Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Хроніка культурного життя Вінниччини
Жовтень

Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва

 

 

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Жовтень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

 

 

Вінниця, 2013


Загальний розділ

2 жовтня до Вінницького національного технічного університету на презентацію 10-томного видання творів письменника-гумориста Анатолія Гарматюка завітали літературознавці, письменники, викладачі та студенти. Повне зібрання творів Анатолія Опанасовича нараховує 10 томів, близько 700 сторінок кожен. Його називають подільським сміхотворцем. Про нього пам’ятають усі покоління сучасних українців. Його творами захоплюються, їх читають, їх пам’ятають школярі, студенти, професійні літератори та всі без винятку любителі гумору. Дружина письменника власноруч уклала і видала повне зібрання його творів. Починаючи з шістдесятих років минулого століття, кожен епістолярій, кожну гумореску, байку, рецензію свого чоловіка вона помістила у 10-ти книгах. Різносторонність Анатолія Гарматюка проявляється і в його співочому таланті. Він співав у хорі «Добродар», писав слова до пісень хору. Свою останню він присвятив дружині. Цієї пісні поет уже не чув. Але людина жива доти, допоки її пам’ятають.

Корольова, А. Для ветеранів : [з нагоди Дня ветеранів та Дня похилого віку у приміщенні Чечельницької РДА за участі президії районної ради ветеранів, голови РДА М. Ф. Качинського та голови райради С. М. Шепітка відбулося засідання координаційної ради на яке були запрошені ветерани, сільські голови, керівники та начальники структурних підрозділів району. Під час урочистостей ветеранам було вручено грамоти та грошову винагороду] / А. Корольова // Чечельниц. вісн. – 2013. – 3 жовт. – С. 3.

8 жовтня до 25-ої річниці виведення військ з Афганістану, у приміщенні Жмеринського Будинку науки та техніки залізничників зібралась громадськість району та міста. Привітати солдат Афганістану прийшли заступник голови Жмеринської райдержадміністрації І. Віканов, керуючий справами апарату районної ради А. Паламарчук, військовий комісар Т. Андрійчук. В своїх виступах вони відмітили, що історію потрібно не тільки знати, а й робити з неї відповідні висновки. Привітати своїх побратимів з концертною програмою «Старая жизнь» прибула група «Аскер» під керівництвом лауреата Міжнародних та Всеукраїнських фестивалів, учасника бойових дій в Афганістані С. Котляревського.

Руданський постане на площі : [на центральній площі міста Калинівка розпочато роботи зі встановлення погруддя Степана Руданського. За словами міського голови А. Шамалюка фінансування усіх робіт зі встановлення пам’ятника та облаштування території взяв на себе народний депутат України М. Катеринчук. За сприятливих погодних умов через місяць С. Руданський постане на площі міста] // Прапор Перемоги. – 2013. – 11 жовт. – С. 2.

11 жовтня у Книгарні «Є», за підтримки видавництва «Твердиня» та «Клубу Сімейного Дозвілля» відбулася презентацію романів Жанни Куяви «Нічниця» та «Із медом полин». Член Національної спілки журналістів, літературний критик і письменниця Жанна Куява дебютувала в літературі 2012 р. І перша спроба одразу виявилася вдалою. Під час конкурсу «Коронація слова» її роман «Нічниця» здобув спеціальну відзнаку «За ексклюзивний жіночий твір». Цього року роман «Із медом полин», сповнений справжнього реалізму та невичерпної народної мудрості, потрапив до п’ятірки фіналістів конкурсу.

14 жовтня у Книгарні «Є» відбулась презентація дебютного прозового роману молодого вінницького поета Василя Пастушини. Іронічний твір носить назву «Зелені кролики». На зустрічі був присутній видавець Микола Мартинюк (видавництво «Твердиня»), який повірив у молодого автора та посприяв тому, аби книга вийшла друком. Наприкінці зустрічі автор нагородив книгами з автографами тих, хто задавав йому цікаві запитання.

18 жовтня Книгарня «Є», польське Товариство «Інтеграція Європа-Схід», Вінницький регіональний центр інформації «Креатив» та спільнота «Історія Вінниці» організували зустріч-дискусію «Волинь-Поділля 1943. Відома і невідома історія». Щоб досягти порозуміння між народами, особливо коли перешкодою є кривава історична пам’ять, необхідний толерантний діалог не лише між польськими та українськими істориками, політиками, громадськими діячами, а й між пересічними людьми, зокрема молоддю. В рамках проекту «Польська та українська молодь у діалозі примирення» на платформі історичного клубу «ХроноТоп» відбулася дискусія за участю експертів, котрі намагалися розкрити правдиву сторону трагічних подій 1943 р. на Поділлі, зокрема, наслідки Вінницької трагедії.

Черкашіна, І. Позитивні результати у розвитку територіальних громад є : [в Немирівському районі запроваджено новий формат для обміну досвідом між керівниками та громадами району – це виїзні наради в населені пункти. У жовтні під керівництвом голови РДА Петра Михайленка відбулась нарада-семінар у таких населених пунктах району: Головеньки, Сподахи, Обідне, Воловодівка. Участь у нараді взяли: заступник голови РДА О. Лесько, сільські голови, начальники управлінь, відділів, служб РДА. Вивчалися питання роботи об’єктів соціально-культурної сфери населених пунктів. Під час виїзних нарад очільники територіальних громад звітували про роботу за дев’ять місяців цього року соціально-культурної сфери регіону] / І. Черкашіна // Прибуз. новини. – 2013. – 24 жовт. – С. 5.

Наш земляк – лауреат премії Коцюбинського : [цьогоріч лауреатом Всеукраїнської літературної премії імені Михайла Коцюбинського серед 22 авторів з усієї України став наш земляк Василь Юрійович Гарвасюк зі збіркою поезій «Вишневий рід»] // Наше Придністров’я. – 2013. – 24 жовт. – С. 4.

28 жовтня, в День святкування 69-ї річниці визволення України від фашистських загарбників, в с. Думенки Хмільницького району відбулося урочисте відкриття після ремонтно-реставраційних робіт пам’ятника 101 воїну, що загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни та братської могили 257 загиблих при визволенні с. Думенки. На відкритті був присутній перший заступник голови Хмільницької райдержадміністрації В. Матяш, який звернувся до присутніх з вітальним словом та вручив почесні грамоти і квіти особам, які внесли вагомий вклад у створення, виготовлення, встановлення і відкриття пам’ятників. Присутніх привітали: учні навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ДНЗ» с. Лозова та народний аматорського колектив «Лілея» Хмільницького РБК.

Тарас Шевченко і Вінниччина

В рамках підготовки та відзначення 200-річчя від Дня народження геніального поета та пророка Т. Г. Шевченка, Комунальною Установою «Вінницький районний методичний центр» організовано екскурсійну поїздку до м. Канева, що на Черкащині, участь у якій взяли вчителі-мовники та учні зі шкіл району. Діти та учителі відвідали музей Т. Г. Шевченка, де ознайомилися з невідомими сторінками історії життя поета. Також відвідали історично-народознавчий музей картинної галереї у м. Корсунь-Шевченківський. Побували в невеличкому містечку Стеблів, яке стало колискою неперевершеного прозаїка, талановитого психолога людських душ І. С. Нечуя-Левицького. Наступна зупинка шевченкознавців – с. Моринці, в якому народився Т. Г. Шевченко та с. Шевченкове (Керелівка), де пройшло його дитинство. Побачили хату дідуся Якима Шевченка та хату-копію, у якій певний час проживав маленький Тарас. Побували біля пам’ятника матері Т. Г. Шевченка Катерини Бойко, про який діти неодноразово чули на уроках літератури.

З метою гідного відзначення у 2014 р. 200-річного ювілею Тараса Григоровича Шевченка, Тростянецька центральна районна бібліотека розробила цільову бібліотечну програму «Вічний як народ».

Метою програми є: залучення читачів до творчої спадщини Великого Кобзаря, стимулювання бажання дізнатись про особистість і творчість поета, відкрити нові грані таланту українського генія, а також формування національної свідомості читачів, виховання відчуття батьківської землі, підвищення їх загальноосвітнього та культурного рівня.

На виконання бібліотечної програми бібліотеками району були проведені заходи: книжкові виставки «Шевченкова творчість», «Життя поета і художника Тараса Шевченка», «Тарас Шевченко – України син», інформаційні хвилинки «Незабутній Шевченко», літературні та Шевченківські читання «Вінок Кобзареві», «Гортаючи сторінки Кобзаря», літературно-музична композиція «Музи генія», літературні вечори «Шевченкове слово в віках не старіє», «Тарасовими шляхами», літературно-географічна подорож «Тарасові шляхи Вінниччиною», презентація «Кобзарів» «Духовний скарб народу» з фонду бібліотеки, вікторини та розгадування кросвордів «Чи знаємо ми Шевченка?» за творчістю Шевченка. Участь бібліотек району в обласному конкурсі бібліотечних заходів з популяризації творчої спадщини та відзначення 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка «Його ім’я і слово – в серці народу».

Мельник, Л. П. Шевченкові думи переживуть віки : [під такою назвою у бібліотеці-філії с. Сигнал Козятинського району відбувся захід присвячений 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Діти розповідали про життєвий шлях великого українського поета, читали вірші, уривки з поем. Проведено творчий конкурс «Шлях до Кобзаря» та вікторину «Знавці творів Т. Шевченка». Наприкінці заходу проведено екскурсію до бібліотеки Козятинської школи-інтернат-гімназії] / Л. П. Мельник // Вісн. Козятинщини. – 2013. – 17 жовт. – С. 12.

Федорига Г. О. Вчимо творчість Тараса Шевченка : [в Комсомольській бібліотеці для дітей Козятинського району відбулася вікторина «Тарасові слова – то правда жива». Діти продемонстрували знання про літературну спадщину Великого Кобзаря, його життєвий шлях. Організовано тематичний перегляд книг та малюнки дітей] / Г. О. Федорига // Вісн. Козятинщини. – 2013. – 17 жовт. – С. 12.

Гуменюк, Л. Яким буде пам’ятник Т. Г. Шевченка у Літині? : [у приміщенні Літинського краєзнавчого музею ім. У. Кармалюка відбувся «круглий стіл» за участю керівників району і селища, представників політичних, громадських організацій, діячів культури та краєзнавців. Головною метою засідання було питання вшанування пам’яті славетного Кобзаря літинчанами. Засідання провела директор краєзнавчого музею В. Ткач. Присутні висловили побажання встановити пам’ятник Тарасу Шевченку на території центрального парку. Запропонували звернутися за допомогою до скульптора з м. Немирова В. Яременка, який вже має досвід у створенні такого пам’ятника. Також на засіданні обговорили питання фінансування цього проекту. По завершенню учасниками «круглого столу» було вирішено створити робочу групу з питань організації встановлення пам’ятника Т. Г. Шевченку у смт Літин] / Л. Гуменюк // Літин. новини. – 2013. – 18 жовт. – С. 3.

31 жовтня відбулося засідання районної дитячої літературної студії «Журавлик», що діє при місцевій школі смт Чернівці. Засідання мало назву «Ти завжди в нашому серці, Тарасе!», присвячене 200-річчю від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. Мета його – ознайомити учнів з двоскладовими віршованими розмірами; розвивати творчість, уяву; виховувати любов до рідного слова, до рідного краю. Керівник студії підвела підсумки роботи літературної студії за 2012-2013 навч. р., а також ознайомила з основними завданнями на 2013-2014 навч. р. На заході урочисто прозвучала пісня «Реве та стогне Дніпр широкий» у виконанні Українського народного хору Київського Національного університету культури і мистецтва. Учениця А. Варшко прочитала уривок з поеми Т. Шевченка «Марія». Далі учасники з цікавістю працювали над визначенням віршових розмірів віршів поета. Перед учасниками виступила методист В. С. Мількевич, яка розповіла про роботу літературного об’єднання «Мурафські обрії», продемонструвала збірки, в яких друкувалися поезії місцевих авторів, а також прочитала свої вірші. Як підсумок заняття була проведена рефлексія «Осінні барви», де учні прикріплювали на намальоване дерево різнобарвні листочки з написами: «Я зрозумів…», «Я запам’ятав…», «Я створив…», «Я відчував…», «Я пережив…», «Я прагнув…».

До 1025-річчя Хрещення Київської Русі та 1000-ліття з дня заснування Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря

3 жовтня в рамках науково-краєзнавчої експедиції «Сакрально-історична спадщина Поділля», присвяченій 1000-річчю Лядівського Усікновенського чоловічого скельного монастиря, Хмільницький район відвідала група науковців з м. Київ. В експедиції взяли участь: історики-науковці, пам’яткоохоронці, музейники, викладачі вищих навчальних закладів, на чолі з головою Національної спілки краєзнавців України, заступником директора Інституту історії України НАН України, лауреатом Державної премії України, членом-кореспондентом АН України, доктором історичних наук, професором О. Реєнтом. При в’їзді їх з хлібом-сіллю зустрічали заступник голови Хмільницької райдержадміністрації С. Матяш, начальник відділу культури і туризму М. Стукан, Герой Соціалістичної Праці, Почесний громадянин Хмільницького району В. Вільчинський, керівники Уланівської територіальної громади, голова Вінницької обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доктор історичних наук С. Гальчак, кандидат історичних наук В. Рекрут. У програмі поїздки: ознайомлення з досвідом краєзнавчої роботи Хмільницької райдержадміністрації та окремих краєзнавців краю, відвідини краєзнавчого музею на базі загальноосвітньої школи с. Воронівці, пам’ятних місць. Під час «круглого столу» у Вороніській школі, директор закладу, краєзнавець М. Дорош розповів про особливе піднесення, розвиток краєзнавства за останні роки. М. Дорош подарував гостям свої нові книги: «Битва на Синій Воді 1362 року: історична реальність», «Місту Вінниці-650 років» та для краєзнавчої бібліотеки Національної спілки краєзнавців – добірку власних краєзнавчих книг про Хмільницький район. Гостям також були подаровані добірки книг вінницьких науковців С. Гальчака та В. Рекрута.

9 жовтня за дорученням голови обласної державної адміністрації І. Мовчана начальником управління у справах національностей та релігій облдержадміністрації І. Салецьким та заступником голови Іллінецької районної державної адміністрації А. Фаріоном було офіційно вручено документи про повернення у власність релігійній громаді Свято-Троїцького храму м. Іллінці Тульчинської єпархії Української православної церкви комплексу церковних будівель та споруд Свято-Троїцького храму. В рамках реалізації на Вінниччині завдань і доручень Президента України щодо відзначення в регіоні 1025-річчя Хрещення Київської Русі губернатором підписано розпорядження від 30.09.2013 року № 417 «Про повернення культової будівлі». Від релігійної громади Свято-Троїцького храму документи отримав настоятель парафії протоієрей о. Анатолій Ващак. Свято-Троїцький храм в м. Іллінці – збудований у 1902 р., є важливим духовним центром не тільки міста, а і всього Поділля.

15 жовтня у Бершадському районному Будинку культури відбулося Міжрегіональне свято духовного співу «Боже, Україну бережи!», приурочене 1025-річчю Хрещення Київської Русі. В урочистостях взяли участь: архієпископ Тульчинський і Брацлавський Іонафан, голова райдержадміністрації М. Бурлака, голова районної ради М. Грабчак, заступник міського голови В. Паламарчук, духовенство району, учні загальноосвітніх шкіл міста, студенти Бершадського медичного коледжу, громадськість району. Ініціаторами заходу виступив благочинний Бершадського округу, митрофорний протоієрей Олег Мураховський та відділ культури і туризму райдержадміністрації. У заході взяли участь 11 хорових колективів та ансамблів церковних громад. Розпочалося святкування святою молитвою вельмишановного Владики та священнослужителів району «Царю небесний». Всім учасникам вручено грамоти райдержадміністрації та районної ради.

2013 – Рік дитячої творчості

8 жовтня, відповідно Указу Президента України «Про проведення у 2013 р. в Україні Року дитячої творчості», на базі ЗОШ І-ІІІ ст. №2 м. Ямполя проведено районну виставку-конкурс дитячих виробів «Дари Ямпільщини – 2013». В конкурсі-виставці взяли участь 24 загальноосвітніх навчальних заклади району. Виставка була представлена в 5-ти номінаціях: «Квіткова елегія», «Майстер і майстриня», «Природа. Сад. Город», «Юний еколог», «Осіння симфонія». Оцінували конкурс члени журі: методисти районного методичного кабінету відділу освіти Ямпільської районної державної адміністрації, під керівництвом завідуючого районним методичним кабінетом Н. П. Пантелейчук. За результатами оцінювання, свої роботи представлятимуть на обласному рівні:

У номінації «Квіткова елегія» – робота «Северинівський оберіг» учениці ЗОШ І-ІІІ ст. с. Северинівка Ю. Волошин;

В номінації «Осіння симфонія» – робота «200-річчю великого Кобзаря присвячується», учнів НВК :ЗОШ І ст. гімназії Ямпільського району М. Мороховця, М. Титаренко, В. Долінського;

В номінації «Юний еколог» – робота «Шепіт падолисту», учня ЗОШ І-ІІІ ст. №1 м. Ямполя В. Андрійцова;

В номінації «Природа. Сад. Город.» – робота «Яблуневий калейдоскоп», учня ЗОШ І-ІІІ ст. с. Клембівка Р. Кукіля;

В номінації «Майстер і майстриня» – робота «Ямпільщина – перлина Поділля», учениці ЗОШ І-ІІІ ст. №2 м. Ямполя О. Тонкопій.

  

14 жовтня в приміщенні ДМШ с. Джурин Шаргородського району відбувся районний фестиваль дитячої творчості «На зустріч мрії», присвячений Року дитячої творчості. В рамках фестивалю відбувся святковий концерт, на якому відзначилися неабиякою майстерністю та вмілістю володіння музичними інструментами: соло акордеона О. Балан, соло на сопілці М. Чирка. Прозвучала проза «Пори року» та гуморески у виконанні В. Гуменної. Святкова програма закінчилася словами подяки та побажань за гідно проведений захід, начальника відділу культури і туризму райдержадміністрації Т. В. Янчурської.

15 жовтня на виконання Указу Президента України «Про проведення у 2013 році в Україні Року дитячої творчості», на базі Мурованокуриловецького РБДЮТ проведено районну виставку досягнень на шкільних навчально-дослідних земельних ділянках та науково-практичну конференцію з питань сільськогосподарського дослідництва юннатів «Тобі, народе мій, здобутки, праця юні України». В заході взяли участь начальник відділу освіти райдержадміністрації Є. Ф. Чернелівська, директор Мурованокуриловецького РМК Р. В. Чемериський, методисти Мурованокуриловецького РМК С. Г. Гришина, В. В. Кочержук, вчителі та учні НВК сіл Вербовець, Жван, Конищів, Наддністрянське, Бахтин, Курашівці, Лучинчик, Морозівка, СЗШ І-ІІІ ст. с. Немерче, СЗШ І-ІІ ст. с. Степанки. Кращі матеріали виставки були представлені на Форумі трудової учнівської молоді Вінниччини 17 жовтня в м. Вінниці.

  

На виконання соціальних ініціатив Президента України «Діти – майбутнє України» та за підтримки Народного депутата України М Джиги, учні навчальних закладів Мурованокуриловецького району мали змогу взяти участь у конкурсі малюнка «Моє Поділля – моя Україна». Переможці конкурсу були запрошені 16 жовтня до м. Вінниці для нагородження дипломами та для участі в розважальній програмі центру «Ігроманія», яку організував для них Народний депутат України М. Джига.

17 жовтня в сільському Будинку культури Хоменківської територіальної громади Шаргородського району відбувся районний фестиваль дитячої творчості «На зустріч мрії». В фестивалі взяли участь начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Т. Янчурська, директор районного телерадіокомітету «Шаргород» Л. Островськата та кореспондент районної газети «Шаргородщина» Н. Піх. Продемонстрували свою майстерність: зразковий аматорський вокальний ансамбль «Червона калина», солісти-вокалісти В. Чорна та Н. Петрик, читала вірші І. Осадчук, гумор читав Д. Стасишен, акробатичний етюд виконувала І. Чіпак, майстерність гри на баяні демонструвала Л. Бондарчук та музичний дует у складі Л. Куцолабської і О. Балана. У фойє СБК була представлена виставка робіт дитячих умільців, зокрема фотоетюди, роботи з бісеру, тіста, вишивки та малюнки. Виставку підготувала директор сільської бібліотеки В. Мандибура.

25 жовтня в Теплицькому Будинку дитячої творчості відбувся конкурс квіткових композицій «Бал хризантем». Мета конкурсу – навчити вихованців глибше розуміти природу, виховувати любов до прекрасного, бачити та знаходити неповторні барви, втілювати свої думки, мрії, у композиціях з квітів. Творчі композиції оцінювало журі у складі начальника відділу культури та туризму Теплицької РДА В. В. Прокопенка, директора Будинку дитячої творчості Л. М. Миколайчук, керівника гуртків декоративно-ужиткового мистецтва Н. О. Дмитришиної. Кращими було визначено композиції: «Осінній каприз» Я. Матух, «Літній спогад хризантем» Л. Подолян, «Осіння ніжність хризантем» С. Синюк та К. Лабай, «Осінні мелодії» А. Піддубняк, «Калейдоскоп осінніх квітів» В. Колісніченка, «Палітра осені» О. Дзюбенко, «Маскарад хризантем» І. Михальченка, «Осіння феєрія» С. Гліник. Усім конкурсантам вручено дипломи за участь та солодощі. Перед проведенням конкурсу вихованці гуртка «Юний натураліст» провели операцію «Хризантема – королева осені», діти висадили 15 кущів хризантем біля закладу.

29 жовтня, на виконання Указу Президента України «Про проведення у 2013 році в Україні Року дитячої творчості» та з метою розвитку вокального та образотворчого мистецтва, виявлення юних талантів, популяризації українського народного мистецтва, в Бершадській дитячій музичній школі ім. Р. А. Скалецького відбувся шкільний конкурс дитячої творчості «Перлини Бершадщини – 2013», який проходив у номінаціях «вокал» та «образотворче мистецтво». Серед розмаїття дитячих виступів переможцями стали: у номінації «вокал» (мол. вікова категорія): І місце - А. Синявська, ІІ місце – Є. Колісник та К. Паламарчук, ІІІ місце – Ю. Росохата, В. Гоцуленко, Л. Росолик; (старша вікова категорія): І місце – А. Запорощук та І. Гоцуленко, ІІ місце – В. Качан та А. Плетенчук, ІІІ місце – В. Бурбеза, А. Дмитрук, Л. Тодоренко. У номінації «образотворче мистецтво»: І місце – Н Масловська, ІІ місце – І Кравчук, ІІІ місце – О. Козійчук та Є. Дяченко. Інші учасники конкурсу отримали дипломи за участь. Святковим подарунком для гостей та учасників конкурсу був виступ неодноразових переможців різних мистецьких конкурсів С. Іванченка та Г. Бурдейної і вокального ансамблю «Соняшники».

14 жовтня – День українського козацтва

Зоренко, В. «Хай козацька мудрість воскреса щоднини» : [фахівцями Жмеринської бібліотеки сімейного читання проведено тематичний захід «Хай козацька мудрість воскреса щоднини», присвячений Дню українського козацтва. Мета свята – донести до учнів школи-гімназії поняття козацької етики та моралі, виховувати у дітей повагу до народних традицій, духовних цінностей та культури українців. Цьому сприяла книжкова експозиція «Козаку найперше – воля, козаку найперше – честь». На зустріч з учнівською молоддю завітали отаман «Окремого гетьманського козачого полку ім. І. Сірка» О. Антонюк та настоятель Храму Різдва Пресвятої Богородиці Української автокефальної церкви о. Сергій, які розповіли про діяльність сучасного українського козацтва на Поділлі. Для школярів продемонстрували документальні фільми: «Хто такі козаки», «Іван Сірко», «Козаки Поділля», «Іван Богун – полковник Вінницького полку». На завершення заходу пролунала пісня «Їхали козаки» у супроводі відеоматеріалів] В. Зоренко // Інфо Жмеринка. – 2013. – 11 жовт. – С. 4.

13 жовтня до Дня українського козацтва в с. Тростянчик Тростянецького району відбулося святкування, за участю духовенства району, районного товариства Українського Реєстрового козацтва, членів районного літературно-мистецького об’єднання « Джерело». В програмі свята: хресний хід до могили , що вшановує пам’ять відомих та маловідомих українців які жили на Україні. Працівниками культури Тростянчиського СБК був підготовлений тематичний концерт та проведено козацькі розваги. Всі бажаючі мали можливість скуштувати козацької юшки та куліш.

14 жовтня біля пам’ятного знаку Івану Богуну відбулося урочисте зібрання до Дня українського козацтва, за участю керівництва області, міста та громадськості. Святкову атмосферу створювали виступи маленьких козачат, захоплююча гра на бандурі та чарівний спів учнів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 і вихованців Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича. Отаман «Крайового товариства «Вінницького козацького полку ім. І. Богуна» В. Воловодюк у своєму виступі закликав громадськість сприяти збереженню національних традицій та долучатись до національно-патріотичного виховання молодого покоління. Урочистим моментом мітингу стало покладання учасниками квітів до пам’ятного знаку Івану Богуну.

  

14 жовтня на свято Покрови Пресвятої Богородиці у м. Липовець, на місці козацької перемоги, відбувся урочистий мітинг. Для вшанування подій пов’язаних з визвольною війною українського народу періоду козаччини прийшли керівники району та місцеві жителі. Голова райдержадміністрації А. Грищук у своєму виступі зазначив, що День українського козацтва є знаковою подією національно-визвольної боротьби українського народу. Народ, який знає свій родовід, має право розвиватись і самоусвідомлюватись. Кожен повинен відчути себе українцем, тільки тоді можна вірити у майбутнє. По завершенню учасники мітингу поклали корзини квітів до пам’ятного знаку липовецьким козакам.

14 жовтня у День українського козацтва, у Могилів-Подільській центральній районній бібліотеці була представлена книжкова виставка «Україна – козацька мати». Усі бажаючі мали можливість ознайомитися з матеріалами даної виставки та більше дізнатися про українське козацтво.

14 жовтня в Інтернет-центрі Крижопільської центральної районної бібліотеки, до Дня українського козацтва, відбувся козацький турнір, де учасники демонстрували свою силу, швидкість, спритність, кмітливість. Переможцю дістався абонемент на тиждень позачергового користування Інтернетом. Працівниками відділу обслуговування було організовано книжкову виставку: «Козацтво: лицарський орден України».

14 жовтня в Хмільницькому районному Будинку культури відбувся районний конкурс «Козацької пісні». Організаторів, учасників районного конкурсу, гостей і запрошених привітали з національним святом – Днем українського козацтва та значним святом в церковному календарі – Покрови Пресвятої Богородиці: заступник голови Хмільницької райдержадміністрації С. Матяш, заступник керуючого справами Хмільницької районної ради В. Нечипорук, провідний методист з хорового мистецтва обласного центру народної творчості Н. Джус, начальник відділу культури і туризму РДА М. Стукан. В козацькому пісенному конкурсі взяли участь 19 колективів народної творчості, 5 вокальних дуетів та солістів. Протягом конкурсу було виконано близько 40 українських, козацьких вокально-хорових творів. Всі учасники районного конкурсу козацької пісні були нагороджені подяками, а переможці – пам’ятними подарунками.

14 жовтня в день Покрови Пресвятої Богородиці Іллінеччина відзначила День українського козацтва. Урочисті заходи відбулись у с. Кальник, жителі якого свято зберігають та примножують козацькі традиції. Участь в урочистостях взяли: голова райдержадміністрації В. Ящук, голова районної ради О. Дмитрик, помічники народного депутата України Г. Калетніка, козаки Кальницького козацького полку ім. Івана Богуна, представники Іллінецького районного козацького товариства Всеукраїнської громадської організації «Українське Реєстрове козацтво», учні загальноосвітніх шкіл, громадськість. Розпочалося святкування мітингом-реквіємом та покладанням квітів до пам’ятника легендарному козацькому ватажку, найближчому сподвижнику Богдана Хмельницького, герою визвольної війни Івану Богуну. Отаман Кальницького козацького полку ім. Івана Богуна, полковник М. Баніт провів урочисту посвяту в козачата учнів молодших класів Кальницької, Дашівської, Паріївської загальноосвітніх шкіл та вручив їм посвідчення козачат. Майбутні козачата урочисто присяглись вивчати історію та традиції українського народу, чесно і віддано служити йому в ім’я процвітання нашої держави. Також маленькі козачата, з нагоди свята, отримали подарунки від народного депутата України Г. Калетніка, які вручили його помічники.

14 жовтня, з нагоди Дня українського козацтва, на площі Миру в м. Гайсині відбулась конкурсно-розважальна програма «Козацькому роду нема переводу». У змаганнях взяли участь учні місцевих шкіл. Святкову атмосферу влаштували для учасників свята й глядачів методисти районного Будинку культури. Школярі боролись між собою у штовханні гирі, перетягуванні канату, інтелектуальному конкурсі прислів’їв тощо. Змагання проходили емоційно, юні козачата демонстрували свою силу, кмітливість та спритність. За підсумками змагань суддівська колегія обрала найсильніших. Призери та всі учасники змагань нагородженні пам’ятними подарунками.

14 жовтня у Вінницькому вищому міжрегіональному професійному училищі відбувся Фестиваль українських страв «Щедра та гостинна наша Україна». Свято, започатковане навчальним закладом, традиційно проводиться в день Покрови Пресвятої Богородиці та День українського козацтва. Привітати зі святами прийшли: заступник директора Департаменту освіти і науки облдержадміністрації, начальник управління професійної освіти, інноватики та науки В. Бачинський, генерал-отаман, отаман Гетьманського округу, голова Козацького благодійного Фонду Івана Богуна В. Лебедевич, отаман Вінницького козацького полку ім. Івана Богуна В. Воловодюк, президент громадської організації «Велика рідня» О. Вітенко, директор училища О. Дмитрик. Благодійний ярмарок пропонував розваги на будь-який смак: виставка-продаж сільськогосподарської продукції, виставка-конкурс «Дари Поділля», алея сала та борщу, польова кухня, куліш, шашлик, юшка з риби, печена картопля від майбутніх кухарів, майстер-класи народних ремесел, виступи художніх колективів училища та міста, конкурси та розваги, розіграш лотереї «Небайдужі серця».

14 жовтня, в рамках відзначення Дня українського козацтва, у Тиврівському районі делегація з представників органів державної виконавчої влади, місцевого самоврядування, політичних та громадських формувань, учнівських козацьких загонів здійснила виїзд до могили славетного провідника національно-визвольних змагань українського народу ХVII ст. – Брацлавського полковника Данила Нечая. В ході зібрання, яке відбулося на могилі національного героя, до присутніх звернулися: перший заступник голови райдержадміністрації В. В. Киришов, історик, краєзнавець, автор багатьох дослідницьких нарисів козацької епохи О. І. Коваль, полковник Українського козацтва К. А. Гавриш. Викладач вокалу Тиврівської музичної школи М. Стадник виконала українську народну пісню на козацьку тематику «То не вітер віє». Черемошненський сільський голова Ю. В. Мокойчук озвучив плани щодо благоустрою могили Д. Нечая, в рамках фінансування переможців конкурсу «Сім чудес Тиврівщини». Учасники заходу вшанували пам’ять національного героя Д. Нечая хвилиною мовчання і покладанням квітів.

15 жовтня в Інтернет-центрі Хмільницької центральної районної бібліотеки відбулася онлайн-подорож «Українське козацтво», до Дня українського козацтва. Учасники разом з бібліотекарем абонементу для юнацтва Л. Курилюк, здійснили подорож до минувшини, пригадали все, що їм відомо про козаків та дізналися багато цікавого з їх життя і звичаїв. Також дізнатися про українське козацтво можна було з матеріалів книжкової виставки «Мовою слова про козацьку славу», представленої у читальній залі бібліотеки.

16 жовтня у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва проведено історичну годину «Біля витоків козацької слави» (до Дня українського козацтва), для вихованців Вінницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій». Бібліотекар відділу Ю. М. Момотюк розповіла учасникам заходу про історію виникнення козацтва, про побут і звичаї козаків. Розповідь супроводжувалася демонстрацією слайдів. На завершення заходу для вихованців центру відбувся перегляд мультфільму «Як козаки інопланетян зустрічали».

Побережнюк, Л. «Покрова на хортиці» : [у історико-культурному комплексі «Запорізька Січ» при національному заповіднику «Хортиця» на Запоріжжі відбувся IV Всеукраїнський козацький фестиваль «Покрова на Хортиці». У ньому взяли участь творчі колективи з усієї України. Від Липовецького району у фестивалі прийняв участь народний аматорський чоловічий вокальний гурт «Веселий день» районного Будинку культури. За високу творчу майстерність та участь у фестивалі отримали диплом Міністерства культури України, Запорізької обласної державної адміністрації та обласної ради] / Л. Побережнюк // Липовец. вісті. – 2013. – 16 жовт. – С. 4.

Чарівні мелодії козацької пісні : [напередодні свята Св. Покрови у Хмільницькому районному Будинку культури відбувся традиційний районний конкурс козацької пісні. Хорові колективи народної творчості продемонстрували колоритний репертуар українських козацьких пісень. У конкурсі прийняли участь: Уланівський хоровий колектив СБК, жіночий вокальний ансамбль «Первоцвіт», народний аматорський колектив Сербанівського Будинку культури, народний фольклорний аматорський колектив «Перевесло» Куманівецького Будинку культури, жіночий вокальний ансамбль Лознянського Будинку культури, народний аматорський фольклорний колектив «Світанок» Скаржинецького Будинку культури] // Життєві обрії. – 2013. – 18 жовт. – С. 4.

Корольова, А. Виставка у бібліотеці: історія українського козацтва на сторінках книг та в ілюстраціях : [у Чечельницькій центральній районній бібліотеці відбулися виставки до Дня українського козацтва «Тої слави козацької повік не забуду». Тематична експозиція поділена на розділи: «Історія українського козацтва», «Славетні гетьмани України», «Переяславська рада очима істориків, мовою документів» та «Легенди про запорізьких козаків». Окрім книг виставку доповнили ілюстрації та документи про історію українського козацтва] / А. Корольова // Чечельниц. вісн. – 2013. – 24 жовт. – С. 8.

З нагоди 69-ї річниці визволення Укр