Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Хроніка культурного життя Вінниччини
Вересень

Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва

  

 

 

 

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Вересень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

 

 

Вінниця, 2013


Загальний розділ

2 вересня у міському Палаці мистецтв «Зоря» відбулась прес-конференція «Про визначення переможців Міжнародного ВІННИЦіАнського фестивалю комедійного та пародійного кіно». Участь у заході взяли: директор ювелірного центру «Діадема» Г. Дерун, директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації С. Василюк та директор міського Палацу мистецтв «Зоря» Є. Майданик. Розпочинаючи прес-конференцію, Євген Майданик зазначив, що Церемонія Нагородження переможців Міжнародного ВІННИЦіАнського фестивалю комедійного та пародійного кіно відбудеться 8 вересня на майдані Незалежності. Також він зауважив, що вже вчетверте церемонія нагородження буде «наживо» транслюватись у мережі Інтернет. Учасники прес-конференції зазначили, що проведення такого фестивалю громадською організацією Вінницький Клуб Веселих та Найкмітливіших вже всьоме дає можливість змістовного дозвілля молоді міста Вінниці та Вінницької області.

12 вересня у м. Гайсин відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки керівнику творчих колективів, музиканту, вчителю – М.Д. Горошку, яка буде прикрашати фасад Гайсинського РБК. Михайло Горошко відкрив нову сторінку пісенного доробку Гната Танцюри, взяв до репертуару твори фольклориста-земляка, пропагував народні пісні Гайсинщини. На відкритті пам’ятної дошки М. Д. Горошку були присутні: голова районної ради С. Сікорський, начальник відділу освіти райдержадміністрації Г. Боровий, начальник відділу культури та туризму райдержадміністрації М. Ричков та ін. Дійство продовжив вечір-пам’ять самодіяльного митця «Життя, присвячене мистецтву» за участю художніх колективів, які при житті очолював М. Д. Горошко.

Кубляк, С. Про здобутки культури : [у Мурованокуриловецькому районі відбулась виїзна колегія управління культури і туризму обласної державної адміністрації. До складу колегії увійшли: начальник управління культури ОДА М. Скрипник, заступник начальника відділу культурно-мистецьких установ та туризму управління В. Троян, заступник начальника управління С. Гарбулінський, директор обласного центру народної творчості Т. Цвігун та ін. Члени колегії, начальники районних відділів культури оглянули Лучинчицький, Вищеольчедаївський, Дерешівський та районний Будинки культури, взяли участь у пленарному засіданні. У засіданні колегії розглядалося питання про стан виконання доручення голови ОДА І. Мовчана, щодо зміцнення матеріально-технічного стану закладів культури, про заходи щодо реалізації державної кадрової політики та дотримання законодавства про працю відділами культури Гайсинської та Вінницької РДА, про підготовку установ і закладів культури до роботи в осінньо-зимовий період та ін.] / С. Кубляк // Наше Придністров’я. – 2013. – 12 верес. – С. 5.

20 вересня на Іллінеччині – краї партизанської слави – відбулися обласні урочистості з вшанування партизан та підпільників Вінниччини. У святкових заходах взяли участь: голова облдержадміністрації І. Мовчан та заступник голови облради Ю. Медведєв Під час урочистостей колишнім партизанам і підпільникам були вручені Почесні грамоти від імені обласної державної адміністрації та обласної Ради та грошові винагороди. Святковим концертом вітав учасників урочистостей ансамбль пісні і танцю Центру військово-музичного мистецтва Повітряних Сил Збройних сил України. Після концерту учасники свята поклали вінки і квіти до Меморіалу Слави.

25 вересня заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова зустрілася з працівниками культури Хмільницького району у відремонтованому Будинку культури с. Соколова. У заході взяли участь: голова Хмільницької РДА О. Томашук, голова Хмільницької районної Ради В. Чмелюк, підприємець-меценат П. Юрчишин, працівники культури району, голови сільських та селищних рад. За дорученням голови облдержадміністрації Івана Мовчана у сільських і районних закладах культури проведено поточні та капітальні ремонти, закуплено костюми для творчих колективів, придбано апаратуру. Завдяки, перемозі у міжнародних грантових проектах, сільські бібліотеки відремонтовано та забезпечено інтернет-мережею.

