ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїВерсія для друку

Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва

 

 

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Квітень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

 

Вінниця, 2014

 


Загальний розділ

 

10 квітня в прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА відбулося засідання робочої групи з проведення у Вінницькій області ІХ Всеукраїнської благодійної акції «Серце до серця» з метою збору коштів для допомоги дітям з вадами зору – «Я хочу бачити життя!». Участь у засіданні взяли: начальник управління у справах сім’ї та молоді облдержадміністрації О. Стоялова, начальник відділу лікувально-профілактичної допомоги дитячому населенню Департаменту охорони здоров’я та курортів ОДА Л. Бевза, керівники структурних підрозділів облдержадміністрації, причетні до проведення акції на Вінниччині, а також регіональний представник Всеукраїнського благодійного фонду «Серце до серця» Т. Дрончак. За словами О. Стоялової, сьомого квітня в області стартувала ІХ Всеукраїнська благодійна акція «Серце до серця». Її організаторами виступає Всеукраїнський благодійний фонд «Серце до серця». Акція ставить за мету суспільний збір коштів та придбання медичного обладнання для надання допомоги хворим дітям. Щороку призначення акції змінюється. Цьогоріч акція триватиме до 27 квітня. У цей період вона проходитиме на підприємствах, в організаціях, установах та закладах області з широким залученням громадськості, студентської молоді, педагогів, викладачів, батьків. У дні проведення Акції на вулицях сіл, селищ, міст області працюватимуть волонтери. Фінальні заходи акції у районах і містах області заплановано на 26 квітня. В області будуть проводитися різноманітні масові заходи – концерти за участю дитячих і молодіжних творчих колективів, майстер-класи, виставки творчих робіт, аукціони та змагання. Всі зібрані кошти будуть перераховані на єдиний рахунок Акції. В ході засідання члени робочої групи обговорили ключові організаційні питання, внесли свої пропозиції щодо місця та часу проведення фінальних заходів.

15 квітня в Крижопільському районному Будинку культури відбулись звітні збори профспілкового комітету райкому профспілки працівників культури району, за участю представників обласного профспілкового комітету працівників культури: голови обкому профспілки працівників культури Т. Побережної, головного бухгалтера обкому Л. Маркової, керівника департаменту правового захисту та охорони праці федерації профспілок області В. Шевчука. На зборах були присутні 120 працівників закладів культури і мистецтв району, які є членами первинних профспілкових організацій працівників культури. Про роботу профспілкового комітету звітувала голова комітету С. Кімаківська. З оцінкою роботи профспілкового комітету та аналізом своєї роботи на зборах  виступили: голова профспілки клубних працівників культури району А. Франчук, голова профспілки педагогічних працівників Крижопільської школи естетичного виховання О Барановська та бібліотекар Крижопільської централізованої бібліотечної системи М. Бабій. Голова обкому профспілки працівників культури Т. Побережна запропонувала провести зустрічі з головами сільських територіальних громад щодо захисту прав та відстоювання інтересів працівників сільських закладів культури району.

Остапенко, Т. Микола Денисенко видав 16 книг : [про творчу діяльність Миколи Денисенка – головного спеціаліста з питань охорони культурної спадщини та розвитку туристичної діяльності відділу культури Немирівської РДА. Протягом 35 років М. Денисенко займається дослідницькою і краєзнавчою роботою. Видав 16 книг. У 2013 р. отримав премію ім. Марка Вовчка] / Т. Остапенко // Прибуз. новини. – 2014. – 24 квіт. – С. 5.

26 квітня регіональне представництво Всеукраїнського благодійного фонду «Серце до серця» та управління у справах сім’ї і молоді облдержадміністрації провели фінальні заходи обласного етапу Всеукраїнської благодійної акції з метою допомоги дітям з вадами зору – «Я хочу бачити життя!», які відбулись на Європейській площі у м. Вінниця. З вітальним словом виступила начальник управління у справах сім’ї та молоді облдержадміністрації О. Стоялова, яка висловила переконання: попри те, що офіційні результати будуть оголошені дещо пізніше, Вінниччина вкотре здобуде першість за підсумками проведення акції. Для всіх охочих відбулися майстер-класи з декоративно-прикладного мистецтва від міських бібліотек, діяла виставка-ярмарок робіт учнів загальноосвітніх шкіл міста. В рамках заходу також відбулась демонстрація бойових мистецтв від Вінницького козацького полку ім. Івана Богуна та майстер-клас від учасника Міжнародного фестивалю сучасного мистецтва ArtUkraine – 2013 Д. Ганджука. В концертній програмі взяли участь танцювальні колективи, вінницькі рок-гурти «НеБо» та «Шопопало-Бенд», а також учасники теле-проекту «Голос країни».

   

29 квітня в приміщенні Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича відбулася колегія управління культури і туризму ОДА. У роботі колегії взяли участь: заступник голови облдержадміністрації Л. Шербаківська, начальник управління культури і туризму ОДА М. Скрипник, заступник начальника управління культури і туризму ОДА Г. Куделя, головний спеціаліст управління культури і туризму Г. Пасека, начальник фінансово-господарського відділу управління культури і туризму З. Свіргун, директор Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича, заслужений артист України С. Городинський, директор Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, заслужений працівник культури України Н. Морозова, директор Вінницького обласного центру народної творчості Т. Цвігун, начальники районних відділів культури, директори навчальних закладів, викладачі області.

Звертаючись до присутніх, заступник голови облдержадміністрації Людмила Щербаківська відзначила, що працівники в галузі культури виконують одну з найблагородніших місій навчаючи вінничан зберігати і цінувати українську культуру, традиції. «Ми всі повинні виховувати дітей та молодь в дусі патріотизму й поваги до нашої держави, зберігати й примножувати нашу культурну спадщину, бо культура – вічна» – наголосила Л. Щербаківська.

Звітуючи перед присутніми Марія Скрипник охарактеризувала основні завдання, що ставить перед собою управління в поточному році та звернула увагу присутніх на першочергові проблемні питання і здобутки. За інформацією начальника управління культури і туризму облдержадміністрації, у поточному році продовжено традицію забезпечення першим робочим місцем випускників Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича та Тульчинського училища культури. За словами М. Скрипник, позитивним досягненням у роботі також є те, що протягом останніх років вдалося зберегти мережу закладів культури, кількість яких становить 2062. Мережа закладів культури Вінниччини одна з найбільших в Україні. Також ведеться тісна співпраця з туристичними фірмами і туристичними агенціями, яких в області налічується 27. Збережено кіномережу у 17 районах, поповнено бібліотечні фонди. Позитивом у галузі культури є рішення обласної Ради щодо створення навчально-методичного центру культури, мистецтва та туризму, де в минулому році підвищило свою кваліфікацію 500 працівників, а в цьому році планується 530. Під час колегії усі присутні мали можливість висловитись щодо підтримки та шляхів розвитку галузі культури області і покращення її роботи. По завершенню колегії у Вінницькому училищі культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича відбувся звітний концерт студентів, викладачів та творчих колективів області під назвою «Мистецька молодь за єдину Україну!».

29 квітня в приміщенні облдержадміністрації відбулося засідання оргкомітету щодо плану заходів з підготовки та відзначення 69-річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні. У вступному слові заступник голови облдержадміністрації Л. Щербаківська акцентувала особливу увагу на необхідності належного вшанування ветеранів, аби вкотре підкреслити той факт, що суспільство визнає та цінує їх величний подвиг. Учасники робочої наради взяли до уваги та обговорили усі пропозиції членів оргкомітету. Зокрема, було розглянуто питання щодо участі керівництва обласної державної адміністрації у заходах з нагоди Дня Перемоги, стану виплати одноразової допомоги до 9 травня учасникам бойових дій та їх соціального захисту, а також обговорено сценарний план проведення урочистостей в обласному центрі. Програма вшанування пам’ятної дати 9 травня включає низку цікавих заходів: відбудуться молебні за загиблих воїнів у храмах області, урочиста церемонія нагородження та святкове привітання ветеранів Великої Вітчизняної війни в холі Вінницької міської ради, театралізована церемонія покладання вінків та квітів до Вічного Вогню біля Меморіалу Слави на Європейській площі, святкова хода за участю ветеранів війни та громадськості міста, Парад праправнуків, велопробіг миру, молодіжні флешмоби на майдані Небесної сотні та мистецька акція «Дякуємо за Перемогу!» за участю Академічного міського камерного хору «Вінниця», виставка військової техніки в Центральному парку культури і відпочинку ім. М. Горького, а також низка концертних програм на різних майданчиках міста, що триватимуть протягом усього дня.

29 квітня на фасаді Жмеринської загальноосвітньої школи-гімназії та ЗОШ № 6, де навчались жмеринчани – Валерій Брезденюк та Леонід Полянський відкрито меморіальні дошки на їх честь. Це імена Героїв, які поклали життя на вівтар свободи, честі, права гідно жити в своїй державі. В мітингах-реквіємах з нагоди відкриття взяли участь керівництво міста та району, сім’ї загиблих, учнівські та педагогічні колективи, громадськість міста.

Тарас Шевченко і Вінниччина

 

1 квітня у Ладижинській ЗОШ № 2 відбувся традиційний огляд художньої самодіяльності. Цього року концертна програма присвячена 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка. В програмі заходу прозвучали вірші Великого Кобзаря та пісні на слова Т. Шевченка: «По діброві вітер виє», «У перетику ходила», «Весна» та ін. Танцювальний колектив «Акварель» підготував хореографічну композицію «Не нарікаю на Бога».

3 квітня в Козятинській районній державній адміністрації відбувся тематичний вечір «Благословив Шевченко словом Україну», з нагоди 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка. З вітальним словом до присутніх звернувся перший заступник голови райдержадміністрації М. Купчик, який зазначив, що ми щиро захоплюємося високим образом Кобзаря, його громадянською принциповістю і моральною чистотою, відданістю правді і свободі. Учасники заходу з великим задоволенням поринули у життя геніального поета: починаючи з безрадісного, рясно зрошеного слізьми дитинства, крокували стежками юності. Гості урочистого заходу мали змогу насолодитися виконанням пісень на слова Тараса Шевченка, віршами Великого Кобзаря у прочитанні в. о. директора районного Будинку культури Т. Мар’янчик. Також відбулися виступи учасників свята: заслуженого артиста України В. Діденко, чоловічого гурту «Добряни», вокального ансамблю «Розмай», народного аматорського ансамблю української пісні «Подоляни» та ін.

Сауляк, В. Міцна сім’я – міцна держава : [у Мурованокуриловецькій районній картинній галереї відбулося відкриття фотовиставки «Міцна сім’я – міцна держава», присвяченої 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Відкриваючи виставку вчитель історії, керівник краєзнавчого гуртка Вербовецького НВК та її організатор Р. Крохмалюк розповів присутнім про важливе значення сім’ї у житті кожної людини. У виконанні учнів школи, одягнених в український національний одяг відбувся концерт, на якому вони співали пісні та розповідали прислів’я про сім’ю. Також відбувся виступ юних музикантів ансамблю «Дзвіночки» районного Будинку дитячої та юнацької творчості] / В. Сауляк // Наше Придністров’я. – 2014. – 4 квіт. – С. 5.

Бондарчук, Л. «Читаймо Тараса, учимося у нього» : [під такою назвою у Рахнівсько-Лісовій дитячій бібліотеці відбувся цикл заходів, присвячених 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. З метою розкриття величі і безсмертя творчості українського поета у бібліотеці відбулися тематичні перегляди літератури, вікторини по творчості поета, конкурс знавців поезії Т. Шевченка та виставка малюнків до його творів, яку організувала місцева художниця] / Л. Бондарчук // Шаргородщина. – 2014. – 4 квіт. – С. 5.

Стоялова, О. Свято великого поета : [у Жолоб’янській сільській бібліотеці відбулося свято «Безсмертний Кобзар», присвячене 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Бібліотекар розповіла присутнім про життя і творчість Великого Кобзаря, учні читали твори видатного письменника. Також бажаючі мали можливість ознайомитися з книжковою виставкою творів Т. Шевченка та матеріалами написаними іншими письменниками про нього] / О. Стоялова // Томашпіл. вісн. – 2014. – 4 квіт. – С. 2.

Тамтура, В. Унікальна виставка робіт митців з Сутисок : [з нагоди 200-річчя від дня народження Т. Шевченка в Сутисківському історичному музеї відкрито виставку робіт місцевих художників та майстринь-вишивальниць. Виставку відвідали практично всі учні місцевої школи, які під час екскурсії не лише розглядали експонати, але й ділилися маловідомими сторінками життя Т. Шевченка та читали його поезію. Також у музеї відбулося засідання кафедри вчителів української мови та літератури Сутисківської ЗОШ під назвою «Великий син українського народу – погляд через віки»] / В. Тамтура // Маяк. – 2014. – 4 квіт. – С. 6.

Осаволюк, С. На вічному шляху до Шевченка : [у сільському Будинку культури с. Черепашинці Калинівського району відбувся заключний концерт, другого районного літературно-мистецького фестивалю, присвяченого 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Колективи одинадцяти територіальних громад району представили свої творчі виступи. У фойє Будинку культури було розгорнуто виставку робіт народних майстрів району. Територіальні громади представили різнобарвні вишиті картини, рушники, роботи з паперу, кольорових стрічок, бісеру та ін.] / С. Осаволюк // Прапор Перемоги. – 2014. – 8 квіт. – С. 2.

