Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва :: Наші видання

Хроніка культурного життя Вінниччини
Травень

Бібліотеки Вінниччини

Ткаченко, О. Прищеплювати любов до книги : [у с. Кордишівка Козятинського району пройшов цикл заходів присвячених Тижню дитячого читання, який організувала та провела сільський бібліотекар І. Хуторна. В рамках Тижня було проведено конкурс малюнків для учнів місцевої школи, лялькову виставу у виконанні лялькового театру «Всезнайко», організоване свято, приурочене до 199-ї річниці від дня народження Т. Шевченка – «Тарас Шевченко – провідник долі України», де організатор вдало поєднала презентацію та інсценізацію уривків з поем Т. Шевченка. У сільському дитячому садочку організовано розважальний захід, де діти мали можливість не лише подивитися виставу казки, а й перевірити свої знання казок за допомогою вікторини] / О. Ткаченко // Вісн. Козятинщини. – 2013. – 3трав. – С.6.

Редванська, З. У світі книг : [в Ялтушківській ЗОШ І-ІІІ ст. Барського району відбулося районне методичне об’єднання бібліотекарів шкіл району. Тема семінару – «Спільна робота педагогічного колективу та бібліотеки по формуванню читацьких інтересів учнів». Стараннями бібліотекарів школи та вчителів початкових класів було проведено цікавий захід «Наші друзі – книги», де діти у театралізованій формі розповіли про значення книги в житті людини, бережне ставлення до неї. Був проведений конкурс «Штурмани книжкових морів», де діти відповідали на запитання, читали вірші, розігрували міні-вистави. Учителі школи поділилися досвідом співпраці педагогів та бібліотекарів] / З. Редванська // Поділ. край. – 2013. – 3трав. – С. 5.

13 травня в Крижопільській центральній районній бібліотеці відбулася зустріч різних поколінь «Вічний біль Голокосту». Послухати очевидців трагедії, донести до присутніх правдиві історії жахіття Голокосту на Крижопіллі – саме це було основним завданням заходу. На зустріч завітали свідки трагедії єврейського народу під час Великої Вітчизняної війни на Крижопіллі та Вінниччині, які сьогодні мешкають в Ізраїлі. Цікавими та змістовними були їх розповіді про себе та своїх земляків, які пережили усі жахіття війни. Учні місцевої школи підготували розповідь-спогад про тих, кого доля змусила пройти через концтабори і дарувала щастя вижити. На завершення заходу у дарунок прозвучала пісня «Еврейские глаза». До уваги присутніх був представлений перегляд літератури «Трагедія Голокосту: пам’ять заради майбутнього». У зустрічі взяв участь заступник голови Крижопільської РДА з соціально-гуманітарних питань І. Баденюк.

   

14 травня до 90-річчя від дня народження Василя Земляка в Козятинській центральній районній бібліотеці пройшла читацька конференція за його книгою «Підполковник Шиманський». Це розповідь про легендарного підполковника радянської армії, який потрапив на окуповану територію і через короткий час став підпільником. Сам Василь Земляк усю війну партизанив та пішов з життя у розквіті творчих сил. В читальній залі оформлена книжкова виставка «Без слова вічності немає» про життєвий та творчий шлях В. С. Земляка.

16 травня в Тульчинській районній бібліотеці відбулось засідання «круглого столу» з нагоди Дня Європи за участю заступника голови РДА М. Колібабчук, голови Громадської ради при райдержадміністрації, голови районної громадської організації «Дім Польський» В. Бондара, керівників ряду структурних підрозділів РДА, управління юстиції, районних громадських організацій, представників навчально-виховних закладів міста, бібліотечної системи, місцевих ЗМІ тощо. Учасники зібрання обговорили конкретний досвід співпраці місцевих рад, навчальних закладів, громадських організацій з офіційними установами і організаціями окремих країн Європи (Польща, Швейцарія, Франція), ознайомилися з бібліографічно-інформаційним ресурсом Тульчинської районної бібліотеки з даної теми, поділилися планами на найближче майбутнє.

18 травня у Гайсинському районі проведено ряд заходів, присвячених Дню Європи в України. В читальній залі центральної бібліотеки за участю учнівської молоді міста пройшла інформаційна година на тему: «Україна і Європейський Союз – перспективи співробітництва». Працівниками районної дитячої бібліотеки та відділом юнацтва центральної бібліотеки для учнів 7 класу СЗШ І-ІІІ ст. № 3 м. Гайсин був організований день інформації «Крок до Європи». Завідувач відділу юнацтва Н. В Лопатюк. та завідуюча дитячою бібліотекою А.І. Демидась розповіли про передумови виникнення Європейського Союзу та провели заочну подорож найбільшими країнами Європи в режимі слайд-шоу. Показ слайдів супроводжувався коментарями та поетичними рядками у виконанні читачів бібліотеки. Цікаво пройшла й ігрова програма «Що ми знаємо про країни Європи?». Також до уваги відвідувачів бібліотеки були представлені книжково-ілюстративні виставки: «Європейські шедеври живопису», «Моду диктує Париж», «Крок до Євросоюзу».

   

20 травня у Немирівській районній бібліотеці для дітей, для учнів 5-9 класів, підготовлено цикл заходів до 150-річчя від дня народження видатного архітектора-земляка епохи модерну В. Городецького. Зокрема, організовано перегляд літератури «Людина-легенда», проведена бесіда «Архітектор століття» про його життєвий і творчий шлях. Більш детальніше про талановитого земляка користувачі мали можливість дізнатися з літератури розміщеної на книжковій виставці «Геній монументального епатажу», яка була розгорнута у Немирівській центральній районній бібліотеці.

21 травня у Немирівській центральній районній бібліотеці з нагоди 1150-ї річницю заснування слов’янської писемності відбулось вшанування святих рівноапостольних Кирила і Мефодія. До цієї дати підготовлена книжкова виставка-калейдоскоп «То України код», що відкрила історичні аспекти внеску братів в історію освіти, культури слов’янських народів та розвиток писемності. В районній бібліотеці для дітей проведена бесіда «Минуще все, лиш слово не мине». Запропонована тематична книжкова поличка для читачів-учнів 1-5 класів, на якій були представлені матеріали про історію свята, про місце української мови серед слов’янських мов та її значення в світі.

21 травня до Шаргородської районної дитячої бібліотеки на екскурсію «Стежками книжкового світу» завітали діти молодшого шкільного віку. В цікавій формі діти ознайомилися з бібліотекою, її історією. Бібліотекарі підготували вікторину та відповіли на запитання школярів.

22 травня в Довжанській сільській бібліотеці Шаргородського району проведено урок народознавства «Роде наш красний» з учнями 10-11 класів. На урок були запрошені: сільський голова С. В. Партека та депутат сільської ради І .В.Пленсак. Молодь ознайомили з родинними оберегами, обрядами, місцевими традиціями.

27 травня в Немирівській районній бібліотеці для дітей традиційно по закінченню навчального року відбулись екскурсії для першокласників. Знайомились з дитячою бібліотекою учні НВК № 1 та першокласники місцевої школили-садочка. Бібліотекарі запропонували цікаву подорож з казковими героями до Королівства Книг. Першокласники розповідали вірші, прислів’я, приказки, читали гуморески, відгадували загадки. Всі учасники отримали посвідчення: «Читач районної дитячої бібліотеки».

28 травня на базі Вінницької обласної бібліотеки для дітей ім. І. Я. Франка. відбулося засідання методичної секції бібліотечних працівників професійно-технічних навчальних закладів на тему: «Бібліотечне краєзнавство як складова частина виховання національно-свідомої молоді» Учасниками заходу стали 14 бібліотечних працівників професійно-технічних навчальних закладів міста. Засідання проводилося з метою визначення пріоритетних напрямків організації краєзнавчої діяльності бібліотек навчальних закладів; створення та використання краєзнавчих ресурсів та довідково-бібліографічного апарату з питань краєзнавства; застосування інноваційних технологій у роботі з учнівською молоддю ПТНЗ, а також з метою нагородження переможців конкурсу «Бібліотека майбутнього». В рамках проведення засідання бібліотекарі мали можливість ознайомитись з новинками фахової літератури, переглянути ряд презентацій, отримати необхідні інструктивно-методичні матеріали з організації роботи бібліотек ПТНЗ.

   

28 травня у Немирівській районній бібліотеці для дітей відбувся бібліотечний урок "У казку на гостини" з учнями НВК № 1. Разом з бібліографом дитячої бібліотеки Л.О. Петровою діти поринули у чарівний світ казки: пригадали сюжети знайомих казок, зустрілися з улюбленими героями. На уроці були використані ігрові елементи «Довідкове бюро бібліотеки». Бібліотекар абонементу О. Д. Гайдай підвела підсумок відвідування та читання дітьми у дитячій бібліотеці протягом навчального року, а найбільш активні читачі були нагороджені медалями «Кращий читач дитячої бібліотеки».

Наприкінці травня в Шаргородській центральній міській бібліотеці № 1, відбулася година спілкування «Світ професій» з учнями старшого шкільного віку. Проведено анкетування на тему «Твоя майбутня професія» та відбулось обговорення професій, які хотіли б обрати майбутні абітурієнти.

27-31 травня в Іллінецькій районній бібліотеці для дітей відбулися екскурсії школярів молодших класів шкіл міста. Під час екскурсій пройшло ряд заходів – бібліотечні уроки: «Як книга прийшла до людей», «Книга твій друг – бережи її», вікторини: «Казковий вернісаж», «З казкової скриньки», конкурси: «В гостях у Баби Яги», «Відгадай мелодію». Відбулася лялькова вистава «Наш веселий колобок» для учнів 1-2 класів місцевої школи.

29 травня до Всесвітнього дня боротьби з тютюнопалінням Немирівська районна бібліотека для дітей підготувала тематичний перегляд літератури: «Всесвітній день без тютюну» для учнів 5-9 класів. Читачам була представлена корисна інформація про шкідливість куріння, його негативний вплив на дитячий організм, про те, як позбавитися цієї шкідливої звички, зберегти своє здоров’я і зробити своє життя щасливим.

31 травня до Міжнародного дня захисту дітей Немирівська районна бібліотека для дітей для учнів 1-4 класів підготувала інформаційну годину: «Як будуть здоровими діти рости, то буде країна багатством цвісти», на якій діти дізналися про свої права та обов’язки.

Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва

8 травня у готельно-ресторанному комплексі «Дубовий гай» відбулася презентація книжково-ілюстративної виставки «Тих днів не змовкне слава!» (Великій Перемозі присвячується) у рамках проведення урочистих заходів, присвячених 68-й річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.

   

15 травня у секторі правової інформації Вінницької ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва спільно з Вінницьким обласним об’єднаним товариством колишніх політичних в’язнів, репресованих та їх дітей було проведено Урок пам’яті «Реабілітація жертв політичних репресій – відновлення історичної правди та справедливості». В Уроці пам’яті взяли участь: перший заступник директора департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА, начальник управління з питань внутрішньої політики В. І. Лазаренко, кандидат історичних наук, доцент В. П. Лациба, зав. відділом новітньої історії Вінницького обласного краєзнавчого музею Л. І. Семенко, голова Вінницького обласного об’єднання товариства колишніх політичних в’язнів, репресованих та їх дітей О. І. Дусар, колишній політв’язень К. Низькоклон. У бібліотеці організовано книжковий перегляд літератури «Трагедія незнищенної волі».

15 травня до 140 річчя від дня народження Павла Петровича Скоропадського – одного з визначних діячів нашої держави початку XX ст. відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих наук підготував книжково-ілюстративну виставку-замальовку «Павло Скоропадський – патріот, державотворець, людина». Експозицію виставки склали видання, що розповідають про рід Скоропадських, життя та діяльність окремих його представників. Бажаючі мали можливість ознайомитися з основними віхами життя і діяльності П. П. Скоропадського, нащадка гетьманського роду, гетьмана України.

15 травня у секторі правової інформації відбулось засідання гендерного клубу Я+ТИ = МИ за темою «Роль жінки в сім’ї» (засідання приурочене Всесвітньому дню родини).

    

16 травня у відділі економіки та аграрного виробництва відбулася інформаційна година на тему: «Ландшафтний дизайн», яку провела завідувач відділу В.Я. Середюк для студентів Вінницького центру професійно-технічної освіти технології та дизайну.

18 травня ВОУНБ ім. К.А.Тімірязєва та ГО «Вінницький Регіональний Центр Інформації «Креатив»» провели цикл заходів у рамках святкування Дня Європи. У наметах та на інтерактивному майданчику, розташованому на території, що прилягає до бібліотеки відбулися: презентація книжково-ілюстративної виставки «Відкрий свою Європу» та відео-перегляду «Європа – це…», презентація книжкових новинок з європейської тематики у віконних вітринах відділу формування фондів та сектору каталогізування і організації каталогів, фотовиставка «Права українців? Які вони?», інтерактивний майданчик «Як поїхати до Європи волонтером?» (консультації, презентації досвіду волонтерів Європейської волонтерської служби, презентація програми ЄС «Молодь у дії», фотовиставка «ЄВС волонтерство», розповсюдження інформаційних матеріалів). Пройшли вікторини: «Кращі знавці Польщі», «Європа географічна – Європа правова», «Що? Де? Коли?», «Євро-калейдоскоп». Інтерактивна гра «Євро-кросворд», конкурс малюнка на полотні «Я поділяю європейські цінності» та нагородження переможців. Арт-акція «Прапори країн Європи» (малюнок на обличчі).

  

19 травня до Дня працівників культури та аматорів народного мистецтва відділ наукової інформації та бібліографії підготував бібліографічний список літератури «Сучасний бібліотекар у системі інформаційних комунікацій». Матеріал можна переглянути на сайті бібліотеки.

21 травня відділ наукової інформації та бібліографії підготував та провів День бібліографії на тему: «Історична бібліографія на допомогу вивченню історії». До уваги читачів було представлено: перегляд-презентація бібліографічних джерел з фонду бібліотеки «Історична бібліографія – хронологія історії», консультація «Правила пошуку інформації історичної тематики за допомогою бібліографічних покажчиків», бліц-тренінги з правил пошуку історичної інформації в Е-каталозі бібліотеки, тренінги з методики пошуку історичної інформації в повнотекстовій Електронній бібліотеці дисертацій Російської державної бібліотеки тощо.

21 травня відділ рідкісних і цінних видань запропонував користувачам бібліотеки до Дня слов’янської писемності і культури перегляд літератури «Під знаком Кирила і Мефодія». Представлені видання висвітлюють життєвий шлях братів-подвижників, їх просвітницьку діяльність, яка стала витоком культурного життя слов’ян.

23 травня відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих наук презентував користувачам бібліотеки до Дня слов’янської писемності і культури книжково-ілюстративну виставку «Українська культура в слов’янській цивілізації», яка була представлена у вестибулі ВОУНБ ім. К.А.Тімірязєва.

23 травня в Інтернет-центрі у рамках засідання науково-краєзнавчого клубу «Дослідник краю» відбулась презентація літературно-мистецького альманаху Петра Маніленка «Сузір’я Бершадських талантів». У заході взяли участь: С. Д. Гальчак, доктор історичних наук, доцент ВДПУ ім. М. Коцюбинського, заслужений працівник культури України, заслужені журналісти України, члени Національної спілки журналістів України: П. В. Маніленко, В. М. Паламарчук, І. С. Волошенюк. Захід організувала зав. відділу краєзнавства Т. В. Котуз.

23 травня ВОУНБ ім. К.А. Тімірязєва спільно з управлінням у справах релігій та національностей Вінницької ОДА, до Дня слов’янської писемності і культури провела літературні читання «Під знаком Кирила і Мефодія». Вшанувати засновників слов’янської писемності завітали заступник начальника управління культури і туризму ОДА С. Гарбулінський, заступник начальника управління у справах релігій та національностей ОДА А. Ратинська, радник голови обласної Ради В. Вітковський, члени Вінницької організації Національної спілки письменників України, науковці, творча інтелігенція, молодь. Урочисте дійство розпочалося з покладання квітів до барельєфу святим рівноапостольним Кирилу і Мефодію. В рамках заходу, демонструючи яскраву мовну палітру слов’янських народів, декламувались вірші, лунали музичні вітання від ансамблю білоруської пісні «Купалінка» Вінницького обласного земляцтва білорусів, народного гурту української пісні «Мрія». Особливе захоплення публіки викликало виконання віршів Т. Г. Шевченка учасниками театру «Сьоме небо».

     

27 травня у приміщенні Вінницької обласної універсальної бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва відбувся II етап конкурсу з визначення програм, розроблених громадськими організаціями, які претендують на фінансову підтримку за рахунок коштів обласного бюджету. На розгляд конкурсної комісії було презентовано 25 проектів програм громадських організацій. Керівники та уповноважені представники громадських організацій захищали свої програми за такими критеріями: відповідність програми цілям та пріоритетам конкурсу, очікувана результативність програми, ефективність використання бюджетних коштів, повнота охоплення цільової аудиторії, інноваційність проекту, кадрове та матеріально-технічне забезпечення, досвід діяльності, спроможність продовжувати виконання проекту після припинення бюджетного фінансування. Доповідачам було надано технічні засоби для презентації своїх проектів. Оцінювання програм відбувалось індивідуально за критеріями, відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 996, по кожному показнику за десятибальною шкалою від 0 до 10. У ході захисту члени конкурсної комісії задавали доповідачам додаткові запитання щодо запропонованих конкурсних програм.

28 травня у секторі правової інформації відбувся Урок права, присвячений Міжнародному дню захисту дітей: «Конвенція ООН про права дитини: витоки, упровадження і контроль». Учасниками заходу були вихованці Вінницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій».

   

Музейна діяльність

Напередодні Великодня у Жмеринському міському історичному музеї відбулась виставка «Про що мовчать вуста – про те говорить серце». Незвичайні експонати, представлені на виставці, перетворили музей на своєрідний храм мистецтва, українських звичаїв та традицій. Колекція закладу налічує близько 50 предметів – це старовинні хатні та монастирські ікони кінця ХІХ – початку ХХ ст., «Новий заповіт» на грецькій, французькій, литовській мовах (1892-1908 рр.), вітальні листівки та візитки, виготовлені у 1914 р., а також більше 70-ти домотканих рушників, скатертин, сорочок, розшитих низзю та хрестиком, яким більше ста років. Окреме місце у музеї зайняли понад 100 писанок, крашанок, довершених у кольорі та малюнку, оформлених бісером, стрічками, елементами петриківського розпису та авторськими візерунками. Надзвичайно цікаві роботи В. Панової – учасниці Всеукраїнської виставки «Великодня писанка».

  

7 травня у Бершадському районному краєзнавчому музеї відбулася презентація виставки с. П’ятківка «Талантами багатий мій рідний край». У заході взяв участь перший заступник голови Бершадської РДА В. Оркуш, працівники відділу культури і туризму РДА, учні Бершадської професійно-технічної школи. Представили свою громаду учасниці народного аматорського колективу «П’ятківчанка»: вишивка, квілінг, писанки-шкрябанки, в’язання гачком. Все це можна було побачити на виставці. Присутні мали можливість почути історію виникнення та розвитку села, гімн села, послухати поезію учасниці колективу, скуштувати смачного короваю. Захід відбувався напередодні свята Великої Перемоги, тому в ньому взяли участь і ветерани Великої Вітчизняної війни села, які поділилися спогадами та враженнями.

Скрипник, В. Червоний – то любов, а чорний – то журба : [у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї у рамках акції «Подаруй музею експонат», приуроченої до 95-ліття закладу, презентована виставка українських рушників. На виставці представлено 64 вишитих полотна – це дипломні роботи вишивальниць, які навчалися на курсах при обласному осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва. Завдяки акції «Подаруй музею експонат» у музеї з’явилося понад чотири тисячі нових експонатів. Частину з них представили на декількох тематичних виставках з нагоди річниці закладу] / В. Скрипник // Голос України. – 2013. – 18 трав. – С. 12.

17 травня до Дня Європи у Вінницькому художньому музеї відбулось відкриття виставки польського фотографа Мечислава Гумулінського. На її урочисте відкриття зібрались художники, фотографи, журналісти Вінниччини та представники Генерального консульства Республіки Польща. Різножанровість та широкий спектр зображуваних тем зробила виставку по-справжньому цікавою. У його світлинах пейзажі, архітектура, портрети, та панорамні знімки, натхненні життям в Україні. В рамках мистецького проекту «Tour de la Vinnitsya Bon Voyage» у ніч з 18 на 19 травня вхід до усіх музеїв міста був вільним.

18 травня у вінницькому обласному краєзнавчому музеї відбулося свято «Музей зустрічає друзів», присвячене Міжнародному дню музеїв та 95-річчю закладу. У виставковій залі зібрались працівники музею та гості. Подяками та почесними грамотами обласне керівництво відзначило усіх працівників музею: від наукових співробітників, екскурсоводів до інженерів. Спеціально до свята музейні працівники підготували для вінничан дві тематичні виставки: у великій виставковій залі до уваги відвідувачів представили історичні полотна місцевих художників: «Вінниччина – історія крізь призму мистецтва». У малій залі – експонували рушники «Краса подільської вишивки». В рамках днів Європи у Вінниці та мистецького проекту «Tour de la Vinnitsya Bon Voyage» на третьому поверсі краєзнавчого музею пройшла виставка-реконструкція середньовічного озброєння «Середньовічний замок».

  

Махан, М. Музеї – важливий засіб культурного обміну, збагачення культур і розвитку взаєморозуміння, співробітництва й миру між народами : [так звучав девіз свята, яке вперше відсвяткували в усьому світі 1977 р., під час 11 генеральної конференції Міжнародної ради музеїв (ІСОМ) у Москві. 18 травня працівники музеїв відзначають своє професійне свято – Міжнародний день музеїв. Цей день вшановується в усьому світі, оскільки музейні працівники причетні до ознайомлення всіх людей з історією та мистецтвом] / М. Махан // Барчани. – 2013. – 17 трав. – С. 6.

22 травня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відкрилась виставку «Польські курпи: мистецтво, звичаї, люди». На офіційному відкритті були присутні голова Вінницької обласної ради С. Татусяк, заступник міського голови В. Балицька, начальник Департаменту культури М. Скрипник, консул Республіки Польща Маршалек Мазовецький. Курпи – це назва етнічної групи, яка проживає у північно-східній частині Польщі та становить інтегральну частину Мазовії. Мазовія – це найбільший регіон Польщі. Ця етнічна група – одна з найцікавіших у Польщі. Альбоми, присвячені мистецтву цієї етнічної групи, містять фотографії курпівських витинанок, скульптур, тканин, бурштину та виробів, сплетених із соснового коріння, які у свою чергу є частиною польського народного мистецтва. Свої вміння курпи показують не лише у Польщі, але й поза її кордонами, на різних виставках і фестивалях.

22 травня у виставковій залі Гайсинського краєзнавчого музею, відбулося відкриття виставки творчих робіт надзвичайно обдарованого і талановитого гайсинчанина Артема Бачинського «Мій талант – Гайсине, тобі». Артем має нагороди за участь у виставках робіт дітей з обмеженими можливостями «Повір у себе», є активним учасником щорічних районних виставок, а два його вироби експонуються в обласному краєзнавчому музеї м. Вінниці. На відкриття виставки завітали: перший заступник голови РДА В. М. Вітюк, голова Гайсинської міської ради А. І. Гук, начальник відділу культури та туризму РДА, заслужений працівник культури України М. Л. Ричков, начальник служби у справах дітей РДА О. В. Грабовенко, голова районної ради профспілки працівників освіти В. І. Оріховська та ін. Для усіх присутніх відбувся святковий концерт від солістів Гайсинського районного Будинку культури.

23 травня в літературно-меморіальному музеї ім. М. Стельмаха у с. Дяківці відбулось свято з нагоди 101-ї річниці від дня народження українського поета, прозаїка, драматурга М. П. Стельмаха. У заході взяли участь: начальник відділу культури і туризму РДА О. Гвоздинська, голова Дяковецької територіальної громади Ю. Голованюк, краєзнавці: П. Ткачук, В. Кривий, голова районного літературно-мистецького об’єднання «Дзвінкова криниця» П. Слободянюк, поет-пісняр В. Мацяка. Аматори сцени районного Будинку культури порадували усіх присутніх музичними вітаннями. На святі прозвучала літературно-мистецька композиція «Гордість нашого краю – письменник-земляк М. Стельмах» у виконанні вихованців Дяківецького НВК ім. М.П.Стельмаха.

25 травня в Могилів-Подільському районному музеї етнографії та народного мистецтва ім. Марії Руденко відбулася екскурсія для вихованців місцевого дитсадка № 3. Мимоволі вона переросла в ігрове дійство, де були задіяні всі. Діти разом з вихователями водили весняні хороводи, гралися в «Подоляночку». Директор музею, народна майстриня М. Гоцуляк провела майстер-клас з витинанки. Цього ж дня вихованці дитсадка побували у ще одному захоплюючому куточку – громадському музеї «Подільська хата». Директор РБК «Дружба» і організатор цього музею М. Новицький ознайомив малечу з побутом їх далеких предків.

     

28 травня учні шкіл м. Гайсина відвідали місцевий музей ветеранів війни в Афганістані. Це єдиний в районі народний музей, де увічнена пам’ять про солдат і офіцерів, загиблих під час війни в Афганістані у 1979-1989 рр. Робота музею спрямована на військово-патріотичне виховання,  формування у молоді почуття патріотизму, любові до свого народу, його історії. Учням було запропоновано переглянути цікаві експозиції музею. Провела екскурсію завідувач музею І. Р. Щербина. На екскурсію був запрошений Голова спілки ветеранів Афганістану В. М. Свіріпа.

У травні з настання шкільних канікул Жмеринським історичним музеєм розпочато екскурсії для школярів. Найбільш цікавою для підростаючого покоління є інформація, що стосується маловідомих сторінок  історії міста. Молодь дізнається про те, як удосконалювалась інфраструктура поселення Жмеринки, що набула свого розвитку із введенням залізничного вокзалу у вересні 1904 р. Розширюється дитячий кругозір і через знання історії назв вулиць міста, видатних особистостей, з якими пов’язані сторінки літопису Жмеринки. Працівники музею нині долучають до поповнення експозицій за допомогою пересічних городян, які бажають передати у фонд установи старовинні фото, предмети вжиткового побуту, що представлятимуть інтерес для відвідувачів.

Наприкінці травня у Вінницькому обласному художньому музеї відбувся традиційний дитячий обласний фестиваль-конкурс візуального мистецтва «Арт-Олімп – 2013», що проходив у рамках святкування Міжнародного дня захисту дітей. Головною метою фестивалю стало виявлення нових талантів, підтримка здібних дітей і юнацтва в реалізації їх творчого потенціалу. Роботи учасників оцінювались експертною радою, до складу якої входили відомі на Вінниччині художники та мистецтвознавці. Від художнього класу переможцями стали вихованки Теплицької дитячої музичної школи Т. Ставнича, яка представила пейзаж під назвою «В парку», та В. Воєвода – представила творчу роботу на тему Шевченкіани під назвою «Думи мої». Саме ця робота залишена в музеї і буде експонуватись на виставці, присвяченій 200-річчю від дня народження Великого Кобзаря, яка відбудеться у 2014 р.

      

Кіномистецтво

28 травня відкрився фестиваль польського кіно, який восьмий рік поспіль проходить у Вінниці. Цьогоріч стрічки сучасних режисерів з ближнього зарубіжжя транслюватимуть протягом тижня у кінотеатрі «Родина». Відкрили фестиваль художнім фільмом «Мій велосипед». Голова Вінницької культурно-просвітницької спілки поляків, Алла Ратинська відзначила, що для людей польського походження цей фестиваль має величезне значення, тому що це ще одна можливість зіткнутися з польською культурою, почути польську мову, побачити сучасних акторів Польщі. Серед гостей фестивалю і польський консул Дамян Цярцінські. Вінницьким шанувальникам кіно він порадив цього року переглянути дві стрічки: «У темряві» режисера Агнешка Холланда, та «Любовні історії» Єжи Штура.

Музичне життя Вінниччини

Бондаренко, Ю. Весняний калейдоскоп відбувся у міському Будинку культури : [у Козятинському міському Будинку культури відбувся звітний концерт Козятинської музичної школи. Це своєрідний підсумок роботи дітей і викладачів. На концерті прозвучали вокальні твори у виконанні учнів, викладачів та випускників музичної школи. Свою творчість продемонстрували ансамблі скрипалів та баяністів. Всі учасники свята високо оцінили майстерність учнів] / Ю. Бондаренко // RIA Козятин. – 2013. – 2 трав. – С. 6.

Владимирський, О. Пісенна веселка «Бронницького зорецвіту» : [Могилів-Подільський фестиваль «Бронницький зорецвіт» відмітив свій п’ятирічний ювілей. Цього року на фестиваль приїхали учасники з Чернівецького, Мурованокуриловецького, Козятинського районів та гості з Молдови. Організатори фестивалю влаштували для гостей культурно-пізнавальну програму, відвідали Лядівський монастир. На святі пісні була присутня в. о. начальника відділу освіти РДА Тетяна Томай, яка є одночасно і спонсором свята. Вона від імені голови РДА М. Вдовцова та голови райради О. Антонюка привітала всіх учасників, виконавців української пісні та побажала подальшого процвітання фестивалю] / О. Владимирський // Слово Придністров’я. – 2013. – 3 трав. – С. 5

13-18 травня під патронатом голови ОДА І. Мовчана, голови обласної ради С. Татусяка та міського голови В. Гройсмана у Вінницькій обласній філармонії пройшов XІ Міжнародний фестиваль ім. П.І.Чайковського та Н.Ф. фон Мекк. Цьогоріч фестиваль презентував шість країн-учасниць. Вінничани та гості міста мали можливість відвідати фантастичні концерти за участю музикантів з Іспанії, Німеччини, Китаю, Росії, Польщі, Білорусі. Урочисте дійство відкрила музика видатного польського композитора Юзефа Венявського у виконанні симфонічного оркестру Люблінської філармонії ім. Г. Венявського, який вперше брав участь у фестивалі. 15 травня у храмі Матері Божої відбувся вечір органної музики із заслуженим діячем мистецтв України Г. Курковим та Є Білокопитовою. 17 травня в рамках відзначення Дня Європи у Вінниці відбувся концерт одного з кращих колективів Румунії – Академічної капели Ясської філармонії. 18 травня у Браїлівському музеї П. І. Чайковського та Н.Ф. фон Мекк відбулися «Браїлівські музичні зустрічі». В Жмеринській ДМШ пройшов концерт переможців Регіонального конкурсу юних виконавців класичних творів «Жмеринський камертон».

              

Таланти народжуються в глибинці : [в Барському районному Центрі дозвілля відбувся музичний конкурс «Срібні переливи» в якому взяли участь 9 сільських громад району. У конкурсній програмі взяли участь: зразковий аматорський духовий оркестр  під керівництвом П. Якубчика, акордеоніст О. Ніходовський (с. Терешок), юний гітарист та піаніст О. Бричок (с. Каришків), інструментальний ансамбль з с. Комаровець та ансамбль духових інструментів з с. Ялтушків. По завершенні конкурсу всі учасники були нагороджені грамотами відділу культури] // Поділ. край. – 2013. – 17 трав. – С. 5.

18 травня у Жмеринці відбувся ІІІ регіональний конкурс юних виконавців класичних творів «Жмеринський камертон». Організаторами конкурсу виступили Управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації та відповідне управління Жмеринської міської ради. Учасники конкурсу – 30 вихованців дитячих музичних шкіл з міст Бар, Вінниця, Гайсин, Козятин, Ладижин, Могилів-Подільській, Піщанка, Тиврів, Чернівці, Шаргород та Жмеринка. Оцінювало підростаючих музикантів журі у складі: піаніста, органіста, художнього керівника та диригента Академічного камерного оркестру «Арката» – заслуженого діяча мистецтв України Г. Куркова, відомої органістки, викладачки Петрозаводської музичної академії Ю. Іконнікова (Москва), солістки Вінницької обласної філармонії – заслуженої артистки України Н. Векленко, регента дитячо-молодіжного хору Спасо-Преображенського кафедрального собору, артистки Академічного камерного оркестру «Арката» Н. Кременюк, начальника відділу культурно-мистецьких установ та туризму управління культури і туризму Вінницької ОДА В. Троян