Зарицкий, П. Книга, що збагатить кожного : [ДП Вінницька картографічна фабрика видрукувала унікальну книгу жительки Козятинщини, історика та краєзнавця Зої Володимирівни Вільчинської – «Наша історія». На 900 сторінках розповідається про адміністративно-територіальний устрій, суспільно-політичну історію Козятинщини в контексті історії України з найдавніших часів до сьогодення. В ній зібрано, як відомі матеріали, так і архівні документи] / П. Зарицький // Вісн. Козятинщини. – 2013. – 26 верес. – С. 7.

26 вересня з метою відзначення Всеукраїнського дня бібліотек було проведено розширене засідання методичної секції бібліотечних працівників професійно-технічних навчальних закладів на тему: «Бібліотека професійно-технічного навчального закладу – інформаційно-методичний центр по використанню інноваційних форм та вдосконаленню традиційних методів виховної роботи». Учасниками заходу стали 20 бібліотечних працівників з 16-ти закладів професійно-технічної освіти Вінниччини, а також запрошені гості: головний спеціаліст відділу професійно-технічної освіти Департаменту освіти і науки ОДА А. Волинець та директор Вінницької обласної бібліотеки для дітей ім. І.Я. Франка Т. Мрищук. Кращих бібліотекарів вітали Почесними грамотами Департаменту освіти і науки Вінницької облдержадміністрації та Вінницького державного центру естетичного виховання учнів ПТНЗ. В ході проведення секції було розглянуто ряд питань: визначення шляхів якісно нового рівня організації роботи бібліотек професійно-технічних навчальних закладів; участь в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу есе «Я – європеєць»; організація роботи літературно-творчого об’єднання «Діалог» у 2013-2014 навчальному році; створення комфортного бібліотечного середовища: вивчення потреб користувачів та підвищення читацьких інтересів учнівської молоді. В рамках проведення засідання бібліотекарі ознайомились з новинками фахової літератури, взяли участь у анкетуванні «Перспективи, проблеми, знахідки у роботі бібліотечних гуртків ПТНЗ», отримали необхідні інструктивно-методичні матеріали з організації роботи бібліотек у наступному навчальному році.

27 вересня в облдержадміністрації відбулося засідання конкурсного журі, яке серед 22 претендентів на здобуття Всеукраїнської премії ім. М. М. Коцюбинського у 2013 році визначило переможця. Лауреатом Всеукраїнської премії ім. М. М. Коцюбинського став Василь Гарвасюк з книгою вибраних творів «Вишневий рід». У засіданні взяла участь заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова, яка зазначила, що кожного року у період літературних свят з нагоди відзначення дня народження видатного українського письменника, нашого земляка – Михайла Коцюбинського, журі Всеукраїнської літературної премії ім. М. М. Коцюбинського розглядає клопотання творчих спілок, організацій, установ, навчальних закладів, редакцій газет і журналів, громадських об’єднань та визначається щодо кандидатури на призначення літературної премії. Вона підкреслила, що Вінниччина досить багата на талановитих авторів, майстрів художнього слова. Щорічна Всеукраїнська літературна премія ім. М. Коцюбинського є моральною і матеріальною підтримкою для відомих митців, чия творчість здобула широке визнання.

До 650 річчя м. Вінниці

З нагоди 650-ї річниці м. Вінниці дирекція УДППЗ «Укрпошта» підготувала приємний сюрприз – випустила художню поштову марку, художній немаркований конверт та картмаксимум «місто Вінниця». Також виготовлено ювілейний штемпель з надписом «Вінниця – 650 років» та штемпель «Краса і велич України. Вінниця». Урочисте спецпогашення відбулося за участі керівників міста та області. Перші відбитки пам’ятного спеціального штемпеля на марках та листівках залишили: міський голова м. Вінниці В. Гройсман, заступник голови Вінницької обласної державної адміністрації Р. Аксельрод, перший заступник голови Вінницької обласної ради І. Кревський. Захід проведений в приміщенні обласного краєзнавчого музею, де представлена тематична філокартична виставка «Вінниця: історія та сучасність на поштових листівках», яка присвячена святкуванню Дня міста. Після завершення урочистостей всі присутні мали змогу переглянути поштові листівки із зображенням краєвидів м. Вінниці з кінця 19 ст. по сьогодення. Також всі бажаючі скористалися чудовою нагодою і на згадку про 650-ту річницю міста придбали листівку чи конверт з відбитками пам’ятних штемпелів.

 

  У рамках заходів з нагоди відзначення 650-річчя міста Вінниці очільник області Іван Мовчан та голова міської ради Володимир Гройсман відвідали святковий концерт на площі Василя Стуса. По завершенню шоу-програми з головної сцени Вінниці керівники області та міста привітали усіх присутніх зі святом.

7 вересня місто Вінниця відзначило свій 650-й День народження. На центральній вулиці міста діяло Містечко веселих ігор. Цирковий калейдоскоп, ляльки-велетні, клоунада, шоу мильних бульбашок – створило атмосферу казки. На Майдані Незалежності зібралися поціновувачі музики, де відбулася концертна програма «Музиканти посміхаються». Послухати виступи Національного академічного оркестру народних інструментів України та скрипаля-віртуоза Василя Попадюка зібралося багато людей різного віку. В сквері Козицького розмістилося «Українське містечко», де дітей навчали ліпити вареники. Бажаючі мали можливість скуштували великий пиріг приготовлений на честь свята «Вінниця, з Днем Народження!».

   

    8 вересня на площі ім. В. Стуса, відбувся святковий концерт до Дня міста. Розпочав концертну програму гурт «С.К.А.Й». Вже вдруге до Вінниці на День міста приїжджають закордонні зірки естради. Цього разу родзинкою свята був латвійський гурт «BrainStorm», який завів публіку своїми всесвітньовідомими хітами. Останньою на сцену вийшла Світлана Лобода. Наприкінці концерту міський голова Володимир Гройсман та голова облдержадміністрації Іван Мовчан привітали усіх вінничан з Днем народження Вінниці і «дали старт» святковому музичному феєрверку.

До 1025-річчя Хрещення Київської Русі та 1000-ліття з дня заснування Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря

6 вересня у с. Лядова Могилів-Подільського району під керівництвом голови обласної державної адміністрації І. Мовчана відбулося виїзне засідання організаційного комітету з підготовки та проведення заходів щодо відзначення тисячолітнього ювілею скельного монастиря. Про проведену роботу очільнику Вінниччини доповідали керівники управлінь та служб області, що забезпечують організацію святкових заходів. Заслухавши інформацію осіб, відповідальних за організацію свята та ознайомившись з обсягами проведених робіт, голова облдержадміністрації Іван Мовчан висловив переконання, що таку знакову для держави й величну для всіх православних християн подію область відзначить на достойному рівні.

9 вересня у прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації відбулася прес-конференції: «Про відзначення в області 1000-ліття Лядівського скельного монастиря» Участь у заході взяли начальник управління у справах національностей та релігій облдержадміністрації І. Салецький, начальник управління містобудування та архітектури облдержадміністрації С. Царенко, керуючий Могилів-Подільським єпархіальним управлінням Української православної церкви архієпископ Агапіт, ігумен Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря архімандрит Антоній та секретар Вінницького єпархіального управління Української православної церкви о. Владислав Демченко. Ігумен Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря архімандрит Антоній поінформував присутніх про хід проведення святкування ювілейної дати, що розпочнеться 11 вересня священною літургією до свята Усікновення глави святого пророка Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна. З 14 вересня на території монастиря проходитимуть щорічні православні ярмарки «Свято урожаю на березі Дністра», 15 вересня розпочнуться основні урочистості, що включатимуть Божественну літургію, концертні виступи та виставки народного мистецтва. Окрім того, 12 вересня у обласному академічному театрі ім.. М. Садовського відбудеться урочиста академія присвячена 1000-літтю Лядівської обителі та 1025-літтю Хрещення Київської Русі.

9 вересня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва відбулася науково-практична конференція «Роль та місце Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря у духовно-культурному житті Подільського краю». Участь у конференції взяли: начальник управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної державної адміністрації І. Салецький, заступник начальника управління культури та туризму облдержадміністрації С. Гарбулінський, заступник голови обласної ради Ю. Медведєв, директор Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К.А. Тімірязєва, заслужений працівник культури України Наталія Морозова, керуючий Могилів-Подільською єпархією УПЦ Архієпископ Агапіт та настоятель Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря Архімандрит Антоній. Присутні мали змогу переглянути фрагменти експозиції виставки обласного краєзнавчого музею під назвою «Подільський Афон»; книжково-ілюстративну виставку «Сакральна перлина Подільського краю» та перегляд літератури «Тисячолітній ювілей подільського Афону» з фондів ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва. Було презентовано документальні фільми про історію та становлення Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря.

Відбулася презентація третього видання книги «Монастир» доктора політичних наук, професора В. В. Давиденка. Прозвучали доповіді: старшого наукового співробітника відділу давньоруської та середньовічної археології Інституту археології Національної академії наук України, кандидата історичних наук, доцента Національного університету «Києво-Могилянська академія», дійсного члена ICOMOS Л. І. Виногородської на тему: «Археологічні дослідження Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря»; доктора історичних наук, зав. кафедрою філософії, соціально-політичних дисциплін та етнології ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського О. А. Коляструк – «Осяйність монастирської аскези»; члена церковно-історичного комітету при Вінницькій єпархії УПЦ А. Сварчевського – «Батьківщина подільського чернецтва: Лядівський монастир»; головного спеціаліста Державного архіву Вінницької області, кандидата історичних наук, члена НСЖУ К. В. Завальнюка – «Спогади Олекси Воропая (1913 – 1989) про Лядівський скельний монастир»; методиста районного методкабінету Мурованокуриловецького району, члена НСЖУ Р. В. Крохмалюка – «Роль Лядівського скельного монастиря у вивченні історії рідного краю (на прикладі роботи з учнями 5-9 класів)»; викладача суспільних дисциплін Могилів-Подільського монтажно-економічного коледжу, члена НСКУ В. В. Войновича – «Діяльність студентського клубу «Горизонт» по збереженню будівель і споруд колишнього Лядівського скельного монастиря 1988-1990 рр.» та ін.

 

   12 вересня у Вінницькому державному академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського відбулась урочиста академія, присвячена 1025-річчю хрещення Київської Русі та 1000-річчю з дня заснування Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря. Учасників урочистостей привітали: заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова, заступник голови обласної ради Ю. Медведєв, заступник міського голови В. Балицька та Митрополит Вінницький і Барський Симеон. Завершилось урочисте зібрання святковим концертом духовної музики, виступами відомих академічних колективів Вінниччини та виконавців народних пісень.

 

15 вересня відбулися святкові урочистості з нагоди заснування Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря. Знакова для області та держави подія відбулася в рамках відзначення 1025-річчя Хрещення Київської Русі. До берега річки Дністер завітали тисячі вірян не лише з області, а й з усіх куточків України, а також релігійні громади та священнослужителі з сусідніх Молдови, Румунії, Росії та Святої гори Афон, що у Греції. Розпочалося відзначення вранці, на березі Дністра, урочистою Літургією, яку очолив митрополит Вінницький і Барський Симеон, у якій взяли участь представники обласної влади: перший заступник голови облдержадміністрації М. Боровський, заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова, заступник голови облдержадміністрації Р. Аксельрод та голова обласної Ради С. Татусяк. По завершенні Богослужіння митрополит Симеон зачитав вітальне слово Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України з нагоди 1000-річчя заснування Лядівського монастиря. Від облдержадміністрації та обласної ради керівники області вручили архімандриту Антонію відзнаку.

Українським державним підприємством поштового зв’язку «Укрпошта» до ювілею святині було випущено художній конверт та поштовий блок марок, на яких зображено монастир. Також до свята виготовлено ювілейний штемпель спецпогашення. Унікальність його у тому, що він діяв лише протягом одного дня – 15 вересня. Після урочистого погашення марок та конвертів всі бажаючі отримали можливість скористатися чудовою нагодою і залишити відбиток пам’ятного штемпеля на марках та конвертах на згадку про свято.

На завершення відбулося нагородження тих, хто посприяв відбудові древньої обителі та організації святкування 1000-літнього ювілею. Традиційно в долині Лядівської обителі для всіх паломників працював православний ярмарок.

  

     Нагірняк, В. Завітайте до бібліотеки : [у читальній залі Томашпільської районної бібліотеки організовано книжкову виставку «Тисячолітній ювілей відродження обителі», присвячену святкуванню 1000-ліття Свято-Усікновенського скельного чоловічого монастиря] В. Нагірняк // Томашпіл. вісн. – 2013. – 18 верес. – С. 2.

Дубовий, П. Концерт-молитва : [у кіноконцертній залі оздоровниці залізничників м. Хмільник відбувся концерт-молитва, до 1025-річчя Хрещення Київської Русі та 1000-ліття з дня заснування Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря. Захід відбувся за сприяння управління національностей і релігій, управління культури і туризму Вінницької ОДА та з благословення Вінницького єпархіального управління] П. Дубовий // Я та місто Хмільник. – 2013. – 19 верес. – С. 9.

25 вересня у відділі обслуговування юнацтва Тульчинської центральної районної бібліотеки організовано книжково-ілюстративний перегляд «Таємниці скельного монастиря» та підготовлено рекомендаційний список літератури, присвячений святкуванню 1000-ліття Свято-Усікновенського скельного чоловічого монастиря.

Шевченко і Вінниччина

2 вересня у Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка, з метою сприяння вивченню молодим поколінням творчої спадщини Т. Г. Шевченка та з нагоди відзначення у 2014 р. 200-річного ювілею від дня його народження, відбувся Всеукраїнський телевізійний Шевченківський урок, який транслювався в ефірі Першого національного каналу. Урок проводився для учнів загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів країни. Під час заняття використовувалися архівні документи, відеосюжети, ілюстративні матеріали про життя та творчість Великого Кобзаря.

На початку вересня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки дитячих робіт «Зростаємо з Тарасом», присвячену життю та творчості Т. Г. Шевченка. Участь у заході взяли 17 районів області. На виставці представлена низка творчих робіт: картини, вишиванки, аплікації, що в цілому нараховує понад 120 експозицій. На відкриття виставкової зали відбулися виступи юних бандуристів та читців шевченківського слова. Переглянути витвори юних талантів вінничани і гості міста зможуть до кінця цього року.

 

  IV фестиваль-конкурс музичних міні-експозицій в Білопіллі : [у с. Білопілля, Козятинського району пройшов IV фестиваль-конкурс музичних міні-експозицій «Подільський вінок Кобзареві», приурочений 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка. Погребищенський районний краєзнавчий музей ім. Н. Присяжнюк за презентовану музейну міні-виставку «Шевченко і Надросся» нагороджено дипломом за перемогу у номінації «Індивідуальність та оригінальність»] // Колос. – 2013. – 18 верес. – С. 2.

28 вересня в рамках культурно-просвітницької акції «Село на нашій Україні – неначе писанка село…», приуроченої 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка, на сцені Іллінецького районного Будинку культури відбулась презентація Леухівської територіальної громади. З вітальним словом до учасників заходу звернулися: заступник голови районної державної адміністрації В. Кривоніс, заступник голови районної ради О. Шпортко та керуючий справами виконавчого апарату районної ради С. Семенюк. Аматорське мистецтво на сцені демонстрували народний аматорський фольклорно-етнографічний колектив «Ластівка», дитячий оркестр народних інструментів, оркестр духових інструментів, троїсті музики «Леухівські музиченьки», дівочий ансамбль «Чарівниця». Справжньою перлиною заходу стали пісні на слова Т.Г. Шевченка «Вітре буйний», у виконанні солістки народного аматорського фольклорно-етнографічного колективу «Ластівка» Оксани Карпенко та «Нащо мені чорні брови», яку під супровід оркестру народних інструментів виконала Юлія Розпутана. Естафету від Леухівської територіальної громади прийняла делегація з Кальника.

29 вересня на виконання Указу Президента України «Про заходи, присвячені до 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка» та в рамках відзначення 167-ї річниці перебування Кобзаря на Липовеччині, на центральній площі м. Липовець відбулися урочистості, присвячені цій події. У заходах взяли участь представники громадськості Липовецького району, члени обласної організації «Молода подільська Січ», Старшина козацького полку ім. І. Богуна, поети, художники та аматорський колектив «Перевесло». Кожен присутній мав можливість почути про творчий спадок Великого Кобзаря.

2013 – Рік дитячої творчості

22 вересня в концертній залі «Райдуга» відбулася обласна виставка-звіт дитячої творчості «Країна юних майстрів». Юних талантів прийшли привітати заступник голови обласної державної адміністрації Л. Спірідонова, перший заступник директора Департаменту освіти і науки О. Чорна, керівники органів управління освітою райдержадміністрацій та міських рад, директори позашкільних навчальних закладів. Розпочалося святкування з презентації робіт вихованців позашкільних навчальних закладів області: на алеї перед входом до концертної зали розмістилися творчі майстерні, де для гостей свята проводилися майстер-класи еколого-натуралістичного, туристсько-краєзнавчого та технічного напрямків, декоративно-прикладного, ужиткового та образотворчого мистецтв, а також демонстрація радіокерованої моделі Обласного центру технічної творчості учнівської молоді та Гайсинської станції юних техніків. Продовжилося святкування концертною програмою дитячих творчих художніх колективів. Кращих працівників позашкільних закладів області відзначено грамотами обласної державної адміністрації та обласної ради.

22 вересня, за ініціативи Департаменту освіти та науки Вінницької ОДА  в концертній залі «Райдуга» відбулося свято під назвою «Зорепад талантів позашкілля», присвячене Року дитячої творчості. Будинок дитячої та юнацької творчості представив на святі виставку робіт юної художниці А. Куценко. Вихованці гуртка «Бісероплетіння» порадували своїми вишитими з бісеру картинами та квітковими композиціями, роботами в техніці оригамі та квілінгу.

Левченко, А. «Країна юних майстрів» : [в рамках Року дитячої творчості в Україні у м. Вінниця відбулася обласна виставка-звіт дитячої творчості «Країна юних майстрів». Гуртківці Літинського району представили кращі роботи: картини, вишиті стрічкою, малюнки на склі, вироби з солоного тіста, петриківський розпис, декоративні ляльки, художню вишивку, вироби з бісеру, оригамі та ін. Всі учасники виставки мали можливість ознайомитися з однодумцями, обмінятися досвідом, відвідати майстер-класи] / А. Левченко // Літин. вісн. – 2013. – 26 верес. – С.4.

Наприкінці вересня, на виконання соціальних ініціатив Президента України «Діти – майбутнє України» та в рамках Року дитячої творчості, у Бершадському Будинку дитячої творчості проведено Тиждень відкритих дверей «Казковий будинок». Усі бажаючі мали змогу ознайомитися з роботами гуртківців, переглянути відеофільм та фотоальбом про творчі досягнення та роботу позашкільного закладу, відвідати майстер-класи.

Бібліотеки Вінниччини

Наприкінці серпня під час конференції педагогічних працівників, Могилів-Подільська центральна районна бібліотека підготувала книжкову виставку «Читацький багаж ІІІ тисячоліття», яка містить літературу з різних галузей знань. Крім фахової літератури освітяни мали змогу ознайомитися з новими надходженнями - це книги про Т.Г. Шевченка, література про рідний край, «Золоті книги українського інтелекту» та сучасні течії в літературі.

4 вересня у Хмільницькій районній бібліотеці для дітей, з метою сприяння творчого, інтелектуального і духовного розвитку, виявлення та підтримки талановитих та обдарованих дітей, а також з метою заохочення та популяризації їх творчих здібностей, організована виставка кращих робіт дітей району та міста під назвою: «Творчістю своєю славимо тебе, Україно!». Ця виставка 22 серпня була представлена на VІ обласному фестивалі народної творчості «Скарби Поділля» у Вінниці.

5 вересня в Немирівській районній бібліотеці для дітей для учнів 1-5 класів підготовлено тематичну поличку: «Билиці діда Гриця», до 90-ої річниці від дня народження відомого українського дитячого поета Грицька Бойка. Читачам запропонували найдотепніші твори поета: смішинки про малят і звірят, шкільні й спортивні веселинки, скоромовки-спотиканки, загадки, а також відомості про життєвий і творчий шлях поета. Грицько Бойко (1923-1978) – увійшов у літературу для дітей на початку 50-х років і дуже швидко полюбився маленьким читачам. Лише в Україні за життя поета вийшло понад п’ятдесят книг.

Белінська, Н. Наш небайдужий читач... : [напередодні Дня Незалежності в читальній залі Гайсинської районної бібліотеки відбулась виставка речей, які власноруч сплела і вишила місцева майстриня-вишивальниця і поет Олена Гринник. Майстриня розповідала присутнім про себе, про свої вірші, чимало з яких стали піснями, про власні книги та представлені роботи. Відвідувачі з подивом розглядали яскраві вироби, жоден з яких не був схожим на інші] / Н. Белінська // Гайсин. вісн. – 2013. – 5 верес. – С. 5.

6 вересня на базі Чагівської сільської бібліотеки Оратівського району, відбулося заняття школи бібліотечної інноватики. Чагівська бібліотека впродовж багатьох років є однією з найкращих бібліотек району, в якій зібрано та збережено повноцінний об’єм народознавчих та краєзнавчих експонатів. При бібліотеці функціонує народознавче об’єднання «Кумасі» (здійснюють популяризацію народних звичаїв, традицій, обрядів, займаються збором легенд, казок, пісень, продовжують пошук матеріалів для написання історії села) та літературне об’єднання «Пролісок» (талановита молодь, яка проявляє свої здібності в поезії, прозі). Практика проведення подібних навчань сприяє актуалізації знань і обміну досвідом між бібліотечними працівниками.

8 вересня на абонементі для юнацтва Хмільницької районної бібліотеки для дорослих, до Мiжнародного дня писемностi, пройшла відео-подорож «Рукописные книги Древней Руси». В Інтернет-центрі відбулася віртуальна подорож «Рукописи та стародруки України в онлайні».

9 вересня у читальній залі Немирівської центральної районної бібліотеки проведено літературний альманах «На Україну повернусь через роки, через віки…». У заході взяла участь викладач кафедри філософії, культурології Вінницького інституту економіки З. С. Головатюк. Бібліотекар Н. Майданюк провела бібліографічний огляд нових надходжень сучасних українських письменників.

11 вересня з метою популяризації краєзнавства і виховання підростаючого покоління Тульчинською районною бібліотекою для дітей була проведена краєзнавча година «З любов’ю до рідного міста». Працівники бібліотеки розповіли дітям про походження назви міста, вулиць, про відомих письменників що відвідували Тульчин.

Відбулися перегляди літератури: до Дня Партизанської слави «Навічно в пам’яті народній і ті ліси, що стали полем бою…», та «Серце віддаю дітям» до 95-річчя від дня народження видатного українського педагога В. О. Сухомлинського.

12 вересня в Інтернет-центрі Хмільницької районної бібліотеки, до Дня українського кіно, відбулися перегляди кращих фільмів українських режисерів, нагороджених на республіканських, всесоюзних та міжнародних кінофестивалях. У читальній залі працівники бібліотеки підготували тематичний перегляд літератури «Українське кіно – перлина національної культури».

12 вересня у приміщенні читальної зали Гайсинської ЦБС відбулась зустріч з поетесою Оленою Іванівною Гринник. На святі були присутні директор Гайсинської ЦБС Н. П. Обертинська, завуч ЗОШ № 4 О. Я. Хлівна та учні школи. Поетеса читала власну поезію зі збірок, розповіла присутнім як народжуються її вірші, а також музика до них. Адже Олена Іванівна пише музику не тільки на власні вірші, а й на вірші Лесі Українки, Івана Франка та ін. поетів. Бібліотечні працівники підготували перегляд збірок поетеси.

16 вересня у Хмільницькій районній бібліотеці для дорослих відбулося засідання любительського об’єднання «Читацьке коло», що діє при бібліотеці. Тема засідання - «Хай щастя завжди чекає Вас на порозі». Члени об’єднання та усі бажаючі спробували не тільки відповісти на запитання: «Що таке шастя?», але й знайшли 18 принципів щастя за допомогою, яких можна відчути себе більш розумним, більш впевненим у собі, більш успішним і по-справжньому щасливим.

Дяченко, О. Нашому письменнику-земляку, Юрію Боярунцю – 60 років : [у читальній залі Оратівської центральної районної бібліотеки з нагоди 60-ї річниці від дня народження письменника-земляка Юрія Олексійовича Боярунця, підготовлено перегляд літератури, на якому представлено книги письменника, а також ксерокопії газетно-журнальних матеріалів про його життя і творчість] / О. Дяченко // Обрії Оратівщини. – 2013. – 19 верес. – С. 4.

19 вересня заступник голови Оратівської райдержадміністрації Г.В. Колонюк зустрілася з директором центральної районної бібліотеки Г.І. Смоляковою та трудовим колективом даного закладу з метою аналізу доступності надання якісних послуг для населення центральною районною бібліотекою та сільськими бібліотеками. Під час зустрічі Г. Колонюк ознайомилася з роботою бібліотечної установи, створенням умов для користувачів, забезпеченням якісними бібліотечними послугами читачів. Заступник голови райдержадміністрації зазначила, що у рамках реалізації доручень Президента України щодо надання якісних послуг для населення бібліотека – це та установа, що покликана сприяти розвитку всього суспільства та кожної особистості в ньому. В ході зустрічі Галина Василівна відвідала читальний зал, де ознайомилася з представленою виставкою творів поета Юрія Боярунця, уродженця с. Скоморошки, якому 15 вересня виповнилося 60 років, а також відвідала абонемент для дорослих. За словами директора центральної районної бібліотеки Г. Смолякової, одним з основних завдань центральної районної бібліотеки та бібліотек району є виховання інтересу читача до книги. Чільне місце в роботі книгозбірень відведено популяризації української книги та підтримці дитячого читання.

20 вересня в читальній залі Могилів-Подільської центральної районної бібліотеки відбувся вечір-спомин «Партизанське об’єднання на Могилів-Подільщині в роки Великої Вітчизняної війни». На вечір-спомин були запрошені студенти ліцею сфери послуг, перед якими виступив ветеран війни, учасник партизанського об’єднання П. М. Шалінський. Розповідь ветерана доповнила демонстрація уривку з фільму «В лісах під Ковелем». Також була підготовлена тематична книжкова виставка «Тихі спомини вічної слави».

21 вересня у сквері ім. Козицького м. Вінниці відкрилася «Мобільна бібліотека». Це спільний проект Вінницької міської ради та мобільного оператора МТС. Такі інноваційні книгозбірні уже з’явилися у містах-мільйонниках Тут можна безплатно завантажити понад півтисячі електронних книг популярних українських та зарубіжних авторів. Для читання потрібен лише смартфон або планшет. На свято городяни принесли свої найулюбленіші книги. У спеціальному наметі вони збудували з книг вежу, яку наприкінці розібрали та передали у сільські бібліотеки. Так вінничани долучилися до соціальної акції «Принеси паперову книгу – отримай 500 електронних».


21 вересня з нагоди 406-річниці м. Тульчин, в читальній залі Тульчинської ЦРБ відбувся коментований перегляд літератури «Місто моє, Тульчин», на якому представлені матеріали, історичні довідки, література про місто.

21 вересня до Міжнародного дня миру у Хмільницькій центральній районній бібліотеці відбулася година спілкування «Дзвони миру». Бібліотекар юнацького абонементу Л. Курилюк запропонувала присутнім розповіді на теми: «Що таке Міжнародний день миру?», «Як проводиться цей день в Організації Об’єднаних Націй?» Також було організовано тематичний перегляд літератури «Хай бу