Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва

Сектор наукової інформації з питань культури і мистецтва

  

 

 

 

 

Хроніка культурного життя Вінниччини

Вересень

(за матеріалами республіканських, обласних і районних періодичних видань, веб-сайтів обласних і районних закладів культури)

 

 

 

Вінниця, 2013


Загальний розділ

2 вересня у міському Палаці мистецтв «Зоря» відбулась прес-конференція «Про визначення переможців Міжнародного ВІННИЦіАнського фестивалю комедійного та пародійного кіно». Участь у заході взяли: директор ювелірного центру «Діадема» Г. Дерун, директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації С. Василюк та директор міського Палацу мистецтв «Зоря» Є. Майданик. Розпочинаючи прес-конференцію, Євген Майданик зазначив, що Церемонія Нагородження переможців Міжнародного ВІННИЦіАнського фестивалю комедійного та пародійного кіно відбудеться 8 вересня на майдані Незалежності. Також він зауважив, що вже вчетверте церемонія нагородження буде «наживо» транслюватись у мережі Інтернет. Учасники прес-конференції зазначили, що проведення такого фестивалю громадською організацією Вінницький Клуб Веселих та Найкмітливіших вже всьоме дає можливість змістовного дозвілля молоді міста Вінниці та Вінницької області.

12 вересня у м. Гайсин відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки керівнику творчих колективів, музиканту, вчителю – М.Д. Горошку, яка буде прикрашати фасад Гайсинського РБК. Михайло Горошко відкрив нову сторінку пісенного доробку Гната Танцюри, взяв до репертуару твори фольклориста-земляка, пропагував народні пісні Гайсинщини. На відкритті пам’ятної дошки М. Д. Горошку були присутні: голова районної ради С. Сікорський, начальник відділу освіти райдержадміністрації Г. Боровий, начальник відділу культури та туризму райдержадміністрації М. Ричков та ін. Дійство продовжив вечір-пам’ять самодіяльного митця «Життя, присвячене мистецтву» за участю художніх колективів, які при житті очолював М. Д. Горошко.

Кубляк, С. Про здобутки культури : [у Мурованокуриловецькому районі відбулась виїзна колегія управління культури і туризму обласної державної адміністрації. До складу колегії увійшли: начальник управління культури ОДА М. Скрипник, заступник начальника відділу культурно-мистецьких установ та туризму управління В. Троян, заступник начальника управління С. Гарбулінський, директор обласного центру народної творчості Т. Цвігун та ін. Члени колегії, начальники районних відділів культури оглянули Лучинчицький, Вищеольчедаївський, Дерешівський та районний Будинки культури, взяли участь у пленарному засіданні. У засіданні колегії розглядалося питання про стан виконання доручення голови ОДА І. Мовчана, щодо зміцнення матеріально-технічного стану закладів культури, про заходи щодо реалізації державної кадрової політики та дотримання законодавства про працю відділами культури Гайсинської та Вінницької РДА, про підготовку установ і закладів культури до роботи в осінньо-зимовий період та ін.] / С. Кубляк // Наше Придністров’я. – 2013. – 12 верес. – С. 5.

20 вересня на Іллінеччині – краї партизанської слави – відбулися обласні урочистості з вшанування партизан та підпільників Вінниччини. У святкових заходах взяли участь: голова облдержадміністрації І. Мовчан та заступник голови облради Ю. Медведєв Під час урочистостей колишнім партизанам і підпільникам були вручені Почесні грамоти від імені обласної державної адміністрації та обласної Ради та грошові винагороди. Святковим концертом вітав учасників урочистостей ансамбль пісні і танцю Центру військово-музичного мистецтва Повітряних Сил Збройних сил України. Після концерту учасники свята поклали вінки і квіти до Меморіалу Слави.

25 вересня заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова зустрілася з працівниками культури Хмільницького району у відремонтованому Будинку культури с. Соколова. У заході взяли участь: голова Хмільницької РДА О. Томашук, голова Хмільницької районної Ради В. Чмелюк, підприємець-меценат П. Юрчишин, працівники культури району, голови сільських та селищних рад. За дорученням голови облдержадміністрації Івана Мовчана у сільських і районних закладах культури проведено поточні та капітальні ремонти, закуплено костюми для творчих колективів, придбано апаратуру. Завдяки, перемозі у міжнародних грантових проектах, сільські бібліотеки відремонтовано та забезпечено інтернет-мережею.

Зарицкий, П. Книга, що збагатить кожного : [ДП Вінницька картографічна фабрика видрукувала унікальну книгу жительки Козятинщини, історика та краєзнавця Зої Володимирівни Вільчинської – «Наша історія». На 900 сторінках розповідається про адміністративно-територіальний устрій, суспільно-політичну історію Козятинщини в контексті історії України з найдавніших часів до сьогодення. В ній зібрано, як відомі матеріали, так і архівні документи] / П. Зарицький // Вісн. Козятинщини. – 2013. – 26 верес. – С. 7.

26 вересня з метою відзначення Всеукраїнського дня бібліотек було проведено розширене засідання методичної секції бібліотечних працівників професійно-технічних навчальних закладів на тему: «Бібліотека професійно-технічного навчального закладу – інформаційно-методичний центр по використанню інноваційних форм та вдосконаленню традиційних методів виховної роботи». Учасниками заходу стали 20 бібліотечних працівників з 16-ти закладів професійно-технічної освіти Вінниччини, а також запрошені гості: головний спеціаліст відділу професійно-технічної освіти Департаменту освіти і науки ОДА А. Волинець та директор Вінницької обласної бібліотеки для дітей ім. І.Я. Франка Т. Мрищук. Кращих бібліотекарів вітали Почесними грамотами Департаменту освіти і науки Вінницької облдержадміністрації та Вінницького державного центру естетичного виховання учнів ПТНЗ. В ході проведення секції було розглянуто ряд питань: визначення шляхів якісно нового рівня організації роботи бібліотек професійно-технічних навчальних закладів; участь в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу есе «Я – європеєць»; організація роботи літературно-творчого об’єднання «Діалог» у 2013-2014 навчальному році; створення комфортного бібліотечного середовища: вивчення потреб користувачів та підвищення читацьких інтересів учнівської молоді. В рамках проведення засідання бібліотекарі ознайомились з новинками фахової літератури, взяли участь у анкетуванні «Перспективи, проблеми, знахідки у роботі бібліотечних гуртків ПТНЗ», отримали необхідні інструктивно-методичні матеріали з організації роботи бібліотек у наступному навчальному році.

27 вересня в облдержадміністрації відбулося засідання конкурсного журі, яке серед 22 претендентів на здобуття Всеукраїнської премії ім. М. М. Коцюбинського у 2013 році визначило переможця. Лауреатом Всеукраїнської премії ім. М. М. Коцюбинського став Василь Гарвасюк з книгою вибраних творів «Вишневий рід». У засіданні взяла участь заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова, яка зазначила, що кожного року у період літературних свят з нагоди відзначення дня народження видатного українського письменника, нашого земляка – Михайла Коцюбинського, журі Всеукраїнської літературної премії ім. М. М. Коцюбинського розглядає клопотання творчих спілок, організацій, установ, навчальних закладів, редакцій газет і журналів, громадських об’єднань та визначається щодо кандидатури на призначення літературної премії. Вона підкреслила, що Вінниччина досить багата на талановитих авторів, майстрів художнього слова. Щорічна Всеукраїнська літературна премія ім. М. Коцюбинського є моральною і матеріальною підтримкою для відомих митців, чия творчість здобула широке визнання.

До 650 річчя м. Вінниці

З нагоди 650-ї річниці м. Вінниці дирекція УДППЗ «Укрпошта» підготувала приємний сюрприз – випустила художню поштову марку, художній немаркований конверт та картмаксимум «місто Вінниця». Також виготовлено ювілейний штемпель з надписом «Вінниця – 650 років» та штемпель «Краса і велич України. Вінниця». Урочисте спецпогашення відбулося за участі керівників міста та області. Перші відбитки пам’ятного спеціального штемпеля на марках та листівках залишили: міський голова м. Вінниці В. Гройсман, заступник голови Вінницької обласної державної адміністрації Р. Аксельрод, перший заступник голови Вінницької обласної ради І. Кревський. Захід проведений в приміщенні обласного краєзнавчого музею, де представлена тематична філокартична виставка «Вінниця: історія та сучасність на поштових листівках», яка присвячена святкуванню Дня міста. Після завершення урочистостей всі присутні мали змогу переглянути поштові листівки із зображенням краєвидів м. Вінниці з кінця 19 ст. по сьогодення. Також всі бажаючі скористалися чудовою нагодою і на згадку про 650-ту річницю міста придбали листівку чи конверт з відбитками пам’ятних штемпелів.

 

  У рамках заходів з нагоди відзначення 650-річчя міста Вінниці очільник області Іван Мовчан та голова міської ради Володимир Гройсман відвідали святковий концерт на площі Василя Стуса. По завершенню шоу-програми з головної сцени Вінниці керівники області та міста привітали усіх присутніх зі святом.

7 вересня місто Вінниця відзначило свій 650-й День народження. На центральній вулиці міста діяло Містечко веселих ігор. Цирковий калейдоскоп, ляльки-велетні, клоунада, шоу мильних бульбашок – створило атмосферу казки. На Майдані Незалежності зібралися поціновувачі музики, де відбулася концертна програма «Музиканти посміхаються». Послухати виступи Національного академічного оркестру народних інструментів України та скрипаля-віртуоза Василя Попадюка зібралося багато людей різного віку. В сквері Козицького розмістилося «Українське містечко», де дітей навчали ліпити вареники. Бажаючі мали можливість скуштували великий пиріг приготовлений на честь свята «Вінниця, з Днем Народження!».

   

    8 вересня на площі ім. В. Стуса, відбувся святковий концерт до Дня міста. Розпочав концертну програму гурт «С.К.А.Й». Вже вдруге до Вінниці на День міста приїжджають закордонні зірки естради. Цього разу родзинкою свята був латвійський гурт «BrainStorm», який завів публіку своїми всесвітньовідомими хітами. Останньою на сцену вийшла Світлана Лобода. Наприкінці концерту міський голова Володимир Гройсман та голова облдержадміністрації Іван Мовчан привітали усіх вінничан з Днем народження Вінниці і «дали старт» святковому музичному феєрверку.

До 1025-річчя Хрещення Київської Русі та 1000-ліття з дня заснування Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря

6 вересня у с. Лядова Могилів-Подільського району під керівництвом голови обласної державної адміністрації І. Мовчана відбулося виїзне засідання організаційного комітету з підготовки та проведення заходів щодо відзначення тисячолітнього ювілею скельного монастиря. Про проведену роботу очільнику Вінниччини доповідали керівники управлінь та служб області, що забезпечують організацію святкових заходів. Заслухавши інформацію осіб, відповідальних за організацію свята та ознайомившись з обсягами проведених робіт, голова облдержадміністрації Іван Мовчан висловив переконання, що таку знакову для держави й величну для всіх православних християн подію область відзначить на достойному рівні.

9 вересня у прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації відбулася прес-конференції: «Про відзначення в області 1000-ліття Лядівського скельного монастиря» Участь у заході взяли начальник управління у справах національностей та релігій облдержадміністрації І. Салецький, начальник управління містобудування та архітектури облдержадміністрації С. Царенко, керуючий Могилів-Подільським єпархіальним управлінням Української православної церкви архієпископ Агапіт, ігумен Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря архімандрит Антоній та секретар Вінницького єпархіального управління Української православної церкви о. Владислав Демченко. Ігумен Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря архімандрит Антоній поінформував присутніх про хід проведення святкування ювілейної дати, що розпочнеться 11 вересня священною літургією до свята Усікновення глави святого пророка Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна. З 14 вересня на території монастиря проходитимуть щорічні православні ярмарки «Свято урожаю на березі Дністра», 15 вересня розпочнуться основні урочистості, що включатимуть Божественну літургію, концертні виступи та виставки народного мистецтва. Окрім того, 12 вересня у обласному академічному театрі ім.. М. Садовського відбудеться урочиста академія присвячена 1000-літтю Лядівської обителі та 1025-літтю Хрещення Київської Русі.

9 вересня у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва відбулася науково-практична конференція «Роль та місце Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря у духовно-культурному житті Подільського краю». Участь у конференції взяли: начальник управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної державної адміністрації І. Салецький, заступник начальника управління культури та туризму облдержадміністрації С. Гарбулінський, заступник голови обласної ради Ю. Медведєв, директор Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К.А. Тімірязєва, заслужений працівник культури України Наталія Морозова, керуючий Могилів-Подільською єпархією УПЦ Архієпископ Агапіт та настоятель Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря Архімандрит Антоній. Присутні мали змогу переглянути фрагменти експозиції виставки обласного краєзнавчого музею під назвою «Подільський Афон»; книжково-ілюстративну виставку «Сакральна перлина Подільського краю» та перегляд літератури «Тисячолітній ювілей подільського Афону» з фондів ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва. Було презентовано документальні фільми про історію та становлення Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря.

Відбулася презентація третього видання книги «Монастир» доктора політичних наук, професора В. В. Давиденка. Прозвучали доповіді: старшого наукового співробітника відділу давньоруської та середньовічної археології Інституту археології Національної академії наук України, кандидата історичних наук, доцента Національного університету «Києво-Могилянська академія», дійсного члена ICOMOS Л. І. Виногородської на тему: «Археологічні дослідження Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря»; доктора історичних наук, зав. кафедрою філософії, соціально-політичних дисциплін та етнології ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського О. А. Коляструк – «Осяйність монастирської аскези»; члена церковно-історичного комітету при Вінницькій єпархії УПЦ А. Сварчевського – «Батьківщина подільського чернецтва: Лядівський монастир»; головного спеціаліста Державного архіву Вінницької області, кандидата історичних наук, члена НСЖУ К. В. Завальнюка – «Спогади Олекси Воропая (1913 – 1989) про Лядівський скельний монастир»; методиста районного методкабінету Мурованокуриловецького району, члена НСЖУ Р. В. Крохмалюка – «Роль Лядівського скельного монастиря у вивченні історії рідного краю (на прикладі роботи з учнями 5-9 класів)»; викладача суспільних дисциплін Могилів-Подільського монтажно-економічного коледжу, члена НСКУ В. В. Войновича – «Діяльність студентського клубу «Горизонт» по збереженню будівель і споруд колишнього Лядівського скельного монастиря 1988-1990 рр.» та ін.

 

   12 вересня у Вінницькому державному академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського відбулась урочиста академія, присвячена 1025-річчю хрещення Київської Русі та 1000-річчю з дня заснування Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря. Учасників урочистостей привітали: заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова, заступник голови обласної ради Ю. Медведєв, заступник міського голови В. Балицька та Митрополит Вінницький і Барський Симеон. Завершилось урочисте зібрання святковим концертом духовної музики, виступами відомих академічних колективів Вінниччини та виконавців народних пісень.

 

15 вересня відбулися святкові урочистості з нагоди заснування Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря. Знакова для області та держави подія відбулася в рамках відзначення 1025-річчя Хрещення Київської Русі. До берега річки Дністер завітали тисячі вірян не лише з області, а й з усіх куточків України, а також релігійні громади та священнослужителі з сусідніх Молдови, Румунії, Росії та Святої гори Афон, що у Греції. Розпочалося відзначення вранці, на березі Дністра, урочистою Літургією, яку очолив митрополит Вінницький і Барський Симеон, у якій взяли участь представники обласної влади: перший заступник голови облдержадміністрації М. Боровський, заступник голови облдержадміністрації Л. Спірідонова, заступник голови облдержадміністрації Р. Аксельрод та голова обласної Ради С. Татусяк. По завершенні Богослужіння митрополит Симеон зачитав вітальне слово Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України з нагоди 1000-річчя заснування Лядівського монастиря. Від облдержадміністрації та обласної ради керівники області вручили архімандриту Антонію відзнаку.

Українським державним підприємством поштового зв’язку «Укрпошта» до ювілею святині було випущено художній конверт та поштовий блок марок, на яких зображено монастир. Також до свята виготовлено ювілейний штемпель спецпогашення. Унікальність його у тому, що він діяв лише протягом одного дня – 15 вересня. Після урочистого погашення марок та конвертів всі бажаючі отримали можливість скористатися чудовою нагодою і залишити відбиток пам’ятного штемпеля на марках та конвертах на згадку про свято.

На завершення відбулося нагородження тих, хто посприяв відбудові древньої обителі та організації святкування 1000-літнього ювілею. Традиційно в долині Лядівської обителі для всіх паломників працював православний ярмарок.

  

     Нагірняк, В. Завітайте до бібліотеки : [у читальній залі Томашпільської районної бібліотеки організовано книжкову виставку «Тисячолітній ювілей відродження обителі», присвячену святкуванню 1000-ліття Свято-Усікновенського скельного чоловічого монастиря] В. Нагірняк // Томашпіл. вісн. – 2013. – 18 верес. – С. 2.

Дубовий, П. Концерт-молитва : [у кіноконцертній залі оздоровниці залізничників м. Хмільник відбувся концерт-молитва, до 1025-річчя Хрещення Київської Русі та 1000-ліття з дня заснування Свято-Усікновенського Лядівського скельного чоловічого монастиря. Захід відбувся за сприяння управління національностей і релігій, управління культури і туризму Вінницької ОДА та з благословення Вінницького єпархіального управління] П. Дубовий // Я та місто Хмільник. – 2013. – 19 верес. – С. 9.

25 вересня у відділі обслуговування юнацтва Тульчинської центральної районної бібліотеки організовано книжково-ілюстративний перегляд «Таємниці скельного монастиря» та підготовлено рекомендаційний список літератури, присвячений святкуванню 1000-ліття Свято-Усікновенського скельного чоловічого монастиря.

Шевченко і Вінниччина

2 вересня у Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка, з метою сприяння вивченню молодим поколінням творчої спадщини Т. Г. Шевченка та з нагоди відзначення у 2014 р. 200-річного ювілею від дня його народження, відбувся Всеукраїнський телевізійний Шевченківський урок, який транслювався в ефірі Першого національного каналу. Урок проводився для учнів загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів країни. Під час заняття використовувалися архівні документи, відеосюжети, ілюстративні матеріали про життя та творчість Великого Кобзаря.

На початку вересня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки дитячих робіт «Зростаємо з Тарасом», присвячену життю та творчості Т. Г. Шевченка. Участь у заході взяли 17 районів області. На виставці представлена низка творчих робіт: картини, вишиванки, аплікації, що в цілому нараховує понад 120 експозицій. На відкриття виставкової зали відбулися виступи юних бандуристів та читців шевченківського слова. Переглянути витвори юних талантів вінничани і гості міста зможуть до кінця цього року.

 

  IV фестиваль-конкурс музичних міні-експозицій в Білопіллі : [у с. Білопілля, Козятинського району пройшов IV фестиваль-конкурс музичних міні-експозицій «Подільський вінок Кобзареві», приурочений 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка. Погребищенський районний краєзнавчий музей ім. Н. Присяжнюк за презентовану музейну міні-виставку «Шевченко і Надросся» нагороджено дипломом за перемогу у номінації «Індивідуальність та оригінальність»] // Колос. – 2013. – 18 верес. – С. 2.

28 вересня в рамках культурно-просвітницької акції «Село на нашій Україні – неначе писанка село…», приуроченої 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка, на сцені Іллінецького районного Будинку культури відбулась презентація Леухівської територіальної громади. З вітальним словом до учасників заходу звернулися: заступник голови районної державної адміністрації В. Кривоніс, заступник голови районної ради О. Шпортко та керуючий справами виконавчого апарату районної ради С. Семенюк. Аматорське мистецтво на сцені демонстрували народний аматорський фольклорно-етнографічний колектив «Ластівка», дитячий оркестр народних інструментів, оркестр духових інструментів, троїсті музики «Леухівські музиченьки», дівочий ансамбль «Чарівниця». Справжньою перлиною заходу стали пісні на слова Т.Г. Шевченка «Вітре буйний», у виконанні солістки народного аматорського фольклорно-етнографічного колективу «Ластівка» Оксани Карпенко та «Нащо мені чорні брови», яку під супровід оркестру народних інструментів виконала Юлія Розпутана. Естафету від Леухівської територіальної громади прийняла делегація з Кальника.

29 вересня на виконання Указу Президента України «Про заходи, присвячені до 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка» та в рамках відзначення 167-ї річниці перебування Кобзаря на Липовеччині, на центральній площі м. Липовець відбулися урочистості, присвячені цій події. У заходах взяли участь представники громадськості Липовецького району, члени обласної організації «Молода подільська Січ», Старшина козацького полку ім. І. Богуна, поети, художники та аматорський колектив «Перевесло». Кожен присутній мав можливість почути про творчий спадок Великого Кобзаря.

2013 – Рік дитячої творчості

22 вересня в концертній залі «Райдуга» відбулася обласна виставка-звіт дитячої творчості «Країна юних майстрів». Юних талантів прийшли привітати заступник голови обласної державної адміністрації Л. Спірідонова, перший заступник директора Департаменту освіти і науки О. Чорна, керівники органів управління освітою райдержадміністрацій та міських рад, директори позашкільних навчальних закладів. Розпочалося святкування з презентації робіт вихованців позашкільних навчальних закладів області: на алеї перед входом до концертної зали розмістилися творчі майстерні, де для гостей свята проводилися майстер-класи еколого-натуралістичного, туристсько-краєзнавчого та технічного напрямків, декоративно-прикладного, ужиткового та образотворчого мистецтв, а також демонстрація радіокерованої моделі Обласного центру технічної творчості учнівської молоді та Гайсинської станції юних техніків. Продовжилося святкування концертною програмою дитячих творчих художніх колективів. Кращих працівників позашкільних закладів області відзначено грамотами обласної державної адміністрації та обласної ради.

22 вересня, за ініціативи Департаменту освіти та науки Вінницької ОДА  в концертній залі «Райдуга» відбулося свято під назвою «Зорепад талантів позашкілля», присвячене Року дитячої творчості. Будинок дитячої та юнацької творчості представив на святі виставку робіт юної художниці А. Куценко. Вихованці гуртка «Бісероплетіння» порадували своїми вишитими з бісеру картинами та квітковими композиціями, роботами в техніці оригамі та квілінгу.

Левченко, А. «Країна юних майстрів» : [в рамках Року дитячої творчості в Україні у м. Вінниця відбулася обласна виставка-звіт дитячої творчості «Країна юних майстрів». Гуртківці Літинського району представили кращі роботи: картини, вишиті стрічкою, малюнки на склі, вироби з солоного тіста, петриківський розпис, декоративні ляльки, художню вишивку, вироби з бісеру, оригамі та ін. Всі учасники виставки мали можливість ознайомитися з однодумцями, обмінятися досвідом, відвідати майстер-класи] / А. Левченко // Літин. вісн. – 2013. – 26 верес. – С.4.

Наприкінці вересня, на виконання соціальних ініціатив Президента України «Діти – майбутнє України» та в рамках Року дитячої творчості, у Бершадському Будинку дитячої творчості проведено Тиждень відкритих дверей «Казковий будинок». Усі бажаючі мали змогу ознайомитися з роботами гуртківців, переглянути відеофільм та фотоальбом про творчі досягнення та роботу позашкільного закладу, відвідати майстер-класи.

Бібліотеки Вінниччини

Наприкінці серпня під час конференції педагогічних працівників, Могилів-Подільська центральна районна бібліотека підготувала книжкову виставку «Читацький багаж ІІІ тисячоліття», яка містить літературу з різних галузей знань. Крім фахової літератури освітяни мали змогу ознайомитися з новими надходженнями - це книги про Т.Г. Шевченка, література про рідний край, «Золоті книги українського інтелекту» та сучасні течії в літературі.

4 вересня у Хмільницькій районній бібліотеці для дітей, з метою сприяння творчого, інтелектуального і духовного розвитку, виявлення та підтримки талановитих та обдарованих дітей, а також з метою заохочення та популяризації їх творчих здібностей, організована виставка кращих робіт дітей району та міста під назвою: «Творчістю своєю славимо тебе, Україно!». Ця виставка 22 серпня була представлена на VІ обласному фестивалі народної творчості «Скарби Поділля» у Вінниці.

5 вересня в Немирівській районній бібліотеці для дітей для учнів 1-5 класів підготовлено тематичну поличку: «Билиці діда Гриця», до 90-ої річниці від дня народження відомого українського дитячого поета Грицька Бойка. Читачам запропонували найдотепніші твори поета: смішинки про малят і звірят, шкільні й спортивні веселинки, скоромовки-спотиканки, загадки, а також відомості про життєвий і творчий шлях поета. Грицько Бойко (1923-1978) – увійшов у літературу для дітей на початку 50-х років і дуже швидко полюбився маленьким читачам. Лише в Україні за життя поета вийшло понад п’ятдесят книг.

Белінська, Н. Наш небайдужий читач... : [напередодні Дня Незалежності в читальній залі Гайсинської районної бібліотеки відбулась виставка речей, які власноруч сплела і вишила місцева майстриня-вишивальниця і поет Олена Гринник. Майстриня розповідала присутнім про себе, про свої вірші, чимало з яких стали піснями, про власні книги та представлені роботи. Відвідувачі з подивом розглядали яскраві вироби, жоден з яких не був схожим на інші] / Н. Белінська // Гайсин. вісн. – 2013. – 5 верес. – С. 5.

6 вересня на базі Чагівської сільської бібліотеки Оратівського району, відбулося заняття школи бібліотечної інноватики. Чагівська бібліотека впродовж багатьох років є однією з найкращих бібліотек району, в якій зібрано та збережено повноцінний об’єм народознавчих та краєзнавчих експонатів. При бібліотеці функціонує народознавче об’єднання «Кумасі» (здійснюють популяризацію народних звичаїв, традицій, обрядів, займаються збором легенд, казок, пісень, продовжують пошук матеріалів для написання історії села) та літературне об’єднання «Пролісок» (талановита молодь, яка проявляє свої здібності в поезії, прозі). Практика проведення подібних навчань сприяє актуалізації знань і обміну досвідом між бібліотечними працівниками.

8 вересня на абонементі для юнацтва Хмільницької районної бібліотеки для дорослих, до Мiжнародного дня писемностi, пройшла відео-подорож «Рукописные книги Древней Руси». В Інтернет-центрі відбулася віртуальна подорож «Рукописи та стародруки України в онлайні».

9 вересня у читальній залі Немирівської центральної районної бібліотеки проведено літературний альманах «На Україну повернусь через роки, через віки…». У заході взяла участь викладач кафедри філософії, культурології Вінницького інституту економіки З. С. Головатюк. Бібліотекар Н. Майданюк провела бібліографічний огляд нових надходжень сучасних українських письменників.

11 вересня з метою популяризації краєзнавства і виховання підростаючого покоління Тульчинською районною бібліотекою для дітей була проведена краєзнавча година «З любов’ю до рідного міста». Працівники бібліотеки розповіли дітям про походження назви міста, вулиць, про відомих письменників що відвідували Тульчин.

Відбулися перегляди літератури: до Дня Партизанської слави «Навічно в пам’яті народній і ті ліси, що стали полем бою…», та «Серце віддаю дітям» до 95-річчя від дня народження видатного українського педагога В. О. Сухомлинського.

12 вересня в Інтернет-центрі Хмільницької районної бібліотеки, до Дня українського кіно, відбулися перегляди кращих фільмів українських режисерів, нагороджених на республіканських, всесоюзних та міжнародних кінофестивалях. У читальній залі працівники бібліотеки підготували тематичний перегляд літератури «Українське кіно – перлина національної культури».

12 вересня у приміщенні читальної зали Гайсинської ЦБС відбулась зустріч з поетесою Оленою Іванівною Гринник. На святі були присутні директор Гайсинської ЦБС Н. П. Обертинська, завуч ЗОШ № 4 О. Я. Хлівна та учні школи. Поетеса читала власну поезію зі збірок, розповіла присутнім як народжуються її вірші, а також музика до них. Адже Олена Іванівна пише музику не тільки на власні вірші, а й на вірші Лесі Українки, Івана Франка та ін. поетів. Бібліотечні працівники підготували перегляд збірок поетеси.

16 вересня у Хмільницькій районній бібліотеці для дорослих відбулося засідання любительського об’єднання «Читацьке коло», що діє при бібліотеці. Тема засідання - «Хай щастя завжди чекає Вас на порозі». Члени об’єднання та усі бажаючі спробували не тільки відповісти на запитання: «Що таке шастя?», але й знайшли 18 принципів щастя за допомогою, яких можна відчути себе більш розумним, більш впевненим у собі, більш успішним і по-справжньому щасливим.

Дяченко, О. Нашому письменнику-земляку, Юрію Боярунцю – 60 років : [у читальній залі Оратівської центральної районної бібліотеки з нагоди 60-ї річниці від дня народження письменника-земляка Юрія Олексійовича Боярунця, підготовлено перегляд літератури, на якому представлено книги письменника, а також ксерокопії газетно-журнальних матеріалів про його життя і творчість] / О. Дяченко // Обрії Оратівщини. – 2013. – 19 верес. – С. 4.

19 вересня заступник голови Оратівської райдержадміністрації Г.В. Колонюк зустрілася з директором центральної районної бібліотеки Г.І. Смоляковою та трудовим колективом даного закладу з метою аналізу доступності надання якісних послуг для населення центральною районною бібліотекою та сільськими бібліотеками. Під час зустрічі Г. Колонюк ознайомилася з роботою бібліотечної установи, створенням умов для користувачів, забезпеченням якісними бібліотечними послугами читачів. Заступник голови райдержадміністрації зазначила, що у рамках реалізації доручень Президента України щодо надання якісних послуг для населення бібліотека – це та установа, що покликана сприяти розвитку всього суспільства та кожної особистості в ньому. В ході зустрічі Галина Василівна відвідала читальний зал, де ознайомилася з представленою виставкою творів поета Юрія Боярунця, уродженця с. Скоморошки, якому 15 вересня виповнилося 60 років, а також відвідала абонемент для дорослих. За словами директора центральної районної бібліотеки Г. Смолякової, одним з основних завдань центральної районної бібліотеки та бібліотек району є виховання інтересу читача до книги. Чільне місце в роботі книгозбірень відведено популяризації української книги та підтримці дитячого читання.

20 вересня в читальній залі Могилів-Подільської центральної районної бібліотеки відбувся вечір-спомин «Партизанське об’єднання на Могилів-Подільщині в роки Великої Вітчизняної війни». На вечір-спомин були запрошені студенти ліцею сфери послуг, перед якими виступив ветеран війни, учасник партизанського об’єднання П. М. Шалінський. Розповідь ветерана доповнила демонстрація уривку з фільму «В лісах під Ковелем». Також була підготовлена тематична книжкова виставка «Тихі спомини вічної слави».

21 вересня у сквері ім. Козицького м. Вінниці відкрилася «Мобільна бібліотека». Це спільний проект Вінницької міської ради та мобільного оператора МТС. Такі інноваційні книгозбірні уже з’явилися у містах-мільйонниках Тут можна безплатно завантажити понад півтисячі електронних книг популярних українських та зарубіжних авторів. Для читання потрібен лише смартфон або планшет. На свято городяни принесли свої найулюбленіші книги. У спеціальному наметі вони збудували з книг вежу, яку наприкінці розібрали та передали у сільські бібліотеки. Так вінничани долучилися до соціальної акції «Принеси паперову книгу – отримай 500 електронних».


21 вересня з нагоди 406-річниці м. Тульчин, в читальній залі Тульчинської ЦРБ відбувся коментований перегляд літератури «Місто моє, Тульчин», на якому представлені матеріали, історичні довідки, література про місто.

21 вересня до Міжнародного дня миру у Хмільницькій центральній районній бібліотеці відбулася година спілкування «Дзвони миру». Бібліотекар юнацького абонементу Л. Курилюк запропонувала присутнім розповіді на теми: «Що таке Міжнародний день миру?», «Як проводиться цей день в Організації Об’єднаних Націй?» Також було організовано тематичний перегляд літератури «Хай бу

Музичне життя Вінниччини

«Теплик-Roxy» знову зустрічав гостей : [у смт Теплик відбувся V Міжрегіональний фестиваль альтернативної музики, організований відділом культури і туризму РДА та районним Будинком культури. У фестивалі взяли участь як місцеві рок-гурти так і гості з Іллінецького, Немирівського районів, Черкаської області та м. Києва. Приємним сюрпризом для глядачів став показовий виступ Вінницького клубу реконструкції боїв «Аркона»] // Вісті Тепличчини. – 2013. – 5 верес. С. 8.

Головкіна, В. Безсмертна сила музики : [про народний аматорський духовий оркестр Теплицького районного Будинку культури під керівництвом В. І. Хіміч. За багаторічну творчу працю колектив та його керівник неодноразово нагороджували подяками, грамотами, цінними подарунками Міністерства культури, облдержадміністрації, районної влади. Цьогоріч творчий колектив занесено на районну Дошку пошани] / В. Головкіна // Вісті Тепличчини. – 2013. – 12 верес. – С. 4.

22-29 вересня у залі обласної телерадіокомпанії відбувся 18-й фестиваль «Міжнародні дні джазової музики у Вінниці». З повними аншлагами відбулося 8 концертів найвідоміших виконавців з усіх куточків світу. Вінничани та гості міста мали можливість не тільки побачити та послухати запальні ритми, а й самі співати разом з виконавцями. Протягом фестивалю прозвучала музика у виконанні: австрійського тріо Роланда Неффе (гра на віброфоні), молодих випускників швейцарської школи джазу тріо Романа Тулея, зірки польського джазу, відомого за своїми творами до європейських та голлівудських кінострічок, всесвітньо відомого піаніста та композитора Куби Станкевича. Далі виступив експресивний квартет Даріо Пінеллі. Звучав і циганський джаз у виконанні запальних музикантів. Другий день фесту відкривали вінницькі джазові таланти – муніципальний оркестр «Вінбенд». Продовжили концерт виконавці гурту «Ахімса» індійці Нейвелі Радакрішна та Удай Мазумдар і німець Маттіас Мюллер. Вони вразили меломанів, загравши індійські джазові імпровізації на рідкісних барабанах табла та унікальній десятиструнній скрипці з двома грифами. Топ-концерт фестивалю розпочали: зірка світового джазу, золотий голос Ліса Хенрі, родинний дует Олега Бутмана та Наталії Смирнової та російський контрабасист Григорій Зайцев.

23-24 вересня у м. Вінниця відбулися концерти польсько-українського овочевого оркестр «Паприкалаба», в рамках продовження ефективної польсько-української співпраці. Музика не обмежується в інструментах – це довели учасники Міжнародного овочевого оркестру «Паприкалаба». Екологічну музику за допомогою українських кабачків, кавунів, моркви та динь оркестр створює за мотивами музики відомого українського гурту «Перкалаба». Просто під час репетиції з моркви вирізають сопілку, а з кавуна та капусти роблять барабан. Протягом усього року оркестр проводить відкриті музично-овочеві курси у Варшаві, одночасно пропагуючи українську культуру серед молодих поляків. За час гостювання гурт дав у Вінниці три концерти.

Кіномистецтво

Кінотеатр «Супутник» відтепер – культурно-дозвільний центр : [в актовій залі Жмеринської РДА відбулася 22-а сесія районної ради 6-го скликання, в якій взяли участь очільники району, керівники управлінь, відділів РДА та райради, сільські голови, засоби масової інформації. У порядку денному значилось 11 питань. У тому числі йшла мова про кінотеатр «Супутник», зокрема про реконструкцію приміщення під культурно-дозвільний центр та виготовлення нового свідоцтва про право власності на будівлю] // Жмерин. меридіан. – 2013. – 7 верес. – С. 3.

8 вересня на майдані Незалежності у м. Вінниця відбулась церемонія нагородження переможців VІІ Міжнародного ВІННИЦІАнського фестивалю комедійного та пародійного кіно. Захід відвідали голова Вінницької обласної державної адміністрації І Мовчан, Вінницький міський голова В. Гройсман. На свято приїхали і зіркові гості: В. Андрієнко, Г. Куценко, А. Борсюк, актор С. Бадюк, керівник кіножурналу «Єралаш» Б. Грачевський та ін. Усього для участі у фестивалі було подано близько 100 конкурсних робіт, з яких було відібрано 28 робіт кіномитців з України, Росії, Ірландії, Південної Кореї, Великобританії, Канади та Японії. Усі бажаючі мали можливість побачити їх у кінотеатрі ім. М Коцюбинського. У кожній з чотирьох номінацій («анімація», «короткий метр», «відеокліп», «смішне, але інше») переможці отримали статуетки у вигляді літаючих слонів. Перше місце посіла стрічка команди КВН «Факультет журналістики» (Росія) у номінації «Смішне, але інше».

12 вересня у рамках проведення дня Українського кіно (до 90-ї річниці від дня народження С. Параджанова) в приміщенні кінотеатру «Родина» відбулася демонстрація документального фільму «Небезпечно вільна людина» за участю режисера Р. Ширмана. Відбулась фотовиставка Ю Гармаша «Параджанов «Дотик світлини».

Образотворче мистецтво

5 вересня у Вінницькому обласному центрі творчості відкрито персональну виставку народного малярства «Творчий ужиток Тетяни Дідової». Усі шанувальники народного малярства мали можливість ознайомитися з мрійливо-загадковим мистецтвом Тетяни Дєдової. Майстриня народилась та творить у с. Клембівка Ямпільського району. Експозиції її картин проходять як у Вінниці, так і у столиці. В доробку майстрині нараховується більше 500 робіт. Її роботи зберігаються у приватних колекціях багатьох шанувальників народного мистецтва. В експозиції нинішньої виставки художниця представила 20 робіт, серед яких «Мамина дорога», «Спогади з дитинства». Всі ці роботи об’єднані високою енергетикою, яскравою народною колористикою та потужним етнічним характером.

Бевза, М. Загадковий світ Івана Єгорова : [в Ямпільському районному музеї образотворчого мистецтва відкрилась виставка картин ямпільчанина Івана Єгорова, який нині проживає в Тайвані. На виставці представлено близько 30 картин художника, які він подарував музею. На них переважно зображені різнобарвні пейзажі, портрети, натюрморти. В картинах гармонійно поєднані мальовничі куточки Ямпільщини та Тайваню] / М. Бевза // Ямпіл. вісті. – 2013. – 6 верес. – С. 4.

10-24 вересня у Вінницькому обласному художньому музеї відбулася персональна виставка Володимира Пилипчука «Миттєвості життя». Експозиція присвячена ювілейній даті – 50-річчю художника. До уваги глядачів представлено роботи, виконані у техніці олійного живопису на склі, картоні та оргаліті. На ювілейній виставці представлено 44 картини, створені протягом 10-ти років. Увагу присутніх привертає серія робіт «Казки Подільського лісу», яка відтворює любов художника до рідного краю та природи.

Самодіяльна народна творчість

Художня самодіяльність

13-15 вересня у Вінницькому центральному парку культури ім. Горького відбувся І обласний танцювальний еко-фестиваль «Ритм Планети». Мета фестивалю – привернути уваги громадськості до екологічних проблем та їх вирішення щодо збереження природи, формування позитивного екомислення у населення, сприяння підвищення рівня екологічної культури подолян, мотивування до здорового та рухливого стилю життя, виявлення і просування творчообдарованих людей, обміну танцювальним досвідом між гостями фестивалю, популяризації різних напрямків танцювальної творчої діяльності, розвитку екотуризму на Вінниччині. У фестивалі брали участь танцювальні колективи, ансамблі, театри та солісти різних стилів. Кожна танцювальна постановка колективів була присвячена глобальній або місцевій екологічній проблемі. Крім того, в рамках фестивалю відбулася еко-виставка товарів та послуг, виставка світлин та картин на тему: «Що ми залишимо нашим дітям», виставка виробів з пластику «Пластик – бомба повільної дії».

15 вересня у рамках проекту «Музика і танці Східного Поділля та Свєнтокшиського регіону вчора і сьогодні», у м. Бар пройшов Тиждень м. Стараховіце. Метою цього проекту є налагодження дружніх стосунків між українською і польською молоддю, знайомство з культурою, історією, традиціями та звичаями двох сусідніх країн, зокрема у взаємозбагачення музичним і танцювальним національним мистецтвом. Польська делегація на чолі із заступником начальника відділу культури м. Стараховіце пані Євою Войцицькою взяла участь у практичних заняттях «Моє місто і мій регіон вчора і сьогодні», під час яких місцеві школярі і юні гості з Польщі провели мультимедійні презентації своїх малих батьківщин. У сільському клубі с. Гайове молодь презентувала виставу «Весільний обряд». У рамках Тижня відбувся виїзд до католицького цвинтаря м. Бар для покладання вінків до могили воїнів-легіонерів армії Ю. Пілсудського, візити в українські родини, подорож до Вінниці та презентація регіональних танців, музики, страв, звичаїв, ігор та ін. На завершення Тижня українсько-польської дружби став великий спільний концерт у Барському районному Центрі дозвілля.

Наприкінці вересня у м. Вінниця відбувся бал-маскарад, організований вінницьким клубом-аніме «Кйокай». На дійство отримали запрошення не лише любителі аніме, але й ті кому цікаво було поринути у культуру минулих епох. Перед балом фахівці провели майстер-класи з танцю, на яких кожен мав можливість ознайомитися з роботою клубу, поспілкуватися з його учасниками, а головне випробовувати себе у танцях.

Декоративно-прикладне мистецтво

2 вересня в с. Курашівці Мурованокуриловецького району, з метою відзначення та вшанування творчих родин, відбулася районна культурно-мистецька акція «Мистецтво одного села». Участь у заході взяли: голова райдержадміністрації В. Максимчак, голова районної ради В. Гук, директор РБК «Жовтень» Н. Літвін, директор ЦРБ Л. Драганюк та ін. Перед святковим концертом гості та жителі Курашовецької територіальної громади мали змогу ознайомитися з оздобленою світлицею та творами мистецтва різних напрямків: вишиванками, малюванням, дитячими виробами, випічкою українських короваїв, композиціями з квітів тощо. Кожну творчу родину за її умілість та любов до мистецтва було відзначено сільським головою О. Наконечним.

5 вересня у книгарні «Є» відбувся майстер-клас з виготовлення витинанки. Навчала цьому мистецтву художниця Марина Наумчук. Мистецтво виготовлення витинанки сягає кількох тисячоліть, адже воно зародилося в Китаї ще в часи винайдення паперу. Однак відтоді цей вид рукоділля поширився з Далекого Сходу аж до Центральної Європи, де знайшов нові форми втілення. Традиційною витинанка стала і для українців, котрі зуміли вкласти в неї усе багатство національних орнаментів та символіки. Художниця розповіла про візерунки, які можна зобразити на витинанках і навчила втілювати свої фантазії на папері.

19 вересня в Мурованокуриловецькій картинній галереї відбулось відкриття персональної виставки декоративно-ужиткового мистецтва майстрині художньої вишивки Надії Степанівни Чубач – «Обереги духовності Надії Чубач», присвяченої 520-ій річниці з дня заснування смт Муровані Курилівці. З вітальним словом виступили голова районної державної адміністрації В. Максимчак та голова селищної ради Г. Цибульська. Відкриття виставки благословив протоієрей о. Василій. Присутні мали змогу оглянути вишиті нитками та бісером ікони, картини, килими.

19 вересня в Теплицькому районному Будинку культури відбулася презентація виставки обдарованого майстра Д. Ю. Неживляка. В його творчому доробку: живописні полотна та вирізьблені з дерева вироби. Привітати майстра приїхали його земляки, ансамбль «Криниченька», О. Годованок, а також друзі та рідні. На завершення дійства Д. Неживляк продемонстрував диво-інструмент, на якому розміщені фігурки дітей та звірят, що грають і танцюють, поки майстер ногами натискає на педалі, а руками виграє на баяні та окарині.

20 вересня у Барській ЗОШ І-ІІІ ст. № 3, з метою активізації творчої діяльності та кмітливості школярів, залучення їх до мистецтва, виховання любові до прекрасного, учнівським самоврядуванням проведено виставку-конкурс «Природа і фантазія». На виставці представлені вироби з природних матеріалів, виготовлені школярами.

21 вересня в с. Снітків, з метою відродження української культури і традицій українського народу та відзначення 90-річчя утворення Мурованокуриловецького району відбулась творча акція «Мистецтво одного села», де було вшановано майстрів народної творчості та вишивальниць села. У виставці декоративно-прикладного мистецтва взяли участь вишивальниці, майстри оригамі та майстри соломоплетіння. На заході були присутні: начальник відділу культури і туризму Мурованокуриловецької РДА В. Веклюк, заступник голови районної ради М. Шевчук та голова територіальної громади с. Снітків В. Ольшевський. Після урочистостей для гостей та жителів села з концертною програмою виступили аматорські колективи СБК .

Творчі звіти, конкурси, фестивалі, свята мистецтв

Савченко, А. Цвіте величаво містечко моє Тростянець : [у день Незалежності України районний центр відсвяткував своє 415-річчя. З вітальним словом до усіх присутніх звернулися: селищний голова Л. Червонецька, голова РДА О. Кравченко, голова райради Л. Лобуня та депутат обласної ради В. Тарасюк. Захід також був присвячений творчим родинам, матерям-героїням та талантам смт Тростянця. На алеї до Будинку культури розташувалося імпровізоване містечко майстрів народних ремесел. Аматори сцени підготували святковий концерт] / А. Савченко // Тростянец вісті. – 2013. – 4 верес. С. 1, 4.

7 вересня жителі м. Липовець відсвяткували День міста. У Будинку культури відбулась урочиста частина на якій міський голова М. Майданюк привітав жителів міста та гостей зі святом. Продовжили свято творчі колективи Вінницького районного Будинку культури: «Подільські музики», «Квітка розмарію» та танцювальний колектив «Сонечко», колективи району. На площі біля ДЮСШ відбулась виставка декоративних птахів та тварин. На стадіоні ДЮСШ відбулись спортивні змагання з легкої атлетики, армреслингу та ігри з футболу.

Район святкує – 90 : [на початку вересня на стадіоні с. Уланів відбулося святкування 90-річчя від дня заснування Хмільницького району. На стадіоні були розміщені світлиці територіальних громад району, виставки декоративно-прикладного мистецтва, виставки вишивальниць, виставки дитячої та юнацької творчості та відбулася святкова торгівля. З імпровізованої сцени звучали вітання від керівництва району та поважних гостей свята. Відбулась концертна програма підготовлена аматорами сцени району] // Я та місто Хмільник. – 2013. – 12 верес. – С. 9.

12 вересня відділ культури і туризму Крижопільської райдержадміністрації організував районне свято квітів «Осіння фантазія». На святі були представлені квіткові композиції, які були створені вихованцями дитячих дошкільних установ, учнями загальноосвітніх шкіл, студентами будівельного ліцей, юними читачами районної бібліотеки для дітей, учнями Крижопільської школи естетичного виховання, вихованцями Будинку школяра. Композиції були присвячені «Року дитячої творчості», та 90-річчю утворення Крижопільського району. Головною ідеєю всіх композицій було прагнення дітей створити красу власними руками не знищуючи природу.

16 вересня у приміщенні обласного музично-драматичного театру ім. М. Садовського пройшли урочистості з нагоди державного свята – Дня рятівника. Привітати рятувальників прийшли: перший заступник голови обласної державної адміністрації М. Боровський, голова Вінницької обласної ради С. Татусяк, заступник Вінницького міського голови В. Кістіон, заступник голови обласної державної адміністрації – голова комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Вінницької області, почесний громадянин м. Вінниці Р. Аксельрод та керівники силових структур, громадських організацій, установ, відомств та духовенства. Урочистості святу надав і концерт за участю колективів художньої самодіяльності м. Вінниці та естрадно-духового оркестру.

16 вересня жителі с. Лозовата Теплицького району відзначали День села. Тематичний концерт «Моя земля, земля моїх батьків» підготували учасники клубних установ району. Прозвучали українські пісні від фольклорного колективу «Слупичка», вірші у виконанні артистів, присвячені селу та людям які в ньому живуть. Також прозвучали вітальні слова від голови територіальної громади Т. Курко та гостей свята.

«Зерно істини» проросло на нашій землі : [нещодавно, з VI міжнародного конкурсу знавців православної культури «Зерно істини» з перемогою повернулася збірна команда Вінницької єпархії. Конкурс проходив у Криму в м. Чорноморськ. Серед учасників: вісім команд з України, сім з Росії та дві з Білорусії. Змагання проходили у форматі гри «Що?», «Де?», «Коли?»] // Прапор Перемоги. – 2013. – 17 верес. – С. 2.

17 вересня у Вінницькому літературно-меморіальному музею-садибі ім. М. Коцюбинського відбулась 13-а нарада молодих літераторів, більшість з яких є членами обласного літературно-мистецького об’єднання ім. Василя Стуса. Захід присвячений 149-ій річниці від дня народження класика української літератури, письменника – Михайла Михайловича Коцюбинського. Нарада проходила за участю письменників, лауреатів премії ім. Михайла Коцюбинського та Василя Стуса. Загалом у ній взяли участь представники близько вісімнадцяти районів Вінниччини. Захід розпочався з презентації літературно-мистецького альманаху «Травнева зав’язь», а також з відзначення Грамотами та грошовими винагородами кращих літераторів області. Почути інших та поділитися своїми напрацюваннями учасники наради мали змогу на читанні власних творів. Досвідчені письменники давали поради літераторам-початківцям щодо стилю написання, особливостей мови, радили рівнятися на творчість таких українських митців слова, як Ліна Костенко, Дмитро Павличко тощо. Опісля усі учасники вшанували пам’ять великого письменника Михайла Коцюбинського покладанням квітів до підніжжя пам’ятника.

«З любов’ю до батьківської землі» : [під такою назвою триває культурно-мистецький фестиваль, який проводять студенти Вінницького національного аграрного університету за сприяння народного депутата України Г. Калетника. Черговий концертний тур з різними конкурсами та забавами для дітей і дорослих, святковими тематичними програмами за участю кращих творчих колективів ВНАУ проліг через села Андрушівку та Дзюньків Погребищенського району. Участь у концертному турі взяли: народний ансамбль танцю «Ровесник», технологічно-промислового коледжу ВНАУ; квартет «Галант», народний ансамбль танцю «Світанок», аматорський театр пісні «Вишневий сад», вокальні тріо «Поклик», «Братчики» та інструментальний ансамбль «Сад». У виконанні колективів прозвучали українські народні пісні, вокальні твори та пісні сучасних українських авторів] // Колос. – 2013. – 18 верес. – С. 1.

19 вересня в галереї Центру сучасного мистецтва «Арт Шик» відкрилася друга виставка польського джазового плакату, приурочена до 18-го Вінницького джазового фестивалю «Vinnytsia Jazzfest – 2013», який вже багато років задає тон культурним подіям осені в місті. Виставку організував Благодійний фонд сприяння розвитку талантів Поділля за підтримки Польського інституту у Києві та Генерального консульства республіки Польща у Вінниці. Це продовження експозиції, що була продемонстрована вінничанам  рік тому. На відкритті виставки для бажаючих була можливість поспілкуватись з колекціонером плакатів з Польщі Кшиштофом Дидо, чия колекція нараховує близько трьох тисяч плакатів польських графіків, живописців, дизайнерів.

20 вересня в Мурованокуриловецькому районному Будинку культури відбулися святкові заходи з нагоди 520-ої річниці від дня заснування смт Муровані Кирилівці, у яких взяли участь: Народний депутат України М. В. Джига, голови райдержадміністрації В. Д. Максимчак, депутати обласної ради О. О. Бірюкова, В. В. Іжевський, Благочинний району протоієрей Василій Балан, які привітали жителів селища та гостей зі святом. По завершенню урочистих зборів відбувся святковий концерт. В районній картинній галереї було розгорнуто виставку декоративно-прикладного мистецтва, яку підготували та представили колективи шкіл районного центру.

20 вересня у м. Вінниця відбулося урочисте відкриття оновленої площі з фонтанами біля Центрального універмагу. На честь події відбувся святковий концерт за участю Наталії Могилевської та груп «Real O», «ДіО фільми», «D-версії» та «Indi». Також перед вінничанами виступили учасники проекту українського Х-фактора.

21 вересня у Ворошилівському сільському клубі Тиврівського району відбулося обласне мистецьке свято «Пісенні крила сивої зозулі», присвячене пам’яті видатного українського композитора П .І. Ніщинського, творчість якого відома широкому загалу любителів мистецтва, насамперед, завдяки музичній картині «Вечорниці» до популярного сценічного твору Т. Г. Шевченка «Назар Стодоля», написаного у 1875 р. Свято розпочалося уривком з п’єси Т. Г. Шевченка «Назар Стодоля», який поставили учасники драматичного клубного формування Тиврівського районного Будинку. Учасниками свята стали: зразковий фольклорний ансамбль «Дивоцвіт» Гніванської дитячої музичної школи, народний аматорський ансамбль «Сутищанка» Сутисківського селищного Будинку культури. Завершився захід покладанням квітів до могили видатного композитора П. І. Ніщинського на кладовищі с. Ворошилівка.

21 вересня в м. Тульчин відбулись урочистості з нагоди 406-річчя міста. Участь у заході взяли: голова облдержадміністрації І. Мовчана, народний депутат України М. Джига, перший заступник голови обласної ради І. Кревський, голова ради Міжнародної організації «Вінницьке земляцтво» В. Безносюк, депутати обласної ради, голови правління облспоживспілки, голова районної громадської організації «Тульчинське земляцтво» В. Подолян, голова райдержадміністрації А. Бузіка, Тульчинський міський голова В. Весняний, сільські, селищні голови, керівники підприємств, установ і організацій, представники обласних і районних ЗМІ та громадськість міста і району. В програмі святкування відбулись: традиційний 6-й відкритий Всеукраїнський турнір з рукопашного бою; матч 5-го туру ХХІІІ чемпіонату області з футболу ФК «Патріот» Тульчин – ФК «Шляховик» Погребище; урочистості до Дня міста; концертно-розважальна програма за участю кращих художніх колективів Тульчинщини та відомих артистів – гостей міста; святковий феєрверк.

21 вересня в с. Качківці Ямпільського району відбулося святкування Дня села. Цьогоріч свято проходило під девізом «Вшанування людей праці». Розпочалися урочистості з підняття Державного прапора та покладання квітів до пам’ятника загиблим воїнам. У сільському Будинку культури відбулося нагородження кращих колективів та працівників села. Аматори сцени місцевого Будинку культури вітали кожен колектив музичними номерами.

21 вересня м. Хмільник відзначив 651-у річницю заснування. Офіційна частина свята розпочалася з гімну міста Хмільник та пострілу з гармати. З вітальними словами до присутніх звернулися: голова Хмільницької РДА О. Томашук, районної ради В. Чмелюк, міський голова В. Грушко та ін. Почесним гостем свята, за сприяння якого концертна програма була насичена виступами відомих артистів, став Народний депутат України М. Катеринчук. На завершення свята відбувся святковий феєрверк.

Гонта, В. Хай святиться ім’я твоє, мамо : [у Городківському Будинку культури урочисто вшанували матерів-героїнь Крижопілля. З вітальними словами до присутніх звернулися: голова районної державної адміністрації Л. П. Семенюк, голова районної ради А. В. Стратієвський, координатор благодійного фонду «Батьківська земля» Е. П. Бідюк. Після урочистої частини для гостей свята відбувся концерт митців районної сцени] / В. Гонта // Сіл. вісті. – 2013. – 24 верес. – С. 1.

24 вересня у Барському районному Будинку культури відбувся творчий звіт кращих колективів району, у рамках підготовки до Всеукраїнського творчого звіту. Голова районної державної адміністрації Г. Лук та начальник управління культури і туризму Вінницької облдержадміністрації М. Скрипник відзначили високий потенціал професійної майстерності колективів культури – 17 з яких носять високе звання «народні аматорські» та «зразкові дитячі», діяльність яких заснована на кращих традиціях української національної культури. Керівники висловили впевненість, що ці надбання й надалі будуть тільки примножуватися, набувати нового звучання і змісту.

26 вересня в актовій залі Вінницького інституту післядипломної освіти педагогічних працівників відбувся святковий концерт «Дитинства світ», з нагоди святкування Всеукраїнського Дня дошкілля. Святкування супроводжувалося нагородженням кращих працівників сфери, а саме: грамотами та грошовими преміями за зайняті призові місця нагороджено учасників обласного етапу першого Всеукраїнського конкурсу «Вихователь року» та обласного конкурсу «Творча скарбничка» в номінації «Дошкільна освіта. Впевнений старт», також грамоти та грошові премії Вінницької обласної державної адміністрації та обласної Ради отримали 20 працівників дошкільної освіти за значні досягнення в реалізації державної політики в галузі дошкільної освіти, за вагомий вклад у розвиток та вдосконалення роботи дошкільних навчальних закладів; почесними грамотами та грошовими преміями Департаменту освіти і науки облдержадміністрації, обкому профспілки працівників освіти і науки Вінницької області за значні досягнення в реалізації державної політики в галузі дошкільної освіти, за вагомий вклад у розвиток та вдосконалення роботи дошкільних навчальних закладів нагороджено ще 35 працівників.

26 вересня у приміщенні Зарічненського Будинку культури Тульчинського району відбулося свято осені «Ходить осінь краєм», яке підготувала завідуюча сільською бібліотекою-філією Тульчинської ЦБС Н. М. Харук для бібліотечних працівників району. Музика, пісні, вірші, приказки, веселі сценки – все це вилилося у справжнє літературно-мистецьке дійство.

26 вересня у Жмеринському вищому професійному училищі відбувся «Ярмарок книги», присвячений Всеукраїнському дню бібліотек. Саме новітні розробки бібліотекарів училища й були застосовані при проведенні «Ярмарку книги». Організатори запропонували ряд виставок: вишиванок, технічних виробів, книжкову виставку. На завершення ярмарку відбувся концерт, підготовлений учнями училища.

26-29 вересня у м. Рибнік (республіка Польща) проходив Міжнародний фольклорний фестиваль «Пригода та приятелі». Зразковий дитячий фольклорний колектив «Джерельце» з м. Бар (керівник Л. М. Кібітлевська, хореограф І. М. Шкамбарна, концертмейстер О. А. Подуфалова за результатами конкурсу виборов перше місце. В рамках заходу відбулася низка концертів, де були представлені фольклорні композиції, а також інструментальні номери троїстих музик у складі С. Подуфалова, Я. Вихованець, А. Кутняк та В. Кібітлевської.

 

27 вересня село Довжок Ямпільського району відзначило День села. Серед гостей на святі були присутні: представник народного депутату Верховної Ради України Петра Порошенка – О. І. Волховська, голова сільської ради І. Г. Бажура, заступник генерального директора з виробництва продовольчої компанії «Поділля» та ін. Кращі працівники, спортсмени, учні були відзначені цінними подарунками. Святкову атмосферу створював творчий колектив «Передовик» Продовольчої компанії «Поділля».

Руда, М. Гарне свято у громаді : [жителі Гальжбіївської територіальної громади Ямпільського району відзначили День села. До цієї події приурочили і відкриття історичної та культурної перлини села – музею народних промислів, в наповненні експонатами якого брали участь мешканці громади. На урочистому відкритті були присутні: голова РДА А. Комар, заступники голови РДА М. Бадюк та М. Марченко, голова м. Ямпіль О. Кульбаба, сільський голова М. Собко та ін. У сільському Будинку культури відбулося нагородженням грамотами та подарунками жителів села за сумлінну працю та активну життєву позицію. Після урочистої частини відбувся святковий концерт, підготовлений місцевими артистами та аматорами районної сцени] / М. Руда // Ямпіл. вісті. – 2013. – 27 верес. – С. 1.

27 вересня в Тростянецькому районному Будинку культури відбувся творчий звіт майстрів Тростянеччини, в рамках відзначення 90-річчя від дня утворення Тростянецького району, участь у якому взяли: начальник Департаменту культури і туризму облдержадміністрації М. Скрипник, директор обласного центру народної творчості Т. Цвігун, голова райдержадміністрації О. Кравченко, заступник голови районної ради В. Тарасенко, громадськість та комунальні ЗМІ району. Голова РДА О. Кравченко привітав усіх присутніх зі святом. Привітання з 60-ти річним ювілеєм отримала і керівник фольклорного колективу «Надбужанка» А. Мовпинюк. Концертна програма відбулася за участі аматорів районного Будинку культури та фольклорних колективів району. По завершенні урочистостей організатори свята запросили всіх на фестиваль «Вареник кличе на гостину». Фестиваль розпочався з веселих та жартівливих пісень і театральних етюдів на тему «Вареники». Всього у фестивалі взяло участь 16 колективів, які приготували вареники з різними начинками. Усі творчі колективи були нагороджені подяками та пам’ятними сувенірами.

Долинська, О. Село моє – моя колиска : [жителі Чорноминської територіальної громади Піщанського району відзначили День села. Святкування відбулося у сільському Будинку культури, де з вітальним словом до присутніх звернулася голова сільської ради З. П. Тишкул. Було відзначено найкращих керівників об’єктів соціально-культурної сфери, працівників, спортсменів та учнів. Всім було вручено подяки та пам’ятні подарунки. На завершення заходу відбувся святковий концерт, підготовлений аматорами районної сцени] / О. Долинська // Піщан. вісті. – 2013. – 28 верес. – С. 3.

28 вересня у с. Правилівка Оратівського району відбувся VII Всеукраїнський фестиваль «Свято Борщу», організатором якого є заслужений журналіст України, кавалер княгині Ольги, ведуча телепередач «Дивоцвіти» та «Будьмо знайомі» Ганна Секрет. На фестиваль прибули понад 30 колективів Вінниччини та Київщини. Кожен колектив мав не тільки почастувати членів журі та гостей своїм борщем, але й оспівати його та представити цю страву якнайкраще. У «Театрі на городі» Ганни Секрет, учасники могли показати свій талант, послухати пісні заслужених артистів України та оглянути народознавчі світлиці. Вихованці фольклорно-етнографічного колективу «Мальви» Тростянецького будинку дитячої творчості представили «Сонячний борщ», за який отримали І місце. Журі вручило дитячому колективу диплом і цінні подарунки.

30 вересня з нагоди святкування професійного свята Всеукраїнського дня бібліотек, в обрядовій залі Калинівського районного Будинку культури зібралися бібліотекарі району. З вітальними словами до присутніх з нагоди професійного свята звернулися: заступник голови районної ради А. Нагребецький, заступник голови РДА М. Господарець, начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації А. Грибовченко, головний спеціаліст відділу культури і туризму Г. Вільт. Грамоти і подарунки отримали кращі працівники галузі.

 

Підготувала зав. сектором наукової інформації

з питань культури і мистецтва

Н.Ф. Гончар

тел.: 35-11-04

e-mail: sektorkultury@library.vn.ua