Ярушняк, А. «Ми чуємо тебе, Тарасе, крізь століття, і голос твій нам душу окриля» : [під такою назвою відбувся захід у Стінянській сільській бібліотеці, присвячений 200-річчю від дня народження Т. Шевченка, за участі учнів місцевої школи, вчителів та шанувальників творчості Великого Кобзаря. Всі учасники та гості з великим задоволенням відповідали на запитання про творчість Великого Кобзаря та мали змогу прочитати свої улюблені вірші. У виконанні учасників дитячого ансамблю «Русавочка» Стінянського СБК прозвучали музичні твори] / А. Ярушняк // Томашпіл. вісн. – 2014. – 9 квіт. – С. 2.

Новоженюк, Н. «Троянди шевченкової любові» : [у Петрашівській сільській бібліотеці відбулося засідання клубу за інтересами «Надвечір’я» під назвою «Троянди шевченкової любові», присвячене 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Присутні мали можливість ознайомитися з маловідомими сторінками життя і творчості Великого Кобзаря. У ході свята прозвучали вірші Т. Шевченка та пісні на його слова. Також у бібліотеці оформлено книжкову виставку-огляд «Дзвенять Кобзареві струни»] / Н. Новоженюк // Ямпіл. вісті. – 2014. – 9 квіт. – С. 3.

Черкашіна, І. Вшанували великого Кобзаря! : [до 200-річчя від дня народження Т. Шевченка у навчальних закладах Немирівського району відбулися тематичні заходи, зокрема в актовій залі НВК №2 відбулося свято по вшануванню ювілею великого письменника. На свято були запрошені завідувач комунального закладу «Немирівський методичний кабінет» Т. Собченко, голова профспілки працівників освіти Т. Гуцалюк, методист з української мови РНМК Р. Бабчинська, вчителі та учні навчальних закладів району. Заглибитись у духовну спадщину Великого Кобзаря, відчути його невмируще слово, актуальність творчості і в наші дні присутнім допомогли учні школи, які декламували видатні твори Т. Шевченка, а шкільний хор виконав пісні на слова Великого Кобзаря. Цього дня відбулося нагородження обдарованих дітей та їх наставників за якісну підготовку до Міжнародних мовних конкурсів ім. Т. Шевченка та ім. П. Яцика] / І. Черкашіна // Прибуз. новини. – 2014. – 10 квіт. – С. 5.

Романова, Н. Благословив Шевченко словом Україну : [під такою назвою у Козятинському районному Будинку культури відбулося районне свято, присвячене 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Тематичний захід організували працівники культури РДА спільно з районним Будинком культури. У ході свята звучала поезія Т. Шевченка та пісні на його слова у виконанні хору ветеранів «Прометей», заслуженого артиста України В. Доненко, народних аматорських колективів «Розмай» та «Подоляни» та ін.] / Н. Рманова // Вісн. Козятинщини. – 2014. – 10 квіт. – С. 3.

Гуляк, Г. Не згасне вогонь Кобзаря : [в Привітненській сільській бібліотеці Мурованокуриловецького району відбувся захід, присвячений 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. На святі, організованому бібліотекарем та директором сільського Будинку культури, прозвучало чимало поезії Великого Кобзаря. Також відвідувачі мали можливість переглянути викладку літератури під назвою «Творчість і життя Шевченка»] / Г. Гуляк // Наше Придністров’я. – 2014. – 11 квіт. – С. 4.

Бачара, В. Пізнай минуле з віршів Шевченка : [у Лучинецькій сільській бібліотеці Мурованокуриловецького району відбулися Шевченківські читання, присвячені 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. У виконанні учнів місцевої школи та гостей прозвучала поезія Т. Шевченка та пісні на його слова. Також у бібліотеці була оформлена виставка-роздум під назвою «Гаряча дума Кобзаря»] / В. Бачара // Наше Придністров’я. – 2014. – 11 квіт. – С. 5.

Шекетера, Т. Кобзарева пісня : [у Росошанській ЗОШ Липовецького району відбулася літературно-мистецька композиція, присвячена 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. У виконанні учнів та вчителів школи прозвучали поезія Великого Кобзаря та пісні на його слова. Також відбулася мистецька виставка на шевченківську тематику, де були представлені вироби школярів: вишиті портрети Т. Шевченка, «Заповіт», малюнки до творів, презентації, реферати тощо] / Т. Шекетера // Липовец. вісті. – 2014. – 11 квіт. – С. 2.

11 квітня на базі Бершадського медичного коледжу відбулося засідання методичної ради Вінницького базового медичного коледжу ім. Д. К. Заболотного. Тематика засідання методичної ради – багатогранність творчості Т. Г. Шевченка, присвяченого 200-річчю від дня народження Великого Кобзаря. У заході взяли участь делегації Гайсинського, Погребищенського, Могилів-Подільського та Вінницького медколеджів, заступник голови райдержадміністрації В. Кушпела, працівники відділів культури і туризму, викладачі та студенти навчального закладу, представники місцевих ЗМІ. Захід розпочався з фойє медичного коледжу, де була представлена інсценізація книги Т. Г. Шевченка «Кобзар». У читальній залі бібліотеки коледжу провідним бібліотекарем Н. Обуховською проведено презентацію панорами на тему: «Лікарі в житті Т. Г. Шевченка» та коментар книжкової виставки «Шевченкові думки переживуть віки». Наступним етапом засідання методичної ради був відкритий захід на тему: «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття…». Студенти читали вірші та співали пісні на твори Великого Кобзаря, також відбулися хореографічні постановки, інсценізації, обробки творів у сучасній інтерпретації.

Шевчук, І. Тиждень книги завершився Кобзаревими днями : [у Козятинській дитячій районній бібліотеці відбулося свято, присвячене 200-річчю від дня народження Т. Шевченка, за участі артистичних школярів літературно-мистецького клубу «Дев’ять муз». У програмі заходу відбулися читання рядків Шевченківських поезій, звучали пісні на слова Великого Кобзаря. Глядачі мали можливість переглянути п’єсу «Мені тринадцятий минало» та сценки з життя Т. Шевченка] / І. Шевчук // RІА Козятин. – 2014. – 17 квіт. – С. 9.

17 квітня в Ладижинській ЗОШ № 1 відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки до 200-річчя Величного сина українського народу – Тараса Шевченка. У заході взяли участь: в. о. голови міської ради Л. Бучко, заступник міського голови О. Ткачук, працівники відділу освіти, директори шкіл, представники агенції місцевого економічного розвитку, журналісти, працівники та учні навчального закладу.

Майструк, А. Його думки переживуть віки : [під такою назвою у Сумівській сільській бібліотеці Бершадського району відбулася літературна година, присвячена 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Учасниками заходу були учні місцевої школи. Завідуюча сільською бібліотекою А. Майструк та класний керівник Т. Грабовська розповіли присутнім про велич і безсмертя українського поета, світового генія – Т. Шевченка. Учні декламували вірші Великого Кобзаря] / А. Майструк // Бершад. край. – 2014. – 18 квіт. – С. 3.

24 квітня у м. Вінниця було дано старт проведенню мистецьких зустрічей біля пам’ятника Т. Г. Шевченку. Відтепер щочетверга біля пам’ятника відбуватимуться «Шевченківські вечори» і площа перетворюватиметься на осередок українського мистецтва. Тут збиратиметься молодь, художники, поети, митці, лунатиме Шевченкове слово та народна пісня. На відкритті проекту з музичними вітаннями виступили зразковий ансамбль бандуристів «Намисто» ВДМШ №2, фольклорний гурт «Мокоша» Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича та вихованці ВДШМ «Вишенька». У виконанні бібліотекарів та студентів ВДПУ ім. М. Коцюбинського лунали вірші та народні пісні. Наступна мистецька зустріч відбудеться 8 травня. Проект «Шевченківські вечори» презентуватиме творчу програму «Українські вечорниці».

 

Зарицька, П. Юні поети звіряють голоси : [позашкільним навчально-виховним центром Козятинського районного відділу освіти проведено фестиваль самодіяльних поетів, присвячений 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Захід відбувся у Козятинській центральній районній бібліотеці, де юні любителі крилатого слова читали власні вірші присвячені Великому Кобзарю, а також поезію Т. Шевченка. Учасники заходу отримали подарунки, а кращі вірші будуть надруковані на сторінках районної газети «Вісник Козятинщини»] / П. Зарицька // Вісн. Козятинщини. – 2014. – 24 квіт. – С. 6.

24 квітня в Тиврівському районному Будинку культури відбувся творчий звіт аматорських колективів району на предмет атестації почесних звань «народних» та «зразкових» аматорських колективів під назвою «Квітуй, во славу України, талантів Тиврівських земля!», присвячений 200-річчю від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. Участь у заході взяли: начальник управління культури і туризму облдержадміністрації М. Скрипник, голова райдержадміністрації В. Білоіван, перший заступник голови райдержадміністрації В. Киришов, голова районної ради М. Бузін, заступник голови районної ради Ж. Сілко, в. о. начальника відділу культури і туризму РДА С. Мартиневич. На підтвердження почесних звань претендували: народний аматорський колектив Тиврівського районного Будинку культури ветеранів війни і праці «Пам’ять», народний аматорський колектив Гніванського міського Будинку культури «Джерело», вокальний ансамбль Тростянецького Будинку культури «Горлиця», квартет Тиврівського районного Будинку культури «Тиверці», зразкові ансамблі Гніванської дитячої музичної школи польської пісні і танцю «Подільські мальви», вокальний ансамбль «Сузір’я фантазій», хореографічний колектив «Візерунки», фольклорний колектив «Дивоцвіт», зразковий хореографічний колектив Тиврівського районного Будинку культури «Калинонька».

Протягом квітня у відділі рідкісних і цінних видань Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва тривала виставка-ювілей «Шевченка світ – сплетіння ліній», присвячена 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Метою експозиції є розкриття величі та безсмертя українського поета, світового генія, неперевершеного майстра слова. На виставці представлені твори Т.Г. Шевченка, матеріали і спогади про його життя та творчість, мистецьку спадщину поета. Чільне місце посідають збірки «Кобзарів» різних років друку у розділі «Книга невичерпна, книга на віки». Першим серед них є прижиттєве видання 1860 р., яке видрукував Пантелеймон Куліш на кошти Платона Симиренка. Окрасою розділу є і сучасне подарункове видання «Кобзаря» 2006 р. Творчість Т.Г. Шевченка має світове значення. Його твори перекладено всіма слов’янськими та багатьма мовами світу, частина з них представлена на виставці окремим розділом «Обійшов усю землю Кобзар». Демонстрація художніх альбомів з його малюнками та замальовками в наступному розділі «Гармонія пензля і слова» є свідченням художнього генія, що жив у душі Шевченка нарівні з поетичним. Видатний митець пробував себе у різноманітній техніці, навіть у скульптурі, а за успіхи у гравюрі йому було присвоєно звання академіка. Остання полиця експозиції «Тернистими шляхами долі» присвячена спогадам сучасників про Шевченка, дослідженням науковців та вшануванню пам’яті сина українського народу.

До Великодніх свят

1-17 квітня у Вінницькому палаці дітей та юнацтва ім. Л. Ратушної відбулася виставка-конкурс дитячої творчості «Великодні дзвони». У виставці взяли участь учні 34 шкіл міста, Вінницького технічного ліцею, приватної школи «Дельфін» та вихованці міського Палацу дітей та юнацтва. Загалом було представлено 142 композиції, над якими працювало 220 дітей: 50 писанок, крашанок та декоративних композицій на тему Великодня. Виставка-конкурс направлена на розвиток творчих здібностей дітей, виховання в учнів любові до рідного краю, збереження національних традицій українського народу. 16 квітня було підбито підсумки конкурсу, за якими визначено більше 30 переможців у трьох вікових номінаціях. Всі учасники відзначені дипломами та подарунками.

 

4 квітня в Музеї гончарного мистецтва ім. О.Г. Луцишина − науково-дослідному відділі Вінницького обласного художнього музею відбулася презентація виставки «Диво подільської писанки», яка ознаменувала відкриття Х ювілейного щорічного Великоднього фестивалю «Українська писанка» − 2014. Фестиваль формується на споконвічних українських традиціях та несе в собі ідею популяризації українського народного мистецтва − писанкарства, збереження та відтворення обрядів і звичаїв Великодніх свят. Серед подій фестивалю – виставка народного мистецтва, мистецькі програми, теоретичні заняття і практикуми з розпису писанок, тематичні лекції, творчі зустрічі з народними майстрами. На виставці, що присвячена відкриттю фестивалю, представлені понад 100 робіт відомих вінницьких майстринь, членів Національної спілки народних майстрів України Оксани Верхової-Єднак, Марини Верхової-Юрченко та їх учнів, а також писанкарок Світлани Луценко, Наталі Степанюк. Представлені вироби різняться за символікою, способами виконання фонової, кольорової та тематичної композиції. Поруч з традиційними подільськими експонуються писанки, виконані за допомогою нових технічних прийомів − валяння та різьблення, що демонструють усе розмаїття та красу цього виду народного мистецтва. Під час відкриття виставки відбувся майстер-клас з писанкарства від Оксани Верхової-Єднак, учасники якого під керівництвом майстрині виготовляли чарівну, барвисту українську писанку.

7 квітня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відкрилась виставка писанок «Мудрість та краса подільської писанки» вінничанки Марини Верхової-Юрченко. Майстриня займається кропіткою працею, збираючи зразки писанок кінця ХІХ – початку ХХІ століття. Вона – член Національної спілки митців народного мистецтва України, член Всеукраїнської координаційної ради з питань розвитку та пропаганди писанкарства. Відома на Поділлі і далеко за його межами писанкарка, художниця з декоративно-ужиткового мистецтва, автор книг, збірок, монографій, кількох тисяч зразків писанок. Колекція, що виставлена у музеї була зібрана в різних повітах Подільської губернії. Писанка зберегла найбільш архаїчні класичні форми в кольорах, символіці та формі. Поруч з писанками на виставці розміщено рушники та традиційна кераміка Поділля, щоб показати, що орнаменти, які відтворені на писанці, існують і в інших видах декоративно-прикладного мистецтва. Всього в колекції майстрині близько двох з половиною тисяч писанок, виготовлених власноруч. На виставці ж представлено близько 700 традиційних писанок Східного Поділля, які писанкарка відтворила за стародавніми звичаями розпису. Виставка «Мудрість та краса подільської писанки» є справжнім путівником у чарівному світі писанкарства. Вона розкриває секрети виготовлення цього оберегу і незмінного символу Великодня та спонукає відвідувачів створити писанку власноруч.

 

Гайсин, О. В районі більшає писанкарів : [у Тростянецькому районному Будинку культури відбувся майстер-клас по виготовленню писанки. Спочатку аматори-писанкарі підготували фарби і писачки, прослухали історію виникнення писанки на Поділлі, ознайомилися зі значенням кольорів і малюнків. Великодні композиції представлятиме кожне село району на виставці Великодньої писанки, яке відбудеться у районному Будинку культури з 14 по 24 квітня. Підсумки виставки будуть оголошені на районному конкурсі «Співає рід – співає Україна»] / О. Гайсин // Тростянец. вісті. – 2014. – 10 квіт. – С. 8.

Петрик, В. Розмалюй собі писанку! : [про діяльність гуртка прикладного мистецтва Бірківського сільського клубу. До Великодніх свят юні вихованці гуртка навчаються мистецтву писанкарства. Діти швидко опановують старовинне мистецтво, що закладене в генетичній пам’яті кожного українця, незалежно від віку] / В. Петрик // Літин. вісн. – 2014. – 10 квіт. – С. 5.

Майстер-клас від майстринь університету «Третій вік» : [у Іванівській школі-інтернат Калинівського району відбувся майстер клас для дітей старшого віку від майстринь університету «Третій вік». Діти навчалися власноруч виготовляти янголят, пасхальних зайченят та ляльок-мотанок. Після заходу учасники демонстрували свої вироби та ділилися враженнями] // Прапор Перемоги. – 2014. – 11 квіт. – С. 3.

11 квітня в приміщенні Іллінецької центральної районної бібліотеки відбувся майстер-клас з майстринею-писанкаркою Г. Кулієвою для студентів Іллінецького аграрного коледжу. Маленькі писанкові дива, створені вправними руками, вимагають не тільки володіння старовинною технікою, але й духовного піднесення. Присутні на заході мали можливість почути історію виникнення писанки та написати власну. Вироби Г. Кулієвої неодноразово були представлені на виставках в районному Будинку культури, а також у читальній залі центральної районної бібліотеки.

11 квітня у Брацлавському НВК №1 Немирівського району фінішував загальношкільний проект «Писанка-красуня». Мета проекту – відродження народних традицій, патріотичного виховання молоді, які поважають свій рід, родину. Протягом роботи проекту, було досліджено значення візерунків – символів писанки, історії писанкарства, відомих майстрів писанкарів, техніки оздоблення пасхальних яєць, музеї, пам’ятники, тощо. У рамках проекту відбулися майстер-класи з писанкарства, де було виготовлено 280 Великодніх яєць.

12 квітня у виставковій залі Вінницької обласної організації Національної спілки художників України відбулася презентація виставки «Світ Божий, як Великдень». На ній представлено тематичні роботи виконані у різних техніках та жанрах. Серед експозиції і плакат вінницької художниці Ірини Попенко «Вірую в безсмертя народної душі». Це складний вид мистецтва. Він вимагає від художника різноманітних знань та технік, адже тут важливо не тільки професійне графічне зображення, а й вміло підібраний вислів чи лозунг. Ця робота була неодноразово премійована на різних конкурсах. У відкритті виставки взяли участь відомі художники, творча інтелігенція, поціновувачі мистецтва.

 

14 квітня в обласному Центрі народної творчості відбулося відкриття виставки народного мистецтва «Великодня писанка». Експозиція нинішньої виставки представлена роботами майже 60 майстрів з багатьох районів та міст області. Експонати виконані у різних техніках, зокрема, це: писанки, дряпанки, мальованки майстрів – М. Гоцуляк, О. Городинської, Л. Паладійчук (Могилів-Подільський), О. Верхової-Єднак, Є. Чугунової, Н. Стадник, С. Луценко, Т. Пірус і К. Пірус (м. Вінниця), Л. Волчинець, О. Зибіної (смт. Крижопіль), С. Малої (м. Тульчин), О. Дрень (м. Липовець), І. Громової (м. Хмільник), Т. Андриїшеної (м. Гайсин), В. Кушніренко (с. Лука Мелешківська Вінницького р-ну), Л. Косенко та О. Поліщук (Тростянецький район), О. Вихованець та В. Ревери (Томашпільский район), а також писанки учнівської та студентської молоді (з/а студія декоративно-прикладного мистецтва «Гостина» с. Сосонка Вінницького р-ну, Вінницька ДМШ №2, ВДПУ ім М. Коцюбинського); картини майстрів народного малярства та іконопису І. Горобчука, В. Купчишина, І. Кравченко, В. Овраха (м. Вінниця), Л. Сорочинської, І. Лабун (м. Могилів-Подільський), О. Свіргуна (смт. Стрижавка Вінницького р-ну), М. Гудзовського (с. Свердлівка Липовецького р-ну), учнів Вінницької ДМШ №2 – Л. Черніченко, В. Зелінського, В. Антонова, П. Барижецької та учнів Станіславчицької ДМШ Жмеринського р-ну; керамічні роботи В. Рижого (м. Ладижин) та М. Діденка (м. Вінниця); витинанки Л. Концевич (м. Вінниця), Р. Трейгер (м. Могилів-Подільський) та студентів ВДПУ ім. М. Коцюбинського; флористичні картини Н. Співак (с. Підвисоке Оратівського р-ну); вишиті роботи Г. Данилюк (м. Вінниця) та С. Слушної (м. Липовець): картини, вишиті бісером Л. Бурлак (с. Демівка Чечельницького р-ну); роботи художнього випилювання по дереву О. Крутих та А. Логінова (м. Вінниця). В рамках виставки відбулися майстер-класи з написання писанок за участю провідних писанкарок Вінниччини – Тетяни Пірус, Євдокії Чугунової Марини Юрченко, Оксани Верхової-Єднак та Інни Громової. Досвідчені майстри поділилися власними секретами написання писанки.

   

14 квітня, в рамках заходів «Великдень просить до гостини», у Хмільницькій районній бібліотеці для дорослих, відбувся урок народознавства «Великодні дзвони», для учнів Хмільницького професійного ліцею сфери послуг, зокрема з вихованцями гуртка народної творчості (керівник С.М. Плахіна). Бажаючі мали можливість відвідати майстер-клас «Великодні мотиви» від викладача образотворчого мистецтва Хмільницької школи мистецтв. Щоб ознайомити зі світовими звичаями та обрядами Великоднього свята працівник Інтернет-цент

22 квітня відділом культури і туризму Гайсинської райдержадміністрації у фойє Гайсинського районного Будинку культури організована виставка-конкурс «Великодня писанка – 2014». Представляли виставку усі територіальні громади Гайсинського району, які щедро, різноманітно та з великою фантазією і душевністю представили писанки викладені бісером та стразами, вишивки, вишиті картини, дерев’яні крашанки, оригінальні екібани, яскраві великодні кошики та Пасхальні деревця. Естетичне оформлення Великоднього кошика оцінювали журі у складі: начальника відділу культури і туризму райдержадміністрації М. Ричкова, заступника голови райдержадміністрації С. Несвятого, головного спеціаліста відділу культури і туризму О. Домбровської, директора районного Будинку культури С. Кузнєцової, директора централізованої бібліотечної системи Н. Обертинської, директора дирекції кіномережі Т. Михайлової та директора дитячої музичної школи М. Бондаря. На конкурс-виставку завітали учні початкових класів НВК:СЗШ І-ІІІ ст. гімназії м. Гайсин, які ознайомилися з народними традиціями Великоднього свята. Усі присутні мали змогу взяти участь у майстер-класі, який організувала молода писанкарка – Т. Андріїшена. У виконанні дитячого зразкового аматорського фольклорного колективу «Зозулята» РБК прозвучали пісня «Веснянка» та пісня-хоровод «Про Великдень», а солістка районного Будинку культури Б. Капкан виконала пісню «Варенички мої». За підсумками конкурсу І місце отримала Семиріцька сільська територіальна громада; ІІ місце розділили Жерденівська, Носовецька та Гранівська територіальні громади; ІІІ місце розділили Кунківська та Степаська сільські територіальні громади.

 

Розцвіло «Писанкове диво» : [у м. Ямпіль на площі Б. Хмельницького за сприянням Ямпільської РДА відбулося відкриття створеного місцевими майстрами та учнями шкіл району Великоднього дерева під назвою «Писанкове диво». Ямпільчани розмістили на гіллі дерева більше 300 різноманітних писанок, які були створені спеціально протягом двох тижнів до відкриття. Захід проведено з метою збереження традицій українського народу, вивчення культури та історії подільського народу на прикладі писанкарства та його популяризації] // Ямпіл. вісті. – 2014. – 23 квіт. – С. 1.

23 квітня у Барському районному Центрі позашкільної роботи з дітьми та підлітками відбулась творча виставка «Барви Великодніх свят» з метою популяризації традицій народного мистецтва серед підростаючого покоління. На виставці були представлені роботи керівників гуртків та їх вихованців. Виставку відвідали учні шкіл, педагоги, батьки, гуртківці закладу.

23 квітня у селі Лозовому Чернівецького району відбулися традиційні Великодні гаївки, які є невід’ємною частиною української традиційно-звичаєвої культури, що вже не один вік супроводжують побут українського народу у найсвітліше свято Воскресіння Господнього. У заході взяли участь: голова Чернівецької райдержадміністрації В. Якубовський, директор центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді К. Николайчук, Лозівський сільський голова В. Продан, викладач Тульчинського культурно-мистецького навчального закладу М. Сафроняк. Традиційно захід розпочався презентацією світлиць територіальних громад району, де всіма барвами грали вишивки, картини і писанки. Кульмінацією заходу став виступ народного колективу «Червона калина», дівчата та хлопці в українському народному вбранні співали старовинні українські пісні, пов’язані з Великодніми святами та розквітанням весни, танцювали, грали в старовинні ігри і забави відроджуючи тим самим давні традиції. Завершенням їх виступу стало обрядове дійство закопування каші.

 

24 квітня у м. Вінниця, в рамках благодійної акції «Пасхальний кошик» відбулося встановлення Національного рекорду України. На майдані Незалежності була презентована писанка виготовлена з 700 паперових троянд. Її висота – 1,25 метра, ширина – 3 метри. Захід організували працівники Територіального центру соціального обслуговування. Вони влаштували для своїх підопічних справжнє свято: показали виставу «Червона шапочка», співали та частували стареньких приготовленими власноруч пасками, крашанками та іншими Великодніми стравами.

Лоян, Л. В узорах писанкових дивна суть – осяяння, відродження, спасіння : [до Великодніх свят працівники клубних установ Барського району, а також всі бажаючі мали можливість відвідати майстер-класи з оздоблення Великодніх яєць технікою квілінг. Захід провела вчитель трудового навчання ЗОШ №3 м. Бар І. Зінчук. Учасники майстер-класу мали можливість власноруч створити Великодні прикраси з кольорових смужок] / Л. Лоян // Поділ. край. – 2014. – 25 квіт. – С. 4.

Череватова, Л. Казковий світ витинанки та розпису : [у бібліотеці технолого-економічного коледжу ВНАУ м. Могилів-Подільського відбувся захід, присвячений народному мистецтву «Казковий світ витинанки та розпису», за участі майстрині народної творчості, директора Будинку народної творчості, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України, депутата міської ради – Оксани Городинської та спеціаліста Будинку народної творчості Лариси Паладійчук. Присутні мали можливість прослухати інформацію про витоки писанкарства, легенди та розповіді пов’язані з писанками, ознайомитися з технікою виготовлення писанок та ін.] / Л. Череватова // Слово Придністров’я. – 2014. – 25 квіт. – С. 5.

Дивосвіт писанки : [у Піщанському районному Будинку культури відбулася районна виставка «Дивосвіт писанки», присвячена Великоднім святам. Присутні мали можливість ознайомитися, як з традиційними писанками, так і з авторськими роботами. Поєднання різних технік, використання сучасних барвників роблять ці писанки справжніми художніми витворами. Дряпанки, писанки, мальованки, зернівки – бажаючі мали можливість побачити завдяки працівникам районного Будинку культури, директорам сільських закладів культури, художнім керівникам та майстрам декоративно-прикладного мистецтва району] // Піщан. вісті. – 2014. – 25 квіт. – С. 3.

25 квітня відбулося загальношкільне свято «Воскресни писанко!» у с. Сосонка Вінницького району. Організатором заходу виступила керівник гуртка «Художня вишивка» Комунального закладу «Вінницький районний Будинок дитячої та юнацької творчості» Вінницької районної ради С. Остапенко. Під час свята вихованці гуртків «Художня вишивка» та «Іграшки» розповідали історію та легенди виникнення писанки, знаки-символи та кольорову гаму Великодніх писанок та демонстрували вироби виготовлені власноруч під час майстер-класів, що відбулися напередодні.

25 квітня у Вінницькому районі відбувся творчий конкурс з писанкарства «Світ дитячої писанки». Мета заходу: висвітлення історичного, релігійного та культурного значення свята Великодня у житті людей, збереження та підтримка українських традицій, пошук нових талантів та сприяння розвитку дитячої творчості. В заході взяли участь 83 дитини віком від 5 до 16 років з сіл Писарівка, Степанівка, Комарів та Вороновиця. Загалом на розгляд журі було представлено 96 робіт (писанки, крашанки, витинанки, композиції і аплікації). За результатами набраних балів було визначено переможців. У номінації «Краща писанка та великодня композиція» (вікова категорія 5-7 років) І місце здобув В. Безрученко, ІІ місце – А. Лісовенко та ІІІ місце – І. Засієнко. У категорії 8-12 років відзначено: О. Микитюк, Т. Крижанівська та А. Дажура. У віковій категорії 13-16 років відзначено: А. Сухорукова, Т. Сологуб та І. Царук. В номінації «Кращий малюнок та витинанка» (вікова категорія 5-7 років) І місце виборола Н. Пащенко. У віковій категорії 8-12 років – Б. Літинський, В. Мисліцький та М. Іванов. У віковій категорії 13-16 років – В. Проценко, В. Гаврилюк та Б. Гелета.

До дня пам’яті Чорнобильської трагедії

23 квітня в Луко-Мелешківській дитячій школі мистецтв Вінницького району викладачами В. Петруняк та Н. Петренко проведено урок-спогад «Чорнобиль не має минулого», метою якого стало розширення знань учнів про Чорнобильську трагедію, виховання у дітей почуття поваги і пам’яті до трагічних сторінок історії України, людяності, любові до рідного краю та бережного ставлення до природи. Викладачі розповіли про потенційну небезпеку радіації для усього живого, про мужність ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЄС, які своєю самопожертвою показали, що чужої біди не буває. Особливо дітей зацікавили фотографії з місця трагедії, вигляд міста Прип’ять сьогодні та розповідь про те якими зусиллями, ціною власного життя ліквідатори рятували місцеве населення.

24 квітня, напередодні 28-ї річниці трагедії на Чорнобильській АЕС у залі Гайсинської районної бібліотеки для дітей відбувся урок-спомин «Поріс чорнобилем Чорнобиль – бідою нашою поріс» для учнів місцевої школи. Ведучі заходу наголосили на тому, що Чорнобильська біда надовго залишиться в пам’яті українського народу. Відбувся огляд літератури «Світ про Чорнобиль пам’ятає», де бібліотекарі представили книги і статті відповідної тематики.

25 квітня, напередодні 28-ї річниці з дня аварії на ЧАЕС, біля пам’ятного знаку жертвам Чорнобильської катастрофи у м. Вінниця відбувся символічний мітинг-реквієм, участь у якому взяли керівники області та міста, ліквідатори Чорнобильської трагедії, представники трудових колективів міста та усі небайдужі до цієї полинової сторінки української історії. Віддаючи шану світлій пам’яті тих, хто ціною власного життя захищав свою Батьківщину від Чорнобильського лиха, під символічне звучання реквієму та поетичних рядків, учасники заходу поклали квіти до пам’ятного знаку жертвам аварії на ЧАЕС. На знак скорботи присутні вшанували пам’ять загиблих від атомного лиха хвилиною мовчання.

25 квітня, напередодні 28-річниці з дня трагедії на Чорнобильській АЕС в Хмільницькій районній бібліотеці для дітей відбулася година пам’яті «На Чорнобиль журавлі летіли». Мета заходу – поглиблення знань учнів про аварію на ЧАЕС; виховання відповідальності за оточуюче середовище; навчити сприймати чужу біду, чужий біль, як свої власні; вчитись любити рідну землю. Під час заходу діти переглянули документальний фільм «Чорнобиль. Факти» про ліквідацію наслідків вибуху на атомній станції, ознайомились з документами з книжкової виставки «Чорнобиль: Трагедія. Подвиг. Застереження» та з переглядом літератури «Чорнобиль – це урок кожному».

25 квітня в приміщенні Центру дитячої та юнацької творчості смт Літин за участю керівництва району, ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та їх сімей, трудових колективів підприємств, установ та організацій, учнів старших класів та вчителів, представників ЗМІ відбувся захід з вшанування пам’яті чорнобильців з делегованим покладанням квітів до пам’ятника жертвам аварії на Чорнобильській АЕС. Хвилиною мовчання вшанували пам’ять тих, хто віддав своє життя під час ліквідації катастрофи. З глибокою повагою були згадані всі мужні земляки, які брали участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, а усім присутнім ліквідаторам було висловлено вдячність за подаровані життя та врятовану планету.

25 квітня в залі засідання Козятинської райдержадміністрації відбулося вшанування пам’яті тих, хто 28 років тому загинув, від вируючого полум’я розбурханого атомною енергією, виконавши свій громадянський обов’язок ціною власного життя. Зі словами вдячності та шани звернулися заступник голови райдержадміністрації І. Джус, секретар міської ради П. Холковський, керуючий справами виконавчого апарату районної ради А. Колісний. Під час заходу за активну життєву позицію та з нагоди 28-ої річниці трагедії на Чорнобильській АЕС ліквідаторів Козятинщини було нагороджено почесними грамотами. Учасники заходу хвилиною мовчання вшанували пам’ять тих, хто віддав своє життя під час ліквідації катастрофи. Також відбулося урочисте покладанням вінків та квітів до оновленого пам’ятника ліквідаторам на ЧАЕС.

25 квітня в пам’ять про двадцять восьмі роковини Чорнобильської катастрофи в м. Калинівка відбувся мітинг-реквієм. У заході взяли участь керівники району та міста, представники колективів та навчальних закладів, учасники ліквідації аварії на ЧАЕС району, громадськість міста. Мітинг розпочався покладанням квітів до пам’ятника жертвам Чорнобильської трагедії та вшануванням пам’яті загиблих хвилиною мовчання. Зі словами вдячності за героїзм і мужність усім, хто брав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та пам’яті тим, кого вже немає серед живих, звернулися голова райдержадміністрації К. Васюк, голова районної ради Ю. Браніцький, міський голова А. Шамалюк, голова районної організації «Союз Чорнобиль України» Б. Гнатюк.

25 квітня в смт Оратів біля пам’ятного знаку героям Чорнобиля відбувся мітинг з нагоди 28-ї річниці Чорнобильської трагедії. У мітингу взяли участь керівництво району, трудові колективи та жителі селища, представники ЗМІ району. Присутні вшанували пам’ять загиблих у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС хвилиною мовчання та поклали квіти до пам’ятника Героям Чорнобиля. З промовою до учасників мітингу звернулися голова райдержадміністрації Н. Мельничук та голова громадського об’єднання «Союз Чорнобиль України» Оратівського району М. Волинець. Також відбулися виступи працівників відділу культури райдержадміністрації та районного Будинку культури з тематичними піснями та віршами.

25 квітня у м. Іллінці відбувся мітинг-реквієм з нагоди 28-ї річниці Чорнобильської катастрофи, за участю керівників району, ліквідаторів аварії на ЧАЕС, постраждалих від Чорнобильської катастрофи, керівників підприємств, організацій, установ, представників громадських організацій, політичних партій, студентської та учнівської молоді, громадськості району. Почесними грамотами районної державної адміністрації та районної ради за мужність і самовідданість проявлені під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, активну громадську позицію нагороджено ліквідаторів аварії на ЧАЕС, активістів громадської організації «Союз Чорнобиль України». Присутні вшанували пам’ять героїв хвилиною мовчання. По закінченні мітингу відбулось покладання квітів до пам’ятника учасникам аварії на ЧАЕС.

25 квітня у Гайсинському районному Будинку культури відбулося вшанування ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Участь у заході взяли: голова Гайсинської РДА С. Котенко, міський голова А. Гук, голова міської та районної організації ветеранів М. Галузинський, голова районної організації «Союз Чорнобиль України» М. Поворознюк, учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Керівник району вручив почесні грамоти від райдержадміністрації та районної ради ліквідаторам за вагомий внесок у захист цивільного населення, активну участь у роботі районної організації «Союз Чорнобиль України». У виконанні художніх колективів Гайсинщини прозвучали тематичні пісні та відбулися хореографічні постановки.

25 квітня у м. Бершадь відбувся мітинг-реквієм з нагоди 28-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС. Голова Бершадської РДА А. Головня, голова районної ради М. Грабчак, міський голова М. Кольченко, члени громадських організацій та політичних партій, представники організацій, колективів, ліквідатори трагедії та вдови ліквідаторів зібрались біля пам’ятника жертвам Чорнобильської трагедії, щоб покласти квіти і вшанувати пам’ять тих, хто поліг в боротьбі з невидимим ворогом.

25 квітня у смт Чечельник відбувся захід з нагоди 28-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС, в якому взяли участь голова райдержадміністрації С. Пустовий, голова районної ради С. Шепітко, представники управлінь, відділів, структурних підрозділів райдержадміністрації, члени районної громадської організації «Союз Чорнобиль України», мешканці міста, ЗМІ. Присутні взяли участь у церемонії покладання квітів до пам’ятного знаку ліквідаторам та постраждалим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

25 квітня в Томашпільському районному Будинку культури відбулася зустріч учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з керівництвом району. На зібранні були присутні голова районної ради Л. Нароган, заступник голови районної ради В. Залюбівська та перший заступник голови районної державної адміністрації В. Ставнійчук. Присутні вшанували пам’ять загиблих та померлих учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС хвилиною мовчання. Вихованці та працівники районного Будинку культури підготували тематичну концертну програму.

25 квітня, напередодні 28-ї річниці Чорнобильської катастрофи, в Тиврівському районі відбувся комплекс пам’ятних заходів з нагоди цієї скорботної дати. Заходи відкрила зустріч керівництва району з ліквідаторами Чорнобильської аварії та потерпілими від неї в залі засідань райдержадміністрації та районної ради, за участі голови райдержадміністрації В. Білоівана та голови районної ради М. Бузіна. Керівники району вручили почесні грамоти райдержадміністрації та районної ради за виконаний громадянський обов’язок, активну життєву позицію членам районної громадської організації «Союз Чорнобиль України». По закінченню зустрічі відбулась хода громадськості району до пам’ятного знака ліквідаторам Чорнобильської катастрофи, де відбувся мітинг-реквієм. Поетичні рядки вдячності рятівникам людства пролунали від учнів Тиврівської ЗОШ. Також мітинг-реквієм з нагоди 28-ї річниці Чорнобильської катастрофи відбувся і в м. Гнівань Тиврівського району.

25 квітня в Жмеринському районі відбувся міськрайонний захід, приурочений до 28-ї річниці Чорнобильської трагедії. Мітинг проведено біля пам’ятника загиблим учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції за участю голови Жмеринської райдержадміністрації О. Легези, секретаря міської ради С. Гриценка, першого заступника голови райдержадміністрації О. Монастирського, заступника керівника виконавчого апарату районної ради Е. Крайніка, депутатів міської та районної рад, представників громадських організацій «Союз Чорнобиль України», «Інваліди Чорнобиля», «Комітет ядерних випробовувань», вдів загиблих ліквідаторів, громадськості району та міста. Світлу пам’ять героїв, які ціною власного життя намагалися врятувати людство від смертельної небезпеки, вшановано хвилиною мовчання. До пам’ятника загиблим ліквідаторам покладено корзини з квітами.

25 квітня в м. Шаргород відбулись заходи, приурочені 28-й річниці Чорнобильської катастрофи. В мітингу-реквіємі взяли участь: голова районної ради В.Павельський, заступник голови районної спілки «Союз Чорнобиль України» В. Пшук, ліквідатори аварії на Чорнобильській АЕС, які проживають в територіальних громадах району, трудові колективи підприємств, установ та організацій м. Шаргород, учні старших класів місцевих шкіл, керівники політичних партій та громадських організацій, представники районних засобів масової інформації. Присутні вшанували пам’ять загиблих та померлих учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС хвилиною мовчання.

25 квітня в залі засідань Могилів-Подільської райдержадміністрації відбулись урочисті збори присвячені 28-й річниці Чорнобильської трагедії за участю заступника голови райдержадміністрації О. Кучерука, керуючого справами районної ради Ф. Буги, колективів структурних підрозділів райдержадміністрації, ЗМІ. Представники влади вручили учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС грошову допомогу та квіти, а по завершенню заходу відбулося покладання квітів до пам’ятника жертвам Чорнобиля.

29 квітня у Хмільницькій районній бібліотеці для дорослих відбувся урок пам’яті до 28-х роковин Чорнобильської катастрофи під назвою «Чорнобиль болить і досі» для учнів місцевого професійного ліцею сфери послуг. Ведучі заходу ще раз нагадали присутнім про найбільшу техногенну катастрофу в історії людства та про її жахливі наслідки. За допомогою уривків з відео фільмів: «Припять. До и после», «Чернобыль – за секунду до катастрофы», «Чернобыль. 25 лет спустя» працівники бібліотеки відтворили факти тієї весни, що зламала долі сотні тисяч жителів. Присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять пожежників та ліквідаторів, які брали участь у гасінні пожежі на ЧАЕС і розчищенні території від забруднення. Бібліотекар абонементу для юнацтва Л. Курилюк презентувала виставку-пам’ять «Атомне століття раною горить».

Бібліотеки Вінниччини

1-7 квітня до Всеукраїнського тижня дитячого читання в Оратівській центральній районній бібліотеці відбувся цикл заходів «Читати знову модно! Читати це круто!», зокрема: ранки, конкурси, книжкові виставки, вікторини, книжкові презентації та ін. Урочисте відкриття Тижня відбулося літературно-музичним святом «Дім без книги – день без сонця». Присутні учні молодших класів мали змогу познайомитися з історією виникнення книги, повторити правила поводження з книгою, переглянути мультимедійну презентацію «Як створювалися перші книги», а також взяти участь у вікторині «По сторінках казок Ганса Крістіана Андерсена». Учням проведено екскурсію по бібліотеці та посвяту в читачі. Для вихованців місцевого дитячого садочка «Сонечко» та вихованців Центру християнського виховання місцева поетеса Я. Возна презентувала власну збірку «Квіткова абетка». Під час презентації діти декламували вірші поетеси та розгадували загадки.

На початку квітня до Всеукраїнського тижня дитячого читання у Гайсинській дитячій бібліотеці відбувся цикл заходів під назвою «Під українським небокраєм книгу люблять і читають», зокрема: бібліотечне свято для дітей «Подорож книжковим містом», екскурсії «Мандрівка по Книгограду», подорож в історію екранізації книги «Зі сторінок на екран», естафета «Прочитав сам – порадь іншим», День нової книги «Книга – це друг! Скоріш читай і все знай!», огляд літератури «Віночок вдячності книзі» і огляд періодичних видань «Про все цікаве на планеті читай в журналі і газеті», літературні пазли «У малюнках казка знову ожива», виставка-мандрівка «Мандруємо місцями рідного краю», де були представлені найкращі краєвиди та живописні місця краю. День сміху «Смійтесь, дітки, на здоров’я» включав в себе бібліотечну виставку-гуморину «Письменники жартують», виставку книжково-журнальних ілюстрацій «Веселі герої усмішок та гуморесок», відбулося засідання клубу «Світлячок», в ході якого відбулася година веселого настрою під назвою «Тепер уже сміятися пора», виставка дитячих виробів «Зроби красу своїми руками», де були представлені вироби, які діти виготовили власноруч під час майстер-класу.

Мельник, Н. «Коли душа не в силах вже мовчать…» : [в Тульчинській центральній районній бібліотеці відбулася поетична година пам’яті учасників «Небесної Сотні». Під час заходу звучала поезія місцевих поетів, поетів Вінниччини, демонструвалися відеоматеріали про учасників «Небесної Сотні». У своєму виступі голова літературно-мистецького об’єднання «Оберіг» Ю. Хмелевський наголосив, що українці повинні завжди пам’ятати про подвиг людей, які ціною власного життя захищали свободу нації. Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять героїв «Небесної Сотні»] / Н. Мельник // Тульчин. край. – 2014. – 2 квіт. – С. 2.

2 квітня в Інтернет-центрі Крижопільської ЦРБ відбулося чергове засідання клубу любителів польської мови, історії та культури «Діалог». Організатором засідання виступив голова Крижопільської районної громадської організації «Товариства поляків ім. Войцеха Дажицького» В. Становський. Засідання клубу відбулося у формі усного журналу під назвою «День народження Тадеуша Костюшко. Проведення паралелі з Казиміром Пулавським». Під час заходу присутні познайомилися з біографічними даними видатних особистостей, а також переглянули документальний фільм «Образ героя. Тадеуш Костюшко». Більш детальніше про видатних особистостей та їх життєві принципи розповів кандидат історичних наук, краєзнавець Є. Годований. Учениці Крижопільської школи З. Масняк та І Ваврик зачитали вірші, які доповнили розповіді про героїв.

Марченко, В. «Ви добрі, розумні, вродливі…» : [під такою назвою відбулося чергове засідання літературно-мистецького об’єднання «Подоляни», яке відбулося на базі Жмеринської центральної районної бібліотеки і присвячувалося жінці-берегині. У виконанні учасників заходу прозвучали тематичні вірші та пісні. Окрасою заходу стала виставка художніх робіт місцевих майстринь] / В. Марченко // Інфо Жмеринка. – 2014. – 4 квіт. – С. 8.

7 квітня до Всесвітнього дня здоров’я, у Гайсинській центральній районній бібліотеці проведено годину корисних порад «Здоров’я – скарб, цінуй його», для учнів 7-8 класів місцевої школи. На захід запросили головного спеціаліста відділу санепіднагляду С. Колодійчук, яка навела основні принципи здорового способу життя та порадила присутнім берегти здоров’я з молодих літ та зміцнювати його. Також у бібліотеці оформлено виставку-пораду «Щоб послала доля сотню літ здоров’я».

7 квітня у читальній залі Немирівської центральної районної бібліотеки учасники літературно-мистецького клубу «Криниця» та гості зібрались на чергове засідання. У програмі засідання відбулася зустріч із заслуженим журналістом України, членом Національної спілки письменників, автором більш, як двох десятків книг Іваном Степановичем Волошенюком та його дружиною Ганною Леонтіївною. Народився відомий прозаїк, публіцист в с. Ометинці Немирівського району, про яке написав у своїй новій книзі «Душа моя – Ометинці». До заходу працівники бібліотеки оформили книжкову виставку «Я виріс тут і край мені цей дорогий», на якій розмістили книги автора.

9 квітня у Ладижинській бібліотеці для дітей відбулася вікторині «Зірки кличуть в небо», присвячена Дню космонавтики, який відзначається 12 квітня на знак першого польоту людини в космос. Учасники вікторини – учні 4-5 класів ЗОШ №1 із задоволенням відповідали на питання вікторини та дискутували на дану тему.

Макух, Н. «Не говорімо з сумом: їх немає, а скажемо з вдячністю: були» : [під такою назвою у літературній вітальні «Перлина» при читальній залі Тростянецької центральної районно бібліотеки відбувся вечір-спомин талановитої письменниці Марії Барбурас. У заході взяли участь члени літературно-мистецького об’єднання «Джерело», колеги та друзі. Учасники засідання ділилися спогадами про Марію Барбурас, як про добру, щиру, чуйну та відкриту жінку. Поетичні рядки, що прозвучали на зустрічі, не залишили байдужим жодного присутнього, а саме: «Моя маленька Бережанка», «Швидше повертайтеся додому», «Розмова з крихіткою-донечкою», «Казкова ніч», «Вишні ждуть» та «Мете вже осінь листопадом». До заходу була оформлена виставка світлин М. Барбурас] / Н. Макух // Тростянец. вісті. – 2014. – 10 квіт. – С. 4.

Ковтун, Л. Було цікаво й весело : [до Дня гумору і до Міжнародного дня дитячої книги у Селищанській ЗОШ відбувся тематичний захід «Чарівний світ казок Ганса Християна Андерсена» для учнів початкових класів. Бібліотекарі школи ознайомили дітей з книгою казок великого казкаря, провели конкурс «Щирий сміх продовжує життя», а також конкурс на краще декламування гуморесок] / Л. Ковтун // Літин. вісн. – 2014. – 10 квіт. – С. 4.

І бібліотекарі навчаються : [наприкінці березня на базі районних бібліотек для дорослих читачів, для дітей та бібліотеки №1 м. Шаргород відбулися практичні заняття для новопризначених працівників. Завідувач міської бібліотеки №1 В. Білокінна ознайомила працівників з організацією роботи бібліотеки, зокрема: планування та ведення первинних облікових документів. Присутні ознайомилися зі стендами «Бібліотека інформує», «Світлини розповідають» та стендом центра регіональної інформації «Факти. Статистика. Події». Завідувач відділу комплектування і обробки літератури Д. Дудник ознайомила новопризначених бібліотекарів з принципами обслуговування користувачів при відкритому доступі до книжкових фондів, формами збереження книжкових фондів тощо] // Шаргородщина. – 2014. – 11 квіт. – С. 5.

Свято книги на зустрічі із Веселкою : [до Тижня дитячої книги та читання у Козятинські районній бібліотеці для дітей відбулося Свято книги. У програмі заходу відбулася музично-театральна та лірично-хореографічна вистава, яка розпочалася з урочистого «Гімну книзі» у виконанні учнів початкових класів. Ведучою свята виступила завідуюча відділом дошкільників та учнів початкових класів дитячої бібліотеки Н. Кесарчук] // Козятин Залізнич. – 2014. – 11 квіт. – С. 9.

Спояло, Т. Вечір поезії : [у Ярузькій сільській бібліотеці відбувся вечір поезії, приурочений творчості поета, перекладача, громадсько-політичного діяча Дмитра Павличка. Присутні мали можливість погортати сторінки життя та творчості великого українця. Завідуюча бібліотекою провела бібліографічний огляд літератури поетів-земляків: М. Гоцуляк, В. Кушніра, М. Каменюка, Л. Люблінської та ін. Їх вірші та вірші поета-пісняра Д. Павличка читали учасники заходу] / Т. Спояло // Слово Придністров’я. – 2014. – 11 квіт. – С. 8.

Кухар, О. Українська книга – жива пам’ять поколінь : [у Немерченській сільській бібліотеці Мурованокуриловецького району відбувся цикл заходів до Всеукраїнського тижня дитячої та юнацької книги. Бібліотекар О. Кухар знайомила юних користувачів бібліотеки з цікавими дитячими книгами та журналами, що надходять до бібліотеки] / О. Кухар // Наше Придністров’я. – 2014. – 11 квіт. – С. 4.

Якимцева, Т. Читати – це мудро, читати – це модно : [у Лучинецькій сільській бібліотеці Мурованокуриловецького району відбувся цикл заходів до Всеукраїнського тижня дитячої та юнацької книги. Зокрема: бібліотечний урок для учнів місцевої школи «З книгою ми дружимо, живемо – не тужимо», на якому бібліотекар Т. Якимцева розповіла юним користувачам про історію створення книги та з правилами користування нею] / Т. Якимцева // Наше Придністров’я. – 2014. – 11 квіт. – С. 4.

Кушнір, Г. Всеукраїнський тиждень дитячого читання у бібліотеці сімейного читання : [у Жмеринській бібліотеці сімейного читання відбувся Тиждень дитячого читання. Бібліотекар Г. Кушнір ознайомила присутніх учнів молодших класів місцевої школи-гімназії з історією свята Книги. Учні декламували вірші та співали пісні про книгу, повторювали правила поводження з книгою та переглянули відео презентацію про історію появи та розвиток книг. Також юні читаці взяли участь у грі-конкурсі «Світ чудовий, світ книжковий»] / Г. Кушнір // Жмерин. газ. – 2014. – 11 квіт. – С. 7.

Будинок без книг – що тіло без душі : [бібліотеки всіх загальноосвітніх шкіл м. Гайсин отримали в подарунок від місцевої письменниці Олени Бєлової книги «Планета Пастернака» та «Маленькі секрети великої жіночої стратегії». Перша книга стане у пригоді старшокласникам, які на уроках зарубіжної літератури знайомляться з творчість відомого російського поета Б. Л. Пастернака. Книга «Маленькі секрети великої жіночої стратегії» адресована жінкам та чоловікам, які мають бажання краще зрозуміти прекрасну половину людства] // Трибуна праці. – 2014. – 15 квіт. – С. 3.

15 квітня в Ладижинській ЦМБ відбувся усний журнал «Збережемо природу нашої планети», за участю учнів старших класів місцевої школи. В програмі заходу учасникам продемонстровано літературно-музичний етюд «Земля, на якій стою», відеоролики «Збережемо природу» та «Рослинний та тваринний світ планети».

16 квітня у Немирівській районній бібліотеці для дітей відбувся захід «Любов до книги починається з дитинства» для учнів молодших класів НВК № 1. Завідуюча районною дитячою бібліотекою Г. Семененко ознайомила школярів з фондом бібліотеки та виставками, на яких поряд з книгами демонструються вироби з паперу, з пластиліну, бісеру та насіння, створені власними руками. Під час екскурсії діти дізналися про важливу роль бібліотеки в житті людини, правила користування та режим роботи бібліотеки. Діти взяли участь у вікторині «Відгадай героїв казок» та аукціоні загадок. На згадку про перше відвідування бібліотеки діти отримали «Посвідчення читача».

Кулько, Г. Книги живуть вічно : [у Оратівській центральній районній бібліотеці відбувся Тиждень дитячого читання під девізом: «Читати знову модно! Читати – це круто!». Урочисте відкриття тижня відбулося літературно-мистецьким святом «Дім без книги – день без сонця». Присутні учні початкових класі місцевої школи мали можливість ознайомитися з історією виникнення книги, повторити правила поводження з книгою, переглянути мультимедійну презентацію «Як створювалися перші книги», взяти участь у вікторині. Для вихованців місцевого дитячого садочка та центру культурно-духовного розвитку місцева поетеса Я. Возна презентувала власну збірку для дітей «Квіткова абетка». Під час якої діти читали вірші поетеси та розгадували загадки] / Г. Кулько // Обрії Оратівщини. – 2014. – 17 квіт. – С. 4.

Ткаченко, О. Серце мами завжди з нами : [під такою назвою у Козятинській районній бібліотеці для дітей відбулося Свято Матері, яке увійшло у цикл заходів присвячених Тижню дитячого читання. Організувала свято бібліотекар Л. Дорошенко. Діти вітали своїх мам віршами, піснями, танцями, також демонстрували інсценівки та міні-вистави. У святі взяли участь вихованці студії бального танцю «Візаві»] / О. Ткаченко // Вісн. Козятинщини. – 2014. – 17 квіт. – С. 12.

17 квітня в дитячому відділі Ладижинської ЦМБ відбулася година цікавих повідомлень «У кожної пташки свої замашки», в ході якої учні познайомились з цікавими фактами з життя птахів, дізналися коли з’явилися перші крилаті істоти, звідки у птахів взялося пір’я, хто з птахів гарний архітектор, чому у птахів різні дзьоби, ознайомились з пташиними рекордами. Діти із задоволенням відгадували загадки про птахів, пригадували приказки та прикмети, усвідомлювали потрібність берегти і захищати птахів.

17 квітня у Ладижинській ЦМБ відбувся калейдоскоп «Самоцвіти землі української». Захід присвячений вічним супутникам людини з самого дитинства і до кінця життя – квітам. Цікавий і чарівний світ квітів. Нема, мабуть, жодної людини, яка б не була закохана у квіти. Вони такі ніжні і духмяні, мають різноманітну форму і забарвлення, кожна з них викликає певні почуття, дарує незабутні враження. В заході взяли участь учні 4 класу місцевої школи, які читали вірші про квіти і демонстрували їх на картинках. Бібліотекарі розповіли присутнім легенди про квіти, загадували загадки, формували свій символічний український віночок.

Соболєва, З. Тиждень дитячої та юнацької книги : [в Мурованокуриловецькій районній бібліотеці для дітей відбувся Тиждень дитячої та юнацької книги, за участю учнів місцевої школи-інтернату. В програмі тижня відбулася літературна година «На струнах Кобзаревої душі», де юні шанувальники творчості Т. Шевченка читали його поезію, вислови видатних поетів про Великого Кобзаря та взяли участь у літературній вікторині «Знавці творів Великого Кобзаря»] / З. Соболєва // Наше Придністров’я. – 2014. – 18 квіт. – С. 4.

Блах, Н. Любимо читати : [в рамках Тижня дитячого читання в Козлівській сільській бібліотеці відбувся бібліотечний урок «Казка збирає друзів», де діти ділились враженнями від прочитаного, відгадували авторів і героїв книжечок] / Н.Блах // Шаргородщина. – 2014. – 18 квіт. – С. 5.

23

24 квітня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбувся вечір-спомин до дня Чорнобильської трагедії під назвою «Можливо, я колись прощу, але забути це не вдасться …». У заході взяли участь представники міської громадської організації «Союз Чорнобиль України», ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС, правоохоронці, члени Національної спілки журналістів України, літератори, студенти Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича, Вінницького національного аграрного університету, творча інтелігенції міста. У програмі вечора прозвучали музичні твори та вірші у виконанні студентів вінницьких навчальних закладів. Фахівцями бібліотеки до Чорнобильської трагедії підготовлено книжкові виставки та перегляди: «Пропусти Чорнобиль крізь серце» (відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих наук), «Чорнобиль в долі вінничан» (краєзнавчий відділ) та «І ти, Чорнобилю, ти теж не маєш меж…сьогодні» (сектор газетної періодики).

24 квітня у відділі економіки та аграрного виробництва відбулося засідання клубу молодого підприємця «Твій бізнес від А до Я» на тему: «Власна справа. Бізнес-планування». Засідання провела голова клубу С.А. Ходакова для студентів Вінницького національного аграрного університету та Вінницького інституту економіки Тернопільського національного економічного університету. До заходу працівники відділу підготували перегляд літератури за темою засідання.

26 квітня у відділі мистецтв відбулося відкриття персональної фотовиставки «І уві сні, і наяву» вінницького аматора Олега Швидюка. Творчість митця вирізняє вміння бачити прекрасне у буденності і «спіймати» його в незвичних ракурсах. У відкритті виставки взяли участь волонтери з Республіки Польща та Франції, студенти-іноземці вінницьких вищих навчальних закладів, рідні, близькі, друзі аматора, читачі бібліотеки та представники засобів масової інформації.

30 квітня у кіноклубі «X Муза», що діє при відділі мистецтв відбулася літературно-мистецька імпреза «Японія. Образи і традиції». У ході творчої зустрічі була представлена історія культури, мистецтва, театру і кіно цієї загадкової країни. Крім того відбувся перегляд фільму режисера Кането Сіндо «Чорні кішки в бамбукових заростях». Це вишукана стрічка, створена за японською легендою, яка стала класикою світового кіно. «Чорні кішки в бамбукових заростях» – японська чорно-біла драма з елементами хорору, яка була відзнята у 1968 р. і з тих пір вважається класикою японського кіно.

Протягом квітня у відділі наукової інформації та бібліографії експонувався перегляд літератури «Бібліографія української періодики», де представлені видання, що містять розширені анотації всіх періодичних видань другої половини ХІХ ст., наукові видання про дослідження історії архівної періодики в Україні на поч. ХХ ст., видання, що досліджують періоди розвитку та функціонування української еміграційної преси, історично-бібліографічні збірники, літописи журнальних та газетних статей різних років видання тощо.

У відділі краєзнавства, в рамках місячника популяризації екологічних знань «Екологія: дзвони сьогодення» відбулися: перегляд літератури «Екологічна безпека – запорука добробуту вінничан», на якому бажаючі мали можливість ознайомитися з особливостями природних умов та ресурсів Поділля та екологічною мережею Вінницької області за період 2004-2015 рр. та коментований перегляд літератури «Екологічна безпека – запорука добробуту вінничан».

У відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук, в рамках місячника популяризації екологічних знань «Екологія: дзвони сьогодення» відбулися заходи: екологічна акція «Скринька екологічної мудрості», тематична викладка книг з питань екології та охорони здоров’я «Екологічний острівець», книжково-ілюстративна імпреза «Заповідники та національні парки світу», лекція голови Вінницького осередку Всеукраїнської екологічної ліги О. Мудрак «Система заходів щодо охорони, примноження та раціонального використання тваринних та рослинних ресурсів регіонів України», бібліографічний огляд «Екологія промисловості: проблеми та їх вирішення».

Музейна діяльність

7 квітня розпочала роботу обласна пересувна філателістична виставка, присвячена 100-річчю української марки. Для старту Вінницької обласної пересувної філателістичної виставки обрали унікальне місце – маєток Грохольських-Можайських, Музей історії авіації та космонавтики України в смт Вороновиця Вінницького району. Для пересувної виставки підготували 10 експозицій, тематика різноманітна, кожен відвідувач зможе знайти щось близьке власним інтересам чи захопленням. Хронологія української марки, фауна та флора Вінниччини, спорт, космонавтика, народні свята і традиції, техніка – всі марки цікаві та унікальні. Організатори змістовної і навіть раритетної виставки – Вінницька дирекція Укрпошти, обласна організація Асоціації філателістів України, міське товариство колекціонерів, обласний краєзнавчий музей. До відкриття організатори виготовили спеціальний поштовий штемпель та клубний конверт, які урочисто погасили і підписали на згадку. Унікальний за змістом і тривалістю 4 роки філателістичний проект, побуває у більшості населених пунктів Вінниччини і про українську марку більше дізнаються тисячі жителів області.

9 квітня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація книги «Зелений рай» з серії «Село і люди», заснованої колективом журналу «Вінницький край». Книга, яка є першою у серії, де піднімаються питання історії міст, селищ, хуторів Вінниччини побачила світ за сприяння Департаменту інформаційної діяльності та зв’язків з громадськістю облдержадміністрації та схвалена профільною комісією обласної ради. Як зазначають автори, актуальністю цієї книги є те, що вона – не про життя героїв, а про звичайних простих людей, з їхніми перемогами і невдачами, проблемами і здобутками. Але об’єднує їх дух до своєї малої Батьківщини, родини та історії свого роду. Звертаючись до авторів книги заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та зв’язків з громадськістю облдержадміністрації В. Лазаренко відмітив, що «Редакція журналу «Вінницький край» започаткував багато цікавих проектів. Але головне, що в цій книзі демонструється низка визначних етапів, які вже є в історії: період Великої Вітчизняної війни, «відбудови», 1946 рік – початок вже третього голоду в Україні. Нагально, що у підсумку є портретна галерея, починаючи з простих людей, завершуючи керівниками, які виросли на землі, яку представили автори. Своїм виступом всіх присутніх привітав самодіяльний ансамбль «Подільські барви», співаючи українських пісень. В урочистій події взяли участь представники загальних середньоосвітніх та вищих навчальних закладів району та області, письменники, журналісти, історики та краєзнавці.

 

10 квітня у Вінницькому обласному художньому музеї відбулося відкриття виставки «Кунсткамера. Диковинки Вінниччини». Задумана як видовище з позначеними тематично-часовими складовими, вона несе в собі широкий спектр функціональних місій: від художньої, пізнавальної, історичної, природно-натуралістичної до розважальної та навіть епатажної. Цей проект, таким чином, поєднує в собі освітні та розважальні функції у відповідності до вимог сучасного музейного менеджменту. Кунсткамера, або кабінет рідкостей, як відомо, демонструє предмети старовини, що розкривають історію і побут різних народів. Як і в будь-якій кунсткамері, на виставці можна побачити все – старі голландські пейзажі, натюрморти, жанрові сцени й живописні портрети, порцелянові статуетки, різьблені шкатулки, трості та чайний столик з вугільним самоваром, віденську скриню з ніжним флористичним розписом та шахи у футлярах з червоного дерева, зразки унікальних вишивок і набір жіночих сумочок-клатчів, з яким гармонують театральний бінокль та маленька шарманка-рояль. Вони сусідують з опудалами птахів, черепами гризунів і навіть людськими ембріонами в розчині формаліну – все як у справжній кунсткамері. Експонати, що представлено на виставці, підібрано з фондів музею, приватних антикварних зібрань, а також з кафедри патанатомії Вінницького національного медичного університету ім. М. Пирогова.

16 квітня до Міжнародного дня авіації та космонавтики, в одному з експозиційних залів Вороновицького музею історії авіації та космонавтики відкрито міні-виставку, присвячену історії космонавтики та діяльності ветерана космодрому «Байконур», професору ВДПУ Івану Івановичу Зайцю. На виставці презентовано особисті речі І. Зайця, фотодокументи, фотографії, книги, ілюстрації, які відтворили підкорення космосу людством. У цей день до музею прибули ветерани праці та Збройних Сил, які об’єднались в творчий клуб «Імпульс» м. Вінниця, вони оглянули виставку та прослухали тематичну екскурсію. Також перед присутніми виступила лектор Вінницького планетарію М. Левченко, яка розповіла про Всесвіт, Космос та поділилась спогадами про Івана Івановича Зайця.

17 квітня у Вінницькому літературно-меморіальному музеї М. Коцюбинського відбулась презентація книги Миколи Крижанівського «Черепки». Відомий скульптор та журналіст спробував себе у письменництві. Темою обрав рідне село, його жителів та нелегку історію маленької Батьківщини. Книга М. Крижанівського «Черепки» вперше побачила світ у «Бібліотечці журналу «Вінницький край». Появу окремого видання зумовили зацікавлені відгуки, як читачів, так і професійних літераторів. Редактором книги став Анатолій Подолинний. Критик відзначив стильову і мовну своєрідність, правдиве слово про сучасне сільське життя.

25 квітня у Музеї гончарного мистецтва ім. О. Г. Луцишина, відбулося відкриття виставки робіт геніальної майстрині-вишивальниці Віри Роїк. У експозиції презентовано рушники, серветки та доріжки вишиті майстринею. Вона залишила величезний творчий спадок з більш як тисячі оригінальних і самобутніх робіт, понад триста з яких вишиті за її власними орнаментами. Зараз її спадщина, що знаходиться у Музеї української вишивки Кримського етнографічного музею, знаходиться у невизначеному становищі, проте частину шедеврів було привезено на виставку до Вінниці. Вишиті серветки, рушнички, картини, наволочки, сорочки, запаски виконані переважно полтавською гладдю, хрестиком та крученою ниткою. Майстриня народної вишивки народилася в місті Лубни на Полтавщині, але більше півстоліття прожила в Криму і всі роки намагалася розвивати там українське декоративно-ужиткове мистецтво. У 1981 р. вперше на полтавській землі, в Лубнах, відкрилася персональна виставка Віри Роїк під назвою «Український рушничок». Ця назва її виставки залишилася назавжди. Віра Роїк організувала понад 140 персональних виставок своїх творів «Український рушничок» в усіх обласних центрах країни та у Росії, Німеччині, Болгарії, Польщі, Туреччині, Бельгії, Франції, Угорщині, Італії, Монголії, США, Хорватії. До останніх днів свого життя 99-рiчна майстриня продовжувала вишивати.

29 квітня в Тростянецькому краєзнавчому музеї відбулось засідання «круглого столу» на тему: «Герої нашої історії в пам’яті поколінь», приуроченого 69-й річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні. У засіданні взяли участь: начальник інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю райдержадміністрації С. Гіленко, керівник районного методичного кабінету С. Дячук, директор Тростянецького краєзнавчого музею Л. Шамраєнко, голова районного об’єднання ветеранів України М. Мельник, голова ветеранської організації смт Тростянець А. Голенченко, голова первинної ветеранської організації с. Ободівка Є. Мазурик, голова первинної ветеранської організації с. Тростянчик К. Червонецька та комунальні ЗМІ району. Метою проведення даного засідання було вшанування та увічнення героїчного подвигу захисників Вітчизни, які, виявивши масовий героїзм, небачену стійкість, патріотизм, у жорстокій війні з фашистськими загарбниками відстояли свободу і незалежність Батьківщини. В ході засідання було передано капсулу із землею, від пам’ятників та братських могил, розташованих на теренах району, Тростянецькому краєзнавчому музею. По завершенню учасники засідання дійшли до висновку, що посилення уваги суспільства до потреб ветеранів війни, поліпшення їх соціального захисту, поваги та вдячності ветеранам Великої Вітчизняної війни за їх ратні подвиги у боротьбі з фашизмом, шануючи традиції Українського народу зберігати пам’ять про захисників Вітчизни є важливим в умовах сьогодення.

29 квітня в академічній залі Вінницького обласного краєзнавчого музею розпочала свою роботу виставка «Під вітрилами історії». Експозиція презентує колекцію моделей-копій кораблів і суден, створених колективом Вінницьких судномоделістів-спортсменів, що діє при обласній організації Товариства сприяння обороні України (ОО ТСОУ). Основу експозиції складають моделі вітрильників і суден багатьох країн і народів світу у різні епохи, доля яких стала яскравою сторінкою в історії розвитку суднобудування і мореплавства, які були героями військових подій та географічних відкриттів. Моделі відтворюють найдрібніші деталі зовнішнього вигляду, такелажу, оснащення, озброєння своїх історичних праобразів. Моделі, які представлені на виставці, свого часу побували на чемпіонатах світу, Європи, України, на міжнародних кубкових змаганнях, презентуючи судномоделювання Вінниччини на найвищому рівні. Експозицію доповнюють репродукції відомих мариністів, живописні роботи вінницького художника Ігоря Майструка та його учнів на теми морської романтики.

 

Протягом квітня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї тривала персональна виставка Сергія Дорошина «Єднання душі з природою». В експозиції представлено більше 50 живописних творів різного жанрового спрямування: натюрморти, пейзажі, фантастичні композиції. Перші роботи автора написані акварельними фарбами, гуашшю, зараз художник-аматор опанував досить складну техніку – олійний живопис. Сюжетами його творів є вишукані натюрморти, ефектні пейзажі – серед них можна зустріти і українські краєвиди різної пори року, і відомі пам’ятки Європи. Серед реалістичних тем вирізняється серія фантастичних творів з сутінковим червоно-фіолетовим колоритом. Протягом роботи виставки, працівники музею влаштовували майстер-класи для людей з фізичними та психічними вадами.

Театрально-концертна діяльність

У Вінницькому академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського протягом квітня відбулися вистави: «Потрібен брехун» (сатирична комедія на дві дії) Д. Пса фас, «Майська ніч» (музична комедія на дві дії) М. Старицький за М. Гоголем, «Оркестр» (фарс у ритмі танго) Жан Ануй, «Шельменко-денщик» (водевіль на дві дії) Г. Квітка-Основ’яненко, «Ассо та Піаф» (сторінка життя великої співачки) О. Миколайчук-Низовець, «Анна Кареніна» (театральний роман на дві дії) Л. Толстой, «Політ над гніздом зозулі» (п’єса на дві дії) К. Кізі, Д. Вассерман, «Маруся Чурай» (поема для театру на дві дії) Л. Костенко, «Я б тобі небо прихилив…» (драма) І. Карпенко-Карий, «Софія» (театральна версія життя Софії Потоцької на дві частини) В. Селезньов, «Замовляю любов» (комедія для дорослих) Т. Іваненко, «Квітка з чарівної рукавички» (казка-притча) В. Лис, «Ревізор» (комедія на дві дії) М. Гоголь, «Назар Стодоля» (козацька балада на дві дії) Т. Шевченко, «Я б тобі небо прихилив…» (драма) І. Карпенко-Карий, «Осінь у Вероні» (трагікомедія на дві дії) А. Крим, «Рисове зерно» (комедія на дві дії) А. Ніколас, «Хелемські мудреці» (комедія-притча на дві дії) М. Гершензон, «Осіння мелодія» (драматичний етюд на чотири малюнки) В. Селезньов, «Ніч Святого Валентина» (фантазії на тему кохання) О. Мардань, «Шалений день, або Одруження Фігаро» (комедія на дві дії) П’єр Бомарше, «Дядя Ваня» (комедія на дві дії) А. Чехов, «Лісова пісня» (міф с прадавніх часів) Л. Українка.

12 квітня у міському Палаці мистецтв «Зоря» відбулося музичне святкування 60-річчя рок-н-ролу, за участю гуртів: «Larus», «Klondike», «Banditoz Band» та «The Hypnotunez».12 квітня 1954 року Біл Хейлі та його «The Comets» з’явилися на екранах національного телебачення США з піснею, що стала легендарною – «Rock around the clock». Акції до Дня народження рок-н-ролу проводяться у Вінниці ще з 1994 року. Зараз базою Вінницького рок-клубу служить Палац мистецтв «Зоря». Цей концерт став одним з циклу концертів, що проводилися у місті на підтримку Збройних сил України.

13 квітня у кінотеатрі «Родина» м. Вінниця відбувся концерт українського гурту «AtmAsfera». Нова концертна програма, яку презентували музиканти, носила актуальну назву «За мир та єдність України!». Гурт «AtmAsfera» працює в стилях world та indie music, комбінує класичні форми з джазовими імпровізаціями, експериментує поєднанням рокового звучання з фолковими та етно-мотивами зі всього світу. Окрім основних інструментів – флейти, синтезатора, мандоліни, гітари, бас-гітари та барабанної установки, в арсеналі музик безліч ударних, різноманітні перкусії, чисельні флейтові, віолончель, електро-гітара, чаймс, ідіофон, трембіта, саксонет, ксилофон та інші музичні інструменти.

22 квітня, в рамках благодійної акції з метою підтримки військових частин Вінницької області, у Погребищенському районному кінотеатрі ім. В. Терлецького, відбулася благодійна концертна програма «Нас об’єднала українська пісня» за участю голови райдержадміністрації С. Скарбовійчука, заступника голови районної ради С. Волинського, громадськості міста та районних ЗМІ. Учасників благодійної акції вітали зразковий вокальний ансамбль Погребищенської школи №1 «Молоде покоління», учасники народного хорового колективу «Ветеран», танцювальний колектив «Ювента» дитячої музичної школи, ансамбль медичного коледжу «Зорепад», солісти Б. Пирогов, Ю. Табуровська, Я. Моргун, М Ільченко, І. Капистинський, П. Слободян, Р. Петришина, А. Кудим, О. Лісовська, А. Лесюк, А. Коваленко, В. Хохлан. Відповідно до програми заходу відбувся аукціон виробів майстрів образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва Надросся. Зібрані кошти під час благодійної програми перераховані на банківські реквізити військових частин Вінницької області.

 

Адамусик, І. «Життя – це театр…» : [про діяльність Театру мініатюр, що діє при Жмеринській міській ЗОШ №3 вже протягом 15 років. Нещодавно у театрі закінчився театральний сезон, який присвячувався український драматургії під назвою «Життя – це театр»] / І. Адамусик // Інфо Жмеринка. – 2014. – 25 квіт. – С. 8.

25 квітня у Вінницькому літературно-меморіальному музеї М. Коцюбинського відбувся творчий вечір Андрія Сенченко, керівника циганського ансамблю «Андо Шатро», лауреата Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів, автора поетичної збірки «Бумеранг». Циганський шоу-театр «Андо Шатро» був заснований Андрієм Сенченком у 1998 році. На його базі у 2001 році був створений Вінницький регіональний центр культури та мистецтва циганського народу «Девлеса, ромале!» («З Богом, цигани!»). Головний режисер та художній керівник циганського шоу-театру «Андо Шатро» А. Сенченко – поет, композитор, гітарист і співак (попередня артистична діяльність якого проходила у Московському державному музично-драматичному циганському театрі «Ромен»). Член міжнародної та національної спілки журналістів України, кореспондент Всеукраїнської ромської газети «Романі Яг».

28 квітня в приміщенні Вінницького академічного музично-драматичного театру ім. М. Садовського асоціація пенсіонерів «Поділля» відсвяткувала своє 15-річчя. Подібні святкування збирають кожних п’ять років не тільки пенсіонерів – членів Асоціації, але й численних друзів та спонсорів добровільного громадського об’єднання. Цього разу засновник та керівник Асоціації пенсіонерів «Поділля» Т. Казимирова, яка розпочала урочистий захід, приймала вітання від обласного керівництва, представників громадських організацій, що опікуються пенсіонерами та керівництва вінницького козацького полку ім. Івана Богуна. Заступник голови облдержадміністрації Л. Щербаківська передала ювілярам щирі вітання від голови ОДА А. Олійника та вручила найбільш активним членам Асоціації почесні грамоти. З вітальним словом до учасників зібрання також звернулась заступник голови обласної ради Н. Солейко. Від громадської організації «Україна молода», крім найщиріших вітань, Асоціація пенсіонерів «Поділля» отримала іменинний торт у формі власної емблеми. Справжньою окрасою свята став виступ хору пенсіонерів під керівництвом М. Йохни. У виконанні колективу прозвучали українські народні та відомі патріотичні пісні.

Музичне життя Вінниччини

6 квітня у Шаргородській дитячій музичній школі відбувся вечір гітарної музики «Гітара – поезія душі». Захід відбувся за участі керівників – викладачів гітари: І. Захарчук, Г. Іванишеної та С. Мельник. У вечорі прозвучали твори класичних та сучасних українських композиторів, у виконанні ансамблів різних складів: дуети, тріо, квартети, ансамблі молодших та старших класів. Всі учасники музичного вечора, у складі 27 учнів, мали змогу продемонструвати свої творчі виступи.

9 квітня в актовій залі Соболівської дитячої музичної школи Теплицького району відбувся сольний концерт «Будьмо знайомі» учениці 8 класу фортепіано Н. Жмур. Дівчина приймає активну участь у конкурсах та фестивалях, зокрема стала лауреатом ІІІ премії Міжнародного фестивалю «Золотий зорепад» у м. Дніпропетровську, дипломантом ІV Міжнародного конкурсу «Зірки ХХІ століття» в м. Кривий Ріг, виборола ІІ місце у Всеукраїнському конкурсі фортепіанних ансамблів «Юний віртуоз» у м. Кривий Ріг. У програмі заходу прозвучали твори світової музичної класики Й.С. Баха, Й. Гайдна, К. Черні, Є. Юцевича, В. Коровіцина та твори українських композиторів О. Білаша, М. Степаненка.

12 квітня у Вінницькому училищі культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича відбувся концерт хорових колективів Дитячої музичної школи № 1, у рамках мистецького проекту «А серце пам’ять береже», приуроченого 70-річчю визволення Вінниччини від фашистських загарбників. Загалом, в рамках проекту, відбудеться 10 концертів всіх відділів школи. Наступний концерт відділу духових інструментів носитиме назву «Сурми майбутнього».

21 березня в Ладижинській дитячій музичній школі відбувся вечір хорової музики. В концерті взяли участь три хорових колективи: молодший хор (керівник Н. Онищенко, концертмейстер В. Івко); середній хор (керівник М. Смірнова, концертмейстер О. Подолян); старший хор (керівники Р. Мезенін та І. Мезеніна, концертмейстер М. Гнасько). Ведуча заходу М. Смірнова розпочала вечір з розповіді про хорове мистецтво та про його значення в житті людини. У виконанні дітей прозвучали різноманітні музичні твори.

23 квітня у Вінницькій обласній філармонії відбувся музичний концерт у виконанні фіналіста телевізійного шоу «Голос країни» Олександра Онофрійчука. Акомпанував йому вінницький рок-гурт «Sour Cream Madness» та Академічний камерний оркестр «Арката» (художній керівник та диригент – заслужений діяч мистецтв України Г. Курков). Володар надзвичайно потужного вокалу, переможець «Crimea Music Fest» та фіналіст шоу «Голос країни» О. Онофрійчук виконав для вінничан кращі українські пісні, романси та симфо-рок кавери світових хітів, які зазвучали по-новому завдяки супроводу оркестру.

29 квітня у концертній залі Вінницької обласної філармонії відбувся концерт багаторазового лауреата міжнародних хорових конкурсів, володаря гран-прі найпрестижніших у світі фестивалів та рекордсмена книги рекордів Гіннеса – Академічної хорової капели «Орея» м. Житомир. Це хоровий колектив, який здатен співати без нот, вражати публіку до глибини душі та приємно шокувати. Вони відомі на весь світ своїми сміливими музичними експериментами, виконавським новаторством та різнобарвним репертуаром. Житомирська міська хорова капела «Орея» була заснована в кінці 1986 р. на базі хору Житомирського музичного училища ім. В. С. Косенка за підтримки обласного Музичного Товариства, при міському Будинку культури українським диригентом та хормейстером О. Вацеком. Наразі у Житомирській хоровій капелі «Орея» співає 30 хористів, 7 з яких, за словами художнього керівника, не мають музичної освіти. У репертуарі колективу різножанрові твори українських та зарубіжних композиторів, зокрема: Баха, Моцарта, Верді, Вівальді та Бетховена. У 2011 р. на українському телебаченні «Орея» встановила новий світовий рекорд – виконала технічно надскладний твір М. А. Римського-Корсакова «Політ Джмеля» за 59 секунд.

Кіномистецтво

9 квітня у Регіональному центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик» відбувся показ та обговорення франко-американської драми з життя дикої природи, фільму 1988 р. режисера Жан-Жака Анно «Ведмідь». «Ведмідь» – захоплюючий пригодницький фільм, знятий за мотивами роману визначного американського і канадського письменника Джеймса Олівера Кервуда «Грізлі». Серед величних пейзажів Британської Колумбії сталася зворушлива історія про ведмежатко, що втратило свою маму і залишилось на самоті, в той час, як двоє мисливців продовжують блукати по лісі у пошуках здобичі. Доля зводить разом осиротілого малюка та величезного пораненого ведмедя. Їх стосунки складаються не просто, але мисливці з рушницями та злими собаками виявляються набагато страшнішими. Зіткнення людей та тварин неминуче.

16 квітня у «Зеленому кінотеатрі», що діє на базі Регіонального центру сучасного мистецтва «Арт-Шик», відбувся перегляд та обговорення документального фільму «Гезленд», у якому показані вражаючі факти про екологічні загрози, які несе технологія видобутку сланцевого газу. У 2006 р. американський кінорежисер Джош Фокс отримав е-мейл, у якому йому пропонували 100 000 доларів за дозвіл добувати сланцевий газ на його землі. Він вирішив дослідити які переваги та недоліки має для нього дана пропозиція і об’їздив для цього всю країну. Побачені ним факти негативного впливу видобутку сланцевого газу на природу та здоров’я людей виявились просто приголомшливими. У фільмі також показана правда про бездіяльність чиновників, бюрократизм та корупцію. Це глибокий важкий документальний фільм про роль грошей у сучасному світі, вичерпність природних ресурсів і про те, як легко звичайним громадянам стати маріонетками людей, наділених великою владою. Фільм «Гезленд» був номінований на премію «Оскар» у 2011 р. у категорії «Найкращий документальний фільм».

30 квітня у Регіональному центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик» відбувся перегляд та обговорення фільму «Шушу: музика кохання» (1995р.). Відвідувачі кіноклубу зустрілися з музичним імпресіоністом – композитором Клодом Дебюсі, адже фільм – це музична біографічна драма, яка розповідає про любов вмираючого композитора до своєї єдиної дочки. Клода Дебюсі часто називають творцем музики ХХ століття. Багато чого дійсно ріднить його з художнім імпресіонізмом: самодостатня барвистість невловимих, текучо-рухомих моментів, любов до пейзажу, повітряна зворушливість простору. Дебюссі вважав, що музика подібна до природи своєю нескінченою мінливістю і багатоликістю форм.

Образотворче мистецтво

Зоренко, В. Полотна, що зцілюють душу : [у Жмеринському історичному музеї відбулося відкриття виставки полотен талановитого жмеринського художника Володимира Солодкого. У творчому доробку митця проникливо-ліричні пейзажі й колоритні натюрморти, портрети, в яких наче оживає глибинна сутність людської душі, картини на історичну тематику та біблійні сюжети. Особливе місце в творчості художника посідає іконографія. Освоївши канонічні правила іконопису й отримавши благословення священика натхненно створює рідкісної краси ікони, пишучи їх на липових дощечках темперними фарбами з використанням сусального золота. Кожна ікона вражає довершеністю й особливим сяйвом духовності] / В. Зоренко // Інфо Жмеринка. – 2014. – 11 квіт. – С. 6.

Рубаняк, М. Картини заворожують своєю красою, яскравістю, цікавістю : [інтерв’ю з художником Володимиром Солодким про відкриття його першої персональної виставки, яке відбулося у приміщенні Жмеринського музею історії міста] / М. Рубаняк // Жмерин. газ. – 2014. – 11 квіт. – С. 7.

17 квітня у Регіональному центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик» відбулося відкриття виставки живопису художниці Агіци Бо-Гі, яка малює медитативні картини. Більшість робіт замість назви мають вірш, що не пояснюють і не описують зображене, а настроюють на певну хвилю, для повнішого сприйняття живопису. З цією ж метою авторкою було продемонстровано перфоманс зі словом «ти», у стилі рухової імпровізації, абстрактного невербального спілкування з присутніми.

Олянчук, О. Захоплень світ яскравий : [яскраві картини у техніці вітражу створює юна жмеринчанка Іванна Мельник. Творчий доробок одинадцятирічної майстрині складає півтора десятка картин – це пейзажі, квіти та казкові персонажі. Деякі з цих робіт жителі м. Жмеринка могли оцінити під час конкурсу «Жмеринщина має таланти», у якому Іванна стала фіналісткою] / О. Олянчук // Інфо Жмеринка. –2014. – 18 квіт. – С. 8.

Лохман, А. Художник, сповнений невичерпного життєлюбства : [про поета і художника з с. Федорівка Шаргородського району – Григорія Гапчака. Картини митця прикрашають стіни місцевої школи, сільської бібліотеки та Шаргородського районного музею образотворчого мистецтва. Також Г. Гапчак реставрує та малює нові картини в церкві Пресвятої Богородиці в рідному селі] / А. Лохман // Шаргородщина. – 2014. – 18 квіт. – С. 5.

28 квітня у холі Вінницької міської ради відбулося відкриття фотовиставки «Сонце єднає нас». Автор робіт – директор Вінницького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Світлана Сулімова. На кожній з 30 світлин, представлених на виставці, можна побачити сонце у різних ракурсах. Перший фотознімок С. Сулімова зробила у 2004 р., піднявшись на гору Святого Мойсея у Єгипті.

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

У березні-квітні відбувся щорічний обласний фестиваль-огляд художньої самодіяльної творчості учнів професійно-технічних навчальних закладів «Подільські зорі» на тему: «Культурна спадщина Європи». Участь в заході взяли близько 1600 учнів з 31 професійно-технічного навчального закладу Вінниччини. Учнівські колективи та окремі виконавці професійно-технічних навчальних закладів демонстрували свої таланти в таких номінаціях: хореографічне, вокально-хорове, фольклорне, театральне мистецтво; сольний спів; художнє читання; інструментальний та оркестровий жанри. Захід проводився з метою художньо-естетичного виховання учнів, активізації роботи гуртків художньої самодіяльної творчості, розвитку творчих здібностей учнівської молоді. Незалежне журі оцінювало відповідність концертної програми тематиці фестивалю, різножанровість, виконавську та акторську майстерність, сценічну культуру, режисуру концертної програми, оригінальність постановки номеру якість музичного супроводу тощо. За підсумками огляду визначено 123 переможці, з них: І місце – 49 учнів; ІІ місце – 39 учнів; ІІІ місце – 35 учнів. Захід організовано Вінницьким державним центром естетичного виховання учнів ПТНЗ. Переможців фестивалю-огляду було відзначено дипломами Департаменту освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації відповідних ступенів.

Пухальський, В. Пісня, музика – велике мистецтво, можливо, найпрекрасніше з усіх : [про діяльність аматорського ансамблю «Світанок» сільського Будинку культури с. Сорока Іллінецького району. Репертуар ансамблю складають українські народні пісні, пісні самодіяльних композиторів, твори сучасних українських авторів. Ансамбль є лауреатом Всеукраїнського фестивалю «Театр на городі» 2012 р. Колектив, який у цьому році буде відзначати 45-ту річницю існування, нараховує 16 співаків, інструментальну та танцювальну групи] / В. Пухальський // Трудова слава. – 2014. – 3 квіт. – С. 8.

7 квітня у Вінницькому академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського відбувся ювілейний творчий вечір народного ансамблю танцю Вінницького міського центру художньо-хореографічної освіти дітей та юнацтва «Барвінок». Один з найкращих танцювальних колективів України відсвяткував своє 30-річчя. Ансамбль «Барвінок» відомий не лише в Україні, але й далеко за її межами. Наразі концертний склад налічує понад 100 танцюристів, а взагалі у центрі навчаються близько півтори тисячі вихованців. На святкування ювілею завітали вихованці центру, їх батьки і випускники, які не полишають танцювальної кар’єри.

Декоративно-прикладне мистецтво

Творча майстерня оригамі : [на базі Погребищенського Будинку художньої та технічної творчості дітей відбувся конкурс учнівської молоді «Майстри оригамі». У конкурсі взяли участь вихованці Погребищенських ЗОШ № 1 та № 2 , Андрушівської, Ширмівської, Мончинської, Очеретянської, Павлівської та Гопчицької шкіл. Мета конкурсу – популяризація технічних гуртків серед учнівської молоді, залучення школярів до навчання у технічних гуртках, підтримка обдарованої молоді, сприяння реалізації творчого потенціалу підростаючого покоління. Переможців визначали в командній першості за сумою набраних балів протягом конкурсів. Всі учасники заходу відзначені за активну участь] // Колос. – 2014. – 4 квіт. – С. 2.

Караулан, М. Бісероплетіння знову в моді? : [про виставку творчих робіт з бісеру юної майстрині О. Поворозюк, яка відкрилася у Гніванській міській бібліотеці № 1] / М. Караулан // Маяк. – 2014. – 4 квіт. – С. 8.

Юзвак, Т. Творить пасхальні обереги : [про майстриню з Яришівки Томашпільського району Олену Григорук. Майстриня виготовляє писанки та мальованки різними техніками, але нове творче дихання у О. Григорук відкрилося після знайомства з заслуженим працівником культури, художницею та писанкаркою Оксаною Городинською з Могилева-Подільського] / Т. Юзвак // Томашпіл. вісн. – 2014. – 16 квіт. – С. 3.

Творчі звіти, конкурси, фестивалі, свята мистецтв

На початку квітня майже у кожному районі області відбувся районний етап VII Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Молодь обирає здоров’я». Мета конкурсу – формування, утвердження, популяризація та пропаганда здорового способу життя, запобігання негативним проявам серед дітей та молоді, утвердження суспільної моралі, виявлення та підтримка талановитих підлітків. Впровадження здорового способу життя серед дітей та молоді є пріоритетним напрямком діяльності структурних підрозділів райдержадміністрації, які регулярно проводять різноманітні заходи спрямовані на пропаганду здорового способу життя. Нестандартні сценарії, яскраві костюми, спортивно-хореографічні композиції створювали атмосферу свята, хоча й команди-конкурсанти висвітлювали серйозну тему. Зі сцени учасники фестивалю закликали до повноцінного і насиченого життя, вказували шляхи самореалізації та гармонійного розвитку особистості, використовуючи вокальні, хореографічні, художньо-спортивні здібності. Також командами були представлені тематичні плакати. Команди-переможці братимуть участь в обласному етапі фестивалю, який проходитиме у травні у м. Вінниця.

1


Хроніка культурного життя Вінниччини
Квітень

  1. Частина 1
  2. Частина 2
  3. Частина 3

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше