичній школі відбувся вечір хорової музики. В концерті взяли участь три хорових колективи: молодший хор (керівник Н. Онищенко, концертмейстер В. Івко); середній хор (керівник М. Смірнова, концертмейстер О. Подолян); старший хор (керівники Р. Мезенін та І. Мезеніна, концертмейстер М. Гнасько). Ведуча заходу М. Смірнова розпочала вечір з розповіді про хорове мистецтво та про його значення в житті людини. У виконанні дітей прозвучали різноманітні музичні твори.

23 квітня у Вінницькій обласній філармонії відбувся музичний концерт у виконанні фіналіста телевізійного шоу «Голос країни» Олександра Онофрійчука. Акомпанував йому вінницький рок-гурт «Sour Cream Madness» та Академічний камерний оркестр «Арката» (художній керівник та диригент – заслужений діяч мистецтв України Г. Курков). Володар надзвичайно потужного вокалу, переможець «Crimea Music Fest» та фіналіст шоу «Голос країни» О. Онофрійчук виконав для вінничан кращі українські пісні, романси та симфо-рок кавери світових хітів, які зазвучали по-новому завдяки супроводу оркестру.

29 квітня у концертній залі Вінницької обласної філармонії відбувся концерт багаторазового лауреата міжнародних хорових конкурсів, володаря гран-прі найпрестижніших у світі фестивалів та рекордсмена книги рекордів Гіннеса – Академічної хорової капели «Орея» м. Житомир. Це хоровий колектив, який здатен співати без нот, вражати публіку до глибини душі та приємно шокувати. Вони відомі на весь світ своїми сміливими музичними експериментами, виконавським новаторством та різнобарвним репертуаром. Житомирська міська хорова капела «Орея» була заснована в кінці 1986 р. на базі хору Житомирського музичного училища ім. В. С. Косенка за підтримки обласного Музичного Товариства, при міському Будинку культури українським диригентом та хормейстером О. Вацеком. Наразі у Житомирській хоровій капелі «Орея» співає 30 хористів, 7 з яких, за словами художнього керівника, не мають музичної освіти. У репертуарі колективу різножанрові твори українських та зарубіжних композиторів, зокрема: Баха, Моцарта, Верді, Вівальді та Бетховена. У 2011 р. на українському телебаченні «Орея» встановила новий світовий рекорд – виконала технічно надскладний твір М. А. Римського-Корсакова «Політ Джмеля» за 59 секунд.

Кіномистецтво

9 квітня у Регіональному центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик» відбувся показ та обговорення франко-американської драми з життя дикої природи, фільму 1988 р. режисера Жан-Жака Анно «Ведмідь». «Ведмідь» – захоплюючий пригодницький фільм, знятий за мотивами роману визначного американського і канадського письменника Джеймса Олівера Кервуда «Грізлі». Серед величних пейзажів Британської Колумбії сталася зворушлива історія про ведмежатко, що втратило свою маму і залишилось на самоті, в той час, як двоє мисливців продовжують блукати по лісі у пошуках здобичі. Доля зводить разом осиротілого малюка та величезного пораненого ведмедя. Їх стосунки складаються не просто, але мисливці з рушницями та злими собаками виявляються набагато страшнішими. Зіткнення людей та тварин неминуче.

16 квітня у «Зеленому кінотеатрі», що діє на базі Регіонального центру сучасного мистецтва «Арт-Шик», відбувся перегляд та обговорення документального фільму «Гезленд», у якому показані вражаючі факти про екологічні загрози, які несе технологія видобутку сланцевого газу. У 2006 р. американський кінорежисер Джош Фокс отримав е-мейл, у якому йому пропонували 100 000 доларів за дозвіл добувати сланцевий газ на його землі. Він вирішив дослідити які переваги та недоліки має для нього дана пропозиція і об’їздив для цього всю країну. Побачені ним факти негативного впливу видобутку сланцевого газу на природу та здоров’я людей виявились просто приголомшливими. У фільмі також показана правда про бездіяльність чиновників, бюрократизм та корупцію. Це глибокий важкий документальний фільм про роль грошей у сучасному світі, вичерпність природних ресурсів і про те, як легко звичайним громадянам стати маріонетками людей, наділених великою владою. Фільм «Гезленд» був номінований на премію «Оскар» у 2011 р. у категорії «Найкращий документальний фільм».

30 квітня у Регіональному центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик» відбувся перегляд та обговорення фільму «Шушу: музика кохання» (1995р.). Відвідувачі кіноклубу зустрілися з музичним імпресіоністом – композитором Клодом Дебюсі, адже фільм – це музична біографічна драма, яка розповідає про любов вмираючого композитора до своєї єдиної дочки. Клода Дебюсі часто називають творцем музики ХХ століття. Багато чого дійсно ріднить його з художнім імпресіонізмом: самодостатня барвистість невловимих, текучо-рухомих моментів, любов до пейзажу, повітряна зворушливість простору. Дебюссі вважав, що музика подібна до природи своєю нескінченою мінливістю і багатоликістю форм.

Образотворче мистецтво

Зоренко, В. Полотна, що зцілюють душу : [у Жмеринському історичному музеї відбулося відкриття виставки полотен талановитого жмеринського художника Володимира Солодкого. У творчому доробку митця проникливо-ліричні пейзажі й колоритні натюрморти, портрети, в яких наче оживає глибинна сутність людської душі, картини на історичну тематику та біблійні сюжети. Особливе місце в творчості художника посідає іконографія. Освоївши канонічні правила іконопису й отримавши благословення священика натхненно створює рідкісної краси ікони, пишучи їх на липових дощечках темперними фарбами з використанням сусального золота. Кожна ікона вражає довершеністю й особливим сяйвом духовності] / В. Зоренко // Інфо Жмеринка. – 2014. – 11 квіт. – С. 6.

Рубаняк, М. Картини заворожують своєю красою, яскравістю, цікавістю : [інтерв’ю з художником Володимиром Солодким про відкриття його першої персональної виставки, яке відбулося у приміщенні Жмеринського музею історії міста] / М. Рубаняк // Жмерин. газ. – 2014. – 11 квіт. – С. 7.

17 квітня у Регіональному центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик» відбулося відкриття виставки живопису художниці Агіци Бо-Гі, яка малює медитативні картини. Більшість робіт замість назви мають вірш, що не пояснюють і не описують зображене, а настроюють на певну хвилю, для повнішого сприйняття живопису. З цією ж метою авторкою було продемонстровано перфоманс зі словом «ти», у стилі рухової імпровізації, абстрактного невербального спілкування з присутніми.

Олянчук, О. Захоплень світ яскравий : [яскраві картини у техніці вітражу створює юна жмеринчанка Іванна Мельник. Творчий доробок одинадцятирічної майстрині складає півтора десятка картин – це пейзажі, квіти та казкові персонажі. Деякі з цих робіт жителі м. Жмеринка могли оцінити під час конкурсу «Жмеринщина має таланти», у якому Іванна стала фіналісткою] / О. Олянчук // Інфо Жмеринка. –2014. – 18 квіт. – С. 8.

Лохман, А. Художник, сповнений невичерпного життєлюбства : [про поета і художника з с. Федорівка Шаргородського району – Григорія Гапчака. Картини митця прикрашають стіни місцевої школи, сільської бібліотеки та Шаргородського районного музею образотворчого мистецтва. Також Г. Гапчак реставрує та малює нові картини в церкві Пресвятої Богородиці в рідному селі] / А. Лохман // Шаргородщина. – 2014. – 18 квіт. – С. 5.

28 квітня у холі Вінницької міської ради відбулося відкриття фотовиставки «Сонце єднає нас». Автор робіт – директор Вінницького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Світлана Сулімова. На кожній з 30 світлин, представлених на виставці, можна побачити сонце у різних ракурсах. Перший фотознімок С. Сулімова зробила у 2004 р., піднявшись на гору Святого Мойсея у Єгипті.

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

У березні-квітні відбувся щорічний обласний фестиваль-огляд художньої самодіяльної творчості учнів професійно-технічних навчальних закладів «Подільські зорі» на тему: «Культурна спадщина Європи». Участь в заході взяли близько 1600 учнів з 31 професійно-технічного навчального закладу Вінниччини. Учнівські колективи та окремі виконавці професійно-технічних навчальних закладів демонстрували свої таланти в таких номінаціях: хореографічне, вокально-хорове, фольклорне, театральне мистецтво; сольний спів; художнє читання; інструментальний та оркестровий жанри. Захід проводився з метою художньо-естетичного виховання учнів, активізації роботи гуртків художньої самодіяльної творчості, розвитку творчих здібностей учнівської молоді. Незалежне журі оцінювало відповідність концертної програми тематиці фестивалю, різножанровість, виконавську та акторську майстерність, сценічну культуру, режисуру концертної програми, оригінальність постановки номеру якість музичного супроводу тощо. За підсумками огляду визначено 123 переможці, з них: І місце – 49 учнів; ІІ місце – 39 учнів; ІІІ місце – 35 учнів. Захід організовано Вінницьким державним центром естетичного виховання учнів ПТНЗ. Переможців фестивалю-огляду було відзначено дипломами Департаменту освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації відповідних ступенів.

Пухальський, В. Пісня, музика – велике мистецтво, можливо, найпрекрасніше з усіх : [про діяльність аматорського ансамблю «Світанок» сільського Будинку культури с. Сорока Іллінецького району. Репертуар ансамблю складають українські народні пісні, пісні самодіяльних композиторів, твори сучасних українських авторів. Ансамбль є лауреатом Всеукраїнського фестивалю «Театр на городі» 2012 р. Колектив, який у цьому році буде відзначати 45-ту річницю існування, нараховує 16 співаків, інструментальну та танцювальну групи] / В. Пухальський // Трудова слава. – 2014. – 3 квіт. – С. 8.

7 квітня у Вінницькому академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського відбувся ювілейний творчий вечір народного ансамблю танцю Вінницького міського центру художньо-хореографічної освіти дітей та юнацтва «Барвінок». Один з найкращих танцювальних колективів України відсвяткував своє 30-річчя. Ансамбль «Барвінок» відомий не лише в Україні, але й далеко за її межами. Наразі концертний склад налічує понад 100 танцюристів, а взагалі у центрі навчаються близько півтори тисячі вихованців. На святкування ювілею завітали вихованці центру, їх батьки і випускники, які не полишають танцювальної кар’єри.

Декоративно-прикладне мистецтво

Творча майстерня оригамі : [на базі Погребищенського Будинку художньої та технічної творчості дітей відбувся конкурс учнівської молоді «Майстри оригамі». У конкурсі взяли участь вихованці Погребищенських ЗОШ № 1 та № 2 , Андрушівської, Ширмівської, Мончинської, Очеретянської, Павлівської та Гопчицької шкіл. Мета конкурсу – популяризація технічних гуртків серед учнівської молоді, залучення школярів до навчання у технічних гуртках, підтримка обдарованої молоді, сприяння реалізації творчого потенціалу підростаючого покоління. Переможців визначали в командній першості за сумою набраних балів протягом конкурсів. Всі учасники заходу відзначені за активну участь] // Колос. – 2014. – 4 квіт. – С. 2.

Караулан, М. Бісероплетіння знову в моді? : [про виставку творчих робіт з бісеру юної майстрині О. Поворозюк, яка відкрилася у Гніванській міській бібліотеці № 1] / М. Караулан // Маяк. – 2014. – 4 квіт. – С. 8.

Юзвак, Т. Творить пасхальні обереги : [про майстриню з Яришівки Томашпільського району Олену Григорук. Майстриня виготовляє писанки та мальованки різними техніками, але нове творче дихання у О. Григорук відкрилося після знайомства з заслуженим працівником культури, художницею та писанкаркою Оксаною Городинською з Могилева-Подільського] / Т. Юзвак // Томашпіл. вісн. – 2014. – 16 квіт. – С. 3.

Творчі звіти, конкурси, фестивалі, свята мистецтв

На початку квітня майже у кожному районі області відбувся районний етап VII Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Молодь обирає здоров’я». Мета конкурсу – формування, утвердження, популяризація та пропаганда здорового способу життя, запобігання негативним проявам серед дітей та молоді, утвердження суспільної моралі, виявлення та підтримка талановитих підлітків. Впровадження здорового способу життя серед дітей та молоді є пріоритетним напрямком діяльності структурних підрозділів райдержадміністрації, які регулярно проводять різноманітні заходи спрямовані на пропаганду здорового способу життя. Нестандартні сценарії, яскраві костюми, спортивно-хореографічні композиції створювали атмосферу свята, хоча й команди-конкурсанти висвітлювали серйозну тему. Зі сцени учасники фестивалю закликали до повноцінного і насиченого життя, вказували шляхи самореалізації та гармонійного розвитку особистості, використовуючи вокальні, хореографічні, художньо-спортивні здібності. Також командами були представлені тематичні плакати. Команди-переможці братимуть участь в обласному етапі фестивалю, який проходитиме у травні у м. Вінниця.

1


Хроніка культурного життя Вінниччини
Квітень

  1. Частина 1
  2. Частина 2
  3. Частина 3

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше