ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїВерсія для друку

Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва

 

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Березень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

 

 

 

Вінниця, 2014


Загальний розділ

4 березня в с. Кармалюкове Жмеринського району відбулось відкриття меморіальної дошки справжнього патріота, відомого фольклориста, краєзнавця – Володимира Петровича Вовкодава. Меморіальну дошку розмістили на приміщенні місцевого Будинку культури. Вшанувати пам’ять відомої людини зібрались представники Жмеринської райдержадміністрації, центральної районної бібліотеки, політичних партій, громадських, релігійних організацій, учнівська молодь, громадськість села, гості з смт Літин. Відкрив мітинг сільський голова М. Огородник, який ознайомив присутніх зі сторінками життя та творчістю легендарного земляка. В своїх промовах виступаючі: начальник відділу у справах молоді та спорту В. Марчук, голова літературно-мистецького об’єднання «Калинове гроно» В. Горлей, директор Кармалюківської ЗОШ І-ІІ ст. О. Кривіцька, начальник відділу інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю О. Сокол, краєзнавець Літинського району В. Кривий, голова міськрайонної громадської організації «Просвіта» М. Козловська, дисидент за радянських часів В. Смогитель висловили велику вдячність та шану В. Вовкодаву за значну громадську діяльність, великий внесок у дослідженні життя українського месника. О. Гамарник та В. Горлей подарували музею ім. Устима Кармалюка збірки творів місцевих авторів. Право перерізати червону стрічку на меморіальній дошці надано голові міськрайонної громадської організації «Просвіта» М. Козловській та голові літературно-мистецького об’єднання «Калинове гроно» В. Горлею. Священнослужителі УАПЦ та УПЦКП провели освячення пам’ятної дошки та поминальну панахиду.

Костенюк, В. Безмежна творчість української душі : [в Літинському Подільському народному університеті культури відбулася презентація альманаху «Русалка Дністровая» відомого українського поета, публіциста, драматурга, перекладача, громадського діяча, заступника голови Національної спілки письменників України Михайла Каменюка. Захід розпочався з хвилини мовчання на знак вшанування пам’яті загиблих на Майдані в Києві. У ході заходу у виконанні ансамблю «Ладодзвін» прозвучали патріотичні вірші про Великого Кобзаря, Дніпро, Україну, свободу та пісні на слова Т. Шевченко «Думи мої, думи», «Реве та стогне Дніпр широкий» та ін.] / В. Костенко // Літин. вісн. – 2014. – 13 берез. – С. 5.

Пічкар, М. Тут пам’ять та історія злилися воєдино : [нещодавно на полицях бібліотек району з’явилася книга земляка-краєзнавця, вчителя історії Великоострожоцької школи Василя Маринича «Пам’ятає світ врятований», в якій відтворено хроніку воєнних подій, що відбувалися на території Хмільницького району. Праця Василя Маринича та його авторського колективу – це синівська вдячність солдатам Перемоги, загиблим і живим] / М. Пічкар // Життєві обрії. – 2014. – 14 берез. – С. 5.

Тарас Шевченко і Вінниччина

  

Наприкінці лютого в читальній залі Козятинської центральної районної бібліотеки відбувся конкурс читців під назвою «Без України не було б Тараса», присвячений пам’яті великого генія українського народу, великого поета Т.Г. Шевченка. Організаторами заходу традиційно виступили відділ культури та туризму райдержадміністрації, районний Будинок культури та центральна районна бібліотека. Цьогоріч 18 любителів Шевченківського слова виявили бажання взяти участь у конкурсі. Оцінювало конкурсантів журі в складі: начальника відділу культури і туризму РДА В. Воронова, директора ЦБС Т. Дячук, художнього керівника РБК Г. Скринської, військового пенсіонера, поціновувала кобзаревого слова О. Загнітка, директора Глухівецького Будинку культури Б. Зільберман. Учасники представляли по два твори: твір Т. Шевченка та сучасного автора. Всі учасники підійшли відповідально до участі в конкурсі, а особливою увагою глядачів заволоділи літературні клуби с. Непедівка з постановкою «І буде син, і буде мати, і будуть люди на землі» та с. Самгородок з літературною композицією «Сотник».

На початку березня в Терешківській ЗОШ І-ІІ ступенів Барського району відбулися тематичні заходи присвячені 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка. Зокрема: конкурс читців «Навіки з Кобзарем», на якому учні декламували вірші Великого Кобзаря; «круглий стіл» під назвою «Навіки з Кобзарем», де школярі ще раз переглянули сторінки тернистого життя митця, декламували уривки з творів поета, ознайомилися з народними переказами про Великого Кобзаря; на святі «Ми тебе не забули, Тарасе», лунали вірші Кобзаря та українських поетів, звучала мелодія народних пісень, а на сцену виходили герої відомих творів «Наймичка», «Катерина», «Тополя». У школі постійно діють виставки «Шевченко – художник», «Тарасовими шляхами», «Шевченкове слово», «З Шевченком у серці».

1 березня у рамках відзначення 200-річного ювілею великого генія України Т.Г. Шевченка, в Бершадському Будинку дитячої творчості відбувся виховний захід для гуртківців «Великий Кобзар у творчості бершадців». Учасники свята ознайомились з виставкою дитячих малюнків «Сторінками «Кобзаря», прослухали розповідь керівника гуртка Р. Маніленко про життєвий та творчий шлях Тараса Шевченка, переглянули презентацію та пізнавальний мультфільм «Шевченко – художник». У виконанні учнів звучали вірші та пісні на слова Тарас Шевченка.

3 березня працівники відділу краєзнавства Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва підготували віртуальну виставку «Літературно-поетичний вінок вінничан Кобзареві», приурочену до 200-річчя від дня народження великого генія України, пророка Тараса Григоровича Шевченка. Його ім’я тісно пов’язане з Поділлям, зокрема з Вінниччиною, тож, мабуть, не знайдеться на Вінниччині жодного письменника у доробку якого не було б бодай жодного слова про цю величну постать. Образ Т.Г. Шевченка, його пророчі думки проходять червоною ниткою через творчість вінницьких літераторів, які вплели свою яскраву квітку у світовий поетичний вінок Великому Кобзарю, вінок всенародної шани і любові геніальному співцеві України. Ознайомитися із зображенням постаті Т.Г. Шевченка у творчому доробку представників красного письменства Вінниччини можна на сайті бібліотеки old.library.vn.ua

3 березня у Хмільницькій районній бібліотеці для дітей відбувся літературний вечір, присвячений 200-річчю від дня народження Т. Шевченка, який проведено з метою ознайомлення школярів з долею Т. Шевченка, сприяння усвідомленню унікальної особистості Кобзаря, значення його творчості в житті кожного українця, виховання патріотизму та любові дітей до України на геніальних творах поета-борця, пророка української нації. В рамках проведення вечора оформлено: книжково-ілюстративну виставку творів Т. Шевченка «Нас єднає Шевченкове слово», перегляд репродукцій картин «Шевченко – художник», виставку малюнків до творів Т.Г. Шевченка «Оспівана пензлем краса Шевченківських дум», виставку вишивок «Геній українського народу на полотні» та викладку дитячих віршів, присвячених Кобзарю «Ти в моєму серці ,Україно, думою Шевченка, гомониш», вишиті рушники та творчі роботи дітей до творів Т. Шевченка. Ведучі літературного вечора розповіли присутнім, що Тарас Шевченко є символом народної волі та високих моральних устоїв. Він, живучи в непростий час зробив вагомий внесок у розвиток української мови та української національної культури. На вечорі прозвучали пісні на вірші Т. Шевченка: «Сонце заходить, гори чорніють…», «Бандуристе, орле сизий», «Зоре моя вечірняя» «Тече вода із-за гаю…», «Зацвіла в долині червона калина…».

3 березня з метою гідного відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка працівники Хмільницької районної бібліотеки для дітей організували і провели літературний дитячий ранок «Завжди живий Шевченко». Ведучі розповіли про життя Великого Кобзаря, учні молодших класів місцевої школи читали вірші Т. Шевченка, вихованці школи мистецтв виконували пісні на слова українського генія.

3 березня в Шаргородському районному Будинку культури відбувся районний літературно-мистецький конкурс під назвою «Кобзар і Україна», який проведено у номінаціях: «Декламування» і «Живопис та декоративно-прикладне мистецтво». Учасники конкурсу представляли клубні, бібліотечні установи та загальноосвітні школи району і виступали у двох вікових категоріях. Особливого колориту конкурсу додали літературно-музичні композиції представлені Писарівським сільським Будинком культури, Федорівською сільською бібліотекою, Шаргородським Будинком дитячої та юнацької творчості, Руданським СБК. Серед декламаторів відзначилися конкурсанти: Плебанівського СБК, Конатківської сільської бібліотеки, Слободо-Шаргородської СЗШ І-ІІІ ст, Ярівської сільської бібліотеки, Зведенівської сільської бібліотеки, Перепільченського СБК та ін. До одного з розділів виставкової композиції «Його портрет – це символ України» увійшли живописні, вишиті, вирізьблені та випалені на дереві образи Т. Шевченка. Літературні твори Т. Шевченка, фотоальбоми, міні репродукції його картин, друковані матеріали з питань дослідження його життя і творчості було представлено на книжково-ілюстративній виставці «Слово Шевченка в віках». По завершенню конкурсу, начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Т. Янчурська привітала всіх учасників конкурсу і вручила подяки та дипломи за зайняті місця.

3 березня, напередодні відзначення ювілейної дати від дня народження Т. Шевченка, працівниками Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва організовано акцію «Українські діти читають Кобзаря», участь у якій взяли учні НВЗ: «ЗОШ I-III ст. – ліцей смт Стрижавка». Школярі декламували твори Великого Кобзаря та виконували пісні, музика яких покладена на слова видатного поета. Під час заходу школярі мали можливість познайомитися з виставкою видань Т. Шевченка, зокрема тих, які були видані за життя поета. Бібліотекарі детально розповіли про історію написання перших творів, їх подальшу долю та про те, хто сприяв і за яких обставини було опубліковано ці твори.

4 березня працівники відділу попереднього замовлення, МБА та видачі літератури Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва провели літературно-мистецьке свято «Читаємо Шевченка», приурочене 200-річчю від дня народження Великого Кобзаря для вихованців Вінницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій». Присутні мали змогу ознайомитися зі сторінками життя Т.Г. Шевченка, почути вірші та пісні на слова поета у виконанні учнів Вінницької дитячої музичної школи №2 та Стрижавської школи-ліцею. До уваги присутніх представлено перегляд літератури «Тарас Шевченко: Кобзар, пророк, апостол».

4 березня у Палаці дітей та юнацтва ім. Лялі Ратушної м. Вінниці відбулося міське свято «Струни Кобзаревого серця», приурочене 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка. Захід підготували педагоги та вихованці закладу. У ході свята відбулися: літературно-музична композиція про життя і творчість Кобзаря, читання творів Т. Шевченка, виконання народних танців, тощо. Під час свята діяла виставка творчих робіт за мотивами творів Т. Шевченка «Кольори Шевченкової долі», яку підготували вихованці відділу декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва. На виставці було представлено близько 40 робіт, створених з використанням різних матеріалів у техніках живопису, графіки, холодного батіку, віражного розпису, аплікації, м’якої іграшки, шкіряної пластики та багатьох інших.

4 березня до святкування 200-річчя від дня народження Т. Шевченка, учителем української мови Вербської СЗШ І-ІІІ ст. Крижопільського району І. Остаповою проведено вікторину «В пам’ять про Т. Г. Шевченка» для учнів 7-го класу. Перед початком вікторини вчитель нагадала присутнім про основні етапи в житті Тараса Григоровича Шевченка. Учні декламували вірші, в яких прославляється відданість поета своєму народу і своїй Батьківщині. У ході заходу відбулися конкурси: «Домашнє завдання», де команди готували кросворди, присвячені біографії Т. Шевченка, конкурс «Переплутанка», з складів команди складали рядки з поезій Т. Шевченка, конкурс «Ланцюжок», де потрібно розставити картки з датами, пов’язаними з життям і творчістю Т. Шевченка у хронологічній послідовності і підібрати до них відповідне пояснення, конкурс капітанів команд – за одну хвилину назвати якнайбільше назв творів Т. Г. Шевченка. На завершення відбулась демонстрація ілюстрацій до поезій Великого Кобзаря.

4 березня до 200-річчя від дня народження Т. Шевченка у відділі наукової інформації та бібліографії Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва організовано перегляд «Бібліографічна Шевченкіана», де представлено бібліографічні покажчики різних років видання про життя і творчість видатного українського поета, письменника, художника, громадського та політичного діяча, фольклориста, етнографа – Тараса Григоровича Шевченка.

Гандзюк, Л. Шевченка дух і слово завжди з нами : [у читальній залі Тульчинського училища культури в рамках відзначення 200-річчя від дня народження Т. Шевченка відбувся конкурс читців «Шевченка дух і слово завжди з нами». Мета конкурсу – залучення молоді до поглибленого вивчення та осмислення літературної спадщини Т. Шевченка, формування активної громадянської позиції, підтримка талановитої молоді. Конкурсна програма передбачала виконання окремих творів Шевченка та творів сучасних авторів, присвячених великому поету. Розпочався захід літературно-музичною композицією «Поглянув з портрета Шевченко Тарас» у виконанні народного аматорського студентського колективу «Маленький театр». У виконанні учасників звучали твори Т. Шевченка, поезія українських класиків, сучасних українських майстрів слова. Працівники бібліотеки училища презентували виставку творів Т. Шевченка «Велетень у царстві людської культури»] / Л. Гандзюк // Тульчин. край. – 2014. – 5 берез. – С. 4.

Маршук, Ю. Присвячено Кобзарю : [до 200-річчя від дня народження Т. Шевченка у Бершадській центральній районній бібліотеці відбулась літературно-мистецька година «Полум’яне серце Кобзаря» для учнів Бершадського професійного ліцею. У виконанні викладачів та учнів дитячої музичної школи ім. Р. Скалецького прозвучали вірші та пісні на слова Т. Шевченка. Директор бібліотеки розповіла присутнім про значення творчості Кобзаря] / Ю. Маршук // Бершад. край. – 2014. – 5 берез. – С. 2.

5 березня в приміщенні Шаргородського районного Будинку культури відбулися районні заходи з нагоди відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка. На районне свято були запрошені представники територіальних громад району, члени трудових колективів м. Шаргород, голови районних політичних партій та громадських організацій, а також учні та вчителі загальноосвітніх навчальних закладів міста. Заступник голови райдержадміністрації М. Гавліцький та голова районної ради В. Павельський щиро привітали всіх присутніх з ювілейною датою видатного українського поета та громадського діяча Тараса Григоровича Шевченка. Також з вітальним словом до учасників урочистих зборів звернувся голова Шаргородського районного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т.Г. Шевченка В. Пастушенко. Представники народних аматорських колективів сільських будинків культури, працівники районного Будинку культури та дитячої музичної школи підготували святковий концерт. По завершенню урочистих зборів та концерту у районному кінотеатрі «Дружба» відбувся показ документального фільму «Т.Г. Шевченко».

  

Шевченкові думки переживуть віки : [ у Томашпільському районі з нагоди 200-річчя від дня народження Т. Шевченка відбувся цикл тематичних заходів. Зокрема: Антонівська сільська бібліотека провела турнір знавців творчості Т. Шевченка «Читаємо Тараса, учимося в нього», Вилянська сільська бібліотека підготувала усний журнал «Тарас Шевченка – великий син українського народу», Пенківська сільська бібліотека підготувала літературну годину «Шевченкові думки переживуть віки» та оформила книжкову виставку «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття», в Олександрівській сільській бібліотеці відбувся літературний вечір «У Шевченковій світлиці», Томашпільська ЦРБ підготувала літературний вечір «Великий син великого народу»] // Томашпіл. вісн. – 2014. – 5 берез. – С. 2.

Нога, С. «Є в Шевченка народження дата, дати смерті в Шевченка нема» : [у Шпиківській ЗОШ відбувся районний семінар для вчителів української мови та літератури, присвячений 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. У ході заходу відбулися: презентація проекту «Т. Г. Шевченко і наш край», виставка «У дарунок Кобзареві», на якій представлено вироби виготовлені руками учнів та вчителів, урок-екскурсія «Шевченковими шляхами по Вінниччині», також прозвучали вірші Т. Шевченка та пісні на його слова] / С. Нога // Тульчин. край. – 2014. – 5 берез. – С. 4.

5 березня у читальній залі Тростянецької центральної районної бібліотеки відбулося засідання літературної вітальні «Перлина» під назвою «З Шевченком у серці». За чашкою чаю присутні читали вірші, поеми, уривки з творів Кобзаря. Члени місцевого літоб’єднання «Джерело» читали власні вірші присвячені Тарасу Шевченку, що увійшли до збірки «З Шевченком у серці», яку впорядкувала і видала Тростянецька центральна районна бібліотека. 9 березня у день народження Великого Кобзаря по місцевому радіо відбулася трансляція усного журналу присвяченого коханим жінкам Тараса Шевченка.

5 березня в Ладижинському міському Будинку культури «Лада» сектором краєзнавства організовано творчу зустріч з поетами міста під назвою «Шевченківське слово несем у віки». Захід приурочений 200-річчю від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. Перед аудиторією виступили члени літературно-мистецького об’єднання «Стожари» С. Кринична та Г. Соловей. Поетесами були прочитані власні твори: «Голос заповіту», «Він міг би жити» та ін. На заході презентувала першу власну поезію учениця місцевої школи А. Власюк. Родзинкою творчої зустрічі були пісні на вірші Т.Г. Шевченка у виконанні місцевих співачок С. Ільніцької та В. Тимчук.

5 березня у Гнатківській сільській бібліотеці Томашпільського району відбулася літературно-музична композиція «Життєвий шлях Т.Г. Шевченка», за участі школярів місцевої школи та громадськості села. Учні читали напам’ять вірші Кобзаря, працівники Будинку культури та учасники художньої самодіяльності виконували музичні твори на вірші поета.

5 березня у рамках відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка в Погребищенському районному краєзнавчому музеї ім. Насті Присяжнюк відбулося відкриття виставки народних умільців району «Святиня українського народу». На виставці представлено роботи народних умільців, основу експозиції складає колекція шкрябанок. В урочистому відкритті виставки взяли участь учні місцевої ЗОШ №1 та громадськість району. Начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Г. Кравчук привітала учасників заходу з відзначенням ювілею Т.Г. Шевченка та проінформувала про заходи, які розпочалися у 2013 році та будуть продовжуватись протягом 2014 року. Святкового настрою присутнім додали виступи творчої молоді Погребищенської ЗОШ №1 та вихованців дитячої музичної школи. Гості мали можливість переглянути виставку народних умільців району (Ф. Глущука, О. Шульганя, П. Пипи, М. Чорного, О. Басюк, Л. Очеретяної, К. Остапенко, Г. Дмитренко, Л. Мацігури, Г. Переклад, М. Онищук, Л. Савлук, Л. Сметана).

 

«Думи мої…» : [під такою назвою у Хмільницькій школі мистецтв відбувся тематичний захід присвячений 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Ведуча програми, викладач Л. Дячок у вступному слові зауважила, що саме поезія «Думи мої, думи мої» стала своєрідним заспівом творчості Кобзаря. Свої вірші Шевченко часто уявляв як пісні і співав їх на народні наспіви. У виконанні викладачів та учнів школи відбулися музичні виступи. Наприкінці дійства директор закладу В. Автодійчук вручила дипломи переможцям шкільного конкурсу образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва «Шевченкіана». Також всі присутні мали можливість ознайомитися з виставкою учнівських художніх робіт] // Я та місто Хмільник. – 2014. – 6 берез. – С. 6.

Ковтун, Л. Шануймо пам’ять про генія слова : [з нагоди 200-річчя від дня народження Т. Шевченка у СЗШ с. Селище відбулась творча зустріч з відомим українським педагогом, поетом, краєзнавцем, фольклористом, етнографом, громадським діячем, членом літературно-мистецького об’єднання ім. В. Стуса – Павлом Івановичем Ткачуком. Під час зустрічі П. Ткачук презентував учням книгу «Шевченкова правда-сила народ розбудила», яка присвячена величній постаті в історії України Т. Шевченку. Також відбулася презентація і інших книг: «Шабля Богуна», «Друге народження Сниводи», «Чеснівецьке весілля», «Десь тут була подоляночка» та ін. Працівники сільської бібліотеки підготували виставку «Кобзарів» Т. Шевченка, де було представлено одинадцять книг різних років видання] / Л. Ковтун // Літин. вісн. – 2014. – 6 берез. – С. 4.

Подивитися на «Погляд» : [до 200-річчя від дня народження Т. Шевченка Козятинський дитячий міський театр «Погляд» презентував виставу «Жіноча доля», побудовану за творами Т. Шевченка. Після вистави біля Будинку культури читав вірші про Т. Шевченка та події, що відбулися в м. Києві житель Козятина О. Загнітко] // Вісн. Козятинщини. – 2014. – 6 берез. – С. 7.

Китаєва, А. Поміж нас і донині дух Шевченка живе! : [до 200-річчя від дня народження Т. Шевченка члени дитячої організації «Сузір’я», що діє при СЗШ с. Селище, розробили і провели ряд тематичних заходів: творчі зустрічі, екскурсії, написання творчих проектів, усні журнали, тощо. Школярі підготували цілу добірку матеріалів про приналежність Т. Шевченка до різних жанрів мистецтва. Також учні взяли участь у заході під назвою «Лист до Тараса» та написали власні листи великому та незламному духом поборнику свободи свого народу Тарасові Шевченку] / А. Китаєва // Літин. вісн. – 2014. – 6 берез. – С. 4.

6 березня у літературно-меморіальному музеї ім. М. Коцюбинського у м. Вінниця відбулось відкриття виставки творчих робіт учнів Вінницької дитячої школи мистецтв «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття!», яку присвячено 200-річчю від дня народження великого українського поета, художника, філософа Т.Г. Шевченка. Виставка відкрилась під виконання пісні «Славний батько наш Тарасе» наймолодшої учасниці концерту А. Косич. Директор Вінницької дитячої школи мистецтв Я. Зінько розповів всім присутнім про підготовку та проведення шкільних заходів присвячених відзначенню 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка. З вітальним словом виступив директор музею М. Коцюбинського, заслужений діяч мистецтв Ф. Панчук, який професійно прокоментував досягнення юних митців і дав високу оцінку виконаних робіт. До уваги гостей в експозиції виставки представлено біля 200 кращих дитячих робіт виконаних в різних техніках та жанрах: графіка, пастель, живопис та твори прикладного мистецтва (кераміка, паперова пластика, вітраж, батік, плетення бісером, вишивка). Присутні мали можливість насолоджуватись творчістю маленьких митців під супровід пісень на слова Тараса Шевченка та українських поетів у виконанні вокалістки О. Клітинської.

6 березня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва, працівники бібліотеки організували перегляд літератури «Один єдиний він на всі епохи: Поет, Пророк, Мислитель і Глашатай», до 200-річчя від дня народження видатного українського поета, письменника, художника, громадського та політичного діяча, фольклориста, етнографа – Тараса Григоровича Шевченка.

«Без України не було б Тараса» : [у читальній залі Козятинської центральної районної бібліотеки відбувся конкурс читців, присвячений 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Організаторами заходу виступили відділ культури та туризму РДА, районний Будинок культури та районна бібліотека. У конкурсі взяли участь 18 учасників – шанувальників Шевченківського слова з сіл району: Комсомольське, Вернигород, Гурівці, Глухівці, Непедівка, Зозулинці та ін. Учасники конкурсу представляли два твори: перший твір Т. Шевченка, другий – твір сучасного автора] // Вісн. Козятинщини. – 2014. – 6 берез. – С. 12.

Костенко, В. Безсмертна постать України : [до 200-річчя від дня народження Т. Шевченка у Літинській музичній школі відбулася літературно-музична композиція, за участю викладачів та учнів школи. У виконанні дитячого ансамблю народних інструментів прозвучали пісні: «Думи мої, думи», «Тече вода з під явора», «Зоре моя вечірняя» та ін. Присутні декламували вірші Великого Кобзаря та інсценували уривки з творів Т. Шевченка. Захід було організовано з метою популяризації творчої спадщини Т. Шевченка, активізації виховної роботи серед учнівської молоді] / В. Костенко // Літин. вісн. – 2014. – 6 берез. – С. 5.

Ткач, К. Співець української слави і волі : [до 200-річчя від дня народження Т. Шевченка у Літинському краєзнавчому музеї ім. Устима Кармалюка відбулося відкриття виставки невмирущої книги Т. Шевченка «Кобзар» різних років видання. У відкритті взяли участь: журналіст Вінницької державної телерадіокомпанії «Вінтера» Т. Скомаровська, поетеса, член Національної спілки письменників України О. Зайцева, вчителі та учні шкіл Літина. Відкрила виставку «Кобзарів» директор музею В. Ткач, яка розповіла про дивовижну долю цієї книги. Присутні читали вірші Т. Шевченка, виконували пісні на його слова та інсценували уривків з творів] / К. Ткач // Літин. вісн. – 2014. – 6 берез. – С. 5.

Юрченко, О. І говорило полотно… : [до 200-річчя від дня народження Т. Шевченка у бібліотеці смт Вороновиця відбувся тематичний вечір «І говорило полотно про муки, про його будні і про його свята…» для учнів місцевої школи. До уваги присутніх була представлена виставка-вернісаж копій картин Т. Шевченка. Після перегляду виставки школярі прокоментували кожну з побачених картин] / О. Юрченко // Поділ. зоря. – 2014. – 6 берез. – С. 6.

Діденко, О. «З Шевченком у серці» : [до 200-річчя від дня народження Т. Шевченка Тростянецька центральна районна бібліотека зібрала вірші місцевих поетів про Великого Кобзаря та упорядкувала у збірку під назвою «З Шевченком у серці». До збірки увійшли твори Т. Ясенчук, Д. Возного, Н. Гвозденко, Е. Мазурик, М. Пруса, Ю. Соліної, С. Шура, М. Ярового] / О. Діденко // Тростянец. вісті. – 2014. – 6 берез. – С. 5.

6 березня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва, працівники бібліотеки спільно з Управлінням у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації в рамках ювілейних Шевченківських читань підготували літературно-мистецьке свято «Один єдиний він на всі епохи: Поет, Пророк, Мислитель і Глашатай», до 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. Свято розпочалось захоплюючим виступом капели бандуристок Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича. Артисти обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. М. Садовського виконали уривок з вистави «Назар Стодоля». Програма вечора включала декламацію віршів та виконання музичних творів за поезіями Т. Г. Шевченка студентами навчальних закладів міста, в тому числі студентами з обмеженими фізичними можливостями. У ході заходу відбулося оголошення результатів і нагородження переможців обласного конкурсу бібліотечних заходів з популяризації творчої спадщини та відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка. Одним з самих помітних виступів свята стало прочитання рядків з «Заповіту» різними мовами студентами з різних куточків світу, які навчаються у м. Вінниця. Завершилось Шевченківське свято виставою талановитих юних акторів з народного театру-студії «Сьоме небо» ВНМУ ім. М.І. Пирогова та Театру книги «Прочитання» ВОУНБ ім. К.А. Тімірязєва. Вони показали виставу по незакінченій поемі «Мар’яна-черниця». Серед численних літературних і мистецьких заходів та ініціатив з вшанування пам’яті Великого Кобзаря, привернув увагу оригінальний РR-конкурс «В єднанні націй – Кобзареве слово», започаткований ВОУНБ ім. К.А. Тімірязєва. Усі бажаючі протягом лютого-березня 2014 р. могли долучитися до цього конкурсу, записавши відеовиступ свого прочитання творів Кобзаря різними мовами народів світу. Краще відеопрочитання було продемонстровано під час проведення літературно-мистецького свята.

   

6 березня у Бершадській дитячій музичній школі ім. Р. Скалецького відбувся вечір-портрет «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття», присвячений 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка. У заході взяли участь: перший заступник голови райдержадміністрації В. Ольшевський, заступник голови районної ради В. Бондаренко, заступник міського голови В. Паламарчук, делегації трудових колективів, громадськість міста. Нові факти біографії та творчості відкривали учасники концерту у картинах, сюжетних постановках, віршах та піснях. У виконанні зведеного хору викладачів Бершадської дитячої музичної школи та народного аматорського хору ветеранів війни і праці прозвучала пісня на слова Т. Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий…». У ході заходу відбулися: театралізований уривок «То була дивовижна зоря...», уривок з опери «Богдан Хмельницький» – «Чорний крук», уривок з поеми «І мертвим, і живим, і ненародженим..», музичні твори «Сонце заходить..», «По діброві вітер віє..», «Стоїть козак на чорній кручі», «Думи мої», «Зоре моя, вечірняя…», «Бандуристе, орле сизий..», «Садок вишневий коло хати», «Нащо мені чорні брови», «Зацвіла в долині червона калина» у виконанні різних вікових груп.

6 березня на базі Немирівського районного Будинку дитячої та юнацької творчості відбулася районна виставка-конкурс робіт декоративно-ужиткового мистецтва «Знай і люби свій край», присвячена 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка. На виставці було представлено понад 50 експонатів за розділами: тістопластика, художнє плетіння (лоза, солома), художня вишивка, в’язання спицями, гачком, художні вироби з бісеру, м’яка іграшка, художня аплікація, витинанка та інші техніки виконання. У конкурсі взяли участь учні Муховецької, Медвежанської, Воловодівської, Червонянської, Криковецької, Бугаківської, Байраківської, В.Кропивнянської, В.Бушинецької шкіл та НВК №1 м. Немирова.

6 березня Вінницьким обласним центром народної творчості спільно з Тульчинським училищем культури було проведено обласний конкурс читців «Кобзар і Україна», присвячений 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка. Конкурс проводиться щорічно з метою популяризації та пропаганди творів Тараса Шевченка. Свою майстерність демонстрував 41 читець з 19 районів області та міст обласного значення, серед яких були дуети, тріо і квартети. Переможцями конкурсу стали: у віковій категорії 14-18 років: І місце Д. Кирницький м. Вінниця, ІІ місце А. Глух м. Тульчин, ІІІ місце В. Малий м. Крижопіль. У віковій категорії 19-35 років: І місце П. Горбатюк м. Тиврів, ІІ місце С. Червонецький м. Ладижин, ІІІ місце Н. Мартинчик с. Потоки Жмеринського району. У категорії «Літературно-музичні композиції»: І місце дует читців у складі О. Чучко та М. Незіньковського м. Гайсин, ІІ місце – тріо читців у складі Д. Олексієнко, В. Камінської та Д. Мельник с. Торків Тульчинського району, ІІІ місце – дует читців у складі Д. Трикози та А. Глущука м. Іллінці.

Марчуковська, Л. Слово Тараса вічне й живе : [під такою назвою у Тульчинській ЗОШ №1 відбувся районний конкурс інсценізації творів Великого Кобзаря, присвячений 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. У конкурсі взяли участь 62 учні з 13 шкіл району. Зі вступним словом до присутніх звернулися голова районного методичного об’єднання учителів української мови та літератури Н. Соловей та голова районного літературно-мистецького об’єднання «Оберіг» Ю. Хмелевський. Змістовну вступну літературно-музичну композицію «Слово Тараса вічне й живе» підготували учні Заозерненської та Торківської шкіл. Під час проведення конкурсу всі учасники продемонстрували високу виконавську та акторську майстерність] / Л. Марчуковська // Тульчин. край. – 2014. – 7 берез. – С. 2.

Слово Кобзаря вічне, як Україна! : [до 200-річчя від дня народження Т. Шевченка працівники Жданівської сільської бібліотеки Хмільницького району провели літературну годину «Він буде жити вічно!» для учнів місцевої школи. У ході заходу відбулась вікторина «Безсмертний в слові батько наш Тарас – живий для внуків, правнуків, для нас!», театралізована інсценізація «Діалог Тараса з матір’ю», представлена тематично-ілюстрована книжкова виставка «Слово Тараса вічне, як Україна»] // Життєві обрії. – 2014. – 7 берез. – С. 4.

Петльована, О. Цікавий урок у незвичному місці : [учні Шпиківської ЗОШ разом з вчителем української мови та літератури І. Тищенко завітали до краєзнавчого музею на тематичний Шевченківський урок, присвячений 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Мета поїздки – дізнатися більше про життєвий і творчий шлях Великого Кобзаря, а особливо про його зв’язок з Тульчинським краєм. Адже відомо, що Т. Шевченко, здійснюючи свою подорож на Поділля і Волинь, проїжджав через с. Шпиків Тульчинського району. Науковий співробітник краєзнавчого музею А. Порожна нагадала присутнім сторінки біографії Т. Шевченка та детально розповіла про шлях Кобзаря Поділлям. На завершення відбулася вікторина на тему: «Що ми знаємо про Т. Шевченка»] / О. Петльована // Тульчин. край. – 2014. – 7 берез. – С. 2.

Зоренко, В. Молодь читає пророче Кобзареве слово : [в Жмеринському районному Будинку культури відбувся міськрайонний конкурс читців «Кобзар і Україна, присвячений 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Організаторами конкурсу виступили відділ культури і туризму Жмеринської РДА, районний Будинок культури, методичний кабінет управління освіти. Мета конкурсу – популяризація творчості Великого Кобзаря, розвиток і збагачення національної культурної спадщини, розвиток мистецтва художнього читання, підтримка творчо обдарованої молоді. У конкурсі художнього читання змагалося близько 90 учасників віком від 8 до 18 років. Переможці були нагороджені почесними грамотами й пам’ятними подарунками] / В. Зоренко // Інфо Жмеринка. – 2014. – 7 берез. – С. 3.

Поезією Великого Кобзаря та яскравими театральними образами козятинці вшанували 200-річчя генія українського народу : [до 200-річчя від дня народження Т. Шевченка в Козятинському міському Будинку культури театральний колектив «Погляд» предст

7 березня у школі с. Вільшанка Крижопільського району відбулося родинне свято «Вічна слава Пророчому слову, Вічна слава, Тарасе, тобі!», присвячене 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Програма свята була наповнена творами Кобзаря, народними піснями, низкою музичних творів на вірші Т. Шевченка. Окрасою свята стала міні вистава «Така її доля» за мотивами повісті «Наймичка» у виконанні учнів школи.

7 березня з метою вшанування пам’яті великого митця, поета, художника, видатного мислителя Т.Г. Шевченка біля пам’ятника Великому Кобзареві у смт Крижопіль відбувся урочистий мітинг за участі представників органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, осередків політичних партій, громадських організацій, громадськості району. Аматори районного Будинку культури, школи естетичного виховання, вчителі та учні місцевої загальноосвітньої школи № 2 підготували театралізоване дійство, в ході якого прозвучала розповідь присвячена життю і творчості Тараса Шевченка, відбулась літературно-музична композиція. До пам’ятника Кобзареві покладено квіти від керівників та громадськості району.

7 березня до відзначення 200-ліття від дня народження Кобзаря в актовій залі Тростянецької райдержадміністрації відбулися урочисті заходи присвячені цій даті, за участі керівників району, представників органів місцевого самоврядування, громадських організацій та громадськості району. Відбулась тематична літературно-музична композиція у виконанні Капустянського хорового колективу, де прозвучали музичні твори на вірші Кобзаря: «Думи мої, думи», «Реве та стогне Дніпр широкий», також звучали вірші поета, які читали переможці районного конкурсу. Голова районної організації Ветеранів України М. Мельник прочитав поему «Кавказ». На завершення заходу всі присутні виконали Гімн України.

7 березня до 200-річчя від дня народження Т. Шевченка в актовій залі Тростянецького Будинку дитячої творчості відбулася виставка «Життєвий і творчий шлях Кобзаря», яку організували бібліотекарі Тростянецької дитячої бібліотеки Н. Супрун та А. Олійник. Після виставки розпочався конкурс на кращого читця «Ми чуємо тебе , Кобзарю, крізь століття» за участю 22-х гуртківців. Під час конкурсу прозвучали вірші Т. Шевченка та сучасних авторів про нього. Усі учасники отримали солодкі призи, а переможці – пам’ятні подарунки.

7 березня з метою популяризації творчої спадщини Великого Кобзаря, активізації патріотичного виховання, пов’язаного з іменем видатного митця та з нагоди відзначення 200-річчя від дня його народження, у с. Ілляшівка Тростянецького району, біля пам’ятника Т. Шевченку, відбувся урочистий мітинг. На урочистості завітали: перший заступник голови райдержадміністрації В. Ляшенко, заступник голови районної ради В. Тарасенко, сільський голова Л. Василенко та директор Ілляшівської СЗШ І-ІІІ ст. В. Федоренко. В ході мітингу учні місцевої школи читали вірші та поеми Великого Кобзаря. По завершенню урочистостей учасники мітингу поклали квіти до пам’ятника Т. Шевченку.

7 березня у залі засідань Могилів-Подільської райдержадміністрації відбулись урочисті збори під назвою «Велич Тарасового слова», до 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. У заході взяли участь: голова районної ради В. Сірант, заступник голови райдержадміністрації О. Кучерук, освітяни, діячі культури та громадськість району, представники ЗМІ. Представники влади району привітали присутніх у залі з цією знаменною для України та її народу датою, зазначивши неоціненну роль Великого Кобзаря для суспільства. Після промов відбулось відзначення громадськості району за популяризацію творчості Т.Г. Шевченка та учасників районного конкурсу художнього читання «Мій Придністровський краю, словом тебе величаю!». Творчі колективи району та аматори народного мистецтва на огляд присутніх представили тематичні пісенні номери та театральні інсценівки за творами Т. Шевченка.

7 березня у Сказинецькому Будинку культури Могилів-Подільського району відбулося свято «Шевченка дух – у кожному із нас» з нагоди 200-річчя від дня народження Т. Шевченка. Ведучі свята М. Власик та Т. Ткачук ознайомили присутніх з найцікавішими сторінками життя і творчості славетного Кобзаря. У виконанні жіночого ансамблю «Діброва» прозвучали пісні на вірші Тараса Шевченка: «Думи мої, думи мої», «Зацвіла в долині», «Зоре моя вечірняя», «Реве та стогне Дніпр широкий». У виконанні учнів прозвучали вірші Т. Шевченка: «І виріс я на чужині», «Заповіт», «Катерина» та ін. 11 березня у Сказинецькій СЗШ І-ІІ ступенів вчителем української мови та літератури Н. Бабій проведено літературну композицію «Свіча, запалена від серця». У виконанні учнів звучали уривки з творів: «Наймичка», «Катерина», «Причинна» та ін. Протягом тижня в школі було організовано виставку ілюстрацій до творів Тараса Шевченка «Здається, кращого немає нічого в Бога, як Дніпро та наша славная країна», а також конкурс поезій на тему «Його душа, його пісня не вмре, не загине!».

Ковордан, Ю. Присвячувалось великому Тарасові : [до 200-річчя від дня народження Т. Шевченка на Жмеринщині відбувся цикл заходів: конкурс на кращу ілюстрацію до віршів Великого Кобзаря, КВК між учнями 6-7 класів на тему «Йдемо з дитинства до Тараса», проведено день української сорочки, тематичні уроки] / Ю. Ковордан // Жмерин. меридіан. – 2014. – 8 берез. – С. 2.

Лівшун, Н. «Шевченківські дні в березні…» : [під такою назвою у бібліотеці с. Тартака відбулися заходи присвячені 200-річчю від дня народження Т. Шевченка: виставка-вшанування «Великий Кобзар», виставка-портрет «Світова велич Кобзаря», де представлені матеріали про дитинство Тараса, раннє сирітство, навчання, перше кохання, тощо] / Н. Лівшун // Жмерин. меридіан. – 2014. – 8 берез. – С. 4.

9 березня, в ювілейний день народження Тараса Григоровича Шевченка, у м. Вінниця відкрили довгоочікуваний пам’ятник великому українському поету, письменнику та пророку. Експозиція розміщена на площі ім. Т. Шевченка, як це було визначено на сесії Вінницької міської ради. На її відкриття завітали керівники обласної і міської влади, громадські діячі, вінничани та гості міста. Вітаючи присутніх з цією знаменною для України датою та важливою для Вінниці подією голова облдержадміністрації А. Олійник відзначив, що у літературі кожного народу, серед її великих творців, є поети, імена яких оповиті невмирущою любов’ю і славою. Таким поетом українського народу є Тарас Шевченко, його безсмертна спадщина – одна з найбільших вершин людського генія. Зі словами привітання з нагоди 200-річчя Тараса Шевченка та відкриття експозиції в його честь до присутніх звернулись секретар Вінницької міської ради С. Моргунов, голова наглядової ради Благодійного фонду «Велика родина» В. Ульянченко, народний художник України, лауреат Державної премії ім. Шевченка А. Гайдамака, який є автором пам’ятника Кобзарю.

  

9 березня до 200-річчя від дня народження великого українського поета, письменника, художника та громадського діяча Тараса Григоровича Шевченка у вінницькому кінотеатрі «Родина» відбулася демонстрація фільму «Сон». Це український широкоформатний біографічний художній кінофільм 1964 року, присвячений Т. Шевченку. Фільм знятий режисером В. Денисенком на кіностудії ім. О. Довженка. У фільмі відтворено один з періодів життя Т. Г. Шевченка – від дитячих років до заслання. Фільм було поставлено до 150-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. У фільмі розповідається про тяжку долю письменника в часи кріпацтва і неволі. Він відкрив в собі блискучого художника, але з кожним днем у ньому прокидалась ненависть до царського режиму, який роздавлював його, як особистість. Озброївшись пером, він писав вірші, які давали відсіч цьому режиму. Відчуваючи поштовх в цих віршах до повстання простого селянського народу, царська влада вирішила відправити його в заслання, а згодом і в солдати. Він віддав все заради волі України.

9 березня з нагоди святкування 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка Дирекція художніх виставок України провела у Вінницькому обласному художньому музеї художню виставку «Вшановуємо Тараса Шевченка». Експозицію виставки склали двадцять вісім творів живопису та графіки з колекції ДХВУ, які належать двадцяти трьом провідним митцям країни, в тому числі лауреатам Національної премії України ім. Тараса Шевченка, і за своїм змістом та художнім спрямуванням продовжують мистецькі принципи та традиції, закладені Тарасом Шевченком у його творчості, зокрема в альбомі «Живописная Украина». Виставка висвітлювала творчість митців, які ідуть шляхом пошуків через національне до світового мистецтва, осмислюючи надбання національної культури, знаходять сучасні композиційні та колористичні вирішення. Шевченко чимало подорожував по Україні. Вдячні нащадки свято зберігають пам’ять про відвідини Великого Кобзаря. Основна мета виставки «Вшановуємо Тараса Шевченка» – ознайомити громадськість з творчістю провідних сучасних художників країни в тому числі лауреатів Національної премії України ім. Тараса Шевченка.

9 березня до 200-річчя від дня народження Т. Шевченка у великій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею розпочала роботу виставка «Шевченкіана у листівці» з колекції заслуженого художника України В. Козюка. В експозиції виставки представлено сто листівок виданих на початку ХХ ст. (1900-1920-ті рр.) у різних містах тодішніх Австро-Угорської та Російської імперій. Це була «золота доба» поштової листівки, яка стала не тільки неперевершеним витвором образотворчого, фотографічного та поліграфічного мистецтва, а й дієвим способом поширення усього українського. Шевченківська листівка дійшла до нашого часу завдяки справжнім колекціонерам-філокартистам, які збирають україніку. Перша листівка з графічним портретом вийшла 1900 р., згодом у поштових картках виникла ціла портретна галерея, у якій можна знайти імена багатьох відомих художників – К. Трутовського, І. Рєпіна, І. Крамського, Ф. Красицького, Г. Коноваленка, О. Манастирського, О. Богомазова та ін. На листівках можна побачити і могилу поета у Каневі, і види й типи його рідного села, тощо. Виставка охоплює майже всі теми, що включає філокартична Шевченкіана. Крім того – листівка є свідком шани багатьох поколінь українців до Генія і Пророка нації.

9 березня з нагоди 200-річчя від дня народження геніального письменника, пророка, прозаїка, художника, біля пам’ятника Великому Кобзарю у м. Гайсин відбувся урочистий мітинг. Всі небайдужі жителі міста зібралися, щоб вшанувати пам’ять Т.Г. Шевченка. Урочистості розпочалися з покладання квітів від керівництва району, організацій, підприємств, жителів міста. Також присутні вшанували пам’ять хвилиною мовчання героїв «Небесної сотні», які поклали життя за незалежну Україну. Голова районної ради С. Сікорський розповів про стражденне життя Кобзаря, про жертовну любов до України, безкомпромісну боротьбу за пробудження національної свідомості українців. Також до слова була запрошена учитель-методист української мови та літератури, поетеса, прихильниця творчості Т. Шевченка – Г. Витюк, з вуст якої прозвучав вірш присвячений Кобзарю. Після мітингу на сцені районного Будинку культури відбулася літературно-музична композиція «Літопис Кобзаревої долі», за участю творчих колективів міста та району. Пророку української нації було присвячено вокально-хореографічні композиції: «Заповіт» і «Реве та стогне Дніпр широкий» у виконанні народного аматорського хорового колективу районного Будинку культури та хорового колективу ветеранів військової служби та праці; «Думи, мої, думи» у виконанні вокального чоловічого тріо РБК; «Зоре моя вечірняя» у виконанні народного аматорського фольклорного колективу РБК; також лунали пісні у виконанні солістів РБК І. Левицького, Б. Капкан та ін.

  

9 березня в приміщенні кінотеатру «Мир» м. Гайсин, працівниками Гайсинської центральної бібліотеки спільно з працівниками районного Будинку культури та кінотеатру «Мир» було організовано та проведено кіно-вечір «Світе тихий, краю милий, моя Україно», приурочений 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка. На заході були присутні директор Гайсинської централізованої бібліотечної системи Н. Обертинська, директор Будинку культури С. Кузнєцова, завучі, вчителі та учні шкіл міста. Ведучі запропонували присутнім торкнутися серцем шевченківських творів, пройнятися їх духом. Також в фойє кінотеатру до уваги присутніх була оформлена книжкова виставка «Тарас Шевченко – геній і пророк» та композиція «Садок вишневий коло хати» на твори поета А. Бачинського.

9 березня в м. Тульчин відбувся урочистий мітинг з нагоди 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. Колона громадян з державним, районним та міським прапорами, корзинами квітів пройшла пішою ходою від районного Будинку культури до пам’ятника Т. Шевченку, де і відбувся захід. Перед присутніми виступили: голова районної ради О. Авраменко, депутат районної ради, голова районної організації НРУ О. Онищенко, Тульчинський міський голова В. Весняний, вчителька історії Журавлівської ЗШ, краєзнавець Н. Пшенична, студент Тульчинського училища культури, переможець багатьох мистецьких конкурсів А. Прилипко. Мистецьку частину мітингу підготували викладачі та студенти училища культури. Прозвучали відомі пісні на слова Т. Шевченка «Думи мої, думи мої…», «Реве та стогне Дніпр широкий» та ін. Учасники мітингу поклали корзини та букети квітів до підніжжя пам’ятника Великому Кобзарю.

9 березня на центральній площі м. Жмеринка відбулися урочистості з нагоди 200-річчя від дня народження Т. Шевченка. Вшанувати пам’ять поета, філософа, громадського діяча зібралось керівництво району, міста, представники політичних партій, громадських організацій, молодь, жителі району та міста. Урочистою ходою пройшли учасники від міської ради до пам’ятника Т. Шевченку, де відбувся мітинг. Перед присутніми виступили секретар міської ради С. Гриценко, перший заступник голови райдержадміністрації О. Монастирський, які відмітили велике значення феномена Тараса Шевченка в культурному та гуманітарному просторі України і світу. Адже він є уособленням непереборної волі, сили духу, пророчого дару. Актуально та хвилююче лунали рядки власних творів місцевих поетів Л. Антонічевої, В. Горлея, які поєднали сьогоднішні події в Україні з пророцтвами Т. Шевченка. Артистично декламували твори великого українця юні жмеринчанки Н. Мартинчик, Р. Побережна, Т. Панютина. Унікальний подарунок зробив громадський діяч, ініціатор встановлення пам’ятника Т. Шевченка О. Гамарник. Він передав на зберігання Жмеринському міському історичному музею збірник творів В. Жуковського 1902 р. видання. Керівництво району та міста, учасники мітингу поклали вінки та квіти до підніжжя пам’ятника. По завершенні заходу священнослужителі Української православної церкви Київського патріархату на чолі з благочинним о. Василем здійснили Молебень за Україну.

9 березня у Ладижинському міському Будинку культури «Лада» відбувся тематичний вечір «Шевченкове слово у серці моєму», присвячений 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка. На захід завітали представники місцевої влади, а саме: в. о. міського голови, секретар міської ради Л. Бучко, заступник міського голови О. Ткачук, начальник відділу культури і туризму О. Журба, начальник відділу у справах сім’ї та молоді О. Кравченко, які щиро привітали всіх учасників і глядачів зі святом. У виконанні переможців міського міжшкільного конкурсу читців-декламаторів «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття» та лауреатів обласного конкурсу «Кобзар і Україна» прозвучали відомі твори Т. Шевченка. У святі взяли участь творчі колективи: «Заграва», «Гармонія», «Родичі», «Перлинка» та «Акварель». Усіх учасників нагороджено почесними грамотами та подарунками від Ладижинської міської ради.

9 березня в центрі м. Бар, біля пам’ятника Т. Г. Шевченку відбулися урочистості, приурочені 200-річчю від дня народження поета. Розпочалося дійство з покладання під музичний супровід квітів до підніжжя пам’ятника Великому Кобзарю. Гармонічно вплелися у сценарій свята з відзначення ювілею Т. Шевченка виступи настоятеля греко-католицького храму о. Мелетія Батога та зразкового дитячого духового оркестру музичної школи під керівництвом Павла Якубчика, вихованці якого виконали музичний твір на слова поета «Реве та стогне Дніпр широкий».

9 березня на центральній площі м. Калинівка відбувся мітинг-реквієм, присвячений 200-річчю від дня народження Тараса Григоровича Шевченка, за участю представників органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, політичних формувань, громадських організацій, творчої інтелігенції, громадськості району. Під час заходу декламувались вірші великого поета членами літературного об’єднання «Калинове намисто», що діє при Калинівській центральній районній бібліотеці.

9 березня до 200-річчя від дня народження величного митця, людини планетарного масштабу, національного поета, генія людства – Тараса Шевченка у м. Хмільник відбулися міськрайонні заходи з нагоди знаменної дати. За участю голови Хмільницької районної ради В. Чмелюка, заступника голови Хмільницької райдержадміністрації С. Маташа, керуючого справами міськвиконкому А. Барабана, представників районної і міської влади, ветеранів, молоді, духовенства, громадських організацій відбулася урочиста хода до пам’ятника Великому Кобзарю, мітинг, огляд виставок. До підніжжя пам’ятника було покладено квіти та присутні разом заспівали Гімн України. Продовжилися урочисті заходи в Хмільницькому районному Будинку культури, де у фойє бажаючі мали можливість оглянути різноманітні виставки виробів прикладного мистецтва, вишивок, картин, тощо. З нагоди 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка за активну громадянську позицію, вагомий внесок у справу зберігання, популяризації творчості та спадку Генія українського народу активним громадянам, діячам Хмільниччини голова Хмільницької районної ради В. Чмелюк, заступник голови райдержадміністрації С. Маташ, керуючий справами міськвиконкому А. Барабан вручили почесні грамоти. Зі сцени звучали твори Т. Шевченка у виконанні аматорських хорових колективів, гуртів, солістів Хмільницького району. На завершення усі учасники виконали пісню на слова Т. Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий...».

 

10 березня у Вінницькій обласній філармонії, в рамках форуму «Барви музики ХХ сторіччя», відбувся музичний проект «Кольори Шевченкової долі», який розпочався концертом Академічного камерного хору «Вінниця». Цьогоріч традиційний щорічний фестиваль-форум молодої музики приурочено до 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря. Це чотири музичні зустрічі, наповнені творами на слова великого співця України. Концерти розпочалися з вечора духовної музики, де Академічний міський камерний хор «Вінниця» (художній керівник та головний диригент, народний артист України, професор В. Газінський) подарував слухачам перлини української музики на слова Т. Шевченка. Звучали народні пісні та твори зі скарбниці української духовної спадщини. 11 березня прихильники класичної музики зібралися у залі вінницької філармонії, щоб почути сопрано Вікторії Лук’янець під акомпанемент Академічного симфонічного оркестру Львівської філармонії. Програма однієї з найтитулованіших українських оперних співачок мала назву «В шану Тарасові Шевченку». Звучали солоспіви на музику українських композиторів Якова Степового, Бориса Лятошинського, Миколи Лисенка, Мирослава Скорика.

10 березня у Вінницькому обласному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського відбулась театралізована композиція «Свою Україну любіть», присвячена 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка. Святкова театралізована композиція розпочалась з переспіву хором «Вінниця» відомого вірша Т. Шевченка «Думи мої, думи». «Свою Україну любіть!» – надзвичайно насичена програма, яка тривала півтори години і вміщувала 7 номерів. Проект, в першу чергу покликаний нагадати про історичні паралелі шевченкової творчості та важкого сьогодення, коли Україна переживає карколомні події власної історії. Глядачам було представлено хореографічну композицію-реквієм на честь «Небесної сотні», присвячену пам’яті героїв, що вибороли Україні волю ціною власного життя, а також постановку поеми «Сон» з кращими акторами театру у головних ролях.

11 березня у науково-дослідному відділі Вінницького обласного художнього музею «Музей гончарного мистецтва ім. Олексія Григоровича Луцишина» почала діяти виставка «Між нас, Кобзарю, ти живеш», присвячена відзначенню 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. В експозиції представлено понад 50 гончарних та художніх робіт відомих подільських майстринь – Г. Доценко, керамістки О. Верхової-Єднак та їх учнів. Виставку гончарних виробів доповнюють живописні твори учнів майстринь, які розширюють тематику експозиції, додаючи їй певної завершеності. Відомі подільські майстрині втілили у своїх творах частину тієї багатогранної та невичерпної духовної спадщини Великого Кобзаря, яка відобразила всі сторони життя українського народу. А юні гончарі зуміли продемонструвати свій талант у створених ними надзвичайно виразних, глибоких і психологічних жіночих образах з Тарасових поем: «Причинна», «Катерина», «Наймичка», «Марія» та багато інших. Виставка, що є складовою програми відзначення ювілею Тараса Шевченка, об’єднує творчість вже досвідчених майстрів і початківців, демонструє спадковість традицій передавання від покоління до покоління не лише віртуозних художніх втілень, але й високі гуманістичні принципи.

11 березня відбулася обласна науково-практична конференція у Вінницькому обласному інституті післядипломної освіти педагогічних працівників під назвою «Шевченко для усіх століть!», присвячена 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Вітали учасників конференції доктор історичних наук, професор, ректор інституту С. Дровозюк, член національної спілки письменників України, голова Конгресу української інтелігенції Вінниччини В. Кобець. Письменник декламував уривки з творів Т. Шевченка та власні вірші. Впродовж засідання доповідачі розглядали історичний та творчий шлях митця, прозвучали виступи: аспіранта інституту літератури Національної академії наук України В. Василенка з доповіддю «Шевченко і Поділля»; доповідь за результатами науково-пошукової краєзнавчої експедиції Центру краєзнавства школи-гімназії № 2 м. Гнівань Тиврівського району під керівництвом О. Коваля – «Тарас Шевченко на Вінниччині»; доповідь доктора історичних наук, професора кафедри методики викладання суспільних, філологічних і природничо-математичних дисциплін Вінницького ОІПОПП О. Струкевича – «Шевченко в історичній перспективі ХІХ – ХХІ століть» та ін.

11 березня у відділі мистецтв Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулося чергове засідання кіноклубу «Х Муза», присвячене 200-річчю від дня народження Великого Кобзаря. Протягом березня на засіданнях кіноклубу демонструвалися серії багатосерійного кінофільму «Заповіт» режисера Станіслава Клименка з циклу «Шевченкіана у кіно». Безпрецедентний за масштабом навчально-художньо-просвітницький кіносеріал кіностудії ім. О. Довженка було знято у 1992-1997 рр., проте повністю виробництво 11 серій фільму завершилось лише у 2012 р. 12-ту серію ще не завершено. При створенні серіалу використано документальні матеріали, кадри кінокласики та ігрові епізоди. Сценаристами виступили Іван Дзюба, Борис Олійник, Павло Мовчан. Вперше на екрані детальна біографія життя і творчості Тараса Шевченка, без фальсифікацій, у повному висвітленні. Участь у заході взяли члени кіноклубу та прихильники творчості Т. Шевченка.

11 березня біля пам’ятного знаку Т. Г. Шевченку у с. Високе Томашпільського району відбулося шевченківське свято «Він буде жити вічно», до 200-річчя від дня народження Т. Шевченка. Захід підготовлений Височанськими закладами культури та загальноосвітньою школою. Учасники свята мали можливість доторкнутися серцем і душею до невмирущої поезії Великого Кобзаря, що став славою і гордістю українського народу, його заповідною думою і безсмертною піснею. По завершенні всі учасники поклали квіти до підніжжя пам’ятника.

11 березня до 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка в Немирівській районній бібліотеці для дітей відбувся літературно-мистецький вечір «Шевченкове слово сяє у віках» для учнів молодших класів НВК № 2. Завідуюча районною бібліотекою для дітей Г. Семененко розповіла присутнім про життєвий і творчий шлях Т.Г. Шевченка. Діти підготували театралізовану виставу «Поговоримо крізь віки». В читальній залі організована книжково-ілюстративна виставка-портрет «Шевченкові слова – то правда жива». Перший розділ виставки «На перехресті Музи і долі» знайомить читачів з маловідомими сторінками життя Кобзаря. З другого розділу виставки «Звучать Шевченкові слова» читачі дізнаються про творчий шлях поета. У третьому розділі «Тарасів Кобзар – народу великий дар» представлені видання «Кобзаря» різних років видання. Четвертий розділ «Хай дух Шевченка об’єднає нас» розповідає про вшанування пам’яті великого сина української землі та про значення творчості Шевченка. До уваги читачів представлена також виставка дитячих малюнків «Юні таланти – Кобзарю».

11 березня з нагоди відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка Гайсинська районна бібліотека для дітей спільно з відділом обслуговування юнацтва організували та провели День інформації, який включав в себе: літературно-музичний вечір «Шляхами Тарасової долі»; поетичний калейдоскоп «Від серця поета до нашого серця»; літературну вікторину за творчістю поета «Творчість Шевченка віками не згасне». Ведучі свята познайомили присутніх з життєвим та творчим шляхом Т. Шевченка, з його мистецькою спадщиною, зі значенням творчості поета в розвитку світової культури. В ході заходу працівниками бібліотеки було інсценізовано уривок з твору О. Іваненко «Тарасовими шляхами». Діти з великим задоволенням декламували улюблені вірші з «Кобзаря». Відкрити для учасників заходу багатогранну постать поета допомогла книжкова виставка «Світлиця Кобзаревого духу», на якій експонуються твори геніального поета.

11 березня ювілейними Шевченківськими читаннями «Один-єдиний він на всі епохи. Поет. Пророк. Мислитель…» завершилася послідовна трирічна робота творчої групи «Шевченкознавці», проведена на базі Малокрушлинецької СЗШ І-ІІІ ст. Вінницького району. Захід відбувся у форматі семінару-практикуму для вчителів української мови та літератури під назвою «…Його ім’я і слово в серці народу». Учасники поринули у домашнє тепло школи з веселковим розмаїттям вишитих рушників, скатертин, домотканих килимів та відчули гостинність усього шкільного загалу. Ліричний настрій підсилювався віртуозним виконанням бандуристами пісень та дум за поезією Т. Шевченка. Відбулися презентації, де було висвітлено всі поїздки учителів та учнів до Канева, в Моринці, на батьківщину поета; представлено школи, в яких відбулися літературно-музичні композиції, інсценівки, зустрічі з письменниками, громадськими діячами та інші цікаві заходи приурочені до ювілейної дати. Також оформлена оригінальна книжково-ілюстративна виставка «Шевченків світ – сплетіння ліній».

11 березня в Жмеринській центральній районній бібліотеці відбувся літературно-мистецький вечір з нагоди 200-річчя від дня народження великого сина українського народу Тараса Григоровича Шевченка. В заході взяли участь: голова міськрайонного осередку товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка – М. Козловська, члени міськрайонного літературного об’єднання «Калинове гроно», учні місцевих шкіл, студенти Жмеринської філії Вінницького коледжу менеджменту, вихованці та викладачі Жмеринської музичної школи. Працівники бібліотеки розповіли про життєвий та творчий шлях поета, невідомі факти з його біографії, подорож Т. Шевченка на Поділля та ознайомили з виставкою-панорамою «Схиляємо в шанобі чоло перед світлим безсмертям твоїм». Також була організована виставка малюнків користувачів бібліотеки «Малюємо за творами Тараса».

11 березня до 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря – Т. Г. Шевченка учні та вчителі Томашпільської школи-гімназії підготували шкільне свято під назвою: «Палахкотить, як свічка, праведна душа Кобзаря». Свято розпочалося урочистим піднесенням хліба до портрета видатного поета. Учні декламували вірші Т. Шевченка, співали пісні на його слова, до більшості яких музику написав відомий композитор Микола Лисенко та розповідали про цікаві факти з біографії видатного українця.

11 березня до 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка у Крижопільській центральній районній бібліотеці відбулась літературна подорож «Вивчаючи Тарасові шляхи Вінниччиною». Захід організовано для учнів місцевого будівельного ліцею. До їх уваги представлено презентацію «Тарас Шевченко і Вінниччина» та проведено бліц-опитування по темі заходу. На завершення відбулося покладання квітів до пам’ятника Великому Кобзареві.

11-14 березня у Копайгородській ЗОШ І-ІІІ ст. Барського району відбувся Тиждень пам’яті Т.Г. Шевченка. В школі відбулися різноманітні заходи: презентація Шевченківського тижня «Сторінками життя Великого Кобзаря»; радіогазета «Вічність генія», літературно-музична композиція «Т.Г. Шевченко і музика», презентація «Т.Г Шевченко – художник», перегляд відеофільму «Шевченкові шляхи». На підсумковій лінійці були відзначені найкращі учасники конкурсів, а переможці нагороджені грамотами.

Протягом 11-14 березня в Ладижинському міському Будинку культури «Лада» відбулись екскурсії на виставку «Шевченкініана Валентини Сушицької». Старші класи ЗОШ №1 ознайомились з експозицією музейних експонатів, які подарувала праправнучка Т.Г. Шевченка. Школярі з великим захопленням розглядали родове дерево, виготовлене В. Сушицькою та інші унікальні експонати. Діти читали вірші зі збірки В. Сушицької та видатні твори Великого Кобзаря.

12 березня у рамках низки запланованих культурно-мистецьких заходів з нагоди відзначення 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря у Вінницькому міському Палаці мистецтв відбувся ХІІІ загальноміський конкурс читців «Шевченко – для усіх століть». Умовами конкурсу передбачено обов’язкове виконання одного твору або уривку з літературних творів Т.Г. Шевченка та одного твору українських письменників і поетів, в т.ч. вінницьких, в яких постає образ видатного українського поета, оспівуються незалежна Україна, світле почуття кохання та материнства. Загалом у конкурсі взяли участь близько 100 учнів загальноосвітніх навчальних закладів, шкіл естетичного виховання, учасників художньої самодіяльності закладів культури міста та користувачів міської централізованої бібліотечної системи. Учасники виступали у 2-х номінаціях: «Читці» та «Літературно-музична композиція».

  

12 березня в актовій залі Уланівської ЗОШ Хмільницького району відбулись урочистості до 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка. Участь взяли: учителі та учні шкіл району, бібліотекарі районної бібліотеки для дорослих, жителі села, всього понад 250 присутніх. До джерел української пісенної спадщини доторкнулись школярі та гості, слухаючи О. Лопугу, яка виконала пісню «Тече вода у синє море», композитор А. Бохнюк виконав пісні: «Уланів мій, троянда України» на слова М. Дороша, «Батьківщина» на слова С. Гаврилової та «Молитва» на слова відомого поета В. Тарноградського, уродженця с. Уланів. Учні школи декламували улюблену поезію з творів Т. Шевченка.

12 березня з нагоди 200-річчя від дня народження Т. Шевченка в сільській раді села Пустовійти Хмільницького району був представлений перегляд літератури «Слався великий, Тарасе!», на якому бібліотекар Л. Дімітрова розповіла про творчість Т. Шевченка. Також для учнів 7-8 класів місцевої школи проведена літературна година «Шевченкові думки переживуть віки» та представлено перегляд літератури «Вічна книга великого українця».

12 березня з метою популяризації творів про життя і творчість видатного письменника України Т. Шевченка в Інтернет-центрі Хмільницької районної бібліотеки для дорослих відбулася презентація «Струни Кобзаревого серця», присвячена 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Користувачі бібліотеки мали змогу переглянути книги, фото, малюнки Великого Кобзаря, перегорнути сторінки трагічної долі українського пророка: раннє сирітство, омріяна воля, розквіт таланту, вихід у світ «Кобзаря».

12 березня з нагоди відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка, у Вінницькому районному Будинку культури відбулися урочистості за участі керівництва району: першого заступника голови районної державної адміністрації В. Шмігеля, заступників Н. Лебедєвої та М. Джиги, заступника голови районної ради Л. Земелєвої. На заході відбулося нагородження грамотами районної державної адміністрації та районної ради працівників освіти і культури Вінницького району, які сприяли розвитку та популяризації творчої спадщини Тараса Шевченка. На святі була представлена виставкова експозиція творчих робіт учнів навчальних закладів району, зокрема: вишивка, бісероплетіння, малюнки, оригамі та інші види технік, які безпосередньо розкривали творчість Шевченка та його постать. Свято продовжила концертна програма, побудована на творах геніального поета – це гра на бандурі, декламування окремих творів та виконання пісень на слова Великого Кобзаря.

  

Залюбівська, В. Живий у пам’яті народній : [у смт Томашпіль відбулося відкриття пам’ятника Т. Шевченку. З вітальним словом до присутніх звернулися перший заступник голови РДА М. Загродський, заступник голови районної ради Л. Нароган, селищний голова В. Немировський. У виконанні народної хорової капели «Відлуння» прозвучали безсмертні твори на слова Т. Шевченка. Почесні грамоти райдержадміністрації та районної ради отримали переможці районних етапів, призери обласного етапу Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнів та студентської молоді ім.. Т. Шевченка. Також почесну грамоту отримав автор монумента, місцевий художник і скульптор-виконавець А. Козачук] / В. Залюбівська // Томашпіл. вісн. – 2014. – 12 берез. – С. 1, 2.

Баланюк, І. Дивиться Шевченко на село : [у с. Клембівка Ямпільського району відбулося відкриття першого в районі пам’ятника Великому Кобзарю. Погруддя Т. Шевченка виконав відомий в області митець, скульптор Микола Крижанівський з Могилів-Подільського. З вітальним словом до учасників урочистості звернулися сільський голова В. Колісник, бібліотекар школи Н. Колісник, майстер народної творчості, лауреат Шевченківської премії В. Наконечний та ін. У виконанні музичних колективів прозвучали пісні на слова Т. Шевченка] / І. Баланюк // Ямпіл. вісті. – 2014. – 12 берез. – С 3.

12 березня Немирівська центральна районна бібліотека спільно з районним Будинком культури організували літературно-мистецький захід «У Тараса-батька віщі заповіти, у життя з собою в серці пронесіть», присвячений геніальному українському поету, художнику, борцю за волю народу Тарасу Григоровичу Шевченку, творчість якого знають і любля

24 березня в Мурованокуриловецькому районному Будинку культури «Жовтень», відбулося літературно-мистецьке свято «Вінок шани і пісень Великого Кобзаря», з нагоди 200-річчя від дня народження славетного сина і Пророка Тараса Григоровича Шевченка. З вітальним словом до всіх присутніх звернулися: заступник голови РДА М. Невлад та голова районної ради Т. Кубов. Святковий концерт підготували творчі працівники районного Будинку культури. Під час концерту було вдало підібрано відеоряд, з якого глядачі мали змогу дізнатися більше про життя та творчість Тараса Шевченка. В картинній галереї оформлена виставка декоративно-прикладного мистецтва «Вінок Кобзарю», де представлені роботи майстрів району.

25 березня колектив Маньковецької школи Барського району у місцевому Будинку культури провели свято «Ми тебе не забудем, Тарасе!», приурочене 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка. Учні читали уривки з творів Т.Г. Шевченка: «Причинна», «Мені однаково…», «І золотої, й дорогої», «Доля», «Мені тринадцятий минало», «Над Дніпровою сагою», «Тече вода в синє море», «Садок вишневий коло хати», «Зацвіла в долині червона калина», «Реве та стогне Дніпр широкий», «Думи мої…», «Зоре моя вечірняя», «Заповіт» та ін. Відбулась інсценізації уривків з поеми «Катерина», вірша «Мені тринадцятий минало». Також лунали пісні на слова Кобзаря. Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять героїв «Небесної сотні».

27 березня на базі Бершадської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 проведено педагогічні читання «Слово, пісня, душа Кобзаря – ви окраса й суть мого життя», приурочені 200-річчю від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. З вступним словом виступила головний спеціаліст відділу освіти Бершадської РДА Р. Руденко, відмітивши ті заходи, які були проведені у навчальних закладах району. Про життєвий і творчий шлях Т. Шевченка учасникам педагогічних читань презентувала бібліотекар Бершадської ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 Т. Мараховська. Учитель української мови і літератури Бершадської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 С. Ковальська розповіла про його педагогічні погляди, учитель української мови і літератури Крушинівської ЗОШ І-ІІ ступенів Г. Кулик – про сім’ю та сімейне виховання у творчості Шевченка, а вчитель української мови і літератури Баланівської ЗОШ І-ІІІ ступенів І. Корнелюк розповіла про любов Т. Шевченка до дітей. Прозвучали вірші Великого Кобзаря у виконанні заслуженого працівника народної освіти М. Джужука та учнів місцевих шкіл.

«Шевченкове слово сяє у віках» : [під такою назвою відбулося свято у сільському клубі с. Придністрянське Ямпільського району, присвячене 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Учні місцевої школи читали вірші Т. Шевченка, співали пісні на його слова та виконали виставу за мотивами творів та біографії поета. У виконанні учасників художньої самодіяльності пролунали пісні на слова Великого Кобзаря: «Думи мої, думи мої…», «Гей ви, козаченьки», «Реве та стогне Дніпр широкий» та ін.] // Ямпіл. вісті. – 2014. – 28 берез. – С. 4.

Караулан, М. І звучав «Заповіт» аж сімома мовами світу! : [в смт Тиврів відбувся щорічний районний конкурс учнівської творчості, присвячений 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Конкурс складався з трьох частин. У першій номінації «Шевченкіана у малюнках», школярі намагалися найбільш точно відтворити духовний світ Великого Кобзаря. У другій номінації «Художнє читання» юні шанувальники поетичного слова мали змогу продемонструвати знання творів Т. Шевченка. Акторську майстерність учасники продемонстрували у номінації «Інсценізація творів». Всіх учасників районного конкурсу відзначено подяками за участь] / М. Караулан // Маяк. – 2014. – 28 берез. – С. 8.

31 березня у Хмільницькій центральній районній бібліотеці організовано ретро-перегляд видань Т. Шевченка з приватних колекцій під назвою: «Книги Шевченка поза часом». Довоєнним виданням «Драматичні твори» та «Вибрані твори» належить особливе місце, тому що під час Великої Вітчизняної війни на фронті бійці черпали з них силу і мужність. Велику увагу читачів привертає факсимільна книга «Три літа». Хоча це лише точна копія безцінної книги Т. Шевченка, але як багато вона може розповісти про самого автора, про епоху, в якій він жив. Перегляд був би не повний без Шевченківського «Кобзаря», який був і буде найціннішою книгою для українців.

31 березня до 200-річчя від дня народження Т. Шевченка в Погребищенській центральній районній бібліотеці підготовлено книжкову виставку-подорож «Стежки Тараса Надросянським краєм» для більш ширшого ознайомлення з тими куточками Погребищини, де побував Великий Кобзар. Перший розділ виставки «Подорож Шевченка нашим краєм» знайомить користувачів з історією та пам’ятниками старовини тих населених пунктів, через які проїздив поет. На першому плані розділу карта-маршрут експедиції «Тарас Шевченко на Вінниччині», де виділено маршрут Погребищенським краєм. Другий розділ виставки «Надросянська Шевченкіана» знайомить користувачів з відомими людьми вихідцями з Погребищени, які в своїй діяльності не раз зверталися до життя та творчості Великого Кобзаря, це: заслужений художник УРСР Ф. Глущук, літературознавець, фольклорист, письменник І. Єрофеїв, видатний хоровий диригент, заслужений діяч мистецтв УРСР, народний артист СРСР О. Міньківський, оперний співак, народний артист УРСР та СРСР А. Кочерга та ін.

До 200-річчя від дня народження Т. Шевченка, в академічній залі Вінницького обласного краєзнавчого музею триває виставка ілюстративної графіки О. Пелешка «Гортаючи сторінки «Кобзаря»…». На виставці представлено 25 творів, виконаних в оригінальній авторській техніці «сграфіто-графіки», джерелом натхнення яких стали вірші Великого Кобзаря. Це вже п’ята персональна виставка майстра. Ранні роботи О. Пелешко виконані у 1990-ті рр., а серія з 11-ти дощок у період 2013-2014 рр.

Олександр Пелешко народився у м. Тульчин Вінницької обл., навчався в художній студії при районному Будинку культури. Згодом закінчив Львівський поліграфічний інститут ім. Івана Федорова (зараз Українська Академія друкарства), співпрацював з видавництвом «Веселка». З 1986 р. майстер є учасником скульптурних пленерів у с. Буша на Ямпільщині. Ряд його робіт знаходяться в Державному музеї-заповіднику «Історична Буша», інші прикрашають сади і парки в різних куточках країни і поза її межами. О. Пелешко є автором пам’ятного знаку, присвяченого Чорнобильській трагедії у м. Ямпіль. Ілюстрації до «Кобзаря» виконані в авторській техніці, яка поєднує в собі монументальну техніку сграфіто і станкову графіку – гратографію. Автор назвав її умовно «сграфіто-графією». Вона полягає в тому, що на дерев’яну основу шарами наноситься фарба різного кольору. Далі, поступово знімаючи один шар за іншим, художник створює потрібну кольорову гаму, штрихуванням викарбовує об’єм. Окрім оригінальної техніки, роботи відрізняються яскравою образністю, національним колоритом, ефектною композицією.

З нагоди відзначення 200-річного ювілею від дня народження Т.Г. Шевченка, Вінницька районна бібліотека продовжує проводити низку різнопланових заходів. Протягом березня-травня оголошено районний конкурс на кращий захід щодо популяризації творчості лауреатів Національної премії України ім. Тараса Шевченка за період 2000-2012 рр.: «І возвеличимо на диво, і розум наш, і наш язик…». У фондах бібліотек багато творів лауреатів Національної премії ім. Т. Шевченка, тому даний конкурс і має сприяти більш детальному ознайомленню з їх творчістю та розкриттю таланту. З 17 березня конкурс розпочав свою роботу. Працівники бібліотеки-філії с. Вінницькі Хутори розповіли про творчість лауреата Національної премії ім. Т Шевченка 2009 р. – Віктора Наконечного, уродженця Подільського краю. Самобутній художник, майстер народного мистецтва, заслужений майстер народної творчості України у своїх картинах намагається передати життєдайну ауру подільських обрядів, символіку народного мистецтва і реалії людського буття. Шевченківську премію він отримав за серію картин «Краю мій сонячний». У бібліотеці-філії с. Щітки на тематичному вечорі мова йшла про мистецтвознавця, активну дослідницю українського мистецтва, зокрема вишивки – Тетяну Кару-Васильєву. Вона написала майже 20 різноманітних робіт про це чудове народне мистецтво. Серед її надрукованих праць найвищу оцінку, Шевченківську премію 2012 р., отримала книга «Історія української вишивки». Незабаром роботи по розкриттю творчості лауреатів Шевченківської премії презентують бібліотеки-філії сіл Бохоники, Горбанівка, Дорожне, Лука-Мелешківська та смт Стрижавка.

Протягом березня у секторі журнальної періодики Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва експонувалася виставка журнальних публікацій «Творчість Шевченка: діалог поколінь», де висвітлено дослідження зв’язків творчості Великого Кобзаря та сучасників, які по-новому інтерпретують деякі його поезії. Це допоможе глибше зрозуміти феномен Тараса Шевченка і чіткіше уявити загальну картину духовного обличчя того часу.

До відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка, в ефірі Томашпільського районного радіо протягом 2013 року проходила акція «Томашпільщина читає «Кобзаря»». Щоп’ятниці впродовж року в ранкових радіопрограмах з вуст жителів району звучало Шевченкове слово. Першими до поетичної естафети долучились працівники районної газети та радіо Н. Волошина та В. Залюбівська. Шевченкова поезія не залишила байдужими і студентську молодь: в ефірі районного радіо декламували вірші українського Пророка студент Київського медичного університету, томашпільчанин О. Дружинін, студенти Тульчинського училища культури О. Кукурудза та В. Чухіль. Найактивнішу участь в акції «Томашпільщина читає «Кобзаря» взяли вихованці Томашпільського дитсадочка «Сонечко». Разом зі своїми матусями, бабусями та вихователями малюки вивчили багато віршів, автором яких є Тарас Шевченко. Акція триватиме впродовж 2014 року.

З нагоди 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка в Калиновському районі проведено низку тематичних заходів. А саме: ІІ (районний етап) Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості; І тур «Шевченкова весна у пісні й слові не зів’яне» районного літературно-мистецького фестивалю «Могутня Вкраїна, в якій наша сила – це геній Шевченко, він нації крила», який включає проведення тематичних вечорів, концертів, вистав, лекцій, бесід, «круглих столів»; науково-практична конференція «Тарас Шевченко – геніальний поет, художник, борець за щастя українського народу»; ІІ тур «Уклін земний священній кручі, де тінь Тараса на віки віків» районного літературно-мистецького фестивалю «Могутня Вкраїна, в якій наша сила – це геній Шевченко, це нації крила», який включає зональні територіальні огляди колективів художньої самодіяльності закладів культури району. Відповідні заходи проведено в закладах освіти району: літературні тижні; конкурси на кращого знавця творів Т. Шевченка; літературно-мистецькі композиції «Вінок слави Кобзареві»; відкриті уроки; Шевченківські читання; тематичні експозиції, книжкові виставки; уроки-змагання; вікторини. Розроблено бінарні уроки: «Велич і безсмертя великого генія українського народу Т.Г. Шевченка», «Шевченко і Поділля», «Культ народу в творчості Т.Г. Шевченка», «Тарас Шевченко в національно-визвольному русі», сценарії літературно-музичних композицій: «Народ шукає в геніях себе», «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття», Шевченківське свято «Вклонімося Кобзарю», «Я на сторожі коло їх поставлю слово» та ін.

У закладах культури Томашпільського району з нагоди відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка відбулися тематичні заходи: турнір знавців творчості Т. Шевченка «Читаємо Тараса, учимося в нього» провела Антонівська сільська бібліотека. У Вилянській сільській бібліотеці відбувся усний журнал «Тарас Шевченко – великий син українського народу». В Пеньківській сільській бібліотеці для дітей проведено літературну годину «Шевченкові думи переживуть віки», під час якої учасники ознайомилися з життєвим і творчим шляхом поета, дізнались, як Тарас навчався у дяківській школі, як у нього прокинувся талант до малювання та до написання віршів, про пісні Кобзаря, що стали народними. Учасники заходу із задоволенням декламували вірші та уривки з «Кобзаря», відповідали на запитання вікторини «Знавці життя і творчості Шевченка». У бібліотеці оформлено книжкову виставку «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття». В Олександрівській сільській бібліотеці відбувся літературний вечір «У Шевченковій світлиці».

У рамках відзначення 200-ліття великого українського письменника, художника та активного громадського діяча Т. Г. Шевченка в Шендерівській ЗОШ І-ІІ ст. Чернівецького району відбувся ряд літературно-мистецьких виховних заходів, зокрема: мовно-літературний конкурс ім. Т. Шевченка, усний журнал «І мене в сім’ї великій, в сім’ї вольній, новій не забудьте…», конкурс дитячого малюнка «Слово Шевченка оживає», мистецька вітальня «Шевченко – художник», виховні години, поетичні хвилинки поезії Кобзаря, конкурс декламаторів. Завершилося вшанування пам’яті поета колективним святом «Ми тебе пам’ятаємо, Тарасе», у якому активну участь взяли учні 5-9 класів. Представлено головні віхи життєвого і творчого шляху Кобзаря, інсценування фрагментів з творів Т. Шевченко: «Катерина», «Наймичка», «Мені тринадцятий минало», С. Васильченка «У бур’янах». Школярі виконували пісні на слова Т. Шевченка, декламували його невмирущі і завжди актуальні рядки з поеми «Сон», послання «І мертвим, і живим, і ненародженим землякам моїм…» тощо. Підведено підсумки роботи по відзначенню ювілею великого митця, визначено переможців конкурсів та найактивніших учасників. Кожен учасник отримав у нагороду диплом-відзнаку за виявлені старанність, активність та зайняті призові місця у конкурсах.

До 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка на Іллінеччині відбулися тематичні заходи, зокрема: Іллінецька центральна районна бібліотека облаштувала книжково-ілюстративні виставки: «Вічний як народ», «Тарас Григорович Шевченко. Життя. Творчість. Світогляд». Матеріали, представлені на них, ознайомили користувачів з творчим та життєвим шляхом Кобзаря, відкрили нові грані його невичерпного таланту. У рамках відзначення 200-річчя від дня народження Т. Шевченка у бібліотеці відбулась презентація нової книги А. Бойка «Живий Кобзарів силует», до якої увійшли цікаві замітки автора про перебування Тараса Шевченка на Іллінеччині (с. Жорнище) та низка авторських поезій, пісень. У районній бібліотеці для дітей відбувся літературно-музичний вечір «У вінок пам’яті Кобзареві». Вдалим доповненням до заходу стала книжково-ілюстративна виставка: «Тарас Григорович Шевченко: людина поет, художник». Книги, представлені на книжково-ілюстративній виставці: «Літопис долі Кобзаря», познайомили юних користувачів з життєвим та творчим шляхом поета, його літературним та живописним доробком. Один з розділів виставки доповнено дитячими малюнками-ілюстраціями до творів Т.Г. Шевченка. До заходів долучилися й бібліотекарі міської та сільських філій. У приміщеннях бібліотек оформлені книжково-ілюстративні виставки, перегляди літератури, виставки-портрети: «Жива душа поетова святая», «Тарас Григорович Шевченко – син нашого народу», «Із Шевченком у серці», «Вічне, живе Шевченкове слово», «Іду з дитинства до Тараса», «Сторінками Великого життя», «Тарас Григорович Шевченко – народний поет» та ін. Було проведено бесіди, години спілкування, вечори-портрети з дітьми та молоддю: «Маленьким про Великого Тараса», «Дитинство Тараса Шевченка», «Є у Шевченка дата народження, дати смерті в поета нема», «По життєвих дорогах Кобзаря», «Шевченко – поет, художник, громадянин», літературні читання: «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття», «Тарасове слово – безсмертне», виставки малюнків: «Шевченкові герої очима дітей», «Тарасова стежина» та ін.

До 70-річчя визволення Вінниччини

 від німецько-фашистських загарбників

   

Естафета прийде в район 14 березня : [нещодавно відбувся пленум ради районної організації ветеранів України, на якому йшлося про проведення естафети «Слава визволителям України», присвяченої 70-й річниці визволення України від фашистських загарбників та 70-й річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Естафета проводиться з метою поширення серед населення, в першу чергу серед молоді, правдивих відомостей про події ВВв, протидії фальсифікації вітчизняної історії, збереження історичних пам’яток, виховання почуття поваги й вдячності поколінню ветеранів війни і праці, солдатським вдовам. Розпочалася естафета 14 лютого у Луганську і закінчиться 28 жовтня в Ужгороді. Під час передачі естафети проводиться мітинг-реквієм, передаються символи естафети, проводиться обмін короваями, відповідною атрибутикою. Вінниччина буде зустрічати естафету 14 березня у селі Ставки Бершадського району. По завершенню Всеукраїнської естафети «Слава визволителям України» відбудуться урочисті збори у м. Київ. Символи і документацію естафети передадуть до Національного музею Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років] // Тростянец. вісті. – 2014. – 6 берез. – С. 6.

12 березня до відзначення 70-ї річниці визволення Липовеччини від німецько-фашистських загарбників в центрі м. Липовець, біля Меморіалу Слави, відбувся урочистий мітинг. Вшанувати пам’ять полеглих воїнів за визволення району прийшли представники органів влади, ветерани війни, громадськість міста та представники ЗМІ. В ході мітингу перед присутніми виступили голова районної організації ветеранів війни, праці та Збройних Сил України М. Грушко, перший заступник голови райдержадміністрації С. Кропивницький, голова районної ради Ю. Науменко та міський голова м. Липовець М. Майданюк. Пам’ять загиблих героїв присутні вшанували хвилиною мовчання, до підніжжя меморіалу покладено вінки та квіти.

12 березня в приміщенні обласної державної адміністрації відбулося засідання організаційного комітету, за участю заступника голови облдержадміністрації Л. Спірідонової. Про урочисті заходи в рамках відзначення 70-ї річниці визволення Вінниччини від фашистських загарбників у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років та хід проведення в області Всеукраїнської естафети пам’яті «Слава визволителям України» під час зібрання повідомив присутнім заступник директора департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації В. Лазаренко. За його словами, в регіоні естафета стартувала ще 28 грудня 2013 року в Козятинському районі. 14 березня на кордоні між Кіровоградською і Вінницькою областями відбудеться зустріч делегацій ветеранів, керівників органів місцевого самоврядування та виконавчої влади. Цього дня в місті Бершадь пройде мітинг-реквієм та передача штандартів 2-го Українського фронту і фотоальбому від Кіровоградської делегації. Підсумовуючи зібрання заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова зауважила, що у центрі уваги відзначення Дня визволення Вінниччини є його ветерани. А таких нині в регіоні проживає 70,8 тисяч осіб.

12 березня на базі Стражгородської ЗОШ І-ІІ ступенів Теплицького району відбувся  урок пам’яті «В боях кувалась Перемога», приурочений 70-й річниці визволення Теплицького району від фашистських загарбників. У заході взяли участь: голова села М. Григоренко, ветеран Великої Вітчизняної війни А. Поліщук, учні 5-9 класів. Педагог-організатор школи Н. Чеканова розповіла про підпільну боротьбу на території Тепличчини в часи Великої Вітчизняної війни. Учні презентували присутнім усний журнал «На безіменній висоті», присвячений постаті Героя Радянського Союзу, уродженця села Стражгород, П. Плотнянському. Цікавою для дітей була розповідь ветерана-односельця А. Поліщука, який щиро ділився своїми спогадами про страшні роки війни. На завершення всі учасники заходу поклали квіти до пам’ятника загиблим воїнам в с. Стражгород та вшанували їх пам’ять хвилиною мовчання.

13 березня, в день визволення Іллінецького району від фашистських загарбників, відбувся мітинг-реквієм біля Меморіалу Славу у м. Іллінці та передача Всеукраїнської естафети пам’яті «Слава визволителям України». У мітингу-реквіємі, присвяченому 70-річчю визволення району, взяли участь: керівники району та міста, голови ветеранських організацій, ветерани Великої Вітчизняної війни, сільські та селищний голови, представники трудових колективів підприємств, організацій, установ міста, студентська та учнівська молодь. Хвилиною мовчання вшанували учасники мітингу світлу пам’ять тих героїв, які полягли у роки воєнного лихоліття, визволяючи рідний край. До Меморіалу Слави лягли квіти вдячності та шани, тим, кому немає забуття… В урочистій атмосфері було проведено передачу Всеукраїнської естафети пам’яті «Слава визволителям України», яка передається поетапно по ходу бойових дій за звільнення територій України та Вінницької області. Голови районних ветеранських організацій Оратівщини, Іллінеччини, Липовеччини розповіли про символічне значення естафети та про ті заходи, які були проведені у рамках відзначення 70-річчя визволення цих районів від фашистських окупантів.

  

13 березня виповнилося 70 років від дня визволення Погребищенського району від фашистських окупантів. Цього дня у м. Погребище відбувся мітинг з нагоди передачі Всеукраїнської естафети пам’яті «Слава визволителям України». Ветеран, інвалід Великої Вітчизняної війни П. Письменний, ветеран, інвалід Великої Вітчизняної війни М. Довгополюк, спеціаліст взаємодії з правоохоронними органами та оборонної роботи апарату райдержадміністрації М. Бердиш та голова Студентського парламенту Погребищенського медичного коледжу А. Бойчук здійснили забір землі з братської могили. Друга частина заходу відбулася на межі Погребищенського та Оратівського районів, де за участі голови райдержадміністрації Г. Притули, голови районної ради С. Скарбовійчука, голови районної організації ветеранів України Н. Сінкевич, представників громадськості, ЗМІ було урочисто передано гільзу з землею та атрибути естафети делегації Оратівського району.

13 березня урочистим мітингом, біля Вічного вогню у м. Гайсин, відзначили жителі міста 70-річчя визволення міста і району від німецько-фашистських загарбників. Ветеранами війни і праці Збройних Сил України, дітьми війни, трудівниками тилу, керівництвом міста і району та представниками трудових колективів, громадських організацій, студентами і шкільною молоддю було покладено вінки й квіти до обеліску, прозвучали виступи аматорів художньої самодіяльності. Відкрив мітинг міський голова А. Гук. Також до ветеранів та усіх присутніх звернулися: голова районної ради С. Сікорський, перший заступник голови райдержадміністрації В. Вітюк, почесний громадянин міста і очевидець буремних знакових подій, письменник С. Боровиков, члени керівництва ветеранських організацій району М. Галузинський та М. Головатюк. Відбулася передача Всеукраїнської естафети пам’яті «Слава визволителям України»: капсулу, що привезли з смт Теплик, доповнили землею з найбільш знакових у період Великої Вітчизняної війни місць Гайсинщини, зокрема урочища Белендіївки та альбом Пам’яті передали представникам сусіднього Немирівського району.

13 березня педагогічний колектив та учні Соболівської ЗОШ, очевидці подій Великої Вітчизняної війни, актив та громадськість села взяли участь у мітингу, присвяченому 70-й річниці визволення Теплицького району від гітлерівської навали. Усі присутні вшанували пам’ять героїв, які полягли в смертельному бою з фашистами, визволяючи землі Тепличчини хвилиною мовчання. Про хід Всеукраїнської естафети пам’яті «Слава визволителям України» в Теплицькому районі, історичну хронологію звільнення Тепличчини від німецько-фашистських загарбників, необхідності збереження миру виступив перший заступник голови райдержадміністрації А. Ніколайчук. Про важкі роки окупації розповіла присутнім очевидець тих часів, соболівчанка, голова місцевої ветеранської організації М. Шевченко. В знак пам’яті присутні поклали живі квіти до могил тих, хто віддав своє життя рятуючи Батьківщину.

13 березня біля Меморіалу загиблих воїнів у м. Ладижин відбувся урочистий мітинг, з нагоди 70-річчя від дня визволення від німецько-фашистських загарбників. Зі словами привітань до усіх присутніх звернулись в. о. міського голови, секретар Ладижинської міської ради Л. Бучко та голова ради ветеранів А. Прохоров. Присутні вшанували пам’ять загиблих воїнів хвилиною мовчання та покладанням квітів до обеліска Слави.

13 березня біля пам’ятника загиблих воїнів у смт Вороновиця, до 70-річчя визволення селища і району від німецько-фашистських загарбників відбувся урочистий мітинг, за участю керівництва селища та громадськості. Місцеві історики розповіли присутнім про події того часу, підтверджуючи це історичними фактами використовуючи комп’ютерну презентацію. Набрана земля з братських могил разом з усією атрибутикою була передана представникам ветеранських організацій для участі у Всеукраїнській естафеті пам’яті.

13 березня з нагоди 70-ї річниці визволення Хмільницького району від фашистських загарбників у Хмільницькій центральній районній бібліотеці відбулася презентація книги учителя історії навчально-виховного комплексу с. Великий Острожок Василя Маринича «Пам’ятає світ врятований!». В заході взяли участь: заступник голови Хмільницької районної ради Ю. Дячок, представники райдержадміністрації, голови районної і міської громадської організації ветеранів України В. Каленіченко та А. Лоїк, голови первинних ветеранських організацій району, працівники бібліотечних закладів, активні громадяни району та міста.

14 березня Бершадщина святкувала 70-річчя визволення району від німецько-фашистських загарбників. Відповідні заходи проводилися у всіх населених пунктах району. Завершальним етапом було проведення Всеукраїнської естафети пам’яті «Слава визволителям України», яку приймала Бершадщина у сусіднього Гайворонського району. Передача естафети відбулася на межі Кіровоградської та Вінницької областей у с. Ставки Бершадського району, де зустрілися делегації двох областей. Запашним Бершадським короваєм зустріли сусідів заступник Вінницької обласної ради Н. П. Солейко, голова Вінницької обласної організації ветеранів війни Л. Ф. Копецький, перший заступник голови райдержадміністрації В. Е. Ольшевський, заступник голови районної ради В. С. Бондаренко, голова районної організації ветеранів війни і праці В. М. Крамар, начальник відділу культури і туризму РДА Н. М. Герасимчук, сільські голови с. Ставки та с. Джулинка, ветерани та учасники війни, громадськість села та молодь. В урочистій обстановці було передано символи Всеукраїнської естафети пам’яті. Представники делегацій поклали квіти до пам’ятника визволителям у с. Ставки та меморіального знака п’ятій танковій дивізії 2 Українського фронту біля місця форсування р. Південний Буг у березні 1944 року. У м. Бершадь відбувся урочистий мітинг з нагоди 70-річчя визволення району від німецько-фашистських загарбників.

  

14 березня на честь 70-х роковин звільнення Чечельницького району від німецько-фашистських загарбників по усіх територіальних громадах відбулися зібрання за участі керівників органів місцевого самоврядування; представників громадських організацій, політичних партій, районної державної адміністрації, районної ради, навчальних закладів, жителів населених пунктів. Всеукраїнську естафету пам’яті «Слава визволителям України» першою прийняла громада с. Берізки-Чечельницькі. Перед присутніми виступили голова районної ради Чечельницької організації ветеранів України С. Мазурик та завуч місцевої школи Т. Гулько. Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих та померлих бійців, усіх, кому випало на долю пережити страшне лихоліття навали фашизму. Завершився мітинг покладанням квітів до пам’ятника полеглих односельців у боях Великої Вітчизняної війни.

14 березня з нагоди відзначення 70-ї річниці визволення Тростянецького району від німецько-фашистських загарбників у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років у районі відбулись тематичні урочисті заходи, покладання квітів до братських могил, пам’ятників загиблим у роки Великої Вітчизняної війни та прийом Всеукраїнської естафети пам’яті «Слава визволителям України». Участь у заходах взяли: голови територіальних громад району, голови рад сільських ветеранських організацій, представники виконавчої влади району, молодь і громадськість. Після звучання Державного Гімну України відбулося урочисте внесення символів Всеукраїнської естафети пам’яті «Слава визволителям України»: штандарту 2-го Українського фронту, альбому Пам’яті та гільзи. Делегацією від кожної територіальної громади району, в символічну капсулу було насипано меморіальну землю від братських могил та пам’ятників, які знаходяться на території району. Хвилиною мовчання учасники мітингу вшанували пам’ять загиблих у роки війни та учасників «Небесної сотні» загиблих на Майдані у м. Київ. Також відбулося покладання квітів до пам’ятника загиблим воїнам.

14 березня з нагоди 70-річчя визволення Тульчинщини і Вінниччини від фашистських загарбників в Тульчинському районі відбулися урочистості. В рамках проведення Всеукраїнської естафети пам’яті «Слава визволителям України» районна делегація з м. Тульчин відвідала м. Немирів, де під час офіційного мітингу отримала атрибути естафети: артилерійську гільзу для забору землі з меморіальних місць, альбоми з документальними та фотоматеріалами, тощо. Під час районних урочистостей з нагоди ювілею визволення м. Тульчин голова районної ради О. Авраменко, перший заступник голови райдержадміністрації В. Побережник, міський голова В. Весняний передали естафету делегації Томашпільського району, яку очолював керівник апарату райдержадміністрації В. Калась. Також відбулося нагородження почесними грамотами групи ветеранів війни та покладання квітів до Меморіалу слави.

14 березня до 70-ї річниці визволення Немирівського району від німецько-фашистських загарбників, жителі міста та району вшанували пам’ять тих, хто віддав власне життя, захищаючи рідну землю. Біля Братської могили у м. Немирів відбувся урочистий мітинг-реквієм в якому взяли участь керівництво району, ветерани, працівники управлінь та відділів райдержадміністрації, вчителі та учні. Серед присутніх були також гості – представники виконавчої влади та керівництво Тульчинської та Тиврівської ветеранських організацій. До присутніх звернулися в. о. голови Немирівської райдержадміністрації А. Долованюк, голова районної ради В. Дзевелюк, заступник міського голови С. Бережок, голова районної організації ветеранів України І. Федоров, голова районної організації дітей війни М. Костюк, керівник Немирівської самооборони, депутат міської ради О. Рибалко. Хор ветеранів ВВв та ветеранів праці виконали музичні твори про героїзм воїнів, що полягли під фашистськими кулями.

14 березня у читальній залі Гайсинської центральної районної бібліотеки відбулась інформаційна година «Тихі зорі вічної пам’яті», присвячена 70-річчю визволення Гайсинщини від німецько-фашистських загарбників. Про визволення Гайсинщини від фашистів, про деякі історичні факти розповів учитель історії СЗШ-інтернат-гімназії, директор краєзнавчого музею Гайсинщини, відомий краєзнавець О. Прокоф’єв. Він також продемонстрував відеопрезентацію, де учасники мали можливість побачити фотографії, акти, карти та інші документи часів Великої Вітчизняної війни. Про ті трагічні і переможні роки звучала поезія у виконанні Т. Каращенко, І. Хілобокової, О. Чорної, О. Шістки та ін.

16 березня у смт Крижопіль відбувся мітинг-реквієм та покладання квітів до Меморіалу загиблим воїнам та до пам’ятників Героям Радянського Союзу О. Бичковському та Р. Сміщуку. У заході взяли участь керівники району, установ, підприємств, організацій, представники осередків політичних партій та громадських організацій, учнівська молодь, жителі району, які вшанували світлу пам’ять тих, хто відстояв мир на землі. До присутніх звернулися голова районної ради А. Стратієвський та голова районної організації ветеранів війни і праці України М. Бажура. Від молоді району виступив учень Крижопільської школи П. Сидорчук. Присутні вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання.

17 березня з нагоди 70-ї річниці визволення Томашпільського району від німецько-фашистських загарбників, громадськість району вшанувала пам’ять тих, хто віддав власне життя, захищаючи рідну землю. Участь у заході взяли: ветерани війни, керівництво району, представники трудових колективів та громадських організацій. Також у заході взяли участь заступник голови Чернівецької районної державної адміністрації М. Петровська та голова Чернівецької районної ради ветеранів П. Казюра, які привітала томашпільчан зі знаменною подією. Відбулась передача Всеукраїнської естафети пам’яті «Слава визволителям України»: капсулу, що привезли з м. Тульчин, доповнили землею з найбільш знакових у період Великої Вітчизняної війни місць Томашпільщини, а також альбом Пам’яті передали представникам сусіднього Чернівецького району. Артисти районного Будинку культури виконали пісні воєнної тематики.

17 березня на кордоні Ямпільського та Крижопільського районів відбулась передача символів Всеукраїнської естафети пам’яті «Слава Визволителям України». У заході взяли участь: голова Крижопільської районної ради А. Стратієвський, голова Крижопільської районної організації ветеранів війни і праці України М. Бажура, начальник відділу культури і туризму Крижопільської РДА О. Кройтар, голова учнівського самоврядування Крижопільського району П. Сидорчук, заступник голови Ямпільської РДА М. Марченко, голова Ямпільської районної організації ветеранів війни і праці Г. Красна, начальник відділу молоді та спорту Ямпільської РДА В. Воробець, голова учнівського самоврядування Ямпільського району «Лідер» А. Маріуци. Представники Ямпільщини та Крижопільщини підписали акт прийому-передачі Всеукраїнської естафети пам’яті «Слава визволителям України».

17 березня в Ямпільській районній бібліотеці для дітей організовано книжкову виставку «Ніколи в серці не зітреться вогонь тих днів і тих подій», до 70-річчя визволення м. Ямпіль від німецько-фашистських загарбників. На виставці представлено книги, теку газетних статей «Вони визволяли наш край». Книжкова виставка «Ніколи в серці не зітреться вогонь тих днів і тих подій» – це світла пам’ять про велич народного подвигу, про нездоланну стійкість, мужність і волю людей, вічна пам’ять про покоління сорокових років, яке ціною власного життя захистило прийдешні покоління.

18 березня до 70-річчя визволення Жмеринського району від німецько-фашистських загарбників у м. Гнівань відбулася Всеукраїнська естафета пам’яті «Слава визволителям України», під час якої в урочистій обстановці відбувалась передача капсули з землею від Тиврівського району Жмеринському. Захід відбувся у приміщенні міського історичного музею, за участю ветеранів Великої Вітчизняної війни, керівництва Тиврівського району, представників старшого покоління, місцевої молоді. Гніванський міський голова В. Кулешов, перший заступник голови Тиврівської райдержадміністрації В. Киришов привітали присутніх з сімдесятою річницею мирного життя. Пам’ять про загиблих у війні присутні вшанували хвилиною мовчання. До Меморіалу загиблим, розташованого біля музею, відбуло

28 березня в рамках Всеукраїнського тижня дитячого читання в Хмільницькій районній бібліотеці для дітей проведено експрес-мандрівку: «Українські письменники – дітям». Мета заходу – ознайомити наймолодших читачів з книгами сучасних письменників, які пишуть для дітей. У розмаїтті української художньої літератури є чимало майстрів слова, котрі зробили вагомий внесок у дитяче письменство – Г. Чубач, Г. Усач, Я. Стельмах, М. Магера, О. Вітенко, М. Хаткіна, С. Дерманський, В. Гуріна та ін.

Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва

3 березня до 20-ї річниці оголошення Організацією Об’єднаних Націй «Міжнародного року сім’ї» відділ наукової інформації та бібліографії підготував віртуальний бібліографічний список «Традиції українського родинного виховання». Бажаючі мають можливість ознайомитися з бібліографічним списком на сайті бібліотеки old.library.vn.ua

11 березня у відділі економіки та аграрного виробництва відбулося чергове засідання клубу «Садівник» під назвою «Плодовий сад», яке провела президент клубу Г.Г. Мінова. З лекцією виступив кандидат сільськогосподарських наук П.О. Донченко. Садівники-аматори П.В. Стащук та Л.І. Литвиненко поділилися з учасниками заходу власним досвідом вирощування плодових культур. Працівники відділу підготували перегляд літератури за темою засідання.

12 березня до 135-річчя від дня народження видатного німецького фізика Альберта Енштейна, відомого як одного з основоположників сучасної теоретичної фізики, лауреата Нобелівської премії з фізики, суспільного діяча-гуманіста, працівники відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук підготували виставку-портрет «Простір і час Альберта Енштейна».

15 березня працівники відділу рідкісних і цінних видань підготували виставку-календар «Дослідники Поділля», присвячену 90-річчю з часу створення при Вінницькій філії Всенародної бібліотеки України ВУАН науково-краєзнавчого Кабінету виучування Поділля. На виставці представлені праці фахівців різних спеціальностей, які досліджували Вінницький край: історика права В. Отамановського, історика і археолога Ю. Сіцінського, інженера О. Бирулі, кліматолога Л. Данилова, ботаніка О. Савостіянова, зоолога В. Храневича та ін. Електронні версії книг можна переглянути на сайті бібліотеки old.library.vn.ua

17 березня, з нагоди річниці дня народження видатного педагога Василя Олександровича Сухомлинського, у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук організована книжково-ілюстративна виставка «Мужнє серце, віддане дітям». На любові до дітей тримається світ. Цей постулат в усі часи був головним кредом для справжніх педагогів. Василь Олександрович Сухомлинський – з їх когорти. «Що найголовніше було в моєму житті? Без роздумів відповідаю: любов до дітей», – так писав він у книзі свого життя «Серце віддаю дітям».

18 березня у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук оформлена виставка-антологія, присвячена Всесвітньому дню поезії «Голос ніжного серця. Найвідоміші поетеси світу». 21 березня згідно з рішенням Генеральної конференції ЮНЕСКО увесь світ відзначає День поезії. Прийняття такого рішення пояснюється тим, що поезія може допомогти людині розгадати найскладніші питання. Вона формує громадську думку і в той же час передає внутрішні переживання як самого автора, так і читачів. Крім того, представники ЮНЕСКО вважають, що поезія була і залишається найважливішою частиною сучасного мистецтва. Тому людство повинно навчитися цінувати поетичні рядки і знаходити в них справжнє багатство.

18 березня у відділі економіки та аграрного виробництва відбулася тематична година «Мандрівка лісами світу», для вихованців Вінницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації для дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій». Цікаву відеоподорож про ліси планети для учасників заходу підготувала бібліотекар І категорії О.В. Левінчук. В організації зустрічі активну участь взяла провідний бібліотекар відділу попереднього замовлення, МБА та видачі літератури Л.В. Введенська.

19 березня у відділі економіки та аграрного виробництва відбулося засідання клубу молодого підприємця «Твій бізнес від А до Я» під назвою «Власна справа. Шукаємо ідею», яке провела голова клубу С.А. Ходакова для студентів Вінницького інституту економіки Тернопільського національного економічного університету та Вінницького коледжу будівництва і архітектури Київського національного університету будівництва і архітектури. Працівники відділу підготували перегляд літератури за темою засідання.

20 березня у конференц-залі Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва відбулася чергова зустріч у рамках проекту «Поезія без купюр», спрямована на підтримку обдарованих молодих поетів, розвиток творчої особистості, популяризацію та заохочення молоді до творчості, мистецтва та читання. Організатори присвятили її не лише Міжнародному дню поезії, який весь світ відзначає 21 березня згідно з рішенням Генеральної конференції ЮНЕСКО, але й пам’яті «Небесної сотні». На зустрічі молодь вшанувала пам’ять загиблих на Майдані поетичним словом, читаючи власні вірші, або вірші, які присвячені трагічним подіям в Україні. По закінченню вечора всі учасники зустрічі вийшли на вінницький Майдан з лампадками у знак вшанування пам’яті.

27 березня у відділі рідкісних і цінних видань відбувся День інформації «Універсальні енциклопедичні та довідкові видання на допомогу історикам» для студентів ІІ курсу Інституту історії, етнології i права ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського. Провідний фахівець бібліотеки кандидат історичних наук, доцент Т. Кароєва представила майбутнім історикам унікальні довідкові матеріали ХІХ – поч. ХХ ст., що друкувалися в країнах Західної Європи, Російськой імперії польською, французькою, німецькою, англійською та російською мовами. Інформаційний потенціал розглянутих видань не втрачає значущості й актуальності у підготовці фахівців з історії й сьогодні.

27 березня у секторі журнальної періодики організована прес-виставка «Стежка минулого як спроба сповіді», де на сторінках літературних журналів вміщена історична проза. У цьому розмаїтті тем і жанрів можна ознайомитися з творами й думками багатьох авторів, які звертаються до найбільш масштабних, часто суперечливих, сторінок всесвітньої та української історії.

Музейна діяльність

Знак, В. Масляна з мистецьким присмаком : [у смт Вендичани Могилів-Подільського району відбулося відкриття музею художниці Ольги Леонової. На картинах зображені краєвиди Вендичан, сільських людей. У подарунок до новоствореної експозиції працівники вінницького обласного краєзнавчого музею привезли у подарунок копію фотографії О. Леонової. У заході взяли участь: депутат обласної ради С. Буяльський, завідуюча відділом освіти Т. Томай, мистецтвознавець В. Титаренко, директор музею ім. М. Руденко М. Гоцуляк, яка привезла у подарунок витинанку] / В. Знак // Слово Придністров’я. – 2014. – 7 берез. – С. 11.

18 березня у виставковій залі «Світлиця» літературно-меморіального музею М. М. Коцюбинського відбулася презентація книги члена НСПУ Миколи Антощака «Воістину люблю». М. Антощак друкувався в колективних альманахах. Перша помітна публікація – вірш про Кобзаря у збірці «Тарас Шевченко в моєму житті». З 2008 р. почав брати участь в літературному житті Запорізької області. У 2008-2012 рр. друкував свої поезії у періодиці. У 2010 р. прийнятий в обласне літературне об’єднання ім. М. Гайдабури, поетичне об’єднання «Пошук» та Бердянське поетичне об’єднання «Парус». Наступного року виграв першу премію в обласному конкурсі для обдарованої молоді в галузі літератури. У 2011 р. взяв участь у Всеукраїнській нараді молодих літераторів в місті Ірпені від Запорізької області. В тому ж році в Запоріжжі вийшла друком перша збірка поезій і прози «Великдень нашої любові» під редакторством і зі вступним словом українського поета Григорія Лютого. У 2012 р. виграв грант президента для молодих письменників, внаслідок якого на початку 2013 р. вийшла і була презентована в Києві в Будинку письменників друга книга «Воістину люблю». Навесні 2013 р. подав заявку про вступ до Національної Спілки письменників України. 16 жовтня рішенням президії НСПУ прийнятий до спілки. Нині продовжує займатись творчістю, з 2013 р. живе і працює у м. Вінниця. У збірці поезій «Воістину люблю» розкриваються почуття любові до рідного краю, матері-України. Тематика творів різноманітна – від патріотичної до інтимної лірики.

18 березня у залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відкрито виставку «Героям слава!», присвячену учасникам «Небесної сотні», загиблим під час Єврореволюції у Києві в лютому 2014 року. На виставці представлені листівки, газети, документальні світлини національно-патріотичних акцій протесту 2013-2014 рр. в Україні. Подано список вбитих та померлих від ран учасників Революції гідності на Майдані у Києві та інших містах України. Наукові працівники музею продовжують збирати інформацію про вінничан-учасників Євромайдану. Новознайдені експонати займуть гідне місце у фондовій колекції краєзнавчого музею. Подоляни повинні знати, пам’ятати загиблих героїв «Небесної сотні» та шанувати активістів Української Революції 2013-2014 рр.

Кордюшкіна, Т. Готуємося до міжнародного свята : [в Могилів-Подільському музеї етнографії та народного мистецтва ім. Марії Руденко відбулася зустріч вчителів образотворчого мистецтва, а також обдарованих учнів сільських шкіл району. Присутні мали можливість ознайомитися з виставкою української витинанки. Директор музею, народна майстриня М. Гоцуляк розповіла про життєвий і творчий шлях подільської Берегині – М. Руденко, яка практично відродила забутий жанр витинанки на Поділлі і піднесла його на світовий рівень. Учасники зустрічі мали можливість взяти участь у майстер-класі і виготовити власні витинанки. На завершення заходу директор музею запросила усіх взяти участь у конкурсі, який буде оголошено музеєм до ІІ Міжнародного свята витинанки, який відбудеться 30 травня] / Т. Кордюшкіна // Слово Придністров’я. – 2014. – 21 берез. – С. 8.

Театрально-концертна діяльність

24 березня у Вінницькому академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського грандіозним сольним концертом завершився Всеукраїнський тур Національного заслуженого академічного ансамблю танцю України ім. Павла Вірського. Ансамбль танцю ім. Павла Вірського – знаменитий український танцювальний колектив, який користується популярністю не тільки в рідній державі, а й в інших країнах світу. Створений ансамбль у червні 1937 року. У той час знамениті балетмейстери Микола Болотов і Павло Вірський уперше в Україні змогли зібрати навколо себе незвичайний хореографічний колектив, який виступав з народними композиціями. Спираючись на традиції національних танців, Павлом Вірським було створено понад п’ять різноманітних концертних програм, в число яких увійшли надзвичайно яскраві хореографічні твори. Основною метою діяльності славетного колективу є вивчення, розвиток та збереження національних традицій, звичаїв та обрядів українського народу, відтворення на цій основі народних танців та створення хореографічних мініатюр і великих полотен з минулого та сучасного життя українців. За 75-річну історію колектив побував на всіх континентах планети. Сьогодні Національний заслужений академічний ансамбль танцю України ім. Павла Вірського під керівництвом Героя України, Народного артиста України, Народного артиста Росії, лауреата Національної премії ім. Т. Г. Шевченка, професора, академіка Мирослава Вантуха активно працює над удосконаленням свого професійного рівня, поповнює репертуар новими творами, веде активне творче життя, пропагуючи українське хореографічне мистецтво, як в Україні, так і за кордоном.

25 березня у концертній залі Вінницької обласної філармонії відбувся благодійний концерт присвячений пам’яті загиблих героїв Майдану. У концерті взяли участь Академічний камерний оркестр «Арката» під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Г. Куркова, Академічний ансамбль пісні і танцю «Поділля» на чолі із заслуженим артистом України А. Кондюком, соліст філармонії В. Полторацький і заслужені артистки України Н. Векленко та І. Швець. В програмі органічно переплелись вітчизняна і зарубіжна класична та сучасна музика і поезія. Фінальним акордом концерту стала «Молитва за Україну» на музику почесного громадянина м. Вінниці, народного артиста України професора В. Газінського, яку зал заспівав стоячи.

 

27 березня до Міжнародного дня театру, народний аматорський театральний колектив Гайсинського районного Будинку культури (керівник О. Чучко) відкрив 61-й театральний сезон виставою В. Канівця «Витівки шинкарки Феськи», комедією на 2 дії. З початком театрального сезону драматичний колектив привітала головний спеціаліст відділу культури і туризму райдержадміністрації О. Домбровська, директор районного Будинку культури С. Кузнєцова. П’єса «Витівки шинкарки Феськи» піднімає актуальні на сьогоднішній день питання відносин у сім’ї, міцності української родини, виховання, любові та дружби, а також чистоти людських почуттів.

27 березня у Вінницькому академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського відбулося святкування Міжнародного дня театру театралізованою композицією «Свою Україну любіть!..». Це інтернаціональне професійне свято всіх працівників театральної сфери, що відзначається по всій планеті щорічно 27 березня. День традиційно проходить під девізом: «Театр як засіб взаєморозуміння і зміцнення миру між народами».

Стаднік, О. Майстерня юних акторів : [про діяльність театрального гуртка «Юний актор», що діє у Томашпільському Будинку дитячої творчості. Керівник Т. Тютюнник. За час існування гуртка відбулися постановки вистав: «Ріпка», «Зайчикова хатка», «Зимова казка зачаровує знову», «Коса – дівоча краса», «Мелодія кохання», «Вишивана доля, вишита з любов’ю» та інші казкові вистави і етюди. Юні театрали виступали на сцені районного Будинку культури, на шкільних святах, брали участь у концертних програмах та конкурсах] / О. Стаднік // Томашпіл. вісн. – 2014. – 28 берез. – С. 2.

29 березня у торгово-розважальному центрі Sky Park м. Вінниці відбулась прем’єра незвичної вистави ініційованої працівниками Вінницького літературно-меморіального музею М. М. Коцюбинського та втіленої молодими акторами-аматорами вінницького «Експериментального вуличного театру». Перед глядачами ожили герої повісті «Тіні забутих предків». Цей унікальний літературно-мистецький проект носить назву «Гастролі одного твору» та присвячений прочитанню творчості Михайла Коцюбинського по-новому. Проект було задумано співробітницею музею А. Андрушко. Минулого року вона виграла грант в межах проекту з розвитку музейної справи «ProMuseum», за підтримки Open Society Institute, міжнародного фонду «Відродження» та МБФ «Україна 3000».

31 березня у Вінницькому Будинку офіцерів відбувся концерт Державного академічного ансамблю народного танцю Молдови «Жок». Ансамбль було створено у 1946 р. Назву він отримав від назви молдовського народного танцю. З 1958 р. беззмінним художнім керівником ансамблю «Жок» є народний артист СРСР Володимир Курбет. Невтомний дослідник рідного фольклору кожну програму перетворює у самобутній спектакль – перлину хореографії. Кращі твори музики і танцю молдовського краю він перетворює на яскраве шоу за участю 65 танцюристів та 25 музикантів в колоритних національних костюмах. Мистецтво цього колективу, ґрунтується на самих давніх та самих яскравих народних танцях молдовського народу. Протягом 68 років існування ансамбль створив багатий репертуар, підготував і поставив більше 150 народних танців, сюїт та хореографічних постановок. Ансамбль «Жок» брав участь у багатьох міжнародних фестивалях, удостоївся десятків медалей та дипломів. А ще знімався у кіно, зокрема, у фільмі «Весілля в Малинівці» та гастролював у багатьох країнах світу: Росія, Болгарія, Чехія, Бельгія, Бразилія, Австрія, Єгипет, Італія, Франція, Канада, Португалія, Румунія, Німеччина та ін. За роки існування ансамбль дав понад сім тисяч концертів. Вже не вперше вінницьку публіку ансамбль потішив традиційними молдовськими дойнами, хорами, чокерліями, ритуальними обрядовими танцями та оркестровим соло – «Букет молдовських народних мелодій».

Протягом березня у Вінницькому академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського відбулися вистави: «Потрібен брехун» (сатирична комедія на дві дії) Д. Псафас, «Оркестр» (фарс у ритмі танго) Ж. Ануй, «Шалений день, або Одруження Фігаро» (комедія на дві дії) П’єр Бомарше, театралізована композиція «Свою Україну любіть!..», «Анна Кареніна» (театральний роман на дві дії) Л. Толстой, «Осіння мелодія» (драматичний етюд на чотири малюнки) В. Селезньов, «Замовляю любов» (комедія для дорослих) Т. Іващенко, «Назар Стодоля» (козацька балада на дві дії) Т. Шевченко, «Майська ніч» (музична комедія на дві дії) М. Старицький за М. Гоголем, «Рисове зерно» (комедія на дві дії) А. Ніколаї, «Квітка з чарівної рукавички» (казка-притча) В. Лис, «Ніч Святого Валентина» (фантазії на тему кохання) О. Мардань, «Я б тобі небо прихилив...» (драма) І. Карпенко-Карий, «Шельменко-денщик» (водевіль на дві дії) Г. Квітка-Основ’яненко, «Ассо та Піаф» (сторінка життя великої співачки) О. Миколайчук-Низовець, «Незакінчена історія» (драматична новела на дві частини) В. Селезньов, «Лісова пісня» (міф с прадавніх часів) Л. Українка, «Політ над гніздом зозулі» (п’єса на дві дії) К. Кізі, Д. Вассерман.

Протягом березня у Вінницькому академічному обласному театрі ляльок відбувся показ вистав для дітей: пригодницька казка «Золотий ключик», веснянка-фантазія «Івасик-Телесик», вистава режисера Л. Земелько «Пастушка і Сажотрус» за мотивами казок Ганса Крістіана Андерсена, лялькове естрадно-циркове шоу «Бука», вистава «Три міхи хитрощів» за мотивами казок Івана Франка, віршована комедія за мотивами англійської казки «Вовк та троє поросят», російська казка «Гуси-Лебеді» та прем’єра вистави «Ще раз про Червону Шапочку».

Музичне життя Вінниччини

15 березня у регіональному центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик» відбувся авторський вечір Наталії Памірової-Соболєвої, під назвою «Якщо не я?». Наталія Памірова–Соболєва (сценічний псевдонім Птаха) – українська співачка-бард, лауреат і дипломант міжнародних конкурсів у номінаціях «автор тексту», «автор музики», «виконавська майстерність», володарка надзвичайно теплого і глибокого голосу. Співачка презентувала вінничанам програму «Якщо не я?», в якій прозвучала різножанрова музика.

19 березня у Вінницькій обласній філармонії відбувся сольний концерт Народного артиста України С. Грінченка (баян). Сергій Степанович Грінченко є одним з кращих представників української баянної школи, є художнім керівником квартету баяністів ім. М. Різоля, що працює при Національній філармонії України. С. Грінченко професор Національної музичної академії ім. П. І. Чайковського та лауреат багатьох Міжнародних конкурсів і фестивалів. У концерті також взяли участь учні С. Грінченка – лауреати міжнародних конкурсів І. Биков та Р. Ониськів. У програмі концерту прозвучали класичні твори Бенедетто Марчелло, Вольфганга Амадея Моцарта, Доменіко Скарлатті, сучасних композиторів-баяністів та авторські твори С. Грінченка.

21 березня у «Вітальні щасливого часу», що діє при музеї-кав’ярні «Пан Заваркін та син» відбувся музичний вечір. Перед відвідувачами кав’ярні, з програмою під назвою «More Better Blues» («Блюз про краще життя») виступило відоме вінницьке тріо «Jazz atmosphere», у складі О. Плакидюк (вокал), Д. Пауткіна (фортепіано), та віртуозного О. Веретельникова (контрабас). 22 березня відбувся вечір романсу «Під знаком любові» від Т. Бондар (вокал) та О. Янушкевич (фортепіано). У програмі вечора прозвучали старовинні російські романси, романси з фільмів та інші музичні номери.

21 березня в Ладижинській дитячій музичній школі відбувся вечір хорової музики. В концерті взяли участь три хорових колективи: молодший хор (керівник Н. Онищенко, концертмейстер В. Івко); середній хор (керівник М. Смірнова, концертмейстер О. Подолян);   старший хор (керівники Р. Мезенін та І. Мезеніна, концертмейстер М. Гнасько). На вечорі прозвучали різноманітні музичні твори у виконанні вихованців дитячої музичної школи.

Кіномистецтво

19 березня у КіноШикКлубі, що діє при регіональному центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик» м. Вінниці відбувся показ короткометражних документальних фільмів про художників-імпресіоністів. Мистецтвознавець та художній критик Тім Марлоу не лише окреслює життєвий і творчий шлях митців, а й детально аналізує їхні полотна. Роботи Мане, Моне, Ренуара, Дега, Тулуз-Лотрека, Сезанна і таких великих послідовників імпресіонізму, як Гоген і Ван Гог, відомі й улюблені публікою і критиками повсюдно. Незважаючи на їх популярність тепер, для свого часу творчість імпресіоністів була вкрай радикальною і викликала переворот у світі мистецтва. Вони відділилися від традиційного, академічного мистецтва, як в техніці, вдавшись до використання відтінків кольору для зображення руху і світла, так і в сюжетах картин, в яких втілювали образи звичайних людей за роботою і відпочинком.

Образотворче мистецтво

Портрети, що торкаються сокровенних глибин душі : [у Жмеринському міському історичному музеї відкрилась виставка портретів, яка пропонує відвідувачам емоційно насичені та наповнені любов’ю до людини твори. Шанувальники графіки і доволі рідкісної техніки «сухого пензля» мають можливість познайомитися з творчістю вінничанина Ю. Нужди. Також представлені твори жмеринчан: О. Батаєва, В. Омелі, О. Бахтіної, Є. Недзельської, В. Гліхова, О. Фісова, І. Мазура та ін. Твори, представлені на виставці, різні за характером зображення та технікою виконання, але всі вони об’єднані вмінням зазирнути в душу людини] // Жмерин. газ. – 2014. – 14 берез. – С. 11.

Татарин, М. Обличчя з сучасності і вічності : [у виставковій залі історичного музею у м. Жмеринка відкрилася виставка портретів. На виставці експонуються роботи портретистів Ю. Нужди, Є. Недзельської, В. Глухова, О. Бахтіної, О. Батаєва, В. Омелі, учнів художнього відділу Жмеринської дитячої музичної школи] / М. Татарин // Жмерин. меридіан. – 2014. – 15 берез. – С. 4.

17 березня в музеї образотворчого мистецтва м. Ямпіль відбулась презентація макету «Карта Ямпільського району», автор Едуард Костюк. В музеї представленні також виставки: «Шевченко в народному мистецтві» – картини учасників зразкової художньої студії с. Клембівка, «Людська стежина – вишитий рушник» – виставка рушників з фондів музею, «Молітесь правді на землі…» – виставка полотен з фондів музею та робіт майстрів краю, «Ті, що наповнюють життя світлом» – виставка полотен з фондів музею, «Час і досі не загоїв рану» – виставка графіки з фондів музею.

17 березня у виставковій залі регіонального центру сучасного мистецтва «Арт-Шик» відбулося відкриття IV персональної виставки молодої вінницької художниці Анни Василишин. Це малюнки у різних техніках (олівцем, аквареллю, тушшю). А. Василишин з дитинства прикута до інвалідного візка, але не зважаючи на це, вона закінчила Вінницький факультет Київського університету культури та мистецтв (дизайнер зовнішнього середовища), а зараз всі свої сили та ентузіазм направляє на втілення своєї мрії – соціального проекту «Творимо разом!». Ініціаторами даної виставки виступили заслужений художник України В. Козюк та фіналістка конкурсу «Міс Студентство – Королева Вінниці – 2014» А. Глуханюк. Вони бажають допомогти дівчині з обмеженими фізичними можливостями та обдарованій художниці з відкриттям власної школи дизайну та малювання за принципом інклюзивної освіти, де б разом могли навчатися діти з обмеженими можливостями та фізично здорові.

24 березня у приміщенні вінницької міськради відкрилась виставка творчих робіт викладача Вінницької дитячої художньої школи Людмили Бондар. Чергова (вже чотирнадцята у творчому доробку художниці) тематична виставка «Весна квітує», підтвердила вміння майстрині тонко відчувати красу навколишнього світу. У творчому доробку майстрині нараховується понад 600 робіт. Вона є постійним учасником всеукраїнських, міжрегіональних, обласних та міських художніх виставок. Її роботи станкового живопису зберігаються у музейних та приватних колекціях України, США, Англії, Австралії та Франції. Однією з улюблених тем Л. Бондар є квіти. Саме на цю тематику художниця представила глядачам кілька десятків картин. Ці роботи вирізняються образністю та гармонією настроїв, яскравою витонченою колористикою.

26 березня у Вінницькому обласному центрі народної творчості відкрилась персональна виставка народного маляра, лауреата Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка, заслуженого майстра народної творчості України Віктора Наконечного «Стежками рідної Клембівки». Творчий доробок майстра складає понад 3000 картин у техніці олійного і темперного живопису, 1000 графічних робіт та понад 500 витинанок. На виставці було представлено 25 нових робіт художника, які розкривають його любов до рідного села. У відкритті виставки взяли участь: мистецтвознавці, провідні майстри Вінниччини та керівники галузі культури. Музичні вітання прозвучали від аматорського ансамблю «Водограй» Гавришівського СБК.

  

28 березня на базі Вінницького обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників відбулося відкриття персональної виставки петриківського розпису вчителя світової літератури, російської мови та художньої культури Оленівського НВК: ЗОШ І-ІІІ ст. – ДНЗ Вінницького району Юлії Довгаль. Вона також є керівником гуртка образотворчого мистецтва в КЗ «Вінницький районний Будинок дитячої та юнацької творчості» Вінницької районної ради. В Оленівському НВК художниця організувала гурток петриківського розпису для дітей та для вчителів образотворчого мистецтва, провела ряд майстер-класів з мистецтва малювати.

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

20 березня на базі Крикливецької загальноосвітньої школи Крижопільського району відбувся звітний концерт відділу народних інструментів. Концертна програма складалась з сольних та ансамблевих номерів. Метою проведення концерту є активне пропагування народних музичних інструментів, популяризація української пісні, залучення школярів до навчання в школі естетичного виховання. Творчий звіт продемонстрував таланти учнів школи естетичного виховання, які можуть особисто долучатись до мистецтва, розвивати власний світогляд.

28 березня серед дошкільних навчальних закладів Вінницького району організовано та проведено конкурс «Колискова пісня», учасниками якого стали вихованці садочків та учні загальноосвітніх закладів району. У заході взяли участь: перший заступник голови районної державної адміністрації В. Шмігель, заступник голови районної державної адміністрації Н. Лебедєва та заступник районної ради Л. Земелєва. У виконанні дітей прозвучали народні та сучасні колискові пісні. Переможці конкурсу візьмуть участь у конкурсі обласного рівня.

Декоративно-прикладне мистецтво

5 березня у «Світлиці» Тростянецького районного Будинку культури майстрині декоративно-прикладного мистецтва смт Тростянець організували виставку на якій представили творчі вироби: вишиванки, вишиті картини, картини в стилі «квілінг», намальовані картини, народну ляльку, витинанки, кухонні дощечки розмальовані петриківським розписом, рушники-обереги. Відкрили виставку методист РБК, майстриня декоративно-прикладного мистецтва Л. Косенко та директор РБК В. Баламут, які привітали жінок-майстринь з наступаючим святом 8 Березня та вручили подяки за участь у виставці. Член районного літературно-мистецького об’єднання «Джерело» М. Прус презентував власні вірші майстрам та учасникам заходу. На виставці представлені роботи майстринь: Р. Мазур, М. Дяченко, Л. Косенко, Л. Дахненко, З. Мартинової, Л. Слободяник, Т. Мешкурової, Г. Погоди, Л. Прокопенко, О. Лукій, О. Корнієнко, С. Пунько, Н. Лаврук.

  

Притула, О. Зустрілися з майстринею : [у виставковій залі Бершадського районного краєзнавчого музею відбулась зустріч з майстринею Н. Бондаревою, яка була організована для працівників культури району. На її персональній виставці «Палітра жіночого серця», яка наразі експонується в музеї представлені різноманітні за технікою виконання роботи. Це і живопис, і вишиті машинною та ручною гладдю картини, вироби з солоного тіста та бісеру. На завершення зустрічі працівники музею привітали майстриню з жіночим святом 8 Березня та побажали здоров’я та творчого натхнення] / О. Притула // Бершад. край. – 2014. – 7 берез. – С. 2.

Макаревич, Л. На радість людям : [у Музеї історії міста Козятин відкрилася персональна виставка місцевої жительки Валентини Піралової, яка творить у техніці декупаж. В її доробку понад 100 тарілок та пляшок, виконаних у цій популярній техніці. На відкриття виставки завітали місцеві художники Ральф Тимошенко, Валентин Герасимчук, голова громадської організації батьків дітей-інвалідів «Дом» Т. Яковлева та знайомі майстрині] / Л. Макаревич // Вісн. Козятинщини. – 2014. – 20 берез. – С. 12.

20 березня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї одночасно відкрито три виставки технічної творчості з початкового технічного моделювання та декоративно-ужиткового мистецтва під назвою «Наш пошук і творчість – тобі, Україно!», на яких представлені роботи учнівської молоді. На виставках представлено 810 експонатів – позашкільна робота учнів з усіх районів та міст області. Вінницький обласний центр технічної творчості учнівської молоді щорічно проводить близько 30 масових заходів з технічної та декоративно-ужиткової творчості, в яких беруть участь понад 8 тисяч гуртківців, де щоразу школярі представляють щось нове і сучасне.

Бабур, А. «На радість людям» – виставка Валентини Піралової : [у Музеї історії міста Козятин відбулась виставка під назвою «На радість людям» місцевої жительки м. Козятин В. Піралової, яка творить у техніці деку паж. В її доробку понад 100 тарілок та пляшок, виконаних у цій дивовижній  та незвичайній, і досить популярній в останній час техніці. Майстриня є переможницею Всеукраїнського конкурсу «Третє покоління». Від відділу культури Козятинської міської ради були вручені подарунки, а пісня про рідну землю і квітучий край, про талановитий український рід прозвучала у виконанні керівника дитячого вокального колективу міського Будинку культури та центру дитячої і юнацької творчості Т. Фабіцької] / А. Бабур // Козятин Залізнич. – 2014. – 21 берез.– С. 4.

   

27 березня у регіональному центрі сучасного мистецтва «Арт-Шик» відбулось відкриття мистецького проекту «РЕ:ВІЗІЯ. Terra-Incognita». Організатор проекту: Департамент культури Вінницької міської ради. Партнери: ВОГО «Лабораторія актуальної творчості», ВОГО «Культурна стратегія ХІ», ВОГО «Ліга розвитку мистецтва» та регіональний центр сучасного мистецтва «Арт-Шик». Проект «РЕ:ВІЗІЯ» традиційно є платформою для представлення різних жанрів сучасного мистецтва у м. Вінниці. З 27 березня по 3 квітня митці різних жанрів провели у Вінниці свою «РЕ:ВІЗІЮ». Цього року, проект тематично окреслений допоміжною назвою «Terra-Incognita», латинською фразою, яка історично вживалась у картографії для позначення на мапах невідомих територій, визначаючи саме невідому «арт-територію» експериментального сучасного мистецтва на мистецькій мапі вінницького регіону. Візуальна частина проекту «Terra-Incognita» представила авторів, що працюють у сфері «contemporary art» (актуальне мистецтво). Це О. Никитюк, В. Нойс, М. Сорока, Агіца Богі, Є. Лобузнов, Н. Лісова (Вінниця), А. Саєнко (Київ-Суми), П. Ковач (Львів) та інші. Експозицію складено з різних напрямків експериментальної творчості: інсталяція, колаж, відео-арт, графіка, живопис, фотографія, перформанс. Це візуальна версія власного бачення й відчуття митцями реальності, спостереження, філософського арт-дослідження різноманітних трансформацій на контрасті зіткнення раціонального з ірраціональним.

28 березня у приміщенні Жмеринського районного Будинку культури відбувся районний конкурс творчості і талантів дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Повір у себе», організований працівниками Жмеринського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді при сприянні директора Жмеринського РБК Л. Доноаге та художнього керівника Т. Скрими. З вітальним словом до присутніх звернулися: перший заступник голови Жмеринської райдержадміністрації О. Монастирський, директор Жмеринського РЦСССДМ О. Слободенюк, начальник відділу молоді та спорту Жмеринської РДА В. Марчук, начальник відділу освіти Жмеринської РДА І. Цимбал. До участі в святі були запрошені також заслужений майстер народної творчості України з народної вишивки Н. Шпак, майстер з петриківського розпису, автор численних ляльок-мотанок та оберегів О. Романенко, учасниця літературно-мистецького об’єднання при Жмеринській центральній районній бібліотеці І. Мельник з вітражними малюнками на склі. У святковому концерті взяли участь учасники студії східного танцю «Жасмин», учасники вокального гуртка «Соловейко», учасники танцювального гуртка «Браїлівчанка» Браїлівського Будинку культури, учні Браїлівської ЗОШ I-II ст. Переможці районного свята візьмуть участь у ХХІІ обласному фестивалі «Повір у себе», який відбудеться у травні 2014 року в м. Вінниця.

30 березня у книгарні «Є» відбувся майстер-клас з виготовлення поштової листівки. На майстер-класі художниці Марини Наумчук можна було виготовити декілька варіантів поштової листівки. В усі часи люди винаходили нові способи долати відстані і спілкуватися без перешкод. Відкриті листи мандрували країнами і пересікали океани, вбираючи на своєму шляху повітря й дотик пальців усіх, хто допомагав зв’язати континенти. Сьогодні листівки – це скоріше сувенір, аніж атрибут спілкування. Але ніколи не перестане жити в людині бажання знайти щось особливе у своїй поштовій скриньці.

30 березня у галереї «Інтершик» м. Вінниці відбулося родинне свято «HobbyFEST – Весна пробуджує життя!». Організатори заходу підготували для дітей та дорослих різноманітну творчу та веселу програму: водили хороводи та закликали веснянками весну, проводили цілу низку корисних та творчих майстер-класів. Традиційна виставка-продаж їстівних та не їстівних виробів ручної роботи теж зібрала навколо безліч зацікавлених. Кожній дитині дістався у подарунок пряник-жайворонок – символ весни. Тож діти із задоволенням ліпили, малювали, танцювали. Більшість присутніх дотрималась дрес-коду та вбрались у національний одяг або одяг з його елементи.

 

Творчі звіти, конкурси, фестивалі, свята мистецтв

На початку березня в Березівській школі Чернівецького район


Хроніка культурного життя Вінниччини
Березень

  1. Частина 1
  2. Частина 2
  3. Частина 3
  4. Частина 4

Ви можете переглянути наші видання за такі роки:

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше