Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва

 

 

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Жовтень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

 

 

Вінниця, 2013


Загальний розділ

2 жовтня до Вінницького національного технічного університету на презентацію 10-томного видання творів письменника-гумориста Анатолія Гарматюка завітали літературознавці, письменники, викладачі та студенти. Повне зібрання творів Анатолія Опанасовича нараховує 10 томів, близько 700 сторінок кожен. Його називають подільським сміхотворцем. Про нього пам’ятають усі покоління сучасних українців. Його творами захоплюються, їх читають, їх пам’ятають школярі, студенти, професійні літератори та всі без винятку любителі гумору. Дружина письменника власноруч уклала і видала повне зібрання його творів. Починаючи з шістдесятих років минулого століття, кожен епістолярій, кожну гумореску, байку, рецензію свого чоловіка вона помістила у 10-ти книгах. Різносторонність Анатолія Гарматюка проявляється і в його співочому таланті. Він співав у хорі «Добродар», писав слова до пісень хору. Свою останню він присвятив дружині. Цієї пісні поет уже не чув. Але людина жива доти, допоки її пам’ятають.

Корольова, А. Для ветеранів : [з нагоди Дня ветеранів та Дня похилого віку у приміщенні Чечельницької РДА за участі президії районної ради ветеранів, голови РДА М. Ф. Качинського та голови райради С. М. Шепітка відбулося засідання координаційної ради на яке були запрошені ветерани, сільські голови, керівники та начальники структурних підрозділів району. Під час урочистостей ветеранам було вручено грамоти та грошову винагороду] / А. Корольова // Чечельниц. вісн. – 2013. – 3 жовт. – С. 3.

8 жовтня до 25-ої річниці виведення військ з Афганістану, у приміщенні Жмеринського Будинку науки та техніки залізничників зібралась громадськість району та міста. Привітати солдат Афганістану прийшли заступник голови Жмеринської райдержадміністрації І. Віканов, керуючий справами апарату районної ради А. Паламарчук, військовий комісар Т. Андрійчук. В своїх виступах вони відмітили, що історію потрібно не тільки знати, а й робити з неї відповідні висновки. Привітати своїх побратимів з концертною програмою «Старая жизнь» прибула група «Аскер» під керівництвом лауреата Міжнародних та Всеукраїнських фестивалів, учасника бойових дій в Афганістані С. Котляревського.

Руданський постане на площі : [на центральній площі міста Калинівка розпочато роботи зі встановлення погруддя Степана Руданського. За словами міського голови А. Шамалюка фінансування усіх робіт зі встановлення пам’ятника та облаштування території взяв на себе народний депутат України М. Катеринчук. За сприятливих погодних умов через місяць С. Руданський постане на площі міста] // Прапор Перемоги. – 2013. – 11 жовт. – С. 2.

11 жовтня у Книгарні «Є», за підтримки видавництва «Твердиня» та «Клубу Сімейного Дозвілля» відбулася презентацію романів Жанни Куяви «Нічниця» та «Із медом полин». Член Національної спілки журналістів, літературний критик і письменниця Жанна Куява дебютувала в літературі 2012 р. І перша спроба одразу виявилася вдалою. Під час конкурсу «Коронація слова» її роман «Нічниця» здобув спеціальну відзнаку «За ексклюзивний жіночий твір». Цього року роман «Із медом полин», сповнений справжнього реалізму та невичерпної народної мудрості, потрапив до п’ятірки фіналістів конкурсу.

14 жовтня у Книгарні «Є» відбулась презентація дебютного прозового роману молодого вінницького поета Василя Пастушини. Іронічний твір носить назву «Зелені кролики». На зустрічі був присутній видавець Микола Мартинюк (видавництво «Твердиня»), який повірив у молодого автора та посприяв тому, аби книга вийшла друком. Наприкінці зустрічі автор нагородив книгами з автографами тих, хто задавав йому цікаві запитання.

18 жовтня Книгарня «Є», польське Товариство «Інтеграція Європа-Схід», Вінницький регіональний центр інформації «Креатив» та спільнота «Історія Вінниці» організували зустріч-дискусію «Волинь-Поділля 1943. Відома і невідома історія». Щоб досягти порозуміння між народами, особливо коли перешкодою є кривава історична пам’ять, необхідний толерантний діалог не лише між польськими та українськими істориками, політиками, громадськими діячами, а й між пересічними людьми, зокрема молоддю. В рамках проекту «Польська та українська молодь у діалозі примирення» на платформі історичного клубу «ХроноТоп» відбулася дискусія за участю експертів, котрі намагалися розкрити правдиву сторону трагічних подій 1943 р. на Поділлі, зокрема, наслідки Вінницької трагедії.

Черкашіна, І. Позитивні результати у розвитку територіальних громад є : [в Немирівському районі запроваджено новий формат для обміну досвідом між керівниками та громадами району – це виїзні наради в населені пункти. У жовтні під керівництвом голови РДА Петра Михайленка відбулась нарада-семінар у таких населених пунктах району: Головеньки, Сподахи, Обідне, Воловодівка. Участь у нараді взяли: заступник голови РДА О. Лесько, сільські голови, начальники управлінь, відділів, служб РДА. Вивчалися питання роботи об’єктів соціально-культурної сфери населених пунктів. Під час виїзних нарад очільники територіальних громад звітували про роботу за дев’ять місяців цього року соціально-культурної сфери регіону] / І. Черкашіна // Прибуз. новини. – 2013. – 24 жовт. – С. 5.

Наш земляк – лауреат премії Коцюбинського : [цьогоріч лауреатом Всеукраїнської літературної премії імені Михайла Коцюбинського серед 22 авторів з усієї України став наш земляк Василь Юрійович Гарвасюк зі збіркою поезій «Вишневий рід»] // Наше Придністров’я. – 2013. – 24 жовт. – С. 4.

28 жовтня, в День святкування 69-ї річниці визволення України від фашистських загарбників, в с. Думенки Хмільницького району відбулося урочисте відкриття після ремонтно-реставраційних робіт пам’ятника 101 воїну, що загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни та братської могили 257 загиблих при визволенні с. Думенки. На відкритті був присутній перший заступник голови Хмільницької райдержадміністрації В. Матяш, який звернувся до присутніх з вітальним словом та вручив почесні грамоти і квіти особам, які внесли вагомий вклад у створення, виготовлення, встановлення і відкриття пам’ятників. Присутніх привітали: учні навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ДНЗ» с. Лозова та народний аматорського колектив «Лілея» Хмільницького РБК.

Тарас Шевченко і Вінниччина

В рамках підготовки та відзначення 200-річчя від Дня народження геніального поета та пророка Т. Г. Шевченка, Комунальною Установою «Вінницький районний методичний центр» організовано екскурсійну поїздку до м. Канева, що на Черкащині, участь у якій взяли вчителі-мовники та учні зі шкіл району. Діти та учителі відвідали музей Т. Г. Шевченка, де ознайомилися з невідомими сторінками історії життя поета. Також відвідали історично-народознавчий музей картинної галереї у м. Корсунь-Шевченківський. Побували в невеличкому містечку Стеблів, яке стало колискою неперевершеного прозаїка, талановитого психолога людських душ І. С. Нечуя-Левицького. Наступна зупинка шевченкознавців – с. Моринці, в якому народився Т. Г. Шевченко та с. Шевченкове (Керелівка), де пройшло його дитинство. Побачили хату дідуся Якима Шевченка та хату-копію, у якій певний час проживав маленький Тарас. Побували біля пам’ятника матері Т. Г. Шевченка Катерини Бойко, про який діти неодноразово чули на уроках літератури.

З метою гідного відзначення у 2014 р. 200-річного ювілею Тараса Григоровича Шевченка, Тростянецька центральна районна бібліотека розробила цільову бібліотечну програму «Вічний як народ».

Метою програми є: залучення читачів до творчої спадщини Великого Кобзаря, стимулювання бажання дізнатись про особистість і творчість поета, відкрити нові грані таланту українського генія, а також формування національної свідомості читачів, виховання відчуття батьківської землі, підвищення їх загальноосвітнього та культурного рівня.

На виконання бібліотечної програми бібліотеками району були проведені заходи: книжкові виставки «Шевченкова творчість», «Життя поета і художника Тараса Шевченка», «Тарас Шевченко – України син», інформаційні хвилинки «Незабутній Шевченко», літературні та Шевченківські читання «Вінок Кобзареві», «Гортаючи сторінки Кобзаря», літературно-музична композиція «Музи генія», літературні вечори «Шевченкове слово в віках не старіє», «Тарасовими шляхами», літературно-географічна подорож «Тарасові шляхи Вінниччиною», презентація «Кобзарів» «Духовний скарб народу» з фонду бібліотеки, вікторини та розгадування кросвордів «Чи знаємо ми Шевченка?» за творчістю Шевченка. Участь бібліотек району в обласному конкурсі бібліотечних заходів з популяризації творчої спадщини та відзначення 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка «Його ім’я і слово – в серці народу».

Мельник, Л. П. Шевченкові думи переживуть віки : [під такою назвою у бібліотеці-філії с. Сигнал Козятинського району відбувся захід присвячений 200-річчю від дня народження Т. Шевченка. Діти розповідали про життєвий шлях великого українського поета, читали вірші, уривки з поем. Проведено творчий конкурс «Шлях до Кобзаря» та вікторину «Знавці творів Т. Шевченка». Наприкінці заходу проведено екскурсію до бібліотеки Козятинської школи-інтернат-гімназії] / Л. П. Мельник // Вісн. Козятинщини. – 2013. – 17 жовт. – С. 12.

Федорига Г. О. Вчимо творчість Тараса Шевченка : [в Комсомольській бібліотеці для дітей Козятинського району відбулася вікторина «Тарасові слова – то правда жива». Діти продемонстрували знання про літературну спадщину Великого Кобзаря, його життєвий шлях. Організовано тематичний перегляд книг та малюнки дітей] / Г. О. Федорига // Вісн. Козятинщини. – 2013. – 17 жовт. – С. 12.

Гуменюк, Л. Яким буде пам’ятник Т. Г. Шевченка у Літині? : [у приміщенні Літинського краєзнавчого музею ім. У. Кармалюка відбувся «круглий стіл» за участю керівників району і селища, представників політичних, громадських організацій, діячів культури та краєзнавців. Головною метою засідання було питання вшанування пам’яті славетного Кобзаря літинчанами. Засідання провела директор краєзнавчого музею В. Ткач. Присутні висловили побажання встановити пам’ятник Тарасу Шевченку на території центрального парку. Запропонували звернутися за допомогою до скульптора з м. Немирова В. Яременка, який вже має досвід у створенні такого пам’ятника. Також на засіданні обговорили питання фінансування цього проекту. По завершенню учасниками «круглого столу» було вирішено створити робочу групу з питань організації встановлення пам’ятника Т. Г. Шевченку у смт Літин] / Л. Гуменюк // Літин. новини. – 2013. – 18 жовт. – С. 3.

31 жовтня відбулося засідання районної дитячої літературної студії «Журавлик», що діє при місцевій школі смт Чернівці. Засідання мало назву «Ти завжди в нашому серці, Тарасе!», присвячене 200-річчю від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. Мета його – ознайомити учнів з двоскладовими віршованими розмірами; розвивати творчість, уяву; виховувати любов до рідного слова, до рідного краю. Керівник студії підвела підсумки роботи літературної студії за 2012-2013 навч. р., а також ознайомила з основними завданнями на 2013-2014 навч. р. На заході урочисто прозвучала пісня «Реве та стогне Дніпр широкий» у виконанні Українського народного хору Київського Національного університету культури і мистецтва. Учениця А. Варшко прочитала уривок з поеми Т. Шевченка «Марія». Далі учасники з цікавістю працювали над визначенням віршових розмірів віршів поета. Перед учасниками виступила методист В. С. Мількевич, яка розповіла про роботу літературного об’єднання «Мурафські обрії», продемонструвала збірки, в яких друкувалися поезії місцевих авторів, а також прочитала свої вірші. Як підсумок заняття була проведена рефлексія «Осінні барви», де учні прикріплювали на намальоване дерево різнобарвні листочки з написами: «Я зрозумів…», «Я запам’ятав…», «Я створив…», «Я відчував…», «Я пережив…», «Я прагнув…».

До 1025-річчя Хрещення Київської Русі та 1000-ліття з дня заснування Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря

3 жовтня в рамках науково-краєзнавчої експедиції «Сакрально-історична спадщина Поділля», присвяченій 1000-річчю Лядівського Усікновенського чоловічого скельного монастиря, Хмільницький район відвідала група науковців з м. Київ. В експедиції взяли участь: історики-науковці, пам’яткоохоронці, музейники, викладачі вищих навчальних закладів, на чолі з головою Національної спілки краєзнавців України, заступником директора Інституту історії України НАН України, лауреатом Державної премії України, членом-кореспондентом АН України, доктором історичних наук, професором О. Реєнтом. При в’їзді їх з хлібом-сіллю зустрічали заступник голови Хмільницької райдержадміністрації С. Матяш, начальник відділу культури і туризму М. Стукан, Герой Соціалістичної Праці, Почесний громадянин Хмільницького району В. Вільчинський, керівники Уланівської територіальної громади, голова Вінницької обласної організації Національної спілки краєзнавців України, доктор історичних наук С. Гальчак, кандидат історичних наук В. Рекрут. У програмі поїздки: ознайомлення з досвідом краєзнавчої роботи Хмільницької райдержадміністрації та окремих краєзнавців краю, відвідини краєзнавчого музею на базі загальноосвітньої школи с. Воронівці, пам’ятних місць. Під час «круглого столу» у Вороніській школі, директор закладу, краєзнавець М. Дорош розповів про особливе піднесення, розвиток краєзнавства за останні роки. М. Дорош подарував гостям свої нові книги: «Битва на Синій Воді 1362 року: історична реальність», «Місту Вінниці-650 років» та для краєзнавчої бібліотеки Національної спілки краєзнавців – добірку власних краєзнавчих книг про Хмільницький район. Гостям також були подаровані добірки книг вінницьких науковців С. Гальчака та В. Рекрута.

9 жовтня за дорученням голови обласної державної адміністрації І. Мовчана начальником управління у справах національностей та релігій облдержадміністрації І. Салецьким та заступником голови Іллінецької районної державної адміністрації А. Фаріоном було офіційно вручено документи про повернення у власність релігійній громаді Свято-Троїцького храму м. Іллінці Тульчинської єпархії Української православної церкви комплексу церковних будівель та споруд Свято-Троїцького храму. В рамках реалізації на Вінниччині завдань і доручень Президента України щодо відзначення в регіоні 1025-річчя Хрещення Київської Русі губернатором підписано розпорядження від 30.09.2013 року № 417 «Про повернення культової будівлі». Від релігійної громади Свято-Троїцького храму документи отримав настоятель парафії протоієрей о. Анатолій Ващак. Свято-Троїцький храм в м. Іллінці – збудований у 1902 р., є важливим духовним центром не тільки міста, а і всього Поділля.

15 жовтня у Бершадському районному Будинку культури відбулося Міжрегіональне свято духовного співу «Боже, Україну бережи!», приурочене 1025-річчю Хрещення Київської Русі. В урочистостях взяли участь: архієпископ Тульчинський і Брацлавський Іонафан, голова райдержадміністрації М. Бурлака, голова районної ради М. Грабчак, заступник міського голови В. Паламарчук, духовенство району, учні загальноосвітніх шкіл міста, студенти Бершадського медичного коледжу, громадськість району. Ініціаторами заходу виступив благочинний Бершадського округу, митрофорний протоієрей Олег Мураховський та відділ культури і туризму райдержадміністрації. У заході взяли участь 11 хорових колективів та ансамблів церковних громад. Розпочалося святкування святою молитвою вельмишановного Владики та священнослужителів району «Царю небесний». Всім учасникам вручено грамоти райдержадміністрації та районної ради.

2013 – Рік дитячої творчості

8 жовтня, відповідно Указу Президента України «Про проведення у 2013 р. в Україні Року дитячої творчості», на базі ЗОШ І-ІІІ ст. №2 м. Ямполя проведено районну виставку-конкурс дитячих виробів «Дари Ямпільщини – 2013». В конкурсі-виставці взяли участь 24 загальноосвітніх навчальних заклади району. Виставка була представлена в 5-ти номінаціях: «Квіткова елегія», «Майстер і майстриня», «Природа. Сад. Город», «Юний еколог», «Осіння симфонія». Оцінували конкурс члени журі: методисти районного методичного кабінету відділу освіти Ямпільської районної державної адміністрації, під керівництвом завідуючого районним методичним кабінетом Н. П. Пантелейчук. За результатами оцінювання, свої роботи представлятимуть на обласному рівні:

У номінації «Квіткова елегія» – робота «Северинівський оберіг» учениці ЗОШ І-ІІІ ст. с. Северинівка Ю. Волошин;

В номінації «Осіння симфонія» – робота «200-річчю великого Кобзаря присвячується», учнів НВК :ЗОШ І ст. гімназії Ямпільського району М. Мороховця, М. Титаренко, В. Долінського;

В номінації «Юний еколог» – робота «Шепіт падолисту», учня ЗОШ І-ІІІ ст. №1 м. Ямполя В. Андрійцова;

В номінації «Природа. Сад. Город.» – робота «Яблуневий калейдоскоп», учня ЗОШ І-ІІІ ст. с. Клембівка Р. Кукіля;

В номінації «Майстер і майстриня» – робота «Ямпільщина – перлина Поділля», учениці ЗОШ І-ІІІ ст. №2 м. Ямполя О. Тонкопій.

  

14 жовтня в приміщенні ДМШ с. Джурин Шаргородського району відбувся районний фестиваль дитячої творчості «На зустріч мрії», присвячений Року дитячої творчості. В рамках фестивалю відбувся святковий концерт, на якому відзначилися неабиякою майстерністю та вмілістю володіння музичними інструментами: соло акордеона О. Балан, соло на сопілці М. Чирка. Прозвучала проза «Пори року» та гуморески у виконанні В. Гуменної. Святкова програма закінчилася словами подяки та побажань за гідно проведений захід, начальника відділу культури і туризму райдержадміністрації Т. В. Янчурської.

15 жовтня на виконання Указу Президента України «Про проведення у 2013 році в Україні Року дитячої творчості», на базі Мурованокуриловецького РБДЮТ проведено районну виставку досягнень на шкільних навчально-дослідних земельних ділянках та науково-практичну конференцію з питань сільськогосподарського дослідництва юннатів «Тобі, народе мій, здобутки, праця юні України». В заході взяли участь начальник відділу освіти райдержадміністрації Є. Ф. Чернелівська, директор Мурованокуриловецького РМК Р. В. Чемериський, методисти Мурованокуриловецького РМК С. Г. Гришина, В. В. Кочержук, вчителі та учні НВК сіл Вербовець, Жван, Конищів, Наддністрянське, Бахтин, Курашівці, Лучинчик, Морозівка, СЗШ І-ІІІ ст. с. Немерче, СЗШ І-ІІ ст. с. Степанки. Кращі матеріали виставки були представлені на Форумі трудової учнівської молоді Вінниччини 17 жовтня в м. Вінниці.

  

На виконання соціальних ініціатив Президента України «Діти – майбутнє України» та за підтримки Народного депутата України М Джиги, учні навчальних закладів Мурованокуриловецького району мали змогу взяти участь у конкурсі малюнка «Моє Поділля – моя Україна». Переможці конкурсу були запрошені 16 жовтня до м. Вінниці для нагородження дипломами та для участі в розважальній програмі центру «Ігроманія», яку організував для них Народний депутат України М. Джига.

17 жовтня в сільському Будинку культури Хоменківської територіальної громади Шаргородського району відбувся районний фестиваль дитячої творчості «На зустріч мрії». В фестивалі взяли участь начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Т. Янчурська, директор районного телерадіокомітету «Шаргород» Л. Островськата та кореспондент районної газети «Шаргородщина» Н. Піх. Продемонстрували свою майстерність: зразковий аматорський вокальний ансамбль «Червона калина», солісти-вокалісти В. Чорна та Н. Петрик, читала вірші І. Осадчук, гумор читав Д. Стасишен, акробатичний етюд виконувала І. Чіпак, майстерність гри на баяні демонструвала Л. Бондарчук та музичний дует у складі Л. Куцолабської і О. Балана. У фойє СБК була представлена виставка робіт дитячих умільців, зокрема фотоетюди, роботи з бісеру, тіста, вишивки та малюнки. Виставку підготувала директор сільської бібліотеки В. Мандибура.

25 жовтня в Теплицькому Будинку дитячої творчості відбувся конкурс квіткових композицій «Бал хризантем». Мета конкурсу – навчити вихованців глибше розуміти природу, виховувати любов до прекрасного, бачити та знаходити неповторні барви, втілювати свої думки, мрії, у композиціях з квітів. Творчі композиції оцінювало журі у складі начальника відділу культури та туризму Теплицької РДА В. В. Прокопенка, директора Будинку дитячої творчості Л. М. Миколайчук, керівника гуртків декоративно-ужиткового мистецтва Н. О. Дмитришиної. Кращими було визначено композиції: «Осінній каприз» Я. Матух, «Літній спогад хризантем» Л. Подолян, «Осіння ніжність хризантем» С. Синюк та К. Лабай, «Осінні мелодії» А. Піддубняк, «Калейдоскоп осінніх квітів» В. Колісніченка, «Палітра осені» О. Дзюбенко, «Маскарад хризантем» І. Михальченка, «Осіння феєрія» С. Гліник. Усім конкурсантам вручено дипломи за участь та солодощі. Перед проведенням конкурсу вихованці гуртка «Юний натураліст» провели операцію «Хризантема – королева осені», діти висадили 15 кущів хризантем біля закладу.

29 жовтня, на виконання Указу Президента України «Про проведення у 2013 році в Україні Року дитячої творчості» та з метою розвитку вокального та образотворчого мистецтва, виявлення юних талантів, популяризації українського народного мистецтва, в Бершадській дитячій музичній школі ім. Р. А. Скалецького відбувся шкільний конкурс дитячої творчості «Перлини Бершадщини – 2013», який проходив у номінаціях «вокал» та «образотворче мистецтво». Серед розмаїття дитячих виступів переможцями стали: у номінації «вокал» (мол. вікова категорія): І місце - А. Синявська, ІІ місце – Є. Колісник та К. Паламарчук, ІІІ місце – Ю. Росохата, В. Гоцуленко, Л. Росолик; (старша вікова категорія): І місце – А. Запорощук та І. Гоцуленко, ІІ місце – В. Качан та А. Плетенчук, ІІІ місце – В. Бурбеза, А. Дмитрук, Л. Тодоренко. У номінації «образотворче мистецтво»: І місце – Н Масловська, ІІ місце – І Кравчук, ІІІ місце – О. Козійчук та Є. Дяченко. Інші учасники конкурсу отримали дипломи за участь. Святковим подарунком для гостей та учасників конкурсу був виступ неодноразових переможців різних мистецьких конкурсів С. Іванченка та Г. Бурдейної і вокального ансамблю «Соняшники».

14 жовтня – День українського козацтва

Зоренко, В. «Хай козацька мудрість воскреса щоднини» : [фахівцями Жмеринської бібліотеки сімейного читання проведено тематичний захід «Хай козацька мудрість воскреса щоднини», присвячений Дню українського козацтва. Мета свята – донести до учнів школи-гімназії поняття козацької етики та моралі, виховувати у дітей повагу до народних традицій, духовних цінностей та культури українців. Цьому сприяла книжкова експозиція «Козаку найперше – воля, козаку найперше – честь». На зустріч з учнівською молоддю завітали отаман «Окремого гетьманського козачого полку ім. І. Сірка» О. Антонюк та настоятель Храму Різдва Пресвятої Богородиці Української автокефальної церкви о. Сергій, які розповіли про діяльність сучасного українського козацтва на Поділлі. Для школярів продемонстрували документальні фільми: «Хто такі козаки», «Іван Сірко», «Козаки Поділля», «Іван Богун – полковник Вінницького полку». На завершення заходу пролунала пісня «Їхали козаки» у супроводі відеоматеріалів] В. Зоренко // Інфо Жмеринка. – 2013. – 11 жовт. – С. 4.

13 жовтня до Дня українського козацтва в с. Тростянчик Тростянецького району відбулося святкування, за участю духовенства району, районного товариства Українського Реєстрового козацтва, членів районного літературно-мистецького об’єднання « Джерело». В програмі свята: хресний хід до могили , що вшановує пам’ять відомих та маловідомих українців які жили на Україні. Працівниками культури Тростянчиського СБК був підготовлений тематичний концерт та проведено козацькі розваги. Всі бажаючі мали можливість скуштувати козацької юшки та куліш.

14 жовтня біля пам’ятного знаку Івану Богуну відбулося урочисте зібрання до Дня українського козацтва, за участю керівництва області, міста та громадськості. Святкову атмосферу створювали виступи маленьких козачат, захоплююча гра на бандурі та чарівний спів учнів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 і вихованців Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Д. Леонтовича. Отаман «Крайового товариства «Вінницького козацького полку ім. І. Богуна» В. Воловодюк у своєму виступі закликав громадськість сприяти збереженню національних традицій та долучатись до національно-патріотичного виховання молодого покоління. Урочистим моментом мітингу стало покладання учасниками квітів до пам’ятного знаку Івану Богуну.

  

14 жовтня на свято Покрови Пресвятої Богородиці у м. Липовець, на місці козацької перемоги, відбувся урочистий мітинг. Для вшанування подій пов’язаних з визвольною війною українського народу періоду козаччини прийшли керівники району та місцеві жителі. Голова райдержадміністрації А. Грищук у своєму виступі зазначив, що День українського козацтва є знаковою подією національно-визвольної боротьби українського народу. Народ, який знає свій родовід, має право розвиватись і самоусвідомлюватись. Кожен повинен відчути себе українцем, тільки тоді можна вірити у майбутнє. По завершенню учасники мітингу поклали корзини квітів до пам’ятного знаку липовецьким козакам.

14 жовтня у День українського козацтва, у Могилів-Подільській центральній районній бібліотеці була представлена книжкова виставка «Україна – козацька мати». Усі бажаючі мали можливість ознайомитися з матеріалами даної виставки та більше дізнатися про українське козацтво.

14 жовтня в Інтернет-центрі Крижопільської центральної районної бібліотеки, до Дня українського козацтва, відбувся козацький турнір, де учасники демонстрували свою силу, швидкість, спритність, кмітливість. Переможцю дістався абонемент на тиждень позачергового користування Інтернетом. Працівниками відділу обслуговування було організовано книжкову виставку: «Козацтво: лицарський орден України».

14 жовтня в Хмільницькому районному Будинку культури відбувся районний конкурс «Козацької пісні». Організаторів, учасників районного конкурсу, гостей і запрошених привітали з національним святом – Днем українського козацтва та значним святом в церковному календарі – Покрови Пресвятої Богородиці: заступник голови Хмільницької райдержадміністрації С. Матяш, заступник керуючого справами Хмільницької районної ради В. Нечипорук, провідний методист з хорового мистецтва обласного центру народної творчості Н. Джус, начальник відділу культури і туризму РДА М. Стукан. В козацькому пісенному конкурсі взяли участь 19 колективів народної творчості, 5 вокальних дуетів та солістів. Протягом конкурсу було виконано близько 40 українських, козацьких вокально-хорових творів. Всі учасники районного конкурсу козацької пісні були нагороджені подяками, а переможці – пам’ятними подарунками.

14 жовтня в день Покрови Пресвятої Богородиці Іллінеччина відзначила День українського козацтва. Урочисті заходи відбулись у с. Кальник, жителі якого свято зберігають та примножують козацькі традиції. Участь в урочистостях взяли: голова райдержадміністрації В. Ящук, голова районної ради О. Дмитрик, помічники народного депутата України Г. Калетніка, козаки Кальницького козацького полку ім. Івана Богуна, представники Іллінецького районного козацького товариства Всеукраїнської громадської організації «Українське Реєстрове козацтво», учні загальноосвітніх шкіл, громадськість. Розпочалося святкування мітингом-реквіємом та покладанням квітів до пам’ятника легендарному козацькому ватажку, найближчому сподвижнику Богдана Хмельницького, герою визвольної війни Івану Богуну. Отаман Кальницького козацького полку ім. Івана Богуна, полковник М. Баніт провів урочисту посвяту в козачата учнів молодших класів Кальницької, Дашівської, Паріївської загальноосвітніх шкіл та вручив їм посвідчення козачат. Майбутні козачата урочисто присяглись вивчати історію та традиції українського народу, чесно і віддано служити йому в ім’я процвітання нашої держави. Також маленькі козачата, з нагоди свята, отримали подарунки від народного депутата України Г. Калетніка, які вручили його помічники.

14 жовтня, з нагоди Дня українського козацтва, на площі Миру в м. Гайсині відбулась конкурсно-розважальна програма «Козацькому роду нема переводу». У змаганнях взяли участь учні місцевих шкіл. Святкову атмосферу влаштували для учасників свята й глядачів методисти районного Будинку культури. Школярі боролись між собою у штовханні гирі, перетягуванні канату, інтелектуальному конкурсі прислів’їв тощо. Змагання проходили емоційно, юні козачата демонстрували свою силу, кмітливість та спритність. За підсумками змагань суддівська колегія обрала найсильніших. Призери та всі учасники змагань нагородженні пам’ятними подарунками.

14 жовтня у Вінницькому вищому міжрегіональному професійному училищі відбувся Фестиваль українських страв «Щедра та гостинна наша Україна». Свято, започатковане навчальним закладом, традиційно проводиться в день Покрови Пресвятої Богородиці та День українського козацтва. Привітати зі святами прийшли: заступник директора Департаменту освіти і науки облдержадміністрації, начальник управління професійної освіти, інноватики та науки В. Бачинський, генерал-отаман, отаман Гетьманського округу, голова Козацького благодійного Фонду Івана Богуна В. Лебедевич, отаман Вінницького козацького полку ім. Івана Богуна В. Воловодюк, президент громадської організації «Велика рідня» О. Вітенко, директор училища О. Дмитрик. Благодійний ярмарок пропонував розваги на будь-який смак: виставка-продаж сільськогосподарської продукції, виставка-конкурс «Дари Поділля», алея сала та борщу, польова кухня, куліш, шашлик, юшка з риби, печена картопля від майбутніх кухарів, майстер-класи народних ремесел, виступи художніх колективів училища та міста, конкурси та розваги, розіграш лотереї «Небайдужі серця».

14 жовтня, в рамках відзначення Дня українського козацтва, у Тиврівському районі делегація з представників органів державної виконавчої влади, місцевого самоврядування, політичних та громадських формувань, учнівських козацьких загонів здійснила виїзд до могили славетного провідника національно-визвольних змагань українського народу ХVII ст. – Брацлавського полковника Данила Нечая. В ході зібрання, яке відбулося на могилі національного героя, до присутніх звернулися: перший заступник голови райдержадміністрації В. В. Киришов, історик, краєзнавець, автор багатьох дослідницьких нарисів козацької епохи О. І. Коваль, полковник Українського козацтва К. А. Гавриш. Викладач вокалу Тиврівської музичної школи М. Стадник виконала українську народну пісню на козацьку тематику «То не вітер віє». Черемошненський сільський голова Ю. В. Мокойчук озвучив плани щодо благоустрою могили Д. Нечая, в рамках фінансування переможців конкурсу «Сім чудес Тиврівщини». Учасники заходу вшанували пам’ять національного героя Д. Нечая хвилиною мовчання і покладанням квітів.

15 жовтня в Інтернет-центрі Хмільницької центральної районної бібліотеки відбулася онлайн-подорож «Українське козацтво», до Дня українського козацтва. Учасники разом з бібліотекарем абонементу для юнацтва Л. Курилюк, здійснили подорож до минувшини, пригадали все, що їм відомо про козаків та дізналися багато цікавого з їх життя і звичаїв. Також дізнатися про українське козацтво можна було з матеріалів книжкової виставки «Мовою слова про козацьку славу», представленої у читальній залі бібліотеки.

16 жовтня у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва проведено історичну годину «Біля витоків козацької слави» (до Дня українського козацтва), для вихованців Вінницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій». Бібліотекар відділу Ю. М. Момотюк розповіла учасникам заходу про історію виникнення козацтва, про побут і звичаї козаків. Розповідь супроводжувалася демонстрацією слайдів. На завершення заходу для вихованців центру відбувся перегляд мультфільму «Як козаки інопланетян зустрічали».

Побережнюк, Л. «Покрова на хортиці» : [у історико-культурному комплексі «Запорізька Січ» при національному заповіднику «Хортиця» на Запоріжжі відбувся IV Всеукраїнський козацький фестиваль «Покрова на Хортиці». У ньому взяли участь творчі колективи з усієї України. Від Липовецького району у фестивалі прийняв участь народний аматорський чоловічий вокальний гурт «Веселий день» районного Будинку культури. За високу творчу майстерність та участь у фестивалі отримали диплом Міністерства культури України, Запорізької обласної державної адміністрації та обласної ради] / Л. Побережнюк // Липовец. вісті. – 2013. – 16 жовт. – С. 4.

Чарівні мелодії козацької пісні : [напередодні свята Св. Покрови у Хмільницькому районному Будинку культури відбувся традиційний районний конкурс козацької пісні. Хорові колективи народної творчості продемонстрували колоритний репертуар українських козацьких пісень. У конкурсі прийняли участь: Уланівський хоровий колектив СБК, жіночий вокальний ансамбль «Первоцвіт», народний аматорський колектив Сербанівського Будинку культури, народний фольклорний аматорський колектив «Перевесло» Куманівецького Будинку культури, жіночий вокальний ансамбль Лознянського Будинку культури, народний аматорський фольклорний колектив «Світанок» Скаржинецького Будинку культури] // Життєві обрії. – 2013. – 18 жовт. – С. 4.

Корольова, А. Виставка у бібліотеці: історія українського козацтва на сторінках книг та в ілюстраціях : [у Чечельницькій центральній районній бібліотеці відбулися виставки до Дня українського козацтва «Тої слави козацької повік не забуду». Тематична експозиція поділена на розділи: «Історія українського козацтва», «Славетні гетьмани України», «Переяславська рада очима істориків, мовою документів» та «Легенди про запорізьких козаків». Окрім книг виставку доповнили ілюстрації та документи про історію українського козацтва] / А. Корольова // Чечельниц. вісн. – 2013. – 24 жовт. – С. 8.

З нагоди 69-ї річниці визволення Укр

Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва

8 жовтня у читальній залі відділу літератури та інформації з гуманітарних, технічних та природничих наук відбулась творча зустріч з відомим вінницьким поетом, прозаїком, перекладачем та публіцистом Віктором Мельником. Зустріч мала назву «В осінніх краях» і була присвячена 55-річчю від дня народження літератора. Привітати майстра слова прийшли численні гості та представники творчої інтелігенції міста. Впродовж урочистого вечора автор переповідав байки та бувальщини з власної біографії, а прихильники творчості В. Мельника читали його вірші. Крім того, вірші ювіляра стали піснею, яку виконала журналіст та бард Тетяна Скомаровська, а також елементом однойменної постановки «Рандеву» театру-студії «Сьоме небо», що діє при бібліотеці.

  

9 жовтня у читальній залі відділу літератури та інформації з гуманітарних, технічних та природничих наук відбулася презентація нової книги прозаїка, публіцист-документаліста Вадима Вітковського – «Повій вітре... Або тіні незабутих предків». Книга про село Борівка Чернівецького району Вінницької області. У заході взяли участь керівники Чернівецького району, народні депутати, заслужені артисти та працівники культури України, письменники, краєзнавці, історики, редактори районних газет та студенти вузів області. Розпочинаючи презентацію Вадим Вітковський зазначив, що село Борівка Чернівецького району, як і всі села подільської глибинки, має неповторну й самобутню історію. Перші писемні згадки про село сягають ХVІІ століття. Значний внесок у його літопис зробив священик і краєзнавець Іван Шипович, чию благородну справу гідно продовжили інші історики, серед яких і автор нової книжки, прозаїк та публіцист-документаліст Вадим Вітковський.

  

10 жовтня, відзначаючи сьому річницю відкриття Вінницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій» та з нагоди Міжнародного дня психічного здоров’я, молоді люди з важкими формами інвалідності разом з працівниками центру та ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва у фойє бібліотеки презентували пересувну виставку аматорських робіт. Соціальний педагог центру «Обрій» Н. Головко зазначила, що головна мета виставки – ознайомити широкий загал людей з досягненнями отримувачів послуг центру «Обрій», сприяти формуванню у молодих людей з інвалідністю активної громадянської позиції, підвищити рівень соціалізації, комунікації, самовираження та зайнятості людей з обмеженими фізичними можливостями. В свою чергу директор ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва Наталія Морозова запевнила присутніх, що з часом бібліотека буде модернізовуватись та стане максимально адаптованою для людей з функціональними обмеженнями. У ході виставки глядачам було представлено роботи вихованців центру «Обрій» (малюнки, вироби з бісеру та навіть зшиті власноруч іграшки).

  

15 жовтня у Вінниці відбулось дві зустрічі з правозахисником та психіатром, колишнім дисидентом та політв’язнем Семеном Фішельовичем Глузманом. Перша зустріч відбулася у читальній залі відділу літератури та інформації з гуманітарних, технічних та природничих наук ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, друга – у Книгарні «Є». Обидві зустрічі були означені як презентація книги «Малюнки по пам’яті, або спогади відсидента». С. Ф. Глузман розповів історії з минулого проведеного у таборах, разом з українськими інтелігентами засудженими за громадянську позицію, розмірковував на тему сьогоднішніх проблем існуючих в державі. Чимало було сказано про героїв дисидентського руху – Івана Світличного, Василя Стуса, Сергія Ковальова, Валерія Марченко, Василя Підгородецького, Ігоря Калинця та багатьох інших. Про них Семен Глузман сказав: «Це були люди, які мали сміливість говорити правду». Наприкінці зустрічі Семен Глузман роздавав автографи всім бажаючим.

16 жовтня у кіноклубі «Х Муза» при відділі мистецтв відбувся перегляд та обговорення фільму режисера Г. Панфілова «Начало», присвячений 70-річчю російської актриси театру і кіно І. М. Чурикової. У заході прийняли участь члени кіноклубу та всі, хто любить і цікавиться кіно.

17 жовтня у читальній залі відділу літератури та інформації з гуманітарних, технічних та природничих наук відбулася презентація книги Зої Вільчинської «Наша історія: Адміністративно-територіальний устрій, суспільно-політична історія Козятинщини в контексті історії України з найдавніших часів до сьогодення» у рамках засідання науково-краєзнавчого клубу «Дослідник краю». З. В. Вільчинська є членом Національної спілки журналістів України та Всеукраїнської спілки краєзнавців України. Головне завдання книги – змінити ставлення читача до вивчення історії рідного краю та України, яка повинна об’єднувати всіх українців, незважаючи на розмаїття історичного розвитку окремих регіонів, слугувати на користь нашому спільному державотворенню. Автором уперше зроблена спроба з наукової точки зору узагальнити історію України та Козятинщини і на підставі історичних документів змінити деякі існуючі уявлення про неї. Книга розрахована на науковців та краєзнавців, студентську та учнівську молодь, а також всіх, хто вивчає, досліджує та популяризує історію рідного краю.

  

18-22 жовтня у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук для користувачів відбувся перегляд документів «Альфред Нобель: вчений, інтелектуал, космополіт», присвячений 180-й річниці від дня народження Альфреда Нобеля (1833-1896), шведського iнженера-хiмiка, підприємця і благодійника. Бажаючі мали можливість ознайомитися з матеріалами виставки та більше дізнатися про досягнення видатного вченого.

23 жовтня у кіноклубі «Х Муза» при відділі мистецтв відбувся показ та обговорення фільму режисера С. Говорухіна «Акторка». Легка чудова стрічка з блискучими акторами: Є. Добровольською, Д. Пєвцовим, М. Єфремовим, О. Абдуловим, М. Ароновою. У заході прийняли участь члени кіноклубу та всі, хто любить і цікавиться кіно.

24 жовтня у відділі економіки та аграрного виробництва відбулося засідання клубу молодого підприємця «Твій бізнес від А до Я». Захід на тему «Які складові має успіх?» підготувала і провела голова клубу С. А. Ходакова для студентів Вінницького інституту економіки. Працівники відділу підготували тематичний перегляд літератури.

29 жовтня відділ рідкісних і цінних видань організував День інформації «Книжкові раритети з медицини» для студентів І курсу фармацевтичного факультету ВНМУ ім. М. І. Пирогова. Бібліотекар І категорії І. М. Валігура представила майбутнім лікарям видання ХVIІ – поч. ХХ ст. західно-європейських, російських, українських видавництв з історії медицини; розповіла про розвиток медичної справи на Поділлі у другій пол. ХІХ – поч. ХХ ст.

29 жовтня у відділі рідкісних і цінних видань побував Казімеж Латек – польський історик, богослов і архівіст, професор Католицького університету кардинала Стефана Вишинського у Варшаві. Він ознайомився з колекцією видань та рукописів XVI-XVII ст., що знаходилися до революції 1917 року у складі бібліотек польської спільноти Східного Поділля. Як фахівець з середньовічної палеографії проконсультував щодо датування деяких рукописних матеріалів, уточнив та розтлумачив зміст деяких глосів на сторінках видань. Професора супроводжував кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України Віталій Перкун, фахівець зі сфрагістики, який зацікавився давніми відбитками власницьких печаток на сторінках видань. З вінницької сторони дослідників приймали: кандидат історичних наук, доцент, директор Інституту історії, етнології та права Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського – Юрій Зінько, доктор історичних наук, професор Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського – Ольга Коляструк. Зустріч організували фахівці відділу за участі кандидата історичних наук, доцента Тетяни Кароєвої.

31 жовтня Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва з метою подальшого розширення доступу різних категорій користувачів до своїх інформаційних ресурсів, розпочала реалізацію нового проекту – встановлення ліфтової платформи у філії бібліотеки (вул. Соборна, 70). Мета проекту – надання безперешкодного доступу користувачам з особливими потребами до інформації та літератури.

Музейна діяльність

Виставка у Вінниці : [у Вінницькому обласному художньому музеї відбулася презентація художньої виставки заслуженого працівника культури України Ф. Ущаповського. На відкритті були присутні представники творчої інтелігенції: заслужений діяч мистецтв України, голова Вінницької обласної організації Національної спілки художників України Л. Гринюк, директор Вінницького обласного художнього музею, заслужений діяч мистецтв України І. Безбах, директор обласного центру народної творчості, заслужений працівник культури Т. Цвігун, працівники музею, представники обласних ЗМІ. На презентації художнику вручили подарунки, квіти, а народний вокально-інструментальний ансамбль «Лаври» підготував музичне вітання] // Піщан. вісн. – 2013. – 12 жовт. – С. 2.

12 жовтня у музеї ім П. І. Чайковського в смт Браїлов Жмеринського району відбувся урок-подорож «П. І. Чайковський і Вінниччина» за участі вчителів художньо-естетичного циклу загальноосвітніх навчальних закладів Вінницького району. Для гостей було проведено тематичну екскурсію «П. І. Чайковський в Браїлові». Відбувся концерт, що складався з творів російського композитора у виконанні викладачів.

Шевчук-Князєва, І. Презентація картин художників Козятинщини : [до Дня художника у Козятинському музеї історії відбулося відкриття виставки робіт десяти художників району. У перший день роботи виставки у музеї зібралося багато поціновувачів мистецтва, щоб побачити роботи відомих художників В. Герасимчука, Р. Тимошенко, художника-портретиста В. Кльоца, молодих талантів міста і району В. Томашевського, Г. Мацка, А. Іванцової, Н. Шевченко, І. Іванова та ін. Привітати музей з відкриттям виставки і Днем художника прийшли керівник проекту «Третє тисячоліття» Н. Баштова, начальник відділу культури та туризму Козятинської міської ради С. Рибінська] / І. Шевчук-Князєва // RIA Козятин. – 2013. – 17 жовт. – С. 5.

17 жовтня у Вінницькому обласному художньому музеї відкрилася персональна виставка творів художниці Крістіни Жілінскайте. Живописець, художник декоративно-прикладного мистецтва Крістіна Казимирівна Жілінскайте учасниця обласних, республіканських і міжнародних виставок, член Національної Спілки художників України з 1990 року. Художниця працює в галузі станкового живопису, художнього скла, вітражу. Чергова персональна виставка майстрині носить назву «Inspiration», що означає «Натхнення», яка презентує 25 робіт у техніці олійного живопису, що були створені під час подорожей художниці, або натхнені ними.

День пам’яті Михайла Стельмаха : [у літературно-меморіальному музеї М. П. Стельмаха с. Дяківці Літинського району відбувся захід із вшанування пам’яті видатного українського письменника Михайла Стельмаха. На захід зібралися прихильники його таланту з Літина, Вінниці, Київщини та громада села. До батьківської хати приїхала донька Михайла Панасовича – Марта Стельмах. Захід розпочався з панахиди у храмі Архистратига Михайла. Голова Конгресу української інтелігенції Вінниччини, лауреат літературної премії М. П. Стельмаха, письменник Василь Кобець вручив грамоти та грошові нагороди за активну пропаганду творчості М. Стельмаха] / Літин. новини. – 2013. – 18 жовт. – С. 4.

Зоренко, В. «Палітра нашого життя» : [до Всеукраїнського дня художника працівники Жмеринського історичного музею підготували виставку картин, художніх творів та вишивки під назвою «Палітра нашого життя». На виставці були експоновані роботи: В. Мельника, І. Римар, Ю. Остапчук, О. Процюк, І. Ольхової та ін. ] / В. Зоренко // Інфо Жмеринка. – 2013. – 18 жовт. – С. 6.

21 жовтня на території Вінницького трамвайно-тролейбусного управління відкрився музей, який складається з павільйону та майданчика для стоянки історичних вагонів. Відкриття експозиції присвятили 100-річчю пуску першого трамвая у м. Вінниці. Саме до цієї дати керівництво ТТУ вирішило створити музей, де представлені матеріали, які відображають історію вінницького трамваю, та вагони різних часів.

22 жовтня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї розпочала роботу обласна виставка-конкурс «Мистецтво оригамі». Її організаторами виступили працівники центру технічної творчості учнівської молоді. На експозиції розміщено близько 250-ти паперових робіт учнів з 34-ох районів Вінницької області. Їх виконали вихованці районних Будинків культури і школярів. Вікова категорія учасників-виконавців від 6 до 18 років. З-поміж всім відомої техніки оригамі на виставці також роботи виконані за допомогою таких технік як квілінг та паперопластика. Окрім пластичних фігур, звірів і картин є навіть біжутерія. Виставка приурочена до Міжнародного дня оригамі. який традиційно відзначають 12 листопада.

Закоханий в мистецтво : [про директора Мурованокуриловецького районного краєзнавчого музею. Завдяки його ініціативі, пошуковій та дослідницькій роботі в районному Будинку культури впродовж останніх років відбулася ціла низка презентацій та виставок творчості митців краю] // Наше Придністров’я. – 2013. – 24 жовт. – С. 4.

26 жовтня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відбувся фестиваль мініатюрних сенполій «В гостях у Дюймовочки». Це перша в Україні виставка мініатюрних фіалок. Перед початком виставки судді оцінювали рослини та роздавали почесні грамоти кращим колекціонерам. На фестиваль завітали колекціонери та селекціонери з Києва, Дніпропетровська, Тернополя та інших міст України. Та основну роботу по збиранню та догляданню маленьких квіточок зробили шестеро вінничанок, учасниць клубу «Сенполія-Центр». З 14 по 17 листопада клуб вінницьких любителів фіалок «Сенполія-Центр» проводить заключну у сезоні виставку «Магія осені».

Театрально-концертна діяльність

3 жовтня у Вінницькому державному академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського відбулось відкриття театрального сезону. Цьогоріч він особливий, адже театр відзначає 80-ту річницю. З нагоди свята, працівників театру прийшли привітати не лише шанувальники театрального мистецтва, а й представники місцевої влади, які вручили акторам цінні подарунки та грамоти. Для постановки обрали виставу «Назар Стодоля» за п’єсою Т. Шевченка. У виставі задіяна практично вся трупа театру, в тому числі і провідні майстри сцени: В. Прусс, А. Вольський, Л. Белозьорова, Н. Кривцун, К. Селезньова. На свято завітали і майстри сцени з інших театрів.

Протягом жовтня у театрі відбулися вистави: «Назар Стодоля», «Ніч Святого Валентина», «Лісова пісня», «Я б тобі небо прихилив...», «Маруся Чурай», «Хелемські мудреці», «Незакінчена історія», «Замовляю любов», «Майська ніч», «Ассо та Піаф» «Бременські музиканти» (дітям), «Анна Кареніна», «Попелюшка» (дітям), «Осінь у Вероні», «Трамвай «Бажання», «Ревізор», «Я б тобі небо прихилив...», «Софія», «Осіння мелодія», «Замовляю любов», «Політ над гніздом зозулі», «Наталка Полтавка», «Шельменко-денщик», «Шалений день, або Одруження Фігаро».

27 жовтня у Вінницькому державному академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського відбулася вокальна формація «Піккардійська терція», яка за останні роки відвідала місто вже вдесяте. Улюбленці публіки – В. Якимець, А. Капраль, Я. Нудик, А. Шавала, Р. Турянин, Б. Богач розпочали концертну програму з кількох нових пісень. Під час антракту відбувся розіграш призів від організаторів концерту, двоє прихильників «Піккардійської терції» отримали романтичну вечерю у кав’ярні-музеї «Вітальня щасливого часу» та цікаву подорож від туристичної агенції «Товариство подорожей «Земна куля». Продовжили концерт улюблені хіти: «Туман яром, туман долиною», «Кучері», «Жовняри», «Я вчора потрапив на небо», «Сядеш у поїзд», «Старенький трамвай».

Музичне життя Вінниччини

1 жовтня, у Міжнародний день музики, у Вінницькій обласній філармонії відбулося відкриття 77-го концертного сезону. Його відкрив концерт-молитва «Подільська літургія». У проекті, присвяченому 1025-річчю хрещення Київської Русі та 1000- річчю Лядовського скельного чоловічого монастиря, взяли участь академічні колективи міста – камерний хор «Вінниця» та камерний оркестр «Арката».

Протягом року на меломанів чекатимуть 5 концертних програм, об’єднаних у 5 абонементних циклів. Серед них: «Вечори з Аркатою», «Браво, маестро», «Чотири хори року», «Право голосу» та цикл концертів, присвячених 70-річчю найстаршого філармонійного колективу – академічному ансамблю пісні і танцю «Поділля». 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка філармонія відзначить новим проектом під назвою «Така її доля» – музично поетичним вечором за мотивами поеми «Катерина» за участі заслуженої артистки України Ірини Швець та оркестру «Арката». Протягом мистецького року відбудуться і традиційні заходи: міжнародні фестивалі, форум молодої музики, дитячо-юнацький естрадний конкурс та різноманітні тематичні концерти.

10 жовтня у відділі теоретичних дисциплін Крижопільської школи естетичного виховання проведено лекцію-концерт, присвячену 200-річчю з Дня народження видатного італійського композитора Джузеппе Верді. Мета заходу: ознайомлення дітей з життям і творчістю композитора, сприяння розвитку творчих здібностей учнів, виховання в дітей за допомогою класичної музики, збагачення їх духовно-емоційного світу. Лекцію-концерт підготувала викладач з предмету «Музична література» О. Тишецька для учнів 4 класу фортепіанного відділу. В ході лекції були представлені відео-презентації, аудіо-записи та відео-сюжети: опер «Ріголетто», «Аїда», «Травіата» і твору для солістів, мішаного хору та симфонічного оркестру «Реквієм», поставлених на найбільших театральних сценах світу.

17 жовтня у «Вітальні щасливого часу», що діє при музеї-кафе «Пан Заваркін та син» для шанувальників класичної музики відбувся концерт «Осінні акварелі». Інструментальне тріо «Фреско», що складається з віолончелі, скрипки та фортепіано, вперше виступили в стінах закладу «Пан Заваркін та син».

Мартинюк, Т. В. День музики в п’ятій школі : [у Козятинській місцевій школі відбулося святкування Дня музики, організований вчителем музичного мистецтва О. В. Вінніковою, до Міжнародного дня музики. У фойє школи були представлені портрети відомих українських та зарубіжних композиторів, виставка дитячих музичних інструментів. Можна було переглянути альбом з фотографіями та історією створення українських музичних інструментів. Родзинкою музичного свята став виступ дуету скрипалів – сестер Діани та Луани Стангеліні.] / Т. В. Мартинюк // Козятин Залізничний. – 2013. – 18 жовт. – С. 8.

Залюбіська, В. Дмитро і Назарій Яремчуки: наша доля – пісня : [у залі Липівського сільського Будинку культури Томашпільського району відбувся концерт заслужених артистів України Дмитра і Назарія Яремчуків. Гастролі братів на Вінниччині проходять у рамках Всеукраїнського пісенного фестивалю «Родина» імені Назарія Яремчука під патронатом голови Вінницької ОДА Івана Мовчана та за підтримки заступника голови ОДА Л. Спірідонової. По завершенню концерту відбулася година спілкування з артистами] / В. Залюбіська // Томашпіл. вісн. – 2013. – 18 жовт. – С. 1.

Свято української пісні : [напередодні свята Покрови Пресвятої Богородиці у Лужоцькому клубі відбувся концерт «А пісня, пісня…, що за розкіш-пісня», присвячений українській пісні. Перед концертом виступив сільський голова А. Г. Семенюк, який привітав мешканців села зі святом Покрови. На концерті прозвучали пісні у виконанні: Г. Півторак, С. Барбазюк, Л. Какапич, О. Івахової, І. Прокопчук та ін. Також відбулися хореографічні виступи та гумористичні сценки] // Чернівец. зоря. – 2013. – 18 жовт. – С. 2.

Бабій, О. Брати Яремчуки завітали до Чернівців : [у Чернівецькому районному Будинку культури відбувся концерт братів Назарія та Дмитра Яремчуків під назвою «Наша доля». Концерт відбувся за підтримки голови Вінницької облдержадміністрації І Мовчана та заступника голови обласної державної адміністрації Л. Спірідонової. Після концерту бажаючі мали можливість поспілкуватися з народними артистами] / О. Бабій // Чернівец. зоря. – 2013. – 18 жовт. – С. 4.

Вінницька дитяча музична школа №2 запровадила «Мистецькі вечори». Це унікальна можливість для всіх бажаючих пізнати безмежний світ мистецтва, дізнатись про палітру художніх образів, розмаїття жанрів та стилів, поспілкуватись з талантами. В чотирьох лекціях-концертах, які відбудуться до кінця навчального року, буде представлена широка палітра дитячих творчих досягнень, розмаїття художніх колективів школи, музичних інструментів та мистецьких жанрів.

Перший «Мистецький вечір» відбувся 18 жовтня і мав назву «Мистецтво – багате твоє розмаїття». 13 грудня відбудеться другий вечір – «Прийшла Коляда напередодні Різдва», присвячений Різдву. 21 лютого 2014 р. пройде вечір з нагоди святкування 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка: «Співоча лірика Т. Г. Шевченко». 18 квітня учні та вчителі школи познайомлять з «Чарівним світом живопису». Ці вечори – прекрасна можливість поринути у світ гармонії та краси, у атмосферу незабутніх мистецьких вражень.

22 жовтня у Ямпільському районному Будинку культури відбувся концерт за участю молодих та надзвичайно талановитих співаків – заслужених артистів України Назарія та Дмитра Яремчуків. Концерт відбувся за сприянням голови Вінницької обласної державної адміністрації І. Мовчана, заступника голови Вінницької ОДА Л. Спірідонової, голови Ямпільської районної державної адміністрації А. Комара. По завершенню концерту, заступник голови Ямпільської райдержадміністрації М. Марченко подякувала співакам та в знак поваги і вдячності подарувала братам Яремчукам квіти.

23 жовтня у Вінницькій обласній філармонії відбувся концерт сучасної фортепіанної музики. Вперше на її сцені з авторською програмою виступив американський піаніст Кельвін Джонс з власними творами. Цей концерт починає цикл «Браво, маестро!». Кельвін Джонс – син священика і його перше знайомство з музикою відбулося в стінах церкви. Найбільше за все йому подобались ритмічні, енергійні та емоційні обробки класичних творів. Після отримання освіти, Кельвін сам став писати ліричні аранжування та мелодійні власні композиції. Його музика оригінальна, атмосферна, надзвичайно мелодична. За допомогою аранжувань у власному неповторному стилі, Кельвін надає класичного ліричного звучання своїм мелодіям, що швидко запам’ятовуються. Слухачі мали можливість насолодитися звучанням як сольного виконання іноземного гостя так і у дуеті з Академічним камерним оркестром «Арката» (художній керівник та диригент, заслужений діяч мистецтв України Георгій Курков).

23 жовтня у Будинку офіцерів відбувся концерт Олега Скрипки та епічного українського рок-гурту «Воплі Відоплясова», на якому було представлено новий 10-й ювілейний альбом «Чудовий Світ». Щодня протягом двох останніх років, натхненно віддаючись праці у студії, «ВВ» шукали нові форми та музичне оздоблення для втілення своїх ідей у новій платівці «Чудовий Світ» – світ музики в якому поєднуються феєрична гармонія та вибухова енергія. На концерті прозвучала музика з нового альбому, а також старі відомі хіти, збагачені звуковою палітрою багатьох інструментів.

Кіномистецтво

9 жовтня  у «Кіно-Шик Клубі» при галереї ІнтерШик розпочався перегляд циклу фільмів про грузинського художника, майстра «наївного мистецтва» Ніко Піросмані. Ніко Піросмані (1862-1918) – всесвітньо відомий грузинський художник XX століття, самоучка, яскравий представник примітивного стилю в живописі. Перша стрічка циклу «Піросмані» – біографічна притча, скомпонована з окремих новел про спробу Ніколи зайнятися торгівлею, про кохання і самотність, про відданість живопису, попри усі життєві труднощі та незгоди. У 1969 р. фільм знятий відомим грузинським режисером Георгієм Шенгелая. У фільмі, як і в багатьох роботах грузинських режисерів 1960-1970-х років, робиться акцент на національний колорит. Кадри фільму подібні до картин Піросмані: їм властива певна статика, переважають улюблені теми художника, деталі декорацій максимально спрощені, часто відсутній фон. Крім того, глядачі мали можливість насолодитися народними грузинськими піснями і танцями, такими ж невід’ємними частинами душі цього народу, як живопис для Ніко Піросмані.

Созанська, С. У Ямполі відкрився 3D кінотеатр : [у Ямполі відбулося відкриття 3D кінотеатру. На святковому відкритті для дітей проводили демонстрацію промо-роликів у форматі 3D, які анонсували майбутні стрічки перегляду. Організатор створення у місті такого культурно-просвітницького закладу В. Рожек розповіла про акції та послуги, що будуть діяти при кінотеатрі] / С. Созанська // Ямпіл. вісн. – 2013. – 18 жовт. – С. 4.

У Ладижині в листопаді відкриється кінотеатр : [за сприяння Агенції місцевого економічного розвитку м. Ладижин буде відкрито оновлений кінотеатр. За словами власника кінотеатру, приватного підприємця М. Бібікова заклад буде обладнаний за сучасними технологіями. Здійснені роботи з ремонту операторської кімнати, зали, вентиляція та кондиціювання приміщення. Будуть виділені місця для людей з обмеженими можливостями] // Нове місто. – 2013. – 31 жовт. – С. 2.

Образотворче мистецтво

Завадська, А. Унікальний мистецький експонат презентували в Барському автомобільно-дорожньому технікумі : [у Барському автомобільно-дорожньому технікумі відбулася презентація картини, на якій зображено вручення місту Бар Магдебурзького права. У презентації взяли участь автор картини Руслан Коржинюк, директор БАДТ Йосип Кібітлевський, Барський міський голова Олексій Дзісь, директор обласного художнього музею Ілля Безбах, місцевий краєзнавець Микола Йолтухівський та ін. Презентуючи присутнім нове мистецьке надбання закладу Й. Кібітлевський наголосив на унікальності полотна, його значимості, художній цінності, а також закликав присутніх студентів спеціальності «Образотворче мистецтво» БГПК ім. М. Грушевського наслідувати творчості Р. Коржинюка] / А. Завадська // Барчани. – 2013. – 4 жовт. – С. 4.

Святкування Дня художника у Хмільницькій школі мистецтв : [напередодні Дня художника у концертно-виставковій залі Хмільницької школи мистецтв відбулася виставка творчих робіт учнів відділу образотворчого мистецтва та посвята першокласників у юні художники. На заході були присутні учні відділу, їх батьки, колеги. Відкрила творчу зустріч заввідділом образотворчого мистецтва І. М. Громова. Вона ознайомила присутніх з історією створення відділу, розповіла про активну участь учнів у конкурсах, виставках, фестивалях різного рівня] // Я та місто Хмільник. – 2013. – 17 жовт. – С. 8.

Мозгова, Т. У День художника козятинські майстри пензля представили свою творчу палітру : [з нагоди професійного свята одинадцятеро представників художньої еліти Козятинщини та тих хто робить перші кроки у мистецтві зібралися у Державному музеї історії міста. Натюрморти, пейзажі, портрети та багато іншого можна було побачити на представлених картинах. Під час презентації виставки художники мали змогу ближче познайомитися один з одним, дати настанову початківцям, поділитися планами на майбутнє] / Т. Мозгова // Вісн. Козятинщини. – 2013. – 17 жовт. – С. 6.

22 жовтня у холі Вінницької міської ради відбулося відкриття виставка художніх робіт учнів Вінницької дитячої школи мистецтв «Осінній вернісаж». Експозиція складалася з близько півсотні натюрмортів, пейзажів та декоративних композицій. Авторам робіт від 7 до 15 років. «Осінній вернісаж» – це п’ятий арт-проект, який проходить у холі мерії. Цього разу на виставці були представлені роботи вихованців дитячої школи мистецтв виконані у різноманітних техніках: гуаш, акварель, пастель, акрил, олія, вітраж, батик, але усі твори поєднані однією тематикою – краса осінньої Вінниці. Всі бажаючі мали можливість зазирнути в чарівний світ дитячої уяви та насолодитися яскравими барвами осені та поетичними образами природи.

Власова, Л. Осіннє барвисте свято : [в Могилів-Подільському Будинку народної творчості відбувся захід для найменших поціновувачів мистецтва: слухачів дитячої зразкової студії дизайну та прикладного мистецтва «Дивосвіт» і першокласників дитячої школи мистецтв. Директор Будинку творчості, художниця О. Городинська ознайомила майбутніх художників з творчістю митців міста. Діти приймали участь у мистецьких конкурсах, які організували викладачі ДШМ та працівники БНТ. Відбулася посвята першокласників в юні художники та нагородження старших учнів за призові місця та участь у міжнародних конкурсах] / Л. Власова // Краяни. – 2013. – 24 жовт. – С. 4.

Олянчук, О. Світ, відтворений на полотні : [про молоду художницю з с. Слобода-Мижирівська Жмеринського району І. Римар. Творчий доробок художниці – це портрети, етюди, натюрморти, виконані пастеллю, олійними фарбами та аквареллю. Деякі з цих робіт представлені на художній виставці, що діє у Жмеринському історичному музеї] / О. Олянчук // Інфо Жмеринка. – 2013. – 25 жовт. – С. 5.

25-27 жовтня у павільйоні «Мегамолл-Експо» фотографи А. Северюхін та Т. Петрова організували спільну фотовиставку «Квартирник». На виставці також можна було переглянути роботи вінницьких фотографів: В. Порохняка, М. Проніна, О. Дмитрика, А. Жилинської, Є. Санні, А. Прус, С. Петренка, В. Гарановського, І. Моховика, Є. Чернецького та А. Чекановського. Для відвідувачів виставки проводилися конкурси, переможці яких отримали безкоштовні фотосесії та інші призи.

Войтенко, Н. Життя, продовжене в картинах : [у с. Лопатинка в приміщенні сільської бібліотеки до Дня художника відбувся захід присвячений пам’яті юної художниці Світлани Брицької. У заході прийняли участь сільський голова, завідуюча Оратівською районною бібліотекою, учні місцевої школи, учителі, рідні та друзі. Бібліотекар О. Назарук за допомогою батьків Світлани організувала у бібліотеці виставку творчих робіт юної художниці] / Н. Войтенко // Обрії Оратівщини. – 2013. – 31 жовт. – С. 2.

Підведені підсумки Х Всеукраїнської виставки-конкурсу дитячого малюнка «Я хочу жити в якісному світі», що відбувається під патронатом Президента України Віктора Януковича, а на регіональному рівні – за підтримки голови Вінницької обласної державної адміністрації І. Мовчана. Виставка-конкурс проводиться з метою популяризації загальнодержавного руху за підвищення якості життя в Україні, формування у свідомості дітей – наймолодших споживачів суспільства, уявлення про якісну, безпечну продукцію. У жовтні відбулось засідання Головного конкурсного журі (ГКЖ) 10-ї ювілейної Всеукраїнської виставки-конкурсу дитячого малюнку «Я хочу жити в якісному світі», на якому були визначені переможці виставки-конкурсу 2013 р. Серед переможців у номінації «Я пізнаю якісну продукцію», представниця Вінницької області, учениця Дитячої школи мистецтв м. Могилів-Подільський – О. Ягольницька (10 років) з роботою «Руйнівна сила ГМО». Ще два учасника від Вінницької області Всеукраїнської виставки-конкурсу дитячого малюнку «Я хочу жити в якісному світі» відзначені заохочувальними призами за оригінальну техніку виконання, майстерність та влучне розкриття теми: в номінації «Ми архітектори якісного світу» – Я. Точицька (9 років) з роботою «Продукт смачний, без ГМО. Знак якості йому дамо!» та робота М Кобець (8 років) «Я – за якісні іграшки». Переможці загальнодержавного рівня виставки-конкурсу запрошені в м. Київ на церемонію нагородження, яка відбудеться 1 листопада в ДП «Український дім».

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

2 жовтня в залі Вівсяницького Будинку культури Козятинського району відбувся звітний концерт на якому своє почесне звання «народний аматорський колектив» підтвердив ансамбль української пісні «Подоляни» Вівсянецького Будинку культури та  почесне звання «народний аматорський колектив» захистив жіночий вокальний ансамбль української пісні «Лозівчанка» Лозівського сільського клубу Самгородоцької сільської ради. До складу комісії увійшли: директор обласного Центру народної творчості Т. Цвігун, провідний методист з хорового мистецтва обласного Центру народної творчості Н. Джус, начальник відділу культури і туризму Козятинської райдержадміністрації В. Воронов та сільський голова с. Вівсяники Т. Ціпцюра.

Ансамбль української пісні «Подоляни» був створений в 1990 р. за ініціативи директора Вівсяницького сільського Будинку культури Петра Нечипоренка. Репертуар колективу різножанровий і складає понад 50 вокальних творів. Колектив «Подоляни» неодноразово нагороджений за високу виконавську майстерність грамотами обласної державної адміністрації, Козятинської райдержадміністрації, відділу культури і туризму Козятинської РДА.

Жіночий вокальний ансамбль української пісні «Лозівчанка» було створено за ініціативи завідуючої Лозівським клубом Олени Іванчишиної п’ять років тому. В репертуарі ансамблю переважають українські народні твори. Обидва колективи вразили комісію своїм рівнем підготовки та майстерністю виконання українських народних пісень.

Зарицький, П. Глухівчани представляли область : [зразковий ансамбль народного танцю «Подільський вітерець» і вокальний гурт «Добряни» Глухівецької територіальної громади Козятинського району побували на Всеукраїнському фестивалі митців «Переяславський ярмарок», що проходив на території музейного комплексу міста Переяслава-Хмельницького. Обидва колективи отримали від організаторів фестивалю цінні подарунки та стали дипломантами конкурсу. Загалом у фестивалі прийняли участь колективи з 22 регіонів України] / П. Зарицький // Вісн. Козятинщини. – 2013. – 10 жовт. – С. 12.

Борисов, В. З авторськими віршами і піснями : [у Яришівському Будинку культури Тиврівського району відбувся звітний концерт учасників художньої самодіяльності. Відбулися виступи: дитячого ансамблю «Сопілкарі», ансамблю «Подільські барви», ансамблю духових інструментів «Фокстрот». Відбулися виступи з авторськими віршами у виконанні В. Костюк, Т. Сорокіної, О. Сидорука. По закінченню концерту зі словами вдячності виступила Яришівський сільський голова Н. В. Пугач ] /В. Борисов // Маяк. – 2013. – 11 жовт. – С. 8.

Дєдова, І. «Ритми танцю» : [у Центрі дозвілля м. Бар відбувся 6-й районний конкурс «Ритми танцю», в якому взяли участь дуети та ансамблі сільських закладів культури. По завершенню конкурсу судді оголосили результати: І місце отримав танцювальний ансамбль «Веселка» з с. Комаровці, ІІ місце розділили танцювальні колективи «Невгамовні друзі» с. Мигалівці та «Барвінок» с. Лука-Барська, ІІІ місце – танцювальний колектив «Юність» с. Маньківці. Також дипломами за участь у конкурсі були відзначені дуети] / І. Дєдова // Поділ. край. – 2013. – 11 жовт. – С. 7.

18 жовтня на базі Чечельницького РБК відбувся районний семінар-практикум з фольклору за участю працівників РБК, директорів Будинків культури, художніх керівників, а також керівників, які відповідають за діяльність аматорських колективів району. Захід проводила провідний методист з фольклору Вінницького обласного Центру народної творчості Т. Г. Горбулинська. Звертаючись до присутніх представників сфери культури району, Тетяна Григорівна, надала змістовну, пізнавальну і цікаву інформацію щодо історії фольклору, його витоків, використовуючи при цьому тематичні медіа-слайди. Разом з тим, була нагода прослухати записи окремих історичних фольклорних пісень. Так, присутні почули, що одна й та ж старовинна пісня звучала по-різному в різних областях та районах Вінницької області. З метою підвищення професійної майстерності працівників культури, в ході семінару були роздані спеціальні методичні матеріали, а також фонограми історичних фольклорних пісень з роздрукованими текстами до них. Також спільно з народним аматорським колективом «Рогізяночка» було вивчено дві старовинні пісні.

Рябоконь, О. «Хто забуде материнську пісню, той сліпим блукатиме по світу» : [директор обласного Центру народної творчості, кавалер ордену Княгині Ольги Т. О. Цвігун стала автором й організатором нового мистецького проекту – обласного фестивалю «Мамина пісня», який презентувала на своїй батьківщині у с. Мелешків. На свято приїхали начальник управління культури та туризму ОДА, заслужена артистка України М. Скрипник, голова РДА С. Скиць, начальник відділу культури та туризму РДА М. Ричков, начальник відділу освіти РДА Г. Боровий, кращі художні колективи, солісти-виконавці Вінниччини та Гайсинщини. Також в цей день відбувся мітинг з нагоди відкриття у селі пам’ятника Тарасу Шевченку. Завершилося свято нагородженням від імені управління культури та туризму ОДА й обласного Центру народної творчості учасників дійства та керівників Кіблицької територіальної громади] / О. Рябоконь // Трибуна праці. – 2013. – 18 жовт. – С. 2.

Бернадзіковський, Я. Дарують гарний настрій людям : [за ініціативи голови Ямпільської РДА у с. Пороги та с. Добрянка відбулися обмінні концерти. Різноманіття концертних номерів представили учасники гурту «Добряночка» та танцювального колективу «Фантазія». Також відбулися музичні номери у сольному виконанні] / Я. Бернадзіковський // Ямпіл. вісн. – 2013. – 23 жовт. – С. 3.

Пшегалінська, Ю. Народним колективам із Глухівців виповнилося п’ять років : [у концертному залі Глухівського Будинку культури відбувся звітний концерт колективів художньої самодіяльності Козятинщини. Відкрив свято народний аматорський ансамбль «Берегиня», який виконав українські народні пісні. Зразковий аматорський колектив народного танцю «Подільський вітерець» продемонстрував свою творчу діяльність виконанням танцювальних композицій. Заступник начальника обласного Центру народної творчості О. Назарець вручила учасникам грамоти і премії від спонсорів свята] / Ю. Пшегалінська // RIA Козятин. – 2013. – 24 жовт. – С. 8.

 

Ткаченко, О. Осінні барви рідного села : [в Самгородку місцевим Будинком культури організовано дійство, присвячене осені. Зразковий хореографічний ансамбль «Зірки Арчі» ПНВЦ Козятинського району, вихованці дитячого садка «Сонечко» та танцювальний гурт «Подоляночка» Самгородоцького БК подарували глядачам художні номери у власному виконанні. Голова сільської ради М. В. Черпенко привітав односельчан зі святом] / О. Ткаченко // Вісн. Козятинщини. – 2013. – 24 жовт. – С. 6.

29 жовтня на базі Тернівського сільського клубу Крижопільського району відбувся семінар-практикум для керівників фольклорних колективів району та директорів сільських клубних установ, присвячений вивченню та використанню місцевого фольклору. Семінар відкрив заступник голови Крижопільської районної державної адміністрації М. П. Мунтіян. Провідний методист з фольклорного жанру Вінницького обласного центру народної творчості Т. Є. Гарбулінська розповіла про розвиток фольклорного жанру на Вінниччині та провела майстер-клас по вивченню народної пісні у фольклорному колективі. Цікавим та пізнавальним для всіх учасників був виступ начальника відділу культури і туризму райдержадміністрації О. В. Кройтор, яка розповіла про проведені в районі заходи щодо зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури у нинішньому році. На завершення для учасників семінару виступили народний аматорський фольклорний ансамбль Героя Соціалістичної Праці О. Ф. Десяк Тернівського СБК та народний аматорський фольклорний ансамбль «Любисток» Жабокрицького СБК.

Декоративно-прикладне мистецтво

11 жовтня у виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відкрилась 65-а обласна виставка образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, започаткована у 1948 р. і з того часу стала традиційною. Щороку у виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею презентуються кращі роботи провідних майстрів Вінниччини з різних видів народного мистецтва (вишивка, витинанка, малярство, ткацтво, лозо-соломо-плетіння, різьба по дереву, писанкарство, гончарство, флористика, народна іграшка, тощо). В експозиції нинішньої виставки представлено понад півтори тисячі виробів та картин найкращих майстрів образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва майже з усіх районів області. Кожен з творів самобутніх митців є неповторним за глибиною змісту, народним колоритом, кольоровою гамою та енергією, вкладеною в улюблену справу життя.

17 жовтня у виставковій залі «Світлиця» музею М. М. Коцюбинського відкрилася виставка художньої вишивки вінницької майстрині Тамари Медяної. Велика кількість робіт майстрині були представлені на виставках та заслужили визнання. Значна частина вишитих картин знайшла собі місце в приватних колекціях Вінниці, Києва, Москви, Львова, Тольятті, Литви, Німеччини, Ізраїлю, Америки, Чехії, Франції, Італії, Туреччини та інших країн і міст. Після довгих пошуків і експериментів пані Тамара зуміла вийти за рамки усталених канонів у вишиванні та віднайти свій неповторний та оригінальний спосіб вишивки. В основі усіх робіт майстрині виключно авторське бачення і фантазія: «Я заправляю нитку так, що не видно ні початку, ні кінця, це дає змогу «малювати» пейзажі і портрети, наче фарбами. Таким чином, не всі одразу розуміють, що картина вишита». Вишиті пейзажі та портрети майстрині глибокі та рельєфні, вони вражають теплотою, гармонією, щирістю.

21 жовтня у галереї «Арт-Шик» відбувся майстер-клас з художнього оформлення кераміки і скла в техніці мармурування. Техніка мармурування в давні часи застосовували при оформленні різних поверхонь для створення ефекту мармуру. Подібним малюнком можна покривати будь-які поверхні від паперу, тканини, дерева, до скла та порцеляни. Спеціальна фарба розтікається по воді і створює малюнки різних форм на декорованому предметі. На майстер-класі можна було опанувати оригінальну та ефектну техніку мармурування та створити вироби зі скла або кераміки – авторські чашки, вазочки, склянки, бокали та таке інше. Провела навчання художниця, викладач, майстриня декоративно-прикладного мистецтва І. В. Краснова.

26 жовтня в Книгарні «Є» відбувся майстер-клас з малювання на склі. Навіть звичайний шматочок скла чи предмет з нього можна зробити неповторним, якщо його творчо вдосконалити, тобто розмалювати. Малювання на склі цікаве тим, що політ фантазії тут безмежний, а результат набуває особливого вигляду – адже поверхня скла має дивовижні властивості заломлення кольорів. Усім бажаючим художниця Марина Наумчик допомогла освоїти цю нескладну техніку та розкрила декілька таємниць.

29 жовтня викладачем Крижопільської школи естетичного виховання О. Барановською для учнів молодших класів відділу образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтв проведено майстер-клас з виготовлення ляльки-мотанки з природних матеріалів. Спосіб створення цих ляльок – скручування, скочування, змотування, зв’язування, завивання. Звідси й назва ляльки – «мотанка». Мотанка виготовлялась з доступного дешевого матеріалу і без будь-яких інструментів. Лялька-мотанка стояла в хаті на покутті, біля образів або в дитячій колисці. Вона вважалася берегинею роду і захищала малечу від бід. Мета заняття – виховувати любов до рідного краю, його обрядів, промислів, бажання вивчати минуле, берегти та примножувати традиції українського народу, розвивати пізнавальну активність, допитливість, естетичні смаки.

30 жовтня до Дня працівника соціальної сфери у головному управлінні Пенсійного фонду в Вінницькій області відбулась виставка творчих робіт фахівців головного та підвідомчих управлінь під символічною назвою «Струни душі». У заході виявили бажання взяти участь 30 майстрів в більш ніж 10 напрямках творчості. На розсуд глядачів були представлені вишиті хрестиком, бісером та написані маслом картини, ляльки-мотанки, вишиті чоловічі сорочки та жіночі лляні сукні, бісероплетіння, дитяча іграшка тощо. Кожен з відвідувачів мав змогу віддати свій голос за роботу яка сподобалась. Усіх учасників нагороджено подяками за участь у виставці, дипломами в різних номінаціях та грошовою винагородою.

Руда, М. У бісері печалі розчиню : [про вишивальницю з с. Гальжбіївка Ямпільського району Тетяну Пилипівну Сторожук. У творчому доробку майстрині: рушники, картини, ікони вишиті гладдю, хрестиком та композиції з бісеру.] / М. Руда // Ямпіл. вісті. – 2013. – 30 жовт. – С. 3.

Творчі звіти, конкурси, фестивалі, свята мистецтв

1 жовтня до Міжнародного дня людей похилого віку у Гайсинському районному Будинку культури відбулося урочисте святкування. Привітати людей старшого покоління та ветеранів завітав перший заступник голови Гайсинської райдержадміністрації В. Вітюк, та вручив почесні грамоти та матеріальну допомогу ветеранам. Після офіційної частини відбувся концерт, який підготував колектив Гайсинського РБК та хор ветеранів.

На початку жовтня у Будинку культури с. Агрономічне Вінницького району відбулися урочистості з нагоди відзначення Дня вчителя. Привітати освітян з їх професійним святом завітали голова Вінницької районної державної адміністрації В. М. Анікеєнко та заступник голови Н. В. Лебедєва. Керівник району висловив педагогам щиру вдячність за високе служіння обраній справі, невтомний творчий пошук, самовідданість, за їх доброту та  щедрість душі. За високі професійні досягнення, творчий пошук та значний внесок у педагогічну діяльність, Почесними грамотами Вінницької районної державної адміністрації та районної ради були нагороджені найкращі представників освітянської галузі. Окрім урочистої частини свята, для педагогів було організовано концертну програму.

Також в усіх районах області відбулись урочистості з нагоди Дня працівника освіти. На свято були запрошені очільники району, керівники навчальних закладів району, голови первинних організацій профспілки працівників освіти, кращі педагоги району, працівники структурних підрозділів відділу освіти. В привітаннях були відзначенні досягнення освітянської галузі району, висловлені щирі слова вдячності і побажань на адресу всіх працівників галузі.

Караулан, М. …А найголовніша новина – ріст кількості народжень! : [у м. Гнівань відбулося святкування Дня міста. Розпочалося дійство з урочистої ходи «З Днем народження, Гнівань!». Під звуки духового оркестру, на чолі з заступником керівника виконавчого апарату – керуючим справами обласної ради С. С. Нешиком та міським головою В. В. Кулешовим, місцеві жителі та гості свята пройшли центральною вулицею міста. У міському Будинку культури відбувся святковий концерт, арт-галерея місцевих художників, світлиці установ та організацій, атракціони. До свята долучилися і три гніванських бібліотеки, створивши стенд з фото-розповідями про майстрів міста] / М. Караулан // Маяк. – 2013. – 4 жовт. – С. 1, 4-5.

4 жовтня в приміщенні Липовецького районного Будинку культури відбулися урочистості з нагоди святкування Всеукраїнського дня бібліотек. На свято були запрошені голови виконкомів сільських рад, працівники клубних, бібліотечних закладів. Розпочав урочистості начальник відділу культури і туризму РДА Г. Терлецький, який коротко розповів про досягнення працівників галузі у 2013 році та привітав всіх присутніх з професійним святом. До привітань приєднався голова Липовецької РДА, депутат обласної ради А. Грищук, директор центральної районної бібліотеки, Заслужений працівник культури України В. Липко. Спільним розпорядженням голови райдержадміністрації, районної ради та відповідно до наказу відділу культури і туризму райдержадміністрації за багаторічну сумлінну і плідну працю, високий рівень професійної майстерності, власний особистий внесок у справу просвітництва та з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек були нагороджені почесними грамотами і подяками окремі працівники бібліотечних закладів. Усіх присутніх в залі привітали музичні колективи та окремі виконавці районного Будинку культури та закладів культури сіл району.

5 жовтня в с. Клембівка Ямпільського району відбувся «Клембівський ярмарок – 2013». Участь у ньому прийняли понад 60 підприємницьких структур. Народні умільці порадували витворами мистецтв: картинами, вишиванками, сувенірними виробами. Також на ярмарку відбулася концертна програма, прозвучали українські народні пісні та гуморески у виконанні аматорів Ямпільського краю.

5 жовтня в актовій залі Вінницької обласної філармонії відбувся яскравий фестиваль творчості серед інвалідів «Багряна осінь на Поділлі». Захід пройшов за сприяння Всеукраїнської організації «Союз організацій інвалідів України». Артисти, попри те, що багатьом з них тяжко пересуватися, виступали у супроводі помічників і заряджали глядачів справжнім оптимізмом та захопленням їхніми неймовірними талантами та незламним духом.

Нині у Вінницькій області проживає майже сто тисяч інвалідів. Більшість із них, як і всі вінничани, мріють про достойну професію, повноцінне життя, самодостатність. Потяг до творчості – теж у цьому переліку. «Багряна осінь на Поділлі» це один з заходів, що дає можливість людям з інвалідністю розвиватися у своїй творчій діяльності та ділитися її результатами.

  

Нікіфорова, О. Чим більше років – тим більше щастя : [на початку жовтня у Павлівському сільському Будинку культури Калинівського району відбулися урочистості з нагоди святкування Дня села. Бібліотекарі у фойє Будинку культури розмістили виставки робіт місцевих майстринь. Зі святом усіх присутніх привітав сільський голова В. Кособуцький. Відбувся святковий концерт підготовлений місцевими аматорами сцени та розіграш лотереї] / О. Нікіфорова // Прапор Перемоги. – 2013. – 8 жовт. – С. 2.

9 жовтня у Немерченській територіальній громаді Мурованокуриловецького району відбулася районна акція «Мистецтво одного села», присвячена 90-річчю утворення району. Жителів територіальної громади з Днем села привітали: голова районної державної адміністрації В Максимчак, голова районної ради В. Гук, сільський голова А. Михайленко. Під керівництвом працівників культури Ігоря та Володимира Ластавляків було підготовлено змістовний концерт, учасниками якого були народний аматорський колектив «Немерченка», сільський духовий оркестр, чоловічі і жіночі тріо Будинку культури, працівники і вихованці місцевих школи та дитсадка, активні учасники художньої самодіяльності.

Качан, В. «До Ракової біжать-летять стежини – село збирає всю свою родину» : [у Раківській сільській громаді відбулася акція «Благословенна будь, земля моїх батьків!», присвячена 90-річчю Томашпільського району. З вітальними словом до усіх присутніх звернулися: сільський голова Н. Пацюк, директор місцевої школи О. Слободянюк, колишній сільський голова Н. Тимчишена. З музичними вітаннями виступили: місцевий самодіяльний гурт «Забава», вихованці дитячого садка та учні місцевої школи. Завершилося свято передачею естафети до селища Вапнярка, куди вирушила акція «Благословенна будь, земля моїх батьків!»] / В. Качан // Томашпіл. вісн. – 2013. – 9 жовт. – С. 3.

Петрик, В. Село моє, мій дивосвіте : [у сільському Будинку культури с. Радянське Літинського району відбулося святкування Дня села та звітний концерт творчих колективів сільського клубу, приурочене 90-річчю утворення Літинського району. У холі сільського клубу відбулася народна світлиця – виставка під назвою «З бабусиної скрині». Усі учасники святкування отримали від сільського голови С. Мудрицької пам’ятні подарунки] / В. Петрик // Літин. вісн. – 2013. – 10 жовт. – С. 5.

10 жовтня в клубі с. Стодульці Жмеринського району відбулося  святкування Дня села. Привітати мешканців села зі святом завітали: голова райдержадміністрації Ю. Твердохліб, голова районної ради С. Гринчук, директор ТОВ «Конкорд» С. Дука. Стодулецький сільський голова Л. Голубенко привітала земляків зі святом та найактивнішим жителям вручила грамоти та подарунки. Багато позитивних вражень подарували стодульчанам найменші жителі села, вихованці дитячого садочку, учні місцевої школи, фольклорний колектив «Материнка», які взяли участь у святковому концерті. По завершенні концерту відбувся розіграш лотереї.

Андрієнко, Л. Селище Кароліна святкувало 120-річчя : [жителі населених пунктів Зарудинецької сільської ради об’єднали свої зусилля для організації 120-річчя селища Кароліна. З вітальним словом до присутніх звернулася сільський голова Л. І. Горобенко та коротко розповіла про історію та розвиток селища. Також виступили керівники установ та організацій, що діють на території селища. Працівники культури, молодь та жителі села підготували святковий концерт] / Л. Андрієнко // Прибуз. новини. – 2013. – 10 жовт. – С. 5.

Ничипорук, О. Бірків на таланти багатий : [з нагоди відзначення 90-ї річниці утворення Літинської району у Бірківському сільському клубі пройшов звітний концерт під назвою «А ми з подільського краю». У святі прийняли участь начальник відділу культури РДА О. Гвоздінська, методист РБК О. Єріховська, Бірківський сільський голова О. Свічколап та ін. Розпочався творчий звіт з виставки народно-прикладних видів мистецтва: вишиті рушники, вироби з бісеру, писанки, картини, вироби у техніці «квілінг». Переважна більшість робіт, представлених на експозиції виставки, належать членам гуртка «Умілі руки»] / О. Ничипорук // Літин. вісн. – 2013. – 10 жовт. – С. 5.

14 жовтня у с. Яворівка Піщанського району відбулось урочисте святкування Дня села. Привітати громаду села зі святом завітали перший заступник голови райдержадміністрації А. А. Ільченко, виконавчий директор ДП «Зернятко Південь» І. Т. Пустовіт, сільський голова В. П. Шахрай. Свої вітання з найкращими побажаннями висловив о. Олександр та благословив усіх жителів Яворівки і побажав многая літа. Святкові заходи продовжились відкриттям оновленої дошки пошани, на яку занесені кращі працівники села, представники трудових колективів, які своєю працею та творчістю прославляють с. Яворівка. У Будинку культури відбувся святковий концерт.

15 жовтня відбувся конкурсний відбір робіт, які подавались учасниками з 15 квітня по 1 жовтня на екологічний конкурс «Барви Могилів-Подільщини». Нинішнього року в конкурсі взяли участь 57 учнів з тринадцяти загальноосвітніх закладів району. Роботи представлені у наступних номінаціях: малюнок, фото, слайд-шоу, вірші, оповідання та екологічний захід, у кожній номінації визначено призерів. Другий рік поспіль в Могилів-Подільському районі проводиться екологічний конкурс «Барви Могилів-Подільщини», який має на меті акцентувати увагу громадськості, особливо молоді, на збереженні природних ресурсів та раціональному їх використанні.

Головкіна, В. Теплик відсвяткував свої 515 іменини : [урочистою ходою до пам’ятних місць та покладанням квітів загиблим воїнам розпочалися урочистості з нагоди Дня смт Теплик. Продовжилося святкування у районному Будинку культури. З вітальним словом звернулися: селищний голова Г. Вольський, заступник голови районної ради Р. Трамбовецький, начальник управління Міністерства з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області, депутат обласної ради Р. Шевчук. Традиційно до святкового дня відбулося вшанування почесних жителів громади. У фойє районного Будинку культури представлена виставка народних умільців Тепличчини «Містечко майстрів»] / В. Головкіна // Вісті Тепличчини. – 2013. – 17 жовт – С. 8.

Кубляк, С. Рівне – колиска духовності і традицій : [в рамках районної акції «Мистецтво одного села», присвяченій 90-річчю утворення Мурованокуриловецького району відбулося свято у с. Рівне. На захід завітали голова РДА В. Максимчак, заступник голови районної ради М. Шевчук, начальник відділу культури і туризму РДА В. Веклюк, помічник Народного депутата України М. Джиги А. Пскова та настоятель храму Івана Богослова о. Костянтин. У фойє місцевого Будинку культури відбулася виставка робіт майстрів народної творчості та мистецтва громади. Святковий концерт розпочався піснею про рідне село у виконанні зведеного хору. Відбулися музичні вітання у виконанні учасників художньої самодіяльності: народний аматорський колектив «Рівненські козаки», жіночого ансамблю «Чарівниця», ансамблю вчителів місцевої школи «Дивограй», танцювального колективу «Мрія», сільського духового оркестру] / С. Кубляк // Наше Придністров’я. – 2013. – 17 жовт. – С. 1, 4.

Ярмак, К. Роздолівське свято талантами багате : [у Роздолівському сільському клубі відбулося святкування Дня села, яке проходило в рамках районної акції «Мистецтво одного села», присвяченій 90-річчю утворення Мурованокуриловецького району. На святі були присутні заступник голови районної ради М. В. Шевчук, начальник відділу культури і туризму РДА В. М, Веклюк, директор районного Будинку культури Н. М. Літвін, директор центральної районної бібліотеки Л. С. Дриганюк та директор районного музею А. В. Драганюк. Відбулася виставка місцевих майстрів народної творчості та святковий концерт у виконанні учасників художньої самодіяльності] / К. Ярмак // Наше Придністров’я. – 2013. – 17 жовт. – С. 5.

Дяков, П. День села в Ольгополі : [на центральній площі с. Ольгополь відбулося святкування Дня села. Розпочалося з виставки світлиць чотирьох районів села, на які умовно поділено с. Ольгопіль, де були представлені роботи майстрів народного мистецтва. Відбулися різноманітні виступи, конкурси, розваги, учасники яких були нагороджені грамотами та подарунками. З вітальними словами звернулися сільський голова П. В. Козоріз та депутат обласної ради П. Є Каленич. Також цього дня було проведено підсумки щорічного конкурсу «На кращий двір зразкового стану»] / П. Дяков // Чечельниц. вісн. – 2013. – 17 жовт. – С.4.

19 жовтня у с. Городок Іллінецького району (вперше за всю історію існування населеного пункту), відбулося урочисте дійство – святкування Дня села. На свято завітали: народний депутат України Г. Калетнік, голова районної державної адміністрації В. Ящук, голова районної ради О. Дмитрик, сільський голова В. Ткачук. Усі вони звернулися до присутніх зі словами вітань та побажали їм міцного здоров’я, успіхів у нелегкій щоденній праці на благо рідного села та висловили сподівання, що і надалі всі разом, спільно працюватимуть задля розквіту нашої держави. В. Ткачук вручив подарунки своїм односельцям, а також посвідчення «Почесний житель села Городок» народному депутату Г. Калетнику. Музичні вітання подарували присутнім аматори сільської сцени та учні школи. Ведучим свята був Заслужений працівник культури України М. Романов. Надзвичайно приємним подарунком до свята був виступ колективів Вінницького національного аграрного університету.

  

19-20 жовтня у Вінниці відбувся Перший Всеукраїнський звичаєвий етнофестиваль «Обжинки». Головний зміст заходу – залучення вінничан до здорового способу життя. Співорганізаторами фестивалю були: ВККМО «Молода Подільська Січ», Вінницький козацький полк ім. Івана Богуна, ВОМГО «Молодіжна ліга розвитку підприємництва», Вінницький обласний краєзнавчий музей, Благодійний фонд «Здорова нація». В програмі фестивалю відбулася виставка-презентація екологічно чистої сільськогосподарської продукції, майстер-класи народних умільців, виступи українських колективів, відтворення прадавніх звичаїв, конкурси та розваги. В рамках фестивалю в Лекційній залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відбулася науково-практична конференція на тему: «Чистий урожай – здоровий рід», де говорили про умови вирощення та способи виготовлення звичаєвого хліба.

20 жовтня у ТРЦ «Мегамолл» розпочався кастинговий відбір на участь у першому конкурсі «Містер Вінниця – 2013», де зійшлися найпрезентабельніші та найартистичніші чоловіки Вінниці. 8 грудня у Вінницькому державному академічному музично-драматичному театрі ім. Садовського вінничани будуть обирати найкрасивішого і найпривабливішого представника сильної половини людства у фіналі конкурсу. Переможцем конкурсу стане людина з відмінними манерами, хорошою ерудицією та привабливою зовнішністю. Кожен глядач має можливість вплинути на результати професійного журі, проголосувавши за учасника який сподобався та приблизивши його до перемоги (1 голос глядача дорівнює одному голосу професійного журі), а також взяти участь у розіграші призів серед глядачів.

21 жовтня в рамках культурно-мистецької акції «Мистецтво одного села» в територіальній громаді с. Петримани Мурованокуриловецького району відбулися урочисті події з нагоди Дня села. З привітаннями виступили голова районної державної адміністрації В. Д. Максимчак, голова районної ради В. А. Гук, начальник відділу культури райдержадміністрації В. М. Веклюк. Майстринями села було організовано змістовні виставки, де були представл